Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,482 εγγεγραμμένα μέλη και 718,116 μηνύματα σε 22,529 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 153 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κλειστή αμμολεκάνη

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 12:03, 21-04-13:

Γιαννη,ειναι παρα πολυ ωραια,και το καλο ειναι οτι ειναι ακομη μεγαλυτερη.Οσο για το φιλτρο ανθρακα,απο οτι διαβασα,μπορεις στη θεση του να βαλεις κι απο το υλικο του απορροφητηρα,αν το κοψεις στο αντιστοιχο μεγεθος(εγω τουλαχιστον αυτο σκοπευω να κανω,μολις χρειαστει αλλαγη το ηδη υπαρχον φιλτρο,επειδη απο οτι ειδα,τα χρεωνουν λιγο τσουχτερα στα πετ σοπ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:21, 21-04-13:

Κι εμένα μου φαίνεται όντως μια χαρά η αμμολεκάνη που σου αρέσει.
Πιστεύω ότι είναι αρκετά θετικό το να είναι μεγάλη μια αμμολεκάνη, ειδικά όταν είναι κλειστή.
Απ' ό,τι βλέπω, αυτή είναι μια χαρά οπότε θα την εκτιμήσει δεόντως ο Pedro.
Σχετικά με το φίλτρο άνθρακα, όντως βοηθάει στην εξουδετέρωση των οσμών.
Εγώ το αλλάζω περίπου κάθε μήνα κι είμαστε μια χαρά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 14:02, 21-04-13:

Εγω εχω μια κλειστη της Trixie περιπου σαν αυτη που μας εδειξες και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη απο την ποιοτητα του πλαστικου της και απο κατασκευης ειναι πολυ καλη και μεγαλη. Θα σου την προτεινα σιγουρα.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:38, 06-06-13:

παιδιά καλημέρα!
θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: στην Κίρα έχω αγοράσει μια κλειστή αμμολεκάνη, αυτή εδώ: http://www.pet4u.gr/Product/730/pet_...ltro__ftyaraki - αλλά το κορίτσι μου τα κάνει όλα παραλία!!! Λέω τώρα, και θέλω τη γνώμη σας, ίσως να νοιώθει ότι είναι μικρή η λεκάνη και τη χωράει ίσα ίσα (50Χ35Χ40) και με το που πάει να τα σκεπάσει πετάγεται η άμμος έξω...αφού είναι τσίμα τσίμα και με τα πόδια της ανοίγει το πορτάκι μπροστά....
Αν της αγοράσω μεγαλύτερη...μπορεί να λυθεί το πρόβλημα....;;; ή έτσι απλά θα γίνεται και με την μεγαλύτερη....;
Υπάρχουν δύο επιλογές (1) 56Χ43,5,5Χ37, (2) 56,2Χ43,5Χ38,4 - αυτή τη στιγμή - αλλά 6 εκατοστά μόνο μεγαλύτερες στο μήκος...αρκεί αυτό για να είναι πιο άνετη...;;

Παράθεση

Ρύζι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρύζι
Ο Ρύζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O Ρύζι απο Binx, Τρούφας έγραψε στις 11:22, 06-06-13:

Κατερίνα νομίζω πως η Κιρα το διασκεδάζει με το να στα πετάει έξω κ δεν παίζει ρόλο η λεκάνη. Στον Τρουφα εχω μια κλειστή 50Χ40Χ40 στο σπιτι εδώ κ μια ανοιχτή μικρή 43Χ31Χ14 στο εξοχικό και δεν πετάει ποτέ τίποτα σε όποια τουαλέτα κ αν είναι.

Παράθεση

Elektra2 (Ηλέκτρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elektra2
H Ηλέκτρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.

H Elektra2 έγραψε στις 11:35, 06-06-13:

Κι εμένα πάντως ο Πίπο, που είναι μεγαλόσωμος γάτος, όταν κλείνω τη λεκάνη, (50 χ 40) αν και αφήνω το πορτάκι ανοιχτό και το κεφαλάκι του είναι όλο έξω (έχει πολύ πλάκα) προσπαθεί να τα σκεπάσει, βγαίνει έξω, ξαναπροσπαθεί... με αποτέλεσμα να γίνεται χαμός από κόκκους. Τώρα τελευταία την ξεσκέπασα και δε γίνεται καθόλου χαμός. Προσέχει το αγόρι μου. Όμως η everclean White που πήρα σε προσφορά, αν και έχει άπειρες αρετές, οι κόκκοι της μπαίνουν στα ποδαράκια του και μεταφέρονται σε όλο το σπίτι...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:44, 06-06-13:

χχαχχαχαχαχα μα είμαι βέβαιη πια ότι το διασκεδάζει!!! καθαρίζω την άμμο της και με κοιτάζει για να δει πότε θα φύγω για να μπει και να κάνει ανασκαφές!!! και τα κάνει όλα λίμπα το άτιμο κορίτσι!!! αχ δεν θα γλυτώσω ούτε σκούνα αν της αγοράσω το κατάλαβα!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:50, 06-06-13:

Εγω εχω αυτη εδω http://www.petcity.gr/product/STEFAN...-22105251.html
Αν και ειναι η μεγαλυτερη που ειχα βρει τοτε στην αγορα και παρολο που το πορτακι υπαρχει πανω κανονικα και δεν το εχω αφαιρεσει,καμια φορα αν τα κανει κοντα στο πορτακι μολις παει να τα σκεπασει θα βγαλει ολη την αμμο εξω.Ευτυχως δεν συμβαινει συχνα ομως.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 13:13, 06-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Εγω εχω αυτη εδω http://www.petcity.gr/product/STEFAN...-22105251.html
Αν και ειναι η μεγαλυτερη που ειχα βρει τοτε στην αγορα και παρολο που το πορτακι υπαρχει πανω κανονικα και δεν το εχω αφαιρεσει,καμια φορα αν τα κανει κοντα στο πορτακι μολις παει να τα σκεπασει θα βγαλει ολη την αμμο εξω.Ευτυχως δεν συμβαινει συχνα ομως.
Ωραία φαίνεται! τι διαστάσεις έχει ξέρεις;;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,556 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:28, 06-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
παιδιά καλημέρα!
θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: στην Κίρα έχω αγοράσει μια κλειστή αμμολεκάνη, αυτή εδώ: http://www.pet4u.gr/Product/730/pet_...ltro__ftyaraki - αλλά το κορίτσι μου τα κάνει όλα παραλία!!! Λέω τώρα, και θέλω τη γνώμη σας, ίσως να νοιώθει ότι είναι μικρή η λεκάνη και τη χωράει ίσα ίσα (50Χ35Χ40) και με το που πάει να τα σκεπάσει πετάγεται η άμμος έξω...αφού είναι τσίμα τσίμα και με τα πόδια της ανοίγει το πορτάκι μπροστά....
Αν της αγοράσω μεγαλύτερη...μπορεί να λυθεί το πρόβλημα....;;; ή έτσι απλά θα γίνεται και με την μεγαλύτερη....;
Υπάρχουν δύο επιλογές (1) 56Χ43,5,5Χ37, (2) 56,2Χ43,5Χ38,4 - αυτή τη στιγμή - αλλά 6 εκατοστά μόνο μεγαλύτερες στο μήκος...αρκεί αυτό για να είναι πιο άνετη...;;
Τι να σου πω, αν δεν είναι πολύ ακρβή η μεγαλύτερη αμμολεκάνη, να το ρισκάρεις θα έλεγα...
Ειδικά αν στην παρούσα χωράει τσίμα-τσίμα και δεν αφήνει καθόλου περιθώριο να στριφογυρίσει η Κίρα.
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιά πρέπει να είναι η σωστή αναλογία μεγέθους μεταξύ γάτας/λεκάνης, υποθέτω όμως
καλύτερα να περισσεύει και λίγος χώρος, παρά να ασφυκτιά..
Από την άλλη δες πόσο χώρο έχει η δική μου τσούπρα (που αν και άπλετος, πάει και αμολάει τα τσίσα πάντα στην εσωτερική άκρη-ράχη της αμμοδόχου )

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 21:39, 06-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Τι να σου πω, αν δεν είναι πολύ ακρβή η μεγαλύτερη αμμολεκάνη, να το ρισκάρεις θα έλεγα...
Ειδικά αν στην παρούσα χωράει τσίμα-τσίμα και δεν αφήνει καθόλου περιθώριο να στριφογυρίσει η Κίρα.
Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ποιά πρέπει να είναι η σωστή αναλογία μεγέθους μεταξύ γάτας/λεκάνης, υποθέτω όμως
καλύτερα να περισσεύει και λίγος χώρος, παρά να ασφυκτιά..
Από την άλλη δες πόσο χώρο έχει η δική μου τσούπρα (που αν και άπλετος, πάει και αμολάει τα τσίσα πάντα στην εσωτερική άκρη-ράχη της αμμοδόχου )

Wow! Ή η αμμολεκανη ειναι τεραστια ή η γατα σου πολυ μικρη!

υ.γ. Κατερινα δεν ξερω καθολου διαστασεις.Ηταν η μεγαλυτερη που βρηκα στην αγορα πριν απο περιπου 2 χρονια.Φανταζομαι οτι μεσω νετ μπορεις να βρεις και πολυ μεγαλυτερες!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,556 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:55, 06-06-13:

Wow! Ή η αμμολεκανη ειναι τεραστια ή η γατα σου πολυ μικρη!
Όντως έτσι είναι... Βλέπεις την αγόρασα όταν ακόμη ήταν μωράκι, δεν ήθελα να αλλάζω πολλές αμμολεκάνες , ούτε ήξερα σε τι μέγεθος θα φτάσει μεγαλώνοντας και στειρώνοντάς την, άσχετα αν μου βγήκε μικρόσωμο το Τερψουλίνι
Δεν με πειράζει όμως, διότι και να λείψω 1-2 μέρες, έχει αρκετό περιθώριο και δεν δημιουργείται..."συνωστισμός"απορριμάτων

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 06-06-13 στις 22:41. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 21:58, 06-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Όντως έτσι είναι... Βλέπεις την αγόρασα όταν ακόμη ήταν μωράκι, δεν ήθελα να αλλάζω πολλές αμμολεκάνες , ούτε ήξερα σε τι μέγεθος θα φτάσει μεγαλώνοντας και στειρώνοντάς την, άσχετα αν μου βγήκε μικρόσωμο το Τερψουλίνι
Δεν με πειράζει όμως, διότι και να λείψω 1-2 μέρες, έχει αρκετό περιθώριο και δεν δημιουργείται..."συνωστισμός"απορριμάτων
Ο ενας μου ειναι μικροσωμος! Ο αλλος ειναι ντερεκι και του αφιερωνω το τραγουδακι γιατι οντως δεν χωραει ουτε να χ*σει ο δολιος! https://www.youtube.com/watch?v=X3je3XKTKzQ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 06-06-13 στις 22:41. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:11, 06-06-13:

Ο ενας μου ειναι μικροσωμος! Ο αλλος ειναι ντερεκι και του αφιερωνω το τραγουδακι γιατι οντως δεν χωραει ουτε να χ*σει ο δολιος! https://www.youtube.com/watch?v=X3je3XKTKzQ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 06-06-13 στις 22:42. Αιτία: Διόρθωση Παράθεσης
Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 22:13, 06-06-13:

Χαχααχαχαχαχαχ!Μαρεσε το τραγουδακι! Εγω εχω της Ferplast την Maxi Bella,ηταν η μεγαλυτερη που μπορεσα να βρω.Δυστυχως δεν εχει ανοιγμα απο πανω,μονο απο μπροστα εχει,οποτε εχω αφαιρεσει εντελως το πορτακι,για να μπορω να την καθαριζω.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 08:45, 07-06-13:

Παιδιά ευχαριστώ! θα πάρω μια πιο μεγάλη....πήρα αρχικά αυτή λόγω χώρου αλλά βλέποντας τις δικιές σας βλέπω πως μάλλον έπρεπε να επιλέξω μια πιο μεγάλη....βέβαια αυτές που βρίσκω έχουν μικρές διαφορές 5-6 εκατοστά στο μήκος και στο πλάτος αλλά νομίζω ότι καλά θα είναι! θα πάω να τις δω και από κοντά!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria alexiou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria alexiou
H maria alexiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H maria alexiou Ο κοσμός μόνοόταν τον μοιράζεσαι υπάρχει έγραψε στις 11:55, 15-08-13:

Καλημέρα κι από μένα!
έχει πολύ πλάκα να σας διαβάζω! Το 'Δε χωράς πουθενά' @CatLover09 όλα τα λεφτά

Ψάχνω κι εγώ για μια μεγάλη και κλειστή αμμολεκάνη, γιατί ο Καστράτο θα γίνει γάταρος! Το μανάρι μου είναι ήδη σχεδόν 3 κιλά και δεν είναι ούτε 4 μηνών. Μια απλή ανοιχτή που του έχω κάνει δουλειά, αλλά πετάγεται άμμος έξω. Από άμμο έχω κι εγώ την everclean White και είμαι ευχαριστημένη, αλλά πράγματι κολλάνε στις πατουσίτσες κομματάκια άμμου οι οποίες μεταφέρονται σε όλο το σπίτι Επίσης είναι ακριβούτσικη. Ξέρετε καμμία άλλη άμμο εξίσου ή σχεδόν εξίσου καλή που να κοστίζει λιγότερο;
Είδα τις κλειστές, μεγάλες αμμολεκάνες που προτείνετε και τις βρήκα και on line, αλλά λέω να επισκεφτθώ πρώτα ένα μεγάλο pet shop που εντόπισα κοντά στη γειτονιά, για να δω live το προϊόν

Πραγματικά χαίρομαι που είμαι μέλος της παρέας! Γάτα δεν έχει κανένας ούτε από την οικογένειά μου, ούτε από τις παρέες μου, οπότε δεν μπορώ να συζητάω και πολύ για τις καινούριες μου εμπειρίες!
Ο Καστράτο απλά με βρήκε!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 19:05, 15-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από maria alexiou
Καλημέρα κι από μένα!

Ψάχνω κι εγώ για μια μεγάλη και κλειστή αμμολεκάνη, γιατί ο Καστράτο θα γίνει γάταρος! Το μανάρι μου είναι ήδη σχεδόν 3 κιλά και δεν είναι ούτε 4 μηνών. Μια απλή ανοιχτή που του έχω κάνει δουλειά, αλλά πετάγεται άμμος έξω. Από άμμο έχω κι εγώ την everclean White και είμαι ευχαριστημένη, αλλά πράγματι κολλάνε στις πατουσίτσες κομματάκια άμμου οι οποίες μεταφέρονται σε όλο το σπίτι Επίσης είναι ακριβούτσικη. Ξέρετε καμμία άλλη άμμο εξίσου ή σχεδόν εξίσου καλή που να κοστίζει λιγότερο;
Είδα τις κλειστές, μεγάλες αμμολεκάνες που προτείνετε και τις βρήκα και on line, αλλά λέω να επισκεφτθώ πρώτα ένα μεγάλο pet shop που εντόπισα κοντά στη γειτονιά, για να δω live το προϊόν

Πραγματικά χαίρομαι που είμαι μέλος της παρέας! Γάτα δεν έχει κανένας ούτε από την οικογένειά μου, ούτε από τις παρέες μου, οπότε δεν μπορώ να συζητάω και πολύ για τις καινούριες μου εμπειρίες!
Να το χαιρεσαι το μαμουνι σου!
Ειχε προτεινει η Ευη η μαμα του Κοναν μια μεγαλη κλειστη αμμολεκανη. Αυτη εδω http://www.eshopkatoikidio.gr/ferplast-maxi-bella.html

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:08, 21-08-13:

Καλημέρα κι από μένα!

Για κλειστή αμμολεκάνη, μια καλή την οποία έχω κι εγώ είναι η "Catit", που επιπλέον έχει πτυσσόμενο και αποσπώμενο πορτάκι και καπάκι (το πάνω μέρος) ώστε να μπορείς να κάνεις τον καθημερινό καθαρισμό ευκολώτερα.

δες εδώ στον κατάλογο, νομίζω η τέταρτη στη σειρά:

http://www.petplanet.co.uk/category.asp?dept_id=46

Για άμμο, έχω να προτείνω την Biokat's Bianco, είναι λευκή, άοσμη, χοντρόκοκκη και δεν κολλάει στα πατούσια.
Το μειονέκτημα, δεν την βρίσκεις σε όλα τα πετσόπ.

Εύχομαι να βρεις σύντομα τα αξεσουάρ που θα σας ταιριάξουν

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria alexiou

Νεοφερμένος

H maria alexiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H maria alexiou Ο κοσμός μόνοόταν τον μοιράζεσαι υπάρχει έγραψε στις 19:16, 22-08-13:

Σ'ευχαριστώ Alcyone! Κατατοπιστικότατη!
Την αμμολεκάνη αυτή την έχω ξαναδεί και φαίνεται πολύ βολική και όμορφη.
Απλά μάλλον προσανατολίζομαι σε μία ακόμα μεγαλύτερη. Προβλέπεται να γίνει πολύ αναπτυγμένος ο Κας είπε η κτηνίατρος.
Την άμμο όμως θα τη δοκιμάσω, γιατί είναι θέμα να κολλάει στα πατουσάκια η άμμος.
Η κτηνίατρος μου είπε ότι με την everclean -εκτός από τον καθημερινό καθαρισμό- δε χρειάζεται να καθαρίζω τη λεκάνη και αυτή το ίδιο κάνει στις δικές τις γάτες είπε.
Για την Biokat's Bianco αναρρωτιέμαι αν ίσχύει κάτι τέτοιο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 09:05, 23-08-13:

Η κτηνίατρος μου είπε ότι με την everclean -εκτός από τον καθημερινό καθαρισμό- δε χρειάζεται να καθαρίζω τη λεκάνη και αυτή το ίδιο κάνει στις δικές τις γάτες είπε.
Καλημέρα. Τι εννοείς, ακριβώς; Να μην πλένεις τη λεκάνη, όταν αλλάζεις την άμμο τελείως; Της δικιάς μου τα τσίσα κολλάνε και κάνουν λεκέ, άρα χρειάζεται τρίψιμο (με την everclean, εννοώ). Μήπως της βάζω μικρή ποσότητα άμμου;

Παράθεση

maria alexiou

Νεοφερμένος

H maria alexiou Ο κοσμός μόνοόταν τον μοιράζεσαι υπάρχει έγραψε στις 09:20, 23-08-13:

Καλημέρα.
Εννοώ ότι αυτό μου είπε η κτηνίατρος, η οποία το κάνει και η ίδια στις δικές της γάτες.
Μιλάμε για την everclean white και για ποσότητα άμμου 5-7cm.
Μου είπε πως δε χρειάζεται να αλλάζω άμμο τελείως, μόνο να προσθέτω σιγά-σιγά όσο κατεβαίνει η στάθμη.
Προς το παρόν ακολουθώ τη συμβουλή της και ο Καστράτο φαίνεται ευχαριστημένος με την άμμο του.
Αν ο Καστράτο δυσανασχετήσει, θα το δείξει και θα αλλάξω τακτική

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 09:26, 23-08-13:

Ευχαριστώ!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 13:17, 23-08-13:

761 πράγματι αν υπάρχει ένα παχύ στρώμα άμμου δεν κολλάνε τα τσίσα. Εγώ την πλένω μία στο μήνα περίπου για λόγους υγιεινής. Πριν την πλύνω λοιπόν δεν συμπληρώνω άμμο και καθώς μειώνεται η ποσότητα, τότε κολλάει!

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 15:02, 23-08-13:

Σίγουρα η συγκεκριμένη άμμος είναι ιδανική αν θες να αποφεύγεις το συχνό άλλαγμα στην άμμο και το καθάρισμα της λεκάνης συνέχεια αλλά δε θα συμφωνούσα στο να μην πλένεται ποτέ η λεκάνη.
Όσο χρησιμοποιούσα την εβερκλιν έπλενα μια φορά το μήνα.Ίσως δε χρειάζεται τόσο συχνά αλλά στη χειρότερη κάθε 1,5-2 μήνες σίγουρα καλό είναι ένα καθάρισμα!
Όσο καλή κ να είναι η άμμος όλο κ κάτι θα περάσει στη λεκανίτσα και αυτό μπορείς να το τσεκάρεις εάν χρησιμοποιήσεις ένα βρεγμένο χαρτί.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 16:51, 23-08-13:

Κι εγώ πιστεύω πως το ποτέ στο πλύσιμο της αμμολεκάνης είναι ολίγον "ίου" !
Αν μη τι άλλο, όσο καθαρή και να κρατάμε την άμμο και όσο καλή και να είναι, αναπτύσσονται μικρόβια κάποια στιγμή. Βέβαια, με μόνο ένα γατούλι και καλή άμμο σίγουρα χρειάζεται πιο αραιά πλύσιμο.
Εγώ τους έχω μια υπερτεράστια όπου παίζει να χωράω να ξαπλώσω!! Και την καθαρίζω όποτε αντιληφθώ πως "κάτι έγινε"!!
'Εχουν και μια μεσαία ανοιχτή στο μπαλκόνι όπου όταν μπαίνει ο Τέσσρα και κάνει γύρω γύρω να μυρίσει, ρίχνω άπειρο γέλιο γιατί όσο και να προσπαθεί, δε χωράει !!
Χαίρομαι που θα γίνει γάταρος ο Καστράτος σου.. Θα έχεις έκταση να χουφτώνεις και υπεργεμάτη αγκαλιά!!
Ο Τέσσερα ήταν 4ων μηνών-4 κιλά!! Και έγινε ψηλός και γεροδεμένος γιγαντάκος. 'Αντε, και στα δικά σας!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:42, 24-08-13:

Θα συμφωνήσω με την Ιωάννα και την Ειρήνη.'Οσο δεν υπάρχει (τουλάχιστον δεν έχει εφευρεθεί ακόμα) άμμος... αυτοκαθαριζόμενη, η λεκάνη χρειάζεται (αραιώτερα ή συχνώτερα ανάλογα με την περίπτωση), ένα καλό πλύσιμο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria alexiou

Νεοφερμένος

H maria alexiou Ο κοσμός μόνοόταν τον μοιράζεσαι υπάρχει έγραψε στις 08:03, 25-08-13:

Καλημέρα, κορίτσια!
Η αλήθεια είναι πως τον Καστράτο τον έχω μόνο 2,5 μήνες και μέσα σε αυτό το διάστημα, λόγω διακοπών, του άλλαξα αμμολεκάνη και του έβαλα καθαρή. Οπότε πρόβλημα δεν προέκυψε μέχρι τώρα.
Μετέφερα τα λόγια της κτηνιάτρου μου, την οποία δε γνωρίζω και χρόνια, αλλά μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη μέχρι τώρα.
Βέβαια έχετε ένα δίκιο. Να μην την καθαρίσει κανείς ποτέ είναι υπερβολικό.
Φαντάζομαι, όσο και να την προσέχεις, η αμμολεκάνη θα λερωθεί με το πέρασμα του χρόνου.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 08:21, 25-08-13:

Εξάλλου εάν χρησιμοποιείς άμμο που κάνει καλούς σβόλους όπως η εβερκλιν θα μπορούσες να μην πετάς την άμμο όταν καθαρίζεις τη λεκάνη, εφόσον θεωρείς βέβαια ότι είναι εντάξει.
Μπορείς να τη μεταφέρεις σε μια λεκάνη ή σακούλα κ μόλις καθαρίσεις τη λεκάνη την ξανα βάζεις μέσα κ προσθέτεις όση χρειάζεσαι ακόμα.

Έτσι κάνεις και οικονομία που λέει κ η κτηνίατρος και είσαι κ σίγουρη ότι θα έχεις και καθαρή αμμολεκάνη!
Βέβαια κ πάλι προσωπικά δε θα πρότεινα να μην πετιέται ποτέ αλλά σίγουρα πολύ πιο σπάνια από ότι κάνουμε με άλλες άμμους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria alexiou

Νεοφερμένος

H maria alexiou Ο κοσμός μόνοόταν τον μοιράζεσαι υπάρχει έγραψε στις 08:27, 25-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Karmela<3
Εξάλλου εάν χρησιμοποιείς άμμο που κάνει καλούς σβόλους όπως η εβερκλιν θα μπορούσες να μην πετάς την άμμο όταν καθαρίζεις τη λεκάνη, εφόσον θεωρείς βέβαια ότι είναι εντάξει.
Μπορείς να τη μεταφέρεις σε μια λεκάνη ή σακούλα κ μόλις καθαρίσεις τη λεκάνη την ξανα βάζεις μέσα κ προσθέτεις όση χρειάζεσαι ακόμα.

Έτσι κάνεις και οικονομία που λέει κ η κτηνίατρος και είσαι κ σίγουρη ότι θα έχεις και καθαρή αμμολεκάνη!
Βέβαια κ πάλι προσωπικά δε θα πρότεινα να μην πετιέται ποτέ αλλά σίγουρα πολύ πιο σπάνια από ότι κάνουμε με άλλες άμμους.
Ναι Ιωάννα, κάπως έτσι λέω να κάνω...
Είπαμε, είμαι εντελώς άπειρη και αναγκαστικά ό,τι μου έχει πει μέχρι τώρα η κτηνίατρος τα άκουσα σαν ευαγγέλιο
Με το πέρασμα του χρόνου θα μάθω, θα τα συζητάμε και εδώ και φυσικά θα μου μάθει και ο Καστράτο

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Χαίρομαι που θα γίνει γάταρος ο Καστράτος σου.. Θα έχεις έκταση να χουφτώνεις και υπεργεμάτη αγκαλιά!!
Ο Τέσσερα ήταν 4ων μηνών-4 κιλά!! Και έγινε ψηλός και γεροδεμένος γιγαντάκος. 'Αντε, και στα δικά σας!!
Κι εγώ χαίρομαι που θα γίνει μεγάλος Ειρήνη!
Βέβαια, σαν τον δικό σου δε νομίζω να γίνει! Να τον χαίρεσαι τον γίγαντά σου!
Ο δικός μου τελευταία φορά που τον ζύγισα ήταν 3,5 μηνών και 2.750krg.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 25-08-13 στις 15:53. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Τσοςμή
Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 23:23, 13-01-14:

κανα κολπο ρε παιδια να την πεισω να μπαινει μεσα στην κλειστη?
της την ειχα ανοιχτη δυο μερες να εξοικειωθει και το καπακι διπλα,σημερα το εβαλα χωρις πορτακι,και περιμενα την ωρα που συνηθως παει αλλα τπτ..μετα το εβγαλα και πηγε κανονικα.αυριο λεω να της το αφησω κλειστο (χωρις πορτακι)για πιο πολυ ωρα η οσο θα λειπω στη δουλεια,μεχρι τ απογευμα δλδ..αλλα ξερω γω..μη σκασει το ερμο..
υπαρχει κανα κολπακι αλλο να κανω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:45, 13-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από Τσοςμή
κανα κολπο ρε παιδια να την πεισω να μπαινει μεσα στην κλειστη?
της την ειχα ανοιχτη δυο μερες να εξοικειωθει και το καπακι διπλα,σημερα το εβαλα χωρις πορτακι,και περιμενα την ωρα που συνηθως παει αλλα τπτ..μετα το εβγαλα και πηγε κανονικα.αυριο λεω να της το αφησω κλειστο (χωρις πορτακι)για πιο πολυ ωρα η οσο θα λειπω στη δουλεια,μεχρι τ απογευμα δλδ..αλλα ξερω γω..μη σκασει το ερμο..
υπαρχει κανα κολπακι αλλο να κανω?
Θα σου έλεγα να δοκίμαζες να βάλεις εσύ τη γατούλα μέσα στην κλειστή αμμολεκάνη (αν βέβαια το δέχεται). Το πιθανότερο να πεταχτεί έξω αμέσως, θα το επαναλάβεις 2-3 φορές και παρακολούθα να δεις κατά πόσο εξοικειώνεται
Για αύριο, ας μη το διακινδυνέψεις να της την αφήσεις κλειστή, όχι τίποτ'άλλο, αλλά μην της έρθει να τα κάνει απέξω, το βρει πιο βολικό κι από κει κι ύστερα αν το συνηθίσει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

Ο Τσοςμή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 249 μηνύματα.

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 00:04, 14-01-14:

εκανα μια προσπαθεια να τη βαλω μεσα αλλα αντιστεκεται και φοβαμει μηπως φερει αντιθετα αποτελεσματα..λεω να την κλεινω για λιγες ωρες καθε μερα ιδιως μετα το φαγητο η τις ωρες που πρεπει να τη χρησιμοποιησει και βλεπουμε..δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:18, 14-01-14:

Δοκίμασέ το, τι να σου πω..
Ούτ'εγώ μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, παρά μόνο πιστεύω κι εύχομαι οτι όσο χρόνο κι αν πάρει, κάποια στιγμή θα το συνηθίσει.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 00:49, 14-01-14:

Γιατί βιάζεσαι τόσο; Ίσως απλά χρειάζεται περισσότερο χρόνο με την καινούρια αμμολεκάνη... Η κάθε γάτα συμπεριφέρεται και διαφορετικά. Μη στρεσαριστεί κιόλας η έρμη...

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 13:11, 14-01-14:

Συμφωνώ με την Φωτεινή. Νομίζω πως και εγώ την είχα ανοιχτή περισσότερες μέρες (μία εβδομάδα). Επίσης είχα βάλει το καπάκι δίπλα στη λεκάνη και πολλές φορές παίζαμε και έμπαινε μέσα για να κρυφτεί. Μήπως να βρεις ένα παρόμοιο τρόπο για να το συνηθίσει; Πάντως θα το συνηθίσει, μην ανησυχείς.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 19:56, 15-01-14:

Αρχική Δημοσίευση από tinkaki
Συμφωνώ με την Φωτεινή. Νομίζω πως και εγώ την είχα ανοιχτή περισσότερες μέρες (μία εβδομάδα). Επίσης είχα βάλει το καπάκι δίπλα στη λεκάνη και πολλές φορές παίζαμε και έμπαινε μέσα για να κρυφτεί. Μήπως να βρεις ένα παρόμοιο τρόπο για να το συνηθίσει; Πάντως θα το συνηθίσει, μην ανησυχείς.
ετσι ακριβως το εχω και εγω,μεχρι και φαγητο της εβαλα μεσα στο καπακι,απο κατω,διπλα στην λεκανη,να συνηθιζει,μπηκε το φαγε,αλλα μεχρι εκει.
δεν ειναι οτι βιαζομαι..δε βιαζομαι καθολου,απλα θελω καπως να γινει η αρχη και χρειαζομαι ενα μπουσουλα πως να γινει αυτο το πρωτο βημα γιατι μου φενεται εχουμε κολλησει.
δε θελω να την πιεζω και πολυ,δεν εχει μαθει ετσι,ειναι μεγαλο αλανι και θα στραβωσει

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 10:28, 16-01-14:

Καλημέρα. Μην ανησυχείς μπορεί απλά να θέλει τον χρόνο της. Εγώ όπως σου είπα την είχα αφήσει ανοιχτή με το καπάκι δίπλα για μια εβδομάδα. Μετά στερέωσα κάπως το καπάκι στην λεκάνη για να είναι μισοανοιχτό για περίπου μια εβδομάδα και μετά την έκλεισα τελείως. Όλα ήταν μια χαρά. Πάντως μην τη ζορίσεις γιατί θα φοβηθεί. Μήπως είναι τοποθετημένη σε όχι ''ήσυχο'' σημείο;

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:20, 16-01-14:

Βάλε τη λεκάνη κάπου ήσυχα, να μην είναι πέρασμα για σας (πχ όχι σε διάδρομο ή κάτι τέτοιο).

Άστην τελείως ανοιχτή, το καπάκι κρύψτο. Μετά από καμια βδομάδα βάλε το καπάκι δίπλα. Μετά από λίγες μέρες, βάλε το καπάκι κανονικά. Το πορτάκι προαιρετικά, εμάς δεν το συνήθισε ποτέ (δεν το δοκιμάσαμε ιδιαίτερα, έφαγε φρίκη και απλά το παρατήσαμε).

Λίγη χρησιμοποιημένη άμμος στην αμμολεκάνη θα βοηθούσε.

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 19:51, 17-01-14:

ενταξει κομπλε (μαλλον)..μπηκε μια φορα που την ειδα εγω τουλαχιστον,αλλα χωρις πορτακι.παιζει να την αφησω κ ετσι..
δε ξερω τι κανει..σημερα περιμενε ομως να της την ανοιξω για να παει.σε ησυχο μερος ειναι καβατζωμενη.δε ξερω.ελπιζω σιγα σιγα να συνηθισει.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 13:34, 20-01-14:

μπραβο.δεν χρειαζεται να βαλεις το πορτακι.εγω δεν το εβαλα ποτε.επισης εχω βαλει εξω απο την αμμολεκανη ενα χαλακι για να μενουν εκει τα χαλικακια που κολλανε στις πατουσες.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 16:27, 22-01-14:

Όντως, ένα χαλάκι ακριβώς έξω από την είσοδο της αμμολεκάνης είναι καλή ιδέα.
Θα δεις ότι θα μαζεύει αρκετή άμμο εκεί οπότε ένα μικρό χαλάκι θα βοηθήσει.
Το πορτάκι όντως δεν είναι απαραίτητο αλλά μπορείς να κάνεις μια απόπειρα σε καμία εβδομάδα που θα την έχει συνηθίσει.
Κι όταν το βάλεις, πιάσε την, πήγαινε την εκεί κοντά και με τα μπροστινά της πόδια σπρώξε το πορτάκι προς τα μέσα ώστε να πιάσει το νόημα πώς λειτουργεί το σύστημα!

Παράθεση

georgetam

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetam
Ο georgetam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O georgetam έγραψε στις 06:55, 23-01-14:

και εγώ έτσι ακριβώς του το έκανα στην αρχή! Για μία βδομάδα ανοιχτή, μετά από μία βδομάδα την έκλεισα, και στην επόμενη βδομάδα έβαλα και το πορτάκι.
Της πρώτες φορές βέβαια χρειάστηκε να τον βάλω εγώ μέσα μέχρι να καταλάβει πως λειτουργεί... αλλά μετά από λίγες ώρες έμαθε να μπαινοβγαίνει μόνος του...
Βέβαια ακόμη όταν πάει να μπει κάνει λες και σπρώχνει 10κιλη πόρτα... αλλά δεν μπορώ να αντισταθώ, κάθομαι σε μια γωνιά και λιώνω στα γέλια...

Παράθεση

blackfairy1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackfairy1986
H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 00:59, 27-04-14:

παιδιά καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα το ένα μου το γατάκι το σισακι μου έχει αλλεργίες τροφικές και φυσικά και στην άμμο έχουμε βρει κάποιες που δεν μας προκαλούν αλλεργίες αλλά δεν είναι πολύ απορροφητικές και επειδή και τα χρήματα ειναι περιορισμένα και εχω και 5 γατάκια στο σύνολο θα θελα να κοιτάξω για κλειστη αμολεκάνη της έχω στο μπαλκόνι τοσο καιρό γιατί δεν έχουν πρόσβαση να πηδήξουν να φύγουν τα μικρά μου οπότε και δεν με απασχολούσε τοσο, αλλά τώρα με το σισακι με της αλλεργίες της πρέπει να παίρνουμε άμμο που δεν την πειράζει και πολλές φορές λόγο της αλλεργίας καμιά φορά έχουμε και μαλάκα κακακια και γενικός έχουμε θέματα με της μυρωδιές.. με 5 γατάκια πρέπει να αλλάζω τελείως άμμο κάθε μέρα οχι απλα να φτυαρίζω.. έχω τρεις αμολεκανες οπότε ψάχνω να βρω μια λύση γιατί δεν με συμφέρει οικονομικά.. τέλος πάντων ολος αυτος ο λογος για να ρωτήσω εν τέλι έχετε δι διαφορά με την κλειστή αμολεκανη σε θέμα μυρωδιάς?

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 10:01, 27-04-14:

Ναι! Έχει μεγάλη διαφορά!! Μόνο αν έχει γεμίσει και δεν έχει καθαριστεί μυρίζει προς τα έξω (πχ αν λείπεις)! Κατά τα άλλα τη θεωρώ σωτήρια!

Παράθεση

Τσοςμή

Δραστήριο Μέλος

O Τσοςμή κχχχχ κχχχχχ έγραψε στις 16:10, 27-04-14:

και μια ενημερωση απο μενα για το δικο μου το διαολι..
τελικα εμαθε και μπαινει κανονικα μεσα,με το πορτακι της σαν κυρια!
ολα καλα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:57, 27-04-14:

Ρωτάτε κι εμένα που όταν τελικά εξοικειώθηκε με το μέσα/έξω του "πορτακίου"και είπα "επιτέλους", η χαρά μου δεν κράτησε πολύ...
Πριν περάσουν λίγες μέρες...τέρμα το πορτάκι!Το έσπασα κατά λάθος πλένοντας την αμμολεκάνη...
Και πλέον έχουμε κλειστή αμμολεκάνη χωρίς πορτάκι

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 07:54, 28-04-14:

Κι εγώ με κλειστή τον έχω αλλά με πορτάκι ακόμα δεν έχω καταφέρει. Και νομίζω δεν θα το καταφέρω ποτέ γιατί τις περισσότερες ανάγκες του τις κάνεις με το κωλαράκι του μέσα αλλά τον κορμό του από έξω. Μάλλον δεν αντέχει και ο ίδιος τις μυρωδιές του

Εγώ που την έχω εσωτερικά την έστρεψα να κοιτάει η είσοδος προς τοίχο κι έτσι ότι άμμος βγαίνει περιορίζεται μόνο στο σήμειο ακριβώς μπροστά από την πόρτα και επίσης έχει και ο γατούλης το privacy του.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 08:53, 28-04-14:

Καλημέρα! Μήπως όμως για αυτό τα κάνει μισός μέσα-μισός έξω; Επειδή θέλει να έχει εποπτεία του χώρου και να νιώθει ασφάλεια; Διότι αν μπει ολόκληρος μέσα δεν ξέρει τι γίνεται τριγύρω, δεν έχει οπτικό πεδίο... Αναφέρω μια πιθανότητα!

Παράθεση

black_sherlock

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη black_sherlock
Ο black_sherlock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 61 μηνύματα.

O black_sherlock έγραψε στις 14:25, 28-04-14:

Δεν το είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο αυτό, εγώ το είχα εξηγήσει ότι θέλει να κάθεται κορδωμένος άρα θα χτύπαγε ταβάνι αν καθόνταν ολόκληρος μέσα.
Πάντως από τότε που έστρεψα ανάποδα την αμμολεκάνη και κοιτάει σε τοίχο δεν τον βλέπω να δυσανασχετεί, ίσα-ίσα.

Όταν κοιτούσε προς τον γενικό χώρο τύχαινε πολλές φορές να περάσω τυχαία την ώρα της ανάγκης του και το έβλεπα στο βλέμμα του ότι ένιωθε αμήχανα και γιαυτό αποφάσισα να τον βάζω να κοιτάει αλλού.

Και εν τέλει μάλλον βολευτήκαμε και οι 2 καλύτερα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους