Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,371 εγγεγραμμένα μέλη και 718,406 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 412 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες διατροφής

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 21:49, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Μπορεις να βαλεις τα μπωλ τους μακρια το ενα απο το αλλο και να τρωει η καθεμια το δικο της,για να ελεγχεις και ποσο τρωνε.Η τροφη ειναι μετρια και οικονομικη,αργοτερα βλεπεις πως τα πας και ισως τους δινεις κατι ακομα καλυτερο.
Πόσο μακριά βάζεις τα μπώλ τους; Εγω τους ταίζω ξεχωριστά. Διαφορετικά ο Πάρης θα φάει το φαγητό και των άλλων δύο.
Κάθομαι λοιπόν και ένα - ένα τρώει και φεύγει Επόμενο.....τρώει....φεύγει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:51, 20-10-09:

Σε μια αποσταση τριων μετρων ας πουμε.Εμενα ακομα κι αν περασει καποιο απο μπωλ με τροφη,και δεν ειναι η δικη του,δεν τρωει.Τους εχω τα μπωλ τους σε σταθερη θεση και μολις ερχεται η ωρα του φαγητου ξερουν και πανε στη θεση τους.Ο Υο-Υο μαλιστα που τρωει μεσα στο σπιτακι τους παει και στηνεται και κοιταει μια εμενα μια το πιατακι συνεχως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη μουσταρδούλα
H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 21:52, 20-10-09:

θα δοκιμάσω και τις δύο μουκελάκι που μου προτείνεις... αυτή τους άρεσε....μας δώσαν δώρο και τεντάκι, μια σκηνούλα...ε δεν χρειάζεται να γεμίσουμε το δωμάτιο με σκηνές, να δούμε τί δώρα δίνουν και οι άλλες τροφές πέρα από απολυτη υγεία [τί πλάσμα είμαι:cool:]

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 525 μηνύματα.

H μουσταρδούλα έγραψε στις 21:53, 20-10-09:

θα βάζω τη μουσταρδούλα να τρώει μέσα στη σκηνούλα, γιατί είναι η μόνη που δεν την κατεδαφίζει.... η ασπρούλα ας τρώει στην αγαπημένη της θέση, επάνω στο pc [πλάκα κάνω, έχει μια γωνίτσα με ένα σου-πλα πράσινο που τονίζουν τα ματάκια της]

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 21:55, 20-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από μουσταρδούλα
θα δοκιμάσω και τις δύο μουκελάκι που μου προτείνεις... αυτή τους άρεσε....μας δώσαν δώρο και τεντάκι, μια σκηνούλα...ε δεν χρειάζεται να γεμίσουμε το δωμάτιο με σκηνές, να δούμε τί δώρα δίνουν και οι άλλες τροφές πέρα από απολυτη υγεία [τί πλάσμα είμαι:cool:]
Διαλεξε μια τροφη που να τη βρισκεις και να σε βολευει και να την τρωνε και μην τους την αλλαζεις συνεχως.Εγω δινω Royal σε ολα,ποτε δεν ειχα προβλημα και η αναπτυξη τους ειναι πολυ καλη.Το τριχωμα τους επισης,και τους αρεσει πολυ.Σκεφτομαι στα νορβηγακια μετα το χρονο να δοκιμασω Orijen σε συνεννοηση με την εκτροφεα τους γιατι ειναι πιο ποιοτικη και πιο "αγνη".

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 21:59, 20-10-09:

η royal δίνει δώρο ντενεκεδάκι για το φαγητό, ένα αποθηκευτικό δοχείο......αλλά είναι ροζ....... πλάκα κάνω τώρα, αλλά μεταξύ σοβαρού και αστείου θα προσανατολιστώ στην royal...την βρίσκω εξίσου εύκολα....και ίσως όταν ενηλικιωθούν οι φιλενάδες δοκιμάσουμε κι εμείς την orijen....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:01, 20-10-09:

Στα στειρωμενα μου δε δινω orijen...τη φοβαμαι λιγακι,και η Μοιρα εχει τασεις να γινει στρουμπουλη.Αλλα στα νορβηγακια που δε θα ειναι στειρωμενα θα τη δοκιμασω.

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 22:06, 20-10-09:

οπότε όπως φαίνεται με τα λεγόμενά σου μουκελάκι, θα γεμίσουμε ροζ ντενεκεδάκια.....

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:10, 20-10-09:

οπότε όπως φαίνεται με τα λεγόμενά σου μουκελάκι, θα γεμίσουμε ροζ ντενεκεδάκια.....
Καλά εγώ δεν το συζητώ, μέσα σε ένα χρόνο έχω πάρει ότι δοχείο έχει δώσει η Royal Canin!
Και την τελευταία φορά που πήγα στο Quiko και η Hill's έδινε ένα ωραίο δοχείο αποθήκευσης που χωράει ολόκληρη την σακούλα.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 22:12, 20-10-09:

Σε μας δεν εχει δωρακι...Αφηστε που δε βρισκω μεγαλυτερη συσκευασια απο τη δικιλη...

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 22:16, 20-10-09:

πήρα και μπολάκι για να μετράω πόσο να τους δινω!! πρωτόγνωρο για τα δεδομένα μου, γιατί τα γέμιζα 2 μπολ μεγαλούτσικα....

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 22:18, 20-10-09:

πήρα και μπολάκι για να μετράω πόσο να τους δινω!! πρωτόγνωρο για τα δεδομένα μου, γιατί τα γέμιζα 2 μπολ μεγαλούτσικα....
Καλύτερα από τώρα να συνηθίσεις και εσύ και αυτά ότι πρέπει να τρώνε συγκεκριμένη ποσότητα.

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 22:23, 20-10-09:

ναι νίκη μου, άκουσα τις συμβουλές σου και αποφάσισα να το ακολουθήσω....αυτά που μου έλεγες πριν 2 μέρες...

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 11:23, 22-10-09:

γειά σας! ξαναχτυπάμε με νέα απορία

όταν τα καλά μας πλασματάκια με τα παιχνίδια τους ρίχνουν τις κροκέτες στο πάτωμα τί κάνουμε;
τι μαζεύουμε και τις καναβάζουμε στο πιατάκι;
γενικά το πάτωμα είναι καθαρό, αλλά είναι πάτωμα, πατάνε πόδια και διάφορα άλλα, αλλά και τα ίδια πάνε στην άμμο τους και μετά πατάνε στο πάτωμα

απλά επειδή δεν ξέρω ρωτάω εσείς τί κάνετε....
να τις πετάω;

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 12:02, 22-10-09:

Αντιγόνη εγώ τους έχω ένα σουπλά στο δάπεδο και πάνω σ'αυτό βρίσκονται τα πιατάκια τους και το νεράκι(δεν ξέρω αν το πρόσεξες όταν ήρθες). Αυτό το έκανα περισσότερο γιατί ο Αρης παλιά συνήθιζε να σκουντάει το μπώλ με το νεράκι.
Και η Μυρτούλα συνηθίζει καμιά φορά να βγάζει έξω από το μπωλάκι λίγο,λίγο την κονσέρβα(όταν της δίνω) και να την τρώει από το δάπεδο.Την μαλώνω βέβαια, αλλά Μυρτούλα είναι αυτή...ότι θέλει θα κάνει.
Πάντος στο ερώτημά σου...νομίζω ότι μπορούν να φάνε τις κροκέτες και από το δάπεδο, αν είναι καθαρό αυτό.Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα πάθουν κάτι.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 12:09, 22-10-09:

Τι να πάθουν καλέ από το πάτωμα..εδώ έξω στα χώματα και μπορεί να βρούν να μασουλήσουν οτιδήποτε ,ειδικά τα αδέσποτα...είναι ανθεκτικά τα άτιμα μην ανησυχείς..

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 12:22, 22-10-09:

Αντιγόνη αν ανησυχείς τόσο, μιά απλή λύση θα ήταν να βάλεις τα μπωλάκια τους πάνω σε δίσκους μελαμίνης(απ' αυτούς για σερβίρισμα, παντού υπάρχουν) .Ακόμη και να χύσουν τις κροκέτες θα τις φάνε μέσα από τον δίσκο, που είναι καθαρός.
Εγώ έτσι έκανα το καλοκαίρι που τ' άφηνα για περισσότερο, μόνα τους.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 12:31, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Αντιγόνη αν ανησυχείς τόσο, μιά απλή λύση θα ήταν να βάλεις τα μπωλάκια τους πάνω σε δίσκους μελαμίνης(απ' αυτούς για σερβίρισμα, παντού υπάρχουν) .Ακόμη και να χύσουν τις κροκέτες θα τις φάνε μέσα από τον δίσκο, που είναι καθαρός.
Εγώ έτσι έκανα το καλοκαίρι που τ' άφηνα για περισσότερο, μόνα τους.
Πολύ τα κολομαθαίνεις για αυτό σε κάνουν ότι θέλουν..(βλέπε Άρης που κλέβει το ψωμί)

Παράθεση

μουσταρδούλα

Πολύ δραστήριο μέλος

H μουσταρδούλα έγραψε στις 13:22, 22-10-09:

νίκη μου σε ευχαριστώ... εγώ τους πήρα για στυλ ένα μικρό σουπλαδάκι αλλά είναι τόσο μικρό που πετάγονται παντού όταν πέφτουν επάνω τους με φόρα..μπορείτε να φανταστείτε πως είναι μια τρεχάμενη γατίνα ειδικά αν πάρει φόρα!!

θα δοκιμάσω με μεγαλύτερο σουπλαδάκι, αλλά πάλι έχουμε γενική καταστροφή... σήμερα αποφάσισα να πάρω μίνι σκουπάκι με φτυαράκι για να μπορώ να τα μαζεύω γιατί πλέον το έχω πάρει απόφαση

ναι το πάτωμα είναι γενικά καθαρό, αλλά ποτέ δε μπορεί να είναι η απόλυτη καθαρότητα....όπως είναι το πιατάκι....

ευχαριστώ κορίτσια για τις απαντήσεις σας!:up:

Παράθεση

Sidius

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sidius
Ο Sidius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Sidius έγραψε στις 01:49, 25-10-09:

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν την αφήνω και πολύ νηστική γιατί λυγίζω, δεν μπορώ να μου γκρινιάζει με τίποτα, στενοχωριέμαι.
Το τελευταίο που δοκίμασα ήταν να της την ανακατέψω με λιχουδιά κονσέρβας αλλά την έφτυνε σαν κουκούτσια lol.
Any ideas?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,465 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:53, 25-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Σαν συστατικα υπαρχουν και καλυτερες,οπως η royal,η orijen...Εσυ θα δεις πως πανε και αν εισαι ευχαριστημενη την κρατας.

πολυ καλυτερες απο αυτες της προ πλαν.........ο γιατρος μου,μου το εχει πει...και οι κριτικες επισης των προιοντων....

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 21:20, 01-11-09:

Διαβάζω διάφορα στο forum, ότι οι τροφές τύπου super market δεν είναι καλές.
Η ερώτησή μου (σαν πρωτάρης) είναι τι εννοείτε εδώ?
Ότι οι τροφές που πουλάνε στα super markets δεν είναι καλές ή εννοείτε κάποιες μάρκες άγνωστες κλπ?

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:26, 01-11-09:

συνηθως οι τροφες στα σουπερμαρκετ δεν ειναι καλης ποιοτητας...δλδ αποφευγουμε whiskas, friskies κτλ. προτιμουμε μια απο κτηνιατρο ή πετσοπ που ειναι καλυτερης ποιοτητας οπως royal canin, hills, eukanuba, purina pro plan κτλ. υπαρχουν πολλες καλες μαρκες που μπορεις να επιλεξεις ειναι ακριβοτερες αλλα καλυτερες...

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 21:31, 01-11-09:

Βρήκα καλό pet shop στη γειτονιά μου (Εξάρχεια) που δεν πουλάει και ζώα και φαίνεται οργανωμένο. Αύριο προμήθειες.
Ευχαριστώ και πάλι για τις διευκρινήσεις.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 21:32, 01-11-09:

παρακαλω!

Παράθεση

eleni999

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni999
H eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 767 μηνύματα.

H eleni999 έγραψε στις 14:10, 15-11-09:

Εχω και εγω μια απορια.Αν δεν δινω στην γατα μου καθε φορα διφορετικη γατοτροφη θαα υπαρχει προβλημα?Δηλαδη να τις δινω hills και αλλες φορες royal caniν θα της κανει κακο?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 14:32, 15-11-09:

Γενικά, οι συχνές αλλαγές δεν συνιστώνται. Αν πρέπει να της αλλάξεις τροφή, φρόντισε η μετάβαση από τη μια τροφή στην άλλη να γίνει σταδιακά, ανακατεύοντας την παλιά τροφή με μια μικρή ποσότητα από την καινούργια και αλλάζοντας λίγο-λίγο την αναλογία.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 18:24, 16-11-10:

Η γατούλα μου καθε φορά που μαγειρεύω τριγυρνάει και νιαουρίζει λυπημένα, παρ ολο που με την γατοτροφή της δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Είναι πολύ επίμονη και καμιά φορά της δίνω. Πρέπει να σταματήσω να της δίνω αλλά την λυπάμαι !! Εσείς δίνετε μόνο γατοτροφή?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,465 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:10, 16-11-10:

Καλησπερα.Μονο γατοτροφη..αλλα μπορεις αν θες να της δινεις και νεροβραστο κοτοπουλο ή μοσχαρι.Νεροβραστο ομως και χωρις αλατι.Τα δικα μας φαγητα,περιεχουν συνηθως τροφες και μπαχαρικα που δεν κανουν για τις γατες..δες εδω ,λεει για τις τροφες που απαγορευονται στις γατες.
ΥΓ.μπορεις ,για λιχουδια να τις δινεις φακελακια με υγρη μορφη καλης ποιοτητας(τις κτηνιατρικες).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 19:44, 16-11-10:

Το ίδιο κάνει και ο δικός μου...μη με δει στον πάγκο της κουζίνας, αρχίζει τα νιάου νιάου!!! Για να μην μπεις στον πειρασμο να του δώσεις και να μην ακους και το σπαραχτικό του κλάμα μπορεις πολύ απλα να του προσφέρεις λεμόνι. Θα σταματήσει το κλαμα και πιθανον να απομακρυνθεί και απο την κουζίνα!! Το δοκίμασα τυχαία μια φορά που έφτιαχνα σαλάτα και τον ειχα στα πόδια μου να νιαουρίζει και μολις το μύρισε εξαφανίστηκε!!

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 19:48, 16-11-10:

Και εγω μονο γατοτροφη δινω! Και συγκεκριμενα την Royal canin! Ο δικος μου τη λατρευει...μονο τουμπες δεν κανει οταν εμφανιζεται η σακουλα με την τροφη
Παρολα αυτα του δινω και μια φορα την εβδομαδα κοτοπουλακι νεροβραστο...και του αρεσει παρα πολυ(οχι που δεν θα του αρεσε ) και αλλη μια φορα κονσερβουλα αρα δυο φορες την εβδομαδα τρωει κατι διαφορετικο! Κατα τα αλλα τις υπολοιπες μερες μονο ξηρη τροφη! μην μου κακομαθει κιολας

Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 19:49, 16-11-10:

Εμενα γιατι δεν φευγει με το λεμονι;;;;Αντιθετως γλυφει την λεμονοκουπα δεν του την αφηνω πολυ παντως γιατι δεν ξερω αν του κανει καλο/κακο.Του εδωσα μια μερα να γλυψει για να δω αν αντιδραει οπως κ οι ανθρωποι στην γευση του αλλα μαλλον δεν ειναι το ιδιο αφου την εγλυφε χωρις προβλημα!!!!

Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 19:56, 16-11-10:

Τότε μάλλον ο καθένας πρεπει να βρει τι δεν θέλει το δικό του γατούλι....ο δικός μου ουτε να το γλύψει το λεμόνι, ουτε καλά καλά να το πλησιάσει...απογουητεύεται και φεύγει...Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι 2 φορες το έχω κανει με επιτυχία, μπορει στο μέλλον να μην πιάνει

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:52, 16-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από mulan
Η γατούλα μου καθε φορά που μαγειρεύω τριγυρνάει και νιαουρίζει λυπημένα, παρ ολο που με την γατοτροφή της δεν έχει κάποιο πρόβλημα. Είναι πολύ επίμονη και καμιά φορά της δίνω. Πρέπει να σταματήσω να της δίνω αλλά την λυπάμαι !! Εσείς δίνετε μόνο γατοτροφή?
τα ιδια κανει και ο δικος μου με την διαφορα οτι δεν νιαουριζει, απλα σε κοιταει με ενα βλεμμα που δεν μπορεις να του αντισταθεις. Εγω του δινω απο αυτο που τρωω αρκει να μην εχει μπαχαρικα ή αν ειναι κατι ανθυγιεινο του το δινω σε πολυ μικρη ποσοτητα. Του δινω πχ ψητη χοιρινη μπριζολα με ριγανη (χωρις ριγανη δεν την τρωει ), bacon (σε πολυ μικρη ποσοτητα ισα ισα για να το γευτει), ψαρι, πουρε (μαλλον του αρεσει το βουτυρο και το γαλα που περιεχει) σε μικρη ποσοτητα (πχ μισο κουταλακι), ψητο αρνι, μηλοπιτα (την κρουστα), γιαουρτι, και διαφορα αλλα πραγματα που του αρεσουν. Περισσοτερο του τα δινω σαν λιχουδιες και οχι για να χορτασει. Εξαιρεση αποτελει το χοιρινο, το αρνι και το ψαρι που του τα δινω περιπου 2 φορες την εβδομαδα ως κυριο γευμα μαζι με συμπληρωμα διατροφης. Κατα τα αλλα τρωει ωμο αρνι για γατες τις υπολοιπες μερες.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:54, 16-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από mary-babis
Εμενα γιατι δεν φευγει με το λεμονι;;;;Αντιθετως γλυφει την λεμονοκουπα δεν του την αφηνω πολυ παντως γιατι δεν ξερω αν του κανει καλο/κακο.Του εδωσα μια μερα να γλυψει για να δω αν αντιδραει οπως κ οι ανθρωποι στην γευση του αλλα μαλλον δεν ειναι το ιδιο αφου την εγλυφε χωρις προβλημα!!!!
πλακα κανεις!!!!!!!!

Αρχική Δημοσίευση από zouzounela
Τότε μάλλον ο καθένας πρεπει να βρει τι δεν θέλει το δικό του γατούλι....ο δικός μου ουτε να το γλύψει το λεμόνι, ουτε καλά καλά να το πλησιάσει...απογουητεύεται και φεύγει...Αν και τώρα που το ξανασκέφτομαι 2 φορες το έχω κανει με επιτυχία, μπορει στο μέλλον να μην πιάνει
που να δεις ο δικος μου τι κανει. Κλεινει τα ματια του και φευγει και αν τον πλησιασεις πολυ με το λεμονι δινει σφαλιαρες... βασικα αυτο το κανει με σχεδον ολα τα φρουτα.. ακομα και με τις μπανανες

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 20:55, 16-11-10:

Μάλιστα! Ευχαριστώ! Απαγορευμένες τροφές δεν δίνω ούτως η άλλως και απο δω και πέρα δεν θα μπαίνω στον πειρασμό να δίνω και από το φαγητό μου. Επίσης της δίνω μόνο ξηρή και καμιά φορά κονσέρβα γιατί έχω ακούσει ότι η ξηρή είναι καλύτερη!

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 371 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 22:54, 16-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από mary-babis
πρεπει να ειναι το πρωτο γατι ever που του αρεσει το λεμονι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 14:31, 20-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
πλακα κανεις!!!!!!!!

που να δεις ο δικος μου τι κανει. Κλεινει τα ματια του και φευγει και αν τον πλησιασεις πολυ με το λεμονι δινει σφαλιαρες... βασικα αυτο το κανει με σχεδον ολα τα φρουτα.. ακομα και με τις μπανανες
Κ μενα το κανει αυτο με τα ματια και τις σφαλιαρες αλλα στο μανταρινι και σε ακομα λιγα φρουτα.Το λεμονι το γλυφει κανονικα!!!
Αρχική Δημοσίευση από mrniceguy
πρεπει να ειναι το πρωτο γατι ever που του αρεσει το λεμονι
Μπραβο Τιγρηηηηηηηη!!!! Για ακομα μια φορα πρωτοτυπισαμε...!!!

Παράθεση

escape

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη escape
H escape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 122 μηνύματα.

H escape έγραψε στις 15:46, 24-05-12:

Η Μίστυ είναι ήδη 7 ετών. Τον τελευταίο χρόνο όμως έχει αποκτήσει μια ιδιαίτερη αγάπη για το ψωμί! Τις προάλλες έκοψα ντοματοσαλάτα, έκοψα και τυράκι και ψωμάκι κι ετοιμαζόμουν να φάω. Τσουπ! η Μίστυ πάνω στο τραπέζι (σπάνια το κάνει) και μυριζε το πιατο μου. Της πρόσφερα ευγενικά τυράκι, μπαααααααα. Άρχισε να γλύφει την μπουκιά ψωμί που είχα στο χέρι (για να την φάω...) και με μανία έβγαζε μικρές μπουκίτσες ψύχας και τις χλαπάκιαζε με βουλιμία. Δεν έφαγε πολύ, αλλά παπάριασε όλη τη μπουκιά.
Το βρίσκετε φυσιολογικό;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 19:21, 24-05-12:

ναι, τρωει και ο δικός μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 22:37, 24-05-12:

Σωωωπα!
Και φοβόμουν να τους δώσω να δοκιμάσουν!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:53, 24-05-12:

Άντε βρε! Να σας δω και έτσι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

flora.m123 (Φλώρα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη flora.m123
H Φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 633 μηνύματα.

H flora.m123 έγραψε στις 00:24, 25-05-12:

xaxaxaxa!!!!

Παράθεση

Kalliastar (Κάλλια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Kalliastar
H Κάλλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 2,106 μηνύματα.

H Kalliastar Ride Free :) έγραψε στις 08:21, 30-05-12:

Και ο Μύτσας μου τρώει ψωμί, μάλιστα μερικές φορές του βάζω κοτόπουλο και δίπλα ψωμάκι και αφήνει το κοτόπουλο!!!

Παράθεση

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bulukitsa
Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πάνω απο 50 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O bulukitsa έγραψε στις 14:56, 13-11-12:

πρίν απο ένα μήνα η σπιτόγατα δοκίμασε μπρόκολο και της άρεσε. Τώρα τελευταία τρώει συχνά μπρόκολο και καρότο και της αρέσουν. Υπάρχει περίπτωση να πάθει πρόβλημα η υγεία της αν τρώει λαχανικά.

Παράθεση

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πάνω απο 50 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O bulukitsa έγραψε στις 21:14, 13-11-12:

θα μου απαντήσει κανείς????

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:32, 13-11-12:

Εδω,μπορεις να δεις ποια λαχανικα θεωρουνται βλαβερα.
ΥΓ,.Μιχαλη μου,για να μην σου απαντα καποιος χρηστης σημαινει οτι απλα δεν γνωριζει.

Παράθεση

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O bulukitsa έγραψε στις 21:43, 13-11-12:

ευχαριστώ για την απάντηση

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:51, 13-11-12:

Μιχαλη μου συγνωμη για την καθυστερηση, αλλα ειχα τρεχαματα, πριν λιγο καταφερα να μπω και εχω ακομα δουλειες.
Για το μπροκολο δεν ξερω, για να ειμαι ειλικρινης, παντως μια φιλη μου που ειχε ενα σκυλακο, ετρωγε μπροκολο σαν τρελλο και εφτασε 20 χρονων.
Το καροτο ξερω σιγουρα οτι δεν πειραζει, το βαζουν και σε πολλες γατοτροφες, μαγειρεμενο βεβαια. Ο δικος μου ο γατος παντως το τρωει και ωμο, τρελλαινεται για ωμο κρουτσουνιστο καροτο.

Παράθεση

bulukitsa (Μιχαλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O bulukitsa έγραψε στις 15:33, 14-11-12:

ευχαριστώ bessy.
Δεν πειράζει που καθυστέρησες λίγο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους