Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,609 εγγεγραμμένα μέλη και 718,185 μηνύματα σε 22,542 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 282 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες διατροφής

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:16, 27-11-12:

Έχει δώσει ποτέ κανείς στη γατούλα του συκώτι; Αν ναι, πώς να το μαγειρέψω καλύτερα; Σίγουρα όχι τηγανιτό. Μπορώ να το ψήσω και να το βράσω. Αν το βράσω, που θα είναι πιο ελαφρύ, θα έχει αρκετά θρεπτικά συστατικά ή θα το "σκοτώσω";

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,404 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:25, 27-11-12:

Παντως με το συκωτι θελει ιδιαιτερη προσοχη καθως Συκώτι σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει τοξικότητα βιταμίνης Α, η οποία επηρεάζει τους μύες και τα κόκαλα.Δες εδω.
Βασικα αν μπορεις να το κανεις στον ατμο,η ακομα και βραστο..μαλλον καλυτερο μου φαινεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:54, 27-11-12:

Καλησπέρα! Ναι το γνωρίζω, τα έχω διαβάσει αυτά πολλές φορές! Με μια φορά που λέω να της δώσω, δε νομίζω να έχουμε πρόβλημα. Έτσι δεν είναι;

Βασικά ψάχνω να βρω κάτι δελεαστικό και θρεπτικό, γιατί λόγω οίστρου δεν έχουμε όρεξη για φαΐ, ακόμα και την αγαπημένη μας τσιπούρα και το λατρεμένο κοτόπουλο τα τρώμε με τα χίλια ζόρια. Οπότε σκέφτηκα, μιας και συκώτι δεν της έχω ξαναδώσει, ότι θα της αρέσει σαν καινούρια γεύση και είναι και θρεπτικό. Όποια άλλη ιδέα, κάτι παραπάνω από καλοδεχούμενη!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,404 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:24, 27-11-12:

Εννοειται οτι δεν θα εχει καποιο προβλημα με μια φορα.Ουτε καν με καποιες φορες,αραια και που.Απλα ειπα να στο γραψω,γιατι δεν ηξερα αν το γνωριζεις.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 22:59, 27-11-12:

Ευχαριστώ!

Άντε να δούμε πότε θα μας ξανανοίξει η όρεξή μας, με τον βρωμοίστρο

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:17, 20-12-12:

Tα μηνυματα που αφορουσαν το μαγειρευτο φαγητο,μεταφερθηκαν στο αναλογο θεμα εδω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lenini

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lenini
H lenini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lenini έγραψε στις 12:00, 08-01-13:

Λιγη βοήθεια και σε μένα παρακαλώ!!!
Πριν από περίπου ένα μήνα, ήρθε στην αυλή μου ένας αρσενικός γατούλης, αδεσποτος και ταλαιπωρημένος. Τον υιοθέτησα και τον φροντίζω μαζί με τις άλλες αδεσποτούλες μου. Το περίεργο όμως με αυτόν εδώ είναι οτι ΑΡΝΗΤΑΙ κατηγορηματικά να φάει (ακόμα και να δοκιμάσει) οποιαδήποτε τροφή για γάτες κυκλοφορεί στο εμπόριο. Κονσέρβες και φακελλάκια που όταν τα ανοίγω, οι υπόλοιπες γατούλες μου λιποθυμούν (από τη μυρωδιά και μόνο), αυτός τις κοιτάει περιφρονητικά και δεν τις αγγίζει. Κροκέτες ποιότητας απο pet shop για τον γατούλη είναι τόσο φαγώσιμες όσο και τα χαλίκια της αυλής!
Τρελαίνεται για μαγειρεμένο κρέας και θα φάει στην ανάγκη διάφορα αποφάγια (ρυζι μαγειρεμένο σε ζωμο, μακαρόνια με σάλτσα κτλ) που ξέρω οτι δεν του κάνουν καλό. Ψοφάει για αλλαντικά που επίσης ξέρω οτι δεν κάνει γιατί είναι αλμυρά κτλ. Εγώ και ο σύντροφος είμαστε χορτοφάγοι και δεν μου αρέσει να μαγερεύω κρέας στο σπίτι. Μέχρι στιγμής του ψωνίζω πακέτο (κοτόπουλο ψητο ή σουβλάκι) αλλα μου κοστίζει αρκετά!!! Καμμιά ιδέα? Ο κτηνίατρος τι θα έλεγε?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:16, 08-01-13:

Καλησπερα και καλη χρονια φιλη μου.
Το τι θα ελεγε ο κτηνιατρος,δεν το ξερω,απλα θα σου πω την δικια μου γνωμη.
Το πιο πιθανο ειναι,οτι εχει συνηθισει να τρωει αποφαγια,για αυτο και δεν τρωει κατι αλλο.Θα σου ελεγα να ξεκινησεις αρχικα με υγρη τροφη για γατες,κονσερβες,φακελακια κλπ..,που ειναι πιο δελεαστικη τροφη και ,ας πουμε,πιο κοντα σε αυτα που ετρωγε,και σιγα σιγα να πας στην ξηρη τροφη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 15:20, 08-01-13:

Χμ μήπως να δοκίμαζες να του δώσεις καμιά κονσέρβα με τόνο; Η δικιά μας γατούλα σνομπάρει ανελέητα τις κονσέρβες, αλλά σε μια κονσέρβα με τόνο δε λέει ποτέ όχι. Συγκεκριμένα, της εταιρείας Schesir. Είναι με κανονικά κομματάκια ψαριού σε ζουμάκι και μυρίζει ωραία και έντονα, πιστεύω θα το φάει. Κι εμάς η δικιά μας δεν τρώει κανενός άλλου είδους κονσέρβα ή φακελάκι, κανενός όμως.

Παράθεση

Μαυρογατος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαυρογατος
Ο Μαυρογατος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Μαυρογατος έγραψε στις 16:16, 09-01-13:

Aνακατεψε κιμα με κονσερβα και σταδιακα αλαζε την αναλογια υπερ της κονσερβας. Οταν φτασει να την τρωει σκετη περιμενε λιγο καιρο και αρχισε να προσθετεις και ξηρα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lenini

Νεοφερμένος

H lenini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H lenini έγραψε στις 09:32, 11-01-13:

Ευχαριστώ για τις ιδέες!

Φακελάκια, κονσέρβες και ξηρά τροφή ο γατούλης μου δεν καταδέχεται ούτε να τα φτύσει!
Θα δοκιμάσω να του τα αναμείξω με κιμά... καλή ιδέα. Επίσης δεν έχω δοκιμάσει να του δώσω τόνο!!! Πως μου διέφυγε!!!

Θα ξεκινήσω τα πειράματα αργότερα πάντως, γιατί τώρα δεν πολυ-τρώει... μάλλον λόγω οίστρου.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 12:51, 11-01-13:

Τον κιμά να τον μαγειρέψεις χωρίς καθόλου καρυκεύματα όμως! Ίσως με λίγο λαδάκι μόνο και φυσικά νεράκι.

Παράθεση

Μαυρογατος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαυρογατος
Ο Μαυρογατος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Μαυρογατος έγραψε στις 09:15, 12-01-13:

Και τον τονο να τον αποφευγεις. Ειναι τιγκα στο αλατι και μπορει αν ταιζεις συχνα να προκαλεσει και αλλα προβληματα.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 11:06, 12-01-13:

Οι γατίσιες κονσέρβες τόνου δε νομίζω ότι είναι τίγκα στο αλάτι. Τώρα εντάξει, όπως όλες οι κονσέρβες καλό είναι να δίνονται με φειδώ.

Παράθεση

lenini

Νεοφερμένος

H lenini έγραψε στις 12:45, 14-01-13:

τόνο δεν τρώμε (ούτε ανθρώπινο, ούτε γατίσιο)... τον απέρριψε με συνοπτικές διαδικασίες!(σνιφ-πιφ)
ο κιμάς μόνο με σώζει... προς το παρών η μόνη αναλογία που γίνεται δεκτή απο το γατούλη ειναι το 1 (κονσέρβα) προς 5 (κιμά). Ετσι και μου πέσει λίγο παραπάνω, το αφήνει επιδεικτικά!

Παράθεση

Cristy-Aris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cristy-Aris
H Cristy-Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Cristy-Aris οι φατσούλες μου!!! έγραψε στις 08:22, 23-06-13:

Καλημέρα. Ποιός μπορεί να βοηθήσει?? Από ποιό μήνα ξεκινάνε να τρώνε μόνα τους τα μικρά γατάκια? Συγκεκριμένα αυτά που φιλοξενώ σήμερα κλείνουν 1 μήνα.

Τα μικρά είναι μαζί με τη μαμά τους και θηλάζουν... θελώ να τα μάθω να τρώνε ξηρή τροφή, θα μπορούν να φάνε? Πρέπει να τους πάρω ειδική τροφή για μικρά γατάκια?... να περιεχεί δηλαδή γάλα? Να την μουσκεύω σε νερό για να μαλακώσει για να μπορούν να την φάνε πιο εύκολα? Ποιός ξέρει να μου λύσει τις απορίες??

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 23-06-13 στις 14:53. Αιτία: Merge
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 14:44, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Cristy-Aris
Τα μικρά είναι μαζί με τη μαμά τους και θηλάζουν... θελώ να τα μάθω να τρώνε ξηρή τροφή, θα μπορούν να φάνε? Πρέπει να τους πάρω ειδική τροφή για μικρά γατάκια?... να περιεχεί δηλαδή γάλα? Να την μουσκεύω σε νερό για να μαλακώσει για να μπορούν να την φάνε πιο εύκολα? Ποιός ξέρει να μου λύσει τις απορίες??
αφου ειναι ενος μηνα σιγα σιγα θα αρχισουν να τρωνε και μονα τους. αφου εχουν μαμα ομως θα συνεχισουν και να θηλαζουν οσο τα αφηνει. ναι υπαρχουν πολλες ξηρες τροφες για γατακια, οι κροκετες ειναι πιο μικρες και τα βοηθανε και εχουν και συστατικα που τα βοηθανε στην αναπτυξη. γαλα δεν χρειαζεται να τους δωσεις εσυ. ο,τι γαλα χρειαζονται το παιρνουν απο τη μαμα τους. το δικο μας γαλα μπορει να τους προκαλεσει διαρροιες και στην τελικη δεν το χρειαζονται. ναι μπορεις να τις μουσκευεις λιγο στην αρχη τις κροκετες, τα μικρα ομως μπορει να χρειαστουν μερες μεχρι να καταφερουν να τις τρωνε.

Παράθεση

Cristy-Aris

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cristy-Aris
H Cristy-Aris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Cristy-Aris οι φατσούλες μου!!! έγραψε στις 18:55, 23-06-13:

Γεία σου anna 21, είναι 5 τα γατάκια και δεν ξέρω αν τρώνε καλά, η μαμά τους έχει πληγές και δεν μπορεί να τα θηλάσει για πολλή ώρα. Να τους δοκιμάσω με ξηρή τροφή που περιέχει γάλα? ( για μικρά γατάκια )

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 20:02, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Cristy-Aris
Γεία σου anna 21, είναι 5 τα γατάκια και δεν ξέρω αν τρώνε καλά, η μαμά τους έχει πληγές και δεν μπορεί να τα θηλάσει για πολλή ώρα. Να τους δοκιμάσω με ξηρή τροφή που περιέχει γάλα? ( για μικρά γατάκια )
οταν λες εχει πληγες η μαμα τους? ειναι αδεσποτη?

δεν καταλαβαινω τι εννοεις ξηρα τροφη που περιεχει γαλα... αν μπορουν να φανε μονα τους δε χρειαζονται γαλα. αν δεν μπορουν να φανε κροκετες δοκιμασε κονσερβα. αν δεν μπορουν να φανε καθολου μονα τους και η μαμα τους δεν τα θηλαζει πολυ πρεπει να τα ταιζεις με μπιμπερο με ειδικο γαλα για γατακια.

Παράθεση

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 20:25, 23-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
οταν λες εχει πληγες η μαμα τους? ειναι αδεσποτη?

δεν καταλαβαινω τι εννοεις ξηρα τροφη που περιεχει γαλα... αν μπορουν να φανε μονα τους δε χρειαζονται γαλα. αν δεν μπορουν να φανε κροκετες δοκιμασε κονσερβα. αν δεν μπορουν να φανε καθολου μονα τους και η μαμα τους δεν τα θηλαζει πολυ πρεπει να τα ταιζεις με μπιμπερο με ειδικο γαλα για γατακια.

Μαλλον εννοει τις κροκετουλες της Γουισκας για γατακια που εχουν γεμιση γαλα,απο οτι λεει στο σακουλακι... Αν ομως ειναι οντως τοσο μικρα,κανονικα χρειαζεται μπιμπερο και ειδικο γαλα,οπως προειπε και η Αννα.Μπορεις να βρεις τετοιο στα πετ σοπ.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 12:59, 17-06-15:

Γεια σας! εχω εναν γατουλη δυο μηνων... στην αρχη επαιρνα ξηρη τροφη royal canin και του αρεσαν πολυ... πριν λιγες μερες αλλαξα την τροφη του παιρνω whiskas junior δεν εχω ομως την ιδια ανταποκριση κ τα κοπρανα του αλλαξαν! ξερετε για τα whiskas αν ειναι καλα η αν ειναι συχνο φαινομενο να φερνει παρενεργειες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 13:15, 17-06-15:

Καλώς ήρθες! Να σου ζήσει ο γατούλης, είναι γλύκας! Κατά την ταπεινή μου γνώμη τα κόπρανα του άλλαξαν απο την αλλαγή τροφής,ειναι σύνηθες φαινόμενο αυτό.Πρέπει να την αλλάζεις σταδιακά δηλ.να ανακατεύεις στη καινούρια λίγο απο την παλιά για να μην του προκαλέσει διάρροιες.Η γνώμη μου όμως είναι οτι η royal canin ειναι πολύ καλύτερη.Γιατί την άλλαξες;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 13:36, 17-06-15:

Ευχαριστωωω πολυυυ... Την πρωτη μερα εδινα κ απο τα δυο να συνηθισει... την αλλαξα επειδη ενα μικρο 400gr εκανε 5ευρω σε pet shop κ χρειαζοταν τουλαχιστον 2-3 το μηνα... εγω ειμαι φοιτητρια και εψαχνα κατι πιο οικονομικο...αν κ η διαφορα του ειναι 2-3 ευρω σχεδον...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:24, 17-06-15:

Καλησπέρα! να χαίρεσαι το μικρούλι σου. Επειδή το κόστος για όλους μας είναι σημαντικό, μπορείς να βρεις την τροφή που θέλεις μέσω ίντερνετ σε πολύ καλύτερες τιμές....οι μικρές συσκευασίες έχουν το καλό ότι δίνεις τα λεφτά λίγα λίγα αλλά τελικά κοστίζουν περισσότερο. Οποια αλλαγή κάνεις να θυμάσαι πάντα να την κάνεις σταδιακά. Να σου ζήσει ο γατούλης!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 21:19, 17-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από AntzelaRu
Γεια σας! εχω εναν γατουλη δυο μηνων... στην αρχη επαιρνα ξηρη τροφη royal canin και του αρεσαν πολυ... πριν λιγες μερες αλλαξα την τροφη του παιρνω whiskas junior δεν εχω ομως την ιδια ανταποκριση κ τα κοπρανα του αλλαξαν! ξερετε για τα whiskas αν ειναι καλα η αν ειναι συχνο φαινομενο να φερνει παρενεργειες?
καλησπέρα κι από εμένα και να χαίρεσαι το γατούλη.
βασικά τον πήγες από μια πολύ καλή τροφή σε μια άθλια και απότομα
λογικό είναι να έχει παρενέργειες.

βασικά πρέπει να κάνεις μια μικρή έρευνα στις τροφές. στο λέω γιατί στην ίδια τιμή με τις whiskas βρίσκεις πολύ καλύτερης ποιότητας.
επίσης πολύ σωστό αυτό που ειπώθηκε πως οι μικρές συσκευασίες κοστίζουν περισσότερο.
επίσης και οι τροφές τύπου friskies-whiskas λόγω του ότι έχουν ελάχιστο κρέας και χίλια άλλα άχρηστα συστατικά, ουσιαστικά δεν χορταίνουν εύκολα τα γατιά.

για αρχή δες αυτές τις τροφούλες και κάνε και τη δική σου έρευνα, κυρίως σε πετ σοπ, όχι σε σούπερ μάρκετ.
στο ίντερνετ υπάρχουν πάρα πολλά καταστήματα που μπορείς να βρεις και να σου φέρουν τις τροφές αν δεν μένεις σε μεγάλη πόλη.

purina tonus kitten
ok kitten
josera kitten minette(ειναι 10κιλη, κραταει για μια γατα περιπου 4-5 μηνες)

από εκεί και πέρα, όταν δοκιμάσεις μια και του "κάνει", παράγγειλέ τη σε μεγάλη συσκευασία(στη μεγαλύτερη που έχει η κάθε τροφή) και σου βγαίνει πολύ οικονομικότερη. με αυτό τον τρόπο μπορείς να πας και σε καλύτερη ποιότητα από αυτές, με τα ίδια λεφτά σχεδόν, σε μεγάλη συσκευασία.

να θυμάσαι η μετάβαση από τη μια τροφή στην άλλη πρέπει να γίνει σταδιακά σε 1-2 εβδομάδες, ίσως και παραπάνω για να είσαι σίγουρη, και κάθε τροφή να τη δοκιμάσεις για 1 μήνα τουλάχιστον.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 13:48, 18-06-15:

[QUOTE=AntzelaRu;4183485]Σας ευχαριστωω πολυ... συνεχιζει να μην τρωει με ορεξη τα whiskas και κανει διαροια κ θα παιρνω παλι τα royal canin που τρελαινοταν μαλλον απο το ιντερνετ συμφερει πιο πολυ... ειναι το πρωτο μου γατακι και δεν ηξερα τι ακριβως να επαιρνα οτι ακουγα απο φιλους...

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:29, 18-06-15:

το σημαντικο ειναι πως δεν το αφησες με το προβλημα του αλλα το ψαχνεις.
μη νομιζεις, κανεις εδω μεσα δεν ειναι-ηταν τοσο ..ειδικος!
ολοι με την εμπειρια μαθαμε δυο πραγματα(κι ακομη μαθαινουμε δηλαδη χαχα).
να χαιρεσαι το γατουλη σου.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 18:21, 18-06-15:

φυσικα και το ψαχνω και θελω να ειναι οσο καλυτερα γινεται...και με τις δυνατοτητες που εχω να του δινω τα απαραιτητα! ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:03, 18-06-15:

Να έχεις πάντα υπόψη οτι πολύ συχνά το φθηνό, καταλήγει να είναι "ακριβό".
Όχι μόνο με την έννοια του ακατάλληλου υλικού που απορρίπτεται άμεσα και πρέπει να αντικατασταθεί αλλά ,και ιδιαίτερα στο θέμα της τροφής, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί και να επιλέγουμε με κριτήριο πρωτίστως την ποιότητα, ειδάλλως ρισκάρουμε στο μέλλον τα χρήματα που έχουμε γλυτώσει (κι ακόμα περισσότερα) να τα δώσουμε μαζεμένα στους ειδικούς για θεραπεία προβλημάτων υγείας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 20:19, 18-06-15:

Ναι τα εχω σκεφτει αυτα απλα δεν ηξερα τι ακριβως ειναι καλο σε σχεση με τις ξηρες τροφες που μου ειπε ο κτηνιατρος να δινω... αργοτερα οταν ειδα οτι αλλαξαν διαφορα αρχισα να ψαχνω το θεμα για τις τροφες! οσον αφορα το σπιτικο φαγητο εχω ακουσει οτι προτιμανε το κοτοπουλο. αληθευει? και τι αλλο μπορω να δινω απο σπιτικο φαγητο χωρις να ρισκαρω? ευχαριστω.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,579 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:32, 18-06-15:

Μπορείς να δεις το θέμα μας "Θέλω να μάθω συνταγές να μαγειρεύω στο γατάκι μου" καθώς επίσης να ρίξεις μια ματιά εδώ κι εδώ

Παράθεση

flora22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flora22
H flora22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H flora22 έγραψε στις 21:14, 18-06-15:

Ποια ειναι κατα τη γνωμη σας μια πολυ καλη μαρκα για την υγεια της γατας? Εγω χρησιμοποιω τη royal canin. Υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτη?

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:43, 18-06-15:

ααα ωραια καποια στιγμη θα δοκιμασω να δω αν θα φαει με ευχαριστηση ο Τομ μου τη royal canin χρησιμοποιησα κ εγω στην αρχη (μου την συστησαν ως καλη) κ δεν ειχα κανενα προβλημα νομιζω ειναι μια απο τις καλυτερες αλλα δεν εχω πολυ εμπειρια σε αυτα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:44, 18-06-15:

Ποια ειναι κατα τη γνωμη σας μια πολυ καλη μαρκα για την υγεια της γατας? Εγω χρησιμοποιω τη royal canin. Υπαρχει κατι καλυτερο απο αυτη?
'Εχω να σου προτείνω τη Happy Cat

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:05, 19-06-15:

Μια χαρά είναι η royal απλώς συνήθως τα γατιά που τη μαθαίνουν δύσκολα την ξεμαθαίνουν και μερικές φορές δημιουργεί πρόβλημα αυτό στους γατογονείς.

Υπάρχουν στην τιμή της κι άλλες εξίσου καλές, ίσως και καλύτερες. Αν το γατάκι δεν έχει πρόβλημα με το έντερο, το καλύπτουν κι άλλες τροφές σε αυτή την κατηγορία τιμής,και λίγο χαμηλότερα, πχ happy cat-sanabelle-arden grange-applaws.
Λίγο ψάξιμο θέλει και όλοι βρίσκουν την τροφή που ταιριάζει στο γατάκι τους.
Προσοχή μόνο οι αλλαγές να γίνονται σταδιακά και όχι λιγότερο από 1-2 μήνες κάθε τροφή.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:33, 21-06-15:

Οπως εψαχνα στο ιντερνετ για τροφες γατας, επεσα σε μια καναδεζικη ολιστικη με το ονομα Pronature σε διαφορες γευσεις.Μηπως την ξερει κανεις να μου πει τη γνωμη του;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 21-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Οπως εψαχνα στο ιντερνετ για τροφες γατας, επεσα σε μια καναδεζικη ολιστικη με το ονομα Pronature σε διαφορες γευσεις.Μηπως την ξερει κανεις να μου πει τη γνωμη του;
Δυστυχως δεν την ξερω καθολου.Απλα να σου πω οτι γενικα οι καναδεζικες ειναι καλες τροφες.Επισης δες τα συστατικα τους,απο εκει θα καταλαβεις καποια πραγματα και δες και αυτο το θεμα,ουτως ωστε να παρεις καποια ιδεα.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:22, 21-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Δυστυχως δεν την ξερω καθολου.Απλα να σου πω οτι γενικα οι καναδεζικες ειναι καλες τροφες.Επισης δες τα συστατικα τους,απο εκει θα καταλαβεις καποια πραγματα και δες και αυτο το θεμα,ουτως ωστε να παρεις καποια ιδεα.

Σε ευχαριστω πολυ.

Παράθεση

flora22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flora22
H flora22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H flora22 έγραψε στις 13:55, 23-06-15:

Αν και γαι τη royal εχω ακουσει καλα πραγματα μηπως υπαρχει μια γατοτροφη που να ειναι ακομα καλυτερη ως προς τα συστατικα και τη ποιοτητα του περιεχομενου?

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 10:31, 24-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από flora22
Αν και γαι τη royal εχω ακουσει καλα πραγματα μηπως υπαρχει μια γατοτροφη που να ειναι ακομα καλυτερη ως προς τα συστατικα και τη ποιοτητα του περιεχομενου?
Πολλές είναι οι σχετικές τροφές π.χ. acana, orijen, pronature, go, now και άλλες πολλές. Θα πρέπει να πειραματιστείτε αρχικά με grain free τροφές όπως αυτές που ανέφερα, να δείτε ότι ταιριάζουν στο γατάκι σας (δεν έχει διάρροιες, αέρια κλπ.) και μετά να πάρετε μεγαλύτερες συσκευασίες.

Παράθεση

Φυλλίτσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φυλλίτσα
H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Φυλλίτσα Keep calm but first..feed the cat!! :D έγραψε στις 13:44, 07-07-15:

Καλησπέρα παιδιά! Να σας ρωτήσω, το καλοκαίρι η όρεξή τους μειώνεται;; Εμένα της μικρής η όρεξη έχει μειωθεί στο μισό απ' ότι έτρωγε! Βασικά, της βάζω όση ποσότητα της έβαζα όλο το χρόνο, χωρισμένη σε 3 μερίδες τη μέρα, και τρώει κάθε φορά λίγο στην αρχή και μετά ανά διαστήματα γυρνάει στο μπωλ της και μασουλάει από λίγες κροκετούλες.Τις τρώει όλες αλλά σε αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Πχ μέχρι πριν 1-1μιση μήνα δεν προλάβαινα να της βάλω τις κροκέτες στο μπωλ, τις εξαφάνιζε! Τώρα κάνει αρκετή ώρα να τις εξαφανίσει! Λέτε να φταίει η εποχή; Είναι στειρωμένη η γάτα παρεμπιπτόντως.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 13:50, 07-07-15:

Ναι, μειώνεται και μην ανησυχείς είναι από τη ζέστη. Η δική μου κάθε καλοκαίρι αδυνατίζει και γίνεται...συλφίς!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 13:51, 07-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Φυλλίτσα
Καλησπέρα παιδιά! Να σας ρωτήσω, το καλοκαίρι η όρεξή τους μειώνεται;; Εμένα της μικρής η όρεξη έχει μειωθεί στο μισό απ' ότι έτρωγε! Βασικά, της βάζω όση ποσότητα της έβαζα όλο το χρόνο, χωρισμένη σε 3 μερίδες τη μέρα, και τρώει κάθε φορά λίγο στην αρχή και μετά ανά διαστήματα γυρνάει στο μπωλ της και μασουλάει από λίγες κροκετούλες.Τις τρώει όλες αλλά σε αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα. Πχ μέχρι πριν 1-1μιση μήνα δεν προλάβαινα να της βάλω τις κροκέτες στο μπωλ, τις εξαφάνιζε! Τώρα κάνει αρκετή ώρα να τις εξαφανίσει! Λέτε να φταίει η εποχή; Είναι στειρωμένη η γάτα παρεμπιπτόντως.
Ναι πάντα το καλοκαίρι τους μειώνεται η όρεξη. Αν δεν έχει άλλα συμπτώματα μην ανησυχείς, μάλλον η ζέστη της φταίει της καημενούλας και φυσικά μια και δεν έχει κρύο έχει και λιγώτερες καύσεις οπότε και μειωνένες θερμιδικές ανάγκες.

Παράθεση

Φυλλίτσα

Νεοφερμένος

H Φυλλίτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Φυλλίτσα Keep calm but first..feed the cat!! :D έγραψε στις 13:52, 07-07-15:

Ναι μου έχει γίνει πιο τεμπέλα και ολιγόφαγη Πάλι καλά, γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 14:13, 07-07-15:

Έτσι είναι: Μαμ,κακά και νάνι ("κοκό" δεν έχει, λόγω στείρωσης)

Παράθεση

Φυλλίτσα

Νεοφερμένος

H Φυλλίτσα Keep calm but first..feed the cat!! :D έγραψε στις 17:23, 07-07-15:

Χαχαχα όχι, αυτό να μας λείπει!!

Παράθεση

annapeli37

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη annapeli37
H annapeli37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H annapeli37 simpa έγραψε στις 17:33, 29-07-15:

Καλύτερα είναι οι κονσέρβες ή η ξηρά τροφή;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 29-07-15 στις 19:07. Αιτία: Greeklish
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 22:08, 03-01-16:

Καλησπέρα και Καλή Χρονιά !!! Εδώ και 2 1/1 μήνες στείρωσα το γάτο μου και με προβληματίζει ακομη η διατροφή του. Το τελευταίο μήνα εφαρμόζω τη μεθοδο να δίνω τη μιση ποσότητα light χωρίς σιτηρά και την άλλη μισή κανονική πάλι χωρίς σιτηρά . Θεωρείται καλη αυτή την ιδέα ?Δικής μου έμπνευσης . Του δίνω arden grange light & canagan 75% salmon . Επειδη αρχικως μου φαινόταν φαγανός και ήθελα να μην μου παχύνει για αυτό εβαλα το light αλλά και γιατί θεωρησα οτι μια μεσογειακή γατα που ζει και μεσα στο σπίτι δεν θα ηθελε τοση πρωτείνη και ήταν και ένας τρόπος να την κατεβάσω . Αλλες οι ανάγκες μίας καναδέζας ή σκωτσεζας γάτας που ρίχνει και τις βόλτες της στην 《δροσερή 》ύπαιθρο τους . Γενικά τί ξέρετε πάνω στο θέμα αυτό ? Είναι καλό μία γάτα να τρώει μίξη 2 τροφών ? Τώρα σκέφτομαι να κρατήσω σταθερή την arden light και να αλλάξω την canagan ,φαίνεται να μην το ξετρελαινει και να περάσω σταδιακά στην n&d ή στην orijen.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:43, 04-01-16:

Καλα μη νομιζεις οτι οι γατες στην Σκωτια ή στον Καναδα κυκλοφορουν στα χιονια και στο κρυο. Μεσα στα σπιτια τους τις εχουν οι ανθρωποι, στους 25 βαθμους.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 22:13, 04-01-16:

Η μίξη τροφων , light & κανονική πώς σου φαίνεται ως ιδέα ?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Boukia

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους