Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,542 εγγεγραμμένα μέλη και 718,134 μηνύματα σε 22,537 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες διατροφής

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 23:16, 04-01-16:

Τι να σου πω, δε γνωριζω. Εγω δεν δινω ξηρα τροφη, αλλα ωμη, μαγειρευτο και κονσερβες και πολλες φορες τρωνε 3 διαφορετικα γευματα την ημερα χωρις προβλημα. Στη φυση τους δεν τρωνε μονο ποντικια ολη την ημερα, αλλα οτι πιασουν. Εντομα, ποντικια, πτηνα, ερπετα, σκουπιδια, κοκ. οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι προβλημα να ανακατευεις τις τροφες. Δεν θα τις ανακατευα ομως στο ιδιο γευμα γιατι μπορει η καθε τροφη να διαφερει και να επηρεαζει διαφορετικα την οξυτητα των ουρων. Καλυτερα να εναλλασεις τα γευματα. Γιατι ομως δινεις light χωρις να εχει προβλημα; Δινε κανονικη τροφη και αν δεις οτι παχαινει τοτε παιρνεις μετρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ
H ΕΛΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H ΕΛΑ έγραψε στις 11:09, 05-01-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Τι να σου πω, δε γνωριζω. Εγω δεν δινω ξηρα τροφη, αλλα ωμη, μαγειρευτο και κονσερβες και πολλες φορες τρωνε 3 διαφορετικα γευματα την ημερα χωρις προβλημα. Στη φυση τους δεν τρωνε μονο ποντικια ολη την ημερα, αλλα οτι πιασουν. Εντομα, ποντικια, πτηνα, ερπετα, σκουπιδια, κοκ. οποτε φανταζομαι οτι δεν ειναι προβλημα να ανακατευεις τις τροφες. Δεν θα τις ανακατευα ομως στο ιδιο γευμα γιατι μπορει η καθε τροφη να διαφερει και να επηρεαζει διαφορετικα την οξυτητα των ουρων. Καλυτερα να εναλλασεις τα γευματα. Γιατι ομως δινεις light χωρις να εχει προβλημα; Δινε κανονικη τροφη και αν δεις οτι παχαινει τοτε παιρνεις μετρα.
Kαλημέρα ! Ξέρεις το μέγα θέμα μου είναι ότι έχω αλλάξει 2 κτηνιατρους και πάω για τον τρίτο . Αισθάνομαι ότι αυτοί που εγώ γνώρισα το θέμα της διατροφής δεν το θεωρούν ιδιαίτερα σημαντικό . Οπότε και γω πράττω σύμφωνα με τη δική μου λογική . Τώρα μίλησα με μια κτηνίατρο της περιοχής μου και μου είπε ότι βρίσκει καλή την επιλογη της μίξης και ότι όντως οι γατες στην Ελλάδα δεν χρειάζονται τόση πρωτείνη . Οτι η μίξη των τροφών δεν πειράζει αλλά πρέπει να παρακολουθώ και τον γάτο .Γενικά έχω μία ανησυχία γιατι και ο γάτος έχει μεγαλύτερη . Αν και στειρωμένος θέλει να βγει και να συμμετάσχει στο γεναριάτικο πάρτυ . Τώρα δεν τρώει και πολύ και δεν ξέρω αν απλά βαρεθηκε τις τροφές που του δινω ή έρωτας είναι η αιτία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:03, 05-01-16:

Γενικα απο οτι εχω καταλαβει δεν ειναι πολυ στο αντικειμενο των κτηνιατρων η διατροφη, απο την αποψη οτικι εμεις δεν θα πηγαιναμε να ρωτησουμε ενα παθολογο για τη διατροφη μας,
Μονο τα γενικα ξερουν κι απο κει κ περα εξαρταται ποσο ενημερωνονται.

Προσωπικα θα συμφωνησω με τη nelliel στη μιξη, οκ αλλα οχι στο ιδιο γευμα, μιας κ ειναι κ αρσενικος.

Το να θελει να βγαινει εξω δεν ειναι απαραιτητα για το "παρτυ". κι εμενα ο μικρος λυσσαει να τον βγαζω στο μπαλκονι γτ ειναικουτσομπολης κ θελει να βλεπει τι γντ στ γειτονια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 23:14, 05-01-16:

Καλησπέρα rouli726 & Kαλή Χρονιά! Οντως η διατροφή είναι κάτι που πρέπει να το βρω και με το γάτο μου . Σήμερα επισκέφτηκα ξανά και το pet shop που μου ειχες προτείνει . Οντως οι κυρίες που το έχουν εκτός από εμπόρισσες φαίνονται να είναι πολύ σχετικές με το θέμα .-γάτα .Υποστηρίζουν ότι όταν οι τροφές είναι προσεγμένες μπορούν να σερβίρονται και ως μπουφέ . Παρόλα αυτά σκέφτομαι οταν εξαντληθεί η arden light ,οσονούπω , να μην του την ξαναδώσω .Θα του δίνω μία τροφή . Θα δοκιμάσω την pronature grain free , όχι με υψηλή πρωτείνη και ελπίζω να του αρέσει .
Τώρα έχει ελαττώσει την ποσότητα φαγητού , όταν βγαινει στο μπαλκόνι έχει το νιαούρισμα -κάλεσμα , σκάβει στο σημείο που είναι το λούκι λες ότι θέλει να δραπετεύσει και γενικά έχει ένα ξεσήκωμα .Είναι και που και εγώ δεν έχω συμφιλιωθεί απόλυτα με την απόφαση που πήρα να τον μαντρώσω και να μην τον αφήνω να κάνει τη πρωινή του τσάρκα στο δρόμο .

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 23:15, 05-01-16:

Συμφωνω μαζι σου Εφη οτι λιγοι ειναι οι γιατροι που ξερουν να μας πουν για τη διατροφη των γατιων και σιγουρα οτι σε ολα τα γατουλακια αρεσει η βολτα στη βεραντα,εγω βεβαια με νυχια και με δοντια κραταω τα μικρα μεσα για να μην εχω κανενα ατυχημα,τα λυπαμαι βεβαια αλλα δεν ρισκαρω.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 20:41, 06-01-16:

Καλησπέρα! Εχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς την pronature holistic? Aγόρασα για δοκιμή τη γεύση παπια πορτοκάλι που την έχει grain free.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:56, 06-01-16:

Εγω χρονια εδινα στις γατες μου την pronature και ημουν ευχαριστημενη.Βεβαια εγω επειδη οι γατουλες μου ηταν ανω των 7 ετων τους εδινα για senior αυτην με το λευκοσαρκο ψαρι.Ειναι καλη, κανουν στα γατια πολυ μαλακο τριχωμα και τα κακα δεν μυριζουν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 06-01-16 στις 23:33.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:02, 07-01-16:

Δίναμε pronature όλες τις γεύσεις εκτός από τη light! Τη χρησιμοποιούσαμε για πάνω από ενάμιση χρόνο και ήμασταν απόλυτα ευχαριστημένοι, θα τη δίναμε ακόμα ευχαρίστως γιατί την προτιμάμε από Acana όμως δεν τη βρίσκουμε στη βρωμοαγγλία.

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:51, 07-01-16:

Η συγκεκριμένη είναι πάρα πολύ καλή!! άρεσε πολύ στα γατιά και το τρίχωμά τους υπέροχο και τα κακάκια τους επίσης. Δυστυχώς τη σταματήσαμε γιατί βγαίνει μόνο σε μικρή συσκευασία και με δύο γάτες δεν μας παίρνει....

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 23:05, 07-01-16:

Οπότε καλή επιλογή ! Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:00, 13-02-16:

Καλησπέρα και πάλι! Λοιπόν αυτή η pronature , πάπια πορτοκάλι τον εχει ξετρελάνει . Οταν ξεκίνησε να την τρώει ήταν 6 Kg ,μια χαρα φαινότανε και όλα αυτά με μίξη arden light & canagan salmon . Aυτή η καινούργια τροφή πάνω στην συσκευασία αναφέρει ότι για 6 Κg γάτας απαιτείται 70 gr τροφής την ημέρα . Εγώ λοιπόν του δίνω και κάτι παραπάνω και του την μοιράζω σε 2 γεύματα . Μετά λοιπόν από 3 εβδομάδες το βάρος του έχει μειωθεί και σταθεροποιηθεί στα 5.700 και φαίνεται ότι πεινάει . Ιδίως τα ΣΚ που βρίσκομαι και το μεσημέρι στο σπίτι δεν σταματάει την γκρίνια . Είναι καλή ιδεα να τον αφήσω να τρώει όσο θέλει για να δω πού χορταίνει ??? Αλλά και πάλι να τον περιορίζω στα 2 γεύματα ? Ή να του έχω μονίμως σερβιρισμένο φαγητό ?Τί λέτε ???

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:38, 13-02-16:

Η γνώμη μου είναι σε καμιά περίπτωση να μην αφήνεις ενήλικο γατί και δη στειρωμένο (που ο μεταβολισμός επιβραδύνεται και χρειάζεται σαφώς λιγότερη ποσότητα) να τρώει ανεξέλεγκτα.
Θα σου συνιστούσα να ζυγίζεις την ημερήσια μερίδα να είναι η προκαθορισμένη και να τη μοιράζεις σε 3-4 μικρά γεύματα που θα προσφέρεις σε ορισμένες ώρες. Το να του έχεις μονίμως σερβιρισμένο φαγητό, δεν το θεωρώ καλή ιδέα, δεν νομίζω οτι έτσι θα τον αποθάρρυνε στα ενδιάμεσα να ζητιανεύει περισσότερο.
Το καλό με τις τροφές που αποτελούνται ως επί το πλείστον από πρωτείνη, είναι οτι επιφέρουν την αίσθηση του κορεσμού, ώστε να μη ζητάει διαρκώς.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΕΛΑ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΕΛΑ

H ΕΛΑ έγραψε στις 17:56, 14-02-16:

Οντως η ιδέα του μόνιμου σερβιρίσματος δεν θα ήταν καλή . Πιστεύω ότι θα καταφύγω σε αυτήν μόνο στη περίπτωση που θα χρειαστεί να λείψω κάποιες μέρες Θα είναι και ένα test για να δω πόσο λαίμαργος μπορεί να γίνει . Παρόλα αυτά του αύξησα 7-8gr το πρωινό γεύμα . Είναι που έχει χάσει και 300 gr γκρινιάζει με λιγότερο φαγητό , άρα κάτι σημαίνει αυτό . Δεν ξέρω γιατί αυτή η τροφή υποστηρίζει ότι μόνο 70gr είναι οκ για 6κιλο γάτο . Μπορεί να είναι μέσα στο σπίτι αλλά είναι δραστήριος και παιχνιδιάρης. Τώρα τα 3,4 γεύματα ημερησίως δεν εξυπηρετουν γιατί δεν είναι κάποιος στο σπίτι όλη την ημέρα . Το ΣΚ απλά θα του σερβίρω το βραδινό γεύμα όποτε το ζητάει . Δηλ γύρω στις πέντε . Βλέπουμε ... Ευχαριστώ για την απάντηση .

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 18:31, 14-02-16:

Αυτά που γράφουν σαν ημερήσιες ποσότητες οι τροφές, είναι ενδεικτικά. Εμάς δεν μας βόλεψαν ποτέ. Καλά έκανες και την αύξησες την τροφή. Όσο είσαι στο σπίτι δοκίμασε όλες τις περιπτώσεις. Εγώ έχω καταλήξει στο να έχω τροφή όοοολη την ημέρα, αλλά δεν είναι λαίμαργα γατιά και κρατάνε μια σιλουέτα ας πούμε αχαχ με ένα παράθυρο +- 500 γραμμαρίων.

Παράθεση

raisie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raisie
H raisie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H raisie έγραψε στις 18:54, 08-05-16:

Γεια σας! Πριν καμιά εβδομάδα πήρα κι εγώ το γατούλη μου, αλλά μου εμφανίστηκε το εξής θέμα: Όταν ήρθε έτρωγε κανονικά κροκέτες, όμως τον κακοέμαθα λίγο με τις κονσέρβες και τώρα δεν πλησιάζει τις κροκέτες. Ως αποτέλεσμα τα κακά του είναι σαν πουρές και αρκετά μυρωδάτα, στεγνώνουν πάνω του, και τη ξηρά τροφή δεν την έχει ούτε για φτύσιμο. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα αλλάξω τις κροκέτες μιας και οι whiskas δεν είναι καλές από αυτά που διάβασα. Προσπάθησα να τον αφήσω να πεινάσει αλλά κάθε φορά που τον βλέπω να νιαουρίζει πονάει η καρδιά μου!Πως θα τον βάλω σε "τάξη";

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,566 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:38, 08-05-16:

Πρόταση: Κατ'αρχήν σταματάς τις φθηνές κονσέρβες. Αντικατάστησέ τις με applaws, Schesir ή Stuzzi, αλλά σε μορφή "mousse" (πατέ). Κάθε κονσέρβα θα τη μοιράζεις σε ημερήσιες μεριδούλες, σε κάθε μερίδα που θα του δίνεις, θα βάζεις και λίγες κροκέτες, που "αναγκαστικά" θα αναγκάζεται να τρώει, εφ'όσον δεν θα μπορεί να την ξεχωρίσει από το περιεχόμενο της κονσέρβας (γι αυτό λέω να είναι σε μορφή πολτού η κονσέρβα κι όχι κοματάκια κρέας). Λίγο -λίγο η σύσταση του μείγματος θα μεταβάλλεται, αφού θα αυξάνεις την ποσότητα των κροκετών, παράλληλα μειώνοντας εκείνη της κονσέρβας, μέχρι τελικά να αποτελείται μόνο από κροκέτες.
Το κόλπο αυτό το είχα εφαρμόσει και για τη δική μου κάποτε, για να την "πείσω" να τρώει κροκέτες.
Οι κροκέτες, θα πρέπει να αποτελούν το κυρίως γεύμα του, γιατί και τα συστατικά τους δεν μπορούν να αναπληρωθούν από καμιά κονσέρβα, αλλά και γιατί γυμνάζουν τα δοντάκια τους. Μόνο ένα από τα γεύματα της ημέρας να είναι κονσέρβα (για να ενυδατώνεται επαρκώς).
Σε ότι αφορά την ημερήσια ποσότητα των κροκετών, συνήθως αναγράφεται στη συσκευασία. Εννοείται βέβαια, οτι θα τρώει λιγότερες κροκέτες, οταν θα περιλαμβάνεται και κονσέρβα, με την οποία (κονσέρβα) συνιστάται να συμπληρώνεις το γεύμα 2-3 φορές την εβδομάδα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

raisie

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη raisie
H raisie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H raisie έγραψε στις 21:47, 08-05-16:

Ευχαριστώ πολύ! Του είχα πάρει κροκέτες whiskas και κονσέρβες gourmet, αλλά αύριο κιόλας θα φροντίσω να εφοδιαστώ!

Παράθεση

Maraki.gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maraki.gr
H Maraki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maraki.gr My cat My world♥ έγραψε στις 14:05, 21-05-16:

Καλησπέρα σας! Λοιπόν θα πρέπει να τους δίνετε,εφόσον είναι ακόμα μικρά σε ηλικία θα πρέπει να τους δίνετε τροφές κατά προτίμηση whiskas είναι πολύ καλή μάρκα! Όσο αναφορά τις κονσέρβες δεν θα σου τις πρότεινα...Είναι πολύ βλαβερές ακόμα και αν το γατάκι σου τις λατρέβει ελαχιστοποίησε την ποσότητα που τους δίνεις. Εντάξει που και που καμιά φορά το μήνα δίνε τους αλλά με μέτρο Και όπως είπαμε

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:16, 21-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από Maraki.gr
Καλησπέρα σας! Λοιπόν θα πρέπει να τους δίνετε,εφόσον είναι ακόμα μικρά σε ηλικία θα πρέπει να τους δίνετε τροφές κατά προτίμηση whiskas είναι πολύ καλή μάρκα! Όσο αναφορά τις κονσέρβες δεν θα σου τις πρότεινα...Είναι πολύ βλαβερές ακόμα και αν το γατάκι σου τις λατρέβει ελαχιστοποίησε την ποσότητα που τους δίνεις. Εντάξει που και που καμιά φορά το μήνα δίνε τους αλλά με μέτρο Και όπως είπαμε
αν θεωρεις τις whiskas πολυ καλη μαρκα και τις κονσερβες βλαβερες, δεν απορω που το γατι σου ειναι παχυσαρκο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 18:59, 21-05-16:

εχει δικιο η nelliel. ουτε σε αδεσποτακια δεν δινουμε πια whiskas.

raisie, στα εγραψε πολυ σωστα η alcyone παραπανω. δεν μας ειπες, ποια ειναι η ηλικια του γατουνιου σου? γτ οταν ειναι μικρο το αφηνουμε λιγο πιο ελευθερα να τρωει ποσοτητα οση θελει και οσο μεγαλωνειι τους σφιγγουμε τα λουρια λιγο μην μας παχυνουν.
κανε την ερευνα σου στο διαδικτυο, δες και στα θεματα εδω τι τρωνε τα γατια των μελων του φορουμ κκαι θα βρεις τι ειναι καλυτερο για το γατακι σου.
οσο πιο καλη τροφη δινεις τοσο πιο υγιες θα ναι το παιδι σου και δεν θα σας τα φανε οι γιατροι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maraki.gr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Maraki.gr
H Maraki.gr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Maraki.gr My cat My world♥ έγραψε στις 17:21, 21-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
αν θεωρεις τις whiskas πολυ καλη μαρκα και τις κονσερβες βλαβερες, δεν απορω που το γατι σου ειναι παχυσαρκο.
Νόμιζα ότι ήταν καλή μάρκα!! Όπως και να έχει δεν την ξαναπαίρνω αλλά με τις κονσέρβες πάχαινε και όχι με ξηρά τροφή!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:54, 21-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Maraki.gr
Νόμιζα ότι ήταν καλή μάρκα!! Όπως και να έχει δεν την ξαναπαίρνω αλλά με τις κονσέρβες πάχαινε και όχι με ξηρά τροφή!!
Τις κονσέρβες τις δίνουμε με μέτρο και φειδώ, μόνο και μόνο για να παίρνουν υγρασία και από αυτές μια και περιέχουν αρκετό νερό. Μία ή ακόμα και μισή την ημέρα είναι αρκετή, εκτός αυτού κοστίζουν πολύ αν δίνουμε παραπάνω (μιλάω πάντα για καλές κονσερβούλες όπως apllaws και κάποιες άλλες που δεν θυμάμαι πως γράφονται ) και ειδικά σε μια εποχή που υπάρχουν τόσες καλές και για διάφορα θέματα ξηρές τροφούλες.
Προσωπικά είμαι υπέρ της κονσέρβας μια και τα αγόρια μου δεν παρουσίασαν ποτέ τους νόσο του ουροποιητικού και το αποδίδω εκεί, αλλά όπως είπα με μέτρο και σε συνδυασμό με μια καλή και σωστή ξηρή τροφή.
Οι whiskas όπως και οι friskies αλλά και όσες βρίσκουμε στο σούπερ μάρκετ είναι μάπα τροφές, κάποτε μου είπε η κτηνίατρός μου πως η μεγάλη μου γατούλα έπαθε διαβήτη επειδή έτρωγε αυτές. ΄Ομως αυτό έγινε μια εποχή που είχα κάθε δικαιολογία, οι υπόλοιπες σωστές τροφές που πλέον είναι γνωστές σε όλους, τότε δεν τις ήξερε κανείς και ακόμα και τα πετ σοπ έφερναν μόνο αυτές, απλά σε χύμα...
Μιλάω τώρα για μέχρι το 2.000 οπότε πάμε αρκετά πίσω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 05:59, 31-07-16:

Καλημέρα φίλοι μου! Λόγω του ότι διάβασα ότι η ξηρή τροφή επιδέχεται περισσότερης επεξεργασίας από την υγρή αλλά και επειδή η Vicky Ηalls (Cat Behavior Counselor), όταν ζήτησα βοήθεια για τους συνεχείς ψεκασμούς του γιου μου (Disney) με συμβούλεψε να δίνω δύο φορές υγρή τροφή την ημέρα, κάνω ακριβώς αυτό. Νιώθω και περισσότερη ασφάλεια όσον αφορά την πρόληψη νόσους του ουροποιητικού παρέχοντας του περισσότερα υγρά μέσα από την διατροφή του.
Δηλαδή το πρωί δίνω κονσέρβα, το μεσημέρι κροκέτες, το απόγευμα ακόμα λίγη κονσέρβα και το βράδυ και πάλι κροκέτες. Τα δοντάκια μας τα ελέγχουμε συστηματικά και είμαστε εντάξυ.
Καταναλώνουμε δηλαδή μια Schesir (σε συσκευασία των 70 g) και μισή Applaws ή Lily’s Kitchen από συσκευασία των 100 g ημερησίως. Την Schesir την αγοράζω 1.40 ευρώ ενώ την Applaws την έβρισκα ως πρόσφατα επίσης 1.40, είτε την μικρή συσκευασία (70g) είτε την μεγάλη (100 g).
Παρατηρήθηκε όμως πρόβλημα με τον προμηθευτή της Applaws και θα σας εξηγήσω περί τίνος πρόκειται γιατί χρειάζομαι την άποψη και συμβουλή σας. Αρχικά, επέλεγα κάποιες συγκεκριμένες γεύσεις κι έπαιρνα τόσες πολλές κάθε μήνα που τους τελείωναν στο pet shop. Σταμάτησε λοιπόν να τις φέρνει για να αναγκάσει τον καταναλωτή να πάρει κι άλλες γεύσεις. Έπειτα παρατήρησα κάτι άλλο, πολύ χειρότερο. Αύξησε την τιμή συγκεκριμένων γεύσεων από 1.40 σε 1.60! Όταν προτίμησα τις φθηνότερες, τον επόμενο μήνα έγιναν κι εκείνες ως δια μαγείας 1.60! Ρώτησα τον ιδιοκτήτη του Pet Shop γιατί και μου είπε ότι τις ακρίβυνε ο προμηθευτής. Εννοείται ότι θύμωσα πάρα πολύ, κυρίως όταν έλεγξα τις τιμές στις οποίες διατίθενται στην Ελλάδα και είναι χαμηλότερες. Να επισημάνω ότι και η συσκευασία των 70 g και εκείνη των 100 g κοστίζουν τώρα 1.60. Κάνω πολλές θυσίες για να παρέχω στα γατιά μου το καλύτερο, αλλά δεν πρόκειται να γίνουμε και αντικείμενα εκμετάλλευσης από τον κάθε άπληστο! Οι ερωτήσεις μου είναι δύο:
Εσείς τι πιστεύετε; Τσεπώνει κανονικά ο προμηθευτής τη διαφορά; Γιατί από αυτό τον μήνα δεν θα ξαναπάρω Applaws. Ούτε μια κονσέρβα! Να δούμε τι θα κάνει ο κύριος! Γιατί ακόμα κι αν προτιμούν την Applaws κι άλλοι καταναλωτές, κανείς δεν παίρνει τόσες πολλές μηνιαίως!
Δεύτερη ερώτηση: Μήπως να ανακάτευα ελάχιστη ποσότητα Science Hills με την Lily’s Kitchen, τις φορές που του σερβίρω LK (η οποία είναι καθαρή πρωτεΐνη χωρίς υποπροϊόντα) ούτως ώστε να βελτιώσω τη μυρωδιά/γεύση για να τις τρώει το πουλάκι μου πιο εύκολα; Ή μήπως θα κάνω περισσότερη ζημιά παρά καλό;
Οι συμβουλές σας θα είναι πολύτιμες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Selina Kyle : 31-07-16 στις 06:21.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:50, 31-07-16:

Ριάννα μου, καλή σου μέρα
Δεν έχει και τόση σημασία νομίζω, αν τη διαφορά τσεπώνει ο προμηθευτής (ή και ο ίδιος ο πετσοπάς άμα λάχει). Σημασία έχει η αισχροκέρδεια και πολύ καλά έκανες και σταμάτησες την προμήθεια της Applaws.
Από κει κι έπειτα, τι μπορείς να κάνεις:
α: Να βρεις άλλο κατάστημα, έστω και σε απόσταση, απ'όπου θα μπορείς να πηγαίνεις π.χ. μια φορά το μήνα και να αγοράζεις σε μεγάλες ποσότητες
τη συγκεκριμένη μάρκα (ακόμα να επιστρατεύσεις κάποιο συγγενικό ή φιλικό σου πρόσωπο να τις προμηθεύεται, αν εσύ δεν είσαι σε θέση)
β: Να προμηθεύεσαι τις applaws μέσω διαδικτύου, ή, τέλος
γ: Να καταργήσεις εντελώς αυτή τη μάρκα και να την αντικαταστήσεις ή με άλλη αντίστοιχης ποιότητας ή πλέον εξ ολοκλήρου με Schesir.

Όσο για τη δεύτερη ερώτησή σου, δεν έχω κάποια απάντηση, γιατί απλά δεν γνωρίζω αν θα δουλέψει αυτό το κόλπο. Δεν το έχω κάνει ποτέ στη γάτα μου, εννοώ να της αναμείξω δυο διαφορετικές τροφές στο ίδιο πιάτο και η αλήθεια είναι οτι το αποφεύγω γιατί φοβάμαι εντερικές διαταραχές.
Πάντως για τη Lily's Kitchen, έχω ακούσει τα καλύτερα.
Ας περιμένουμε όμως τη γνώμη κι άλλων γατο-γονέων με περισσότερη εμπειρία στο θέμα.

Ένα φιλάκι από μένα στον αξιολάτρευτο και μοναδικό πρίγκιπά σου, καθώς και στην υπέροχη αδελφούλα του, Ζοζεφίνα

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:47, 31-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Ριάννα μου, καλή σου μέρα
Δεν έχει και τόση σημασία νομίζω, αν τη διαφορά τσεπώνει ο προμηθευτής (ή και ο ίδιος ο πετσοπάς άμα λάχει). Σημασία έχει η αισχροκέρδεια και πολύ καλά έκανες και σταμάτησες την προμήθεια της Applaws.
Από κει κι έπειτα, τι μπορείς να κάνεις:
α: Να βρεις άλλο κατάστημα, έστω και σε απόσταση, απ'όπου θα μπορείς να πηγαίνεις π.χ. μια φορά το μήνα και να αγοράζεις σε μεγάλες ποσότητες
γ: Να καταργήσεις εντελώς αυτή τη μάρκα και να την αντικαταστήσεις ή με άλλη αντίστοιχης ποιότητας ή πλέον εξ ολοκλήρου με Schesir.
Σ' ευχαριστώ Αλεξάνδρα μου! Καταρχήν δεν νομίζω να ευθύνεται ο πετσοπάς διότι πάντα μου κάνει έκπτωση, εώς και 30 ευρώ μου έχει κάνει. Τον πιστεύω όταν μου λέει πως ευθύνεται ο προμηθευτής μετά από διάφορα που μου έχει πει.
Applaws δεν έχω βρει πουθενά αλλού.
Schesir την φοβάμαι λίγο διότι σχεδόν όλες της οι γεύσεις έχουν τόνο μέσα και φοβάμαι να του δίνω συνέχεια τόνο λόγω του ρίσκου που εμπεριέχει μια τέτοια απόφασηΟ τόνος σε κονσέρβα για γάτες, έχει δύο μειονεκτήματα. Πρώτον, το λάδι λαχανικών το οποίο περιέχουν, στερεί από το κορμί της γάτας τη βιταμίνη Ε. Όταν και το τελευταίο απόθεμα βιταμίνης Ε εξαντληθεί, επέρχεται μια κατάσταση με την ονομασία «steatitis». Η steatitis – ή «η ασθένεια του κίτρινου λίπους» - κάνει τη γάτα εξαιρετικά νευρική, ενώ την οδηγεί σταδιακά σε σημείο υπερευαισθησίας στο άγγιγμα, λόγω του επηρεασμού των νεύρων της επιδερμίδας. )
Η Lily's Kitchen είναι εξαιρετική, αλλά ο Disney μου κάνει ιδιοτροπίες πολλές φορές, έτσι αναγκάζομαι να του την αναμιγνύω πολλές φορές με την κονσέρβα της Schesir (τόνος με κοτόπουλο) αλλά δεν μπορώ να το κάνω πάντα, λόγω του ρίσκου που προανέφερα.

Μια άλλη σκέψη είναι να του βράζω γαρίδες ή σολωμό από το lidl και να τα αναμιγνύω με την LK

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:59, 31-07-16:

Καλημερα Ριαννα μου!Λοιπον...εγω στη θεση σου δεν θα επαιρνα τροφη απο τα λιντλ.Ειναι οι χειροτερες τροφες.
Γιατι δεν δοκιμαζεις τα φακελακια της ρουαγιαλ,αυτα για στειρωμενα;
Επισης να σου πω οτι γενικα οι τροφες Hills ειναι ας πουμε πιο φαρμακευτικες απο τις ρουαγιαλ ,εχω την εντυπωση.
Και εγω πλεον δινω στην πουπυ μισο φακελακι ρουαγιαλ υγρη τροφη ,και το υπολοιπο ειναι κροκετες.
Ο κτηνιατρος που τις αγοραζω(παρεπιπτοντως ειναι ο Γιαννης,ο πρωην κτηνιατρος του φορουμ μας),μου τις δινει 1 ευρω το φακελακι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-07-16 στις 09:06.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:27, 31-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλημερα Ριαννα μου!Λοιπον...εγω στη θεση σου δεν θα επαιρνα τροφη απο τα λιντλ.Ειναι οι χειροτερες τροφες.
Γιατι δεν δοκιμαζεις τα φακελακια της ρουαγιαλ,αυτα για στειρωμενα;
Επισης να σου πω οτι γενικα οι τροφες Hills ειναι ας πουμε πιο φαρμακευτικες απο τις ρουαγιαλ ,εχω την εντυπωση.
Και εγω πλεον δινω στην πουπυ μισο φακελακι ρουαγιαλ υγρη τροφη ,και το υπολοιπο ειναι κροκετες.
Ο κτηνιατρος που τις αγοραζω(παρεπιπτοντως ειναι ο Γιαννης,ο πρωην κτηνιατρος του φορουμ μας),μου τις δινει 1 ευρω το φακελακι.
Αγάπη από lidl έλεγα να πάρω κατεψυγμένες γαρίδες ή σολωμό για ανθρώπινη κατανάλωση και να τα φτιάξω με λαδάκι που στη συνέχεια να αναμίγνυα με την κονσέρβα, όχι γατοτροφές
Την Royal Canin την εμπιστεύεσαι καλύτερα; Δεν έχει αυτά τα Bha αν θυμάμαι καλά;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:21, 31-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Selina Kyle
Αγάπη από lidl έλεγα να πάρω κατεψυγμένες γαρίδες ή σολωμό για ανθρώπινη κατανάλωση και να τα φτιάξω με λαδάκι που στη συνέχεια να αναμίγνυα με την κονσέρβα, όχι γατοτροφές
Την Royal Canin την εμπιστεύεσαι καλύτερα; Δεν έχει αυτά τα Bha αν θυμάμαι καλά;
Απο Hills ναι..την εμπιστευομαι καλυτερα,αλλα μην σε παρω και στο λαιμο μου.
Οσον αφορα τις γαριδες ή σολωμο και λαδι,χρειαζεται παρα πολυ μεγαλη προσοχη με τα λαδια..διοτι το συκωτι τους μπορει να παθει μεγαλη ζημια απο το λαδι.
Τα bha κλπ,νομιζω τα λεγαμε για την ξηρη τροφη.Δεν ξερω αν τα εχει και η υγρη.Το θεμα ειναι οτι κοιταξα τα φακελακια δεν γραφει συστατικα,ή μαλλον τα γραφει στα ρωσικα..ημαρτον.Προφανως ο προμηθευτης τα φερνει μεσω ρωσιας;Δεν ξερω παντως ειναι κανονικα φακελακια ρουαγιαλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 31-07-16 στις 12:33.
Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 23:01, 17-09-16:

καλησπερα!θα ηθελα γνωμες για την τροφη privilege..αν ξερει κανεις συστατικα κ αν ειναι σχετικα καλη κ συγκριτικα με την τιμη της φυσικα!ευχαριστω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 20:48, 05-10-16:

Καλησπέρα σας

Άλλαξα τελικά την τροφούλα της μικρής μου από Orijen/Acana σε Applaws. Της έκανα τη μετάβαση, όλα καλά. Μόνο που την τελευταία μέρα της μετάβασης και σήμερα που είναι η πρώτη μέρα που έφαγε μόνο απ' την Applaws την τρωεί με βαριά καρδιά! Και μιλάμε για μια γάτα που κόντευε να φάει και τους τοίχους ετσι; Την τρώει αργαααα αργαααα, αφήνει αρκετή, πάει μετά από λίγο τρώει λίγο ακόμα, αργααα αργααα, την ξαναπαρατάει και μετά από λίγο πάει κ την τρώει όλη. Και μου 'χει κάνει εντύπωση ότι πίνει και νεράκι συνήθως αμέσως μετά.

Τι πιστεύετε ρε παιδιά; Ότι δεν της αρέσει; Δεν έχει υπάρξει άλλη τροφή που να μην τη φάει στο λεπτό! Μπορεί να 'ναι και κάτι άλλο; Μήπως της είναι και αλμυρή και πίνει νεράκι αμέσως μετά; Κάτι αλλό στη συμπεριφορά της διαφορετικό δεν έχω παρατηρήσει. Ίσως να ναι και λίγο πιο ήρεμη, μου φαίνεται κοιμάται αρκετά σήμερα, αλλά μπορεί να έτυχε τις ώρες που την είδα.

Τις κονσέρβες Applaws εννοείται τις καταβροχθίζει στο δευτερόλεπτο, αλλά ντάξει φαντάζομαι άλλο πράγμα η ξηρή, άλλο η κονσέρβα.. Εν τω μεταξύ περιττό να σας πω ότι έχω πάρει ήδη την 7.5κιλη..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

angiesmth

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angiesmth
H angiesmth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H angiesmth έγραψε στις 14:13, 06-10-16:

Γεια σου,
έχω κάνει κ εγώ πρόσφατα ακριβώς την ίδια αλλαγή σε τροφές για οικονομικούς λόγους κυρίως , και μετά από εκτεταμένη έρευνα θεωρώ ότι η applaws είναι σίγουρα αντίστοιχου επιπέδου τροφή με acana/orijen άρα σίγουρα δεν είναι θέμα ποιότητας.
Πιθανά να έχει να κάνει με την αλλαγή ,οπότε με τον καιρό θα τη συνηθίσει, ή και με τη γεύση, οι δικές μου ας πούμε προτιμούν την πάπια απ'το κοτόπουλο αλλά γενικά καλό είναι ανα σακί να αλλάζεις το είδος της πρωτεϊνης.
Το να τρώει αργά ίσως είναι και καλύτερο γενικώς οπότε μην σε ανησυχεί, παρα μόνο αν σταματήσει να τρώει γενικώς οπότε τότε θα πρέπει να βρεις άλλη τροφή γιατί η "απεργία πείνας" είναι επικίνδυνη για διάφορους λόγους!
Καλό θα είναι όταν αλλάζεις τροφή (που καλό είναι να μην γίνεται συχνά έτσι κ αλλιώς) να παίρνεις μικρότερη ποσότητα για δοκιμή για να ξέρεις κάθεται κάλα στη γατούλα σου , πριν κάνεις "επένδυση"
Τέλος οι κονσέρβες είναι καλές σαν συμπλήρωμα ή για λιχουδιά αλλά οι συγκεκριμένες νομίζω δεν είναι πλήρεις διατροφικά οπότε θα πρέπει να τρώει και ξηρά τροφή υποχρεωτικά!

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 21:48, 06-10-16:

Καλησπέρα και σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Σήμερα το πρωινό γεύμα το έφαγε σχεδόν όλο, καθ' όλη τη διάρκεια της μέρας όμως, το βραδινό πάλι.. απλά έτρεξε με λαχτάρα και με το που το μύρισε το παράτησε. Δεν έχει φάει τπτ ακόμη. Το σάκο των 7.5 κιλών δεν τον έχω ανοίξει ακόμα και είναι κι άλλη γεύση, τώρα της δίνω κοτόπουλο/αρνί και αυτός είναι πάπια/κοτόπουλο όπως λες. Ίσως της δώσω από αυτό αύριο μήπως της αρέσει. Κατά τ' άλλα δε νομίζω να 'χει κάτι άλλο και να μην τρώει. Με το που θα της βάλω το φαΐ τρέχει αμέσως, απογοητεύεται βέβαια.. και γενικά δε βλέπω κάτι ασυνήθιστο. Εκτός του ότι δεν τρώει και μάλιστα ενώ έτρωγε όπως έτρωγε και επίσης δε νιαουρίζει όπως όταν πείναγε άλλες φορές που είχε φάει κιόλας αλλά παρ' όλα αυτά πείναγε και νιαουρίζε πολύ επίμονα. Τώρα όχι τόσο.

Παράθεση

angiesmth

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angiesmth
H angiesmth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H angiesmth έγραψε στις 08:40, 07-10-16:

Αν αποκλείσεις όλους τους κλινικούς παράγοντες , που κ εγώ δεν νομίζω να έχει κάτι αφού προέκυψε θέμα με την καινούργια τροφή, τότε έχεις απλά μια επιλεκτική γάτα
Αν θές να επιμείνεις στην applaws δοκίμασε να τη μουλιάσεις με λίγο χλιαρό νεράκι , η acana έχει περισσότερη υγρασία νομίζω ίσως και αυτή η διαφορά να την ενοχλεί!
Σε περίπτωση που αποφασίσεις να αλλάξεις τροφή τελικά θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις την Naturea lands cat &kitten, είναι ίδιας κατηγορίας με την applaws και περίπου ίδιου budget.
Ελπίζω να σου φανεί χρήσιμο κάτι από τα παραπάνω!

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 19:26, 08-10-16:

Σ' ευχαριστώ πολύ. Ναι όλα ήταν πολύ χρήσιμα Τη Naturea θα την ξαναδοκιμάσω ίσως στο μέλλον, είχαμε λίγο κακό προηγούμενο γιατί δυο φορές που της έδωσα την πείραξε στην κοιλιά, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν της είχα κάνει σωστά τη μετάβαση τότε. Όπως και να 'χει την έχω στα υπ' όψιν αν δεν προχωρήσει με την Applaws. Σήμερα, για πρώτη φορά, την πρωινή της μερίδα την έφαγε κανονικά Για να δούμε..

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 11:29, 09-10-16:

Να ρωτησω ποιος ειναι ο λογος που της άλλαξες την Origen/acana? Ρωτάω γιατι δεν γνωρίζω ποσο κοστίζουν μιας και δεν τις εχουμε παρει ποτε. Ειναι λογω του οτι ειναι πιο ακριβή ή ειχε καποιο θεμα η γατα? αν την βλεπεις τοσο δυσαρεστημένη θα πρότεινα αν υπαρχει η οικονομική δυνατότητα να παρεις και απο την παλια τροφη και να της βαζεις μιση μιση για να μην παει χαμένη αυτη που αγορασες. Εγω ετσι ετυχε να κανω στο παρελθόν.

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 12:25, 09-10-16:

Μμμ καλή ιδέα, μπορεί να το κάνω έτσι. Όχι με την Acana και την Orijen δεν είχα κανένα πρόβλημα, ίσα ίσα μου φαίνονται και οι 2 πολύ καλές τροφές. Το μόνο πρόβλημα που είχαμε είναι ότι δε χόρταινε με τίποτα. Της έβαζα μόνιμα πλέον και λίγο παραπάνω και πάλι δε χόρταινε κι έτσι μου έβγαινε όντως αρκετά πιο ακριβή. Να σού δώσω να καταλάβεις από την Orijen, η οποία βγαίνει 9.29 ευρώ/kg, αν θυμάμαι καλά ενώ έπρεπε να τρώει 60 gr τη μέρα νομίζω, εγώ της έδινα πλέον 70 gr και πάλι την εξαφάνιζε και γκρινιάζε για να της βάλω κι άλλο. Επίσης, άρχισε και να παχαίνει. Παρόμοια και με την Acana. Όλα αυτά ξεκίνησε να τα κάνει μετά τη στείρωση, δεν ξέρω αν έχει να κάνει μόνο με τις συγκεκριμένες τροφές. Από την Applaws πάλι (6.53 ευρώ/kg) πρέπει να τρώει 50-55 gr τα οποία από χτες τα τρώει, όχι πολύ ευχάριστα βέβαια.. και δε φαίνεται να πεινάει άλλο. Θα την έχω στο νου μου, κι αν είναι μπορεί να κάνω αυτό που είπες.

Σ' ευχαριστώ πολύ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dkat : 09-10-16 στις 12:35.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 13:16, 09-10-16:

Να σου πω την αληθεια δεν εχω δοκιμασει ποτε την Origen. Μια φορα ειχα παρει ενα μικρο σακουλάκι acana αλλα δεν της άρεσαν. Η αληθεια ειναι οτι εγω εχω να κανω με μια "προβληματική" γατα η οποια ειναι άκρως ιδιοτροπη οποτε οτι και να εχουμε δοκιμασει παίρνουμε παντα το μικρο σακουλι πρωτα ακομα και αν δεν συμφέρει. Η γατα η δικη μου ειναι μεγαλη σε ηλικια και ισως γι αυτο οσο μεγαλωνει γινεται ακομα πιο ιδιοτροπη. Εμεις παίρναμε τη Royal Canin για στειρωμενες και μια μερα αποφάσισε να σταματήσει να τρωει. Ετσι πήραμε αλλα είδη RC οπως τη digestive και το ageing 12+. Το ageing δεν της ειχε πολυαρεσει και ετσι της έβαζα μισά μισα αλλα σε λιγότερη ποσότητα αυτα που δεν ηθελε. Σημερα τρωει ακομα και τα 2. Κυρίως τα digestive ομως που παίρνουμε μεγαλο σακουλι. Παντως με αυτα χορταινει. Λεει πχ για τα κιλα της που ειναι πολλα...65γραμμαρια αλλα φαινεται να χορταινει γιατι δεν τα τρωει συνηθως ολα. Θα συνηθισει και σενα..απλα εγω αν την εβλεπα να μην τα απολαμβάνει θα τα εσμιγα τουλαχιστον μεχρι να τελειώσει σιγα σιγα αυτη που αγόρασα γιατι ειναι κριμα.

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

H dkat έγραψε στις 13:19, 09-10-16:

Τι να τα κάνουμε τα γλυκουλίνια μας

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 15:56, 09-10-16:

Ο,τι θελουν μας κανουν! Ξερουν πως τα αγαπαμε και σου λενε αφου με αγαπαει θα μου βαλει την τροφη που μου αρεσει πιο πολυ!!

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpirarxos
Ο mpirarxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpirarxos έγραψε στις 12:47, 10-11-16:

Πόση τροφή για γάτο 2 μηνών? Έχω πάρει αυτήν εδώ http://www.nutramedica.gr/%CF%80%CF%...-fruit-kitten/
Του βάζω περίπου 3 χουφτες τη μέρα (υπολογίστε ότι είμαι άντρας φυσιολογικού μεγέθους, δεν έχω ζυγαριά :p). Είναι πολύ ή λίγο? Δε θέλω να κακομάθει και 2-3 φορές αν έχω βγει από το δωμάτιο μόλις ανοίγω την πόρτα τρέχει στο φαϊ του σκύλου. Το κακό είναι ότι ακόμα το φοβάται το σκυλί μην έχω κάνα δράμα όπως τρέχει αυτός. Επίσης ο κτηνίατρος μου είπε να μη του δίνω κονσέρβες. Σε 3 βδομάδες που θα πάω πάλι για το 2ο εμβόλιο θα τον ρωτήσω και για φαϊ, το ξέχασα την πρώτη, απλά μου είπεο φίλος που μου τον εδωσε για 2-3 χούφτες.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:23, 10-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από mpirarxos
Πόση τροφή για γάτο 2 μηνών? Έχω πάρει αυτήν εδώ http://www.nutramedica.gr/%CF%80%CF%...-fruit-kitten/
Του βάζω περίπου 3 χουφτες τη μέρα (υπολογίστε ότι είμαι άντρας φυσιολογικού μεγέθους, δεν έχω ζυγαριά :p). Είναι πολύ ή λίγο? Δε θέλω να κακομάθει και 2-3 φορές αν έχω βγει από το δωμάτιο μόλις ανοίγω την πόρτα τρέχει στο φαϊ του σκύλου. Το κακό είναι ότι ακόμα το φοβάται το σκυλί μην έχω κάνα δράμα όπως τρέχει αυτός. Επίσης ο κτηνίατρος μου είπε να μη του δίνω κονσέρβες. Σε 3 βδομάδες που θα πάω πάλι για το 2ο εμβόλιο θα τον ρωτήσω και για φαϊ, το ξέχασα την πρώτη, απλά μου είπεο φίλος που μου τον εδωσε για 2-3 χούφτες.
Εγώ θα σου έλεγα να μην του περιορίσεις το φαγητό του ακόμη, είναι μικρούλης και είναι πάνω στην ανάπτυξη. Συνήθως στα μικρούλια αφήνουμε πάντα στην διάθεσή τους τροφούλα και ο περιορισμός ξεκινάει από όταν θα στειρωθεί για να μην πάρει κιλά.

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

Ο mpirarxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpirarxos έγραψε στις 22:03, 10-11-16:

Απλά επειδή τον είχε βρει ο φίλος μου στο δρόμο πεινασμένο, μήπως του χει μείνει κατάλοιπο ψυχολογικό να θέλει όλη την ώρα φαϊ. Δε μου ζητάει συνέχεια βέβαια απλά μη γίνει και Garfield

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:23, 10-11-16:

Μπα δεν νομίζω. Οι γάτες είναι πιο σοφές από εμάς και δεν πιστεύω πως έχουν τέτοιου είδους ψυχολογικά. Εκείνες λειτουργούν με βάση τις ανάγκες τους τις πραγματικές, εκτός και αν είναι οι δικές μας και θέλουν χαδάκια ή παιχνίδια. Ε εκεί κάνουν τα δικά τους και μας κάνουν ότι θέλουν.
Με λίγα λόγια πιστεύω πως ίσως κάποιες φορές οι γάτες ζητούν φαγητό γιατί το έχουν συνδυάσει με την προσοχή από τον άνθρωπό τους, αλλά εμείς τους δίνουμε αρκετή προσοχή, αγάπη, στοργή αλλά και χρόνο για παιχνίδια. Οπότε στην περίπτωση του γατουλινιού σου δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό.
Τέλος θα στο πω ξανά και αν θέλεις άκουσέ με, έχω μεγαλώσει αρκετά γατιά από μωράκια και έχω κάποια πείρα. Στην ηλικία του δεν είναι καλό να του περιορίζεις το φαγητό του γιατί είναι πάνω στην ανάπτυξη.

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

O mpirarxos έγραψε στις 23:19, 10-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Μπα δεν νομίζω. Οι γάτες είναι πιο σοφές από εμάς και δεν πιστεύω πως έχουν τέτοιου είδους ψυχολογικά. Εκείνες λειτουργούν με βάση τις ανάγκες τους τις πραγματικές, εκτός και αν είναι οι δικές μας και θέλουν χαδάκια ή παιχνίδια. Ε εκεί κάνουν τα δικά τους και μας κάνουν ότι θέλουν.
Με λίγα λόγια πιστεύω πως ίσως κάποιες φορές οι γάτες ζητούν φαγητό γιατί το έχουν συνδυάσει με την προσοχή από τον άνθρωπό τους, αλλά εμείς τους δίνουμε αρκετή προσοχή, αγάπη, στοργή αλλά και χρόνο για παιχνίδια. Οπότε στην περίπτωση του γατουλινιού σου δεν νομίζω να συμβαίνει αυτό.
Τέλος θα στο πω ξανά και αν θέλεις άκουσέ με, έχω μεγαλώσει αρκετά γατιά από μωράκια και έχω κάποια πείρα. Στην ηλικία του δεν είναι καλό να του περιορίζεις το φαγητό του γιατί είναι πάνω στην ανάπτυξη.
οκ σε ευχαριστώ. Από παιχνίδι πάντως πάνω από μια ώρα τη μέρα το έχει (όχι συνεχόμενα, σπαστά). Και την υπόλοιπη μέρα συνήθως είναι μαζί μου αν είμαι σπίτι. Απλά είναι ο πρώτος μου και όσο και να διαβάσεις, πρώτα πρέπει να ζήσεις το γατί και μετά να πάρεις γνώμες και εμπειρίες από τρίτους.

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 14:15, 04-12-16:

Οταν υιοθετησαμε το γατουλινι μας εκανα μικρα διατροφικα εγκληματα. Δε βοηθησε και ο γιατρος.Με τον καιρο εγινα καλυτερος.Απο τα σκουπιδια των μαρκετ περασα σε καλυτερες μαρκες. Εχω καταληξει σε μεικτο σχημα διατροφης. Το πρωι ξηρα τροφη και συγκεκριμενα meowing heads και δυο γευματα με βραστο αναλατο κοτοπουλο,ψαρι,μοσχαρι η' συνδιασμο αυτων παντα με λιγο ρυζι. Με τη ξηρα τροφη νιωθω ασφαλης για τα ιχνοστοιχεια που χρειαζεται η Ταμαρα μας. Την εχω τρια χρονια και η ιστοσελιδα σας με βοηθησε πολυ. Η αγαπη που πηρα αξιζει τον χρονο που αφιερωνω να μαθαινω πραγματα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 14:38, 04-12-16:

Αρχική Δημοσίευση από tammy
Οταν υιοθετησαμε το γατουλινι μας εκανα μικρα διατροφικα εγκληματα. Δε βοηθησε και ο γιατρος.Με τον καιρο εγινα καλυτερος.Απο τα σκουπιδια των μαρκετ περασα σε καλυτερες μαρκες. Εχω καταληξει σε μεικτο σχημα διατροφης. Το πρωι ξηρα τροφη και συγκεκριμενα meowing heads και δυο γευματα με βραστο αναλατο κοτοπουλο,ψαρι,μοσχαρι η' συνδιασμο αυτων παντα με λιγο ρυζι. Με τη ξηρα τροφη νιωθω ασφαλης για τα ιχνοστοιχεια που χρειαζεται η Ταμαρα μας. Την εχω τρια χρονια και η ιστοσελιδα σας με βοηθησε πολυ. Η αγαπη που πηρα αξιζει τον χρονο που αφιερωνω να μαθαινω πραγματα.
Κάπως έτσι νοιώθουμε όλοι μας για τα γατόνια μας φίλε μου.
΄Οσο για τα μικρά διατροφικά εγκλήματα, όλοι μας τα κάναμε τον πρώτο καιρό που ακόμα δεν ξέραμε αρκετά πράγματα.
Σημασία έχει πως φροντίζεις την Ταμάρα με τον καλύτερο δυνατό τρόπο και εκείνη στο ανταποδίδει με τον δικό της μοναδικό, όπως μόνο τα γατιά μας ξέρουν. Να την χαίρεσαι για πάααααρα πολλά χρόνια, να περνάτε όμορφες στιγμές μαζί δημιουργώντας αναμνήσεις πολύτιμες και εμείς απλά χαιρόμαστε που μπήκες στην παρέα μας.

Υ.Γ. Θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σ' αυτό το θεματάκι μας με συνταγή για μαγειρευτό φαγητό για γατούλες. Επειδή το κρέας όταν μαγειρεύεται, καταστέφεται μια πολύ σημαντική ουσία που χρειάζονται οι γάτες, η ταυρίνη, ίσως πρέπει να της δίνεις λίγο συμπλήρωμα απ' αυτήν. Υπάρχει σε μορφή πάστας, εγώ την έπαιρνα από την κτηνίατρό μου παλιότερα που έφτιαχνα μαγειρευτό για την πρώτη μου γατούλα.

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 15:04, 04-12-16:

Το βραζω ηπια και το δινω μαζι με το ζουμι. Επισης προσθετω που και που λιγο συκωτι που ειναι πλουσιο σε ταυρινη. Για συμπληρωμα το εχω σκεφτει. Φοβαμαι 2 πραγματα....μηπως δυστροπησει [οταν προσθετω λιγο λαδι,αρνειται να φαει] και το κυριωτερο φοβαμαι την υπερδοσολογια. Παντως ο γιατρος λεει τα καλυτερα για την υγεια της και το τριχωμα λαμπει. Απο τα σκουπιδια εφυγα το πρωτο εξαμηνο. Δεν διεκδικω το αλαθητο αλλα προσπαθω να μαθαινω. Για τη ξηρα τροφη δοκιμασα μερικες καλες μαρκες[arden, akana κα] και κατεληξα στη meowing heads. Εχει καλα συστατικα και η σχεση τιμης ποιοτητας μου φαινεται δικαια. 40 ε το 4κιλο.Σιγουρα υπαρχουν και αλλες καλες. Δεν ειμαι πλουσιος αλλα τα διαθετω γιατι την αγαπαμε. Αλλωστε ενα γευμα ειναι. Κρεας και ψαρι τρωμε και εμεις. Απλα της εχω ενα μικρο κατσαρολακι και αυτο ειναι ολο.

Παράθεση

Ivi158 (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ivi158
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (8 + 7 γατακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Ivi158 έγραψε στις 23:01, 06-02-17:

[Για καποιο λογο δεν ανεβαινει ολοκληρο το μηνυμα...;]

Γεια σας και παλι!
Γυρισαμε λοιπον πισω μετα απο κοντα ενα χρονοΚαι αυτη τη φορα με νεο γατουλι! Ενα μικρο μαυρακι, αρσενικο, αστειρωτο ακομα (ειναι περιπου 5-6 μηνων) και...εχω αποριες για την τροφη του! Υγρη; Ξηρα; Εχω ακουσει οτι οι αρσενικες γατες πρεπει να τρωνε περισσοτερη υγρη τροφη, και μετα εχω ακουσει οτι πρεπει να του δινω μονο ξηρα τροφη...ειμαι σιγουρη οτι θα πρεπει να τρωει υγρη τροφη, μιας και η γατες ειναι σαρκοφαγα ζωα, αλλα ποση, καθε ποτε, ποια μαρκα; Το ιδιο και για την ξηρα τροφη·απο τοτε που τον πηρα μεχρι τωρα του δινω την Cat Chow (η Tonus) της Purina. Θα πρεπει να αλλαξω και την ξηρα τροφη του;
Οπως καταλαβατε ο μικρος εχει γινει ο Μικρος Πριγκιπας της οικογενειας, ως το (μοναδικο πια) ζωο συντροφιας μας

-Σοφια

Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:12, 07-02-17:

Να το χαίρεσαι το γατουλίνι σου!!!!
Όσο δεν είναι στειρωμένο μπορεί να τρώει ό,τι θέλει.Φυσικά καλής ποιότητας τροφή.Δίνε του από το φαγητό σου αν του αρέσει.Όταν στειρωθεί και μετά τότε θα μας ενημερώσεις και θα τα ξαναπούμε.

Παράθεση

x98x

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη x98x
Ο x98x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O x98x έγραψε στις 00:33, 09-02-17:

Γεια σας
Έχω 2 γατάκια περίπου 8 μηνών στειρωμένα. Από πλευράς κτηνίατρου μου σύστησε ξηρή τροφή Royal Canin για στειρωμένα τα οποία τα ταΐζω μέχρι και σήμερα. Όμως η γνώμη του κτηνίατρου ήταν 50-60 γραμμάρια ημερησίως και μου είπε «το πόσες φορές είναι δική μου επιλογή, απλά 50-60γραμαρια ημερησίως» .
Εσείς πόσες φορές τη μέρα ταΐζεται τα γατάκια σας; 1? 2? 3?

Ευχαριστώ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Boukia

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους