Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,621 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 384 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες διατροφής

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 01:00, 09-02-17:

Αυτό εξαρτάται από το γατί. Επίσης τα 50/60 γρ είναι ενδεικτικά, μπορεί να μην χορταίνουν. Εγώ προτείνω να ξεκινήσεις με 60γρ σε τρία γεύματα και μετά να κάνει αλλαγές αναλόγως!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:41, 09-02-17:

Σχετικά με το πόσες φορές, αυτό εξαρτάται από το δικό σου ωράριο. Αν έχεις τη δυνατότητα 3 φορές την ημέρα, είναι το ιδανικό, αν όχι, πάλι δεν πειράζει, τα γατάκια προσαρμόζονται εύκολα σε ένα πρόγραμμα.
Όσο για τη δική μου γάτα, την ταίζω 3 κυρίως γεύματα την ημέρα, με ενδιάμεσα άλλα τρία μικρά (τσιμπολογήματα), επειδή έχω τη δυνατότητα να βρίσκομαι διαρκώς στο σπίτι. Βέβαια φροντίζοντας η ποσότητα να μένει πάντα σταθερή (πράγμα που καλώς σου συνέστησε ο γιατρός τη συγκεκριμένη) καθότι τα στειρωμένα γατιά έχουν την τάση να βάζουν εύκολα βάρος που μετά είναι αρκετά δύσκολο να το χάσουν.

Επίσης θα σου συνιστούσα, ιδιαίτερα αν πρόκειται περί αρσενικών γατιών, τουλάχιστον 3-4 φορές την εβδομάδα, το ένα τους γεύμα να αποτελείται από υγρή μορφή (κονσέρβα) κι όχι αποκλειστικά κροκέτες, σαν μια πρόληψη προκειμένου να μην αποκτήσουν στο μέλλον προβλήματα με το ουροποιητικό τους. Εννοείται οτι ξηρή τροφή με λήψη ποσότητας κονσέρβας την ίδια ημέρα, σημαίνει οτι θα πρέπει ανάλογα να μειώσεις την ποσότητα της ξηρής τροφής (συνήθως στη συσκευασία της ξηρής τροφής, αναγράφεται η αναλογία βάρους κροκετών/υγρής τροφής).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:42, 09-02-17:

Εδώ και 20 χρόνια χρησιμοποιώ την Royal Canin.Φροντίζω το μπολ να έχει πάντα τροφή και δεν υπολογίζω γραμμάρια.Άλλοτε τρώνε πολύ και κοιμούνται 10 ώρες και άλλοτε τρώνε λιγάκι και ξαναπηγαίνουν.Η γάτα έχει μικρό πεπτικό σύστημα και γρήγορα χωνεύει το φαί της.Γι'αυτό όλοι νομίζουν πως πάντα είναι πεινασμένη.Δεν μπορείς να πεις σε μιά γάτα φάε τόσο και μετά 5 ώρες θα ξαναφάς.Θα σου κάνει τη ζωή δύσκολη,θα πηδά στο τραπέζι αν πεινάει.Μέχρι τώρα δεν αντιμετώπισα προβλήματα.Η τροφή που χρησιμοποιείς είναι πολύ καλή .
Το να έχει τροφή το ζώο σε απαλλάσσει και από άλλου είδους απρόοπτα που μπορούν να συμβούν πχ απουσία μη προγραμματισμένη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

x98x

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη x98x
Ο x98x αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 13 μηνύματα.

O x98x έγραψε στις 00:35, 10-02-17:

Σας ευχαριστώ,
Σε κάτι που δεν ήμουν αναλυτικώς τα γατάκια είναι αδέρφια θηλυκά 8 μηνών περίπου.
Από μικρά έως και πριν λίγο καιρό τα τάιζα 3 γεύματα 30 γραμμάρια ανά γεύμα δηλαδή συνολικά 90 γραμμάρια ημερησίως (πριν 2 βδομάδες στειρώθηκαν) από τότε ο κτηνίατρος μου είπε 50-60 γραμμάρια ημερησίως, το ακολούθησα έχοντας ως βάση τα 3 γεύματα ημερησίως, όμως τα γατάκια λυσσούσαν από πείνα.
Από 90 γραμμάρια να πέσω στα 50 γραμμάρια δε ξέρω. Όπως σας είπα ο κτηνίατρος μου είπε πώς τώρα λόγο στείρωσης μπορεί να πάρουν κιλά εύκολα. Βρίσκομε δηλαδή σε αυτό το δίλημμα από τι μια προσπαθώ να προσέξω την υγεία τους σε επίπεδο διατροφής και από την άλλη διακρίνω το στοιχείο τις πείνας με τα απανωτά νιαουρίσματα που έχουν όταν ιδιαίτερα με βλέπουν να ετοιμάζω τα μπολάκια με την ξηρή τροφή.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:49, 10-02-17:

Παράλληλα, ας έχεις και υπ' όψη σου οτι το φαγητό αποτελεί πολύ συχνά κι ένα "αντίδοτο" για την πλήξη τους, ένα υποκατάστατο διασκέδασης.
Για αυτό φρόντισε όσο συχνότερα μπορείς να τα απασχολείς με παιχνίδια και κίνηση, ώστε να τα αποσπάς από την επικέντρωσή τους στην τροφή και να μη γκρινιάζουν διαρκώς ζητώντας φαγητό.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-02-17 στις 23:42. Αιτία: ορθογραφικό
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:47, 10-02-17:

alcyone συμφωνώ μαζί σου αλλά η πεινασμένη γάτα δεν παλεύεται.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:57, 10-02-17:

Θα συμφωνήσω κι εγώ με το τελευταίο που λέει η alcyone, το έχω παρατηρήσει πολλές φορές και στα δικά μου γατιά να τρώνε από πλήξη. Πάντως αν τα γατιά σου φίλε x98x δείχνουν να πεινάνε, ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις κάποια άλλη τροφή που να τα χορταίνει καλύτερα. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής, ούτε κι εγώ τους μετράω ποτέ τα γεύματά τους και πόσα γραμμάρια θα φάνε, φροντίζω να είναι τα μπωλάκια τους γεμάτα κι αυτό είναι όλο.

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tammy
Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 22:53, 10-02-17:

Καλησπέρα. Πριν από καιρό η Πουπουλίνα είχε αναρτήσει ένα σοβαρό άρθρο που ήταν υπέρ των λίγων γευμάτων στις στειρωμένες γάτες, ειδικά τα αγόρια. Είχε σχέση με το ph των ούρων. Η δικιά μου δε συμμορφώνεται... Επαναστατεί... Και όλοι ξέρουμε τι κάνει μια κακομαθημένη γάτα όταν απαιτεί να φάει Οπότε τρώει δύο φορές ξηρά τροφή και μία υγρή... Στο μπολ δεν αφήνω φαγητό... Ή μάλλον αυτή δεν αφήνει. Το γυαλίζει, όσο και να βάλω... Μεγάλη λιχούδω...Οπότε τηρώ κάποιο μέτρο. Πιστεύω όμως πως οι ποιοτικές τροφές τις χορταίνουν πιο εύκολα και σίγουρα τους χαρίζουν υγεία και ενέργεια. Καλύτερα τα χρήματα στο φαγητό παρά στους γιατρούς.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:27, 10-02-17:

Υπάρχουν γάτες που όπως λες το κάνουν λαμπίκω το μπολάκι .Σ'αυτή την περίπτωση το καλύτερο είναι λίγο φαγάκι ανά τακτά χρονικά διαστήματα.Πάντως αναρωτιέμαι αν της το γεμίζεις συνέχεια τι θα κάνει,θα το τρώει μέχρι να σκάσει?Κάποια στιγμή πιστεύω θα καταλάβει ότι το φαγάκι είναι δικό της,θα είναι πάντα διαθέσιμο και δεν κινδυνεύει να λιμοκτονήσει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

O tammy έγραψε στις 23:45, 10-02-17:

Ναι, θα σκάσει... Επίσης όταν δεν της αρέσει το φαγητό, δε θα το ακουμπήσει. Τρώει ακόμα και συγκεκριμένη μάρκα κοτόπουλο. Αν της βράσω άλλο,δεν το τρώει... Διαπιστωμένο. Αρχίζω να πιστεύω ότι μου ασκεί ψυχολογική βία...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:09, 13-02-17:

Σου έτυχε ιδιότροπο γατί και φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να αλλάξει.Τυχαίνει δυστυχώς και αυτό.

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tammy έγραψε στις 19:45, 13-02-17:

Είναι πολύ καλόβουλο γατουλίνι. Δεν κάνει ζημιές και έχει καλό χαρακτήρα. Στο σπίτι μπαίνουν πολλά παιδιά γιατί κάνει μαθήματα η σύζυγος. Είναι με όλα φιλική και καλή. Έχει μόνο δυο θεματάκια. Σιχαίνεται τις γάτες και είναι πολύ επιλεκτική στο φαγητό. Στη διατροφή με βοήθησε πολύ το my cat. Διάβασα πολλές απόψεις. Από ωμοφαγία έως χορτοφαγία. Έφτιαξα ένα μεικτό μοτίβο από καλή ξηρά τροφή και απλά παρασκευασμένο φαγητό[π.χ. βραστό κοτόπουλο με λίγο ρύζι και ελάχιστο συκώτι]. Την αγαπάω πολύ για να μείνω στα σκοτάδια, ή στο ημίφως, των γιατρών που κάνουν και εμπόριο. Εδώ διάβασα ανθρώπους ψαγμένους που αγαπάνε τα ζωάκια με ανιδιοτέλεια. Για μένα ιατρείο και πωλήσεις είναι ασύμβατες έννοιες.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:13, 14-02-17:

Για μένα ιατρείο και πωλήσεις είναι ασύμβατες έννοιες.
Απολύτως σωστό,γιάυτό και ο δικός μου γιατρός πουλά μόνο φαγητό ,το οποίο είναι απαραίτητο για την αντιμετώπιση κάποιου έκτακτου προβλήματος.
Με το ό,τι είπα την γατούλα σας ιδιότροπη εννοούσα για την διατροφή.Μερικές να ξέρεις γίνονται και ιδιότροπες εξ'αιτίας της αγάπης που τρέφουμε γι'αυτές.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tammy έγραψε στις 15:13, 14-02-17:

Είναι ιδιότροπη. Και έχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ την κακόμαθα. Δεν της αρνούμαι τίποτε. Έχω ασχοληθεί ατέλειωτες ώρες με τη διατροφή της. Το καλοκαίρι σταμάτησα τις διακοπές εξαιτίας της. Δεν έτρωγε τίποτε και κρύφτηκε κάτω από το κρεββάτι. 15αύγουστος... Γιατρό δεν έβρισκα. Γύρισα στην Αθήνα. Και έγινε θαύμα... Αναστήθηκε. Ζήλευε γιατί τάιζα τα αδέσποτα και ειδικά ένα μικρό που σκόπευα να υιοθετήσω. Το βρήκα τραυματισμένο και το φρόντιζα. Ήταν συνέχεια στενοχωρημένη. Στο τέλος σταμάτησε να τρώει. Η γυναίκα μου το υποψιάστηκε. Εμένα μου φαίνονταν απίστευτο. Οι εξετάσεις έδειξαν τι είχε. ΤΙΠΟΤΑ. Ζηλιαρογατίαση.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:26, 14-02-17:

Ωχ μεγάλο μπλέξιμο αλλά μην απογοητεύεσαι πάντα υπάρχει τρόπος να συνετισθεί.Απλά κάνε υπομονή και μην ενδίδεις στις απαιτήσεις της.Δεν θα πεθάνει από πείνα .Βάλε της το φαγάκι της κι ας μην τρώει.Το βράδυ που θα κοιμάστε θα το φάει και το πρωί θα το παίζει ανήξερη

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mpirarxos
Ο mpirarxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpirarxos έγραψε στις 21:37, 15-02-17:

Καλησπέρα. Ο γάτος μου (5 μηνών τώρα), τρώει μια χαρά και μέχρι πριν 1 μήνα του έδινα 3-4 γεύματα τη μέρα.Δεν ζύγιζα απλά ήταν περίπου στα 80-100 γραμμάρια. Το θέμα μου είναι ότι λόγω δουλειάς εδώ και ένα μήνα φεύγω από το σπίτι στις 6 το πρωί και πολλές φορές γυρνάω μετά τις 6 το απόγευμα. Να του αφήσω γεμάτο μπολ δεν παίζει γιατί θα το τσακίσει κατευθείαν, ή θα πάει να φάει και το σκυλί. Αν γυρίσουν πιο νωρίς τα αδέρφια μου του βάζουν αλλιώς ο κακομοίρης μένει ατάιστος για 12ωρο. Δεν κάνει ζημιές και είναι ήρεμος και μετά από φαϊ και λίγο παιχνίδι όταν γυρίσω σπίτι είναι ήρεμος. Αν τυχόν δεν είναι ικανοποιημένος με αυτή την κατάσταση πως θα το καταλάβω? Φυλάω τα ρούχα μου να έχω τα μισά όπως καταλαβαίνετε μιας και είναι η πρώτη φορά που έχω γατί και θέλω να είμαι καλυμένος.
Πιο πολύ αγχώνομαι που δεν μπορώ να παίξω πολύ μαζί του γιατί γυρνάω πτώμα και κοιμάμαι νωρίς είναι η αλήθεια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mpirarxos : 15-02-17 στις 21:43.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:44, 15-02-17:

Καλησπέρα και σε σένα. Επειδή αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα με τη δική μου γάτα που έχει μάθει να τρώει 6 μικρά γεύματα την ημέρα κι έπρεπε να λείψω για πάνω από 24 ώρες, βρήκα τη λύση σε ηλεκτρονική ταίστρα (που λειτουργεί με μπαταρίες κι όχι ηλεκτρικό ρεύμα) και δούλεψε μια χαρά.

Παράθεση

tammy (Δημητρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O tammy έγραψε στις 22:00, 15-02-17:

Καλησπέρα. Αφού έχεις σταθερό ωράριο, θα προσαρμοστεί ο γατούλης. Δύο γεύματα την ημέρα είναι μια χαρά. Αυτές είναι και οι οδηγίες των περισσότερων μετά τους πρώτους μήνες. Απλά θα είναι δύο μεγαλύτερα [ισόποσα] γεύματα. Το σύνολο της τροφής παραμένει το ίδιο. Άλλωστε μετά τη στείρωση [φαντάζομαι θα τη κάνεις σε λίγο καιρό], για τα αρσενικά είναι καλύτερα τα λίγα γεύματα. Αν έλειπες περισσότερο, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις για κάποια τα'ίστρα.

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

Ο mpirarxos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

O mpirarxos έγραψε στις 22:37, 01-03-17:

Γεια χαρά. Χτες τηγάνισα ψάρια και ο γάτος πρόλαβε και άρπαξε ένα ψαροκόκκαλο και το καταβρόχθισε πριν του το πάρω. Υπάρχει περίπτωση να πάθει κάτι από αυτό? Το μάσησε όλο δεν έπαθε ζημιά σε λαιμό ή στομάχι πιστεύω γιατί μια χαρά τρώει από τότε. Για την ποιότητα του ψαριού δε το συζητάω, ε΄γω τα ψάρεψα από καλό μέρος οπότε δεν παίζει πρόβλημα με αυτό. Απλά με λίγο ψάξιμο στο ιντερνετ είδα οτί πολλοί λένε να μη δίνουμε μαγειρεμένα κόκκαλα στα γατιά. Επειδή πάω συχνά για ψάρεμα και σχεδόν κάθε βδομαδα θα φτιάξω ψάρι θα ήθελα να ξέρω. Θεωρώ ότι το φρέσκο ψάρι, χωρίς μπαχάρια και αλάτια κλπ δεν κάνει κακό στο γάτο, ίσα ίσα καλό είναι. Του είχα δώσει και ψαχνό, απλά ο λιγούρης άρπαξε και το κόκκαλο :p

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:10, 01-03-17:

Καλησπερα.Μια χαρα ειναι το ψαρακι...αρκει βεβαια οντως να μην του δινεις κοκκαλα..μια φορα θα γινει η στραβη.Σωστα σκεφτεσαι.ΟΚ...τωρα ετυχε,αλλα ναι..προσεξε το αυτο.Ειναι μυθος οτι οι γατες τρωνε ψαροκοκκαλα.Απλα παλια στα χωρια,επειδη δεν ηθελαν να ξοδευουν λεφτα για τροφη στις γατες...τους εδιναν τα αποφαγια..και βεβαια και ψαροκοκκαλα.
Και εννοειται..να θρεφεται και με ξηρη τροφη ναι;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:51, 01-03-17:

Επίσης, καλό είναι να αποφεύγεις να του δίνεις τηγανητά.
Ναι στο ψάρι, αλλά σκέτο βραστό, χωρίς μπαχάρια και με λίγο φρέσκο ελαιόλαδο, είναι το ιδανικό.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:02, 02-03-17:

Ναι..εννοειται οχ τηγανητο! Κια να ξερετε οτι το λαδι δεν κανει για τις γατες.Παθαινει το συκωτι τους.Οταν μπαινει για καποιο λογο..πχ για δυσκοιλιοτητα..πρεπει να ειναι ελαχιστο και οχι συχνα. Σορυ..δεν προσεξα οτι ελεγες για τηγανιτο ψαρι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:16, 02-03-17:

Ούτε λάδι σολωμού που πωλείται σε φιαλίδια για την βελτίωση του τριχώματός τους?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:25, 02-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Ούτε λάδι σολωμού που πωλείται σε φιαλίδια για την βελτίωση του τριχώματός τους?
Για αυτο..δεν ξερω...λενε οι πετσοπαδες που τα πουλανε οτι κανει..αλλα οι πετσοπαδες δεν ειναι γιατροι..εμποροι ειναι.
Αν θυμηθω θα ρωτισω την κτηνιατρο αυριο.Ομως ειναι σιγουρο οτι το λαδι δεν κανει...θελει πολυ λιγο και σπανια.Και μου το εχει πει και κτηνατρος αυτο..αλλα και δειτε βιβλιογραφεια.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 00:29, 02-03-17:

Ευχαριστώ Έφη μου που το υπενθυμίζεις και το επιβαιβαιώνεις, γιατί δεν ήμουν σίγουρη (αν και θυμόμουν αμυδρά ότι κάπου το είχα πληροφορηθεί). Κι όσο σκέφτομαι οτι πριν κάτι μήνες έβαζα καθημερινά στο φαγητό της δικής μου λίγες σταγόνες ελαιόλαδο λόγω σχετικής δυσκοιλιότητας που είχε... Η κτηνίατρος μου είχε συστήσει να το κάνω που και που.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:31, 02-03-17:

Ναι..οπως το λες..που και που...κυριως στην δυσκιλοιοτητα,Οχι ομως καθημερινα εφορου ζωης.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 10:53, 02-03-17:

Ναι στο αχνιστό ψαράκι όχι στα κόκκαλα,συμφωνώ κι εγώ.
Για την δυσκοιλιότητα του δικού μου άλλαξα την τροφή,παίρνω την ίδια μάρκα αλλά άλλη σύσταση και πάμε περίφημα.
Ο δικός μου γιατρός δίνει κάτι μικρές αμπούλες για το τρίχωμα αλλά δίνονται πολύ αραιά.

Παράθεση

mpirarxos

Νεοφερμένος

O mpirarxos έγραψε στις 20:11, 02-03-17:

Καλησπέρα. Καταρχήν Πουπουλίνα αφού με ρώτησες, ξηρά τροφή τρώει αποκλειστικά, απλά τις κυριακές που συνήθως φτιάχνω κρέας ή ψάρι του δίνω καμιά λιχουδιά (να με αφήσει και λίγο ήσυχο να φάω :p). Κατά τα άλλα, δεν ήξερα για το τηγανιτό, αν είναι την επόμενη φορά θα κοιτάξω να το αποφύγω, έτσι κι αλλιώς και η κακκαβιά μια χαρά φαϊ είναι. Για ωμό δε μου απάντησε κανείς όμως? Ακόμα και αν ξέρω από που είναι ψαρεμένο και το εμπιστεύομαι, να υποθέσω ότι υπάρχει κίνδυνος μικροβίων κλπ έτσι?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 02-03-17:

Καλησπερα φιλε μου.Οχι...καλυτερα οχι ωμο.Εκτος των αλλων,τους πειραζει κιολας.Παλια,οταν δεν ηξερα,και ζουσα σε χωριο..εδινα στα αδεσποτακια που τρυγιριζαν στο κτημα ωμο ψαρι....μετα εκαναν εμετο.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:54, 02-03-17:

Το ωμό ψάρι καταστρέφει την βιταμίνη Α στον οργανισμό με αποτέλεσμα να τυφλώνονται μακροπρόθεσμα. Οπότε όχι στο ωμό αλλά όχι και στο τηγανητό όπως είπε και η alcyone. Αυτό το ξέρω εκ πείρας γιατί η μεγάλη μου που ήταν δύσκολη και έτρωγε για ένα διάστημα 2 χρόνων μόνο τηγανητό γαύρο, έπαθε διαβήτη.
Βραστά και ψητά, ιδιαίτερα ψάρια που δεν είναι ιδιαίτερα λιπαρά, είναι μια χαρά για μεζεδάκι.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

3lbereth

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3lbereth
H 3lbereth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Καμιά εικοσαριά έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H 3lbereth έγραψε στις 11:04, 03-03-17:

Εγώ, παίρνω από το σούπερ μάρκετ κατεψυγμένο μπακαλιάρο. Βάζω να μου τον κόψουν σε φετούλες, ξεπαγώνω μία-μία και σ'ένα σαγανάκι τη μαγειρεύω με λίγο νερό, λαδάκι και ρίγανη (γιατί είμαστε γατιά γκουρμεδιάρικα!). Το καθαρίζω από τα κόκκαλα και το κορίτσι μας έχει ωραίο υγιεινό ψαράκι, ελαφρύ με τα Ω του και με τα όλα του.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:31, 03-03-17:

Και ο τόνος σε νερό από το ΣΜ μιά χαρά είναι.Όχι βέβαια ο επώνυμος και πανάκριβος αλλά αυτός της φίρμας του Σμ.Αρκεί να μην έχει αλάτι.

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σμαραγδα21
H Σμαραγδα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 10:29, 04-03-17:

Καλημερα. Γνωριζει κανεις, επειδη θελω να αλλαξω τροφη (σε καλυτερη ποιοτητα εννοω) για τις γατουλες μου, ποια ειναι η ιδανικη για ενηλικες στειρωμενες με λοιμωδη περιτονιτιδα? Μεχρι ενα διαστημα ετρωγαν την tonus και μετα την breckies..Υπαρχει πχ καποια της Royal?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 15:40, 04-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Σμαραγδα21
Καλημερα. Γνωριζει κανεις, επειδη θελω να αλλαξω τροφη (σε καλυτερη ποιοτητα εννοω) για τις γατουλες μου, ποια ειναι η ιδανικη για ενηλικες στειρωμενες με λοιμωδη περιτονιτιδα? Μεχρι ενα διαστημα ετρωγαν την tonus και μετα την breckies..Υπαρχει πχ καποια της Royal?
Τροφούλα ειδική για λοιμώδη περιτονίτιδα δεν νομίζω να υπάρχει. Η Royal έχει μεγάλη ποικιλία και ξέρω πως έχει για στειρωμένα ενήλικα και μάλιστα έχει και για διάφορες ηλικίες. Από ενός έτους και πάνω, από 7 ετών και πάνω, από 12 ετών και πάνω.
΄Οσο για την λοιμώδη περιτονίτιδα, δεν χρειάζεται ειδική τροφή, φτάνει να τρέφονται σωστά με μια καλή τροφούλα. Πάντως αν θέλεις, ρώτα και τον κτηνίατρό σου μήπως και κάτι μου διαφεύγει.

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 17:34, 04-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Τροφούλα ειδική για λοιμώδη περιτονίτιδα δεν νομίζω να υπάρχει. Η Royal έχει μεγάλη ποικιλία και ξέρω πως έχει για στειρωμένα ενήλικα και μάλιστα έχει και για διάφορες ηλικίες. Από ενός έτους και πάνω, από 7 ετών και πάνω, από 12 ετών και πάνω.
΄Οσο για την λοιμώδη περιτονίτιδα, δεν χρειάζεται ειδική τροφή, φτάνει να τρέφονται σωστά με μια καλή τροφούλα. Πάντως αν θέλεις, ρώτα και τον κτηνίατρό σου μήπως και κάτι μου διαφεύγει.
Σε ευχαριστω πολυ Βασω, τον ρωτησα ηδη και πηρα και δευτερη γνωμη..και μετα ρωτησα εδω. Μου ειπαν μονο να ειναι super premium (καλη ποιοτητα τροφης) αλλα ελεγα μηπως και ξερει κανεις καποια συγκεκριμενη..Και παλι ευχαριστω.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:10, 04-03-17:

Υποθέτω οτι εννοείς για γατί-φορέα της λοιμώδους περιτονίτιδας και θα συμφωνήσω με τη φίλη μου τη Βάσω οτι μια τροφή καλής ποιότητας είναι αρκετή αν δεν υπάρχουν επί μέρους προβλήματα (νεφρά, ζάχαρο κλπ).
Στη δική μου, που επίσης είναι φορέας αυτής της ασθένειας, δίνω ξηρή τροφή R/C sterilized (37) ως βασική, και παράλληλα ένα γεύμα με περισσότερη πρωτείνη όπως κροκέτες της Arden ή της Happy Cat.
Με ολίγη από κονσερβούλα καθημερινά, να ενυδατώνεται το αντεράκι μας (καθώς είμασε και ολίγον δυσκοίλιες).

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 23:11, 04-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Υποθέτω οτι εννοείς για γατί-φορέα της λοιμώδους περιτονίτιδας και θα συμφωνήσω με τη φίλη μου τη Βάσω οτι μια τροφή καλής ποιότητας είναι αρκετή αν δεν υπάρχουν επί μέρους προβλήματα (νεφρά, ζάχαρο κλπ).
Στη δική μου, που επίσης είναι φορέας αυτής της ασθένειας, δίνω ξηρή τροφή R/C sterilized (37) ως βασική, και παράλληλα ένα γεύμα με περισσότερη πρωτείνη όπως κροκέτες της Arden ή της Happy Cat.
Με ολίγη από κονσερβούλα καθημερινά, να ενυδατώνεται το αντεράκι μας (καθώς είμασε και ολίγον δυσκοίλιες).
Σε ευχαριστω Alcyone..Καλα υποθετεις..Η μια ομως εκανε εξεταση γι' αυτο και ο κτηνιατρος θεωρησε μη αναγκαια την εξεταση και στις αλλες..Η δικη σου τρεφεται με αυτη καιρο? Εχεις δει διαφορα προς το καλυτερο?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:26, 04-03-17:

Εδώ και 5 χρόνια, από τότε που την υιοθέτησα 1,5 μηνών, της δίνω ως βασική τη Royal. Οπότε δεν μπορώ να μιλήσω για κάποια διαφορά, γιατί δεν έχω μέτρο σύγκρισης με άλλη τροφή και επειδή προτιμώ σαν βάση να την ταίζω σταθερά την ίδια, μη ρισκάροντας αλλαγές.
Από κει κι έπειτα, εύχομαι να έχει όσο το δυνατόν περισσότερα χρόνια υγιούς ζωής.

Παράθεση

Chrysa Telia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chrysa Telia
H Chrysa Telia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Chrysa Telia έγραψε στις 16:48, 30-03-17:

Καλησπέρα καλησπέρα.

Είμαι γατομαμά ενός μικρού μονόφθαλμου (ας όψεται η καλοσύνη των ανθρώπων) και κούκλου γατούλη 8-9 μηνών. Τον είχα στο γραφείο και περιδιάβαινε και στον κήπο. Τώρα τον έχω στο σπίτι. Έχουν περάσει από τα χέρια μου 6 γατούλες. Πάντα όμως τις είχα δυό δυό. Αυτή την φορά είναι μοναχούλης του, γιατί είναι και μαμάκιας. Έχω το εξής θέμα. Τον ταίζω ξηρά τροφή εξαιρετική, αλλά καθημερινά του δίνω και υγρή. Όμως τρώει λίγο από την υγρή. Την υπόλοιπη από την κονσέρβα μπορώ να την τοποθετήσω στην κατάψυξη? Και εννοείται να την αποψύξω σε θερμοκρασία συντήρησης? Αν κάποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:17, 30-03-17:

Καλώς ήρθες πρώτιστα!
Δεν είμαι και ειδήμων αλλά νομίζω πως πρέπει να το αποφύγεις.Αν τρώει λίγο μπορείς να την βάλεις στην συντήρηση του ψυγείου και στη διάρκεια της ημέρας να καταναλωθεί.

Παράθεση

Chrysa Telia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Chrysa Telia
H Chrysa Telia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Chrysa Telia έγραψε στις 17:27, 30-03-17:

Eυχαριστώ για το καλωσόρισμα.

Το θέμα είναι ότι όλες οι κονσέρβες που τρελαίνεται να τρώει είναι στα 500 γρ και είναι ζήτημα αν τρώει 100 γρ την ημέρα. Τα μικρά τα κονσερβάκια δεν τα θέλει. Και ταϊζω πόσα γατάκια με ξηρά τροφή στην γειτονιά που δεν θέλω να τα συνηθίσω σε υγρή, για να μπορώ να ταίζω και πολλά. Ευχαριστώ πάντως πολύ.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:39, 30-03-17:

500 γρ είναι για 5 γάτες!!!!Θα της πάρεις τις Gourmet που είναι πεντανόστιμες.Ο δικός μου τρώει αυτήν με τον τόνο,καλά αυτός τρώει μέχρι και σκουπίδια χιχι
Αλλά και ο Μπίλης μας που δεν έτρωγε κονσέρβα την Gourmet την τσάκιζε.Θα συνηθίσει σιγά σιγά,υπομονή.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:14, 30-03-17:

Καλησπέρα Χρύσα, σε καλωσορίζω κι εγώ στη γατοπαρέα μας

Όπως είπε προηγούμενα και η Μπία, γιατί δεν δοκιμάζεις την ίδια κονσέρβα σε μικρότερη συσκευασία; Αν δεν βγαίνει σε μικρότερη και είναι αυτή που προτιμάει, μπορείς, ανοίγοντάς την και αφού αφαιρέσεις την ποσότητα που τρώει, την υπόλοιπη να την τοποθετήσεις σε ένα ταπεράκι (ή και όχι απαραίτητα αν είναι σωστή η εσωτερική επίστρωση του κουτιού της συσκευασίας της, αρκεί να είναι σκεπασμένη) και να τη βάλεις στη συντήρηση του ψυγείου. Η κατάψυξη δεν είναι απαραίτητη αν η ψύξη δουλεύει καλά και 4-5 μέρες αντέχει. Το ίδιο κάνω κι εγώ όποτε η κονσέρβα, μας πέφτει μεγάλη σε ποσότητα. Υποθέτω δεν χρειάζεται να πούμε, οτι κάθε φορά που θα αποσπάς μέρος της για να ταίσεις τον μικρό, δεν θα του την προσφέρεις κατευθείαν, αλλά θα την αφήνεις έξω ωσότου αποκτήσει θερμοκρασία περιβάλλοντος.

Κι ένα μεγάλο μπράβο, που του έδωσες την ευκαιρία να δρασκελίσει από τον κήπο του γραφείου στο σπίτι σου και να γίνει ο βασιλιάς της καρδιάς σου.

Παράθεση

Βροχούλα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Βροχούλα
H Βροχούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Βροχούλα έγραψε στις 23:16, 06-05-17:

Καλησπερα σε ολους! Εγω δινω στον γατουλι μoυ orijen γιατι εχει 80% κρεας και 20% φρουτα και καθολου σιτηρα κτλ. Απο εκει και περα της φυτευω σιταρακι για γατες για να τρωει φρεσκο για το πεπτικο και την πρασιναδα που χρειαζεται να τρωει και του δινω και λιγο γατογαλα καθε μερα πκυ τρελαινεται!

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 22:21, 29-05-17:

Καλησπέρα σε όλους δίνω στον Τομ (2 ετων στειρωμένος) JOSERA LEGER αλλα το πρόβλημα μου είναι στο τριχωμα του, δεν το βλεπω πολυ υγιές και πεφτουν πολλες τριχες γενικα, ακουσα πως η royal canin ειναι καλη για το τριχωμα και σκεφτομαι να παρω και να δινω εστω μια φορα την ημερα μαζι με την αλλη τροφη του που δεν την αποχωριζετε τωρα που ειναι και καλοκαιρι. Τι γνωμη εχετε; οντως βοηθαει;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:31, 29-05-17:

Η R/C θεωρείται μια πολύ καλή τροφή και δοκιμασμένη. Δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις.
Δες εδώ ποιά ακριβώς προτείνεται και πιστεύω θα βοηθήσει

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 19:14, 30-05-17:

Καλησπέρα, μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω σχετικά με γατοδιατροφή

Ήθελα να πάρω στη γατούλα μου κάποιες λιχουδιές όπως αυτή https://www.pet4u.gr/orijen-freeze-d...iginal-el.html ή αυτή https://www.pet-it.gr/gata/lixoudies...rest-24gr.html

Όμως, διαβάζοντας λίγο γι' αυτές τις τροφές είδα ότι πρόκειται για ωμές τροφές που έχουν υποστεί μία διαδικασία ψύξης - ξήρανσης (freeze dried). Γενικά δε θα ήθελα να της δώσω ωμές τροφές γιατί φοβάμαι μη μολυνθεί από κάτι. Γνωρίζετε εάν αυτές οι τροφές είναι όντως ωμές ή αν με την επεξεργασία που έχουν δεχτεί δεν υπάρχει κάποιος σχετικός κίνδυνος;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:32, 30-05-17:

Καλησπερα καλη μου φιλη.
Δεν ξερω αν ειναι ωμες..δεν μπορω να καταλαβω απο τα λινκ που εβαλες..δεν γραφουν κατι τετοιο.Ειδικα το δευτερο..καμια πρληροφορια δεν δινει βασικα.Οσον αφορα το πρωτο λινκ,με τροφη της οριτζεν....αυτ που γραφει ειναι οτι ειναι φρεσκα..και με την μεθοδο της ΛΥΟΦΙΛΟΠΟΙΗΣΗΣ.
Για αυτην την μεθοδο βρηκα αυτο εδω:
https://biotech-ntua.wikispaces.com/...rature+control
Και παλι δεν εχω καταλαβει αν ειναι ωμα η οχι.Δηλαδη αν ψυχονται χωρις να εχυν ψηθει...και γινεται ολο αυτο.
Ιαως αν ρωτσεις καποιον ειδικο,να ξερει να σου πει.

Παράθεση

dkat

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dkat
H dkat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H dkat έγραψε στις 20:31, 30-05-17:

Καλησπέρα poupoulina

Το αναφέρει εδώ για παράδειγμα http://www.petinterest.gr/el/content/wellfed

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:35, 30-05-17:

Αρχική Δημοσίευση από dkat
Καλησπέρα poupoulina

Το αναφέρει εδώ για παράδειγμα http://www.petinterest.gr/el/content/wellfed
ΟΚ.Λοιπον εγω αυτο που ειδα και καταλαβα απο αυτην την μεθοδο...ειναι οτι σαφως εχιε πλειονεκτηματα,αλλα πρεπει να γινει σωστα.
Εγω δεν μπορω να ξερω αν αυτες οι εταιριες πληρουν ολες τις προυποθεσεις ετσι ωστε να γινει σωστα.
Εγω προσωπικα δεν θα τα επαιρνα.Αλλα μιλαω για μενα.Εσυ αποφασιζεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Boukia

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους