Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,481 εγγεγραμμένα μέλη και 718,116 μηνύματα σε 22,529 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 208 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να πάρω γάτα;

zoe92 (Ζωή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoe92
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H zoe92 έγραψε στις 10:02, 14-04-13:

πιστεύω ότι εξαρτάται και πότε θα πάρεις τα γατάκια...
γατάκια 2 εβδομάδων θέλουν φροντίδα και προσοχή, η καλύτερη ηλικία να το πάρεις είναι στις 6 βδομάδες το λιγότερο, που θα έχουν απογαλακτιστεί. Σε αυτή την ηλικία θα είναι έτοιμα να τρώνε μόνα τους από μπολ και να πηγαίνουν τουαλέτα. Το να το αφήνεις λίγες ώρες μόνο του δεν θα είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, οι γάτες είναι πλάσματα της συνήθειας και το ίδιο ισχύει με τον χώρο.
Το να περιφράξεις το μπαλκόνι είναι must ιδίως χωρίς επιτήρηση, τώρα που είναι μικρό μπορείς να το κάνεις πιο εύκολα κουμάντο αλλά όταν μεγαλώσει ποιος το πιάνει
Το να εκπαιδεύσεις τη γάτα να πηγαίνει στην άμμο της είναι πολύ απλό πράγμα, μερικές φορές δεν χρειάζεται καν να της το δείξεις (είχα 2 περιπτώσεις τέτοιες) όταν πάει να κατουρήσει σε κάποιο μέρος του σπιτιού, πιάσ'την και πήγαινέ την στην άμμο, 1-2 φορές θα χρειαστεί.
Γενικά μπορείς να εκπαιδεύσεις τη γάτα σου πώς να μην ανεβαίνει σε συγκεκριμένα έπιπλα, πως να μην γρατζουνάει και δαγκώνει κτλ
Καλό θα είναι να το προφυλάξεις από διάφορα καλώδια και απορρυπαντικά που μπορεί να έχεις στο μπάνιο ή σε κάποιον άλλο χώρο
Όσο θα είσαι μαζί της η γάτα απλώς θα θέλει να παίξετε και να τη χαϊδεύεις και παράλληλα μπορείς να την εκπαιδεύσεις.
Πολλά πράγματα εξαρτώνται από το χαρακτήρα του γατιού και δεν ξέρω αν είναι και κάποιας ράτσας η όχι (?)
Σαν φοιτήτρια θα πρέπει να έχεις υπόψη πόσα χρήματα έχεις να διαθέσεις στην γάτα, εννοείται ότι θα χρειαστεί εμβόλια (τα οποία δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά), στείρωση, τροφή και μπορείς να πάρεις μια ιδέα απο εδώ: http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=23943
Επίσης έχε υπόψη σου αν μπορείς να το αφήνεις κάπου, σε κάποιο φίλο, όταν θα πηγαίνεις ταξίδια, αν θα μπορείς να το παίρνεις μαζί σου όταν φεύγεις για καλοκαίρι κτλ (να θυμάσαι ότι στις γάτες δεν αρέσει και τόσο να αλλάζουν χώρους)
Καλορίζικο αν αποφασίσεις να το πάρεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

korina18

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη korina18
H korina18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H korina18 έγραψε στις 18:00, 08-05-13:

Γεια σας! Είμαι νέο μέλος εδώ και μάλλον είμαι η μόνη που δεν έχω γατάκι . Οι γονείς μου δεν θέλουν γατάκι στο σπίτι και όταν το είχα θέσει σαν θέμα, άλλαξαν κουβέντα. Μήπως ξέρετε πως μπορώ να τους πείσω;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 18:46, 08-05-13:

Καλωσήρθες! Πόσο κατηγορηματικοί είναι οι γονείς σου στο "όχι"; Δε θέλουν με τίποτα ή αλλάζουν κουβέντα μήπως το ξεχάσεις; Αν για παράδειγμα εμφάνιζες ένα αξιολάτρευτο αδεσποτάκι μια μέρα και τους εξηγούσες πόσο ανάγκη σας έχει και τι θα απογίνει αν δεν το αναλάβετε, υπάρχει πιθανότητα να τους ψήσει το ίδιο το γατούλι ή μπα;

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 18:59, 08-05-13:

Γεια σου Κορινα καλως ηρθες Εχεις τα δικια.σ να στεναχωριεσαι ππυ θες κ δεν μπορεις κ χαριζονται κ τοοσα γατακια κ καποια εμβολισσμενα κ στειρωμενα δηλαδη με πολυ λιγοτερα εξοδα ..Αλλα φανταζομαι εισαι μικρη κ για να ρωταε τους γονεις θα σαι μαθητρια σωστα;Αν ναι μπορεις να τους πεις τα θετικα που αναφερω των οικονομικων..Τωρα αν υπαρχει κι αλλο θεμα οπως π..χ οτι θα λειπεις απ το σπιτι κ θα το φροντιζουν εκεινοι κτλπ να τους πεισεις πως θα σαι υπευθυ
η μονο εσυ κ οτι θα το προσεχεις θα το καθαριζεις μονο εσυκ οτι οι γατες δεν ειναι κ παρα πολυ απαιτητικα κατοικιδια θελουν αγαπη κυριως καθαρα μπολ κ αμμο κ αν εχουν κανει εμβολια κ στειρωση μετα μια φορα το χρονο μια αποπαρασιτωση κ επαναληπτικο εμβολιασμο τιποτα δηλαδη..Πιστευω οτι αν το συζητησεις με επιχειρηματα δεν θα μπορουν να σου αρνηθουν

Παράθεση

zoe92 (Ζωή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zoe92
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H zoe92 έγραψε στις 23:40, 08-05-13:

Δεν μπορώ να σου απαντήσω, έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα με σένα! :p
Ξέρω ότι παρόλο που ο μπαμπάς μου λέει ότι δεν θέλει ζώα, όταν φέρνω αδέσποτα τα δέχεται, η μάνα μου με τίποτα!
Οι περισσότεροι σκέφτονται ότι η γάτα κάνει ζημιές, φέρνει βρωμιά στο σπίτι, έχει πολλά έξοδα και δεν εκπαιδεύεται..το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να τους μιλήσεις και να τους εξηγήσεις ότι όλα αυτά δεν ισχύουν, και όσον αφορά το οικονομικό και τη φροντίδα μπορείς να τα αναλάβεις εσύ (αν είναι δυνατό) αν και δεν κοστίζει τόσο όσο νομίζουν οι περισσότεροι!
Αν δεν αλλάξουν γνώμη μην επιμένεις...απλά περίμενε μέχρι να μείνεις σε ένα σπίτι μόνη σου και τότε μπορείς να πάρεις γάτα

Παράθεση

korina18

Νεοφερμένος

H korina18 έγραψε στις 13:22, 12-05-13:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!! Μπορεί να καταφέρω να τους πείσω με επιχειρήματα αλλά και με έναν άλλο τρόπο! Αυτήν την βδομάδα δίνω γαλλικά για το Α2 και αν περάσω με καλό βαθμό και με ρωτήσουν τι δώρο θα ήθελα μπορώ να τους πω ότι όλη την χρονιά ήθελα ένα γατάκι. Μακάρι να τα καταφέρω...

Παράθεση

Agiyi

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Agiyi
Ο Agiyi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O Agiyi έγραψε στις 16:42, 12-05-13:

Καλώς ήρθες και από εμένα!
Καταλαβαίνω απόλυτα το πρόβλημα σου, και εγώ το είχα μέχρι πριν 1,5 μήνα. Τότε ήταν που αποφάσισα να φέρω γατάκι στο σπίτι «σηκωτό». Μακάρι βασικά όπως λες όλα να πάνε καλά και να μπορέσεις να πάρεις το γατάκι σου ως δώρο για τον καλό σου βαθμό. Απλά για κάθε ενδεχόμενο, θα σου πω λίγο την εμπειρία μου πάνω στο θέμα «φέρνω γατάκι στο σπίτι και δεν συμφωνούν όλοι».
Εμένα δεν ήθελε η μητέρα μου γάτα και της το ζήταγα κοντά 2 χρόνια (παραπάνω δηλαδή, αλλά τα τελευταία 2 χρόνια πιο έντονα). Ούτε σκέψη όμως, ούτε σαν επιβράβευση για πτυχίο ωδείου, ούτε για πολύ καλό βαθμό σε πανελλήνιες… Να φανταστείς ότι στο δίλημμα που της έβαλα ή να πάρω γατάκι ή μηχανή, μου είπε μηχανή… Παρ’ όλα αυτά, τέλη Μαρτίου έφερα στο σπίτι γατάκι με αφορμή τα γενέθλια μου. Έχω να πω ότι η εμπειρία δεν ήταν ευχάριστη. Γενικά έχω πολύ καλές σχέσεις με τους γονείς μου και ήταν φανερό ότι με αυτή την κίνηση μου η σχέση με την μητέρα μου δέχτηκε ένα χτύπημα. Ήταν ηλεκτρισμένη η ατμόσφαιρα. Παράλληλα ήταν η πρώτη μου φορά που φρόντιζα γατάκι εξολοκλήρου εγώ και ήταν διαφορετικό από το να χαϊδεύεις και περιστασιακά να ταΐζεις κάποιο αδέσποτο. Βασικά, αν δεν είχα την και (κρυφή) υποστήριξη του πατέρα μου, δεν θα τα είχα βγάλει πέρα και θα την είχα δώσει την γατούλα μου αλλού, αναγκαστικά.
Παρ’ όλα αυτά, αν (δεν το προτείνω όπως καταλαβαίνεις, αλλά πιστεύω ότι πρέπει να στο πω) αποφασίσεις τώρα ή ακόμα στο μέλλον να το επιχειρήσεις, υπάρχουν κάποια σημεία που πιστεύω πρέπει να προσέξεις πολύ: 1) Να είσαι ξεκάθαρη με τους γονείς σου. 2) Να είσαι 10000% σίγουρη ότι θέλεις όντως να το κάνεις. 3) Να είσαι διαθέσιμη να δεχτείς ψυχολογικό «πόλεμο» από αυτούς που δεν συμφωνούνε. 4) Να αναλογιστείς τις ευθηνές φροντίδας της γατούλας και να είσαι διατεθειμένη να τις αναλάβεις όλες εσύ (όπως είπαν και τα άλλα μέλη, δεν είναι δύσκολες, είναι πολύ απλές στην πραγματικότητα αλλά στην αρχή όταν δεν τις έχεις ξανακάνει είναι πιο περίεργες).
Καλό θα ήταν να καταλάβεις τον λόγο για τον οποίο δεν θέλουν. Ας πούμε, η μητέρα μου δεν μου έλεγε κανέναν λόγο, απλά ένα «δεν τις θέλω». Την είδα όμως ότι έχει ηρεμήσει πάαρα πολύ όταν της έδειξα αποδείξεις ότι οι αρρώστιες της γάτας δεν μεταδίδονται στον άνθρωπο. Επίσης, απ’ όσο έχω καταλάβει, φοβόταν ότι θα της φορτωθούν κι άλλες ευθύνες, είτε καθαριότητας είτε φροντίδας (φαγητού, νερού κλπ), και την έχω δει ότι ηρέμησε κι άλλο όταν είδε ότι όντως έχω αναλάβει το 100% που έχει σχέση με την γατούλα. Και τέλος, δεν την άφηνε να βγαίνει στο υπόλοιπο σπίτι παρά μόνο στο δωμάτιο μου λέγοντας ότι θα κάνει ζημιές και τέτοια, αλλά της έδειξα (και ακόμα της δείχνω για να είμαι ειλικρινής) ότι είναι ένα ζώο που, ασχέτως με το τι λέγεται, μπορεί να εκπαιδευτεί και της έχω μάθει να μην ανεβαίνει στους καναπέδες που δεν θέλει (παράλογο πιστεύω από την πλευρά της μητέρας μου, αλλά σεβαστό. Αν δεν θέλει τόσο πολύ, έχει δικαίωμα στον χώρο της και οφείλω να συμμορφωθώ όσο μπορώ και να κάνω την κατάσταση βολική και για τους 2).
Αυτά δεν στα λέω για να σε αποτρέψω να πάρεις γατούλα, όπως και να το κάνουμε η ανταμοιβή στο τέλος είναι τόσο γλυκιά που αξίζει το δύσκολο ταξίδι. Στα λέω απλά ώστε στην περίπτωση που επιχειρήσεις να το κάνεις με αυτόν τον τρόπο, να είσαι προετοιμασμένη και με ώριμη σκέψη, γιατί εγώ που πήγα ακούγοντας κυρίως «έλα μωρέ, αφού θα την λατρέψει στο τέλος» είχα φρικάρει την ζωή μου στην αρχή… Προσπάθησε πάντως όπως λες να τους πείσεις με επιχειρήματα (πες για τις ασθένειες που δεν μεταδίδονται, το χαμηλό οικονομικό κόστος, ότι θα αναλάβεις τις ευθύνες {και να τις αναλάβεις και στην πραγματικότητα εννοείται} ακόμα και τα ψυχολογικά οφέλη που έχουν δείξει έρευνες) και πιστεύω ότι θα το βρεις το «κουμπί» τους
Ελπίζω να μην σε κούρασα, και σου εύχομαι πραγματικά να γευτείς και εσύ σύντομα την χαρά που είναι να παίρνεις την γατούλα σου αγκαλιά.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

korina18

Νεοφερμένος

H korina18 έγραψε στις 18:57, 12-05-13:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές και το καλωσόρισμα! Δεν με κούρασες καθόλου. Μάλιστα με βοήθησες πολύ κι εσύ και όλα τα άλλα μέλη. Η μητέρα μου δεν θέλει γάτα στο σπίτι για αρκετούς λόγους... ωστόσο εμένα μου είπε μόνο 2. Α) έχουν μεταδοτικές ασθένειες! Β) Θα καταστρέψουν α έπιπλα!

Αφού όμως λες ότι δεν έχουν μεταδοτικές ασθένειες σίγουρα θα μπορέσω να πάρω γατάκι πολύ σύντομα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lydia.Nataly

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Lydia.Nataly
H Lydia.Nataly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Lydia.Nataly έγραψε στις 19:19, 12-05-13:

Εμένα η μαμά μου δεν ήθελε γάτα για κανένα λόγο.Ειχε ασχημες εμπειρίες και τις φοβόταν.Παρολα αυτά όταν βρήκαμε τον Ενζο το γατί μου στον κήπο δέχτηκε να τον έχουμε στην αυλή και σε ένα μήνα τον είχαμε βάλει κανονικά μέσα στο σπίτι .Μην ανυσηχεις θα καταφέρεις να τους πείσεις με κάποιο τροπο.

Παράθεση

debbieduck

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη debbieduck
H debbieduck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H debbieduck I m not crazy,my mother had me tested;P έγραψε στις 15:19, 04-06-13:

Καλησπέρα ψάχνω για γατούλα η γατούλη και σκέφτομαι να υιοθετήσω ένα αδέσποτο...Πώς όμως μπορώ να διακρίνω αν το γατάκι είναι κοινωνικό???Και πώς θα το προσεγγίσω κατάλληλα?

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:28, 04-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από debbieduck
Καλησπέρα ψάχνω για γατούλα η γατούλη και σκέφτομαι να υιοθετήσω ένα αδέσποτο...Πώς όμως μπορώ να διακρίνω αν το γατάκι είναι κοινωνικό???Και πώς θα το προσεγγίσω κατάλληλα?
κοιταξε η καθε γατα εχει το δικο της χαρακτηρα που ομως προσαρμοζεται αναλογα κυριως με τις εμπειριες του οσο μεγαλωνει και αντιλαμβανεται τον κοσμο. συνηθως τα μικρακια που μεγαλωνουν με ανθρωπο ειναι κοινωνικα και τωρα γινεται χαμος απο μωρα. η προσεγγιση μην σε ανησυχει, θα διαβασεις σχετικα αρθρα και κυριως θα το δεις στην πορεια ειναι θεμα αλληλεπιδρασης και ειναι μια πολυ ομορφη εμπειρια. φτανει να θελεις να δωσεις φροντιδα και αγαπη με υπευθυνοτητα, ολα τα αλλα μη σε ανησυχουν. σου στελνω πμ

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 15:41, 04-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από debbieduck
Αγαπητή debbieduck καλησπέρα!
Συμφωνώ με την Άννα παραπάνω. Τώρα όσο για το αν είναι κοινωνικό... Ανάλογα τι εννοείς. Εμένα η μικρή μου ήταν από μικρή ατρόμητη, δηλαδή δεν φοβάται όταν έρχεται κόσμος κλπ αλλά δεν κάθεται να τη χαϊδέψουμε ούτε εμείς καλά καλά... Ο άλλος πάλι είναι μεγάλος χέστης αλλά και τρελός αγκαλίτσας! Εξαφανίζεται μόλις ακούσει κουδούνι αλλά μετά από λίγο που εμφανίζεται κάθεται σε όποιον τον αρπάξει για αγκαλιές! Οπότε ή πρέπει να δεις για λίγες μέρες πως συμπεριφέρεται το γατάκι ή να σου περιγράψει αυτός που το φιλοξενεί και να σου πει. Γενικά απ' ότι καταλαβαίνω δεν θέλεις να είναι φοβικό με τους ανθρώπους. Αυτό λύνεται, συνήθως αυτά που μεγαλώνουν από πολύ μικρά με ανθρώπους δεν τους φοβούνται κιόλας. Πάντως να είσαι σίγουρος πως η γάτα είναι ανεξάρτητη πολύ κι υπάρχουν πιθανότητες να μη σου βγει χαδιάρα... Αλλά να ξέρεις, όποιο μικράκι και να πάρεις θα το λατρέψεις!! Έτσι την έπαθα κι εγώ, που δεν είχα καν αποφασίσει να πάρω γάτα αλλά μου την έφερε ο φίλος μου!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:55, 04-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Αγαπητή debbieduck καλησπέρα!
Συμφωνώ με την Άννα παραπάνω. Τώρα όσο για το αν είναι κοινωνικό... Ανάλογα τι εννοείς. Εμένα η μικρή μου ήταν από μικρή ατρόμητη, δηλαδή δεν φοβάται όταν έρχεται κόσμος κλπ αλλά δεν κάθεται να τη χαϊδέψουμε ούτε εμείς καλά καλά... Ο άλλος πάλι είναι μεγάλος χέστης αλλά και τρελός αγκαλίτσας! Εξαφανίζεται μόλις ακούσει κουδούνι αλλά μετά από λίγο που εμφανίζεται κάθεται σε όποιον τον αρπάξει για αγκαλιές! Οπότε ή πρέπει να δεις για λίγες μέρες πως συμπεριφέρεται το γατάκι ή να σου περιγράψει αυτός που το φιλοξενεί και να σου πει. Γενικά απ' ότι καταλαβαίνω δεν θέλεις να είναι φοβικό με τους ανθρώπους. Αυτό λύνεται, συνήθως αυτά που μεγαλώνουν από πολύ μικρά με ανθρώπους δεν τους φοβούνται κιόλας. Πάντως να είσαι σίγουρος πως η γάτα είναι ανεξάρτητη πολύ κι υπάρχουν πιθανότητες να μη σου βγει χαδιάρα... Αλλά να ξέρεις, όποιο μικράκι και να πάρεις θα το λατρέψεις!! Έτσι την έπαθα κι εγώ, που δεν είχα καν αποφασίσει να πάρω γάτα αλλά μου την έφερε ο φίλος μου!
ετσι ειναι... και ο δικος μου τρελος χεστης με τους ξενους με εμας ομως καμια σχεση δεν ξεκολλαει απο πανω μας! απλα το "κακο" με τα μικρα ειναι οτι δεν ειναι διαμορφωμενος ο χαρακτηρας τους ακομη και δεν ξερεις αν θα εξελιχτουν σε πολυ παιχνιδιαρικα ή πολυ χαδιαρικα κτλ, αλλα παντως γατακι που απο μικρο μεγαλωνει με ανθρωπο δεν εχω δει ποτε μου να γινεται αντικοινωνικο με την εννοια του αγριου. συνηθως- αν οχι παντα- αυτα τα γατακια ειναι εξοικειωμενα με την ανθρωπινη παρουσια και αναζητουν το ανθρωπινο χαδι και την ανθρωπινη παρεα. απ την αλλη αν καποιος θελει πιο συγκεκριμενα χαρακτηριστικα που να τα γνωριζει εκ των προτερων υπαρχουν και υπεροχα ενηλικα γατακια που εχουν ηδη διαμορφωσει το χαρακτηρα τους

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

demitruli (Δήμητρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη demitruli
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (Δυστυχώς καμία έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H demitruli έγραψε στις 15:12, 13-06-13:

Γεια σας. Ονομάζομαι Δήμητρα και είμαι 14. Έχω αποφασίσει να πάρω έναν σκύλο μόλις κλείσω τα 18. Το θέμα είναι ότι ενώ ποτέ μου δεν είχα σκύλο, στο χωριό μου πάντα είχαμε γάτες, οπότε έχω μάθει τα πάντα γι'αυτές απο εμπειρία. Σκέφτομαι λοιπόν - αν έχω την οικονομική δυνατότητα - να πάρω κάποια στιγμή και μία γάτα. Σκύλο θα πάρω σύγουρα πάντως.

Πρώτα απ' όλα, είμαι πολύ ώριμη για την ηλικία μου και πολύ υπεύθυνη, και είμαι πρόθυμη να κάνω πολλές θυσείες για κάτι που θέλω πολύ. Και θα τις κάνω με ευχαρίστηση. Και δεν τα παρατάω όταν αρχίζω κάτι, ποτέ!

Δεν είμαι πολυ ενεργητική αλλά μπορώ να γίνω άμα χρειαστεί. Μου αρέσει να χαλαρώνω και να βλέπω ταινίες, αλλά νιώθω κάπως μοναξιά, μερικές φορές. Μου αρέσει να είμαι καθαρή, αλλά ειμαι συνηθισμένη στης τρύχες. Δεν με πειράζουν τα δαγκώματα ούτε οι γρατζουνιές, είμαι σκληρή. Ακόμα δεν πε πειράζουν και μερικές ζημιές στο σπίτι, ούτε και αμα μερικές φορές έχουμε κάποια ατυχήματα στο θέμα της υγειηνής... Θέλω να έχω κάποιον που να μπορώ να τον χαΪδεύω και να παίζουμε μαζί. Που να μπορούμε να χαλαρώνουμε και να ασκούμαστε, ανάλογα με την περίσταση. Θέλω κάποιον που να μπορει μερικές φορές να χουζουρεύει μαζί μου, αλλά άλλες να με ξεσικώνει και να περάσουμε πολλές περιπέτειες μαζί. Γιατί θέλω να ζήσω μία μεγάλη περιπέτεια, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να πάρω ΕΓΩ την προτοβουλία!

Τώρα, ας υποθέσουμε οτι θα έχω όσο χρόνο χρειάζεται μία γάτα. Οτι θα μένω μόνη μου, αλλά θα δουλεύω λίγες ώρες. Και δεν θα πηγαίνω μεγάλα ταξήδια. Εγώ, είμαι το άτομο που του αρέσει να αράζει, οπότε δεν θα έχω δραστηριότητες. Έτσι θα έχω ενέργεια για να τα βγάλω πέρα. Και ας υποθέσουμε οτι έχω τα χρήματα που χρειάζονται, είμαι κατάλληλη για να έχω μια γάτα στο σπίτι?

Αν ναι, τότε θα ήταν καλήτερα να την πάρω μαζί με το σκύλο όταν είναι μικρά για να μεγαλώσουν μαζί, ή να πάρω πρώτα το σκύλο και όταν εξοικιωθεί να πάρω γάτα, για να μπορώ να ασχολούμαι περισσότερο μαζί της?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Παράθεση

korina18

Νεοφερμένος

H korina18 έγραψε στις 17:06, 12-08-13:

Γεια σας! Δεν ξέρω αν με θυμάστε αλλά έχω γράψει άλλη μια συζήτηση σαν αυτήν... το θέμα είναι το γνωστό ότι ακόμα δεν έχω καταφέρει να πείσω τους γονείς μου να πάρουμε γάτα . Μου πήραν όμως ένα κουνελάκι (τάχα για να μου περάσει το "κόλλημα" με τις γάτες). Το αγαπώ πολύ αλλά τώρα με δυσκολεύει ακόμα περισσότερο να τους πείσω για γατάκι . Αυτή την φορά δεν θα σας ζητήσω τρόπους να του πείσω, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί μας τα κύρια προβλήματα για το οποίο αρνούνται. Να λοιπόν οι λόγοι:
-Μένουμε σε μια διώροφη μονοκατοικία οπότε το πρώτο πρόβλημα είναι η σκάλα. Είναι ξύλινη, στρηφογυριστή και τα σκαλοπάτια έχουν αρκετή διαφορά το ένα από το άλλο. Τι μπορώ να κάνω για να μην προσπαθήσει να ανεβαίνει το γατάκι; (Είναι επικίνδυνη για ένα τόσο μικρό ζωάκι....)
-Φοβούνται οι γονείς μου ότι θα γρατζουνάει τα έπιπλα, ότι θα ξεσκίζει τους καναπέδες και ότι μπορεί να είναι επιθετική προς όλους μας...
-Ένα άλλο θέμα είναι ότι τις ώρες που θα είναι μόνη της μπορεί να πάθει κάτι για π.χ. να φάει κάτι που θα την πειράξει ή στην προσπάθεια της να σκαρφαλώσει κάπου να γλιστρήσει και να χτυπήσει.
-Τα μπαλκόνια μας έχουν κάγκελα και αν βγει έξω (όταν θα χρειάζεται να ανοίγουμε το παράθυρο) ότι θα πεταχτεί έξω και θα πέσει από το παράθυρο. Έτσι θα πρέπει να είναι συνέχεια μέσα στο σπίτι ( ).
-Είναι πολυέξοδη.
Συγνώμη που λέω τόσα πολλά ... αλλά σας παρακαλώ δώστε μου την λύση ή μια άποψή σας σε ένα (έστω) πρόβλημα.
Α! να σας ρωτήσω και κάτι άλλο. σε περίπτωση που τελικά πάρω γατάκι να προτιμήσω αρσενικό ή θηλυκό;

Παράθεση

selefa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη selefa
H selefa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H selefa έγραψε στις 18:33, 12-08-13:

Γειά σου.
Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο λεπτομερείς γίνεται γιατί ξέρω το θέμα με τους γονείς που δεν θέλουν γατιά-σκυλους. Τουλάχιστον εσένα σου πήραν κουνελάκι
(αν και εμένα δε μου αρέσουν).

1. Είχαμε και εμείς τέτοια σκάλα παλιά στο εξοχικό μας (μόνο εκεί επιτρεπόταν κατοικίδιο και αυτό έξω) αλλά ήταν σιδερένια και με ακτινωτά σκαλοπάτια. Η γάτα μου ανέβαινε συνέχεια εκεί, μια μέρα πιάστηκε το ποδαράκι της στα ανοιγματα, αλλά δεν έπαθε τίποτα. Τώρα επειδή θα είναι εσένα πολύ μικρό καλό είναι να το απομονώνεται τα βράδια σε έναν χώρο και την ημερα να υπάρχει επίβλεψει μέχρι να μεγαλώσει λίγο. Μετά είμαι σίγουρη θα πηδάει κατευθείαν από πάνω-κάτω.
2. Τους καναπέδες δε τους σώζεις ακόμα και αν έχεις ονυχοδρόμιο, αν και από την άλλη μπορει να είναι στη γάτα δε ξέρω.... Εμένα πάντως και τα 2 δημιουργούν. Τώρα για τα άλλα έπιπλα δε ξέρω να σου πω κάτι. Επειδή θα είναι μικρό αρχικά θα δαγκώνει. Θα χρειαστεί να του μάθετε να μη το κάνει. Για την επιθετικότητα... είναι επιθετικό όταν φοβάται... εμένα σήμερα ήταν παράδειγμα αλλά τον μάλλωσα γιατί ήταν πολύ επιθετικός και τώρα του δίνω το χώρο του να ηρεμήσει.
3. Τα σπιτικά γατιά βρίσκουν να φάνε μόνο μύγες και πεταλούδες, αντέ και κανένα ποντίκι (αν δε τρομάξει) αν έχει το σπίτι ή αν το σπίτι είναι σε περιοχές που έχουν πολλά ποντίκια (εγώ δεν είχα τέτοιο θέμα). Οπότε το φαϊ θα του το δίνεται εσείς. Οπότε όσο είναι μικρό όταν φεύγετε να το απομονώνετε.
4. Σήμερα η δικιά μου η μικρή έπεσε από τον 3ο όροφο (μια χαρα είναι). Η λύση για αυτό είναι να βάλετε φράχτη. στα κάγκελα. Δεν είναι ακριβός και πάει με το μέτρο, αν ψάξεις θα βρεις με 1.50 το μέτρο, οπότε η τιμή είναι ανάλογα με το μέγεθος του μπαλκόνιού.
5. Το ένα γατί δεν είναι τα δυο ναι, αλλά εσείς θα έχετε μόνο 1. Οπότε:
τα πιο φτηνά:
τροφή κρέατος 400 γρ - 50 λεπτά διαρκεί 2 μέρες,
κροκέτες 2 κιλών 2.50 ευρώ κρατάει ανάλογα το πόσο του αρέσουν ή όχι. Εμένα έτυχε να κάνει και μήνα αλλά έτυχε και μισό.
άμμος 5 κιλών 2.50 ευρώ έχει και μια των 10 κιλών με 3.50 ευρώ αλλά δε μου άρεσε.
εμβόλια: θέλει 3 εμβόλια και ένα της λύσσας το κάθε εμβόλιο κάνει 20 ευρώ και της λύσσας 10 ευρώ (οι τιμές είναι στην περιοχή μου δε ξέρω για άλλου αλλά μπορείς να βρεις πιστεύω). Τα εμβόλια δε γίνονται μαζεμένα αλλά κάθε 4 μήνες.
στείρωση: όταν έψαχνα βρήκα κάτι τρελές τιμές 200 ευρώ και άνω. Τελικά βρήκα μια κτηνίατρο με 30 ευρώ και τον περιποιήθηκε απίστευτα τέλεια. Η θηλύκια γάτα είναι πιο ακριβή σε αυτό.
Αμπούλες και χαπάκια για παράσιτα κτλ. είναι ανάλογα από ποιον θα το πάρεις κυμαίνεται από 2-7 ευρώ το ένα.
6. Ο αρσενικός μου επί δεν μπόρεσα να του κάνω στείρωση όταν έπρεπε 2 μήνες κατουρούσε παντού στο σπίτι για να μαρκάρει τη θέση του (είναι κάτι που κάνουν μόνο τα αρσενικά), για το θηλυκό δε ξέρω ακόμα, δεν είναι η ώρα της. Τώρα συμπεριφορές... Ο αρσενικός είναι φοβητσιάρης, ήσυχος, δηλαδή δε κάνει ζημιές και γκρινιάρης (δεν υπάρχει όμως). Η θηλυκιά ζωηρή, ζημιάρα όσο δε πάει αλλά ούτε νιάου δε κάνει.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:06, 12-08-13:

Καλησπέρα korina18 καινα χαίρεσαι το κουνελάκι σου!
Θα προσπαθήσω να εκφέρω τη δική μου άποψη πάνω στα ερωτήματα που θέτεις:
1. Σχετικά με τη σκάλα. Θεωρώ πως η γάτα ξέρει τα όριά της και θα ανεβαίνει και θα κατεβαίνει μια χαρά. Στην αρχή αν είναι μικρούλα ίσως να μην το επιχειρεί καν, όπως δεν θα επιχειρεί να ανεβεί και σε ψηλά σημεία κλπ. Ο μόνος τρόπος για να απομονώσεις εντελώς τη σκάλα είναι είτε μια πόρτα, είτε κάτι ανάλογο, με μεγάλο ύψος.
2. Τα έπιπλα δεν μου έχει τύχει να τα γραντζουνίσουν, με τους καναπέδες όμως και τις κουρτίνες ίσως να έχεις κάποιο θέμα. Εγώ έχω βοηθηθεί αρκετά από το ονυχοδρόμιο, όχι πως δεν πάνε κι άλλου να ξύσουν τα νυχάκια τους, η αλήθεια είναι όμως πως δεν τα μάλωνα και πολύ. (Όταν τα μαλώνω το σταματάνε όμως). Οπότε με καλή διάθεση, πολύ χρόνο και εκπαίδευση από μικρά και μερικά ονυχοδρόμια σε επίμαχα σημεία πιστεύω θα λυθεί κι αυτό το θέμα.
3. Όλα τα γατάκια μένουν μόνα τους, πολλές φορές αναγκαζόμαστε να τα αφήσουμε και μερικές μέρες (ολόκληρες) μόνα τους. Θα προσέχεις να μην υπάρχουν εκτεθειμένα επικίνδυνα αντικείμενα στον χώρο (πχ απορρυπαντικά) και όλα θα πάνε καλά! Θα τα μάθεις αυτά με τον καιρό!
4. Όσον αφορά στα μπαλκόνια πρέπει να κάνεις μια καλή περίφραξη, είτε να βάλεις συρμάτινες σίτες στα παράθυρα/μπαλκονόπορτες, ώστε να μη βγαίνει έξω. Ωστόσο τα δικά μου, έχουν σκίσει τις υφασμάτινες σίτες και απολαμβάνουν τη βόλτα τους στο μπαλκόνι, ουδέποτε όμως έδειξαν διάθεση να το σκάσουν. Ειδικά αν είναι στειρωμένο το γατάκι και το πάρεις από μικρό δεν θα έχεις τέτοιο θέμα.

Τέλος, τα αρσενικά είναι συνήθως πιο αγαπούλες. Έτσι ακούω κι αυτό διαπιστώνω κι από τα δικά μου. Ό,τι και να λέμε όμως, ακόμη και για όλα τα παραπάνω, τα πάντα είναι θέμα χαρακτήρα της γάτας. Όσο πιο μικρούλα την πάρεις (αφού έχει απογαλακτιστεί φυσικά), τόσο περισσότερο θα δεθεί μαζί σου και θα διαμορφώσει τον χαρακτήρα της. Είναι συναρπαστικές οι γατούλες, θα αλλάξει η ζωή σου αν καταφέρεις τελικά να υιοθετήσεις μία.... Κι ό,τι ζαβολιές κι αν σας κάνει θα την αγαπάτε σαν θεά!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 09:06, 13-08-13:

Kαλημέρα Κorina18!
Πάνω κάτω θα σου έλεγα τα ίδια με την aba.
Αυτό που θέλω να επισημάνω μόνο είναι ότι δε θεωρώ πως υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας για κανένα ζωάκι.Εννοώ δηλαδή ότι δε μπορούμε να πούμε με σιγουριά ότι ένα γατάκι οπωσδήποτε θα κάνει ζημιές στο σπίτι ή ότι θα επιχειρήσει να φάει κάτι επικίνδυνο ή ότι θα είναι αντίστοιχα
πολύ ήσυχο!
Αυτά φαίνονται με τον καιρό και αν και τη γάτα δεν την εκπαιδεύεις όπως τον σκύλο σίγουρα κάτι μπορείς να της μάθεις και να της βάλεις κάποια όρια!
(μπορείς να προσπαθήσεις τουλάχιστον!)

Οι μικροζημιές είναι αναπόφευκτες η αλήθεια είναι αλλά χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχει τρόπος να αποφύγεις κάποια πράγματα.
Εάν έχεις φροντίσει για ένα καλό ονυχοδρόμιο από νωρίς έχεις ελπίδες να γλυτώσεις τα έπιπλα!
Εμένα οι δικές μου δεν έχουν καταστρέψει τίποτα,εκτός από κάτι μικρές τρυπούλες σε μια πολύ λεπτή κουρτίνα που είχα όταν πρωτοπήρα την Καρμέλα την οποία δεν απέτρεπα και ιδιαίτερα από το να κάνει ό,τι θέλει!
Επίσης,έχω σίτα στα παράθυρα στην οποία γατζώνονται και οι δύο αλλά δεν την έχουν σκίσει καθόλου!

Η σκάλα στο σπίτι δε νομίζω πως είναι επικίνδυνη, ίσως εάν πάρεις ένα μικρούλι να είναι ασφαλέστερο αν το περιορίζεις κάπου για σιγουριά.

Τα έξοδα είναι σίγουρα παραπάνω από το κουνελάκι αλλά για μια γατούλα δεν είναι τραγικά και το δέσιμο που μπορείς να αποκτήσεις μαζί τους είναι ανεκτίμητης αξίας!
Εξάλλου μπορείς πάντα να υιοθετήσεις ένα αδεσποτάκι που έχει ανάγκη από ένα σπιτάκι και να σώσεις μια ψυχούλα!
Νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο συναίσθημα!

Τέλος, θα ήθελα να επισημάνω πως εάν υπάρχουν τόσο έντονες ενστάσεις καλό θα είναι να το έχετε σκεφτεί όλοι στο σπίτι καλά ότι θέλετε ένα γατάκι και θα το ανεχτείτε με ό,τι παραξενιές μπορεί να σας φανεί ότι έχει γιατί είναι κρίμα να ταλαιπωρηθείτε και εσείς και αυτό!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JackSparrow

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη JackSparrow
Ο JackSparrow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O JackSparrow έγραψε στις 17:07, 10-10-13:

Είμαστε ζευγάρι ζωόφιλων και αυτή την περίοδο ψάχνουμε να πάρουμε μια ψιψίνα .
Έχουμε κάποιες βασικές ερωτήσεις .

1ον ) Οι γάτες μυρίζουν ; ( είχα σκυλιά σ όλη μου τη ζωή, και πρόσφατα σε συζήτηση με φίλους , είπαν οτι η γάτα μυρίζει 10 φορές χειρότερα από το σκύλο γενικά , πράγμα που δεν πιστεύω από τους γατοhaters αφού έχω babysittarei γάτες φίλων αρκετές φορές . Απλά θέλω μια επιβεβαίωση )

2ον ) Μας αρέσουν περισσότερο οι γάτες με τρίχωμα ,παρ όλο που θέλουν το καθημερινό χτένισμα και περιποίησή τους . Ποια θα ήταν η πρότασή σας όσον αφορά την επιλογή ράτσας ( κλείνουμε περισσότερο σε Περσική )

3ον ) Τι ράτσα είναι αυτή η γάτα ;
http://www.youtube.com/watch?v=kmCvCKn69oo γιατί μου φαίνεται οτι είναι από τα ωραιότερα ζώα γενικά π έχω δει ποτέ

Ευχαριστούμε !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 11-10-13 στις 14:37. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρησης
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 17:25, 10-10-13:

καλησπερα,γνωμη μου μην αγορασετε!μπορειτε να βρειτε μια ωραιοτατη φουντωτη γατουλα απο καποια φιλοζωικη ή καποιο σωματειο
1ον)οι γατες δεν μυριζουν καθολου(εκτος αν εννοειτε την αμμολεκανη τους,η οποια εαν καθαριζετε σωστα δεν μυριζει καθολου)
2ον)απο ρατσα συνιστώ ''ταράτσα''υπαρχουν και φουντωτες ''ταρατσατες''
3ον)μμμμμμμ δεν ξερω αλλα ειναι πανεμορφη οπως ολες οι γατουλες

απλα η γνωμη μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Waterlily ('Ελενα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Waterlily
H 'Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Waterlily Lilly, Άρτεμις, Ριρή <3 έγραψε στις 18:24, 10-10-13:

καλησπέρα κ από εμένα! έχω την εντύπωση πως η γατούλα στο βίντεο είναι maine coon. αλλά όχι 100% σίγουρη.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 19:19, 10-10-13:

καλησπερα.στο βιντεακι λεει οτι ειναι μιση περσικη και μιση angora.παντως και η δικη μου γνωμη χωρις να θελω να σας δυσκολευσω ειναι να βρειτε απο φιλοζωικη ενα φουντωτο γατουλινι να υιοθετησετε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JackSparrow

Νεοφερμένος

O JackSparrow έγραψε στις 19:43, 10-10-13:

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας . Δεν είμαστε απόλυτοι στο θέμα ράτσας απλώς ,παίρνοντας ένα γατάκι ράτσας , ξέρεις κατά ένα μεγάλο ποσοστό τουλάχιστον πως θα γίνει όταν μεγαλώσει . Χωρίς να έχουμε κανένα ρατσισμό απέναντι στα ταρατσογατάκια ( εγώ προσωπικά μεγάλωσα έχοντας στης γιαγιάς μου το σπίτι πάνω από 10 γάτες στην αυλή ) . Τώρα δεν νομίζω δυστυχώς να βρούμε στα χαρακτηριστικά που θέλουμε από κάπου να υιοθετήσουμε , αν και θα ψάξουμε περεταίρω . Όπως και να έχει ειδικά τώρα που επιβεβαίωσαμε 100% το θέμα της μυρωδιάς είναι θέμα χρόνου να πάρουμε .
Επίσης , η γάτα στο video πάντως , φαινέται να έχει χαρακτηριστικά Maine Coon στο λαιμό ειδικά , απλά έχει πάρα πολύ γλυκό πρόσωπο , και δεν νόμιζω να είναι Αγκύρας / Περσίας διασταύρωση , ευχαριστώ πολύ πάντως !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 11-10-13 στις 14:38. Αιτία: Προσαρμογή στους όρους χρησης
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:54, 10-10-13:

Καλησπέρα και από'μένα!
Κι εγώ συμφωνώ στο να υιοθετήσετε ένα αδεσποτάκι. Αυτά που είναι να γίνουν φουντωτά, φαίνονται. Τώρα είναι ήδη Οκτώβρης και βγάζουν το χειμερινό τρίχωμα οπότε ξεχωρίζει. Αν ψάξετε σε φιλοζωικές, θα σας κατατοπίσουν.
Επίσης, υπάρχουν και γατάκια ράτσας ή λίγο μπερδεμένα που τα εγκαταλείπουν και έχουν την ίδια τύχη με αυτά που είναι ράτσα "τρίτο κεραμίδι αριστερά" !
Κατά τη γνώμη μου, το σημαντικό είναι να σας "διαλέξει" το γατάκι... 'Οταν συμβαίνει αυτό, το δέσιμο είναι μαγικό, αυτόματο και μονόδρομος!

Παράθεση

761

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 761
H 761 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 234 μηνύματα.

H 761 έγραψε στις 22:02, 10-10-13:

Θέλω να το πω, γιατί ειλικρινά μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση: η γάτα μου ΜΟΣΧΟΜΥΡΙΖΕΙ. Κυριολεκτικά. Και από μόνη της, δεν την έχω κάνει ποτέ μπάνιο (αν και το σκέφτομαι να δοκιμάσω, γιατί νομίζω ότι πρέπει να της αρέσει το νερό).

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,556 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:32, 10-10-13:

[QUOTE=JackSparrow;3942880]Είμαστε ζευγάρι ζωόφιλων και αυτή την περίοδο ψάχνουμε να πάρουμε μια ψιψίνα .
Έχουμε κάποιες βασικές ερωτήσεις .

1ον ) Οι γάτες μυρίζουν ; ( είχα σκυλιά σ όλη μου τη ζωή, και πρόσφατα σε συζήτηση με φίλους , είπαν οτι η γάτα μυρίζει 10 φορές χειρότερα από το σκύλο γενικά , πράγμα που δεν πιστεύω από τους γατοhaters αφού έχω babysittarei γάτες φίλων αρκετές φορές . Απλά θέλω μια επιβεβαίωση )

Άλλο πάλι και τούτο! Πρώτη φορά ακούω για γάτες που,,, μυρίζουν, και μάλιστα "10 φορές χειρότερα από το σκύλο"!!
Ή μήπως 11? Ε μην τρελλαθούμε εντελώς!!!
Η γάτα, αν δεν την έχεις βουτήξει σε βρωμιές, δεν μυρίζει καθόλου, κι αν έχει κάποια οσμή είναι απούσα για την ανθρώπινη όσφρηση, υπάρχει μόνο για τις άλλες γάτες, όπως και σε όλα τα ζώα η όσφρηση είναι κατά πολύ οξύτερη από εκείνη των ανθρώπων. Η γάτα αν δεν την κάνεις μπάνιο ποτέ στη ζωή της, πάλι δεν θα μυρίζει γιατί είναι πολύ καθαρό ζώο.
'Ασε όμως ένα σκύλο άπλυτο για πάνω από λίγες μέρες... και.... να μη πω πώς μυρίζει και παρεξηγηθώ

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 11-10-13 στις 14:38. Αιτία: Διορθωση στην παραθεση
Παράθεση

JackSparrow

Νεοφερμένος

O JackSparrow έγραψε στις 23:47, 10-10-13:

Ούτως ή άλλως εγώ δεν το πίστευα όταν το άκουγα , όπως έγραψα , έχω κρατήσει αρκετές φορές γάτες φίλων , και πότε δεν μου έχει μυρίσει το παραμικρό , και ίσα ίσα μου είχε κάνει εντύπωση , γατάκι 6 μηνών που φοβόταν και κοιμόταν μαζί μας δίπλα απ το κρεβάτι στη φλοκάτη , βράδυ να το ακούω μέσα στο σκοτάδι να πηγαίνει να τα κάνει στην άμμο του και να γυρνάει . Αντί πολύ απλά να τα έκανε στο χαλί .

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,556 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:10, 11-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από JackSparrow
Ούτως ή άλλως εγώ δεν το πίστευα όταν το άκουγα , όπως έγραψα , έχω κρατήσει αρκετές φορές γάτες φίλων , και πότε δεν μου έχει μυρίσει το παραμικρό , και ίσα ίσα μου είχε κάνει εντύπωση , γατάκι 6 μηνών που φοβόταν και κοιμόταν μαζί μας δίπλα απ το κρεβάτι στη φλοκάτη , βράδυ να το ακούω μέσα στο σκοτάδι να πηγαίνει να τα κάνει στην άμμο του και να γυρνάει . Αντί πολύ απλά να τα έκανε στο χαλί .
Έτσι ακριβώς
Πιστεύω οτι κάθε ζωάκι, είτε γάτα είτε σκύλος, έχει τις αρετές του, καθώς και τα "αδύνατα σημεία" του.
Και όπως κι εσύ διαπίστωσες, το θέμα της καθαριότητας, κάθε άλλο παρά "αδύνατο σημείο" θεωρείται για το μικρό γοητευτικό αιλουροειδές που λέγεται γαλή

Πέρα από αυτό όμως, κι αν έχετε ήδη αποφασίσει να υιοθετήσετε κάποια γατούλα (ή γατούλη) ράτσας, μάλλον μακρύτριχο, θα έλεγα καλό είναι να το ψάξετε αρκετά το θέμα, γιατί θα γίνει μέλος της οικογένειάς σας και καλό είναι, εκτός από την εντυπωσιακή εμφάνιση, να ταιριάζει και ο χαρακτήρας και οι ιδιαιτερότητές της με τις δικές σας προσδοκίες, για μια αρμονική- δια βίου- συμβίωση.

Υπάρχουν ράτσες με χαρακτήρες πιο χαμηλών τόνων και άλλες πιο ζωηρές και παιχνιδιάρες.
Βέβαια ποτέ δεν μπορεί να είναι κάποιος σίγουρος πώς θα εξελιχθεί αν πάρετε ένα μωρό γατάκι, αλλά από τα λίγα που ξέρω π.χ.οι περσικές θεωρούνται πολύ ήσυχες.
Τι ηλικία? Τι φύλο? Ποιά ράτσα μακρύτριχη? Ποιές οι ιδιαιτερότητες της συγκεκριμένης ράτσας?
Σ'αυτό μπορεί να σας παρέχει πολύτιμη βοήθεια κι ο εκτροφέας στον οποίο θα αποτανθείτε και θα σας λύσει όλες τις απορίες.
Εύχομαι με το καλό να βρείτε γρήγορα το γατάκι που θα σας κλέψει την καρδιά και..περιμένουμε νέα σας
Το σίγουρο είναι οτι θα το καταχαρείτε ανακαλύπτοντας μέρα με τη μέρα
πόσο απίστευτα πλάσματα είναι
Όσο για τη ράτσα που είδα στο link που παρέθεσες, το λέει νομίζω από κάτω στο πρώτο σχόλιο:
Μισός Πέρσης, μισός Αγκορά, γατούλης και λέγεται Dexter, ενός έτους
Είναι όντως πανέμορφος!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 11-10-13 στις 00:44.
Παράθεση

JackSparrow

Νεοφερμένος

O JackSparrow έγραψε στις 15:32, 11-10-13:

Τώρα είδα το description , δεν το είχε στο βίντεο , γιατί επίτηδες έμπαινα που και που μπας και γράφει τι ράτσα .
Όσο για τη ράτσα ψάχνουμε κάτι σε εμφάνιση και χαρακτήρα περσίδας που όντως είναι πολύ ήσυχες και διακριτικές γάτες .
Για το φύλο τώρα , πιστεύω ότι καλύτερο θα ήταν να πάρουμε ένα θηλυκό γιατι κολλητός είχε αρσενικό , και από τα ψεκάσματα
όταν ενηλικιώθηκε ( ακόμα και 2 μήνες ΜΕΤΑ τη στείρωσή του ) η κατάσταση από άποψη μυρωδιάς στο σπίτι δεν παλευόταν .
Όπως και να έχει θέλουμε ένα γατάκι από όσο πιο μικρή ηλικία γίνεται . Ώστε να το μεγαλώσουμε εμείς . Όσον αφορά το αν
ταιριάζουμε με το ζώο . Πιστεύω ότι αυτό έχει να κάνει 100% με το πως το μεγαλώνεις , και πως του συμπεριφέρεσαι καθημερινά .
Είχα και 12 σκυλιά ταυτόχρονα στο πατρικό μου , είχα κουνέλια , πουλιά , χελώνες κ.α. . Και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με κανένα
στην συμβίωσή μας κ αυτό πιστεύω γιατί το πως να χειρίζεσαι ένα ζώο , ανεξαρτήτου είδους , προυποθέτει παιδεία που μόνο οι γονείς
και η λογική σου μπορούν να σου περάσουν .

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 14:06, 12-10-13:

Καλησπερα! Να σου πω και εγω την αποψη μου, αφου εχω 3 γατες, 2 αρσενικα και 1 θηλυκο. Αν στειρωσεις το γατι, ειτε αρσενικο ειτε θηλυκο με το που φτασει στην σωστη ηλικια, πριν δηλαδη να εχει την πρωτη του ορμη, δεν θα εχεις κανενα προβλημα ουτε απο αποψη συμπεριφορας ή μυρωδιας. Ειτε παρετε κοριτσακι η αγορακι, ειναι εξισου αγαπησιαρικα. Επισης, υπαρχουν πολλα αδεσποτακια τα οποια ειναι πολυ φουντωτα. Η δικια μας απο ενα μικρακι ξεμαλλιασμενο εχει γινει φουντωτη φουντωτη. Τελος τα περσιας οπως και πολλα γατακια ρατσας, περα απο συγκεκριμενα χαρακτηριστικα εχουν και συγκεκριμενες ασθενειες που εμφανιζονται πολυ συχνα στην καθε φυλη. Καλο θα ηταν να δεις τι ασθενειες εχει η φυλη που θα επιλεξεις ετσι ωστε να εισαι προετοιμασμενος και σε καθε περιπτωση αν δεις καποιο περιεργο σημαδι, να δρασεις γρηγορα. Παντως οι γατες ειναι αξιαγαπητα πλασματα, ζωηρα κυριως οταν ειναι μικρουλια, και οσο και να λενε πως οι γατες ειναι ανεξαρτητες κτλ, θελουν πολλη αγαπη.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Italian dream...
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 04:15, 26-03-14:

Γειά σας... Έψαχνα πρόσφατα για κατοικίδιο και έπαιρνα γνώμες από πολλούς οσον αφορα την επιλογή σκύλος-γάτα... Τα σχόλια που άκουσα για τις γάτες ήταν πέρα για πέρα αρνητικά... Εγωσιμός, ανεξαρτησία, αναισθησία, "δεν αναγνωρίζει αφεντικό", "δαγκώνει άνετα το χέρι που την ταίζει", "μπορεί να σηκωθεί και να φύγει έτσι στο άκυρο", και άλλα πολλά... Με έβαλε σε σκέψεις.. Κι αν ισχύουν τα παραπάνω, δεν θα έπρεπε να υπήρχαν τόσοι γατόφιλοι/ες, σωστα? Τι ισχύει τελικά για τις γάτες?

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 09:52, 26-03-14:

Ολες οι γατες οπως και ολα τα ζωα εχουν τη δικη τους προσωπικοτητα και το δικο τους χαρακτηρα. Απλα τα σκυλια ειναι πιο εκφραστικα στα συναισθηματα τους, ομως αν δωσεις λιγη προσοχη θα δεις οτι και οι γατες τα εκφραζουν απλα δεν εχουν το κουνημα της ουρας και αυτο το''κλαμα'' χαρας που κανουν οι σκυλοι. Να ξερεις ομως οτι οι γατουλες κατα την γνωμη μου βιωνουν ενα ''ρατσισμο'' γιατι πολλοι λένε οτι δεν τις χωνευουν και οι περισσοτεροι δεν εχουν λογο.
Εγω παντα συμπαθουσα τα σκυλια και ειχα την ιδια γνωμη με τους γιλους σου αλλα οταν γνωρισα τις γατουλες καλυτερα αλλαξα γνωμη και τωρα εκτος που τις λατρευω τις θαυμαζω γιατι ειναι πολυ σπανια και χαρισματικα ζωα.
Η δικια μου γατα μου δειχνει παρα πολυ το ποσο χαιρεται οταν επιστρεφουμε σπιτι και ποσο μας αγαπαει, αλλα οτι και να σου λεω εγω αν δεν ζησεις με γατα δεν μπορεις να καταλαβεις τι εννοω.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 09:58, 26-03-14:

Εχω και γατες και σκυλο. Οταν βρηκα τον σκυλο, ξερεις ποσους ακουσα να μου λενε "αφου βρηκες τετοιο σκυλαρο, διωξτες τις βρωμογατες, ενα σκυλι ειναι πολυ καλυτερο".
Ε λοιπον οχι, δεν ειναι καλυτερο! Το καθενα εχει τα καλα του και τα κακα τους. Η αληθεια ειναι οτι οπως συννενοεισαι με εναν σκυλο δεν μπορεις με μια γατα, ομως ενας σκυλος ειναι τρομερη δεσμευση! Βολτες, κοινωνικοποιηση, εκπαιδευση, να μη κανεις κατι λαθος και διαμορφωθει λαθος ο χαρακτηρας του, σε περιοριζει στις διακοπες, δεν μπορεις ευκολα να πεις σημερα θα κοιμηθω σε μια φιλη μου και θα τον αφησω σπιτι ή να σηκωθεις να φυγεις για μερες επειδη ετσι σου τη βαρεσε.
Αντιθετα με τη γατα δεν χρειαζονται τιποτα απο ολα αυτα! Ειναι μαγικα πλασματα, και μονο που σου γουργουριζουν και σου κανουν πατουσακια, ειναι οτι καλυτερο μπορει να σου δωσει ενα κατοικιδιο. Ναι ειναι ανεξαρτητες, αλλα δεν ειναι ουτε αναισθητες και εννοειται οτι αναγνωριζει τα αγαπημενα της προσωπα. Μπορεις να την αφησεις καποιες μερες μονη της για να πας διακοπες, δεν εχει τοσες απαιτησεις και για μενα ειναι το πιο καθαρο κατοικιδιο που υπαρχει.
Σε οσους σου λενε οτι ενας σκυλος δεν δαγκωνει το χερι που το ταιζει, κανει πολυ μεγαλο λαθος, γιατι ειδικα αν εισαι αρχαρια και κανεις λαθη μια χαρα μπορει ο σκυλος να σε δαγκωσει, ειδικα αν ειναι κυριαρχικος.
Θα σου προτεινα να μιλησεις με καποια φιλοζωικη και να φιλοξενησεις και μια γατα μεχρι να υιοθετηθει και εναν σκυλο για να δεις μονη σου τι τελικα σου ταιριαζει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Hlianna : 26-03-14 στις 10:15.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:23, 26-03-14:

Τι ισχύει? Όλα και κανένα. Εξαρτάται "ποιός" είσαι και τι ψάχνεις..!
Προφανέστατα, οι χαρακτηρισμοί για τις γάτες που πήρες σαν απάντηση από τους "πολλούς", ώστε να σε αποτρέψουν να αποκτήσεις κι εσύ, προέρχονται είτε από εκείνους που ποτέ δεν είχαν τη χαρά, τη διάθεση ή την ευκαιρία να αποκτήσουν αυτό το υπέροχο πλάσμα, είτε ακόμα και από φανατικούς...σκυλόφιλους, μα σίγουρα όχι ζωόφιλους.
Κι εγώ που σου απαντώ τώρα, μπορεί να νοιάζομαι για την προστασία και τη μη κακοποίση όλων των πλασμάτων γενικά, όμως χαρακτηρίζομαι ως γατόφιλη και μάλιστα φανατική. Οπότε ως τέτοια, μην περιμένεις να δεις ούτε ένα έστω αρνητικό σχόλιο, όχι μόνο από εμένα αλλά και από όλα τα υπόλοιπα μέλη ενός φόρουμ που έχει αναγάγει τις γάτες σε..θέοτητες!
Θα μπορούσα λ.χ. να σου πω οτι ακριβώς είναι αυτή η ανεξαρτησία που κάνει τις γάτες "ανώτερες" από τους σκύλους, που θα σε αγαπήσουν μόνο αν το αξίζεις κι όχι επειδή "είναι στη φύση τους", που πρακτικά είναι πιο βολικές και δεν χρειάζεται να τις βγάζεις βρέξει-χιονίσει για κατούρημα, που η συντήρηση μιας γάτας είναι απείρως πιο οικονομική από εκείνη ενός σκυλιού, που είναι πεντακάθαρα ζώα, που έχουν το πιο γοητευτικό βλέμμα από όλα είδη των όντων, που είναι τρυφερές κι έχουν αυτή την πλαστικότητα στο κορμί τους, στο βάδίσμά τους, ένα ακόμα στοιχείο που γοητεύει. Έχεις ακούσει τον όρο "cat walk" για τις πασαρέλες, όχι όμως και "dog walk". Ακόμα ο χαρακτηρισμός "είναι γάτα", είναι μάλλον κολακευτικός, εν αντιθέσει με το χαρακτηρισμό "είναι ...σκύλα" (βοήθεια,κάποιος να με σταματήσει, γιατί μπορώ να γράφω ακατάπαυστα..)
Παρόλ'αυτά , δεν θα έμπαινα ποτέ στη διαδικασία αντιπαράθεσης με κάποιον λάτρη των σκυλιών, καθότι θεωρώ οτι κι εκείνα έχουν αρετές που δεν βρίσκεις σε μια γάτα, όπως , για παράδειγμα η "εγγυημένη αφοσίωση" προς το αφεντικό, που ορισμένως φθάνει μέχρις αυτοθυσίας, το οτι μπορεί πολύ ευκολώτερα να μοιράζεται τις εξόδους και τις διακοπές μαζί σου,χωρίς να ψάχνεις να βρεις πού θα υποχρεωθείς ενδεχομένως να τον αφήσεις (μια γάτα, εκτός εξαιρέσεων βέβαια, δεν συμπαθεί και τόσο τις αλλαγές και μετακινήσεις)
Γι αυτό σκέψου λίγο τι ακριβώς ζητάς από το νέο υποψήφιο τετράποδο σύντροφο, το μελλοντικό παρεάκι σου. Καλά κάνεις και ρωτάς, όχι για να σου πουν οτι η γάτα είναι "κακή" ή "καλή", αλλά για να μαθαίνεις τις συνήθειές της, ορισμένα στοιχεία του χαρακτήρα της που λίγο-πολύ ισχύουν για όλες τις γάτες, να "ζυγίσεις" και να αποφασίσεις.
Κι όταν θεωρήσεις οτι πληροφορήθηκες αρκετά για το ένα είδος ή το άλλο, όταν θα διαπιστώσεις π.χ. οτι πρόκειται περί μύθου η αχαριστία της γάτας, οτι δεν είναι τρυφερή και δεν ξεχωρίζει με αγάπη αυτόν που τη φροντίζει, τότε θα είσαι σε θέση να αποφασίσεις με σιγουριά.
Μη βιάζεσαι και λάβε υπόψη όλες τις παραμέτρους, ώστε να μηδενίσεις την περίπτωση να μετανοιώσεις στο μέλλον.
'Ο,τι κι αν αποφασίσεις, όποιο ζωάκι θέλεις να σου κάνει συντροφιά, είναι σίγουρα καλό και για εκείνο και για εσένα Πιστεύω θα σου διδάξει πολλά η εμπειρία, όπως κι εμένα με έχει διδάξει και μπορώ να πω άλλαξε η ζωή μου, μ'έκανε καλύτερο άνθρωπο κι ελπίζω να συνεχίσει
'Αντε και με το καλό, ενημέρωσέ μας αν θες όταν γίνει και σε περίπτωση που επιλέξεις γατούλα ή γατούλη, εδώ είμαστε όλα τα μέλη πρόθυμα να βοηθήσουμε σε οποιαδήποτε απορία σου

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:35, 26-03-14:

δαιμονοποιημένες από το χριστιανικό,σκοταδιστικό παρελθόν κι ''ανίκανες''να φυλάξουν τα σπίτια σε δύσκολους καιρούς οι γάτες κουβαλούν πολύ προκατάληψη μέχρι σήμερα.δε θεωρώ φιλόζωο όποιον σου είπε αυτά που είπε..θα έλεγα πως κ με έναν δύσκολο σκύλο θα ζοριζόταν.
θα σου περιγράψω όμως το εξής..ο νάντιος,ένας κάτασπρος κούκλος γάτος ζούσε χρόνια με τα αδερφάκια του στην κοινόχρηστη αυλή μας.κάποια στιγμή γεννήθηκαν κ κάποια μικρά γατάκια. κατέβαινα συχνά λοιπόν να παίξω μαζί τους.καθόμουν δίπλα στα ξύλα κ χαιδευόμασταν. κάποια στιγμή ο νάντιος όρμηξε κ στα γατάκια κ σε εμένα.δεν τον είχα ξαναδεί έτσι..άγριος,τρομαχτικός,επικίνδυνος.ένα γατάκι μάλιστα το έπιασε από το λαιμό κ το πέταξε μακριά.ένας κακόπιστος θα έλεγε τα κλασικά.
εγώ όμως έμεινα..ήθελα να δω γιατί ο πιο ήρεμος γάτος του κόσμου φέρθηκε έτσι.δύο λεπτά αργότερα ο νάντιος ορμούσε στα ξύλα όπου καθόμασταν...άρπαξε μια οχιά κ μετά από τρομερή μάχη πολλών λεπτών..αφού καταδαγκώθηκε..κατάφερε κ την έπνιξε.
η οχιά αυτή ήταν κουλουριασμένη ακριβώς δίπλα μου.
ο νάντιος επέζησε αφού ψυχορραγούσε 8 μέρες.δε συνήλθε εντελώς ποτέ.ξέρω πάντως πως έσωσε κ εμένα κ τα γατάκια.
μην πάρεις γάτα...αν δεν αντέχεις την περιέργεια ενός πλάσματος που θα χώνει το κεφαλάκι του παντού..αν δεν μπορείς τα συνεχή αγκαλιάσματα κ γουργουρίσματα..αν θέλεις διαρκώς ένα πλάσμα εξαρτημένο από εσένα.θα είναι το λάθος ζώο κι υπάρχουν πολλά ζωάκια άλλα εκεί έξω που θέλουν σπιτάκι.
αν όμως έχεις διάθεση για μία καθημερινότητα όλο εκπλήξεις ,τρυφερότητα κ καθαριότητα η γάτα είναι μία τέλεια επιλογή.
υγ...μόνο μεγάλο σκύλο σε διαμέρισμα μην πάρεις..κρίμα το ζωντανό.
καλή επιλογή!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 16:30, 26-03-14:

Καθένας μπορεί να σου πει τα 1002 θετικά & αρνητικά, τόσο για τα σκυλιά όσο και για τις γάτες (προσωπικά έχω 4 από το 1ο και 2 από το 2ο)
Για μένα το θέμα δεν είναι το κατοικίδιο, αλλά εσύ ο ίδιος. Δηλαδή:
Τι χρόνο έχεις; Τι ενέργεια; Πόση υπομονή; Πόσο συχνά λείπεις από το σπίτι; Τι ζητάς από ένα ζώο;
Μπορεί να σου ταιριάζει η γάτα, ανεξάρτητη, χαδιάρα-πολύ ή λίγο, ολιγαρκής.
Μπορεί ο σκύλος: Ξανακάνε τις ερωτήσεις για να δεις τι σκύλο θα πάρεις.
Αν είναι αχάριστες οι γάτες; Κανένα ζώο δεν είναι. Το καθένα έχει τα όριά του -ναι,η Σεσίλια (γάτα) θα με δαγκώσει αν της χαϊδέψω την κοιλιά. Και μετά θα χωθεί στον λαιμό μου για να κοιμηθεί. Το θέμα είναι τι μπορείς να διαθέσεις σε οποιοδήποτε ζώο για να δεις ποιο σου ταιριάζει, κι επειδή σ'αυτό το σπίτι απ'όλα έχει ο μπαξές, σου εγγυώμαι πως ό,τι και να αποκτήσεις θα το λατρέψεις.
Δηλώνω κυνόφιλη κι ερωτευμένη με τις γάτες μου.

Παράθεση

Salem

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Salem
H Salem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Salem έγραψε στις 17:34, 26-03-14:

Εγώ έχω και γάτες και σκύλο και πολλές φορές έχω ευχηθεί να μπορούσε ο σκύλος να γουργουρήσει για να καταλάβω ότι απολαμβάνει τη φροντίδα και τα χάδια όπως οι γατούλες! Για εμένα και οι γάτες είναι πιστά ζώα αλλά θέλουν και το χώρο τους, όπως και οι άνθρωποι. Άσε που ο σκύλος δν μπορεί να μείνει μόνος του.

Παράθεση

Hlianna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Hlianna
H Hlianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 2,593 μηνύματα.

H Hlianna έγραψε στις 18:20, 26-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από παμαμπου
υγ...μόνο μεγάλο σκύλο σε διαμέρισμα μην πάρεις..κρίμα το ζωντανό.
καλή επιλογή!
Αυτο δεν ισχυει σε καμια περιπτωση και ειναι παραπληροφορηση. Ενας μεγαλος σκυλος μια χαρα κανει σε διαμερισμα αν εχει την εκτονωση του.

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 21:22, 26-03-14:

κρατάω μια μικρή επιφύλαξη γιατί έχω δει πολλά..σίγουρα όμως δεν κατέχω πλήρως το θέμα.

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 21:52, 26-03-14:

Πρωτα απο ολα εγω θα πω, μιας και που ειχα και σκυλο και εχω και γατες, πως οποιος πει πως οι γατες ειναι μπλα μπλα μπλα δεν ειναι πραγματικος φιλοζωος. Οτι σου εχουνε πει για τις γατες, ξεχασε το. Αν καποιος εχει τη γατα του μονο για φαι, μονο για φαι θα ερχεται. Δεν ειναι εγωιστριες, αλλα σαφως ειναι πιο ανεξαρτητες απο τα σκυλια. Οτι υπηρχε να ειπωθει, το εχουνε πει ηδη τα μελη εδω περα ^_^
Να φανταστεις πριν να εχουμε γατες, η μανα μου δεν ηθελε καθολου γιατι ελεγε ακριβως ολα αυτα που σου εχουνε πει και εσενα. Τωρα τα λατρευει και αυτα εκεινη!
Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι πως αν επιλεξεις γατι, θα πρεπει να του δωσεις πραγματικη αγαπη και οχι ενα πιατο φαι

Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 22:19, 26-03-14:

Πραγματικα συμφωνω με ολα τα σχολια παραπανω και το μονο που θα θελα να επισημανω ειναι αν εχεις την διαθεση κ τον χρονο να φιλοξενησεις οπως ειπε η hiliana ενα εκπροσωπο απ το καθενα ή ακομα καλυτερα να γινεις μελος μιας φιλοζωικης και να χεις επαφες και με τα δυο ειδη και βλεπεις πιο σου ταιριαζει Αν και πραγματικα μαλλον τεινω σαν την alcyone ..Τι να πω για τις γατες οτι ποτε μα ποτε δεν μ εχει δαγκωσει γατα που χα ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στο σπιτι αλλα ακομα και αδεσποτη;Οτι το γουργουρητο μιας γατας ειναι το πιο μαγικο πραγμα που μπορει να συμβει;;;Απλα δεν υπαρχει Ειναι εκδηλωση αγαπης εμπιστοσυνης φιλιας με λιγα λογια ειναι μια σχεση που αναπτυσσεται αποκλειστικα μεταξυ σας ,μεταξυ της γατας/ου που σε ΔΙΑΛΕΞΕ και τον διαλεξες και οκ δεν θα σε προστατεψει οπως ενας σκυλος απεναντι σ εναν κλεφτη π.χ γιατι δεν εχει αυτο το ενστικτο απο την φυση αλλα καποιες ειναι πολυ διαισθητικες πεναντι σ εναν "κακο "ανθρωπο..Δεν νομιζω να περιμενες ν ακουσεις κατι λιγοτερο σ αυτο το σαϊτ.

Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Νεοφερμένος

H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 01:19, 27-03-14:

Eυχαριστώ πολύ, πραγματικά, η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα τέτοιες απαντήσεις όσο "γατόφιλοι" και να είναι μερικοί... Αναθεώρησα πολύ την εικόνα μου (και οντως, τώρα που το σκέφτομαι, κανένας απο αυτούς που ρώτησα δεν έχει γάτα... )!
Για αρχή λεω να κάνω αυτό που προτάθηκε πιό πάνω, να φιλοξενήσω ένα ζωάκι που περιμένει υιοθεσία για να δω πώς θα πάει.. Αν και πλέον δεν πιστεύω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα!
Όσο για το γιατί έθεσα μία τέτοια απορία σε ένα τέτοιο σάιτ, δεν ε΄ναι οτι περιμεα να ακουσω απαντησεις του στυλ "Ναιι, μην πάρεις!!", απλά ήθελα γενικά μία σκιαγράφηση του χαρακτήρα του ζώου και μερικές συμβουλες, ήθελα πιο πολύ να ακούσω τα επιχειρήματα που θα διέψευδαν τους ισχυρισμους Να δω δηλαδή πέρα απο αυτά που θα γράφατε, τον τρόπο που θα τα γράφατε... Αλλα αφού βλέπω να μιλούν όλοι με τόση αγάπη και τόσο ζήλο, δεν έχω περιθώρια αμφιβολίας!!

Η αλήθεια είναι οτι είχα ένα γατάκι, για 2 μερες μόνο Είχα ανοίξει ένα θέμα κάπου στο φθινόπωρο νομίζω με το Πώς θα πείσω την μαμα μου να την κρατήσουμε, όπως καταλαβαίνετε δεν τα είχα καταφέρει τότε και το μικρούλι πήρε πόδι απο τις πρωτες μέρες, ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου.. Τωρα όμως είμαι αποφασισμένη, η μαμά μου μαλάκωσε (η αλλαγή του καιρού θα φταίει), θα είμαι και πιό πολύ χρόνο στο σπίτι αφού πλησιάζουν εξετάσεις/πτυχία και θα έχω διάβασμα, ότι πρέπει για να δράσω!!
Και πάλι ευχαριστώ πολυ!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 01:24, 27-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Τωρα όμως είμαι αποφασισμένη, η μαμά μου μαλάκωσε (η αλλαγή του καιρού θα φταίει), θα είμαι και πιό πολύ χρόνο στο σπίτι αφού πλησιάζουν εξετάσεις/πτυχία και θα έχω διάβασμα, ότι πρέπει για να δράσω!!
Αν δεν είναι απόλυτα σύμφωνη η μητέρα σου ή διατεθειμένη να κάνει κάποιες υποχωρήσεις σκέψου το διπλά. Κι ακόμη κι αν δεν πειστεί στο τέλος (το απευχόμαστε φυσικά αλλά ας λάβουμε υπόψη και το χειρότερο δυνατό σενάριο) μην αφήσετε το μικράκι στο δρόμο, αντ' αυτού θα μπορούσατε να βρείτε ένα άλλο σπίτι να το αγκαλιάσει και να το αγαπήσει! Καλή επιτυχία!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Italian dream... (Βιβή)

Νεοφερμένος

H Italian dream... μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες... έγραψε στις 01:28, 27-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Αν δεν είναι απόλυτα σύμφωνη η μητέρα σου ή διατεθειμένη να κάνει κάποιες υποχωρήσεις σκέψου το διπλά. Κι ακόμη κι αν δεν πειστεί στο τέλος (το απευχόμαστε φυσικά αλλά ας λάβουμε υπόψη και το χειρότερο δυνατό σενάριο) μην αφήσετε το μικράκι στο δρόμο, αντ' αυτού θα μπορούσατε να βρείτε ένα άλλο σπίτι να το αγκαλιάσει και να το αγαπήσει! Καλή επιτυχία!
Το να πάρουμε γατάκι και μετά να το αφήσουμε απορρίπτεται σαν σενάριο από όλους, μηδενός εξαιρουμένου... Μπορεί να έχει ενδοιασμούς για τις κουρτίνες και τους καναπέδες της, αλλά απάνθρωπη δεν είναι!! Στο βάθος κι αυτή είναι πολύ φιλόζωη, με γάτες μεγάλωσε, απλά είναι μέχρι να ξανασυνηθίσει...

Παράθεση

lili. (ευα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη lili.
H ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (πολλες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 429 μηνύματα.

H lili. έγραψε στις 12:38, 27-03-14:

Δεν υπαρχει πιο ομορφο και πιο αριστοκρατικο ζωο απο την γατα και θεωρω πραγματικα δυστυχισμενους τους ανθρωπους που δεν εδωσαν την επιλογη στον εαυτο τους να ζησουν με μια γατουλα. Αυτες οι αρνητικες αντιληψεις για την γατα ειναι καθαρα στερεοτυπικες και δεν βασιζονται καπου διοτι οπως προαναφερθηκε κανενα ατομο που εχει ζησει με γατα -εστω και λιγο- δεν θα συμμεριζοταν τετοιες αποψεις. Αφηστε που ειναι καθαρα ελληνικη αντιληψη να κρινεται κατι χωρις να εχει -πρωτιστως- δοκιμαστει. Το γεγονος οτι ειναι πιο ανεξαρτητες δεν τις καθιστα αναισθητες. Ισα ισα. Ειναι τρομερη η αισθηση οταν γυρναω μετα την δουλεια μου στο σπιτι και με περιμενουν ολες μου οι γατουλες πισω απο την πορτα για να μου τριφτουν. Δεν αλλαζω για τιποτα και για κανεναν αυτο το συναισθημα. Δεν θα πω κατι αλλο διοτι συμφωνω με τις προλαλησασες. Το μονο που θα σου πω ειναι οτι η συντροφια μιας γατουλας πραγματικα θα ομορφυνει την καθε μερα της ζωης σου.

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 17:26, 27-03-14:

Τα τελευταία 15 χρόνια που ειμαι θεσ.κη ζω με γάτες κ σκύλο. Η αλήθεια ειναι, τις γάτες ποτέ δε τις συμπάθησα, νιαουριζουνε συνεχεια για φαι, ενω τις χαιδευεις κάνουν ενα κκκχχχ κ γίνεσαι και ριγε, τρίχα παντου...ο σκύλος είναι ..το σκυλί μου: Κάνει χαρούλες, δε με λερώνει με τρίχες, δε κάνει κκκχχχχ...αλλα θέλει βόλτα..κ είναι κ δέσμευση..Μέχρι που το 2010 βρίκαμε ένα μικρό γατάκι,ετοιμοθάνατο. Κλασικά το μαζέψαμε, αλλά το πασάραμε σε συγγενη, μεγάλον σε ηλικία που ηταν μόνος, αλλα όλη τη φροντίδα του ζώου εμεις την είχαμε..μόνο που έμενε σε άλλο σπίτι. Ε, το ζώο είχε αναγκη απο φροντίδα στο μάτι, φάρμακα γιατρους κακο..αλλά όλα καλα.. Εβλεπα ένα πολύ καλό ζωάκι, με πολύ καλό χαρακτήρα που έκανε παρέα σε έναν μοναχικό άνθρωπο..μέχρι που ο άνθρωπος ασθένησε και πριν να φυγει απτην ζωή τον Οκτώμβριο που πέρασε, μου έδωσε εντολή να πάρω το "Αλάνι" του στο σπίτι μου..Ε..Αλλαξα 100% γνώμη για τις γάτες! Εγω που δε τις ήθελα μες το δωμάτιο, κατάντησα να...το αφηνω το "Αλάνι" να κοιμάται στα πόδια μου και ας με γεμίζει τρίχες, δε με πειράζει που με ξυπνά το βράδυ στις 5 για να του βάλω να φάει, όλη την ώρα τον έχω κοντά μου και ας με εκνευρίζει που με σκουντά για να φύγω απτην καρέκλα του γραφείου μου,. ΔΕν έχει βγάλει νύχι στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, και ειδικά στη μανα μου που τον ζουπάει άτσαλα όταν τον βρίσκει ευκαιρο..ουτε κανει ζημιές.. ουτε γρατσουνάει..ουτε καν νιαουρίζει.. Είναι λοιπόν, το πως θα μεγαλώσεις το ζώο, και πως θα διαμορφωθεί ο χαρακτήρας του, πως θα του βάλεις όρια. Το καθε ζωντανο θέλει την ειδική φροντίδα, απο κει και πέρα...τα περισσότερα που ακους είναι μύθοι..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimiandr : 27-03-14 στις 17:29.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:50, 27-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Italian dream...
Eυχαριστώ πολύ, πραγματικά, η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα τέτοιες απαντήσεις όσο "γατόφιλοι" και να είναι μερικοί... Αναθεώρησα πολύ την εικόνα μου (και οντως, τώρα που το σκέφτομαι, κανένας απο αυτούς που ρώτησα δεν έχει γάτα... )!
Για αρχή λεω να κάνω αυτό που προτάθηκε πιό πάνω, να φιλοξενήσω ένα ζωάκι που περιμένει υιοθεσία για να δω πώς θα πάει.. Αν και πλέον δεν πιστεύω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα!
Όσο για το γιατί έθεσα μία τέτοια απορία σε ένα τέτοιο σάιτ, δεν ε΄ναι οτι περιμεα να ακουσω απαντησεις του στυλ "Ναιι, μην πάρεις!!", απλά ήθελα γενικά μία σκιαγράφηση του χαρακτήρα του ζώου και μερικές συμβουλες, ήθελα πιο πολύ να ακούσω τα επιχειρήματα που θα διέψευδαν τους ισχυρισμους Να δω δηλαδή πέρα απο αυτά που θα γράφατε, τον τρόπο που θα τα γράφατε... Αλλα αφού βλέπω να μιλούν όλοι με τόση αγάπη και τόσο ζήλο, δεν έχω περιθώρια αμφιβολίας!!

Η αλήθεια είναι οτι είχα ένα γατάκι, για 2 μερες μόνο Είχα ανοίξει ένα θέμα κάπου στο φθινόπωρο νομίζω με το Πώς θα πείσω την μαμα μου να την κρατήσουμε, όπως καταλαβαίνετε δεν τα είχα καταφέρει τότε και το μικρούλι πήρε πόδι απο τις πρωτες μέρες, ήταν πέρα από τις δυνάμεις μου.. Τωρα όμως είμαι αποφασισμένη, η μαμά μου μαλάκωσε (η αλλαγή του καιρού θα φταίει), θα είμαι και πιό πολύ χρόνο στο σπίτι αφού πλησιάζουν εξετάσεις/πτυχία και θα έχω διάβασμα, ότι πρέπει για να δράσω!!
Όπου τελικά η απάντηση στο δίλημμα "σκύλος ή γάτα", είναι οτι εξαρτάται τόσο από το χαρακτήρα, όσο και από τις συνήθειες εκείνου/ης που θέλει να υιοθετήσει. Ορισμένες προϋποθέσεις βέβαια που είναι απαραίτητες, είναι κοινές και για τα δυο:
'Οπως, για παράδειγμα, το να γίνονται τα ζωάκια αποδεκτά από τους τυχόν υπόλοιπους συγκάτοικους , ο υποψήφιος σκυλο/γατο/γονέας να είναι προετοιμασμένος οτι θα δεσμευτεί, οτι θα υπολογίσει και κάποια έξοδα για την συντήρηση και την περίθλαψη του κατοικιδίου. Βάση όλων βέβαια, η υπευθυνότητα.

Αρχική Δημοσίευση από dimiandr
Τα τελευταία 15 χρόνια που ειμαι θεσ.κη ζω με γάτες κ σκύλο. Η αλήθεια ειναι, τις γάτες ποτέ δε τις συμπάθησα, νιαουριζουνε συνεχεια για φαι, ενω τις χαιδευεις κάνουν ενα κκκχχχ κ γίνεσαι και ριγε, τρίχα παντου...ο σκύλος είναι ..το σκυλί μου: Κάνει χαρούλες, δε με λερώνει με τρίχες, δε κάνει κκκχχχχ...αλλα θέλει βόλτα..κ είναι κ δέσμευση..Μέχρι που το 2010 βρίκαμε ένα μικρό γατάκι,ετοιμοθάνατο. Κλασικά το μαζέψαμε, αλλά το πασάραμε σε συγγενη, μεγάλον σε ηλικία που ηταν μόνος, αλλα όλη τη φροντίδα του ζώου εμεις την είχαμε..μόνο που έμενε σε άλλο σπίτι. Ε, το ζώο είχε αναγκη απο φροντίδα στο μάτι, φάρμακα γιατρους κακο..αλλά όλα καλα.. Εβλεπα ένα πολύ καλό ζωάκι, με πολύ καλό χαρακτήρα που έκανε παρέα σε έναν μοναχικό άνθρωπο..μέχρι που ο άνθρωπος ασθένησε και πριν να φυγει απτην ζωή τον Οκτώμβριο που πέρασε, μου έδωσε εντολή να πάρω το "Αλάνι" του στο σπίτι μου..Ε..Αλλαξα 100% γνώμη για τις γάτες! Εγω που δε τις ήθελα μες το δωμάτιο, κατάντησα να...το αφηνω το "Αλάνι" να κοιμάται στα πόδια μου και ας με γεμίζει τρίχες, δε με πειράζει που με ξυπνά το βράδυ στις 5 για να του βάλω να φάει, όλη την ώρα τον έχω κοντά μου και ας με εκνευρίζει που με σκουντά για να φύγω απτην καρέκλα του γραφείου μου,. ΔΕν έχει βγάλει νύχι στα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας, και ειδικά στη μανα μου που τον ζουπάει άτσαλα όταν τον βρίσκει ευκαιρο..ουτε κανει ζημιές.. ουτε γρατσουνάει..ουτε καν νιαουρίζει.. Είναι λοιπόν, το πως θα μεγαλώσεις το ζώο, και πως θα διαμορφωθεί ο χαρακτήρας του, πως θα του βάλεις όρια. Το καθε ζωντανο θέλει την ειδική φροντίδα, απο κει και πέρα...τα περισσότερα που ακους είναι μύθοι..
Ενδεικτικό το παράδειγμά σου και μπράβο!
Τα είπες όλα...Και τα είπες καλά!

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 00:17, 28-03-14:

Italian dream, θα συμφωνήσω κι εγώ πως άνθρωποι που δεν αγαπούν ένα ζώο δεν αγαπούν κανένα. Ακόμη κι αν δεν είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πχ μια γάτα, όταν εκφέρεις τόσο αρνητική άποψη σημαίνει πως δεν αγαπάς ούτε το σκύλο ούτε κανένα ζωάκι.

Θα σου πω κι εγώ πως ναι θα προτιμούσα να υιοθετήσω σκυλάκι, καθώς με σκυλάκι μεγάλωσα. Ποτέ δεν είχα αποκλειστική ευθύνη φροντίδας γάτας και με το σκύλο μου ήμουν πολύ δεμένη, αλλά ήμουν παιδί, μόνο τα παιχνίδια και την αγάπη του ήξερα.
Έτσι, όταν άρχισα να ψάχνω τι απαιτεί και χρειάζεται ένας σκύλος και μια γάτα είδα πως δε θα μπορούσα να τα προσφέρω αυτή τη στιγμή σε ένα σκυλάκι. Όμως αγαπώ τα ζώα οπότε δε δίστασα στιγμή να πω "δε πειράζει, θα υιοθετήσουμε γατούλα". Θέλαμε να σώσουμε ένα αδεσποτάκι, κι όταν έχεις ειλικρινή σκοπό δε σε νοιάζει αν θα ναι ράτσα-σκύλος ή γάτα-άσπρο ή μαύρο κλπ
Ναι είναι δύσκολο να έχεις γατάκι, όπως είναι δύσκολο γενικά να έχεις κατοικίδιο. Δεν είναι λούτρινο, δε θα κάτσει να το ζουλάς όποτε γουστάρεις και να το παρατάς όποτε γουστάρεις επίσης, αλλά είναι ζωντανό! Κι εσύ δε θα εκνευριζόσουν αν η μαμά σου ήθελε με το ζόρι να σε βάλει κάτω να σε ζουλάει μια στιγμή που εσύ δε θα είχες όρεξη?
Ναι αν είσαι υπεύθυνο άτομο θα σε αγχώσει στην αρχή που θα το μαθαίνεις, που θα μαθαίνετε ο ένας τον άλλο, γιατί θα θες να κάνεις το καλύτερο που μπορείς.

Αλλά όχι, αναίσθητα ζώα δεν είναι, ούτε αχάριστα, ούτε επιτίθενται χωρίς λόγο! Κι είμαι απόλυτη σε αυτό.
Γιατί εμένα η γάτα μου, που είναι από τα ζωηρά γατάκια, χθες που ήμουν φοβερά στενοχωρημένη κι έκλαιγα γιατί είχα σοβαρό πρόβλημα, ήρθε κι έτριβε το κεφαλάκι της στο δικό μου, κάτι που το έχει κάνει μόνο άλλη μια φορά που επίσης είχα σοβαρό θέμα. Αυτή η στιγμή δεν αλλάζει όσες φορές κι αν με γρατσουνίσει κατά λάθος επειδή θα προσπαθεί να σκαρφαλώσει πάνω μου να παίξουμε.Όπως δε θα άλλαζα κι όλες τις στιγμές που με κάνει και γελάω με τα αστεία της καμώματα κι όλες τις στιγμές που έρχεται και κουρνιάζει στην αγκαλιά τη δική μου ή του μπαμπά της και κοιμάται, δείχνοντας πως το νιώθει το πιο ασφαλές μέρος του κόσμου.

Για να μη σε ζαλίζω, θεωρώ πως αν αγαπάς τα ζώα, ότι κι αν αποφασίσεις να έχεις συντροφιά σου μόνο καλό θα σου δώσει. Απλώς όπως είπαν κι οι άλλοι ψάξε λίγο τί ακριβώς χρειάζεται το κάθε ζωάκι πριν πάρεις απόφαση. Και φυσικά πρέπει να έχεις τη σύμφωνη γνώμη των ανθρώπων που ζείτε στο ίδιο σπίτι. Αλλά κι εγώ που φοβόμουν γιατί ο σύντροφός μου είναι λίγο., ιδιοτροπούλης, από τη στιγμή που πήραμε τη μικρούλα μας στο σπίτι παραδέχεται πως δε θα την αντάλλαζε με τίποτα στον κόσμο.

υ.γ. πολύ καλή ιδέα είναι όπως είπαν κι άλλα μέλη να φιλοξενήσεις λίγο κάποιο ζωάκι, υπάρχουν μεγάλες ανάγκες από φιλοζωικές για κάτι τέτοιο. και καλό θα κάνεις και θα δεις πώς είναι πραγματικά η συμβίωση μαζί τους.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spiros_s

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spiros_s
Ο spiros_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O spiros_s έγραψε στις 20:59, 19-06-14:

Καλησπέρα σε όλους σας.

Κατ’ αρχήν να σας συστηθώ: Με λένε Σπύρο και μένω μαζί με την οικογένειά μου (σύζυγο, κόρη 3,5 ετών και τη γιαγιά) στην περιοχή των Αφιδνών σε μονοκατοικία σε οικόπεδο 2 στρεμμάτων. Μαζί μας έχουμε και 2 σκύλους, την Ήρα που είναι ένα Λαμπραντόρ 3,5 ετών και την Κίρκη, ένα Ντόμπερμαν 2,5 ετών. Η Ήρα δεν ανταποκρίθηκε στον ρόλο του «συναγερμού» σε περίπτωση ανεπιθύμητης ανθρώπινης «επίσκεψης» και έτσι προστέθηκε στην οικογένεια και η Κίρκη.

Εκτός από τους ανθρώπινους επισκέπτες, έχουμε, δυστυχώς, τόσο μικρούς τετράποδους (ποντικάκια) όσο και έρποντες (φιδάκια). Μια που τα τεχνολογικά θαύματα υπερήχων έχουν αποδειχτεί μάλλον κατώτερα των περιστάσεων και καθώς υπάρχει ο φόβος με την κόρη μας που είναι πλέον σε ηλικία που εξερευνεί τα πάντα, σκεφτόμαστε να διευρύνουμε την οικογένειά μας με μία γάτα.

Την Ήρα δεν την φοβάμαι, μια που ξέρω ότι δεν κυνηγάει τίποτε. Η Κίρκη, αντιθέτως κυνηγάει ότι κινείται. Εκπαιδεύεται, όμως, εύκολα και πιστεύω ότι θα καταφέρω να την κάνω να συμβιώσει με το νέο μέλος. Αυτό (ή μάλλον αυτά) που θέλω να σας ρωτήσω είναι τα εξής:
Υπάρχει κίνδυνος η γατούλα να φύγει από το οικόπεδο; Δεν λέω ότι θα μένει μονίμως έξω, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις θα βρεθεί στο οικόπεδο.
Είναι καλύτερο να απευθυνθώ σε εκτροφεία ή σε κάποια από τις εδώ αγγελίες; Στη δεύτερη περίπτωση (και με δεδομένο το «σκυλίσιο» περιβάλλον) ποια ηλικία είναι προτιμότερη;

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις και σας ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο. Προσπαθώ, όμως, να δω όχι τόσο αν το γατάκι θα δέσει μαζί μας, αλλά αν εμείς έχουμε το κατάλληλο περιβάλλον για εκείνο και τι αλλαγές πρέπει να κάνουμε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:26, 19-06-14:

Καλησπέρα.
Επειδή είμαι νέα και δεν έχω μεγάλη εμπειρία, νομίζω έχει να κάνει με το τί περίφραξη έχετε.
Επίσης, τί περιβάλλον είναι πέρα από το οικόπεδο? Κινδυνεύει αν φύγει να βρεθεί σε δρόμο με αυτοκίνητα ή να το κακοποιήσει κάποιος γείτονας?
Τέλος, για μένα, παίζει ρόλο και το αν θέλετε τη γάτα για να διευρύνετε την τετράποδη παρέα σας ή απλώς για να πιάνει τα φίδια. Δε το λέω επικριτικά, απλώς να ξέρεις ότι μπορεί η γάτα να είναι εξαιρετική κυνηγός εκ φύσεως, όμως σε δάγκωμα φιδιού νομίζω κινδυνεύει εξίσου με εμάς και δε νομίζω πως έχετε τέτοια πρόθεση.

Αν τελικά καταλήξετε πως οι συνθήκες είναι ιδανικές για να βάλετε στη ζωή σας ένα γατομουσουδάκι, καλύτερα να υιοθετήσεις ένα γατάκι που ψάχνει σπίτι,όσο κοινότυπο κι αν ακούγεται, τα ζώα δεν είναι αντικείμενα για να τα αγοράζουμε.
Για ηλικία ίσως καλύτερα να μην είναι μωρό.
Υπάρχουν πάρα πολλά ζωάκια δυστυχώς που ζουν σε σωματεία και περιμένουν μόνο μια αγκαλιά και λίγο φαγάκι. Οπότε εκτός του ότι θα έχετε τη συντροφιά ενός υπέροχου ζώου, όπως είναι η γάτα(αν ακι λατρεύω τα σκυλάκια, η ζωή με μια γάτα δεν είναι ποτέ βαρετή), επιπλέον θα έχετε κάνει και μια σημαντική και καλή πράξη ουσίας, παράδειγμα προς μίμηση και για την κόρη σας

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι, δεν έχω μεγάλη εμπειρία. Θα σε βοηθήσουν κι άλλα πιο έμπειρα μέλη που έχουν πολλά ζωάκια και σπίτια σαν το δικό σας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    LauraKam, Volkswagen Fan

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Να πάρω άλλη γάτα; - Από Μαριαλενα Μακρη
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-15 στις 07:24.
    • Θέλω να πάρω γάτα - Από xarris21
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-05-14 στις 13:23.
    • Να πάρω τη γάτα μου μαζί μου; - Από miko
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-14 στις 12:39.
    • Πότε να πάρω νέα γάτα; - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους