Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,664 εγγεγραμμένα μέλη και 718,198 μηνύματα σε 22,546 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 358 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να πάρω γάτα;

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,586 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 07:27, 22-09-15:

Κι εμείς τη Van Cat καταλήξαμε να χρησιμοποιούμε εδώ και καιρό και ύστερα από αρκετό ψάξιμο και δοκιμές, είτε με άλλες φτηνές και μη αποτελεσματικές (λασπώνουν και δεν κάνουν συμπαγείς σβώλους, ώστε να καθαρίζεται η αμμολεκάνη γρήγορα κι εύκολα),
είτε με ακριβότερες, αλλά όχι τόσο καλές που να κάνουν την ποιότητά τους να ανταποκρίνεται στην τιμή τους.

Προς το παρόν βρίσκω τη Van στο συνοικιακό pet shop 7 ευρώ και κρατάει αρκετά, κι έτσι δεν αναγκάζομαι κάθε τρεις και λίγο να αγοράζω καινούργια. Βγαίνει σε πράσινη και μπλε συσκευασία(ενισχυμένη και κατά τι πιο ακριβή), αλλά προτιμώ την πράσινη.

Για τροφή θα σου συνιστούσα τη Royal Canin Baby Cat που είναι ειδική για γατάκια στην πρώτη φάση ανάπτυξης (1-4 μηνών)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 22-09-15 στις 08:12. Αιτία: προσθήκη κειμένου και φωτο
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 14:24, 22-09-15:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Για τις τροφές και τις άμμους θα κοιτάξω και σε εκείνο το πετ σοπ μήπως έχει καλές τιμές γιατί δεν πουλάει ζώα, μόνο τροφές και αξεσουάρ και είναι αρκετά ψαγμένο, έχω ακούσει ότι φέρνει καλά πράγματα σε καλές τιμές (εγώ μόνο τροφή για τον παπαγάλο παίρνω που είναι τόσο μικρό το κόστος που δεν κοιτάω τιμή ). Τα υπόλοιπα πετ σοπ της περιοχής πάντως είναι φαρμακείο... θα προτιμήσω τις παραγγελίες 20kg, συμφέρει από ότι είδα.
Η royal canin φαίνεται πολύ καλή!
Δυο φίλοι μου που έχουν γάτες μου πρότειναν τις breskie και tunus (κάπως έτσι μου τις είπαν) τις έχετε ακούσει? Είναι καλές?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:27, 22-09-15:

καλησπέρα. συμφωνώ κι επαυξάνω για την van cat. βγαίνει σε διάφορες συσκευασίες και αρώματα( εμείς παίρνουμε τη ροζ που μυρίζει σαν πούδρα μωρού).

όσο αφορά στς τροφές όπως είπαν και παραπάνω καλύτερα να πάρεις κάτι καλό τώρα που είναι μικρό κι είναι στην ανάπτυξη κι ύστερα αν δε σε συμφέρει πας και σε πιο οικονομικό.
από super premium καλές και σχετικά συμφέρουσες είναι οι happy cat-sanabelle για μένα, αλλά υπάρχουν πολλές καλές. ψάξτο λίγο και όποια άλλη πληροφορία θες εδώ είμαστε.
ενδεικτικά μια και σκέφτεσαι να τα ψωνίσεις από το pet4u θα σου πρότεινα
equilibrio kitten
profine kitten

να έχεις υπόψην σου πως όταν βρεις την τροφούλα που "ταιριάζει" στη μικρή σου μπορείς να παίρνεις μεγάλες συσκευασίες που βγαίνουν πολύ οικονομικά για ποιοτικές τροφές. πχ josera minette

Επίσης πολύ καλές αλλά λίγο πιο ακριβές είναι
royal canin babycat
proplan kitten
bozita kitten
meowing heads
hills kitten

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 14:29, 22-09-15:

Brekkies & Tonus καλές είναι αλλά κατώτερης κατηγορίας της Ρουαγιάλ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:31, 22-09-15:

Μεγάλη συσκευασία δεν θα σου πρότεινα να πάρεις για αρχή γιατί μπορεί για χίλιους λόγους να μην ταιριάξει στη γατούλα σου.

Οι Brekkies και Tonus είναι σε κατώτερη κατηγορία. Δεν είναι εντελώς του.. πεταματού αλλά δεν θα στις πρότεινα για μωρό γατάκι. Δεν έχουν θρεπτικά συστατικά, καμμία σχέση δλδ από αυτές που σου προτείναμε.
Εκτός αν η οικονομική σου κατάσταση είναι άθλια οπότε είναι το.. λιγότερο κακό.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 15:01, 22-09-15:

Α δεν το ήξερα ότι είναι μικρότερη κατηγορία. Τώρα που είναι γατάκι και αναπτύσεται ακόμα θα του πάρω σίγουρα μια πολύ καλή, super premium.
Αργότερα ίσως πέσω λίγο. Τρώνε περίπου 2kg το μήνα?
Οι τροφές γράφουν πάνω αν είναι premium ή super premium κτλ.?
Κάτι άσχετο, οι γάτες τρώνε και ανθρώπινο φαγητό όπως ο σκύλος? Δηλαδή μπορεί την ώρα που τρώω να έρχεται και να μου ζητάει καμία λιχουδιά ή δεν κάνει να της δίνω?
Η κοπέλα τώρα της δίνει ,εκτός από ξηρά τροφή, και γάλα (ανθρώπινο) με λίγο γιαούρτι (αν και έχω διαβάσει ότι το ανθρώπινο γάλα δεν κάνει καλό στα γατάκια...)
Από την στιγμή όμως που τρώει ξηρά τροφή δεν υπάρχει λόγος να του δώσω γάλα έτσι δεν είναι?
Τέλος, αμπούλες αποπαρασίτωσης παίρνω ότι μου δώσει το πετ σοπ? Ή υπάρχουν κάποιες μάρκες που είναι καλύτερες? Το κολλάρο αποπαρασίτωσης κάνει την ίδια δουλειά με την αμπούλα?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 15:23, 22-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Α δεν το ήξερα ότι είναι μικρότερη κατηγορία. Τώρα που είναι γατάκι και αναπτύσεται ακόμα θα του πάρω σίγουρα μια πολύ καλή, super premium.
Αργότερα ίσως πέσω λίγο. Τρώνε περίπου 2kg το μήνα?
Οι τροφές γράφουν πάνω αν είναι premium ή super premium κτλ.?
Κάτι άσχετο, οι γάτες τρώνε και ανθρώπινο φαγητό όπως ο σκύλος? Δηλαδή μπορεί την ώρα που τρώω να έρχεται και να μου ζητάει καμία λιχουδιά ή δεν κάνει να της δίνω?
Η κοπέλα τώρα της δίνει ,εκτός από ξηρά τροφή, και γάλα (ανθρώπινο) με λίγο γιαούρτι (αν και έχω διαβάσει ότι το ανθρώπινο γάλα δεν κάνει καλό στα γατάκια...)
Από την στιγμή όμως που τρώει ξηρά τροφή δεν υπάρχει λόγος να του δώσω γάλα έτσι δεν είναι?
Τέλος, αμπούλες αποπαρασίτωσης παίρνω ότι μου δώσει το πετ σοπ? Ή υπάρχουν κάποιες μάρκες που είναι καλύτερες? Το κολλάρο αποπαρασίτωσης κάνει την ίδια δουλειά με την αμπούλα?
Καλησπέρα!

Μια ενήλικη γατούλα που ζει μέσα στο σπίτι τρώει περίπου 1 κιλό το μήνα, μιας καλής τροφούλας. Εμείς δίνουμε Acana και η γάτα μας τρώει περίπου 1 κιλό το μήνα, δηλαδή ένα σακούλι τροφής (2 κιλά και κάτι) μας κρατάει σχεδόν γεμάτο δίμηνο. Το πόσο θα φάει βέβαια εξαρτάται και από την ποιότητα της τροφής. Όσο λιγότερη θρεπτική αξία έχει μια τροφή, τόσο περισσότερο θα τρώει η γατούλα. Χοντρικά λοιπόν για μια super premium τροφή υπολόγιζε 1 κιλό το μήνα.

Ναι, οι τροφές πάνω γράφουν σε ποια κατηγορία ανήκουν.

Η γατούλα πιθανότατα θα ζητάει να δοκιμάζει απ' αυτά που τρως, ναι. Πρακτικά, αν πχ ζητιανέψει λίγο κοτόπουλο και της δώσεις μια μπουκιά, δε θα τη βλάψει. Ειδικά με κάτι υλικά για τοστ (ζαμπονάκια, σαλαμάκια, γαλοπούλα κλπ) η δικιά μας τρελαίνεται και πάντα της δίνουμε 1-2 μπουκίτσες. Όμως δεν κάνει να τρώει κανονική μερίδα από το φαΐ που μαγειρεύεις για σένα, γιατί δεν πρέπει να τρώει λάδια και μπαχαρικά. Εμείς όποτε κάνουμε κοτόπουλο ή ψάρι για μας, κρατάμε και ένα μικρό κομματάκι στην άκρη το οποίο το βράζουμε/ψήνουμε σκέτο χωρίς μπαχαρικά, για τη γατούλα. Έτσι και δοκιμάζει και δε φοβόμαστε μην την πιάσει το στομάχι της.

Γάλα ανθρώπινο όχι, δεν πρέπει να τρώει. Μπορεί να της προκαλέσει στομαχικά, διάρροιες κλπ. Αν μπορείς, πάρτην ένα τηλέφωνο την κοπέλα και πες της να το κόψει το γάλα. Γιαουρτάκι απ' όσο έχω καταλάβει δεν πειράζει να τρώει, η κτηνίατρός μας μάλιστα μας ενθάρρυνε να της δώσουμε γιαούρτι μετά τη στείρωση, μιας και ήταν το μόνο πράγμα που έμοιαζε να λιμπίζεται η γάτα μας τη μέρα που την πήραμε σπίτι μετά τη νάρκωση κλπ.

Όχι, εφόσον μπορεί να φάει τη γατίσια τροφούλα, ξηρή ή κονσέρβα/μους για μικρά γατάκια, δε χρειάζεται γάλα. Αν δεν ξέρει να πίνει νερό ακόμα ή αν δεν πολυτρώει κανονική τροφή, μπορείς να της πάρεις γατίσιο γαλατάκι σε σκόνη. Όμως είναι ακριβό και δε νομίζω ότι το χρειάζεσαι στην παρούσα φάση.

Τα κολλάρα αποπαρασίτωσης μου φαίνονται λίγο μούφες, δεν ξέρω αν εδώ κάποιος έχει άλλη εμπειρία, εγώ πάντως δεν τα εμπιστεύομαι αλλά δεν τα ξέρω κιόλας. Αποπαρασίτωση υπάρχει εσωτερική (σκουλήκια) και εξωτερική (ψύλλοι, τσιμπούρια). Πλέον υπάρχουν αμπούλες που κάνουν εσωτερική αποπαρασίτωση, ωστόσο έχουν αναφερθεί περιστατικά αντίδρασης του δέρματος στο σημείο εφαρμογής της αμπούλας, έχω προσωπική εμπειρία και κάποιων γνωστών μου επίσης. Για την εσωτερική λοιπόν θα πρότεινα αρχικά παστούλα και στη συνέχεια χάπι σύμφωνα με οδηγίες κτηνιάτρου. Για αμπούλες εξωτερικής αποπαρασίτωσης, προσοχή: η σειρά αμπουλών της Frontline έχει δύο προϊόντα. Το Spot on και το Combo. Το πρώτο είναι μούφα, σε γατιά που ζουν έξω και άρα πρέπει να κάνει δουλειά, το σποτ ον το βάζαμε ανά δύο βδομάδες και τα καημένα γέμιζαν συνεχώς ψύλλους. Τελικά πήραμε το Combo (το οποίο κανονικά στο εξωτερικό απαιτείται συνταγή για να το αγοράσεις - στην Ελλάδα το έπαιρνα από κτηνιατρεία, άρα είναι πιθανό να μην το φέρνουν τα πετ σοπ αν και γενικώς στην Ελλάδα είμαστε πιο χαλαρά) και έγινε δουλειά αμέσως. Στη γάτα μου πάντως που έχω μόνο μέσα στο σπίτι, την ψεκάζω με Frontline Spray, δεν της βάζω αμπούλα γιατί δε θέλω κάτι τόσο δυνατό όσο η αμπούλα αφού η γάτα δε βγαίνει έξω.

edit: Σε μικρό γατάκι δε συνίστανται οι αμπούλες και τα σπρέυ θέλουν προσοχή γενικώς. Πολλή προσοχή στη δοσολογία. Ξέρω ότι σε μωρά γατάκια με πολλούς ψύλλους επιτρέπεται να βάλεις μια σταγόνα αμπούλα. Εναλλακτικά, φοράς πλαστικά γάντια, ψεκάζεις τα χέρια σου με spray για ψύλλους και χαϊδεύεις τη γατούλα. Και σε νεαρά γατάκια μόνο παστούλα, μέχρι να γίνουν νομίζω τουλάχιστον 2 κιλά (με επιφύλαξη το βάρος, αλλά σίγουρα στην αρχή παστούλα και όχι χάπι).

Ελπίζω να βοήθησα, ό,τι άλλο θες ρώτα ελεύθερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 22-09-15 στις 15:28.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 20:29, 22-09-15:

Ευχαριστώ πολύ, βοήθησες πολύ!
Πήγα ρώτησα και στον κτηνίατρο, μου είπε για επίσκεψη και εσωτερική-εξωτερική αποπαρασίτωση 20€. Πολύ καλή τιμή μου φαίνεται, εσείς τι λέτε?
Αν τρώνε ένα κιλό το μήνα τότε ντάξει, είναι πολύ λιγότερα τα έξοδα της τροφής από ότι υπολόγιζα
Μπολάκια προτείνετε πήλινα ή ανοξείδωτα? Φοβάμαι μην το σπάσει το πήλινο...
Επίσης από τις κλειστές τουαλέτες ποια να πάρω? Όλες ίδιες μου φαίνονται, κάτι μικροδιαφορές έχουν που δεν καταλαβαίνω τι σημασία έχουν στην πράξη. Για την τουαλέτα δεν θέλω να τσιγγουνευτώ τα χρήματα γιατί θα είναι μέσα στο σπίτι και δεν θέλω να μυρίζει.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,586 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:42, 22-09-15:

Σχετικά με την επίσκεψη στον κτηνίατρο, αν εννοείς την εσω-εξω-αποπαρασίτωση+την κλινική εξέταση, τα 20 ευρώ τα θεωρώ μια "λογική" τιμή.
Για μπολάκια τι να σου πω.. Και τα πήλινα και τα ανοξείδωτα καλά είναι, εξαρτάται κι απ'τα γούστα της Στη δική μου αρέσει να πίνει κι από τη βρύση, όχι όμως όταν τρέχει, αλλά τις σταγονίτσες που μένουν μέσα όταν είναι κλειστή Πριν της είχα πήλινο μπολ, τώρα περάσαμε στο ανοξείδωτο, γιατί στο πήλινο δεν μου άρεσε πώς "κάθονταν" τα άλατα του νερού και δεν έφευγαν εύκολα

Στο θέμα της αμμολεκάνης τώρα, πολύ καλά κάνεις και αποφάσισες να πάρεις κλειστή. Ίσως δυσκολευτεί στην αρχή να τη συνηθίσει, αλλά θα αφαιρέσεις το πορτάκι και θα τη βοηθήσεις λιγάκι μέχρι να εξοικειωθεί.
Μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο θέμα μας Κλειστή αμμολεκάνη, οπου θα δεις ενδιαφέρουσες προτάσεις

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 20:55, 22-09-15:

Ναι και μια κοπέλα που πήρα για αγγελία (το γατάκι είχε δοθεί αλλά πιάσαμε κουβέντα ) αυτό μου είπε, να της πάρω από τώρα κλειστή γιατί η μυρωδιά είναι έντονη και να βγάλω το πορτάκι για να τη συνηθίσει.
Αφού κάθονται άλατα θα της πάρω ανοξείδωτο. Θα κοιτάξω και το θέμα που έστειλες με τις λεκάνες να δω ποια θα της πάρω!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:00, 22-09-15:

Ναι και μια κοπέλα που πήρα για αγγελία (το γατάκι είχε δοθεί αλλά πιάσαμε κουβέντα ) αυτό μου είπε, να της πάρω από τώρα κλειστή γιατί η μυρωδιά είναι έντονη και να βγάλω το πορτάκι για να τη συνηθίσει.
Αφού κάθονται άλατα θα της πάρω ανοξείδωτο. Θα κοιτάξω και το θέμα που έστειλες με τις λεκάνες να δω ποια θα της πάρω!
Προσωπικά θα σε συμβούλευα τώρα στην αρχή που θα είναι μικράκι και όλο διαολιά, να χρησιμοποιούσες πήλινο που είναι πιο βαρύ. Εκτός αν το μεταλλικό είναι σε βάση και είναι δύσκολο να το αναποδογυρίσει.
Τα δικά μου όταν ήταν μικρά πάντα έχυναν το νερό τους μέχρι που τους έβαλα πήλινο που δεν μπορούσαν να το κάνουν ζάφτι.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:22, 22-09-15:

Έχει δίκιο η Βάσω μας πιο πάνω, το βάρος είναι ένας σημαντικός παράγοντας στην επιλογή σου, με την έννοια οτι δεν θα μετακινείται εύκολα και δεν θα αναποδογυρίζει.
Οπότε για αρχή, πήλινο (κι αργότερα μπορείς να πάρεις ανοξείδωτο με λαστιχένια βάση για σταθερότητα).

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 22:45, 22-09-15:

Θα έλεγα ούτε ανοξείδωτο ούτε πήλινο, αλλά κεραμικό. Είναι οικονομικά, βαριά για να μην αναποδογυρίζουν και καθαρίζουν εύκολα απ' τα άλατα (αν και όποτε μαζέψουν) με λίγο ξίδι. Πχ http://www.pet4u.gr/trixie-bowl-cat.html

Τα πήλινα μούχλιαζαν όταν τα χρησιμοποιούσα για νερό Το κεραμικό μπαίνει και στα μικροκύματα αν της ζεστάνεις λίγο κοτοπουλάκι ή κάτι, ενώ το ανοξείδωτο όχι.

Επίσης, παρόλο που τα μπολάκια στα πετ σοπ είναι πιο γουστόζικα, είναι και πιο ακριβά. Εμείς τελευταία κόψαμε τα γατίσια μπολάκια και χρησιμοποιούμε ανθρώπινα μπολάκια απ' το ικέα (αυτό για το νερό http://www.ikea.gr/eidi-servirismatos/eidi-servirismatos-gia-deipno/bol/mpol-36212/37343/ και αυτό για την ξηρή τροφή http://www.ikea.gr/eidi-servirismatos/eidi-servirismatos-gia-deipno/bol/mpol-51746/76876/ - επειδή είναι οικονομικά της έχουμε πάρει 2 απ' το καθένα και τα πλένουμε/αλλάζουμε συχνά)

Βασικά πάρε ό,τι σε βολεύει εσένα Όντως τα πιο βαριούτσικα είναι καλύτερα ειδικά για την αρχή, αλλά από κει και πέρα διάλεξε ό,τι προτιμάς.

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 14:00, 23-09-15:

Πήγα ρώτησα και στον κτηνίατρο,
Για την τουαλέτα δεν θέλω να τσιγγουνευτώ τα χρήματα γιατί θα είναι μέσα στο σπίτι και δεν θέλω να μυρίζει.
Μια χαρά μου φαίνονται τα 20 ευρω.. Με την τροφή θυμάμαι όταν είχα πάρει την Ήρα που ήταν ακόμη μόνη της της είχα πάρει ROyal Canin kitten τα 4 κιλά και μας είχε βγάλει σίγουρα όλο το καλοκαίρι! Για τα μπωλ οσο περάξενο και εάν σου ακούγεται έχουν τις δικές τους προτιμήσεις!!! Εμένα για παράδειγμα νερό θα πιούν ή από γυάλινο μπολάκι ή από ανοιχτή βρύση... Φαγητό ο μικρός τρώει από παντού και τα αλλα δυο ζιζάνια από ανοξείδωτο ... Τώρα για την τουαλέτα να σου πω εμεις από την αρχή είχαμε ανοιχτη στο μπαλκόνι , αλλά από γνωστές που ξέρω τις έχει εξυπηρετησει η κλειστή! Πάντως προτείνω για την άμμο να δώσεις λίγα παραπάνω ωστε να ειναι καλης ποιότητας!

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Θα έλεγα ούτε ανοξείδωτο ούτε πήλινο,
.
Κ εμείς πέρα από τα βασικά της ξηράς τα υπόλοιπα είναι της δικής μας "φατρίας" .. Μπολάκι για νερό γυάλινο μεγάλο , αντε και κανά δυο μικρά έτσι για την ποικιλία & τέλος για τις λιχουδιές τύπου κοτόπουλο κλπ πιάτα κανονικά-πλαστικά μεν σε πορτοκαλί χρώμα - αλλά σαν τα δικά μας!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 21:32, 24-09-15:

Καλησπέρα και πάλι! Αύριο θα συναντηθώ με την κοπέλα για να πάρω το γατάκι!
Βρήκα αυτό το κατάστημα μέσω σκρουτζ http://www.petshop88.gr/ .
Έχει ψωνίσει κανείς από αυτό? Έχει πολύ καλές τιμές και καθόλου μεταφορικά για παραγγελίες άνω των 25€, αν και δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε κάποια πράγματα.
Απλά σκεφτόμουν να το δοκιμάσω γιατί θα παίρνω τις τροφές από το internet και δεν θέλω να πληρώνω μεταφορικά για μικρές παραγγελίες. Με προβληματίζει μόνο ότι είναι πολύ καινούριο μαγαζί, φέτος άνοιξε, και έχει τόσο χαμηλές τιμές, το έχει δοκιμάσει κανείς?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:42, 24-09-15:

Μπραβο ,καλως να το δεχτεις!!Εγω μενω Αθηνα,αυτο νομιζω ειναι στη Θεσσαλονικη αν δεν κανω λαθος,το εχω δει αλλα δεν εχω παραγγειλει ποτε απο αυτο,εγω ψωνιζω απο το pet4you.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 22:00, 24-09-15:

Καλησπέρα και πάλι! Αύριο θα συναντηθώ με την κοπέλα για να πάρω το γατάκι!
Βρήκα αυτό το κατάστημα μέσω σκρουτζ http://www.petshop88.gr/ .
Έχει ψωνίσει κανείς από αυτό? Έχει πολύ καλές τιμές και καθόλου μεταφορικά για παραγγελίες άνω των 25€, αν και δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε κάποια πράγματα.
Απλά σκεφτόμουν να το δοκιμάσω γιατί θα παίρνω τις τροφές από το internet και δεν θέλω να πληρώνω μεταφορικά για μικρές παραγγελίες. Με προβληματίζει μόνο ότι είναι πολύ καινούριο μαγαζί, φέτος άνοιξε, και έχει τόσο χαμηλές τιμές, το έχει δοκιμάσει κανείς?
Παραγγείλαμε από κει τώρα το καλοκαίρι για τα γατιά μας στη Σάμο. Πήραμε 5 δίκιλα σακούλια τροφής (Pronature Holistic) και 6-7 άμμους (Cat Leader, πολύ καλή άμμος). Όλα αυτά ήρθαν πάρα πολύ γρήγορα και τα μεταφορικά ήταν μονάχα πέντε ευρώ που για τόσα κιλά και αποστολή σε νησί είναι εξωφρενικά καλή τιμή. Για ηπειρωτική Ελλάδα αν θυμάμαι καλά δε χρεώνουν μεταφορικά. Οι κούριερ μας πήραν τηλέφωνο, ζήτησαν οδηγίες για τη διεύθυνση και μας τα έφεραν μέχρι την πόρτα μας. Όπως είπες κι εσύ πολύ καλές τιμές και καλή εξυπηρέτηση, ένα λάθος που έγινε στην παραγγελία (από υπαιτιότητα -αν κατάλαβα καλά- όχι του καταστήματος αλλά του εισαγωγέα της τροφής) διορθώθηκε άμεσα και εύκολα χωρίς κανένα κόστος για εμάς. Ψώνισε άφοβα. Δοκίμασε και την cat leader πλάκα πλάκα γιατί αν θυμάμαι καλά όπως μου τα έλεγε η αδερφή μου, είναι μισή τιμή από everclean και το ίδιο καλή.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 22:16, 24-09-15:

Κι εγώ από pet4u έλεγα αλλά τα στέλνουν με μεταφορική και κοστίζει 3-5€ το κάθε δέμα (με το ένα δέμα να είναι μέχρι 20kg)
Από άμμο έλεγα να πάρω την van cat αλλά μπορεί να δοκιμάσω και την cat leader, εσύ παίρνεις την απλή ή την wild?
Από τροφές μου τα χαλάει λίγο. Εγώ έλεγα να πάρω την equilibrio αλλά έχει μόνο 7κιλη συσκευασία και αν δεν της αρέσει θα πάει χαμένη...
Μου είπε μια κοπέλα που ασχολείται με τις γάτες ότι σε αυτή την ηλικία είναι πολύ ευαίσθητα και μπορεί να πεθάνουν πολύ εύκολα. Ανέφερε κάτι για μύκητες κτλ. Εσείς πιστεύετε ότι είναι τόσο ευαίσθητα σε αυτή την ηλικία? Τι πρέπει να προσέξω?
Ο πατέρας μου μεγάλωσε ένα γατούλη από ημερών όταν τον βρήκε στα σκουπίδια, χωρίς κτηνιάτρο (μιλάμε για 30 χρόνια πίσω) και με ανθρώπινο γάλα και μια χαρά μεγάλωσε, πιστεύετε ότι εγώ θα έχω πρόβλημα?

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:52, 24-09-15:

1μιση μηνών δεν νομίζω πως κινδυνεύει πια, εφόσον φυσικά το φροντίζεις. απλώς καλού κακού όπως ειπώθηκε παραπάνω μόλις το πάρεις κάνε εκείνη την επίσκεψη στον κτηνίατρο που σου είπε και πολύ καλή τιμή.

άμμος κι η cat leader καλή είναι αλλά η van cat νομίζω είναι καλύτερη.

πολλοί μεγάλωσαν υγιή ζωάκια όπως όπως παλιά, γιατί δεν ήξεραν. πολλά πράγματα δεν ξέραμε μέχρι λίγα χρόνια πριν. αυτό όμως δεν σημαίνει πως μπορείς να δίνεις άφοβα γάλα σε οποιαδήποτε γάτα. όπως καταλαβαίνεις άλλο το στομάχι της γάτας άλλο το δικό μας. οι περισσότερες γάτες έχουν δυσανεξία στη λακτόζη.
επίσης το χωρίς κτηνίατρο έχει να κάνει και με το πόση αξία δίνει ο καθένας στο κατοικίδιό του, και δεν το λέω για κακό. παλιότερα στην επαρχία τις περισσότερες γάτες τις είχαν πχ απλώς για να γλιτώνουν από ποντίκια φίδια κλπ..
οι σημερινοί ιδιοκτήτες περισσότερο έχουμε τα κατοικίδια σαν συντρόφους στη ζωή μας-παρέα-φιλαράκια-οικογένεια..!
κανείς δεν λέει να κάνεις κολλητάρι τον κτηνίατρο αλλά μια αποπαρασίτωση θα την κάνεις να μην το φάνε το ζωντανό τα σκουλήκια κι οι ψύλλοι. ένα εμβόλιο να μην κολλήσει κάτι. μια στείρωση(για πολλούς λόγους).
μόνο έτσι η γάτα σου θα φτάσει το μάξιμουμ του προσδόκιμου όρου ζωής, γιατί όπως ξέρουμε οι αδέσποτες φτάνουν μάξιμουμ τα 3-5 χρόνια ενώ οι οικόσιτες μέχρι και 20.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 23:14, 24-09-15:

Ναι ρε συ εννοείται, δεν έγραψα το παράδειγμα του πατέρα μου για να δείξω ότι και γω θα κάνω το ίδιο. Σε κτηνίατρο θα την πάω όσες φορές χρειαστεί, δεν το συζητώ αυτό. Απλά μου φάνηκε λίγο κουφό γιατί εδώ άλλα γατάκια επιβιώνουν σε πολύ πιο δυσμενείς συνθήκες, δεν νομίζω να πάθει τίποτα εμένα που θα είναι 1.5 μηνών και με πολύ καλή φροντίδα
Ένας άλλος κτηνίατρος (αυτός που την πηγαίνει τώρα η κοπέλα που την φιλοξενεί) μου είπε τιμή με εμβόλιο και αποπαρασίτωση maximum 30€ (υπάρχει περίπτωση να μην μπορούμε να κάνουμε το εμβόλιο γι αυτό μου είπε maximum). Αυτός έχει και το πλεονέκτημα ότι ξέρει την γατούλα. Η τιμή του μου φαίνεται καλύτερη, εσάς πόσο σας παίρνει για αποπαρασίτωση και εμβόλιο? έχω διαβάσει για 30€ σκέτο εμβόλιο..
Επίσης σε τι ηλικία κάνατε το πρώτο εμβόλιο?
Έλεγα να την πάω κατευθείαν μόλις την πάρω στον κτηνίατρο αλλά θα δω

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 23:25, 24-09-15:

Αν σε βολεύει ο γιατρός που ήδη παρακολουθεί το γατάκι μια χαρά τιμή είναι(αρκεί να μην της είπε αυτός να του δίνει γάλα για ανθρώπους χαχα).
Γενικά τις αποπαρασιτώσεις μετά την πρώτη φορά θα μπορείς να τις κάνεις και μόνος σου, οπότε οι τιμές των γιατρών ποικίλλουν. εγώ έχει τύχει να κάνω 1 εμβόλιο με 30 ευρώ σε ένα γιατρό ή 2 εμβόλια με 45 ευρώ σε άλλον, κι οι δυο εξίσου καλοί γιατροί. το θέμα είναι να τον εμπιστεύεσαι και να προσέχει όντως το γατάκι, να μην κοιτάει να τα αρπάξει και να σε ξεφορτωθεί. να απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις σου με ευγένεια και προθυμία και να μπορείς να τον βρεις ανα πάσα στιγμή.

υ.γ.σου ξαναλέω δεν το είπα για κακό για το μπαμπά σου. εδώ και λίγα χρόνια πριν δεν ξέραμε καν τα οφέλη της στείρωσης..αυτά αλλάζουν όσο περνούν τα χρόνια απλώς.
υ.γ.2. να μην καθυστερήσεις να το πας σε γιατρό, έστω και για γενικές πληροφορίες και οδηγίες. η κοπέλα ξέρεις αν το έχει αποπαρασιτώσει πχ καθόλου? έστω για τέτοια απλά να είσαι οκ.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 23:47, 24-09-15:

Όχι δεν το έχει αποπαρασιτώσει καθόλου. Όταν το πήγε στον κτηνίατρο της είπε ότι είναι πολύ μικρό για αποπαρασίτωση και να το ξαναπάει τέλος του μήνα.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 08:47, 25-09-15:

Να σου πω την αλήθεια, δε βλέπω το λόγο να κάνεις την αποπαρασίτωση στο κτηνιατρείο. Ζήτα του οδηγίες και πάρε την παστούλα και το σπρέι (σίγουρα θα σου δώσει παστούλα - για το σπρέι δεν ξέρω αλλά υποθέτω οι αμπούλες απαγορεύονται στα μωρά) και κάντα μόνος σου, κι εμείς εδώ είμαστε, και ο κτηνίατρος οδηγίες θα σου δώσει και τα σκευάσματα οδηγίες έχουν πάνω. Εμας όσες φορές πήγαμε μωρά γατιά, ποτέ δε μας τα αποπαρασίτωσαν οι ίδιοι, μόνοι μας τα κάναμε απλά μας έλεγαν πώς. Πάντως αν αυτός ο κτηνίατρος θέλει 30 και για εμβόλιο και για αποπαρασίτωση και, εικάζω, ότι εννοεί ότι θα της κάνει και κλινική εξέταση, είναι πολύ καλή τιμή. Μπορείς να το κάνεις όντως έτσι τώρα αν θες να δεις μια φορά πώς γίνεται και στη συνέχεια αποπαρασιτώνεις μόνος σου.

Για εμβόλιο μόνο έχω δώσει τριαντάρι. Και για ένα απλό ζύγισμα μια φορά μου ζήτησε πάλι λεφτά, δε θυμάμαι πόσο, νομίζω πάλι τριαντάρι. Ε μετά μας εκνεύρισε και με διάφορα άλλα και αλλάξαμε κτηνίατρο και είδαμε το φως το αληθινό.

Το εμβόλιο το πρώτο το κάναμε στους 2 μήνες, αλλά όπως είπε και η ρουλί παραπάνω είναι καλή ιδέα να την πας τη γατούλα με τη μία κτηνίατρο, να τη δει. Θα τη ζυγίσει, θα την ακροαστεί, θα δει δοντάκια, ματάκια, αυτάκια, θα σου πει σίγουρα το φύλο και την ηλικία. Θα σου δώσει πληροφορίες για εμβόλια και αποπαρασιτώσεις. Είναι καλό να την πας. Σκέψου ότι τα κτηνιατρικά έξοδα στις γάτες είναι λίγο μαζεμένα (πρώτα εμβόλια και στείρωση) αλλά μετά δεν έχουν τίποτα οι κακόμοιρες, το επαναληπτικό εμβόλιο μόνο κάθε χρόνο, που κι αυτό πάλι με επιφύλαξη καθώς αν ζει μέσα στο σπίτι και μόνο, νεότερα δεδομένα λένε ότι τα εμβόλια προσφέρουν ανοσοποίηση για 2-3 χρόνια και δεν υπάρχει λόγος να γίνονται κάθε χρόνο. Αυτά θα τα πούμε εν καιρώ, υπάρχει πολλή συζήτηση και σκέψη και ο καθένας διαλέγει αυτό που προτιμάει και του ταιριάζει καλύτερα.

Σόρι ξέχασα να απαντήσω για την άμμο. Την wild παίρνουμε (την μπλε) γιατί είναι clumping ενώ η κλασική (πράσινη) δεν είναι. Πολύ καλή άμμος. Τη Van Cat δεν την έχω δει ποτέ σε χρήση, δεν ξέρω. Αν δεν κάνω λάθος η αδερφή μου την έκραζε (ή την Biokats έκραζε, δε θυμάμαι) γιατί λέει βρωμούσε ο τόπος, μέχρι και οι γατονταντάδες της ζήτησαν να μην την αγοράσει ξανά γιατί βρωμούσε πολύ. Την Cat Leader την έχουμε έξω από υπνοδωμάτιο και είναι μια χαρά.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 25-09-15 στις 08:50.
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:08, 25-09-15:

Η Biokats βρωμαει παρα πολυ,την ειχα χρησιμοποιησει ενα διαστημα και δεν μπορουσες να σταθεις απο τη βρωμα,καθολου απορροφητικη και λερωνει πολυ γρηγορα.

Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 13:31, 25-09-15:

Η δική μου εμπειρία στην άμμο (που τις έχω δοκιμάσει όλες) είναι πως η van cat μυρίζει άσχημα απο τις πρώτες μέρες και λασπώνει. Το μόνο καλό είναι πως έχει χοντρούς κόκους και δεν σκορπίζει στο σπίτι. Για μένα η καλύτερη άμμος είναι η Vadigran. Μπορεί να είναι πιο ακριβή αλλά κρατάει πάρα πολύ καιρό και δε μυρίζει ποτέ. Απλά έχει μικρούς κόκους και πάνε παντού.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:26, 25-09-15:

Εχεις δικιο Κωνσταντινα ,η Vadigran ειναι φοβερη αμμος .Αυτη παιρνω και γω και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.Ειναι ακριβουτσικη αλλα αξιζει τα λεφτα της.Ειναι σαν να μην εχεις αμμο μεσα στο σπιτι.Το προβλημα λιγο ειναι οι μικροι κοκκοι, οντως πανε παντου.

Παράθεση

flywalker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flywalker
Ο flywalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O flywalker νιαου να ουμε έγραψε στις 20:11, 03-10-15:

Γεια σας,προσφατα εγινα μελος της κοινοτητας γιατι ενδιαφερομαι να παρω ενα γατι για παρεα και προσπαθω να ενημερωθω οσο πιο πολυ γινεται.Εχω διαβασει αρκετα αρθρα τοσο για την περιποιηση οσο και για την διεπαφη με το μικρο ελουροειδες.Προφανως εχω να μαθω ακομα πολλα και για την συμβιωση μαζι αλλα ειμαι διαθετιμενος να το κανω μιας και λατρευω τις γατες.
Ο λογος που γραφω εδω ειναι για να μπορεσω να καταλαβω αν ειμαι σε θεση να παρω μια γατα χωρις να ταλαιπωρησω το ζωακι!
Δυο ειναι τα πραγματα που με προβληματιζουν:πρωτον επειδη ειμαι φοιτητης νοικιαζω ενα μικρο διαμερισμα των 35 τετραγωνικων,χωρισμενο σε υπνοδωματιο-κουζινα,σαλονι-μπανιο και δεν ξερω αν ειναι αρκετος ο χωρος για μια γατα.
Δευτερον σαν φοιτητης και παλι, σε διακοπες-γιορτες γυρναω πισω στους δικους μου.Οι ανθρωποι δεν εχουν προβλημα με τα ζωα μια και παλιοτερα ειχαμε και σκυλο,αλλα δεν ξερω αν η γατα θα ειναι διαθετημενη να αλλαξει περιβαλλον.Εχω διαβασει οτι πιο ευκολα αλλαζουν την παρεα τους παρα τον χωρο τους...!

ps.μιας και προσφατα εχω αρχισει να μαθαινω για τις γατες οποιαδηποτε συμβουλη,παραπομπη σε καποιο αρθρο ειναι κατι περισσοτερο απο ευπροσδεκτη.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:45, 03-10-15:

Καλησπέρα flywalker και καλωσώρισες στη συντροφιά μας

Η γάτα αγαπάει το σπίτι και η γάτα προσαρμόζεται στο σπίτι, ακόμα κι αν είναι γκαρσονιέρα λίγων τετραγωνικών. Ασφαλώς όσο μεγαλύτερο, τόσο καλύτερα, αλλά, πίστεψέ με από προσωπική εμπειρία, όσο περισσότερο χώρο τους δίνεις, τόσο ζητούν κι άλλο, γιατί είναι και ζώα που τους αρέσει η εξερεύνηση. Κοντολογίς δεν έχει σημασία πόσο μικρό είναι το σπίτι, αρκεί η αγάπη σου να είναι μεγάλη
Όσο για το δεύτερο ζήτημα που σε απασχολεί, μπορείς είτε να αφήνεις το γατί μόνο του αν είναι να λείψεις για 2-3 μέρες (αφού βέβαια θα έχεις εξασφαλίσει το φαγητό και το νερό του και θα έχεις ασφαλίσει τα σημεία που θα μπορούσε να φύγει (πόρτες/παράθυρα), είτε να ταξιδεύει μαζί σου αν πρόκειται να λείψεις για πολλές μέρες. Θα σου συνιστούσα όμως τον πρώτο καιρό και μέχρι να οικειοποιηθεί εντελώς το σπίτι, να αποφύγεις να το μετακινήσεις.
Δες στο παρόν θέμα κάποια γενικά πράγματα με ερωτήματα κάποιων μελών μας σχετικά με τι συμβίωση/συμπεριφορά της γάτας καθώς και τι αξεσουάρ θα χρειαστείς για την πρώτη μέρα που θα φέρεις γατάκι στο σπίτι, εδώ.

Τέλος, στο χώρο των αγγελιών μας θα δεις γατάκια που χαρίζονται για υιοθεσία, και -πού ξέρεις;- μπορεί ανάμεσά τους να βρεις εκείνο που θα "μιλήσει" στην καρδιά σου και που θα του προσφέρεις σε λίγα τετραγωνικά, αμέτρητη ευτυχία.

Καλή αρχή λοιπόν και για ό,τι άλλη απορία έχεις εδώ είμαστε όλα τα μέλη πρόθυμα με χαρά να σου απαντήσουμε

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 03-10-15 στις 20:54. Αιτία: τροποποίηση παραπομπής
Παράθεση

flywalker

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flywalker
Ο flywalker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O flywalker νιαου να ουμε έγραψε στις 04:42, 05-10-15:

Καλημερα και ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα !Μετα απο αρκετο ψαξιμο και κουβεντα με εναν φιλο μου που εχει εναν γατο εδω και εναν χρονο αποφασισα οτι πραγματικα θελω ενα γατακι!Ειδα οτι ολα τα θεματα που μπορουν να παρουσιαστουν(χαρακτηρας,ζημιες,μυρωδιες κτλ) μπορουν να ληθουν με υπομονη και καταλληλες αγορες.Το μονο θεμα μου ειναι οτι οταν πρεπει να λειπω αυτο θα ειναι απο 10 μερες στις μεγαλες γιορτες εως εναν μηνα το καλοκαιρι.Και το χειροτερο ειναι οτι τα ταξιδια διαρκουν 8-10 ωρες πρεπει να αλλαζω 3 λεωφορεια!Στις γιορτες εχω ατομο που μπορει να περναει να βλεπει πως ειναι και να το ταιζει αλλα το καλοκαιρι το πιθανοτερο ειναι να μην υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.Οποτε αυτο που θελω να ρωτησω κατα ποσο θα μπορεσει μια γατα να αντεξει ενα τετοιο ταξιδι!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 13:06, 05-10-15:

Η αλήθεια είναι πως 8-10 ώρες είναι πολλές. Κάτι να συμβεί στο ταξίδι δεν θα μπορείς να το αντιμετωπίσεις. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή ε?

Παράθεση

kriko

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kriko
Ο kriko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kriko έγραψε στις 23:23, 29-10-15:

Γεια σας παιδια, ειμαι φοιτητης και τον τελευταιο καιρο σκεφτομαι να παρω ενα γατακι. Οι προβληματισμοι μου αρκετοι...

1) Τις ωρες που θα ειμαι στη σχολη ή θα λειπω απο το σπιτι θα εχει προβλημα να μενει μονο του ? το διαμερισμα μου ειναι μικρο σχετικα 35 τετραγωνικα..

2) Το κυριοτερο που με προβληματιζει ειναι οτι σπουδαζω πατρα και αρκετα σαββατοκυριακα ανεβαινω αθηνα με το κτελ, θα ειναι ενταξει στη διαδρομη στο βαλιτσακι του ή θα δημιουργηθει προβλημα ? Το ταξιδι ειναι 2,5-3 ωρες, εχετε αναλογη εμπειρια?

3) Γατος ή γατα ? φυσικα απο γατακια που χαριζονται απο φιλοζωικη κτλπ οχι αγορα

4) θα ηθελα πολυ να εχω μια ψιψνα ή ψιψινο και να περναμε χρονο μαζι, εσεις που πριν δεν ειχατε και πηρατε την επιλογη να αποκτησατε πως σας φαινεται η διαφορα?

Καθε συμβουλη και αποψη θα ηταν χρησιμη

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:08, 30-10-15:

Γειά σου kriko και απαντώ σε ένα ένα από τα ερωτήματά σου:
Οι γάτες δεν είναι τόσο εξαρτημένες από το "αφεντικό" τους (σε εισαγωγικά το "αφεντικό"γιατί οι γάτες δεν γνωρίζουν "αφέντες", αλλά αγάπη για τον άνθρωπο που τις αγαπά και τις φροντίζει), όπως οι σκύλοι και ως εκ τούτου μπορούν να μείνουν αρκετές ώρες μόνες τους στο σπίτι, με την προϋπόθεση να υπάρχει τροφή, νερό και να είναι ασφαλείς από διάφορες "παγίδες" του διαμερίσματος.
Οπωσδήποτε τα 35 τετραγωνικά δεν τα λες πολλά, αλλά είναι υπερ-αρκετά, όταν υπάρχει η αγάπη για τον τετράποδο συγκάτοικο

Για τη μεταφορά, αν είναι να λείπεις μόνο 2 μέρες π.χ. μπορείς να αφήνεις τη γάτα (ή γάτο) κάλλιστα στο σπίτι που μένεις μόνιμα το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και το οποίο το γατί θα έχει στο μεταξύ οικειοποιηθεί, με νερό, τροφή και κάποιον έμπιστο φίλο ή συγγενή να το επισκέπτεται για να σιγουρεύεται οτι όλα βαίνουν καλώς. Αν πάλι προτιμάς να το μεταφέρεις μαζί σου, θα είναι μέσα σε γατοφόρο.
Για το ΚΤΕΛ δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά μπορείς να πάρεις μια ιδέα στο "Γάτες και ΚΤΕΛ"

Γάτος ή γάτα, απ'όσο μπορώ να κρίνω φύλο δεν έχει και τόση σημασία, όση ο χαρακτήρας. Ωστόσο έχουμε και δυο θέματα σχετικά με το δίλημμά σου εδώ κι εδώ που μπορούν να σε βοηθήσουν να αποφασίσεις.

Η δική μου είναι γατούλα, αλλά και γατούλης να ήταν θα το αγαπούσα το ίδιο πολύ. Είναι να κομάτι του εαυτού μου, μια ζωούλα που μοιράζεται την καθημερινότητά μου, που με κοιτάζει με τα σοφά της γατίσια μάτια που λατρεύω , μια δική μου μονάκριβη αγάπη
Κι αν για κάτι έχω μετανιώσει, είναι που δεν είχα αποφασίσει νωρίτερα να βάλω μια γάτα στη ζωή μου

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 30-10-15 στις 01:13. Αιτία: προσθήκη link
Παράθεση

Mέοw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mέοw
Ο Mέοw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Mέοw έγραψε στις 21:11, 29-02-16:

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας σχετικά με ένα θέμα που αφορά τις γάτες. Είμαι φοιτητής και συγκατοικώ με ένα φίλο. Στο πατρικό μου έχω 3 γάτες (1 μαμά και τα 2 γατάκια της). Το σπίτι εκεί διαθέτει κήπο, και οι γάτες γεννήθηκαν και συνήθισαν να ζούν στην αυλή και όχι μέσα στο σπίτι. Πλέον μένω σε διαμέρισμα, αλλά δεν γνωρίζω πόσο ακόμα θα μένω εδώ διότι τελειώνω την σχολή μου φέτος (δεν γνωρίζω που μπορεί να πάω μετά). Περνάω αρκετές ώρες μονος στο σπίτι και για αυτό το λόγο σκέφτομαι να υιοθετήσω μια γάτα διότι πιστεύω είναι η καλύτερη παρέα. Ο συγκάτοικος μου από την άλλη λέει πως άμα πάρω κάποια γάτα το σπίτι θα γεμίζει τρίχες και τα σχετικά γιατί είναι πολύ της καθαριότητας. Επίσης κάθε καλοκαίρι μένω στο πατρικό μου. Οπότε ιδού το ερώτημα, να πάρω γάτα η όχι?
Από την μια θέλω να πάρω πολύ αλλά δεν ξέρω αν θα μείνω πολύ σε αυτό το διαμέρισμα. Επίσης αν την πάω στο πατρικό μου όταν φύγω από εδώ, η γάτα θα έχει κανένα θέμα με την αλλαγή περιβάλλοντος η όχι? Θα μπορέσει να συμβιώσει μαζί με τις άλλες 3 γάτες? Επίσης θέλω να με πείτε πόσα λεφτά χρειάζονται για τις βασικές ανάγκες της γάτας κάθε μήνα, διότι είμαι φοιτητής και το εισόδημα μουδεν είναι πάρα πολύ μεγάλο. Και πείτε μου κανένα τρόπο να πείσω τον συγκάτοικο να πάρουμε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mέοw : 29-02-16 στις 21:15.
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 23:39, 29-02-16:

Καλησπέρα φίλε!
Είμαι της γνώμης,να τελειώσεις τη σχολή σου,να βρεις δουλειά και να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος και σε δικό σου σπίτι.
Δεν μπορείς να πάρεις γάτα εφόσον ο συγκάτοικος δεν συμφωνεί,ούτε και να την βγάλεις στον κήπο όταν γυρίσεις στο πατρικό σου,ενώ θα έχει μάθει να ζει σε διαμέρισμα.

ΟΙ γάτες στρεσάρονται με τις μετακινήσεις και τις μετακομίσεις,οπότε καλό είναι να το αποφεύγουμε όταν μπορούμε.

Τα ζώα μέσα στο σπίτι απαιτούν καθαριότητα σε καθημερινή βάση.

Τα έξοδα είναι αναλόγως. Εμβόλια,στείρωση,μια αρκετά καλή τροφή(ότι τρώμε είμαστε,οπότε δεν μπορούν να τρέφονται με τροφές από το σούπερ μάρκετ),άμμο και σίγουρα τα έκτακτα που θα βγουν αν αρρωστήσει κάποια στιγμή.
Θα χρειαστεί επίσης αμμολεκάνη,γατόδεντρο,παιχνίδια κτλ.

Τα έξοδα είναι αρκετά σημαντικά ειδικά αν δεν είσαι οικονομικά ανεξάρτητος.

Έχεις όλα τα χρόνια μπροστά σου για να αποκτήσεις γατούλα. Μη βιαστείς λοιπόν να υιοθετήσεις τώρα.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:45, 01-03-16:

Θα συμφωνήσω και γω. Καλυτερα να τελειώσεις τη σχολή σου. Τα έξοδα ειναι αρκετά οταν δεν εχεις εισοδημα και εισαι φοιτητής. Επισης δεν ειναι καθολου καλη ιδεα κατα τη γνωμη μου να πείσεις καποιο μανιακό της καθαριότητας να παρεις γατα στο σπιτι. Γιατι αντε και τον επεισες θα υπάρξουν σιγουρα προβληματα. Ενα σπιτι που εχει γατα παντα θα εχει τρίχες οσο και να το καθαρίΖεις. Εγω δεν εχω μεσα στο σπιτι γατα γιατι μενει εξω και σε ολα μας τα ρουχα υπαρχει το DNA της απλα συνηθιζεις. Οποτε καλυτερα τελείωσε τη σχολή σου να δεις και που θα κατασταλαξεις και θα μενεις και παίρνεις τοτε γατα.

Παράθεση

Ευγενία Ρ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευγενία Ρ.
H Ευγενία Ρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Ευγενία Ρ. έγραψε στις 16:52, 07-04-16:

Γειά σας!! Είμαι φοιτήτρια και θελω να υιοθετήσω ενα γατακι,ομως το σπιτι μου ειναι μονοχωρο 30 τ.μ. ελπιζω να μπορεσει το γατακι να ζησει σε ενα μικρο σπιτι. Ακόμα, με προβληματίζει λιγο το γεγονός οτι θα λειπω καποιες ωρες απο το σπιτι λογω της σχολης μου! Επίσης, θα μπορω να παίρνω το γατάκι μαζι μου οταν θα πηγαινω στο πατρικό μου σπίτι. Κι αν ναι πως? θα προσαρμοζεται στο νεο περιβάλλον? Τέλος, το καλοκαιρι μένω με την οικογένεια μου σε κάμπινγκ σε τροχόσπιτο! θα μπορω να παρω το γατακι εκει ή να ξεχασω το καμπινγκ? ευχαριστώ εκ των προτέρων <3

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:24, 07-04-16:

Καλησπέρα Ευγενία και καλωσήρθες στην παρέα μας

Ο χώρος των 30 τετραγωνικών μπορεί να είναι μικρός, αλλά αρκετός για ένα γατάκι όταν η αγάπη σου γι αυτό είναι μεγάλη
Το οτι θα λείπεις από το σπίτι κάποιες ώρες της ημέρας λογικό κι αναμενόμενο, συμβαίνει σε όλους τους υγιείς ανθρώπους να έχουν και εξωσπιτικές δραστηριότητες. Αλλά μην ανησυχείς καθόλου, το γατί μια χαρά θα μπορέσει να μείνει μόνο του (δεν είναι σκύλος να μαραζώσει), αρκεί να έχεις φροντίσει να του αφήσεις νερό, τροφή και κανα παιχνιδάκι να παίζει. Ευτυχώς οι γάτες είναι ανεξάρτητα πλάσματα που, μαζί με τον κάτοχό τους, δένονται με το χώρο που διαβιούν.
Τώρα το αν θα το παίρνεις μαζί σου στο πατρικό, εξαρτάται από τον αριθμό των ημερών που θα λείψεις. Αν π.χ. λείψεις για 3-4 μέρες, θα ήταν προτιμότερο να κανονίσεις κάποιο δικό σου πρόσωπο που εμπιστεύεσαι να έρχεται να του ανανεώνει την τροφή και το νερό και ίσως να του κρατά και λίγη συντροφιά. Γενικά οι γάτες δεν αγαπούν ιδιαίτερα τις μετακινήσεις, αλλά αν αυτό είναι αναπόφευκτο, όπως για παράδειγμα να λείψεις αρκετές μέρες, ένα κλουβί μεταφοράς της γάτας είναι ό,τι πρέπει γι αυτό.
Όσο για την καλοκαιρινή σου διαμονή σε κάμπινγκ, δεν ξέρω αν γίνεται να κρατάς το γατί μέσα στο τροχόσπιτο, αν πάντως ήμουν στη θέση σου θα άρχιζα από μικρό να το μαθαίνω να συνηθίζει το λουράκι-σαμαράκι. Το χρησιμοποιώ κι εγώ στη δική μου γατούλα, γιατί την παίρνω μαζί μου στο εξοχικό κάθε καλοκαίρι, ένα σπίτι αρκετά μικρό μ'ένα εξίσου μικρό μπαλκόνι που δεν μπορώ να περιφράξω και ασφαλώς δεν ρισκάρω με τίποτα να μου φύγει και να χαθεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 07-04-16 στις 21:44. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

Ευγενία Ρ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ευγενία Ρ.
H Ευγενία Ρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Ευγενία Ρ. έγραψε στις 21:08, 07-04-16:

Αγαπητη alcyone
Σε ευχαριστώ παρα πολυ για τις συμβουλές σου..με βοήθησες πολύ γιατι ειναι η πρωτη φορα που θα γινω ''γατομαμα''!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:25, 07-04-16:

Να'σαι καλά
Και καθόλου δεν θα μετανιώσεις για την απόφασή σου αυτή, το να μοιράζεσαι τη ζωή σου μ'αυτά τα μαγικά πλάσματα είναι μια εμπειρία ανεπανάληπτη.
Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο γατάκι υπ'όψη, ρίξε μια ματιά στις αγγελίες μας και -πού ξέρεις;-
πολύ πιθανό ανάμεσά τους να βρεις να σε περιμένει αυτό που αναζητάς

Και για ό,τι άλλο χρειαστείς, εδώ είμαστε για να βοηθήσουμε απαντώντας σε ό,τι σχετικά ερωτήματα σε απασχολούν, και να προτείνουμε λύσεις

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 21:37, 07-04-16:

Καλώς ήρθες! Εγώ είμαι φοιτήτρια επίσης και εγω και εγω γατούλα! Αυτη την στιγμη είναι στο πατρικό μου αλλά αποφάσισα να την παίρνω μαζί μου εδώ όπου σπουδάζω. Δεν είναι τίποτα. Πρέπει να έχει κάνει όλα τις τα εμβόλια, το αντιλυσικό και να έχει μικροτσιπ! Και το δικό μου το σπιτι είναι ακρετά μικρό αλλά νομίζω θα μαστε άνετα εγώ και η μικρή μου.

Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 20:48, 09-04-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ευγενία Ρ.
Γειά σας!! Είμαι φοιτήτρια και θελω να υιοθετήσω ενα γατακι,ομως το σπιτι μου ειναι μονοχωρο 30 τ.μ. ελπιζω να μπορεσει το γατακι να ζησει σε ενα μικρο σπιτι. Ακόμα, με προβληματίζει λιγο το γεγονός οτι θα λειπω καποιες ωρες απο το σπιτι λογω της σχολης μου! Επίσης, θα μπορω να παίρνω το γατάκι μαζι μου οταν θα πηγαινω στο πατρικό μου σπίτι. Κι αν ναι πως? θα προσαρμοζεται στο νεο περιβάλλον? Τέλος, το καλοκαιρι μένω με την οικογένεια μου σε κάμπινγκ σε τροχόσπιτο! θα μπορω να παρω το γατακι εκει ή να ξεχασω το καμπινγκ? ευχαριστώ εκ των προτέρων <3
Ετσι οπως τα περιγραφεις, μου φαινεται λιγο ρισκο να παρεις γατι στην παρουσα φαση. Ειδικα η φαση με το τροχοσπιτο δεν ειναι η ιδανικη. Ναι, μπορει να εξοικειωθει με το σαμαρακι, αλλα μπορει και οχι. Εγω προσπαθησα να εξοικειωσω και τα 2 απο μικρη ηλικια, αλλα απετυχα. Οι γατες σιχαινονται τις μετακινησεις και αν σκοπευεις να μετακινεισαι συχνα, τοτε θα σου προτεινα να μη παρεις γατα, αλλα σκυλο.

Παράθεση

ChazyChaz95

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ChazyChaz95
H ChazyChaz95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 204 μηνύματα.

H ChazyChaz95 έγραψε στις 18:13, 10-04-16:

Ως φοιτήτρια και εγώ και επειδή είχα σκυλό θεωρώ οτι ο σκύλος σε καμια περίπτωση δεν είναι σωστή επιλογή. Εγω προσωπικά είχα πάρει τον σεπτέβριο ενα κουτάβι κοκερ και αναγκάστικα να τ δώσω γιατί έλειπα πολλές ωρες. Aν πάρεις κάποιο γατάκι και σε μάθει απο μικρό νομίζω θα είναι πολύ καλύτερα.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:09, 10-04-16:

Ο σκύλος έχει περισσότερες "απαιτήσεις" από τη γάτα. Κατ'αρχήν δεν μπορείς να λείπεις ώρες και να τον αφήνεις μόνο κλεισμένο σ'ένα σπίτι (όσα τετραγωνικά κι αν είναι αυτό), εκτός κι αν τον παίρνεις κοντά σου όπου πας. Ο σκύλος είναι συναισθηματικά εξαρτημένος από το αφεντικό του, θα είναι δυστυχισμένος αν μένει μόνος. Επίσης, βρέξει-χιονίσει, θέλει την καθημερινή βόλτα του για τη φυσικές του ανάγκες, γενικά είναι πιο δεσμευτικός στην καθημερινότητά σου(και περισσότερο πολυέξοδος) από τη γάτα.
Το αν θα πάρεις σκύλο ή γάτα, εξαρτάται από χαρακτήρα και τον τρόπο της ζωής σου, τις συνήθειές σου και στην τελική το ποιό ζωάκι σου αρέσει περισσότερο και επιλέγεις να σε συντροφέψει.
Σε κάθε περίπτωση όμως, όχι με το (λάθος, κατά την ταπεινή μου άποψη) κριτήριο,
οι λίγες βδομάδες καλοκαιρινών διακοπών που περνάς στο τροχόσπιτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 10-04-16 στις 19:12. Αιτία: ορθογραφικό
Παράθεση

topolino83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη topolino83
H topolino83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H topolino83 έγραψε στις 10:57, 12-08-16:

Καλημέρα στο φόρουμ! Θα ήθελα τη γνώμη σας για την υιοθεσία ένος αδέσποτου γατούλη.
Γενικά μέχρι τώρα είχα ένα σκυλάκο ο οποίος όμως μας "άφησε" πριν από 4 χρόνια. Από πέρσι στο εξοχικό μας στην Πάρο μας επισκέπτεται ένας γάτος ή μάλλον για να είμαι πιο ακριβής μας έχει "υιοθετήσει". Εμφανίστηκε πέρσι το καλοκαίρι, πρέπει να ήταν 6 μηνών, αδυνατούλης, αλλά πολύ ήρεμος και τρελά χαδιάρης. Στην αρχή νομίζαμε ότι είναι κάποιου αλλά τελικά είναι αδεσποτούλης και τριγυρνάει την περιοχή. Φέτος, μόλις ήρθα στο εξοχικό, εμφανίστηκε πάλι (!) και είμαστε πάλι μαζί περίπου ένα μήνα. Εδώ τρώει, εδώ κοιμάται, μας κάνει αγκαλιές και χάδια... Είναι ένα απίστευτο πλάσμα! Σκέφτηκα επιστρέφοντας στην Αθήνα να τον πάρω μαζί, αλλά από την άλλη προβληματίζομαι ότι θα τον κλείσω σε ένα διαμέρισμα. Αυτός, όπως και να 'χει έχει μάθει, να "γυρνοβολάει". Ποια είναι η γνώμη σας? Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:37, 12-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από topolino83
Καλημέρα στο φόρουμ! Θα ήθελα τη γνώμη σας για την υιοθεσία ένος αδέσποτου γατούλη.
Γενικά μέχρι τώρα είχα ένα σκυλάκο ο οποίος όμως μας "άφησε" πριν από 4 χρόνια. Από πέρσι στο εξοχικό μας στην Πάρο μας επισκέπτεται ένας γάτος ή μάλλον για να είμαι πιο ακριβής μας έχει "υιοθετήσει". Εμφανίστηκε πέρσι το καλοκαίρι, πρέπει να ήταν 6 μηνών, αδυνατούλης, αλλά πολύ ήρεμος και τρελά χαδιάρης. Στην αρχή νομίζαμε ότι είναι κάποιου αλλά τελικά είναι αδεσποτούλης και τριγυρνάει την περιοχή. Φέτος, μόλις ήρθα στο εξοχικό, εμφανίστηκε πάλι (!) και είμαστε πάλι μαζί περίπου ένα μήνα. Εδώ τρώει, εδώ κοιμάται, μας κάνει αγκαλιές και χάδια... Είναι ένα απίστευτο πλάσμα! Σκέφτηκα επιστρέφοντας στην Αθήνα να τον πάρω μαζί, αλλά από την άλλη προβληματίζομαι ότι θα τον κλείσω σε ένα διαμέρισμα. Αυτός, όπως και να 'χει έχει μάθει, να "γυρνοβολάει". Ποια είναι η γνώμη σας? Σας ευχαριστώ πολύ!!!
Καλημέρα και από εμάς!
Εγώ θα σου πρότεινα να τον πάρεις. Σίγουρα το έξω είναι κάτι που θα τους λείπει, βλέπω και την Μιλού μου, όχι όμως περισσότερο από μια απλή βόλτα....κινδυνεύουν τόσο πολύ έξω, έχουν να αντιμετωπίσουν τα καιρικά φαινόμενα, τον κάθε ηλίθιο που τα απειλεί ανά πάσα στιγμή και την πείνα φυσικά....ο γατούλης λοιπόν θυμήθηκε ότι κοντά σας βρήκε ασφάλεια, χάδια, φαγάκι.....βουτήξτε τον χωρίς τύψεις, στειρώστε τον και απολαύστε μαζί μια υπέροχη ζωή!

Παράθεση

topolino83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη topolino83
H topolino83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H topolino83 έγραψε στις 13:19, 12-08-16:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Κι εγώ τα ίδια σκεφτόμουνα. Καλύτερα να είναι ασφαλής και με αγάπη κι ας του λείπει λίγο το έξω..

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:17, 12-08-16:

Καλησπέρα topolino83! Έτσι ακριβώς είναι, σκέψου εξάλλου ότι το έξω, που θα "στερηθεί", δε θα το απολάμβανε για πολύ καιρό ακόμη, καθώς όπως όλοι γνωρίζουμε το προσδόκιμο ζωής των αδέσποτων γατιών δεν ξεπερνά τα δύο έτη συνήθως, για τους λόγους που προανέφερε η Κατερίνα αλλά και για ακόμη περισσότερους δυστυχώς..Θα του σώσεις τη ζωή λοιπόν υιοθετώντας τον κι εσείς θα αποκτήσετε μία απίθανη παρέα για πολλά χρόνια!
Η προσαρμογή λίγο στην αρχή θα είναι δύσκολη και θα χρειαστεί προσοχή τον πρώτο καιρό, επειδή σίγουρα θα έχει τάσεις φυγής, αφού όμως στειρωθεί και περάσει ένα εύλογο διάστημα πίστεψέ με θα συνηθίσει μια χαρά το μέσα. Εξάλλου και από σπίτι να τον έπαιρνες πάλι θα χρειαζόταν ένα διάστημα για να προσαρμοστεί στο νέο περιβάλλον, όπως όλες οι γάτες!
Αν θέλεις ανέβασε και καμία φωτό του γατούλη, που σας "ξελόγιασε" να τον δούμε κι εμείς!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:17, 12-08-16:

Το να γίνει ο γατούλης από αδέσποτος, δεσποζόμενος, το βρίσκω μια πολύ καλή ιδέα
Το μόνο που θα χρειαστεί απαραιτήτως, μαζί με την επίσκεψη στον κτηνίατρο για εμβόλια και αποπαρασίτωση, είναι η στείρωση, έτσι ώστε η νοσταλγία του για το "έξω" να μειωθεί και να μεταμορφωθεί σε άριστο σπιτόγατο!
Άντε, με το καλό και γατο-μαμά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 12-08-16 στις 21:18. Αιτία: αναγραμματισμός
Παράθεση

Libertus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Libertus
Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Libertus έγραψε στις 22:37, 25-08-16:

Καλησπέρα!

Δεν γνωρίζω πολλά από ανατροφή γάτας και θέλω να ρωτήσω αν και τι ρόλο παίζει η ηλικία της γάτας, όταν αποφασίζεις να υιοθετήσεις. Έχω διαβάσει ότι συνήθως υιοθετούνται τα γατάκια, αφού γίνουν 2-3 μηνών. Αν ένα γατάκι μένει με κάποιον άλλον έως 7 μηνών και υιοθετηθεί τότε, έχει κάποιο αντίκτυπο στη συμπεριφορά του; Σε ποια ηλικία είναι καλό να γίνεται η υιοθεσία και γιατί;

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 13:07, 26-08-16:

καλησπερα libertus.
από όσο ξέρω η ηλικία παίζει ρόλο στα εξής:
1. όπως είπες πρέπει να υιοθετηθεί ιδανικά μετά τον απογαλακτισμό του. αν όμως η μαμά του το έχει παρατήσει ή έχει πεθάνει εκεί προφανώς το σώζεις όσο μικρό κι αν είναι.
2.συνήθως τα μικρά προσαρμόζονται πιο εύκολα. έτσι κι αλλιώς όμως η γάτα θέλει χρόνο σε ένα νέο χώρο, να τον εξερευνήσει να βρει τα μέρη που της αέσουν και πού αισθανεται ασφαλής.
3.όσο μεγαλύτερη σε ηλικία είναι μια γάτα τόσο πιο "ασφαλής" είσαι για το τί χαρακτήρα θα έχει. τα μικρά δηλαδή είναι δύσκολο να ξέρεις αν μεγαλώνοντας θα είναι πιο χαδιάρικα ή πιο ανεξάρτητα ή πιο παιχνιδιάρικα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    LauraKam

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Να πάρω άλλη γάτα; - Από Μαριαλενα Μακρη
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-15 στις 07:24.
    • Θέλω να πάρω γάτα - Από xarris21
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-05-14 στις 13:23.
    • Να πάρω τη γάτα μου μαζί μου; - Από miko
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-14 στις 12:39.
    • Πότε να πάρω νέα γάτα; - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους