Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,632 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Και ακόμα δεν έχουμε δει όλο το έργο...

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 21:56, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Voula
Μάκη μάλλον είμαι το μοναδικό μέλος που δηλάώνω ξεκάθαρα ότι ανήκω σ'αυτή την πολιτική παράταξη. Αν διάβασες προσεκτικά όμως είπα ότι δεν είμαι μέλος, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι είμαι απλά ένας ψηφοφόρος. Δεν είμαι της καθοδήγησης, ούτε της προπαγάνδας και αυτό επίσης σημαίνει ότι είμαι σε θέση να κρίνω τι είναι σωστό, τι λάθος και να παίρνω ξεκάθαρες θέσεις στο δικαιωμά μου να διαφωνώ.
Εν έτοι 2010 λοιπόν, το ΚΚΕ σίγουρα δεν εκφράζει 'ο έχων 2 χιτώνες να δίνει τον ένα' Εκφράζει όμως απόλυτα την υπεράσπιση των εργατικών δικαιωμάτων, εκφράζει το δικαίωμα στην μόρφωση, στην εργασία και στην ζωή. Εκφράζει ο δικαίωμα του να με σέβονται και να μη με αντιμετωπίζουν σαν σκλάβο στην δουλειά μου. Δεν ξέρω κανένα μα κανένα συνδικαλιστή του ΠΑΜΕ να στειςίναι αραχτός και να το παίζει εργατοπατέρας. Δεν ξέρω κανένα που να είναι πουλημένος σε οποιαδήποτε εργοδοσία και σε οποιοδήποτε κεφάλαιο.
Θα μπορούσα να σου πω πολλά αλλά είναι αργά και βαριέμαι. ία σ και πάλι ότι είναι προσωπικές απόψεις , τις οποίες δεν είσαι υποχρεωμένος βέβαια να συμφωνήσεις.
Επειδή όμως διέκρινα ειρωνεία στην ερωτησή σου, σου λέω σαν τελευταίο ότι το ΚΚΕ έχει μια ιστορία 90 χρόνων εργατικούς αγώνες, με χιλιάδες νεκρούς αγωνιστές που έδωσαν την ζωή τους η στάθηκαν μπροστά στο εκτελεστικό απόσπασμα για τα ιδανικά που πίστευαν.
Βεβαίως και σεβόμαστε την ιστορία του ΚΚΕ. Βεβαίως και σεβόμαστε την ιστορία των 90 χρόνων αγώνων και θυσιών. Αλλά δυστυχώς η ίδια η ιστορία άλλαξε σελίδα. 'Ο υπαρκτός σοσιαλισμός - για τον οποίο χιλιάδες αγωνιστές έδωσαν και τη ζωή τους- ήταν άνθρακας και όχι θησαυρός. Λαοί ταλαιπωρήθηκαν στο όνομά του, εξορίστηκαν, βασανίστηκαν και εκτελέστηκαν. Λαοί ταλαιπωρούνται σήμερα στα σκλαβοπάζαρα της μετανάστευσης και της πορνείας.
Αν αυτή τη στιγμή η ηγεσία του ΚΚΕ σεβόταν τον εαυτό της και τους αγώνες αυτού του κόμματος, ή θα άλλαζαν πολιτική ή θα έκλειναν αυτό το μαγαζάκι που το μόνο που κάνει είναι να παίζει διασπαστικό ρόλο στο συνδικαλιστικό κίνημα και να δίνει βήμα στην κάθε Κανέλλη να βγάζει καθε λογής αποθημένα και υστερίες.
Αν σεβόταν την ιστορία αυτού του κόμματος η ηγεσία του δεν θα ανεχόταν στις γραμμές του να εκπροσωπείται από ανθρώπους σαν την Κανέλλη επειδή ξέρει καλά και λα"ικίζει και να την ακολουθεί ένα κομμάτι της κοινωνίας που δεν έχει πολιτικό κριτήριο.
Δυστυχώς - και το λέω με μεγάλη πικρία - το ΚΚΕ σήμερα το μόνο που προσπαθεί να σώσει είναι η Περισσός ΑΕ και τα κεφάλαιά της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 22:19, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από athanasiad
Βεβαίως και σεβόμαστε την ιστορία του ΚΚΕ. Βεβαίως και σεβόμαστε την ιστορία των 90 χρόνων αγώνων και θυσιών. Αλλά δυστυχώς η ίδια η ιστορία άλλαξε σελίδα. 'Ο υπαρκτός σοσιαλισμός - για τον οποίο χιλιάδες αγωνιστές έδωσαν και τη ζωή τους- ήταν άνθρακας και όχι θησαυρός. Λαοί ταλαιπωρήθηκαν στο όνομά του, εξορίστηκαν, βασανίστηκαν και εκτελέστηκαν. Λαοί ταλαιπωρούνται σήμερα στα σκλαβοπάζαρα της μετανάστευσης και της πορνείας.
Αν αυτή τη στιγμή η ηγεσία του ΚΚΕ σεβόταν τον εαυτό της και τους αγώνες αυτού του κόμματος, ή θα άλλαζαν πολιτική ή θα έκλειναν αυτό το μαγαζάκι που το μόνο που κάνει είναι να παίζει διασπαστικό ρόλο στο συνδικαλιστικό κίνημα και να δίνει βήμα στην κάθε Κανέλλη να βγάζει καθε λογής αποθημένα και υστερίες.
Αν σεβόταν την ιστορία αυτού του κόμματος η ηγεσία του δεν θα ανεχόταν στις γραμμές του να εκπροσωπείται από ανθρώπους σαν την Κανέλλη επειδή ξέρει καλά και λα"ικίζει και να την ακολουθεί ένα κομμάτι της κοινωνίας που δεν έχει πολιτικό κριτήριο.
Δυστυχώς - και το λέω με μεγάλη πικρία - το ΚΚΕ σήμερα το μόνο που προσπαθεί να σώσει είναι η Περισσός ΑΕ και τα κεφάλαιά της.
Σίγουρα η ιστορία άλλαξε σελίδα και σίγουρα το ΚΚΕ κάπου έχασε τον προσανατολισμό του. Να αλλάξουν γραμμή πλεύσης ναι, για να προσεγγίσουν τον κόσμο καλύτερα. Αλλά είναι πολύ χοντρό να το λες 'μαγαζάκι΄ γιατί πολλοί θα ήθελαν να σφετεριστούν αυτό το, ασς πούμε, σταθερό 6-7% ποσοστό. Κι είναι λάθος να θεωρείς διάσπαση την επιλογή ενός κόμματος να ξεκαθαρίζει τις θέσεις και τις απόψεις του από τους υπόλοιπουςπουλημένους συνδικαλιστές. Αυτοί θα έπρεπε να ντρέπονται και όχι το ΚΚΕ.
Μακάρι σαν την Κανέλλη να υπήρχαν κι άλλοι. Και δεν την ακολουθούν άνθρωποι που δεν έχουν πολιτικό κριτήριο, ίσα ίσα αυτοί, οι χωρίς πολιτικό κριτήριο, οι άσχετοι, είναι αυτοί που καθορίζουν το εκάστοτε εκλογικό αποτέλεσμα, ψηφίζοντας από ΝΔ ή ΛΑΟΣ, μέχρι ΠΑΣΟΚ ή ΣΥΡΙΖΑ.
Είσαι εμπαθής στς απόψεις σου και είναι αρχή μου να μην συνεχίζω την συζήτηση με τέτοιες προυποθέσεις.
Κι αν το ΚΚΕ προσπαθεί να περισώσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,635 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 22:38, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Voula
Σίγουρα η ιστορία άλλαξε σελίδα και σίγουρα το ΚΚΕ κάπου έχασε τον προσανατολισμό του. Να αλλάξουν γραμμή πλεύσης ναι, για να προσεγγίσουν τον κόσμο καλύτερα. Αλλά είναι πολύ χοντρό να το λες 'μαγαζάκι΄ γιατί πολλοί θα ήθελαν να σφετεριστούν αυτό το, ασς πούμε, σταθερό 6-7% ποσοστό. Κι είναι λάθος να θεωρείς διάσπαση την επιλογή ενός κόμματος να ξεκαθαρίζει τις θέσεις και τις απόψεις του από τους υπόλοιπουςπουλημένους συνδικαλιστές. Αυτοί θα έπρεπε να ντρέπονται και όχι το ΚΚΕ.
Μακάρι σαν την Κανέλλη να υπήρχαν κι άλλοι. Και δεν την ακολουθούν άνθρωποι που δεν έχουν πολιτικό κριτήριο, ίσα ίσα αυτοί, οι χωρίς πολιτικό κριτήριο, οι άσχετοι, είναι αυτοί που καθορίζουν το εκάστοτε εκλογικό αποτέλεσμα, ψηφίζοντας από ΝΔ ή ΛΑΟΣ, μέχρι ΠΑΣΟΚ ή ΣΥΡΙΖΑ.
Είσαι εμπαθής στς απόψεις σου και είναι αρχή μου να μην συνεχίζω την συζήτηση με τέτοιες προυποθέσεις.
Κι αν το ΚΚΕ προσπαθεί να περισώσει
Δεν είμαι εμπαθής στις απόψεις μου και πραγματικά δεν θέλω να παραξηγηθώ για κάτι τέτοιο. Μου αρέσει ο διάλογος μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες και ο κάθε ένας να έχει δικαίωμα να λέει την άποψή του, χωρίς βέβαια να χρησιμοποιεί προσωπικές ύβρεις και προσωπικά υπονοούμενα.
Θεωρώ λοιπόν ότι πράγματι οι συνδικαλιστικές διοικήσεις σήμερα και χτές ήταν και είναι πουλημένες. Όμως οι αριστεροί και δη οι κομμουνιστές- δεν εγκαταλείπουν έτσι τον αγώνα και τους εγκλωβισμένους εργαζόμενους στις πουλημένες ηγεσίες και να πάρουν μοναχικό δρόμο. Αν έχει δίκιο, μένει εκεί, αγωνίζεται και πείθει τον κόσμο να απομονώσει τους πουλημένους και να αποκτήσει ηγέτες που θάχουν σκοπό και στόχο το εργατικό κίνημα και όχι προσωπικούς στόχους.
Το ΚΚΕ τί κάνει σήμερα; Δεν αποδέχεται την ΑΔΕΔΥ και τη ΓΕΣΣΕ - τα ανώτατα συνδικαλιστικά όργανα- τα αποκαλεί πουλημένα, αλλά το τελείως παράλογο είναι ότι συμμετέχει σε αυτά. Κάνει τις προτάσεις του και αν δεν έχει την πλειοψηφία, τότε τραβάει το δρόμο του. Κατά τα άλλα ο δημοκρατικός συγκεντρωτισμός ισχύει για όλους τους άλλους εκτός από αυτούς........
Πιστεύω ότι παίζουν το παιχνίδι της εξουσίας. Διασπούν τους εργαζόμενους και την αριστερά.
Ειλικρινά λυπάμαι αν σε στενοχώρησα, δεν είμαι εμπαθής, πίστεψέ με. Προσωπικές εμπειρίες έχω και μάλιστα αρκετά χρόνια.

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 23:08, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
ο Σειριος τον βλεπει ροδαλο ροδαλο
Από την υπέρταση είναι. Με τόσο πάχιατο και χοληστερίνη στα κατακόκκινα, η πίεσή του δεν μπορεί να είναι κάτω από 24... η φυσιολογική λέμε!

Δεν πρόκειται απλώς για πολύχρονο πρόγραμμα λιτότητας, που όταν τελειώσει θα επανέλθουμε στις παλιές "καλές" ημέρες. Πρόκειται για σχέδιο αποδόμησης κοινωνικών δικαιωμάτων.
Συμφωνώ απόλυτα. Αυτό είχε αρχίσει να γίνεται αγάλι-αγάλι εδώ και χρόνια.

Το φλέγον ερώτημα είναι τι κάνουμε τώρα...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:13, 03-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz
Από την υπέρταση είναι. Με τόσο πάχιατο και χοληστερίνη στα κατακόκκινα, η πίεσή του δεν μπορεί να είναι κάτω από 24... η φυσιολογική λέμε!

Συγγρου μηπως;;;;;;;;;;

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 06:45, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Zbeebz

Στη σημερινή κατάσταση μας έχουν φέρει όλα τα πολιτικά κόμματα - ιδιαίτερα αυτά που εναλλάσονταν στην εξουσία- βέβαια έχει και η αριστερά μεγάλη ευθύνη. Με το λαΪκισμό τους, τις πελατιακές σχέσεις και τη ρεμούλα. Διέλυσασν το Δημόσιο τομέα. Δημιούργησαν ιδιωτικό ο οποίος ζούσε από τον Δημόσιο (εργολάβοι, φαρμακευτικές εταιρείες κ.λ.π)
Ο λαός έχασε την εμπιστοσύνη τους στους πολιτικούς και συνδικαλιστικούς ηγέτες. Τους απαξίωσε και βολεύτηκε στους καναπέδες του. Και αυτοί......έδρασαν.
Αυτό εκμεταλλεύονται τώρα και οι του Δ.Ν.Τ και της ΕΕ αλλά και η κυβέρνηση. Δεν υπάρχει αντιπολίτευση, δεν υπάρχει υγιές συνδικαλιστικό κίνημα για να αντιδράσουν και να ξεσικώσουν παράλληλα και τον αγανακτισμένο κόσμο.
Τι θα γίνει τώρα; Μόλις πιάσουμε πάτο (το βλέπω σύντομα) θα γίνει αναδιάρθωση της πολιτικής και συνδικαλιστικής μας ζωής, γιατί δεν πάει άλλο.
Ομως μέχρι τότε, η κάθε αγανακτισμένη ομάδα, ανεξέλεκτα θα δρά όπως εκείνη καταλαβαίνει. Δεν θα υπάρχει συνοχή και η βία φαίρνει βία. Μακάρι να μη δούμε πράγματα τα οποία σήμερα ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε.
Πιστεύω ότι τα πράγματα είναι πολύ σοβαρά και χρειάζεται μεγάλη προσοχή.
Η ιστορία έχει δείξει ότι τα ανεξέλεκτα κινήματα δεν έχουν φέρει πάντα τα θεμιτά αποτελέσματα. Τα χρησιμοποιούν οι επιτήδιοι έως εκεί που τα χρειάζονται και στο τέλος τα συκοφαντούν στα μάτια του κόσμου και τα αποδιοργανώνουν.
Πιστεύω οτι αυτό που σήμερα μπορούμε να κάνουμε, εδώ που φτάσαμε, είναι ενωμένοι όλοι, να αγωνιστούμε μέσα από τις συνδικαλιστικές μας οργανώσεις και σωματεία, να συμμετέχουμε στις απεργίες και συγκεντρώσεις και σίγουρα θάχουμε καλύτερα αποτελέσματα.
Μια λα"ική παροιμία λέει "Φωνή λαού Οργή Θεού". Και η δύναμη του κόσμου σίγουρα φέρνει καλύτερες μέρες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη athanasiad : 04-05-10 στις 09:41.
Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 08:33, 04-05-10:

Βούλα μου, καλή η 90ετής ιστορία του ΚΚΕ, αλλά σήμερα δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
Σήμερα το πρωί το Π.Α.Μ.Ε. πήγε και κρέμασε πανώ στην Ακρόπολη. Δηλαδή, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αυτά που κάνουν είναι τελείως λάθος? Όπως αυτά που έγιναν στο λιμάνι με το κρουαζιερόπλοιο? Ότι αυθαίρετα κλείνουν εισόδους επιχειρήσεων και δεν αφήνουν τον κόσμο να δουλέψει και τους καταναλωτές να ψωνίσουν? Εγώ θέλω να έρθει ένας συνδικαλιστής και να μου πει από πού παίρνει μισθό, μάλλον από πού πρωτοπαίρνει.
Σιχαίνομαι όλους τους συνδικαλιστές γιατί έχουν κάνει τον συνδικαλισμό εφαλτήριο για κάποια βουλευτική έδρα ή κάποιο άλλο αξίωμα (πρόεδρος ΟΤΕ, πρόεδρος Unesco κλπ.---παραδείγματα υπαρκτά).
Το δε Κ.Κ.Ε. ασε, είναι μία μεγάλη σύγχρονη επιχείρηση με τεράστια ακίνητη περιουσία (εισφορές μελών) και ρευστότητα σε χρήμα (για αυτό και ο Μαίλλης έχει αυτοκίνητο LEXUS των 60.000 ευρώ με προσωπικό οδηγό---τα έχω δει αυτά, δεν είναι καφενεδοκουβέντες). Μία "λεπτομέρεια". Πήγε η εφορία να ελέγξει τον Περισσό. Εκδιώχθηκαν κλωτσηδόν! Δεν τους αγγίζει κανείς.
Για την δε Κανέλλη, δεν την γουστάρω. την θυμάμαι κάποτε σε μία τράπεζα που είχε μπει με τρομερό ύφος και ντε και καλά ήθελε να πάρει δάνειο για το σωματείο λεσβιών της Ελλάδας και ο δ/ντης δεν της έδινε και τον έβριζε τον άνθρωπο (θα σου δείξω τι θα σου κάνω κλπ....). Το περιοδικό της Νέμεσις είναι σχετικά καλό από τα γραφεία στο Κολωνάκι που το εκδίδει. Και επίσης μου την δινει απίστευτα ο ψευτοτσαμπουκάς της όταν επιβάλλει ότι για να βγει στα κανάλια θέλει το ελεύθερο να καπνίζει (απαγορεύεται διά νόμου) αλλιώς δεν πάει. Την φέρνουν όμως γιατί έχει καταντήσει γραφική και σηκώνει τηλεθέαση. Της αναγνωρίζω όμως ότι αρκετά από όσα λέει με βρίσκουν σύμφωνο. Της καταλογίζω όμως ότι κότεψε να ξεσκεπάσει τον Παπαντωνίου σε ένα πάνελ που ήταν μαζί, για το τι αλήτης ήταν....Εκεί ήταν που έπρεπε να τον πατήσει κάτω.

Σημειώνω εδώ, ότι κάθε χρόνο αγοράζω κουπόνια του ΚΚΕ τις μέρες του Πολυτεχνείου. Το έκανα, το κάνω και θα το κάνω αν και ποτέ δεν ψήφισα και ούτε θα ψηφίσω ΚΚΕ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 09:50, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
Βούλα μου, καλή η 90ετής ιστορία του ΚΚΕ, αλλά σήμερα δεν μου λέει απολύτως τίποτα.
Σήμερα το πρωί το Π.Α.Μ.Ε. πήγε και κρέμασε πανώ στην Ακρόπολη. Δηλαδή, δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αυτά που κάνουν είναι τελείως λάθος? Όπως αυτά που έγιναν στο λιμάνι με το κρουαζιερόπλοιο? Ότι αυθαίρετα κλείνουν εισόδους επιχειρήσεων και δεν αφήνουν τον κόσμο να δουλέψει και τους καταναλωτές να ψωνίσουν? Εγώ θέλω να έρθει ένας συνδικαλιστής και να μου πει από πού παίρνει μισθό, μάλλον από πού πρωτοπαίρνει.
Σιχαίνομαι όλους τους συνδικαλιστές γιατί έχουν κάνει τον συνδικαλισμό εφαλτήριο για κάποια βουλευτική έδρα ή κάποιο άλλο αξίωμα (πρόεδρος ΟΤΕ, πρόεδρος Unesco κλπ.---παραδείγματα υπαρκτά).
Το δε Κ.Κ.Ε. ασε, είναι μία μεγάλη σύγχρονη επιχείρηση με τεράστια ακίνητη περιουσία (εισφορές μελών) και ρευστότητα σε χρήμα (για αυτό και ο Μαίλλης έχει αυτοκίνητο LEXUS των 60.000 ευρώ με προσωπικό οδηγό---τα έχω δει αυτά, δεν είναι καφενεδοκουβέντες). Μία "λεπτομέρεια". Πήγε η εφορία να ελέγξει τον Περισσό. Εκδιώχθηκαν κλωτσηδόν! Δεν τους αγγίζει κανείς.
Για την δε Κανέλλη, δεν την γουστάρω. την θυμάμαι κάποτε σε μία τράπεζα που είχε μπει με τρομερό ύφος και ντε και καλά ήθελε να πάρει δάνειο για το σωματείο λεσβιών της Ελλάδας και ο δ/ντης δεν της έδινε και τον έβριζε τον άνθρωπο (θα σου δείξω τι θα σου κάνω κλπ....). Το περιοδικό της Νέμεσις είναι σχετικά καλό από τα γραφεία στο Κολωνάκι που το εκδίδει. Και επίσης μου την δινει απίστευτα ο ψευτοτσαμπουκάς της όταν επιβάλλει ότι για να βγει στα κανάλια θέλει το ελεύθερο να καπνίζει (απαγορεύεται διά νόμου) αλλιώς δεν πάει. Την φέρνουν όμως γιατί έχει καταντήσει γραφική και σηκώνει τηλεθέαση. Της αναγνωρίζω όμως ότι αρκετά από όσα λέει με βρίσκουν σύμφωνο. Της καταλογίζω όμως ότι κότεψε να ξεσκεπάσει τον Παπαντωνίου σε ένα πάνελ που ήταν μαζί, για το τι αλήτης ήταν....Εκεί ήταν που έπρεπε να τον πατήσει κάτω.

Σημειώνω εδώ, ότι κάθε χρόνο αγοράζω κουπόνια του ΚΚΕ τις μέρες του Πολυτεχνείου. Το έκανα, το κάνω και θα το κάνω αν και ποτέ δεν ψήφισα και ούτε θα ψηφίσω ΚΚΕ.
Κάθε μορφή πάλης αυτές τις μέρες, πιστεύω ότι είναι αποδεκτή, αρκεί να μην κινδυνεύουν ανθρώπινες ζωές. Συμφωνώ με την συγκεκριμένη κίνηση του ΚΚΕ, αν και δεν συμφωνώ καθόλου με τη γενικότερη πολιτική και κατ΄επέκταση με τη γενικότερη ιδεολογία που πρεσβεύει. Είναι αναχρονιστική, την γνωρίσαμε στον υπαρκτό σοσιαλισμό όλα αυτά τα χρόνια και σήμερα ανοίκει στο χρονοτούλαμπο της ιστορίας.
Βέβαια σήμερα δεν είναι ώρα για τέτοιου είδους πολιτικές αντιπαραθέσεις. Αυτές τη δεδομένη στιγμή θεωρούνται "πολιτέλεια",
Πιστεύω ότι για να πετύχουμε κάτι να διασώσουμε από τις κοινωνικές μας κατακτήσεις, πρέπει όλες οι υγιείς κοινωνικές δυνάμεις νάμαστε ενωμένες. Διαφορετικά θα μας ισοπεδώσουν το ΝΔΤ, η ΕΕ, οι Αμερικάνοι και το ΝΑΤΟ (υπάρχουν και αυτοί που καραδωκούν)

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 10:59, 04-05-10:

Οι μεγαλύτερες πορείες που άλλαξαν την ιστορία δεν είχαν τη σημαία κανενός κόμματος.Η ιστορία υπάρχει για να μαθαίνουμε από αυτή
http://www.youtube.com/watch?v=9loPiyKm-z8
http://www.youtube.com/watch?v=SJvjHqCl2a4

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 11:05, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από vi2ka
Οι μεγαλύτερες πορείες που άλλαξαν την ιστορία δεν είχαν τη σημαία κανενός κόμματος.Η ιστορία υπάρχει για να μαθαίνουμε από αυτή
http://www.youtube.com/watch?v=9loPiyKm-z8
http://www.youtube.com/watch?v=SJvjHqCl2a4
Έκατσα εχτές και είδα τα πρώτα 6 επεισόδεια... σήμερα αν προλάβω θα δώ και τα άλλα...

Που με 54δις.... η Αργεντινή έκανε ότι έκανε.. όχι με 300 που έχουμε εδω...

Γροθιά στο στομάχι... μια γροθιά που έχει έρθει πλεον πολύ κοντά μας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη julia : 04-05-10 στις 11:21.
Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 11:47, 04-05-10:

σήμερα μου ήρθε αυτό.
Οποιος θελει ας το προωθήσει...
"Η ΦΩΝΗ ΤΟΥ ΜΕΜΟΝΩΜΕΝΟΥ ΠΟΛΙΤΗ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ
ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ !!!!!

Σας καλούμε όλους τους εργαζόμενους στον ιδιωτικό, στο δημόσιο τομέα,
συνταξιούχους και όλους τους πολίτες της Ελλάδας από όλη τη
χώρα το Σάββατο στις 29 Μαϊου 2010 και ώρα 12:00 στην πλατεία Συντάγματος
να υψώσουμε την φωνή και τα πανό μας ενάντια στην ατιμωρησία των πολιτικών
και των διαπλεκομένων που οδήγησαν την
Ελλάδα στην σημερινή κατάσταση.

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ Η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ
ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΜΕΣΗ ΑΡΣΗ ΤΗΣ ΑΣΥΛΙΑΣ
ΚΑΙ ΔΗΜΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΥΣΙΩΝ ΤΟΥΣ!!!"

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 12:39, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Nota
σήμερα μου ήρθε αυτό.
Οποιος θελει ας το προωθήσει...
ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ !!!!!

Εμένα με βρίσκουν απολύτως σύμφωνη!!!
Μακάρι να έμενα Αθήνα να 'ρχόμουνα και εγώ!

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 15:51, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Nota
ΔΙΑΠΛΕΚΟΜΕΝΟΥΣ !!!!!

Μακάρι να μαζευτούμε αρκετοί...

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 16:59, 04-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Μακάρι να μαζευτούμε αρκετοί...
Ποιός μας καλεί; Τίνος πρωτοβουλία είναι αυτό το κάλεσμα;

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:20, 04-05-10:

Αν έχω καταλάβει καλά από το "μεμονωμένος πολίτης", δεν υπάρχει καμία οργανωμένη ομάδα (κομματική, συνδικαλιστική ή ό,τι άλλο) από πίσω. Κάπως έτσι, από στόμα σε στόμα, είχαν οργανωθεί και τα συλαλλητήρια διαμαρτυρίας για τις πυρκαγιές του '07.

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 19:16, 04-05-10:

Προσπαθώ να καταλάβω τι εξυπηρετούν μέτρα όπως η απελευθέρωση των απολύσεων, ο περιορισμός της αποζημίωσης στους απολυμένους, η κατάργηση των συλλογικών συμβάσεων, η περικοπή του βασικού μισθού στο μισό. Εκείνο που καταλαβαίνω, χωρίς ιδιαίτερη σκέψη είναι ότι σκοπεύουν να κάνουν τη χώρα μας αγορά εργασίας ασιατικών μέτρων και σταθμών.
Η Ευρωπα"ική Ελλάδα από εδώ και στο εξής θα στηριχθεί σε επιχειρήσεις εντατικής εργασίας.
Σκοπεύουν οι ελληνικές επιχειρήσεις να χτυπήσουν με φτηνά μεροκάματα τα οποία θα προσφέρουν οι απελπισμένοι και υπόδουλοι Έλληνες, την Κίνα, την Ινδία, την Ταϊβάν. Με αυτό τον τρόπο θα ανταγωνιστεί η Ελλάδα τις ευρωπαϊκές οικονομίες και με αυτά τα μέτρα πιστεύει η κυβέρνηση ότι θα ανακάμψει.
Ο υπουργός Οικονομικών, παρουσιάζοντας τα μέτρα, παραδέχτηκε ότι στα τρία χρόνια που ορίζονται από το χρονοδιάγραμμα της κυβέρνησης, διότι μετά πρέπει να κάνουν και εκλογές, το δημόσιο χρέος θα αυξηθεί και θα ξεπεράσει το 140% του ΑΕΠ.
Τα τρία χρόνια είναι η πρώτη δόση. Αν στο μεταξύ δεν έχουμε βάλει λουκέτο. Και η οικονομική χρεοκοπία είναι το λιγότερο. Πιάνεις πάτο και ξεκινάς ως χώρα από την αρχή. Η χρεοκοπία ομως είναι και εθνική, και παραγωγική, αλλά και επιστημονική, κοινωνική, ηθική και πολιτισμική.
Το τραγικό μιας κυβέρνησης χωρίς ηθικούς και πολιτικούς φραγμούς είναι πως τα μέτρα που ανακοίνωσε θα μας οδηγήσουν στη χρεωκοπία. Και θα συμβεί αυτό, διότι ο ιδιωτικός τομέας αδυνατεί να σηκώσει το βάρος που του αναλογεί για να βοηθήσει τον δημόσιο ο οποίος καταρρέει. Άλλωστε, ο ιδιωτικός τομέας σε μεγάλο βαθμό είναι κρατικοδίαιτος, ή ζει αποκλειστικά από την εσωτερική αγορά, η οποία με τα μέτρα αυτά, θα καταρρεύσει.
Τελικά κάπως έτσι δεν χάθηκαν και οι δεινόσαυροι, επειδή δεν εύρισκαν τροφή; Και να σκεφτεί κανείς ότι έχουμε ένα από τους αρχαιότερους πολιτισμούς της χώρας. Είναι άδικο.

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 15:12, 05-05-10:

Μόλις το έμαθα από το έκτακτο δελτίο.Αναμεταδίδουν εικόνες από ξένα τηλεοπτικά δίκτυα.
Καταδικάζω απερίφραστα την επίθεση με βόμβες μολότωφ στο κτήριο της Marfin.
Τρείς άνθρωποι ,μεταξύ των οποίων και μια έγκυος γυναίκα έχασαν την ζωή τους.
Ο ιδιοκτήτης της τράπεζας δεν θα πάθει τίποτα, άσε που είναι ασφαλισμένα όλα σίγουρα, οι άνθρωποι που έχασαν την ζωή τους ήταν εργαζόμενοι που δεν έφταιγαν σε τίποτα!

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 15:16, 05-05-10:

εχω συγκλονιστει με τον θανατο των τριων εργαζομενων της μαρφιν..η μια γυναικα ηταν εγκυος..δεν εχω λογια να περιγραψω πως νιωθω..η κατασταση εχει ξεφυγει για τα καλα..

Σημείωση συντονιστή: το μήνυμα αυτό προήλθε από τη σχετική συζήτηση στο section MyCat

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:01, 05-05-10:

Ειναι τραγικο... 3 ανθρωποι χασαν τις ζωες του αδικα..τοσο αδικα...
Ανθρωποι που πηγαν σημερα στις δουλειες τους..γιατι ηταν ΔΙΚΑΙΩΜΑ τους να δουλεψουν!! Και ερχεται το καθε κατακαθι της κοινωνιας και τους σκοτωνει!! ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΡΕ ΞΕΦΤΙΛΕΣ??? Να σκοτωνετε αθωους αθρωπους??? Και τι καταλαβανε απο ολα αυτο?? Οικογενεις σημερα θα θρηνισουν τους ανθρωπους τους..του ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ που πηγαν στις δουλειες τους!!
Και εν πασι περιτωση αν θελεις ρε ξεφτιλα να καψεις την τραπεζα να το κανεις αλλα ελενξε πρωτα αν υπαρχουν ανθρωποι στο κτηριο!!!
Εχω σιχαθει τους παντες!! Τους παντες που νομιζουν οτι ειναι δικαιωμα τους να κανουν οτι τους γουσταρει!!
Κατι τετοιες στιγμες σκεφτομαι οτι η μονη λυση για να ηρεμισουν αυτοι οι ανθρωποι ειναι μια! Να κατεβει ο στρατος και να τους πατησει κατω σαν σκουλικια!! Γιατι μονο αυτη η ''Δημοκρατια'' αρμοζει σε κατι τετοιους!!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 16:04, 05-05-10:

ας ελέγξουμε όμως πρώτα αν είναι προβοκάτσια ολα αυτά για να ανακοπουν οι πορείες κ το κύμα διαμαρτυρίας

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 16:08, 05-05-10:

εγω μια απορια εχω..οι τραπεζες στο κεντρο της αθηνας..τι δουλεια ειχαν να ειναι ανοικτες?????????????? σε ολη την ελλαδα ειναι κλειστες κ εκει τις αφησανε??? μηπως ολο αυτο ειναι σκοπιμο?? ειμαι παρα πολυ εκνευρισμενη!!

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:10, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από elvenstar
ας ελέγξουμε όμως πρώτα αν είναι προβοκάτσια ολα αυτά για να ανακοπουν οι πορείες κ το κύμα διαμαρτυρίας
Προβοκατσια η οχι ενα το αποτελεσμα 3 νεκροι και δεκαδες τραυματιες!! ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:11, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από evelynkar
εγω μια απορια εχω..οι τραπεζες στο κεντρο της αθηνας..τι δουλεια ειχαν να ειναι ανοικτες?????????????? σε ολη την ελλαδα ειναι κλειστες κ εκει τις αφησανε??? μηπως ολο αυτο ειναι σκοπιμο?? ειμαι παρα πολυ εκνευρισμενη!!
Απεργοσπαστες ηταν οι ανθρωποι Λουκο μου.. Και ειχαν καθε δικαιωμα να μην θελουν να απεργισουν..

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 16:21, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Απεργοσπαστες ηταν οι ανθρωποι Λουκο μου.. Και ειχαν καθε δικαιωμα να μην θελουν να απεργισουν..
καταλαβα....παντως στην πατρα ηταν ολες οι τραπεζες κλειστες, κ ακομα τα ατμ ειχαν κατεβασει ρολα κ δεν καταφερα να τραβηξω λεφτα για να παρω την εγγυηση του σπιτιου που θα εκανα σημερα..επεσα κ μεσα στην πορεια, κ εφαγα κ δακρυγονα που εριξε η αστυνομια..

ο λακης ειμαι η λουκο ειναι η ναταλια

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:26, 05-05-10:

ο λακης ειμαι η λουκο ειναι η ναταλια
Φαντασου ποσο εκνευρισμενη ειμαι που μπερδευτηκα ΛΑΚΙ ΜΟΥ!!!

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

H evelynkar έγραψε στις 16:33, 05-05-10:

το troktiko γραφει..

"Απο τις 12 παρακάλαγαν οι υπάλληλοι να φύγουν απο τη Marfin"

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΑΝ!

"Οι υπάλληλοι στη Marfin παρακαλούσαν απο τις 12 να φύγουν λόγω των επεισοδίων που θα γινόντουσαν. Διευθυντικό στέλεχος που βρισκόταν σε άλλο κατάστημα τους το απαγόρευσε. Οταν πέταξαν τις 3 μολότοφ οι υπάλληλοι άρχισαν να...

ανεβαίνουν προς τα πάνω. Υπήρχε μια σιδεριά και ήταν κλειδωμένα και δεν υπήρχε έξοδος κινδύνου. Οι υπάλληλοι ένας ένας πηδούσαν απο τον φωταγωγό σε διπλανά κτήρια, στην Costa Boda και στο Βασιλόπουλο για να σωθούν αλλά οι 3 δεν πρόλαβαν, πέθαναν απο τις αναθυμιάσεις."

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

αν ειναι ετσι τα πραγματα, μαλλον δεν ηταν δικη τους επιλογη να σπασουν την απεργια..

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:37, 05-05-10:

το troktiko γραφει..

"Απο τις 12 παρακάλαγαν οι υπάλληλοι να φύγουν απο τη Marfin"

ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΑΝ!

"Οι υπάλληλοι στη Marfin παρακαλούσαν απο τις 12 να φύγουν λόγω των επεισοδίων που θα γινόντουσαν. Διευθυντικό στέλεχος που βρισκόταν σε άλλο κατάστημα τους το απαγόρευσε. Οταν πέταξαν τις 3 μολότοφ οι υπάλληλοι άρχισαν να...

ανεβαίνουν προς τα πάνω. Υπήρχε μια σιδεριά και ήταν κλειδωμένα και δεν υπήρχε έξοδος κινδύνου. Οι υπάλληλοι ένας ένας πηδούσαν απο τον φωταγωγό σε διπλανά κτήρια, στην Costa Boda και στο Βασιλόπουλο για να σωθούν αλλά οι 3 δεν πρόλαβαν, πέθαναν απο τις αναθυμιάσεις."

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

αν ειναι ετσι τα πραγματα, μαλλον δεν ηταν δικη τους επιλογη να σπασουν την απεργια..
Αλλου διαβασα οτ ηταν απεργοσπαστες! ακομα χειροτερα δηλαδη!
Φαντασου τι σκουλικι ηταν και αυτος ο ''κυριος'' !! Να παει αυτος λοιπον στις οικογενειες των ανθρωπων και να απολογηθει!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 17:55, 05-05-10:

ρε παιδια...ελεος...ξερουμε πολυ καλα οτι οταν εισαι ιδιωτικος υπαλληλος..ειναι πολυ δυσκολο,εως αδυνατο να κανεις απεργια...τι λεμε τωρα...και εγω,δεν ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος(μην νομ ισετε δηλαδη οτι το λεω για αυτο..)

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 18:16, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
ρε παιδια...ελεος...ξερουμε πολυ καλα οτι οταν εισαι ιδιωτικος υπαλληλος..ειναι πολυ δυσκολο,εως αδυνατο να κανεις απεργια...τι λεμε τωρα...και εγω,δεν ειμαι ιδιωτικος υπαλληλος(μην νομ ισετε δηλαδη οτι το λεω για αυτο..)
Ετσι ακριβως ειναι!!! και αυτα τα αποβρασματα δεν σεβαστηκαν τιποτα!!
Εχω εκνευριστει τοσο πολυ απο την ωρα που το εμαθα που απο μεσα μου τους εχω χαρακτιρισει ποικιλοτρόπος!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:21, 05-05-10:

Ετσι ακριβως ειναι!!! και αυτα τα αποβρασματα δεν σεβαστηκαν τιποτα!!
Εχω εκνευριστει τοσο πολυ απο την ωρα που το εμαθα που απο μεσα μου τους εχω χαρακτιρισει ποικιλοτρόπος!!!
μην σκοτωνεσαι...ενας ειναι ο χαρακτηρισμος...ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ...

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 18:25, 05-05-10:

Που ειναι οι ειρηνηκες πορειες??? πλεον καθε πορεια φερνει μαζι της και δεκαδες τραυματιες και νεκρους!! αν ειναι δυνατον!!
Ετσι θα διαμαρτυρηθουμε?? ετσι θα βρουμε το δικιο μας?? με το να σκοτωνουμε αθωος πολιτες?? Τα συγχαρητιρια μου!! ειμαστε αξιοι της μοιρας μας! Σιγουρα θα παρουμε αυτο που μας αξιζει! ενα τιποτα δηλαδη! και φυσικα δεν μιλαω για αυτους που βγηκαν να απεργισουν ηρεμα..αλλα για τους αλλους τους τελειωμενους!
Τα ρεζιλικια μας κανουν βολτα σε ολο το κοσμο! ειχαμε λιγα για να γινουμε ο περιγελος προσθεσαμε και λιγα ακομα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:38, 05-05-10:

Η πορεια,απο οτι ειπαν τα καναλια...ειρηνικη ητανε..απλα,εδρασαν οι γνωστες ομαδες...οπως παντα..

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 18:45, 05-05-10:

To θέμα είναι ότι θρηνούμε θύματα πάρα πολύ νωρίς. Μακάρι νάναι και τα τελευταία.
Τι σημασία έχει αν οι νέοι αυτοί άνθρωποι δούλευαν σε μέρα απεργίας. Σημασία έχει ότι το πρωί έφυγαν από το σπίτι τους, για τη δουλειά τους και δεν ξαναγύρισαν.
Ενα ακόμα έγκλημα που διαπράχθηκε εναντίον των εργαζομένων στην πατρίδα μας.
Και το έργο δεν το έχουμε δει ολόκληρο ακόμα........

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:10, 05-05-10:

To θέμα είναι ότι θρηνούμε θύματα πάρα πολύ νωρίς. Μακάρι νάναι και τα τελευταία.
Τι σημασία έχει αν οι νέοι αυτοί άνθρωποι δούλευαν σε μέρα απεργίας. Σημασία έχει ότι το πρωί έφυγαν από το σπίτι τους, για τη δουλειά τους και δεν ξαναγύρισαν.
Ενα ακόμα έγκλημα που διαπράχθηκε εναντίον των εργαζομένων στην πατρίδα μας.
Και το έργο δεν το έχουμε δει ολόκληρο ακόμα........

ακριβως αυτο...

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 19:12, 05-05-10:

Παιδια,ημουνα στην πορεια απο τις 11 το πρωι!!Ηταν πραγματι ειρηνικη,ο κοσμος ηταν πολυς,γυρω στις 120 χιλιαδες,και κανενας δεν εφευγε παρολο που η ωρα περναγε και δεν κουνιομασταν.Ημουνα στο Πεδιον του Αρεως,δηλαδη στο τελος της πορειας.Περασα απο Σταδιου 10 λεπτα πριν γινει το κακο στην τραπεζα και εφυγα ακριβως γι αυτο το λογο.Τους ειδα να προετοιμαζονται,να φορανε κουκουλες και κρανη και να μαζευουν απο κατω πλακακια σπασμενα και μπουκαλια που καποιοι ειχαν αφησει νωριτερα.Για αυτο και εφυγα αρον αρον!!!!Ειδα ομως και κυριουλες να προσπαθουν να τους διωξουν απο την πορεια και αυτοι απλως να συνεχιζουν το δρομο τους χωρις να απαντουν.Δεν ξερω αν ηταν αναρχικοι,αντιεξουσιαστες ή ασφαλιτες,ξερω ομως οτι ειναι μεγαλα κωλοπαιδα!!!!!Οπως μεγαλο κωλοπαιδο ειναι και αυτος ο διευθυντης που δεν αφησε τους υπαλληλους του να φυγουν απο τις 12 και τους εγκλωβισε μεσα δινοντας εντολη να κλειδωσουν οι πορτες για λογους ασφαλειας!!!!!!!
Ντροπη στους υπευθυνους για την κατασταση μας,ντροπη στα κωλοπαιδα,ντροπη στους υπευθυνους της τραπεζας!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 19:14, 05-05-10:

Υπάρχουν οι διαδηλωτές που διαδηλώνουν για το δίκιο τους κ υπάρχουν κ οι γνωστοί προβοκάτορες που η δουλειά τους είναι αυτή εδώ κ χρόνια κ μάλιστα τα άτομα αυτά είναι συγκεκριμένα κ γνωστά σε όλους κ όσοι έχουν πάρει μέρος έστω κ σε μία πορεία μπορούν να καταλαβουν το τι λέω κ σε ποιους αναφέρομαι σε αναρχικούς του κώλου που κάνουν αντίσταση κάθε φορά που ο κόσμος ξεσηκώνετε ενώ το υπόλοιπο διάστημα βρίσκονται στα Εξάρχεια κ πίνουν μπίρες κερασμένες ένας θεός ξέρει από ποιους. Που ήταν όλοι αυτοί τόσα χρόνια που παίρναν ένα μετά το άλλο τα αντιλαϊκά μέτρα; Και έγινε μία μεγάλη πορεία μετά από τόσα χρόνια κ εμφανίστηκαν όλα τα φαντάσματα του παρελθόντος να ξεσκίσουν κ πάλι τις πορείες; Και πείτε μου κ ένα άλλο που το έχω μεγάλη απορία πως είναι δυνατών μία μολότοφ να κάψει συθέμελα τέτοιο κτίριο σαν την συγκεκριμένη τράπεζα;

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 19:18, 05-05-10:

Και πείτε μου κ ένα άλλο που το έχω μεγάλη απορία πως είναι δυνατών μία μολότοφ να κάψει συθέμελα τέτοιο κτίριο σαν την συγκεκριμένη τράπεζα;
απ οτι διαβασα και ακουσα και πριν λιγο στην τηλεοραση πεταξαν πρωτα ενα μπιτονι με βενζινη και μετα μολοτοφ...και οπως διαβασα και σε ενα site οτι μεγαλη ευθυνη του οτι εξαπλωθηκε τοσο πολυ και γρηγορα η φωτια ηταν οτι γυρισε ο αερας.. ειναι αυτο που λεμε καμια φορα αν δεν σε θελει..

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 19:22, 05-05-10:

Καλά είναι κ επαγγελματίες οι άνθρωποι τόσα χρόνια κάνουν βρομοδουλειές σίγουρα ήξεραν πως θα σκοτώσουν κόσμο γιατί γι αυτό πήγαν εξ αρχής να σκοτώσουν κόσμο κ όχι να συμμετάσχουν σε πορεία κ γι αυτό σε κάτι τέτοιες λέρες πρέπει με το που πατάνε το πόδι τους σε πορείες να γίνετε πογκρόμ χωρίς δεύτερη κουβέντα

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 19:26, 05-05-10:

Ελενα,δεν ειναι μονο αυτοι που λες...Ειναι και οι αλλοι,οι βαλτοι,που ο κοσμος προσπαθει να διωξει απο τις πορειες του και δεν τα καταφερνει γιατι τους φοβαται.Ειναι και αυτοι που εχουν εντολες να διαλυουν τις πορειες!!!!Κανεις δε θα εφευγε αν δε γινονταν επεισοδια!!Απο το πρωι ημασταν εκει και ολα ηταν μια χαρα..φωναζαμε,χορευαμε,διαδηλωναμε!!!!!!Αλλα προφανως το τραβηξαμε πολυ....Και ο κοσμος ειναι θυμωμενος...

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 19:35, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από tzoutzou
Ελενα,δεν ειναι μονο αυτοι που λες...Ειναι και οι αλλοι,οι βαλτοι,που ο κοσμος προσπαθει να διωξει απο τις πορειες του και δεν τα καταφερνει γιατι τους φοβαται.Ειναι και αυτοι που εχουν εντολες να διαλυουν τις πορειες!!!!Κανεις δε θα εφευγε αν δε γινονταν επεισοδια!!Απο το πρωι ημασταν εκει και ολα ηταν μια χαρα..φωναζαμε,χορευαμε,διαδηλωναμε!!!!!!Αλλα προφανως το τραβηξαμε πολυ....Και ο κοσμος ειναι θυμωμενος...
Για τα ίδια άτομα μιλάμε Αλίνα μου όλοι αυτοί είναι επαγγελματίες χρόνια ολοκληρα που οπως πολύ σωστά επισημαίνεις κ εσύ παίρνουν εντολές να διαλύουν τις πορείες όμως αυτή τη φορά ξεπερασαν κάθε όριο δολοφονώντας ανθρώπους που αγωνίζονται να επιβιώσουν

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 19:50, 05-05-10:

Για τα ίδια άτομα μιλάμε Αλίνα μου όλοι αυτοί είναι επαγγελματίες χρόνια ολοκληρα που οπως πολύ σωστά επισημαίνεις κ εσύ παίρνουν εντολές να διαλύουν τις πορείες όμως αυτή τη φορά ξεπερασαν κάθε όριο δολοφονώντας ανθρώπους που αγωνίζονται να επιβιώσουν
Συμφωνώ και γω κορίτσια. Διαλύουν τις συγκεντρώσεις όταν καταλάβουν ότι η "εκτόνωση" που μας επιτρέπουν, περνά τά όρια και γίνεται διεκδίκηση. Τότε, το παίζουν "αναρχικοί" και "εξωκοινοβουλευτική αριστερά".
Ας κόπτεται ο Κος Χρισοχοϊδης. Δεν πρόκειται να πληρώσουν οι δολοφόνοι, όπως δεν θα πληρώσουν και αυτοί που μας κατάκλεψαν τα ταμεία, την πατρίδα, την αξιοπρέπειά μας, τις ζωές μας και των παιδιών μας.

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 19:59, 05-05-10:

για οποιον έχει όρεξη ας κοιτάξει λίγο κ αυτή εδώ την συνέντευξη του Βγενόπουλου http://folders.skai.gr/default.asp?p...1&tID=214&tr=1 ίσως εξηγεί γιατί κάηκε η Μαρφιν σήμερα κ δολοφονήθηκαν κ αυτοί οι άνθρωποι είναι πολύ μεγάλη αλλά αξίζει τον κόπο

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:26, 05-05-10:

Πάντως είναι άξιο προσοχής που οι γνωστοί- άγνωστοι στράφηκαν μετά στο κτήριο του πρώην ΣΔΟΕ στην λεωφόρο Αμαλίας.
Γιατί άραγε να θέλουν να κάψουν τα αρχεία με υποθέσεις φοροδιαφυγής;
Διαβάστε http://www.enet.gr/?i=news.el.oikonomia&id=158764

Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 20:29, 05-05-10:

Η Πουπουλίνα έχει δίκιο. Στις ιδιωτικές τράπεζες (όλες πλην Αγροτικής όπου το δημόσιο διατηρεί ακόμα μεγάλο ποσοστό) ΔΕΝ γίνονται πια απεργίες εδώ και χρόνια. Σε αυτήν που δούλευα εγώ στη 10ετία του ΄90 ο εκπρόσωπος του (εργοδοτικού) συλλόγου μοίραζε τις προκηρύξεις για τις απεργίες της ΟΤΟΕ και τη μέρα της απεργίας ο ίδιος καθόταν και δούλευε.

Διαλύουν τις συγκεντρώσεις όταν καταλάβουν ότι η "εκτόνωση" που μας επιτρέπουν, περνά τά όρια και γίνεται διεκδίκηση. Τότε, το παίζουν "αναρχικοί" και "εξωκοινοβουλευτική αριστερά".
Ας κόπτεται ο Κος Χρισοχοϊδης. Δεν πρόκειται να πληρώσουν οι δολοφόνοι, όπως δεν θα πληρώσουν και αυτοί που μας κατάκλεψαν τα ταμεία, την πατρίδα, την αξιοπρέπειά μας, τις ζωές μας και των παιδιών μας.
Να σας πω εγώ για τα κωλόπαιδα που είδα εν δράσει ακριβώς στη γωνία κάτω απ' το σπίτι μου.
Ακούω ένα ΚΡΑΤΣ, πετιέμαι στο μπαλκόνι και βλέπω 4-5 μαυροφορεμένα και κουκουλοφόρα τσογλανάκια, ηλικίας λυκείου μάλλον, το πολύ-πολύ 20 χρονών, να πετάνε πέτρες ή ποιος ξέρει τι άλλο στο Goody's απέναντι. Τα χαϊβάνια! Το Goody's δεν είναι πολυεθνική, είναι καθαρά ελληνική αλυσίδα κι ας μοιάζει με ιμιτασιόν McDonald's. Τα κωλόπαιδα ήταν στη μέση της τεράστιας πορείας, όχι στο τέλος όπως μας είχαν συνηθίσει μέχρι τώρα. Ο ένας, άνετος, χώθηκε μέσα στους διαδηλωτές και κοίταζε τριγύρω. Μου έκανε εντύπωση, πώς δεν τον άρπαξαν 4-5 άντρες, να τον δώσουν πακέτο σε "αυτούς που δεν κάνουν τη δουλειά τους". Δεν θυμάμαι και τι ήταν το μπλοκ που περνούσε εκείνη την ώρα. Εγώ φώναζα πάνω απ' το μπαλκόνι, πιάστε τον τον π*****, αλλά πού! Λίγο πιο κάτω, εκσφενδόνισαν αντικείμενα σε "αυτούς που δεν κάνουν τη δουλειά τους", οι οποίοι "παρακολουθούσαν διακριτικά" από τα παράλληλα στενά και σπάσανε και το ταχυδρομείο. Επίσης ραγίσανε διάφορα τζάμια τραπεζών στην Τσιμισκή.
Το μπλοκ των αντεξουσιαστών ήταν τελευταίο στην πορεία. Κανένας τους δεν φορούσε κουκούλα και όλοι φαίνονταν άνθρωποι που τουλάχιστον ξέρουν ποιος ήταν ο Μπακούνιν.
Οι κουκουλοφόροι που είδα εγώ έμοιαζαν περισσότερο με χουλιγκάνια και επίσης δρούσαν με χουλιγκάνικες μεθόδους. Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με αυτούς αλλά μόνο βαλτοί μπορεί να είναι. Ηλίθια στρατιωτάκια σαν αυτά που υποτίθεται πως αντιμάχονται. Αν θέλεις να μην σε ξαναπασχολήσουν, δώσε τους στολή και εξουσία και θα κάνουν μόκο εσαεί!
Το μεσημέρι πήγαν στην παλιά φιλοσοφική και στην πλατεία του χημείου και μάλλον ετοιμάζονταν για τον γνωστό ηλίθιο πετροπόλεμο. Έπεσε δακρυγόνο να φάνε κι οι κότες αλλά φυσούσε προς τα πάνω. Να δούμε τι θα γίνει το βράδυ.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:43, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μυρτω
Πάντως είναι άξιο προσοχής που οι γνωστοί- άγνωστοι στράφηκαν μετά στο κτήριο του πρώην ΣΔΟΕ στην λεωφόρο Αμαλίας.
ευτυχως παντως...δεν τα εκαψαν(..αυτο ειπε το μεγκα.)..δεν στοχευσαν καλα...

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 20:43, 05-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από Μυρτω
Αρα κ τα δύο κτήρια που κάηκαν ήταν προειδοποίηση στην ουσία σε κάποιους ανθρώπους κ χωρίς κανένα συναίσθημα κάποιοι έκαναν ανθρωποθυσίες σήμερα για να πετύχουν τους στόχους τους όποιοι κ αν είναι αυτοί

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 20:44, 05-05-10:

ευτυχως παντως...δεν τα εκαψαν(..αυτο ειπε το μεγκα.)..δεν στοχευσαν καλα...
Τα στοιχεία δεν υπήρχαν πλέων εκεί είχαν μεταφερθεί όμως κ εκεί υπήρχαν εργαζόμενοι

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:04, 05-05-10:

Τα στοιχεία δεν υπήρχαν πλέων εκεί είχαν μεταφερθεί όμως κ εκεί υπήρχαν εργαζόμενοι
μαλιστα..τι να πω...
εχω πεσει σε μεγαλο ψυχοπλακωμα..σκεφτομαι το εξης...ειμαι..και πολλοι αλλοι, σε μια ηλικια,οπου δεν ειμαστε παιδια,να πεις οτι εχουμε τη ζωη μπροστα μας....υποτιθεται οτι σε αυτη την ηλικια(περιπου για 40 μιλαω)..περινμενεις να ευοδωσουν οι καρποι της εργασιας σου..και τελος παντων,διανυουμαι τα τελευταια χρονια νεοτητας...και αυτα...ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣ...ουτε να ονειρευτουμαι δεν μπορουμε για ενα καλυτερο μελλον ..οσο ειμαστε ακομα νεοι...

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

H elvenstar έγραψε στις 21:08, 05-05-10:

Αυτό που λες Εφη είναι οτι ακριβώς νιώθω κ εγώ μας έκλεψαν τα πάντα ακόμα κ το δικαίωμά μας να ζήσουμε με αξιοπρέπεια . κ δεν φτάνει που μας εξόντωσαν προ πολλού ψυχολογικά τώρα μας εξοντώνουν κ βιολογικά γι αυτό κ νιώθω τόσο οργισμένοι με όλους κ με όλα

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:18, 05-05-10:

Αυτό που λες Εφη είναι οτι ακριβώς νιώθω κ εγώ μας έκλεψαν τα πάντα ακόμα κ το δικαίωμά μας να ζήσουμε με αξιοπρέπεια . κ δεν φτάνει που μας εξόντωσαν προ πολλού ψυχολογικά τώρα μας εξοντώνουν κ βιολογικά γι αυτό κ νιώθω τόσο οργισμένοι με όλους κ με όλα
ενα πραγμα θα σου πω..τη δευτερα που πηγα σχολειο....ΕΚΛΑΙΓΑ..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους