Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,620 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 403 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πάντα θα υπάρχει ένας τρελός γείτονας...

xstratus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xstratus
Ο xstratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O xstratus sissy the princess έγραψε στις 13:09, 26-07-13:

Εγώ δε μπορώ να βρω τον γείτονα που δηλητηρίασε τα γατάκια μου στην αυλή , σήμερα βρήκα το πρώτο με αίμα στο στόμα , φόλα!
Είχα πάει εχτές θάλασσα και τα άφησα πρώτη φορά μόνα τους . Κάποιος το εκμεταλλεύτηκε αυτό και τα δηλητηρίασε , με τη κόσμο ζούμε πραγματικά, ξέρω δυο τρεις τρελούς που μπορούν να το έχουν κάνει , βρισκόμαστε σε πραγματικό πόλεμο σύντροφοι !
Η καρδία μου πάει να σπάσει ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:36, 26-07-13:

Τι να πω εκτός από κουράγιο...; Δεν υπάρχουν λόγια πια για τέτοιες πράξεις!
Ελπίζω να βρεις το ανθρωποειδές που το έκανε και να πληρώσει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xstratus

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xstratus
Ο xstratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O xstratus sissy the princess έγραψε στις 12:03, 27-07-13:

Τέσσερα αγγελούδια τέσσερα χαρούμενα και πανέμορφα (πως να μην είναι όμορφα, κάπου στο τέταρτο μήνα της ζωής τους) τα γιάτρεψα τάιζα , έτρεχαν γύρω μου , έπαιζαν χαρούμενα σαν μικρές μπάλες, και ένα τερατώδες ανοσιούργημα έκοψε αυτή τη χαρά , άνανδρα καθώς είδε ότι έλλειπε το αμάξι μου και έχω φύγει για ένα μπάνιο (τώρα δεν μπορώ να φύγω γιατί κάπου κάπου έρχεται η μάνα τους και ο πατέρας τους) είμαι σε κατάσταση σοκ , που έχουμε φτάσει , πού;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:40, 16-10-13:

'Ηλπιζα να μην ξαναχρειαστεί να γράψω ποτέ σ'αυτό το θέμα αλλά...
Πριν λίγες μέρες, ήμουν στο μπαλκόνι και είδα στην αντανάκλαση της απέναντι πολυκατοικίας το παράθυρο των από κάτω...'Ηταν κάποιος που κρατούσε όπλο!! Για κλάσματα δεν καταλάβαινα τι βλέπω και μετά κατάλαβα. 'Ηταν το αγοράκι τους (που μάλλον έχει ψυχολογικά προβλήματα!) και πυροβολούσε τα αδεσποτάκια που άραζαν στο δρόμο με κάτι σαν φλόμπερ!! Πάτησα μια φωνή και η απάντησή του ήταν "Πώς κάνεις έτσι επειδή έκανα μια πλάκα;;; " !!!
Προσπάθησα να του εξηγήσω πως είναι ζωντανά πλάσματα και δεν υπάρχει τίποτα αστείο στο να τα πονάει...αλλά πριν λίγο έκανε το ίδιο!!
'Εβαλα πάλι τις φωνές και έκλεισε το παράθυρο!
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι μπορώ να κάνω;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 20:56, 16-10-13:

Χριστέ και Παναγία! Ειρήνη βγάλε οπωσδήποτε φωτογραφίες, βίντεο, κάτι. Μπορεί να είναι μικρός αλλά μια σύσταση στους γονείς αν μη τι άλλο πρέπει να γίνει. Έλεος δηλαδή με τις μαλακισμένες και ανεκδιήγητες νοοτροπίες με τις οποίες μεγαλώνουν τα παιδιά τους... Έχω θυμώσει πάρα πολύ, ειλικρινά!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:57, 16-10-13:

Θα σου'λεγα να το απειλήσεις οτι θα φέρεις την αστυνομία, πόσο χρονώ είναι αυτό το μούλ/κο?
Αλλά το πραγματικό πρόβλημα είναι οι γονείς του
Είναι λογικοί? Είναι πολιτισμένοι? Είναι συνεννοήσιμοι, να πας να τους μιλήσεις για τα κατορθώματα του κανακάρη τους να καταλάβουν και να του το κόψουν?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:07, 16-10-13:

Φαντάζομαι δεν το αγόρασε μόνο του!! Οι γονείς έχουν όλη την ευθύνη εννοείται! Είναι στο σπίτι την ώρα που τα κάνει αυτά!
Γενικά, το μαλώνουν συνέχεια. Καυγάδες βαρβάτοι λέμε! 'Οσο μπορώ να κρίνω, δεν είναι κακοί. Σε νοητικό επίπεδο δεν το'χουν κάπως... Φαντάζομαι θα πουν τίποτα του στυλ "Τι να τον κάνουμε... Τον μαλώνουμε συνέχεια αλλά είναι ατίθασος..." και τέτοιες κακομοιριές!
Φωτογραφίες και βίντεο δε μπορώ να τραβήξω πρακτικά δυστυχώς! Το παράθυρο είναι στο ισόγειο κι εγώ στον πρώτο!

Α, το παιδί είναι 12-13ων χρονών.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 16-10-13 στις 21:28.
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 22:11, 16-10-13:

Πλήρης απογοήτευση...
Εγώ πιστεύω πως οι γονείς ξέρουν και απλά δεν ασχολούνται.Το έχω δει πολλές φορές να συμβαίνει δυστυχώς.
Εάν δεν υπάρχει η δυνατότητα για φωτο-video ίσως σε πρώτη φάση να προσπαθήσεις με πολύ υπομονή να μιλήσεις στους γονείς,να τους προσεγγίσεις με ψυχραιμία εξηγώντας τί είδες να κάνει το παιδί ώστε να κόψεις αντιδράσεις αρχικά.
Να δούμε πόσο υπεύθυνοι είναι από τη μεριά τους..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:33, 16-10-13:

Το παιδάκι έχει θέματα. 'Εχει κάνει κι άλλα ακραία ένα χρόνο που είμαστε εδώ. Φυσικά, όλες οι ευθύνες βαραίνουν τους γονείς.
Προβληματίζομαι για το αν πρέπει να προσπαθήσω να μιλήσω ψύχραιμα με τη μαμά του, να απευθυνθώ σε κάποιον με γνώσεις, π.χ. γραμμές που βοηθάνε σε περιπτώσεις παιδιών ή σε κάποιον που θα το τρομάξει ώστε να μην το ξανακάνει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 16-10-13 στις 22:37.
Παράθεση

tinkaki (κωνσταντινα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tinkaki
H κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα ( έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 394 μηνύματα.

H tinkaki miaouuuuuuuu έγραψε στις 23:32, 16-10-13:

αν ειναι δυνατον.οτι προβλημα και αν εχει το παιδι ειναι απαραδεκτο και βεβαια φταινε οι γονεις.δηλαδη για να καταλαβουν πρεπει να αρχισει να βαζει στον στοχο και ανθρωπους;αν δεν το εχει κανει ηδη ειμαι σιγουρη οτι θα το κανει πολυ συντομα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:47, 16-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Το παιδάκι έχει θέματα. 'Εχει κάνει κι άλλα ακραία ένα χρόνο που είμαστε εδώ. Φυσικά, όλες οι ευθύνες βαραίνουν τους γονείς.
Προβληματίζομαι για το αν πρέπει να προσπαθήσω να μιλήσω ψύχραιμα με τη μαμά του, να απευθυνθώ σε κάποιον με γνώσεις, π.χ. γραμμές που βοηθάνε σε περιπτώσεις παιδιών ή σε κάποιον που θα το τρομάξει ώστε να μην το ξανακάνει.
Με λίγα λόγια να πάρεις την πρωτοβουλία να κάνεις αυτό που όφειλαν να κάνουν οι γονείς του
Δεν ξέρω βρε Ειρήνη μου.. Καλό κουράγιο...., καθότι η κακία κάπως παλεύεται σε ορισμένες περιπτώσεις,...
η ηλιθιότητα είναι ανίκητη!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 16-10-13 στις 23:54. Αιτία: Διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 00:20, 17-10-13:

Την επόμενη φορά που θα τον δεις να το κάνει, πάρε επιτόπου τηλέφωνο την αστυνομία. Αν τυχόν δεν προλάβουν ή κάτι, πες τους ότι αυτό έχει επαναληφεί, ότι δεν ξέρεις τι να κάνεις και ότι αυτό που κάνει το παιδάκι (παιδακι...) είναι επικίνδυνο και για ανθρώπους που περνάνε από κάτω. Δηλαδή αν περάσει ένα άλλο παιδάκι και φάει καμια στο κεφάλι;! Ο Χριστός κι η Παναγία. Εγώ ειλικρινά σου μιλάω θα είχα πάρει 300 φορές τηλέφωνο την αστυνομία και θα τους έπρηζα μέχρι είτε να κάνουν κάτι είτε να μου προτείνουν κάτι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 10:59, 17-10-13:

Είναι πολύ δύσκολες αυτες οι περιπτώσεις κ δυστυχώς δεν αντιμετωπίζονται όλες αλλά σίγουρα όσες αντιμετωπίζονται δεν αντιμετωπίζονται με τον ίδιο τρόπο.
Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε ένα παιδί για τη συμπεριφορά του και το μεγάλο δίλημμα είναι να το αντιμετωπίσεις με το καλό ή με το κακό;Γιατί ναι μεν μπορεί αν φοβηθεί κ αυτός κ οι γονείς κ να συμμαζευτούν αλλά μπορεί να έχει κ χειρότερα αποτελέσματα για ένα παιδί που αύριο θα είναι ενήλικος και θα έχει περισσότερη δύναμη να πράξει με πολύ περισσότερη βία είτε απέναντι σε ζώο είτε σε άνθρωπο.

Δε ξέρω τί είναι καλύτερο δυστυχώς...
Εάν νομίζεις πάντως πως μπορεί να βρεθεί κάποιος ειδικός να βοηθήσει θα ήταν πολύ θετικό αλλά από όσο γνωρίζω κ εκείνοι μπορούν να βοηθήσουν μόνο αν το παιδί θελήσει να συνεργαστεί κ αν οι γονείς να το δεχτούν.Από απόσταση δε νομίζω να μπορεί κανείς να σε καθοδηγήσει

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 13:53, 17-10-13:

'Ηλπιζα να μην ξαναχρειαστεί να γράψω ποτέ σ'αυτό το θέμα αλλά...
Πριν λίγες μέρες, ήμουν στο μπαλκόνι και είδα στην αντανάκλαση της απέναντι πολυκατοικίας το παράθυρο των από κάτω...'Ηταν κάποιος που κρατούσε όπλο!! Για κλάσματα δεν καταλάβαινα τι βλέπω και μετά κατάλαβα. 'Ηταν το αγοράκι τους (που μάλλον έχει ψυχολογικά προβλήματα!) και πυροβολούσε τα αδεσποτάκια που άραζαν στο δρόμο με κάτι σαν φλόμπερ!! Πάτησα μια φωνή και η απάντησή του ήταν "Πώς κάνεις έτσι επειδή έκανα μια πλάκα;;; " !!!
Προσπάθησα να του εξηγήσω πως είναι ζωντανά πλάσματα και δεν υπάρχει τίποτα αστείο στο να τα πονάει...αλλά πριν λίγο έκανε το ίδιο!!
'Εβαλα πάλι τις φωνές και έκλεισε το παράθυρο!
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει στο τι μπορώ να κάνω;;
Να καλέσεις την αστυνομία άμεσα. Χρήση όπλου είναι και ποινικό ζήτημα. Πάρε τον φωτογραφία, νομίζω στα ποινικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις - δεν θεωρείται προσωπικό δεδομένο κλπ. (θα σε ενημερώσει η αστυνομία). Αν είναι δυνατόν δηλαδή....ούτε φωνές ούτε τίποτα...σύσταση στους γονείς εάν τους ξέρεις και νομίζεις ότι μπορεί και να καταλάβουν....αν και πολύ αμφιβάλλω....αλλιώς αστυνομία άμεσα.
Εγώ πριν από 2 μήνες πήγαινα βόλτα με τον Ιντεφίξ και σε κάποια γειτονιά όπως περνούσα είδα πάνω σε ένα πεζοδρόμιο έξω από το σπίτι να έχουν ρίξει δηλητήριο....και όχι μόνο αυτό είχαν και ταμπέλα....με πιασε τρέλα...πήρα τη δημοτική, έχει καταργηθεί, πήρα την αστυνομία και δεν πολυήθελαν να ασχοληθούν.....δεν τους άφησα σε χλωρό κλαρί....στο τέλος ήρθαν και βγήκαν και τα δηλητήρια κι όλα....δεν γίνεται να αδιαφορούμε!!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 16:48, 17-10-13:

Παιδιά, χίλια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Να το βγάλω φωτογραφία είναι αδύνατο όπως έγραψα, δυστυχώς! Είδα την αντανάκλασή του στο απέναντι τζάμι, άκουσα το θόρυβο και είδα τις γατούλες να τρέχουν πανικόβλητες! Να τονίσω κάτι που ίσως μεγάλο λάθος που δεν το ανέφερα πριν. Αλλά είμαι και άσχετη. Το όπλο ίσως είναι από αυτά που ρίχνουν εκείνα τα μικρά πλαστικά μπίρμπιλα, αλλά σίγουρα ήταν μεγάλο, στυλ καραμπίνα και σίγουρα όχι παιδικό παιχνίδι! Δεν ξέρω αν καταλάβατε!
Για κάτι τέτοιο θα έρθει η αστυνομία να κάνει σύσταση ή θα γελάνε μαζί μου;

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:39, 17-10-13:

Παιδιά δεν ξέρω αν αυτό που θα πω, στέκει πουθενά αλλά αν μου τύχαινε (το έχω σκεφτεί κάποιες φορές, για να είμαι προετοιμασμένη) θα έπαιρνα επιτόπου την αστυνομία, τύπου πανικόβλητη και θα έλεγα,ότι κάποιος στο γειτονικό σπίτι κρατάει όπλο. Κουβέντα για τα αδέσποτα, η αστυνομία εννοείται θα τσακιζόταν να έρθει και ας πουν οι γονείς του, ότι κυνηγάει αδέσποτα. Ένα ανήλικο παιδί απαγορεύεται να κρατάει οποιοδήποτε όπλο για οποιοδήποτε λόγο, αν χτυπήσει δηλαδή κανένα άλλο παιδάκι, τι θα γίνει??

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:51, 17-10-13:

Λέτε;;

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 20:37, 17-10-13:

Εγώ θα έπαιρνα απλά τηλέφωνο και θα έλεγα ότι ΚΑΠΟΙΟΣ πυροβολεί με ΚΑΤΙ από το παράθυρό του. Τώρα με φλόμπερ, με αεροβόλο, δεν ξέρω με τι, αλλά σίγουρα είναι μεγάλο γιατί είδα ότι χτυπάει τα αδέσποτα και αυτά πονάνε. Και ανησυχώ για μένα, τους γείτονες και τα παιδάκια της γειτονιάς. Αυτή είναι και όλη η αλήθεια άλλωστε. Το ότι είναι παιδάκι δε μου κάνει καμία διαφορά προσωπικά, ίσως μόνο ότι θα το πλάκωνα ευκολότερα στις σφαλιάρες αν χρειαζόταν και αν το πετύχαινα πουθενά.

έντιτ: Σκέψου δηλαδή να περνάς ωραία και καλά από κει πηγαίνοντας σπίτι σου και να φας καμιά ξώφαλτση απ' το βλαστάρι και να χάσεις το μάτι σου ή να σε χτυπήσει στο πρόσωπο ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 22:08, 17-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Εγώ θα έπαιρνα απλά τηλέφωνο και θα έλεγα ότι ΚΑΠΟΙΟΣ πυροβολεί με ΚΑΤΙ από το παράθυρό του. Τώρα με φλόμπερ, με αεροβόλο, δεν ξέρω με τι, αλλά σίγουρα είναι μεγάλο γιατί είδα ότι χτυπάει τα αδέσποτα και αυτά πονάνε. Και ανησυχώ για μένα, τους γείτονες και τα παιδάκια της γειτονιάς. Αυτή είναι και όλη η αλήθεια άλλωστε. Το ότι είναι παιδάκι δε μου κάνει καμία διαφορά προσωπικά, ίσως μόνο ότι θα το πλάκωνα ευκολότερα στις σφαλιάρες αν χρειαζόταν και αν το πετύχαινα πουθενά.

έντιτ: Σκέψου δηλαδή να περνάς ωραία και καλά από κει πηγαίνοντας σπίτι σου και να φας καμιά ξώφαλτση απ' το βλαστάρι και να χάσεις το μάτι σου ή να σε χτυπήσει στο πρόσωπο ή δεν ξέρω κι εγώ τι.
'Εχεις δίκιο. Δε μπορεί να μην ασχοληθούν!! 'Ασε που έχει μπόλικα πιτσιρίκια η γειτονιά!
Εγώ να πω την αλήθεια, το λυπάμαι το παιδί. 'Εχει πολλά θέματα και οι γονείς το αντιμετωπίζουν λες και ζούνε 2 αιώνες πριν! Π.χ. έχει προβλήματα στα μαθήματα, η δασκάλα τους είπε ότι χρειάζεται βοήθεια ειδικού και εκείνοι του φώναζαν να διαβάζει γιατί "η δασκάλα τους πρόσβαλε και ένιωσαν λες και ο γιος τους είναι καθυστερημένος" !! Δικά τους λόγια δυστυχώς που ήθελα δεν ήθελα (ΔΕΝ ήθελα! ), τα άκουγα γιατί φώναζαν... 'Εχει βάλει και 2-3 φορές φωτιά στην κουζίνα τους (τον ένα χρόνο που είμαστε εδώ! ) ! Και βρίζονται χυδαία. Γ'αυτό σκέφτομαι τη γραμμή βοήθειας παιδιών.
Συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος αλλά ήθελα να εξηγήσω πως ένα παιδί που μεγαλώνει έτσι, πώς να έχει σεβασμό για τα ζώα;;;

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:20, 17-10-13:

'Εχεις δίκιο. Δε μπορεί να μην ασχοληθούν!! 'Ασε που έχει μπόλικα πιτσιρίκια η γειτονιά!
Εγώ να πω την αλήθεια, το λυπάμαι το παιδί. 'Εχει πολλά θέματα και οι γονείς το αντιμετωπίζουν λες και ζούνε 2 αιώνες πριν! Π.χ. έχει προβλήματα στα μαθήματα, η δασκάλα τους είπε ότι χρειάζεται βοήθεια ειδικού και εκείνοι του φώναζαν να διαβάζει γιατί "η δασκάλα τους πρόσβαλε και ένιωσαν λες και ο γιος τους είναι καθυστερημένος" !! Δικά τους λόγια δυστυχώς που ήθελα δεν ήθελα (ΔΕΝ ήθελα! ), τα άκουγα γιατί φώναζαν... 'Εχει βάλει και 2-3 φορές φωτιά στην κουζίνα τους (τον ένα χρόνο που είμαστε εδώ! ) ! Και βρίζονται χυδαία. Γ'αυτό σκέφτομαι τη γραμμή βοήθειας παιδιών.
Συγνώμη αν βγήκα εκτός θέματος αλλά ήθελα να εξηγήσω πως ένα παιδί που μεγαλώνει έτσι, πώς να έχει σεβασμό για τα ζώα;;;
Προβληματικοί γονείς, γεννούν και αναθρέφουν προβληματικά παιδιά.
Και να τους μιλήσεις, δεν θα καταλάβουν, το παράδειγμα με τη δασκάλα που τους "πρόσβαλε", το επιβεβαιώνει.
Αν παραγίνει, μόνο η αστυνομία. Άλλη λύση δεν βλέπω

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:06, 18-10-13:

Η άλλη λύση είναι καταγγελία σε κοινωνική υπηρεσία. Να μπει κοινωνικός λειτουργός. Αλλά αυτό είναι ανακάτεμα στην ζωή τους και είναι στην δική σου απόφαση εάν το αντέχεις. Εγώ θέλω να πιστεύω ότι θα το έκανα. Ένα παιδάκι μεγαλώνει άσχημα και βγάζει τον χειρότερο του εαυτό ήδη στα 12 του στα ζωάκια.Εκκολάπτεται μια προβληματική περίπτωση και εσύ το έχεις δει και ήδη το ξέρεις. Μια κοινωνική υπηρεσία, ίσως να μπορεί να ανακόψει αυτήν την πορεία, που μοιάζει προδιαγεγραμμένη.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 19:06, 19-10-13:

Δεν είχα καταλάβει ότι μιλάμε για τόσο προβληματική κατάσταση. Νομίζω ότι αν συμβαίνουν τέτοια πράγματα όντως η καλύτερη κίνηση είναι η καταγγελία σε κοινωνική υπηρεσία. Αυτό βέβαια προϋποθέτει γερό στομάχι. Κι εγώ θέλω να πιστεύω ότι θα το έκανα. Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα φοβόμουν μην το κακοποιούν κιόλας το παιδί. Δεν ξέρω, δύσκολη περίπτωση.

Νομίζω μπορείς να καλέσεις ανώνυμα το χαμόγελο του παιδιού, να εξηγήσεις την κατάσταση και να πεις ότι φοβάσαι για το παιδάκι γιατί έχεις δει ότι αυτή η περίεργη κατάσταση το κάνει να εξελίσσεται σε βίαιο άνθρωπο και να αναφέρεις το παράδειγμα με τους "πυροβολισμούς".

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 19-10-13 στις 19:09.
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 19:23, 19-10-13:

Σωματικά δεν ξέρω. Πάντως ψυχολογική κακοποίηση υπάρχει και μάλιστα συχνά. Αν το ξαναπετύχω μ'αυτό το όπλο, θα πάρω την αστυνομία να τους κάνουν καμιά σύσταση αλλά θα πάρω και στο ΕΛΙΖΑ τη Δευτέρα. Νομίζω πως γίνεται και ανώνυμα.

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 00:09, 20-10-13:

ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ τώρα το διάβασα!!! Συμφωνώ με -δε θυμάμαι ποιος το είπε
Πανικόβλητη τηλέφωνο και "Κάποιος πυροβολεί!!", μη σου πω να πεις πως ήσουν κάτω και σε πήρε ξώφαλτσα κιόλας.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Karmela<3 έγραψε στις 08:33, 25-10-13:

Ειρηνάκι περιμένουμε νέα..Δύσκολη η κατάσταση...

Παράθεση

helonitsa1965 (Ελένη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helonitsa1965
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (11 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H helonitsa1965 έγραψε στις 20:32, 30-10-13:

Καλησπέρα σας μετά από αρκετό καιρό. Θα θελα να ρωτήσω κάτι - τη γνώμη σας - δεν είναι καταγγελία αλλά απορία
΄Εχω μία γειτόνισσα που της αρέσουν οι γάτες, όταν βλέπει τη δικιά μου της μιλά με τρυφερότητα και κάθε τόσο μου λέει
πόσο θα ήθελε να ' χε κι αυτή μια. Τελικά βρήκε ένα ταλαιπωρημένο γατάκι στο δρόμο και το μάζεψε. Αυτό που μου κάνει εντύπωση
είναι ότι ενώ λέει ότι το αγαπάει και το φροντίζει δεν βγαίνει καθόλου στο μπαλκόνι να το χαιδέψει ή να παίξει μαζί του και ούτε το
αφήνει να μπει μες στο σπίτι. Επίσης μου λέει ότι δεν μπορεί να ασχολείται μαζί του εκτός του να του κάνει τα εμβόλια του και να το ταίζει.
Τώρα ρωτάω εγώ τι σόι αγάπη είναι αυτή. Το ακούω κάθε τόσο να νιαουρίζει παραπονεμένα και στεναχωριέμαι . Πως το εξηγείτε αυτό?

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

H Karmela<3 έγραψε στις 21:49, 30-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από helonitsa1965
Καλησπέρα σας μετά από αρκετό καιρό. Θα θελα να ρωτήσω κάτι - τη γνώμη σας - δεν είναι καταγγελία αλλά απορία
΄Εχω μία γειτόνισσα που της αρέσουν οι γάτες, όταν βλέπει τη δικιά μου της μιλά με τρυφερότητα και κάθε τόσο μου λέει
πόσο θα ήθελε να ' χε κι αυτή μια. Τελικά βρήκε ένα ταλαιπωρημένο γατάκι στο δρόμο και το μάζεψε. Αυτό που μου κάνει εντύπωση
είναι ότι ενώ λέει ότι το αγαπάει και το φροντίζει δεν βγαίνει καθόλου στο μπαλκόνι να το χαιδέψει ή να παίξει μαζί του και ούτε το
αφήνει να μπει μες στο σπίτι. Επίσης μου λέει ότι δεν μπορεί να ασχολείται μαζί του εκτός του να του κάνει τα εμβόλια του και να το ταίζει.
Τώρα ρωτάω εγώ τι σόι αγάπη είναι αυτή. Το ακούω κάθε τόσο να νιαουρίζει παραπονεμένα και στεναχωριέμαι . Πως το εξηγείτε αυτό?
E και αν δε μπορεί να ασχοληθεί μαζί του τί το πήρε και το πέταξε σε ένα μπαλκόνι;;;
Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι και κυρίως όσοι θέλουν ένα σκυλάκι.Με γάτα νομίζω πρώτη φορά το ακούω..
Τί να πω;Σίγουρα δεν είναι καλά στο δρόμο αλλά μήπως για τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα να είναι στο δρόμο;
Δε ξέρω τί σχέσεις έχετε με την κυρία αλλά ίσως να της εξηγήσεις πως αυτό είναι απαράδεκτο και εκτός των άλλων δεν είναι κ νόμιμο!
Εξάλλου για πόσο νομίζει θα κάτσει η γατούλα στο μπαλκόνι;;Στην καλύτερη θα φύγει και στη χειρότερη θα προσπαθήσει να φύγει κ πιθανόν να μην τα καταφέρει ή να τραυματιστεί πολύ σοβαρά!

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:23, 24-11-13:

Δυστυχως οι ανθρωποι ειναι που ειναι τα ζωα συνηθως. και γω μια απο τα ιδια..μενω σε πολυκατοικια και επειδη ταιζω καμια δεκαρια γατακια δεν τα θελουν γιατι καθονται στα αυτοκινητα τους. Μωρε αυτοι τον εαυτο τους δεν χωνευουν θα αγαπησουν τα γατακια? Μου ελεγε μαλιστα μια κοπελα απο διπλα πολυκατοικια πως εχει ενα γειτονα εκει κοντα που τους κυνηγαει με μπουκαλια να τους κτυπησει. Ας τον δω εστω και μιση φορα να το κανει δεν νομιζω να ζησει για πολυ

Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 00:17, 25-11-13:

είμαστε σίγουροι πως της κάνει τα εμβόλια? τέτοια άτομα συνηθως ούτε αυτό κάνουν..αν έχετε την παραμικρή αμφιβολία καλέστε αστυνομία..είναι πλέον αυταπάγγελτο αδίκημα..δηλ..ακόμα κ με μία ανώνυμη καταγγελία οφείλουν να παρέμβουν..αυτό που ζητάνε είναι το βιβλιάριο κ το μικροτσίπ.αν όχι οφείλουν να κόψουν πρόστιμο..βέβαια πριν από αυτό μιλήστε της κι εσείς.κρίμα το ζωντανό. ήμαρτο με τους δήθεν φιλόζωους...

Παράθεση

maria+benjamin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria+benjamin
H maria+benjamin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H maria+benjamin έγραψε στις 00:49, 22-07-14:

βρε παιδιά να σας ρωτήσω, δεν ξέρω αν ανήκει εδώ η ερώτηση, αλλά μιας και είδα τα των νόμων. Ετοιμάζομαι τον άλλο μήνα να πάω διακοπές στο νησί μου τις Σπετσες. Εμείς κάθε χρόνο παίρνουμε μαζί μας τα δυο μας γατιά και το κουνέλι μου. (σαφώς σχεδόν πάντα με τους γονείς μου κάνουμε ξεχωριστές διακοπές για να φροντίζουμε τα δικά μας γατιά που μένουν στο σπίτι και παράλληλα και όλα τα γατιά της γετονιάς που μένουν στην αυλή). Στο εξοχικό μου όμως έχω πρόβλημα. Μένουμε σε συγκρότημα μονοκατοικιών και απέναντί μας μένει ένας...τον οποίο δεν μπορώ να χαρακτηρίσω εδώ μέσα. Κάθε χρόνο γίνεται χαμός γιατί ουρλιάζει επειδή λέει τον ενοχλώ που φωνάζω τις γάτες μου να έρθουν σπίτι (σε ώρες ΜΗ κοινής ησυχίας!), η γυναίκα του η καναγκαστική βρέχει το γατούλη μου με το λάστιχο κι αυτός με απειλεί ότι θα τα σκοτώσει και όλο λέει "να πεθάνουν να ησυχάσουμε". Η κατάσταση όμως έχει ως εξής: η ρέα βγαίνει η κακομοίρα κι εξαφανίζεται, είναι η πιο αλητήρια, δε τη φοβάμαι, ξέρει να υπερασπιστεί τον εαυτό της και κόβει βόλτες στο χωράφι δίπλα. Ο Κρόνος όμως το μωρό μου είναι άρρωστος, τον βρήκαμε μισοπεθαμένο χωρίς τρίχωμα, υποφέρει από στοματίτιδες και διαβήτη και εγώ δεν αντέχω να τον βλέπω να φοβάται από τον απέναντι, πόσο μάλλον να μου τον βρέχουν. Και δεν αντεχω γιατί πραγματικά τον έχω δει να υποφέρει και η κτηνίατρος πάντα μας λέει ότι από την αγάπη μας ζει κι ότι τον σώσαμε από βέβαιο θάνατο. Και ειλικρινά πρόκειται για γάτο σκύλο, ο οποίος ό,τι του λες το κάνει. Και σαν να μη φτάνει αυτό βρίζουν πολύ άσχημα και τον αδερφό μου (13 ετών) και κλαίει και το παιδί γιατί φοβάται να αντιμετωπίσει τον 65ρη γείτονα που το παίζει αγρίκος. Σαφώς τα ουρλιαχτά μου φτάνουν για να βγουν όλοι στα μπαλκόνια τους και εννοείται ενώ πάντα είχαμε φιλικές σχέσεις πλέον τους έχουμε κόψει και την καλημέρα. Αλλά πώς μπορώ να το διαχειριστώ νομικά, τουλάχιστον να τον απειλήσω μπας και φοβηθεί και σκάσει! Φιλοζωικά κλπ δεν υπάρχουν στις σπέτσες, δεν κινείται κάτι παρά μόνο το ίματζ και τα σκάφη τους νοιάζουν. Έχετε καμιά ιδέα?

Κια σχετικά με τα αδέσποτα έχω να προσθέσω πως εδώ στη Γαλλία έχω πάθει σοκ γιατί στους δρόμους στις γωνίες επίτηδες πάντα αφήνουμε πιατάκια με ξηρά τροφή και νεράκι, ή πιατάκια με κοκκαλάκια και σάλτσες και άλλα φαγητά για τις γατούλες (σκύλοι αδέσποτοι δεν υπάρχουν πολλοί). Και στην πολυκατοικία μας στο πάρκινγκ κάθε μέρα εγώ και μία άλλη κοπέλα φροντίζουμε να υπάρχει φαγητό και οι υπέυθυνοι δεν έχουν κανένα πρόβλημα ακόμη κι όταν οι γατούλες μπαίνουν μέσα και κοιμούνται στο διάδρομο!!Έλεος αυτή η Ελλάδα με τα κομπλεξικά μυαλά της!!έλεος!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 22-07-14 στις 09:31. Αιτία: merge posts
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 08:45, 22-07-14:

Στην θέση σου δεν θα τα άφηνα να απομακρύνονται απο την δική μου αυλή (ή ειναι κοινή με τους άλλους?)
για τις απειλές την εξύβριση στον μικρό και για τα ζώα θα του έλεγα οτι εάν το συνεχίσει υπάρχουν νόμοι θα αναγκαστώ να καλέσω την αστυνομία και θα έχει να κάνει με την δικαιοσύνη, οι Νόμοι έχουν αλλάξει απο την εποχή σου μπαρμπα και φυλακή θα πάς και θα πληρώσεις
αντε πια με τον κάθε κακότροπο περίεργο γείτονα
εσυ απο την μεριά σου για να είσαι εντάξει περιόρισε τα γατιά σου όμως για να μην εχει πάτημα να πεί οτι μπαίνουν στην ιδιοκτησία του κάνουν ζημιές κλπ

Παράθεση

maria+benjamin

Νεοφερμένος

H maria+benjamin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H maria+benjamin έγραψε στις 18:44, 22-07-14:

τι ζημιές καλέ?ειδικά ο κρόνος ο κακομοίρης και που αναπνέει έχει τύψεις!!δυστυχώς το μπαλκόνι μου είναι δίπλα με το δικό του στο ισόγειο και ο καημένος μου πάει κάτω από το κλιματιστικό του γιατί έχει δροσιά το μεσημέρι. Και γέννησε κι η κόρη του και δε θέλω να διανοηθώ τον πόλεμο νεύρων που έχω να τραβήξω για τις αρρώστιες που κουβαλάνε οι γάτες..πφφφ...ελπίζω στο καλύτερο κι ας τολμήσει να πει κάτι! Όλοι οι μπάτσοι φίλοι μου είναι -ευτυχώς τα καλά του να είναι νέοι αστυνομικοί στο νησί και του να ξέρεις να κάνεις τη... "γατούλα" εκεί που πρέπει-! Θα σας κρατώ ενήμερους!!!! Ευχαριστώ για την υποστήριξη!!! χαχαχαχα λιώνω με το... "μπάρμπας"!!!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 19:12, 22-07-14:

Κράτα τα ζωάκια σου περιορισμένα. Καλύτερα να μην τραβήξουν τόσο στρες με καταβρέξιμο και φωνές. Άσε που ποτέ δεν ξέρεις μέχρι πού μπορούν να φτάσουν αυτές οι φάσεις. Πέτρες; Φόλα; Κλωτσιές; Απαπα, κράτα τα μέσα τα ζωάκια να είσαι ήσυχη.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 01:57, 23-07-14:

Κοίταξε κι εγώ θα προσπαθούσα να τα κρατάω όσο πιο περιορισμένα μέσα στο σπίτι γίνεται, αν μπορείς να βάλεις και μια περίφραξη στο μπαλκόνι(καλαμωτή ή πλαστικό,οικονομικά είναι), όμως παράλληλα, αν άρχιζε πάλι τα ίδια, θα του πήγαινα μια εκτύπωση με το νόμο ως έχει λέγοντάς του, χαμογελώντας και λέγοντας του "κύριε τάδε, δείτε τί βρήκα"! κι ας τον να διαβάζει μόνος του!
Στην τελική αφού ήδη δε λέτε ούτε καλημέρα, αν δεις και δεν ιδρώνει το αυτί του και εξακολουθεί να απειλεί πες του "αν είστε ικανοί να κάνετε κακό σε ένα ζωάκι που δε σας πείραξε, τότε κι εγώ είμαι ικανή να σας τρέχω στα αυτόφωρα".
Πρέπει να προσέχεις γιατί όπως είπε κι η κούκι απο πάνω ποτέ δεν ξέρεις πού μπορεί να φτάσει η στενομυαλιά και το ότι νομίζουν ότι αυτό που κάνουν και λένε επιτρέπεται.
Όσο για τον αδερφό σου, πρέπει να το προστατέψεις το παιδί. Γιατί να έχει ψυχολογικά τραύματα από τον κάθε ηλίθιο?!
Ξέρω πως όλα αυτά είναι δυσάρεστα αλλά αν δε δείξεις πως θα υπερασπιστείς αυτούς που αγαπάς απέναντι σε όποιον τους ενοχλεί, θα συνεχίσουν τα ίδια και το μόνο που θα καταφέρνουν είναι να σου χαλάνε τις διακοπές.

υ.γ. πες του "κύριε τάδε, ξέρετε τί ποσά επιδικάζονται για ψυχική βλάβη ανήλικων παιδιών? ρωτήστε το δικηγόρο σας"

Καλές διακοπές, όπως και να 'χει!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rouli726 : 23-07-14 στις 02:15.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria+benjamin

Νεοφερμένος

H maria+benjamin έγραψε στις 12:25, 23-07-14:

έχετε όλοι απόλυτο δίκιο κι ευχαριστώ τόσο για τη στήριξη!!Επίσης με κάνατε και γέλασα! Θα τα εφαρμόσω όλα και βλέπουμε!Το να τα κρατήσω μέσα το έχω δοκιμάσει αλλά πήδηξαν από το μπαλκόνι και μετά έλειπαν για 2 μέρες, οπότε δεν το ξανακάνω! Θα τον ΤΣΑΚΙΣΩΩΩΩ, όποιος θέλει ησυχία πάει να πάρει σπίτι στο νεκροταφείο όχι στο κέντρο του λιμανιού!!!!!! Και πάλι ευχαριστώ

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:00, 23-07-14:

μα και ησυχία να θέλει βρε συ, τα μωρά κάνουν φασαρία όχι τα γατάκια, μη τρελαθούμε κιόλας!
επειδή νιαουρίζουν μια στο τόσο είναι φασαρία αυτό?
τότε να απαγορεύσουμε σε όσους έχουν παιδιά να μένουν σε κατοικημένη περιοχή!

Παράθεση

maria+benjamin

Νεοφερμένος

H maria+benjamin έγραψε στις 16:33, 23-07-14:

χαχα!οχι δεν καταλάβατε!!!δεν τον ενοχλεί που νιαουρίζουν, γιατί δεν νιαουρίζουν!!!!!!τον ενοχλεί που στις 9 το βραδάκι λέμε εμείς "Κρονάκι?κρονάκι πού είσαι?έλα μέσα αγάπη μου!! Ρέα? Έλα να φας.." κι έρχονται!Γιατί οι γατούλες μας ξέρουν τα ονόματά τους και σε 5 λεπτά έχουν έρθει τις περισσότερες φορές! αφήστε!είναι για δέσιμο ο άνθρωπος! αλλά είμαι τόσο τρελή που είμαι ικανή να του κάνω εγώ σύσταση για το μωρό που θα κλαίει στις 3 το χάραμα!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:20, 23-07-14:

Δηλαδή συγνώμη. Αν είχες δυό παιδάκια που μια και είστε εξοχή έβγαιναν τα απογεύματα και έπαιζαν έξω και εσείς κατά τις 9 τα φωνάζατε για να φάνε, να πλυθούνε και να κοιμηθούν νωρίς σαν παιδάκια. Τι θα έλεγε, θα τον ενοχλούσε κι αυτό;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:39, 29-07-14:

Πριν καμιά δεκαριά μέρες μπήκε μέσα στην είσοδο της πολυκατοικίας ένας αδέσποτος γατούλης, βρώμικος και φοβισμένος όσο δεν πάει. Είχε πάει και είχε κάτσει έξω από το τζάμι από όπου φαίνονται τα νουμεράκια μου, στριμωγμένος στη γωνία. Από την τρομάρα που είχε πάρει εν τω μεταξύ, λέρωσε έξω από το σπίτι του από πάνω. Προσπάθησα να τον κάνω να βγει έξω, να τον τραβήξω με κονσέρβα, τίποτα. Έκανε κχχχ και στριμωχνόταν περισσότερο στη γωνίτσα. Ήταν και άγνωστο αδεσποτάκι, όχι από αυτά που ταΐζω. Άφησα την πόρτα ανοιχτή και λέω όταν θα συνέλθει θα φύγει και θα πάω να καθαρίσω. Στο μεταξύ γύρισε ο από πάνω και μου χτύπησε για να μου πει "Δεν ξέρω αν ήταν κανένα από τα δικά σου αλλά το έδιωξα και καθάρισα γιατί είχε λερώσει." Το ότι θα είχε φύγει γατούλα μου και αντί να μου το πει, θα την έδιωχνε επειδή είχε λερώσει, ασχολίαστο!! Του εξήγησα με όσο πιο ήρεμο τρόπο μπορούσα πως επειδή αφήνουν την πόρτα της εισόδου συνέχεια ανοιχτή, βρήκε καταφύγιο εκεί το φοβισμένο πλάσμα. Και πως η ευθύνη βαραίνει όποιον δεν κλείνει την πόρτα! Συμφώνησε και έληξε εκεί.
Σήμερα λοιπόν, με πέτυχε την ώρα που έβαζα τροφή κάτω ο αδερφός του. Πλησιάζει με τρελό νταηλίκι και με ρωτάει αν ξέρω πως αυτό που κάνω είναι παράνομο! Του απαντάω -προσπαθώντας και πάλι να είμαι ψύχραιμη- πως είναι απόλυτα νόμιμο, υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που επιτρέπει το τάισμα των αδέσποτων στο δρόμο και τα πεζοδρόμια και αν θέλει ας το ψάξει. Κατάπιε αρχικά τη γλώσσα του, μετά με απείλησε με το υγειονομικό γιατί λέει μπαίνουν μέσα και λερώνουν. Του είπα ότι όπως εξήγησα και στον αδερφό του, φταίει όποιος δεν κλείνει την πόρτα και όχι εγώ που την κλείνω πάντα ή τα ζώα! Στη συνέχεια με διέταξε "τότε να μαζεύω και τις ακαθαρσίες τους από τη γειτονιά" και του είπα πως οι γάτες πάνε στο χώμα και σκάβουν. Να πάρω φτυάρι και ν΄αρχίσω τις ανασκαφές;; Ε, θα έσκαγα αν δεν τον ειρωνευόμουν! Τέλος μου είπε πως έχει πρόβλημα όλη η γειτονιά που τα μαζεύω εκεί. Του απάντησα πως εφόσον αυτό που κάνω είναι νόμιμο, είναι πρόβλημά τους!
Τώρα βέβαια, αφενός φοβάμαι για νέο κρούσμα από φόλες και αφετέρου μη μου κάνουν καμιά καταγγελία που έχω 9 γάτες μέσα στο διαμέρισμα! Ξέρει κανείς αν εξακολουθεί να ισχύει το "2 ζώα/διαμέρισμα";

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 18:53, 29-07-14:

Πριν καμιά δεκαριά μέρες μπήκε μέσα στην είσοδο της πολυκατοικίας ένας αδέσποτος γατούλης, βρώμικος και φοβισμένος όσο δεν πάει. Είχε πάει και είχε κάτσει έξω από το τζάμι από όπου φαίνονται τα νουμεράκια μου, στριμωγμένος στη γωνία. Από την τρομάρα που είχε πάρει εν τω μεταξύ, λέρωσε έξω από το σπίτι του από πάνω. Προσπάθησα να τον κάνω να βγει έξω, να τον τραβήξω με κονσέρβα, τίποτα. Έκανε κχχχ και στριμωχνόταν περισσότερο στη γωνίτσα. Ήταν και άγνωστο αδεσποτάκι, όχι από αυτά που ταΐζω. Άφησα την πόρτα ανοιχτή και λέω όταν θα συνέλθει θα φύγει και θα πάω να καθαρίσω. Στο μεταξύ γύρισε ο από πάνω και μου χτύπησε για να μου πει "Δεν ξέρω αν ήταν κανένα από τα δικά σου αλλά το έδιωξα και καθάρισα γιατί είχε λερώσει." Το ότι θα είχε φύγει γατούλα μου και αντί να μου το πει, θα την έδιωχνε επειδή είχε λερώσει, ασχολίαστο!! Του εξήγησα με όσο πιο ήρεμο τρόπο μπορούσα πως επειδή αφήνουν την πόρτα της εισόδου συνέχεια ανοιχτή, βρήκε καταφύγιο εκεί το φοβισμένο πλάσμα. Και πως η ευθύνη βαραίνει όποιον δεν κλείνει την πόρτα! Συμφώνησε και έληξε εκεί.
Σήμερα λοιπόν, με πέτυχε την ώρα που έβαζα τροφή κάτω ο αδερφός του. Πλησιάζει με τρελό νταηλίκι και με ρωτάει αν ξέρω πως αυτό που κάνω είναι παράνομο! Του απαντάω -προσπαθώντας και πάλι να είμαι ψύχραιμη- πως είναι απόλυτα νόμιμο, υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που επιτρέπει το τάισμα των αδέσποτων στο δρόμο και τα πεζοδρόμια και αν θέλει ας το ψάξει. Κατάπιε αρχικά τη γλώσσα του, μετά με απείλησε με το υγειονομικό γιατί λέει μπαίνουν μέσα και λερώνουν. Του είπα ότι όπως εξήγησα και στον αδερφό του, φταίει όποιος δεν κλείνει την πόρτα και όχι εγώ που την κλείνω πάντα ή τα ζώα! Στη συνέχεια με διέταξε "τότε να μαζεύω και τις ακαθαρσίες τους από τη γειτονιά" και του είπα πως οι γάτες πάνε στο χώμα και σκάβουν. Να πάρω φτυάρι και ν΄αρχίσω τις ανασκαφές;; Ε, θα έσκαγα αν δεν τον ειρωνευόμουν! Τέλος μου είπε πως έχει πρόβλημα όλη η γειτονιά που τα μαζεύω εκεί. Του απάντησα πως εφόσον αυτό που κάνω είναι νόμιμο, είναι πρόβλημά τους!
Τώρα βέβαια, αφενός φοβάμαι για νέο κρούσμα από φόλες και αφετέρου μη μου κάνουν καμιά καταγγελία που έχω 9 γάτες μέσα στο διαμέρισμα! Ξέρει κανείς αν εξακολουθεί να ισχύει το "2 ζώα/διαμέρισμα";
΄Εχει βγει καινούργιος νόμος, θα ψάξω να τον βρω και θα στον στείλω, που λέει πως αν δεν αναφέρεται στο καταστατικό της πολυκατοικίας κάτι σχετικά με τα ζώα, τότε μπορούμε να έχουμε όσα θέλουμε.
Αν στο καταστατικό υπάρχει σχετικό άρθρο, τότε ισχύει το μέχρι 2 ζώα.
΄Οσο για το τάισμα των αδέσποτων, δεν είναι απλά νόμιμο, επιβάλλεται κιόλας απ' τον νόμο. Εφ' όσον το σημείο που ταίζουμε είναι τουλάχιστον 2 μέτρα από την είσοδο και δεν λερώνουμε.
Αλλά κανείς δεν ξέρει πως θα αντιδράσουν οι κάφροι γι' αυτό εκτύπωσε μερικές αφισσούλες με τον νέο νόμο και κόλα τις επιδεικτικά γύρω τριγύρω.
Σου στέλνω αν θες.

Παράθεση

chocolilly (Λιλιανα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chocolilly
H Λιλιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H chocolilly έγραψε στις 19:04, 29-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από maria+benjamin
έχετε όλοι απόλυτο δίκιο κι ευχαριστώ τόσο για τη στήριξη!!Επίσης με κάνατε και γέλασα! Θα τα εφαρμόσω όλα και βλέπουμε!Το να τα κρατήσω μέσα το έχω δοκιμάσει αλλά πήδηξαν από το μπαλκόνι και μετά έλειπαν για 2 μέρες, οπότε δεν το ξανακάνω! Θα τον ΤΣΑΚΙΣΩΩΩΩ, όποιος θέλει ησυχία πάει να πάρει σπίτι στο νεκροταφείο όχι στο κέντρο του λιμανιού!!!!!! Και πάλι ευχαριστώ
πάντως αν δεις και αγριέψουν τα πράγματα μπορείς πάντα να κάνεις αυτό http://www.kivotosalexpolis.gr/epsil...iotaalpha.html
μια απλή σύσταση είναι όπου θα τον καλέσει ο Εισαγγελέας και θα τον "μαλώσει". Δε θα σε μπλέξει σε περαιτέρω διαδικασίες και πιστεύω ότι θα καταφέρεις να τον κάνεις να λουφάξει..

αυτός είναι ο ν. 4039/2012 που έχει ενσωματωμένες και τις τροποποιήσεις που έφερε ο ν. 4235/2014, κοίτα το άρθρο 8 παρ. 1 που ουσιαστικά λέει ότι αν τηρείς τις προϋποθέσεις του άρθρου μπορείς να έχεις όσα ζώα θες στο διαμέρισμά εκτός αν υπάρχει καταστατικό πολυκατοικίας που σε περιορίζει στα 2 ζώα ανα διαμέρισμα
http://www.odigostoupoliti.eu/zoa-si....J7IQc7nV.dpbs

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ειρήνη1234 : 29-07-14 στις 20:34. Αιτία: Merge
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:13, 29-07-14:

Πόσοι καφροι υπαρχουν ειναι απίστευτο. Καλα αυτος πως ξερει ποσα γατια εχεις εσυ στο σπιτι; Δεν νομιζω να φταΣει και ως εκει αφου το προβλημα του ειναι τα αδεΣποτα. Στην ουΣια το προβλημα του ειναι η κακια και πως δεν εχει με τι να αΣχοληθει και ψάχνει κατι. Βεβαια εξαρταται κιολας αν νοικιαζεις ή ειναι δικο σου..γιατι εδω στην Κυπρο πχ στα περισσοτερα διαμερίσματα σου λεει οτι δεν επιτρέπονται τα ζωα. Καλο θα ηταν κατα τη γνωμη μου να μην πας πολυ κόντρα γιατι δεν ξερεις και τι μπορει να κανει. Δυστυχως ζωα υπαρχουν πολλα.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 20:44, 29-07-14:

Σας ευχαριστώ πολύ!
Ξέρουν πόσα έχω γιατί με τον αδερφό του μιλούσαμε, έχει τύχει να έρθει σπίτι και να ανέβω στο δικό του στα πλαίσια της γειτνίασης. Αυτός δεν έμενε εδώ τότε.
Σύμφωνα με όσα μου στείλατε είμαι καλυμμένη γιατί καταστατικό δεν υπάρχει εδώ. Είναι 3 διαμερίσματα μόνο και είμαστε με ενοίκιο εμείς και ο από πάνω. Μόνο που δεν τα έχω τσιπαρισμένα. Θα πρέπει να το κάνω λέτε;
Δεν ανέφερε τίποτα βέβαια αυτός για τα δικά μου αλλά δεν ξέρω τι τρέλα κουβαλάει ο καθένας!
Πριν λίγες μέρες που είχαμε το κρούσμα με τις φόλες κόλλησα στη γειτονιά αφισάκια με τις ποινές. Έχω βάλει και εκεί που τα ταΐζω.
Τώρα θα κολλάω και με το νόμο για τη σίτιση! Θα με πάνε μέσα για μόλυνση του περιβάλλοντος στο τέλος!
Τους έχω βαρεθεί όλους σ΄αυτή τη γειτονιά! Του ψυχιατρείου είναι!
Και πάλι σας ευχαριστώ!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:04, 29-07-14:

Κανείς δεν θα σου κάνει τίποτα.. Κουραδόμαγκες είναι, μη μασάς Ειρήνη μου. Πρόσεχε μόνο τον εαυτό σου και τα μικρά σου.
Το "γνώρισα τους ανθρώπους και αγάπησα τα ζώα" τώρα δικαιώνεται

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 21:13, 29-07-14:

Έχεις δίκιο. Με είχε ξανααπειλήσει η ιδιοκτήτριά τους με το υγειονομικό (πριν πάρω πάνω τη Φαίδρα, μόνο τα δικά μου είχα) γιατί μύριζε η είσοδος από το υπόγειο όπου δε θέλω να ξέρω τι έχουν οι κάτω! Την έβαλα λοιπόν μέσα στο σπίτι μου και στο δωμάτιο που έχω τα μωρά μου και της είπα αν της μυρίζει κάτι ή βλέπει κάποια εστία μόλυνσης ή έστω κάτι βρώμικο, ας φέρει το υγειονομικό και όποιον θέλει! Το έκλεισε κι έφυγε.
Τέτοιοι είναι, θρασύδειλοι! Εδώ ο κόσμος χάνεται κι αυτοί χτενίζονται!
Και το κορυφαίο ήταν που μου είπε το παλικαράκι γιατί να μη δίνω τα λεφτά που χαλάω για να ταΐζω εκεί, σε μία φιλοζωική! Γέλασα και του είπα πως εννοείται ότι δεν τον αφορά τι κάνω για να έχει και άποψη! Έλεος...

Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 21:37, 29-07-14:

chocolilly με σώζεις!!! εχω και εγω προβλημα με τρελο γειτονα, που απειλει να καλεσει το υγειονομικο κλπ. για τα αδεσποτα που ταιζω και φοβομουν γιατι εχω σπιτι αυτη τη στιγμη 7 γατες.... τωρα ομως εχω τι να του τριψω στην μουρη

σε ευχαριστω!!!

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:05, 29-07-14:

Τρελα που κουβαλαει ο καθενας. Και γω σημερα βρηκα τα μπωλακια με το νερο αδεια. Τα οποια τα εχω στο παρκινγκ το δικο μας. Καποιο ζωο ενοχληθηκε ενω τα εχω εκει τοσα χρονια. Αμ δεν θα τον κοψω την ωρα που το κανει μια φορα; παντως Ειρηνη μου δεν πιστευω να κατσει να ασχοληθει με τα γατια π εχεις σπιτι σου. Στα αδεσποτα μην κανει τιποτα αν ειναι κανενας τρελος αλλοι ειναι τα ζωα και αλλα αποκαλουν ζωα δυστυχως

Παράθεση

chocolilly (Λιλιανα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη chocolilly
H Λιλιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H chocolilly έγραψε στις 09:36, 30-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από prrr
chocolilly με σώζεις!!! εχω και εγω προβλημα με τρελο γειτονα, που απειλει να καλεσει το υγειονομικο κλπ. για τα αδεσποτα που ταιζω και φοβομουν γιατι εχω σπιτι αυτη τη στιγμη 7 γατες.... τωρα ομως εχω τι να του τριψω στην μουρη

σε ευχαριστω!!!
τίποτα καλέ μην ευχαριστείς! κάπως πρέπει να προστατευτούμε κι εμείς από τη μικροψυχία και την κακία του κάθε βλαμμένου πια...
@Ειρήνη1234 σιγά μη σου φέρει και την πρόνοια!! άστους να λένε αρκεί να μη γίνονται απειλητικοί και επικίνδυνοι.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 18:10, 30-07-14:

εγώ το μόνο που θα τους απαντούσα είναι "καλέστε και το FBI αν γουστάρετε, μόνο μη τυχόν και πάθει κάτι κάποιο ζωάκι γτ έχει αυτόφωρο".
κι αυτό γτ είναι τόσο ανώμαλοι κάποιοι και ψευτόμαγκες που ξεσπούν στα ζωάκια αν τους ενοχλεί κάτι σε εμάς.

Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

H prrr έγραψε στις 23:16, 30-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από rouli726
εγώ το μόνο που θα τους απαντούσα είναι "καλέστε και το FBI αν γουστάρετε, μόνο μη τυχόν και πάθει κάτι κάποιο ζωάκι γτ έχει αυτόφωρο".
κι αυτό γτ είναι τόσο ανώμαλοι κάποιοι και ψευτόμαγκες που ξεσπούν στα ζωάκια αν τους ενοχλεί κάτι σε εμάς.
χαχαχαχα αυτο του το χω πει, η αστυνομια εχει καλεστει και εχει καταγραψει ηδη στο βιβλιο συμβαντων για αυτον οποτε του εχω πει οτι ενα να λειψει.... πας αυτοφορο

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Τρελα που κουβαλαει ο καθενας. Και γω σημερα βρηκα τα μπωλακια με το νερο αδεια. Τα οποια τα εχω στο παρκινγκ το δικο μας. Καποιο ζωο ενοχληθηκε ενω τα εχω εκει τοσα χρονια. Αμ δεν θα τον κοψω την ωρα που το κανει μια φορα; παντως Ειρηνη μου δεν πιστευω να κατσει να ασχοληθει με τα γατια π εχεις σπιτι σου. Στα αδεσποτα μην κανει τιποτα αν ειναι κανενας τρελος αλλοι ειναι τα ζωα και αλλα αποκαλουν ζωα δυστυχως
ρε παιδι μου όλοι οι τρελοι ΙΔΙΟΙ ειναι? και εγω στο παρκινγκ μου τα εχω και τα πετανε! ρε ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ χωρος....ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ειναι τους λεω.Πατε καλα???????? ( καλα η απαντηση ειναι γνωστη...ΟΧΙ!)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Alex_3

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους