Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,518 εγγεγραμμένα μέλη και 718,132 μηνύματα σε 22,536 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 402 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι ξηρά τροφή δίνετε στα γατιά σας;

Τι ξηρά τροφή δίνετε στα γατιά σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 168)
Friskies
6
3,57%
Whiskas
11
6,55%
Καποια της Purina(πχ Pro Plan,Tonus)
23
13,69%
Eukanuba
0
0%
Iams
0
0%
Hills
11
6,55%
Royal Canin
54
32,14%
Orijen/acana
30
17,86%
Brit Care
5
2,98%
Αλλο
28
16,67%

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:43, 23-08-11:

Biomill sensible

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 15:26, 24-08-11:

Σήμερα δοκίμασα την Acana και συγκεκριμένα την Wild Prairie.
Η Άρτεμις ενθουσιάστηκε - παρόλο που περίμενα ότι ίσως να θέλει 1 - 2 μέρες να συνηθίσει - και κυριολεκτικά όρμησε στο μπολάκι πριν το αφήσω καλά - καλά κάτω!
Αυτό δεν συνέβαινε με τη Royal Canin, την οποία πάντως έτρωγε ούτε με πολλή όρεξη ούτε με δυσκολία.

Οπότε Acana και πάλι Acana!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 18:59, 24-08-11:

Η Άρτεμις ενθουσιάστηκε - παρόλο που περίμενα ότι ίσως να θέλει 1 - 2 μέρες να συνηθίσει - και κυριολεκτικά όρμησε στο μπολάκι πριν το αφήσω καλά - καλά κάτω!
Συχνά οι γάτες βαριούνται τις ίδιες γεύσεις, επομένως αν κανείς βλέπει τη γάτα του να αρχίζει να βαριέται, ίσως μπορεί να χρειαστεί να αλλάξει τη γεύση. Εμείς τρώγαμε royal, σαν τρελοί, αλλά ξεκινήσαμε να τρώμε orijen εδώ και 3 εβδομάδες. Ανάμεσα στις 2 γεύσεις της orijen τα δικά μου φαίνεται να προτιμούν orijen 6 fish. Το μόνο πρόβλημα είναι, ότι όλο το σπίτι μυρίζει ψάρι και συγκεκριμένα ρέγγα. Χαλάλι τους όμως! Οι δικές μου είναι ψαρούδες! Προτιμάμε τις φυσικές γεύσεις, από τις τεχνητές της royal, που μυρίζουν σα γαριδάκια...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:11, 24-08-11:

Το θέμα είναι ότι εδώ και πάνω από 15 χρόνια δεν έχω βάλει στο στόμα μου ψάρι (εξαιρούνται τα οστρακοειδή και τα μαλάκια) και δεν αντέχω ούτε την ψαρίλα οπότε δε μπορώ να της πάρω ξηρά τροφή με γεύση ψαριών διότι μετά θα πρέπει να αλλάξω εγώ σπίτι!
Κι εγώ πιστεύω ότι η βαρεμάρα στις γεύσεις παίζει μεγάλο ρόλο και προσπαθώ όσο μπορώ να της δίνω καμιά λιχουδιά ώστε να αλλάζει γεύσεις.
Απ' ό,τι βλέπω πάντως προτιμάει την Acana, για κάποιο λόγο της αρέσει κι εύχομαι να συνεχιστεί αυτό...

Παράθεση

maouritsio (γεωργια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maouritsio
H γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maouritsio Τι ωραια μερα!ελπιζω να στε καλα παιδια έγραψε στις 19:59, 24-08-11:

Εγω προσωπικα δινω στη γατα μου εδω και 7 χρονια την Friskies ή whiskas...δεν εχει κανενα προβλημα...ουτε παχαινει πολυ....ειναι 7 χρονων και 2-3-4 κιλα....επιθυμητο βαρος ειναι? εσεις αυτην τη royal ποσο την περνετε?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:26, 24-08-11:

το 2, το 3 και τα 4 κιλά είναι μεγάλη διαφορά

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 21:34, 24-08-11:

Όντως, είναι μεγάλη διαφορά, Ceres Victoria...
Επιπλέον, μου φαίνονται λίγα εάν αναλογιστεί κάποιος ότι αρχές Αυγούστου η δική μου που ήταν τότε 15 εβδομάδων είχε βάρος 1600 gr (φυσιολογικό σύμφωνα με την κτηνίατρο).
Οπότε μια γάτα 7 χρονών δεν θα έπρεπε να είναι λίγο πιο βαριά από 2 ή 3 ή 4 κιλά;

maouritsio, δεν γνωρίζω τις δυνατότητες σου αλλά εάν μπορείς να διαθέσεις λίγα παραπάνω χρήματα το μήνα, καλύτερα να έπαιρνες κάποια άλλη ξηρά τροφή για τη γατούλα/τις γατούλες σου.
Απ' όσο γνωρίζω, οι whiskas & friskies έχουν αρκετά βελτιωτικά γεύσης κι είναι χαμηλής θρεπτικής αξίας.
Τη 2κιλη Royal Canin την είχα αγοράσει 18,10 ευρώ και την 2,5κιλη Acana την έχω αγοράσει 21 - 22 ευρώ (εάν θυμάμαι καλά).
Νομίζω ότι μια τέτοια ποσότητα επαρκεί για τη μηνιαία διατροφή μιας γάτας.

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 22:40, 24-08-11:

Εγώ σε αυτά που έχω στο κτήμα δίνω μια κάτι σαν μπισκοτάκια που ειναι πράσινα και κοκκινα και τα πουλάνε στα pet shop με μια μεγάλη σακούλα και απεικονίζει η σακούλα 1 άσπρο μεγάλο γατί. Θα το φωτογραφίσω αύριο να το δείτε δε θυμάμαι την μάρκα.

Παράθεση

maouritsio (γεωργια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maouritsio
H γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maouritsio Τι ωραια μερα!ελπιζω να στε καλα παιδια έγραψε στις 23:09, 24-08-11:

ναι οντως συγνωμη!πριν που πηγα στον κτηνιατρο για να την ρωτησω για τροφες(ευτυχως δεν την ξυπνησα χιχι!) την ζυγισε και μου πε ειναι 3,7 κιλα!
Γιωργο ισως θα παω σε ενα πετ σοπ και θα αγορασω μια...περνετε συγκεκριμενες σειρες?ενηλικες,γατακια κλπ?

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 23:41, 24-08-11:

Αναλόγως την μάρκα που θα πάρεις.
Η Royal Canin απ' όσο θυμάμαι έχει για ενήλικες γάτες, για ηλικιωμένες, για στειρωμένες, για γατάκια 1 - 4 μηνών, για γατάκια 4 - 12 μηνών.
Η Acana - θεωρώ πως είναι καλύτερης ποιότητας ακόμη κι από τη Royal Canin - έχει διάφορες γεύσεις (Pacifica, Grassland, Wild Prairie) ενώ δεν έχει ούτε για στειρωμένες, ούτε για μικρά γατάκια κλπ.
Μπορείς όμως να της δίνεις συγκεκριμένη ποσότητα καθώς πίσω από την συσκευασία έχει πινακάκι που αναφέρει πόσο πρέπει να τρώει μια γάτα βάσει ηλικίας - κιλών την ημέρα, οπότε είσαι καλυμμένη.
Η δική μου λοιπόν πρόταση είναι να προσπαθήσεις να πάρεις την Acana, εάν δεν την βρεις προτίμησε την Orijen (είναι της ίδιας εταιρίας) κι ύστερα τη Royal Canin.
Κι οι 3 είναι σίγουρα καλύτερης ποιότητας από τις Whiskas, Friskies.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_kala
H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 11:21, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από starblood
Κι εγώ δίνω κυρίως ProPlan στις Ρωσίδες μου και Royal Canin . Πάντως μεταξύ αυτών των 2 δεν βλέπω διαφορά στα συστατικά και η proplan είναι αισθητά φτηνότερη... Και iams έχω δώσει αλλά δεν τη τρωγαν. (για kitten μιλάμε πάντα.)
Στη μεγάλη δίνω Ontario που είναι πάλι golden premium τροφή αλλά πολύ φτηνότερη από τις προηγούμενες. Ξέρει κανείς κάτι γι αυτή;
για την ονταριο επεσα σε αθτο το κειμενακι...και δεν μου αρεσε καθολου!!! http://www.cbc.ca/news/canada/story/...t-lawsuit.html κι εμενα παιδια ρογιαλ τρωνε για στειρωμενα απο τον κτηνιατρο, ειχα δοκιμασει την οριτζεν.. η οποια πηγε αμαχητη στα αδεσποτα... την φλαταζορ και αθτη το ιδιο και την αρντεν η οποια και αθτη κατελειξε στα αδεσποτακια... ξερω οτι αθτη που δεινω δεν ειναι η τοπ αλλα μεχρι στιγμησ ειναι η μονη που τρωνε..κυριωσ το ενα απο τα 2 ειναι πολυυυυυυυυυ δυσκολο με το φαγητο του. τωρα που το ξαναψαχνω δεν θα εδινα με τπτ την οριτζεν..και ναι δεν θα το εκανα λογω πρωτεινησ...μιλαμε για γατια μεσα στο σπιτι με πολυ μικρεσ ενεργειακεσ απαιτησεισ κυριωσ τουσ καλοκαιρινουσ μηνεσ. επειδη το εχω ψαξει παααρα πολυ για τον σκυλο μου ο οποιοσ εχει θεμα με δυσπλασια..παω σε ακανα..θα κανω και μια υστατη δοκιμη στισ μικρεσ μπασ ακι ξεφυγουμε απο ρογιαλ και βλεπουμε!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:39, 25-08-11:

Εχω ξαναπει,οτι αλλο η γατα κι αλλο ο σκυλος.Η γατα ειναι αποκλειστικα σαρκοφαγο ζωο,και φυσικα οταν ζει μεσα στο σπιτι εχει μικροτερες απαιτησεις σε πρωτεϊνη,γι'αυτο και η Orijen εχει 42% πρωτεϊνη,κι οχι 100%.Eπισης η Royal εχει πρωτεϊνη 38%,δεν ειναι και τοση μεγαλη η διαφορα της με την Οrijen.Το "προβλημα" με τη Royal δεν ειναι τοσο το ποσοστο πρωτεϊνης για μενα,αλλα η προελευση της,και το γεγονος οτι εκτος απο αυτη εχει κι ενα σωρο σιτηρα που επιβαρυνουν τον οργανισμο ενος σαρκοφαγου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

H maria_kala έγραψε στις 13:29, 25-08-11:

δεν ειπα οτι η γατα και ο σκυλοσ ειναι το ιδιο...ειπα οτι το εχω ψαξει πολυ τελευταια λογω σκυλου... και παραλληλα εμπενα και κοιταγα τισ τροφεσ για τισ γατεσ.
συμφωνω απολυτα με αυτο που γραφεισ περι προελευσησ... αυτο που θα ηθελα να μαθω ειναι ποση ενεργεια χρειαζεται μια θυληκη στειρωμενη γατα που μενει στο σπιτι. Η orijen δινει 4150 kcal/kg η acana 3,950 kcal/k και η royal 3,550 kcal/k. το εχω ψαξει αλλα δεν εχω βρει κατι... αν το εχει βρει καποιοσ ασ μασ πει..εμενα θα με βοηθουσε πολυ..και αν εχει και λινκ στο ιντερνετ ακομα καλυτερα!!!

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:55, 25-08-11:

Πριν απο καποιους μηνες βρηκα αυτη την ενδιαφερουσα συζητηση για τη διατροφη του σκυλου,αν προσαρμοσεις τα δεδομενα μπορεις να υπολογισεις και της γατας.Οι αναγκες της εξαρτωνται απο τη δραστηριοτητα που εχει,δεν ειναι για ολες τις γατες το ιδιο.

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 14:03, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Πριν απο καποιους μηνες βρηκα αυτη την ενδιαφερουσα συζητηση για τη διατροφη του σκυλου,αν προσαρμοσεις τα δεδομενα μπορεις να υπολογισεις και της γατας.Οι αναγκες της εξαρτωνται απο τη δραστηριοτητα που εχει,δεν ειναι για ολες τις γατες το ιδιο.
σε ευχαριστω πολυ θα κατσω να το διαβασω σε λιγο.... σιγουρα οι αναγκεσ διαφερουν κυριωσ αν λειωνουν στον υπνο οπωσ οι μικρεσ!

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 14:11, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από maouritsio
ναι οντως συγνωμη!πριν που πηγα στον κτηνιατρο για να την ρωτησω για τροφες(ευτυχως δεν την ξυπνησα χιχι!) την ζυγισε και μου πε ειναι 3,7 κιλα!
Γιωργο ισως θα παω σε ενα πετ σοπ και θα αγορασω μια...περνετε συγκεκριμενες σειρες?ενηλικες,γατακια κλπ?
Δεν ξέρω την φωτογράφισα

Uploaded with ImageShack.us αυτή είναι

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:43, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από maria_kala
σε ευχαριστω πολυ θα κατσω να το διαβασω σε λιγο.... σιγουρα οι αναγκεσ διαφερουν κυριωσ αν λειωνουν στον υπνο οπωσ οι μικρεσ!
Σιγουρα,εγω εχω δυο στειρωμενα και ειναι εντελως διαφορετικα μεταξυ τους οσον αφορα τη δραστηριοτητα τους,αυτο εξαρταται βεβαια κι απο τα κινητρα που εχει η καθε γατα,εγω προσπαθω καθε μερα εστω και τα πιο βαριεστημενα μου να τα κανω να παιζουν και να τρεχουν εστω και για ενα μισαωρο συνολικα.

Παράθεση

Sailor Moon

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sailor Moon
H Sailor Moon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 115 μηνύματα.

H Sailor Moon έγραψε στις 17:37, 25-08-11:

Εγώ της δίνω Josera, γιατί έχω ακούσει ότι είναι κάπως καλύτερη από whiskas κτλ. Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να της παίρνω royal canin πάντα, θα της πάρω όποτε μπορώ . Για την Josera πάντως τι γνώμη έχετε? Δυστυχώς ένα pet shop που την πουλάει τη δίνει χύμα, είναι καλό αυτό?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:05, 25-08-11:

για την ονταριο επεσα σε αθτο το κειμενακι...και δεν μου αρεσε καθολου!!! http://www.cbc.ca/news/canada/story/...t-lawsuit.html κι εμενα παιδια ρογιαλ τρωνε για στειρωμενα απο τον κτηνιατρο, ειχα δοκιμασει την οριτζεν.. η οποια πηγε αμαχητη στα αδεσποτα... την φλαταζορ και αθτη το ιδιο και την αρντεν η οποια και αθτη κατελειξε στα αδεσποτακια... ξερω οτι αθτη που δεινω δεν ειναι η τοπ αλλα μεχρι στιγμησ ειναι η μονη που τρωνε..κυριωσ το ενα απο τα 2 ειναι πολυυυυυυυυυ δυσκολο με το φαγητο του. τωρα που το ξαναψαχνω δεν θα εδινα με τπτ την οριτζεν..και ναι δεν θα το εκανα λογω πρωτεινησ...μιλαμε για γατια μεσα στο σπιτι με πολυ μικρεσ ενεργειακεσ απαιτησεισ κυριωσ τουσ καλοκαιρινουσ μηνεσ. επειδη το εχω ψαξει παααρα πολυ για τον σκυλο μου ο οποιοσ εχει θεμα με δυσπλασια..παω σε ακανα..θα κανω και μια υστατη δοκιμη στισ μικρεσ μπασ ακι ξεφυγουμε απο ρογιαλ και βλεπουμε!!!
Αυτό το κείμενο δεν φαίνεται να ενοχοποιεί την τροφή με το όνομα Οntario, αλλά την εταιρία menu foods. Τώρα αν η menu foods παράγει και την ontario δεν το γνωρίζω. FYI, ontario είναι γεωγραφική περιοχή στον Καναδά.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα παρατάτε τόσο εύκολα με τις τροφές. Μη περιμένεις να βάλεις την τροφή στο πιάτο τους και να την φάνε με την μια (υπάρχουν γάτες που το κάνουν αυτό, αλλά τις περισσότερες πρέπει να τις ξεγελάσεις). Ο δικός μου δεν έτρωγε ωμά. Ακόμα και όταν τον κατάφερα να φάει ωμό κοτόπουλο δεν έτρωγε τίποτα άλλο. Όταν όμως άρχισα να απομακρύνω την τροφή όταν δεν την έτρωγε και να μη του δίνω τίποτα άλλο άρχισε να τρώει και άλλα κρέατα. Δοκίμασε για 2-3 μέρες να ταίζεις λιγότερο τις γάτες σου ώστε να πεινάνε. Μετά από 2-3 μέρες δοκίμασε να ανακατέψεις την παλιά τροφή με την καινούρια σε ποσοστό 80% παλιά, 20% καινούρια και δες τι ωραία που θα την φάνε.

Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 23:50, 25-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Αυτό το κείμενο δεν φαίνεται να ενοχοποιεί την τροφή με το όνομα Οntario, αλλά την εταιρία menu foods. Τώρα αν η menu foods παράγει και την ontario δεν το γνωρίζω. FYI, ontario είναι γεωγραφική περιοχή στον Καναδά.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα παρατάτε τόσο εύκολα με τις τροφές. Μη περιμένεις να βάλεις την τροφή στο πιάτο τους και να την φάνε με την μια (υπάρχουν γάτες που το κάνουν αυτό, αλλά τις περισσότερες πρέπει να τις ξεγελάσεις). Ο δικός μου δεν έτρωγε ωμά. Ακόμα και όταν τον κατάφερα να φάει ωμό κοτόπουλο δεν έτρωγε τίποτα άλλο. Όταν όμως άρχισα να απομακρύνω την τροφή όταν δεν την έτρωγε και να μη του δίνω τίποτα άλλο άρχισε να τρώει και άλλα κρέατα. Δοκίμασε για 2-3 μέρες να ταίζεις λιγότερο τις γάτες σου ώστε να πεινάνε. Μετά από 2-3 μέρες δοκίμασε να ανακατέψεις την παλιά τροφή με την καινούρια σε ποσοστό 80% παλιά, 20% καινούρια και δες τι ωραία που θα την φάνε.
δεν μπορω να καταλαβω απο που εβγαλλεσ το συμπερασμα οτι τα παρατησα τοσο ευκολα...εγω δεν αναφερθηκα σε τι προσπαθειεσ εκανα και ποσεσ μερεσ και πωσ προσπαθησα να κανω την μεταβαση απο την μια στην αλλη!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:57, 26-08-11:

δεν μπορω να καταλαβω απο που εβγαλλεσ το συμπερασμα οτι τα παρατησα τοσο ευκολα...εγω δεν αναφερθηκα σε τι προσπαθειεσ εκανα και ποσεσ μερεσ και πωσ προσπαθησα να κανω την μεταβαση απο την μια στην αλλη!
Γενικά μιλούσα αλλά τέλος πάντων. Βλέπω από πολλούς εδώ να λένε "η γάτα μου δεν τρώει αυτό", "η γάτα μου δεν τρώει εκείνο". Θέλει επιμονή και κάποια στιγμή η γάτα θα φάει την καινούρια τροφή. Αυτό που κάνετε και τους ικανοποιείτε τα θέλω τους, συμβάλλετε χωρίς να το θέλετε στην ιδιότροπη συμπεριφορά τους απέναντι στην τροφή τους. Αφήστε τα να πεινάσουν (δεν εννοώ να μην τρώνε καθόλου) και να δείτε τι ωραία που θα φάνε. Μην αφήνετε μόνιμα τροφή έξω, κακό τους κάνει. Δεν το λέω για κακό αλλά για το καλό των γατιών σας. Τι θα γίνει αν μια μέρα χρειαστεί να φάνε ειδική τροφή;

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 07:53, 26-08-11:

Πώς γίνεται να πεινάσουν χωρίς να μην τρώνε καθόλου;; Δεν καταλαβαίνω...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:59, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Πώς γίνεται να πεινάσουν χωρίς να μην τρώνε καθόλου;; Δεν καταλαβαίνω...
Αντί να δώσεις 100γρ τροφής δίνεις 60γρ για 3-4 μέρες και πάντα χωρίζεις την ποσότητα σε 2-3 μερίδες. Δεν αφήνεις ποτέ τροφή μόνιμα έξω.

Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 08:05, 26-08-11:

Σωστό!Πάντως πιστεύω ότι όπως και στους ανθρώπους, ορισμένες γάτες είναι «επιλεκτικές» και άλλες πιο βολικές..Δυστυχώς,η δικιά μου ανήκει στην πρώτη περίπτωση, συν του ότι είναι και πεισματάρης.Αν δεν θέλει να φάει κάτι, είναι ικανός να μείνει νηστικός για πολύ!Δεδομένου ότι είναι 4,5 μηνών, δηλαδή στην ανάπτυξή του, τί προτείνετε;Να του δίνω ότι θέλει ή να τον εκπαιδεύω από τώρα στο να τα τρώει όλα;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:57, 26-08-11:

Ο δικός μου άνηκε στην κατηγορία επιλεκτικά γάτια. Να φανταστείς είχε φτάσει σε σημείο να μη τρώει τίποτα άλλο από μια συγκεκριμένη μάρκα κονσέρβας με γεύση κοτόπουλο. Αν του έδινα κοτόπουλο άλλης μάρκας δεν την άγγιζε! Προτιμούσε να πεινάσει παρά να φάει. Τώρα τρώει τα πάντα. Απλά θέλει λίγη υπομονή και αρκετή επιμονή μέχρι να μάθει να τρώει ότι του σερβίρεις. Σήμερα έτρωγα αρνίσια μπριζόλα και του έριξα στο πάτωμα ένα μεγάλο κομμάτι και το εξαφάνισε (να φανταστείς άνηκε και στην κατηγορία γατιών που όταν ένα κομμάτι κρέατος είναι μεγάλο, το παρατάνε και περιμένουν να το ψιλοκόψεις). Για μένα ήταν πιο δύσκολο να τον μάθω να τρώει μεγάλα κομμάτια κρέατος και κόκκαλα, από ότι να μάθει να τρώει τα πάντα

Καλό είναι να το μάθεις από τώρα να τρώει τα πάντα. Στο λέω όχι μόνο για να μπορείς να κάνεις εύκολα την μετάβαση σε νέα τροφή, αλλά για να αποφύγεις πιθανές τροφικές αλλεργίες. Πολλοί αλλάζουν την τροφή κάθε 1-2 μήνες. Άλλοι δίνουν κάτι διαφορετικό καθημερινά και άλλοι κάθε εβδομάδα. Αν μάθει να τρώει ποικιλία δεν θα έχει πρόβλημα με διάρροια κάθε φορά που θα αλλάζεις την τροφή.
Το 1ο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να τα ταΐζετε σε καθορισμένες ώρες ή έστω να μοιράζετε τα γεύματα τους σε 2 ή 3 ημερησίως. Όταν δεν υπάρχει τροφή έξω δεν τσιμπάνε κάθε φορά που πεινάνε και όταν έρθει η ώρα να φάνε τρώνε πιο εύκολα αυτό που θα τους δώσεις.
Το 2ο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να απομακρύνετε την τροφή που δεν τρώνε μετά απο 30-60 λεπτά. Πρέπει να καταλάβουν ότι αν χάσουν την ευκαιρία να φάνε, θα πεινάσουν. Αν δεν πιάσουν αυτά μειώνετε την ποσότητα της τροφής που τρώνε καθημερινά για μερικές μέρες. Με αυτό τον τρόπο θα πεινάνε, αλλά δεν θα κινδυνεύουν από ηπατική λιπίδωση.
Το επόμενο βήμα είναι να προσφέρετε την νέα τροφή. Αν δεν την φάνε, την ανακατεύετε με την παλιά και συνεχίζετε με το παραπάνω πρόγραμμα.
Υπάρχει και η μέθοδος: 2 γεύματα παλιάς τροφής, 1 καινούριας. Δηλαδή δίνετε το πρωί από την παλιά, το μεσημέρι από την καινούρια και το βράδυ από την παλιά. Αν δεν φάνε την καινούρια μετά από 30-60 λεπτά την απομακρύνετε και δεν τους δίνετε απολύτως τίποτα μέχρι το βράδυ. Την επόμενη μέρα κάνετε πάλι το ίδιο. Όταν αρχίσουν να τρώνε και την καινούρια, τότε αλλάζετε τα γεύματα: 2 καινούρια τροφή, 1 παλιά και στην συνέχεια καταργείτε την παλιά. Μερικές γάτες είναι υπερβολικά επίμονες και αυτή η διαδικασία μπορεί να διαρκέσει ακόμα και εβδομάδες!

Α!!! Και κάτι πολύυυυυυ χρήσιμο! Όταν δίνετε καινούρια τροφή την οποία αρνούνται να φάνε, αφήνετε την τροφή στο μπολ και φεύγετε από το σπίτ για όσο το δυνατόν περισσότερες ώρες! Με τον δικό μου έχει πιάσει αυτό πάρα πολύ καλά!

Αν δίνετε ξηρά τροφή καλό είναι να κάνετε rotation όχι μόνο στις γεύσεις αλλά και στην μάρκα. Εγώ θα έδινα πχ για 1-2 μήνες orijen κοτόπουλο, έπειτα για 1-2 μήνες acana pacifica, έπειτα για 1-2 μήνες arden κοκ. Μέσα στην εβδομάδα θα τους έδινα και λίγο μαγειρεμένο φαγητό για συμπλήρωμα.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_kala

Δραστήριο Μέλος

H maria_kala έγραψε στις 10:17, 26-08-11:

σε ολα αυτα που λεσ οτι γενικα καποιοι τα κακομαθενουμε εχεισ απολυτο δικιο!!!
θα μιλησω αποκλειστικα για τα δικα μου μιασ και η εμπειρια μου ειναι αρκετα περιορισμενη
(δεν ξαναειχα γατια μεσα στο σπιτι..) που λεσ αυτεσ τισ ασ τισ πουμε κλασσικεσ μεθοδουσ τισ δοκιμασα,
μεχρι και να ανακατεψω την τροφη μεσα σε κονσερβα που τρελαινονται...
ειανι τοσο βλαμμενοχαριτομενα που την καινουρια τροφη μολισ την γευονταν την εφτυναν!!!
και αυτο που περιγραφεισ περι ειδικησ τροφησ το εζησα σε πολθ ασχημο βαθμο με την πιο ιδιοτροπη απο τισ 2
μετα το χειρουργειο τησ στειρωσησ που για αν μην τα πολυλογω νομιζαμε οτι θα την χασουμε..δεν ετρωγε δεν επινε...και εκανε τα παντα εμετο
και μια εβδομαδα μετα την καταφεραμε να φαει με μια recovery κονσερβουλα...
το θεμα ειναι οτι το γατι αυτο απο παντα ηταν δυσκολο...
η αδερφη τησ θα δοκιμασει λιγο κοτοπουλο λιγο μπριζολα...
αυτη παντα τα μυριζε και τα παραταγε...
επισησ να σου πω το αλλο περιεργο...αν δεν τουσ αφησω λιγο φαγητο το βραδυ να εχουν να τσιμπολογανε...
αρχιζουν τουσ εμετουσ το πρωι. ο γιατροσ μου ειπε οτι μενουν με αδειο στομαχι και γι αθτο βγαζουν σαλακια.
τελοσ παντων με επιασε η πολυλογια και βγαινουμε εκτοσ θεματοσ....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,392 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:31, 26-08-11:

Το θέμα μας είναι συγκεκριμένο.Ρωτάει "τι ξηρή τροφή δίνετε στα γατιά σας" και είναι δημοσκόπηση.Υπάρχει το θέμα αυτό,που εκεί μπορείτε να αναπτυξετε γενικά τις απόψεις σας για την ιδανική διατροφή.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:27, 26-08-11:

χαχαχα το 'ξερα ότι θα παίρναμε παρατήρηση Δεν λέμε για ιδανική διατροφή, λέμε για διατροφή με πολλές ξηρές τροφές!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Louis έγραψε στις 12:05, 26-08-11:

Πάντως,αν και εκτός θέματος,thanks Victoria!Θα δοκιμάσω τις συμβουλες σου!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:18, 26-08-11:

no prob!

Παράθεση

Nts79 (νατασα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nts79
H νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (παρα πολλες δεν τις μετρησα ποτε μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Nts79 Ναtasha έγραψε στις 12:57, 26-08-11:

η μεγαλη μου η πεπερ τρωει whiskas, friskies και καποιες του σουπερ
αυτες τις καλες τυπου royal canin, hills κτλ κτλ δε θελει ουτε να τις μυρισει
η μικρη μου η ασπασω τρωει royal canin για γατακια

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ροξυ (georgia)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ροξυ
H georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Ροξυ έγραψε στις 20:25, 05-09-11:

καλησπερα παιδια!ειμαι καινουριο μελος στην ομορφη παρεα σας κ θα χρειαστω την βοηθεια σας...θελω μια καλη και οικονομικη τροφη κ δεν ξερω ποια να διαλεξω.....!

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 01:39, 06-09-11:

Εμένα το χαζόγατο είναι πολύ ευαίσθητο και μου κάνει διάρροια με όλες τις τροφές. Σώθηκα με την hills από τον κτηνίατρο.
Έχω παρατηρήσει, ότι μια οικονομικότερη τροφή έρχεται μια ή άλλη με μια ακριβότερη. Ο γατούλης πειναέι περισσότερο με τις πιο οικονομικές και τρώει περισσότερο.
Επίσης, κερδίζουν όλοι με την ακριβή, σε...ποιότητα Με το που ξεκίνησα τη hills του πέρασε ένα απόστημα στην ουρά που το παλεύαμε 3 μήνες με αντιβιώσεις, επουλώθηκε μόνο του. Και φυσικά, απαλό, γυαλιστερό τρίχωμα, υγειές πεπτικό....Ποτέ ξανά μέτριες τροφές κατ'εμέ!

Παράθεση

daeriel (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη daeriel
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H daeriel έγραψε στις 09:49, 06-09-11:

Είμαστε στη 2η εβδομάδα της Acana η οποία εξαφανίζεται καθημερινά από τα μπολάκια, και τα 2 γατόνια μου την τιμάνε δεόντως!
Προηγουμένως τρώγαμε Flatazor sensitive (που δε μας πολυάρεσε κιόλας) αλλά είχαμε σχετικά συχνά εμετούς. Προς το παρόν οι εμετοί δείχνουν να έχουν μειωθεί , θα δείξει.

Παράθεση

Alkisti_V

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Alkisti_V
H Alkisti_V αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 αρσενικά στο σπίτι και πολλά πολλά αδέσποτα στον κήπο! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Alkisti_V έγραψε στις 11:02, 20-09-11:

Ξεκινήσαμε με Royal Canin αλλά ο κτηνίατρός μου με έπεισε και άλλαξα. Πλέον της δίνω Hills Light... Μετά τη στείρωση πήραμε αρκετό βάρος και προσπαθούμε να ξαναφτιάξουμε σιλουέτα!!

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 11:14, 20-09-11:

Εδινα purina (παρ'ολο που ειναι μετρια τροφη δεν ειχαμε προβληματα),
εδω και 4 μηνες δινω arden grange, ειμαι πολυ ευχαριστημενη, τρωνε λιγοτερο (αυτο φαινεται και στην τουαλετα τους),
βοηθησε το τριχωμα τους, και μου βγαινει τα ιδια λεφτα το μηνα, διοτι τρωνε λιγοτερα γραμμαρια (τα υπολογισα ακριβως).

Παράθεση

Χρήστος Μπο.

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Χρήστος Μπο.
Ο Χρήστος Μπο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Χρήστος Μπο. έγραψε στις 19:47, 20-09-11:

εγω παιδια της δινω χυμα με 2ευρω το κιλο για γατακια 4 μηνων ειναι καλη και τα κακα του δεν ειναι και πολυ νερουλα αν και τωρα αρχησα γιατι την ταιζα κονσερβα

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 18:22, 22-09-11:

Αρχική Δημοσίευση από Χρήστος Μπο.
εγω παιδια της δινω χυμα με 2ευρω το κιλο για γατακια 4 μηνων ειναι καλη και τα κακα του δεν ειναι και πολυ νερουλα αν και τωρα αρχησα γιατι την ταιζα κονσερβα
Μην ταιζεις αποκλειστικα με κονσερβες τη γατα σου.εχουν κατηγορηθει για διαρροιες,ασχημη οσμη στα ουρα και για χαλασμενα δοντια. Μια φορα στις 2-3μερες κονσερβα ειναι μια χαρα.

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 22:32, 11-08-12:

Συνεχίζω μετά απο καιρό το ενδιαφέρον αυτό θέμα...

Είμαι οπαδός της άποψης πως η γάτα είναι οτι τρώει. Δηλαδή η καλή - ποιοτική - ξηρά τροφή - βοηθά να μεγαλώσει με υγεία και να προσπεράσει τυχόν προβλήματα υγείας που θα είχαν προκύψει απο τις χύμα του εμπορίου ή απο κάποιες εταιρείες ..ονόματα δε λέμε οικογένειες δε θίγουμε.
Όσο αφορά το οικονομικό σκέλος, προσωπικά ζυγίζω τη τροφή που του σερβίρω και παρατηρώ οτι αφήνει ελάχιστες κάποιες φορές, καθόλου κάποιες άλλες, κροκετούλες και άρα τίποτα δε πάει χαμένο.
Θα ένιωθα χειρότερα να αγοράζω τροφή 10 φορές φθηνότερη και χωρίς δοσομέτρηση να κρατούσε σχεσόν το ίδιο με τη τροφή που παίρνω.
Εγώ του δίνω Royal Canin και είμαι ευχαριστημένος.Όσο αφορά τον κτηνίατρο πιό πάνω που απέτρεψε την φίλη να την σταματήσει λογικά θα άφορούσε το θέμα πρωτεινών- βάρους - στείρωση παρά το ποιοτικό - διατροφικό μέρος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ri-Ri-Ka

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ri-Ri-Ka
Ο Ri-Ri-Ka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Ri-Ri-Ka έγραψε στις 09:44, 12-08-12:

Feline caviar holistic. Κορυφή!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 00:02, 24-01-13:

Λοιπον δινω στην Χουανιτα ProPlan junior optistart ρυζι κοτοπουλο, αλλα διαβαζω εδω οτι ειναι μετρια τροφή. Ποιά τροφή-κροκέτες πιστεύετε ότι είναι πιο υγιεινη και κάνει πολύ καλό σε ενα γατακι. Εχω μπερδευτεί!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Popix (Σοφία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Popix
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H Popix έγραψε στις 02:11, 24-01-13:

Γενικά υπάρχουν άπειρες απόψεις. Εγώ τείνω προς τις μάρκες που είναι ολιστικές, όπως οι orijen/acana, earthborn, leonardo. Για την ακρίβεια παίρνω την orijen γιατί το 7κιλο πακέτο έρχεται πιο οικονομικό. Στον Τριστάνο, από όταν απογαλακτίστηκε του έδινα royal canin. Αλλά είχε γενικά πολλά θέματα γιατί ήταν ορφανό γατάκι. Ήταν πάντα πολύ αδύνατος και αδύναμος και αρρώσταινε συνέχεια. Τολμώ να πω ότι απ'όταν του άρχισα orijen άρχισε να καλυτερεύει, έγινε πιο μυώδης και δυνατός και του έφυγαν τα προβληματάκια του. Ίσως έτυχε. Αλλά προσωπικά είμαι ευχαριστημένη γενικότερα.
Να πω επίσης, ότι την βρίσκω και πιο οικονομική από τη royal γιατί τρώει σαφώς λιγότερο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Fideloudi (Λία)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Fideloudi
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H Fideloudi έγραψε στις 16:45, 28-01-13:

Εμένα τις holistic ο γάτος μου τις σνομπάρει, αρχίζει απεργία πείνας. Μπορεί επειδή ήταν από σπίτι κι όχι αδέσποτο, κ είναι εκλεκτικός με το φαγητό. Με την ξηρά είμαστε μαλωμένει εννοείται, αλλά τρώει ευτυχώς όλες τις ξηρές της royal canin. Η μικρή τρώει ΤΑ ΠΑΝΤΑ (από τις super τροφές μέχρι τις...junk, ξηρά, υγρή, ημίσκληρη, λιωμένη...) άρα δεν είναι καλό παράδειγμα για το ποια είναι καλύτερη τροφή (μάλλον επειδή ως αδεσποτάκι είχε μάθει να μην αρνιέται φαγητό όταν το βρίσκει).

Παράθεση

BetsyNIAOU

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη BetsyNIAOU
H BetsyNIAOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H BetsyNIAOU έγραψε στις 17:45, 28-01-13:

Εγώ τους δίνω Pedigree στα 5 γατάκια μου και στην μία μάνα. Το τρωνε με το ζορι αλλα τους αρεσει χαχα

Παράθεση

Elko

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elko
H Elko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

H Elko έγραψε στις 18:10, 28-01-13:

Εγώ ψωνίζω από ένα pet shop στη Μουστοξύδη, το cats&dogs, και μου δίνει μια τροφή για στειρωμένα που είναι στα 3 ή 3,5 ευρώ το κιλό αν δεν κάνω λάθος. Έχω την αίσθηση οτι είναι η Breed line Special Care και ο ίδιος λέει πως είναι πολύ καλής ποιότητας. Κάθε τόσο για αλλαγή μπορεί να τους δώσω και λίγη royal. Και μισή κονσερβούλα κάθε μέρα! Αν ψωνίζει και κανένας άλλος από εκεί και ξέρει, ας μας πει..

Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 18:21, 18-04-13:

Καλησπέρα,παλαιότερα δίναμε στην γάτα μας Josera,το τελευταίο μήνα της δίνουμε LeChef,
ποια από τις δύο θεωρείται καλύτερη;
υπάρχει κάποια άλλη οικονομική τροφή(κροκέτα) που θα μπορούσαμε να προτιμήσουμε;

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 00:53, 14-10-14:

Να ρωτησω κατι μηπως ξερει κανεις..πρόσφατα μου έδωσαν δείγματα στο pet shop απο ξηρη τροφη που λέγεται optima. Η γατα μου ξετρελαθηκε και παω να της αγοράσω και μου λεει δεν την εχουμε απλα ηταν δείγματα για να δουμε αν αρεσει να την φέρουμε! Ξερει κανεις αν υπαρχει στην Ελλαδα σε pet shops ή εστω καπου στο ιντερνετ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 18:58, 16-10-14:

βρε συ είσαι σίγουρη πως είναι για γάτες? με μια πρόχειρη έρευνα μόνο για σκυλοτροφή μου έβγαζε με αυτό το όνομα.

εγώ εδώ κι ένα μήνα δίνω στη μικρή μου sanabelle light. το τρίχωμά της είναι αξεπέραστο! χαμηλά λιπαρά και καλά συστατικά, αλλά βλέπω λίγο μαλακά κόπρανα 2-3 μέρες. θα το παρακολουθήσω περαιτέρω γιατί δεν θέλω να καταδικάσω από τώρα την τροφή, γιατί κατά τα άλλα είναι μια χαρά, πολύ καλή τιμή και πολύ καλή τροφή από ότι έχω δει από τη γάτα μου. κι έχει χάσει και 300 γραμμ., χωρίς να πεινάει και να ζητιανεύει για φαγητό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Γαταλί

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γαταλί
H Γαταλί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (που φροντίζω; ή που εχω; :P έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 241 μηνύματα.

H Γαταλί έγραψε στις 12:05, 28-10-14:

Καλημέρα! Αναρτώ εδώ την καινούρια τροφή που αγόρασα σήμερα από τον κτηνίατρο.
Του εξήγησα τι έχω διαβάσει εδώ και γενικότερα για τις τροφές τύπου whiskas, friskies και γενικά τις πιο γνωστές του εμπορίου και του ζήτησα να μου πει αν έχει μερικές "καλές". Ο άνθρωπος μου είπε πως οι προαναφερθείσες όντως δεν είναι της καλύτερης ποιότητας, ότι λίγο-πολύ όλες είναι στα ίδια "επίπεδα" με μικρές αυξομειώσεις στην ποιότητα. Μου είπε πως η τιμή δεν συνεπάγεται απαραιτήτως ποιότητα και ενδεικτικά μου παρουσίασε μερικές γατοτροφές. Μου έδειξε μια (το όνομα της οποίας δεν συγκράτησα) η οποία είναι στο 1μιση κιλό και έχει 16 ευρώ (πανάκριβη). Στη συνέχεια μου έδειξε και μία του κιλού με 4 ευρώ (την οποία αγόρασα) και μου είπε πως είναι καλή.
Μου τόνισε επίσης πως οι ξηρές τροφές του εμπορίου δεν είναι άριστες αλλά ούτε και για πέταμα.
Σας παρουσιάζω τα συστατικά από πίσω και την περιεκτικότητα σε πρωτεϊνες κ.ά. στοιχεία. (Μου έκανε δε, θετική εντύπωση το ότι πίσω αναγράφει και ρύζι πέραν σιτηρών που γράφεται συνήθως σε τροφές)

Αυτή είναι η 1η:
http://i61.tinypic.com/np2dee.jpg

και τα συστατικά/περιεκτικότητα κτλ.:

http://i59.tinypic.com/5qkp0.jpg

http://i58.tinypic.com/1o7j9c.jpg

http://i62.tinypic.com/4rt75c.jpg

περιμένω γνώμες! Την έχει δοκιμάσει κανείς;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γαταλί : 28-10-14 στις 12:15.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:28, 28-10-14:

Δεν την έχω χρησιμοποιήσει αλλά η κτηνίατρός μας τη συστήνει ανεπιφύλακτα.

Επιμένει δε ότι είναι η ΜΟΝΗ κατάλληλη για αρσενικά στειρωμένα, εννοώ ο κωδικός που βγάζει για αρσενικά στειρωμένα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους