Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,674 εγγεγραμμένα μέλη και 718,203 μηνύματα σε 22,547 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 328 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Σειρά τροφής Orijen

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 11:34, 16-02-16:

Ναι αυτην εδινα , για να τρωνε ολα το ιδιο και να μην αλλαζουν πιατα επειδη ανακατευω στη Μινι και ξηρη τροφη για senior αλλα επεφτε βαρια στον Γκεραλτ εκανε μαλακα κακα και την αλλαξα,φοβηθηκα κιολας με αυτα που ακουστηκαν οτι πουλουν τις ληγμενες τροφες για αυτο δεν βαζουν ημερομηνια ληξης στα πακετα,μου ετυχε και μενα να αγορασω και να μην εχει καθολου ημερομηνια επανω η συσκευασια και την πεταξα,ευτυχως ειχα παρει το μικρο πακετακι των 340 γρ.Κριμα γιατι ηταν πολυ καλη τροφη και φοβαμαι οτι τωρα θα χασει την αξια της.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:41, 16-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Ναι αυτην εδινα , για να τρωνε ολα το ιδιο και να μην αλλαζουν πιατα επειδη ανακατευω στη Μινι και ξηρη τροφη για senior αλλα επεφτε βαρια στον Γκεραλτ εκανε μαλακα κακα και την αλλαξα,φοβηθηκα κιολας με αυτα που ακουστηκαν οτι πουλουν τις ληγμενες τροφες για αυτο δεν βαζουν ημερομηνια ληξης στα πακετα,μου ετυχε και μενα να αγορασω και να μην εχει καθολου ημερομηνια επανω η συσκευασια και την πεταξα,ευτυχως ειχα παρει το μικρο πακετακι των 340 γρ.Κριμα γιατι ηταν πολυ καλη τροφη και φοβαμαι οτι τωρα θα χασει την αξια της.
Η orijen είναι μια καλή τροφή αλλά δεν είναι η μόνη. Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές, απλά πρέπει να αρέσουν στα ζώα. Θα σου πρότεινα να μην αγχωθείς, να επιλέξεις μια άλλη τροφή grain free και να δώσεις - πάρε μικρή συσκευασία να δεις - και σταθερά δίνε αυτήν.
Επίσης στη μεγαλύτερη σε ηλικία γατούλα που έχεις (επειδή είπες όιτ δίνεις senior) θα σου πρότεινα να δίνεις και εκεί την grain free τροφή που θα επιλέξεις αλλά σε μικρότερη ποσότητα. Πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ επειδή ο Ιντεφίξ είναι ολίγον μπαγάσας και τους τρώει την τροφή, τα ταίζω το πρωί και μετά τίποτα μέχρι που θα γυρίσω. Ξέρω πόσο πρέπει να φάνε και ταίζω την ημερήσια ποσότητα 3 φορές. Οπότε κι αυτές νοιώθουν καλύτερα γιατί δεν πεινάνε αλλά και ότι τους βάλω στο πιάτο το τρώνε αμεσα. Ότι αφήσουν το σκεπάζω δεν τους έχω πρόσβαση γιατί ο Ιντεφίξ θα γίνει 300κιλά!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:06, 16-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Τα σκυλιά ξέρω ότι τα καθαρίζουν. Δεν ήξερα ότι μπορεί να το πάθει και η γάτα.

Αχ όλα ξεκίνησαν με την αλλαγή τροφής.

Δεν καθόμουν καλύτερα στα αυγά μου;;;
Δε νομίζω ότι αυτό με τους αδένες δημιουργείται με μια φορά που έφαγαν μια τροφή που δεν τους έκατσε, μη φοβάσαι. Αν έχω καταλάβει καλά (το έχει αυτό το θέμα ο γάτος της αδερφής μου) είναι κατασκευαστικό που το έχει ο γάτος γενικά από γεννησιμιού του. Φαντάζομαι μπορεί να το πάθει ένα γατί στη ζωή του κάποιες φορές, όταν κάνει μαλακά κακά για μέρες, δηλαδή που δεν είναι αρκετά σκληρά για να πιέσουν τους αδένες αυτούς βγαίνοντας και να τους αδειάσουν, αλλά θα είναι 1-2-3 φορές που ίσως θέλουν καθάρισμα οι αδένες, δε θα είναι γενικό πρόβλημα. Ο γάτος της αδερφής μου θέλει μια φορά στο τόσο οπωσδήποτε καθάρισμα απ' τον κτηνίατρο, το έχει συνέχεια δηλαδή.

Δεν το γνωρίζω αυτό το περιστατικό, συνέβη στην Ελλάδα; Ο κατασκευαστής δε γίνεται να μη βάλει την ημερομηνία λήξης πάνω στη συσκευασία καθώς δε θα μπορεί να την εξάγει κλπ, είναι παράνομο. Αν συνέβη αυτό, προφανώς το έκαναν τα πετ σοπ και έσβηναν την ημερομηνία για να σουτάρουν ληγμένες τροφές. Οπότε θα πρόσεχα το πετ σοπ απ' όπου αγοράστηκε η τροφή και όχι την εταιρεία. Λέω τώρα, όχι ότι δεν έχουμε δει να γίνονται τέρατα γενικά, αλλά βρίσκω πολύ δύσκολο να εξάγουν τροφή από τόσο μακριά και να περάσει τελωνεία παράνομα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 16-02-16 στις 21:55. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:11, 16-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Η orijen είναι μια καλή τροφή αλλά δεν είναι η μόνη. Υπάρχουν πολλές εναλλακτικές, απλά πρέπει να αρέσουν στα ζώα. Θα σου πρότεινα να μην αγχωθείς, να επιλέξεις μια άλλη τροφή grain free και να δώσεις - πάρε μικρή συσκευασία να δεις - και σταθερά δίνε αυτήν.
Επίσης στη μεγαλύτερη σε ηλικία γατούλα που έχεις (επειδή είπες όιτ δίνεις senior) θα σου πρότεινα να δίνεις και εκεί την grain free τροφή που θα επιλέξεις αλλά σε μικρότερη ποσότητα. Πιστεύω πως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εγώ επειδή ο Ιντεφίξ είναι ολίγον μπαγάσας και τους τρώει την τροφή, τα ταίζω το πρωί και μετά τίποτα μέχρι που θα γυρίσω. Ξέρω πόσο πρέπει να φάνε και ταίζω την ημερήσια ποσότητα 3 φορές. Οπότε κι αυτές νοιώθουν καλύτερα γιατί δεν πεινάνε αλλά και ότι τους βάλω στο πιάτο το τρώνε αμεσα. Ότι αφήσουν το σκεπάζω δεν τους έχω πρόσβαση γιατί ο Ιντεφίξ θα γίνει 300κιλά!!
Κατερίνα,αγοράζοντας τη μικρή συσκευασία,το μόνο που μπορείς να δεις είναι αν τους αρέσει.

Για να δεις αν θα τους ταιριάξει πρέπει να πάρεις την μεγάλη ωστε να δώσεις χρόνο στην τροφή και να δεις τα αποτελέσματα.

Και εγω τα 340 γρ αγόρασα αρχικά και όταν είδα ότι την τρώνε,πήρα τα 7 κιλά.

Μετά από 1 μήνα+ που την δοκιμάσαμε,άρχισαν τα προβλήματα.

Το ψιλόσκεφτομαι για ακάνα αλλά όχι ακόμα. Να στρώσει πρώτα ο μεγάλος.

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Δε νομίζω ότι αυτό με τους αδένες δημιουργείται με μια φορά που έφαγαν μια τροφή που δεν τους έκατσε, μη φοβάσαι. Αν έχω καταλάβει καλά (το έχει αυτό το θέμα ο γάτος της αδερφής μου) είναι κατασκευαστικό που το έχει ο γάτος γενικά από γεννησιμιού του. Φαντάζομαι μπορεί να το πάθει ένα γατί στη ζωή του κάποιες φορές, όταν κάνει μαλακά κακά για μέρες, δηλαδή που δεν είναι αρκετά σκληρά για να πιέσουν τους αδένες αυτούς βγαίνοντας και να τους αδειάσουν, αλλά θα είναι 1-2-3 φορές που ίσως θέλουν καθάρισμα οι αδένες, δε θα είναι γενικό πρόβλημα. Ο γάτος της αδερφής μου θέλει μια φορά στο τόσο οπωσδήποτε καθάρισμα απ' τον κτηνίατρο, το έχει συνέχεια δηλαδή.
Πάνω από ένα μήνα τους έδινα οριτζεν.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 16-02-16 στις 21:59. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 13:34, 16-02-16:

Και πάλι δε νομίζω να του δημιουργηθεί μόνιμο θέμα! Ίσως αν είναι άτυχος να θέλει 1-2 καθαρίσματα αλλά δε νομίζω να το χρειάζεται μόνιμα!

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 13:48, 16-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
Και πάλι δε νομίζω να του δημιουργηθεί μόνιμο θέμα! Ίσως αν είναι άτυχος να θέλει 1-2 καθαρίσματα αλλά δε νομίζω να το χρειάζεται μόνιμα!
Και πως να τον καθαρίσω;;;

Τα κακά του τώρα με το κοτόπουλο είναι καλοσχηματισμένα και λίγα όπως με τη royal.

Στον ποπό του όμως μένουν υπολείμματα και είναι λίγο νερουλά.
Σήμερα δεν τον πέτυχα να τρίβεται πάντως.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 14:25, 16-02-16:

Κοίτα κανονικά για να δεις αν ένα ζώο αφομοιώνει καλά μια τροφή το βλέπεις μετά το μήνα. Με μία συσκευασία των 2,5 κιλών νομίζω πως θα βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα. Η συσκευασία των 340 γρ. είναι πολύ μικρή για να μπορέσεις να καταλάβεις. Η αλλαγή και μόνο της γεύσης τα ιντριγκάρει.
Αν δεις ότι με την αλλαγή τροφής σε grain free κάνει πρόβλημα τότε για μένα τη σταματάς και πας σε άλλη τροφή. Η Μιλού αρχικά μου έκανε μαλακά κακά...συνειδητοποίησα όμως πως ήθελε απλά αποπαρασίτωση πιο εντατική γιατί είχε πολύ μικρά σκουληκάκια... το είδα κάποια στιγμή εντελώς τυχαία, μόλις έκανα αποπαρασίτωση για μερικές φορές να θεραπευτεί όλα πήγαν ρολόι. Αρα δεν έφταιγε η τροφή που νόμιζα εγώ αλλά κάτι άλλο που της έκανε μαλακά κακά....

Οι πρωκτικοί αδένες όταν γεμίζουν γνωρίζω πως καλό είναι να μην τους αδειάζουμε εμείς γιατί μπορεί να δημιουργηθεί φλεγμονή. Κανονικά πρέπει να το δει κτηνίατρος και να βάλει ειδική αλοιφή. Μια φορά το έκανα στον Ιντεφίξ αλλά έκτοτε δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα. Είναι συγκεκριμένο το σημείο και θέλει ειδική πίεση...δεν είναι εύκολο....και μιλάμε για ένα πολύ υπάκουο σκυλί....για γάτα δεν το συστήνω

Εάν γεμίζουν συχνά οι πρωκτικοί αδένες τότε χρειάζεται να δούμε το θέμα αμέσως. Ειδικά της τροφής, ίσως και αλλαγή της. Τα σκληρά κακά βοηθούν ώστε με την πίεση να αδειάζουν οι πρωκτικοί αδένες. Αν είναι συνέχεια μαλακά τα κακά τότε δημιουργείται πρόβλημα....μαζεύεται υγρό και τα ενοχλεί... αλλά δεν είναι μόνο αυτό... αν είναι γεμάτοι τότε το ζώο μυρίζει σαν βρωμισμένο ψάρι....και δεν χρεάζεται να σηκώσεις την ουρά να το μυρίσεις είναι εμφανές από αρκετά μέτρα μακριά....μπλιαξ!!

Αν βεβαίως με τη royal βλέπεις πως έχεις καλή κλινική εικόνα του ζώου, την τρώει, τα κακά καλά και είναι μια χαρά γενικά, τότε για μένα τουλάχιστον μην κάνεις αλλαγές που μπορεί να δημιουργήσουν οποιοδήποτε πρόβλημα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 14:52, 16-02-16:

Κοίτα κανονικά για να δεις αν ένα ζώο αφομοιώνει καλά μια τροφή το βλέπεις μετά το μήνα. Με μία συσκευασία των 2,5 κιλών νομίζω πως θα βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα. Η συσκευασία των 340 γρ. είναι πολύ μικρή για να μπορέσεις να καταλάβεις. Η αλλαγή και μόνο της γεύσης τα ιντριγκάρει.
Αν δεις ότι με την αλλαγή τροφής σε grain free κάνει πρόβλημα τότε για μένα τη σταματάς και πας σε άλλη τροφή. Η Μιλού αρχικά μου έκανε μαλακά κακά...συνειδητοποίησα όμως πως ήθελε απλά αποπαρασίτωση πιο εντατική γιατί είχε πολύ μικρά σκουληκάκια... το είδα κάποια στιγμή εντελώς τυχαία, μόλις έκανα αποπαρασίτωση για μερικές φορές να θεραπευτεί όλα πήγαν ρολόι. Αρα δεν έφταιγε η τροφή που νόμιζα εγώ αλλά κάτι άλλο που της έκανε μαλακά κακά....

Οι πρωκτικοί αδένες όταν γεμίζουν γνωρίζω πως καλό είναι να μην τους αδειάζουμε εμείς γιατί μπορεί να δημιουργηθεί φλεγμονή. Κανονικά πρέπει να το δει κτηνίατρος και να βάλει ειδική αλοιφή. Μια φορά το έκανα στον Ιντεφίξ αλλά έκτοτε δεν έχει δημιουργηθεί πρόβλημα. Είναι συγκεκριμένο το σημείο και θέλει ειδική πίεση...δεν είναι εύκολο....και μιλάμε για ένα πολύ υπάκουο σκυλί....για γάτα δεν το συστήνω

Εάν γεμίζουν συχνά οι πρωκτικοί αδένες τότε χρειάζεται να δούμε το θέμα αμέσως. Ειδικά της τροφής, ίσως και αλλαγή της. Τα σκληρά κακά βοηθούν ώστε με την πίεση να αδειάζουν οι πρωκτικοί αδένες. Αν είναι συνέχεια μαλακά τα κακά τότε δημιουργείται πρόβλημα....μαζεύεται υγρό και τα ενοχλεί... αλλά δεν είναι μόνο αυτό... αν είναι γεμάτοι τότε το ζώο μυρίζει σαν βρωμισμένο ψάρι....και δεν χρεάζεται να σηκώσεις την ουρά να το μυρίσεις είναι εμφανές από αρκετά μέτρα μακριά....μπλιαξ!!

Αν βεβαίως με τη royal βλέπεις πως έχεις καλή κλινική εικόνα του ζώου, την τρώει, τα κακά καλά και είναι μια χαρά γενικά, τότε για μένα τουλάχιστον μην κάνεις αλλαγές που μπορεί να δημιουργήσουν οποιοδήποτε πρόβλημα.
Ευχαριστώ πολύ Κατερίνα μου!

Με την όριτζεν δε μπορώ να πω ότι έκανε μαλακά κακά. Απλά μύριζαν πάρα μα πάρα πολύ άσχημα και ήταν υπερβολικά μεγάλη η παραγωγή!!!

Με τη ρουαγιάλ τα κακά τους είναι σχεδόν άοσμα και τόσο μικρά σαν μπιλίτσες(πώς είναι της κατσίκας,ε κάπως έτσι)

Τα 2μισή κιλά δεν θα με έφταναν και για τους δύο για να βγάλω συμπέρασμα. Και φυσικά δεν θα με σύμφερε καθόλου αυτή η συσκευασία.

Ελπίζω λοιπόν να ήταν από την τροφή ο λόγος που τριβόταν στο χαλί(να είχε ερεθιστεί),αφού τα κακά του είναι σκληρά και άρα δεν θα χρειάζονται άδειασμα οι αδένες.

Γιατρό έχει η Νάξος που απέχει 4 ώρες το λιγότερο από εδώ. (Κι αν έχει πλοίο).

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 20:44, 16-02-16:

Ναι πίστεψέ με όταν γεμίζουν οι αδένες ο γάτος βρωμάει από 10 μέτρα, δεν είναι απλά το τρίψιμο... Το έχω ζήσει και ξέρω, άσε. Ο κακομοίρης ήταν και πολύ χαδιάρης και όλο ερχόταν να μου τριφτεί στη μούρη και να μου κάνει κουτουλίτσες και απ' τη μια γελούσα κι απ' την άλλη σκεφτόμουν ότι θα ψοφήσω απ' την μπόχα. Παρατήρησε τον δικό σου και μόνο αν βρωμάει και τρίβεται για βδομάδες/μήνες να υποψιαστείς κάτι τέτοιο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:59, 16-02-16:

Κοριτσια πρωτη φορα το ακουω αυτο με τους πρωκτικους αδενες ,δεν μου εχει τυχει ποτε με καμμια απο τις γατες μου,αλλα και κανενας γιατρος δεν μου το εχει πει.Ομως δεν το καταλαβα καλα ποτε υπαρχει προβλημα οταν εχουν δυσκοιλιοτητα η οταν ειναι πιο μαλακα τα κακα ,για εξηγηστε μου λιγο ποτε συμβαινει και γιατι.

Oσο για την Οριτζεν ειχε γινει σαλος φετος το καλοκαιρι με συσκευασιες που αγορασαν καταναλωτες απο καποιο πετ σοπ του εξωτερικου χωρις ημερομηνια ληξης και αριθμο παραγωγης.Το συγκεκριμενο μαλλον δεν τις προμηθευοταν απο την μαμα - εταιρεια του Καναδα ,αλλα απο καπου αλλου,πιθανολογειται οτι μπορει να ηταν ληγμενες .Εκεινο το διαστημα εδινα και γω αυτη την τροφη στα γατια μου και αγορασα απο εδω απο ενα πετ σοπ ενα πακετο,ευτυχως μικρο και αφου το ανοιξα και τους εδωσα λιγο, μετα λεω, για να δω ποτε ληγει και μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι δεν υπηρχε ημερομηνια ληξης ,ουτε αριθμος παραγωγης και βεβαια φοβηθηκα και καλεσα αμεσως το πετ σοπ το ανεφερα και μετα πηρα την ΚΟΜΠΑ που κανει εισαγωγη την οριτζεν απο την μαμα-εταιρεια του Καναδα , το ανεφερα,μαλιστα τους εστειλα και με e-mail την φωτογραφια της συσκευασιας να την δουν και η δικαιολογια τους ηταν οτι μαλλον η μαμα -εταιρεια του Καναδα ειχε ξεχασει να βαλει ημερομηνια ληξης και αριθμο παραγωγης σε καποια παρτιδα.Βεβαια εγω δεν την εδωσα στα γατακια μου και την πεταξα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 16-02-16 στις 22:30.
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:18, 17-02-16:

Oσο για την Οριτζεν ειχε γινει σαλος φετος το καλοκαιρι με συσκευασιες που αγορασαν καταναλωτες απο καποιο πετ σοπ του εξωτερικου χωρις ημερομηνια ληξης και αριθμο παραγωγης.Το συγκεκριμενο μαλλον δεν τις προμηθευοταν απο την μαμα - εταιρεια του Καναδα ,αλλα απο καπου αλλου,πιθανολογειται οτι μπορει να ηταν ληγμενες .
Ναι το έχω ακούσει για ένα πολωνέζικο σάιτ που φημολογείται ότι πουλάει αβέρτα τροφές με σβησμένους αριθμούς παρτίδες και ημερομηνίας λήξης. Μάλλον και το πετ σοπ από το οποίο την αγόρασες εσύ θα την είχε προμηθευτεί από κάπου αλλού ή θα την άφησε και θα έληξε και μετά θα τα έσβησε όλα για να την πουλήσει. Ή κάποιος από τους ενδιάμεσους προμηθευτές του θα την έσβησε. Η μαμά εταιρεία στον Καναδά, όπως όλες οι μεγάλες εταιρείες, αν θέλουν να κάνουν νοθεία θα κάνουν νοθεία χοντρή και αόρατη, δε θα σβήσουν τις ημερομηνίες, πράγμα που κάνει μπαμ. Θα τυπώσουν ψεύτικες ημερομηνίες ή θα νοθεύσουν τα συστατικά. Αυτό δυστυχώς είναι πραγματικότητα (καπιταλισμός, όλα βιομηχανοποιημένα κλπ κλπ), αλλά τις μικροαπατεωνιές τύπου σβησμένα στοιχεία απ' τη συσκευασία, δεν τις κάνει η μαμά εταιρεία. Απορώ ποιο βλήμα απ' την κόμπα σου είπε ότι λογικά ξέχασαν να τα τυπώσουν.

Για τους αδένες:

http://www.vets.com.gr/πρωκτικοι-αδενεσ-σε-σκυλο-γατα-vets/

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 17-02-16 στις 10:22.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:49, 17-02-16:

Και μενα μου φανηκε περιεργη η ολη κατασταση και σε καμμια περιπτωση δεν πιστεψα οτι η μαμα-εταιρεια θα ξεχνουσε να τυπωσει ημερομηνιες και αριθμους παραγωγης,ειναι σοβαρη εταιρεια με κυρος.Ισως το πετ σοπ που αγορασα εγω τη συσκευασια να την ειχε προμηθευτει απο αλλου.

Ευχαριστω πολυ για τις ιατρικες πληροφοριες σχετικα με τους αδενες.Ομολογω οτι δεν το ειχα ακουσει ποτε ειχα πληρη αγνοια για το θεμα και απο οτι διαβασα ειναι λιγο επωδυνο για τα ζωα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 17-02-16 στις 10:59.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 10:58, 17-02-16:

Για να είμαι ειλικρινής αυτό με τους πρωκτικούς αδένες το είχα ακούσει ότι συμβαίνει στα σκυλιά. Αλλά βλέπω πως το ίδιο θέμα μπορεί να απασχολεί και τις γάτες και λογικό μου ακούγεται.

Τα μαλακά κακά είναι αυτά που δημιουργούν πρόβλημα γιατί δεν βοηθούν με το σφίξιμο όταν βγαίνουν να αδειάζουν οι αδένες.

Επίσης τα κακά δεν πρέπει να είναι σαν της κατσίκας....το ξέρω γιατί με την Κίρα είχα ανάλογο πρόβλημα και έδινα για ένα φεγγάρι τη rc fibre response - κτηνιατρική.
Οταν αυτό συμβαίνει, δείχνει ότι η τροφή δεν έχει αρκετές ίνες που να βοηθούν να βγαίνουν τα κακά ολόκληρα.... ή ότι έχει γεμίζει από τρίχες μέσα το έντερο και έχει στουμπώσει. Βοημάμε και με λίγη πάστα και με την τροφή (ξηρά ή/και κονσέρβα). Ισως χρειάζεται και αλλαγή τροφής με περισσότερες ίνες ώστε να βγαίνουν συνεχόμενα τα κακά. Εγώ πάντως δίνω τώρα καλή ξηρά τροφή (applaws) με κονσέρβα πρωί/απόγευμα από λίγο στην καθεμία και είμαστε καλά.

Επίσης όλες οι grain free τροφές δεν σημαίνει ότι ταιριάζουν στο ζώο μας. Ενδεχομένως να τους πέφτουν βαριές και συνήθως κάνουν διάρροιες ή μαλακά κακά. Τα πολλά κακά επίσης είναι δείγμα ότι δεν αφομοιώνεται η τροφή καλά στο ζώο.

Υπάρχουν πολλές επιλογές και διάφορες τροφές του ενός ή του άλλου στρατόπεδου που μπορεί να βοηθήσουν το ζώο να έχουν καλή εικόνα. Ανάλογα με την τσέπη μας/διάθεσή μας επιλέγουμε και την καταλληλότερη τροφή.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

H CatLover09 έγραψε στις 16:26, 17-02-16:

Για να είμαι ειλικρινής αυτό με τους πρωκτικούς αδένες το είχα ακούσει ότι συμβαίνει στα σκυλιά. Αλλά βλέπω πως το ίδιο θέμα μπορεί να απασχολεί και τις γάτες και λογικό μου ακούγεται.

Τα μαλακά κακά είναι αυτά που δημιουργούν πρόβλημα γιατί δεν βοηθούν με το σφίξιμο όταν βγαίνουν να αδειάζουν οι αδένες.

Επίσης τα κακά δεν πρέπει να είναι σαν της κατσίκας....το ξέρω γιατί με την Κίρα είχα ανάλογο πρόβλημα και έδινα για ένα φεγγάρι τη rc fibre response - κτηνιατρική.
Οταν αυτό συμβαίνει, δείχνει ότι η τροφή δεν έχει αρκετές ίνες που να βοηθούν να βγαίνουν τα κακά ολόκληρα.... ή ότι έχει γεμίζει από τρίχες μέσα το έντερο και έχει στουμπώσει. Βοημάμε και με λίγη πάστα και με την τροφή (ξηρά ή/και κονσέρβα). Ισως χρειάζεται και αλλαγή τροφής με περισσότερες ίνες ώστε να βγαίνουν συνεχόμενα τα κακά. Εγώ πάντως δίνω τώρα καλή ξηρά τροφή (applaws) με κονσέρβα πρωί/απόγευμα από λίγο στην καθεμία και είμαστε καλά.

Επίσης όλες οι grain free τροφές δεν σημαίνει ότι ταιριάζουν στο ζώο μας. Ενδεχομένως να τους πέφτουν βαριές και συνήθως κάνουν διάρροιες ή μαλακά κακά. Τα πολλά κακά επίσης είναι δείγμα ότι δεν αφομοιώνεται η τροφή καλά στο ζώο.

Υπάρχουν πολλές επιλογές και διάφορες τροφές του ενός ή του άλλου στρατόπεδου που μπορεί να βοηθήσουν το ζώο να έχουν καλή εικόνα. Ανάλογα με την τσέπη μας/διάθεσή μας επιλέγουμε και την καταλληλότερη τροφή.
Κατερίνα,δεν είναι τόσο μικροσκοπικά όπως της κατσίκας αλλά μεγαλύτερα,άοσμα και γενικά καλοσχηματισμένα.

Ο μικρός που δεν του δημιούργησε η όριτζεν πρόβλημα,απλά δεν την τρώει γιατί δεν του αρέσει. Τα κακά του συνέχιζαν να είναι όπως όταν τρώει ρουαγιάλ,απλά μύριζαν λίγο παραπάνω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι εδώ και δύο μέρες που σταματήσαμε την όριτζεν και επιστρέψαμε σε ρουαγιάλ(και κοτόπουλο),σταμάτησε η βρώμα στο σπίτι!

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 16:31, 17-02-16:

Κατερινα επειδη εισαι γνωστης του θεματος πως πρεπει να ειναι τα κακα της γατας για να ειναι υγιης.Εμενα η Μινι μου κανει σκληρα κακα αλλα οχι συνεχομενα,δεν ειναι ομως ουτε οπως της κατσικας ,ειναι κομματακια κομματακια, αντιθετως τα μικρα κανουν συνεχομενα σκληρα αλλα κανουν πολυ ποσοτητα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:51, 17-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από CatLover09
Κατερίνα,δεν είναι τόσο μικροσκοπικά όπως της κατσίκας αλλά μεγαλύτερα,άοσμα και γενικά καλοσχηματισμένα.

Ο μικρός που δεν του δημιούργησε η όριτζεν πρόβλημα,απλά δεν την τρώει γιατί δεν του αρέσει. Τα κακά του συνέχιζαν να είναι όπως όταν τρώει ρουαγιάλ,απλά μύριζαν λίγο παραπάνω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι εδώ και δύο μέρες που σταματήσαμε την όριτζεν και επιστρέψαμε σε ρουαγιάλ(και κοτόπουλο),σταμάτησε η βρώμα στο σπίτι!
Μια χαρά τότε!! δεν του ταιριάζει η orijen. Θα δίνεις αυτή που του αρέσει και που βλέπεις ότι στο σώμα του έχει καλή απεικόνιση. Τα κακά είναι σημαντικός παράγοντας, όπως προείπα τα πολλά κακά δείχνουν ότι δεν αφομοιώνεται καλά η τροφή, τα μαλακά ότι κάτι το ενοχλεί, κ.ο.κ.

Εγώ πιστεύω πως καλή τροφή είναι αυτή που μπορούμε να πάρουμε εύκολα (κόστος) και παράλληλα να τους αρέσει, ταιριάζει στα περισσότερα π.χ. κακά, τρίχωμα, διάθεση κλπ. Εγώ ας πούμε έχω καταλήξει σε δυο τρεις τροφές που μου αρέσουν (κόστος, συστατικά κλπ.) και κινούμαι κάθε τόσο μέσα σε αυτά τα επίπεδα για να νοιώθω καλά, δηλ. ότι "χάνουν" από τη μια τροφή να το παίρνουν από την άλλη.

Κατερινα επειδη εισαι γνωστης του θεματος πως πρεπει να ειναι τα κακα της γατας για να ειναι υγιης.Εμενα η Μινι μου κανει σκληρα κακα αλλα οχι συνεχομενα,δεν ειναι ομως ουτε οπως της κατσικας ,ειναι κομματακια κομματακια, αντιθετως τα μικρα κανουν συνεχομενα σκληρα αλλα κανουν πολυ ποσοτητα.
Κοίταξε εγώ με την Κίρα είχα φοβερό πρόβλημα....και ακόμη δηλαδή αλλά ελεγχόμενα.... άρχισε ξαφνικά - μετά από μια αποπαρασίτωση που της έκανα - να κάνει κακά σαν της κατσίκας... κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά γιατί πριν δεν ήταν έτσι. Το συζήτησα με τη γιατρό μας και της έδωσα για ένα διάστημα την rc fibre response. Είχε όντως διαφορά αλλά και πάλι κάποιες στιγμές έκανε κακά κατσικούλας... Ε τότε αποφάσισα και της ενίσχυσα τη διατροφή της με κονσέρβα καθημερινά και της αλλάζω την ξηρά τροφή. Πότε τη μία, πότε την άλλη περίπου 2 φορές το χρόνο δηλαδή κάνω αλλαγή. Είδα βελτίωση, έχει διάθεση και είμαστε καλά. Κάποιες στιγμές πιο καλά από άλλες. Αρα δουλεύει είπα αυτό και έτσι παραμένω σ' αυτό το μοντέλο διατροφής.

Οσο τώρα για την σκληρότητα....αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι και οι εταιρίες πλέον έχουν "καταλάβει" πόσο μας ενδιαφέρει αυτό το θέμα και σίγουρα έχουν ενισχύσει ανάλογα τις τροφές τους για να βγαίνουν τα κακά σκληρά.

Τα κακά πρέπει να είναι σκληρά - αλλά όχι ντουβάρι - ούτε αυτό είναι καλό. Να είναι σχηματισμένα. Ούτε πολύ σκληρά ούτε πολύ μαλακά. Τα πολύ μαλακά δείχνουν ότι κάποιο συστατικά τα πειράζει. Επίσης τα πολλά κακά δείχνουν ότι δεν αφομοιώνουν καλά τις τροφές. Αρα τα λίγα και σχηματισμένα και όσο το δυνατόν πιο "άοσμα" κακά μας δείχνουν ότι όλα βαίνουν ομαλώς.

Ωραία συζήτηση ανοίξαμε...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:57, 17-02-16:

H Μινι μου κανει λιγα κακα σχηματισμενα και αοσμα παρολο που ετρωγε και αυτη Οριτζεν,τα μικρα ειναι 8 μηνων τωρα κανουν πολλα κακα σχηματισμενα ομως,μηπως παιζει ρολο και το ποσο τρωνε για αυτο και η ποσοτητα γιατι εμενα τρωνε τρια γευματα την ημερα ξηρη και κονσερβα.Αλλα μυριζουν τα κακα τους,υπαρχει περιπτωση να μυριζουν και απο τις κονσερβες τους δινω της Lilly kitchen γαλοπουλα,επειδη ειναι οργανικη μηπως για αυτο μπορει να μυριζουν,η Μινι κονσερβα τρωει πολυ λιγο της Mister stuzy προσουτο και ξηρη τροφη. Αν δηλ. τα κακα μυριζουν υπαρχει προβλημα υγειας;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 17-02-16 στις 19:02.
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 09:48, 18-02-16:

H Μινι μου κανει λιγα κακα σχηματισμενα και αοσμα παρολο που ετρωγε και αυτη Οριτζεν,τα μικρα ειναι 8 μηνων τωρα κανουν πολλα κακα σχηματισμενα ομως,μηπως παιζει ρολο και το ποσο τρωνε για αυτο και η ποσοτητα γιατι εμενα τρωνε τρια γευματα την ημερα ξηρη και κονσερβα.Αλλα μυριζουν τα κακα τους,υπαρχει περιπτωση να μυριζουν και απο τις κονσερβες τους δινω της Lilly kitchen γαλοπουλα,επειδη ειναι οργανικη μηπως για αυτο μπορει να μυριζουν,η Μινι κονσερβα τρωει πολυ λιγο της Mister stuzy προσουτο και ξηρη τροφη. Αν δηλ. τα κακα μυριζουν υπαρχει προβλημα υγειας;
Η Μίνι σου λοιπόν μια χαρά είναι. Συνεχίζεις τη διατροφή της όπως έχει.

Τώρα για τα μικρούλια σου, που εντάξει είανι 8 μηνών δεν είναι και μωρά-μωρά, μπορείς να μειώσεις την ποσότητα. Σίγουρα η ποσότητα παίζει το ρόλο της για τα πολλά κακά... Μπορεί η μυρωδιά από τα κακά να είναι και από τις κονσέρβες που έχουν πιο έντονη γεύση.
Οχι μωρέ δεν υπάρχει πρόβλημα μια χαρά είναι, απλά μυρίζουν πιο έντονα γιατί απλά επηρεάζονται από την διατροφή τους. Το πρόβλημα είναι δικό σου που μοσχομυρίζεις μοσχομυρωδιές!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σειρά τροφής Ontario - Από Roulita16248
      Το θέμα έχει λάβει 21 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-03-12 στις 13:23.
    • Σειρά τροφής Equilibrio - Από みことftw
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-06-10 στις 20:57.
    • Σειρά τροφής Delicat Plus - Από fnou
      Το θέμα έχει λάβει 22 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-05-10 στις 19:10.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους