Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,487 εγγεγραμμένα μέλη και 718,120 μηνύματα σε 22,530 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 349 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μωράκι κουκουβάγιας

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ
H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 22:32, 06-06-11:

Εχω πάθει σοκ!!!!
Γύρισα πριν καμμιά ώρα στο σπίτι από τη δουλειά και είδα μέσα στα σκοτάδια ένα μαύρο πράγμα στην αυλή. Δεν έδωσα σημασία... το πέρασα γιά σακούλα μαύρη τσαλακωμένη. Φαντάστηκα ότι τα δυο σκυλιά που έχω παίζαν με αυτήν.
Μπαίνω στο σπίτι και εκσφεντωνίζεται ο Μπάμπος ανάμεσα από τα πόδια μου και τρέχει εκει.... μέχρι να αφήσω την τσάντα μου και να βγάλω τα παπούτσια άρχισε να νιαουρίζει και να μη σταματάει...
Φώναζα εγώ από μέσα να σταματήσει και να έρθει μέσα...τίποτα αυτός... μου έκανε εντύπωση...δεν απομακρύνεται από μένα παρά μόνο όταν τρώει, όταν κοιμάται και όταν έχει τα νεύρα του μαζί μου.
Πήγα θυμωμένη να πάρω αυτήν την παλιοσακούλα για να έρθει μέσα...και τι να δω? Ενα μωρο κουκουβάγιας. Βρεγμένο, σίγουρα από τις γλύψες των σκύλων, με σίγουρα σπασμένο ένα φτερουγάκι και θεονήστικο.....
Το πήρα απαλά στα χέρια μου και το τύλιξα να κουρνιάσει σε μία πετσετούλα. Διέλυσα σε σύριγγα νεράκι με φύραμα και του το έδωσα. Να σας πω την μαύρη αλήθεια σκέφτηκα να του κάνω νιανιά ένα κομματάκι από κονσέρβα του μπάμπου αλλά δεν το τόλμησα. Τώρα το έχω βάλει μέσα σε μία λεκανίτσα και έχει κουρνιάσει.
Μακάρι να ζήσει....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:49, 06-06-11:

Πλάκα κάνεις!!!!!Πωπω..και τρελαίνομαι για κουκουβάγιες.Αχ ...μπορεις αύριο να επικοινωνήσεις με κάποιον κτηνίατρο να σου πει τι να κάνεις;Είναι κρίμα να μην ζήσει..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:08, 06-06-11:

Απλές οδηγίες για το τι να κάνετε όταν βρείτε ένα τραυματισμένο ζώο
Το να δώσει κανείς πρώτες βοήθειες σε ένα άγριο ζώο δεν είναι πάντα και ότι πιο εύκολο. Το κάθε είδος ζώου έχει τις δικές του ανάγκες και ιδιαιτερότητες και πρέπει πάντα να λαμβάνονται υπόψη. Το πρωταρχικό πράγμα που απαιτείται να προσέξουμε κατά το χειρισμό ενός ζώου είναι τόσο η προσωπική μας ασφάλεια όσο και η ασφάλεια του ζώου. Τυχόν λάθος χειρισμός μπορεί να οδηγήσει σε δικό μας τραυματισμό ή και να επιδεινώσει την κατάσταση της υγείας του ζώου. Για αυτό το λόγο θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί, πόσο μάλλον εάν κάποιο άρρωστο ζώο έχει μεταδιδόμενο νόσημα.
Διαφορετικά θα χρειαστεί να χειριστούμε ένα πουλί και διαφορετικά μία χελώνα ή ένα θηλαστικό. Στα θηλαστικά απαιτείται προσοχή τόσο σε τυχόν δαγκώματα ή γρατσουνιές που μπορούν να μας προκαλέσουν (αλεπού, ασβός, κουνάβι, αγριόγατα κ.α.) όσο και στον χώρο όπου θα τα διατηρήσουμε για όσο καιρό απαιτείται κάτι τέτοιο ή θα τα μεταφέρουμε. Ένας σκαντζόχοιρος για παράδειγμα είναι λιγότερο επικίνδυνος από μια αλεπού αλλά δεν είναι καθόλου ασφαλές αν τον τοποθετήσουμε μέσα σε κάποιο χαρτόκουτο. Όσο άσχημα κι αν φαίνεται είναι πολύ πιθανό να ανοίξει τρύπα και να διαφύγει. Θα πρέπει λοιπόν να βρούμε ένα μεταλλικό ή πλαστικό κλουβί, όπως αυτά που χρησιμοποιούνται για τη μεταφορά σκύλου ή γάτας και αφού τον πιάσουμε με ένα πανί να τον μεταφέρουμε εκεί μέσα. Οι νυχτερίδες πάλι είναι εντελώς διαφορετικοί οργανισμοί, απαιτείται προσοχή ώστε να μην μας δαγκώσουν και σε αυτό μπορεί να βοηθήσει ένα μικρό πανί με το οποίο θα τις σκεπάσουμε και θα τις πιάσουμε προσεκτικά.
Επικοινωνήστε το συντομότερο δυνατόν μαζί μας προκειμένου να μας περιγράψετε το ζώο που βρήκατε και την κατάσταση της υγείας του, ώστε να σας δώσουμε επιπλέον οδηγίες έως ότου φτάσει το ζώο ασφαλές στα χέρια μας.

ΠΑΡΤΕ ΜΑΣ ΑΜΕΣΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!

Αίγινα: 22970-31338

Κινητά: 6973-318845,

Σταθμός Α' Βοηθειών Θεσσαλονίκης: 6979 914852.
http://www.ekpazp.gr/multi158/index....mid=36&lang=el

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:10, 06-06-11:

Πρώτες Βοήθειες για Πουλιά (ισχύουν γενικά για όλα τα τραυματισμένα ζώα)
Προετοιμασία:
1) Τοποθετήστε εφημερίδες στον πάτο ενός χαρτόκουτου, σχισμένες σε λουρίδες για να απορροφήσουν τις κουτσουλιές του.
2) Ανοίξτε πολλές αλλά μικρές στρογγυλές τρύπες από όλες τις πλευρές, ώστε να παίρνει αέρα αλλά να είναι σκοτεινά. (π.χ. με ένα στυλό). Ποτέ μην ανοίξετε οριζόντιες σχισμές γιατί θα προεξέχουν τα φτερά του και θα τα φθείρει. 3) Το πουλί μέσα στο χαρτόκουτο πρέπει να χωράει άνετα και να μπορεί αν θέλει να σταθεί όρθιο. Δεν πρέπει να είναι τεράστιο, ούτε και πολύ μικρό.

Πώς να το πιάσετε:
1) Σκεπάστε το με μια πετσέτα, ιδίως το κεφάλι του για να μην βλέπει.
2) Κρατήστε το σώμα, τα μπούτια και την ουρά σαν ανθοδέσμη και σηκώστε το με το κεφάλι ακόμα σκεπασμένο. Προσπαθήστε να μην το αφήσετε να φτεροκοπήσει. Κρατήστε το γερά και σταθερά.
ΠΡΟΣΕΞΤΕ:
1) Οι ερωδιοί, γλάροι, πελαργοί και γενικώς τα ψαροφάγα αμύνονται με το ράμφος τους. Προσέξτε τα μάτια σας.
2) Τα αρπακτικά ( και τα νυκτόβια) με τα νύχια τους. Το ράμφος του είναι πιο ακίνδυνο. Αν δείτε αρπακτικό να έχει πέσει πίσω με την πλάτη και να προτείνει τα πόδια του μην πλησιάσετε το χέρι σας. Περιμένετε ή αναγκάστε το να γυρίσει όρθιο. Δώστε του να αρπάξει ένα πανί αντί το χέρι σας. Αφού το αρπάξει, με το ίδιο ή άλλο πανί σκεπάστε το κεφάλι του.
3) Βγάλτε την πετσέτα αφού το τοποθετήσετε στο χαρτόκουτο που έχετε ετοιμάσει.
4) Κλείστε καλά το χαρτόκουτο. Πριν το μεταφέρετε κλείστε το και με ταινία.
ΤΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΕΤΕ 1) Μην το αφήσετε το πουλί να κυκλοφοράει ελεύθερο γιατί θα χειροτερέψει τα τραύματά του.
2) Μην το βάλετε σε κλουβί, μπανιέρα, κοτέτσι ή καφάσι και μην το αφήσετε κοντά σε σκυλιά γάτες , κότες ή άλλα κατοικίδια.
3) Το κουτί και το σκοτάδι είναι η καλύτερη προσωρινή ακινητοποίηση που μπορείτε να προσφέρετε για τα κατάγματά του ή όποιο άλλο πρόβλημα μπορεί να έχει. Οτιδήποτε άλλο θα το κουράσει και ταλαιπωρήσει.
4) Αφήστε το κάμποση ώρα σε ήσυχο και ζεστό μέρος (όχι όμως στον ήλιο) για να ξεπεράσει όσο γίνεται το σοκ. ( δροσερό αν είναι κατακαλόκαιρο)
5) Στο σκοτάδι θα νομίσει ότι είναι νύχτα και θα ξεκουραστεί. Δεν θα ξοδέψει περισσότερες θερμίδες προσπαθώντας μάταια να αποδράσει.
ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ
Τα περισσότερα τραυματισμένα πουλιά δεν πεθαίνουν απ' την πείνα αλλά απ' την αφυδάτωση. Δώστε του νερό με μια σύριγγα απ' την οποία έχετε βγάλει τη βελόνα. Βάλτε τη σύριγγα βαθιά μέσα στο ράμφος, πίσω από την είσοδο της τραχείας στην βάση της γλώσσας. Ίσως χρειαστούν δύο άτομα και μια πετσέτα, αν έχει επικίνδυνα νύχια.
Αν είναι πολύ μικρό η δεν ανοίγει εύκολα το ράμφος, στάξτε το νερό στα ρουθούνια από πάνω ακόμη και χωρίς να το πιάσετε.
Κάντε το ίδιο και με μεγαλύτερο πουλί αν δυσκολεύεστε να το χειριστείτε ή να ανοίξετε το ράμφος του. Μη φοβάστε, δεν θα πνιγεί.
Μπορείτε ακόμη να χρησιμοποιήσετε αντί για νερό Almora , Ορό ( Lactaded ringers solution ) ή άλλα υγρά για την αφυδάτωση που θα βρείτε σε φαρμακείο.
Αν είναι πολύ εξαντλημένο ( κλείνει τα μάτια, είναι αδύναμο, δεν στέκεται όρθιο) τοποθετήσετέ το σε πολύ ζεστό χώρο. Μπορείτε να βάλετε από πάνω του μια λάμπα να του θερμαίνει την πλάτη (προσοχή μην υπερθερμάνετε). Δίνετε υγρά κάθε ώρα. Τα υγρά μπορούν να είναι χλιαρά.
Μην κάνετε τίποτε άλλο. Μη δώσετε τροφή η φάρμακα προτού μιλήσουμε στο τηλέφωνο. Μάλλον κακό θα του κάνουν σ΄ αυτή τη φάση παρά καλό. Αν έχει καιρό να φάει, ούτως ή άλλως δεν πρέπει να φάει πολύ γιατί δεν θα μπορέσει να χωνέψει. Αν έχει φάει πρόσφατα δεν είναι ανάγκη να φάει τώρα.
Έχετε λοιπόν ήδη κάνει το καλύτερο που μπορείτε για να του σώσετε τη ζωή.
Απομένει να επικοινωνήσετε με το ΕΚΠΑΖ για περισσότερες οδηγίες.
ΠΑΡΤΕ ΜΑΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!
Αίγινα: 22970-31338
Κινητά: 6973-318845,
Σταθμός Α' Βοηθειών Θεσσαλονίκης: 6979 914852.
Επικοινωνήστε μαζί μας το συντομότερο δυνατόν

http://www.ekpazp.gr/multi158/index....mid=57&lang=el

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:14, 06-06-11:

Η μοναδική τροφή που μπορείς να δώσεις σε κουκουβάγια είναι το ωμό κρεάς (κοτόπουλο ή μοσχάρι). ΜΗ ΔΩΣΕΙΣ ΓΑΤΟΤΡΟΦΗ Ή ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΟ ΚΡΕΑΣ. Καλύτερα όμως είναι να το αφήσεις νηστικό εκτός αν είναι ΦΑΝΕΡΑ αδυνατισμένο.

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 08:25, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Πλάκα κάνεις!!!!!Πωπω..και τρελαίνομαι για κουκουβάγιες.Αχ ...μπορεις αύριο να επικοινωνήσεις με κάποιον κτηνίατρο να σου πει τι να κάνεις;Είναι κρίμα να μην ζήσει..
Προσπάθησα χθες, λίγη ώρα μετά που το βρήκα να τηλεφωνήσω στον δικό μου και δεν σήκωνε το κινητό του.
Το ίδιο και πριν από λίγο.... Του έχω αφήσει μήνυμα...
Εχω στείλει μήνυμα στο Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Αγριων Ζώων και περιμένω απάντηση.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 08:33, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Η μοναδική τροφή που μπορείς να δώσεις σε κουκουβάγια είναι το ωμό κρεάς (κοτόπουλο ή μοσχάρι). ΜΗ ΔΩΣΕΙΣ ΓΑΤΟΤΡΟΦΗ Ή ΜΑΓΕΙΡΕΜΕΝΟ ΚΡΕΑΣ. Καλύτερα όμως είναι να το αφήσεις νηστικό εκτός αν είναι ΦΑΝΕΡΑ αδυνατισμένο.
Ασχολήθηκα αρκετή ώρα χθες και βρήκα οδηγίες για τις πρώτες βοήθειες απο το ιντερνετ!!!
Ευχαριστώ γιά τις οδηγίες που έστειλες!!!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 08:37, 07-06-11:

Κουκουβαγακι? Πραγματικα και εγω ελεγα οτι κατι αλλο ηθελε να πει ο τιτλος...Μακαρι να πανε ολα καλα για το μικρουλι

Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη vasilios
Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 08:44, 07-06-11:

Ανέβασε μια φωτογραφία του PLease .
Πως είναι ένα μωρό κουκουβάγια???? Είναι όπως λέει ή λαική παροιμία "η Κουκουβάγια το παιδί της ...... κλπ κλπ"
Όλα θα πάνε καλά !!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 08:52, 07-06-11:

Αχ,αχ,αχ,αχ,ααααχχχ!!! Και εγώ και εγώ θέλω φωτογραφία απο το κουκουβαγιάκι!!! (ελπίζω να πάνε όλα καλά και να ζήσει το μωάκι μου!)

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:07, 07-06-11:

Παιδιά τις λατρεύω τις κουκουβάγιες..και τις θεωρώ και απον τα πιο όμορφα ζώα....τι ματάρες που έχουν..
Ελένη όταν έχεις νεα και αν θες βέβαια...κάνε μας μια ενημέρωση..

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 09:23, 07-06-11:

Η κατάσταση η χθεσινή..... λίγο μετά που το έπιασα...

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT3075.JPG
Εμφανίσεις:  2391
Μέγεθος:  381,8 KB  
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 09:26, 07-06-11:

Καρδουλα μου...τωρα πως ειναι? Μιλησες με καποιον γιατρο?

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 09:39, 07-06-11:

Τρίτη 7 Ιουνίου... και το όνομα αυτής ΣΟΦΙΑ!!!!!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT3079.JPG
Εμφανίσεις:  790
Μέγεθος:  383,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT3080.JPG
Εμφανίσεις:  1273
Μέγεθος:  373,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT3081.JPG
Εμφανίσεις:  608
Μέγεθος:  371,9 KB  

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 09:41, 07-06-11:

Αγαπη μου

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:45, 07-06-11:

Πολυ αδύνατη μου φαίνεται..και ταλαιπωρημένη.....είχες καμία επικοινωνία με το κέντρο περίθαλψης;..Πρέπει να βρεθεί άμεση λύση πάντως..

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 09:47, 07-06-11:

Δεν είναι όμορφο? ή εγώ το βλέπω μόνο?????
Μακάρι να πάνε όλα καλά για τη μικρή μου Σοφία. Ομως είδατε και ο Μπάμπος πόσο φιλόζωος είναι? Και τα σκυλιά μου που δεν το έφαγαν...αυτό τι σας λέει? και καλά το μικρό το γιορκσάιρ αλλά και το ροτβάιλερ? Τελικά πιστεύω ότι είναι μιά ακόμα απόδειξη απλή, καθημερινή ότι τα ζώα διαμορφώνουν το χαρακτήρα τους σύμφωνα με τους ανθρώπους που συγκατοικούν. Ετσι δεν είναι?

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 09:51, 07-06-11:

Πολυ αδύνατη μου φαίνεται..και ταλαιπωρημένη.....είχες καμία επικοινωνία με το κέντρο περίθαλψης;..Πρέπει να βρεθεί άμεση λύση πάντως..
Ε βέβαια και είναι ταλαιπωρημένη.... μόνο το στρες που πέρασε από τη στιγμή που έπεσε απο τη φωλιά της και να νιώθει και ένα τέρας να τη γλείφει και γω δεν ξέρω πόση ωρα.. λίγο το έχεις? Ακόμα δεν έχω επικοινωνήσει μαζί τους. Περιμένω....

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 09:54, 07-06-11:

Η φωλίτσα της είναι πάνω σε έναν από τους ευκάλυπτους που βρίσκονται στην αυλή μου, οπότε μετά την επικοινωνία που θα έχω με τους αρμόδιους και μετά την ανάρρωσή της δεν θα μου απομακρυνθεί πολύ

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 10:02, 07-06-11:

Οντως λεει πολλα αυτο το πραγμα...και ειναι τρομερη διαπιστωση που να σου πω την αληθεια μου δεν το ειχα σκεφτει...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:18, 07-06-11:

1. Μη βγαζεις φωτο το πτηνο, στρεσσαρεται
2. Παρε τηλεφωνο το κεντρο περιθαλψης αγριων ζωων
3. Αστο σε μια κλειστη κουτα με μικρες τρυπες για να παιρνει αερα σε ησυχο μερος και μη το πειραζεις - πρεπει να αναρωσει
4. Μη του συμπεριφερεσαι σαν κατοικιδιο, δεν ειναι.
5. Δεν μου φαινεται για μωρο αλλα για ενηλικη αν κρινω απο το μεγεθος της φτερουγας
6. Επικοινωνησε με καποιον κτηνιατρο σε περιπτωση που δεν μπορεις να "πετυχεις" τους ειδικους του κεντρου αγριων ζωων.

Να ξανατονισω οτι δεν πρεπει να το βγαζεις απο το κουτι, να το πειραζεις και να το βγαζεις φωτογραφιες. Στρεσσαρεται πολυ ασχημα και μπορει να πεθανει. Περισσοτερο κινδυνευει να πεθανει απο το στρες παρα απο την ελλειψη τροφης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ceres Victoria : 07-06-11 στις 11:41. Αιτία: ...
Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο vasilios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O vasilios έγραψε στις 11:48, 07-06-11:

Φωλίτσα ? και η μαμά της που είναι? Σε βλέω εκτός από σκυλία και γάτες θα έχεις και pet κουκουβάγια . Σοφίαααα Σοφίααααα θα φωνάζεις , έλα να φάς το πρωινό σου καλή μου.Αχ πάλι ξενύχταγες το βράδι γιαυτό δεν ξυπνάς .... σήκω 11 η ώρα
χαχαχαχααχαχαχαχ

3. Αστο σε μια κλειστη κουτα με μικρες τρυπες για να παιρνει αερα σε ησυχο μερος και μη το πειραζεις - πρεπει να αναρωσει
5. Δεν μου φαινεται για μωρο αλλα για ενηλικη αν κρινω απο το μεγεθος της φτερουγας
6. Επικοινωνησε με καποιον κτηνιατρο σε περιπτωση που δεν μπορεις να "πετυχεις" τους ειδικους του κεντρου αγριων ζωων.

Να ξανατονισω οτι δεν πρεπει να το βγαζεις απο το κουτι, να το πειραζεις και να το βγαζεις φωτογραφιες. Στρεσσαρεται πολυ ασχημα και μπορει να πεθανει. Περισσοτερο κινδυνευει να πεθανει απο το στρες παρα απο την ελλειψη τροφης.

Μια φωτογραφία δεν θα παιθάνει κιόλας
Μωρό είναι έχεις δει ενήλικη κουκουβάγια ......2 μέτρα!!
Δεν είναι κατοικίδιο αλλά αν δεν απαντήσουν από το κέντρο περίθαλψης θα γίνει , και εννοώ από την αγάπη και την φροντίδα που θέλει να του δείξει και να του παρέχει η φίλη μας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-06-11 στις 20:05. Αιτία: merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:55, 07-06-11:

Ελένη...μην περιμενεις να σε παρουν τηλεφωνο.Αυτο δεν γινεται..πνιγονται συνηθως αυτοι.ΕΣΥ θα πρεπει να επικοινωνησεις παλι μαζι τους..και αυτο πρεπει να γινει ΤΩΡΑ..η κουκουβαγια δειχνει να ειναι σε ασχημη κατασταση,και ΔΕΝ ειναι κατοικιδιο..δεν ειναι ευκολη υποθεση να το φροντισεις μονη σου.Χρειαζεσαι οπωσδηποτε οδηγιες απο ΕΙΔΙΚΟΥΣ.
Δεν ειναι αστειο βρε παιδια...και δεν γινεται να γινει κατοικιδιο,και ουτε ΠΡΕΠΕΙ .Αγριο ζωο ειναι.Μακαρι να πανε ολα καλα

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ilias83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ilias83
Ο Ilias83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

O Ilias83 έγραψε στις 20:03, 07-06-11:

Καλησπέρα.
Θα είναι κρίμα να πάθει κάτι.
Τα τηλέφωνα που σου έδωσαν είναι αν δεν κάνω λάθος από το Ελληνικό Κέντρο Περίθαλψης Άγριων Ζώων
www.ekpazp.gr
Προσπάθησε όσο περισσότερο μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους.
Υπάρχει και φόρμα για να επικοινωνήσεις με e-mail εδώ
http://www.ekpazp.gr/multi158/index....emid=3&lang=el

Ήταν δύσκολο για μας όταν βρήκαμε το Ζαχαρία με την αδερφή του που ήταν γάτες να τα σώσουμε.
Στην διαδικασία χάθηκε το ένα και έμεινε ο Ζαχαρίας.
Η κουκουβάγια είναι άγριο ζώο.
Δεν ξέρεις με τι μπορεί πάνω στην προσπάθειά σου να την σώσεις να της κάνεις κακό.
Οπότε καλύτερα να το αναλάβουν άνθρωποι που ξέρουν καλύτερα και πως θα σωθεί και πότε θα είναι έτοιμη να κυνηγήσει ξανά πριν την αφήσουν ελεύθερη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mpoulaalekoula
H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 20:25, 07-06-11:

Τι συνεβη με τη γλυκια κουκουβάγια? Ακόμη να στο σπίτι είναι ?

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:49, 07-06-11:

Αγάπη μου!!! Ράγισε η καρδιά μου αυτό το ζωάκι είναι τρομαγμένο και πληγωμένο. Ευτυχώς που το βρήκες. Εύχομαι να τα καταφέρεις να το βοηθήσεις. Μην τα παρατάς και προπάντων μην περιμένεις να σε πάρουν τηλέφωνα.. Πάρε εσύ όπου φανταστείς κτύπα τηλέφωνα σαν μανιακή μέχρι να βρεις βοήθεια γι' αυτό το πλασματάκι. Είσαι η μόνη του ελπίδα!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 20:52, 07-06-11:

1. Δεν στρεσσαρίστηκε καθόλου. Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν δίχως φλας.
2. Μίλησα με το κέντρο περίθαλψης.
3. Στην λεκάνη που το έχω βάλει είναι μιά χαρά. Δεν μπορεί να πετάξει ούτως ή άλλως. Σε κούτα με τρύπες βάζουμε πουλιά που πετούν.
4. Από που κρίνεις ότι του συμπεριφέρομαι σαν κατοικίδιο?
5. Είναι μωρό.

Παράθεση

blue cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη blue cat
H blue cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H blue cat έγραψε στις 20:53, 07-06-11:

Καλησπέρα! Πώς πάει το κουκουβαγιάκι? Αν το έχεις ακόμα, πάρε καλύτερα τηλέφωνο την ΑΝΙΜΑ στο τηλ. 210 9510075, 6972664675. Είναι ΜΚΟ που περιθάλπτει άγρια ζώα και βρίσκεται στην Καλλιθέα, Αθήνα. Μην το καθυστερείς, και τώρα να πάρεις μπορεί να σου απαντήσει κάποιος, έστω για συμβουλές μέχρι να το πας. Η ιστοσελίδα τους είναι wild-anima.gr.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:54, 07-06-11:

Ακόμα και στον κτηνίατρο σε πρώτη φάση...ειναι μια λύση..μέχρι να επικοινωνήσει με τους ειδικούς.Εχει σπασμένο φτερουγάκι..και σίγουρα χρειάζεται κτηνιατρική περίθαλψη.

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 21:10, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από vasilios
Φωλίτσα ? και η μαμά της που είναι? Σε βλέω εκτός από σκυλία και γάτες θα έχεις και pet κουκουβάγια . Σοφίαααα Σοφίααααα θα φωνάζεις , έλα να φάς το πρωινό σου καλή μου.Αχ πάλι ξενύχταγες το βράδι γιαυτό δεν ξυπνάς .... σήκω 11 η ώρα
χαχαχαχααχαχαχαχ
Δεν είναι και άσχημη σαν ιδέα αυτό που λες Βέβαια ποτέ δεν πρόκειται να γίνει κατοικίδιο αλλά φαντάζομαι ότι τις επισκέψεις μας θα τις έχουμε
Πριν αρκετά χρόνια σε κάποια εκδρομή μας είχαμε βρει ένα γεράκι πληγωμένο από σκάγια κυνηγού και εκείνα τα χρόνια ήταν στα σπάργανα όλες αυτές οι οργανώσεις που περιθάλπτουν τα άγρια ζώα. Μόνο της Αίγινας υπήρχε.
Ο κτηνίατρός μου έλειπε και ο μόνος που μπόρεσε να το βοηθήσει ήταν ο άντρας μου που έχει όλα του τα χρόνια περιστέρια και γνωρίζει από πουλιά.
Αποστείρωσε ένα αιχμηρό αντικείμενο ( δεν θυμάμαι τι ήταν ) και το τσιμπιδάκι των φρυδιών μου. Του τα αφαίρεσε όλα και σε κάποια σημεία που χρειάστηκε το έρραψε κιόλας.
Αυτό το πουλί λόγω του ότι ήταν μεγάλο είχε μπει σε κούτα στην αρχή και μερικές μέρες αργότερα το φιλοξένησε σε μιά κλούβα αφού είχε μεταφέρει σε μιά άλλη τα περιστέρια του.
Σε πληροφορώ λοιπόν ότι όταν ανάρρωσε τελείως και το βγάλαμε γιά να πετάξει πρώτον άργησε να φύγει, αλλά το πιό σπουδαίο γιά μένα ήταν ότι μας επισκεπτόταν πάρα πολύ συχνα!!! Ερχόταν στο μπαλκόνι συνήθως απόγευμα και με το ράμφος του χτυπούσε ή μιά γλάστρα σιδερένια που είχα ή τα πατζουρόφυλλα. Ετρωγε και έφευγε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 08-06-11 στις 20:03. Αιτία: Διόρθωση quote
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 21:13, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από mpoulaalekoula
Τι συνεβη με τη γλυκια κουκουβάγια? Ακόμη να στο σπίτι είναι ?
Σπίτι είναι και θα μείνει μαζί μας μέχρι να αναρρώσει τελείως!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:22, 07-06-11:

Πιστεύω ότι τουλάχιστον θα πρέπει να το δει κτηνίατρος.Δεν είναι γατάκι ή σκυλάκι..δεν είναι τόσο εύκολη υπόθεση.
Το ζωάκι είναι πληγωμένο...αλλά και τα γατακια μας ακόμα..οταν ειναι αρρωστα..τα παμε στον κτηνιατρο..

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,611 μηνύματα.

H mpoulaalekoula έγραψε στις 21:26, 07-06-11:

Ωραία!Χαίρομαι και εύχομαι οι γνώσεις που έχετε να αρκούν για να συνέλθει το μικρούλι! Και είμαι σίγουρη πως στο τέλος θα σας ευγνωμονεί και αυτό όπως το γεράκι.. Καλή τύχη !

Ωστόσο θα συμφωνήσω με την Πουπουλίνα, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο, σε καμία περίπτωση δε θα έβλαπτε.. Καλές είναι οι γνώσεις για πρώτες βοήθειες, ωστόσο κτηνίατροι δεν είμαστε και δε θα έπρεπε να "παίζουμε" από τη στιγμή κιόλας που έχουμε την ευκαιρία...Όλα αυτά, φιλικά, για το καλό του μικρού!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-06-11 στις 21:29. Αιτία: merge
Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 21:27, 07-06-11:

Ευχαριστώ γιά την βοήθεια με τις πληροφορίες και το εδιαφέρον που δείχνετε όλοι για τη μικρή Σοφία!!!
Μου απάντησαν στο μηνυμα που τους έστειλα και κατόπιν συνενόησης κάνω τα ακόλουθα...
1. Νερό με σύριγγα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα.
2. Ωμό κρεατάκι αλεσμένο 1 1/2 κουταλάκι του γλυκού καθόλη τη διάρκεια της ημέρας γιά τις πρώτες μέρες. Αργότερα πρέπει να αυξηθεί η ποσότητα.
3. Η φτερουγίτσα δέθηκε και ακινητοποιήθηκε με τον τρόπο που μου υπέδειξαν.
4. Αφού δεν μπορεί να πετάξει δεν είναι απαραίτητο να μπει σε κουτίτσα.
Γιά να της δίνω το κρεατάκι μου είπαν πως θα της ανοίγω το ράμφος αλλά μου είχε δείξει τον τρόπο και ο Νίκος.
Ολα πάνε καλά!!!!

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 21:28, 07-06-11:

Ωστόσο θα συμφωνήσω με την Πουπουλίνα, μια επίσκεψη στον κτηνίατρο, σε καμία περίπτωση δε θα έβλαπτε.. Καλές είναι οι γνώσεις για πρώτες βοήθειες, ωστόσο κτηνίατροι δεν είμαστε και δε θα έπρεπε να "παίζουμε" από τη στιγμή κιόλας που έχουμε την ευκαιρία...Όλα αυτά, φιλικά, για το καλό του μικρού!
Εχει κλειστεί γιά αύριο το ραντεβού

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 21:30, 07-06-11:

Μπράβο!!!!!! Γρήγορα να αναρρώσει και να χαθεί στους ουρανούς!!!!!

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 21:41, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ
Ευχαριστώ γιά την βοήθεια με τις πληροφορίες και το εδιαφέρον που δείχνετε όλοι για τη μικρή Σοφία!!!
Μου απάντησαν στο μηνυμα που τους έστειλα και κατόπιν συνενόησης κάνω τα ακόλουθα...
1. Νερό με σύριγγα τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα.
2. Ωμό κρεατάκι αλεσμένο 1 1/2 κουταλάκι του γλυκού καθόλη τη διάρκεια της ημέρας γιά τις πρώτες μέρες. Αργότερα πρέπει να αυξηθεί η ποσότητα.
3. Η φτερουγίτσα δέθηκε και ακινητοποιήθηκε με τον τρόπο που μου υπέδειξαν.
4. Αφού δεν μπορεί να πετάξει δεν είναι απαραίτητο να μπει σε κουτίτσα.
Γιά να της δίνω το κρεατάκι μου είπαν πως θα της ανοίγω το ράμφος αλλά μου είχε δείξει τον τρόπο και ο Νίκος.
Ολα πάνε καλά!!!!
Μπράβο σου που το βοηθάς!!! Είναι τυχερό που σε βρήκε! Φαίνεται ότι κάνεις το καλύτερο για την μικρή κουκουβάγια! Περιμένουμε κι άλλα νεα!!

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 22:12, 07-06-11:

Μπράβο!!!!!! Γρήγορα να αναρρώσει και να χαθεί στους ουρανούς!!!!!
Τι να χαθεί? Εδώ γύρω τριγύρω θα γυρίζει και το πρωι στον ευκάλυπτο για ύπνο!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:25, 07-06-11:

Ναι..η κοπέλα εννοει να πετάξει στην ελευθερια...αγριο ζωο είναι..

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 22:33, 07-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από mulan
Μπράβο σου που το βοηθάς!!! Είναι τυχερό που σε βρήκε! Φαίνεται ότι κάνεις το καλύτερο για την μικρή κουκουβάγια! Περιμένουμε κι άλλα νεα!!
Σίγουρα είναι τυχερό που με βρήκε, αλλά και γω? εγώ δεν είμαι νομίζεις?
Γιά εκείνο βρέθηκε ένας άνθρωπος , να το βοηθήσει στο σπάσιμο της φτερουγίτσας και μέχρι να γίνει τελείως καλά να του δίνει τροφή και νερο... και μετά ελευθερία...
Γιά μένα βρέθηκε μιά μικρή κουκουβάγια χτυπημένη, τελείως συμπτωματικά στην αυλή μου, να με βοηθήσει στο να κάνω μιά καλή πράξη , να γαληνέψει η ψυχή μου. Σίγουρα έχω βοηθήσει έναν γεράκο να περάσει απέναντι ή έχω σηκωθεί από το κάθισμα του λεωφορείου για να κάτσει ένας ανήμπορος. Βοηθώντας αυτό το μωρό νιώθω το ίδιο!!!!!για να μη σου πω ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!
Μπορεί κάποιος να πει τι έπαθε αυτή σάλταρε και τα λέει αυτά?
Δεν με ενδιαφέρει τι θα πει ο οποιοσδήποτε. Με ενδιαφέρει τι λέω εγώ

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 22:55, 07-06-11:

Ναι..η κοπέλα εννοει να πετάξει στην ελευθερια...αγριο ζωο είναι..
Κατάλαβα βρε τι εννοεί πλάκα κάνω!!!!

Παράθεση

mpoulaalekoula (Έφη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H mpoulaalekoula έγραψε στις 23:18, 07-06-11:

Παράθεση

vasilios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O vasilios έγραψε στις 08:51, 08-06-11:

Πως πάει η Σοφία ?
Γιατί δεν επικοινωνείς με το παρά τρίχα , την εκπομπή του Σκαι . Στο λέω γιατί είναι φοβερό που δεν μπορείς
να επικοινωνήσεις με τα κέντρα περίθαλψης άγριων ζώων .Αν θέλεις πές μου έχω και τα προσωπικά τους τηλέφωνα
και μπορώ να πάρω εγώ , τα παιδιά θα μας βοηθήσουν πολύ!!!!.
Νομίζω ότι θα είναι πολύ πιο σωστό να την δει και ένας ειδικός .

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 10:19, 08-06-11:

Γυρίσαμε από τον κτηνίατρο, έλεγξε την φτερουγίτσα της την ξαναμπλάστρωσε, της έδωσε και βιταμίνες( απότι μου είπε) με μιά συριγγούλα και φύγαμε.
Ομως επειδή πήρε τα πάνω της μετά την επιστροφή μας και έβγαινε συνέχεια από την λεκάνη κοιτάζοντας δεξιά και αριστερά προς τα που να κάνει... μετακινήθηκε σε καινούριο διαμέρισμα Μπήκε σε ένα πλαστικό τελάρο φαρδύ, αρκετά ψηλό το οποίο σκεπάστηκε με πλέγμα.
Ολα βαίνουν καλώς
Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξή της!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 10:34, 08-06-11:

Μπράβο...πολύ καλά τα νεα σας..

Παράθεση

ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ

Δραστήριο Μέλος

H ΓΑΖΗ ΕΛΕΝΗ έγραψε στις 10:40, 08-06-11:

Υπέροχα τα νέα μας από τη Σοφία αλλά ξέχασα να σας πω, έχω και άλλα ευχάριστα....
γίναμε και ανάδοχοι γονείς ... πήρα από τον κτηνίατρο δυό μικρά γατάκια ,όχι πολύ μικρά, να τον βοηθήσω να του τα μεγαλώσω λιγούλι και να τα δώσει για υιοθεσία !!!

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 11:05, 08-06-11:

Με ενα σμπαρο δυο τριγωνια δηλαδη!!!! Μπραβο σου !!!!
Χαρηκα πολυ για τη Σοφια καθως και για τα δυο γατουλινια που βοηθας

Παράθεση

frizstyler

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη frizstyler
Ο frizstyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O frizstyler έγραψε στις 14:39, 08-06-11:

δεν ξερω αν ειναι οντως μωρο αυτη φαινεται για ενηλικη αθηναικη κουκουβαγια ,πιθανως χτυπησε καπου ενω πεταγε(η καποιος τη χτυπησε
) οποτε σ' αυτη την περιπτωση η φωλια της θα ειναι και μακρια απ' το σπιτι σου.
εκτος βεβαια αν εισαι σε αραιοκατοικημενη περιοχη,οποτε αυτο μπορει να ειναι μωρο που επεσε απ τη φωλια,καθως αυτα τα πουλια δε συμπαθουν την ανθρωπινη δραστηριοτητα.δηλαδη μαλλον μονο αν μενεις σε δασος υπαρχει περιπτωση αυτο να ειναι μωρο που δεν ξερει να πεταει.
αν οντως ειναι μωρο,και η φωλια ειναι στο σπιτι σ,βαλ' το εκει οσο πιο γρηγορα γινεται αφου ανακτησει υγεια
προκειται για αγριο ζωο,και θα την κοπανησει με την πρωτη ευκαιρια ακομα κι αν ειναι μερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη frizstyler : 08-06-11 στις 22:11.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:39, 08-06-11:

Εδώ στη ζάκυνθο..βλέπω πολύ συχνά κουκουβάγιες.Καμία σχέση με 2 μέτρα.Μικρές είναι..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:09, 08-06-11:

Αχου!!! Το κουκουβαγιόνι άρχισε να παίρνει τα πάνω του!!!
Θα γίνει καλά!!! Και θα πετάξει πίσω στην ελευθερία!!! Να σαι πάντα καλά..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    katinapq11

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • SOS!! Βρήκα μωράκι - Από aretha
      Το θέμα έχει λάβει 167 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εγκυμοσύνη, θηλασμός και γατάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-01-09 στις 00:36.
    • Το μωράκι του μωρού μου - Από LazarosKittie
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οι γάτες μου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-10-08 στις 16:47.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους