Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,495 εγγεγραμμένα μέλη και 718,123 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 293 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο νέος νόμος για δεσποζόμενα - αδέσποτα ζώα

lianap

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lianap
H lianap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H lianap έγραψε στις 12:30, 10-02-12:

Γειά σας παιδιά.
Χθες μου είπαν κάποιες κυρίες από 2 διαφορετικές φιλοζωικές ότι δεν μπορούμε να χαρίσουμε ζώα σε αγγελίες αν δεν έχουν το τσιπάκι τους. Μπαίνει δε πρόστιμο 300€. Ισχύει από 2/2/2012 για το διαδύκτιο και για οποιοδήποτε έντυπο. Μόνο, είπαν, μέσω δικής μας σελίδας ή μέσω φιλοζωικών. Μπορείτε να το ελέγξετε?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 12:32, 10-02-12:

Θεωρητικά ισχύει.. Θεωρητικά...
Θεωρητικά επίσης τιμωρούνται τα καθίκια που κακομεταχειρίζονται ζώα...
Γενικά στην θεωρία μπορώ να σου πω πολλά...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 13:22, 10-02-12:

Απ' όσο γνωρίζω κι εγώ, ισχύει σε θεωρητικό επίπεδο.
Από κει και πέρα όμως, μου φαίνεται ότι πρακτικά δεν είναι εφαρμόσιμο και δεν θα πρέπει να είναι εφαρμόσιμο τουλάχιστον όχι στις περισσότερες περιπτώσεις.
Για παράδειγμα, εάν φροντίζω τα αδέσποτα τα οποία χρειάζονται ένα σπίτι, θα είναι πολύ δαπανηρό να τους βάλω τσιπάκι και κυρίως να πληρώσω ένα τέτοιο πρόστιμο.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, η πιστή εφαρμογή ενός τέτοιου μέτρου μόνο αρνητικά μπορεί να λειτουργήσει και κυρίως για τα ίδια τα ζώα...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lianap

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lianap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H lianap έγραψε στις 15:16, 10-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Απ' όσο γνωρίζω κι εγώ, ισχύει σε θεωρητικό επίπεδο.
Από κει και πέρα όμως, μου φαίνεται ότι πρακτικά δεν είναι εφαρμόσιμο και δεν θα πρέπει να είναι εφαρμόσιμο τουλάχιστον όχι στις περισσότερες περιπτώσεις.
Για παράδειγμα, εάν φροντίζω τα αδέσποτα τα οποία χρειάζονται ένα σπίτι, θα είναι πολύ δαπανηρό να τους βάλω τσιπάκι και κυρίως να πληρώσω ένα τέτοιο πρόστιμο.
Σε αυτές τις περιπτώσεις, η πιστή εφαρμογή ενός τέτοιου μέτρου μόνο αρνητικά μπορεί να λειτουργήσει και κυρίως για τα ίδια τα ζώα...
Αγαπητέ George, το δε θα πρέπει που λες δεν νομιμιποιεί το παράδειγμα που δίνεις για το οποίο συμφωνώ μαζί σου ότι έτσι πρέπει να έχουν τα πράγματα. Όμως "τους" έχει φοβηθεί το μάτι μου! Είναι αδίσταχτοι. Καταργούν το "αντικειμενικά και ορθόδοξα". Δεν υπάρχει έλεος για κανένα, γιατί να εξαιρεθεί το παράδειγμα σου στο καθεστώς που ζούμε?
Εγώ θα συνεχίσω να βάζω αγγελίες, πρώτα ο Θεός και θα ελπίζω τα αδεσποτάκια να τα ζητήσουν και μεις να ελευθερωθούμε....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bello
H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 22:19, 10-02-12:

Καλησπέρα σας,

Δεν ξέρω αν υπάρχει πάρομοιο θέμα αλλά ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την ανυσηχία μου για το νέο νόμο που ψηφίστηκε για τα αδέσποτα και συγκεκριμένα για την περίπτωση όπως τη δική μου, και άλλων όπως φαντάζομαι εδώ μέσα, οι οποίοι έχουμε περιθάλψει αδέσποτα με σκοπό να τους βρούμε ένα σπίτι για υιοθεσία. Σύμφωνα με τα καινούργια δεδομένα οφείλουμε να βάλουμε μικροτσίπ με στοιχεία φιλοζωικής ή κάτι τέτοιο, αν έχω καταλάβει καλά, πράγμα πολύπλοκο και δαπανηρό στην εποχή που ζούμε. Θα χαρώ να μου πείτε εσείς τι σκοπεύετε να κάνετε γιατί εγώ προσωπικά είμαι πολύ προβληματισμένη. Ήδη μαζέυω χρήματα για την στείρωσή τους οπότε οποιαδήποτε επιβάρυνση αυτή τη στιγμή μου φαίνεται εκτός από άδικη και δυσβάσταχτη.

Παράθεση

steliosdim

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη steliosdim
Ο steliosdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O steliosdim έγραψε στις 13:40, 13-02-12:

Διαβάστε τον συνημμένο Ν. 4039/2012 "Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό".

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf document(1).pdf (6,04 MB, 173 αναγνώσεις)
Παράθεση

lianap

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lianap έγραψε στις 23:19, 13-02-12:

Τα τσιπ λειτουγούν με ραδιοσυχνότητες και επηρεάζουν την υγεία του ζώου αλλά και του κατόχου. Κάντε μία αναζήτηση.

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 230 μηνύματα.

H Bello έγραψε στις 00:49, 24-02-12:

Εξάλλου καμία φιλοζωική δεν μπορεί να επιβαρυνθεί με το κόστος αυτό αν σκεφτεί κανείς τα αδέσποτα που μαζεύουμε όλοι εμείς με σκοπό να τους βρούμε σπίτι. Από την άλλη συμφωνώ κι εγώ ότι τους έχει φοβηθεί το μάτι μου. Όταν μπουν στη διαδικασία να μαζέψουν λεφτά θα βρουν τον τρόπο να το κάνουν. Καλή τύχη σε όλους μας γιατί απ' ότι καταλαβαίνω κανείς δεν είναι διατεθειμένος να μπει σ' αυτή τη διαδικασία.

Παράθεση

alexia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη alexia
H alexia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 152 μηνύματα.

H alexia έγραψε στις 00:13, 02-03-12:

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Από σήμερα Τρίτη 2 Μαρτίου ισχύει η απαγόρευση του νέου νόμου 4039/2012 για τις αγγελίες υιοθεσίας ζώων συντροφιάς, δίχως τον αριθμό του microchip των ζώων. Υπάρχει πρόστιμο 300 ευρώ για κάθε αγγελία.

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 22:28, 04-03-12:

για να επανέλθω στο θέμα έχω μία απορία οι φιλοζωικές δέχονται να προωθήσουν αγγελίες γατιών που θα τους στείλουμε χωρίς αριθμό μικροτσιπ ξέρετε; Αν ναι να το κάνουμε έτσι να είμαστε πιο ασφαλείς

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 21:22, 07-03-12:

Ο νόμος είναι σαφής, πρέπει να αναγραφεις αριθμό μικροτσιπ ή το σωματειο .
ο πιο απλος και άμεσος τρόπος είναι να ξεκινήσεις συνεργασία με ένα τοπικό σωματείο, γράψου μέλος, και συνενοήσου με τον υπευθυνο αγγελιών και υιοθεσιών του σωματείου ποια ζώα θες να προωθήσεις και πάρε μια έγκριση.
Θα σου δώσω ενα παραδειγμα, ερχεται μια κυρια που θεελι να προωθησει 5 γατες, παιρνω τα στοχιεια της, και ολες τις αγγελειες , εαν δωσω εγκριση η κυρια θα πρεπει αν μου ρποσκομησει συμβολαια υιοθεσιας οτι αυτα τα ζωα δωθηκαν σε καποιους ανθρωπους και δεν γιναν τεφρα , σαπουνι η ζαμπον.
Εγω δεν ειμαι κατά του νεου νόμου, καλό είναι να υπράχει ένας σχετικός έλεγχος που πανε και τι γίνονται τόσα ζωντανα, και καιρός ειναι να μαθουν καποιοι να είναι πιο υπευθυνοι, βεβαια το ποσα τσιπαρισμενα αδεσποτα εχω μαζεψει απο το δρόμο δεν περιγραφεται..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη socratisv
Ο socratisv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O socratisv έγραψε στις 20:06, 13-03-12:

Καλώς ή κακώς, οι αγγελίες υιοθεσίας πλέον οφείλουν να περιλαμβάνουν τον αριθμό ηλεκτρονικής σήμανσης, πράγμα το οποίο έχει συνέπειες, θετικές και αρνητικές για πολλές ομάδες.
Θέλοντας να κατηγοροιοπήσω τις αγγελίες ζώων, κατέληξα στην παρακάτω κατάταξη:
1) αγγελίες ζώων εισαγωγής από εκτροφεία βαλκανίων, είτε γενικές (πωλούνται ζώα) είτε συγκεκριμένες (πωλείται ζώο ράτσας τάδε)

Οι αγγελίες αυτές θα συνεχίσουν να υφίστανται. Μας αρέσει δεν μας αρέσει, θεωρούνται νόμιμες εφόσον ο συντάκτης είναι έμπορος και πληροί τις επιπλέον προϋποθέσεις. Αν είναι ιδιώτης που θέλει να πουλήσει το κατοικίδιό του, πάλι δεν έχει πρόβλημα αν δεν κατακλύσει το διαδίκτυο και τον έντυπο τύπο με εκατοντάδες αγγελίες

2) αγγελίες από ιδιωτικές γέννες

Σύμφωνα με το πρώτο σενάριο, κάποιος ιδιώτης και με σκοπό το κέρδος έχει ένα ζευγάρι καθαρόαιμα ζώα τα οποία γεννούν κάθε 6, 12, 18, 24 μήνες (σκύλος) ή κάθε 3-4, 8, 12 μήνες (γάτα). Οι αγγελίες πώλησης προωθούνται κανονικά με αρ. μικροτσίπ στο διαδίκτυο, σε πετ σοπ ή σε άλλα καταστήματα. Ο μόνος τρόπος να σταματήσει αυτή η πρακτική, εφόσον, αν δεν κάνω λάθος, δεν υπάρχει υποχρέωση δημοσιοποίησης των στοιχείων εκτροφέα/εμπόρου, είναι να γίνει έλεγχος και να θεωρηθεί παράνομος εκτροφέας.
Δεύτερο σενάριο: ιδιώτης που ζευγάρωσε τα δύο ζώα του για να ικανοποιήσει το μητρικό/πατρικό του ένστικτο (" να κρατήσω ένα κουτάβι/γατάκι από το σκύλο/γάτα μου , και μετά στειρώνω και τα 2 ή την θηλυκιά ), ή του οποίου τα ζώα ζευγάρωσαν από ατύχημα (δεν θέλει και πολύ να γίνει) και είναι κατά της έκτρωσης ή της στείρωσης, ή που τα ζευγάρωσε εκούσια γιατί ο κτηνίατρός του προτείνει μια γέννα πριν τη στείρωση.

3) Αγγελίες με αδέσποτα

Το χαοτικό σενάριο: ιδιώτες που περιθάλπουν αδέσποτα ζώα συντροφιάς και επιτελούν το έργο που δεν επιτελεί ο εκάστοτε δήμος.

4) αγγελίες ιδιωτών:
Για οποιονδήποτε λόγο, κάποιος ιδιώτης ψάχνει νέο σπίτι για το ζώο ή τα ζώα συντροφιάς του)

Εφόσον σήμερα, με το νέο νόμο, δεν υπάρχει κανένας απολύτως ελεγκτικός μηχανισμός, ο σκοπός της επίμαχης διάταξης δεν είναι επιτεύξιμος γιατί στις περιπτώσεις 1 και 2 οι ενδιαφερόμενοι θα τοποθετήσουν μικροτσίπ στα ζώα προς πώληση προκειμένου να τα πουλήσουν. Στις περιπτώσεις 3 και 4, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν άνετα να προσθέσουν στην αγγελία έναν οποιονδήποτε αριθμό ηλεκτρονικής σήμανσης (θα τους ελέγξει κανείς
Επίσης, υπάρχει μεγάλος αριθμός ζώων που πωλείται/χαρίζεται " κάτω από το τραπέζι" μέσα από κλειστές ομάδες: φιλικό περιβάλλον κυρίως στην επαρχία, κυνηγοί, πετ σοπ της γιετονιάς που φιλοξενεί τα νεογέννητα κάποιου πελάτη προκειμένου να υιοθετηθούν (αν είναι καθαρόαιμα χωρίς πεντιγκρί, το πολύ πολύ να πωλούνται "φτηνά").

Ουσιαστικά δηλαδή, η εν λόγω διάταξη θα θεωρούνταν επιτυχία, εφόσον εφαρμοζόταν, εφόσον υπήρχε σωστός μηχανισμός ελέγχου και εφόσον, με άλλα λόγια, η Ελλάδα ήταν μια μικρή Σουηδία.

Αυτή τη στιγμή δεν υπάρχουν υπουργικές αποφάσεις σχετικά με την εφαρμογή του νέου νόμου (εκτός και αν κάνω λάθος).
Το ιδεατό σενάριο, εφόσον αποδεχτούμε ότι η ηλεκτρονική σήμανση οποιουδήποτε τετράποδου κυκλοφορεί στην ελληνική επικράτεια είναι υποχρεωτική και υπέρ των ζώων, είναι να ψηφιστούν υπουργικές αποφάσεις που να προβλέπουν:
- Ελεγκτικό μηχανισμό ώστε να αποφεύγονται οι περιπτώσεις 1) και 2) καθώς και ό,τι κυκλοφορεί " κάτω από το τραπέζι".
- Χρηματοδότηση δήμων για ηλεκτρονική ταυτοποίηση ζώων συντροφιάς ιδιωτών ή αδέσποτων που βρίσκουν ιδιώτες είτε σε συνεργασία με φιλοζωικά σωματεία είτε απευθείας από τους δήμους (ο ιδιώτης πηγαίνει λχ στο αγροτικό κτηνιατρείο, εφόσον υπάρχει κάτι τέτοιο στην περιοχή του). Και εδώ πάλι χρειάζεται έλεγχος.
Πληροφοριακά, το κόστος του μκροτσίπ πρέπει να κυμαίνεται γύρω στα 10-20 ευρώ + ΦΠΑ
Σίγουρα η κατηγοριοποίηση και η ανάλυση που έκανα δεν έχει εξαντλήσει όλα τα σενάρια. Ελπίζω επίσης να καταλάβατε ότι σκοπός του νήματος δεν είναι να δηλώσουμε αν είμαστε υπέρ ή κατά της υποχρεωτικής σήμανσης γενικά και αόριστα (γενικά και αόριστα είμαι υπέρ)Το ερώτημα που τίθεται όμως είναι το εξής:
Πώς μπορεί η διάταξη της υποχρεωτικής σήμανσης να λειτουργήσει υπέρ των ζώων (δεσποζόμενων και μη) και υπέρ της κατηγορίας των ανώνυμων εθελοντών (κατηγορία 3); Τα ενεργά σωματεία ανά την ελληνική επικράτεια έχουν σκεφτεί το θέμα υπ' αυτό το πρίσμα, ώστε να είναι σε θέση να παρουσιάσουν σοβαρές προτάσεις εν όψει των επικείμενων υπουργικών αποφάσεων ή ζητούν στείρα και επίμονα την κατάργηση της διάταξης (πράγμα δύσκολο κατά τη γνώμη μου).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikkos
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 01:38, 14-03-12:

Τα φιλοζωικά σωματεία ήδη κινούνται νομικά κατά του νόμου, καθώς ότι γράφουν τα άρθρα που αφορούν τα αδέσποτα είναι στο χώρο της επιστημονικής φαντασίας για την ελληνική πραγματικότητα, ίσως στην Ελβετία ή στη Σουηδία να μπορούσε να ισχύσει, αλλά στην Ελλάδα με τα χιλιάδες αδέσποτα σκυλιά και τις εκατοντάδες χιλιάδες ή εκατομμύρια, έτσι κι αλλιώς κανείς δεν ξέρει, αδέσποτες γάτες, είναι αδύνατον, μιάς και μιλάμε για κοινότητες γατιών, στις αστικές περιοχές, που προσπαθούν να επιβιώσουν και αναπαράγονται αυτόνομα στο περιθώριο οποιασδήποτε ανθρώπινης φροντίδας και ανάμειξης.
Τα σικ προχωρημένα άρθρα σε άλλα θέματα, μπορεί να είναι σωστά, αλλά τα συγκεκριμένα θα αποτελέσουν καρμανιόλα για τα αδέσποτα.
Εχω διαβάσει όλο το νομοσχέδιο, αλλά θέλω να το δω και πιο αναλυτικά.
Το ζήτημα είναι πολύ πολύπλοκο.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

houlieta (Μαρία)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη houlieta
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 730 μηνύματα.

H houlieta έγραψε στις 01:43, 14-03-12:

Γενικά, ο νόμος στο θέμα αυτό είναι αστείος...
Σου λέει microchip για προώθηση... Στην γειτονιά μου υπάρχουν πάνω από 100 γάτες μοιρασμένες σε 3 - 4 σπίτια που τις ταϊζουμε...
Δεν γίνεται να τους βαλουμε σήμανση..
Τι πρεπει να κάνουμε δλδ;
Να τις πάμε στο υπολειτουργούμενο, υπερπλήρες καταφύγιο; Δεν έρχονται ούτε για μεγάλη μεγάλη ανάγκη..
Άρα τι; Τις αφήνουμε στο δρόμο να γίνουν 1000;... Και να μαζεύουμε πτώματα;...
Αναρωτιέμαι πιο ηλίθιο, κούφιο μυαλό σκέφτηκε αυτόν τον φαυλο κύκλο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη houlieta : 14-03-12 στις 01:58.
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 170 μηνύματα.

O nikkos έγραψε στις 01:53, 14-03-12:

Δεν υπάρχει επίσημα κανένα καταφύγιο για γάτες σε κανένα δήμο.
Τι να λέμε τώρα.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 03:31, 14-03-12:

Παιδιά, ο νόμος είναι καλός και πράγματι υπάρχουν ατέλειες. Να πάνε τώρα οι φιλοζωικές και να κάνουν ενστάσεις?? Τι ενστάσεις. Την συζήτηση του νομοσχεδίου την παρακολούθησα και ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΑ κανένα να διαμαρτύρεται για το τσιπάκι στα αδέσποτα εκτός κι αν μου ξέφυγε κάποια φράση τους. Η συζήτησε κράτησε 2 μέρες στο κανάλι της βουλής. Ο υπουργός τους ξεκαθάρισε ότι λεφτά δεν έχει το κράτος για στειρώσεις και τσιπάκια. Κι η ερώτηση του ήταν σαφής. Πείτε μου προτάσεις να βρεθούν τα χρήματα κι εγώ θα τα δώσω στους δήμους αλλά κανένας τους δεν απάντησε.
Κι επειδή τους έχουμε μάθει τους πολιτικούς μας να είστε σίγουροι πως σ' αυτές τις χαλεπές μέρες που τους έπιασε ο οίστρος να φέρουν ένα τέτοιο νομοσχέδιο για ψήφιση (εκτός από τη δικαιολογία ΟΛΩΝ των εκπροσώπων των κομμάτων πως "είναι πολιτισμός" – σωστά) αποσκοπούν στο επόμενο βήμα να φορολογήσουν τα κατοικίδια μας όπως φορολογούνται στη Γερμανία, Αγγλία, Ελβετία, ΗΠΑ με την έκδοση της κάρτας "Ιδιοκτήτου"

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 11:20, 14-03-12:

Κι επειδή τους έχουμε μάθει τους πολιτικούς μας να είστε σίγουροι πως σ' αυτές τις χαλεπές μέρες που τους έπιασε ο οίστρος να φέρουν ένα τέτοιο νομοσχέδιο για ψήφιση (εκτός από τη δικαιολογία ΟΛΩΝ των εκπροσώπων των κομμάτων πως "είναι πολιτισμός" – σωστά) αποσκοπούν στο επόμενο βήμα να φορολογήσουν τα κατοικίδια μας όπως φορολογούνται στη Γερμανία, Αγγλία, Ελβετία, ΗΠΑ με την έκδοση της κάρτας "Ιδιοκτήτου"
Είχα ακούσει από το καλοκαίρι ακόμα ότι ενδέχεται να κάνουν κάτι τέτοιο για τα ιδιόκτητα ζώα αλλά ξεχνούν πως απέχουμε μακράν από τα υπόλοιπα ευρωπαϊκά κράτη σε πάρα πολλά θέματα οπότε αν θέλουμε να τους μοιάσουμε ή να παραδειγματιστούμε από αυτά θα πρέπει να ξεκινήσουμε πρώτα από πολλά άλλα θέματα.
Εάν υπήρχαν οι κατάλληλες υποδομές στην χώρα μας, εάν η γενικότερη νοοτροπία προς τα ζώα κι η αντιμετώπιση τους ήταν διαφορετική τότε θα μπορούσαν να πάρουν κάποια μέτρα που πραγματικά θα βοηθούσαν.
Τώρα όμως φοβάμαι ότι αυτό αντί να κάνει καλό κάνει κακό...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 12:08, 14-03-12:

Καλημέρα παιδιά!
ειλικρινά τα έχω χαμένα με το νέο νόμο....πως θα προωθήσεις ένα αδέσποτο σαν ιδιώτης, μέσω φόρουμ, όταν αυτό απαγορεύεται αν δεν έχει microchip...Αυτό δηλαδή πως θα βοηθήσει τα αδέσποτα; Πέρισυ όταν μου έτυχε να βρω 5 γατάκια και χρειάστηκε και επικοινώνησα με τις φιλοζωικές....μόνο που δεν με σκότωσαν. Σε φόρουμ, τότε μπόρεσα και έβαλα αγγελίες, τώρα πως θα γίνεται μπορείτε να μου πείτε;

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 12:10, 14-03-12:

Ναι Γιώργο αλλά στον τόπο αυτό είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν την νομοθεσία της ΕΕ. Και θα γίνει όπως γίνεται σε πολλά πράγματα στην Ελλάδα. Πόσα ανασφάλιστα αμάξια και μηχανάκια κυκλοφορούν και πόσα δίχως ΚΤΕΟ. Από τους νομοταγείς κατοίκους επιζεί το κράτος αυτό. Τους αρκούν τα κορόιδα για να εισπράξουν κάποιο ποσό.
Στην πατρίδα μας όλα πάντα ξεκινούν από το τέλος και μετά πάνε προς τα πίσω με διευκρινιστικές εγκυκλίους των υπουργείων κτλ

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 12:21, 14-03-12:

Φυσικά κι είναι υποχρεωμένοι να ακολουθούν τη νομοθεσία της Ε.Ε. αλλά να την ακολουθούν πιο πιστά κι ειδικά όταν αυτό έχει να κάνει με την πολιτική διακυβέρνηση της χώρας, με την αντιμετώπιση διαφόρων προβλημάτων κι αυθαιρεσιών κλπ.
Δεν συνεχίζω ως προς αυτό γιατί θα βγω εκτός θέματος αλλά μου φαίνεται πως θέλουν να ακολουθείται το εθρωπαϊκό πρότυπο στο 5% αλλά στο υπόλοιπο 95% κλάφτα Χαράλαμπε...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 14:08, 14-03-12:

Ο πρώτος και κυριότερος λόγος ύπαρξης ενος νέου νόμου όπως αυτού στην Ελλάδα, είναι καθαρά εισπρακτικός, αλλά αυτό αποτελεί προσωπική εκτίμηση.
Οποιος υποστηρίζει οτι ο νόμος είναι καλός, προφανώς δεν έχει σχέση με την ελληνική πραγματικότητα και τις αδέσποτες γάτες, ούτε καν με το τι είναι γάτα, σαν φύση και συμπεριφορά.
Ο νόμος για τα τσιπάκια στην Ε.Ε. , στην Βρετανία τουλάχιστον, προσπαθούν να τον εφαρμόσουν στα 28.000 σκυλιά που εγκαταλείφθηκαν όπως πιστεύεται απο τους ιδιοκτήτες τους κι όχι για τις 1.000.000 αδέσποτες γάτες που υπάρχουν στην Βρετανία.
Ετσι πιστεύουν ότι πιο δύσκολα θα εγκαταλείπει κάποιος το σκύλο του, αλλά με τις πολλαπλάσιες κοινότητες αδέσποτων γατιών που ζούνε στο περιθώριο της ανθρώπινης κοινωνίας, είναι αδύνατον να υπάρξει εφαρμογή.
Το θέμα είναι ότι από το 2003 έως το 2011 που διατέθηκαν χρήματα μέσω προγραμμάτων για αδέσποτα, δεν διατέθηκε ούτε ένα ευρώ για αδέσποτες γάτες και τον κάποιο ρόλο φροντίδας τον είχαν αναλάβει κάποιες φιλοζωικές οργανώσεις και κυρίως φιλόζωοι πολίτες μέσω περισυλλογής, φροντίδας και αγγελιών στα διάφορα μέσα.
Τώρα με το νέο νόμο κάνουν κι αυτό αδύνατον, αφού ποιός μπορεί να αναλάβει το κόστος των μικροτσίπ για ζώα που υπάρχουν εκεί έξω κι αναπαράγονται πλέον αυτόνομα?
Απλά θα πάψουν να μπορούν να ασχοληθούν πολλοί απο αυτούς που είχαν ευαισθησίες κι ενδιαφερόντουσαν.
Είναι προσωπική εκτίμηση , αλλά αν υπάρχει άλλη άποψη, καλό θα είναι να παρουσιαστεί με στοιχεία.
Ο νόμος οδηγεί σε πολλαπλασιασμό των αδέσποτων γατιών με μαθηματική σιγουριά!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 15:57, 14-03-12:

εγω προσωπικα χ...στηκα για το νομο,εδω δεν εχουμε παιδιατρο μωρε χρονια τωρα στο νησι και γιατρευομαστε μονοι μας τι θα μας πουν για τις γατες?εχω τοσα αδεσποτα που ταιζω,οικιοθελως,χωρις βοηθεια απο πουθενα.για ποιο τσιπακι μου μιλανε?ποιος θα ρθει να δει αν εχω τσιπακι?ξερει το κρατος την υπαρξη μου?των παιδιων μου?ποσο μαλον των γατιων μου.μονο οταν θελουν χαρατσια μας θυμουνται οι''απο πανω''.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:15, 14-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από nikkos
Ο πρώτος και κυριότερος λόγος ύπαρξης ενος νέου νόμου όπως αυτού στην Ελλάδα, είναι καθαρά εισπρακτικός, αλλά αυτό αποτελεί προσωπική εκτίμηση.
Οποιος υποστηρίζει οτι ο νόμος είναι καλός, προφανώς δεν έχει σχέση με την ελληνική πραγματικότητα και τις αδέσποτες γάτες, ούτε καν με το τι είναι γάτα, σαν φύση και συμπεριφορά.
Ο νόμος για τα τσιπάκια στην Ε.Ε. , στην Βρετανία τουλάχιστον, προσπαθούν να τον εφαρμόσουν στα 28.000 σκυλιά που εγκαταλείφθηκαν όπως πιστεύεται απο τους ιδιοκτήτες τους κι όχι για τις 1.000.000 αδέσποτες γάτες που υπάρχουν στην Βρετανία.
Ετσι πιστεύουν ότι πιο δύσκολα θα εγκαταλείπει κάποιος το σκύλο του, αλλά με τις πολλαπλάσιες κοινότητες αδέσποτων γατιών που ζούνε στο περιθώριο της ανθρώπινης κοινωνίας, είναι αδύνατον να υπάρξει εφαρμογή.
Το θέμα είναι ότι από το 2003 έως το 2011 που διατέθηκαν χρήματα μέσω προγραμμάτων για αδέσποτα, δεν διατέθηκε ούτε ένα ευρώ για αδέσποτες γάτες και τον κάποιο ρόλο φροντίδας τον είχαν αναλάβει κάποιες φιλοζωικές οργανώσεις και κυρίως φιλόζωοι πολίτες μέσω περισυλλογής, φροντίδας και αγγελιών στα διάφορα μέσα.
Τώρα με το νέο νόμο κάνουν κι αυτό αδύνατον, αφού ποιός μπορεί να αναλάβει το κόστος των μικροτσίπ για ζώα που υπάρχουν εκεί έξω κι αναπαράγονται πλέον αυτόνομα?
Απλά θα πάψουν να μπορούν να ασχοληθούν πολλοί απο αυτούς που είχαν ευαισθησίες κι ενδιαφερόντουσαν.
Είναι προσωπική εκτίμηση , αλλά αν υπάρχει άλλη άποψη, καλό θα είναι να παρουσιαστεί με στοιχεία.
Ο νόμος οδηγεί σε πολλαπλασιασμό των αδέσποτων γατιών με μαθηματική σιγουριά!
Και γω αυτό πιστεύω. Την πλήρωσε ο κοσμάκης τώρα ήρθε η στιγμή αυτών των αθώων ψυχούλων..

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 16:21, 14-03-12:

Συγνώμη παιδιά, αλλά αν αντιλαμβάνομαι καλά τα πράγματα, σύμφωνα με το νέο νόμο δεν μπορούμε να βάζουμε καμμία αγγελία και να προωθούμε ζώα μωρά ή παρατημένα σαν ιδιώτες διότι θα μπαίνει πρόστιμο; σε εμάς προσωπικά ή στο φόρουμ που μας φιλοξενεί; Και πως θα γίνεται αυτό...;; θα ελέγχουν τυχαία τα φόρουμ και θα ρίχνουν πρόστιμα...;; Γνωρίζετε; γιατί τελικά απ'ότι αντιλαμβάνομαι αν ισχύσει αυτό....τα πράγματα είναι μαύρα κι άραχνα για τα "αζήτητα" / αδέσποτα ζώα

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 16:25, 14-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
εγω προσωπικα χ...στηκα για το νομο,εδω δεν εχουμε παιδιατρο μωρε χρονια τωρα στο νησι και γιατρευομαστε μονοι μας τι θα μας πουν για τις γατες?εχω τοσα αδεσποτα που ταιζω,οικιοθελως,χωρις βοηθεια απο πουθενα.για ποιο τσιπακι μου μιλανε?ποιος θα ρθει να δει αν εχω τσιπακι?ξερει το κρατος την υπαρξη μου?των παιδιων μου?ποσο μαλον των γατιων μου.μονο οταν θελουν χαρατσια μας θυμουνται οι''απο πανω''.
Aκριβώς αυτό πιστεύω κι εγώ.
Παίρνοντας σαν αφορμή τα 12-15.000 αδέσποτα σκυλιά στην Αθήνα και θέλοντας σε μία δεκαετία να μηδενίσουν αυτά τα αδέσποτα, μέσω της ευθύνης των ιδιοκτητών (και εδώ ακόμα αμφιβάλλω για την αποτελεσματικότητα του νόμου, αλλά μπορούμε να το αναλύσουμε αλλού αυτό), βρίσκουν ευκαιρία για νόμους εισπρακτικούς, χωρίς να έχουν φροντίσει για καμία υποδομή και καμία παροχή εναλλακτική και χωρίς να λαμβάνουν υπόψιν τους την ομαδική εξολόθρευση άλλου είδους αδέσποτων.
Εδώ υπάρχει εγκατάλειψη και έλλειψη παροχής στοιχειώδους περίθαλψης σε ανθρώπους, που ζούνε σε επαρχιακές κυρίως περιοχές, τι περιμένεις να κάνουν με τα λεφτά που θα εισπράττονται, τίποτα υπέρ των αδέσποτων??
Θα δημοσιεύσω το link κι είναι στο χέρι του καθενός να ψηφίσει αν θέλει.
Επαναλαμβάνω ότι είναι ΚΑΤΑ του νέου νόμου όσο αφορά τα ΑΔΕΣΠΟΤΑ (παρ.7, άρθρο 5).

http://www.gopetition.com/petitions/...F%85/sign.html

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:33, 14-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από kat-cats
Συγνώμη παιδιά, αλλά αν αντιλαμβάνομαι καλά τα πράγματα, σύμφωνα με το νέο νόμο δεν μπορούμε να βάζουμε καμμία αγγελία και να προωθούμε ζώα μωρά ή παρατημένα σαν ιδιώτες διότι θα μπαίνει πρόστιμο; σε εμάς προσωπικά ή στο φόρουμ που μας φιλοξενεί; Και πως θα γίνεται αυτό...;; θα ελέγχουν τυχαία τα φόρουμ και θα ρίχνουν πρόστιμα...;; Γνωρίζετε; γιατί τελικά απ'ότι αντιλαμβάνομαι αν ισχύσει αυτό....τα πράγματα είναι μαύρα κι άραχνα για τα "αζήτητα" / αδέσποτα ζώα
Ακριβώς αυτό! Για να ανέβει μια αγγελία πρέπει να συνοδεύεται από αριθμό μικροτσίπ...

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 16:50, 14-03-12:

Μάλιστα....και πως θα βοηθάμε από εδώ και πέρα....; το έχετε σκεφθεί;

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 16:55, 14-03-12:

Προσωπικά το σκέφτομαι συνέχεια το θέμα... και ματώνω. Γιατί εκεί που στην περιοχή "Αγγελίες/χαρίζονται" γινόταν ένα μικρό θαύμα κάθε μέρα τώρα κάνει κρύο..

Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

H kat-cats έγραψε στις 17:04, 14-03-12:

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 19:19, 14-03-12:

ακόμα και οι φιλοζωικές που προωθούν αγγελίες μιλάνε για υποχρέωση του νέου ιδιοκτήτη να βάλει μικροτσιπ γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να επωμιστούν και αυτό το κόστος πως λοιπόν θα το αναλάβει ο ιδιώτης που απλά θέλησε να βοηθήσει ένα ζώο στη γειτονιά του; μας δουλεύουν κανονικά.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 19:45, 14-03-12:

ε ναι μωρε,το τσιπακι,πως αλλιως θα μας παρακολουθουν?οπου να ναι ερχεται και η σειρα μας.θα με πειτε αναχρονιστικη ισως,αλλα αυτο πιστευω.σε πολλες χωρες εφαρμοζεται σε ανθρωπους,στα ζωα σιγα-σιγα υποχρεωτικα,και σε καμια 10ετια και σε μας.βρε ουστ!!!!!!!!!οσα μπορω θα ταιζω,κι οσο μπορω να αρνουμαι!!!!!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 02:07, 15-03-12:

ε ναι μωρε,το τσιπακι,πως αλλιως θα μας παρακολουθουν?οπου να ναι ερχεται και η σειρα μας.θα με πειτε αναχρονιστικη ισως,αλλα αυτο πιστευω.σε πολλες χωρες εφαρμοζεται σε ανθρωπους,στα ζωα σιγα-σιγα υποχρεωτικα,και σε καμια 10ετια και σε μας.βρε ουστ!!!!!!!!!οσα μπορω θα ταιζω,κι οσο μπορω να αρνουμαι!!!!!!!
σε ποιές χώρες εφαρμόζεται σε ανθρώπους;

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 02:28, 15-03-12:

http://translate.google.gr/translate...r-chip-humans/

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:17, 15-03-12:

Στο άρθρο δεν λέει ότι χρησιμοποιειται, αλλά ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθει στο μέλλον

Παράθεση

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο socratisv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O socratisv έγραψε στις 06:28, 16-03-12:

Ορισμένες επισημάνσεις:
@ George82: Στην ΕΕ δεν υπάρχει ενιαίο νομοθετικό πλαίσιο σχετικά με την ευζωία των ζώων συντροφιάς και των υπόλοιπων ζώων. Πέρα από μια ευρωπαϊκή ή διεθνή συνθήκη, η νομοθεσία σε κάθε κράτος μέλος διαφέρει. Η ΕΕ έχει εκδώσει κάποιες οδηγίες και κανονισμούς που αφορούν τις μεταφορές ζώων (εμπορικές, ζώων συντροφιάς), τις συνθήκες ζωής των παραγωγικών και λοιπών ζώων, τους κανόνες που οφείλουν να τηρούν τα σφαγεία, τα πειράματα σε ζώα, κοκ. Σε γενικές γραμμές, δεν υπάρχει ευρωπαϊκή νομοθεσία που αφορά άμεσα τα ζώα συντροφιάς και θέτει ένα εναρμονισμένο πλαίσιο (ηλεκτρονική σήμανση, καταφύγια, κανόνες ευθανασίας, κοκ). Πιέσεις για κάτι τέτοιο, χωρίς να αποτελεί δράση πρωτεύουσας σημασίας. ασκεί το Eurogroup for Animal Welfare (www.ebra.org), μέλος του οποίου είναι το GAWF.
Σχετικά με την επιβολή δημοτικού τέλους σε ζώα συντροφιάς, υπάρχει σχετική μνεία στο νέο νόμο: Είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε δήμου η θεσμοθέτηση και επιβολή τέλους σε δεσποζόμενα ζώα, τα έσοδα του οποίου θα πηγαίνουν για τα αδέσποτα. Επί της αρχής, κάτι τέτοιο με βρίσκει σύμφωνο, αλλά στην πράξη δύσκολα θα εφαρμοστεί και δύσκολα τα χρήματα αυτά θα καταλήξουν στα αδέσποτα. Επίσης, αν κάποιος δήμος προβεί σε τέτοια ενέργεια, είναι μαθηματικά σίγουρο ότι πολύς κόσμος θα παρατήσει ζώα, ιδίως στην επαρχία. Σίγουρα δεν θα γίνει κα΄τι τέτοιο στο άμεσο μέλλον γιατί χρειάζεται μεγάλη προεργασία.

@ Houlieta (Μαρία) : Υπάρχει "παραθυράκι" στο υποχρεωτικό μικροτσίπ: Η προώθηση των αδέσποτων μπορεί να γίνει μέσω σωματείων. Υποθέτω ότι πρακτικά σημαίνει ότι 1) οι αγγελίες πρέπει να περιέχουν τα στοιχεία του σωματείου 2) πρέπει πιθανώς να είσαι μέλος για να προωθηθούν οι αγγελίες. Αν τελικά το μεγαλύτερο ποσοστό υιοθεσιών γίνει με τη μεσολάβηση σωματείου, είναι θετικό βήμα, εφόσον τα σωματεία διαχειριστούν σωστά το ζήτημα και εφόσον, το βασικότερο, " εκπαιδεύσουν" τους υποψήφιους κηδεμόνες κατάλληλα, περνώντας την ιδέα ότι αν θέλουν να υιοθετήσουν ζώο, πρέπει να συνεισφέρουν ώστε το σωματείο να συνεχίσει το έργο του. Είναι καιρός, με άλλα λόγια, να αλλάξει η νοοτροπία του " όλα τζάμπα για να υιοθετήσω αδέσποτο". Αλλιώς αντιμετωπίζει ο ιδιώτης υποψήφιος κηδεμόνας τον ιδιώτη, αλλιώς τον εκπρόσωπο σωματείου.
@YNL: Σχετικά με το θέμα της χρηματοδότησης, μελανό και αδιαφανές σημείο, ο δήμος Αθηναίων έχει απορροφήσει σχεδόν ένα εκατομμύριο ευρώ για την διαχείριση των αδέσποτων. Εξίσου σημαντικό ποσό δαπανήθηκε και από το δήμο Θεσσαλονίκης. Επίσης, με κοινή υπουργική απόφαση, το 2010 ξεκλειδώθηκαν 600 000 ευρώ για την κατασκευή καταφυγίων. Παράλληλα, υπήρξαν ευρωπαϊκά κονδύλια για την προστασία των αδέσποτων τα οποία, υποθέτω, είτε διαχειρίζονταν απευθείας οι δήμοι ή το αρμόδιο υπουργείο αγροτικής ανάπτυξης είτε προωθούνταν σε σωματεία (μάλλον αυτό δεν συνέβη). Εν κατακλείδι, τα τελευταία χρόνια χρόνια έχουν δαπανηθεί χρήματα χωρίς στρατηγικό σχεδιασμό, με τρόπο αδιαφανή, και πιθανώς μεγάλο μέρος των χρημάτων αυτών να μην κατέληξε στα αδέσποτα. . Αν οι πολιτικάντες περιμένουν προτάσεις για να βρεθούν χρήματα που θα πάνε στα αδέσποτα μέσω των δήμων, τα εν Ελλάδι σωματεία είναι σε θέση να συνεργαστούν ώστε να προτείνουν λύσεις χρηματοδότησης; Δεν πιστεύω ότι άμεσα ή έμμεσα δεν υπάρχουν κονδύλια. Είτε μέσω ΕΣΠΑ (κατασκευή υποδομών για τα αδέσποτα, εκπαιδευτικό υλικό και πληροφόρηση, και άρα ανάπτυξη) είτε μέσω ξένων ΜΚΟ, μπορούν να βρεθούν.

Παράθεση

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O socratisv έγραψε στις 06:45, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bello
ακόμα και οι φιλοζωικές που προωθούν αγγελίες μιλάνε για υποχρέωση του νέου ιδιοκτήτη να βάλει μικροτσιπ γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να επωμιστούν και αυτό το κόστος πως λοιπόν θα το αναλάβει ο ιδιώτης που απλά θέλησε να βοηθήσει ένα ζώο στη γειτονιά του; μας δουλεύουν κανονικά.
Με αυτή τη λογική, πώς ο νέος ιδιοκτήτης θα επωμιστεί το κόστος που συνεπάγεται ένα ζώο καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του: σίτιση, φάρμακα όταν αρρωστήσει, εμβολιασμοί/αποπαρασιτώσεις, έξτρα έξοδα όταν γεράσει. Μπρος σε όλο αυτό το ετήσιο κόστος επί πόσα χρόνια θα ζήσει ένα ζώο, το πρόβλημα είναι η στείρωση (γάτα: 30 με 50 ευρώ σε σωματείο, 100 σε ιδιώτη κτηνίατρο/ σκύλος : 50-200 ευρώ) και το τσιπ (κόστος 25 με 50 ευρώ); Συμφωνώ ότι ούτε η φιλοζωική ούτε ο απλός εθελοντής δεν είναι σε θέση να αναλάβει τέτοιο κόστος (σήμανση/στείρωση). Γιατί να μην μετακυλιθεί στον υποψήφιο κηδεμόνα, όπως γίνεται σε αρκετές χώρες

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 09:21, 16-03-12:

Mιας και μιλάμε για τα κονδύλια ας συμπληρώσουμε κάποιες "λεπτομέρειες".

Από αυτά τα κονδύλια δεν δόθηκε ούτε ένα ευρώ για μελέτη για τις αδέσποτες γάτες.

Απο αυτά τα κονδύλια δεν δόθηκε ούτε ένα ευρώ για δημιουργία προγράμματος για αδέσποτες γάτες.

Απο αυτά τα κονδύλια δεν δόθηκε ούτε ένα ευρώ για εφαρμογή προγράμματος( ανύπαρκτου) για αδέσποτες γάτες.

Μέσα του 2011 τελικά, ανακοίνωσαν ότι θα εντάξουν επιτέλους και γάτες, σε κάποιο από τα προγράμματα αδέσποτων σκύλων στο τέλος της χρονιάς.
Κωμικοτραγικό, αλλά το παραβλέπω καλοπροαίρετα και επικεντρώνομαι στο ότι είναι θολό και ασαφές.
Δεν ξανακούστηκε τίποτα, ξέρει κανείς αν έγινε τελικά???!!!

Υ.Γ. Συμφωνώ με τον Σωκράτη σ΄αυτό που λέει στο τέλος της απάντησης στο Γιώργο, όσο αφορά την επαρχία.
Μπορεί ο νόμος να είναι "φωτογραφικός" και να αφορά ένα είδος αδέσποτου σε συγκεκριμένες συνθήκες, έχουν αρχίσει να υπάρχουν αντιρρήσεις κι από φιλοζωικά σωματεία σκύλων, ότι θα γυρίσει μπούμεραγκ για σκυλιά σε αγροτικές και ημι-αγροτικές περιοχές. Για τις γάτες είναι δεδομένο ότι είναι καταστροφικός, μιας και στις ακόμα και θεωρούμενες κατοικίδιες το ποσοστό τους σαν "ζώα της πίσω αυλής", κατά την αγγλική έκφραση, είναι τεράστιο σε σχέση με τις οικόσιτες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikkos : 16-03-12 στις 10:04.
Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 11:35, 16-03-12:

Σχετικά με την επιβολή δημοτικού τέλους σε ζώα συντροφιάς, υπάρχει σχετική μνεία στο νέο νόμο: Είναι στην ευχέρεια του εκάστοτε δήμου η θεσμοθέτηση και επιβολή τέλους σε δεσποζόμενα ζώα, τα έσοδα του οποίου θα πηγαίνουν για τα αδέσποτα. Επί της αρχής, κάτι τέτοιο με βρίσκει σύμφωνο, αλλά στην πράξη δύσκολα θα εφαρμοστεί και δύσκολα τα χρήματα αυτά θα καταλήξουν στα αδέσποτα. Επίσης, αν κάποιος δήμος προβεί σε τέτοια ενέργεια, είναι μαθηματικά σίγουρο ότι πολύς κόσμος θα παρατήσει ζώα, ιδίως στην επαρχία. Σίγουρα δεν θα γίνει κα΄τι τέτοιο στο άμεσο μέλλον γιατί χρειάζεται μεγάλη προεργασία.
Φοβάμαι ότι στην παρούσα φάση ένα τέτοιο μέτρο θα κάνει ακόμη μεγαλύτερο κακό από αυτό που έχει ήδη κάνει ο νέος νόμος.
Πιθανολογώ ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει σε κανένα χρόνο όταν πλέον θα έχουν τσιπαριστεί αρκετά ζωάκια ώστε να μπορούν πιο εύκολα οι Δήμοι να επιβάλλουν αυτό το τέλος στους ανθρώπους που έχουν το ζωάκι.
Δεν πιστεύω επ' ουδενί λόγο ότι τα χρήματα που θα συγκεντρώνονται θα διατεθούν για τα αδέσποτα, τουλάχιστον όχι στις περισσότερες περιπτώσεις...
Και φοβάμαι πάρα πολύ μήπως σε αυτές τις δύσκολες εποχές υπάρξουν περιπτώσεις όπου όντως κάποιοι θα εγκαταλείψουν το ζώο που μένει μαζί τους.

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 14:24, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από socratisv
Με αυτή τη λογική, πώς ο νέος ιδιοκτήτης θα επωμιστεί το κόστος που συνεπάγεται ένα ζώο καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής του: σίτιση, φάρμακα όταν αρρωστήσει, εμβολιασμοί/αποπαρασιτώσεις, έξτρα έξοδα όταν γεράσει. Μπρος σε όλο αυτό το ετήσιο κόστος επί πόσα χρόνια θα ζήσει ένα ζώο, το πρόβλημα είναι η στείρωση (γάτα: 30 με 50 ευρώ σε σωματείο, 100 σε ιδιώτη κτηνίατρο/ σκύλος : 50-200 ευρώ) και το τσιπ (κόστος 25 με 50 ευρώ); Συμφωνώ ότι ούτε η φιλοζωική ούτε ο απλός εθελοντής δεν είναι σε θέση να αναλάβει τέτοιο κόστος (σήμανση/στείρωση). Γιατί να μην μετακυλιθεί στον υποψήφιο κηδεμόνα, όπως γίνεται σε αρκετές χώρες
Μα αυτό ακριβώς λέω κι εγώ όταν οι φιλοζωικές (και πολύ σωστά κατά την άποψή μου) μετακυλούν το κόστος στον υποψήφιο ιδιοκτήτη γιατί θα πρέπει να επιβληθεί πρόστιμο σε ιδιώτη που προσπαθεί να προωθήσει για υοθεσία κάποια αδέσποτα της γειτονιάς του, όπως προβλέπει ο νέος νόμος;

Αρχική Δημοσίευση από George82
Φοβάμαι ότι στην παρούσα φάση ένα τέτοιο μέτρο θα κάνει ακόμη μεγαλύτερο κακό από αυτό που έχει ήδη κάνει ο νέος νόμος.
Πιθανολογώ ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει σε κανένα χρόνο όταν πλέον θα έχουν τσιπαριστεί αρκετά ζωάκια ώστε να μπορούν πιο εύκολα οι Δήμοι να επιβάλλουν αυτό το τέλος στους ανθρώπους που έχουν το ζωάκι.
Δεν πιστεύω επ' ουδενί λόγο ότι τα χρήματα που θα συγκεντρώνονται θα διατεθούν για τα αδέσποτα, τουλάχιστον όχι στις περισσότερες περιπτώσεις...
Και φοβάμαι πάρα πολύ μήπως σε αυτές τις δύσκολες εποχές υπάρξουν περιπτώσεις όπου όντως κάποιοι θα εγκαταλείψουν το ζώο που μένει μαζί τους.
Για μένα θα ήταν λογικό αν θέλει το κράτος να βοηθήσει ώστε να μην υπάρχουν αδέσποτα είναι να επιβάλει το τέλος σε όσους δεν έχουν οικόσιτα ζώα ή σε όλους ώστε να μην δημιουργεί κίνητρο για να εγκαταλείψουν κάποιοι τα ζώα τους στο δρόμο αλλά αντίθετα να επιβραβεύει αυτούς που υιοθετούν ένα αδέσποτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 16-03-12 στις 14:29. Αιτία: Merge
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 15:02, 16-03-12:

ρε παιδια για να καταλαβω,υποχρεωνομαστε να βαλουμε τσιπακι και στα δικα μας ζωα?κι οχι μονο σε οσα δινουμε για υιοθεσια?απλα ρωταω και θελω μια απλη απαντηση.δλδ αν δε βαλουμε στα δικα μας ζωα τι γινεται?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:05, 16-03-12:

Ναι,ο νομος οριζει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ τηνν ηλεκτρονικη σημανση στα κατοικιδια μας.
Αν δεν βαλεις και σε πιασουν,πληρωνεις προστιμο.
Αλλα συγνωμην,εσυ σε αυτο το κρατιος,θεωρεις πιθανο να ερθει ο αλλος σπιτι σου και να ελεγξει τα γατια σου αν εχουν μικροτσιπ;

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 15:08, 16-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Ναι,ο νομος οριζει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ τηνν ηλεκτρονικη σημανση στα κατοικιδια μας.
Αν δεν βαλεις και σε πιασουν,πληρωνεις προστιμο.
Αλλα συγνωμην,εσυ σε αυτο το κρατιος,θεωρεις πιθανο να ερθει ο αλλος σπιτι σου και να ελεγξει τα γατια σου αν εχουν μικροτσιπ;
Σωστό

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 15:30, 16-03-12:

σ αυτο το κρατος οπως λες ολα τα εχω πιθανα,να ρθουν να μου πουν για τα ζωα μου κι ας μην εχω καν παιδιατρο,κι ας μην ξερουν καν,κι ας αδιαφορουν για την ιδια μου την υπαρξη σαν ανθρωπο.παιδια εχω ξενερωσει πολυ,παρα πολυ,το καθε φορουμ υποχρεωνεται να κανει αυτα τα βηματα,κι οι υπευθυνοι επισης,θελουν δε θελουν,συμφωνουν δεν συμφωνουν.
σα χουντα μου μυριζει ολο αυτο,η μαλον οχι η χουντα απεχει πολυ απ ολα αυτα,αυτα που θα ρθουν θα ειναι χειροτερα.
το ειδος των ανθρωπων τα χει παιξει,εχει μεταλαχθει σε κατι αγνωστο σε μενα.
οποτε δηλωνω οτι με λενε ρενα γραμμενιατη και μενω πατμο,εχω δυο παιδια,(εναν χριστουλη τη νεφελη και εναν τσε και βαρα το γιαννακη),4 γατες δικες μου και καμια 10αρια αδεσποτες,εναν σκυλο με τσιπ αλλουνου,που τον εχει εγκαταλειψει και τον ταιζω εγω,μ αρεσει που θα βοηθησει το τσιπ για την εγκαταλειψη τρομαρα τους.τα ζωα μου ουδεποτε τα εγκατελειψα,αλλα ποτε δεν θα τα τσιπαρω,ουτε και τα παιδια μου,ουτε κι εμενα,θα γελατε το ξερω,θα με πειτε παλιομοδιτισσα,αλλα αυτη ειμαι.ολα αυτα ειναι γραμμενα εδω στο νησι που μενω την πατμο χρονια τωρα στα κιταπια της αποκαλυψης.
σας αγαπω ολους πολυ και εσας και τα ζωακια σας κι ας μην τα ξερω,τα ενιωσα σα δικα μου,σας νοιαζομαι ολους,μελη,διαγραμμενους, και μη.αλλα δεν ταιριαζω μ ολη αυτη τη κομωδια,σ ολη μου τη ζωη κοντρα πηγαινα δε θ αλλαξω στα 41 μου.
καλη συνεχεια ευχομαι και κουραγιο στους ανθρωπους και στα ζωα για αυτο που ερχεται.
φιλικα ρενακι!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O socratisv έγραψε στις 18:00, 16-03-12:

ρε παιδια για να καταλαβω,υποχρεωνομαστε να βαλουμε τσιπακι και στα δικα μας ζωα?κι οχι μονο σε οσα δινουμε για υιοθεσια?απλα ρωταω και θελω μια απλη απαντηση.δλδ αν δε βαλουμε στα δικα μας ζωα τι γινεται?
H ηλεκτρονική σήμανση δεσποζόμενου σκύλου είναι υποχρεωτική από το 2003. ΜΕ το νέο νόμο, η ηλεκτρονική σήμανση επεκτείνεται και στις δεσποζόμενες γάτες. Θεωρητικά, αν δεν βάλεις μικροτσιπ στο/στα ζώα σου, πληρώνεις πρόστιμο, όπως επίσης πληρώνεις πρόστιμο αν δεν τους κάνεις τα εμβόλια κοκ.

Αρχική Δημοσίευση από nikkos
Mιας και μιλάμε για τα κονδύλια ας συμπληρώσουμε κάποιες "λεπτομέρειες".

Από αυτά τα κονδύλια δεν δόθηκε ούτε ένα ευρώ για μελέτη για τις αδέσποτες γάτες.

Απο αυτά τα κονδύλια δεν δόθηκε ούτε ένα ευρώ για δημιουργία προγράμματος για αδέσποτες γάτες.

Απο αυτά τα κονδύλια δεν δόθηκε ούτε ένα ευρώ για εφαρμογή προγράμματος( ανύπαρκτου) για αδέσποτες γάτες.

Μέσα του 2011 τελικά, ανακοίνωσαν ότι θα εντάξουν επιτέλους και γάτες, σε κάποιο από τα προγράμματα αδέσποτων σκύλων στο τέλος της χρονιάς.
Κωμικοτραγικό, αλλά το παραβλέπω καλοπροαίρετα και επικεντρώνομαι στο ότι είναι θολό και ασαφές.
Δεν ξανακούστηκε τίποτα, ξέρει κανείς αν έγινε τελικά???!!!
Πρόγραμμα για γάτες λειτουργεί στο ΔΑ, αλλά είναι περιορισμένες οι θέσεις.....Μέχρι τις μέρες μας, δεν υπήρχε πρόγραμμα για γάτες σε όσους δήμους εφαρμοζόταν πρόγραμμα για σκύλους απλά γιατί δεν υπήρχε πολιτική βούληση, Ο προηγούμενος νόμος έδινε τη δυνατότητα επέκτασης του προγράμματος σε γάτες, αλλά κανένας δήμος δεν το έκανε, πλην ενός δήμου στη βόρεια Ελλάδα (στην ΑΡιδαία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 16-03-12 στις 18:38. Αιτία: Merge
Παράθεση

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O socratisv έγραψε στις 19:42, 16-03-12:

Μόλις έμαθα ότι το πρόγραμμα του ΔΑ για τις γάτες έχει παγώσει προς το παρόν, άσχετα με το τι γράφει εδώ.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:36, 17-03-12:

α) να μεριμνά για τη σήμανση και την καταγραφή του
ζώου του, καθώς και για την έκδοση βιβλιαρίου υγείας
πριν εγκαταλείψει το ζώο τον τόπο γέννησής του και
οπωσδήποτε μέσα σε προθεσμία δύο μηνών από τη
γέννηση αυτού ή μέσα σε ένα μήνα από την εύρεση
ή απόκτησή του, καθώς και να τοποθετεί σε εμφανές
σημείο του περιλαίμιου του ζώου μεταλλική κονκάρδα,
η οποία παρέχεται κάθε έτος από τους κτηνιάτρους
κατά τον ετήσιο αντιλυσσικό εμβολιασμό του
,
Όπως καταλαβαίνετε, ο αντιλυσσικός εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός και το ζώο πρέπει να φοράει την ταυτότητα του (αυτή που θα δείχνει ότι είναι εμβολιασμένο κατά της λύσσας). Πρόστιμο 100 ευρώ σε όποιον δεν τηρεί τον νόμο.

Παράθεση

socratisv

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O socratisv έγραψε στις 01:27, 18-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
πριν εγκαταλείψει το ζώο τον τόπο γέννησής του και οπωσδήποτε μέσα σε προθεσμία δύο μηνών από τη γέννηση αυτού ή μέσα σε ένα μήνα από την εύρεση ή απόκτησή του,
Ιδού το πρώτο παραθυράκι σε περίπτωση ελέγχου: Το βρήκα χθες!
Καλό το νέο πλαίσιο, θεωρητικά, αλλά στην πράξη πώς θα στηθεί; Βάσεις δεδομένων, καταχωρίσεις όλων των δεσποζόμενων γατόσκυλων, επιμόρφωση των σαϊνιών αστυνομικών για να μην ξεστομίζουν ανύπαρκτες αρλουμποδιατάξεις....

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 03:07, 18-03-12:

Καλό το νέο πλαίσιο, θεωρητικά, αλλά στην πράξη πώς θα στηθεί; Βάσεις δεδομένων, καταχωρίσεις όλων των δεσποζόμενων γατόσκυλων, επιμόρφωση των σαϊνιών αστυνομικών για να μην ξεστομίζουν ανύπαρκτες αρλουμποδιατάξεις....
Δεν είναι καθόλου δύσκολο να στηθεί. Από ότι διάβασα θα είναι δυκτιωμένοι οι κτηνιατροι. Προσωπικά τη νέα νομοθεσία την βρίσκω πολύ καλή και απορώ γιατί διαμαρτύρεται τόσος κόσμος. Όποιος θέλει να βοηθάει αδέσποτα μπορεί να συνεχίσει να το κάνει μέσω φιλοζωικών σωματείων (δωρεές, εθελοντισμό, φιλοξενεία ζώων). Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μετράει όχι το ποιός θα σώσει το αδέσποτο Είναι και μια ευκαιρία επιτέλους για τα σωματεία να αναδείξουν το έργο τους και να κάνουν πιο ισχυρή την παρουσία τους.

Παράθεση

nikkos (Νίκος)

Δραστήριο Μέλος

O nikkos έγραψε στις 15:20, 18-03-12:

Συμφωνώ απόλυτα με το Σωκράτη.
Ceres victoria, παίρνεις κατά γράμμα το νόμο κι όλα αυτά που γράφει φαίνονται ότι άν ισχύσουν θα εξαλείψουν ή θα περιορίσουν τα αδέσποτα, χωρίς να λαμβάνεις υπ΄όψιν ούτε τον παράγοντα άνθρωπο-ιδιοκτήτη ή "δήθεν" ιδιοκτήτη, ούτε την ιδιαιτερότητα της κατάστασης "ιδιοκτησίας", που μπορεί να βρίσκονται τα δεσποζόμενα ή "δήθεν" δεσποζόμενα, ούτε την ανάγκη της άσκησης τεράστιας πίεσης στην πολιτεία, για να εφαρμοστούν κι από την πλευρά της τα μέτρα που θα πάρει η "δήθεν" θα πάρει κάποτε, ώστε να είναι λειτουργικός ο νόμος.
Μιλάμε μεταξύ μας άτομα, που έχουμε μία ταυτόσημη αντίληψη και ευαισθησία αν θέλεις για τις έννοιες και τους όρους της φροντίδας δεσποζόμενων ζώων και της βοήθειας σε αδέσποτα ζώα.
Δεν ισχύει το ίδιο όμως για όλους όσους είναι ιδιοκτήτες ή δήθεν ιδιοκτήτες.

Παράθεση

Bello

Δραστήριο Μέλος

H Bello έγραψε στις 02:11, 19-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Όπως καταλαβαίνετε, ο αντιλυσσικός εμβολιασμός είναι υποχρεωτικός και το ζώο πρέπει να φοράει την ταυτότητα του (αυτή που θα δείχνει ότι είναι εμβολιασμένο κατά της λύσσας). Πρόστιμο 100 ευρώ σε όποιον δεν τηρεί τον νόμο.
Επειδή πολλές φορές έχουμε συζητήσει εδώ για το αντιλυσσικό εμβόλιο και κατά πόσο μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στην υγεία της γάτας τι σκοπεύετε να κάνετε τώρα που από διετία γίνεται ετήσιο;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους