Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,618 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 358 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ο νέος νόμος για δεσποζόμενα - αδέσποτα ζώα

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 11:02, 27-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από nikonk

Δεν έχει αναρτηθεί κάπου αυτό το νομοσχέδιο για να διαπιστώσουμε τι είναι αλήθειά και τι ψέμα;;;;

Αν είναι αλήθεια τα μισά απ΄όσα λέει η Καθημερινή τότε αλίμονο στα αδεσποτάκια. Πρόκειται για εξόντωση τους

http://www.opengov.gr/ypaat/?p=2086
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 11:20, 27-03-18:

Ευχαριστώ Μαρία μου , σε λίγο πέφτω στην μελέτη
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 670 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 11:57, 27-03-18:

Αρθρο 9 παράγραφος 10 .Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής.

Τουλάχιστον εξασφαλίσαμε τον άρτον ημών τον επιούσιον

Αρθρο 4 παράγραφος 12 Οι κτηνίατροι είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόζουν το σύστημα σήμανσης και καταγραφής σκύλων και γατών και των ιδιοκτητών τους σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις. Απαγορεύεται η περίθαλψη σκύλου ή γάτας που δεν έχει έγγραφο αναγνώρισης, δε φέρει σήμανση και δεν έχει καταγραφεί στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, με εξαίρεση τα επείγοντα περιστατικά για τα οποία ο κτηνίατρος υποχρεούται άμεσα να ενημερώσει τον οικείο Δήμο και τα αρμόδια αστυνομικά όργανα.

Αυτό μπορώ να το θεωρήσω τουλάχιστον εξοντωτικό και πρέπει η παράγραφος να αποσυρθεί. Αν πάω αδέσποτο για περίθαλψη κατά τον νομοθέτη είναι παράνομο εκ μέρους του γιατρού. Έπρεπε να αφήσω την Σωτηρία να σέρνει τα στηθάκια της μέχρι το έδαφος γιατί μου το αρνήθηκε ο γιατρός. Όσο για την ταχύτητα της αντίδρασης των δήμων αν ενημερωθούν , φοβάμαι πως η απάντηση θα έρθει μετά τα σαράντα του ζώου.
Βλέπω ένα ζώο στο δρόμο και σφαδάζει , θα πρέπει να ενημερώσει ο γιατρός άμεσα τον δήμο και μετά να το περιθάλψει;;;;
Αν είναι απόγευμα ή βράδυ ;;;;
Εδώ μας κόβουν το νερό για κάποια βλάβη απόγευμα η Σαββατοκύριακο και δεν βρίσκουμε κανένα στον δήμο να μας ενημερώσει.

Διάβασα κάποια πράγματα αλλά θα επανέλθω όταν διαβάσω και κάποια άλλα . Όσο για τις επιτροπές που θα σχηματιστούν σε κάθε δήμο όπου θα κρίνονται πολλά για τα αδεσποτάκια , ας κρατήσω μικρό καλάθι για την αποτελεσματικότητά τους , αλλά και για την τύχη των αδέσποτων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 27-03-18 στις 12:31.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:14, 27-03-18:

Επειδή ήρθε ο χρόνος να επαναστατήσω,θα συνεχίσω ως έχει.Επειδή ειπώθηκε προηγουμένως ότι μια χαρα είναι το νομοσχέδιο και να μπει και τελος στις τροφές(το κατακαημένο το κράτος)θα μαγειρεύω και θα τα ταιζω.
Δεν φτάνει που μας έχουν κόψει τη σύνταξη στο μισό ,αντί να μας λένε και ευχαριστώ που ταίζουμε τα αδέσποτα ,μας βάζουν και στο λαιμό θηλιά.
Άει στα τσακίδια,γέρασα κι αυτό το κρατος δεν έπαψε να ρουφαει αίμα.Να μου δώσει τα λεφτά που μου χρωστάει και να βάλει τέλος στις τροφές.
Ουφ άντε μην αρχίσω...
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 13:49, 27-03-18:

http://www.cnn.gr/news/politiki/stor...zoa-syntrofias
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 13:55, 27-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Επειδή ήρθε ο χρόνος να επαναστατήσω,θα συνεχίσω ως έχει.Επειδή ειπώθηκε προηγουμένως ότι μια χαρα είναι το νομοσχέδιο και να μπει και τελος στις τροφές(το κατακαημένο το κράτος)θα μαγειρεύω και θα τα ταιζω.
Δεν φτάνει που μας έχουν κόψει τη σύνταξη στο μισό ,αντί να μας λένε και ευχαριστώ που ταίζουμε τα αδέσποτα ,μας βάζουν και στο λαιμό θηλιά.
Άει στα τσακίδια,γέρασα κι αυτό το κρατος δεν έπαψε να ρουφαει αίμα.Να μου δώσει τα λεφτά που μου χρωστάει και να βάλει τέλος στις τροφές.
Ουφ άντε μην αρχίσω...
Ολυμπία μου η γυναίκα μου ήταν έτοιμη να σηκώσει το λάβαρο της επανάστασης , διαβάζει και το δικό σου πόστ και ποιος την πιάνει
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 14:00, 27-03-18:

Ευτυχώς Ολυμπία μου, να δούμε βέβαια πως θα εξελιχθεί το θέμα και τι είδους τροποποιήσεις θα γίνουν.
Μα με το που το διάβασα δεν πίστευα στα μάτια μου , είναι λες και απευθύνονται στη Γερμανία ή τη Σουηδία ή κάποιο άλλο κράτος τέλοσπάντων...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 14:00, 27-03-18:

Τσάμπα ετοίμαζα το πανό μετά από παραγγελία της γυναίκας μου.

Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 14:04, 27-03-18:

Όποιος το διαβάσει και διαφωνεί ή συμφωνεί σε κάποια διάταξη ας ρίξει και κανένα σχόλιο στο συγκεκριμένο νομοσχέδιο.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 14:07, 27-03-18:

χαχαχα, ωραίο το πανό Νίκωνα

Και όπως είπες κι εσύ προηγουμένως, το συγκεκριμένο νομοσχέδιο ακόμη κι αν περνούσε δεν θα υπήρχε περίπτωση να εφαρμοσθεί ποτέ στην ελληνική πραγματικότητα...Αντί να κοιτάξουν να βρουν λογικές και εφαρμόσιμες λύσεις πάνε να δυσκολέψουν τα πράγματα ακόμη περισσότερο, έστω και λόγω άγνοιας της γενικότερης κατάστασης (θέλω να πιστεύω κι όχι κάτι άλλο!)..έλεος δηλαδή
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 14:14, 27-03-18:

χαχαχα, ωραίο το πανό Νίκωνα
Δεν μπορούσα Μαρία μου να κάνω διαφορετικά με το πανό, ήταν παραγγελία των μεγάλων δυνάμεων. θα μου έκοβε την σίτιση για κανένα μήνα . Άντε μετά να βολευτώ κι εγώ στο ταψάκι των γατουνιών , πολυκοσμία.
Σίγουρα είναι κάποια πράγματα που είναι ανεφάρμοστα αν και διάβασα λίγα από το νομοσχέδιο.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:20, 27-03-18:

Ο άντρας μου το είδε ό,τι αποσύρθηκε και βάρεσε τη σειρήνα.Πριν λίγο διάβαζε και πριν από μία ώρα γυρίσαμε από την κλινική (πάλι η αρρυθμία)Ο καημένος δεν του φτάνει το ζόρι του ,έχει και το νομοσχέδιο να σκεφτεί.
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 14:22, 27-03-18:

Ο άντρας μου το είδε ό,τι αποσύρθηκε και βάρεσε τη σειρήνα.Πριν λίγο διάβαζε και πριν από μία ώρα γυρίσαμε από την κλινική (πάλι η αρρυθμία)Ο καημένος δεν του φτάνει το ζόρι του ,έχει και το νομοσχέδιο να σκεφτεί.
Περαστικά σας Ολυμπία μου
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:24, 27-03-18:

Ευχαριστώ Μαρία μου,να είσαι καλά αλλά αυτή η ιστορία κρατάει χρόνια ,με χειρουργεία κλπ όχι μπαι πας ,βαλβίδες.Άντε να περάσει κι αυτό γιατί σιχάθηκα τις εντατικές.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 14:29, 27-03-18:

Ευχαριστώ Μαρία μου,να είσαι καλά αλλά αυτή η ιστορία κρατάει χρόνια ,με χειρουργεία κλπ όχι μπαι πας ,βαλβίδες.Άντε να περάσει κι αυτό γιατί σιχάθηκα τις εντατικές.
Περαστικά κι από μένα Ολυμπία μου να γίνει ξανά γερός και δυνατός και να είστε αγαπημένοι μέχρι τα βαθιά γεράματα.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:11, 27-03-18:

Νίκων ευχαριστούμε πολύ,έχουμε μέλλον ακόμη
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 16:47, 27-03-18:

Αρθρο 9 παράγραφος 10 .Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής.

Τουλάχιστον εξασφαλίσαμε τον άρτον ημών τον επιούσιον

Αρθρο 4 παράγραφος 12 Οι κτηνίατροι είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόζουν το σύστημα σήμανσης και καταγραφής σκύλων και γατών και των ιδιοκτητών τους σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις. Απαγορεύεται η περίθαλψη σκύλου ή γάτας που δεν έχει έγγραφο αναγνώρισης, δε φέρει σήμανση και δεν έχει καταγραφεί στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, με εξαίρεση τα επείγοντα περιστατικά για τα οποία ο κτηνίατρος υποχρεούται άμεσα να ενημερώσει τον οικείο Δήμο και τα αρμόδια αστυνομικά όργανα.

Αυτό μπορώ να το θεωρήσω τουλάχιστον εξοντωτικό και πρέπει η παράγραφος να αποσυρθεί. Αν πάω αδέσποτο για περίθαλψη κατά τον νομοθέτη είναι παράνομο εκ μέρους του γιατρού. Έπρεπε να αφήσω την Σωτηρία να σέρνει τα στηθάκια της μέχρι το έδαφος γιατί μου το αρνήθηκε ο γιατρός. Όσο για την ταχύτητα της αντίδρασης των δήμων αν ενημερωθούν , φοβάμαι πως η απάντηση θα έρθει μετά τα σαράντα του ζώου.
Βλέπω ένα ζώο στο δρόμο και σφαδάζει , θα πρέπει να ενημερώσει ο γιατρός άμεσα τον δήμο και μετά να το περιθάλψει;;;;
Αν είναι απόγευμα ή βράδυ ;;;;
Εδώ μας κόβουν το νερό για κάποια βλάβη απόγευμα η Σαββατοκύριακο και δεν βρίσκουμε κανένα στον δήμο να μας ενημερώσει.

Διάβασα κάποια πράγματα αλλά θα επανέλθω όταν διαβάσω και κάποια άλλα . Όσο για τις επιτροπές που θα σχηματιστούν σε κάθε δήμο όπου θα κρίνονται πολλά για τα αδεσποτάκια , ας κρατήσω μικρό καλάθι για την αποτελεσματικότητά τους , αλλά και για την τύχη των αδέσποτων.
Καλησπέρα... Από χθες σκεφτόμουν να κάνουμε συζήτηση για τον νέο νόμο και διάβασε την σκέψη μου η Μαρία.... Και σήμερα έψαχνα για πάρα πολλή ώρα το παραπάνω Λίνκ που είχα βρει και διαβάσει με αρκετή προσοχή πριν δύο μέρες και δεν μπορούσα να το εντοπίσω... Ευχαριστώ Μαρία μου

Όλοι μας συμφωνούμε πως κάποια σημεία είναι σωστά.. Ναι πρέπει επιτέλους να γίνει υποχρεωτικό το τσιπαρισμα των ζώων και η στείρωση τους αφού μόνο με αυτόν τον τρόπο θα μπει φρένο στην εγκατάλειψη και την αναπαραγωγή που έχει ως αποτέλεσμα την ύπαρξη χιλιάδων αδέσποτων στη χώρα... Συμφωνώ επίσης με τα πρόστιμα όταν ο πολίτης και ιδιοκτήτης ζώου συντροφιάς θεωρεί τους δρόμους δικούς του και δεν μαζεύει τις ακαθαρσίες του ζώου του ή το έχει ελεύθερο μέσα σε κόσμο... (όσο ήρεμο και να είναι πρέπει να σεβαστούμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται και με την παρουσία και μόνο σκύλου παθαίνουν πανικό..).. Στις ευρωπαϊκές χώρες όλα τα σκυλιά βγαίνουν βόλτα με το λουρί και είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση τους...
Όμως τα άλλα σημεία είναι χωρίς λογική... Όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Νικωνας τι γίνεται όταν θα βρεις ένα ζώο χτυπημένο? Πως θα το πας στον κτηνίατρο να το εξετάσει όταν θα είσαι εσύ πρώτα παράνομος και ο γιατρός δεν θα έχει τη δυνατότητα να το φροντίσει από την στιγμή που δεν θα είναι δηλωμένο με τσιπ? Πως θα περιθαλπτει αυτή η ψυχή? Θα πρέπει να ειδοποιηθεί ο Δήμος? Μα εδώ δεν σηκώνουν τηλέφωνα τις καλές εποχές!!! Άρα θα το αφήσουμε να πεθάνει?
Επιπλέον, απαγορεύεται πλέον να γίνονται αναρτήσεις από τους πολίτες που αφορούν υιοθεσίες. Μα με αυτόν τον τρόπο βρίσκονταν σπίτια και υιοθετούνταν αδέσποτα.. Τώρα τι?????

"ότι καταργείται στην ουσία η υιοθεσία αδέσποτων ζώων από χιλιάδες φιλόζωους πολίτες χωρών μελών της ευρωπαϊκής ένωσης , στην οποία σημειωτέον και ανήκουμε"

Ούτε θα μπορούν να υιοθετήθουν στο εξωτερικό... (και ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις αδέσποτων, τυφλών, αναπήρων, κουφων που βρήκαν σπιτάκι σε Γερμανία, Αγγλία και άλλες χώρες ενώ στην Ελλαδα δεν υπήρχε ενδιαφέρον από κανέναν)...
Και συνεχίζω.... Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας 1 ζώο αν 30 τμ και σε μονοκατοικία 1 ζώο ανά 20 τμ.... Οπότε αν ξεπερνάμε το όριο τι θα κάνουμε τα παραπάνω? Θα πεταχτούν στον Καιάδα? Θα πάμε να τα παραδώσουμε στον Δήμο ("συγνώμη μου περισσεύει. Πάρτε το")? Όταν στοιβάζονται ολόκληρες οικογένειες σε μωρά γιαγιάδες παππούδες σε μια γκαρσονιέρα δεν τους νοιάζει αν έχουν ή όχι ποιότητα ζωής?
Ειναι πολλά τα παράλογα σημεία και αν μπει σε εφαρμογή ο νόμος ως έχει τότε πιστεύω πως θα υπάρξουν περισσότερα αδέσποτα και οι ευθανασίες θα πάνε σύννεφο (σε υγιή και μη)...

Η ανικανότητα των δήμων είναι δεδομένο για μένα...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 27-03-18 στις 17:11.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:14, 27-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Καλησπέρα... Από χθες σκεφτόμουν να κάνουμε συζήτηση για τον νέο νόμο και διάβασε την σκέψη μου η Μαρία.... Και σήμερα έψαχνα για πάρα πολλή ώρα το παραπάνω Λίνκ που είχα βρει και διαβάσει με αρκετή προσοχή πριν δύο μέρες και δεν μπορούσα να το εντοπίσω... Ευχαριστώ Μαρία μου

Όλοι μας συμφωνούμε πως κάποια σημεία είναι σωστά.. Ναι πρέπει επιτέλους να γίνει υποχρεωτικό το τσιπαρισμα των ζώων και η στείρωση τους αφού μόνο με αυτόν τον τρόπο θα μπει φρένο στην εγκατάλειψη και την αναπαραγωγή που έχει ως αποτέλεσμα την ύπαρξη χιλιάδων αδέσποτων στη χώρα... Συμφωνώ επίσης με τα πρόστιμα όταν ο πολίτης και ιδιοκτήτης ζώου συντροφιάς θεωρεί τους δρόμους δικούς του και δεν μαζεύει τις ακαθαρσίες του ζώου του ή το έχει ελεύθερο μέσα σε κόσμο... (όσο ήρεμο και να είναι πρέπει να σεβαστούμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που φοβούνται και με την παρουσία και μόνο σκύλου παθαίνουν πανικό..).. Στις ευρωπαϊκές χώρες όλα τα σκυλιά βγαίνουν βόλτα με το λουρί και είναι υποχρεωτική η εκπαίδευση τους...
Όμως τα άλλα σημεία είναι χωρίς λογική... Όπως πολύ σωστά επεσήμανε ο Νικωνας τι γίνεται όταν θα βρεις ένα ζώο χτυπημένο? Πως θα το πας στον κτηνίατρο να το εξετάσει όταν θα είσαι εσύ πρώτα παράνομος και ο γιατρός δεν θα έχει τη δυνατότητα να το φροντίσει από την στιγμή που δεν θα είναι δηλωμένο με τσιπ? Πως θα περιθαλπτει αυτή η ψυχή? Θα πρέπει να ειδοποιηθεί ο Δήμος? Μα εδώ δεν σηκώνουν τηλέφωνα τις καλές εποχές!!! Άρα θα το αφήσουμε να πεθάνει?
Επιπλέον, απαγορεύεται πλέον να γίνονται αναρτήσεις από τους πολίτες που αφορούν υιοθεσίες. Μα με αυτόν τον τρόπο βρίσκονταν σπίτια και υιοθετούνταν αδέσποτα.. Τώρα τι?????

"ότι καταργείται στην ουσία η υιοθεσία αδέσποτων ζώων από χιλιάδες φιλόζωους πολίτες χωρών μελών της ευρωπαϊκής ένωσης , στην οποία σημειωτέον και ανήκουμε"

Ούτε θα μπορούν να υιοθετήθουν στο εξωτερικό... (και ξέρω πάρα πολλές περιπτώσεις αδέσποτων, τυφλών, αναπήρων, κουφων που βρήκαν σπιτάκι σε Γερμανία, Αγγλία και άλλες χώρες ενώ στην Ελλαδα δεν υπήρχε ενδιαφέρον από κανέναν)...
Και συνεχίζω.... Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας 1 ζώο αν 30 τμ και σε μονοκατοικία 1 ζώο ανά 20 τμ.... Οπότε αν ξεπερνάμε το όριο τι θα κάνουμε τα παραπάνω? Θα πεταχτούν στον Καιάδα? Θα πάμε να τα παραδώσουμε στον Δήμο ("συγνώμη μου περισσεύει. Πάρτε το")? Όταν στοιβάζονται ολόκληρες οικογένειες σε μωρά γιαγιάδες παππούδες σε μια γκαρσονιέρα δεν τους νοιάζει αν έχουν ή όχι ποιότητα ζωής?
Ειναι πολλά τα παράλογα σημεία και αν μπει σε εφαρμογή ο νόμος ως έχει τότε πιστεύω πως θα υπάρξουν περισσότερα αδέσποτα και οι ευθανασίες θα πάνε σύννεφο (σε υγιή και μη)...

Η ανικανότητα των δήμων είναι δεδομένο για μένα...
Πολύ σωστά τα έθεσες όλα.Η ανικανότητα οργιάζει.Αλλά και στο εξωτερικό,όταν δεν θέλεις ένα ζώο το πας στο άσυλο.Εκεί αν μείνει για ένα χρόνο στα αζήτητα πάει για ευθανασία.Αυτή είναι η πολιτική που μας κάνει να απορούμε πως τάχουν καταφέρει εκεί πέρα με τα αδέσποτα.Κρεματόρια.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 17:33, 27-03-18:

Έχω δει απίστευτα βίντεο και φωτογραφίες με ζώα ανήμπορα που υιοθετήθηκαν στο εξωτερικό. μ¨εχρι στον Καναδά έστειλε ζώο το ΚΑΖ.
Θα παραχωρήσω στα 5 γατάκια ένα γκαραζ-αποθήκη 43 τετραγωνικά , θα πρέπει να βάλω στην λοταρία ποια θα μείνουν και τα άλλα 3 να τα διώξω; Μένω σε μονοκατοικία και οι γείτονες μου δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τα γατάκια , απεναντίας πολλές φορές βγαίνω και τους έχουν βάλει κάτι μεζεδάκια μμμμ να σου τρέχουν τα σάλια.
Όσο για την ικανότητα των δήμων ,τις επιτροπές και τις υποδομές τους , αφήστε με να έχω τις αμφιβολίες μου για την αποτελεσματικότητα τους.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 27-03-18 στις 17:36.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:04, 27-03-18:

Βρε σεις,δεν σας προλαβαινω λεμε!
Λοιπον,καταρχην βρηκα και εγω το προσχεδιο νομου,ειναι εκει που εβαλε η μαρια,απο την διαυγεια.
Και εχω να πω τα εξης:
Δεν εχω προλαβει να τα δω ολα,αλλα μου εφτασαν μονο 2 σημεια που ειδα:
12. Οι κτηνίατροι είναι υποχρεωμένοι να εφαρμόζουν το σύστημα σήμανσης και καταγραφής σκύλων και γατών και των ιδιοκτητών τους σύμφωνα με τις οικείες διατάξεις. Απαγορεύεται η περίθαλψη σκύλου ή γάτας που δεν έχει έγγραφο αναγνώρισης, δε φέρει σήμανση και δεν έχει καταγραφεί στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, με εξαίρεση τα επείγοντα περιστατικά για τα οποία ο κτηνίατρος υποχρεούται άμεσα να ενημερώσει τον οικείο Δήμο και τα αρμόδια αστυνομικά όργανα.
Εδω θα το δειτε.
Αυτο δεν υπαρχει λεμε! Απιστευτο!
Παμε παρακατω,το ακομα πιο απιστευτο!
7. Με την επιφύλαξη των διατάξεων της παρ. 6 του άρθρου 9, απαγορεύεται η δημοσίευση αγγελιών για ζώα συντροφιάς προς πώληση, υιοθεσία ή δωρεάν παραχώρηση σε έντυπα, φυλλάδια, τοιχοκολλήσεις ή σε ιστοσελίδες και μέσα κοινωνικής δικτύωσης.
Εξαιρείται η πώληση ζώων συντροφιάς για τα οποία αναφέρεται ο αριθμός της ηλεκτρονικής σήμανσης τους, καθώς και ο αριθμός άδειας εκτροφής τους ή του καταστήματος πώλησής τους.
Εδω.
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ!!Δηλαδη,απαγορευει την αγγελια υιοθεσιας και χαρισματος ζωου ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ! Ενω βεβαια επιτρεπει την ΠΩΛΗΣΗ,αν εχει τον αριθμο τσιπ!Ποιος ασχετος,ποιος ηλιθιος,ποιος νοσηρος νους τα σκεφτηκε αυτα;Ειναι αυτο φιλοζωικος νομος;
Με ποιο σκεπτικο επιτρεπει την αγγελια πωλησης,εμποριο δηλαδη,αλλα απαγορευει το να χαριζουμε ενα ζωο;Αφου κανονικα με τσιπ θα χαριζεται,οπως γινεται τωρα...Εδω λεμε ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΡΤΙΚΑ!

Ειναι οντως εκτρομα αυτος ο νομος.Ομως καλο θα ειναι οι ιστοσελιδες και οι ομαδες στο φεεις,να βαζουν σε λικς ακριβως τον νομο,ακριβως για να βλεπουμε τι παιζει.
Τα καλα νεα.
Αποσυρεται απο την διαβουλευση το σχεδιο νομου,ακριβως απο τις αντιδρασεις και θα ξαναφτιαχτει.

Εδω η ειδηση.
ΚΑΙ παρολο που εχει αποσυρθει,βαζω και εδω το λινκ για να διαμαρτυρηθητε,απλα βαζοντας το μεηλ σας,και παει το ψηφισμα στον τσιπρα και στον τριρωνη,κατευθειαν.
Εγω εχω υπογραψει απο χτες.
Χτες δεν το εβαλα,διοτι πουθενα δεν βρηκα τα επιμαχα σημεια και ηθελα να ειμαι σιγουρη οτι οντως ειναι λαθος αυτο το νομοσχεδιο.
Για αυτο επιμενω σε σωστη ενημερωση,ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΛΙΝΚΣ που οδηγουν οχι σε αποψεις,αλλα στην πραγματικη πηγη.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:12, 27-03-18:

Καθολου τσαμπα δεν το ετοιμασες.Τα ματια αμς ανοιχτα για να δουμε την νεα προταση.
Ομως,παρακαλω με λινκς απο την διαυγεια,να ξερουμε ακριβως τι παιζει.Διοτι η ημιμαθεια,ειναι ειροερη απο την αμαθεια.
Και...ξαναλεω,παρολο που αποσυρθηκε,ΠΡΕΠΕΙ οσοι πιστευοθμε βεβαια οτι ειναι εκτρωμα,να στειλουμε διαμαρτυρια σε ψηφισματα.Εβαλα ενα παραπανω.
Ειναι δεδομενο οτι οσο περισσοτεροι διαμαρτυρηθουμε,δεν θα περνανε τετοια πραγματα.Ειδατε,το απεσυραν.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:24, 27-03-18:

Παιδια,χτες που ειχα μπει εδω και υπεγραψα,την ωρα που εγω υπεγραψα ηταν 20.000 οι υπογραφες περιπου,αν θυμαμαι καλα.Και θυμαμαι που ελεγε να φτασουμε στις 50.000.Τωρα ειναι 43.000!!!!!Εγω λεω να φτασουμε τις 100.000.Και αν προσεξετε..συνεχεια μπαινουν υπογραφες λεμε..δειτε απο την καρτελα στα δεξια!
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 18:25, 27-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καθολου τσαμπα δεν το ετοιμασες.Τα ματια αμς ανοιχτα για να δουμε την νεα προταση.
Ομως,παρακαλω με λινκς απο την διαυγεια,να ξερουμε ακριβως τι παιζει.Διοτι η ημιμαθεια,ειναι ειροερη απο την αμαθεια.
Και...ξαναλεω,παρολο που αποσυρθηκε,ΠΡΕΠΕΙ οσοι πιστευοθμε βεβαια οτι ειναι εκτρωμα,να στειλουμε διαμαρτυρια σε ψηφισματα.Εβαλα ενα παραπανω.
Ειναι δεδομενο οτι οσο περισσοτεροι διαμαρτυρηθουμε,δεν θα περνανε τετοια πραγματα.Ειδατε,το απεσυραν.
Που να μας προλάβεις Εφη μας έχουμε γίνει πιο γρήγορα πιστόλια και από τον Τζιμ Άνταμς , που έγραψε η χυμπεθερούλα σου η Ελένη σε άλλο θέμα
Εγώ έχω ήδη καταθέσει τα σχόλια μου στην διαύγεια και θα σχολίαζα και άλλα , απλά με πρόλαβε η απόσυρση και νομίζω δεν έχει νόημα να συνεχίσω τα σχόλια μέχρι νεοτέρας. Μια απλή πρόταση-προτροπή από μένα στα μέλη που μας διαβάζουν , είναι οι αυστηρότερες ποινές και μεγαλύτερα πρόστιμα όταν έχει να κάνει με κακοποίηση ή θανάτωση ζώου. Όταν η τσέπη θιχτεί βαθιά ίσως το ξανασκεφτούν κάποιοι για το πως θα φέρονται στα ζώα.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 18:30, 27-03-18:

Παιδια,χτες που ειχα μπει εδω και υπεγραψα,την ωρα που εγω υπεγραψα ηταν 20.000 οι υπογραφες περιπου,αν θυμαμαι καλα.Και θυμαμαι που ελεγε να φτασουμε στις 50.000.Τωρα ειναι 43.000!!!!!Εγω λεω να φτασουμε τις 100.000.Και αν προσεξετε..συνεχεια μπαινουν υπογραφες λεμε..δειτε απο την καρτελα στα δεξια!
Υπέγραψε σύσσωμη η οικογένεια και κοινοποίηση στα σοσιαλ να το δουν και οι φίλοι-ακόλουθοι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 27-03-18 στις 18:35.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:39, 27-03-18:

Που να μας προλάβεις Εφη μας έχουμε γίνει πιο γρήγορα πιστόλια και από τον Τζιμ Άνταμς , που έγραψε η χυμπεθερούλα σου η Ελένη σε άλλο θέμα
Εγώ έχω ήδη καταθέσει τα σχόλια μου στην διαύγεια και θα σχολίαζα και άλλα , απλά με πρόλαβε η απόσυρση και νομίζω δεν έχει νόημα να συνεχίσω τα σχόλια μέχρι νεοτέρας. Μια απλή πρόταση-προτροπή από μένα στα μέλη που μας διαβάζουν , είναι οι αυστηρότερες ποινές και μεγαλύτερα πρόστιμα όταν έχει να κάνει με κακοποίηση ή θανάτωση ζώου. Όταν η τσέπη θιχτεί βαθιά ίσως το ξανασκεφτούν κάποιοι για το πως θα φέρονται στα ζώα.
Βρε συ,καν δενε χω προλαβει να δω οτι οντως μειωνονται τα προστιμα σε θανατωση η κακοποιηση ζωου.Ετσι λενε,αυτο δενεχω προλαβει να το δω ακομα.
Ενα θα σου πω.Εγω ειμαι με καρτοκινητο και δεν εχω ιντερνετ στο κινητο.Ειμασταν εκδρομη σημερα.Η αρχηγος της εκδρομης,εχει ιντερετ στο φεεις,και ναι...ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΗ! Εχει γατα και εχει και σκυλο,και προσφατα υιοθετησε και εναν αδεσποτακο,που τον βρηκε κοντα στο σπιτι της,προσπαθησε να τον δωσει για υιοθεσια,δυστυχως κανενας δεν βρεθηκε...ε..τον υιοθετησε αυτη,και μαλιστα βλεπαμε και φωτο του σημερα!
Λοιπον,μου ειπε για τον νεο νομο.,Της λεω..βρε συ,εχεις δει ακριβως τα αρθρα;Μου λεει οχι.Μα που μπορουμε να τα δουμε;Κια μου ειπε,στην διαυγεια.Ε...εψαξε με το κινητο της,το βρηκε,μου το εστειλε σε μηνυμα στο κινητο μου,και με το που ηρθα πριν απο λιγο γκουγκλαρα την διευθυνση και το ειδα.Πριν μπω εδω.
Ξαναλεω...διαβασα κανα δυο αρθρα,αυτα περι σημανσης και τις υποχρεωσεις των ιδιοκτητων.
ΜΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ.Καταρχην ειδα και φοβερα σχολια κτηνιατρων,στο επιμαχο θεμα που λεει οτι απαγορευεται να περιθαλπτουν ζωα μη τσιπαρισμενα,μπειτε παιδια να τα διαβασετε...πολυ ωραια σχόλια,οτι ειναι υποχρεωμενοι σαν γιατροι να περιθαπτουν οποιοδηποτε ζωο..ημαρτον δηλαδη,αλλα και το απιστευτο ρε παιδια που δεν μπορουσα να το πσιτεψω ,οτι απαγορευονται οι αγγελιες χαρισματος ζωων.Δηλαδη βρισκεις ενα ζωακι,και το κανεις τι,αν δεν μπορεις να το κρατησεις,ενω ανετα μπορεις να το χαρισεις;Δεν λεω,κανονικα με τσιπ κλπ,αλλα ελεος!Με ποιο σκεπτικο δεν μπορεις να χαρισεις ενα ζωο που βρηκες;
Οποτε δνε χρειαστηκε να δω κατι αλλο.
Ρε παιδια,πιστευω οτι ειναι απολυτα ασχετοι,δεν ξερω ποιους σκατα συμβουλευονται...αλλα και ασχετος να εισαι,λιγη λογικη να εχεις αμεσως καταλαβαινεις οτι αυτο το πραγμα ειναι το χειροτερο νομοσχεδιο που βγηκε ποτε για τα ζωα.
ΥΓ,Εγω δεν προλαβα να σχολιασω,ειχαν ηδη κλεισει την διαβουλεση,και μαλιστα πριν δω οτι αποσυρθηκε,,και αρχιζα να βριζω,διοτι επανω ελεγε οτι θα κρατησει η διαβουλευση μεχρι τον απριλη νομιζω,και δεξια ελεγε οτι εκλεισε...και ηταν μονο 3 μερες!Τελικα εκλεισε,διοτι αποσυρθηκε.

Μια απλή πρόταση-προτροπή από μένα στα μέλη που μας διαβάζουν , είναι οι αυστηρότερες ποινές και μεγαλύτερα πρόστιμα όταν έχει να κάνει με κακοποίηση ή θανάτωση ζώου. Όταν η τσέπη θιχτεί βαθιά ίσως το ξανασκεφτούν κάποιοι για το πως θα φέρονται στα ζώα.
Συμφωνω,ή εστω να μεινουν οπως εχουν τωρα,διοτι αν ισχυει οτι μειωθηκαν..ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ.
Επισης να σταματησει η πωληση ζωων εντελως στα πετ σοπ...και να γινονται επιτελους ελεγχοι στα νομιμα εκτροφεια,ΔΙΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ,και να απαγορευεσουν να πουλανε ζωα οι μη νομιμοι εκτροφεις.Βασικα,αυτο ιχυε με τον προηγουμενο νόμο,απλα να μην το επιτρεψουν..οπως με αυτο το νομοσχεδιο παει να γινει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-03-18 στις 18:47.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 18:52, 27-03-18:

Βρε συ,καν δενε χω προλαβει να δω οτι οντως μειωνονται τα προστιμα σε θανατωση η κακοποιηση ζωου.Ετσι λενε,αυτο δενεχω προλαβει να το δω ακομα.
Ενα θα σου πω.Εγω ειμαι με καρτοκινητο και δεν εχω ιντερνετ στο κινητο.Ειμασταν εκδρομη σημερα.Η αρχηγος της εκδρομης,εχει ιντερετ στο φεεις,και ναι...ΕΙΝΑΙ ΦΙΛΟΖΩΗ! Εχει γατα και εχει και σκυλο,και προσφατα υιοθετησε και εναν αδεσποτακο,που τον βρηκε κοντα στο σπιτι της,προσπαθησε να τον δωσει για υιοθεσια,δυστυχως κανενας δεν βρεθηκε...ε..τον υιοθετησε αυτη,και μαλιστα βλεπαμε και φωτο του σημερα!
Λοιπον,μου ειπε για τον νεο νομο.,Της λεω..βρε συ,εχεις δει ακριβως τα αρθρα;Μου λεει οχι.Μα που μπορουμε να τα δουμε;Κια μου ειπε,στην διαυγεια.Ε...εψαξε με το κινητο της,το βρηκε,μου το εστειλε σε μηνυμα στο κινητο μου,και με το που ηρθα πριν απο λιγο γκουγκλαρα την διευθυνση και το ειδα.Πριν μπω εδω.
Ξαναλεω...διαβασα κανα δυο αρθρα,αυτα περι σημανσης και τις υποχρεωσεις των ιδιοκτητων.
ΜΟΥ ΕΦΤΑΣΑΝ.Καταρχην ειδα και φοβερα σχολια κτηνιατρων,στο επιμαχο θεμα που λεει οτι απαγορευεται να περιθαλπτουν ζωα μη τσιπαρισμενα,μπειτε παιδια να τα διαβασετε...πολυ ωραια σχόλια,οτι ειναι υποχρεωμενοι σαν γιατροι να περιθαπτουν οποιοδηποτε ζωο..ημαρτον δηλαδη,αλλα και το απιστευτο ρε παιδια που δεν μπορουσα να το πσιτεψω ,οτι απαγορευονται οι αγγελιες χαρισματος ζωων.Δηλαδη βρισκεις ενα ζωακι,και το κανεις τι,αν δεν μπορεις να το κρατησεις,ενω ανετα μπορεις να το χαρισεις;Δεν λεω,κανονικα με τσιπ κλπ,αλλα ελεος!Με ποιο σκεπτικο δεν μπορεις να χαρισεις ενα ζωο που βρηκες;
Οποτε δνε χρειαστηκε να δω κατι αλλο.
Ρε παιδια,πιστευω οτι ειναι απολυτα ασχετοι,δεν ξερω ποιους σκατα συμβουλευονται...αλλα και ασχετος να εισαι,λιγη λογικη να εχεις αμεσως καταλαβαινεις οτι αυτο το πραγμα ειναι το χειροτερο νομοσχεδιο που βγηκε ποτε για τα ζωα.
ΥΓ,Εγω δεν προλαβα να σχολιασω,ειχαν ηδη κλεισει την διαβουλεση,και μαλιστα πριν δω οτι αποσυρθηκε,,και αρχιζα να βριζω,διοτι επανω ελεγε οτι θα κρατησει η διαβουλευση μεχρι τον απριλη νομιζω,και δεξια ελεγε οτι εκλεισε...και ηταν μονο 3 μερες!Τελικα εκλεισε,διοτι αποσυρθηκε.

Εγώ πρόλαβα και έκανα κάποια σχόλια για την μείωση των προστίμων , των προστίμων στους κτηνιάτρους και μερικά ακόμα.
Ένα όμως σχόλιο από έναν κτηνίατρο μου έκανε φοβερή εντύπωση και ήταν γραμμένο και με κεφαλαία.
Ας μου επιτρέψει ο αγαπητός κτηνίατρος να αναπαράγω ένα κομμάτι από το σχόλιο του που με έκανε να ανατριχιάσω
ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΤΡΕ

ΣΧΟΛΙΑ opengov.gr

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΜΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ, ΥΠΑΚΟΥΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΜΑΣ , ΣΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ…
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:59, 27-03-18:

ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΤΙΣ ΙΑΤΡΙΚΕΣ ΜΑΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΙΣ ΖΗΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ, ΥΠΑΚΟΥΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΑΡΧΕΣ ΜΑΣ , ΣΤΙΣ ΑΞΙΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΟΡΚΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΔΩΣΕΙ…
Αμ μπραβο,ακριβως σε αυτο αναφερομουν και εγω!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:16, 27-03-18:

Ε...να γιατι συγχιζομαι γμτ.Τωρα στον ΣΚΑΙ λεει για την αποσυρση του νομοσχεδιου,και λεει τι;Καταρχην οτι η κατακραυγη οφειλεται κυριως για τα ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ,ενω δεν ειναι ετσι...διοτι εισπρακτικο μετρο ειναι και τα προστιμα σε κακοποιησεις,εισπρακτικο μετρο θεωραιται,αρα δεν δινει την σωστη εικονα του γιατι υπαρχει τοση κατακραυγη,και μετα βλεπω διαφορους εκπροσωπους φιλοζωικων οργανωσεων να μιλανε,και να μην λενε αυτα που πρεπει.Λενε δηλαδη οτι παιρνει την φροντιδα των αδεσποτων απο τα φιλοζωικα σωματεια και την δινει στους δημους,ενω δεν στεκονται στο οτι δεν μπορει κανενας να χαρισει ζωο που βρηκε,απαγορευεται δηλαδη,κλπ κλπ,ουτε ειπαν οτι δεν μπορει κτηνιατρος να φροντισει μη σημασμενο ζωο.Οταν φιλοζωικα σωματεια στεκοναι στο γενικο...ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ των αδεσποτων απο τα σωματεια και την δινεισ τους δημους,εκει ο περισσοτρος κοσμος,σκεφτεται οτι καποιον λακο εχει η φαβα.Ρε γμτ..δεν ξερουν να μιλησουν και να αναφερθουν στα πιο σημαντικα σημεια,και να μην λενε γενικολογα;
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 19:41, 27-03-18:

Τωρα στον ΣΚΑΙ λεει για την αποσυρση του νομοσχεδιου,και λεει τι;Καταρχην οτι η κατακραυγη οφειλεται κυριως για τα ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ,ενω δεν ειναι ετσι
Αυτοί που φτιάχνουν ή πολλές φορές αναπαράγουν τα δελτία ειδήσεων τις περισσότερες φορές δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα Έφη μου.
Το νομοσχέδιο δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο,κάποια σημεία του ήταν σε λογικά πλαίσια , όμως κάποια άλλα ήταν απάνθρωπα για το μέλλον των τετράποδων φίλων μας. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι πως γράφτηκε στο πόδι και αμφιβάλω αν κάποιος από αυτούς που το έγραψαν είναι φιλόζωος. Εμείς επαγρυπνούμε και περιμένουμε όταν ξανά αναρτηθεί , να καυτηριάσουμε τυχόν ευαίσθητα σημεία για το μέλλον των ζώων.
Νομίζω πως όλοι οι ζωόφιλοι είναι υπέρ της αύξησης των προστίμων .
Είμαι κάθετα αντίθετος στο να περάσει στους δήμους η αρμοδιότητα για την περισυλλογή και φροντίδα των αδέσποτων. Χωρίς προετοιμασία των δήμων ώστε να φτιάξουν τις κατάλληλες υποδομές , ένας νόμος που απλά θα δημοσιευθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως , θα μείνει απλά στα χαρτιά.
Δεν ξέρω όμως αν κάτι τέτοιο δεν θα εμπεριέχει μεγάλο αριθμό ζώων που θα υποστούν ευθανασία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 27-03-18 στις 19:45.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 19:48, 27-03-18:

Καιρός να σε δούμε στα κανάλια Έφη,μιά χαρά θα τα πεις και θα σε καταλάβουν όλοι
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 906 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:16, 27-03-18:

αρα δεν δινει την σωστη εικονα του γιατι υπαρχει τοση κατακραυγη,και μετα βλεπω διαφορους εκπροσωπους φιλοζωικων οργανωσεων να μιλανε,και να μην λενε αυτα που πρεπει.Λενε δηλαδη οτι παιρνει την φροντιδα των αδεσποτων απο τα φιλοζωικα σωματεια και την δινει στους δημους,ενω δεν στεκονται στο οτι δεν μπορει κανενας να χαρισει ζωο που βρηκε,απαγορευεται δηλαδη,κλπ κλπ,ουτε ειπαν οτι δεν μπορει κτηνιατρος να φροντισει μη σημασμενο ζωο.Οταν φιλοζωικα σωματεια στεκοναι στο γενικο...ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ των αδεσποτων απο τα σωματεια και την δινεισ τους δημους,εκει ο περισσοτρος κοσμος,σκεφτεται οτι καποιον λακο εχει η φαβα.Ρε γμτ..δεν ξερουν να μιλησουν και να αναφερθουν στα πιο σημαντικα σημεια,και να μην λενε γενικολογα;
Αρχική Δημοσίευση από nikonk;
Το μόνο που είναι σίγουρο είναι πως γράφτηκε στο πόδι και αμφιβάλω αν κάποιος από αυτούς που το έγραψαν είναι φιλόζωος.
Είμαι κάθετα αντίθετος στο να περάσει στους δήμους η αρμοδιότητα για την περισυλλογή και φροντίδα των αδέσποτων. Χωρίς προετοιμασία των δήμων ώστε να φτιάξουν τις κατάλληλες υποδομές , ένας νόμος που απλά θα δημοσιευθεί στην εφημερίδα της κυβερνήσεως , θα μείνει απλά στα χαρτιά.
Δεν ξέρω όμως αν κάτι τέτοιο δεν θα εμπεριέχει μεγάλο αριθμό ζώων που θα υποστούν ευθανασία.
Φαντάζομαι Έφη πως τα φιλοζωικα σωματεία - δεν θα πω όλα αλλά τα περισσότερα ίσως - αναφέρονται στα σημεία που τους ενδιαφέρει...προφανως γιατί έτσι θα χάσουν τις κρατικές επιχορηγησεις??? Δε ξέρω, είμαι άσχετη από αυτά αλλά κάποια από αυτά τα σωματεια μόνο φιλοζωικα αισθήματα δεν έχουν... Απλά παίρνουν τα χρήματα...

Δε ξέρω Νικωνα αν γράφτηκε στο πόδι ή ήταν σχεδιασμένο για να δωθει το πράσινο φως για μαζικές ευθανασίες... Και συμφωνώ μαζί σου πως όλοι οι φιλόζωοι είναι σύμφωνοι σε τσουχτερά πρόστιμα... Να υπάρχει τιμωρία αυστηρή... Μόνο έτσι θα αποτρεψει και τον άλλον να κάνει κακοποίηση... Γιατί δυστυχώς ξέρουμε όλοι ότι όποιος κακοποίησει ζώο ή το σκοτώσει ή το τυραννησει με τον ίδιο εύκολο τρόπο θα βλάψει και άνθρωπο κάποια στιγμή... Τώρα πριν λίγο διάβασα στο Facebook για έναν που χθες έκλεισε σε κλουβί μια γάτα και της πέρασε ψαροντουφεκο στα πλευρά της!!!! Στην Καρδίτσα... Πέρασε αυτόφωρο και του δόθηκε ποινή 1 έτους φυλάκιση με αναστολή και 5000 ευρώ πρόστιμο!!! Αν είναι δυνατόν... Αφού 30000 ήταν πριν???

Όσο για τους δήμους το έγραψα και πριν... Ανίκανοι ήταν και πριν ανίκανοι θα είναι και τώρα... Υποτίθεται πως έχουν πρόγραμμα για τα αδέσποτα.. Είδατε ποτέ τίποτα - εκτός ίσως λίγων περιπτώσεων???
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:39, 27-03-18:

Ε...να γιατι συγχιζομαι γμτ.Τωρα στον ΣΚΑΙ λεει για την αποσυρση του νομοσχεδιου,και λεει τι;Καταρχην οτι η κατακραυγη οφειλεται κυριως για τα ΕΙΣΠΡΑΚΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ,ενω δεν ειναι ετσι...διοτι εισπρακτικο μετρο ειναι και τα προστιμα σε κακοποιησεις,εισπρακτικο μετρο θεωραιται,αρα δεν δινει την σωστη εικονα του γιατι υπαρχει τοση κατακραυγη,και μετα βλεπω διαφορους εκπροσωπους φιλοζωικων οργανωσεων να μιλανε,και να μην λενε αυτα που πρεπει.Λενε δηλαδη οτι παιρνει την φροντιδα των αδεσποτων απο τα φιλοζωικα σωματεια και την δινει στους δημους,ενω δεν στεκονται στο οτι δεν μπορει κανενας να χαρισει ζωο που βρηκε,απαγορευεται δηλαδη,κλπ κλπ,ουτε ειπαν οτι δεν μπορει κτηνιατρος να φροντισει μη σημασμενο ζωο.Οταν φιλοζωικα σωματεια στεκοναι στο γενικο...ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΗΝ ΕΥΘΥΝΗ των αδεσποτων απο τα σωματεια και την δινεισ τους δημους,εκει ο περισσοτρος κοσμος,σκεφτεται οτι καποιον λακο εχει η φαβα.Ρε γμτ..δεν ξερουν να μιλησουν και να αναφερθουν στα πιο σημαντικα σημεια,και να μην λενε γενικολογα;
Έφη μου (θα κάνω τον συνήγορο του "διαβόλου" ίσως), αλλά αυτό που αναφέρεις οτι αφαιρούν τη φροντίδα από τα φιλοζωικά σωματεία και την αναλαμβάνουν εξ ολοκλήρου οι δήμοι, έχει επισημανθεί και τονιστεί και στον ΣΚΑΙ ουκ ολίγες φορές, απλώς θα έτυχε να ακούσεις κάποια "λάθος" εκπομπή. Γιατί και ο ΣΚΑΙ έχει π@π@ρολόγους, όπως όλοι οι ραδιοσταθμοί και γενικά τα ΜΜΕ.
Να σου πω οτι αυτό ήταν που με ενόχλησε περισσότερο, μαζί με κάτι άλλα που αναφέρθηκαν προηγουμένως εδώ, όπως π.χ. η απαγόρευση από τους κτηνιάτρους περίθλαψη αδέσποτων μη τσιπαρισμένων ζώων καθώς και το άλλο που διάβασα και το αναπαράγω με κάθε επιφύλαξη οτι θα απαγορευόταν η αποστολή κατοικιδίων προς υιοθεσία στο εξωτερικό, κι αν κάποιος κάτοικος εξωτερικού ήθελε να υιοθετήσει, θα έπρεπε να ταξιδέψει στην Ελλάδα προκειμένου να το παραλάβει.
Ναι στα πολύ αυστηρά πρόστιμα για κακοποίηση, ναι στα πρόστιμα για εγκατάλειψη ζώων (και να γίνουν αυστηρότερα).
Όχι όμως και τέλος 5 λεπτών σε κάθε κονσέρβα που αγοράζουμε, ήμαρτον!

Τώρα μαθαίνουμε οτι το απέσυραν (για δεύτερη φορά, να υπενθυμίσω).
Ας περιμένουμε το τρίτο νομοσχέδιο λοιπόν, με την προσδοκία να είναι πιο προσεκτικά μελετημένο και διαμορφωμένο.

Για μένα το καλύτερο θα ήταν οι φιλοζωικές να συνεργάζονταν με τις κρατικές υπηρεσίες. Μόνο έτσι θα βοηθηθούν πραγματικά τα ζωάκια.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:39, 27-03-18:

Φαντάζομαι Έφη πως τα φιλοζωικα σωματεία - δεν θα πω όλα αλλά τα περισσότερα ίσως - αναφέρονται στα σημεία που τους ενδιαφέρει...προφανως γιατί έτσι θα χάσουν τις κρατικές επιχορηγησεις??? Δε ξέρω, είμαι άσχετη από αυτά αλλά κάποια από αυτά τα σωματεια μόνο φιλοζωικα αισθήματα δεν έχουν... Απλά παίρνουν τα χρήματα...

Δε ξέρω Νικωνα αν γράφτηκε στο πόδι ή ήταν σχεδιασμένο για να δωθει το πράσινο φως για μαζικές ευθανασίες... Και συμφωνώ μαζί σου πως όλοι οι φιλόζωοι είναι σύμφωνοι σε τσουχτερά πρόστιμα... Να υπάρχει τιμωρία αυστηρή... Μόνο έτσι θα αποτρεψει και τον άλλον να κάνει κακοποίηση... Γιατί δυστυχώς ξέρουμε όλοι ότι όποιος κακοποίησει ζώο ή το σκοτώσει ή το τυραννησει με τον ίδιο εύκολο τρόπο θα βλάψει και άνθρωπο κάποια στιγμή... Τώρα πριν λίγο διάβασα στο Facebook για έναν που χθες έκλεισε σε κλουβί μια γάτα και της πέρασε ψαροντουφεκο στα πλευρά της!!!! Στην Καρδίτσα... Πέρασε αυτόφωρο και του δόθηκε ποινή 1 έτους φυλάκιση με αναστολή και 5000 ευρώ πρόστιμο!!! Αν είναι δυνατόν... Αφού 30000 ήταν πριν???

Όσο για τους δήμους το έγραψα και πριν... Ανίκανοι ήταν και πριν ανίκανοι θα είναι και τώρα... Υποτίθεται πως έχουν πρόγραμμα για τα αδέσποτα.. Είδατε ποτέ τίποτα - εκτός ίσως λίγων περιπτώσεων???
Το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ Δήμητρα μου.
Υπάρχουν φιλοζωικές που παράγουν σοβαρό έργο και πολλές φορές έχουν έρθει αντιμέτωπες με τον νόμο. Έχω καταθέσει μάρτυρας σε δικαστήριο υπέρ φιλοζωικής που κατηγορήθηκε ότι έκανε παράνομες στειρώσεις. Όμως υπάρχουν και φιλοζωικές που δεν ξέρω γιατί υπάρχουν.Πάντα μιλάω από προσωπική εμπειρία και για τις καλές και για τις κακές και όχι από αυτά που άκουσα.

Όσο για τα πρόστιμα ακόμα και το 30000 μου φαίνεται λίγο και θα πρότεινα να γίνει ακόμα μεγαλύτερο. Σ΄αυτό δεν φταίει μόνο ο νόμος φταίνε και οι δικαστές που βάζουν τις ποινές.
Όπως είπες πριν αν κάποιος πέρασε με το ψαροντούφεκο ένα γατάκι , ίσως περάσει και έναν συνάνθρωπο με το ίδιο όπλο κάποια στιγμή. Πρόκειται για άτομο χωρίς αισθήματα για να μην πω "αρρωστημένο μυαλό" .

Σαφώς δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα τουλάχιστον στον δήμο μου και δεν θα υπάρξει νομίζω ποτέ , όποιος νόμος και αν ψηφιστεί.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:42, 27-03-18:

Καιρός να σε δούμε στα κανάλια Έφη,μιά χαρά θα τα πεις και θα σε καταλάβουν όλοι
χααχχαχαχααχ.... Προς το παρων,δειτε με δω..απο την σημερινη εκδρομη μας στην βουλη,εδω βεβαια ειμαστε στο προεδρικο μεγαρο.Εννοειται πως οι αλλοι ειναι σβησμενοι,καθως δενε χω τηνα δεια τους για δημοσιοποιηση φωτο,αν και βγηκε στο φεεις του σχολειου,η μη σβησμενη ειμαι εγω..

Αυτοί που φτιάχνουν ή πολλές φορές αναπαράγουν τα δελτία ειδήσεων τις περισσότερες φορές δεν έχουν καμία σχέση με το θέμα Έφη μου.
Το νομοσχέδιο δεν πρόλαβα να το διαβάσω όλο,κάποια σημεία του ήταν σε λογικά πλαίσια , όμως κάποια άλλα ήταν απάνθρωπα για το μέλλον των τετράποδων φίλων μας. Το μόνο που είναι σίγουρο είναι πως γράφτηκε στο πόδι και αμφιβάλω αν κάποιος από αυτούς που το έγραψαν είναι φιλόζωος. Εμείς επαγρυπνούμε και περιμένουμε όταν ξανά αναρτηθεί , να καυτηριάσουμε τυχόν ευαίσθητα σημεία για το μέλλον των ζώων.
Και τωρα στους δημους ειναι η αρμοδιοτητα,παντα στους δημους ηταν και ειναι,απλα στο προηγουμενο νομοσχεδιο το ελεγε ρητα,σε συνεργασια με φιλοζωικα σωματεια.Απο οτι ειδα τωρα,δεν τους το απαγορευει λεγοντας το,αλλα οταν δεν επιτρεπει υιοθεσια,και εννοω χαρισμα,χεστηκα για πωληση,αδεσποτου ζωου...ΕΝΤΕΛΩΣ,ουτε τα φιλοζωικα σωματεια θα μπορουςν να αναρτουν αγγελιες,αλλα ουτε καν ο απλος κοσμος που βρισκει ενα αδεσποτο...ΑΥΤΟ ΕΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΚΑΙ οι βλαμενοι καν δεν το λενε αυτο.Και επισης το θεμα με την περιθαλψη.Θεωρω αυτα τα 2 σημεια τα πιο αποτροπαια και χωρις καμια λογικη.

Θελω να ειμαι δικαιη.Ενα μεγαλο μερος οτι τα φιλοζωικα σωματια παιρνυν κρατικες επιχορηγισεις ειναι μυθος,αλλα δεν ξερω σε ποιο σημειο ειναι μυθος.Και ακριβως επειδη δεν τα γνωριζω καλα,δεν στεκομαι σε αυτο.Οταν ομως βγαινουν στα καναλια και λενε μαλακιες....αντι να σταθουν στα σημεια/εκτρωματα...μιλανε οτι ο δημος τους παιρνει την πελατεια,τι σκατα θα σκεφτει ο κοσμος;και ναι,καποια φιλοζωικα σωματεια,ειναι απαραδεκτα και μαλιστα τους πας αδεσποτο και σε βριζουν κιολας,σορυ..αλλα αυτο ειναια παραδεχτο.Απλα υπαρχιυν και καποια πολυ καλα,δεν θελω ποτε να τσουβαλιαζω.

Ομως,πρεπει να εστιαζουμε στα σημεια τα καιρια...και οχι σε γενικολογιες...και σορυ,αλλα χτες φανηκα απιστος Θωμας,δειτε ομως σημερα που μπηκαν τα λινκ τι συζητηση κανουμε.Προβατο δεν ειμαι ,ουτε θα ειμαι ποτε,δυστυχως βριθει το ιντερνετ αλλα και τα ΜΜΕ απο φεηκ ειδησεις,πιστευω οτι κατακεραυνωνουμε τον αλλον οταν εχουμε ΑΠΤΕΣ αποδειξεις για αυτα που λεμε,και ειαμστε πολυ πιο αξιοπιστοι.Γενικολογα χωρις αποδειξεις δεν βοηθουν τον σκοπο μας.ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να αποδεικνυουμε αυτα που λεμε διοτι τοτε ειμαστε αξιοπιστοι.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:44, 27-03-18:

Για μένα το καλύτερο θα ήταν οι φιλοζωικές να συνεργάζονταν με τις κρατικές υπηρεσίες.
Καλησπέρα Αλεξάνδρα
Εσύ πολύ καλά το θέτεις , όμως μην νομίζεις ότι οι κρατικές υπηρεσίες είναι τόσο συνεργάσιμες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:47, 27-03-18:

Σαφώς δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα τουλάχιστον στον δήμο μου και δεν θα υπάρξει νομίζω ποτέ , όποιος νόμος και αν ψηφιστεί.
Στον δημο λουτρακιου κατι γινεται,θελω να ειμαι δικαιη.Συνεργαζεται με την κτηνιατρο μου εδω,και με τις φιλοζωικες,πανε αδεσποτα...τα στειρωνουν και τα εμβολιαζουν με την συνεργασια κτηνιατρων εδω,τουλαχιστον με την δικια μου.,..και τα φιλοξενει η κτηνιατρος μου για υιοθεσια.Και θα σας πω και ακτι.Την μαγια μου,που ηταν απο αυτα τα αδεσποτα που το ειχαν φερει στην κτηνιατρο μου,σας λεω..το εβλεπα 3 μηνες στο κλουβακι,και δεν το υιοθετουσε κανεις,οταν την πηρα ηταν ηδη εμβολιασμενη με λεφτα του δημου παρακαλω,και ηταν στανταρ η στειρωση.Εγω καν δεν το θυμομουν αυτο,την στειρωσα πριν κανα δυο μηνες....ρωτησα την κτηνιατρο τι της χρωσταω,μου ειπε ΤΙΠΟΤΑ....αυτα ειναι απο τον δημο καθως ηταν αδεσποτο και στην προυποθεση για υιοθεσια,ειναι να δινονται εμβολιασμενα και η στειρωση ειναι του δημου! Κια ομως,εγω εδωσα λεφτα για τα αδεσποτακια..Δεν μου πηγαινε τσαμπα η στειρωση.ΒΛΕΠΕΤΕ λοιπον οτι καποιοι δημοι κανουν δουλεια,αλλα μαλλον ειναι ελαχιστοι.Ομως καποιοι κανουν!
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:51, 27-03-18:

χααχχαχαχααχ.... Προς το παρων,δειτε με δω..απο την σημερινη εκδρομη μας στην βουλη,εδω βεβαια ειμαστε στο προεδρικο μεγαρο.Εννοειται πως οι αλλοι ειναι σβησμενοι,καθως δενε χω τηνα δεια τους για δημοσιοποιηση φωτο,αν και βγηκε στο φεεις του σχολειου,η μη σβησμενη ειμαι εγω..

Και τωρα στους δημους ειναι η αρμοδιοτητα,παντα στους δημους ηταν και ειναι,απλα στο προηγουμενο νομοσχεδιο το ελεγε ρητα,σε συνεργασια με φιλοζωικα σωματεια.Απο οτι ειδα τωρα,δεν τους το απαγορευει λεγοντας το,αλλα οταν δεν επιτρεπει υιοθεσια,και εννοω χαρισμα,χεστηκα για πωληση,αδεσποτου ζωου...ΕΝΤΕΛΩΣ,ουτε τα φιλοζωικα σωματεια θα μπορουςν να αναρτουν αγγελιες,αλλα ουτε καν ο απλος κοσμος που βρισκει ενα αδεσποτο...ΑΥΤΟ ΕΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΤΡΑΓΙΚΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ,ΚΑΙ οι βλαμενοι καν δεν το λενε αυτο.Και επισης το θεμα με την περιθαλψη.Θεωρω αυτα τα 2 σημεια τα πιο αποτροπαια και χωρις καμια λογικη.

Θελω να ειμαι δικαιη.Ενα μεγαλο μερος οτι τα φιλοζωικα σωματια παιρνυν κρατικες επιχορηγισεις ειναι μυθος,αλλα δεν ξερω σε ποιο σημειο ειναι μυθος.Και ακριβως επειδη δεν τα γνωριζω καλα,δεν στεκομαι σε αυτο.Οταν ομως βγαινουν στα καναλια και λενε μαλακιες....αντι να σταθουν στα σημεια/εκτρωματα...μιλανε οτι ο δημος τους παιρνει την πελατεια,τι σκατα θα σκεφτει ο κοσμος;και ναι,καποια φιλοζωικα σωματεια,ειναι απαραδεκτα και μαλιστα τους πας αδεσποτο και σε βριζουν κιολας,σορυ..αλλα αυτο ειναια παραδεχτο.Απλα υπαρχιυν και καποια πολυ καλα,δεν θελω ποτε να τσουβαλιαζω.

Ομως,πρεπει να εστιαζουμε στα σημεια τα καιρια...και οχι σε γενικολογιες...και σορυ,αλλα χτες φανηκα απιστος Θωμας,δειτε ομως σημερα που μπηκαν τα λινκ τι συζητηση κανουμε.Προβατο δεν ειμαι ,ουτε θα ειμαι ποτε,δυστυχως βριθει το ιντερνετ αλλα και τα ΜΜΕ απο φεηκ ειδησεις,πιστευω οτι κατακεραυνωνουμε τον αλλον οταν εχουμε ΑΠΤΕΣ αποδειξεις για αυτα που λεμε,και ειαμστε πολυ πιο αξιοπιστοι.Γενικολογα χωρις αποδειξεις δεν βοηθουν τον σκοπο μας.ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να αποδεικνυουμε αυτα που λεμε διοτι τοτε ειμαστε αξιοπιστοι.

Κατ΄αρχήν να πούμε για την Έφη μας που εγώ την βλέπω τουλάχιστον πρώτη φορά ότι είναι κούκλα.
Έφη μου εφόσον σήμερα ήσουν εκεί, δεν τους τα έψαλες από κοντά ένα χεράκι γι αυτό το νομοσχέδιο που έστειλαν για διαβούλευση;

Όντως κι εγώ δεν ξέρω για επιχορηγήσεις ακόμα και προ κρίσης. Εγώ ξέρω για πολλά εμπόδια στο έργο τους.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:51, 27-03-18:

Ποια ξανθιά κουκλίτσα είναι εκείνη που ξεχωρίζει στη φωτο;
Είμαι σίγουρη οτι ακόμα κι αν δεν ήσαν σβησμένα τα υπόλοιπα πρόσωπα, κοντά της πάλι σαν "ανώνυμοι" θα έδειχναν.

Πιστεύω να ψυχαγωγηθήκατε αρκετά και γενικά να είχατε μια όμορφη βόλτα.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:52, 27-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Ποια ξανθιά κουκλίτσα είναι εκείνη που ξεχωρίζει στη φωτο;
Είμαι σίγουρη οτι ακόμα κι αν δεν ήσαν σβησμένα τα υπόλοιπα πρόσωπα, κοντά της πάλι σαν "ανώνυμοι" θα έδειχναν.

Πιστεύω να ψυχαγωγηθήκατε αρκετά και γενικά να είχατε μια όμορφη βόλτα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:57, 27-03-18:

Καλησπέρα Αλεξάνδρα
Εσύ πολύ καλά το θέτεις , όμως μην νομίζεις ότι οι κρατικές υπηρεσίες είναι τόσο συνεργάσιμες.
Κι αν δεν είναι, να γίνουν.
Κάποτε πρέπει να γίνουμε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό κράτος. Σε όλους τους τομείς.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:57, 27-03-18:

Στον δημο λουτρακιου κατι γινεται,θελω να ειμαι δικαιη.Συνεργαζεται με την κτηνιατρο μου εδω,και με τις φιλοζωικες,πανε αδεσποτα...τα στειρωνουν και τα εμβολιαζουν με την συνεργασια κτηνιατρων εδω,τουλαχιστον με την δικια μου.,..και τα φιλοξενει η κτηνιατρος μου για υιοθεσια.Και θα σας πω και ακτι.Την μαγια μου,που ηταν απο αυτα τα αδεσποτα που το ειχαν φερει στην κτηνιατρο μου,σας λεω..το εβλεπα 3 μηνες στο κλουβακι,και δεν το υιοθετουσε κανεις,οταν την πηρα ηταν ηδη εμβολιασμενη με λεφτα του δημου παρακαλω,και ηταν στανταρ η στειρωση.Εγω καν δεν το θυμομουν αυτο,την στειρωσα πριν κανα δυο μηνες....ρωτησα την κτηνιατρο τι της χρωσταω,μου ειπε ΤΙΠΟΤΑ....αυτα ειναι απο τον δημο καθως ηταν αδεσποτο και στην προυποθεση για υιοθεσια,ειναι να δινονται εμβολιασμενα και η στειρωση ειναι του δημου! Κια ομως,εγω εδωσα λεφτα για τα αδεσποτακια..Δεν μου πηγαινε τσαμπα η στειρωση.ΒΛΕΠΕΤΕ λοιπον οτι καποιοι δημοι κανουν δουλεια,αλλα μαλλον ειναι ελαχιστοι.Ομως καποιοι κανουν!
Ασφαλώς να είσαι δίκαιη και είναι υποχρέωση μας να δίνουμε τα εύσημα όπου πρέπει, όπως εγώ είπα για τις φιλοζωικές και δεν φοβάμαι να τις κατονομάσω καλές και κακές.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:58, 27-03-18:

Κατ΄αρχήν να πούμε για την Έφη μας που εγώ την βλέπω τουλάχιστον πρώτη φορά ότι είναι κούκλα.
Έφη μου εφόσον σήμερα ήσουν εκεί, δεν τους τα έψαλες από κοντά ένα χεράκι γι αυτό το νομοσχέδιο που έστειλαν για διαβούλευση;

Όντως κι εγώ δεν ξέρω για επιχορηγήσεις ακόμα και προ κρίσης. Εγώ ξέρω για πολλά εμπόδια στο έργο τους.
χαχαχαχα..σε ευχαριστω πολυ Νικωνα μου για το κοπλιμαν!....
Καταρχην,ο προεδρος της δημοκρατιας ειχε σκοπο να αμς συναντησει γμτ,και πολυ θα το ηθελα,αλλα ας οψονται οι τροχονομοι,που ενω τοθυς ειχαμε πει να ερθουν 8.00 για ελεγχο των λεωφορειων,οι αχρηστοι αργισαν παρα πολυ,και χασαμε την συνανστηση με τον προεδρο,διοτι μετα ειχε αυτος αλλες εργασιες.
Επισης η βουλη δεν ειχε ολομελεια,γμτ κερατο μου....αδεια την ειδαμε..Οποτε βρισιδι..γιοκ...

Αλεξανδρα,δενε χω ρολαβει να δω αυτο με το εξωτερικο,βασικα βαριεμαι να δω τα υπολοιπα,αφου αποσυρθηκε.
Ομως...αν ισχυει,ειναι καια υτο εγκληματικο.
Σας το λεω με το χερι στην καρδια...διοτι και για αυτο εχουν ακουστει πολλα,οτι η κτηνιατρος μου συνεργαζεται με φιλοζωικη που στελνεισ το εξωτερικο ΜΟΝΟ αναπηρα ζωακια,δηλαδη ειτε τυφλα,ειτε τρυποδακια κλπ,καθως εδω ΔΕΝ τα παιρνουν,αντιθετα στο εξωτερικο τα παιρνουν,ΑΛΛΑ πωσ τα δινει.Με απολυτη διαφανεια και με διευθυνσεις,τσιο εννοειται,και μεηλ με φωτο απο τα σπιτια που μενουν κλπ.Εγω η ιδια εχω δει με τα ματια μου(καθως οταν εχασα την πουπυ και ειχα αποφσισει να μην ξαναπαρω ζωακι[...καλα..η μαγια αλλα μου μαγειρευε...],αλλα επειδη δεν αντεχα χωρις να φροντιζω ζωακια,βοηθαγα την κτηνιατρο μου εθελοντικα και ημουν αρκετες ωρες στο κτηνιατριο της)φωτο απο μεηλ που στελνουνσ τηνκτηνιατρο με τα ζωακια που φευγουν μεσω αυτης της φιλοζωικης οργανωσης,και πραγματικα σας το λεω τα ζωακια περνανε ζωη και κοτα!
Λοιπον...υπαρχει και μεγαλη παραφιλολογια για πολλα πραγματα,να ειστε σιγουροι για αυτο.Αλλα ολα θελουν ελεγχο και αποδειξεις.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:59, 27-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Κι αν δεν είναι, να γίνουν.
Κάποτε πρέπει να γίνουμε ένα σύγχρονο ευρωπαϊκό κράτος. Σε όλους τους τομείς.
Από το στόμα σου και στου θεού τ΄αυτί, που λένε. Μακάρι το κάποτε να μην είναι μακρυά.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:02, 27-03-18:

χαχαχαχα..σε ευχαριστω πολυ Νικωνα μου για το κοπλιμαν!....
Καταρχην,ο προεδρος της δημοκρατιας ειχε σκοπο να αμς συναντησει γμτ,και πολυ θα το ηθελα,αλλα ας οψονται οι τροχονομοι,που ενω τοθυς ειχαμε πει να ερθουν 8.00 για ελεγχο των λεωφορειων,οι αχρηστοι αργισαν παρα πολυ,και χασαμε την συνανστηση με τον προεδρο,διοτι μετα ειχε αυτος αλλες εργασιες.
Επισης η βουλη δεν ειχε ολομελεια,γμτ κερατο μου....αδεια την ειδαμε..Οποτε βρισιδι..γιοκ...

Αλεξανδρα,δενε χω ρολαβει να δω αυτο με το εξωτερικο,βασικα βαριεμαι να δω τα υπολοιπα,αφου αποσυρθηκε.
Ομως...αν ισχυει,ειναι καια υτο εγκληματικο.
Σας το λεω με το χερι στην καρδια...διοτι και για αυτο εχουν ακουστει πολλα,οτι η κτηνιατρος μου συνεργαζεται με φιλοζωικη που στελνεισ το εξωτερικο ΜΟΝΟ αναπηρα ζωακια,δηλαδη ειτε τυφλα,ειτε τρυποδακια κλπ,καθως εδω ΔΕΝ τα παιρνουν,αντιθετα στο εξωτερικο τα παιρνουν,ΑΛΛΑ πωσ τα δινει.Με απολυτη διαφανεια και με διευθυνσεις,τσιο εννοειται,και μεηλ με φωτο απο τα σπιτια που μενουν κλπ.Εγω η ιδια εχω δει με τα ματια μου(καθως οταν εχασα την πουπυ και ειχα αποφσισει να μην ξαναπαρω ζωακι[...καλα..η μαγια αλλα μου μαγειρευε...])φωτο απο μεηλ που στελνουνσ τηνκτηνιατρο με τα ζωακια που φευγουν μεσω αυτης της φιλοζωικης οργανωσης,και πραγματικα σας το λεω τα ζωακια περνανε ζωη και κοτα!
Λοιπον...υπαρχει και μεγαλη παραφιλολογια για πολλα πραγματα,να ειστε σιγουροι για αυτο.Αλλα ολα θελουν ελεγχο και αποδειξεις.
Δεν είναι κοπλιμάν αν κάτι δεν μου αρέσει το προσπερνάω και κάνω το κορόιδο
Και το ΚΑΖ στέλνει στο εξωτερικό συνήθως ανάπηρα ζωάκια που εδώ είναι δύσκολο να υιοθετηθούν.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:05, 27-03-18:

Προς το παρων αγαπες...καραδοκουμε για το νεο νομοσχεδιο.Τωρα ακουγα στην ΕΡΤ,οτι σε κανενα μηνα θα ξαναβγει,και θα ειναι σε διαβουλευση για 2 μηνες.Οποτε...οταν βγει..λινκ εδω....και ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ,εστω βρε αδελφε σε καιρια σημεια..ΟΡΜΑΤΕ ΤΟΥΣ!
Θα το κανω και υπομνημα το θεμα,να μην το ψαχνουμε να το βρουμε.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:09, 27-03-18:

και ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ,εστω βρε αδελφε σε καιρια σημεια..ΟΡΜΑΤΕ ΤΟΥΣ
Και έχουμε και το πανό έτοιμο μην μας μείνει στοκ, το δίπλωσα και το φύλαξα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:14, 27-03-18:

Και έχουμε και το πανό έτοιμο μην μας μείνει στοκ, το δίπλωσα και το φύλαξα.
Αμε...οχι παιζουμε!!!!!!!!!!
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

H roccohooshie έγραψε στις 21:51, 27-03-18:

Εξυπακούεται βρε παιδιά ότι ΔΕΝ υπάρχουν κρατικές επιχορηγήσεις για τα φιλοζωικά σωματεία, εθελοντές είναι όλοι τους, όπως εξυπακούεται επίσης ότι υπάρχουν καλές και κακές φιλοζωικές, ή μάλλον ανοργάνωτες θα έλεγα για τις δεύτερες και με ανθρώπους που συχνά δεν είναι πολύ "συνεννοήσιμοι", το λιγότερο που μπορώ να πω και από τη δική μου εμπειρία γενικά, αφού έχω συναντήσει και αρκετούς "παλαβούς" φιλόζωους, που συνήθως είναι άνθρωποι που την έχουν δει "σωτήρες" των ζώων, χωρίς κανεναν άλλο σκοπό και ενδιαφέρον στη ζωή τους, γεγονός που από μόνο του είναι κάπως αρρωστημένο θα έλεγα...

Γι' αυτό που είπες Έφη παραπάνω σε σχέση με τα όσα ειπώθηκαν από μέλη φιλοζωικών στον ΣΚΑΙ, είμαστε σίγουροι ότι δεν "κόπηκαν" εντέχνως στο μοντάζ οι δηλώσεις και απλώς έπαιξαν ένα μέρος αυτών; Πάντως τα φιλοζωικά σωματεία εύλογα επιμένουν στο γεγονός ότι οι αρμοδιότητες των δήμων ενισχύονται, σε μια χώρα που ούτε τις υποδομές έχουν για να το κάνουν, αλλά ούτε και τη διάθεση, όπως έχουμε διαπιστώσει ουκ ολίγες φορές (15 χρόνια τώρα οι Δήμοι είναι ούτως ή άλλως αρμόδιοι για τη διαχείριση των αδέσποτων..) και τι έχουμε διαπιστώσει, πέρα από την ανικανότητά τους; Μολονότι όντως προβλέπονται κρατικές επιχορηγήσεις για τους δήμους, έστω και περιορισμένες και υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που αναπτύσσουν έστω μία στοιχειώδη φιλοζωική δραστηριότητα. Όταν όμως αφαιρείται το δικαίωμα από τα σωματεία να προωθούν ζώα για υιοθεσία και αυτό μεταφέρεται αποκλειστικά στους Δήμους πώς να μην επιμείνουν σε αυτό, εφόσον αν το καλοσκεφτούμε από καταστατικού τους, αυτό είναι το κύριο μέλημά τους...περιθάλπτουν ζώα και έπειτα φροντίζουν για την υιοθεσία τους!

Ένα άλλο σημείο που χρήζει ιδιαίτερης προσοχής είναι ότι για ζώα που έχουν χαρακτηρισθεί ως επιθετικά, με βάση το αποσυρθέν υπό διαβούλευση νομοσχέδιο (Αρ. 9, παρ. 4γ αα) θα υπάρχει η δυνατότητα να παραπέμπονται απευθείας σε τριμελείς επιτροπές κτηνιάτρων, που συστήνει ο Δήμος, χωρίς μέλος φιλοζωικού σωματείου (όπως γίνεται στις 5μελής επιτροπές), με αποτέλεσμα να ανοίξει ο δρόμος για άδικες ευθανασίες, που θα μπορούσαν να είχαν αποφευχθεί...Πρόσφατο παράδειγμα εδώ στη Λάρισα, 5 υγιέστατα σκυλιά κρίθηκε αναγκαίο να ευθανατιστούν λόγω επιθετικότητας και έπειτα από μεγάλη κινητοποίηση των τοπικών φιλοζωικών απεφεύχθη..για την ώρα τουλάχιστον και ευτυχώς τα τρία από αυτά ήδη έχουν υιοθετηθεί...Να σκεφθείτε μόνο ότι το ένα εκ των 5 θα πήγαινε για ευθανασία λόγω επίθεσης που είχε κάνει σε γάτα...
Τέλος Αλεξάνδρα μου, οι φιλοζωικές έχουν συνήθως όλη την καλή διάθεση να συνεργαστούν με τις κρατικές υπηρεσίες (που έχουν και τα μέσα και τις επιχορηγήσεις άλλωστε), ωστόσο στη μεγάλη πλειονότητα των περιπτώσεων βρίσκουν "τοίχο" μπροστά τους..δυστυχώς!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη roccohooshie : 27-03-18 στις 21:56.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:22, 27-03-18:

Γι' αυτό που είπες Έφη παραπάνω σε σχέση με τα όσα ειπώθηκαν από μέλη φιλοζωικών στον ΣΚΑΙ, είμαστε σίγουροι ότι δεν "κόπηκαν" εντέχνως στο μοντάζ οι δηλώσεις και απλώς έπαιξαν ένα μέρος αυτών;
,για τιποτα δεν ειμαι σιγουρη Μαρια μου,ΑΛΛΑ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΚΑΝ Ο σκαι.Σε τοσα σαιτ μπηκα,τοσα ποστ ειδα στο φεεις,μαλιστα και απο φιλοζωικες οργανωσεις..ενα ρημαδι λινκ απο την διαυγεια ΔΕΝ ΕΙΔΑ!Αυτο ειναι απαραδεχτο,και δειχνει την μαλακια του ελληνα και ποσο ερασιτεχνικα δρουμε.Το θεωρω παρα πολυ σημαντικο κομματι αυτο και ειναι πιστεψε με.Η γυναικα του καισαρα δεν αρκει να ειναι τιμια,αλλα πρεπει και να φαινεται τιμια!
Και ολα στο φως και στην διαφανια με αποδειξεις κλπ.
Λοιπον...επαγγελματισμος σε ολα,ακομα και οταν ειμαστε εθελοντες.
Και γμτ..ας στεκονται στα σημαντικα κομματια που αφορουν ΟΛΟΥΣ ,οι φιλοζωικες,και οχι μονο οταν αυτες θιγονται,εστω και σαν κυρος.
Και ξαναλεω,το πολυ σημαντικο κομματι των φιλοζωικων,που τους πας αδεσποτο ζωο και μονο που δεν σε βριζουν.Συγνωμην..αλλα σε αυτο το θεμα τους κατηγορω ασυστολα.
ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΧΧΤΟΙ.ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΖΩΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΤΑ ΠΑΣ.Στις περισσοτερες περιπτωσεις.Δεν λεω σε ολες,αλλα δυστυχως στις περισσοτερες.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:41, 27-03-18:

Στις 46.317 υπογραφες ειμαστε....εβαλαν τν πηχη στις 60.000 τωρα! Αντε να τις φτασουμε ρε παιδια!
https://secure.avaaz.org/el/petition...gname=victoria
Σαφως ΠΑΝΤΑ αναφερομαι σε αυτους που διαφωνουνμε την προταση του νομοσχεδιου,που αποσυρθηκε βεβαια,αλλα ειναι σημαντικο να δειξουμε την αντιθεση μας.Σκεφτητε,αν κανενας δεν διαμαρτυροτανε,απλα θα περναγε.
Και ξαναβαζω και το λινκ απο την διαυγεια,ετσι να το βλεπουμε ,καθως εχουν περασει καποια αρκετα ποστ απο τοτε που μπηκαν τα λινκ,και να εχουμε τις αποδειξεις ποσο εκτρωμα νομοσχεδιο ειναι.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 27-03-18 στις 22:44.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους