Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,495 εγγεγραμμένα μέλη και 718,123 μηνύματα σε 22,532 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 289 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Επιτρέπεται η σίτιση αδέσποτων ζώων;

Athanasia79

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Athanasia79
H Athanasia79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Athanasia79 έγραψε στις 14:11, 16-07-14:

Η αλήθεια είναι ότι δεν αγχώνομαι ιδιαίτερα. Ξέρω ότι δεν μπορούν να μου κάνουν τίποτα. Στο κάτω κάτω ας έρθει ο δήμος και ας φροντίσει να τα μαζέψει. Αλλιώς ας μαζέψουν αυτούς σε κανένα ίδρυμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 10:41, 20-07-14:

καλησπέρα
Αθανασία, επειδή τα ίδια περίπου τραβάω εγώ, εχω πάει 2 φορες στο τμήμα και κανεις μα κανεις δεν ηξερε τον νόμο.
Επειδη τα τμηματα δεν εχουν ιντερνετ ( ω ναι....) τυπωσε τον νόμο και εχε τον μαζί σου
το καλυτερο χουνέρι βεβαια τους το εκανα οταν τους καλεσα Κυριακη να κατασχεσουμε ζωα απο παρανομο μικροπωλητη που τα ειχε σε αθλια κατασταση Μειναμε εκει 8 ωρες εβαλα τις φωνές να βρουν και να διαβάσουν τον νόμο κάλεσα το ΕΚΠΑΖ και στο τελος .... δικαιωθηκα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 13:57, 20-07-14:

Αθανασία σίγουρα δεν μπορούν νσ κάνουν τίποτα ούτε σε εσένα ούτε και σε κάποιον άλλον εφόσον πρόκειται για αδέσποτα.
το μόνο που με τρομάζει είναι μην αρχίσουν να ρίχνουν φόλες ή βάζουν φάρμακα οι ηλίθιοι..
Έχετε το νου σας όσο μπορείτε και αν αντιληφθείτε τίποτα τρέξτε μετά εσείς για καταγγελίες...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 03:35, 21-07-14:

επειδή σε αυτό που λέει η Ιωάννα εχει δίκιο το θέμα ειναι να μην φτάσουν ως εκει. Εάν εχεις κάποια φιλοζωική στην περιοχή σου ζήτησε τους βοήθεια , εμεις εδώ έχουμε κάνει αυτοκόλλητα και με την βοήθεια του Δήμου τα κολλάμε σε κάδους απορρημ'ατων και κολώνες σε περιοχές που ταίζουμε και υπάρχουν @!$#%!@ που απειλούν ( γράφει οτι η σίτηση αδέσποτων ζώων ειναι νόμιμη και ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ βάσει του Ν. 4039/12 και της εγκυκλίου 1/13/1631/8,4,13 του Αρείου Πάγου. Μην ενοχλείτε τους εθελοντές καλύπτονται απο τον Νόμο και η διαδικασία ειναι αυτόφορη , επίσης ΜΗΝ πειράζετε τα ζώα οι παραβάτες τιμωρούντε με ποινή φυλάκισης και χρηματικό πρόστιμο)ετσι αυτοί που ενοχλούνταν και γκρίνιαζαν, τωρα κοιτάν απο το παράθυρο και μουρμουρίζουν μόνοι τους

Παράθεση

scroogy (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη scroogy
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H scroogy έγραψε στις 18:58, 03-04-15:

Καλησπερα σας. Εδω και κατι μηνες αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με το ταισμα των αδεσποτων γατιων απο τους ενοικους της πολυκατοικιας μου.
Χτες εκανα μια δημοσιευση σ ενα γκρουπ με νομικους στο φβ, αλλα οι απαντησεις ειναι λιγο σε "ξυλινη γλωσσα" και δε με βοηθανε ιδιαιτερα.

Παραθετω το αποσπαμα που εγραψα στο συγκεκριμενο γκρουπ, αν και το θεμα ειναι πολυ μεγαλυτερο και πολυπλοκοτερο, απλα δε μπορουσα να το αναλυσω ολοκληρο για να μην ειναι "σεντονι"

Καλησπερα σας, αντιμετωπιζω σοβαρο προβλημα με το ταισμα των αδεσποτων γατιων της πολυκατοικιας (3 πλεον εμειναν, 4 εξαφανιστηκαν "μαγικα") κ θελω να ρωτησω καταρχας συνοπτικα τα εξης:
1.Μπορει ο εσωτερικος κανονισμος της πολυκατοικιας αν το απαγορευει, να υπερεχει του γενικου κανονα (νομου 4039) που επιτρεπει το ταισμα των αδεσποτων;
2.Διαθετω ιδιοκτητο ανοιχτο παρκινγκ πυλωτης που ομως το χρησιμοποιουν ατομα της πολυκατοικιας (χωρις χρηματα, ουτε καν την αδεια μου), καθως εγω δεν εχω αυτοκινητο. Καθως αυτος θεωρειται ιδιοκτητος χωρος, μπορω να τις ταιζω εκει;
και 3. σ ενα απο τα πολλα email ο διαχειριστης μου αναγραφει το εξης:
<<<< Ο νόμος 4039/2012 στο αρθρο 8 παράγραφος 3 αναφέρει:
Απαγορεύεται η διατήρηση και παραμονή ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας. Επιτρέπεται όμως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον ακάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η ομόφωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών. Σε περίπτωση που δεν τηρείται η απόφαση της συνέλευσης επιβάλεται πρόστιμο 300€ ανα ζώο.
Διαβάστε και μόνοι σας τον νόμο, προβλέπει το παραπάνω και άλλα πολλά.
https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-15-2012-%CF%83…>>>>>>
Ειναι δυνατον να ισχυουν αυτα με τα 300 ευρω; Δεν το διαβασα ολο, αλλα δεν ειδα πουθενα κατι τετοιο.
Να σημειωσω οτι εδω και μια εβδομαδα, εχω αρχισει να τις ταιζω στον απεναντι δρομο, εκει που βρισκεται ενας καδος απορριματων, μου το απαγορευουν ΚΑΙ ΑΥΤΟ!!!

ΝΟΜΟΣ 4039/2012 | ΦΕΚ Α 15-2012 | σελίδα 6
ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘΜ. 4039 Για τα δεσποζόμενα και τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς και την προστασία των ζώων από την εκμετάλλευση ή τη χρησιμοποίηση με κερδοσκοπικό σκοπό.
NOMOI.INFO

Παρακαλω βοηθηστε με με τις γνωσεις/απαντησεις σας. Τηλ επικοινωνιας 6988225299 ή φβ https://www.facebook.com/Anastasia222

Ευχαριστω πολυ,
Αναστασια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 03-04-15 στις 20:17. Αιτία: απόσπαση
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:23, 03-04-15:

Αυτό που μπορώ να σου προσφέρω είναι αυτό.
"Ο νόμος 4235/2014 άρθρο 46 παράγραφος ε συγκεκριμένα αναφέρει: «10. Την ευθύνη για την επίβλεψη και τη φροντίδα των επανεντασσόμενων αδέσποτων ζώων έχουν, από κοινού, οι Δήμοι, οι οποίοι μάλιστα δύνανται να δημιουργήσουν και σημεία παροχής τροφής και νερού για τα ζώα αυτά, καθώς και τα συνεργαζόμενα με αυτούς φιλοζωικά σωματεία και ενώσεις. Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής».

Πηγή: Νόμος 4235/2014: Επιτρέπεται να ποτίζουμε και να ταΐζουμε τα αδέσποτα ζώα! | www.zoosos.gr "
Και το link για τον νέο νόμο.
Θα κοιτάξεις να βρεις το άρθρο 46 παράγραφο ε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:27, 03-04-15:

Οντως ετσι ειναι.
Αν θιυμαμαι καλα,οντως στην πυλωτη δεν απαγορευεται απο τον νομο,αλλα αν η συνελευση της πολυκατοικιας εχει αποφασισει να μην επιτρεπεται..εκει υπαρχει προβλημα.
Ομως στο πεζοδρομιο,σαφως δεν απαγορευεται αρκει,οπως λεει και η βασω να τηρουνται οι κανονες υγειηνης,τουτεστιν ξηρη τροφη,οχι υγρη.
Εγω παιδια ξερετε τι κανω;Βαζω ξηρη τροφη αλλα ακομα και αποφαγια(κρεας εννοειται που εχει περισσεψει) διπλα ακριβως απο καδους σκουπιδιων.Διοτι καταρχην εκει πανε τα αδεσποτα κατα δευτρερον οκ...καδοι σκουπιδιων ειναι,σκουπιδια εχει διπλα η ξηρα τροφη τι πειραζει;
Με τιποτα δεν μπορουν να σου απαγορευσουν να ταιζεις αδεσποτα εκτος πυλωτης,αυτο ειναι σιγουρο.
Εκτυπωσε τον νομο και τριψους τον στη μουρη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατέχων
Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Γατέχων έγραψε στις 21:45, 17-10-16:

Ρε παιδιά από την καλή σου την καρδιά αφελώς πράττοντας , ταίζεις ψιψινες στο προαύλιο του σχολείου που εργάζεσαι και συν τω χρόνω μαζευτούνε πολλά θα έχεις πρόβλημα έτσι δεν είναι; κάτι διάβασα σχετικά με ψυλλους στις τάξεις
και έχω αρχίσει να ανησυχώ αλλά τι να κάνεις που ταΐζοντάς αυτά που είναι δίπλα στο σχολείο έρχονται και άλλα; δεν επιτρέπεται όμως η επανατοποθέτηση σε σχολεία νοσοκομεία γυμναστήριο Πως τααπομακρύνεις είναι το θέμα υπάρχει διαμαρτυρία με τους γνωστούς κινδύνους ...ειχα χρόνια να γράψω λόγω Ψυχικού φόρτου αλλά τι θα κάνω αύριο ;για βοηθήστε έχω απελπιστεί θα χάσουμε και τη δουλειά μας στο τέλος .

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατέχων : 17-10-16 στις 21:48.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,389 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:52, 17-10-16:

Φιλε μου ειδικα με τις γατες δεν υπαρχει κανενα προβλημα.Αυτα με τους ψυλλους ειναι μαλακιες.Εκει που ειναι καπως πιο σοβαρο ειναι μετα σκυλια,και αυτο μονο διοτι οντως μπορει καπιο σκυλι να δαγκωσει παιδι,καθαρα επειδη πχ μπορει να το πειραζουν ή επειδη μπορει να τον πατησουν κλπ.
Παρολα αυτα στο δικο κου σχολειο..εχουμε υιοθτησει 3 σκυλια και τα ταιζουμε..και μαλιστ μπαινουν και μεσα στο σχολειο.
Ψυλλους εχουν και τα χορταρια που παταμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 09:27, 18-10-16:

Επειδή όντως νομικά καλύπτεσαι να ταΐζεις τις γάτες, μήπως να τους λογίκευες? Να τα ταΐζεις μετά το σχόλασμα, πίσω από το σχολείο? Δεν μπορώ να φανταστώ τι πρόβλημα θα υπήρχε να τα τάιζες εκεί...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

Ο Γατέχων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 172 μηνύματα.

O Γατέχων έγραψε στις 15:35, 18-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από pepper
Επειδή όντως νομικά καλύπτεσαι να ταΐζεις τις γάτες, μήπως να τους λογίκευες? Να τα ταΐζεις μετά το σχόλασμα, πίσω από το σχολείο? Δεν μπορώ να φανταστώ τι πρόβλημα θα υπήρχε να τα τάιζες εκεί...
Ναι, το σκεφτηκα αυτό να ταΐζονται εκτός σχολείου ...αλλά και πάλι για λόγους ανωνυμίας δεν μπορώ να δώσω εδώ πολλά στοιχεία τώρα από το σκέφτομαι. Βασικά φταίει που οι άντρες είμαστε και λίγο μπουνταλάδες ενώ τα κορίτσια είναι πιο πονηρεμένα τα πιάνουν πιο εύκολα τα μηνύματα . σε τι αυταπάτες έχω πέσει δεν περιγράφεται χαϊβάνι σκέτο τι να σας πω.
Υπόψιν βράδυ τα ταΐζω πάντα...Ποτέ με μαθητές εκεί.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατέχων : 18-10-16 στις 16:06.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

O Γατέχων έγραψε στις 17:52, 05-06-17:

Αφελής απορία: Τι φάση παίζεται εδώ;
https://www.zoosos.gr/to-gumnasio-lu...#axzz4isi5t72E

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:00, 05-06-17:

Ομολογώ δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς φίλε Γατέχων...
Για ποιά φάση λες; To άρθρο λέει για κάποιες γατούλες που ζουν στο συγκεκριμένο σχολείο και πως το καλοκαίρι που λείπουν τα παιδιά, τις ταίζουν κάποιοι φιλόζωοι δάσκαλοι και καθηγητές.

Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

O Γατέχων έγραψε στις 21:00, 05-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Ομολογώ δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς φίλε Γατέχων...
Για ποιά φάση λες; To άρθρο λέει για κάποιες γατούλες που ζουν στο συγκεκριμένο σχολείο και πως το καλοκαίρι που λείπουν τα παιδιά, τις ταίζουν κάποιοι φιλόζωοι δάσκαλοι και καθηγητές.
Αναρωτιέμαι πως γίνεται κάτι τέτοιο αν ο νόμος απαγορεύει τη σίτιση αδέσποτων ζώων εντός του σχολείου. Καλά κάνουν οι εκπαιδευτικοί και μπράβο τους βέβαια ...να δούμε εγώ πως θα τα. βγάλω πέρα ..τουλαχιστον να υπήρχε κάποιο ενδιαφέρον για στειρωσεις αλλά ούτε γι'αυτό νοιάζονται οι παράγοντες των σχολείων εν γένει.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:05, 05-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Γατέχων
Αναρωτιέμαι πως γίνεται κάτι τέτοιο αν ο νόμος απαγορεύει τη σίτιση αδέσποτων ζώων εντός του σχολείου. Καλά κάνουν οι εκπαιδευτικοί και μπράβο τους βέβαια ...να δούμε εγώ πως θα τα. βγάλω πέρα ..τουλαχιστον να υπήρχε κάποιο ενδιαφέρον για στειρωσεις αλλά ούτε γι'αυτό νοιάζονται οι παράγοντες των σχολείων εν γένει.
Πάντως υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα σχολείων που είτε ταίζουν, είτε υιοθετούν κάποιο ζωάκι και το φροντίζουν όλοι μαζί από κοινού.
Εσύ απλά μάλλον έπεσες σε μη φιλόζωα άτομα... Λυπάμαι ειλικρινά αλλά η μόνη λύση που βλέπω για να μην κινδυνέψουν και τα γατούνια, είναι αυτό που σου είπε η Πουπουλίνα. Να αρχίσεις σιγά σιγά να τα ταίζεις κάπου εκτός σχολείου και θα συνηθίσουν.
Το έχω κάνει και το ξέρω, μετακόμισα κάποτε λίγα στενά πιο πάνω και μέσα σε δυό μήνες που φτιαχνόταν το σπίτι μου, κάθε βράδυ τάιζα τα αδέσποτα και λίγο πιο πέρα κι έτσι τα έμαθα να τρώνε στο νέο μου σπίτι.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:34, 05-06-17:

Δεν καταλαβαινω τις αποριες σου.

..οκ..ο νομος λεει αλλα..καποιοι ειναι πιο πονοψυχοι και τα ταιζουν.Ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως;Καποιοι αψηφουν τον νομο.Καποιοι αλλοι οχι.Εγω σου λεω οτι αν εχεις προβλημα με τους γονεις..ταιζε τα οχι μεσα στο σχολειο.Απλα τα πραγματα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-06-17 στις 22:41.
Παράθεση

Γατέχων

Δραστήριο Μέλος

O Γατέχων έγραψε στις 08:39, 06-06-17:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Δεν καταλαβαινω τις αποριες σου.

..οκ..ο νομος λεει αλλα..καποιοι ειναι πιο πονοψυχοι και τα ταιζουν.Ποιο ειναι το προβλημα σου ακριβως;Καποιοι αψηφουν τον νομο.Καποιοι αλλοι οχι.Εγω σου λεω οτι αν εχεις προβλημα με τους γονεις..ταιζε τα οχι μεσα στο σχολειο.Απλα τα πραγματα.
Ε δε είμαι και κανας.σκληρός τύπος..ευάλωτος και αγαθός όσο δεν πάει...Εσείς βεβαια τα είπατε με το καλύτερο τρόπο και δεν θα σας ενοχλούσα εάν μπορούσα να απευθυνθώ άμεσα εκεί που έπρεπε και σας ευχαριστώ τα μάλα. Και αν περάσω ενα Γολγοθά που θα με σακατεψει αυτό θα οφείλεται σε δική μου αδυναμία. Σας χαιρετώ λοιπόν ελπίζω όχι δια παντός....

Παράθεση

kokkinoylhs

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kokkinoylhs
H kokkinoylhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H kokkinoylhs έγραψε στις 21:50, 06-06-17:

Εγώ θα ζητούσα από το Δήμο να κανονίσει για τη στείρωσή τους. Είναι υποχρέωσή τους άλλωστε, βάσει νόμου. Τώρα που είναι καλοκαίρι και δεν λειτουργεί το σχολείο είναι η κατάλληλη εποχή θεωρώ για να μην έχετε προβλήματα με τους φανατικούς «νομοταγείς» πολίτες (για κακό πάντοτε επικαλούνται τους νόμους). Γιατί όσο ταΐζονται, τόσο γεννάνε. Αλλά πάλι να μη ταΐζονται; Μέσα στο προαύλιο χώρο του σχολείου πάλι, είναι πιο ασφαλή από το να είναι στο δρόμο. Απλά να περιορίζεται ο αριθμός τους!

Παράθεση

eperakis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη eperakis
Ο eperakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O eperakis έγραψε στις 10:48, 07-03-18:

αλημέρα. Επειδή δεν βρίσκω κάτι σαφές και το θέμα εδώ είναι παλιό:

Ο νόμος 4235/2014 άρθρο 46 αναφέρει: 'Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής'.

Ταίζαμε στην πυλωτή αρχικά 4 γάτες και τώρα εμφανίζονται καμμιά φορά και πάνω από 10. Αυτό έχει ενοχλήσει κάποιους ένοικους. Απαίτησαν να τα ταίζουμε στο πεζοδρόμιο. Μόνο που εκεί είναι είσοδος γκαράζ και επιπλέον βλέποντας την τροφή θα πετάγονται από τον απέναντι δρόμο.

Η ερώτηση μου είναι αν ξέρει κάποιος εάν κάπου λέει ότι απαγορεύεται το τάισμα στην πυλωτή ή αν λέει κάπου ότι επιτρέπεται το τάισμα στην πυλωτή ή αν υπάρχει νομικό προηγούμενο.

Εννοείται ότι τους βάζουμε μόνο ξηρά τροφή και πάντα νεράκι.

Eπίσης δεν καταλαβαίνω παλαιότερο σχόλιο για την γενική συνέλευση των ιδιοκτητών, ότι αν το απαγορέψει υπάρχει πρόβλημα. Δηλαδή αν μια γενική συνέλευση αποφασίσει να μην πληρώνουμε νερό υπερέχει του Νόμου?

Δεν με απασχολούν προς το παρών άλλα θέματα (σχέσεις με ενοίκους, αν είναι καλόψυχοι ή όχι κτλ), απλά θέλω να ξέρω για να δώ πως θα κινηθώ γενικότερα.

Ευχαριστώ για όποιον γνωρίζει και μου απαντήσει
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 15:23, 07-03-18:

Δεν γνωρίζω τα περί νόμου αλλά και νόμος να υπήρχε ,οι ανεγκέφαλοι πάντα θα βρούνε τρόπο να μας εκνευρίζουν.
Για να γλυτώσετε από τις γκρίνιες τάιζε τα γατάκια λίγο πιο κάτω ,παραδίπλα κλπ .Βέβαια πάλι θα λένε.Πάντως σχολείο δεν είναι η οικοδομή,νοσοκομείο δεν είναι ,λογικά ταίζεις αλλά οι φόλες καραδοκούν.
Θα σου απαντήσουν και έμπειρα μέλη επί του θέματος.Προσωπικά σου εύχομαι καλή συνέχεια στον αγώνα.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:04, 08-03-18:

Επιτρεπεται πλεον ,και οταν λεω πλεον,εννοω με τον νεο νομο,οχι με τον παλιο,η σιτιση αδεσποτων ζωων οπως τα λεει αυτο που εβαλες,να τηρουνται καποιοι οροι.Δηλαδη στην ουσια να τους δινουμε ξηρη τροφη,επειδη δεν αφηνει καταλοιπα.Αν καποιος δινει υγρη,επιτρεπεται αλλα το δινεις επιτοπου,δηλαδη το βαζεις σε μπωλακι,το τρωει και μετα το απομακρυνεις και το πλενεις το μπωλακι,δεν μενει κατω.Για αυτο ειναι προτιμοτερη η ξηρη τροφη..δεν λερωνει και δεν δημιουργει εστιες μολυνσεις.Και βεβαια οχι να πεταμε αποφαγια.
ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΑΥΤΑ.Εκει που απαγορευεται ειναι εξω απο σχολεια και νοσοκομεια,οπουδηποτε αλλου επιτρεπεται.
Εχουμε και εδω τον νεο νομο,επειδη τωρα δεν πριλαβαινω να τον βρω...ελπιζω το βραδακι.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:24, 14-12-18:

Χθες τη νύχτα που κατέβασα τα σκουπίδια μια αδεσποτούλα έτρεξε (δυστυχώς κουτσαίνοντας στο ένα μπροστινό) κοντά μου...Της κατέβασα τροφή και την έβαλα κάτω από το αμάξι μου γιατί έχουμε και τον παλαβό ζωοεχθρό που έχω αναφέρει και παλιότερα. Δεν είναι μια τυχαία γάτα...Την φρόντιζε ένα ζευγάρι. Δυστυχώς δεν την υιοθέτησαν γιατί είχαν ήδη 2 γάτες. Πριν δύο χρόνια μετακόμισαν και η γατούλα έμεινε ορφανή. Δεν τους κρίνω. Πως θα μπορούσα άλλωστε;( Τα ίδια έκανα κι εγώ ακριβώς πριν δυο χρόνια με την Σκουμπίτσα. Τα έφερε έτσι η ζωή και επανόρθωσα.) Όταν μετά από μήνες ήρθε να πάρει τυχόν λογαριασμούς ο άντρας, είδα από τις πιο σπαραχτικές σκηνές της ζωής μου. Δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψω τα αισθήματα αυτής της γάτας. Ένα μείγμα τρελής χαράς και διαμαρτυρίας...Και απόγνωσης όταν έφυγε ο αγαπημένος της...Έστεκε στο χαλάκι της εισόδου για μέρες χωρίς να τρώει. Απλά κοιτούσε με δίψα ποιος βγαίνει ...Και μετά η απογοήτευση.Σίγουρα ο κακός της ιστορίας θα την χτύπησε γιατί δεν ξαναπλησίασε. Ζούσε όμως στη γειτονιά. Όταν πεινούσε πολύ, ερχόταν κοντά και ζητούσε φαγητό. Της κατέβαζα...Αργά τη νύχτα πλησίαζε. Πολλές φορές κοιτάζω από το μπαλκόνι και όταν τη δω της κατεβάζω φαγητό.Πριν κανά μήνα την είδα κουτσή. Αφού δεν την ξανάδα, θεώρησα πως πέθανε. Χθες τη νύχτα ξαναήρθε και ένιωσα βαθιά ανακούφιση.Για πρώτη φορά με άφησε να την χα'ιδέψω. Δεν ξέρω τι να κάνω με αυτή την ψυχούλα. Κάτι θα σκεφτώ όμως...Συγνώμη για το κουραστικό μήνυμα αλλά για μένα το θέμα δεν είναι η σίτιση των αδέσποτων. Αυτό δεν είναι συζητήσιμο. Είναι η ψυχούλα τους...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατόκαρδος : 14-12-18 στις 22:47.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,559 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 23:08, 14-12-18:

Έχεις απόλυτο δίκιο, Ορέστη.
Δεν είναι μόνο η τροφή του σώματος, αλλά και της καρδιάς που χρειάζονται αυτές οι αγνές ψυχούλες - και που δεν είναι άλλη από ένα χάδι, λίγη αγάπη.
Κάτι που εσύ σαν "Γατόκαρδος" γνωρίζεις πολύ καλά και θα κάνεις ότι είναι δυνατόν για να νιώσει η ταλαίπωρη, "ορφανή" γατούλα οτι κάποιος τη νοιάζεται στ'αλήθεια.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 23:32, 14-12-18:

Εγώ θα δίνω τροφή στα πεινασμένα και δε με νοιάζει τι λέει ο νόμος. Κατανοώ βέβαια το πνεύμα του νομοθέτη που είναι η προστασία της δημόσιας υγείας. Καλά είναι να δίνουμε ξηρά τροφή και όταν δίνουμε νωπή να φροντίζουμε να μη μένουν υπολείμματα... Αλλά ο νομοθέτης ας γίνει πιο αυστηρός και με τα δίποδα που φτύνουν στο δρόμο,πετάνε αποτσίγαρα και αποφάγια, μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα πετώντας καμένα λάδια,υδραργυρικά θερμόμετρα,μπαταρίες, σκοτώνουν βιότοπους με πλαστικά και τελευταία να αφήσει τα έρμα τα ζωάκια. Υπέρτατος νόμος είναι ο νόμος του πεινασμένου. Πεινασμένου ανθρώπου και πεινασμένου ζώου.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 02:40, 18-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Γατόκαρδος
Εγώ θα δίνω τροφή στα πεινασμένα και δε με νοιάζει τι λέει ο νόμος. Κατανοώ βέβαια το πνεύμα του νομοθέτη που είναι η προστασία της δημόσιας υγείας. Καλά είναι να δίνουμε ξηρά τροφή και όταν δίνουμε νωπή να φροντίζουμε να μη μένουν υπολείμματα... Αλλά ο νομοθέτης ας γίνει πιο αυστηρός και με τα δίποδα που φτύνουν στο δρόμο,πετάνε αποτσίγαρα και αποφάγια, μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα πετώντας καμένα λάδια,υδραργυρικά θερμόμετρα,μπαταρίες, σκοτώνουν βιότοπους με πλαστικά και τελευταία να αφήσει τα έρμα τα ζωάκια. Υπέρτατος νόμος είναι ο νόμος του πεινασμένου. Πεινασμένου ανθρώπου και πεινασμένου ζώου.
Αχ αγαπητε φιλε. Ποσα να αντεξουμε πλεον σε αυτη τη ζωη με ολα τα διποδα ανθρωποειδη που μας περιτρυγυριζουν. Χτες πηγαμε και μεις σε ενα μοναστηρι και ειχε μια αδεσποτη σκυλιτσα σκελετωμενη και αρρωστη. Τη χαιδεψα και με ακολουθουσε απο πισω. Κοιτουσα ομως με πολυ θυμο πως εκαναν οι καλοι χριστιανοι που πηγαν να προσκυνησουν!! Τους πλησιαζε το σκυλακι και εκαναν λες και θα τους φαει ενω ουτε καν να γαβγισει. Οσο για ολους τους τρελους γειτονες που και σε μας ολοενα πληθαινουν επικινδυνα τι να πω. Αηδια νιωθω. Εκει που ταιζω τις γατες μου ελεγαν πως πιο κατω που εχει ενα χωραφι ενας μλκς εχει 4 σκυλους και τους εμαθε να σκοτωνουν τις γατες οι οποιες ολο και λιγοστευουν. Γιατι τοση κακια; Αν τα μισουν ας μην τα ταισουν. Και μεις τους μισουμε αλλα δυστυχως ζουν αναμεσα μας
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,559 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 10:36, 18-12-18:

Έχεις απόλυτο δίκιο Νικόλ μου και σε νιώθω.

Έτσι εξηγείται- για να πω την αμαρτία μου- ότι στα χείλη μου αυθόρμητα σχηματίστηκε να "κακό" χαμόγελο όταν είδα την εικόνα αυτή:

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 21:51, 18-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Έχεις απόλυτο δίκιο Νικόλ μου και σε νιώθω.

Έτσι εξηγείται- για να πω την αμαρτία μου- ότι στα χείλη μου αυθόρμητα σχηματίστηκε να "κακό" χαμόγελο όταν είδα την εικόνα αυτή:

Απλα τελειο! Η μονη διαφορα ειναι οτι αν πατησουμε ανθρωπο και τον σκοτωσουμε θα παμε φυλακη! Αλλιως αν ηταν καποια απο αυτα τα τερατα μην σου πω μπορει να το εκανα και επιτηδες
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:20, 18-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nicole1987
Απλα τελειο! Η μονη διαφορα ειναι οτι αν πατησουμε ανθρωπο και τον σκοτωσουμε θα παμε φυλακη! Αλλιως αν ηταν καποια απο αυτα τα τερατα μην σου πω μπορει να το εκανα και επιτηδες

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους