Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,620 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 361 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απαγορευμένες μάρκες για τις γατούλες...Οδηγός τροφών

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νικος βυρωνας
Ο νικος βυρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O νικος βυρωνας έγραψε στις 18:44, 28-07-09:

Εχω ασχημες εμπειριες με τις διαφορες τροφες που εχω αλλαξει στην χρυσουλα[εχει ευαισθητο στομαχακι] και ηθελα να ενημερωσω για τις κατωτερης ποιοτητας τροφες που εχω δωσει......
whiskas-δεν γλυτωσα εμμετους και δοιαρροια απο αυτην αφηστε που περιεχει καθως και η παρακατω χημικα που τις κανουν ελκυστικες στις γατες και μπορει 1,5 χρονων να κατουριουνται πανω τους και να χρειαστει ευθανασια...
friskies- δεν γλυτωσα εμμετους και δοιαρροια ουτε απο αυτην αφηστε που περιεχει καθως και η παραπανω χημικα που τις κανουν ελκυστικες στις γατες και μπορει 1,5 χρονων να κατουριουνται πανω τους και να χρειαστει ευθανασια...

OI ΧΕΙΡΟΤΕΡΕς ΤΡΟΦΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡΜΑΚΕΤ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ Η ΚΤΗΝΙΑΤΡΕΙΑ....

Τσιμπημενες τιμες--ειναι αληθεια οτι οι καλες ειναι ακριβες και δινουμε για 2κιλα καπου στα 18ευρω ενω για τις απλες 6,5 αλλα συμφαιρει γιατι γλυτωνουμε επισκεψεις στον κτηνιατρο και τρωνε λιγοτερο απο οτι με τις αλλες που οσο και να βαλεις πεινανε....
Μπορει να παρατηρησεται καλυτερο τριχωμα,λαμπερο και πολλα θετικα στην γατα σας μετα απο περιοδο με καλη τροφη....

iams-την δοκιμασα προσφατα και δεν μου αρεσε....ειναι χαμηλης ποιοτητας αλλα σαφεστατα αλυτερη απο τις παραπανω...πληρωνεις ομως τα ιδια λεφτα με τα οποια επερνες κατι πολυ καλυτερο....η εταιρια εχει κατηγορηθει με αποδειξεις για τα ζωα που σκοτωνονται στα πειραματα που κανουν στο εργαστηριο τους...εδω και 1,5 χρονο ανηκει στην eukanuba την οποια παλι δεν θα προτεινα γιατι ενω ειναι καλη υπαρχουν και πολυ καλυτερες[κατα την αποψη μου]

Εγω προσωπικα προτεινω καθως και οι περισσοτεροι κτηνιατροι και πετ σοπ την hills που εχει 100% καλα υλικα,ειναι ελεγμενη και η κορυφαια στο ειδος της...Μπορειτε να αγορασεται και πουρινα η ρουαλ κανιν που ειναι εξισου ικανοποιητηκες[οχι ολες τις πουρινα]....
ΑΣ εχουμε μια υγιης και ομορφη γατα-καλωσηρθα στην παρεα σας.....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 10:57, 29-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από νικος βυρωνας
Εχω ασχημες εμπειριες με τις διαφορες τροφες που εχω αλλαξει στην χρυσουλα[εχει ευαισθητο στομαχακι] και ηθελα να ενημερωσω για τις κατωτερης ποιοτητας τροφες που εχω δωσει......
whiskas-δεν γλυτωσα εμμετους και δοιαρροια απο αυτην αφηστε που περιεχει καθως και η παρακατω χημικα που τις κανουν ελκυστικες στις γατες και μπορει 1,5 χρονων να κατουριουνται πανω τους και να χρειαστει ευθανασια...
friskies- δεν γλυτωσα εμμετους και δοιαρροια ουτε απο αυτην αφηστε που περιεχει καθως και η παραπανω χημικα που τις κανουν ελκυστικες στις γατες και μπορει 1,5 χρονων να κατουριουνται πανω τους και να χρειαστει ευθανασια...

OI ΧΕΙΡΟΤΕΡΕς ΤΡΟΦΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡΜΑΚΕΤ ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΤΡΟΦΕΣ ΑΠΟ ΠΕΤ ΣΟΠ Η ΚΤΗΝΙΑΤΡΕΙΑ....

Τσιμπημενες τιμες--ειναι αληθεια οτι οι καλες ειναι ακριβες και δινουμε για 2κιλα καπου στα 18ευρω ενω για τις απλες 6,5 αλλα συμφαιρει γιατι γλυτωνουμε επισκεψεις στον κτηνιατρο και τρωνε λιγοτερο απο οτι με τις αλλες που οσο και να βαλεις πεινανε....
Μπορει να παρατηρησεται καλυτερο τριχωμα,λαμπερο και πολλα θετικα στην γατα σας μετα απο περιοδο με καλη τροφη....

iams-την δοκιμασα προσφατα και δεν μου αρεσε....ειναι χαμηλης ποιοτητας αλλα σαφεστατα αλυτερη απο τις παραπανω...πληρωνεις ομως τα ιδια λεφτα με τα οποια επερνες κατι πολυ καλυτερο....η εταιρια εχει κατηγορηθει με αποδειξεις για τα ζωα που σκοτωνονται στα πειραματα που κανουν στο εργαστηριο τους...εδω και 1,5 χρονο ανηκει στην eukanuba την οποια παλι δεν θα προτεινα γιατι ενω ειναι καλη υπαρχουν και πολυ καλυτερες[κατα την αποψη μου]

Εγω προσωπικα προτεινω καθως και οι περισσοτεροι κτηνιατροι και πετ σοπ την hills που εχει 100% καλα υλικα,ειναι ελεγμενη και η κορυφαια στο ειδος της...Μπορειτε να αγορασεται και πουρινα η ρουαλ κανιν που ειναι εξισου ικανοποιητηκες[οχι ολες τις πουρινα]....
ΑΣ εχουμε μια υγιης και ομορφη γατα-καλωσηρθα στην παρεα σας.....
Πράγματι η επιλογή μίας τροφης είναι πάρα πολύ σημαντικό πράγμα γιατί από αυτήν εξαρτάται η υγεία και μακροζωία της γάτας μας.Και εγώ εδώ και καιρό πια αγοράζω μόνο απο petshop ,συνήθως purina ή Royal.Όμως πιστεύω ότι στην διατροφή της γάτας μας πρέπει να προσθέτουμε και άλλα είδη π.χ. εγώ περιοδικά τους βράζω στήθος κοτόπουλου και τους το δίνω υγιεινό και τρελαίνονται. Επίσης έχω δοκιμάσει και άλλου είδους κρέας αλλά δεν τους δίνω ποτέ ωμή τροφή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 11:44, 29-07-09:

Εμείς αγοράζουμε την καλύτερη τροφή από την πρώτη μέρα που μπήκε ο Gandalf στο σπίτι. Ξεκινήσαμε με Hill's και συνεχίζουμε με κτηνιατρική Royal Canin για στειρωμένα και Royal Canin Growth για τον Ιβάν. Αυτό που έχω παρατηρήσει και θεωρώ απόρροια μιας προσεκτικής διατροφής, είναι το γεγονός ότι αν και κατακαλόκαιρο, ο Gandalf μαδάει σε πολύ λογικά πλαίσια. Είναι γεροδεμένος και με πολύ γυαλιστερό και απαλό τρίχωμα.

Κι ένα παράδειγμα για τις τροφές σούπερ μάρκετ.
Ο πεθερός μου έχει μια γάτα, ενός έτους σήμερα. Από την πρώτη μέρα τη μπούκωνε με Γουίσκας και Φρίσκις, κροκέτες και κονσέρβες. Η γάτα ήταν συνέχεια πεινασμένη. Εγώ του έλεγα συνέχεια να της δώσει άλλη τροφή, τα ίδια λεφτά θα ήταν, αλλά επέμενε ότι αυτές ήταν μια χαρά.
Σήμερα, ενός έτους πλέον, τη στείρωσε και ο κτηνίατρος διεπίστωσε ότι είναι και τίγκα στο παράσιτο και με πολύ περιορισμένη ανάπτυξη, λόγω παρασίτων και κακής διατροφής.
Την αποπαρασίτωση την έκανα εγώ, και μαζί του πήγα δώρο και ένα σάκο τροφή Royal. Όταν είδε την ημερήσια ποσότητα που θα έπρεπε να δίνει στη γάτα, με κοίταξε με δυσπιστία και είπε "Σιγά μη της φτάσει, όλο θα νιαουρίζει για περισσότερο".
Με πήρε τηλέφωνο χτες, εντυπωσιασμένος απ'το γεγονός ότι η γάτα δεν πεινάει πια, και αφήνει και τροφή στο μπολάκι της για αργότερα... τελικά πιο φτηνή θα του έρχεται ακόμα κι αν είναι η κτηνιατρική!!!

Ξέρω ότι το παράδειγμα είναι λίγο άκαιρο, γιατί η συγκεκριμένη γάτα είχε και παράσιτα. Αλλά σκεφτείτε: παράσιτα + τροφή με μηδενική θρεπτική αξία = καθόλου ανάπτυξη. Αν η τροφή της ήταν διαφορετική, θα είχε καλύτερη ανάπτυξη, και πιθανόν λιγότερα παράσιτα...

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 12:22, 29-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Melini
Εμείς αγοράζουμε την καλύτερη τροφή από την πρώτη μέρα που μπήκε ο Gandalf στο σπίτι. Ξεκινήσαμε με Hill's και συνεχίζουμε με κτηνιατρική Royal Canin για στειρωμένα και Royal Canin Growth για τον Ιβάν. Αυτό που έχω παρατηρήσει και θεωρώ απόρροια μιας προσεκτικής διατροφής, είναι το γεγονός ότι αν και κατακαλόκαιρο, ο Gandalf μαδάει σε πολύ λογικά πλαίσια. Είναι γεροδεμένος και με πολύ γυαλιστερό και απαλό τρίχωμα.

Κι ένα παράδειγμα για τις τροφές σούπερ μάρκετ.
Ο πεθερός μου έχει μια γάτα, ενός έτους σήμερα. Από την πρώτη μέρα τη μπούκωνε με Γουίσκας και Φρίσκις, κροκέτες και κονσέρβες. Η γάτα ήταν συνέχεια πεινασμένη. Εγώ του έλεγα συνέχεια να της δώσει άλλη τροφή, τα ίδια λεφτά θα ήταν, αλλά επέμενε ότι αυτές ήταν μια χαρά.
Σήμερα, ενός έτους πλέον, τη στείρωσε και ο κτηνίατρος διεπίστωσε ότι είναι και τίγκα στο παράσιτο και με πολύ περιορισμένη ανάπτυξη, λόγω παρασίτων και κακής διατροφής.
Την αποπαρασίτωση την έκανα εγώ, και μαζί του πήγα δώρο και ένα σάκο τροφή Royal. Όταν είδε την ημερήσια ποσότητα που θα έπρεπε να δίνει στη γάτα, με κοίταξε με δυσπιστία και είπε "Σιγά μη της φτάσει, όλο θα νιαουρίζει για περισσότερο".
Με πήρε τηλέφωνο χτες, εντυπωσιασμένος απ'το γεγονός ότι η γάτα δεν πεινάει πια, και αφήνει και τροφή στο μπολάκι της για αργότερα... τελικά πιο φτηνή θα του έρχεται ακόμα κι αν είναι η κτηνιατρική!!!

Ξέρω ότι το παράδειγμα είναι λίγο άκαιρο, γιατί η συγκεκριμένη γάτα είχε και παράσιτα. Αλλά σκεφτείτε: παράσιτα + τροφή με μηδενική θρεπτική αξία = καθόλου ανάπτυξη. Αν η τροφή της ήταν διαφορετική, θα είχε καλύτερη ανάπτυξη, και πιθανόν λιγότερα παράσιτα...
Πολύ σωστά! Συμφωνώ απολύτως:up::up:

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:37, 29-07-09:

Κι ομως,στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενη και η χρηση ωμου κρεατος στο καθημερινο διαιτολογιο της γατας.Στα νορβηγακια μου εδινε η εκτροφεας τους,εγω εδω δεν τους δινω,αλλα θα το συζητησω με τον κτηνιατρο και ισως το σκεφτω σαν ιδεα.Επισης σε συνδυασμο με καλης ποιοτητας κροκετες τους εδινε τουλαχιστον 2-3 φορες την εβδομαδα βρασμενο ψαρι,και αλλες τοσες βραστο κοτοπουλο.

Παράθεση

zanin

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zanin
H zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H zanin έγραψε στις 12:41, 29-07-09:

καλημέρα! εγώ στην Μαγια μου αγοράζω πλέον μόνο καλή τροφή. μέχρι τώρα της έχω δώσει
friskies kitten:
δεν την χόρταινε
whiskas: δεν την χόρταινε
purina pro plan kitten turkey: από αυτήν την τροφή δεν την έτρωγε όλη, πιθανόν χόρταινε με λίγη ποσότητα ή απλά δεν ξετρελένοταν 3κιλα 22,5?
perfect fit για γατια που παιζουν πολυ: μπορώ να πω πως την ετρωγε με μεγαλύτερη ευχαρίστηση από proplan μικρό σακουλι περίπου 4?

και τωρα της πήρα την
royal canin babycat ακόμα δεν την δοκιμάσαμε 2 κιλα 20?

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 12:48, 29-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Κι ομως,στο εξωτερικο ειναι πολυ διαδεδομενη και η χρηση ωμου κρεατος στο καθημερινο διαιτολογιο της γατας.Στα νορβηγακια μου εδινε η εκτροφεας τους,εγω εδω δεν τους δινω,αλλα θα το συζητησω με τον κτηνιατρο και ισως το σκεφτω σαν ιδεα.Επισης σε συνδυασμο με καλης ποιοτητας κροκετες τους εδινε τουλαχιστον 2-3 φορες την εβδομαδα βρασμενο ψαρι,και αλλες τοσες βραστο κοτοπουλο.
Για το βραστό ψάρι και κοτόπουλο δε θα διαφωνούσα ούτε κι εγώ, όταν όμως ρώτησα την κτηνίατρο, μου είπε ότι είναι περιττά, εφ'όσον τρώει τις σωστές τροφές. Οι καλές τροφές έχουν ακριβώς όσα θρεπτικά συστατικά χρειάζεται η γάτα, τόνισε.
Για το ωμό κρέας έχω ενστάσεις... αν το ζώο έχει μολυνθεί από τοξόπλασμα;

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,664 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:56, 29-07-09:

Η ιδια μου απαντησε οτι ποτε δεν ειχε προβλημα με παρασιτα εφοσον οι γατες αποπαρασιτωνονται τακτικα.Επισης θεωρει οτι ειναι καλυτερο να συμπληρωνεται η διατροφη τους με κρεας και οτι οντως βοηθα στην αναπτυξη συμπληρωματικα,καθως ειναι πιο κοντα στη φυσικη τους τροφη.Εμενα μου φανηκε σωστο σαν σκεψη,και στα γατια μου φαινεται να αρεσει πολυ αυτος ο τροπος.Ειδικα το ψαρακι το τσακιζουν,για το κοτοπουλο δεν τρελαινονται βεβαια,αλλα αυτα ειναι γουστα.Επισης διαβασα ψαχνοντας το θεμα για τα ωμα,οτι καποιοι δινουν βραστα κοκκαλα,μονο μοσχαριου,για εξασκηση των δοντιων και καλυτερο καθαρισμο.Δεν το εχω δοκιμασει,αλλα την Παρασκευη σκεφτομαι να τα συζητησω ολα αυτα με τον γιατρο που θα τα παρακολουθει και να αποφασισω αναλογα.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 13:16, 29-07-09:

Συμφωνώ για τα έξτρα που αναφέρεις αλλά σχετικά με την ωμή οι γνώμες διχάζονται.Αλλοι λένε ότι εφόσον είναι σαρκοβόρα από την φύση τους είναι λογικό να τους δίνουμε και ωμή.Αλλοί υποστηρίζουν ότι η ίδια η ωμή τους προκαλεί παράσιτα. Δεν ξέρω τώρα μπερδεύτηκα πάλι.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:28, 29-07-09:

Δημιουργει οντως παρασιτα,αλλα δεν ξερω αν η τακτικη αποπαρασιτωση μειωνει τους κινδυνους.Γι'αυτο θα μιλησω με το γιατρο μας πρωτα.Παντως τα δικα μου ετρωγαν και ωμα απο 40 ημερων και ειναι υγιεστατα.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 13:55, 29-07-09:

Δημιουργει οντως παρασιτα,αλλα δεν ξερω αν η τακτικη αποπαρασιτωση μειωνει τους κινδυνους.Γι'αυτο θα μιλησω με το γιατρο μας πρωτα.Παντως τα δικα μου ετρωγαν και ωμα απο 40 ημερων και ειναι υγιεστατα.
Άμα καθίσεις και το σκεφτείς ένα ζώο που είναι δημιουργημένο να τρώει ωμη τροφή αμα του δίνεις επεξεργασμένη τροφή το βγάζεις από την φύση του.Απο την άλλη μήπως τα σημερινά κρέατα μας είναι βρώμικα σε σχέση μ'αυτά του παρελθόντος?Νομίζω ότι το ιδανικό είναι να του δίνουμε με σύνεση βέβαια από όλες τις κατηγορίες και να μην το περιορίζουμε μόνο στην ξηρά.Ξεχνάτε που πέρσυ είχε γίνει μία ιστορία με την ξηρά τροφή στο εξωτερικό?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 13:58, 29-07-09:

Υπάρχει θέμα για τη διατροφή με ωμό κρέας, εδώ.

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 14:01, 29-07-09:

Εγώ δίνω royal και στα δύο, κιττεν του μικρού κ για στειρωμένα του μεγάλου, (ακόμα κ στο σκύλο δίνω royal ειδική για μικρόσωμα) τους είχα πάρει hills αλλά κανένας από τους δύο δεν έδειχνε να την συμπαθεί. Αυτά έχουν φάει μόνο.
Επίσης τους βράζω που κ που και κοτοπουλάκι με λίγο ρυζάκι κ καρότακια, ο τσίκο τρελαίνετε, κ ο σκύλος εννοείτε, αλλά ο σορμπέ το τρώει μόνο όταν το πρωτοφτιάχνω, μετά δεν το πλησιάζει:cool::cool:. Του αρέσει όμως πολύ όταν του βράζω ψαράκια.
Για το ωμό δεν θα το τολμούσα λόγω τοξοπλάσματος την ίδια γνώμη είχε κ η κτηνίατρος όταν την είχα ρωτήσει, τώρα όσο για το εκτροφείο, τι να πω? ίσως το ωμό να τους κάνει καλό, δεν ξέρω. Εγώ όμως γάτα που έρχεται σε επαφή μαζί μας δεν θα τις έδινα ωμό κρέας.
Συμφωνώ εννοείτε για τις τροφές των σούπερ μάρκετς, είναι απίστευτα κακή η ποιότητα τους, κ το διαπίστωσα περισσότερο με τον σκύλο που έχει κάνει εμετός σχεδόν όλες τις τροφές που έχουμε δοκιμάσει, με εξαίρεση τη ρουαλ κ κανά δυο από πετσοπ. Ειδικά του σουπερ μαρκετ... δε το συζητώ

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 14:04, 29-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Υπάρχει θέμα για τη διατροφή με ωμό κρέας, εδώ.
Ευχαριστουμε πολυ Αλικη!

Παράθεση

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

Ο νικος βυρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O νικος βυρωνας έγραψε στις 11:41, 30-07-09:

δοκιμασα την χιλς και η γατα μου βρηκε την υγεια της..δυστηχως πληρωνω κατι παραπανω αλλα ξερω οτι δεν θα παθει τιποτα η χρυσουλα!!μετα την στειρωση τι προτεινεται να δινω?για το αψητο κρεας πιστευω οτι δεν πρεπει να τις δινουμε αφου μπορουμε να ειμαστε σιγουροι με καλη τροφη.Οσο για κανενα κοτοπουλακι η κανα κρεατικο οταν εχουμε ειναι καλη ιδεα...:up:

Παράθεση

Luna και Snoopy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna και Snoopy
H Luna και Snoopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Luna και Snoopy έγραψε στις 11:57, 30-07-09:

Εγω εδινα στη Σνουπιτσα γουισκας,οταν την βρηκα.Αυτη την ξηρη τροφη δεν την ετρωγε,την μυριζε μονο.Τωρα της δινω πουρινα ουαν για γατακια,την οποια την καταβροχθιζει.Της εχω παρει και μπρεικις,κι' αυτη την τρωει,αλλα πηρα χυμα και δεν ξερω αν ειναι πολυ καλη.
Ξερει καποιος αν η ποιοτητα της μπρεικις ειναι καλη???

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:09, 30-07-09:

Μπορεις να κοιταξεις στις κριτικες,υπαρχει ειδικη στηλη για γατοτροφες,ισως καποιος εχει γραψει για αυτη.
Οσο για τη Hill's,μην ανησυχεις,μετα τη στειρωση μπορεις να της δινεις της ιδιας εταιριας τροφη γα στειρωμενα.Απλα προσεξε να κανεις τη μεταβαση απο τη μια τροφη στην αλλη σταδιακα,για να μην διαταραχθει το εντερο της.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 12:23, 30-07-09:

μετα την στειρωση τι προτεινεται να δινω?
Υπάρχει η Neutered Cat Young Adult της Hill's, είναι κατάλληλη για στειρωμένες γάτες από 6 μηνών έως 6 ετών. Κάνει περίπου 27€ τα 3,5 κιλά και η δικιά μου την τρώει με μεγάλη όρεξη, καλύτερα από την kitten της ίδιας εταιρείας. Δεν έχω παρατηρήσει σχεδόν ποτέ πρόβλημα με εμετούς και διάρροιες και έχει και πολύ χαμηλά λιπαρά. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι κάθε φορά πρέπει να την κάνω παραγγελία 10 μέρες πριν γιατί το πετ σοπ τη φέρνει μόνο για μένα.

Παράθεση

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

O νικος βυρωνας έγραψε στις 18:02, 30-07-09:

αα ωραια αφου υπαρχει και αλλη της χιλλς για στειρωμενες θα της δινω αυτη....πρεπει να της την δινω για παντα μετα την στειρωση η για καπιο καιρο?σας ευχαριστω....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 18:35, 30-07-09:

Αφου θα στειρωθει η γατουλα,θα πρεπει να τρωει τροφη για στειρωμενες γατες.Αργοτερα,στα γηρατεια της,μπορεις να της την ανακατευεις με καποια για μεγαλες γατουλες.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 18:22, 31-07-09:

Παιδιά τα δικά μου απο μικρά μεγάλωσαν με Royal canin τους άρεσαν πάρα πολύ, αλλά καμιά φορά τρώνε και Αctive fit active άμα ξεμείνουμε.Οσο για άλλες τροφές ο Βρούκος μου προτειμάει τα μύδια...μόνο μια συγκεκριμένη μάρκα που μυρίζει θάλασσα,και όσο και να φάει δεν χορταίνει.Του αρέσει και το κοτόπουλο βρασμένο ή και ωμό και η σαρδέλα απο τη λαική.Δεν έχει βάλει στο στόμα του κονσέρβα, καμιά μάρκα δεν του άρεσε από μικρός είχε μια απέχθεια ούτε την Hills δεν κατάφερα να του δώσω.Την κοιτούσε υποτημιτικά κι έφευγε αμέσως.Να ναι καλά τα μύδια...Ειναι μεγαλόσωμος και χαιρει άκρας υγείας παρότι τρώει λιγότερη κροκέτα απο την αδελφή του που προτιμάει την κονσέρβα.

Παράθεση

dimitrisss

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dimitrisss
Ο dimitrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O dimitrisss έγραψε στις 22:08, 01-08-09:

εγω παλι τους δεινω μονο κονσερβες και ειναι ολα τελεια

Παράθεση

lucky_cat

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lucky_cat
Ο lucky_cat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αργοστόλι (Κεφαλλονιά). Έχει γράψει 103 μηνύματα.

O lucky_cat έγραψε στις 08:51, 02-08-09:

Η δικιά μου τρώει τα πάντα... κονσέρβες, κροκέτες και κρέας βρασμένο και ψάρι ωμό.

Κατα κύριο λόγο τρώει κροκέτες (Delicat Plus Kitten) και η αλήθεια είναι ότι τρώει λιγότερη ποσότητα σε σχέση με τις κονσέρβες. Υποθέτω όμως ότι επειδή οι κροκέτες, ως ξηρά τροφή, φουσκώνουν με τα υγρά του στομάχου είναι λογικό. Φαντάζομαι ότι οι περισσότεροι που τις χρησιμοποιήτε τις βρέχατε όταν το γατάκι σας ήταν μικρό οπότε θα διαπιστώσατε τουλάχιστον 50% αύξηση στον όγκο τους. Επίσης αν και τρώει λιγότερο "τσιμπολογάει" πολύ πιο συχνά.

Κονσέρβες τρώει 1 - 2 φορές την εβδομάδα αλλά συνήθως προτιμώ να τις ανακατεύω με ξηρά τροφή(κροκέτες) για να μην ξεχνιόμαστε. Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται να λατρεύει πολυ περισσότερο την οσμή και της πιο φτηνής κονσέρβας απ' ότι τις κροκέτες... Λογικό δεν είναι?

Κρέας τρώει συνήθως όταν μαγειρεύω κοτόπουλο οπότε κρατάω ένα κομμάτι για να το βράσω σκέτο. Η αλήθεια είναι ότι κοτόπουλο τρώει περισσότερο και απ' την κονσέρβα αλλά και απ τις κροκέτες... οπότε για μένα δεν τίθεται θέμα "τρώει λίγο άρα είναι καλύτερο". Ψαράκι τρώει ωμό φυσικά.

Η φυσική διατροφή της γάτας είναι φρέσκο κρέας ωμό(που το έχει σκοτώσει πριν λίγο).Αυτο που τις δίνουμε το μαγειρεύουμε για τους ίδιους λόγους που μαγειρεύουμε και το δικό μας. Επίσης, αν η γάτα σας είχε ποτέ την τιμή να φάει ποντίκι θα καταλαβαίνατε ότι έχουν ανοχές σε παράσιτα και ασθένειες που προσβάλουν εμάς πολύ εύκολα. Επίσης υπάρχουν οι πάστες και τα χαπάκια για τα παράσιτα...

Και τέλος, δεν πιστεύω ότι οι ισσοροπημένες τροφές και η συχνότητα που τις δίνουμε είναι και αυτά φυσιολογικά για μία γάτα.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 09:38, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από dimitrisss
εγω παλι τους δεινω μονο κονσερβες και ειναι ολα τελεια
Αμα θες το ζώο σου να το έχεις για πολλά χρόνια δίπλα σου πρέπει να προσέχεις την διατροφή του όσο γίνεται περισσότερο. Οι κονσέρβες είναι όπως τα γλυκά γεμάτες συντηρητικά, ζάχαρη και χρωστικες. Θα ήθελες εσύ να τρέφεσαι αποκλειστικά με κάτι τέτοιο? Εκτός αυτού τους χαλάνε πάρα πολύ τα δόντια.Εκτός και άν του τα βουρτσίζεις καθημερινά. Με τις κροκέτες τα δόντια καθαρίζουν και άν οι κροκέτες είναι και από καλή εταιρεία μπορεί να περιέχουν και φθόριο για ακόμα καλύτερα.:up:

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 09:44, 03-08-09:

[

Και τέλος, δεν πιστεύω ότι οι ισσοροπημένες τροφές και η συχνότητα που τις δίνουμε είναι και αυτά φυσιολογικά για μία γάτα.[/quote]

Συμφωνώ μαζι σου και εγώ το πιστεύω ότι η διατροφή της γάτας έχει φτιαχτεί σύμφωνα με τα ανθρώπινα δεδομένα. Από την στιγμή που είναι σαρκοβόρο σημαίνει ότι θα έπρεπε να τρέφεται αποκλειστικά με ωμό κρέας.
Σχετικά με τις κονσέρβες προσπάθησε να τις ελατώσεις κιαλλο. Εγώ τους δίνω 1-2 ΤΟΝ ΜΗΝΑ και μόνο σαν ανταμοιβή π.χ. όταν τους κόβω τα νύχια.Οι κονσέρβες περιέχουν πολύ ανθυγεινα υλικά.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:13, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από Felice
Αμα θες το ζώο σου να το έχεις για πολλά χρόνια δίπλα σου πρέπει να προσέχεις την διατροφή του όσο γίνεται περισσότερο. Οι κονσέρβες είναι όπως τα γλυκά γεμάτες συντηρητικά, ζάχαρη και χρωστικες. Θα ήθελες εσύ να τρέφεσαι αποκλειστικά με κάτι τέτοιο? Εκτός αυτού τους χαλάνε πάρα πολύ τα δόντια.Εκτός και άν του τα βουρτσίζεις καθημερινά. Με τις κροκέτες τα δόντια καθαρίζουν και άν οι κροκέτες είναι και από καλή εταιρεία μπορεί να περιέχουν και φθόριο για ακόμα καλύτερα.:up:
Δεν εχουν ολες οι κονσερβες συντηριτικα και χρωστικες ουσιες. Οπως και οι κροκετες χωριζονται σε "friskies" και premium, ετσι ειναι και οι κονσερβες. Το φθοριο ειναι τοξικο στις γατες γι' αυτο και οι οδοντοκρεμες για γατες ειναι χωρις φθοριο. Δεν θα λεγα πως ειναι καλη η εταιρια που βαζει φθοριο στις ζωοτροφες. Εκτος αυτου, οι κροκετες εχουν συνηθως πολυ περισσοτερους υδατανθρακες απο οτι οι κονσερβες.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 11:09, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από lucky_cat
Η δικιά μου τρώει τα πάντα... κονσέρβες, κροκέτες και κρέας βρασμένο και ψάρι ωμό.

Ψαράκι τρώει ωμό φυσικά.

Η φυσική διατροφή της γάτας είναι φρέσκο κρέας ωμό(που το έχει σκοτώσει πριν λίγο).Αυτο που τις δίνουμε το μαγειρεύουμε για τους ίδιους λόγους που μαγειρεύουμε και το δικό μας. Επίσης, αν η γάτα σας είχε ποτέ την τιμή να φάει ποντίκι θα καταλαβαίνατε ότι έχουν ανοχές σε παράσιτα και ασθένειες που προσβάλουν εμάς πολύ εύκολα. Επίσης υπάρχουν οι πάστες και τα χαπάκια για τα παράσιτα...

Και τέλος, δεν πιστεύω ότι οι ισσοροπημένες τροφές και η συχνότητα που τις δίνουμε είναι και αυτά φυσιολογικά για μία γάτα.
Εγώ θέλω να σου πω ότι διαφωνώ με το ωμό στις οικόσιτες γάτες. Αν διαβάσεις θα μάθεις ότι κύρια αιτία τοξοπλάσμωσης στις γάτες είναι η κατανάλωση ωμού κρέατος ή ψαριών. Οπότε για προστασία και της δικιάς σου υγείας κόψε το ωμό. Το ότι οι αδέσποτες γάτες κυνηγούν και τρώνε ωμό κρέας είναι κάτι που θα έκανε και ο άνθρωπος αν δεν είχε ανακαλύψει την φωτιά.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 12:13, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
Δεν εχουν ολες οι κονσερβες συντηριτικα και χρωστικες ουσιες. Οπως και οι κροκετες χωριζονται σε "friskies" και premium, ετσι ειναι και οι κονσερβες. Το φθοριο ειναι τοξικο στις γατες γι' αυτο και οι οδοντοκρεμες για γατες ειναι χωρις φθοριο. Δεν θα λεγα πως ειναι καλη η εταιρια που βαζει φθοριο στις ζωοτροφες. Εκτος αυτου, οι κροκετες εχουν συνηθως πολυ περισσοτερους υδατανθρακες απο οτι οι κονσερβες.
Μα και οι κτηνίατροι μας συστήνουν ξηρά τροφή για τα δόντια!!!!!?
Εγώ είχα καταφέρει και της τα είχα όλα υγιεί βουρτσίζοντας τα περιοδικά με γάζα και αλατόνερο. 14 χρονών και τα είχε γερά.
Δηλαδή πιστεύεις ότι οι κονσέρβες είναι καλύτερες? Μήπως στο εξωτερικό έχετε καλύτερες από εμάς εδώ? Δεν λέω έχουμε π.χ. της hill's αλλά είναι πανάκριβες.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 12:45, 03-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΟΥΡΑΝΙΑ
Εγώ θέλω να σου πω ότι διαφωνώ με το ωμό στις οικόσιτες γάτες. Αν διαβάσεις θα μάθεις ότι κύρια αιτία τοξοπλάσμωσης στις γάτες είναι η κατανάλωση ωμού κρέατος ή ψαριών. Οπότε για προστασία και της δικιάς σου υγείας κόψε το ωμό. Το ότι οι αδέσποτες γάτες κυνηγούν και τρώνε ωμό κρέας είναι κάτι που θα έκανε και ο άνθρωπος αν δεν είχε ανακαλύψει την φωτιά.
επιπλεον δεν πρεπει να δινουμε ωμο ψαρι στις γατες συχνα γιατι μπορει να προκαλεσει προβληματα Ασε που τα ψαρια ειναι συνηθως γεματα παρασιτα

Μα και οι κτηνίατροι μας συστήνουν ξηρά τροφή για τα δόντια!!!!!?
Εγώ είχα καταφέρει και της τα είχα όλα υγιεί βουρτσίζοντας τα περιοδικά με γάζα και αλατόνερο. 14 χρονών και τα είχε γερά.
Δηλαδή πιστεύεις ότι οι κονσέρβες είναι καλύτερες? Μήπως στο εξωτερικό έχετε καλύτερες από εμάς εδώ? Δεν λέω έχουμε π.χ. της hill's αλλά είναι πανάκριβες.
σε μας οι κτηνιατροι λενε να δινουμε κονσερβες ή φακελακια και κανενα γευμα κροκετες για να εξασκουν δοντια και μυες. Δεν μου εχουν πει οτι καθαριζουν τα δοντια . Στο εξωτερικο οντως υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια και πιο χαμηλες τιμες σε συγκριση με την ελλαδα. Προσωπικα ειμαι κατα της κροκετας. Ουτε οι κονσερβες ειναι καλες αλλα τις βρισκω πολυ καλυτερες απο τις κροκετες. Στον δικο μου του δινω κυριως κονσερβες και λιγες κροκετουλες και του βουρτσιζω τα δοντια καθημερινα με οδοντοβουρτσα και οδοντοκρεμα για γατες οποτε δεν ξερω αν η κονσερβα προκαλει προβληματα στα δοντια. Παντως δεν ειμαι η μονη που δινει κονσερβες στον γατο της γιατι καθε φορα που παω στο pet store βλεπω κοσμο να αγοραζει ολοκληρες κουτες με κονσερβες

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 13:28, 03-08-09:

επιπλεον δεν πρεπει να δινουμε ωμο ψαρι στις γατες συχνα γιατι μπορει να προκαλεσει προβληματα Ασε που τα ψαρια ειναι συνηθως γεματα παρασιτα

σε μας οι κτηνιατροι λενε να δινουμε κονσερβες ή φακελακια και κανενα γευμα κροκετες για να εξασκουν δοντια και μυες. Δεν μου εχουν πει οτι καθαριζουν τα δοντια . Στο εξωτερικο οντως υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια και πιο χαμηλες τιμες σε συγκριση με την ελλαδα. Προσωπικα ειμαι κατα της κροκετας. Ουτε οι κονσερβες ειναι καλες αλλα τις βρισκω πολυ καλυτερες απο τις κροκετες. Στον δικο μου του δινω κυριως κονσερβες και λιγες κροκετουλες και του βουρτσιζω τα δοντια καθημερινα με οδοντοβουρτσα και οδοντοκρεμα για γατες οποτε δεν ξερω αν η κονσερβα προκαλει προβληματα στα δοντια. Παντως δεν ειμαι η μονη που δινει κονσερβες στον γατο της γιατι καθε φορα που παω στο pet store βλεπω κοσμο να αγοραζει ολοκληρες κουτες με κονσερβες
Κοίτα άμα οι καλές κονσέρβες ήταν πιο φθηνές σαφως και θα τις προτιμούσα και εγώ . Ομως εδώ στην Ελλάδα οι π.χ. hill's ad κάνουν κοντά 2€. Δεν γίνεται. Όσον αφορά τις πιο φθηνες θεωρώ ότι είναι γεμάτες συντηρητικά και χρώμα. Δεν τις συστήνω.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 13:34, 03-08-09:

Αν μου επιτρέπεται να αναφέρω εδώ τη γνώμη κτηνιάτρου:
Την Περασμένη Πέμπτη είχα πάει για τα εμβόλια του μικρού και για προμήθεια κτηνιατρικής ξηράς τροφής για τον Αύγουστο (η γιατρίνα μας είπε ότι η καταλληλότερη τροφή είναι αυτή τη στιγμή η Royal Canin Neutered Male Operation - 7 years για το μεγάλο και η Royal Canin Growth για το μικρό. Κοστίζουν κάτι παραπάνω βέβαια, μου έρχεται το ίδιο με την ξηρά τροφή της Hill's.
Τέλος πάντων, δίπλα στα σακούλια με την ξηρή τροφή είχε και κουτιά με φακελάκια, μεριδούλες μαλακή τροφή της ίδιας΄μάρκας για στειρωμένα αρσενικά. Ρώτησα τη γιατρίνα αν την προτείνει για το Γκάνταλφ, έτσι για μεζέ μια φορά τη βδομάδα, και μου είπε ότι δε χρειάζεται μαλακή τροφή μέχρι να γίνει τριών ετών. Μόνο ξηρά, γιατί μπορεί να του αρέσουν τα φακελάκια και μετά να μη θέλει την ξηρή τροφή...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 13:36, 03-08-09:

Κοίτα άμα οι καλές κονσέρβες ήταν πιο φθηνές σαφως και θα τις προτιμούσα και εγώ . Ομως εδώ στην Ελλάδα οι π.χ. hill's ad κάνουν κοντά 2€. Δεν γίνεται. Όσον αφορά τις πιο φθηνες θεωρώ ότι είναι γεμάτες συντηρητικά και χρώμα. Δεν τις συστήνω.
συμφωνω απολυτα. Αυτες που υπαρχουν στα σουπερμαρκετ ειναι χαλια. Εδινα σε ενα αδεσποτο και μυριζαν ασχημα . Βασικα πρεπει να δινεις καλες τροφες, ειτε ειναι κονσερβες ειτε κροκετες. Μακροπροθεσμα γλιτωνεις και επισκεψεις στον κτηνιατρο.

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

H Melini έγραψε στις 13:42, 03-08-09:

συμφωνω απολυτα. Αυτες που υπαρχουν στα σουπερμαρκετ ειναι χαλια. Εδινα σε ενα αδεσποτο και μυριζαν ασχημα . Βασικα πρεπει να δινεις καλες τροφες, ειτε ειναι κονσερβες ειτε κροκετες. Μακροπροθεσμα γλιτωνεις και επισκεψεις στον κτηνιατρο.
Συμφωνώ Σακούρα, τα ίδια λεφτά είναι εξάλλου. Απλά τα δίνεις μαζεμένα... και φαίνεται και στην ανάπτυξη και την υγεία της γάτας σου αν τρέφεται σωστά...

Παράθεση

michaela

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη michaela
H michaela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H michaela έγραψε στις 13:46, 03-08-09:

παιδια μηπως ξερετε αυτες τις κροκετες? ειναι οι cimiaq...η μαμα μου ειχε παει να παρει απο την κτηνιατρο και της εδωσε αυτες....ειναι καλες?

Συνημένες Εικόνες

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 13:47, 03-08-09:

Συμφωνώ Σακούρα, τα ίδια λεφτά είναι εξάλλου. Απλά τα δίνεις μαζεμένα... και φαίνεται και στην ανάπτυξη και την υγεία της γάτας σου αν τρέφεται σωστά...
Μα βρε κορίτσια ακόμα και η πιο ακριβή κονσέρβα περιέχει συντηρητικά!! Όλος ο κόσμος λέει ότι πρέπει να προσπαθούμε να αποφύγουμε τα συντηρητικά από την διατροφή μας.Θεωρώ ότι το ίδιο πρέπει να προσπαθούμε και για τις γάτες μας. Η ξηρά τροφή περιέχει συντηρητικά?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 14:23, 03-08-09:

λες γι' αυτο να μου εχει γινει τοσο μεγαλος;

Μα βρε κορίτσια ακόμα και η πιο ακριβή κονσέρβα περιέχει συντηρητικά!! Όλος ο κόσμος λέει ότι πρέπει να προσπαθούμε να αποφύγουμε τα συντηρητικά από την διατροφή μας.Θεωρώ ότι το ίδιο πρέπει να προσπαθούμε και για τις γάτες μας. Η ξηρά τροφή περιέχει συντηρητικά?
Μπορεις να αφησεις κρεας σε θερμοκρασια δωματιου χωρις συντηρητικα για μηνες; Ασε την μπριζολα σου εκτος ψυγειου για μηνες να δεις αν χαλαει! Ολα εχουν συντηρητικα.

Παράθεση

Luna και Snoopy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna και Snoopy
H Luna και Snoopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Luna και Snoopy έγραψε στις 15:15, 03-08-09:

Σημερα πηγα σουπερ μαρκετ για να παρω καμια κονσερβουλα για τη Σνουπυ(της ειχα παρει απο το πετ σοπ γκουρμε νταιαμοντ,αλλα δεν της αρεσε καθολου...),και βρηκα κονσερβα σε φακελακια που γραφει επανω bio(δηλαδη βιολογικη!?σωστα??)Απ'οτι διαβασα στο πισω μερος του κουτιου(πωλειται σε κουτι και εχει 12 φακελακια,τα οποια υπαρχουν σε 4 διαφορετικες γευσεις...)περιεχει μονο καποια βιταμινη.Φυσικα,δεν της δινω συνεχεια κονσερβα,γιατι δυσκολευτηκαμε πολυ να την μαθουμε να τρωει ξηρη τροφη,της δινω καθε 2 εβδομαδες.Αλλα επειδη θα φυγω για διακοπες και της εχω αδυναμια την προηγουμενη εβδομαδα εφαγε 3,και μεχρι το σαββατο θα της δωσω αλλες 2....

Παράθεση

Desdemona (Όλγα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Desdemona
H Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,365 μηνύματα.

H Desdemona έγραψε στις 10:25, 05-08-09:

Η συζήτηση για το βούρτσισμα των δοντιών μεταφέρθηκε εδώ.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 14:53, 06-08-09:

λες γι' αυτο να μου εχει γινει τοσο μεγαλος;

Μπορεις να αφησεις κρεας σε θερμοκρασια δωματιου χωρις συντηρητικα για μηνες; Ασε την μπριζολα σου εκτος ψυγειου για μηνες να δεις αν χαλαει! Ολα εχουν συντηρητικα.
Καλά δεν θα διαφωνήσω. Βέβαια υποτίθεται ότι οι κροκέτες που τους δίνουμε είναι αποξηραμένη τροφή για να μην υπάρχει πρόβλημα.
Τώρα πόσα συντηρητικά έχουν και αυτές??!!!!!!!!!Άβυσσος η τροφή των γάτων.!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:07, 06-08-09:

Καλά δεν θα διαφωνήσω. Βέβαια υποτίθεται ότι οι κροκέτες που τους δίνουμε είναι αποξηραμένη τροφή για να μην υπάρχει πρόβλημα.
Τώρα πόσα συντηρητικά έχουν και αυτές??!!!!!!!!!Άβυσσος η τροφή των γάτων.!!!
δεν ειναι αποξηραμενη η τροφη τους, ψημενη ειναι. Μονο μια τροφη εχω βρει αποξηραμενη απο την νεα ζηλανδια και κοστιζει 15 ευρω τα 300 γραμμαρια!! Γενικα ολες οι τροφες ειναι χαλια

Σημερα εψαχνα εναλλακτικες τροφες και κατεληξα στο συμπερασμα οτι οι ωμες ειναι οι καλυτερες. Εξασκουν και τα σαγονια τους περα απο ολα τα αλλα ωφελη που εχουν.

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 22:52, 06-08-09:

Oι ωμές όμως είναι και επικίνδυνες για την μόλυνση από τοξόπλασμα

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 11:10, 07-08-09:

Ράνια βρήκα μια εναλακτική λύση για το χοντρό μου! Του βράζω κοτόπουλο με λίγο αλατάκι,λάδι και μισή φρέσκια ντοματούλα και μετά το κάνω πατέ αλέθοντας το.Το τρώει μτά βουλημίας ...έτσι για να ξεκολλήσουμε λίγο απ΄τα μύδια.

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 11:36, 07-08-09:

Nα πω και εγω το σπαστικο κατι...
Μην το ψαχνετε με τα συντηριτικα...Δεεεεεεν...
Ακομα κα αυτες που λενε οτι δεν περιεχουν,μπορει(σιγουρα) να περιεχουν.
Η διαρκεια ζωης ενος προιοντος το οποιο διατηρειται με φυσικα συντηριτικα θα ηταν κανονικα 4-6 μηνες το ΠΟΛΥ.Πως γινεται να κρατανε 1 χρονο -15μηνες???οεο?

Εχθες πηρα για το σκυλο τροφη με ''φυσικα'' συντηριτικα.Ημερομηνια ληξεως 10/02/2010! Μουαχαχαχα...Φυσικοτατα τα συντηριτικα!

Θα συμφωνησω με sakura οτι τα ωμα ειναι τα καλυτερα,ΑΝ και μονο ΑΝ εμπιστευεσαι το χασαπη σου ΚΑΙ το αντεχει η τσεπη σου.

παιδια μηπως ξερετε αυτες τις κροκετες? ειναι οι cimiaq...η μαμα μου ειχε παει να παρει απο την κτηνιατρο και της εδωσε αυτες....ειναι καλες?
Της ιταλικης της Farmina ειναι αυτη? Για δες συσκευασια και πες μας...

edit:
http://www.farmina.it/ink/farmina.as...cheda&prod=105
Mετρια προς καλη ειναι.

Παράθεση

michaela

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη michaela
H michaela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 179 μηνύματα.

H michaela έγραψε στις 11:53, 07-08-09:

Της ιταλικης της Farmina ειναι αυτη? Για δες συσκευασια και πες μας...

edit:
http://www.farmina.it/ink/farmina.as...cheda&prod=105
Mετρια προς καλη ειναι.[/quote]

ναι,ειναι ιταλικη...θελετε να σας γραψω τι περιεχει??

Παράθεση

nikos_x (Nίκος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikos_x
Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Αρκετες. έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 389 μηνύματα.

O nikos_x έγραψε στις 11:58, 07-08-09:

Τα διαβασα...ειναι κ στο λινκ που εβαλα.
Καλη φαινεται.Ταισε για κανενα 2μηνο και μας λες αποτελεσματα.

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 13:56, 07-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από ANNA KATΣΑΡΟΥ
Ράνια βρήκα μια εναλακτική λύση για το χοντρό μου! Του βράζω κοτόπουλο με λίγο αλατάκι,λάδι και μισή φρέσκια ντοματούλα και μετά το κάνω πατέ αλέθοντας το.Το τρώει μτά βουλημίας ...έτσι για να ξεκολλήσουμε λίγο απ΄τα μύδια.
Ωραια ιδέα εγώ μέχρι τώρα τους το έκανα ψητό.Μη βάζεις όμως αλάτι είναι περιτό. Δεν τους κάνει και καλό. Βέβαια μου φαίνεται ότι μπορουν να το γευτούν σε αντίθεση με την ζάχαρη που δεν έχουν αίσθηση.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:18, 07-08-09:

Μη βάζεις όμως αλάτι είναι περιτό. Δεν τους κάνει και καλό.
Όπως και η ντομάτα. Λίστα με τροφές τοξικές για τις γάτες υπάρχει εδώ.

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 12:55, 08-08-09:

Του βάζω λίγο αλατάκι για να νοστιμήσει.Την ντομάτα δεν την τρώει,έτσι για το άρωμα.Βρε παιδιά οι κροκέτες γιατί είναι λύσσα; Λιγότερο αλάτι δεν θα έβλαπτε.Όλες οι μάρκες τίγκα στο αλάτι είναι κι ύστερα λέμε γιατί παθαίνουν τα νεφρά τους.

Βρε συ Αλίκη αυτό το γατί το φοβερό ,ολόμαυρο με ασπρα παπούτσια πως το παράγγειλες; Αφασία είναι,σαν ζωγραφιστό!

Παράθεση

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

O νικος βυρωνας έγραψε στις 12:37, 10-08-09:

Εγω επειδη με μια τελευταια κονσερβα πηγε στην αμμο για να ουρησει 6 φορες μεχρι το μεσημερι της δινω για αλλαγη απο την ξηρη τροφη οταν εχω ψημενο ψαρι,κοτοπουλο και οτι αλλο εχω και μπορει να το φαει...δεν πιστεβω να την πειραξει το ψημενο ψαρι???ααα εχτες που τις εδωσα γαλαιο ψημενο ολο πηγαινε στην αμμο για να ουρησει φυσιολογικο ειναι αυτο???τονιζω οτι το ψαρι ηταν λιγο αλμυρο!!μενω βυρωνα εχει κανεις ιδεα που κοντα μπορω να βρω ρουαλ κανιν για μετα την στειρωση[δεν θελω να αλλαξω την χιλλς αλλα δεν βρισκω πουθενα την αντιστοιχη τροφη της

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 15:25, 10-08-09:

Εγω επειδη με μια τελευταια κονσερβα πηγε στην αμμο για να ουρησει 6 φορες μεχρι το μεσημερι της δινω για αλλαγη απο την ξηρη τροφη οταν εχω ψημενο ψαρι,κοτοπουλο και οτι αλλο εχω και μπορει να το φαει...δεν πιστεβω να την πειραξει το ψημενο ψαρι???ααα εχτες που τις εδωσα γαλαιο ψημενο ολο πηγαινε στην αμμο για να ουρησει φυσιολογικο ειναι αυτο???τονιζω οτι το ψαρι ηταν λιγο αλμυρο!!μενω βυρωνα εχει κανεις ιδεα που κοντα μπορω να βρω ρουαλ κανιν για μετα την στειρωση[δεν θελω να αλλαξω την χιλλς αλλα δεν βρισκω πουθενα την αντιστοιχη τροφη της
μηπως εχει παθει μολυνση στο ουροποιητικο συστημα ή διαβητη; Δεν μου φαινεται και πολυ νορμαλ το 6 φορες. Ο δικος μου που τρωει κονσερβες 1-2 φορες τη μερα παει. Πηγαινε την να την δει κτηνιατρος για να σιγουρευτεις οτι δεν εχει τιποτα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους