Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,255 εγγεγραμμένα μέλη και 718,334 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 320 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Νομίζω ότι ο γάτος μου έχει ταινία

mema

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mema
H mema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H mema έγραψε στις 13:05, 13-02-11:

Καλησπέρα σας!

Όπως προανέφερα και στο τιτλό, νομίζω ότι ο γάτος μου έχει ταινίες. Χθες το βράδυ παρατήρησα ότι είχε ανορεξία, η οποία συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, και γενικά είναι υποτονικός. Επίσης στο σημείο που κοιμάται παρατήρησα μικρούς λευκούς σβόλους που προέρχονται από τον πρωκτό του. Στον κτηνίατρο θα τον πάω αύριο το πρωί.
Για σήμερα, τι μπορώ να κάνω? Έχω ακόμη ένα γάτο. Πώς μπορώ να τον προστατεύσω για να μην κολλήσει και αυτός? Είναι επικύνδυνο για τον άνθρωπο αυτό? Πως μπορώ να καταλάβω αν έχω κολλήσει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mema : 13-02-11 στις 13:09. Αιτία: ορθογραφικό λάθος.....
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefan...

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefan...
Ο stefan... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (πανω απο δεκα έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O stefan... έγραψε στις 15:20, 13-02-11:

Καλησπερα.αν ο γατος βγαινει εξω μπορει να κολλησει ταινια απο αλλες γατες.το χαπι που δινουμε για εσωτερικη αποπαρασιτωση σκοτωνει κ την ταινια.νομιζω δεν κολλαει στον ανθρωπο γιατι ειναι αλλο ειδος ταινιας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 15:52, 13-02-11:

Η ταινια ειναι ενα μακρυ σκουληκι. Το κεφαλι ειναι σφηνωμενο στα τοιχωματα του λεπτου εντερου και το τελευταιο κομματι του περιεχει αυγα.
Αυτα τα αυγα σιγα σιγα αποκοπτονται και εξερχονται απο την γατα στο περιβαλλον μεσω των κοπρανων. Εκτος ,βεβαια απο τα κοπρανα μπορεις να τα βρεις κα στην βαση της ουρας της γατας η στην περιοχη του πρωκτου. Τα αυγα αυτα μοιαζουν με κοκκους ρυζιου .

Απο ταινια μπορει να μολυνθει μια γατα αν εχει ψυλλους και κατα την διαρκεια του καθαρισμου του τριχωματος της καταπιει εναν μολυσμενο απο αυτους. Ακομα μπορει να μολυνθει αν ειναι ελευθερη εξω και κυνηγαει ποντικια και γενικα μικρα τρωκτικα καθως μπορει ,εαν φαει το θηραμα της να καταπιει το παρασιτο , το οποιο πλεον θα αναπτυχθει στο εντερο της.

Παντως η ταινια σπανια προκαλει σοβαρα συμπτωματα.

Και για να μολυνθει ενας ανθρωπος θα πρεπει να καταπιει αυγα ταινιας
Οποτε αν τηρεις τους κανονες υγιεινης ο κινδυνος ειναι μηδαμινος

Και αυριο το πρωι στον κτηνιατρο ...μια ωραια αποπαρασιτωση και θα ειστε μια χαρα

Παράθεση

mema

Νεοφερμένος

H mema αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H mema έγραψε στις 17:10, 13-02-11:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Να'στε καλά!

Είμαι πολύ θυμωμένη με τον εαυτό μου...Ενώ τους χορηγώ το χάπι ανά τρεις μήνες, αυτή τη φορά το παρέλειψα...και τώρα ταλαιπωρείται ο καημενούλης. Μάλλον από άλλες γάτες θα το κόλλησε. Υπάρχουν αρκετές έξω στην αυλή μου. Επικοινώνησα τηλεφωνικώς και με τον κτηνίατρο μας. Επιβεβαίωσε τα λόγια σας και αυτά που είχα διαβάσει στο διαδύκτιο. Μου πρότεινε λόγω της υποτονικότητας που νιώθει να του χορηγήσω ζαχαρόνερο για να τον βοηθήσω. Υπομονή μεχρι αύριο.....

Σας ευχαριστώ και πάλι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:09, 14-02-11:

Να δωσεις και στα δυο γατουνια χαπακι. Μην ανησυχεις,και τα δικα μου ειχαν κολλησει καποτε και τωρα its ok.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mema

Νεοφερμένος

H mema έγραψε στις 20:45, 14-02-11:

Καλησπέρα και πάλι!

Πήγαμε στον κτηνίατρο σήμερα το πρωί. Δώσαμε χάπι και στα δύο γατιά, σε μία εβδομάδα θα το επανάλαβουμε και αυτό ήταν! Η ορεξή του επανέρχεται σιγά σιγά, και αρχίζει πάλι τα καμώματα του και τις σκανταλιές....από τις λίγες φορές που δεν του θυμώνω !

Και επειδή το πάθημα έγινε μάθημα, δεν ξεχνάμε να τους δίνουμε το χάπι τους ανα τρεις μήνες!

Καλό σας βράδυ

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 20:50, 14-02-11:

Μπραβοοοοοοοο!! Πολυ καλα τα νεα σας!!

Παράθεση

μαργαριταμου (μαρια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη μαργαριταμου
H μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H μαργαριταμου έγραψε στις 13:05, 13-01-12:

παιδια συγνωμη αν σας προκαλεσω αηδια....αλλα αυτο ταινια ειναι?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Αντίγραφο από P6120571.JPG
Εμφανίσεις:  365
Μέγεθος:  29,0 KB  
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:06, 13-01-12:

Ότι και να ειναι οπωσδηποτε πρεπει να πας στον κτηνιατρο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ατσίδας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ατσίδας
H Ατσίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (περίπου 16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H Ατσίδας μια γάτα,a cat,una gata,die katse έγραψε στις 19:51, 14-01-12:

Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα στη ζωή μου...

Πήγαινε στο γιατρό και ενημέρωσε κι εμάς σε παρακαλώ για να ξέρουμε.

Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:07, 14-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από μαργαριταμου
παιδια συγνωμη αν σας προκαλεσω αηδια....αλλα αυτο ταινια ειναι?

συγκρινέ το με αυτά
κατά την αφόδευση το έβγαλε
;

Δίνεις στον γάτο σου άψητο κρέας;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 14-01-12 στις 20:32.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους