Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Αλλαγή σπιτιού: αφήσαμε πίσω τα "αδερφάκια" μας

marafetis (Αλέξης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marafetis
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O marafetis έγραψε στις 21:02, 04-02-16:

καλησπέρα παιδιά.επιτέλους πήρα τον γατούλη μου.
σήμερα είναι η πρωτη μας μερα.ο μικρός ζούσε για 6μηνες περίπου (όσο είναι δηλαδή)
σε ένα πολύ φιλόξενο και ιδανικό σπίτι με άλλα 3 γατάκια.είχε μάθει να παίζει μόνος και τον είδα πολύ ενεργητικό και παιχνιδιάρη με την αφεντικίνα του.
σήμερα λοιπόν ήρθαμε γυρω στο μεσημέρι στο σπίτι.εξερεύνησε αρκετα.το απογευμα που ξαπλωσα εμεινε ησυχος και τωρα που σηκωθηκα παλι ξεκινησε.με άμμο και λοιπα δεν είχαμε θέμα γιατι τα έχει μάθει.
παρόλαυτα αισθάνομαι πως έχει πάθει το μικρό του σοκ.τον αφήσαμε σε όλο το σπίτι εξ αρχής να το δεί και φάνηκε πολύ άνετος.περνάει ακομα ομως πολλες ωρες μοναξιας και χωρις διαθεση για παιχνίδι.είναι φυσιολογικό φαντάζομαι αλλά θέλω να ρωτήσω ποιος θα ήταν ο καλύτερος τρόπος απο μεριας μου να του φέρομαι αυτες τις πρώτες μερες.να τον παίζω με τον ζόρι λίγο;όσο μου ζητάει;και τι να κανω με τα παιχνίδια που δεν έχει κέφι;(όρεξη για φαγητο εχουμε πολλη!χαχα)
ευχαριστώ παιδιά.
(αν χρειάζεται μεταφέρω το θέμα σε άλλη κατηγορία)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,456 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:33, 04-02-16:

Καλησπέρα και καλωσήρθατε

Κατ'αρχήν το οτι τρώει, πίνει και πάει στην άμμο του κανονικότατα είναι σημάδι οτι δεν πρέπει να ανησυχείς.
Μετά σκέψου οτι ο γατούλης μόλις μετακόμισε στο νέο του σπίτι και σίγουρα θα θέλει χρόνο να προσαρμοστεί και να οικειοποιηθεί το νέο του περιβάλλον, είτε είχε παρέα πριν, είτε όχι. Άρα έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να περιμένεις κάποιο χρονικό διάστημα ημερών μέχρι να νιώσει άνετα και να γνωρίσει την κάθε γωνιά του σπιτιού που θα γίνει σπίτι του στην υπόλοιπη ζωή του.
Όσο για την παρέα, το ιδανικό θα ήταν να έπαιρνες μαζί και ένα από τα αδερφάκια του, αλλά επειδή καταλαβαίνω οτι αυτό δεν είναι εφικτό, θα έλεγα να προσπαθήσεις (χαλαρά) να του ξυπνήσεις το ενδιαφέρον του για παιχνίδι. Δεν θα είναι το ίδιο όπως έπαιζε πριν, θα είναι κάτι άλλο, αλλά πιστεύω με λίγη προσπάθεια και υπομονή, σύντομα θα ξεχάσει το παρελθόν και θα αφοσιωθεί στο μέλλον .
Ένα μέλλον ολοκαίνουργιο, γεμάτο αγάπη και γατο-χουρχουρητά που εύχομαι να μοιράζεστε για πολλά πολλά χρόνια

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marafetis (Αλέξης)

Νεοφερμένος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O marafetis έγραψε στις 21:35, 04-02-16:

ευχαριστω παρα πολυ καταρχήν για την ευγένεια και την τρυφερότητα.με ανακουφίζει αρκετά ο τόνος σου για να δουμε.φαίνεται να εχει αγαπήσει περισσότερο το σαλόνι παρα το δωμάτιο μου οπως θα ήθελα αλλα για κάτι τέτοιο θα περιμένω πρώτα να προσαρμοστεί εντελώς

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:44, 04-02-16:

Καλησπέρα κι από μένα.
Η alcyone τα είπε μια χαρά. Εγώ ήθελα μόνο να προσθέσω τις πρώτες μέρες να μην τον πιέζεις για τίποτα, μέχρι να μάθει και το σπίτι αλλά και εσάς.
Δηλαδή να προσπαθήσεις να τον μυήσεις στο παιχνίδι μαζί σου, απλά όχι ακόμα. Βέβαια κανείς δεν σε εμποδίζει να παίζεις με κάποια παιχνιδάκια μόνος σου για να κόψεις αντιδράσεις από μεριάς του.
Χαλαρά και σε μερικές μέρες θα είστε αυτοκόλητοι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marafetis (Αλέξης)

Νεοφερμένος

O marafetis έγραψε στις 11:12, 05-02-16:

σημερα δευτερη μας μερα.ξυπνησαμε πολυ πιο κοινωνικοι.χθες ειχαμε παρεα μια φιλη που μας βοηθησε πολυ.να φανταστειτε ξαπλωσαμε και οι 3 μαζι!και εγινα πιο πολυ χαδιάρης και δεκτικος!!(κοριτσακι και ειμαι αστιρωτος τι περιμενες!!).βεβαια το βραδυ κοιμηθηκα μονος στο σαλονι.
τι να κανω λοιπον για τον μικρο διάολο να θελήσει να εξερευνήσει και το υπνοδωμάτιο εκτός απο το σαλόνι;;;;μοναδικό δόλωμα μεχρι στιγμής το παραθυρο γιατι χαζεύουμε τα περιστέρια.περιμενω να δω αν του αρεσουν οι κρυψωνες ή κάτι τέτοιο αλλό χαρακτηριστικό για να το οργανώσω.παρόλαυτα παραδέχομαι οτι οταν με αγαπήσει θα έρχεται στο δωμάτιο που είμαι σωστά;εδω δουλεύω και περνάω τις περισσότερες ώρε.επίσης το σαλόνι χρησιμοποιείται και ως ξενώνας οποτε θέλω να είανι σε περισσότερη τάξη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη marafetis : 05-02-16 στις 11:20.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marafetis (Αλέξης)

Νεοφερμένος

O marafetis έγραψε στις 21:34, 06-02-16:

τριτη μερα και ακομα πολλες ωρες περιμενουμε την μαμα μας.δεν θελουμε πολλα πολλα.
το σπιτι σιγα σιγα το εμαθε αλλα ακομα προτιμα το δωματιο που δεν "μενει" κανενας και είναι και το πρωτο που βλεπει οποιος μπαινει.
τι να κανω να αρχισει σιγα σιγα να με συμπαθει και να νιωθει την αγαπη μου;παιζουμε οποτε εχει κεφια και του μιλαω συνεχεια.τον αφηνω να ανακαλυπτει και να κανει οτι θελει.(μην νομιζετε ουτε υπονοια ζημιας ειναι καλος),ευχαριστω και παλι

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,456 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:21, 07-02-16:

3η μέρα, είναι πολύ νωρίς ακόμα. Συνέχισε να του μιλάς και να παίζεις μαζί του όποτε βλέπεις οτι έχει κέφι και άσε να περάσει ο χρόνος που χρειάζεται μέχρι να σε συνηθίσει και να ανακαλύψετε ο ένας τον άλλον.
Δώσ'του κι ένα ονοματάκι που να ταιριάζει στη φατσούλα του ή που να χαρακτηρίζει τις συνήθειές του και σιγά-σιγά θα γίνετε αχώριστα φιλαράκια
Εδώ μπορείς αν θες να ανοίξεις κι ένα ολόδικό του θέμα, όπως έχουμε κι εμείς για καθένα από τα γατόνια μας, όπου θα καταγράφεις τα πάντα όσα τον αφορούν και θα ανεβάζεις και φωτογραφίες του να τον καμαρώνουμε

Παράθεση

marafetis (Αλέξης)

Νεοφερμένος

O marafetis έγραψε στις 13:04, 07-02-16:

αυτο θα κανω!ευχαριστώ

Παράθεση

Kalinaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Kalinaki
H Kalinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Kalinaki έγραψε στις 19:29, 11-02-16:

Μην ανησυχείς θα συνηθισει. Εγω ειχα ηδη ενα σκυλι και ενα γατακι οταν εφερα στο σπιτι ενα περσικο που μου χαρισαν. Ο γατος ηταν τεσσάρων ετών και εκτος του οτι αλλαξε περιβαλλον επρεπε να συνηθισει και το σκυλο... Ο κτηνίατρος μαλιστα μας ειπε οτι μπορει να του παρει και δυο βδομαδες να συνηθισει γιατι τα περσικα ειναι σχετικα ντροπαλα πλασματα. Πραγματι εκανε σχεδον τρεις εβδομαδες να εγκλιματιστει αλλα που να τον δεις τωρα.... Αρχοντας...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους