Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,765 εγγεγραμμένα μέλη και 714,950 μηνύματα σε 22,168 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 307 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Κόλλησα μύκητες από το γατάκι μου..

blackfairy1986

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blackfairy1986
H blackfairy1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H blackfairy1986 έγραψε στις 12:42, 02-06-12:

Να πω κάτι επειδή κάπου διάβασα για fucicort η οποία είναι αντιβιοτική και κορτιζόνουχα δεν κάνει για τους μύκητες... εγω είχα κολλήσει μύκητες απο το γατάκι μου και την περίοδο εκείνη έπαιρνα αντιβίωση γιατι ημουν κρυωμένη σε δυο μερες ειχα γεμίσει και μου πε και η δερματολόγος αλλα και η κτηνίατρος πως στους μύκητες απαγορεύονται τα αντιβιοτικά το κάνουν χειρότερα αν βάλλετε και στο ιντερνετ αναζήτηση μύκητες και αντιβιοτικά θα σας το βγάλει… υπάρχουν φάρμακα για τους μύκητες αλλα δεν είναι σαν τα κινα αντιβιοτικά είναι ιδικές θεραπείες για μυκητες.. γιατρός δεν ειμαι απλα λεω αυτα που μου είπαν γιατροί και το λεω μονο και μονο για να μην κάνουμε κανα λαθος και γινουμε χειρότερα, προσέχετε να λενε πανω η αλοιφές για τους μύκητες ότι είναι αντιμυκητισιακες
Επίσης για την γατα αν είναι πολύ μικρή λίγη dactarin τοπικα αν είναι από 3 μηνών και πανω υπάρχουν ιδικές θεραπείες πιο δυνατές που καλό είναι να ρωτήσετε κτηνίατρο για να σας πει ακριβώς και να δει και σε τι κατάσταση είναι.. γιατι εμένα η γατουλα μου δεν είχε στο δέρμα της μύκητες ειχαι μονο στα νυχάκια της κατι που δεν μπορείς να το δεις εσυ αν δεν εισαι ιδικός οποτε οπου μας γρατσούνιζε γεμίζαμε οπότε της κάναμε θεραπεία αλλα στο σώμα ρίξαμε μονο μια φορά προληπτικά όπως μας είπε η κτηνίατρος και μετα βουτούσαμε τα ποδαράκια της στο διάλυμα του φάρμακου.. και οπωσδήποτε σε δερματολόγο εσείς και σε κτηνίατρο τα γατουνια ααα και ναι κολλάνε η μύκητες ιδικά τους πιο αδύναμους οργανισμούς
Αυτά ελπίζω να βοήθησα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Antigoni87
H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Antigoni87 έγραψε στις 00:47, 16-05-13:

Καλησπέρα σε όλους!!
Πρόσφατα στείρωσα έναν ακόμη αδεσποτούλη που ήταν σε άθλια κατάσταση το δέρμα κ το τρίχωμά του...
Αν κ πηγα σε καλο κτηνίατρο, δεν έκανε κάτι για τα δερματικά του οπότε του έβαλα αμπούλα advocate για ενδο-εξωπαράσιτα κ μετά από εβδομάδες τον βλέπω ελάχιστα βελτιωμένο αλλά κ πάλι έχει πολύ αραιό τριχωμα κ σε κάποια σημεία μαύρα στίγματα (ψώρα ίσως;..).
Εγώ λοιπόν στο πάνω μέρος της παλάμης μου, στο κέντρο της ακριβώς, πριν 3 βδομάδες περίπου είδα ένα μικρό κυκλάκι σαν σπυράκι, κ δεν έδωσα σημασία. Σε κάποιες μέρες άρχισε να μεγαλώνει σε ομόκεντρο κύκλο κ να μοιάζει ξηρό εκείνο το στρογγυλό σημείο, σαν να είχα μικροσκοπικές φολίδες στο δέρμα.
Πήγα σε φαρμακείο κ το έδειξα κ σε κτηνίατρο, κ εκτίμησαν ότι είναι μάλλον μύκητας από γάτα. Οπότε μου πρότειναν κ οι 2 την αλοιφή daktador κ ξεκίνησα να τη βάζω για 10 μέρες πρωι κ βράδυ. Ευτυχως το κυκλάκι είχε παραμείνει μικρό, σαν στραγάλι ας πούμε σε διάμετρο, κ δεν είχα βγάλει αλλα. Με την αλοιφή υποχώρησε αισθητα. Το Πάσχα έλειψα 4 μέρες κ ξέχασα να παρω την αλοιφή, αλλά επειδη το είδα πολύ καλα να πηγαίνει, έχοντας πια όψη επουλωμένη το δέρμα (ίσα που φαινόταν ότι κατι υπηρχε εκει) δεν έβαλα άλλη αλοιφη.

Όταν επέστρεψα απο τις διακοπές, είπα, δε βάζω προληπτικά 2-3 μερες ακομη;
Κ άρχισε μάλλον να γίνεται κάτι περίεργο, σαν αλλεργία.... Και στα δυο χέρια, κυρίως επάνω στα δάχτυλα, εμφανίζονται όλο κ περισσότερα μικροσκοπικά "μπαλάκια" στο χρώμα του δέρματός μου, που δε με ξύνουν ή ενοχλούν, αλλά με ανησυχούν.
Δεν είναι εμφανή λόγω χρώματος, αλλά λόγω της ανωμαλίας που δημιουργούν στο δέρμα, δηλαδή αντί να είναι λείο, έχει μικροσκοπικά εξογκωματάκια ολοστρόγγυλα. Δεν προεξέχουν σχεδόν καθόλου, μην φανταστείτε τίποτα τραγικό αλλα ειναι σαν μικρα σπυράκια.
Δοκιμαστικα εβαλα αλοιφη σε ενα σημειο που δεν ειχε τετοια μπαλακια χτες βραδυ, κ το πρωι που ξυπνησα ειχαν δημιουργηθει κ εκει.
Το μυαλό μου πηγε σε αλλεργια στην αλοιφη. Απο την αλλη εχω τρομοκρατηθει μηπως ειναι κανενας γιγαντιαιος μυκητας που απλωνει τα τσαντιρια του πανω στα χερια μου!!!
Θα παω σε δερματολογο, αλλα ως τοτε πειτε καποιος τη γνωμη του! Εχω τρομαξει!!!

Υγ. Οποιος ξερει κατι παραπανω για τους μυκητες που μπορει να κολλησουμε απο γατες, ας με καθησυχασει...! Φευγουν ευκολα ή είναι επίμονοι; Αν φύγουν μπορεί να υποτροπιάσουν, ή πρέπει να ξανακολλήσουμε για να αποκτήσουμε; Απλώνονται σε ό,τι αγγίζουμε ή πάνε όπου θέλουν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 01:13, 16-05-13:

εγω μια φορα ειχα κολλησει οταν ημουν μικρη (ειχα βγαλει αυτο το κυκλακι που περιγραφεις), εκανα θεραπεια με μια αλοιφη και περασε. απο τοτε δεν εχω ξαναβγαλει ποτε και ας εκτιθεμαι συχνα σε μυκητες πχ τωρα το ενα απ τα μωρα που εχω εχει μυκητες το πιανω πολλες φορες απλα πλενω χερια και (φτου φτου) δεν εχω παθει τιποτα. θα σου λεγα να μην ανησυχεις. ξερω οτι ειναι επιμονοι οι μυκητες και σε εμας και στα ζωα και απλα πρεπει να κρατησει αρκετα η θεραπεια για να φυγουν εντελως. ο δερματολογος θα σου πει και ολα καλα θα πανε. χμμ μηπως δεν ειναι αλλεργια στην αλοιφη αλλα απλα μια αντιδραση που κανει το δερμα σου με την αλοιφη? πραγματικα μην σκας ο,τι και απ' ολα να ισχυει θα φυγει εντελως σε λιγο καιρο. διαβασα κι ολας τις προαλλες οτι ακομη και αν δεν καναμε θεραπεια οι μυκητες φευγουν απο μονοι τους απλα αργουν πολυ, γιαυτο κανουμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αντιγόνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.

H Antigoni87 έγραψε στις 23:40, 16-05-13:

Σ ευχαριστω Αννα για την απαντηση! Πηγα στον δερματολογο, εριξε μια γρηγορη ματια κ ειπε οτι ο μυκητας εχει φυγει, κ τα υπολοιπα δεν ειναι αλλεργια στην αλοιφη ουτε μυκητας, αλλα εκζεμα. Δε θυμαμαι πως το ονομασε ακριβως, υπαρχουν διαφορα εκζεματα, παντως ειπε οτι οφειλεται σε αγχος κυριως κ εμφανιζεται ανοιξη ή φθινοπωρο. Κοιτα φωτιες που μου εβαλε! Κ ειλικρινα ημουν σιγουρη οτι δεν ειχα αγχος... μεχρι που μου το ειπε, κ αρχισα να αναρωτιεμαι!! Τοση αντισταση στην ψυχολογια της κρισης, παει στραφι με μια κ μονο διαγνωση, χαχαχα!! Ευχαριστω πολυ παντως, οντως ο μυκητας χρειαστηκε λιγες μερες αλοιφη κ περασε. Να σαι καλα!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 00:12, 17-05-13:

Και το εκζεμα περναει ευκολα και γρηγορα με την καταλληλη θεραπεια, μου εχει συμβει πολλες φορες και εχω παντα προχειρες τις αλοιφες που μου ειχε δωσει ο δερματολογος γιατι οντως αυτη την εποχη ειναι σε εξαρση. Μην ανησυχεις και προπαντων μην ξυνεσαι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 00:24, 17-05-13:

απο εκζεματα και γενικα τετοιου ειδους δερματικα αλλο τιποτα!! εχω βγαλει απειρα και παντα ηταν απο αγχος/πιεση! δε χρειαζεται να εισαι αγχωδης ισα ισα αυτοι που φαινονται ηρεμοι γενικα το παθαινουν συχνα (και εγω μεσα). φαινεται οτι το αγχος καπου θα διοχετευτει θελουμε δε θελουμε! σε οσα εχω βγαλει κατα καιρους παντως οι αλοιφες δεν εκαναν τιποτα- μονο οταν ξεαγχωνομουν εφευγαν ως εκ του θαυματος. οποτε ηρεμια

Παράθεση

Antigoni87 (Αντιγόνη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Antigoni87 έγραψε στις 00:54, 27-05-13:

Eυχαριστώ πολύ!! Πραγματικά δεν είμαι αγχώδης, το αντίθετο... Ζεν και Βούδα με λένε :p οπότε όντως πρέπει να είναι κανένα κρυφό άγχος που δε διοχετεύεται, χα! Τελικά είναι ήδη πολύ καλύτερα, έχει σχεδόν περάσει εντελώς κ ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις απαντήσεις!!! Να είστε καλά!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γκέλυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γκέλυ
H Γκέλυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Γκέλυ έγραψε στις 10:39, 06-11-13:

Καλημέρα σας,

πρόσφατα (30 μέρες) βρήκα κάποια γατάκια στο δρόμο 4....βεβαίως όπως καταλαβαίνετε δε μπορούσα να τα αφήσω στο έλεος τους(γιατί αρχικά ήτανε 5 αλλά επειδή ήταν κοντά σε δρόμο το 1 δεν τα κατάφερε)...
να πω την αλήθεια ότι ασχολούμαι πιο πολύ με τα σκυλάκια τόσα χρόνια αλλά αγαπώ και τις γάτες εξίσου αν και τόσο καιρό δεν είχα...
τώρα στο θέμα μας...κατάφερα και έδωσα τα 3 και μου έμεινε 1. το οποίο το πήγα στο γιατρό μαζί με 1 από τα αδερφάκια του και μας είπε ότι έχει μυκητίαση.....μου έδωσε ένα σιρόπι να του το δίνω από το στόμα για 35 μέρες.... είπε ότι είναι κολλητικό στους ανθρώπους αλλά από τη στιγμή που δεν είχα βγάλει κάτι ή που άρχισε να παίρνει τη θεραπεία δεν έχω πρόβλημα να κολλήσω εγώ η ίδια και να μην αγχώνομαι!
Τώρα που λέτε στις τελευταίες 5 μέρες της αντιβίωσης του άρχισα να έχω κάτι σημαδάκια..... ( αν και το γατί φαίνεται ότι πάει καλύτερα γιατί βγάζει τριχούλες..
Πήγα σε δερματολόγο και μου έδωσε θεραπεία και έμενα (1 σπρέυ κι 1 αλοιφή..) ο οποίος μου είπε να απομονώσω όσο μπορώ το γατί, να πλένω τα χέρια μου, να απολυμαίνω τα μέρη του σπιτιού(ενώ ο κτηνίατρος δε μου είχε πει κάτι τέτοιο).
εγώ μένω σ'ένα μικρό σπίτι όπου έχει που δεν έχει ούτε μπαλκόνι....το γατί πηγαίνει παντού....2 μηνών είναι το καλό μου.... πριν καμία βδομάδα αποφάσισα να αλλάξω ντουλάπα...οπότε την άδειασα όλη στο κρεβάτι μου αλλά το γατί έκανε και τις βόλτες του εκεί πάνω από τα ρούχα......πρέπει να τα πλύνω όλα,ε?????????????????????????????????
μήπως ν ατο κλείσω μέσα στη τουαλέτα???κρίμα δεν είναι ???το λυπάμαι..!!!!!ουφφφφφφφφφφφ
Συγχωρέστε με για όλο αυτό το κατεβατό αλλά επειδή δε γνωρίζω πολλά για τα γατάκια όπως σας είπα θεώρησα ότι έπρεπε να τα γράψω....Οποιαδήποτε συμβουλή σας θα μου είναι χρήσιμη!! Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γκέλυ : 06-11-13 στις 11:01.
Παράθεση

George1990 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη George1990
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O George1990 έγραψε στις 10:48, 06-11-13:

Επειδη ειχε κολλησει μυκητες και το δικο μας το γατι οταν το πηγαμε το καλοκαιρι στο χωριο απ οτι γνωριζω πραγματι οι μυκητες κολλανε και στους ανθρωπους αλλα δεν νομιζω να ειναι τοσο ανησυχητικοι γιαυτο ηρεμησε...τωρα οσον αφορα το σπιτι καλα ειναι να πλενεις τακτικα αυτα που παταει το γατακι σου σεντονια,καλυματα απο καναπε,μαξιλαροθηκες και για τα ρουχα αν πραγματικα ειναι παρα πολλα δεν ξερω τι να σου πω αν ειναι λιγα πλυντα και αυτα αλλα μου λες μια ντουλαπα ισως να επλενες τα πανω πανω δεν ξερω ,επισης καλα ειναι να μην το πολυ περνεις πανω σου και να το φιλας και τα σχετικα δεν ξερω αν το κανεις...εμεις να σου πω την αληθεια οταν ειχε μυκητες και το φιλουσαμε και μαζι κοιμομασταν αλλα δεν παθαμε κατι

Παράθεση

Γκέλυ

Νεοφερμένος

H Γκέλυ έγραψε στις 17:13, 06-11-13:

Σε ευχαριστώ πολύ Γιώργο!!!!
υποθέτω και με άλλους που μίλησα ότι θα τα πλύνω όοοοοοοολα τα ρούχα....για καλό και για κακό..!!!
τι να κάνουμε τώρα που μπήκαμε στον χορό θα χορέψουμε!!!χεεχεχ
ολική καθαριότητα παντούυυυυυυυυυυυυ!!!

Παράθεση

Melitsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Melitsa
H Melitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Melitsa έγραψε στις 17:56, 06-11-13:

Περσι η κορη μου και ο ανηψιος μου επαιζαν στον κηπο με 5 μωρα αδεσποτακια που ειχαν μυκητες. Μετα απο 20 μερες ειχαν γεμισει και οι δυο τους με μυκητες που τους εφεραν σε ολα τα παιδια της οικογενειας. Απο λαθος διαγνωση της δερματολογου τα παιδια επερναν αντιβιωση για 2 μηνες και τα σπυρια γινοντουσαν περισσοτερα μεχρι που ο παιδιατρος αφου μας κατσαδιασε που δεν πηγαμε πρωτα σε αυτο μας ειπε οτι ειναι μυκητες απο γατα.Τους εφωσε μοο μια αλοιφη (dactarin) και μετα απο 2 εβδομαδες τα παιδια ηταν κατακαθαρα.
Ο γατουλης μας που ειναι τωρα 7 μηνων οταν ηταν 2.5 παρουσιασε ενα κενο στο τριχωμα του.Ο πρωτος γιατρος που πηγαμε μας εδωσε την dactarin.Δεν εκανε τιποτα.Ο δευτερος κτηνιατρος μας ειπε πως η αλοιφη αυτη ειναι τοξικη για την γατα και του δωσαμε σιροπι intradrops.Πολυ δυνατο και ακριβο αλλα ο γατουλης μεσα σε 5 μερες ηταν μια χαρα. Δεν κολυσε κανενας μας παρολο που κοιμομασταν αγκαλια του και τον φυλαγαμε συνεχεια !!!

Παράθεση

Γκέλυ

Νεοφερμένος

H Γκέλυ έγραψε στις 10:58, 08-11-13:

Κι εμένα η αλήθεια είναι ότι ο γατούλης τον είχα 1 ή 2 μέρες πριν τον πάω στον κτηνίατρο στο σπίτι είχα δει ότι του λείπει τρίχωμα...ήξερα ότι είχε κάτι δηλαδή αλλά όχι ακριβώς τι.... όταν τον πήγα του έδωσε σιροπάκι ο γιατρός και το αγόρασα κι εγώ για να του κάνω τη θεραπεία!!!
μου είπε ότι κολλάει στον άνθρωπο αλλά από τη στιγμή που δεν έχω δει τίποτα και αφού παίρνει την αντιβίωση δεν έχω θέμα....
το σιρόπι μου είπε να το δίνω για 35 μέρες.... ε στην 30στή μέρα άρχισα να βγάζω τα σημαδάκια... ((
βεβαίως αμέσως κατάλαβα ότι ήταν από αυτό.....πήγα στο νοσοκομείο και μου έδωσαν ένα σπρέυ και αλοιφή να βάζω για 15 μέρες...
την Δευτέρα θα πάω και στον κτηνίατρο γιατί τελειώνει η θεραπεία του, να κάνουμε και το 1ο εμβόλιο...

αχχχχχχχχχχχχχ εντάξει οκ δε με τρομάζει και τόσο πολύ που κόλλησα, ξέρω ότι θα φύγουν και δεν είναι τόσο σοβαρό.....
αλλά την ντουλάπα όλη ποιός την πλένει???????????????????????????????????????????????χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχααχχαχ
ευχαριστώ πάντως!!! κάθε εμπειρία σας βοήθεια μου!!!! να είστε καλά!!!!

Παράθεση

marayia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marayia
H marayia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H marayia έγραψε στις 07:13, 09-11-13:

Εμενα παντως ο γιατρος οταν ο γατούλης μας ειχε γεμισει μυκητες , και γεμισε και το παιδι μου ο γιατρός συνεστησε LAMISIL ...ετσι καθαρισαμε και σε μικρο χρονικο διαστημα ...( Καλου κακου κανε μια εξεταση αιματος η ιδια.. ο ανθρωπος κολλαει μυκητες απο τα γατια του μονο οταν εχει ο ιδιος πεσμενο ανοσοποιητικο ..)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Emmanik

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους