Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,634 εγγεγραμμένα μέλη και 713,365 μηνύματα σε 21,999 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 259 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τι διαβάζετε τώρα;

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:25, 10-01-13:

Black Kitten μου σε ευχαριστω πολυ για τα συγχαρητηρια, απλα ετυχε να το σκεφτω πρωτη, οπως θα ειδες εχουμε αρκετους βιβλιοφιλους στο mycat.
Ετυχε στα νεανικα μου χρονια, που ηταν και η εποχη που ψαχνομουνα να δω τι μου αρεσει σαν ειδος για διαβασμα, να διαβασω αρκετη φανταστικη λογοτεχνια, μαλιστα ειχα διαβασει θυμαμαι και δυο-τρια βιβλια και απο ηρωικη λογοτεχνια. Θυμαμαι οτι μου αρεσε και τα διαβαζα με πολυ κεφι, αλλα τελικα πανω στο ψαξιμο ανακαλυψα τα ειδη που μου αρεσουν περισσοτερο και κατεληξα να διαβαζω κυριως αυτα.
Θα ψαξω στην βιβλιοθηκη να βρω τα βιβλια (πραγμα καθολου ευκολο γιατι εχω τρεις βιβλιοθηκες και οπου ναναι θα χρειαστω κι αλλη, να δω που θα την βαλω!), που ειχα διαβασει να δουμε αν τα ξερεις και αν τα εχεις διαβασει κι εσυ.
Αυτα που προτεινεις τα σημειωνω για μελλοντικη χρηση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 19:55, 10-01-13:

Έχω διαβάσει την ιστορία του γάτου που έμαθε σε εναν γλάρο να πετάει του Σεπούλβεδα.Είναι όμορφο βιβλίο, σαν παραμύθι. Μιας και αυτός γράφει κυρίως παραμύθια για μεγάλους, οφείλω να πω ότι δεν το θεωρώ από τα πιο μαγικά αυτού του είδους, αλλά είναι σίγουρα ένα πολύ όμορφο βιβλίο, που διαβάζεται πολύ ευχάριστα και αξίζει τον κόπο να το διαβάσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Black Kitten (Νικολέτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Black Kitten
H Νικολέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Black Kitten έγραψε στις 20:28, 10-01-13:

Βάσω και le chat noir, σάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. :-) Βάσω, θα χαρώ να μου προτείνεις βιβλία που έχεις διαβάσει και έτσι, να συνεχιστεί αυτή η τόσο όμορφη συζήτηση. Le chat noir, η ιστορία πίσω από το οπισθόφυλλο, ομολογώ ότι μου άρεσε πολύ και αφού έχω και την δική σου έγκριση, υπάρχει ένας επιπλέον λόγος για να το αναζητήσω ! :-)

Παράθεση

anna2012

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη anna2012
H anna2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H anna2012 έγραψε στις 16:08, 16-01-13:

Προς όλους τους βιβλιόφιλους και γατόφιλους:http://vivliodeiktis.blogspot.gr/2013/01/blog-post_11.html

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 10:52, 17-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna2012
Προς όλους τους βιβλιόφιλους και γατόφιλους:http://vivliodeiktis.blogspot.gr/201...g-post_11.html
Υπέροχο!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 23:42, 19-01-13:

Σήμερα ξεκίνησα το Ξεφλουδίζοντας το κρεμμύδι του Γκύντερ Γκρας. Πρόκειται από όσο καταλαβαίνω για αυτοβιογραφικό βιβλίο, που μάλιστα, όπως αναφέρεται στο οπισθόφυλλο, ξεσήκωσε θύελλα αντιδράσεων με τις αποκαλύψεις για το παρελθόν του συγγραφέα. Το κρεμμύδι, συμβολίζοντας τις αναμνήσεις, αν το ψιλοκόβεις φέρνει δάκρυα ενώ μόνο αν το ξεφλουδίζεις σου "ανοίγεται" και "ομολογεί την αλήθεια". Το είχα σταμπάρει από καιρό αλλά λόγω κόστους ανέβαλλα επανηλειμμένα την αγορά του. Ευτυχώς, εντέλει, δεν το μετάνιωσα!

Από την περιγραφή του βιβλίου εδώ:

Το "Ξεφλουδίζοντας το κρεμμύδι" εκτός από ένα πολύ καλό μυθιστόρημα είναι και μία μαρτυρία με πολλά αυτοβιογραφικά στοιχεία του συγγραφέα, άλλοτε συγκινητικά, άλλοτε αστεία και σκανδαλιστικά.

Ο Γκρας παραθέτει γεγονότα και σκέψεις από τη -στρυμωγμένη σε ένα δυάρι- παιδική του ηλικία στο Ντάντσιχ (σημερινό Γκντανσκ της Πολωνίας), το ναζιστικό περιβάλλον που ο ίδιος άφησε να τον παρασύρει με τις υποσχέσεις του, τα δύσκολα μεταπολεμικά χρόνια, τη δημιουργία της Ομοσπονδιακής Δημοκρατίας της Γερμανίας. Οι αναμνήσεις του φτάνουν μέχρι το τέλος της δεκαετίας του '50, όταν κυκλοφόρησε "Το τενεκεδένιο ταμπούρλο", που τον καθιέρωσε ως συγγραφέα.

Το ύφος του εναλλάσσεται διαρκώς, άλλες φορές είναι ο ηλικιωμένος συγγραφέας που οργίζεται με "αυτό το συνονόματο αγόρι" και άλλοτε χρησιμοποιεί ενεστώτα για να περιγράψει τις τελευταίες εβδομάδες του πολέμου.

Με αυτό το αυτοβιογραφικό έργο ο νομπελίστας συγγραφέας Γκύντερ Γκρας ξάφνιασε τον Αύγουστο του 2006 το αναγνωστικό κοινό και προκάλεσε εκατοντάδες συζητήσεις και δηλώσεις από κριτικούς και ομότεχνούς του σε όλο τον κόσμο. Αιτία η δημοσιοποίηση ενός καλά κρυμμένου μυστικού που ανέτρεψε τη μέχρι τότε δημόσια εικόνα του.
Την πρώτη εβδομάδα κυκλοφορίας του το βιβλίο πούλησε 150.000 αντίτυπα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 20-01-13 στις 03:28. Αιτία: προσθήκη πληροφοριών
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 12:04, 21-01-13:

Έφυγε από τη ζωή ο Παύλος Μάτεσις.

http://www.tovima.gr/culture/article/?aid=493999

Είχα διαβάσει παλαιότερα θυμάμαι το Έκθεσις ιδεών, που με είχε εντυπωσιάσει. Μερικά βιβλία του εχω δει σε προσφορά σε γνωστά μεγάλα βιβλιοπωλεία.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 16:00, 21-01-13:

Για να αποφασίσετε τι θα διαβάσετε, ανοίξτε ένα βιβλίο στη σελίδα 69 και διαβάστε την. Αν σας άρεσε εκείνη η σελίδα, αγοράστε το βιβλίο.

Η φράση του τίτλου, ανήκει στον Καναδό επικοινωνιολόγο Marshall McLuhan (1911-1980) και την συναντάμε συχνά σαν τον κανόνα της σελίδας 69 ("page 69" rule). Σχετικά μ' αυτόν τον κανόνα, υπάρχει μία αγγλόφωνη ιστοσελίδα που κάνει το λεγόμενο τεστ της σελίδας 69, στην οποία μπορείτε να δείτε τη σελίδα 69 πάρα πολλών βιβλίων. Η σελίδα αυτή είναι η εξής:

Αυτό το άρθρο προέρχεται από το site http://samatas-stin-ormylia.blogspot...#ixzz2IcP6Qzan

Δεν ξέρω αν πιάνει αλλά μόλις το διάβασα και είπα να το μοιραστώ! Ενδιαφέρον ακούγεται, αν ισχύει.... Γιατί να ισχύει όμως δεν το ξέρω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:04, 21-01-13:

Λοιπον, θα κατσω και θα διαωασω ολες τις σελιδες 69 απο ολα τα βιβλια που μου εχουν αρεσει. Θα σου πω συντομα πιστευω αν ειναι σωστο.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 16:11, 21-01-13:

Κοίταξε να δεις Βασούλα μου, και 2 χρόνια να σου πάρει πάλι σύντομα είναι .... Μπροστά στην αιωνιότητα!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 17:43, 21-01-13:

Το Πάντα Καλά του Μάτεσι. Για δέκατη φορά. Και, τιμής ένεκεν, θα διαβάζω μόνο αυτό για πάντα.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,334 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 13:48, 23-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από aba
Για να αποφασίσετε τι θα διαβάσετε, ανοίξτε ένα βιβλίο στη σελίδα 69 και διαβάστε την. Αν σας άρεσε εκείνη η σελίδα, αγοράστε το βιβλίο.

Η φράση του τίτλου, ανήκει στον Καναδό επικοινωνιολόγο Marshall McLuhan (1911-1980) και την συναντάμε συχνά σαν τον κανόνα της σελίδας 69 ("page 69" rule). Σχετικά μ' αυτόν τον κανόνα, υπάρχει μία αγγλόφωνη ιστοσελίδα που κάνει το λεγόμενο τεστ της σελίδας 69, στην οποία μπορείτε να δείτε τη σελίδα 69 πάρα πολλών βιβλίων. Η σελίδα αυτή είναι η εξής:

Αυτό το άρθρο προέρχεται από το site http://samatas-stin-ormylia.blogspot...#ixzz2IcP6Qzan

Δεν ξέρω αν πιάνει αλλά μόλις το διάβασα και είπα να το μοιραστώ! Ενδιαφέρον ακούγεται, αν ισχύει.... Γιατί να ισχύει όμως δεν το ξέρω...
Συγγνώμη... αλλά το ίδο σαιτ αναφέρει και το τεστ της σελίδας 99. Πόια από τις δύο σελίδες να κοιταζουμε, μου λέτε?
http://page99test.blogspot.gr/

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη athanasiad
H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 19:48, 24-01-13:

Τις δύο τελευταίες μέρες διαβάζω του Γιασμίνα Χάντρα το Τρομοκρατικό χτύπημα και πιστέψτε με, μέχρι το βράδυ θα το έχω τελειώσει. 'Εχει μεγάλο ενδιαφέρον και κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον όσων το διαβάζουν. Πολύ καλό βιβλίο

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:54, 24-01-13:

Τι θεμα εχει athanasiad;

Παράθεση

tz3nh

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tz3nh
H tz3nh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 361 μηνύματα.

H tz3nh έγραψε στις 20:31, 24-01-13:

Βάσω ένα βιβλίο που πιστεύω οτι θα σου άρεσε πολύ είναι το "Η νύφη φορούσε μαύρα".

"Σεπτέμβρης του '22. Η νεαρή Αντριανή καταφτάνει στη Σαλονίκη μαζί με το υπόλοιπο ανθρώπινο κοπάδι των προσφύγων. Πεντάρφανη και ολομόναχη, με δυο μάτια πράσινα, μαγικά σαν τα βοτάνια της, θα βρει στήριγμα σε μια καλοκάγαθη ηλικιωμένη Πόντια. Στο ξεδίπλωμα του χρόνου, με τις ανταλλαγές των πληθυσμών, θα εγκατασταθεί σ' ένα μουσουλμανικό χωριό της Μακεδονίας. Εκεί, ανάμεσα σε ανθρώπους πονεμένους που μιλούν ελληνικά, τουρκικά, ποντιακά κι αρμένικα, και που προσπαθούν να στηρίξουν τις ψυχές και τις ζωές τους, η Αντριανή θα αποθέσει την ευτυχία της στα χέρια του ρωμαλέου Άρη με την ηράκλεια δύναμη. Θα προκαλέσει τη μοίρα φορώντας ένα μαύρο φόρεμα για νυφικό. Κι αυτή θα δεχτεί την πρόκληση… Σε μια Ελλάδα που ανεμοδέρνεται στις θύελλες του εικοστού αιώνα, μια γυναίκα τολμά να ορθώσει το ανάστημά της απέναντι σε μια κοινωνία, όπου τον πρώτο λόγο έχει ο άντρας και η πεθερά, για να αναδειχτεί πληγωμένη αλλά νικήτρια."

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.

H athanasiad έγραψε στις 20:32, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Bessy1962
Τι θεμα εχει athanasiad;
'Ενας Παλαιστίνιος που έχει πάρει την Ισδραηλινή υπηκοότητα και δουλεύει ως χειρούργος με μεγάλη καριέρα. Είναι παντρεμένος με μια Παλαιστίνια και ζούν μια άνετη ζωή. Μια μέρα γίνεται μια τρομοκρατική επίθεση με έναν καμικάζι που ζωσμένος με εκρηκτικά ανατινάζει ένα εστιατόριο και μεταξύ των νεκρών είναι και πάρα πολλά μικρά παιδιά. Στην πορεία μαθαίνει ότι αυτός ο καμικάζι δεν είναι άλλος από τη γυναίκα του. Η πλοκή είναι τρομερή, δεν θέλω να σου πω άλλα γιατί φοβάμαι ότι θα καταστέψω το γράψιμο του συγγραφέα. Μόνο να σου πω και ένα τελευταίο. Οι αποκαλύψεις ακολουθούν η μια την άλλη και η ζωή του παίζει ένα πολύ άσχημο παιγνίδι. 'Εως εδώ.....πώς το λέγαμε η συνέχεια επί του βιβλίου

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 20:37, 24-01-13:

Αν σας αρέσουν τα αστυνομικά, προτείνω την υπόθεση Jacob. Είναι ένα δικαστικό δράμα πολύ ξεχωριστό.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 20:38, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από athanasiad
'Ενας Παλαιστίνιος που έχει πάρει την Ισδραηλινή υπηκοότητα και δουλεύει ως χειρούργος με μεγάλη καριέρα. Είναι παντρεμένος με μια Παλαιστίνια και ζούν μια άνετη ζωή. Μια μέρα γίνεται μια τρομοκρατική επίθεση με έναν καμικάζι που ζωσμένος με εκρηκτικά ανατινάζει ένα εστιατόριο και μεταξύ των νεκρών είναι και πάρα πολλά μικρά παιδιά. Στην πορεία μαθαίνει ότι αυτός ο καμικάζι δεν είναι άλλος από τη γυναίκα του. Η πλοκή είναι τρομερή, δεν θέλω να σου πω άλλα γιατί φοβάμαι ότι θα καταστέψω το γράψιμο του συγγραφέα. Μόνο να σου πω και ένα τελευταίο. Οι αποκαλύψεις ακολουθούν η μια την άλλη και η ζωή του παίζει ένα πολύ άσχημο παιγνίδι. 'Εως εδώ.....πώς το λέγαμε η συνέχεια επί του βιβλίου
Αααα σε μεγάλο πειρασμό μας βάζεις!....

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 20:40, 24-01-13:

Σε πολύ μεγάλο όμως..το ίδιο και με το δεύτερο που πρότεινες..την υπόθεση jacob!!!A!δεν πάει άλλο..θα σας κόψω.Με εσάς, που έχω μπλέξει, σε λίγο καιρό θα αρχίσω να ληστεύω βιβλιοπωλεία!!

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 20:45, 24-01-13:

Ο Γιασμίνα Χάντρα είναι πλέον γνωστό ότι είναι το γυναικείο ψευδώνυμο του Μοχάμεντ Μουλεσεχούλ. Νομίζω ότι είναι Αλγερινής καταγωγής και χρησιμοποιεί αυτό το ψευδώνυμο για λόγους ασφαλείας. ΄Ενα αλλο πολύ ενδιαφέρον βιβλίο του είναι ¨"Τα χελιδόνια της Καμπούλ". 'Ολα εκδόσεις Καστανιώτη.

Παράθεση

athanasiad

Διακεκριμένο μέλος

H athanasiad έγραψε στις 20:48, 24-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από le chat noir
Σε πολύ μεγάλο όμως..το ίδιο και με το δεύτερο που πρότεινες..την υπόθεση jacob!!!A!δεν πάει άλλο..θα σας κόψω.Με εσάς, που έχω μπλέξει, σε λίγο καιρό θα αρχίσω να ληστεύω βιβλιοπωλεία!!
Να φανταστείς ότι για 29 εβδομάδες ήταν στη λίστα των best seller των New York Times

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 01:51, 14-03-13:

Δεν αντέχω να μην το μοιραστώ με τους βιβλιοφάγους φίλους μου!

Το χαρτί δεν πεθαίνει...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 12:16, 14-03-13:

Δεν αντέχω να μην το μοιραστώ με τους βιβλιοφάγους φίλους μου!

Το χαρτί δεν πεθαίνει...
Τελειο, ε πια καλα του εκανε.

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

H le chat noir έγραψε στις 13:41, 14-03-13:

Αν και ψάρωσα, ότι θα διαφημίζει όντως την έντυπη μορφή υλικού και έμεινα λίγο στο τέλος..ομολογουμένως είναι πολύ πετυχημένο!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 16:19, 14-03-13:

Αριστούργημα!!!!! Και πολύ επίκαιρο, γιατί γκρίνιαξα χθες στον καλό μου που δε βρίσκω βιβλίο του Γιασμίνα Χάντρα στα ελληνικά ή αγγλικά, και μου κάνει "ε κατέβασε κανένα e-book, τι αγοράζεις κι εσύ"... Θα του το δείξω απόψε.

Εγώ προσπαθώ να συνεχίσω το Μυστικό πόλεμο του Δον Εμμάνουελ, του Λουί Ντε Μπερνιέρ, αλλά δεν έχω "κολλήσει"...

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 10:40, 23-04-13:

Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από τη ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του Δον Κιχώτη Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σέξπιρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

Στην Καταλονία, την ημέρα αυτή εορτάζεται η Μέρα των Βιβλίων και των Ρόδων, μία τοπική παραλλαγή της Γιορτής του Αγίου Βαλεντίνου, που συνδυάζεται με την εορτή του προστάτη της περιοχής, Αγίου Γεωργίου. Με το σύνθημα «Ένα τριαντάφυλλο για την αγάπη, ένα βιβλίο για πάντα», ο άνδρας θα χαρίσει στην αγαπημένη του ένα τριαντάφυλλο κι αυτή θα του το ανταποδώσει με ένα βιβλίο.

Στο επίκεντρο των εκδηλώσεων, ο περίφημος δρόμος της Βαρκελώνης «Λα Ράμπλα», η πιο ζωντανή γωνιά της πόλης, «ο μόνος δρόμος, που δεν ήθελα να τελείωνε ποτέ», όπως είχε πει κάποτε ο Φεντερίκο Γκαρθία Λόρκα. Εκτιμάται ότι μόνο την ημέρα αυτή διακινούνται στην Βαρκελώνη 500.000 βιβλία και 4 εκατομμύρια τριαντάφυλλα.

Πηγή

Παράθεση

kenseycp

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kenseycp
Ο kenseycp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kenseycp έγραψε στις 23:09, 29-04-13:

«Οι κληρονόμοι του Νίλσον» - Ιωάννου Ιωάννης
Είναι μια αστυνομική νουβέλα με ωραία πλοκή και εξαιρετική γραφή. Θυμίζει λίγο Άγκαθα Κρίστι με την έννοια ότι μαθαίνεις στο τέλος τον ένοχο και μένεις με το στόμα ανοιχτό όταν αποκαλύπτεται το σκεπτικό του ντετέκτιβ. Κατά τα άλλα δεν υπάρχουν ομοιότητες με άλλα κλασικά βιβλία αστυνομικής λογοτεχνίας. Το πιο θετικό του στοιχείο για ‘μένα νομίζω ότι είναι ότι δε σε αφήνει να το κλείσεις, γιατί κάθε κεφάλαιο προσθέτει και κάτι νέο στην ιστορία επηρεάζοντας την εξέλιξή της. Έτσι θέλεις να το τελειώσεις σε μια ανάγνωση. Στη ιστοσελίδα http://johnioannou.tk/ μπορείτε να βρείτε τα πρώτα πέντε κεφάλαια. Διαβάστε το και θα με θυμηθείτε!
P.S. Αυτό το βιβλίο θα γινόταν πολύ καλή ταινία : )

Παράθεση

anna2012

Νεοφερμένος

H anna2012 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H anna2012 έγραψε στις 17:07, 22-05-13:

Καλησπέρα σε όλους! Διάβασα ένα βιβλίο που είμαι σίγουρη ότι θα σας αρέσει.
Ο τίτλος είναι ένας γάτος που τον έλεγαν Μπομπ...
Δείτε την ανάρτηση που έβαλα στο μπλογκ μου και θα καταλάβετε!

http://voltitses.blogspot.gr/2013/05/blog-post_22.html

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 22-05-13 στις 17:20. Αιτία: merge
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 18:31, 22-05-13:

α έχεις δίκιο!!!!είχα διαβασει για την ιστορια πριν καιρο σε ενα περιοδικο
έφτασε κι Ελλάδα?χαμπάρι δεν πήρα,να είσαι καλά !!!!!!
θα πάω να το πάρω

Παράθεση

anna2012

Νεοφερμένος

H anna2012 έγραψε στις 09:38, 23-05-13:

Είναι ένα βιβλίο που νομίζω ότι θα το λατρέψουν όλοι οι χρήστες αυτού του φόρουμ!
Αλήθεια οι πορτοκαλοί γατούλιδες είναι πιο ζωηροί;

Παράθεση

ofilia

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ofilia
H ofilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (+5αστεγακια μονιμα στη πυλωτη,+2στη δουλεια έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ofilia Ότ 'αι γαλαί ρεμβάζουν ή κοιμώνται.... έγραψε στις 10:19, 23-05-13:

Είναι ένα βιβλίο που νομίζω ότι θα το λατρέψουν όλοι οι χρήστες αυτού του φόρουμ!
Αλήθεια οι πορτοκαλοί γατούλιδες είναι πιο ζωηροί;
τι να σου πω,δεν ξέρω!τώρα έχω ένα ασπροπορτοκαλί,ήταν χτυπημενο αλλα αναρρώνει και είναι καλα και παιζει!είναι πολύ ήσυχο και καλό και παιχνιδιάρικο!!!
σίγουρα όμως πιο τρελά από τα μαυράκια δεν υπάρχουν!!!!!

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 18:46, 23-05-13:

Αγόρασα πρόσφατα αυτό το βιβλίο αν και ακόμα δεν το έχω διαβάσει. Πρέπει να είναι μια πολύ τρυφερή ιστορία που όλοι μας θα απολαμβάναμε

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 21:31, 02-06-13:

ενα εχω να πω, η ΄ουρανια προφητεια΄ μου αλλαξε τη ζωη. ευχαριστω εναν πολυ καλο φιλο που μου το προτεινε!να το διαβασετε...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,122 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:48, 02-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
ενα εχω να πω, η ΄ουρανια προφητεια΄ μου αλλαξε τη ζωη. ευχαριστω εναν πολυ καλο φιλο που μου το προτεινε!να το διαβασετε...
Υποθέτω ήρθε καιρός να το διαβάσω επιτέλους. Το έχω χρόνια στη βιβλιοθήκη μου, έχω διαβάσει άλλα που αγόρασα μεταγενέστερα, αλλά το συγκεκριμένο όχι ακόμα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,122 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:55, 02-06-13:

Αν σας περισσεύει κανένα ευρουλάκι (ή κι αν δεν σας περισσεύει, αλλά αγαπάτε τα βιβλία όσο και τις γάτες), προτείνω να επισκεφτείτε την έκθεση βιβλίου στο πεδίο του Άρεως. Έχει βιβλία κάθε είδους, σε πολύ καλές τιμές, σε όλες τις εκδόσεις. Αγόρασα "Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας" με 9 ευρώ(!).
3 βιβλία του Γ.Ξενόπουλου με 10 ευρώ(!). Προλαβαίνετε μέχρι την επόμενη Κυριακή που θα είναι η τελευταία ημέρα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:19, 28-07-13:

αγαπημενη μου φιλεναδα,πονεμενη μου,λατρεμενη μου,που δε σ εχω δει ποτε απο κοντα αλλα σε νιωθω δικο μου ανθρωπο(δε σ εχω ξεχασει βασουλα,απλα.....καταλαβαινεις τα παιξα με το τελευταιο χτυπημα).
λοιπον διαβασα ''το ποταμι της ζωης μου''του αξεχαστου μιμη φωτοπουλου.
τι απεκομισα απ το βιβλιο;πολλα!!!!!!!
πρωτον εγραψα τους κακους εκει που επρεπε και πολυ αργησα δλδ,ειδα τη ζωη ενα κλικ αλλιωτικη,χαμογελασα στον ηλιο,στις γατουλες,οσες ζουν τουλαχιστον,κι αραξα κατω απο ενα αρμυρικι μαζι με τα παιδια μου και φιλαρακια των παιδιων μου κι ετσι θα τη βγαλω απο δω και περα,σ αυτο τον τοπο μονο ετσι επιβιωνεις τελικα!!!!!!!!!!
υγ τ'αδεσποτακια ειναι ολα καλα,οπως στα εχω περιγραψει!!!!!φιλια θα σε παρω μια λογικη ωρα τηλ!!!!!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 05:44, 28-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από ρενακι 13
αγαπημενη μου φιλεναδα,πονεμενη μου,λατρεμενη μου,που δε σ εχω δει ποτε απο κοντα αλλα σε νιωθω δικο μου ανθρωπο(δε σ εχω ξεχασει βασουλα,απλα.....καταλαβαινεις τα παιξα με το τελευταιο χτυπημα).
λοιπον διαβασα ''το ποταμι της ζωης μου''του αξεχαστου μιμη φωτοπουλου.
τι απεκομισα απ το βιβλιο;πολλα!!!!!!!
πρωτον εγραψα τους κακους εκει που επρεπε και πολυ αργησα δλδ,ειδα τη ζωη ενα κλικ αλλιωτικη,χαμογελασα στον ηλιο,στις γατουλες,οσες ζουν τουλαχιστον,κι αραξα κατω απο ενα αρμυρικι μαζι με τα παιδια μου και φιλαρακια των παιδιων μου κι ετσι θα τη βγαλω απο δω και περα,σ αυτο τον τοπο μονο ετσι επιβιωνεις τελικα!!!!!!!!!!
υγ τ'αδεσποτακια ειναι ολα καλα,οπως στα εχω περιγραψει!!!!!φιλια θα σε παρω μια λογικη ωρα τηλ!!!!!
Δεν σε παρεξηγησα βρε χαζουλα, μη νομιζεις και σε εμενα συμβαινουν πολλα και διαφορα. Θα περιμενω τηλεφωνημα σου να τα πουμε, οσο για το βιβλιο θα το εχω στα υπ' οψιν για οταν θα εχω λεφτα να παρω καποιο καινουργιο.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 05:55, 28-07-13:

μωρε κατι μου πε η αδελφη μου,αλλα δεν το χω ψαξει για μια οργανωση,ομαδα κατι τετοιο που αφηνει σε διαφορα μερη της αθηνας διαβασμενα βιβλια,με την προυποθεση να τα παρει καποιος να τα διαβασει και να τα ξαναφησει,θα το ψαξω και θα σου πω,αλλα ωραιο ακουγεται,η οικονομικη κριση κανει τον ανθρωπο εφευρετικο τελικα!!!!!!!!!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 11:23, 28-07-13:

Αυτό υπάρχει χρόνια τώρα, πολύ πριν την κρίση και λέγεται bookcrossing. Νομίζω υπάρχει και ιστοσελίδα και μπαίνεις και δηλώνεις πού το άφησες. Δεν ισχύει μόνο για Αθήνα, εγώ είχα βρει ένα στη Θεσσαλονίκη και το άφησα στο τρένο για Αθήνα! Πάντα όμως υπάρχουν και οι δανειστικές βιβλιοθήκες, είναι κρίμα να μην τις εκμεταλλεύονται όσοι μένουν στις πόλεις. Διότι στην επαρχία δύσκολα τα πράγματα!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 22:18, 28-07-13:

στο νησι δεν υπαρχει βιβλιοθηκη,εκτος απ την βιβλιοθηκη του μοναστηριου ανεκτιμητης αξιας που δεν μπορει να παει ο καθενας φυσικα να τα δει.αλλα βιβλιοθηκη εδω δεν εχουμε δυστυχως,κατι κανουν τα σχολεια,αλλα δεν αρκει.αν πω οτι κανω κατι αναλογο στην πατμο,δε θα το ξαναβρω το βιβλιο μου,ουτε θα το διαβασει και κανεις.ακουστε εθιμο ρε παιδια,αν εχετε το θεο σας δλδ.εδω του αι γιαννιου στις φωτιες καινε βιβλια σχολικα περισσοτερο.και ποσταρουν στο φεις μπουκ τη φωτια απαραδεκτο!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 18:12, 26-11-13:

Τελευταία διαβάζω αρκετά σε σχέση με παλιότερα που είχα κάνει μια κοιλιά-τι κακό κι αυτό! Να μην έχεις χρόνο ή διάθεση για διάβασμα... Να σε καταβάλουν τόσο πολύ όλα αυτά που συναντάς στην καθημερινότητά σου και τα μεταφράζεις ως "μίζερα"....
Λοιπόν, στο θέμα μας!
Διάβασα πρόσφατα άλλη μια διπλή βιογραφία: Sylvia Plath-Ted Hughes

Kαι στη συνέχεια το μυθιστόρημα της αγαπημένης Sylvia Ο γυάλινος κώδων.
Εντάξει, δεν θεωρείται αδίκως η γυναίκα ιδιοφυΐα... Προσωπικά κάτι παραπάνω από εντυπωσιάστηκα. Μάλλον κάτι προς το "μου έπεσαν τα σαγόνια"! Βέβαια παραμέλησα τον καλό μου Ted και πρέπει να επανορθώσω κάποια στιγμή, αλλά από παλιά δεν είχε τύχει να έχω κάτι δικό του. Με αφορμή αυτά τα βιβλία και την συλλογή της Άριελ που ξεφυλλίζω που και που θέλω να ξαναδώ και την ταινία...

Έπειτα διάβασα Patricia Highsmith-Το γυάλινο κελί.

Κόλλημα!! Δεν ήθελα να βγω για να μη χάσω τη συνέχεια (κάτι τέτοιο με θυμάμαι να παθαίνω και με το Μίλων Φιρίκης του Νίκου Τσιφόρου παλιότερα!-του οποίου (βιβλίου μου) η τύχη αγνοείται ). Τώρα συνεχίζω με ένα άλλο αστυνομικό του James Ellroy Ο νυχτερινός ταξιδιώτης

Είναι το 2ο μέρος μιας τριλογίας, το οποίο όμως δεν ήξερα όταν αγόραζα το βιβλίο κι έτσι αποφάσισα πως δεν πειράζει, θα το ξεκινήσω ούτως ή άλλως! Χρόνια έχω το Αμερικανικό ταμπλόιντ στα ράφια της βιβλιοθήκης μου να με περιμένει, αλλά τελικά αποφάσισα να βουτήξω στον Ellroy με κάτι πιο συμμαζεμένο!
Γενικά εκτιμώ ιδιαίτερα τις εκδόσεις Άγρα και Πόλις. Αν έναν τίτλο δεν τον ξέρω, δεν θα τον φοβηθώ αν είναι από αυτές τις εκδόσεις. Κι αυτό γιατί πολλάκις την έχω πατήσει με σύγχρονους συγγραφείς. Πήρα πρόσφατα κι άλλα βιβλία πολλά, τελευταία παραγγέλνω κυρίως ηλεκτρονικά από IANOS και Πρωτοπορία, ποντάροντας στις προσφορές τους. Επίσης στα bazaar του IANOS, αν τύχει και βολτάρω στη Μητροπόλεως στη Θεσσαλονίκη... Αλλά και από ένα αγαπημένο συνοικιακό βιβλιοπωλείo της περιοχής, από όπου προμηθεύτηκα την τελευταία συλλογή του Νάνου Βαλαωρίτη Πικρό καρναβάλι και άλλες συλλογές και μάλιστα μου δώρισαν τα Μικρά ποιήματα του Χριστιανόπουλου! Εντάξει! Πόσες ζωές να ζήσω διαβάζοντας; Μπορώ να έχω άπειρες παρακαλώ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Karmela<3 (Ιωάννα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Karmela<3
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 744 μηνύματα.

H Karmela<3 έγραψε στις 22:10, 26-11-13:

τι κακό κι αυτό! Να μην έχεις χρόνο ή διάθεση για διάβασμα... Να σε καταβάλουν τόσο πολύ όλα αυτά που συναντάς στην καθημερινότητά σου και τα μεταφράζεις ως "μίζερα"....
Αυτό ξανα πες το!
Και εγώ μετά από κοιλιά των τελευταίων μηνών ξεκίνησα αν διαβάζω το Έγκλημα και τιμωρία του Ντοστογιεφσκι.
Χρόνια στη βιβλιοθήκη,τώρα αποφάσισα να το διαβάσω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 22:16, 26-11-13:

11 βιβλια του Dragonlance απο Tracy Hickman και Margaret Weis.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:21, 26-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Karmela<3
Αυτό ξανα πες το!
Και εγώ μετά από κοιλιά των τελευταίων μηνών ξεκίνησα αν διαβάζω το Έγκλημα και τιμωρία του Ντοστογιεφσκι.
Χρόνια στη βιβλιοθήκη,τώρα αποφάσισα να το διαβάσω!
Xρόνια έχω να διαβάσω Ντοστογιέφσκι! Ομοίως με περιμένουν 4 τόμοι των αδελφών Καραμαζώφ! Τρομάζω...

Παράθεση

Pennylane (Σταυρούλα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pennylane
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,939 μηνύματα.

H Pennylane έγραψε στις 22:25, 26-11-13:

Όταν ήμουν μικρή μου άρεσε πάρα πολύ η ιστορία αυτή.
Πρόσφατα πέρασα από ένα βιβλιοπωλείο και το είχε στη βιτρίνα. Δεν αντιστάθηκα και το πήρα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:26, 26-11-13:

Εγω τελειωσα πριν μερικες μερες την "Κομη της Βερενικης" του Γιωργου Γραμματικακη. Μαγευτηκα χωρις υπερβολη, ο ανθρωπος εκτος απο επιστημων ειναι και εξαιρετικος γραφων, μεγαλο ταλεντο.
Δωρο μιας πολυ καλης φιλης που την ευχαριστω παρα πολυ.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:32, 26-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Εγω τελειωσα πριν μερικες μερες την "Κομη της Βερενικης" του Γιωργου Γραμματικακη. Μαγευτηκα χωρις υπερβολη, ο ανθρωπος εκτος απο επιστημων ειναι και εξαιρετικος γραφων, μεγαλο ταλεντο.
Δωρο μιας πολυ καλης φιλης που την ευχαριστω παρα πολυ.
Άλλο ένα αγνοούμενο βιβλίο μου... Και δεν είχα καν προλάβει να το τελειώσω... Τελικά εκτός από τα αυτοκίνητα και τις γυναίκες, ούτε και τα βιβλία δανείζονται.-

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:36, 26-11-13:

Άλλο ένα αγνοούμενο βιβλίο μου... Και δεν είχα καν προλάβει να το τελειώσω... Τελικά εκτός από τα αυτοκίνητα και τις γυναίκες, ούτε και τα βιβλία δανείζονται.-
Βιβλια, δισκοι (παλαι ποτε γιατι τωρα ειναι τα CD - DVD) και γυναικες.
Δεν δανειζουμε τιποτα απο αυτα γιατι μετα...
Δεν ειχα ξαναδιαβασει Γραμματικακη, τον ειχα στο ματι αλλα δεν ειχε τυχει. Τωρα εχω βαλει στο ματι αλλο ενα δικο του, την αυτοβιογραφια του φωτος. Και βεβαια μια και πλησιαζουν γιορτες σιγουρα θα παρω και κανενα καινουργιο Καμιλερι, δεν το συζητω.

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba

H aba έγραψε στις 22:38, 26-11-13:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Βιβλια, δισκοι (παλαι ποτε γιατι τωρα ειναι τα CD - DVD) και γυναικες.
Δεν δανειζουμε τιποτα απο αυτα γιατι μετα...
Δεν ειχα ξαναδιαβασει Γραμματικακη, τον ειχα στο ματι αλλα δεν ειχε τυχει. Τωρα εχω βαλει στο ματι αλλο ενα δικο του, την αυτοβιογραφια του φωτος. Και βεβαια μια και πλησιαζουν γιορτες σιγουρα θα παρω και κανενα καινουργιο Καμιλερι, δεν το συζητω.
Κι ένας φίλος έχει κόλλημα με Καμιλέρι. Δεν έχω διαβάσει ποτέ...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:46, 26-11-13:

Αμ τα λέω εγώ! Μια πρόχειρη λίστα πραγμάτων που δεν δανείζω είναι: Βιβλία, κραγιόν, κυλότες και, αν είχα, και αυτοκίνητο. Στη θέση των γυναικών, Φωτεινή μου, βάλε "άντρες"

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους