Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,762 εγγεγραμμένα μέλη και 714,919 μηνύματα σε 22,163 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 274 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετεμβολιακό σάρκωμα

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pera_brexei
H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Pera_brexei έγραψε στις 19:04, 17-04-18:

Γεια σας. Η γάτα μου έκανε αντιλλυσικό τον Γενάρη που μας πέρασε σε ηλικία 6 μηνών, στην πλάτη.
Τον Απρίλη ψηλάφισα ένα μικρό ογκίδιο και την πήγα σε κτηνίατρο, κανονίσαμε χειρουργείο και το αποτέλεσμα του κυτταρολόγου ήταν μετεμβολιακό σάρκωμα..
Μίλησα με τον κτήνιατρο και προτινε χειρουργικη αφαίρεση +3 εκατοστά για να αυξήσουμε τις πιθανοτητες μη εξαπλωσης.Η χειρουργικη αφαίρεση απο μόνη της δεν με καλύπτει. Θέλω να εξασφαλίσω όσο πιο πολλά χρόνια μπορώ. Για την χημειοθεραπεία ειμαι σκεπτική και εγώ και ο κτηνίατρος καθώς δεν θέλουμε να την υποβάλλουμε κάθε εβδομάδα σε αναισθησία... Συνδυαστικά με το χειρουργείο μπορεί να γίνει κάποια άλλη θεράπεια στην Ελλάδα; Εχω βρει κάποιες αναφορές στην βιβλιογραφία για ακτινοθεραπεία αλλα δεν βρήκα κανέναν. Ψάχνω στο Ηράκλειο Κρήτης ή στην Θεσσαλονίκη
Μετά την χειρουργική αφαίρεση, υπάρχει κάποια εξέταση για να δούμε άν έχει επανεμφανίστει ή αν έχει κάνει μετάσταση;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:36, 17-04-18:

Καλησπερα φιλη μου.Δυστυχως το μονο που ξερω απο αυτα που ρωτας,ειναι οτι η χημειοθεραπεια ειναι τεραστια ταλαιπωρια και μεγαλο ρισκο για τα ζωα.Διοτι,ξερω περιπτωσεις που εφυγε μεν ο καρκινος,(βεβαια για καποιο διαστημα,δεν ξερουμε αν ζουσε το ζωο ,γινοταν μετασταση)τα ζωα ομως πεθαναν απο την χημειοθεραπεια,καν το στομαχι τους δεν αντεξε,εκαναν εμετο ΑΙΜΑ.
Μην νομισεις οτι η χημειοθεραπεια στα ζωα ειναι οπως στους ανθρωπους.Υποφερουν παρα πολυ,καθολου σιγουρο ειναι οτι δεν θα πεθανουν απο αυτην,ή αν τελικα απλα παραταθει το μαρτυριο τους.
Αυτα τα εχω ακουσει απο πελατες που ειχαν αυτες τις εμπειρες,σε κτηνιατρειο που για ενα διαστημα προσφερα εθελοντικη εργασια.
Δεν ειμαι γιατρος,σου ΄λεω απλα τι εμαθα.

Οπως και να εχει,χρειαζεσαι γνωμες και αλλων κτηνιατρων,καθως το ζητημα ειναι πολυ σοβαρο,αλλα αυτο που εγω εχω να πω ειναι οτι.Στον γιατρο που πηγες και του εκανε αντιλυσσικο εμβολιο στο σβερκο,ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΣ.

Ειναι γνωστο ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ,οτι το αντλυσσικο και το εμβολιο της λευχαιμιας,λογω συγκεκριμενων συστατικων προκαλουν σαρκωμα,πολυ επιθετικη μορφη καρκινου,και για αυτο,ΟΤΑΝ πρεπει να γινει το αντιλυσικο,ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να την κανουν στο σβερκο,αλλα πρεπει να την κανουν ΣΤΟ ΧΕΡΑΚΙ.Ακριβως για το ενδεχομενο αν παθουν σαρκωμα,να μπορουν να κοψουν το χερακι και ετσι να υπαρχουν πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες να μην γινει μετασταση στο ζωο.
Λυπαμαι πραγματικα που υπαρχουν ακομα γιατροι,που ειναι τοσο ανευθυνοι,και εγκληματιες θα ελεγα,που κανουν το αντιλυσικο ΣΤΟ ΣΒΕΡΚΟ.Απαγορευεται αυτο.
Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου,το καλυτερο για το ζωακι σου.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 19:46, 17-04-18:

Έπαθα τώρα σοκ.... Αν είσαι Ηράκλειο Κρήτης μπορώ να σου προτείνω τον κτηνίατρο που πηγαίνω τις δικές μου...(και θα ήθελα να μου πεις σε προσωπικό μήνυμα το όνομα του κτηνιατρου) . Να πας να πάρεις και τη γνώμη του... Και όπως σου είπε και η έφη ΜΑΚΡΙΆ από αυτόν που το έκανε στο σβέρκο...

Πόσο χρονών είναι η γάτα σου?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,714 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:03, 17-04-18:

Πόσο χρονών είναι η γάτα σου?
Η γάτα μου έκανε αντιλλυσικό τον Γενάρη που μας πέρασε σε ηλικία 6 μηνών, στην πλάτη.
Ουτε χρονων δεν ειναι η ψυχουλα,απο οτι φαινεται εδω...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:08, 17-04-18:

Σωστά έφη μου.. Το μυαλό μου σταμάτησε εντελώς όταν διάβασα αυτό που έγραψε η κοπελα
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:11, 17-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από dimitradra
Σωστά έφη μου.. Το μυαλό μου σταμάτησε εντελώς όταν διάβασα αυτό που έγραψε η κοπελα
Μα και εγω μετα την ερωτηση σου το προσεξα.Αποροφηθηκα απο τα υπολοιπα.
Εχω στεναχωρεθει πολυ απο αυτο.
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H Pera_brexei έγραψε στις 20:11, 17-04-18:

Η γατα μου ήταν αδέσποτη, υπολογίζουμε ότι είναι περίπου 8-9 μηνών. Το εμβόλιο το έκανε στην πλάτη της. Σας ευχαριστώ για τις πληροφορίες κ.Πουπουλινα και έγω απο αυτά που μου είπε ο κτηνίατρος προς το όχι κλείνω. Κ.Δήμητρα Ναι θα ήθελα να μου πείτε σε ποιον την πηγαίνετε, αν και αυτό που ψάχνω είναι εξιδεικευμένο, κάποιον που να έχει την δομή και τις γνώσεις για ακτινοθεραπεία ή για κάποια άλλη θεραπεία. Σας στέλνω σε προσωπικό μήνυμα το όνομα του γιατρου.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:15, 17-04-18:

Παντως,οτι και αν αποφασισεις,ενα ειναι σιγουρο,οτι οντως χρειαζεται καθαρισμα καποιων εκατοστων,εφοσον αποδειχτηκε καρκινος,σωστα σου τα λεει εδω ο γιατρος.Δες βεβαια τι θα σου πει και ο αλλος,αλλα ετσι ξερω και εγω.
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Pera_brexei έγραψε στις 20:26, 17-04-18:

Η αφαίρεση θα γίνει την επόμενη εβδομάδα. Κ.Πουπουλινα διάβαζα απο πολύ παλιά άρθρα στο mycat και θυμαμαι οτι υπήρχε ένας κτηνίατρος που απαντούσε σε ερωτήσεις χρηστών, δίνει πλέον απαντήσεις; θα ήθελα να τον συμβουλευτώ.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:34, 17-04-18:

Μαργαρίτα μου δεν τον ξέρω τον κτηνίατρο... Μα καθόλου όμως...
Ο κτηνίατρος που πηγαίνω εγώ είναι ο Λιτινας Δημήτριος... Παπαναστασιου και Τελχινων (η τελχινων είναι ο δρόμος κάθετος στην Παπαναστασιου ακριβώς εκεί που είναι ο Σαβοιδακης....) τηλ. 2810234420...θα σου έλεγα να πας την γατούλα σου να πάρεις και τη γνώμη του (σίγουρα θα έχει να σου προτείνει ίσως και κάποιον ειδικό στη Θεσσαλονίκη, θεωρείται πάντως από τους καλύτερους χειρουργους εδώ στο Ηράκλειο )... Αν θέλεις μπορούμε να πάμε και παρέα.... Πηγαίνω συνήθως απόγευμα με το άνοιγμα για να βρω να παρκάρω και να μην έχει κόσμο...

Μόνο Πέμπτη δε μπορώ... Όλα τα άλλα απογεύματα είμαι ελευθερη

Γράφω ότι θέλω....(είχα γράψει λάθος τη διεύθυνση) Το μυαλό μου έχει μπλοκάρει με το πρόβλημα της γατούλας... Συγχωρέστε με
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 17-04-18 στις 21:15.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:41, 17-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Pera_brexei
Η αφαίρεση θα γίνει την επόμενη εβδομάδα. Κ.Πουπουλινα διάβαζα απο πολύ παλιά άρθρα στο mycat και θυμαμαι οτι υπήρχε ένας κτηνίατρος που απαντούσε σε ερωτήσεις χρηστών, δίνει πλέον απαντήσεις; θα ήθελα να τον συμβουλευτώ.
Οχι καλη μου,δεν ειχε χρονο πλεον και σταματησε να γραφει.
Ομως θα σε συμβουλευα να απς στον κτηνιατρο που λεει η Δημητρα,καθως ακομα και αυτος να μην κανει ακτινοθεραπειες ή τι αλλο,μπορει να ξερει αν γινεται καπου και επισης,μπορει να σου πει και να σε συμβουλευσει σε πολλα.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:16, 17-04-18:

Έχω φρικάρει μάυτά που διαβάζω.Μα γιατί κάνατε το εμβόλιο ?Ήταν επιβεβλημένο?Μήπως για κάποιο ταξίδι?
Πολύ άδικο για το γατάκι,ο γιατρός θέλει σκότωμα.
Εύχομαι τα καλύτερα ευγενική μου καρδούλα.
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Pera_brexei έγραψε στις 23:01, 17-04-18:

Κ.Δημητρα σας ευχαριστω, μολις επιστρεψω Ηράκλειο Κρητης θα κλεισω ραντεβου. Το χειρουργειο θα γινει Θεσσ/νικη σε κτηνιατρο που είναι δοκιμασμένος απο φιλόζωοους. Δυστύχως όμως δεν έχει αντιμετωπίσει όπως μου είπε και ο ίδιος ανάλογο περιστατικό σε γάτα.

Κ. Ρούλη και Μπία, όταν ήρθε η γατα έξω απο την πόρτα μου αποφάσισα ότι θα την υιοθετήσω . Δεν γνώριζα τίποτα πέρι εμβολίων και ζώων. Δεν έχω περιθαλψει πότε ζώο, ούτε έχω κανέναν φιλο η συγγενη που να έχει. Πήρα τηλέφωνο στον εν λόγω κτηνίατρο. Του είπα έχω μια γάτα μηνών, τι χρειάζεται απο ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για να είναι υγιής; Ήρθε παρέα με το αντιλλυσικο, τετραπλο και χάπια αποπαρασιτωσης και αμπουλα. Μου είπε αν τα κάνει ολα αυτα θα είναι υγιες το ζωο... πίστευα ότι έκανε αυτό που μου είπε.

Σε πρωτη φάση θέλω να κάνω το καλύτερο για το ζώο δίνοντας ενέργεια σε πιθανες λύσεις, σε δεύτερη φάση θα προσπαθήσω να βρω τρόπο για να διευθετηθει το θέμα με τον πρώτο κτηνίατρο.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 05:27, 18-04-18:

Κ.Δημητρα σας ευχαριστω, μολις επιστρεψω Ηράκλειο Κρητης θα κλεισω ραντεβου. Το χειρουργειο θα γινει Θεσσ/νικη σε κτηνιατρο που είναι δοκιμασμένος απο φιλόζωοους. Δυστύχως όμως δεν έχει αντιμετωπίσει όπως μου είπε και ο ίδιος ανάλογο περιστατικό σε γάτα.

Κ. Ρούλη και Μπία, όταν ήρθε η γατα έξω απο την πόρτα μου αποφάσισα ότι θα την υιοθετήσω . Δεν γνώριζα τίποτα πέρι εμβολίων και ζώων. Δεν έχω περιθαλψει πότε ζώο, ούτε έχω κανέναν φιλο η συγγενη που να έχει. Πήρα τηλέφωνο στον εν λόγω κτηνίατρο. Του είπα έχω μια γάτα μηνών, τι χρειάζεται απο ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για να είναι υγιής; Ήρθε παρέα με το αντιλλυσικο, τετραπλο και χάπια αποπαρασιτωσης και αμπουλα. Μου είπε αν τα κάνει ολα αυτα θα είναι υγιες το ζωο... πίστευα ότι έκανε αυτό που μου είπε.

Σε πρωτη φάση θέλω να κάνω το καλύτερο για το ζώο δίνοντας ενέργεια σε πιθανες λύσεις, σε δεύτερη φάση θα προσπαθήσω να βρω τρόπο για να διευθετηθει το θέμα με τον πρώτο κτηνίατρο.
Καλημέρα καλή μου... Ελπίζω ο κτηνίατρος που θα εγχειρισει τη γατούλα σου να είναι έμπειρος και να ξέρει ακριβώς τι πρέπει να κάνει... Ρώτησες? Γράψε μου σε πμ ποιος θα κάνει το χειρουργείο μήπως και μπορέσω να μάθω τίποτα πληροφορίες.
Αυτά που σου έκανε ο γιατρός είναι αυτά που κάνουν όλοι σε μια γάτα.. Εμβόλιο, ναι και λύσσας (οι περισσότεροι το κάνουν και θεωρείται υποχρεωτικό, και τα δικά μου το έχουν κάνει με τη διαφορά πως έγινε στο χέρι ή στο πόδι), αποπαρασιτωσεις.. Μη νιώθεις τύψεις πως έκανες κάτι που δεν έπρεπε να γίνει.... Ίσως ήταν η κακία στιγμή...
Εύχομαι ολόψυχα να γίνει καλά και να μας ενημερώνεις φυσικά
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:04, 18-04-18:

Η κοπελα που υιοθετησε την γατουλα ,εκανε ΟΤΙ καλυτερο και αυτο που επιβαλεται να κανει καθε σωστος φιλοζωος.
Μα γιατί κάνατε το εμβόλιο ?Ήταν επιβεβλημένο?Μήπως για κάποιο ταξίδι?
Επισης να θυμισω οτι το εμβολιο της λυσας ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ απο τον νομο(αλλη κουβεντα τωρα,αν αυτα που μενουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ μεσα στο σπιτι,χρειαζεται να κανουν το αντυλισικο και τι κανει ο καθενας απο εμας.)
Να πω επισης οτι γατια και σκυλια που βγαινουν και εξω,οπωσδηποτε πρεπει να κανουν το αντυλισικο,διοτι ενω για χρονια ειμασταν χωρα ελευθερη απο λυσσα...δυστυχως εχει καποια χρονια που ξαναεμφανιστηκε και με καθολου λιγα περιστατικα.
Ειδικα βορεια ελλαδα ειναι παρα πολυ επικινδυνο ζωα που βγαινουν εκτος σπιτιου να μην το κανουν.
ΑΛΛΑ...........
......... η δικια μου επισημανση ηταν οσον αφορα τον ΓΙΑΤΡΟ και οχι την κοπελα,αλλα και παλι ΟΧΙ επειδη εκανε το αντιλυσικο εμβολιο.Ειναι υποχρεωμενος να το κανει.Η επισημανση μου ειναι στο ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΟ και ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΟ να κανει το εμβολιο στην πλατη και οχι στο χερι,κατι που ξερουν ΟΛΟΙ οι γιατροι.Καμια δικαιολογια δεν υπαρχει σε αυτο,αλλα να ξεκαθαρισουμε λιγο τα πραγματα.

Δεν φταιει η κοπελα που εκανε ΑΥΤΑ που επρεπε,ουτε να λεμε να μην κανετε εμβολια.Η λυσσα ειναι εξαιρετικα επικινδυνη και δυστυχως ΕΧΕΙ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ και στην χωρα μας.Το ζητουμενο ειναι στην εγκληματικη αδιαφορια καποιων γιατρων,που ενω ΞΕΡΟΥΝ οτι αυτα τα 2 εμβολια ΔΕΝ πρεπει να τα κανουν σβερκο/πλατη,αυτοι τα κανουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-04-18 στις 08:10.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:18, 18-04-18:

Το χειρουργειο θα γινει Θεσσ/νικη σε κτηνιατρο που είναι δοκιμασμένος απο φιλόζωοους. Δυστύχως όμως δεν έχει αντιμετωπίσει όπως μου είπε και ο ίδιος ανάλογο περιστατικό σε γάτα.
Θα σου συνιστουσα να προτιμησεις καποιον που εχει αναλαβει ξανα τετοιο περιστατικο.Σε αυτο μπορεις να βοηθηθεις αν ρωτησεις κτηνατρους,οπως σου συστηνει η Δημητρα.Μπορει να ξερουν κτηνιατρους που εχουν ασχοληθει με αναλογα περιστατικα,εννοω δηλαδη με την επιπλεον αφαιρεση ιστων σε αναλογες περιπτωσεις.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 09:15, 18-04-18:

Για αυτό έφη μου έγραψα και το τηλέφωνο του γιατρού που πηγαίνω... Ίσως θα ήταν καλό Μαργαρίτα να επικοινωνούσες μαζί του (μπορείς να πεις πως παίρνεις εκ μέρους μου - η πελάτισσα σας με το τρίποδο κουφο γατάκι που του κόπηκε το ποδαράκι του τον Δεκέμβριο πες), ανάφερε την περίπτωση σου, τι σου έχουν πει πως πρέπει να γίνει και ζητά του αν γνωρίζει κάποιον στη Θεσσαλονίκη που να έχει εμπειρία σε τέτοια περιστατικά....και ρώτα τον και αν αναλαμβάνει τέτοια περιστατικά και ο ίδιος.... Είμαι σίγουρη πως κάποιον θα ξέρει (ακόμη ακόμη και να του πεις ποιος γιατρός πρόκειται να εγχειρισει τη γατούλα σου, μπορεί και να τον γνωριζει).... Δε χάνεις κάτι... Στη θέση σου αυτό θα εκανα....
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 18-04-18 στις 12:12.
Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 12:18, 18-04-18:

Καλημέρα! Έχω καιρό να μπω και να γράψω, αλλά μόλις το διάβασα φρίκαρα με την ιδέα ότι υπάρχουν ακόμη κτηνίατροι που κάνουν τα συγκεκριμένα εμβόλια. Πριν από δυο χρόνια το είχα ξανά αναφέρει ότι η Lagertha μου είχε βγάλει και αυτή ένα γουρδουμπουλι που ευτυχώς απορροφήθηκε πριν μας δημιουργήσει πρόβλημα. Άλλαξα κτηνίατρο και φυσικά με ενημέρωσε ότι ήταν από το εμβόλιο. Από τότε και στα τρία γατονια μου κάνουμε πάντα στο πόδι και πάντα τα εμβόλια που είναι χωρίς ανοσοενισχυτικο. ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ εδω και 2,5 χρόνια απλά είναι ποιο ακριβά. Δεν με νοιάζει η τιμή αρκεί που ξέρω ότι τα μωρά μου θα είναι εντάξει. Γιατροί που συνεχίζουν να κάνουν στην πλάτη και δεν αναφέρουν ότι υπάρχουν και άλλου είδους εμβόλια θέλουν σκότωμα. Περαστικά και εύχομαι να το ξεπεράσετε. Φιλικά, Δημήτρης.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:55, 18-04-18:

Άλλαξα κτηνίατρο και φυσικά με ενημέρωσε ότι ήταν από το εμβόλιο. Από τότε και στα τρία γατονια μου κάνουμε πάντα στο πόδι και πάντα τα εμβόλια που είναι χωρίς ανοσοενισχυτικο. ΝΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ εδω και 2,5 χρόνια απλά είναι ποιο ακριβά. Δεν με νοιάζει η τιμή αρκεί που ξέρω ότι τα μωρά μου θα είναι εντάξει.
Πολυ σημαντικη αυτη η πληροφορια,να την συγκρατησουμε.
Σε ευχαριστουμε πολυ φιλε Δημητρη που μας ενημερωνεις οτι εχουν βγει και τετοια εμβολια,χωρις τα εκδοχα που προκαλουν καρκινο.
ΥΓ.Το κακο ειναι οτι ΕΝΩ οι περισσοτερο απο εμας δεν θα μας ενοιαζε ενα πιο ακριβο εμβολιο,αρκει να μην εχουν αυτοντ ον κινδυνο που εχουν τα αλλα,οι περισσοτεροι γιατροι δεν μας ενημερωνουν οτι υπαρχιυν και αυτα,που πολυ πιθανον καν να μην τα εχουν,διοτι ενδιαφερονται να εχουν πελατεια,οποτε δεν παιρνουν τα πιο καλα και ακριβα εμβολια,για να μην χρεωνουν και παραπανω.
Ομως εγω θελω να ξερω οτι υπαρχει και το νεο εμβολιο διοτι θα το πληρωνα,ΑΝ ΜΟΥ ΤΟ ΠΟΥΝ.
Εγω προσωπικα δενειχα ιδεα οτι εχουν βγει και νεα εμβολια πιο ασφαλη.
Δεν θα επρεπε πριν μας το κανουν,ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ;Αλλα προφανως δεν τα εχουν αυτα τα εμβολια.Για να δειχνουν πιο φθηνοι.Αν τα ειχαν,θα μας ενημερωναν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-04-18 στις 14:01.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 14:58, 18-04-18:

Μήπως θα ήταν καλό Εφη να μας πει ο Δημήτρης την ονομασία αυτών των νέων εμβολιων (να τα ξέρουμε και να τσεκάρουμε κιόλας ποια έχουν γίνει στα δικά μας γατιά) ή δεν επιτρέπεται?
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:06, 18-04-18:

Μήπως θα ήταν καλό Εφη να μας πει ο Δημήτρης την ονομασία αυτών των νέων εμβολιων (να τα ξέρουμε και να τσεκάρουμε κιόλας ποια έχουν γίνει στα δικά μας γατιά) ή δεν επιτρέπεται?
Γιατι να μην επιτρεπεται;Καλε ναι..εννοειται αν ξερει ονομασια να το γραψει,Αν ζηταμε τα νεα εμβολια χωρις αυτο το ΑΝΟΣΟΕΝΙΣΧΥΤΙΚΟ,δηλαδη την ουσια που ευθυνεται για τις τοσες καρκινογεννεσεις θα ειναι οκ,ομως καλο θα ειναι να ξερουμε και την ονομασια του να την βλεπουμε εκει που τα κολλανε στα βιβλιαρεια,διοτι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια.Τουτεστιν μας λεει ενας γιατρος,μη φοβασαι,το νεο εμβολιο ειναι..εμεις πρεπει να ειμαστε σιγουροι για αυτο.
Αν μπορεις δημητρη,κοιτα τα πλαστικα αυτοκολλητα που κολλανε στα βιβλιαρεια των ζωων,οταν εμβολιαζονται...,με τα νεα εμβολια,μηπως μπορεις να γραψεις πως ακριβως λεγονται για να ξερουμε,θα ηταν τεραστια βοηθεια για ολους μας.
ΥΓ.Επισης νομιζω οτι και τα αλλα εμβολια το εχουν αυτο το ανοσοενισχυτικο,απλα το αντιλυσικο σε μεγαλυτερη ποσοτητα.Δημητρη, αν μπορεις να μας το επιβεβαιαωσεις θα ηταν ακομα καλυτερο.Και αν οταν λες αυτο ''Από τότε και στα τρία γατονια μου κάνουμε πάντα στο πόδι και πάντα τα εμβόλια που είναι χωρίς ανοσοενισχυτικο.'',αναφερεσαι και στα αλλα εμβολια και οχι μονο αυτα για λυσσα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-04-18 στις 16:11.
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Pera_brexei έγραψε στις 16:28, 18-04-18:

Η γατα μου έχει περασει απο 3 κτηνιατρους. Έμενα στο Ηράκλειο Κρήτης.
Ο 1ος μας έκανε το αντιλλυσικό που της προκάλεσε σάρκωμα. Κάτι δεν μου άρεσε, αποφάσισα να την πάω σε άλλον για να μου την στειρώσει.

Ο 2ος είδε το βιβλιάρειο υγείας της άρχισε να μου φωνάζει. Τι εμβόλιο είναι αυτα που της κάνατε; και μου έδειξε το αντιλλυσικό. Είναι δυνατόν αυτό που έχει μέσα άργυρο σε 6 μηνών γατί; Ξέρεις μου λέει πόσα γατιά έχουν φύγει απο σάρκωμα! Υπάρχουν χωρίς άργυρο και μου δείχνει ένα άλλο. Σου έκανε και την ίδια μέρα τετραπλό, με αντιλλυσικό!

Έχω τις ονομασίες και των αντιλλυσικών εμβολίων, αν επιτρέπεται να γράψω, θα ήθελα να σας το πω να τα γνωρίζεται.

Λίγο μετά την στείρωση, τον Μάρτιο ο συντροφός μου ψηλάφισε ένα μικρό γρουμπουλάκι, πήγαμε την γάτα στο δευτερο κτηνίατρο αλλά δεν το βρίσκαμε ήταν πολύ μικρό. Την ημέρα που ταξίδευα με την γάτα Θεσσαλονίκη, τέλη Μάρτη, το ψηλαφίσαμε πριν μπώ στο αεροπλάνο, είχε μεγαλώσει και είχαν περάσει τρεις μήνες απο τον εμβολιασμό...

Οι γονείς μου και ο συντροφος μου με συμβουλεψαν να περιμένω μέχρι να κατέβω Ηράκλειο, μέχρι τον Μάιο, αλλα δεν μπορούσα να το αφήσω.. βρήκα γιατρό στην Θεσσαλονικη γιατί δεν μπορούσα αυτη την αναμονή.

Κ. Δήμητρα σας έχω στείλει το όνομα του κτηνίατρου στην Θεσσαλονικη. Θα καλέσω να πάρω και δεύτερη γνώμη απο τον κτηνιατρο που μου συστήσατε,ήθελα να σας ρωτήσω έσεις αντιμετωπίσατε κάτι παρόμοιο;

Πιστεύω πως έχουν επιγνωση περι των κινδύνων χώρις να ενημερώνουν. Είναι υποχρεωτικός ο εμβολιασμός με οποιαδήποτε αεροπορική ανεξάρτητα αν το ζώο ζει εντός σπιτιού. Κυκλοφορούν τα εμβόλια με άργυρο ,γνωρίζουν τι συμβαίνει. Απο τη στιγμη που έγινε το σάρκωμα με ανθρώπινη παρέμβαση θα ήθελα να υπάρξει η κατάλληλη ανθρωπινη παρέμβαση με ακτινοθεραπείες στην Ελλάδα.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pera_brexei : 18-04-18 στις 16:42.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 16:57, 18-04-18:

Εχω βγει απο τα ρουχα μου με αυτην την ιστορια πραγματικα.
Έχω τις ονομασίες και των αντιλλυσικών εμβολίων, αν επιτρέπεται να γράψω, θα ήθελα να σας το πω να τα γνωρίζεται.
Εννοειται καλη μου φιλη γραψτα,απλα οταν τα γραψεις,να λες ξεκαθαρα τι αυτα τα εμβολια ειναι που περιεχουν την ουσια που προκαλει το σαρκωμα,μην γινει καμια παραννοηση δηλαδη κ νομισει καποιος οτι ειναι τα καλα.
Εγω θα εκανα καταγγελια στον κτηνιατρικο συλλογο για αυτον το κτηνιατρο,για να μην την παθουν και αλλα ζωα,δεν ξερω αν θα του κανυν τιποτε,αλλα τουλαχιστον θα το εκανα το χρεος μου.
Εννοειται προεχει η υγεια της γατουλας σου,αλλα εχεις το βιβλιαρειο με τα αυτοκολλητα και την υπογραφη του,οποτε αμεσω αποδυκνειεται τι εκανε.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 17:04, 18-04-18:

Θα προσπαθήσω να πάρω πληροφορίες για τον κτηνίατρο που θα την εγχειρησει από μια ομάδα στο Facebook που είναι για υιοθεσίες γατιών και αναφέρονται διάφοροι γιατροί... Όταν και άμα φυσικά μάθω θα σου πω αμέσως....
Ο δεύτερος που πήγες ήταν πάλι έδω Ηράκλειο? Δυστυχώς μαργαρίτα μου εδώ στην Κρήτη πάσχουμε από καλούς κτηνίατρους.... Και όχι, μπορώ να το πω μάλλον με σιγουριά πως ίσως δεν ειναι όλοι οι γιατροί γνώστες των τυχόν επιπλοκών.... Τέτοιο παρόμοιο περιστατικό όχι ευτυχώς δεν μου έχει τύχει, όμως έχασα και εγώ τον Ιούνιο που μας πέρασε έναν γατουλη από έλλειψη μηχανημάτων.. Δεν είχαμε τη δυνατότητα να του κάνουμε μια μαγνητική να δούμε γιατί ξαφνικά εμφάνισε παραλυση και επιληπτικές κρίσεις... Μάλλον κάποιος όγκος αλλά.....
Ο κτηνίατρος που πηγαίνω τώρα τα 3 γατιά μου ακρωτηρίασε το πόδι του μικρού Ραμόν που τον βρήκα στο δρόμο σε άθλια κατάσταση να σαπίζει και σε αρχή σηψης...παρολο που ήταν αδέσποτο και δεν ήξερα αν θα το κρατήσω τον παρακάλεσα να το αντιμετωπίσει σαν να του είχα πάει ένα από τα 2 ήδη γατιά μου.. Δεν με ένοιαξε που θα έδινα παραπάνω χρήματα, αν και δεν μου περισσεύουν... Πραγματικά ενδιαφέρθηκε για τον μικρό, είναι πολύ καλος χειρουργός, είχα πάρει πολύ καλές γνώμες για το άτομο του και είναι και άνθρωπος.. Προσιτός, να απαντήσει σε ερωτήσεις... Ενδιαφέρεται για τα ζωακια(είχα τιμή και με 70 ευρώ για το κόψιμο του, όμως έχω κακή εμπειρία από εδώ κτηνίατρο που έκανε στειρωση στη θηλυκια μου όταν ήταν ακόμη αδέσποτη και έχει οιστρους).... Τώρα αν δεις τον μικρό δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου... Πηδάει σαν κατσίκι και η τομη που του είχε γίνει από την αρχή φαινόταν ότι η δουλειά που έκανε ήταν πραγματικά πολύ προσεκτική...
Φυσικά και καλά έκανες να μην καθυστερήσεις - μιλάμε για την ζωή και την υγεία του ζώου -...
Νομίζω ότι θα μπορούσες να γράψεις το αντιλυσσικο που της έκαναν για να γνωρίζουμε...

Καλή επιτυχία και ολόψυχα εύχομαι όλα να πάνε καλά...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 18-04-18 στις 17:23.
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Pera_brexei έγραψε στις 18:00, 18-04-18:

Nobivac rabies είναι το αντιλλυσικό που της έκανε σάρκωμα.
Αυτό που μου έδειξε ο 2ος κτηνίατρος που δεν έχει άργυρο είναι το purevax rabies.

Κ.Δήμητρα ήταν και ο 2ος στο Ηράκλειο Κρητης.

Ζήτησα την άποψη του 3ου κτήνίατρου στην Θεσσαλονικη για ότι έχει συμβεί μέχρι στίγμης. Μου είπε ότι δεν είναι της vobivac τόσο κακό όσο μου το παρουσίασε ο άλλος. Μου είπε οτι θεωρείται το δεύτερο καλύτερο και ότι το χρησιμοποιεί και ο ίδιος. Θεωρώ ότι προσπαθούσε να με ηρεμήσει. Ότι έψαξα σε μελέτες στο εξωτερικό τείνουν να δείχνουν αυτό που μου είπε ο δεύτερος κτηνίατρος, ότι δημιουργει σαρκώματα αλλα προτιμάται λόγω χαμηλού κόστους.

Του ζήτησα την άποψη του για τον πρώτο κτηνίατρο και μου είπε ότι πρακτικά δεν μπορώ να του κάνω τίποτα καθώς, παρόλο που προτιμάται να γίνεται στο πόδι σύμφωνα με αυτά που έχουν μάθει, κανείς δεν το εφαρμόζει στην πράξη γιατί το ζώο δεν κάθεται.

Τον ρώτησα για ακτινοθεραπείες και μου είπε ότι ξέρει μόνο Βουλγαρία. Και απορώ τώρα εγώ όσοι έχουν ζώο γάτα ή σκύλο ,που έχει βγάλει καρκίνο στην Ελλάδα, τι στο καλό κάνουν πέρα απο το χειρουργείο;

Την Τρίτη κανονίσαμε χειρουργείο. Μου είπε δεν μπορεί να ξέρει τίποτα για το προσδόκιμο ζωής μετά το χειρουργείο.

Πρίν υιοθετήσω γάτα, είχα διαβάσει για το κόστος, την σωστή διατροφή , τη συμπεριφορά τους, δεν είχα διαβάσει όμως τίποτα για τα εμβόλια... Εμπιστεύτηκα τον κτηνίατρο.
Δεν είχα υιοθετήσει ποτέ γάτα ο συντροφος μου είναι αλλεργικός , ο σπιτονοικοκυρη δεν θέλει ούτε να τις βλέπει, η οικογένεια μου δεν ήθελε όταν ανεβαίνω να έχω γάτα στο σπίτι. Είχαν σκεφτεί να υιοθετήσουν στο παρελθόν μία που ζούσε στην οικοδομή μας αλλα πριν προλάβουν να την ανεβάσουν, πέθανε στο χειρουργείο . Σπασμένη γνάθος , της το προκάλε μαλλον ο γείτονας, ποτε δεν μαθαμε ποιος ηταν στα σίγουρα.

Είναι η πρώτη γατα . Πιστευα ότι θα ήταν μαζί μου για τα υπόλοιπα 15-20 χρόνια. Σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα να μην την είχα υιοθετησει. Οταν εμφανιστηκε στον δευτερο όροφο έξω απο την πόρτα μας στο Ηράκλειο έκλαιγε και δεν έφευγε. Παρακαλουσα για δυο μέρες να μην έρθει έξω απο την πόρτα μας, δεν ήθελαν ζώα οι σπιτονοικοκυρηδες που ζούσαν στο ισογειο. Δεν έφευγε, προσπαθούσε να μπεί μέσα και ήταν απιστευτα χαδιάρα. Δεν μου έβγαλε ποτέ νυχια, ήθελε μονο αγκαλιές. Ίσως αν την είχα αγνοησει να ζούσε για 5 χρόνια χαρούμενη. Την πήραμε μαζί με τον συντροφό μου παρά τις έντονες αντιρρησεις συγγενών, φίλων, σπιτονοικοκύρη και αλλεργιολόγου. Πέρασε ήδη χειρουργείο με την στείρωση την είδα να κλαίει , να κάνει εμετό , να προσπαθεί παρόλο που την πονάν τα ράμματα να θελει με τις λίγες δυνάμεις της , να κοιμηθεί στο κρεβάτι μαζί μας. Ήρθαμε στα όρια μας οικονομικα και την καταστρέψαμε.
Δεν θα με πειραζε να έχω μια γάτα με τρία πόδια, δύο πόδια, χωρίς ουρά. Δεν ξέρω πως να λειτουργήσω στην καθημερινότητα σκέφτομαι ότι χωρις να το γνωρίζουμε απο τον Γενάρη ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 18:38, 18-04-18:

Nobivac rabies είναι το αντιλλυσικό που της έκανε σάρκωμα.
Αυτό που μου έδειξε ο 2ος κτηνίατρος που δεν έχει άργυρο είναι το purevax rabies.

Κ.Δήμητρα ήταν και ο 2ος στο Ηράκλειο Κρητης.

Ζήτησα την άποψη του 3ου κτήνίατρου στην Θεσσαλονικη για ότι έχει συμβεί μέχρι στίγμης. Μου είπε ότι δεν είναι της vobivac τόσο κακό όσο μου το παρουσίασε ο άλλος. Μου είπε οτι θεωρείται το δεύτερο καλύτερο και ότι το χρησιμοποιεί και ο ίδιος. Θεωρώ ότι προσπαθούσε να με ηρεμήσει. Ότι έψαξα σε μελέτες στο εξωτερικό τείνουν να δείχνουν αυτό που μου είπε ο δεύτερος κτηνίατρος, ότι δημιουργει σαρκώματα αλλα προτιμάται λόγω χαμηλού κόστους.

Του ζήτησα την άποψη του για τον πρώτο κτηνίατρο και μου είπε ότι πρακτικά δεν μπορώ να του κάνω τίποτα καθώς, παρόλο που προτιμάται να γίνεται στο πόδι σύμφωνα με αυτά που έχουν μάθει, κανείς δεν το εφαρμόζει στην πράξη γιατί το ζώο δεν κάθεται.

Τον ρώτησα για ακτινοθεραπείες και μου είπε ότι ξέρει μόνο Βουλγαρία. Και απορώ τώρα εγώ όσοι έχουν ζώο γάτα ή σκύλο ,που έχει βγάλει καρκίνο στην Ελλάδα, τι στο καλό κάνουν πέρα απο το χειρουργείο;

Την Τρίτη κανονίσαμε χειρουργείο. Μου είπε δεν μπορεί να ξέρει τίποτα για το προσδόκιμο ζωής μετά το χειρουργείο.

Πρίν υιοθετήσω γάτα, είχα διαβάσει για το κόστος, την σωστή διατροφή , τη συμπεριφορά τους, δεν είχα διαβάσει όμως τίποτα για τα εμβόλια... Εμπιστεύτηκα τον κτηνίατρο.
Δεν είχα υιοθετήσει ποτέ γάτα ο συντροφος μου είναι αλλεργικός , ο σπιτονοικοκυρη δεν θέλει ούτε να τις βλέπει, η οικογένεια μου δεν ήθελε όταν ανεβαίνω να έχω γάτα στο σπίτι. Είχαν σκεφτεί να υιοθετήσουν στο παρελθόν μία που ζούσε στην οικοδομή μας αλλα πριν προλάβουν να την ανεβάσουν, πέθανε στο χειρουργείο . Σπασμένη γνάθος , της το προκάλε μαλλον ο γείτονας, ποτε δεν μαθαμε ποιος ηταν στα σίγουρα.

Είναι η πρώτη γατα . Πιστευα ότι θα ήταν μαζί μου για τα υπόλοιπα 15-20 χρόνια. Σκέφτομαι ότι θα ήταν καλύτερα να μην την είχα υιοθετησει. Οταν εμφανιστηκε στον δευτερο όροφο έξω απο την πόρτα μας στο Ηράκλειο έκλαιγε και δεν έφευγε. Παρακαλουσα για δυο μέρες να μην έρθει έξω απο την πόρτα μας, δεν ήθελαν ζώα οι σπιτονοικοκυρηδες που ζούσαν στο ισογειο. Δεν έφευγε, προσπαθούσε να μπεί μέσα και ήταν απιστευτα χαδιάρα. Δεν μου έβγαλε ποτέ νυχια, ήθελε μονο αγκαλιές. Ίσως αν την είχα αγνοησει να ζούσε για 5 χρόνια χαρούμενη. Την πήραμε μαζί με τον συντροφό μου παρά τις έντονες αντιρρησεις συγγενών, φίλων, σπιτονοικοκύρη και αλλεργιολόγου. Πέρασε ήδη χειρουργείο με την στείρωση την είδα να κλαίει , να κάνει εμετό , να προσπαθεί παρόλο που την πονάν τα ράμματα να θελει με τις λίγες δυνάμεις της , να κοιμηθεί στο κρεβάτι μαζί μας. Ήρθαμε στα όρια μας οικονομικα και την καταστρέψαμε.
Δεν θα με πειραζε να έχω μια γάτα με τρία πόδια, δύο πόδια, χωρίς ουρά. Δεν ξέρω πως να λειτουργήσω στην καθημερινότητα σκέφτομαι ότι χωρις να το γνωρίζουμε απο τον Γενάρη ο χρόνος μετρούσε αντίστροφα.
Μαργαρίτα μου καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις.... Αυτό που θέλω όμως από σένα είναι να σκέφτεσαι ΘΕΤΙΚΆ... Να είσαι αισιόδοξη πως θα πάνε όλα καλά με τη γατούλα σου.... Μην ξαναπείς ούτε για μια στιγμή πως θα ήταν καλύτερα αν δεν την είχες υιοθετήσει.... Η γατούλα αυτή ήρθε για να γίνει δική σου και θα δεις... Όντως θα περάσετε χρόνια μαζί... Είμαι σίγουρη!!!!!!
Για να ηρεμήσεις ίσως λίγο το συγκεκριμένο εμβόλιο είναι αυτό που έχω κάνει και εγώ στα 3 γατιά μου... Στον σιμπα πέρσι τον Αύγουστο και στη σουκι και τον Ραμόν φέτος το Φεβρουάριο... (και στον Ραμόν έγινε μαζί με το επαναληπτικό).με τη διαφορά πως έγινε στο πόδι... Και τα 3 είναι μια χαρά... Πιστεύω λοιπόν πως δεν φταίει το εμβόλιο αυτό καθαυτό (γιατί αυτό που σου είπε ο 3ος γιατρός ισχύει πως θεωρείται από τα καλά έμβολια) αλλά μαλλον επειδή έγινε στην πλάτη σε συνδυασμό πιθανόν με χαμηλό ανοσοποιητικο που είχε η γάτα αφού ήταν αδεσποτη(ποιος ξέρει άραγε τι είχε περάσει για να ζητάει τόσο έντονα τα χάδια και την συντροφιά σου)....
Και προς θεού μην νιώθεις τύψεις... Μα δε γίνεται κούκλα μου να γνωρίζουμε τι παρενέργειες μπορεί να έχουν τα έμβολια (ανθρώπινα και μη)... Τους γιατρούς εμπιστευομαστε και έτσι πρέπει να γίνεται...
Το σάρκωμα διάβασα πως είναι μια σπάνια παρενέργεια.... 1/10000 γάτες θα το παρουσιάσουν.... (αν θυμάμαι καλά την αναλογία).... Σίγουρα ήταν η κακιά στιγμή... Η σπάνια περίπτωση.... Όμως θα κάνεις ότι μπορείς για αυτό το ζωάκι και θα δεις πως θα το ξεπεράσει... Και μετά το δέσιμο που θα έχετε μεταξύ σας θα είναι κάτι το μοναδικό.... Γιατί τα ζώα νιώθουν πως τα έχεις φροντίσει και τα έχεις σώσει....

Έχε θετική σκέψη κούκλα μου και εμείς από εδώ θα σου μεταδιδουμε τη δική μας θετική ενέργεια και αισιοδοξία... ΘΑ ΠΆΝΕ ΌΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΆ... Να το λες κάθε μέρα στον εαυτό σου
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 18:46, 18-04-18:

Ax φιλη μου σε διαβαζω και κλαιω πραγματικα....Ποσο αδικο για το γατακι αλλα και εσενα ολο αυτο..
Ομως,επειδη εγω λεω τα συκα συκα και την σκαφη σκαφη θα σταθω σε καποια.
Δεν προσπαθουσε να σε ηρεμισει καλη μου,απλα ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ οτι το χρησιμοποιει ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ.Ειναι απλα τα πραγματα.Ηταν δυνατον να σου πει οτι,το εμβολιο αυτο ειναι απαραδεχτο ,αλλα ΕΓΩ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ;Ουτε κατα διαννοια οπως καταλαβαινεις.Και το χρησιμοποιουν για να ερχεται πο φτηνα στον πελατη,για να τους προτιμανε.
Ομως αυτο ειναι απαραδεχτο,ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ.
Παμε παρακατω
Δεν υπαρχει περιτωση κτηνιατρος να πει για αλλον κτηνιατρο οτι ΝΑΙ...ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ.Διοτι αυτο ανοιγει τους ασκους του αιολου ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ,ΑΝ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ.
Σκεψου να κανει μαλακια στην επεμβαση,και μετα να τον τρεχεις ΑΥΤΟΝ !Καταλαβαινεις βεβαια οτι θελουν να απογοητευουν τους πελατες,οτι αν συμβει καμια στραβη...ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ.

Επισης,ΟΧΙ....,ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΝΣ ΤΗΝ ΠΡΑΞΗ να εμβολιαζουν στο μπρατσο.Ειναι απολυτο ψεμα οτι αυτο δενε φαρμοζεται στην πραξη!
Και αν δεν καθονται,εχουν οι περισσοτεροι τα ειδικα κλουβια,που μπορουν να τα στριμωχνουν και να τα ακινητοποιουν και ετσι τους τα κανουν.
Τοσοι εδω εμβολιαζουμε τα ζωακια μας,οι περισσοεροι στο χερακι τους το κανουν.
ΑΣΥΣΤΟΛΟ ΨΕΜΑ.

Καλη μου φιλη,εγω δεν θα εγχειρηζα το ζωακι μου σε αυτον.
Εκτος απο ολα τα παραπανω,ο ιδιος σου ειπε οτι δεν το εχει ξανακανει.
Συνηθως οι φιλοζωικες πανε τα ζωα σε φθηνους γιατρους.Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλοι,αλλα δεν μου λεει τιποτε απολυτως που σου τον συστησαν απο φιλοζωικη.
Προσπαθησε να επικοινωνησεις με τον γιατρο της δημητρας να σου πει αυτος που να εγχειρηστει.
Η αποφαση εννοειται πως ειναι καθαρα δικια σου,απλα σου λεω εγω τι θα εκανα.

Απο χτες που το διαβασα,αλλα σημερα ακομα περισσοτερο που βλεπω λεπτομερειες...εχω εναν κομπο στο στομαχι.
Ειναι η ψυχουλα στο αβαταρ σου;Γλυκο μου γατακι!Τι ομορφο που ειναι!
Ποσο κριμα και για σενα και για αυτο....
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:10, 18-04-18:

Θα διαφωνησω με την αγαπημενη μου Δημητρα,Οι περισσοτερες ερευνες δειχνουν οτι οφειλεται σε διαφορα ενισχυτικα που πολυ περισσοτερο εχουν τα αντυλισικα εμβολια και αυτα της λευχαιμιας.Βεβαια κινδυνο σαρκωματος απο οτι βλεπω εχουν θεωρητικα ακομα και οι απλες ενεσεις,απο την απψη οτι μια χρονια φλεγμνη μπορει αν εξελιχθει σε καρκινο,το ζητουμενο ομως εδω ειναι συγκεκριμενα συστατικα που βαζουν στο αντιλυσικο και της λευχαιμιας,κυρως το αντιλυσικο.Εγω διαβαζω για αλουμινιο...αλλου το βλεπω απλα ως ενισχυτικο.
Και ξεκαθαρα συστηνονται στα ακρα τα εμβολια,οχι επειδη στα ακρα δεν εμφανιζεται το σαρκωμα,αλλα επειδη μπορει πιο ευκολα να σωθει το ζωακι,αφου μπορει να αφαιρεθει αρκετος ιστος .
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:06, 18-04-18:

Καλέ δε διαφωνώ μαζί σου έφη μου... Απλά είπα πως το εμβόλιο σε συνδυασμό πιθανότατα χαμηλού ανοσοποιητικου της γάτας και περιοχής όπου έγινε ίσως να ήταν η αιτία που εμφανίστηκε το σάρκωμα.... Προηγουμένως διάβασα ένα άρθρο μεταξύ των οποίων έλεγε πως γάτες με λευχαιμία ή πανλευκοπενια έχουν περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσουν σάρκωμα. (το ψάχνω αλλά δε το βρισκω)...
Όπως επίσης ένα άλλο άρθρο έλεγε :
"Πιθανολογείται και μια γενετική προδιάθεση εμφάνισης των σαρκωμάτων στις προσβεβλημένες γάτες."
Μη ξεχνάμε πως η γατούλα ήταν αδέσποτη όταν τη βρήκε η μαργαρίτα.. Ο οργανισμός της μπορεί να ήταν τόσο εξασθενημενος ώστε το εμβόλιο να ήταν το target. Υποθέσεις κάνουμε δυστυχώς..
Το θέμα είναι να εγχειριστεί με επιτυχία και να γίνει καλά η γάτα... Αχχχχχ πόσο τη σκέφτομαι από χθες
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:44, 18-04-18:

Και να διαφωνεις Δημητρα μου,απολυτα δεκτο.Δεν ειναι εκει το ζητουμενο.

Κοιτα,πολλα θα δεις στο ιντερνετ,και ακομα ψαχνεται το θεμα,αλλα ειναι γνωστο χρονια τωρα,αν ψαξεις και στο σαιτ θα βρεις που το λεγαμε,οτι ειδικα της λυσσας και της λευχαιμιας μετα,εχουν συγκεκριμενο συστατικο,τα εκδοχα που λεμε...που ενοχοποιουνται για το σαρκωμα.
Οι γιατροι το ξερουν χρονια τωρα,και για αυτο υπαρχει συσταση στους γιατρους να τα κανουνσ το ποδι.Εγω να φανταστεις το πρωτοεμαθα ΑΠΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ παρακαλω.Οταν ειδε το βιβλιαρειο του μπουκακου μου,και ειδε οτι για 5 συνεχομενα χρονια,ο ΠΡΩΤΟΣ γιατρος του εκανε αντιλυσικο.ΓΟΥΡΛΩΝΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ,στην κυριολεξια δημητρα μου,και μου λεει: Ο γατος ζει μεσα η εξω;Του λεω ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕΣΑ.Και μου λεει:ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΑΝΤΙΛΥΣΣΙΚΟ;;;;;;;
ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ!
Σκεψου,κτηνιατρος!Δηλαδη και το καθε χρονο αντιλυσικο,σε γατια που ζουν αποκλειστικα μεσα,και αυτο ειναι αδιανοητο βασικα.
οκ,ΞΕΡΩ και πολλους γιατρους που σε γατια που ζουνε ΜΟΝΟ μεσα,και δεν υπαρχει περιπτωση ταξιδιου στο εξωτερικο,συνιστουν ,αλλα κατω απο το τραπεζι...να μην τους κανεις αντιλυσικο,διοτι ειναι αδυνατον να κολλησουν λυσσα...αλλα....δεν θα επεκταθω περαιτερω.

Απλα...να ξεκαθαριστει οτι στο ποδι γινεται οχι επειδη εκει δεν προκαλειται σαρκωμα,αλλα επειδη αν προκληθει..εχει πολυ καλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης,λογω του οτι μπορει να κοπει το μελος,οποτε και μπορει να γλυτωσει μετασταση.Αντιθετα στην πλατη ποση σαρκα να κοψεις;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 18-04-18 στις 20:50.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 20:53, 18-04-18:

Βρε παιδιά έχω αγριευτεί με όλα αυτά...
Μαργαρίτα αφού είσαι Θεσσαλονίκη δε ρωτάς και το δικό μου να δούμε τι θα σου πει?
Γεώργιος Εμμανουήλ λέγεται ,αν θέλεις τηλ θα το βρεις εύκολα.Τουλάχιστον θα σου πει τι να κάνεις,παλεύεται?τι κινδύνους εγκυμονεί η επέμβαση και τι ποσοστά επιτυχίας δίνει?Δε λέω να στο χειρουργήσει αυτός,μόνο μία γνώμη και χρησιμοποίησε το όνομά μου,Ολυμπία ,με ξέρει εδώ και 25 χρόνια.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,638 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:07, 18-04-18:

Μαργαρίτα, ότι έγινε έγινε και δυστυχώς δεν μπορούμε να γυρίσουμε πίσω το χρόνο.Ο γιατρός που της έκανε το εμβόλιο κατά της λύσσας απαράδεκτος, δεν το συζητώ. Κι εσύ πώς μπορούσες να ξέρεις αφού είναι η πρώτη σου γατούλα;
Οι γιατροί όμως οφείλουν να γνωρίζουν και να ενημερώνουν. Κι ούτε είσαι η μόνη που έπεσες σε ακατάλληλο , γιατί λίγο-πολύ όλοι εδώ που σου μεταβιβάζουμε τις γνώσεις μας, πολλές από αυτές τις αποκτήσαμε όταν χρειάστηκε να αντιμετωπίσουμε και προσωπικά μας άτυχα συμβάντα.
Αυτό που καλείσαι τώρα να κάνεις είναι να οπλιστείς με δύναμη και θάρρος και με ψυχραιμία να δεις τι θα κάνεις από δω και πέρα.
Όμως σε παρακαλώ κορίτσι μου, μη ξαναπείς οτι μετάνοιωσες που την υιοθέτησες. Δεν ξέρεις τι θα γινόταν αν την έδιωχνες από την πόρτα σου που η ίδια ήρθε να σε συναντήσει-μπορεί ήδη να μη ζούσε από ένα σωρό λόγους, μεταξύ των οποίων οι κακοί γείτονες. Τι θα έλεγες τότε, αν όχι οτι τι κριμα που δεν την έβαλες στο σπίτι σου;
Αφού όμως συναντηθήκατε και αγαπηθήκατε με αυτό το πλασματάκι, τόσο μέχρι να αψηφίσεις όλες τις συνθήκες που ήταν εναντίον σου και να της προσφέρεις τη ζεστασιά της αγκαλιάς σου, πάρε μια βαθιά ανάσα και γενναία, παλεψέ το.

Θα σου συνιστούσα κι εγώ να επισκεφτείτε τον γιατρό που προτείνει η Δήμητρα και που είναι δοκιμασμένος για να πάρεις και μια γνώμη επιπλέον. Το σάρκωμα είναι κάτι σοβαρό, όμως αν αντιμετωπιστεί σωστά και ο οργανισμός της γατούλας ανταποκριθεί, τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες ακόμα και για πλήρη ίαση.
Μη το βάζεις κάτω λοιπόν κι εύχομαι η αγάπη σου να βοηθήσει να νικήσετε αυτή τη μάχη και μαζί σας να χαρούμε κι εμείς αυτή τη νίκη.
Παράθεση

Pera_brexei (Μαργαρίτα)

Νεοφερμένος

H Pera_brexei έγραψε στις 23:01, 18-04-18:

Σας ευχαριστω όλους για τις πληροφοριες και την στηριξη σας. Ναι η γατούλα μου είναι στην φωτογραφία.

Κ.Alcyone ,εχετε δίκιο πρέπει να οπλιστώ με δύναμη. Μου είναι πολύ δύσκολο αλλά πρέπει. Οι φίλοι μου δεν καταλαβαινουν,ούτε η οικογένεια μου. Μου είπαν να μην του κάνω καν χειρουργείο και να αφήσω τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους, ότι έκανα λάθος που την πήρα, και με επηρέασε πολύ άσχημα σε συνδυασμό με τα νέα για την γάτα.

Κ. Ολυμπία σας ευχαριστώ, αυτό και θα κάνω, θα πάρω και τη γνώμη του

Κ.Πουπουλινα οταν διαβασα οτι σας έκανε 5 χρόνια συνεχόμενα στεναχωρήθηκα, και λυπάμαι που υπάρχουν τέτοιοι κτηνίατροι.
Διάβασα προσεξτικα όσα μου είπατε, θεωρώ οτι ήθελε ο 3ος στην Θεσσαλονικη να είναι καλλυμένος σε περίπτωση που πήγαινα να κινηθώ εναντίον του πρώτου. Η απόφαση να επιλέξω τον 3 γιατρό ήταν λόγω των καλών κριτικών, δεν συνεργάζεται άμεσα η φιλοζωική μαζί του, γιατι είναι ακριβός.
Η φιλοζωική της περιοχής συνεργάζεται με μια κτηνιατρο που είπε τηλεφωνικά μην ανησυχεις δεν είναι κάτι όλα τα ζώα βγαζουν γρουμπουλακι... και σκέφτομαι τώρα έγω αν είχα μείνει στο ότι δεν είναι κάτι το εξογκωμα, τι θα είχε γίνει με την μικρή μου και δεν είχα πάει στον τρίτο. Δεν κατηγορώ τους φιλοζωους ουτε τη φιλοζωικη, προσπαθούν να κάνουν το καλύτερο αλλά έχω φοβηθεί με ολα αυτά που βίωσα με κτηνιάτρους.

Κ. Δήμητρα Δεν ξέρω απο ιατρικής άποψης πότε ένα ζώο θεωρείται ανοσοκατασταλμένο. Απο τις γενικές αίματος που έκανε τον Φεβρουαριο πριν την στείρωση ήταν ολα φυσιολογικα. Επειδή ζούσε στον δρόμο, είχε μύκητες που την ταλαιπωρούσαν και ωτοδηκτική ψώρα στα αυτιά. Ακόμα παίρνουμε αγωγή για το τελευταίο, στα κιλά της ήταν φυσιολογική και είχε πολύ ενέργεια.

Νιώθω την θετική σας ενέργεια παρόλο που δεν βλεπόμαστε, θα σας ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:15, 18-04-18:

Άντε καλό μου κοριτσάκι ,εύχομαι γρήγορα να χαμογελάσεις,η ζωή έχει φουρτούνες αλλά έχει και μπουνάτσες
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,638 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:21, 19-04-18:

Κ.Alcyone ,εχετε δίκιο πρέπει να οπλιστώ με δύναμη. Μου είναι πολύ δύσκολο αλλά πρέπει. Οι φίλοι μου δεν καταλαβαινουν,ούτε η οικογένεια μου. Μου είπαν να μην του κάνω καν χειρουργείο και να αφήσω τα πράγματα να πάρουν το δρόμο τους, ότι έκανα λάθος που την πήρα, και με επηρέασε πολύ άσχημα σε συνδυασμό με τα νέα για την γάτα.
Προπάντων, μην επιτρέπεις να σε επηρεάζουν τρίτοι, είτε φίλοι, είτε γονείς, είτε οποιοσδήποτε. Άκουσέ τους, αλλά εσύ θα κάνεις αυτό που λέει η καρδιά, η λογική και η συνείδησή σου. Σίγουρα δεν βοηθούν με τα σχόλιά τους, που είναι το λιγότερο που χρειάζεσαι τούτη την ώρα.

Σε κάθε περίπτωση, μη ξεχνάς οτι δεν βιώνουν οι άλλοι τη δική μας ζωή, αλλά εμείς. Και ευχής έργον,στις όποιες αποφάσεις μας να βρίσκονται πλάϊ μας άνθρωποι, όχι να μας κριτικάρουν, αλλά να μας στηρίζουν.
Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,416 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 00:46, 19-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Προπάντων, μην επιτρέπεις να σε επηρεάζουν τρίτοι, είτε φίλοι, είτε γονείς, είτε οποιοσδήποτε. Άκουσέ τους, αλλά εσύ θα κάνεις αυτό που λέει η καρδιά, η λογική και η συνείδησή σου. Σίγουρα δεν βοηθούν με τα σχόλιά τους, που είναι το λιγότερο που χρειάζεσαι τούτη την ώρα.

Σε κάθε περίπτωση, μη ξεχνάς οτι δεν βιώνουν οι άλλοι τη δική μας ζωή, αλλά εμείς. Και ευχής έργον,στις όποιες αποφάσεις μας να βρίσκονται πλάϊ μας άνθρωποι, όχι να μας κριτικάρουν, αλλά να μας στηρίζουν.
Τι ομορφα λογια Αλεξανδρα μου. Και ποσο δικαιο εχεις. Οι αλλοι και πολλες φορες ακομα και δικοι μας ανθρωποι δεν μπορουν να καταλαβουν και επηρεαζομαστε. Ευχομαι ο,τι καλυτερο για τη γατουλα και μακαρι ολα να πανε καλα.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 01:04, 19-04-18:

Πίστεψέ με Νικόλ μου, τα όμορφα λόγια που λες (και σ'ευχαριστώ), ήρθαν από "ωραία" μαθήματα. Από αυτά που δεν μας μαθαίνει κανείς καθηγητής, αλλά το "σχολείο" της ζωής.
Κι αυτό το δέντρο της γνώσης -διαφορετικό για τον καθένα μας-για να μεγαλώσει και να δώσει χρήσιμους καρπούς, χρειάζεται να ποτιστεί με πολλά πολλά δάκρυα.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 06:57, 19-04-18:

Σας ευχαριστω όλους για τις πληροφοριες και την στηριξη σας. Ναι η γατούλα μου είναι στην φωτογραφία.

Η απόφαση να επιλέξω τον 3 γιατρό ήταν λόγω των καλών κριτικών, δεν συνεργάζεται άμεσα η φιλοζωική μαζί του, γιατι είναι ακριβός.
Η φιλοζωική της περιοχής συνεργάζεται με μια κτηνιατρο που είπε τηλεφωνικά μην ανησυχεις δεν είναι κάτι όλα τα ζώα βγαζουν γρουμπουλακι...

Κ. Δήμητρα Δεν ξέρω απο ιατρικής άποψης πότε ένα ζώο θεωρείται ανοσοκατασταλμένο. Απο τις γενικές αίματος που έκανε τον Φεβρουαριο πριν την στείρωση ήταν ολα φυσιολογικα. Επειδή ζούσε στον δρόμο, είχε μύκητες που την ταλαιπωρούσαν και ωτοδηκτική ψώρα στα αυτιά.
Καλημέρα μαργαρίτα μου.... Αυτό που σου είπε η Αλεξάνδρα... Μην αφήνεις κανέναν να σε επηρεάσει με τα λόγια του.. Προπάντων δυστυχώς μην περιμένεις να σε καταλαβαίνουν και να νιώσουν πως αισθάνεσαι οι φίλοι σου και η οικογένεια σου από την στιγμή που δεν έχουν ζωάκι. Για αυτούς είναι φυσιολογικό να σου πουν "σιγά βρε.. Και να πεθάνει δεν τρέχει κάτι. Πως κάνεις έτσι?".... Οι άνθρωποι που δεν ζουν με ένα ζώο, να το φροντίζουν να το αγαπάνε πραγματικά και να παίρνουν αγάπη από αυτό δεν μπορούν να νιώσουν τη ψυχολογική κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι αυτή την στιγμή.. Όχι γιατί δεν θέλουν ή γιατί δεν σε αγαπάνε αλλά γιατί δεν μπορούν - και είναι και λογικό αν το σκεφτείς λίγο... Μόνο αυτοί που έχουν βιώσει μια αρρώστια ή και απώλεια κατοικίδιου τους είναι σε θέση να σε καταλαβαίνουν και να πονάνε μαζί σου...
Όσο λιγότερα λοιπόν τους λες για τη γατούλα σου τόσο πιο θετική σκέψη θα έχεις... Αν έχεις ανάγκη να μιλήσεις εδώ είμαστε εμείς, πρόθυμοι ΌΛΟΙ να σε ακούσουμε και να σε στηρίξουμε...
Αυτό που σου είπε η κτηνίατρος για το γρουμπουλακι εν μέρει ισχύει... (και η σουκι μου στα ξαφνικά έβγαλε ένα και έχει ομφαλοκηλη την οποια παρακολουθούμε κάθε μήνα) όμως ΔΕ ΓΊΝΕΤΑΙ ΔΙΆΓΝΩΣΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΏΣ... χωρίς να την δει και να την εξετάσει πως εκτίμησε πως δεν είναι τίποτα???? (αυτά είναι που με εκνευρίζουν..)

Δε ξέρω να σου πω πότε ένα ζώο θεωρείται ανοσοκατασταλμενο... Οι αδέσποτες γάτες έχουν περισσότερες πιθανότητες να είναι φορείς λοιμωδων νοσημάτων (λευχαιμία, aids και περιτονιτιδα) τα οποία ΔΕΝ κολλάνε στον άνθρωπο και το ζώο μπορεί να ζήσει αρκετά χρόνια αν έχει μια κακή ποιοτική ζωή... Ίσως όμως να είναι και πιο επιρρεπή σε διάφορες ασθένειες... Δε γνωρίζω... Οι μύκητες και η ψώρα είναι συνηθισμένες στα αδέσποτα (ο μικρός Ραμόν ήταν φουλ στη ψώρα στα αυτιά του όταν το βρήκα.. Τα παράσιτα κάναν πάρτι και ζευγαρώναν σαν τρελά... Αφού εγώ ή στραβή τα είδα μέσα από το μικροσκόπιο!!!)

Θα στο ξαναπώ και θα στο τονίζω συνέχεια... ΘΕΤΙΚΉ ΣΚΈΨΗ να έχεις και όλα θα περάσουν.... Να μου φιλήσεις την μικρή ζουζουνα
Παράθεση

garfeild '15 (Δημήτρης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη garfeild '15
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O garfeild '15 έγραψε στις 08:08, 19-04-18:

Καλημέρα σας! Ο Garfield, η Lagertha και ο Elwyn είναι τα μωρά μου. 3,5, 3 και 2 ετών. Υιοθετημένα με το καθένα την δικια τους ιστορία σε θέματα υγείας όταν τα πρωτοπήραμε. Επειδή εάν μου πάθουν τίποτα δεν ξέρω πως θα το διαχειριστώ, τα έχουμε μέσα στο σπίτι ελεύθερα να κάνουν ότι θέλουν και έξω τα βγάζουμε πάντα υπό επίβλεψη και πάντα με σαμαρακι και λουράκι ή βόλτες με το αυτοκίνητο. Έχω αλλάξει τρεις γιατρούς μέχρι να κατασταλάξω εδω και 2 χρόνια σε αυτόν που μας παρακολουθεί πλέον. Κάποιοι αναφέρατε ότι από την στιγμή που δεν βγαίνει έξω δεν χρειάζεται εμβόλιο. Δεν ξέρω εάν είναι σωστό ή όχι, αλλά σε κάποια στιγμή της ζωής τους ίσως χρειαστεί να βγουν (μετακόμιση, διακοπές, φιλοξενία). Εκτός αυτού εάν αλλάξει ο νόμος θα μας υποχρεώσουν για τα εμβόλια! Είμαι του στυλ ¨φίλα τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά". Όποτε για μένα ο ετήσιος εμβολιασμός είναι μονόδρομος. Ξέρω ότι οι περισσότεροι δυσκολευόμαστε οικονομικά αλλά από την στιγμή που τα έφερα στο σπίτι μου είμαι υπεύθυνος και υπόλογος για την υγεία τους. Εάν μπορείτε κάντε τους και αιματολογικές εξετάσεις που και που, κερδισμένοι θα βγείτε...πιστέψτε με!
Τώρα... για όσους ενδιαφέρονται, τα εμβόλια που μας κάνει ο δικός μας γιατρός χωρίς κανένα πρόβλημα (και πάντα μα πάντα στα ποδαράκια) είναι:
PUREVAX RCPCH (τριπλό για ρινοτραχειιτιδα, καλυκοιωση και πανλευκοπενια) και PUREVAX RABIES (Αντιλυσσικό), χωρίς ανοσοενεσχυτικα, τα οποία αυτά δημιουργούν τα προβλήματα. Συμφώνα με τον γιατρό μας, επειδή παλιότερα υπήρχαν αρκετά κρούσματα παρενεργειών ήταν επιτακτική ανάγκη η δημιουργία των νέων εμβολιων.Ειναι λίγο ποιο ακριβά, αλλά έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Δεν γνωρίζω ποια εταιρεία τα βγάζει ή εάν υπάρχουν και αλλά παρομοια από άλλες εταιρίες, αλλά εγώ τους κάνω τα συγκεκριμένα. Ελπίζω να βοήθησα κάποιους από εσάς και συγγνώμη εάν άγχωσα κάποιους άλλους. Να είστε καλά, και να χαίρεστε τα μωρά σας.Περαστικα και παλι στο ζουζουνακι και ευχομαι ολοψυχα να το ξεπερασει.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 07:44, 20-04-18:

Καλημερα φιλε μου.Οχι μονο δεν μας αγχωσες,αλλα σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφορις οσον αφορα τα νεα εμβολια!Ηταν απιστευτα χρησιμες,για αν ξερουμε απο εδω και στο εξης να ζηταμε τα συγκεκριμενα εμβολια και οχι να μας φυτευουν οτι θελουν.
Παρεπιπτοντως,αυτα τα εμβολια εχει κανει και στην μαγια μου η γιατρος!
Pure vax λοιπον ειναι το σωστο ονομα.
Δημητρη μου να εισαι καλα πραγματικα,να χαιρεσαι και εσυ τα ζουζουνια σου και να μας γραφεις οποτε θες τις πολυτιμες εμπειριες και γνωμες σου.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 20:03, 20-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλημερα φιλε μου.Οχι μονο δεν μας αγχωσες,αλλα σε ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφορις οσον αφορα τα νεα εμβολια!
Παρεπιπτοντως,αυτα τα εμβολια εχει κανει και στην μαγια μου η γιατρος!
Εγώ πάλι έφη μου ψιλό αγχώθηκα λιγάκι... Ο σιμπα έχει κάνει το εμβόλιο felocell cvr και η σουκι και ο Ραμόν το fevaxyn quatrifel..
Ρώτησα για τον κτηνίατρο... Σε γενικές γραμμές είπαν καλά λόγια αλλά είναι ακριβός.. Αυτό βέβαια δεν έχει σημασία αρκεί να ξέρει τη δουλειά του σωστά!!!!
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:56, 20-04-18:

Εγώ πάλι έφη μου ψιλό αγχώθηκα λιγάκι... Ο σιμπα έχει κάνει το εμβόλιο felocell cvr και η σουκι και ο Ραμόν το fevaxyn quatrifel..
Ρώτησα για τον κτηνίατρο... Σε γενικές γραμμές είπαν καλά λόγια αλλά είναι ακριβός.. Αυτό βέβαια δεν έχει σημασία αρκεί να ξέρει τη δουλειά του σωστά!!!!
Δημητρα μου και εγω αγχωθηκα,δν το κρυβω.Χτες ολη μερα εψαχνα την μαγια ,μπας και δω κανενα γρουμπουλακι.Και δεν ηθελα να το γραψω χτες,αλλα θεωρω οτι πρεπει να λεμε αυτα που μαθαινουμε,για να βοηθιομαστε και να εχουμε τον νου μας,απο 3 μηνες εως 3 χρονια υπαρχει ενδεχομενο σαρκωματος,απο τοτε που κανουν το εμβολιο.
Και σκεψου οτι οι οδηγιες λενε να ψαχνουμε στα σημεια εμβολιασμου για γρουμπουλια.
Κοιτα,το αν ειναι καλος ενας κτηνιατρος η οχι,δεν αναιρει το γεγονος οτι εχουν βγει πλεον νεα εμβολια,χωρις ενισχυτικο..τα οποια ευτυχως η δικια μου κτηνιατρος χρησιμοποιει και μπραβο της,διοτι σκεψου η Μαγια μου ηταν αδεσποτο,οταν την εμβολιασε ακομα αδεσποτο ηταν,σε κλουβακι ζουσε στο κτηνιατρειο της και περιμενε να υιοθετηθει,εγω εμβολιασμενη την πηρα.
Λες να εβαζε πιο ακριβο εμβολιο για ΑΔΕΣΠΟΤΟ,αν δεν ηξερε οτι τα προηγουμενα εχουν αυτο το συστατικο που ενοχοποιηται για σαρκωμα;
Αλλα ξερω πολυ καλα οτι η κτηνιατρος μου συνεχεια πηγαινει σε σεμιναρια,ενημερωνεται και ψαχνεται παρα πολυ.Και νοιαζεται.Μου το επιβεβαιωσε,οταν ειδα οτι αυτα τα εμβολια ειχε κανεισ την μαγια,ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΜΗ ΥΙΟΘΕΤΗΜΕΝΟ οταν της τα εκανε.
Απο εκει και περα.,το αν θα μου πει ενας πελατης οτι ο ταδε γιατρος ειναι καλος,ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΡΙΜΕΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ δεν μου λεει απολυτως τιποτα.Διοτι εσυ ηξερες για ολο αυτο;Ηξερες οτι εχουν βγει νεα εμβολια λιγοτερο επικινδυνα απο αυτα π[ου χρησιμοποιουνταν;ΟΧΙ.Το ιδιο και αυτος που σου λεει οτι καποιος ειναι εξαιρετικος κτηνιατρος.
Το σημαντικο σε ολο αυτο,ειναι καταρχην να ξεπερασει την αρρωστια αυτο το γατακι ,που το ποναει η ψυχη μου...και το οτι ΜΑΘΑΜΕ οτι τα νεας γενιας εμβολια ειναι λιγοτερο επικινδυνα,αυτα πρεπει να τα σημειωσουμε και να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ,ΑΛΛΙΩς ΠΑΜΕ ΑΛΛΟΥ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ.
Το να ρωτησω εγω αν ο κτηνατρος που παω ειναι καλος,για αυτο το συγΚελριμενο θεμα δενε χει κανενα νοημα.
Βλεπω οτι δεν κανει αυτα τα εμβολια,του ζηταω να μου κανει τα συγκεκριμενα,.αλλιως παω αλλου.
Αυτο το νοημα εχει να μαθαινουμε.
edit:Μην αγχωνεσαι Δημητρα μου.Εμενα ο μπουκακος μου επι 5 χρονια καθε χρονο εκανε αντιλυσσικο εμβολιο,δεν ηταν αυτο που εγραψε η φιλη μας,αλλα σιγουρα δεν ηταν αυτα τα νεοτερα...μιλαμε για αρκετα χρονια πισω,για αυτο και αλληθωρισε ο αλλος γιατρος,οταν ειδε οτι ΚΑΘΕ χρονο,ο μπουκακος εκανε αυτο το εμβολιο,διοτι υπαρχει και το αλλο,και ειναι γεγονος.Στις περισσοτερες χωρες δεν κανουν ΚΑΘΕ χρονο το αντιλυσσικο,αλλα καθε 3 χρονια σε αυτα που ζουν αποκλειστικα μεσα στο σπιτι.!
ΟΚ ο μπουκακος δεν επαθε σαρκωμα,.δεν σημαινει οτι απαξ και το ακνεις θα το παθεις,αλλα ειδες,το γατακι αυτο με μια φορα και το επαθε.
Εφοσον εχουν βγει πιο ασφαλη εμβολια,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-04-18 στις 22:09.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:44, 20-04-18:

Να ρωτήσω κάτι,αν το γατί ζει αποκλειστικά μέσα ,γιατί να κανει το εμβόλιο?Νομίζω πως είναι λίγο παρατραβηγμένο όλο αυτό.Κατανοώ πως τα ζωα στις αγροτικές περιοχές είναι ευάλωτα αλλά μέσα στην πόλη ,στο διαμέρισμα?
Μου θυμίζει τα εμβόλια της ηπατίτιδας που έκανε στο παιδί μου ενώ δεν έπρεπε να γίνουν.Μας έβαλαν όλους να τα εμβολιάσουμε μέχρι που έσκασε η φούσκα .Δε λέω πως η λύσσα είναι φούσκα,είναι τρομερή νόσος και άκρως επικίνδυνη.Αλλά βρε παιδιά αναρωτιέμαι...εμένα ο δικός μου όταν τον ρώτησα μου είπε όχι.Τον ξαναρώτησα και πάλι όχι μου είπε.Αυτή τη φορά θα επιμείνω να μου τα εξηγήσει αναλυτικά.Πάντως μετά από όλα αυτά δεν θα τον εμβολιάσω.Καλύτερα να πεθάνουμε όλοι από λύσσα παρά να τραβήξω τέτοιο λούκι.Εντάξει ,μη βαράτε ένα αστείο έκανα,αλλά όπως και νάχει εγώ τρελάθηκα με όλα αυτά.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 22:54, 20-04-18:

Εννοείται έφη μου ότι εμείς δε γίνεται να ξέρουμε τι εμβολια κυκλοφορούν και ποια είναι νεότερα και ποια είναι πιο ασφαλή.... Θα είμασταν τότε γιατροί οι ίδιοι - και αυτό φυσικά ισχύει και για τα ανθρώπινα εμβολια.... (και εγώ από χθες τα ψάχνω συνέχεια!!!!)
Θεωρώ πως ΌΛΑ τα φάρμακα (εμβολια, αντιβιωσεις κλπ) μπορεί κάποια στιγμή να παρουσιάσουν παρενέργειες... Και έχει μάλλον να κάνει με το πως θα βρει τον οργανισμό εκείνη τη δεδομένη στιγμή... Δε ξέρω...
Για τον κτηνίατρο που έγραψα προηγουμένως αναφερόμουν σε αυτόν που πρόκειται να χειρουργησει τη γατούλα της μαργαρίτας....επειδή μου είχε στείλει σε πμ το όνομα του της είχα υποσχεθεί πως θα προσπαθήσω να μάθω... Αυτά έμαθα αυτά έγραψα....
Αυτό που έχει σημασία είναι να γίνει καλά - είμαι σίγουρη πως θα πάνε όλα καλά - και ελπίζω να μας ενημερώσει η μαργαρίτα για την πορεία της υγείας της γάτας της....
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H dimitradra έγραψε στις 23:06, 20-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Να ρωτήσω κάτι,αν το γατί ζει αποκλειστικά μέσα ,γιατί να κανει το εμβόλιο?Νομίζω πως είναι λίγο παρατραβηγμένο όλο αυτό.Κατανοώ πως τα ζωα στις αγροτικές περιοχές είναι ευάλωτα αλλά μέσα στην πόλη ,στο διαμέρισμα?
Μου θυμίζει τα εμβόλια της ηπατίτιδας που έκανε στο παιδί μου ενώ δεν έπρεπε να γίνουν.Μας έβαλαν όλους να τα εμβολιάσουμε μέχρι που έσκασε η φούσκα .Δε λέω πως η λύσσα είναι φούσκα,είναι τρομερή νόσος και άκρως επικίνδυνη.Αλλά βρε παιδιά αναρωτιέμαι...εμένα ο δικός μου όταν τον ρώτησα μου είπε όχι.Τον ξαναρώτησα και πάλι όχι μου είπε.Αυτή τη φορά θα επιμείνω να μου τα εξηγήσει αναλυτικά.Πάντως μετά από όλα αυτά δεν θα τον εμβολιάσω.Καλύτερα να πεθάνουμε όλοι από λύσσα παρά να τραβήξω τέτοιο λούκι.Εντάξει ,μη βαράτε ένα αστείο έκανα,αλλά όπως και νάχει εγώ τρελάθηκα με όλα αυτά.
Δε ξέρω βρε Ολυμπία μου... Σωστή η ερώτηση σου.... Σαν εμβόλιο είναι υποχρεωτικό.... Πιθανόν επειδή τα περισσότερα - για να μην πω όλα - τα ζώα που υιοθετούνται ήταν αδέσποτα πριν και άρα εκτεθημενα... Και στην κόρη μου ποτέ δεν σκέφτηκα "γιατί πρέπει άραγε να γίνει αυτό το εμβόλιο?".... Είμαι υπέρ του εμβολιασμού.... Όπως είπε και ο Δημήτρης από την στιγμή που υιοθετουμε ένα ζωάκι είμαστε υποχρεωμένοι να διασφαλίσουμε την υγεία τους...οπως και όταν γεννάμε ένα παιδί.... Και τα έμβολια προστατεύουν...
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:09, 20-04-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Εγω Ολυμπια μου,ΔΕΝ κανω το αντιλυσσικο,εφοσον καν μπαλκονι δν βγαινει.Και δεν το εχω σκεφτει μονη μου,γιατροι μου το εχουν πει.Δεν υπαρχει ΟΥΔΕΜΙΑ πιθαντητα να παθει λυσσα το γατι,αν δεν βγαινει ουτε καν μπαλκονι.Ακομα και μπαλκονι να εβγαινε,η μονη περπτωση λυσσας θα ηταν αν την δαγκωνε νυχτεριδα.Καμια αλλη περιπτωση δεν μπορει να υπαρξει.Η λυσσα δε μεταφερεται ουτε απο τον αερα,ουτε απο παπουτσια.Το ιδιο και η λευχαιμια.Μονο με δαγκωμα,αντε γρατζουνια αν σου πω εγω,απο αρρωστο ζωο.
Απλα,εγω δεν μπορω να συστησω σε κανενα να μη το κανει.Δεν ειμαι γιατρος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-04-18 στις 23:18.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:13, 20-04-18:

Δε ξέρω βρε Ολυμπία μου... Σωστή η ερώτηση σου.... Σαν εμβόλιο είναι υποχρεωτικό.... Πιθανόν επειδή τα περισσότερα - για να μην πω όλα - τα ζώα που υιοθετούνται ήταν αδέσποτα πριν και άρα εκτεθημενα... Και στην κόρη μου ποτέ δεν σκέφτηκα "γιατί πρέπει άραγε να γίνει αυτό το εμβόλιο?".... Είμαι υπέρ του εμβολιασμού.... Όπως είπε και ο Δημήτρης από την στιγμή που υιοθετουμε ένα ζωάκι είμαστε υποχρεωμένοι να διασφαλίσουμε την υγεία τους...οπως και όταν γεννάμε ένα παιδί.... Και τα έμβολια προστατεύουν...
Και εγω ειμαι υπερ του εμβολιασμου ,αλλα μην μπερδευεις τους ανθρωπους με τα ζωα.
Ειμαι καθετα εναντια στο αντιεμβολιακο κινημα,αλλα εδω εχουμε αλλη ιστορια.
Ειναι εντελως διαφορετικη περιπτωση.
Απο εκει και περα,θα το ξαναπω.Δεν θα συστησω ΤΙΠΟΤΕ σε κανεναν.
Εγω απλα λεω οτι βαζω κατω την λογικη μου ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΚΤΗΝΑΤΡΟΙ.Που δεν ειναι εμποροι.Εμενα η γατα μου ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΕΞΩ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΠΑΛΚΟΝΙ.Η λυσσα και η λευχαιμια πως κολλανε;ΜΟΝΟ ΜΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΑΡΡΩΣΤΟ ΖΩΟ.ΟΧΙ ΜΕ ΑΕΡΑ ΟΥΤΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ.Που και αυτα εγω τα βγαζω παντως.
Οποιος εχει λογικη,ας την βαλει κατω και ας αποφασισει.Ας ψαξει να δει πως μεταδιδονται αυτες οι ασθενεις.Μιλαω συγκεριμενα για τα 2 αυτα εμβολια και σε σχεση με το οτι η δικια μου δεν βγαινει ουτε μπαλκονι.
Ομως το τονιζω,δεν συνιστω σε κανεναν να μην το κανει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-04-18 στις 23:19.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 23:26, 20-04-18:

Αυτά ακριβώς μου κι ο γιατρός μου.Αφού το ζώο ζει μέσα όχι.Αν ζούσε σε χωριό ,κοντα σε άγρια ζώα τότε ναι.Μάλιστα τη 2η φορά που τον ρώτησα ,μου είπε ,τι θέλεις τώρα ,δεν ξέρω τι σου λέω?
όσο για τα παιδικά εμβόλια και βέβαια τα κάναμε όλα ,όπως κι εμενα η μάνα μου.Αλλά της ηπατίτιδας βρε παιδιά ,έλεος ,υπήρχε σαβούρα για πούλημα και την ξεφορτώθηκαν στα παιδιά μας ελαφρά τη καρδία.Όταν το είπα στον γιατρό που εργαζόμουν μέχρι που γάννησα ,μου έβαλε τις φωνές.Μου είπε πως ήταν μιά μεγάλη κομπίνα.Μάλιστα τα πληρώσαμε αδρά γιατί δεν συνταγογραφούνταν.
Εγώ ούτε στο Μπίλη έκανα λύσσας ,ούτε στον Ρούλη θα κάνω.Εντάξει ήταν αδέσποτα τα ζώα που πείραμε ,ε και?Ήταν άρρωστα?Όχι.Τότε γιατί Δήμητρα τα έκανες της λύσσας?Για να μη λυσσάξουν μέσα στο σπίτι?όχι βρε παιδιά ,ας ηρεμήσουμε λίγο και ας σκεφτόμαστε ,μερικά πράγματα ειναι στο χέρι μας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:40, 20-04-18:

Οι γιατροι ειναι υποχρεωμενοι καταρχην να κανουν το αντιλυσσικο ΑΠΟ ΤΟΝ ΝΟΜΟ.
Ομως,πολλοι γιατροι,ΟΤΑν ξερουν οτι τα γατια που τους παει ο πελατης μενουν αποκλειστικα στο σπιτι,το λενε ξεκαθαρα,,,δεν χρειαζεται να κανεις αντιλυσσικο και λευχαιμιας,διοτι αυτες οι ασθενεις μεταδιδονται με πολυ συγκεκριμενο τροπο.Το να στο πει ομως αυτο ο γιατρος προυποθετει 2 πραγματα:
-Να ειναι σιγουρος οτι του λες αληθεια και δεν το βγαζεις εκτος σπιτιου,εννοειται να μην εχεις σκοπο να το πας εξωτερικο,και ...
- ΝΑ ΝΟΙΑΖΕΤΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΖΩΟ και οχι για την τσεπη του.
Απο εκει και περα ο καθενας το ψαχνει ακομα και διαδικτυακα..να δει ΠΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΙ αυτες οι αρρωστιες,και βεβαια με την προυποθεση οτι το γατι δεν εχει επαφη με το εξω.Κια εννοειτα ουτε να προκειται να ταξιδεψει εξωτερικο.
Παραθετω απλα τις σκεψεις μου,ο καθενας βαζει την λογικη του και αναλαμβανει τις συνεπειες της επιλογης του.
Οπως θα ειδατε συνεχως τονιζω το ΠΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ...ΔΙΟΤΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΚΡΩΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ.Οταν τα γατια ζουνε αποκλειστικα μεσα σε σπιτι.ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 20-04-18 στις 23:44.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 00:04, 21-04-18:

Και πάλι συμφωνω και δηλώνω πως εμένα δεν μου το συστήνει μιάς και ξερει που και πως ζει το γατι μου.
Αν ζούσα στο κορφοβούνι παρεα με τους λύκους τότε θα σκεφτόμουν τι θα έκανα.Θα τον έβαζα στο σπίτι και θα έβλεπε την πρασινάδα από την χαραμάδα.
Στην Ολλανδια στα ζωα που ζουν μέσα αποκλειστικά εμβόλια δεν κάνουν.Οι γιατροί το λένε αυτό εκεί.Το ξέρω και το λέω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    3lbereth, alekos7, BritishLover, ritad

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους