Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 388 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Συνάχι και μύκητες

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:36, 18-04-10:

Όντως, πολύ μικρό το γατάκι... Για κάτι τέτοιους λόγους είναι που δεν πρέπει να δίνονται γατάκια ράτσας αστείρωτα, γιατί τα ζευγαρώνει μετά ο καθένας όπως του κατέβει και κάνει με τα ίδια και με τα μωρά τους ό,τι να 'ναι
Έχε το υπόψη σου για το μέλλον, ποτέ δεν αγοράζουμε γατάκια από πετ σοπ και από ιδιώτες. Αν θέλεις οπωσδήποτε γατάκι ράτσας, μόνο από αναγνωρισμένο εκτροφέα. Οι μύκητες είναι το λιγότερο σ' αυτές τις περιπτώσεις.

Για το ενδεχόμενο να κολλήσεις κι εσύ μύκητες, μην ανησυχείς πολύ. Αν δεν είναι για κάποιο λόγο πεσμένο το ανοσοποιητικό σου και αν ακολουθείς πιστά κάποιους κανόνες υγιεινής για όσο διάστημα κάνει θεραπεία το γατάκι (κυρίως καλό πλύσιμο χεριών αφού το πιάσεις), δεν υπάρχει λόγος ούτε να μην το αγγίζεις, ούτε φυσικά και να το έχεις κλειδωμένο.
Ακόμα κι αν κολλήσεις όμως, με μια τοπική αλοιφή φεύγουν αμέσως, μη φοβάσαι (είχα κολλήσει κι εγώ όταν ήμουν στο Δημοτικό, από ένα αδέσποτο γατάκι που χαϊδολογούσα στις διακοπές).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 18:38, 18-04-10:

Ισιδώρα, να σου πω και κάτι ενθαρρυντικό.
Ακόμα και να κολλήσεις δερματόφυτα, αν είσαι γενικά υγιής και δεν έχεις κάποιο ειδικό πρόβλημα στο ανοσοποιητικό σου, θεραπεύονται πολύ εύκολα. Εγώ είχα κολλήσει το 1996, όταν είχα πρωτοπάρει την καλή μου τη Ρρράου. Περισσότερο κίνδυνο να κολλήσουν διατρέχουν τα μικρά παιδιά και οι υπερήλικες, που έχουν ευαίσθητο ανοσοποιητικό. Αυτό μου το είχε πει η άριστη δερματολόγος στην οποία πήγα, συνταξιούχος πλέον καθηγήτρια του ΑΠΘ και παράλληλα γατόφιλη, καλή της ώρα.
Οπότε μην κόψεις την παρέα και τα χάδια στο γατάκι. Αν το έπαθε από στρες, τα χρειάζεται περισσότερο τώρα!
Εκείνη η καλή δερματολόγος μου είχε πει ότι μπορούμε να χαϊδεύουμε τα ζώα άνετα με το δέρμα της παλάμης μας, φτάνει να μην έχει τραύματα. Αν πλένουμε τα χέρια μας μετά, δεν κινδυνεύουμε να κολλήσουμε τίποτα.

ΥΓ Συμφωνώ κι εγώ ότι καλό θα ήταν να αλλάξεις κτηνίατρο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:49, 18-04-10:

Και ζήτα τα λεφτά σου πίσω!!!....
απαράδεκτος ο ιδιώτης το λιγότερο, πρέπει κάποια φορά να σταματήσει αυτό... μην τον αφήσει να σου ξεφύγει....

Ξεφορτώθηκε το αδύναμο (ίσως και ήδη άρρωστο γατάκι) και εσύ τραβάς τώρα ότι τραβάς...

Πάρτου καλή τροφούλα, βιταμίνες, και κάνε την θεραπεία μην το απομονώνεις είναι πολύ μικρό για να είναι μόνο του σε ένα δωμάτιο, και θα γίνει καλά, και εσύ δεν θα πάθεις κάτι σοβαρό, αν είναι δυνατόν με τις υστερίες...

Παράθεση

Ισιδώρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ισιδώρα
H Ισιδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ισιδώρα έγραψε στις 18:58, 18-04-10:

Και δεν το πηρα και λιγο 350 ευρω...τεσπα...αυτο ειναι το λιγοτερο...ναι θα ενημρωσω...και γω δεν ηξερα βρε παιδια...πρωτη μ γατουλα ειναι ...αυτη εχει αρκετες γατουλες....τεσπα και αυτη μπορει να μην το ηξερε...
Ευχαριστω πολυ....
Καλο βραδαακι να χετε...

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:32, 18-04-10:

Τζάμπα το πείρες...
Όσοι έχουν βιρμανικά απο εκτροφεία (μονο απο εξωτερικό γιατί εδώ δεν υπάρχει) έχουν παει και τα έχουν πάρει απο κεί και έχουν σκάσει 4ψήφια ποσά...
Τα εδώ βγαίνουν απο γέννες ιδιωτών, που δεν έχουν γίνει οι απαραίτητες εξετάσεις, όλα είναι στον αέρα, καμία σωστή δουλειά, απλά ζευγαρώνουν τα γατιά/μηχανές αναπαραγωγής εύκολο χρήμα μηδέν έξοδα.
Δεν έχεις ιδέα τί θα έπρεπε να γίνει για να γίνει σωστά η αναπαραγωγή.. και φυσικά τα 350 δεν είναι ούτε το κόστος των υπερήχων που θα έπρεπε να έχει κάνει η μάνα...

Μισοδουλειές, πασαλείμματα, εκμετάλλευση της αγάπης, κοροϊδία με θύματα μικρά γατάκια...

Εσύ δεν φταις σε τίποτα απλά τα τραβάς όλα...

Παρακάτω ένα αρχείο απο την χρήστρια moukelis που αναφέρει τί θα πρέπει να γίνει άν κάποιος θέλει να ζευγαρώσει ΣΩΣΤΑ την γάτα ράτσας του ...

ΥΓ. Ζητώ συγνώμη που έχω βγεί τόσο εκτός θέματος... αλλά έχω βαρεθεί πλέον ο κάθε άσχετος να το παίζει εκτροφέας, να βάζει την γάτα του να γεννοβολάει αέρα, να ξεφορτώνετε άρων άρων τα μικρά 1μηνός!!! (ελεος!) που ακόμα δεν μπορεί κάν να φάει σωστά μόνο του, να τσεπώνει έστω και αυτα τα 350καθαρά... και να ξαναγεννοβολάει η γάτα και πάλι τα ίδια. Τα μικρά είναι υποανάπτυκτα, χωρίς σωστό ανοσοποιητικό αλλά φυσικά δεν τους νοιάζει.
Το ξέρω ότι τραβάς Γολγοθά, και δεν είναι η καλύτερη ώρα, αλλά στην θέση σου το λιγότερο που θα απαιτούσα απο τον "ιδιώτη" θα ήταν τα χρήματά μου πίσω.

Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: doc Έχω γατούλα ράτσας.doc (52,0 KB, 38 αναγνώσεις)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη julia : 18-04-10 στις 19:52.
Παράθεση

Ισιδώρα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ισιδώρα
H Ισιδώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Ισιδώρα έγραψε στις 18:14, 20-04-10:

Βγηκε η καλλιεργεια μ ειπε ο κτηνιατρος οτι δεν ειναι μυκητες...και οτι θα το αφησουμε για ενα μηνα να το παρακολουθησουμε...τεσπα εγω ουτως η αλλως τη πεμπτη γυρναω αθηνα και παω κατευθειαν σε αλλον κτηνιατρο με τον οποιο επικοινωνησα τηλεφωνικα και του εξηγησα πως εχει η κατασταση και μ ειπε οτι πρεπει να το δει και απο κοντα αλλα μ ειπε οτι εφοσον δεν ειναι μυκητες δεν ειναι ιδιαιτερα ανυσηχητικο...δεν μπορω να καταλαβω...μυκητες δεν ειναι, ψυλλοι δεν ειναι....τι στο καλο ειναι...πιο πολυ για τον μικρουλη ανησυχω....

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:57, 20-04-10:

Μπορεί να είναι ένα κάρο πράγματα που μπορεί τα κληρονόμησε απο την μάνα και τον πατέρα του κατα το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα, (χωρίς δηλ να γίνουν οι απαραίτητες εξετάσεις των γονιών και των προγόνων) και μόνο με πλήρες τσεκ απ (ισως) μπορέσουν να φανούν, και ανάλογα να θεραπευτούν.

Μία καλή θρεπτική τροφή και βιταμίνες ίσως βοηθήσουν μέχρι να το δεί απο κοντά ο γιατρός και να κρίνει ανάλογα....

Παράθεση

theatrocinefil

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη theatrocinefil
H theatrocinefil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H theatrocinefil Σας παρακαλώ να διαγράψετε το κιν.μου απ έγραψε στις 22:09, 03-12-18:

Απευθύνομαι στον van,,.δεν γνωρίζω εάν λάβεις αυτό το μυν. διότι είδα ότι πάνε πολλά χρόνια από τότε που έγραψες για τους μύκητες και την θεραπεία μέσω ομοιοπαθητικού γιατρού και για το αιθέριο λάδι από σπόρους γκρέιπφρουτ. Θα ήθελα να μου δώσεις περισσότερες πληροφορίες (γιατί δεν αναφέρεις πως λεγόταν το ομοιοπαθητικό φάρμακο που σου συνέστησε καθώς και την δοσολογία για το λάδι στο δέρμα). Η αλήθεια είναι ότι το έψαξα επί δύο εβδομάδες για το αιθέριο λάδι. και θα προχωρήσω μόνη μου γιατί το εμπιστεύομαι. Θα ήθελα όμως πληροφορίες και για το φάρμακο..εάν διαβάσεις το μύν. μου ή κάποιος άλλος σε γνωρίζει παρακαλώ να με φέρει σε επαφή μαζί σου..΄Οσον αφορά στα δερματόφυτα έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα με την γατούλα μου (την κόλλησε μία πιτσιρίκα στο σπίτι μου, τα περισσότερα μικρά τα μεταφέρουν από τα σχολεία μου είπε η κτηνίατρος), έχω κάνει θεραπεία ενάμισυ μήνα μέχρι τώρα- έχουν υποχωρήσει δεν έχουν φύγει τελείως) αφάνταστη ταλαιπωρία..και απόψε διακόπτω την συμβατική θεραπεία και προχωρώ στο έλαιο και ο θεός βοηθός..
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μύκητες - Από Zoubi
      Το θέμα έχει λάβει 335 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-12-18 στις 16:18.
    • Μύκητες και στα μάτια; - Από zina
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-10 στις 09:13.
    • Μύκητες; - Από ορφεας13587
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-08 στις 11:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους