Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,201 εγγεγραμμένα μέλη και 718,816 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 650 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μύκητες

Conan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Conan
H Conan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H Conan έγραψε στις 19:32, 04-11-15:

Υπομονη επιμονη και περαστικα σας γιατι ειναι μικρουλι και θελει ακομη περισσοτερη προσοχη!Εχω παθει σοκ και τον ψαχουλευω παντου,ειδικοτερα τωρα που το τριχωμα του ειναι ακομη κοντο...Οσο για το σπορανοξ,δε το γλυτωσαμε γιατι ειχε σε ολο το σωμα.στερνο μασχαλες ουρα...ειναι και μεγαλο γατι,καταλαβαινεις.Πλεον νιωθω οτι θα ειμαι σε μονιμη καραντινα,και θα τον τσεκαρω με το παραμικρο!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:44, 04-11-15:

Η πούδρα daktarin πάντως φαντάζει πολύ καλή λύση, ίσως για αργότερα που θα ηρεμήσει λίγο η κατάσταση.Θα ρωτήσω και τον κτηνίατρο.
Υπάρχει και daktarin oral, που παίρνεται δηλαδή από το στόμα. Μας την είχε δώσει εμάς κτηνίατρος γιατί τρώγαμε όλες τις άλλες...
Δεν ρωτάς τον κτηνίατρο και γι' αυτήν μήπως βολέψει καλύτερα; Εφ' όσον βέβαια κάνει για την ηλικία του, ο δικός μου ήταν 6 μηνών όταν την χρειαστήκαμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xcubis4

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xcubis4
H xcubis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H xcubis4 έγραψε στις 19:49, 04-11-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Υπάρχει και daktarin oral, που παίρνεται δηλαδή από το στόμα. Μας την είχε δώσει εμάς κτηνίατρος γιατί τρώγαμε όλες τις άλλες...
Δεν ρωτάς τον κτηνίατρο και γι' αυτήν μήπως βολέψει καλύτερα; Εφ' όσον βέβαια κάνει για την ηλικία του, ο δικός μου ήταν 6 μηνών όταν την χρειαστήκαμε.
Θα τον ρωτήσω και για αυτό Claire. Με έχετε γεμίσει γνώσεις ρε παιδιά. Ευχαριστώ πάρα πολύ. Από την πρώτη μέρα που ακόμα δεν είχαμε καν δόντια για το τί έπρεπε να τρώμε, για το μασαζάκι...Για όλα. Οι συμβουλές σας ήταν καθοριστικές.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xcubis4

Νεοφερμένος

H xcubis4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H xcubis4 έγραψε στις 12:07, 09-11-15:

Καλημέρα παιδιά,
στέλνω να σας ενημερώσω για τα νέα μας...Πήγαμε ξανά κτηνίατρο, μας έκανε μια ένεση για τους μύκητες και μας έδωσε και ένα σιροπι itradrops από το οποίο παίρνουμε πολύ μικρή δόση. Σε γενικές γραμμές έχουμε μεγάλη διαφορά....Τον έχει βοηθήσει πάρα πολύ και βλέπω διαφορά. Το θεματάκι μας όμως είναι ότι κάνει μια ψιλοευκοιλιούλα με το σιρόπι -νομίζω-. Πέραν αυτού κανένα θέμα, μέσα στη ζωντάνια είμαστε, τρέχουμε-παίζουμε τρώμε...
Είμαι λοιπόν σε δίλημμα: να του κόψω το σιρόπι που του κάνει αυτή την ευκοίλια μιας και δεν εμφανίζει κανένα άλλο σημάδι προβλήματος? Ή να συνεχίσω μιας και πραγματικά έχει βελτιωθεί πάρα πολύ η κατάσταση του?
Τί λετε εσείς?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 15:59, 09-11-15:

Δεν σου ειπε ο γιατρος μεχρι ποτε θα το δινεις;Η γνωμη μου ειναι να μην κοψεις τη θεραπεια στη μεση,αλλα για να μην σου κανει κακα μαλακα μπορεις να του το δινεις αφου εχει φαει πρωτα κατι, για να μην του πεφτει στο στομαχακι βαρυ οταν ειναι νηστικο,χωρις να ειναι απολυτο αυτο οτι δεν θα κανει μαλακα κακα,συνηθως τα φαρμακα επηρρεαζουν το γαστρεντερικο τους συστημα. Κανε υπομονη να τελειωσει η θεραπεια που σου ειπε ο γιατρος γιατι οι μυκητες γρηγορα επανερχονται εαν δεν εξαλειφθουν εντελως.

Παράθεση

xcubis4

Νεοφερμένος

H xcubis4 έγραψε στις 16:16, 09-11-15:

Το δίνω 5 μέρες μόνο. Η αλήθεια είναι έχω δει μεγάλη βελτίωση. Τηλεφώνησα στον κτηνίατρο και μου είπε να συνεχίσουμε για 2 μέρες ακόμα έτσι κ να δούμε . Ίσως είναι και από τα ενδοπαράσιτα γιατί όπου να ναι έπρεπε να πάρει την banminth του φυσιολογικά. Μου είπε να συνεχίσουμε έτσι και πιστεύει ότι με την κροκέτα θα ισορροπήσει. Κ εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν να σου πω την αλήθεια μου, γτ σε γενικές γραμμές.....είναι μέσα στην ενέργεια...Τώρα ας πούμε προσπαθεί να κατεδαφίσει το σπίτι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:36, 09-11-15:

Κι εγώ είμαι της γνώμης να μην σταματήσεις το σιρόπι του, δεν παίζουμε με τις θεραπείες που μας δίνουν οι γιατροί. ΄Οσες μέρες σου είπε, τόσες να το πάρει γιατί μπορεί να μην γίνει σωστά η θεραπεία και να παιδεύεται μετά και με άλλες.
Αντίθετα μπορείς να τηλεφωνήσεις στον κτηνίατρο μήπως σου δώσει κάτι συνοδευτικό για την διάρροια. Υπάρχει ένα χαπάκι που λέγεται ultra levir και δίνεται συνήθως συνοδευτικά με τις αντιβιώσεις για την πρόληψη της διάρροιας. Είναι ανθρώπινο φάρμακο βέβαια αλλά το δίνουν και σε γατούλες, αυτό που δεν ξέρω είναι αν κάνει να το πάρει μικρό γατάκι. Γι' αυτό καλύτερα μίλησε με τον κτηνίατρο, στην ανάγκη ίσως σου δώσει καμμιά παστούλα για την διάρροια, υπάρχουν αρκετές.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,827 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:31, 09-11-15:

Πολύ ευχάριστο που έδρασε αποτελεσματικά το φάρμακο και το πρόβλημα υποχώρησε, αλλά είναι να αμφιβάλλεις? Καλά λένε και τα κορίτσια πιο πάνω, μην το σκέπτεσαι και συνέχισε την αγωγή μέχρι να ολοκληρωθεί.
Όταν ο γιατρός δίνει μια θεραπεία την ακολουθούμε με θρησκευτική ευλάβεια, μη διακόπτοντας ακόμα και όταν τα αποτελέσματα είναι θεαματικά. Κρίμα δεν είναι για 2 μέρες ακόμα και για μια μικρή παρενέργεια να ρισκάρεις να να ξαναφουντώσουν οι μύκητες από το ενδεχόμενο να έχουν αφήσει μια μικρή εστία πίσω τους?

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:37, 09-11-15:

Αυτο που λεει η Βασω το χαπακι το ultra levir το ξερω και γω μου το ειχε πει μια κτηνιατρος και το εδινα στο κουνελακι μου γιατι επαιρνε αντιβιωση και για να μην τον πειραξει επαιρνε πριν αυτο και μετα την αντιβιωση.

Παράθεση

xcubis4

Νεοφερμένος

H xcubis4 έγραψε στις 18:47, 23-11-15:

Καλησπέρα ξανά από εμένα...
Κερδίζουμε τη μάχη των μυκήτων και σκέφτηκα να σας ενημερώσω γτ εμένα μου φάνηκε χρήσιμο να γνωρίζω από ιστορίες άλλων πότε ακριβώς θα έβλεπα ορατα αποτελέσματα. Η μουρίτσα μας είναι πεντακάθαρη πια όπως βλέπετε, έχουν αρχίσει να βγαίνουν τρίχες κανονικά σε όλες τις εστίες, μετά από 17 μέρες θεραπείας. Το αργότερο σε 10-12 μέρες θα το έχουμε ξεπεράσει και θα κάνουμε και τα εμβόλια μας. Για του λόγου το αληθές:

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:27, 23-11-15:

΄Αχου το μωλέ, έλαμψε και πάλι η ομορφιά του!
Εύχομαι να το ξεπεράσει εντελώς πολύ σύντομα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,827 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:20, 23-11-15:

Μπράβο το καλό μου! Με υπομονή και επιμονή, λίγο ακόμα και η μάχη των μυκήτων σας βρίσκει νικητές!

Αγαπουλίνιιιιιι! Το τρίχωμά του σχηματίζει και καρδούλα, πανέμορφο μωρό, να το χαίρεσαι

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:48, 23-11-15:

Μωρε τι κουκλακι ειναι αυτο!! Να σου ζησει!

Παράθεση

Anastasiah

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anastasiah
H Anastasiah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Anastasiah έγραψε στις 23:32, 15-06-16:

Καλησπέρα! Πριν 10 ημέρες υιοθέτησα ένα γατάκι απο μια κοπέλα που το βρήκε στον δρόμο.δεν είναι ούτε 2 μηνών.πριν 3 μέρες ανακάλυψε η κτηνίατρος ότι έχει μύκητες και του έδωσε ένα σιρόπι το Intrafungol.μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να το πειράξει στο συκώτι γιατί είναι μικρό...το ξαναπάω σε Μιαν άλλη κτηνίατρο που την εμπιστεύομαι και την ρώτησα για το σιρόπι και μου είπε να του το δώσω.συν μια λοσιόν (clinafarm) που θα το ψεκάζω για 7 ημέρες.
Ωστόσο η κοπέλα που μου έδωσε το γατί μου είπε ( αφού ρώτησε την δίκη της κτηνίατρο) ότι είναι βαριά φάρμακα και τα 2 και θα πειράξουν τον μικρό μπορεί στο συκώτι.ειμαι πελαγωμενη και ξεπαραδιασμενη.εχει ακούσει κάποιος για αυτά να μου πει μια γνώμη;
(Η δικιά μου γιατρός μου είπε ότι είναι μικρή η δόση και για λίγες μέρες και να μην ανησυχώ )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kat-cats (Κατερίνα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kat-cats
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,556 μηνύματα.

H kat-cats έγραψε στις 11:59, 16-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anastasiah
Καλησπέρα! Πριν 10 ημέρες υιοθέτησα ένα γατάκι απο μια κοπέλα που το βρήκε στον δρόμο.δεν είναι ούτε 2 μηνών.πριν 3 μέρες ανακάλυψε η κτηνίατρος ότι έχει μύκητες και του έδωσε ένα σιρόπι το Intrafungol.μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να το πειράξει στο συκώτι γιατί είναι μικρό...το ξαναπάω σε Μιαν άλλη κτηνίατρο που την εμπιστεύομαι και την ρώτησα για το σιρόπι και μου είπε να του το δώσω.συν μια λοσιόν (clinafarm) που θα το ψεκάζω για 7 ημέρες.
Ωστόσο η κοπέλα που μου έδωσε το γατί μου είπε ( αφού ρώτησε την δίκη της κτηνίατρο) ότι είναι βαριά φάρμακα και τα 2 και θα πειράξουν τον μικρό μπορεί στο συκώτι.ειμαι πελαγωμενη και ξεπαραδιασμενη.εχει ακούσει κάποιος για αυτά να μου πει μια γνώμη;
(Η δικιά μου γιατρός μου είπε ότι είναι μικρή η δόση και για λίγες μέρες και να μην ανησυχώ )
Δεν τα ξέρω τα φάρμακα και φυσικά κανείς δεν μπορεί να απαντήσει αν δεν είναι γιατρός. Θα πρέπει να ακολουθήσεις ένα γιατρό γιατί αλλιώς θα τρελαθείς....οι μύκητες απλά είναι επίμονοι και θέλουν θεραπεία επισταμένα για να έχεις αποτέλεσμα. Οπότε αποφάσισε πρώτα εσύ και μετά ακολουθείς μια γραμμή....γιατί όποιον κι αν ρωτήσεις θα πάρεις πολλές απαντήσεις/λύσεις και θα πελαγώσεις πιο πολύ....
Περαστικά στο μικρό και εύχομαι γρήγορα να περάσουν!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Anastasiah

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Anastasiah
H Anastasiah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Anastasiah έγραψε στις 13:47, 16-06-16:

Έχεις δίκιο! Θα ακολουθήσω την γιατρό που εμπιστεύομαι και ο θεός βοηθός! Ευχαριστώ.

Παράθεση

Nana13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nana13
H Nana13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Nana13 έγραψε στις 22:52, 14-11-16:

Καλησπερα σας. Εχω δυο ομορφα μικρα αδερφια 2,5 μηνων που ειναι πολυ πολυ αγαπημενα. Αυτα λοιπον τα ιυθετησα. με το καιρο ο Roki ο ενας μου γατος αρχισε να βγαζει ενα σημαδι στο ματι διπλα. Με τον καιρο αρχσε να μην εχει τριχωμα στην μυτη του διπλα. Να μην σας κουραζω αυτο πλεον εχει γινει ενα τεραστιο μωβ σημαδι. Το κολλησε και ο αδερφουλης του ο Dexter. Τα πηγαμε στον κτηνιατρο(στρατιωτικος κτηνιατρος). Μου ειπαν οτι ειναι μυκητας δεν θυμαμαι ακριβως την ονομασια του και αυτος ο μυκητας βγαζει το τριχωμα απο το δερμα του γατου. κανονικα γινεται εμβολιο αλλα ανω τον 6-7 μηνων. το μονο κακο σε ολη αυτη την ιστορια ειναι οτι η γατα κολλαει τον ανθρωπο και αυτες τς μερες πρεπει να ειμαστε καπως... απομακροι πραγμα που δυστυχως δεν μπορω να κανω εδω και 2 μερες. Μας ειπε οτι πρεπει να περιμενουμε μια ευδομαδα και αμα δουμε οτι δεν υποχωρει τοτε αναγκαστηκα εμβολιο. Απλά το μονο που με αγχωνει τρομερα ειναι οτι απο τοτε που βαζω την κρεμα την daktarin τα σημαδια που εχουν εχουν γινει σαν κακαδια και εχουν σκουρινει. μηπως ξερετε αμα ετσι πρεπει να γινεται το δερμα απο την κρεμα? Η να τα παω στον κτηνιατρο? Πραγματικα δεν ξερω εαν πρεπει να περιμενω μια ευδομαδα η να τα τρεξω αμεσως.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nana13 : 14-11-16 στις 22:56.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:05, 14-11-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nana13
Καλησπερα σας. Εχω δυο ομορφα μικρα αδερφια 2,5 μηνων που ειναι πολυ πολυ αγαπημενα. Αυτα λοιπον τα ιυθετησα. με το καιρο ο Roki ο ενας μου γατος αρχισε να βγαζει ενα σημαδι στο ματι διπλα. Με τον καιρο αρχσε να μην εχει τριχωμα στην μυτη του διπλα. Να μην σας κουραζω αυτο πλεον εχει γινει ενα τεραστιο μωβ σημαδι. Το κολλησε και ο αδερφουλης του ο Dexter. Τα πηγαμε στον κτηνιατρο(στρατιωτικος κτηνιατρος). Μου ειπαν οτι ειναι μυκητας δεν θυμαμαι ακριβως την ονομασια του και αυτος ο μυκητας βγαζει το τριχωμα απο το δερμα του γατου. κανονικα γινεται εμβολιο αλλα ανω τον 6-7 μηνων. το μονο κακο σε ολη αυτη την ιστορια ειναι οτι η γατα κολλαει τον ανθρωπο και αυτες τς μερες πρεπει να ειμαστε καπως... απομακροι πραγμα που δυστυχως δεν μπορω να κανω εδω και 2 μερες. Μας ειπε οτι πρεπει να περιμενουμε μια ευδομαδα και αμα δουμε οτι δεν υποχωρει τοτε αναγκαστηκα εμβολιο. Απλά το μονο που με αγχωνει τρομερα ειναι οτι απο τοτε που βαζω την κρεμα την daktarin τα σημαδια που εχουν εχουν γινει σαν κακαδια και εχουν σκουρινει. μηπως ξερετε αμα ετσι πρεπει να γινεται το δερμα απο την κρεμα? Η να τα παω στον κτηνιατρο? Πραγματικα δεν ξερω εαν πρεπει να περιμενω μια ευδομαδα η να τα τρεξω αμεσως.
Ομολογώ πως δεν ήξερα ότι υπάρχουν στρατιωτικοί κτηνίατροι.
Στο πρόβλημά σου τώρα, εγώ κάποτε που έπαθε η πρώτη μου γατούλα μύκητες, δεν μου είχε πει καν εκείνος ο πρώτος κτηνίατρος που είχα πως θα έπρεπε να προσέχουμε κι εμείς. Παρ' όλα αυτά δεν πάθαμε τίποτα, αλλά ακόμα και να κολλήσει κανείς, το πολύ πολύ που θα πάθει είναι λίγες μέρες ταλαιπωρία, που θα έχει κάποια φαγούρα και η αλοιφή που θα πρέπει να βάζει.
΄Οσο για το κάπαλο που βγάζει εκεί που βάζεις την daktarin (η οποία να σου πω πως είναι κορυφή για μύκητες), είναι φυσικό. Μην σε ανησυχεί αυτό. Θα έλεγα να περιμένεις την μια βδομάδα με κάποια στοιχειώδη προσοχή για σας. Ας πούμε αυτές τις λίγες μέρες, μην τα παίρνεις στο κρεββάτι, ας κοιμούνται στο δικό τους κρεββατάκι ή κάπου αλλού. ΄Ισως να αραίωνες και τις αγκαλιές και τα χάδια και να τα αντικαταστούσες με αρκετή περισσότερη ώρα παιχνίδι, για να μην νοιώθουν και στερημένα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 14-11-16 στις 23:29. Αιτία: Ορθογραφικό λάθος
Παράθεση

Nana13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nana13
H Nana13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Nana13 έγραψε στις 23:35, 14-11-16:

Ευχαριστω πολυ για την συμβουλη. Ναι υπαρχουν στρατιωτικοι κτηνιατροι και μπορω να πω πως δεν εχω ξαναπαει σε καλυτερο. Η αντιμετωπιση απεναντι στα ζωακια μου ηταν αριστη. αμεσως αγκαλια και χαδια!!Και το λεω γιατι εκτος απο τς 2 γατες εχω ρνα κουνελι αλλα και ενα σκυλακι και οι κτηνιατροι που πηγαν ηταν 2-3.

Βασικα οσο για το εαν θα κολλησουμε γενικα οσοι περναμε αυτο το σταδιο με τις γατουλες μας δεν ειναι τοσο σιγουρο. Αυτο το κολλανε ανθρωποι που εχουν χαμηλο ανοσοποιητικο συστημα και διαφορες δερματικες παθησεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nana13 : 15-11-16 στις 00:04. Αιτία: Ορθογραφικο λαθος
Παράθεση

Vaso25

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vaso25
H Vaso25 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Vaso25 έγραψε στις 03:17, 02-12-17:

Παιδιά, καλησπέρα
Ειμαι καινουρια στο site!
Εχω δυο γατάκια, το ενα 2 περίπου χρονών και το άλλο 6 μηνών. Τη μικρή την μάζεψα πρόσφατα και χθες πηγαμε στο γιατρό και εχει μυκητες. Φοβάμαι μην κολλησει το μεγάλο, που ειναι και μακρύτριχο (γιατί αν κολλησει, δεν ξερω τι θα κάνω!!).. Μου εδωσε για τη μικρή ενα σιρόπι ...
Σας εχει τυχει? Εχετε καμια συμβουλη? Ευχαριστω πολυ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 21:45, 03-12-17:

Καλησπέρα Vaso25 και καλωσόρισες! Δεν χρειάζεται καθόλου άγχος, οι μυκητιάσεις είναι συνηθισμένες στις γάτες, θα κάνει τον κύκλο της και θα απαλλαγεί η μικρή σου με τη βοήθεια και της θεραπείας που σας συνέστησε ο γιατρός. Τώρα για το πιο μεγάλο σου γατάκι, αν είναι μακρύτριχο ή όχι δεν παίζει και κανέναν ιδιαίτερο ρόλο νομίζω, στη χειρότερη αν κολλήσει θα κάνει κι αυτή τη θεραπεία της και θα το ξεπεράσει, αλλά μπορεί ήδη να έχει τα ανάλογα αντισώματα και να μην την επηρεάσει καθόλου. Αν ωστόσο θέλεις να είσαι σίγουρη ότι δεν θα κολλήσει, θα μπορούσες να τις χωρίσεις για αυτό το διάστημα, όσο η μικρή δηλαδή λαμβάνει την αγωγή της, η γνώμη μου όμως είναι ότι δεν χρειάζεται.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 11:46, 07-12-17:

Συμφωνω με τη Μαρία.Κι ο δικός μου είχε κολλήσει αλλά με τη θεραπεία του γιατρού όλα πήγαν καλά.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vickysepe
H Vickysepe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Vickysepe έγραψε στις 01:42, 06-06-18:

Καλησπέρα σας,
Ο ένας μου γατουλης μάλλον έχει τριχοφυτα (περιμένουμε τα αποτελέσματα τη Δευτέρα). Η γιατρός μου είπε ότι μεταδίδεται στον άνθρωπο και εγώ δεν αντέχω να τον διώξω από το κρεβάτι μου τον Όλιβερ και πάω γυρεύοντας....Στο ίντερνετ είδα κάτι τρομαχτικές φωτογραφίες ότι σου πέφτουν τα μαλλιά και έχω φρικαρει. Αν κολλήσω θα μου πέσουν τα μαλλιά μου?? Μετά ξαναβγαίνουν?? Συγνώμη για την παράνοια αλλά έχω τρομοκρατηθεί σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:12, 06-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Vickysepe
Καλησπέρα σας,
Ο ένας μου γατουλης μάλλον έχει τριχοφυτα (περιμένουμε τα αποτελέσματα τη Δευτέρα). Η γιατρός μου είπε ότι μεταδίδεται στον άνθρωπο και εγώ δεν αντέχω να τον διώξω από το κρεβάτι μου τον Όλιβερ και πάω γυρεύοντας....Στο ίντερνετ είδα κάτι τρομαχτικές φωτογραφίες ότι σου πέφτουν τα μαλλιά και έχω φρικαρει. Αν κολλήσω θα μου πέσουν τα μαλλιά μου?? Μετά ξαναβγαίνουν?? Συγνώμη για την παράνοια αλλά έχω τρομοκρατηθεί σας έχει συμβεί κάτι παρόμοιο?
Τριχοφυτα εννοείς μήκυτες σωστά? Ενδέχεται να κολλήσεις (παίζει ρόλο σε τι φάση μπορεί να βρει το μικρόβιο τον οργανισμό σου... Μπορεί να μην κολλήσεις και καθόλου) αλλά να σου πέσουν τα μαλλιά δεν πιστεύω....το βρίσκω μάλλον υπερβολικό!!!!!! Σαν πρώτο σύμπτωμα που μπορεί να έχεις είναι ένα κυκλικό σημάδι.... Εγώ κόλλησα - όχι από τις δικές μου, μάλλον από αδέσποτο - και κάνω θεραπεία 1 μήνα....

Αυτό που πρέπει να ξέρεις είναι ότι θεραπεία πρέπει να κάνουν ΟΛΕΣ οι γάτες που τυχόν έχεις στο σπίτι... Όχι μόνο αυτό που έχει τον μήκυτα...

Σε νιώθω που δε θέλεις να βγάλεις τη γάτα από το κρεβάτι σου.... Και εγώ το ίδιο θα έλεγα.... Προσπάθησε να πλένεις τα χέρια σου καλά και τουλάχιστον να μην τον αγγίζεις στο σημείο που το έχει παρουσιάσει..... Μη φρικάρεις όμως.... Να μείνεις φαλάκρη το βρίσκω απίθανο έως αδύνατον... Περαστικά σας....
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 11:43, 06-06-18:

Ευχαριστώ, μάλλον είμαι υπερβολική προσπαθώ να προσέχω. Χτες κατάφερα για μισή ώρα να τον έχω εκτός δωματίου και μετά πήγα μετανιωμένη και τον έφερα πάλι μέσα στο κρεβάτι μου. Ευτυχώς έχει πρόβλημα στην άκρη του αυτιού του μόνο και δεν μπορεί να το γλυψει. Έχω κι άλλον έναν γάτο και η γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να τους χωρίσωαρα απλά εύχομαι να μην κολλήσει κάνεις μας...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:08, 06-06-18:

Ευχαριστώ, μάλλον είμαι υπερβολική προσπαθώ να προσέχω. Χτες κατάφερα για μισή ώρα να τον έχω εκτός δωματίου και μετά πήγα μετανιωμένη και τον έφερα πάλι μέσα στο κρεβάτι μου. Ευτυχώς έχει πρόβλημα στην άκρη του αυτιού του μόνο και δεν μπορεί να το γλυψει. Έχω κι άλλον έναν γάτο και η γιατρός μου είπε ότι δεν έχει νόημα να τους χωρίσωαρα απλά εύχομαι να μην κολλήσει κάνεις μας...
Να προσέχεις όπως πρέπει στα πλαίσια της λογικής.... Για να το πω απλά αν είναι να κολλήσεις θα κολλήσεις δεν πα να κάνεις και μπάνιο με οινόπνευμα!!!!!!
Το να απομονωσεις το γάτο σου από τον άλλο δεν έχει νόημα.... Η θεραπεία όπως σου είπα θα πρέπει να γίνει και στα δύο.....
Παράθεση

Vickysepe

Νεοφερμένος

H Vickysepe έγραψε στις 12:47, 06-06-18:

Περίπου πόσο καιρο παίρνει? Ξέρω ότι στον άνθρωπο θεραπεύεται πιο γρήγορα αλλά στη γατούλα μπορεί να πάρει καιρο?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 13:32, 06-06-18:

Περίπου πόσο καιρο παίρνει? Ξέρω ότι στον άνθρωπο θεραπεύεται πιο γρήγορα αλλά στη γατούλα μπορεί να πάρει καιρο?
Ούτε που γνωρίζω πόσο διαρκεί η θεραπεία στη γάτα... Αυτό μόνο ο γιατρός σου θα σου πει....

Σε μένα πάντως βάζω 1 μήνα τώρα αλοιφή και δεν έχει φύγει εντελώς (και πρέπει να πάω πάλι στο δερματολόγο για να το δει και όλο το αμελω!!)
Παράθεση

Καλτσα

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Καλτσα
H Καλτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Καλτσα έγραψε στις 12:58, 28-11-18:

Γεια σας! πρώτη φορα γράφω στο forum σας αν και οποτε είχα τις δικες μου απορίες/ανησυχίες διάβαζα τις απαντήσεις. Εγώ προσέχω έναν γλυκύτατο "αδεσποτουλι" εδώ και μερικούς μήνες και τώρα για πρώτη φορα εμφάνισε ένα σημάδι μύκητα και χάρι στα σχόλια σας το "διάγνωσα". Όπως καταλαβαίνετε στους 4 κτηνιάτρους ο ένας δέχτηκε να τον δει. Μπάνιο με σαμπουάν για μυκητιάσεις/βακτήρια και "δακταριν" αλοιφή 2 φορες τι μέρα για 12 μέρες. Έχει μονο ένα στρογγυλό σημείο που του έφυγαν οι τριχούλες στο μάγουλο του k το αυτάκι του είναι κόκκινο k τον τρώει. Δεν τον αφήνω να γλείψει ούτε να ξύσει το αυτι του για τουλάχιστον ένα 4ορο που του έχω βάλει αλοιφή. είναι η τρίτη μέρα που του δίνω θεραπεία. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 28-11-18 στις 20:13. Αιτία: Δεν επιτρεπονται τα greeklish
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:06, 28-11-18:

Αν και δεν καταννοω ακριβως γιατι δεν δεχτηκαν να τον δουν οι αλλοι κτηνιατροι,περαστικουλια σας ευχομαι.
Παράθεση

Καλτσα

Νεοφερμένος

H Καλτσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Καλτσα έγραψε στις 14:21, 28-11-18:

Συγνώμη για τα γκρικλις. Προσπαθούσα να διορθωσω το μήνυμα αλλα δυσκολευομουν πολυ απο ανδροιντ και λόγου ίντερνετ στο φόρουμ. Μονο ενας κτηνίατρος δεν ήταν ειρωνικος και δεχτηκε με χαρα να τον εξετασει παρόλο που είναι αδεσποτουλης. Εκτος απο αυτούς που μου ειπαν 30-40€ η επισκεψη, υπηρχε και μια παρα πολύ αγενής. Να ναι καλα ο άνθρωπος και ευχαριστω πολύ και εσας που βοηθήσατε.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:47, 28-11-18:

Να εισαι καλα εσυ φιλη μου,που νοιαζεσαι για τον γατουλη και τον πηγες κτηνιατρο.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:36, 28-11-18:

Αρχική Δημοσίευση από Καλτσα
Συγνώμη για τα γκρικλις. Προσπαθούσα να διορθωσω το μήνυμα αλλα δυσκολευομουν πολυ απο ανδροιντ και λόγου ίντερνετ στο φόρουμ. Μονο ενας κτηνίατρος δεν ήταν ειρωνικος και δεχτηκε με χαρα να τον εξετασει παρόλο που είναι αδεσποτουλης. Εκτος απο αυτούς που μου ειπαν 30-40€ η επισκεψη, υπηρχε και μια παρα πολύ αγενής. Να ναι καλα ο άνθρωπος και ευχαριστω πολύ και εσας που βοηθήσατε.
Οι κτηνίατροι, εκτός από καταρτισμένοι επιστήμονες, οφείλουν να είναι και "άνθρωποι". Δεν είπαμε να μη ζητούν αμοιβή για τις πολύτιμες υπηρεσίες που προσφέρουν (συμπεριλαμβανομένων και των ιατρικών υλικών), αλλά σε περιπτώσεις αδέσποτων, θα μπορούσαν να μείωναν λίγο τις τιμές. 30 και 40 ευρώ μου φαίνεται υπερβολικό, ακόμα και για δεσποζόμενο γατί.

Ας είναι, αφού βρέθηκε έστω κι αυτός ο ένας και μακάρι το παράδειγμά του να ακολουθήσουν κι άλλοι. Να ναι καλά ο άνθρωπος κι εσύ να'σαι καλά που φροντίζεις τον αδεσποτούλη, στον οποίο εύχομαι η μυκητίαση , σύντομα να είναι παρελθόν.
Παράθεση

Καλτσα

Νεοφερμένος

H Καλτσα έγραψε στις 11:19, 07-12-18:

Καλημέρα, εμεις τωρα είμαστε προς το τελος της θεραπείας. Το μαγουλο του γατούλη δειχνει καλύτερα και εφυγε το πολυ κοκκινισμα στο αυτι του. Βεβαια, απο χτες δειχνει σα να τον εχει ξαναπιασει φαγούρα στο αυτί. Και δυστυχώς σήμερα το πρωι εχει ενα κενό εκει που ηταν οι βλεφαρίδες του στο ενα ματι. Ηταν ηδη μολυσμένες οι τριχουλες και πέσανε η τωρα θα τον ταλαιπώρησει σε άλλο σημείο. Επίσης, απο χθες (που βέβαια εχει κανει τρελους υπνους, δε ξερω αν ειναι απο αυτο) ειχε στο αλλο ματι, που εχει βλεφαριδες ακομα, μια υγρη τσίμπλα που την καθαριζα και μετα απο λιγο ξαναειχε άλλη. Πολυ κριμα να εχει ξανακολλησει γιατι τον προσεχαμε πολυ. Και αλοιφή δυο φορες τη μερα και τον τυλιγα σε ενα μανικι ζακετας σα λουκανικο για να μην βγαλει την αλοιφη απο πανω του (το οποιο του αρεσει πολυ, τον κραταει ζεστο και κοιμαται με τις ωρες). Για να δουμε....
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:25, 07-12-18:

Θα χρειαστεί να συνεχίσεις τη θεραπεία του, γιατί οι μυκητιάσεις συχνά είναι επίμονες και έχουν την τάση να επανέρχονται. Όμως με την αγάπη που τον περιβάλλεις και τη φροντίδα σου, δεν μπορεί παρά να έρθει η ώρα που θα έχει πλήρως θεραπευτεί.
Παράθεση

whativedone

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 16:18, 10-12-18:

Καλησπέρα και από εμένα,

Πρόσφατα πέρασε μυκητίαση και η δική μου γατούλα και της πέρασε γρήγορα και σχετικά εύκολα με ένα σιρόπι που χορηγείται εναλλαξ εβδομάδα παρα εβδομάδα (μια εβδομάδα δίνεις και μια οχι). Δεν θυμάμαι όνομα αλλά έχει 50 ευρώ και είναι απαίσιο σε γεύση και υφή (κολλώδες).
Υπάρχει και το γενόσημό του που ειναι οικονομικότερο και εξίσου καλό αλλά το φαρμακείο μου δεν το βρήκε.

Με την κρέμα δεν είχα δει διαφορά.

Περαστικά να είναι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    lina136

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μύκητες και στα μάτια; - Από zina
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-04-10 στις 09:13.
    • Μύκητες και φτέρνισμα. - Από Mitko-Didi
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-01-10 στις 20:34.
    • Μύκητες; - Από ορφεας13587
      Το θέμα έχει λάβει 15 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-03-08 στις 11:01.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους