Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,947 εγγεγραμμένα μέλη και 717,859 μηνύματα σε 22,441 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 368 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο πρέπει να τρώει;

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 09:23, 26-05-09:

τόσο μικρό γατάκι θα πρέπει να τρώει καλή kitten τροφή. η ξηρά τροφή για ενήλικες γάτες δεν το καλύπτει και επιπλέον δεν έχει κατάλληλο μέγεθος και θα δυσκολευτεί να την φάει. ξέρω ότι το οικονομικό είναι σοβαρό αλλά δές το αλλιώς. το γατάκι αναπτύσετε αυτή τη στιγμή μέχρι και να χρονίσει περίπου, άν ειχες ένα δικό σου παιδάκι 1 χρονού για παράδειγμα θα το τάιζες πατατάκια; ή θα του έδινες κρέμες γάλα κλπ;
Το ίδιο πράγμα είναι. Kitten καλής ποιότητας για το μικρό τώρα που αναπτύσετε, για να πάρει τα σωστά στοιχεία ο οργανισμός του. Τα pet shop πουλάνε καλής ποιότητας τροφή χύμα. Πήγαινε προμηθεύσου και ρώτα ανάλογα με το βάρος πόσο να του δίνεις.

συμβουλή εκ πείρας, όσο έδινα φρίσκις τροφή στον πρινσουλη μου έκανε διάρροιες το μωρό μου. δεν τη θεωρώ κατάλληλη για μικρά γατάκια που αναπτύσονται.. ψάξε λίγο το θέμα, ρώτα κτηνίατρο πετ σο πά κλπ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pavlos93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlos93
Ο Pavlos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Pavlos93 έγραψε στις 16:06, 06-07-09:

Επιτέλους ήρθε η μέρα που βάλαμε το γατάκι μας (3 μηνών ) μέσα στο σπίτι.Αλλά δεν ξέρω πόσο πρέπει να τρώει.Πρέπει να τρώει ξηρή τροφή ή κονσέρβες;Και ποια πρέπει να είναι η δοσολογία;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 16:22, 06-07-09:

καθε ξηρα τροφη(εσυ πρεπει να παιρνεις για μικρα γατακια) εχει πανω στη σακουλα τα γραμ που πρεπει να δινεις, συμφωνα με τα κιλα της γατας. ριξε μια ματια !
αν και τα μικρα νομιζω τρωνε οσο θελουν γιατι ειναι στην αναπτυξη...

Παράθεση

Pavlos93

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pavlos93
Ο Pavlos93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O Pavlos93 έγραψε στις 16:42, 06-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από ιβανα
καθε ξηρα τροφη(εσυ πρεπει να παιρνεις για μικρα γατακια) εχει πανω στη σακουλα τα γραμ που πρεπει να δινεις, συμφωνα με τα κιλα της γατας. ριξε μια ματια !
αν και τα μικρα νομιζω τρωνε οσο θελουν γιατι ειναι στην αναπτυξη...
Ευχαριστώ

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:35, 06-07-09:

Η ιβάνα μιλάει για τις καλές κροκέτες, τις οποίες τις βρίσκεις στα πετ σοπ ή σε Κτηνιατρεία.

Υπάρχουν κριτικές στο λίνκ για να πάρεις μια δεύτερη γνώμη.
http://www.mycat.gr/forum/forumdisplay.php?f=27

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 17:45, 06-07-09:

Επειδή όμως κάθε γατάκι έχει τις δικές του ανάγκες ανάλογα με τις συνθήκες που ζει ή με τον σωματότυπο ή την ηλικία καλό είναι να ρωτήσεις τον κτηνίατρο που παρακολουθεί το γατάκι να σου πει πόσα γραμμάρια πρέπει να του δίνεις καθημερινά κ σε πόσα γεύματα

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧΙΟΝΑΤΗ15585
H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 19:18, 22-09-09:

γεια σας
το γατακι μου είναι περίπου 4 μηνών. Το υιοθέτησα πριν λίγες μέρες. Πόσο περίπου πρέπει να το ταίζω?έχω πάρει ξηρά τροφή και κάποιες κονσέρβες για μικρά αλλά δεν ξέρω πότε και πόσο πρέπει να του δίνω.αυτό φυσικά πεινάει συνέχεια και νιαουρίζει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 21:27, 22-09-09:

Συνήθως οι καλής ποιότητας κροκέτες έχουν δοσολογία στην συσκευασία. Περίπου στα 50γρ το 24ωρο.... αλλά θα πρέπει να είναι απο τις συγκεκριμένες... Φυσικά αν είναι καλής ποιότητας, μπορείς να του δίνεις και παραπάνω... Είναι στην ανάπτυξη.

Τύπου σουπερ μαρκετ κλπ, δεν του προσφέρουν τα απαραίτητα, δεν χορταίνει, πεινάει συνέχεια και κλαίει...

Κονσέρβες, εγώ δεν δίνω, ή δίνω σπάνια έτσι για λιχουδιά. (χαλάνε τα δόντια και κάνουν στοματικά προβλήματα.)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:30, 23-09-09:

ταιζε το οσο θελει να φαει. Η δοσολογια στις συσκευασιες ειναι ενδεικτικη και το γατακι σου μπορει να τρωει περισσοτερο ή ακομα και λιγοτερο. Ειναι γατακι και ειναι ακομα στην αναπτυξη, μη του στερεις τις πρωτεινες του. Ξερουν αυτα και σταματανε οταν χορτασουν. Αν του δινεις ξηρα, αφηνε ενα μπολ εξω γεματο με κροκετουλες και αφηνε το να τρωει οσο θελει. Οταν μεγαλωσει (γινει 1ος ετους) τοτε το περιοριζεις και του δινεις μια συγκεκριμενη ποσοτητα.

Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη undertow
H sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 779 μηνύματα.

H undertow έγραψε στις 21:41, 23-09-09:

Η αλήθεια είναι πως το πολύ φαγητό δεν κάνει και πολύ καλό..Οσο είναι μικρά κινούνται και παραπάνω και αναπτύσσονται,οπότε το λίγο παραπάνω δεν βλάπτει..Ο δικός μου ο γατούλης γενικά είναι πολύ μα πολύ λαίμαργος..Όσο και να του βάλω θα το φάει.Μέχρι τους 8-9 μήνες δεν είχαμε κανένα πρόβλημα,έπειτα από την στείρωση όμως, άρχισε να παχαίνει..Το αποκορύφωμα ήταν φέτος το καλοκαίρι που και λόγω ζέστης δεν είχε πολύ όρεξη για παιχνίδι και κίνηση και φούσκωσε απότομα..Είχε αρχίσει να γίνεται ο μικρός Βούδας μεσα στο σπίτι κατι που ο γιατρος μου είχε πει πως πρέπει να το προσέξω γιατί στην ουσία είναι δυσάρεστο και για το γατί, επομένως αρχίσαμε την δίαιτα!!(περιόρισα λίγο την ποσότητα φαγητού) και ζωήρεψε αμέσως..Φυσικά τις πρώτες μέρες είχαμε εντονες διαμαρτυρίες αλλά σιγά- σιγά προσαρμόζεται..Πάντως από τον δικό μου έχω καταλάβει ότι οι δοσολογίες που αναγράφονται στις συσκευασίες είναι σχετικές..Θεωρώ ότι τις απαραίτητες δοσολογίες τις βρίσκεις εσύ ο ίδιος παρατηρώντας το γατί σου.

Παράθεση

ΧΙΟΝΑΤΗ15585

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΧΙΟΝΑΤΗ15585
H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H ΧΙΟΝΑΤΗ15585 έγραψε στις 15:10, 24-09-09:

Σας ευχαριστω ολους!

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thea
H Thea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Thea έγραψε στις 12:21, 10-10-09:

Πως μετράμε τη δοσολογία?
Πρέπει στο Καλυψάκι να τρώει 70 γραμμάρια την μέρα.... πως θα τα μετρήσω? με το μάτι σίγουρα δεν θα τα καταφέρω. Υπάρχει κάποιος καλός τρόπος?

Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

H sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 779 μηνύματα.

H undertow έγραψε στις 14:11, 10-10-09:

Αν υπάρχει κάποια μικρή ζυγαριά (απ' αυτές που χρησιμοποιούν στη μαγειρική) μπορείς να βάζεις πάνω την τροφή και να έχεις απόλυτη βεβαιότητα..Αν μιλάμε για κονσέρβα και δεν έχεις ζυγαριά τότε μπορείς να κάνεις κάτι πιο περίπλοκο..Να ανοίξεις μία κονσέρβα και να μετρήσεις πόσες κουταλιές έχει..Μετά δες από έξω πόσα γραμμάρια καθαρό βάρος έχει η κονσέρβα και διαίρεσε τα με τις κουταλιές, έτσι ώστε να βρείς πόσα γραμμάρια παίρνει η κάθε κουταλιά..Αν το βρεις και κάνεις όλη αυτή τη μανούρα, τότε θα μπορέσεις να υπολογίζεις τα γραμμάρια με κουταλιές..Αν τώρα μιλάμε για κροκέτες πάλι η ίδια διαδικασία μου έρχεται αλλά παραπάνω χρονοβόρα..Ελπίζω να βοήθησα!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 14:16, 10-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tinkerbell_20
Πως μετράμε τη δοσολογία?
Πρέπει στο Καλυψάκι να τρώει 70 γραμμάρια την μέρα.... πως θα τα μετρήσω? με το μάτι σίγουρα δεν θα τα καταφέρω. Υπάρχει κάποιος καλός τρόπος?
Υπάρχουν εδικά κυπελλάκια με μεζούρα, αν είναι royal ή hills, θα μπορούσες να τα πάρεις απο κεί που αγόρασες την τροφή.

70γρ μου φαίνονται πολλά... σίγουρα??

Παράθεση

undertow (sofia)

Διάσημο Μέλος

H undertow έγραψε στις 14:21, 10-10-09:

Πάλι καλά γιατί εγώ με τις ιδέες που μου ήρθαν θα την ταλαιπωρούσα πολύ ..

Παράθεση

Thea

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Thea
H Thea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 138 μηνύματα.

H Thea έγραψε στις 16:18, 10-10-09:

χαχα... ναι 70 γραμμάρια μου είπε ο κτηνίατρος.... ο μπόγος μου κάνει ελαφριά δίαιτα.. χαχαχαχαχα... σε πετ σοπ μπορώ να βρώ κυπελλάκια?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 17:06, 10-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tinkerbell_20
χαχα... ναι 70 γραμμάρια μου είπε ο κτηνίατρος.... ο μπόγος μου κάνει ελαφριά δίαιτα.. χαχαχαχαχα... σε πετ σοπ μπορώ να βρώ κυπελλάκια?
Λογικά όπου πουλάνε τροφές.. απλά πρέπει να δείς ότι το κυπελλάκι είναι ίδια μάρκα με την τροφή, για να ταιριάζει.
Θα πάρεις το κατάλληλο κυπελλάκι, και πάνω του, θα βρείς την τροφή που έχεις εσύ, και θα κοιτάς την αντίστοιχη κολόνα.

Παράθεση

samis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη samis
Ο samis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 515 μηνύματα.

O samis cats pride έγραψε στις 01:59, 02-11-09:

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο πρεπει να τρώει μια γατα καθημερινά και τι? Εγω λόγο που η δίκια μου ήταν αδέσποτη και την πείρα πολύ αδύνατη της έχω το μπολ πάντα γεμάτο και τρώει οσο θέλει ξηρή τροφή. Επίσης για επιβράβευση λόγο προβλήματος που εχω με τα τσισα της, όταν τα κανει στην αμολεκανη την βάζω αμέσως 1-2 κουταλάκια από κονσέρβα 2-3 φορες καθημερινά

Είναι υπερβολικό μήπως? Απλα ειπα να βαλει κανενα κιλο.

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 02:04, 02-11-09:

πρωτα απολα πρεπει να τρωει καλης ποιοτητας τροφη. μερικες απο αυτες ειναι royal canin, hills, pro plan, eukanuba κτλ. ακομη δεν ειναι στειρωμενη οποτε θα παρεις για ενηλικες γατες. μετα απο την στειρωση θα δινεις μονο για στειρωμενα. απο κει και περα, σε καθε συσκευασια γραφει τα γραμμαρια που πρεπει να περνει η γατουλα ημερισιως. συνηθως γραφουν για 3 περιπτωσεις: ποσοτητα για λιποβαρες, κανονικα κιλα και υπερβαρες. εαν ειναι κατω απο τα κιλα της να της δινεις την ποσοτητα για την πρωτη κατηγορια.
ελπιζω να σε βοηθησα

Παράθεση

Diana_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Diana_
H Diana_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Diana_ έγραψε στις 23:07, 08-11-09:

Βρήκα τον γατούλη μου τον Λουκά πριν καμιά εβδομάδα πεινασμένο κ' ταλαιπωρημένο και τον ερωτεύτηκα κατευθείαν και τον πήρα σπίτι. Ζει μέσα στο σπίτι και στη μεγάλο μπαλκόνι και γενικά είναι πολύ υπάκουος, παρόλο που είναι περίπου 4 μηνών κ' δεν μου δημιουργεί προβλήματα. Αφήνει όμως παντού τρίχες. Είναι επικύνδυνες για τη δική μου υγεία ?? Υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι εγώ από αυτές τις τρίχες;;; Φοβάμαι πολύ αυτό το θέμα με τις τρίχες....

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 23:16, 08-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Diana_
Βρήκα τον γατούλη μου τον Λουκά πριν καμιά εβδομάδα πεινασμένο κ' ταλαιπωρημένο και τον ερωτεύτηκα κατευθείαν και τον πήρα σπίτι. Ζει μέσα στο σπίτι και στη μεγάλο μπαλκόνι και γενικά είναι πολύ υπάκουος, παρόλο που είναι περίπου 4 μηνών κ' δεν μου δημιουργεί προβλήματα. Αφήνει όμως παντού τρίχες. Είναι επικύνδυνες για τη δική μου υγεία ?? Υπάρχει περίπτωση να πάθω κάτι εγώ από αυτές τις τρίχες;;; Φοβάμαι πολύ αυτό το θέμα με τις τρίχες....
κανενας κινδυνος απο την τριχα!! ολα αυτα που ακουγονται ειναι μυθοι...
γιατρο το πηρες? αν πεφτουν πολυ οι τριχες του μπορει να εχει καποιο θεμα υγειας το γατι οχι εσυ...

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroulaki
H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 20:18, 19-11-09:

Καλησπέρα

Επειδή έχω πάρα πολύ άστατα ωράρια δουλειάς, και λείπω απ το σπίτι απ το πρωί ως το βράδυ, επιπλέον μένω και μόνη μου , έχω καταφέρει δυστυχώς να κάνω τα γατιά μου παχουλά, και να μην τηρώ κανένα απολύτως πρόγραμμα διατροφής.

Εχω 3 γάτες, ενήλικες 2, 2.5 ετών τα αγόρια και 11 ετών η θυληκιά. Είναι και τα 3 στειρωμένα, και κινούνται και μέσα και έξω στον κήπο.
Το πρωί φεύγοντας για δουλειά γεμίζω τα πιάτα (οχι βουνό, αλλα ουτε και στον πάτο) και των τριών, ξέροντας οτι θα ξαναφάνε πια το βράδυ.

Δεν είναι ανησυχητικά χοντρά, ούτε έχουν αλλα προβλήματα υγείας, και σύμφωνα με τον κτηνίατρο εφόσον έχουν και την κίνηση (δηλαδή τον κήπο και τα κυνηγητά) δεν πρέπει να ανησυχώ

ΟΜΩΣ : Ενω ξέρουμε όλοι οτι η ημερήσια δόση για ενήλικα στειρωμένα γατιά είναι μία φορά/ημέρα, εγώ τα ταίζω 2 γερές δόσεις / ημέρα και δεν τους φτάνει κι ολας !! Πολλές φορές λόγω απιστευτης γκρίνιας, μπορεί να τους ξεγελάσω με (ελάχιστη) τροφή επιπλέον !!
Η τροφή τους εδώ και 2 χρόνια είναι royal canin ξηρη για στειρωμένα.

Το αποτέλεσμα : έχουν παχύνει, σαν να έχουν "εθιστεί" στο φαί κι ολη την ώρα με περιτρυγιρίζουν για φαι. Ειδικότερα η μεγάλης ηλικίας γάτα μου την οποία υιοθέτησα σε μεγάλη ηλικία την βρήκα ήδη χοντρή. Και τώρα στα δικα μου χέρια έχει γίνει ακόμα πιο χοντρή ! (η γλυκουλα μου)

Η ημερήσια δόση αναγράφεται πάνω στη τροφή, επίσης έχω και δοσομετρητή, και θα ήθελα να με συμβουλευσετε πως να πάρω έναν έλεγχο της κατάστασης, και να τους κάνω ισσοροπημένη διατροφή ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ να το κάνω απότομα και να τα στενοχωρήσω.

Και για να μην παραλείψω, είναι που είναι ακριβή η royal, με αυτόν τον τρόπο θα κάνω και μια σχετική οικονομία.

Ευχαριστώ!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:29, 19-11-09:

Αγαπητή μάνα.
Θα φορέσεις τις μπότες, και θα πάρεις το μαστίγιο.

Κάθε πρωί στις 7 πχ, που σηκώνεσαι.. θα δίνεις σε 3 μπολάκια την μισή απο την ημερήσια δόση. Μέχρι να φύγεις ότι φάνε... αν μείνει το παίρνεις. ΤΕΛΟΣ>

Το βράδυ γυρνάς, και δίνεις και στα 3, 3 μπολάκια, το υπόλοιπο μισό της δόσης, και ΤΕΛΟΣ.
(αν έχουμε παρατράγουδα και κλέφτες, τα χωρίζεις ενα στο μπάνιο, ένα στο σαλόνι κλπ κλπ)
ΤΕΛΟΣ.

Φαίνεται δύσκολο, αλλά δεν είναι μετά απο λίγο θα μάθει το καθένα το μέρος του και θα πηγαίνει τρέχοντας....

Μα μου σου του... βούλωσε τα αυτιά σου...όσο δίνεις τόσο θα θέλουν, μια δύο θα γκρινιάξουν, θα βαρεθούν.

Την βλέπεις την υπογραφή μου... και δεν είναι όλα...

Παράθεση

maroulaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη maroulaki
H maroulaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 243 μηνύματα.

H maroulaki έγραψε στις 20:39, 19-11-09:

Απο αύριο πρωί ξεκινάω, πολλά μερσί, θα σας ενημερώσω (αν είμαι ζωντανή γιατι αυτά μπορεί το βράδυ που κοιμαμαι να με φάνε εμένα για εκδίκηση και μετά να τρίβουν τις κοιλάρες τους)

φιλακια

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:45, 19-11-09:

Να σε φάνε δύσκολο.. καμία ανάστροφη χαρακιά απο τα νεύρα τους μπορεί να φάς!

Παράθεση

^Dark Angel^ (Χρυσα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^Dark Angel^
H Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πανω απο 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H ^Dark Angel^ έγραψε στις 19:36, 28-11-09:

Γεια σας.Απο μικρουλα η Ζουζου ετρωγε συνεχεια.Τωρα ομως που μεγαλωνει,δεν θελω να γινει υπερβαρη.Ετσι μειωσα καπως την ποσοτητα που της εδινα.Εχω ομως την εξης απορια.Μηπως τωρα της δινω πολυ λιγη τροφη???Η ξηρη τροφη που τρωει,λεει επανω οτι πρεπει να τρωει μια γατα 2-4κιλα μεχρι 30-60γρ. την ημερα.Η Ζουζου μου τρωει 2 με 3 φορες την ημερα.Της βαζω περιπου 15-20+ κροκετες ανα γευμα.Ειναι αρκετη η ποσοτητα που της δινω?????Σε'αυτη την ηλικια ποσο πρεπει να τρωει?????(η Ζουζου ειναι 10+ μηνων και ειναι περιπου 2.500 κιλα.)

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:43, 28-11-09:

αν δεν ειναι ακομα στειρωμενη πρεπει να τις δινεις να τρωει οσο θελει μεχρι να γινει ενος ετους και επισης να τρωει τροφη για γατακια. Αν ειναι στειρωμενη, εχει λιγοτερες ενεργειακες αναγκες οποτε θα πρεπει να την περιοριζεις. Μη βασιζεσαι και πολυ στις οδηγιες της τροφης. Δινε της οσο τρωει και αν δεις οτι παχαινει μειωνεις, αν δεις οτι αδυνατιζει δινεις περισσοτερο. Μονο ετσι θα μαθεις ποσο πρεπει να τρωει η γατουλα σου.

Παράθεση

^Dark Angel^ (Χρυσα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^Dark Angel^
H Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πανω απο 25 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H ^Dark Angel^ έγραψε στις 17:23, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από sakura-chan
αν δεν ειναι ακομα στειρωμενη πρεπει να τις δινεις να τρωει οσο θελει μεχρι να γινει ενος ετους και επισης να τρωει τροφη για γατακια. Αν ειναι στειρωμενη, εχει λιγοτερες ενεργειακες αναγκες οποτε θα πρεπει να την περιοριζεις. Μη βασιζεσαι και πολυ στις οδηγιες της τροφης. Δινε της οσο τρωει και αν δεις οτι παχαινει μειωνεις, αν δεις οτι αδυνατιζει δινεις περισσοτερο. Μονο ετσι θα μαθεις ποσο πρεπει να τρωει η γατουλα σου.
Tην ξηρη τροφη για γατακια δεν την τρωει.Της δινω για ενηλικες.

Παράθεση

avvavo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avvavo
H avvavo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 με λατρεμένη την Ιουλία :( έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H avvavo έγραψε στις 18:28, 29-11-09:

χμ..... να ρωτησω κι εγω....
Εχω σκοπο να στειρωσω την Ασπασία σε λίγους μηνες.
Πρεπει μετα να της δινω διαφορετική τροφη απ οτι τωρα? Της παιρνω απο πετ σοπ καλής ποιοτητας τροφή για γατακια. Τρωει αρκετα αλλα δεν ειναι παχια, υπερκινητικοτητας ενεκα.... Να σημιωσω οτι η Ασπασία ειναι ημιαιμακι, περιπου 4 μηνων, γυρω στα 2 κιλά. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι πρεπει να γινει τουλάχιστον 6 μηνων για να στειρωθει, οπότε μεχρι τοτε επεξεργαζομαι την ιδεα και προσπαθω να ενημερωθω!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:42, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από avvavo
χμ..... να ρωτησω κι εγω....
Εχω σκοπο να στειρωσω την Ασπασία σε λίγους μηνες.
Πρεπει μετα να της δινω διαφορετική τροφη απ οτι τωρα? Της παιρνω απο πετ σοπ καλής ποιοτητας τροφή για γατακια. Τρωει αρκετα αλλα δεν ειναι παχια, υπερκινητικοτητας ενεκα.... Να σημιωσω οτι η Ασπασία ειναι ημιαιμακι, περιπου 4 μηνων, γυρω στα 2 κιλά. Ο κτηνιατρος μου ειπε οτι πρεπει να γινει τουλάχιστον 6 μηνων για να στειρωθει, οπότε μεχρι τοτε επεξεργαζομαι την ιδεα και προσπαθω να ενημερωθω!
Ναι, καλό θα ήταν να τρώει μια για στειρωμένα, είναι πιο προσεγμένες, με λιγότερα λιπαρά. Μια λογική ηλικία στείρωσης είναι μετά τους 6 μήνες. Φυσικά μετά μέχρι να γίνει 1 έτους, μπορεί να τρώει μιά χαρά για μικρά γατάκια.
Αν θέλεις να διαβάσεις για την στείρωση ένα πολύ καλό άρθρο είναι το παρακάτω.
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=22063&garpg=2

Παράθεση

avvavo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη avvavo
H avvavo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 με λατρεμένη την Ιουλία :( έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H avvavo έγραψε στις 19:13, 29-11-09:

Όντως πολύ ενδιαφερον αρθρο. Ευχαριστω.
Πάνω κατω οτι ισχυει και για τα σκυλια.
Πριν απο κανα μηνα ευνουχισα τον Περικλακο μου, και τωρα εχει παρει σειρα η Ασπασία Ελπίζω να προφτασουμε τον πρωτο οιστρο και να μην εχουμε.... φασαριες!
Α κι αλλη μια ερωτηση. Μπορει να στειρωθει κατα την διαρκεια του οιστρου? Και να παρ ελπίδα εχει μεινει εγγυος και δεν το ξερουμε, υπάρχει κυνδινος απο την επέμβαση?????

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:15, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από avvavo
Όντως πολύ ενδιαφερον αρθρο. Ευχαριστω.
Πάνω κατω οτι ισχυει και για τα σκυλια.
Πριν απο κανα μηνα ευνουχισα τον Περικλακο μου, και τωρα εχει παρει σειρα η Ασπασία Ελπίζω να προφτασουμε τον πρωτο οιστρο και να μην εχουμε.... φασαριες!
Α κι αλλη μια ερωτηση. Μπορει να στειρωθει κατα την διαρκεια του οιστρου? Και να παρ ελπίδα εχει μεινει εγγυος και δεν το ξερουμε, υπάρχει κυνδινος απο την επέμβαση?????
Μπορεί, φτάνει να το ξέρει ο Κτηνίατρος, να λάβει τα μέτρα του. Και με εγκυμοσύνη γίνεται, βέβαια όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 20:09, 29-11-09:

Αρχική Δημοσίευση από Zouzou!
Tην ξηρη τροφη για γατακια δεν την τρωει.Της δινω για ενηλικες.
πρεπει να δινεις τροφη που να ειναι και για γατακια γιατι συνηθως οι τροφες για ενηλικες ειναι χαμηλες σε απαραιτητα συστατικα για την αναπτυξη του γατιου (πχ ασβεστιο)

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη DRIFTER
Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 19:06, 19-12-09:

Να πω κι εγώ σαν αρχάριος.
Ο Γατούλης, πριν 25 μέρες ήταν 2,95 κιλά. Χθες που πήγαμε πάλι στον κτηνίατρο να δούμε πώς πάνε μάτια και στόμα και να κάνουμε εμβόλιο, έχει φτάσει τα 3,70 κιλά.
Του γεμίζω κάθε μέρα ξηρά τροφή ένα μικρό πήλινο (από αυτά που πουλάνε με γιαούρτι στα σούπερ μάρκετ) και το τρώει σιγά σιγά και κάθε απόγευμα ένα φακελλάκι hills γαλοπούλα-κοτόπουλο κλπ, το οποίο μέχρι το πρωι το έχει εξαφανίσει. Αν του βάλω περισσότερη ξηρά τροφή δεν την τρώει...πιστεύω πως τα γατιά έχουν κάποιο αυτοέλεγχο...ή όχι μήπως?

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:22, 19-12-09:

Κάποια γατιά έχουν, κάποια όχι.. άλλα τρώνε γενικά λίγο, άλλα δεν έχουν σταματημό. Εσένα για να πάρει σχεδόν ένα κιλό σε λιγότερο απο ένα μήνα.. μάλλον δεν έχει κανένα μέτρο.

Βέβαια παίζει ρόλο και η ηλικία... Τώρα δεν είναι παχύς, είναι λογικός ακόμα, αλλά έτσι όπως έχει μάθει, θα έχει θέμα αργότερα.

Θα πρέπει να προσέξεις.. είναι θέμα υγείας το πάχος.
Δεν μπορείς να του δίνεις έτσι χωρίς μέτρο τροφή. Αν του δίνεις χίλς, ή ρογιαλ, θα γράφει πίσω απο την συσκευασία τα πόσα γραμμάρια θα πρέπει να τρώει. Θα σου φανεί λίγο σε σχέση με τώρα, αλλά προφανώς του φτάνει. Θα του κακοφανεί βέβαια, αλλά πρέπει.

Αν του δίνεις δεύτερης ποιότητας τροφή, τότε λογικό και πάλι να παχαίνει και να τρώει .... Αυτές οι τροφές είναι μόνο υδατάνθρακες, δεν προσφέρουν τίποτα, δεν κρατάνε, και παχαίνουν.

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

Ο DRIFTER αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 910 μηνύματα.

O DRIFTER έγραψε στις 19:25, 19-12-09:

Ρώτησα τον γιατρό, γιατί και μένα μου φάνηκε κάπως...και μου είπε πως είναι οκ, "βάζει κρέας σε αυτή τη φαση"...έτσι μου είπε επί λέξη.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,301 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:56, 19-12-09:

καλο θα ηταν τα φακελακια να μην τα βαζεις καθε μερα....να τα δινεις που και που σαν λιχουδια ( καθε 3-4 μερες δηλαδη..)
οσο ειναι μικρο το γατι και πριν στειρωθει δεν χρειαζεται περιορισμο,καλα κανεις και του εχεις γεματο το μπολακι...αφου στειρωθει και παει 1 χρονων...τοτε θα πρεπει να την περιορισεις και να του δινεις ειδικη τροφη για στειρωμενες γατες...

Παράθεση

DRIFTER

Περιβόητο Μέλος

O DRIFTER έγραψε στις 19:58, 19-12-09:

Τα φακελλακια του τα εδινα 1 καθε 2 μερες.
τωρα το εκανα ημερησιο γιατι του τριβω μεσα μια ταμπλετα φαρμακο που πρεπει να παιρνει.
οταν σταματησει η θεραπεια, θα γυρισω παλι στο 2ημερο. στην ξηρα τροφη δεν την ετρωγε ο πονηρίδης

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,301 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:00, 19-12-09:

Αρχική Δημοσίευση από DRIFTER
Τα φακελλακια του τα εδινα 1 καθε 2 μερες.
τωρα το εκανα ημερησιο γιατι του τριβω μεσα μια ταμπλετα φαρμακο που πρεπει να παιρνει.
οταν σταματησει η θεραπεια, θα γυρισω παλι στο 2ημερο. στην ξηρα τροφη δεν την ετρωγε ο πονηρίδης
α...ναι....οταν θελεις να παιρνει χαπι...οντως μονο σε κονσερβα ή φακελακι μπορει να τα φαει...

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 22:42, 01-02-10:

το ποσα γραμμάρια πρέπει να τρώει το κάθε γατί εξαρτάται από την ηλικία και τα κιλά του ζώου. πάντα αναγράφεται αυτό επάνω στην συσκευασία. Εμένα είναι 8 μηνων και τους δινω rc 60 γραμ.πρωί 30+30βράδυ.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 15:28, 21-12-10:

Ο κτηνίατρος μόλις άκουσε ότι της έχω όλη μέρα το μπολάκι της γεμάτο έφριξε! Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να την παχύνω (είναι λίγο παχουλη) Μου είπε 30με40γρ (αν πειναει πολυ τα 40) δυο φορές τη μέρα, πρωι και βράδυ. Είπε μάλιστα αν δεν το τρώει, να το μαζεύω γιατί μετά θα τσιμπολογάει. Δεν χρειάστηκε όμως γιατί το τρώει με τη μία!!!! Τα τσιμπολογήματα δεν είναι καλά για το πεπτικό της είπε. Βέβαια η γατούλα δείχνει να πεινάει τις μεσημεριανές ώρες. Έφαγα πριν λίγο και μόνο που δεν χώθηκε στο πιάτο. Σκέφτηκα να της βάλω λίγη τροφή αλλά δεν το έκανα. Εσείς κάε πότε ταίζετε τα δικά σας? Έχω ακούσει και για 3 φορές την μέρα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 15:42, 21-12-10:

Λενε 2 φορες τη μερα αλλα εγω δεν μπορω,τους βαζω τρεις. Πολυ λιγο μολις ξυπναω(επειδη κοντευουν να με φανε), το μεσημερι και το βραδυ. Συνολο πρεπει να δινω περιπου 65γρ.
Εχω διαβασει οτι η φυση της γατας ειναι να τρωει συχνα και μικρα γευματα (το ειχα δει σε βιβλιαρακι διαφημιστικο της royal canin) γιαυτο να της παρεχουμε τη σωστη δοσολογια σε 3-4 γευματα,και οχι 2 που λενε καποιοι.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 18:55, 21-12-10:

Κάθε (καλή) τροφή έχει την συνιστώμενη δοσολογία στο πίσω μέρος της συσκευασίας. Και πάλι αυτό είναι ένας μπούσουλας γιατί ανάλογα την ζωή που κάνει η γάτα, μπορεί και πάλι έστω και αυτή η ποσότητα να είναι πολύ κι να μας παχύνει.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 19:06, 21-12-10:

Πόσο κακό είναι να τους δίνουμε παραπάνω γραμμάρια? Ας πούμε σύνολο 90γρ. ? (αντί για 60-80)

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 19:19, 21-12-10:

Δεν είναι θέμα καλού ή κακού.
Καταρχήν το σημαντικό είναι η ποιότητα της τροφής, γιατί αν δεν είναι καλή, πέρα ότι δεν χορταίνει με τίποτα και ζητάει συνέχεια, έχει και μακροπρόθεσμες συνέπειες στην υγεία της. Θα παχύνει, δεν θα τραφεί σωστά, πρόβλημα στα νεφρά, συκώτι κλπ κλπ.. ότι θα πάθουμε και εμείς αν τρώμε μόνο πατάτες τηγανητές και χάμπουγκερ...

Αν τώρα σε μια καλή τροφή δίνουμε παραπάνω θα το καταλάβουμε εύκολα γιατί θα παχύνει η γάτα. Αυτό έχει σχέση και με τον μεταβολισμό της γάτας και τί ζωή κάνει. Αν κοιμάται όλη μέρα θα παχύνει και με την συνιστώμενη δόση.

Αν τώρα μια γάτα παχύνει, έχει τις συνέπειες που έχει και ένας άνθρωπος παχύσαρκος.
Χονδρικά μια γάτα είναι παχιά αν δεν ψηλαφούμε τα πλευρά τις.
Παρακάτω ένα σχεδιάγραμμα
http://www.placervillevet.com/feline...0condition.htm

Παράθεση

michalistolmi (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη michalistolmi
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 34 μηνύματα.

O michalistolmi έγραψε στις 20:35, 21-12-10:

Παιδια εμενα τρελαίνεται για friskeis kai ξηρή τροφη και για κονσέρβες. Τι να του αγοραζω δλδ; To link δεν ανοιγει με τις κριτικές…

Και πόσο πρέπει να τρώει την ημέρα σε gm?
Ειναι 8 μηνων μπαίνει 9....
και είναι 3,900 κιλά
Νιώθω άσχημα πως τον έκανα μπουλούκο.....

φωτο1 φωτο2

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-12-10 στις 21:02. Αιτία: merge
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:00, 21-12-10:

Καλησπερα Μιχαλη.
Ν αξερεις οτι οι τροφες τυπου friskies ,whiskas κλπ...δηλαδη οι τροφες των σ/μαρκετς..θεωρουνται οι χειροτερες.Καταρχην ποσο ειναι το γατακι σου;; μικρο;; μεγαλο;;Αν ειναι μικρο..πολυ καλη ειναι η σειρα της royal canin ειδικη για μικρα..kitten,λεγεται αν θυμαμαι καλα.Αν ειναι πανω απο 6 μηνων...υπαρχουν τροφες κτηνιατρικες,royal,hills κλπ..που θεωρουνται πολυ καλες..αν και κατα τη γνωμη μου η ακανα και η οριτζεν..ειναι κλασεως ανωτερες...χωρις συντηρητικα,χωρις grains..που ειναι οτι χειροτερο..και επισης χορταινουν με πολυ μικροτερη ποσοτητα.Επισης εχει σημασια αν ειναι στειρωμενο το γατακι ή οχι..παντως ακανα και οριτζεν κανουν και για στειρωμενα.

ΥΓ..χμ...τωρα ειδα και το 2ο ποστ.
ειναι στειρωμενος ο γατος;; αν ναι..θα πρε[πει να του παρεις ειδικη τροφη για στειρωμενα..ή ακανα και οριτζεν.
η ποσοτητα εξαρταται απο την τροφη.Σε ρουαγιαλ πχ...περιπου 70 με 80 γραμμαρια ειναι η συνηθης ποσοτητα,αλλα εξαρταται και απο τον σωματοτυπο καθως και την δραστηριοτητα του γατου.Σε ακανα και οριτζεν..χορταινουν με πιο λιγη ποσοτητα...
O γιατρος σου παντως ειναι ο πιο καταλληλος να σου πει για ποσοτητα...

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 21:20, 21-12-10:

Στις φωτογραφίες όχι μόνο δεν φαίνεται μπουλούκος, αλλά κούκλος! Τα κιλά του αντικειμενικά είναι μια χαρά!

Στις συσκευασίες των τροφών γράφει πόσα περίπου γραμμάρια πρέπει να τρώει μια γάτα ανάλογα με τα κιλά της και υπάρχουν και δοσομετρητές (πρέπει όμως να ζήτησεις για να σου δώσουν). Αλλά η ποσότητα εξαρτάται και από τη δραστηριότητα του ζώου, δλδ περισσότερο θα φάει ένα που παίζει, τρέχει κτλ και λιγότερο ένα που όλη μέρα κοιμάται. Την ποσότητα αυτή τη μοιράζεις σε 2-3 γεύματα.

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

H mulan έγραψε στις 21:26, 21-12-10:

Παρα πολυ χρησιμο το σχεδιαγραμμα! Εμένα ήταν περίπου overweight αλλά τώρα είναι ideal με το νεο σύστημα που σύστησε ο κτηνιατρος. Της δίνω pro plan για kitten. Είναι 6-7 μηνών περίπου. Μέχρι τον ένα χρόνο θα της δίνω μόνο kitten?

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:27, 21-12-10:

Επισης εκ πειρας να πω οτι συνηθως οι συσκευασιες..λενε παραπανω ποσοτητα..απο αυτη που πρεπει να τρωνε...για ευνοητους λογους..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    eleni236

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους