Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,539 εγγεγραμμένα μέλη και 710,719 μηνύματα σε 21,856 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 184 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και μπάνιο

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elenidn
H elenidn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 12:58, 27-11-08:

ααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!είναι και ταλεντάκι το μωρό μουυυυ!!!!μακάρι να είναι μόνο αυτό!!γτ όχι απλά πήγα στον άλλο κόσμο κ ήρθα αλλά οριόμουνα κιόλας...νόμιζα οτι σκότωσα το ίδιο μου το παιδίιιιιι.....αλλά και χθές και σήμερα ξαφνικά είναι μια χαρά.... χοροπηδάει κ γενίκάαααα έχουμε κεφάκιααααα ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lita

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lita
H Lita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 927 μηνύματα.

H Lita έγραψε στις 12:59, 27-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από elenidn
ααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!είναι και ταλεντάκι το μωρό μουυυυ!!!!μακάρι να είναι μόνο αυτό!!γτ όχι απλά πήγα στον άλλο κόσμο κ ήρθα αλλά οριόμουνα κιόλας...νόμιζα οτι σκότωσα το ίδιο μου το παιδίιιιιι.....αλλά και χθές και σήμερα ξαφνικά είναι μια χαρά.... χοροπηδάει κ γενίκάαααα έχουμε κεφάκιααααα ...
καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις κτηνίατρο για το μπάνιο και πόσο συχνά μπορείς να το κάνεις!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ελένη Άνση
H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,905 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 14:31, 27-11-08:

Ένα μπάνιο μια φορά στους δυό μήνες, δεν κάνει κακό στη γάτα. Τώρα το χειμώνα, για να μην κρυώνει, όμως, εγώ έχω πάρει ειδικά μαντήλια μπάνιου και το χειμωνιάτικο μπάνιο θα το κάνουμε....μαντηλάτο. Η δικιά μου γατούλα δεν φοβάται το μπάνιο, αλλά, φοβάται το πιστολάκι, γι'αυτό, βάζω στο δωμάτιο το αερόθερμο, και με δυό μεγάλες πετσέτες, αφού τη σκουπίσω καλά καλά, την αφήνω και στεγνώνει μόνη της. Επίσης, της δίνω λιχουδιά πατέ σολωμού για γάτες και δεν της δημιουργείται κανένα ψυχολογικό, αντίθετα, μπαίνει και μόνη της στη μπανιέρα για να παίξει κάθε μέρα!!! Γενικά όμως μοσχοβολάει, γιατί τη βουρτσίζω δυό φορές την εβδομάδα και της κάνω στεγνό καθάρισμα με λίγο βρεγμένο χαρτί σε όλη της τη γούνα!! Της αρέσει πολύ, το θεωρεί, κάτι σαν "μπάνιο" από άλλη γάτα!!!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 14:47, 27-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από zweet_dreamz
έχω παρατηρήσει ότι ο καλύτερος τρόπος για να κάνει μπάνιο μια γατούλα χωρίς να πανικοβληθεί, είναι να γεμίσω την μπανιέρα με νεράκι 10 cm περίπου με νερό χλιαρό προς ζεστό,
να βάλω την γατούλα μέσα εκεί και να αρχίσω με το χέρι μου να της ρίχνω νερό και σαμπουάν (εγώ χρησιμοποιώ αυθεντικό σαπούνι μασσαλίας),
μετά με πολύ χαμηλή roh νερού και στην ίδια πάντα θερμοκρασία να ξεβγάλουμε την γατούλα.
να την τυλίξουμε με μια πετσέτα χωρίς να προσπαθήσουμε με άλλο τρόπο να απομακρύνουμε τα νερά
και μόλις την μεταφέρουμε σε ένα άλλο δωμάτιο ζεστό να την τυλίξουμε με δεύτερη πετσέτα στεγνή , με την οποια να την στεγνώνουμε σιγά σιγά χαϊδεύοντας μέχρι να μείνει λίγο νωπή όπου θα αναλάβει η ίδια
Τώρα τι να πω... Μάλλον ότι όποτε σε βγάλει ο δρόμος προς τη γειτονιά μας να με βοηθήσεις να κάνουμε μπάνιο και τη δικιά μου Μπουμπού! Που θα έπρεπε να τη φωνάζω Βρωμυλία έτσι που κάνει όταν πάω να την καθαρίσω, αλλά έλα που της έχω αδυναμία!
Μετά τη λοβοτομή (που δεν έχω σκοπό να της κάνω, προτιμώ τα βρωμοπατουσάκια της) μπορεί και να πετύχει!

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 14:48, 27-11-08:

Αν θες μπορείς να δεις και ένα άρθρο για το μπάνιο της γάτας
http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=27650

Παράθεση

elenidn

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη elenidn
H elenidn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H elenidn i mpempa kai o tazakos mas .... (L) έγραψε στις 18:40, 27-11-08:

καλά εμένα είναι γλύκα μωρέε!!αλλά χθές πραγματίκά τα χρειάστηκαααα!!!τέτοια τρομάρα ποτέ ξαανά στη ζωή μου ...

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 11:10, 28-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από elenidn
καλά εμένα είναι γλύκα μωρέε!!αλλά χθές πραγματίκά τα χρειάστηκαααα!!!τέτοια τρομάρα ποτέ ξαανά στη ζωή μου ...
Μπορώ να το φανταστώ! Δεν ήταν και λίγο αυτό που σου έκανε! Εμένα πάλι η δικιά μου ήταν τερατάκι από μικρή! Από τότε που τη βρήκαμε ήταν ατίθαση, την πλακώσαμε και σε χάπια, betadine, αλοιφές για τους μύκητες 2 φορές την ημέρα τον πρώτο καιρό και έκτοτε είναι της φιλοσοφίας "κοίτα αλλά μην αγγίζεις, αν θέλεις το καλό σου"!!!

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ιβανα
H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 11:12, 28-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Χα, χα, χα, χα, χα,χα Η γάτα σου, κατόπιν εορτής, προφανώς, επειδή δεν ήξερε, αν το βασανιστήριο θα έχει και συνέχεια, σου έκανε την .....παράλυτη!!! Η δικιά μου, το έχει προχωρήσει το ζήτημα, και μου παριστάνει την ψόφια!!Αυτό το κάνει , όχι στο μπάνιο, αλλά, στο σκούπισμα, μόλις την έχω τυλίξει με την πετσέτα, και σε κάθε περίπτωση , που πρέπει να πιει το χάπι της αποπαρασίτωσης. Την πρώτη φορά που μου το έκανε τα χρειάστηκα, γιατί σφάλισε μάτια, δεν κουνούσε τίποτα, ούτε μουστακότριχα, παράλυτη ολοκληρη, όχι η μισή όπως η δική σου!!! Εδώ, μπορείς να διαβάσεις όλη την ιστορία της ...νεκροφάνειας.http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=28319&page=5 Μη φοβάσαι, απλά, έχεις κι εσύ, γατί με υποκριτικές ικανότητες!!! Να σου ζήσει:up::up:

εισαι απιθανη, πεθανα στα γελια !!

Παράθεση

irene_marga

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη irene_marga
H irene_marga αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H irene_marga έγραψε στις 12:07, 28-11-08:

Εμένα είναι 2 μηνών η Χιονάτη και δεν την έχω κάνει μπάνιο ακόμα; Ποια ηλικία είναι κατάλληλη για να κάνει το πρώτο της μπάνιο; και κάθε πότε είναι καλό να την κάνω μπάνιο;

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 05:21, 23-01-09:

εγω τον δικο μου τον αρχισα απο 2 μηνων στα μπανια. Ειχα φτασει σε σημειο να τον κανω μπανιο σχεδον καθε 10 μερες επειδη πολλες φορες οταν πηγαινε στην αμμο του γινοταν χαλια (μικρουλης+μακρυ τριχωμα=αστα να πανε). Επισης επειδη εχω αλλεργια στις γατες τον κανω τακτικα μπανιο, 1 φορα το μηνα ή μια φορα στις 2 βδομαδες. Εχει συνηθησει και του αρεσει. Αντιπαθει το πιστολακι ομως και δυστυχως δεν μπορω να τον αφηνω να στεγνωνει μονος του γιατι καταληγει να κοιμαται βρεγμενος και αργει πααααααααρα πολυ να στεγνωσει. Του αρεσει παρα πολυ το νερο αφου τωρα τελευταια βουταει τα ποδαρακια του στο μπωλ με το νερο, παιζει και το ριχνει ολο εξω

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη moukelis
H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 08:49, 23-01-09:

Αν τον κανεις τοσο συχνα μπανιο,εχε το νου σου για δερματοπαθειες,και τριχοφυτα,ειδικα αν δεν τον στεγνωνεις με σεσουαρ.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:23, 23-01-09:

τον κανω με σκετο νερο και καθε 2 μηνες με σαμπουαν για να μην ερεθιστει το δερμα του. Το πιστολακι το εχω στο πολυ χλιαρο για να μην καει και προσπαθω να το χρησιμοποιω οσο γινεται λιγοτερο. Το καλο ειναι οτι η αλλεργια μου αρχισε να βελτιωνεται και τον κανω λιγοτερο τακτικα μπανιο. Ελπιζω στο μελλον να τον κανω καθε 3-4 μηνες. Θα εχω τον νου μου για δερματικες ασθενειες. Ομολογω πως δεν μου ειχε περασει απο το μυαλο κατι τετοιο Σ' ευχαριστω πολυ!!!!!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 09:27, 23-01-09:

Έχω μια απορία... με το σκέτο νερό καθαρίζει ή απλά το κάνεις για να φεύγει η πολλή τρίχα?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:45, 23-01-09:

περισσοτερο τον κανω μπανιο για να φευγουν τα αλλεργιογονα, ουτως ή αλλως δεν μαδαει. Καθαριζει μια χαρα παντως και μυριζει ωραια, αλλα δεν μυριζει τοσο ωραια οσο με το σαμπουαν.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H Δώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 41,661 μηνύματα.

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 09:47, 23-01-09:

Μας τα ειχε πει η γιατρος μας οτι λογω υγρασιας γινονται πιο επιρρεπη στους μυκητες και τις δερματοπαθειες γενικοτερα,γι'αυτο στο ειπα.

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Πολλά και όλα λατρεμένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 7,905 μηνύματα.

H Ελένη Άνση έγραψε στις 09:48, 23-01-09:

Με νεράκι δεν καθαρίζει άμα είναι βρώμικο το γατί. Απλά, φεύγει η σκόνη και οι νεκρές τρίχες, γι'αυτό λέει και η φίλη ότι της μειώθηκαν τα αλλεργικά της φαινόμενα.
Άσε Χρύσα, κάνε την καρδιά σου πέτρα και χώσε τη Μπουμπού στο μπάνιοΑφού πρώτα φορέσεις την σιδηράν πανοπλίαν

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:03, 23-01-09:

μεσα στο σπιτι τον εχω οποτε δεν λερωνεται πολυ, παλια οταν πηγαινε στην αμμο του κολλουσαν κακακια στις τριχες στα πισω ποδια του και η μονη λυση ηταν το μπανιο, συνηθως με σκετο νερο γιατι λερωνοταν συχνα. Μετα του εκοψα τις τριχες στα ποδια και ελυσα το προβλημα Ενω στα ποδια του γενικα εχει κοντη τριχα, στο πισω μερος τον ποδιων του η τριχα του φτανει τα 5-6 εκατοστα, μεταλλαγμενος ειναι?! :greycat:

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,433 μηνύματα.

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 10:03, 23-01-09:

χρυσσα, αμα βρεις πανοπλια τωρα στις εκπτωσεις παρε μια και για μενα γιατι και μενα οπως ειπα δεν θελει το μπανακι μανακι η πασχαλια. οι βρωμυλιες μας !

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:06, 23-01-09:

μηπως αφηνετε ανοιχτο το ντους ή την βρυση και τρομαζουν; Καλυτερα να χρησιμοποιειτε καποιο πλαστικο κυπελο για να τα ξεβγαζετε χωρις να τρομαζουν και χωρις να φορατε πανοπλια

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 10:27, 23-01-09:

το να μην τους αρέσει το καταλαβαίνω, αλλά μπορεί να λερώνονται επίτηδες; ο μεγάλος μου όταν τον κάνω μπάνιο το επόμενο λεπτό παει και κυλιέται όπου βρει και κάνει βαρελάκια επιδεικτικά.

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 10:53, 23-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ελένη Π
Άσε Χρύσα, κάνε την καρδιά σου πέτρα και χώσε τη Μπουμπού στο μπάνιοΑφού πρώτα φορέσεις την σιδηράν πανοπλίαν
Δεν υπάρχει περίπτωση! Μόνο με ολική νάρκωση και πάλι γάντια θα φοράω! Αφρός, μαντηλάκι και πάλι μάχη γίνεται!
Η Μπουμπού, Ελένη μου, είναι άξιο δισέγγονο της γιαγιάς μου!!! Όταν είμαστε μικρά και πηγαίναμε στο χωριό που είχε μόνο σόμπες και τουρτουρίζαμε, όταν εμείς τα μικρά γινόμασταν χάλια και η μάνα μου ήθελε να μας κάνει μπάνιο, ξέρεις τι της έλεγε η γιαγιά? "Ο βρομιάρης έζησε"... Μάλλον εννοούσε ότι από το πλύσιμο άρπαζες καμιά πνευμονία και μετά ζωή σε λόγου μας! Έτσι και η Μπουμπού! Το έχει σε κακό το μπάνιο!

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 10:55, 23-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Raktia
το να μην τους αρέσει το καταλαβαίνω, αλλά μπορεί να λερώνονται επίτηδες; ο μεγάλος μου όταν τον κάνω μπάνιο το επόμενο λεπτό παει και κυλιέται όπου βρει και κάνει βαρελάκια επιδεικτικά.
Το έχω δει να το κάνουν τα σκυλιά του κουνιάδου μου αυτό! Είναι πολύ σπαστικό, ειδικά αν έχεις αφιερώσει τόσο χρόνο και σε έχει κάνει και χάλια πρώτα...

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 10:59, 23-01-09:

Ισως δεν θελει τη διααφορετικη μυρωδια.Ο Σειριος πλενει και εμενα και τη Μόιρα για να μυριζουμε το ιδιο.Ειδικα αμα κανω μπανιο τρελαινεται!

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 13:09, 23-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ισως δεν θελει τη διααφορετικη μυρωδια.Ο Σειριος πλενει και εμενα και τη Μόιρα για να μυριζουμε το ιδιο.Ειδικα αμα κανω μπανιο τρελαινεται!

σε εμένα δεν έχει πρόβλημα. ισα-ισα που άν βαλω άρωμα και τον παρω αγκαλια αρχιζει και με γλυφει. αλλα ειναι βωμιαρης εκ φυσεως μάλλον. δεν γουσταρει το γατί. απλα δεν γουσταρει.

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 13:33, 23-01-09:

Ισα ισα,μπορει να σε γλυφει για να εξαλειψει τη μυρωδια...

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 13:59, 23-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από moukelis
Ισα ισα,μπορει να σε γλυφει για να εξαλειψει τη μυρωδια...
Αυτό είναι ακριβώς, τρελλαίνονται τα ρουθούνια τους με τα αρωματικά.
Δώρα, για να μην τρελλαίνεται ο Σείριος μόλις κάνεις μπάνιο δύο λύσεις υπάρχουν: 1) να χρησιμοποιείς αφρόλουτρα για αλλεργικούς χωρίς μυρωδιές κλπ και 2) το προφανές, να μην κάνεις μπάνιο
Raktia, βάλε φωτό, να δούμε και να γνωματεύσουμε ,αν είναι μεταλλαγμένος ο κύριος μπίχλης
Χρύσα, η Μπουμπού μάλλον έχει ψχολογικό τραύμα από μωρό με τα διάφορα γιατροσόφια ,που της κάνατε και από τότε, πήρε απόφαση να μη σας αφήσει να την ξαναενοχλήσετε (η ίδια, βεβαίως, μπορεί να ενοχλεί όσο θέλει με τη βρωμιά της και τη μαγκιά της), είναι δε άξιο δισέγγονο της γιαγιάς σου

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 15:39, 23-01-09:

Α μας περιποιειται μολις κανουμε μπανιο και τις δυο,μουρμουριζοντας μαλιστα,σαν μαμα."Τι στο καλο,αυτες ολο τις πλενω κι ολο πανε και γινονται μουσκεμα και σαπουνιζονται,με κουρασαν πια!"Ολα μου τα αφρολουτρα,σαπουνια κτλ ειναι υποαλλεργικα,γιατι εχω πολυ λευκο και ευαισθητο δερμα.

Παράθεση

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη νικος βυρωνας
Ο νικος βυρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O νικος βυρωνας έγραψε στις 12:04, 30-07-09:

Καλημερα θα ηθελα την συμβουλη γιατι εχουμε μεγαλο προβλημα με το μπανιο στην γατα μας!την εχουμε κανει καπου στα 10 μπανια[1 καθε τεταρτη] και αποτελει τεραστιο προβλημα και για εμας και για την χρυσουλα!προχτες καταντησα με πανω απο 10 γρατζουνιες και καθε φορα ειναι και πιο δυσκολο!λοιπον την βαζουμε στον νυπτηρα,ανοιχουμε το νερο στο χλιαρο και μετα λυσαει για να βγει[τις προαλες κοντεψε να διαλυσει τα παντα].προσπαθω να το κανω χαλαρα και εχω δοκιμασει αυτα που γραφεται στο αρθρο για το μπανιο αλλα δεν το συνηθιζει...λογο αυτης της συμπεριφορας αναγκαζομαστε εγω να την κανω μπανιο και ο αδερφος μου να της κραταει τα ποδια γιατι δεν ηρεμει με τιποτα...κλεει αλλα μετα απο καμα ωρα της περναει...μια φορα που την εκανα μονος μου εκανε αυτο το τσιιιιιιιιιι[το επιθετικο] γιατι επρεπε και να την κραταω και να την κανω μπανιο....δεν θελω να την ποναω γι αυτο παρακαλω καμοια ιδεα??

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Luna και Snoopy

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Luna και Snoopy
H Luna και Snoopy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (πολλες... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H Luna και Snoopy έγραψε στις 12:07, 30-07-09:

Για να μην φοβαται το μπανιο,μια καλη ιδεα θα ηταν να την ανταμοιβεις πριν και μετα το μπανιο με καποια λιχουδια.Ετσι θα συνδυασει το μπανιο με κατι καλο,και θα σταματησει να φοβαται....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 12:09, 30-07-09:

συγνωμη, γιατι τοσο συχνα μπανιο? δεν κανει τοσο συχνα, ασε που στρεσαρεται το γατι....

Παράθεση

moukelis (Δώρα)

Εκτροφέας

H moukelis I am not weird,I am limited edition έγραψε στις 12:11, 30-07-09:

Γιατι την κανετε μπανιο τοσο συχνα;Υπαρχει αρθρο για το μπανιο της γατας,θα το βρεις στην ενοτητα articles.

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prince
H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 12:34, 30-07-09:

δεν υπάρχει πρόβλημα με το μπάνιο μία την εβδομάδα... πέρσι έκανα και γώ τόν πρίνς τόσο συχνά λόγο ζέστης...

Συμβουλές για μπάνιο... (με 4 γάτες έχω μία εμπειρία....)

1. πριν το μπάνιο κόβεις νύχια και χτενίζεις...

2. μαζεύεις ό,τι θα σου χρειαστεί... δεν έχεις χρόνο να ψάχνεις για σαμπουάν πετσέτες κλπ..

3. εγώ προτημώ μπανιέρα. Γεμίζω λεκάνη με ελαφρώς χλιαρό νερό και σαπουνάδα και βουτάω τη γάτα αρχικώς με την πλάτη (περνάει λίγη ώρα μέχρι να πάρει είδηση ότι βρέχονται καθότι αδιάβροχες... τουλαχιστον αν έχουν υπερβολικά πολύ μαλλί)

4. ένα άτομο κρατάει πάντα τη γάτα ακίνητη καταπροτήμιση όρ΄θια με τα πόδια να ακουμπάν τα πλαϊνά της μπανιέρας και το άλλο σαπουνίζει / ξεβγάζει...

Η επιχείρηση απαιτεί ταχύτητα...

δεν σηκώνεις τη γάτα για κανένα λόγο.. την κρατάς μαλακά ακίνητη όρθια..

μετά το μπάνιο τυλίγεις τη γάτα γρήγορα με τη πετσέτα να τραβήξει τα πολλά.. αν θές να κάνεις σεσουάρ (οι δικές μου αντιδρούν άσχημα) κλείνεις την πόρτα και κυνηγάς την γάτα με το σεσουάρ μέχρι να την στριμώξεις στη γωνία....

Καλή τύχη

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 14:05, 30-07-09:

νομιζω πως κανετε την γατα σας μπανιο πολυ συχνα χωρις λογο (εκτος αν εχετε προβλημα με αλλεργιες). Ο νεροχυτης ειναι λαθος προσεγγιση. Οι περισσοτερες γατες οταν ακουν βρυση να τρεχει τρομαζουν. Τον γατο μου τον κανω μπανιο στην μπανιερα και οχι στον νεροχυτη/νιπτηρα. Γεμιζω την μπανιερα με 15-20 εκατοστα ζεστο νερο (ειναι μεγαλοσωμος) και τον βαζω μεσα. Απο 'κει και περα δεν εχω κανενα προβλημα γιατι του αρεσει το νερο και καθεται και κανει και βολτες στην μπανιερα ή παιζει με το νερο ενιοτε. Οταν θελω να ξεβγαλω το σαμπουαν χρησιμοποιω μια πλαστικη κουπα και τον ξεβγαζω με ζεστο νερακι απο μια λεκανη που εχω διπλα (αφου πρωτα εχει αδειασει η μπανιερα). Με τον νιπτηρα εχω προβλημα και γινεται ανησυχος ακομα και οταν δεν προκειται να τον βρεξω.

Τωρα που εχει ζεστη το χλιαρο νερο ειναι ενταξει, αλλα αργοτερα να την κανετε με ζεστο (προσοχη, οχι καυτο) γιατι η θερμοκρασια σωματος της γατας ειναι γυρω στους 38C και το χλιαρο νερο για μας, ειναι κρυο για αυτες. Μετα απο καθε μπανιο θα πρεπει να την επιβραβευετε. Κατα την διαρκεια του μπανιου μη κανετε ασκοπες κινησεις, μη φωναζετε και μην ειστε νευρικοι. Ξεκινηστε σιγα σιγα. Επειδη δεν της αρεσει μην την πιεζετε πολυ. Βρεξτε την λιγο για αρχη, την επομενη φορα λιγο περισσοτερο, μεχρι να συνηθισει. Επεισης προσοχη μεγαλη να μη μπαινει νερο στα αυτακια της.

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 14:45, 30-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από νικος βυρωνας
δεν θελω να την ποναω γι αυτο παρακαλω καμοια ιδεα??

δεν υπαρχει λογος να την πονας......απλα μην την κανεις τοσο συχνα μπανιο, καποια γατια (λιγα) αντεχουν, προφανως η δικια σου στρεσαρεται παρα πολυ, εγω δε βλεπω το λογο για τετοια ταλαιπωρια.....

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Felice
H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 15:12, 30-07-09:

μετά το μπάνιο τυλίγεις τη γάτα γρήγορα με τη πετσέτα να τραβήξει τα πολλά.. αν θές να κάνεις σεσουάρ (οι δικές μου αντιδρούν άσχημα) κλείνεις την πόρτα και κυνηγάς την γάτα με το σεσουάρ μέχρι να την στριμώξεις στη γωνία....

Καλή τύχη[/quote]

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 15:17, 30-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από prince

Καλή τύχη
Αυτό θα ήθελα να το δω - για να μην κάνω την έξυπνη, το ίδιο κάνω κ εγώ στο στέγνωμα του σκύλου -
Εγώ δεν έχω τολμήσει να κάνω μπάνιο τα γατόνια μου, πριν 14 χρόνια όταν βρήκα το Μπόνη καθότι άσχετη πήγα να τον κάνω μπάνιο τελείως χαζά όμως, με το που άνοιξα τα ντουζ κ του έριξα νερό μέσα στη μπανιέρα (τόσο άσχετη ήμουν τότε.) το γατί έκανε το σπάιντερμαν στα πλακάκια, γκρέμισε το μπάνιο, τα πέταξε όλα κάτω και τελικά το πιάσαμε με την πετσέτα και το βγάλαμε έξω , έχω πάθει φοβία από τότε κ ίσα ίσα που τα ψιλοέπλυνα όταν τα πρωτοέφερα στο σπίτι

Παράθεση

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

Ο νικος βυρωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

O νικος βυρωνας έγραψε στις 18:10, 30-07-09:

Η κτηνιατρος μου ειχε προτεινει 1 φορα την εβδομαδα το μεγιστο..παροτι εχω πεντακαθαρα καθε μερα για να μην λερωνεται την κανω μπανιο επειδη τρελαινομαι για το τριχωμα της μετα!αν ομως πραγματι την ενοχλει αυτο θα το κανω καθε 2 βδομαδες,σε μπανιερα και με ολες τις συμβουλες που μου δωσατε....
το στεγνωμα με σεσουαρ δεν θελω να το φανταζομαι!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 18:44, 30-07-09:

1 φορα το μηνα και πολυ ειναι. Η γατουλα σου ειναι μακρυτριχη;

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 19:10, 30-07-09:

Παιδια, παιζει να εχει ξανατε8ει η ερωτηση, αλλα πρεπει να χρησιμοποιησω απαραιτητως σαμπουαν για γατες? Αν βαλω κατι για ανθρωπους υποαλλεργικο θα μου παθει τιποτα ο Μικοτινος μου?

Παράθεση

Ελένη Άνση

Επιφανές Μέλος

H Ελένη Άνση έγραψε στις 20:46, 30-07-09:

Να πω κι εγώ την άποψή μου, διότι κάνουμε κι εμείς τα μπανάκια μας! Κάνω τη γατούλα μου μπάνιο 4-5 φορές το χρόνο, για να είναι καθαρούλα. Χωρίς να αντιδρά ιδιαίτερα, δεν τρελλαίνεται κιόλας. Την κάνω μπάνιο στην μπανιέρα, έχω κοντά δύο πετσέτες και μια κανατούλα με νερό, όπου έχω διαλύσει το σαμπουάν , και έχω κλείσει την πόρτα μην τυχόν και ξεφύγει με τα νερά, αν και ποτέ δεν έχει αντιδράσει μέχρις αυτού του σημείου Το νερό του ντους πρέπει να είναι αρκετά ζεστό, όπως σου είπαν, για να μην κρυώνει η Χρυσούλα και να μην βάζεις αδιάλυτο το σαμπουάν πάνω στη γούνα της για να μην παθαίνει ξηροδερμία. Το χειμώνα έχω αερόθερμο για να ζεσταίνεται και ποτέ δεν την αφήνω να φύγει αν δεν την σκουπίσω με δύο πετσέτες, γιατί μπορεί να αρρωστήσει. Κατόπιν την βουρτσίζω να φύγουν οι νεκρές τρίχες και σε λίγο είναι φουντωτούλα και κατακάθαρη. Μόλις τελειώσουμε της δίνω την αγαπημένη της παστούλα . Το θέμα είναι η γατούλα να νιώθει ασφαλής. Αν είναι ψηλά στο νιπτήρα, αν τρέχει έντονα το νερό της βρύσης ή το ντους, θα φοβηθεί , επόμενο είναι.
Πάντως , καλό θα είναι να της κάνεις αραιότερα μπάνιο, αφού το κάνεις μόνο για να είναι αφράτη η γούνα της και μπορείς ενδιάμεσα να την καθαρίζεις με ειδικά μαντήλια που υπάρχουν στα πετ σοπς, που καθαρίζουν τη γούνα και μυρίζουν ωραία!!!

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 και παραπάνω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,851 μηνύματα.

H Felice έγραψε στις 08:57, 31-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από みことftw
Παιδια, παιζει να εχει ξανατε8ει η ερωτηση, αλλα πρεπει να χρησιμοποιησω απαραιτητως σαμπουαν για γατες? Αν βαλω κατι για ανθρωπους υποαλλεργικο θα μου παθει τιποτα ο Μικοτινος μου?
Τι εννοείς υποαλλεργικό? Γιατί ποιες αλεργίες?

Παράθεση

ιβανα

Επιφανές Μέλος

H ιβανα taratantzam taratantzoum έγραψε στις 08:59, 31-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Felice

προφανως δερματικες αλλεργιες εννοει

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 7 γάτες (13 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,285 μηνύματα.

H prince έγραψε στις 09:16, 31-07-09:

Για τις ελαφρώς έως βαρέως μακρύτριχες γάτες προτίνω στο χτένισμα η βούρτσα να βουτιέται σε ενα μπώλ με ζεστό νερό. Φουντώνει το γάτί..

από κει και πέρα να θυμάστε ότι το γατί πρέπει να στεγνώσει τελείως μετά το μπάνιο και δεν πρέπει να βγεί άμεσα στο μπαλκόνι ή να κάτσει σε αιρ κοντίσιον μετά. Η ρέινά μου δεν ξέρει να γλύφεται (καθότι η προηγούμενη κυρία την είχε μέσα στην πούδρα) οπότε το σεσουάρ είναι απαραίτητο μετά το μπάνιο της. Ο πρίνς και ο πάρης μου θέλουν ίσα ίσα λίγο να μην στάζουν και μετά αναλαμβάνουν 8 ώρες γλύψιμο... Η λύρα χμ απλά δεν στέκεται οπότε την κυνηγάμε να την στεγνώσουμε..

¨Ασχετο μετά το μπάνιο ο πρίνς κυνηγάει τον πάρη να τον καταχεριάσει γιατί του έχει θιχτεί η αξιοπρέπεια και κοιτάει να επιβάλει τις θέσεις του... αυτό το προσέχουμε πάντα (ακόμη και στο απλό χτένισμα). Ελπίζω να μην αντιμετοπίζετε τέτοιο πρόβλημα...

Παράθεση

νικος βυρωνας

Νεοφερμένος

O νικος βυρωνας έγραψε στις 09:17, 31-07-09:

Οχι κοντοτριχη ειναι!παρε σαμπουαν απο πετ σοπ για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα παθει τιποτα!εγω πηρα ενα με 4 ευρω,την εχω κανει 10 μπανια και δεν ειναι ουτε στην μεση!!!1 φορα τον μηνα οποτε θα την κανω!σας ευχαριστω παιδια!

Παράθεση

elvenstar (Έλενα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη elvenstar
H Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 9,635 μηνύματα.

H elvenstar έγραψε στις 09:18, 31-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Felice
Εννοεί προφανώς τα σαμπουάν που χρησιμοποιούμαι για τα μωρά.
Δεν νομίζω να είναι επικίνδυνο το ανθρώπινο σαμπουάν για τις γάτες ειδικά αυτά που δεν είναι σκληρά κ έχουν ουδέτερο PH όμως για καλύτερα να ρωτήσεις κ τον γιατρό του φόρουμ μήπως το δικό μας σαμπουάν φράζει τους πόρους ή δημιουργεί λιπαρότητα

Παράθεση

kikitsa!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kikitsa!
H kikitsa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H kikitsa! έγραψε στις 12:33, 31-07-09:

καλησπερα!εγω οταν ειναι να κανω μπανιο την δικια μου,γεμιζω μια λεκανιτσα με χλιαρο νερο κ αφου την κρατω με το ενα χερι με το αλλο την καθαριζω με ενα σφουγγαρι!το βρεχω,την καθαριζω κ παλι απο την αρχη!δοκιμασε το ισως σε βοηθησει!κ παλι να θυμασε πως δεν ειναι αναγκη να την κανει συχνα μπανιο...

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 13:07, 01-08-09:

Εγώ τη λυπάμαι λίγο την καημένη τη συνονόματη... Να μην της αρέσει καθόλου και να τη βάζετε με το ζόρι κάθε εβδομάδα? Κι εγώ θέλω να κάνω μπάνιο τη δικιά μου που έχει να κάνει από πέρισυ , αλλά δεν της αρέσει καθόλου και δεν θέλω ούτε να την καταπιέσω τόσο ούτε να γίνω αγνώριστη από τις γρατζουνιές! Και μια φορά το δίμηνο να την κάνεις, πάλι καθαρή θα είναι αν είναι μέσα στο σπίτι...

δεν σηκώνεις τη γάτα για κανένα λόγο.. την κρατάς μαλακά ακίνητη όρθια..
Εγώ αυτό θα ήθελα να δω να κάνει κάποιος με τη δική μου γάτα...

Παράθεση

prince (Σταυρούλα)

Επιφανές Μέλος

H prince έγραψε στις 08:47, 04-08-09:

γιατί κάτι μου λέει να μην προσφερθώ να στην μπανιάρω τη γάτα σου;

αχ βαχ έχω φάει και γώ γρατζουνιές στην αρχή .... ειδικά από τη ρέινα που η χμχμ κυρία της θεωρούσε μπάνιο μόνο την πούδρα! 5 κιλά πουδρα είχε πάνω της η γάτα... ούτε να γλυφτεί δεν έχει μάθει το γατί.. τι να έγλυφε; την πούδρα; τώρα καθημερινά την μπανιάρει ο πάρης... :Ρ Βασίλισα με τα όλα της...

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

H chryssa Ε έγραψε στις 12:27, 04-08-09:

γιατί κάτι μου λέει να μην προσφερθώ να στην μπανιάρω τη γάτα σου;

αχ βαχ έχω φάει και γώ γρατζουνιές στην αρχή .... ειδικά από τη ρέινα που η χμχμ κυρία της θεωρούσε μπάνιο μόνο την πούδρα! 5 κιλά πουδρα είχε πάνω της η γάτα... ούτε να γλυφτεί δεν έχει μάθει το γατί.. τι να έγλυφε; την πούδρα; τώρα καθημερινά την μπανιάρει ο πάρης... :Ρ Βασίλισα με τα όλα της...

Είναι το ένστικτο της αυτοσυντήρησης που στο λέει!
Δυστυχώς είναι πολύ αντιδραστική σε οποιαδήποτε παρέμβαση που περιλαμβάνει πασπάτεμα, νερό, φάρμακο, κλπ. Φταίει που όταν τη βρήκαμε είχε μύκητες και έπρεπε να της βάζουμε για αρκετό καιρό betadine και αλοιφές. Της έμεινε ψυχολογικό, αλλά τι να κάναμε τότε? Προείχε η θεραπεία.
Άκου μπάνιο με πούδρα... Κουραμπιές δηλαδή ήταν η Ρέινα όταν την πήρες!

Παράθεση

Felice

Διακεκριμένο μέλος

H Felice έγραψε στις 12:47, 04-08-09:

Αρχική Δημοσίευση από chryssa

Άκου μπάνιο με πούδρα... Κουραμπιές δηλαδή ήταν η Ρέινα όταν την πήρες!
άκου εκεί κουραμπιές!!!!!!!!
Πολύ επιτυχημενη παρομοίωση!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους