Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,736 εγγεγραμμένα μέλη και 714,492 μηνύματα σε 22,114 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 367 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και μπάνιο

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,611 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:46, 22-07-11:

Εγω βασικα δεν θα το εκανα.Ειναι και μικρο..και γενικα οι γατες ειναι πολυ ευαισθητες σε αυτο το θεμα.Μπορουν να αρρωστησουν ευκολα δηλαδη.
Σε γατα που δεν ειναι μακρυτριχη,και μενει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι..δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανουμε μπανιο(..εκτος αν εχει συμβει κατι εκτακτο..πχ λερωμα απο λαδια κλπ),Καθαριζονται απο μονες τους τελεια!
Εγω στα δικα μου δεν εκανα ποτε..και εννοειται πως ειναι πεντακαθαρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 12:53, 22-07-11:

ούτε εγώ θα έκανα μπάνιο σε γάτα απλά ξέρω μερικούς που λένε ότι το κάνουν μπάνιο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 12:56, 22-07-11:

Στα κοντότριχα συνήθως δε γίνεται! Μόνο στα μακρύτριχα, τα περσικά π.χ. που θέλουν 1 φορά το μήνα, αλλά με μεγάλη προσοχή μήπως κρυώσουν...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,611 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:57, 22-07-11:

Ναι,.οντως.Συνηθως στα μακρυτριχα,ή αν η γατα το αποζητα(ω ναι..υπαρχουν και τετοιες γατες)
Κατα τα αλλα εγω δεν βρισκω το λογο για κατι τετοιο.

Παράθεση

Coolcat (Nina)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Coolcat
H Nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (7 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H Coolcat Toute méchanceté vient de faiblesse. έγραψε στις 09:29, 23-07-11:

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ!!

Παράθεση

Πληροφορικάριος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πληροφορικάριος
Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Πληροφορικάριος έγραψε στις 10:12, 23-07-11:

Η γάτες πλένοντε με την γλώσσα τους,δεν τους αρέσει το μπάνιο!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 11:22, 23-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Πληροφορικάριος
Η γάτες πλένοντε με την γλώσσα τους,δεν τους αρέσει το μπάνιο!
δεν τους αρέσει να μπαίνει νερό στα μάτια τους

Παράθεση

Nts79 (νατασα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nts79
H νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (παρα πολλες δεν τις μετρησα ποτε μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Nts79 Ναtasha έγραψε στις 14:08, 25-07-11:

εγω στην πρωτη μου τη γατα που ειναι με κοντο τριχωμα δεν τησ εκανα ποτε μπανιο
η αληθεια ειναι οτι ηταν μεγαλη οτνα τη βρηκα και οταν εβλεπε νερο απλα
γινοτανε χαμος κι εστι αρκεστηκα τοτε να την καθαρισω με μια βρεγμενη πετσετα
αλλα τη μικρη που βρηκα τωρα και ειναι περσικη την εκανα μπανιο μιας και λερωθηκε
ο ποπος της απο τις ακαθαρσιες
ευτυχως εκατσε πολυ καλα
και η κτηνιατρος μου ειπε μια φορα το μηνα να την κανω για να μαθει το νερο
μιας και εχειπερισσοτερες πιθανοτητες να λερωθει λογο γουνας

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 15:23, 25-07-11:

οι δυο από τις τρεις γατούλες μου είναι μακρύτριχες αλλά δεν τις κάνω ποτε μπάνιο
μια χαρά καθαρίζονται με τη γλωσσίτσα τους !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endorama : 25-07-11 στις 23:41.
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 15:27, 25-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
Εγω βασικα δεν θα το εκανα.Ειναι και μικρο..και γενικα οι γατες ειναι πολυ ευαισθητες σε αυτο το θεμα.Μπορουν να αρρωστησουν ευκολα δηλαδη.
Σε γατα που δεν ειναι μακρυτριχη,και μενει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι..δεν υπαρχει κανενας λογος να το κανουμε μπανιο(..εκτος αν εχει συμβει κατι εκτακτο..πχ λερωμα απο λαδια κλπ),Καθαριζονται απο μονες τους τελεια!
Εγω στα δικα μου δεν εκανα ποτε..και εννοειται πως ειναι πεντακαθαρα.
Οι δικές μου δεν βγαίνουν από το σπίτι πια, οπότε συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!
ΠΑλιά τις άφηνα....και κόλλησαν κάτι ζιζάνια (φυτά με κολλώδη ουσία) στην ουρά του γάτου μου
Πήγα να τα βγάλω, μου έκανε το προειδοποιητικό "νιαουουουου=δε μ' αρέσει αυτό που κάνεις"
Εγώ συνέχισα, μου τραβάει μια γρατζουνιά, (ειναι και 7 κιλά, ζόρικος) και βάζοντας όλη του τη δύναμη ξεφεύγει, σκαρφαλώνει πάνω στη ντουλάπα και μου κάνει "γκχχχχχχχ" ! (ήταν η μόνη φορά που άκουσα γκχχχ από δική μου γάτα)
Μετά κατάλαβε βεβαια πως τα παράσιτα εξαφανίστηκαν από τη φουτωτή ουρά του, και τις επόμενες φορές ήταν πιο υπομονετικός....φυσικά δε σκέφτηκα να τον κάνω μπάνιο δε νομίζω πως θα καθόταν
Ολα αυτά μεχρις ότου αποφάσισα πως θα γράφω κανονικά την οικογένειά μου (που θεωρεί πως είναι καλό γι αυτές να βγαίνουν και έξω, να απολαμβάνουν και λίγη ελευθερία) και τις μάζεψα αποκλειστικά στο σπίτι
Καλή η ελευθερία δε λέω, και όντως αν μπορούν να μπαινοβγαίνουν ελευθερα στο σπίτι, το φχαριστιούνται!
Αλλά οι κίνδυνοι είναι πολλοί
Οπότε τις κρατώ μέσα κι εχω σπίτι και ζωάκια πεντακάθαρα, και το κεφάλι μου ήσυχο

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endorama : 25-07-11 στις 23:42.
Παράθεση

Dunkelheit83

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dunkelheit83
H Dunkelheit83 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 27 μηνύματα.

H Dunkelheit83 έγραψε στις 19:33, 25-07-11:

Εμένα ο μεγάλος τρελαίνεται για το νερό. Μπαίνει μέσα στην μπανιέρα και κάθεται και το απολαμβάνει. Αν μπορούσε δηλαδή πιστεύω ότι και ένα αφρόλουτρο με άλατα θα το έκανε Βέβαια αποφεύγω να τον κάνω μπάνιο για ψύλλου πήδημα αλλά όταν το έσκασε και ξαναγύρισε είχε πάνω του την σάρα και την μάρα. Μέρες μου πήρε να του βγάλω απο την ουρά ότι χλωρίδα είχε κολλήσει. Αντιθέτως την μικρή την έχω κάνει μια φορά μπάνιο ,όταν την πρωτοβρήκα γιατί ήταν σε άθλια χάλια.

Παράθεση

maouritsio (γεωργια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maouritsio
H γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maouritsio Τι ωραια μερα!ελπιζω να στε καλα παιδια έγραψε στις 00:38, 26-08-11:

Μπορει να ειναι και βλακεια γιατι δεν ξερω κανεναν-μεχρι τωρα τουλαχιστον- που να κανει μπανιο την γατα του.Η γατα μου δε ζει μεσα στο σπιτι,ζει στον κηπο και δεν ειναι δραστηρια..Τις περισσοτερες φορες που την βλεπω ξαπλωνει...Αλλα ξαπλνωνει στην γλαστρα με το χωμα,μες τα φυλλα,στη μοτοσυκλετα...εσεις την κανετε μπανιο?και αν ναι,με ειδικο σαμπουαν για γατες και καθε ποτε? (η γατα μου ειναι 7 χρονων)
επισης εχω ενα μεγαλο προβλημα...η γατα μου ΣΥΝΕΧΕΙΑ μαδαει τριχες! απορρω ποτε προλαβαινει και της ξαναφυτρωνουν!εχω δει ενα που ειναι κυκλικο και τις βγαζει τις τριχες,λετε οτι ειναι καλο να τις το παρω?

Παράθεση

Aralle (Ξένια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Aralle
H Ξένια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 (ο μικρός ζει με τους γονείς του αγοριού μου) έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H Aralle έγραψε στις 01:11, 26-08-11:

Κοίτα, τη μεγάλη μου που είναι κοντότριχη, δεν την κάνω μπάνιο. Τη μικρή που είναι μακρύτριχη την έχω κάνει μια φορά. Οι μακρύτριχες χρειάζονται μπάνιο (εγώ αποφάσισα να την κάνω μια φορά το μήνα) με ειδικό σαμπουάν για γάτες. Αν είναι πολύ βρώμικη, μπορείς να προσπαθήσεις να την κάνεις μπάνιο, αλλά επειδή μπορεί να μην της αρέσει, δοκίμασε και μωρομάντηλα. Όσο για τις τρίχες, μπορείς να πάρεις από ένα pet shop χτένα, ανάλογα με το αν είναι μακρύτριχη ή κοντότριχη και να τη χτενίζεις μια-δυο φορές τη βδομάδα.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 08:29, 26-08-11:

Τον δικό μου τον κάνω πολύ σπάνια μπάνιο, μια φορά τον χρόνο περίπου. Παλαιότερα τον έκανα πιο συχνά, αλλά δεν χρειάζεται πλέον. Είναι μακρυτριχος, αλλά ζει μόνιμα μέσα και δεν λερώνεται.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 09:19, 26-08-11:

Νομίζω ότι μπορείς να αγοράσεις μια καλή κτένα για το είδος της τρίχας της και να την κτενίζεις τουλάχιστον 1 φορά την βδομάδα. Με αυτό τον τρόπο θα αφαιρείς από το τρίχωμά της τις νεκρές τρίχες και εκείνη πια δεν θα μαδάει. Άσε που θα είναι φοβερά λαμπερή και μαλακή!!

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (10 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 09:46, 26-08-11:

σωστα τα απο πανω.
οσο για το κυκλικο πραγματακι που ειπες ειναι για να αφαιρει τις τριχες απο τα ρουχα και αλλες επιφανειες αλλα οχι για το σωμα της γατας

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 09:54, 26-08-11:

Εγώ πάλι ένα τώρα που έχω τη μικρή μου, δεν την έχω κάνει μπάνιο και δεν ξέρω εάν θα την κάνω.
Όταν την βλέπω να "φλερτάρει" με το νερό κάθε φορά που μπαίνει στο μπάνιο, το σκέφτομαι αλλά από την άλλη την βλέπω πεντακάθαρη.
Παρόλο που είναι λευκή (εκτός από το μέτωπο και την ουρά) και ζει αποκλειστικά μέσα στο σπίτι, την βλέπω καθαρή.
Πέρα από αυτό, νομίζω πως μια γάτα η οποία δεν έχει μάθει το μπάνιο από μικρή, δύσκολα θα το αποδεχθεί σε μεγαλη ηλικία.
Επιπλέον, είναι ένα από τα πιο καθαρά ζώα οπότε παρά το τι φαίνεται σε εμάς, αυτές καθαρίζονται.

Σχετικά με το ότι μαδάει, εγώ της έχω πάρει το Furminator (μεσαίο μέγεθος) κι έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος.
Ήταν λίγο ακριβό αλλά αφαιρεί μεγάλη ποσότητα τρίχας, της αρέσει πολύ που την χτενίζω με αυτό και τα ρούχα μου δεν γίνονται από μαύρα άσπρα.
Αυτό το κυκλικό δεν το ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει.
Πριν το Furminator είχα μια φτηνή βούρτσα διπλής όψεως η οποία δεν αφαιρούσε σχεδόν καμία τρίχα από την Άρτεμη αλλά έβγαζε από τις μπλούζες μου.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 11:01, 26-08-11:

και τα λαστιχένια γάντια κάνουν πολύ καλή δουλειά και τα αποδέχονται πιο εύκολα οι γατούλες!

Παράθεση

starblood

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη starblood
Ο starblood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (9 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 112 μηνύματα.

O starblood έγραψε στις 11:01, 26-08-11:

Πολύ ενδιαφέρω συσκευή Γιώργο. Μόλις την είδα στο net. Παραγγελία απ έξω ή τη βρήκες σε pet shop; Πόσο κόστισε;

Παράθεση

Nts79 (νατασα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nts79
H νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (παρα πολλες δεν τις μετρησα ποτε μου έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H Nts79 Ναtasha έγραψε στις 13:10, 26-08-11:

τη μεγαλη μου που ειναι κοντοτριχη δεν την εχω κανει ποτε μπανιο
μονο οταν τη βρηκα που ηταν χαλια αλλα με τιποτε δεν ηθελε νερο
την καθαρισα με μωρομαντηλα
τη μικρη που ειναι περσιας την εχω κανει μπανιο και η κτηνιατρος
που εχει κομμωτηριο μου ειπε να την κανω καθε μηνα τωρα που ειναι μικρη
για να μαθει και μετα μια φορα το τριμηνο
αλλα εμαθε και το θελει το νερο
η αληθεια ειναι οτι μου κανει διαροιες οποτε το νερο επρεπε να το μαθει

Παράθεση

maouritsio (γεωργια)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maouritsio
H γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H maouritsio Τι ωραια μερα!ελπιζω να στε καλα παιδια έγραψε στις 20:09, 26-08-11:

και εγω το ειδα αυτο γιωργο http://www.ricardo.gr/buy/pet-shop/%CF%83%CE%BA%CF%85%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%82/%CF%85%CE%B3%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CF%86%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B4%CE%B1/furminator-medium-dogs-deshedding-tool-brush/v/an653493888/
18 ευρω

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,690 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 20:36, 26-08-11:

Ναι Γεωργία, αυτή την συσκευή λέω.

starblood, εγώ την αγόρασα περίπου 25 - 30 ευρώ.
Δεν θυμάμαι όμως ακριβή τιμή γιατί αγόρασα διάφορα πράγματα.
Έχει 3 μεγέθη (μεσαίο, μικρό και μεγάλο) και πήρα το μεσαίο το οποίο είναι μια χαρά για ενήλικη γάτα.
Πέφτει λίγο μεγάλη για την δική μου ακόμα αλλά το απολαμβάνει!
Εγώ το πήρα από ένα pet shop στην άνω Γλυφάδα αλλά το έχω δει να πωλείται και σε κάποια online pet shops.
Για παράδειγμα, δες εδώ:

http://www.onlinepetshop.gr/product.php?id=2898

Κατά την γνώμη μου, μην πάρεις το μικρό γιατί εμένα μου παραφάνηκε μικρό!

Ceres Victoria, θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια είχα δει να πωλείται ένα τέτοιο γάντι σε telemarketing κι είχε φανεί καλό.
Έχω βρει κάτι παρόμοιο σε pet shop αλλά είπα να μην το πάρω γιατί δεν ήξερα εάν θα απέδιδε ενώ από την άλλη είχα δει ότι οι επιδόσεις του Furminator ήταν πολύ καλές.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:26, 26-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από George82
Ναι Γεωργία, αυτή την συσκευή λέω.

starblood, εγώ την αγόρασα περίπου 25 - 30 ευρώ.
Δεν θυμάμαι όμως ακριβή τιμή γιατί αγόρασα διάφορα πράγματα.
Έχει 3 μεγέθη (μεσαίο, μικρό και μεγάλο) και πήρα το μεσαίο το οποίο είναι μια χαρά για ενήλικη γάτα.
Πέφτει λίγο μεγάλη για την δική μου ακόμα αλλά το απολαμβάνει!
Εγώ το πήρα από ένα pet shop στην άνω Γλυφάδα αλλά το έχω δει να πωλείται και σε κάποια online pet shops.
Για παράδειγμα, δες εδώ:

http://www.onlinepetshop.gr/product.php?id=2898

Κατά την γνώμη μου, μην πάρεις το μικρό γιατί εμένα μου παραφάνηκε μικρό!

Ceres Victoria, θυμάμαι πριν από αρκετά χρόνια είχα δει να πωλείται ένα τέτοιο γάντι σε telemarketing κι είχε φανεί καλό.
Έχω βρει κάτι παρόμοιο σε pet shop αλλά είπα να μην το πάρω γιατί δεν ήξερα εάν θα απέδιδε ενώ από την άλλη είχα δει ότι οι επιδόσεις του Furminator ήταν πολύ καλές.
το Furminator είναι εξαιρετικό, αν και θέλει λίγο προσοχή στην χρήση του γιατί μπορει να ερεθίσει το δέρμα τους. Το γάντι ή μια λαστιχένια χτένα κάνει επίσης καλή δουλειά, αλλά όχι τόσο καλή όσο το furminator. Ο λόγος που ανέφερα το γάντι ήταν επειδή μερικές γάτες δεν δέχονται με τίποτα το χτένισμα και παραδόξως το γάντι είναι το μόνο πράγμα που τους αρέσει να αγγίζει το μεταξένιο τους τρίχωμα

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 21:49, 26-08-11:

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ φοβόμουν λίγο μην ερεθίσω το δέρμα της όταν το χρησιμοποιήσω αλλά τελικά είναι θέμα τεχνικής.
Δείχνει να το απολαμβάνει πάντως, φαντάσου πως όταν την χτενίζω μου γουργουρίζει κι απλώνεται για να την χτενίσω ολόκληρη.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:15, 26-08-11:

Η αλήθεια είναι πως κι εγώ φοβόμουν λίγο μην ερεθίσω το δέρμα της όταν το χρησιμοποιήσω αλλά τελικά είναι θέμα τεχνικής.
Δείχνει να το απολαμβάνει πάντως, φαντάσου πως όταν την χτενίζω μου γουργουρίζει κι απλώνεται για να την χτενίσω ολόκληρη.
Αυτά είναι!!! Την ανταλλάζεις με τον δικό μου (βλέπει το furminator και μοιράζει φάπες απλόχερα);;;;

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 22:20, 26-08-11:

Χαχα!
Το πολύ πολύ να τον χτενίζεις όταν κοιμάται.
Εγώ πχ σκεφτόμουν το κόψιμο νυχιών της, είχα διαβάσει κάποια άρθρα για το τι να προσέξω ώστε να μην υπάρξει κανένας τραυματισμός και προσπάθησα ενώ ήταν ξύπνια.
Με άφησε να της κόψω τα νύχια του ενός μπροστινού της ποδιού και μετά έφευγε.
Την άφησα, κοιμήθηκε και της τα έκοψα τότε.
Ψιλοξύπνησε, τεντώθηκε σα να μου άπλωνε τα πόδια της και το δέχθηκε μια χαρά.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:29, 26-08-11:

Χαχα!
Το πολύ πολύ να τον χτενίζεις όταν κοιμάται.
Εγώ πχ σκεφτόμουν το κόψιμο νυχιών της, είχα διαβάσει κάποια άρθρα για το τι να προσέξω ώστε να μην υπάρξει κανένας τραυματισμός και προσπάθησα ενώ ήταν ξύπνια.
Με άφησε να της κόψω τα νύχια του ενός μπροστινού της ποδιού και μετά έφευγε.
Την άφησα, κοιμήθηκε και της τα έκοψα τότε.
Ψιλοξύπνησε, τεντώθηκε σα να μου άπλωνε τα πόδια της και το δέχθηκε μια χαρά.
Πάλι καλά ο δικός μου κάθεται να του κόβω τα νύχια και να του βουρτσίζω τα δόντια
Έχω δοκιμάσει να τον πιάσω στον ύπνο αλλά νευριάζει. 2 Πράγματα σιχαίνεται: 1) το χτένισμα, 2) το χτένισμα στην ουρά (εδώ είναι ικανός να σου κάνει και χχχχχχχχ αν επιμένεις) - δυστυχώς δεν μπορώ να το αποφύγω αυτό γιατί αν δεν τον χτενίσω θα κάνει κόμπους
Με το μπάνιο τα πάει μια χαρά. Δεν φοβάται το νερό και μάλιστα του αρέσει όταν τον βάζω μέσα. Φοβάται όμως παααααααααρα πολύ το τρεχούμενο νερό και τον νεροχύτη. Όταν θέλει να περάσει δίπλα από τον νεροχύτη στην κουζίνα, πάει τρέχοντας Με τον νιπτήρα ευτυχώς δεν έχει φοβίες... σηκώνεται στα πίσω πόδια να δει τι έχει μέσα και του λύνεται η περιέργεια.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 18:40, 11-09-12:

Γεια σας!οπως ολοι γνωριζουμε οι γατες ειναι ισως τα πιο καθαρα πλασματα.ολοι επισης γνωριζουμε πως σχεδον ολες απεχθανονται το νερο!δεν θα ηθελα λοιπον να μας υποβαλλω σ αυτο το "μαρτυριο"(κ εμενα και τον γατουλη!) ομως ο προβληματισμος μου ειχε να κανει με την αγαπη του ζιπουν για τη βεραντα!απειρες ωρες παιχνιδιων κ κοιλισματος εξω,αλλα υπνος μονο στο κρεβατι κ κατα προτιμηση στα μαξιλαρια!απ οσο γνωριζω το μπανιο στις γατες επιβαλλεται μονο για ιατρικους σκοπους αλλα εχω ακουσει πως καποιοι τις πλενουν(κυριως τις μακρυτριχες).τι μου προτεινετε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:13, 11-09-12:

Θα ελεγα, οχι. Οι γατες καθαριζονται μια χαρα μονες τους. Η μονη περιπτωση, που θα επρεπε να κανεις μπανιο την γατα σου, ειναι αν εχει λερωθει με κατι ιδιαιτερο και δεν μπορει να καθαριστει. Για παραδειγμα, μια φορα ο γατος μου επαθε διαρροια και πασαλειφτηκε ολοκληρος. Για να μην πλυθει μονος του και φαει ολες αυτες τις ακαθαρισιες τον εκανα μπανιο. Βεβαια υπαρχουν και γατες που τρελενονται για νερο. Μια παλια μου φιλη, κανανε μπανιο μαζι με την γατα της. Αν ανησυχεις για τυχον βρωμιες στο μαξιλαρι που λες οτι κοιμαται, δωστε της ενα δικο της μαξιλαρι, αλλιως μπορειτε να βαζετε ενα πανι πανω στο ηδη υπαρχον. Τελος, μπορειτε να την αποτρεψετε απο το να κοιμαται στα μαξιλαρια. Υπαρχουν τοσα μερη σ' ενα σπιτι που μπορει να παει να κοιμηθει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 20:21, 11-09-12:

εμείς έχουμε 4 περσικές γάτες και 2 κοντότριχες παρότι δεν βγαίνουν έξω καθόλου τις έχουμε μάθει απο μωρά και στο μπάνιο και στο πιστολάκι
οπότε δεν έχουμε κανένα απολύτως πρόβλημα..κάθονται ήσυχες και στα δύο χωρίς καν να τις κρατάμε..εγώ προσωπικά δεν είμαι κατα του μπάνιου..1-2 φορές τον μήνα για τις μακρύτριχες και 1 φορά στους 1-2 μήνες για τις κοντότριχες..

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 22:27, 11-09-12:

Καλησπερα! Οι μακρυτριχες ισως καλο ειναι να πλενονται αλλα μονο σε περιπτωση που ειναι πολυ λερωμενεςς.Μου φαινεται υπερβολη να τις κανεις μπανιο συχνα. Για τις κοντοτριχες τωρα,τον ενα τον δικο μου δεν τον αφηνω εξω οποτε μπανιο ποτε δεν τον εκανα γιατι αστραφτει απο μονος του.Χωρια οτι μια σταγονα να πεσει πανω του τρεχει να κρυφτει.Τον αλλο που εχει μαθει και ζει και στο περιβολι,παλι πεντακαθαρος ειναι. Θα σε συμβουλευα αν δεν ειναι απολυτη αναγκη να μην τον βαζεις σε τετοια διαδικασια.Καλυτερα να κανεις κατι με τα μαξιλαρια(ριχνε απο πανω κανα καλυμμα) παρα να κανεις γι'αυτο τον λογο μπανιο την γατουλα σου!

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (αλλες δεν έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 22:50, 11-09-12:

Και γω αυτης της αποψης ειμαι γιατι αντιπαθει ιδιαιτερως το νερο.με απασχολει μονο το θεμα της υγιεινης γιατι το σπιτι μου ειναι δωμα(στουντιο) σχετικα μικρο με μια τεραστια ταρατσα την οποια υπερλατρευει.κι επειτα χωνεται σε ντουλαπες και συρταρια κυνηγωντας τα φρεσκοπλυμενα ρουχα!σκεπαζω το κρεβατι με καλυμμα ομως το βραδυ του αρεσει να μοιραζεται το μαξιλαρι μαζι μου!γενικως ο εσωτερικος χωρος ειναι μικρος κ ο ζιπουν εχει προσβαση παντου γι αυτο θα ηθελα να αποφυγω καποιο ενδεχομενο προβλημα λογω υγιεινης!

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 09:18, 12-09-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlin
Και γω αυτης της αποψης ειμαι γιατι αντιπαθει ιδιαιτερως το νερο.με απασχολει μονο το θεμα της υγιεινης γιατι το σπιτι μου ειναι δωμα(στουντιο) σχετικα μικρο με μια τεραστια ταρατσα την οποια υπερλατρευει.κι επειτα χωνεται σε ντουλαπες και συρταρια κυνηγωντας τα φρεσκοπλυμενα ρουχα!σκεπαζω το κρεβατι με καλυμμα ομως το βραδυ του αρεσει να μοιραζεται το μαξιλαρι μαζι μου!γενικως ο εσωτερικος χωρος ειναι μικρος κ ο ζιπουν εχει προσβαση παντου γι αυτο θα ηθελα να αποφυγω καποιο ενδεχομενο προβλημα λογω υγιεινης!
Καλημερες! Οχι δεν νομιζω να τιθεται θεμα υγιεινης! Απο την στιγμη που εχει τα εμβολια,τα χαπια και τρωει απο εσενα.Πανω στην ταρατσα βεβαια δεν ξερω αν μπορει να κυνηγησει και να φαει .Απο θεμα μικροβιων παντως.πιστεψε με,εμεις με τα παπουτσια μας κουβαλαμε παρα παρα πολλα! Το μπανιο δεν ειναι λυση σε τετοιες περιπτωσεις.Αν η γατουλα βγαινει εξω καθε μερα,καθε μερα μπανιο θα την κανεις για να την βαλεις στο κρεβατι? Το μονο που προτινω ειναι να κανεις αυτο με τα καλυμματα και να της μαθεις να κοιμαται σε αλλο μαξιλαρακι!Επισης οι ντουλαπες σου δεν κλεινουν? τις ανοιγει? Καλο θα ηταν αμα υπαρχει περιθωριο να κλεινει η ντουλαπα να μην μπαινει μεσα.Ειδικα τα εσωρουχα μας πρεπει να ειναι πεντακαθαρα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 11:37, 12-09-12:

Ουτως η αλλως,προφανως καθε μερα βγαινει εξω ο γατος σου.Οποτε τι θα κανεις;Θα τον κανεις μπανιο καθε μερα;Αδυνατον!Δεν τους κανει και καλο το συχνο μπανιο.Οποτε για μενα ,το πιο ευκολο ειναι να κλεινεις τις ντουλαπες και τα συρταρια ετσι,ωστε να μην μπεινει εκει.Επειδη ,η δικια μου,η πουπυ..ειναι διαολακι και εχει μαθει τον τροπο να ανοιγει συρταρια και ντουλαπες,εχω βαλει στα χερουλια τους λαστιχακια για τα μαλλια,ετσι ωστε να μην μπορει να τα ανοιγει.
Κατα τα αλλα,συμφωνω και με τα παραπανω.Στις κοντοτριχες δεν χρειαζεται να κανουν καθολου μπανιο,εκτος απο περιπτωσεις πολυ δυσκολου λερωματος(πχ με λαδια κλπ)

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 22:41, 12-09-12:

Λινα και Εφη,παροτι ειναι μονο σχεδον 5 μηνων ναι ανοιγει πορτες κ συρταρια!τις προαλλες καταφερε να απασφαλισει τον μοχλο στα μπατζουρια κ να τ ανοιξει για να βγει εξω!δεν πιστευα στα ματια μου!σημερα τον εψαχνα παντου κ τελικα ειχε τρυπωσει σ ενα ντουλαπι με τροφιμα!συχνα το βραδυ του καθαριζω με μαντιλακι τα πατουσακια του για να κοιμηθει στα μαξιλαρια!ομως ο φιλος μου(και μπαμπας του ζιπουν) ,παροτι δεν τον λες και υποχονδριο υποστηριζει οτι θα ηταν καλο οταν πιασει το γερο κρυο να κανει ενα μπανακι!
ΥΓ:Λινα ανεφερες κατι για χαπακια.δεν μου εχει δωσει ποτε ο γιατρος κατι σε μορφη χαπιου..

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 22:42, 12-09-12:

οι γατες χρειαζονται μπανιο; αφου μισουν το νερο, να μεινουν βρωμικες

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 22:55, 12-09-12:

Λινα και Εφη,παροτι ειναι μονο σχεδον 5 μηνων ναι ανοιγει πορτες κ συρταρια!τις προαλλες καταφερε να απασφαλισει τον μοχλο στα μπατζουρια κ να τ ανοιξει για να βγει εξω!δεν πιστευα στα ματια μου!σημερα τον εψαχνα παντου κ τελικα ειχε τρυπωσει σ ενα ντουλαπι με τροφιμα!συχνα το βραδυ του καθαριζω με μαντιλακι τα πατουσακια του για να κοιμηθει στα μαξιλαρια!ομως ο φιλος μου(και μπαμπας του ζιπουν) ,παροτι δεν τον λες και υποχονδριο υποστηριζει οτι θα ηταν καλο οταν πιασει το γερο κρυο να κανει ενα μπανακι!
ΥΓ:Λινα ανεφερες κατι για χαπακια.δεν μου εχει δωσει ποτε ο γιατρος κατι σε μορφη χαπιου..
Χαπακι για τα σκουληκια(εσωτερικη αποπαρασιτωση - εχινοκοκκο).Μηπως σας τα δινει σε μορφη παστας?
Καλυτερα παντως ειναι να συνεχισετε να του καθαριζετε τα πατουσακια με μωρομαντηλα παρα να τον κανετε μπανιο καθε μερα.Περα απο το σοκ δεν κανει καλο και στο δερμα και στο τριχωμα τους.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 23:37, 12-09-12:

Ναι του εχω δωσει παστα panacur.φυσικα κ δεν θα τον εκανα μπανιο καθε μερα.ο μπαμπας του προτεινε να κανει ενα ντουζακι οταν κρυωσει αρκετα ο καιρος και παψει να βγαινει εξω.κι αυτο γιατι για παραδειγμα οταν τρωμε ανεβαινει κ αυτος στο τραπεζι να μας κανει παρεα!φρι μου παντως νομιζω οτι αυτα τα μανιακα με την καθαριοτητα πλασματα ισως να προτιμουσαν λιγο νερακι απο το να παραμενουν βρωμικα!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:43, 13-09-12:

οι γατες χρειαζονται μπανιο; αφου μισουν το νερο, να μεινουν βρωμικες
Και μπανιο που δεν κανουν ,βρωμικες δεν ειναι ποτέ,γιατι η γατα καθαριζεται μονη της με το σαλιο,και κανει το καλυτερο καθαρισμα.Αυτο λεμε,ότι οι γατες (τουλαχιστον οι κοντοτριχες)ΔΕΝ το χρειαζονται το μπανιο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 14:04, 13-09-12:

Σωστα βρωμικες δε μενουν ποτε!βεβαια καθε κανονας προυποθετει και τις εξαιρεσεις του.για παραδειγμα υπαρχουν περιπτωσεις γατων που για καποιους λογους αμελλουν εντελως την προσωπικη τους υγιεινη ή την περιοριζουν σημαντικα.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 14:23, 13-09-12:

Εμένα η Άρτεμις έχει κατάλευκο κορμό και το τρίχωμά της πάντα είναι πεντακάθαρο και λαμπερό, παρόλο που δεν την κάνω μπάνιο.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 15:10, 13-09-12:

Πολυ ομορφη η αρτεμις να τη χαιρεσαι γιωργο!παντως θα ηθελα να ερευνησω καλυτερα τη σχεση του γατουλη μου με το νερο κ να πραξω αναλογως!

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 16:29, 13-09-12:

Εμένα η Άρτεμις έχει κατάλευκο κορμό και το τρίχωμά της πάντα είναι πεντακάθαρο και λαμπερό, παρόλο που δεν την κάνω μπάνιο.
:O
γιατι δε τη κανεις μπανιο;;

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 16:53, 13-09-12:

Συγνωμη αγαπητη φρι με το ωραιο ονομα αλλα δεν εγινες κατανοητη...μαλλον η νοημοσυνη μου δεν ειναι επαρκης..

Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 19:22, 13-09-12:

Τα γατάκια είναι αρκετά προικισμένα από τη φύση όσον αφορά την υγιεινή τους! Μπορούν και πλένονται μόνα τους, και δεν μυρίζουν ούτε έχουν βρώμικο τρίχωμα!
Βέβαια , εάν θέλει ο ιδιοκτήτης τους να τα κάνει μπάνιο δεν έχει παρά να τα εξοικειώσει με το νερό κάτι που μπορεί να πάρει καιρό => ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Οι γιατροί απ'όσο ξέρω προτείνουν να κάνουμε μπάνιο τα ζουζούνια μας σε περιπτώσεις συγκεκριμένες όπως εάν έχει πέσει πάνω τους κάποιο περίεργο υγρό και δηλητηριώδες.
Για παράδειγμα εγώ ακόμη δεν είχα πάρει το δικό μου και της έπεσε ασετόν. Αναγκαστικά εκεί την έπλυνα την δύσμοιρη την Ηρα. Ωστόσο από τότε δεν μπήκα στη διαδίκασια να την ξαναπλύνω... Αρκούμαι στα μαντηλάκια μόνο όταν θέλω να της καθαρίσω τα πατουσάκια όταν βγαίνει από την αμμολεκάνη και θέλει να έρθει στα κρεβάτια μας!
Και μία άλλη περίπτωση είναι όταν είναι αρκετά παχουλές και δεν μπορούν να πλυθούν μόνες τους...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 22:23, 13-09-12:

Συγνωμη αγαπητη φρι με το ωραιο ονομα αλλα δεν εγινες κατανοητη...μαλλον η νοημοσυνη μου δεν ειναι επαρκης..
?
Αρχική Δημοσίευση από Lizsa
Τα γατάκια είναι αρκετά προικισμένα από τη φύση όσον αφορά την υγιεινή τους! Μπορούν και πλένονται μόνα τους, και δεν μυρίζουν ούτε έχουν βρώμικο τρίχωμα!
Βέβαια , εάν θέλει ο ιδιοκτήτης τους να τα κάνει μπάνιο δεν έχει παρά να τα εξοικειώσει με το νερό κάτι που μπορεί να πάρει καιρό => ΥΠΟΜΟΝΗ!!

Οι γιατροί απ'όσο ξέρω προτείνουν να κάνουμε μπάνιο τα ζουζούνια μας σε περιπτώσεις συγκεκριμένες όπως εάν έχει πέσει πάνω τους κάποιο περίεργο υγρό και δηλητηριώδες.
Για παράδειγμα εγώ ακόμη δεν είχα πάρει το δικό μου και της έπεσε ασετόν. Αναγκαστικά εκεί την έπλυνα την δύσμοιρη την Ηρα. Ωστόσο από τότε δεν μπήκα στη διαδίκασια να την ξαναπλύνω... Αρκούμαι στα μαντηλάκια μόνο όταν θέλω να της καθαρίσω τα πατουσάκια όταν βγαίνει από την αμμολεκάνη και θέλει να έρθει στα κρεβάτια μας!
Και μία άλλη περίπτωση είναι όταν είναι αρκετά παχουλές και δεν μπορούν να πλυθούν μόνες τους...

οκ,καταλαβα!

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 22:23, 13-09-12:

Γεια σου lizsa!!κ γω με μαντηλακια καθαριζω τα πατουσακια του κ ο,τι αλλο προκυψει(π.χ. Εχθες εχωσε ολοκληρη τη μουρη του σ ενα κυπελακι παγωτο!).παντως συγκριτικα με την περιοδο που τον πρωτοπηρα τα πηγαινει πολυ καλυτερα με το νερο!εννοειταιπως ολοι εσεις οι εμπειροι γατογονεις με πεισατε οτι δεν τιθεται θεμα υγιεινης αρα δεν υπαρχει λογος για μπανιο χωρις τη θεληση του φυσικα.

Παράθεση

Narkissa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Narkissa
H Narkissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Narkissa έγραψε στις 22:33, 13-09-12:

τις δικες μου τις κάνω μπανακι συχνά και δεν εχουν κανενα πρόβλημα ... ο γιατρος τους μου είπε οτι αν δεν εχω πρόβλημα μπορώ και ανα δυο εβδομάδες. ετσι δεν μου αφήνουν και τρίχες μεσα στο σπιτι.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

H catlin έγραψε στις 22:59, 13-09-12:

Nαι και γω αυτο νομιζω:πως ο,τι κι αν λεμε εμεις εξαρταται απο τη διαθεση της γατας!

Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 11:30, 14-09-12:

Εγώ θα έλεγα για την συχνότητα ειδικά, αλλά και το σαμπουάν, όπως και για τις συνθήκες θερμοκρασίας νερού και χώρου να συμβουλευτείς έναν πολύ καλό κτηνίατρο και να το συζητήσεις πολύ διεξοδικά. Να είσαι βέβαιη ότι το γλυκούλι σου θα είναι ασφαλές.
Για παράδειγμα εμένα για τον σκυλάκο μου, μου έχει πει μπάνιο με σαμπουάν μία φορά τον μήνα και σε καμία περίπτωση σε λιγότερο από είκοσι μέρες.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους