Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,061 εγγεγραμμένα μέλη και 719,059 μηνύματα σε 22,749 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 364 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Φιλόζωος δέχεται απειλές για φόλες...

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 20:59, 27-06-09:

Διάβασα το παρακάτω, είναι αναδημοσίευση του press-gr από το adespoto, και νιώθω φαντάζομαι όπως όλοι όσοι το διαβάζουν, πολύ μα πάρα πολύ θυμωμένη, και αναρωτιέμαι αν έχουμε εξαντήλησει όλα τα περιθώρια να πολεμήσουμε αυτές τις φρικτές καταστάσεις...

Σας το αναρτώ όπως ήταν κ βάζω κ το λινκ

Γείτονας απειλεί ανοικτά για φόλες‏...

Aπό το http://www.adespoto.gr/
. Προ ημερών έλαβα την επισυναπτόμενη ΑΝΥΠΟΓΡΑΦΗ επιστολή. Από γείτονα ο οποίος απειλεί ούτε λίγο ούτε πολύ να ξεκάνει όλα τα σκυλιά του δρόμου μας γεμίζοντας κήπους, αυλές και μπαλκόνια με φόλες, χρησιμοποιώντας σφεντόνα (όπως χαρακτηριστικά γράφει στην 6η παραγραφο).Ομολογώντας μάλιστα οτι με τον ίδιο τρόπο φόλιασε και το ένα από τα δύο μας σκυλιά το Μάρτιο του 2009. Το ποιός είναι ο κομπλεξικός αλήτης που έστειλε το γράμμα αυτό το ξέρω πολύ καλά. Διατηρώντας μία πολύ μικρή επιφύλλαξη για το πρόσωπο, δεν θα δημοσιεύσω το όνομα του/της δημοσίως.
Ωστόσο θα λάβει γνώση ο δικηγόρος μου και η υπόθεση θα πάρει το δρόμο της δικαιοσύνης. Όσοι ωστόσο ζείτε ή κυκλοφορείτε στην περιοχή, σας παρακαλώ προσέξτε, Ο γείτονας δεν αστειεύεται και απειλεί να εξολοθρεύσει όλα τα σκυλιά του δρόμου…
Φιλικά
Νάσος Ευσταθιάδης
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΟΛΗ
Αγαπητοί μου γείτονες,
Δεν ξέρω αν έχετε παρατηρήσει...
ότι το συμπαθέστατο , κατά τα άλλα σκυλάκι που έχετε δεν τυγχάνει τις προσοχής σας καθόλου, καθώς το αφήνετε να γαυγίζει ανεξέλεγκτα και για μεγάλη διαρκεί οποιαδήποτε ώρα της μέρας, συμπεριλαμβανομένου και των ωρών κοινής ησυχίας ( όπως π.χ την Δευτέρα 8 Ιουνίου και ώρα 03¨05 ).Προς ενημέρωση σας, οι ώρες κοινής ησυχίας είναι οι παρακάτω :Α. κατά την θερινή περίοδο από 15¨00 έως 17¨30 και από 23¨00 έως 07:00Β. Κατά τη χειμερινή περίοδο από 15:30 έως 17:30 και από 22:00 έως 07:30 .Να σημειώσω ότι θερινή περίοδος λογίζεται το χρονικό διάστημα , από την 1η Απριλίου έως την 30η Σεπτεμβρίου και ως χειμερινή το χρονικό διάστημα , από την 1ή Οκτωβρίου έως την 31η Μαρτίου .Όπως αντιλαμβάνεστε, βρισκόμαστε στην θερινή περίοδο και όπως επίσης αντιλαμβάνεστε , κατά την θερινή περίοδο ο κόσμος συνήθως έχει τα παράθυρα του ανοιχτά. Ως εκ τούτου τα γαυγίσματα του συμπαθέστατου τετράποδου σας ακούγονται με πολύ μεγάλη ένταση, κυρίως σε ακατάλληλες ώρες ( μεσημεριανές και μεταμεσονύκτιες )Επειδή είμαστε όλοι εργαζόμενοι ( κι αν δεν είσαι εσείς , να ξέρετε ότι κάποιοι άλλοι είναι ! ) και χρειαζόμαστε πραγματικά αυτές τι λίγες ώρες ύπνου και ηρεμίας θα πρέπει να το σεβαστείτε ( αν σας λέει κάτι αυτή η λέξη …)Αφού λοιπόν γνωρίζω πολύ καλά ( από το παρελθόν ) ότι ούτε οι πολιτισμένες συζητήσεις/παρακλήσεις πιάνουν τόπο, αλλά ούτε και οι συστάσεις της Αστυνομίας, οφείλω να σας ενημερώσω ότι την επόμενη φορά που θα διαταραχθεί ο ύπνος μου η ησυχία μου από τα γαυγίσματα του τετράποδου φίλου σας, τουλάχιστον τις ώρες κοινής ησυχίας , θα αναγκαστώ να γεμίζω κυριολεκτικά όλη την οδό Βουτσινά καθώς ΚΑΙ τις αυλές σας ΚΑΙ τα μπαλκόνια σας ( με μια σφεντόνα όλα γίνονται !) με φόλα , ειδική για σκύλους και με 100 % θετικά αποτελέσματα. Προσέξτε με σας παρακαλώ. ΠΑΡΑ πολύ. Δεν είμαι καν κοντά στο να αστειεύομαι. Παρόλο που δεν φταίνε σε ΤΙΠΟΤΑ αυτά τα ζώα, αλλά τα ζώα οι ιδιοκτήτες τους, μόνο έτσι μπορώ να αντιδράσω.Αυτό το γράμμα φυσικά έχει πάει και στον δίπλα σας και στον απέναντι σας και γενικά στο κάθε ζώο που επιθυμεί απλά να έχει για παρέα ένα άλλο ζώο αλά δεν δύναται να το περιορίσει όταν πρέπει να σεβαστεί τον συνάνθρωπο του. Μπορείτε λοιπόν να βρεθείτε μεταξύ σας μιας και μιλάτε ούτως η άλλως για να βρείτε μια κοινή λύση ειδάλλως δυστυχώς θα πρέπει να την πληρώσουν όλοι, αρχής γεννωμένης από τον Ιούλιο του 2009 ανεξαρτήτως από το ποίο σκυλί θα γαυγίσει. Έχετε λοιπόν περίπου 15 μέρες για να σκεφτείτε τι θα κάνετε. Στο χέρι σας είναι .Σας ευχαριστώ θερμά για την προσοχή σας και αν λάβετε αυτό το γράμμα και δεν έχετε σκύλο με συγχωρείτε πολύ απλά θα παρακαλούσα να το προωθήσετε στον γείτονα σας που έχει .
Ένας αγαπητός σας, κατά τα άλλα , γείτονας ( άυπνος και μη γαλήνιος )
Αναρτήθηκε από press.gr@hotmail.com στις 12:00:00 πμ [IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/FBOBOL%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG][IMG]file:///C:/DOCUME%7E1/FBOBOL%7E1/LOCALS%7E1/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif[/IMG]

http://press-gr.blogspot.com/2009/06...post_3989.html

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ohimso

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ohimso
H ohimso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 270 μηνύματα.

H ohimso έγραψε στις 16:02, 01-07-09:

Ποιός ξέρει τί πρόβλημα έχει τώρα αυτός... Καλά, δεν βαριούνται, δεν έχουν τίποτα καλύτερο να κάνουν με το χρόνο τους; Σίγουρα πρέπει να υπάρχει ησυχία τις ώρες που ανέφερε, αλλά από το να ρίξει φόλες με σφεντόνα (πού ακούστηκε;;, προτιμότερο θα ήταν να πάρει ένα ζευγάρι ωτοασπίδες να ησυχάσει το κεφάλι του.

Τί άλλο θα ακούσουμε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

drf

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη drf
Ο drf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 699 μηνύματα.

O drf έγραψε στις 17:29, 01-07-09:

o Νάσος είναι γνωστός μου και όντως έτσι είναι η ιστορία αυτή..

Παράθεση

toufakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη toufakos
H toufakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 137 μηνύματα.

H toufakos έγραψε στις 17:55, 01-07-09:

αρχικα να πω οτι διαφωνω καθετα με τον "κυριο" με τις φολες, και δεν εχω να σχολιασω κατι,πρεπει να ειναι πολυ αρρωστος.απο την αλλη πλευρα ομως, θα πω οτι οφειλουμε να σεβομαστε τους γυρω μας. υπαρχουν καποιοι ιδιοκτητες σκυλων συνηθως( οι γατες ευτυχως δεν γαβγιζουν) που παρατανε τα ζωα τους σε ενα μπαλκονακι 4χ4 και ουτε μεσα τα βαζουν, για να μην τους λερωσουν και ουτε βολτα τα πανε, γιατι βαριουνται. γι αυτο συνηθως τα ζωα γαβγιζουν. δυστηχως η ευτυχως το να εχεις ενα ζωο, ειναι ευθυνη και εχει πολλες υποχρεωσεις.οποτε η αληθεια ειναι καπου στη μεση

Παράθεση

billio

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη billio
H billio αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Παπάγος (Αττική). Έχει γράψει 958 μηνύματα.

H billio zbeez έγραψε στις 18:21, 01-07-09:

Διαβασα την επιστολη με μεγαλη προσοχη...και τωρα θα παιξω τον δικηγορο του διαβολου...Απο οτι βλεπω η επιστολη αυτη ειναι μια επιστολη αγανακτησης. Θελει να περασει ενα μηνυμα...Απο οτι λεει εχει δοκιμασει τα παντα . Εχει παραπονεθει στους ιδιοκτητες των σκυλιων, και εχει απευθηνθει και στην αστυνομια. Ετσι λεει. Και δεν εχει βρεθει λυση ουτε ακρη. Επισης δεν βρισκω παραλογο το γεγονος οτι ενοχλειται απο τα σκυλια που γαυγιζουν τις ωρες κοινης ησυχιας (ετσι λεει στην επιστολη του). Οντως οταν καποιος προσπαθει να κοιμηθει ειναι εκνευριστικος ο οποιοσδηποτε θορυβος. Βεβαια το να παρει τον νομο στα χερια του και να αρχισει να πεταει φολες απο δω και απο κει με σφεντονες και να παρει σβαρνα και σκυλια τα οποια δεν ενοχλουν ( το λεει ο ιδιος...και καλα παραπλευρες απωλειες) ειναι εντελως μα παντελως φαουλ και απαραδεκτος .Οποιοδηποτε δικιο και να εχει το χανει..Δεν μπορεις κυριε να γινεις δολοφονος επειδη τα σκυλια γαυγιζουν....Δεν σου φταινε σε τιποτα (το παραδεχεσαι κι εσυ ο ιδιος στην επιστολη σου). Οι ιδιοκτητες των σκυλιων σου που δεν τα μαζευουν μεσα κατα τα λεγομενα σου φταινε αλλα τι θα κανεις θα παρεις μια καραμπινα και θα τους σκοτωσεις; Ή επειδη αυτο ειναι ποινικο αδικημα και θα πας μεσα τοτε θα τα βαλεις με ποιο αδυναμα πλασματα , τα σκυλια ξεροντας οτι εκει δεν υπαρχει νομοθεσια; Αντε να τη σκαπουλαρεις με ενα προστηματακι.
Πιστευω οτι γραμμα/επιστολη εκφοβισμου ειναι το ολο θεμα. Δεν νομιζω να κανει τιποτα απο οσα λεει.
Αλλα θελω να ακουσω και την αλλη πλευρα, (ειπαμε τον δικηγορο του διαβολου παιζω αυτη τη στιγμη) θελω να μαθω το ποσο κομπλεξικος ειναι

Παράθεση

Kristen (Χριστίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kristen
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,202 μηνύματα.

H Kristen έγραψε στις 19:16, 01-07-09:

Κ εγώ σκέφτηκα ότι έχει ένα δίκιο όντως είναι εκνευριστικο να σε ξυπνάμε κακομοιρα σκυλιά κλεισμένα σε ένα μπαλκόνι, αλλά δεν μπορώ να πιστεψω ότι με την αστυνομία κ ακόμα κ με μερικές μηνύσεις δεν θα κατάφερνε τίποτα. Επίσης το να μπει κάποιος στη διαδικασία να γράψει τέτοιο γρα΄μμα κ να το στείλει πάει να πει ότι δεν είνια κ πολύ στα καλά του. Συγνώμη αλλά ένας αγανακτισμένος πολίτης-γείτονας χτυπάει τα κουδούνι, βάζει τις φωνές, κάνει μήνυση κλπ όχι όμως να στέλνει "ανώνυμες" επιστολές. Αυτή είναι συμπεριφορά ... τι να πω??? εφηβική ή παιδική ή καλύτερα ανθρώπου που δεν στέκει καλά.

Στη γειτονιά μου η κατάσταση είναι λίγο καλύτερη, αλλά τα γαυγίσματα σε ώρες κοινής ησυχίας δίνουν κ πέρνουν, κ πολλές φορές είναι κ ανθρώπινα γαυγίσματα, 2 η ώρα το πρωί, όταν την άλλη μέρα ξυπνάω στις 6.. και γίνομαι έξαλλη.. έχω όμως καταφύγει σε πιο πολιτισμένες μεθόδους. Κ να φανταστήτε έχω κ εγώ σκύλο, ο οποίος ζει όμως εντός σπιτιού όχι σε μπαλκόνια, ταράτσες όπως των γειτόνων μου, κ γαυγίζει μόνο αν ακούσει κάποιον στη δική μας εξώπορτα. Επίσης πολλοι ιδιοκτήτες τα αφήνουν χωρίς λουρί να κάνουν τη βόλτα τους, με αποτέλεσμα πολλές χεσμένες αυλές, πεζοδρόμια κλπ. Ξέρεις τι θα πει να βγαίνεις στη πυλωτή και σε υποδέχετε μια σκατοτούρτα του σκύλου του γείτονα???????? ή να βγάζεις το στούμπο σκύλο σου, κ να του την πέφτει ο σκύλος της γριας που θεωρεί ότι έχει εκπαιδεύσει το 35κιλών σκυλί της κ το έχει χωρίς αλυσίδα....
Κι όμως.. Δεν μου πέρασε ούτε μια στιγμή από το μυαλό έστω να κάνω κάτι τόσο ακραίο, αλλά ούτε να μπω στην διαδικασία να απειλήσω κρυμμένη πίσω από την ανωνυμία. Το θεωρώ άνανδρο, και όπως λέγαμε μικρά, γυναικουλίστικο, Στην τελική αν έχεις τα κότσια βγες σαν άντρας και απείλησε:cool::cool::cool:.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 19:25, 01-07-09:

Κατά τη γνώμη μου, αυτός που απειλεί να ξεκάνει τα σκυλιά μιας γειτονιάς με φόλες είναι κάφρος, όπως και οποιοσδήποτε επιλέγει την αυτοδικία, όσο δίκιο κι αν έχει. Ο νόμος είναι με το μέρος του, ας το κυνηγήσει δια της νόμιμης οδού, διαφορετικά θα πέσει κι αυτός στο επίπεδο των παραβατών γειτόνων του.
Εξίσου κάφρος όμως (ίσως και περισσότερο) είναι αυτός που αφήνει το σκυλί του να γαβγίζει, το παραμελεί ή και το 'χει παρατημένο σ' ένα μπαλκόνι. Ή κι αυτός που αφήνει το γατί του να σουλατσάρει στα διπλανά μπαλκόνια, ή μαζεύει καμιά δεκαριά γατιά μέσα σ' ένα τριάρι. Γιατί αυτός, φερόμενος τόσο ανεύθυνα, θέτει σε κίνδυνο τη ζωή ενός πλάσματος που -υποτίθεται- ότι το αγαπάει και το νοιάζεται. Τελικά όμως είναι τόσο επικίνδυνος γι' αυτό το ζώο όσο και ο ψυχάκιας της γειτονιάς που εκσφενδονίζει φόλες...

Παράθεση

papa gatilois (Αβάπτιστον)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη papa gatilois
Ο Αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (8 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 506 μηνύματα.

O papa gatilois έγραψε στις 12:02, 02-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Κατά τη γνώμη μου, αυτός που απειλεί να ξεκάνει τα σκυλιά μιας γειτονιάς με φόλες είναι κάφρος, όπως και οποιοσδήποτε επιλέγει την αυτοδικία, όσο δίκιο κι αν έχει. Ο νόμος είναι με το μέρος του, ας το κυνηγήσει δια της νόμιμης οδού, διαφορετικά θα πέσει κι αυτός στο επίπεδο των παραβατών γειτόνων του.
Εξίσου κάφρος όμως (ίσως και περισσότερο) είναι αυτός που αφήνει το σκυλί του να γαβγίζει, το παραμελεί ή και το 'χει παρατημένο σ' ένα μπαλκόνι. Ή κι αυτός που αφήνει το γατί του να σουλατσάρει στα διπλανά μπαλκόνια, ή μαζεύει καμιά δεκαριά γατιά μέσα σ' ένα τριάρι. Γιατί αυτός, φερόμενος τόσο ανεύθυνα, θέτει σε κίνδυνο τη ζωή ενός πλάσματος που -υποτίθεται- ότι το αγαπάει και το νοιάζεται. Τελικά όμως είναι τόσο επικίνδυνος γι' αυτό το ζώο όσο και ο ψυχάκιας της γειτονιάς που εκσφενδονίζει φόλες...
Νομίζω ότι η Αρέθα εκφράζει την ορθότερη άποψη ως προς τις ευθύνες των μεν και την δέουσα αντίδραση του δε. Ως εκ τούτου πιστεύω πως τα σχόλια αποδοκιμαστικά ή επιδοκιμαστικά περιττεύουν. Αν ο συγκεκριμένος ενοχλείται, κι εφόσον κάνει τόσο κόπο και χρόνο να απαριθμήσει τα της κοινής ησυχίας, λογικά θα έπρεπε να μπορούσε να σκεφτεί και λίγο ανθρώπινα. Η μήνυση κατά του ανάξιου φιλόζωου είναι νομίζω ένα μέτρο αρκετά αποτελεσματικό, του οποίου και μόνο η σκέψη (ο μέσος συμπατριώτης μας είναι δικόφοβος) της ταλαιπωρίας στα δικαστήρια, οι χαμένες ώρες απ' τη δουλειά του, οι αμοιβές των δικηγόρων και τα δικαστικά έξοδα θα τον έκαναν να συνετιστή και να είναι προσεκτικότερος στο μέλλον.

Σε καμμία περίπτωση δεν του φταίνε τα κακόμοιρα ζωάκια, που προτίθεται να καταδικάσει σε θάνατο επειδή λειτουργούν κατά τη φύση τους, αλλά σίγουρα φταίνε τα κτήνη που τα μεταχειρίζονται ως αντικείμενα έκφρασης της δικής τους ματαιοδοξίας κι αντικοινωνικότητας. Μάλλον η φόλα αξίζει στα συγκεκριμένα αφεντικά, γι αυτό ας τα καλέσει σε δείπνο κι ας αφήσει τα κακόμοιρα τα ζώα ήσυχα.

Σας αναφέρω ως σχετικό παράδειγμα ότι είχα απέναντι απ' το σπίτι μου στην Αθήνα μια καραμουλάρα γειτόνισσα που έβγαζε το σκυλάκι της, ένα πανέμορφο γκριφόν, στο μπαλκόνι κατά τις ώρες κοινής ησυχίας εκ συστήματος. Το καημένο αντιδρώντας στον εγκλεισμό του έξω απ' τον χώρο που θεωρούσε δικό του, ήταν φυσικό να γαυγίζει και μάλιστα επίμονα.

Η κυρά συνετίστηκε για ένα διάστημα όταν την πληροφόρησα για τρίτη φορά ότι το σκυλάκι ενοχλεί, και αναγνωρίζοντας ότι δεν φταίει αυτό αλλά εκείνη, την επόμενη φορά που θα το ακούσω να ωρύεται, επειδή αυτή γουστάρει να το κλείνει έξω όταν πηδιέται (συγγνώμη για τη χυδαιότητα, αλλά έτσι ακριβώς το διατύπωσα) θα της σπάσω όλα τα τζάμια της μπαλκονόπορτας και των παραθύρων κι ας πάει ν' αποδείξει ότι ήμουν εγώ.

Τι τα θέλετε, οι γείτονες μου είπαν ότι από τότε που βλέπει κλειστά τα δικά μου παράθυρα και συμπεραίνει ότι λείπω μονίμως, ξανάρχισε τα ίδια. Την προηγούμενη βδομάδα που έμεινα εκεί δεν άκουσα το σκυλάκι ούτε το είδα. Ίσως να το σουτάρισε, ποιός ξέρει.

Παρεμπιπτόντως, τι κάνει άραγε ο ανώνυμος (= θρασύδειλος) επιστολογράφος του θέματός μας, πως αντιδρά με τα άλλα δίποδα γαϊδούρια που παρκάρουν το αυτοκινητό τους στου διαόλου τη μάνα, αναφορικά με το χώρο διαμονής τους, και αφήνουν το συναγερμό να ουρλιάζει όλη τη νύχτα, χωρίς να είναι σε θέση να γνωρίζουν ότι έχει μπει σε λειτουργία; Βάζει άραγε φόλες και στα αυτοκίνητα;

Σκεφτήτε και το χειρότερο απ' όλα: Άνθρωποι με τέτοιες λογικές διεργασίες έχουν δικαίωμα ψήφου και καθορίζουν ποιοί μας κυβερνούν. Σίγουρα είναι οι μέσοι φιλήσυχοι πολίτες που βλέπουμε στα κανάλια να διαμαρτύρονται και να απειλούν θεούς και δαίμονες επειδή ο δάσκαλος κακομίλησε στο αγενές βλαστάρι τους, γιατί μην αμφιβάλετε ότι διαιωνίζουν οπωσδήποτε το είδος τους που το θεωρούν ανώτερο.

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 12:15, 02-07-09:

Εγώ είμαι περίεργη να μάθω κατά πόσο η κατάσταση είναι αντικειμενικά τόσο άσχημη όσο την περιγράφει ο επιστολογράφος.

Παράθεση

joanna20

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη joanna20
. Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O joanna20 έγραψε στις 16:23, 02-07-09:

δεν μπορω να πω πως σε γενικες γραμμες δε μιλησε ευγενικα κ σε καποια σημεια λογικα αλλα φυσικα αυτο με τις φολες που ειπε ειναι απαρεδεχτο!οντος ειναι πολυ σπαστικο να θες να χαλαρωσεις το μεσημερι ή το βραδυ και να ακους τα γαβγισματα απο το σκυλο του διπλανου σου(το περναω κ εγω αυτο με τον διπλανο μου)αλλα οχι κ φολα!!!παντως οντος θα πρεπει να βρει μια λυση ωστε να μην ενοχλουνται και οι γειτονες....

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 16:46, 02-07-09:

Βρε παιδιά, πού τη βλέπετε την ευγένεια; Αυτός ουσιαστικά λέει ότι σκοπεύει να παραβεί το νόμο και να φολιάσει ό,τι κινείται -φταίει δε φταίει- και ότι η ευθύνη γι' αυτό θα είναι των άλλων, όχι δική του.
Δίνει μάλιστα και προθεσμία.

ειδάλλως δυστυχώς θα πρέπει να την πληρώσουν όλοι, αρχής γεννωμένης από τον Ιούλιο του 2009 ανεξαρτήτως από το ποίο σκυλί θα γαυγίσει. Έχετε λοιπόν περίπου 15 μέρες για να σκεφτείτε τι θα κάνετε. Στο χέρι σας είναι .
Ανώνυμα γράμματα, εκφοβισμός... μαφιόζικες τακτικές, δηλαδή. Κατά τ' άλλα επικαλείται το "σεβασμό στο συνάνθρωπο".

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 18:52, 02-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Βρε παιδιά, πού τη βλέπετε την ευγένεια;
Αααα, σε παρακαλώ, εγώ "κάφρο" τον είπα

Στα σοβαρά όμως, δεν νομίζω ότι μπορεί να βγει κάτι αν αρχίσουμε όλοι εδώ να τον βρίζουμε. Έτσι κι αλλιώς, εμείς συμφωνούμε μεταξύ μας και δεν νομίζω να περιλαμβάνεται στα μέλη μας κανένας επίδοξος δηλητηριαστής. Αν συζητήσουμε όμως λίγο για τις ευθύνες της "πλευράς μας", των ζωόφιλων δηλαδή, τότε ίσως γίνει κάτι προς την κατεύθυνση του να μην βρίσκουν κάτι τέτοιοι τις αφορμές που ψάχνουν...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:04, 02-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από ruko
Βρε παιδιά, πού τη βλέπετε την ευγένεια; Αυτός ουσιαστικά λέει ότι σκοπεύει να παραβεί το νόμο και να φολιάσει ό,τι κινείται -φταίει δε φταίει- και ότι η ευθύνη γι' αυτό θα είναι των άλλων, όχι δική του.
Δίνει μάλιστα και προθεσμία.

Ανώνυμα γράμματα, εκφοβισμός... μαφιόζικες τακτικές, δηλαδή. Κατά τ' άλλα επικαλείται το "σεβασμό στο συνάνθρωπο".
θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζι σου....το γραμμα αυτο εκτος του οτι ειναι εντελως εκβιαστικο,ειναι και ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΚΟ...προσπαθει να τρομοκρατησει οποιν εχει σκυλο,και οχι μονο αυτο αλλα ειναι ειναι και αδικο περα για περα γιατι σε καποιο σημειο γραφει οτι θα αρχισει να ξεκανει τους σκυλους ειτε γαυγισουν ειτε οχι......και ναι...υπαρχει μια φαινομενικη ευγενεια,γιατι ξερει οτι το γραμμα ειναι αποδεικτικο στοιχειο..δεν θα μπορουσε να βριζει.......ειναι πολυ πονηρος και υπουλος!

Παράθεση

Melini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Melini
H Melini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 2,557 μηνύματα.

H Melini έγραψε στις 09:28, 03-07-09:

Παιδιά, δεν έχετε γράψει πουθενά σε ποια περιοχή μένει ο εν λόγω... ακατανόμαστος
Τι να πω πάντως... ο εύγλωττος κύριος ανέλαβε δράση... από τη μία μπορεί και να έχει δίκιο, και τα σκυλιά που γαυγίζουν να είναι ενοχλητικά, από την άλλη, εγώ χαίρομαι που ζω σε μια περιοχή με πολλούς σκύλους στους κήπους και τα διαμερίσματα (κι ας ξυπνάω στις 3 το πρωί επειδή γαυγίζουν όλα μαζί) γιατί έτσι αισθάνομαι ασφάλεια... Τα σκυλιά μπορεί να γαυγίσουν κι επειδή περνάει κάποιος ύποπτος, συμβαίνει κάτι περίεργο... κι ευτό θα μπορούσε να αποθαρρύνει ενδεχόμενους διαρρήκτες και άλλους επιτήδειους.
Εχω μεγαλώσει με 5 μαλτέζ, 1 μπόξερ κι 1 λαμπραντόρ ΟΛΑ ακριβώς πάνω απ'το μπαλκόνι της κρεββατοκάμαράς μου... συνεχίζω να ζω με 2 στρίγγλικα που δεν ξέρω τη ράτσα τους στο διπλανό διαμέρισμα, τα οποία γαυγίζουν με την παραμικρή κίνηση στο διάδρομο. Στους γύρω κήπους υπάρχουν σκύλοι και ο δρόμος φρουρείται από 5-6 αδέσποτα που ταϊζονται από όλη τη γειτονιά... όταν γαυγίζουν όλα μαζί, ξυπνάω το βράδυ και εύχομαι να μη συμβαίνει κάτι κακό... πάντως τα σκυλιά της περιοχής είναι πάντα standby και μας προσέχουν...

Παράθεση

menia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη menia
H menia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H menia έγραψε στις 19:09, 03-07-09:

Βασικά το σαρκαστικό και όχι ευγενικό υφάκι της επιστολής του ανθρωποειδούς δηλώνει προειδοποίηση κι όχι άμεση πρόθεση. Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος κύριος θα πραγματοποιήσει αυτά που γράφει, όμως τι έκανε πριν "αναγκαστεί" να γράψει αυτήν την επιστολή? Χτύπησε κανά κουδούνι να διαμαρτυρηθεί? Κάλεσε την αστυνομία? Κατανοώ ότι το μεσημέρι και το βράδυ είναι ώρες κοινής ησυχίας κι ότι όσοι έχουμε ζώα πρέπει να σεβόμαστε τους διπλανούς μας, όμως μόνο τα ζώα ενοχλούν τελικά?
Χτες το βράδυ κατά τις 02.00 τα ξημερώματα κλασικά κάποιος από διπλανή πολυκατοικία είχε βάλει φουλ τη μουσική, αγνοώντας παντελώς ότι κάποιοι κοιμούνται και πρέπει να ξυπνήσουν στις 05.30 για να πάνε στη δουλειά. Τι έπρεπε να κάνουμε, να του ρίξουμε ρουκέτα, να φωνάξουμε αστυνομία ή απλά να κλείσουμε τα τζάμια και να βάλουμε air-condition? Ειδικά όταν αυτό γίνεται συνέχεια από διαφορετικά άτομα και δεν διαμαρτύρεται κανένας στην περιοχή εκτός από εμένα? Προτείνω λοιπόν να δηλητηριάσουμε το φαγητό όσων μας ενοχλούν και κάνουν θόρυβο, να τους ρίξουμε μολότοφ στα μπαλκόνια τους κ να κάψουμε τις γλάστρες τους. Και για να σοβαρευτούμε, ο εν λόγω κύριος θα έπρεπε, αν έχει @ρ*#!δι@ , να πιάσει τους ιδιοκτήτες των σκύλων και να τους πει τα παράπονά του, στη συνέχεια να καλέσει αστυνομία αν δεν υπήρχε συμμόρφωση. Αλλά και οι κάτοχοι των σκύλων ίσως θα έπρεπε φροντίσουν λίγο καλύτερα τα σκυλιά τους, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φιλόζωοι...

Παράθεση

marios78

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marios78
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O marios78 έγραψε στις 00:18, 09-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από menia
Βασικά το σαρκαστικό και όχι ευγενικό υφάκι της επιστολής του ανθρωποειδούς δηλώνει προειδοποίηση κι όχι άμεση πρόθεση. Δεν ξέρω αν ο συγκεκριμένος κύριος θα πραγματοποιήσει αυτά που γράφει, όμως τι έκανε πριν "αναγκαστεί" να γράψει αυτήν την επιστολή? Χτύπησε κανά κουδούνι να διαμαρτυρηθεί? Κάλεσε την αστυνομία? Κατανοώ ότι το μεσημέρι και το βράδυ είναι ώρες κοινής ησυχίας κι ότι όσοι έχουμε ζώα πρέπει να σεβόμαστε τους διπλανούς μας, όμως μόνο τα ζώα ενοχλούν τελικά?
Χτες το βράδυ κατά τις 02.00 τα ξημερώματα κλασικά κάποιος από διπλανή πολυκατοικία είχε βάλει φουλ τη μουσική, αγνοώντας παντελώς ότι κάποιοι κοιμούνται και πρέπει να ξυπνήσουν στις 05.30 για να πάνε στη δουλειά. Τι έπρεπε να κάνουμε, να του ρίξουμε ρουκέτα, να φωνάξουμε αστυνομία ή απλά να κλείσουμε τα τζάμια και να βάλουμε air-condition? Ειδικά όταν αυτό γίνεται συνέχεια από διαφορετικά άτομα και δεν διαμαρτύρεται κανένας στην περιοχή εκτός από εμένα? Προτείνω λοιπόν να δηλητηριάσουμε το φαγητό όσων μας ενοχλούν και κάνουν θόρυβο, να τους ρίξουμε μολότοφ στα μπαλκόνια τους κ να κάψουμε τις γλάστρες τους. Και για να σοβαρευτούμε, ο εν λόγω κύριος θα έπρεπε, αν έχει @ρ*#!δι@ , να πιάσει τους ιδιοκτήτες των σκύλων και να τους πει τα παράπονά του, στη συνέχεια να καλέσει αστυνομία αν δεν υπήρχε συμμόρφωση. Αλλά και οι κάτοχοι των σκύλων ίσως θα έπρεπε φροντίσουν λίγο καλύτερα τα σκυλιά τους, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι φιλόζωοι...

Καλά τα λές, δεν ξέρει κανείς αν αληθεύει ότι έκανε όλα αυτά. Κι από την άλλη, δεν λείπει η αναισθησία κι από τους ιδιοκτήτες των σκύλων. Έχω παραδείγματα και στην ίδια μου την οικογένεια.
Δυστυχώς,ο νόμος, όπως δεν προστατεύει τα ζώα από τα δίποδα τέρατα, δεν προστατεύει και τους ανθρώπους, όχι από τα ζωάκια, αλλά από την αδιαφορία των ιδιοκτητών τους. Ο ποιητής φαίνεται ότι είναι αγανακτισμένος κι αν αληθεύουν τα όσα λέει έχει και κάποιο δίκιο.
Η φόλα είναι όμως αδίκημα. Είναι, επίσης, και δειλία. Εγώ θα του πρότεινα να εκτονώσει τα δολοφονικά του ένστικτα-διότι περί αυτών πρόκειται, μου φαίνεται- στον ιδιοκτήτη του ζώου, να πάει φυλακή, να γλυτώσουν τα ζωάκια από έναν ακόμη άνανδρο που προτιμά να τα βάζει με ανυπεράσπιστους, και στον ιδιοκτήτη να κάνει μια μήνυση κατά αγνώστων στην αστυνομία και να βάλει ΚΑΜΕΡΕΣ ή δήθεν κάμερες στην αυλή του. Και φυσικά να μαζεψει το σκύλο του.
Μετά από αυτό, ή που θα ηρεμήσουν τα πνεύματα ή που ο αγανακτισμένος θα στρέψει την επιθετικότητά του αλλού. Και τότε, θα ξέρουμε ότι δεν έφταιγε ο σκύλος.

Ω, Θεέ μου, η μικρούλα μόλις την "αμόλησε" Αέρααα!

Παράθεση

Giannis-Vivi (Βιβή)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giannis-Vivi
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 675 μηνύματα.

H Giannis-Vivi έγραψε στις 12:04, 09-07-09:

και εμενα μου αρεσει να μην ουρλιαζουν τα μωρα της δυπλανης το βραδυ για να κοιμαμε,ομως ειναι μωρα και κλαινε...τι πρεπει να κανω δηλαδη να τους πεταξω φολες?????και τα μηχανακια και τα φτιαχμενα αυτοκινητα που περνανε 4 το πρωι με τη μουσικη στο φουλ???υπαρχουν τοσα αλλα πραγματα που το τελευταιο ειναι τα σκυλακια....θα φτιαξω μια πατεντα(το παιζω τρελος επιστημονας) σιγαστιρα για τα σκυλακια για να μπορουν ζωα σαν το κυριο να κοιμουντε ανενοχλητοι...το τι χρημα θα βγαλω δεν φανταζεστε...ε ρε μουρλα που υπαρχει στο κοσμο....

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 17:42, 09-07-09:

Αρχική Δημοσίευση από Giannis-Vivi
και εμενα μου αρεσει να μην ουρλιαζουν τα μωρα της δυπλανης το βραδυ για να κοιμαμε,ομως ειναι μωρα και κλαινε...τι πρεπει να κανω δηλαδη να τους πεταξω φολες?????και τα μηχανακια και τα φτιαχμενα αυτοκινητα που περνανε 4 το πρωι με τη μουσικη στο φουλ???υπαρχουν τοσα αλλα πραγματα που το τελευταιο ειναι τα σκυλακια....θα φτιαξω μια πατεντα(το παιζω τρελος επιστημονας) σιγαστιρα για τα σκυλακια για να μπορουν ζωα σαν το κυριο να κοιμουντε ανενοχλητοι...το τι χρημα θα βγαλω δεν φανταζεστε...ε ρε μουρλα που υπαρχει στο κοσμο....
Με καλυψες,ειδικα αυτο με τα κλαψιαρικα μωρα...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Φιλόζωος... και τρόποι!! - Από bastet_13
      Το θέμα έχει λάβει 98 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-08-09 στις 05:39.
    • Φιλόζωος ζητάει βοήθεια - Από roulis
      Το θέμα έχει λάβει 14 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-07-09 στις 16:52.
    • Απειλές SOS - Από senda990
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Καταγγελίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-07-08 στις 13:58.
    • Φιλόζωος ή Εγωιστής; - Από julia
      Το θέμα έχει λάβει 68 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 01-10-07 στις 10:32.
    • Ποιος είναι ο σωστός φιλόζωος; - Από ladycat
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενική συζήτηση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-07-07 στις 22:45.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους