Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,708 εγγεγραμμένα μέλη και 714,189 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 230 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Το φαινόμενο Ερντογάν και όχι μόνο

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:50, 24-03-18:

Και επειδη εγω οτι υποσχομαι,το κανω...,ανοιγω αυτο το θεμα..διοτι το οτι ειμαστε φιλοζωοι,δεν σημαινει οτι μονο αυτα μας απασχολουν!
Το θεμα αφορα την φιλη μας Τουρκια,φιλη μας οσον αφορα τους λαους ,οχι ομως την πολιτικη της Τουρκιας,και ποσο μας επηρεαζει εμας αλλα και γενικοτερα,η πολιτικη του Ερντογαν.Παρεπιπτοντως..Ερντοαν προφερεται και οχι ερντογαν κανονικα..Γραφεται σαν Γ..αλλα δεν προφερεται.

Μονο θα παρακαλουσα..οχι ρατσιστικα σχόλια,και επισης οχι μη εγκυρες πηγες.

Ξεκιναω με το απιστευτο του Ερντογαν.
Κοριτσακι 6 ετων εντυσε στρατιωτη ο Ερντογαν.Το παιδι ανεβηκε στο βημα και ξεσπασε στα κλαματα.
''Αυτοι που φορουν μπορντω μπερε δεν κλαινε''

Μια νέα επικοινωνιακή φιέστα επιχείρησε να στήσει το Σάββατο ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν, αλλά όπως φαίνεται, μάλλον κατέληξε σε φιάσκο. Ο Τούρκος Πρόεδρος επιστράτευσε αυτή τη φορά ένα 6χρόνο κοριτσάκι και αφού το έντυσε με στρατιωτική στολή, το κάλεσε να εμφανιστεί ενώπιον εκατοντάδων οπαδών του κόμματός του. Το μικρό κοριτσάκι φορώντας στο κεφάλι του μπορντό μπερέ, ήταν στην αρχή αμήχανο. Χαιρέτησε στρατιωτικά και ανέβηκε βουρκωμένο στο βήμα δίπλα στον Ερντογάν. Ο τούρκος πρόεδρος θέλοντας να το καθησυχάσει, του είπε: «Αυτοί που φορούν μπορντό μπερέ δεν κλαίνε»!...

Πηγη
Τι να πει κανεις και τι να αφησει;
Ο σουλτανος μεχρι που θα το φτασει;
Και παμε παρακατω
Στενός κλοιός γύρω από τον μεγαλύτερο όμιλο ΜΜΕ της Τουρκίας

Εντυπη εκδοση
Δημοσίευση: 18 Μαρτίου 2016 11:30

Από τον πόλεμο κατά της "τρομοκρατίας", στον πόλεμο κατά των μέσων ενημέρωσης. Στόχος αυτή τη φορά ο επιχειρηματικός όμιλος Dogan Holding, ο μεγαλύτερος όμιλος ΜΜΕ στην Τουρκία, που εκδίδει την αντιπολιτευόμενη "Χουριέτ" και είναι ιδιοκτήτης μιας σειράς ειδησεογραφικών καναλιών...
Από τον πόλεμο κατά της «τρομοκρατίας», στον πόλεμο κατά των μέσων ενημέρωσης. Στόχος αυτή τη φορά ο επιχειρηματικός όμιλος Dogan Holding, ο μεγαλύτερος όμιλος ΜΜΕ στην Τουρκία, που εκδίδει την αντιπολιτευόμενη «Χουριέτ» και είναι ιδιοκτήτης μιας σειράς ειδησεογραφικών καναλιών και ιστοτόπων, όπως το CNN Turk και το Canal D. Κατηγορείται για... «λαθρεμπόριο καυσίμων». Τη δυσφορία της για τη στοχοποίηση του Τύπου εκφράζει ανοιχτά και η αμερικανική κυβέρνηση χρησιμοποιώντας μάλιστα τον όρο «φίμωση».
Σύμφωνα με χθεσινά δημοσιεύματα που αναπαρήγαγαν κατά κόρον φιλοκυβερνητικές εφημερίδες, ο εισαγγελέας της Κωνσταντινούπολης κατέθεσε κατηγορητήριο εις βάρος του ιδρυτή της εταιρείας Dogan Holding και πρόεδρου της τράπεζας Isbank Αϊντίν Ντογάν με την κατηγορία της «ανάμειξης» σε δίκτυο λαθρεμπορίας καυσίμων. Ο πρόεδρος του διοικητικού συμβουλίου της Isbank Ερσίν Οζιντσέ κατηγορείται επίσης για «ανάμειξη» στη χρηματοδότηση του δικτύου από το 2001 έως το 2007.
Οι κατηγορίες χρονολογούνται από την εποχή που η Dogan Holding και η Isbank -η μεγαλύτερη εισηγμένη στο χρηματιστήριο τουρκική τράπεζα- ήταν μέτοχοι της εταιρείας διανομής καυσίμων Petrol Ofisi, πριν η τελευταία εξαγοραστεί από την αυστριακή εταιρεία OMV το 2010.
Τον περασμένο Σεπτέμβριο εισαγγελείς είχαν αρχίσει έρευνα εις βάρος του ομίλου Dogan για «προπαγάνδα υπέρ της τρομοκρατίας». Το 2009 είχε επιβληθεί στον όμιλο πρόστιμο 2,5 δισ. δολαρίων για «φοροδιαφυγή» σε μια ενέργεια που είχε θεωρηθεί απόπειρα να συντριβούν όσοι επικρίνουν τον Ερντογάν δεδομένου ότι η «Χουριέτ» είχε καλύψει εκτενώς τις κατηγορίες εις βάρος του για διαφθορά.
Οι Αμερικανοί ζήτησαν χθες τον λόγο από την κυβέρνηση της Άγκυρας για τη στοχοποίηση του Τύπου, με τον εκπρόσωπο του Λευκού Οίκου Τζος Έρνεστ να επικρίνει ανοιχτά τις τουρκικές αρχές καθώς αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες «για να κλείσουν ή να επέμβουν στην έκδοση» διαφόρων μέσων ενημέρωσης.
«Καλούμε την τουρκική κυβέρνηση να εγγυηθεί τον πλήρη σεβασμό των ορθών διαδικασιών και της ίσης μεταχείρισης βάσει του νόμου» τόνισε ο Έρνεστ και πρόσθεσε ότι «σε μια δημοκρατική κοινωνία η έκφραση διαφωνίας θα όφειλε να ενθαρρύνεται, όχι να φιμώνεται».
Πηγη
Και ερχομαστε στο σημερα
Ο Μουράτ Γετκίν αποχαιρετά την ερντογανική πλέον Χουριέτ: Η ελευθερία του τύπου είναι ζωτική για τη δημοκρατία

Η ελευθερία του Τύπου αποτελούσε πάντοτε ένα ζήτημα μεταξύ τόσο εκείνων που διαχειρίζονται τις χώρες όσο και εκείνων που ζουν υπό την κυριαρχία τους.
Οι ηγέτες συχνά ανησυχούν για την κάλυψη των μέσων μαζικής ενημέρωσης, είτε πρόκειται για εσφαλμένες πολιτικές αποφάσεις, για χώρες που οδηγούνται σε πόλεμο και καταστροφή είτε για διαφθορά που σπρώχνει τις οικονομίες σε κρίσεις και προκαλεί κοινωνική διάσπαση.
Υπήρξαν πολλοί ηγέτες που παραπονέθηκαν για τη χρήση αυτής της ελευθερίας, αναγνωρίζοντας ότι μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα για αυτούς, αλλά και να αναγνωρισθεί η απαραίτητη σημασία της για μια υγιή κυβέρνηση και κοινωνία.
Το 1925, ο πρόεδρος της νέας Δημοκρατίας της Τουρκίας, Μουσταφά Κεμάλ, δήλωσε ότι «ο τρόπος αντιμετώπισης των προβλημάτων που προέρχονται από την ελευθερία του Τύπου είναι περισσότερη ελευθερία του Τύπου».
Το 1789, ο Thomas Jefferson, ο πρώτος υπουργός Εξωτερικών των ΗΠΑ και στη συνέχεια πρόεδρος, δήλωσε τα εξής: «Η βάση των κυβερνήσεών μας είναι η γνώμη των λαών, το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνουμε είναι να διατηρήσουμε αυτό το δικαίωμα. Και αν επαφιόταν σε εμένα να αποφασίσω αν πρέπει να έχουμε μια κυβέρνηση χωρίς εφημερίδες ή εφημερίδες χωρίς μια κυβέρνηση, δεν θα δίσταζα ούτε μια στιγμή να επιλέξω το τελευταίο».

Σήμερα, ζούμε σε έναν κόσμο όπου η ελευθερία του τύπου δεν εκτιμάται από τους περισσότερους ηγέτες. Πολλοί δεν επικροτούν την ποικιλομορφία των απόψεων εάν προτρέπουν τα δυσάρεστα ερωτηματικά στο μυαλό των ανθρώπων.
Αυτό ισχύει τόσο μεταξύ ορισμένων ηγετών που εκλέχθηκαν με τις ψήφους του λαού τους και μεταξύ εκείνων που δεν εκλέχθηκαν. Αυτή τη στιγμή ισχύει για τους προέδρους στην Κίνα, όπου δεν υπάρχει πολυκομματική δημοκρατία, και στις ΗΠΑ, μία από τις μεγαλύτερες και πιο προηγμένες δημοκρατίες του κόσμου. Ο Πρόεδρος των ΗΠΑ Ντόναλντ Τράμπ ήταν ο πρώτος που επικρότησε την κίνηση του κινέζου προέδρου Xi Jingpin να άρει το όριο του αριθμού των θητειών που μπορεί να επανεκλεγεί ένας πρόεδρος, ανοίγοντας έτσι αποτελεσματικά το δρόμο για μια ισόβια θητεία. Δεν αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι, σε αντίθεση με τον Jefferson, ο Trump χτυπάει συνεχώς τον Τύπο, καταγγέλλοντάς τον για τη διάδοση «ψευδών ειδήσεων».
Στην Τουρκία, τα μέσα ενημέρωσης σίγουρα δεν απολαμβάνουν μια χρυσή εποχή. Δεν είναι σωστό να συνδέσουμε τη δίωξη και τη φυλάκιση των δημοσιογράφων αποκλειστικά με την τρέχουσα κατάσταση έκτακτης ανάγκης που επιβλήθηκε μετά την απόπειρα πραξικοπήματος του Ιουλίου 2016. Ήταν πάντα ένα πρόβλημα. Ειδικά από την άποψη του δικαιώματος του λαού να γνωρίζει, η έλλειψη διαφορετικών απόψεων και η έλλειψη ποικίλων ειδησεογραφικών προσεγγίσεων στα γεγονότα καθιστούν σταδιακά τα μέσα ενημέρωσης όλο και πιο μονολιθικά. Η έλλειψη ελευθερίας του Τύπου καθίσταται αναπόφευκτα πρόβλημα δημοκρατίας.
Η Hürriyet, που σημαίνει «ελευθερία» στα τουρκικά, είναι εδώ και δεκαετίες η κυριότερη εφημερίδα στην Τουρκία. Αυτός ο Μάιος θα σηματοδοτήσει την 70η επέτειό της. Από τότε που αγοράστηκε το 1994, η Hürriyet θεωρείται η ναυαρχίδα του Doğan Media Group, το οποίο κατέχει επίσης το Hürriyet Daily News και δεκάδες επιχειρήσεις, όπως τηλεοπτικά κανάλια, εφημερίδες, ραδιοφωνικούς σταθμούς, ιστοτόπους και περιοδικά. Έχει επίσης θεωρηθεί ως ναυαρχίδα αναφοράς για τα υπόλοιπα τουρκικά μέσα μαζικής ενημέρωσης.
Τις πρώτες πρωινές ώρες της 22ας Μαρτίου ανακοινώθηκε επίσημα ότι οι συνομιλίες μεταξύ του Ομίλου Doğan και του ομίλου Demirören (που ήδη κατέχει τις εφημερίδες Milliyet και Vatan) προχωρούν σχετικά με την αγορά του Ομίλου Doğan Media στο σύνολό του.
Μέχρι στιγμής, οι δημοσιογράφοι της Hürriyet προσπάθησαν πάντα όσο το δυνατόν περισσότερο να εκπληρώσουν το δικαίωμα των ανθρώπων να γνωρίζουν. Η ελπίδα είναι ότι τόσο η Hürriyet όσο και τα τουρκικά μέσα ενημέρωσης στο σύνολό τους θα απολαμβάνουν μεγαλύτερη ελευθερία και ποικιλομορφία στο μέλλον.
Πηγη
Και βεβαια.δεν περιμενουμε ειδικα σε σχεση με την Ελλαδα ουτε η χουριετ να εβγαζε αντικειμενικες ειδησεις..ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΒΓΑΖΕ...ΑΛΛΑ..ηταν η μονη εφημεριδα που μεχρι τωρα ασκουσε μια ας πουμε κριτικη στον ενρτογαν.
Σκεφτητε,τωρα που περασε στα χερια ΦΙΛΟΥ του ερντογαν...και κανενα πλεον ΜΜΕ δεν ειναι σε μη φιλοκυβερνητικα χερια..τι ειδησεις θα βγαζουν.
Ξερουμε,οτι τα ΜΜΕ ειναι η ΕΞΟΥΣΙΑ.
Ειναι δε,φοβερο το γεγονος...ποσοι δημοσιοαγραφοι τουρκοι εχουν φυλακιστει,επειδη ασκησαν κριτικη στον Ερντογαν.Και οχι μονο δημοσιογραφοι.Εδω και τουρκαλα τραγουδιστρια καταδικασαν σε φυλακιση..επειδη στα τραγουδια της..κατι ειπε..ουτε που καταλαβα τι...εναντια στον ενρτογαν.Υποσχομαι να βρω την ειδηση και να την βαλω.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-03-18 στις 23:56.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,416 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 02:48, 25-03-18:

Δικτάτορας-σουλτάνος "με τη βούλα", που λένε.

Το επιπρόσθετο πρόβλημα είναι οτι τον έχουμε γείτονα κι αυτό χρήζει ιδιαίτερης προσοχής και ψυχραιμίας από πλευράς της Ελλάδας.
Τελευταία ο πωπός του έχει παραπάρει αέρα και δεν χάνει ευκαιρία να πετάξει και το τσιτάτο του, πότε για την Αιγιαλίτιδα ζώνη, πότε για κάποιο νησί μας, πότε για την ετοιμότητα των τουρκικών δυνάμεων για επιστράτευση...και πάει λέγοντας.
Άκρως προκλητικός, δεν παύει και δεν διστάζει να τα βάζει με όλους και με όλα σε κάθε δημόσια ομιλία του.

Αναρωτιέμαι αν στ'αλήθεια όσα λέει τα εννοεί, ή το κάνει για να αποκομίσει όσα περισσότερα οφέλη μπορεί στα πλαίσια του αλισβερισιού με σύμμαχους κι εχθρούς (μη ξενάμε οτι η Τουρκία φημίζεται σα λαός και για τα παζάρια του).
Πάντως σίγουρα η ανάμειξη της Τουρκίας στον πόλεμο της Συρίας ήταν ένας παράγοντας που έπαιξε και θα συνεχίζει να παίζει ρόλο στην εξέλιξη των πραγμάτων.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikonk
Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 11:15, 25-03-18:

Χμμμμμ το πες και το κανες , πρέπει να σε προσέχουμε Έφη

Ερχόμαστε στο θέμα που άνοιξες για τον Σουλτάνο απέναντι.
Για να μην επαναλάβω αυτά που έγραψα στο δικό μου ποστ θα πω με λίγα λόγια την γνώμη μου για την γείτονα. Αυτά είναι δικές μου εκτιμήσεις και συμπεράσματα που έβγαλα μέσα από τα γεγονότα. Μπορεί να είναι λάθος. Άλλωστε εδώ δεν είμαστε Τουρκία λειτουργούμε δημοκρατικά.

Αυτή την στιγμή η Τουρκία έχει αποδυναμωθεί σε όλους του τομείς και βρίσκεται στο χειρότερο σημείο της νεώτερης ιστορίας της.
Στο εσωτερικό μετά το πραξικόπημα οι διώξεις ήταν τεράστιες σε αστυνομία , δημοσίους υπαλλήλους , δικαστές και τέλος στο στράτευμα το οποίο είναι αυτό που μας καίει περισσότερο , έδιωξε τεράστιο αριθμό στρατιωτικών του αντιπάλων.
Ο Σουλτάνος έχει καταφέρει να βάλει στο εξωτερικό απέναντι του μια ομάδα κρατών που οι περισσότερες είναι ισχυρές με αποτέλεσμα να τον βουλιάζουν σιγά σιγά οικονομικά, η Τουρκική λίρα βυθίζεται κανονικά ταυτόχρονα και η οικονομία, παρά την προσπάθεια του Σουλτάνου να τις στηρίξει.
Πριν λίγες μέρες απείλησε το Ισραήλ ότι θα φτάσει μέχρι την Ιερουσαλήμ. Χαχαχαχα ασφαλώς και οι πέτρες γνωρίζουν ότι η μισή Αμερική ελέγχεται από το Ισραήλ , δεν κατάφερε κανένας στην περιοχή να το πλήξει και ας είναι δίκαιο , πάντα κατά την γνώμη , το αίτημα των Παλαιστινίων για ίδρυση δικού τους κράτους, μια πληγή που δύσκολα θα κλείσει.
Στην πρόσφατη ιστορία έχουμε δει ποτέ την Αμερική (η οποία σκίζεται πάντα για το διεθνές δίκαιο χαχαχα), να στρέφεται εναντίον του Ισραήλ;;
Το ξαφνικό δε φλερτ με την Κύπρο πολλών μεγάλων δυνάμεων (που οι ίδιοι πούλησαν πριν 44 χρόνια) τώρα ξαφνικά, μόνο σε σκέψεις μπορεί να με βάλει.
Ας αφήσουμε λοιπόν τον Σουλτάνο να δημιουργεί συνεχώς εντός και εκτός Τουρκίας εχθρούς και θα είναι μόνο προς όφελος μας. Μου θυμίζει το φοβισμένο ζώο που συνεχώς βρυχάται για να καλύψει τις αδυναμίες του.
Όσο για την Τουρκία πιστεύω πως σε κάποια συρτάρια υπάρχει ήδη το σχέδιο διχοτόμησης της με την δημιουργία Κουρδικού κράτους (δίκαιο κατ΄εμέ) με πληθυσμό πάνω από 22 εκατομμύρια μόνο εντός Τουρκίας εκτός αυτών που υπάρχουν στα όμορα κράτη.
Επειδή όμως βρίσκομαι σε ένα φόρουμ και κάποια από τα γραφόμενα μου μπορεί να παραπέμψει κάποιους σε λάθος μονοπάτια , γράφω κλείνοντας τα εξής.
Δεν είμαι κόκκινος, μαύρος, πράσινος ή μπλε. είμαι Έλληνας που αγαπά πάνω απ΄όλα την πατρίδα του αλλά ταυτόχρονα αγαπώ και σέβομαι όλους τους λαούς , μαύρους , άσπρους , κίτρινους με ότι αυτό συνεπάγεται και για να το πω απλούστερα,σέβομαι την κάθε ζωή.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 12:50, 25-03-18:

Και σκεφτήκαμε ποτέ πως η τακτική που ακολουθεί ο Ερντογάν είναι κάποιο ύπουλο παιχνίδι εκ μέρους των ΗΠΑ ?Ερχόμαστε να σώσουμε τα πετρέλαια από τον κακό Τούρκο,στρογγυλοκαθόμαστε στην περιοχή,τα βρίσκουμε (δήθεν) με το Τούρκο,του δίνουμε και ό,τι θέλει κάτω από το τραπέζι και άσε τους δημοκράτες Έλληνες θα τραβάνε τα μαλλιά τους και να κλαίνε τα παιδιά τους.Ποιοί είμαστε μωρέ εμείς ?Εδώ οι νότιοι μας λένε Βούλγαρους,οι Σκοπιανοί μας διεκδικούν ,οι Τούρκοι θέλουν τη Θράκη,οι Αλβανοί την Ήπειρο,σε λίγο θα θέλω διαβατήριο να πάω στο σπίτι μου.Εχουμε χώρα εμείς?Πάντως εσείς εκεί κάτω σίγουρα είστε στην Ελλάδα,εδώ δεν μας σώζει ούτε η καταγωγή μας από την Τουρκία.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

Ο Νίκωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 6 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ανάβυσσος (Αττική). Έχει γράψει 659 μηνύματα.

O nikonk έγραψε στις 13:11, 25-03-18:

Και σκεφτήκαμε ποτέ πως η τακτική που ακολουθεί ο Ερντογάν είναι κάποιο ύπουλο παιχνίδι εκ μέρους των ΗΠΑ ?
Όλα είναι πιθανά Ολυμπία μου , η Αμερική δεν μας έχει αποδείξει ότι είναι με το δίκαιο , αλλά με το συμφέρον της. Όπως άλλωστε όλες οι ισχυρές δυνάμεις. Όλα τα σενάρια είναι πιθανά , εμείς απλά παρατηρούμε και κάνουμε ικασίες.

Εδώ οι νότιοι μας λένε Βούλγαρους,
Αυτά Ολυμπία μου τα λένε κάποιοι ανεγκέφαλοι οπαδοί , που βάζουν την ομάδα τους πάνω από την πατρίδα τους. Εγώ από μικρός έλεγα ότι είμαι Ολυμπιακός , βέβαια μόνο στα χαρτιά αφού δεν έχω πάει ποτέ στο γήπεδο.
Θα πω τον Μακεδόνα φίλαθλο (ΠΑΟΚ,ΑΡΗΣ,ΗΡΑΚΛΗΣ) Βούλγαρο και θα ακυρώσω την ιστορία της Μακεδονίας για χάρη του Ολυμπιακού;;;;
Νομίζω πως ακόμα και αν ήμουν φίλος του Ολυμπιακού που πήγαινε στους αγώνες ποδοσφαίρου δεν θα το τολμούσα.

οι Σκοπιανοί μας διεκδικούν ,οι Τούρκοι θέλουν τη Θράκη,οι Αλβανοί την Ήπειρο,σε λίγο θα θέλω διαβατήριο να πάω στο σπίτι μου
Αν ρίξεις μια απλή ματιά στο χάρτη της περιοχής θα δεις τι ωραίο οικόπεδο έχουμε. Ευάερο , ευήλιο με φοβερές ομορφιές που τις ζηλεύουν οι πάντες.

Εχουμε χώρα εμείς
Αυτό δεν ήταν ένα τεράστιο μείον της φυλής μας;;; Δεν βάζουμε μπροστά το συμφέρον της χώρας αλλά το συμφέρον του κόμματος. Χωρίς να θεωρηθεί εγωιστικό νομίζω θα είχαμε διαπρέψει αν είμασταν μονοιασμένοι
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:07, 25-03-18:

Θα αλλάξω λίγο το θέμα εν τάχει.Ρώτησα κάποτε την Ολλανδέζα φίλη μου αν ό Έρασμος ήταν Ολλανδός.Και βέβαια μου απάντησε.Μα τι λες τώρα ,αντέτεινα,αφού ήταν Γνήσιος Γερμανός κι εσείς τον οικειοποιηθήκατε.Τι μου λές τώρα ,φώναξε,αν ειπωθεί κάτι τέτοιο θα γίνει πόλεμος,,που είναι γραμμένο!!Στον τάφο της Βεργίνας της απάντησα εκεί που σε πήγα τόσες φορές.Αλλά ευτυχώς εσείς εκτός από τα πόλντερ ,τις αγελάδες και τις τουλίπες δεν έχετε κάτι άλλο για να το ζηλεύουν πολλοί και να το διεκδικούν.Ζείτε ειρηνικά,αναπτύσσεστε και δεν φοβάστε κανένα,μόνο τη θάλασσα μήπως και γίνει καμιά πλημμύρα.
Και τότε κατάλαβε .
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 17:09, 25-03-18:

Μα τι λες τώρα ,αντέτεινα,αφού ήταν Γνήσιος Γερμανός κι εσείς τον οικειοποιηθήκατε
Προφανώς της το είπες για να δεις την αντίδρασή της γιατί άλλαζες την καταγωγή του;;;
Αλλά ευτυχώς εσείς εκτός από τα πόλντερ ,τις αγελάδες και τις τουλίπες δεν έχετε κάτι άλλο
Έχω περάσει σχεδόν όλη την Ολλανδία με αυτοκίνητο. Δεν θα ξεχάσω σχεδόν όλη την διαδρομή στην εθνική οδό την μυρωδιά της κοπριάς και το μονότονο της διαδρομής.
Κάτι ακόμα.
Όταν σταματήσαμε σε κάποια σημεία για φωτογραφίες, ήρθαν δίπλα μας πρωί, χωρίς καμία προφύλαξη, να μας πουλήσουν ναρκωτικά μέσα σε κουτάκια από σπίρτα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Thanasis46
Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 18:14, 25-03-18:

Ή θα κάνουν την μεγάλη Τουρκία ή δεν θα υπάρχουν- λέει. Ρε μ’ έναν τρελό που μπλέξαμε…
Παράθεση

Nelliel

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 264 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 19:54, 25-03-18:

Γιατι κανεις δεν μιλαει για την γενοκτονια και τον διωγμο που υποκεινται οι κουρδοι απο τον Ερντογαν; Τωρα στελνουν στρατο σε αλλη μια πολη στην Συρια και στο Ιρακ για να τις "καθαρισει" απο τους "τρομοκρατες". Τους κουρδους δηλαδη που θελουν την αυτονομια τους. Ο Ερντογαν δεν ειναι τρελος και δεν πρεπει να τον βλεπουμε ως τρελο γιατι δεν θα τον παρουμε στα σοβαρα οταν ερθει η στιγμη, η οποια πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι και πολυ μακρια.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:05, 25-03-18:

Αν θυμαμαι καλα Νικωνα,αυτη την ειδηση ειχες βαλει χτες;
Νέες απειλές Ερντογάν: «Αν χρειαστεί θα πάρουμε ζωές για να οικοδομήσουμε τη μεγάλη Τουρκία. Θα τα καταφέρουμε ή θα σκοτωθούμε!» Τόνισε ότι δεν μπλοφάρει...

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/nees-a...a-skotothoyme/
Αν ναι,οντως ετσι ειναι.Ολα τα σαιτ το εχουν,επισης το ειδαμε και ζωντανα στην τιβι.
Λοιπον,οι περισσοτεροι διεθνολογοι,παντα στους σοβαρους αναφερομαι,λενε οτι...οταν ο ερντογαν ειναι στριμωχμενος στο εσωτερικο,κανει ακριβως αυτο.Βρισκει εχθρους στο εξωτερικο,και καλα τους κατατρεχουν ενα πραγμα,για εσωτερικη καταναλωση.Και για ανεβαινει δημοσκοπικα.
Το ζητημα ομως ειναι,αν παραστριμωχτει,μηπως κανει το μεγαλο βημα και μας επιτεθει;Καποιοι λενε οτι ακομα και σε πολεμο προτιμαει να παει,απο το να χασει στις εκλογες.Μην ξεχναμε δε,οτι σχετικα προσφατα,ειχε ξεσπασει σκανδαλο για οφ σορ εταιρια του γαμπρου του νομιζω...και βεβαια ΟΛΟΙ ξερουν ποσο παμπλουτος ειναι,και ολοι γνωριζουν οτι κανει παρανομιες και ειναι μπλεγμενος σε σκανδαλα,αλλα ποιος στην Τουρκια τολμαει να το πει;

Σημερα εβλεπα οτι 2000 τουρκοι,απο την ημερα που ξεκινησε τις φυλακισεις και διωξεις,μετα το πραξικοπημα(που πααααααααρα πολυ τον βολεψε),εχουν ερθει ελλαδα και εχουν ζητησει ασυλο.
Προσφατα ειδαμε μια μανα με τα παιδια της,δασκαλα στο επαγγελμα,να πνιγεται στα νερα του Εβρου,για να ξεφυγουν απο το καθεστως του ερντογαν.

Το χειροτερο ειναι οτι αρκετοι διεθνολογοι ,ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ...ευτυχως,λενε οτι το ζητημα δεν ειναι αν θα κανει κινηση εναντιον μας ο ακατανομαστος,αλλα το ΠΟΤΕ θα την κανει.
Και βεβαια παλι ειδικοι λενε οτι....ενας πυροβολισμος να πεσει στο αιγαιο,εχουμε καταστραφει οικονομικα.Ποια ειναι η βαρια βιομηχανια αμς;Ο τουρισμος βεβαια.Ποιος τουριστας θα ερθει ελλαδα,καλα για αιγαιο δεν το συζηταμε,αν γινει κατι;Εχουμε καταστραφει λεμε...ειμαστε που ειμαστε,αν γινει και αυτο,χαθηκαμε.
Για μενα ειναι δεδομενο οτι εμεις πρεπει να ειμαστε ψυχραιμοι.
Εννοειται,χωρις εδαφικες υποχωρησεις.Αλλα ψυχραιμοι.

Ρε παιδια,με πλακα το ξεκινησαμε,τουλαχιστον εγω πλακα εκανα,οταν ελεγα για πολεμο με τουρκια,ομως τελικα...τιποτα σε αυτη τη ζωη δεν αποκλειεται.Σαμπως καθε φορα που γινεται ενας πολεμος,σε εκεινα τα χρονια,το φανταζοντουσαν οι ανθρωποι τοτε;

Εγω πλεον τιποτε δεν αποκλειω.Ο ανθρωπος ειναι τοσο εξουσιολαγνος,που αν πιστεψει οτι θα χασει τηνε ξουσια,η για οτιδηποτε αλλο,πχ για ελεγχο του Αιγαιου,με ολες τις πηγες ενεργειας βεβαια...ναι,δεν θα εχει προβλημα να ακνει πολεμο.Διοτι τοτε,οντως θα ειναι σουλτανος,εφοσον ο ελεγχος του θα φτανει μεχρι την Ιταλια.

Παρεπιπτοντως,αν μας καταλαβει..να ξερετε αυτο το θεμα ...θα γινει αορατο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 25-03-18 στις 20:12.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:28, 25-03-18:

Ο Ερντογαν δεν ειναι τρελος και δεν πρεπει να τον βλεπουμε ως τρελο γιατι δεν θα τον παρουμε στα σοβαρα οταν ερθει η στιγμη, η οποια πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι και πολυ μακρια.
Αναλογως τι εννοει ο καθενας τρελλος.Τρελλος με την εννοια της σχιζοφρενειας προφανως δεν ειναι.
Τρελλος ομως ειναι.Διοτι αν ηταν πραγματικα εξυπνος και λογικος,δεν θα εβαζε την εξουσιολαγνεια του επανω απο τις ζωες τοσων ανθρωπων,και την καταστροφη της ιδιας του της χωρας,διοτι καθολου δεν ξερουμε που θα καταληξει ολη αυτη η συμπεριφορα του.
Το σιγουρο ειναι οτι προς το παρων,Η ΤΟΥΡΚΙΑ βυθιζεται οικονομικα,ΚΑΙ λογω μεγαλης πτωσης του τουρισμου.Η οποια ξεκινησε απο τα τρομοκρατικα χτυπηματα,αλλα αν εμπλακει σε πολεμο μαζι μας...σαφως ουτε εκει θα πηγαινουν.Αντιθετα εμεις τουριστικα παμε παρα πολυ καλα,διοτι αυτοι που ηθελαν αιγαιο και πηγαιναν τουρκια,τωρ ερχονται εδω.Ομως αυτα....ΑΝ ΔΕΝ ΠΕΣΕΙ ΠΥΡΟΒΟΛΙΣΜΟΣ.

Ενας μη τρελλος,βλεπει το μελλον...και οχι το συντομο παρων.
Και παντα παιζει και το ενδεχομενο να εχει το τελος του κανταφι.Δεν το λεω εγω,αλλα ειδικοι επι αυτων των θεματων.Αρα...ειναι τρελλος.
Και οι τρελλοι,ειναι οι πιο επικινδυνοι.Εγω οταν λεω τρελλος,δεν το λεω καθυσηχαστικα,και νομιζω ολοι εμεις που γραφουμε εδω,αλλα ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
Γιατι κανεις δεν μιλαει για την γενοκτονια και τον διωγμο που υποκεινται οι κουρδοι απο τον Ερντογαν; Τωρα στελνουν στρατο σε αλλη μια πολη στην Συρια και στο Ιρακ για να τις "καθαρισει" απο τους "τρομοκρατες". Τους κουρδους δηλαδη που θελουν την αυτονομια τους.
Και για την κυπρο βεβαια ναι;
Λοιπον,την απαντηση την ξερεις βεβαια.
Διοτι συμμαχοι δεν ειναι κανενας απο τους μεγαλους με κανεναν.Μονο απο τα οικονομικα συμφερονται,κανουν κινησεις.
Σε ενδεχομενο πολεμο με τουρκια,τιποτα δεν ειναι σιγουρο.
Μα τιποτα ομως.Γιατι οχι να τα βρουνε,αν τους δωσει μεριδιο;Και αστε την ελλαδα να πνιγεται.Μπορει βεβαια και να μην γινει ετσι.Δεν ειμαι τοσο γνωστης για να ξερω τι μπορει να γινει.Ομως ολα τα ενδεχομενα παιζουν και το σιγουρο ειναι οτι δεν θα παρουν οι ''συμμαχοι'' το μερος του δικαιου,αλλα το μερος των συμφεροντων τους.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,416 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:29, 25-03-18:

Και για την κυπρο βεβαια ναι;
Λοιπον,την απαντηση την ξερεις βεβαια.
Διοτι συμμαχοι δεν ειναι κανενας απο τους μεγαλους με κανεναν.Μονο απο τα οικονομικα συμφερονται,κανουν κινησεις.
Σε ενδεχομενο πολεμο με τουρκια,τιποτα δεν ειναι σιγουρο.
Μα τιποτα ομως.Γιατι οχι να τα βρουνε,αν τους δωσει μεριδιο;Και αστε την ελλαδα να πνιγεται.Μπορει βεβαια και να μην γινει ετσι.Δεν ειμαι τοσο γνωστης για να ξερω τι μπορει να γινει.Ομως ολα τα ενδεχομενα παιζουν και το σιγουρο ειναι οτι δεν θα παρουν οι ''συμμαχοι'' το μερος του δικαιου,αλλα το μερος των συμφεροντων τους.
Αυτό ξαναπές το! Η ιστορία βρίθει από τέτοια παραδείγματα.
Με το θέμα της Κύπρου το πιο πρόσφατο, αλλά και κανα αιώνα πριν, με τη Μικρασιατική καταστροφή, χαρακτηριστικό παράδειγμα.
Ενας μη τρελλος,βλεπει το μελλον...και οχι το συντομο παρων.
Και παντα παιζει και το ενδεχομενο να εχει το τελος του κανταφι.Δεν το λεω εγω,αλλα ειδικοι επι αυτων των θεματων.Αρα...ειναι τρελλος.
Και οι τρελλοι,ειναι οι πιο επικινδυνοι.Εγω οταν λεω τρελλος,δεν το λεω καθυσηχαστικα,και νομιζω ολοι εμεις που γραφουμε εδω,αλλα ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ.
Ισχύει. Δεν εννοούμε το "τρελλός" με την έννοια του "γραφικός", όπου ενδεχομένος να είναι και συμπαθής σε διάφορες περιπτώσεις.
Εννοούμε "παράφρων". Κι όταν έχεις έναν παράφρονα που παίρνει όλες τις εξουσίες στα χέρια του, δεν έχεις περιθώρια να υποτιμάς τον κίνδυνο, αγνοώντας τον. Έτσι κάπως δεν έγινε και με τον Χίτλερ, που οι αρχικά οι αντιδράσεις ήταν χαλαρές, μέχρι που έφτασε πια να είναι πολύ αργά;
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:48, 25-03-18:

Σαφώς υπάρχει γενοκτονία των Κούρδων και παλαιότερα των Αρμενίων , των Ποντίων και των Ελλήνων. Ισως για τον λόγο ότι η Αμερική άρχισε να τους εξοπλίζει τους Κούρδους να είναι ή για να καταφέρουν να αυτονομηθούν και να κάνουν το δικό τους κράτος ή με την ενέργεια τους αυτή ήθελαν να δώσουν άλλοθι στον Ερντογάν για να ξεκινήσει εκκαθαριστικές επιχειρήσεις στην βόρεια Συρία και επεκτείνοντας τα σύνορα της Τουρκίας προς νότο. Εμείς απλά είμαστε παρατηρητές και ο καθένας κάνει εκτίμηση σύμφωνα μ΄αυτά που βλέπει χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είναι σωστό.
Ο Γκιουλέν πριν λίγες μέρες έφτασε στο σημείο να απειλήσει το 6ο στόλο των Αμερικανών , ευθέως. Αν όλα αυτά δεν είναι αλαζονεία εκ μέρους των Τούρκων, τι είναι;;
Όλοι ξέρουμε την στρατιωτική και τεχνολογική δύναμη που έχουν οι Αμερικανοί ικανή να συντρίψουν από αέρος τον στρατό της Τουρκίας αν έρθουν σε αντιπαράθεση χωρίς να χάσουν ούτε ένα δικό τους στρατιώτη. Ενάμισι μήνα βομβάρδιζαν την Βαγδάτη από τον στόλο τους χωρίς να έχουν κατεβάσει έναν στρατιώτη στο Ιράκ. Απλά όταν ήθελαν να βγάλουν από την μέση τον Χουσείν , έπρεπε να επέμβουν από εδάφους.
Για μένα λοιπόν ο Ερντογαν είναι παλαβός και αλαζόνας που μπορεί λόγω αυτών των χαρακτηριστικών του να μας δημιουργήσει προβλήματα, αλλά θέλω να πιστεύω πως γρήγορα θα έχει περάσει στην ιστορία.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:57, 25-03-18:

Σημερα εβλεπα οτι 2000 τουρκοι,απο την ημερα που ξεκινησε τις φυλακισεις και διωξεις,μετα το πραξικοπημα(που πααααααααρα πολυ τον βολεψε),
Ασφαλώς και τον βόλεψε Έφη μου σε σημείο να υποψιάζομαι προβοκάτσια , για να καθαρίσει την Τουρκία από αντιπάλους που μόνο δικτατορίες θα έκαναν
Εκείνο το βράδυ έμεινα άγρυπνος παρακολουθώντας τις εξελίξεις στην Τουρκία. Κατάφερε υποτίθεται να βγάλει τον κόσμο στο δρόμο από ένα κινητό τηλέφωνο. Οι δε κομάντος που πήγαν για να τον σκοτώσουν δεν το κατάφεραν παρότι έφθασαν στο ξενοδοχείο του.
Όλο αυτό το σκηνικό εμένα κάπου μου μυρίζει άσχημα.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 22:10, 25-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Thanasis46
Ή θα κάνουν την μεγάλη Τουρκία ή δεν θα υπάρχουν- λέει. Ρε μ’ έναν τρελό που μπλέξαμε…
Θανάση μου αγόρι μου που είσαι;; Επιτέλους μια δεύτερη αντρική παρουσία στο φόρουμ.
Ας ελπίσουμε Θανάση ότι θα γίνει το δεύτερο που λες και δεν εννοώ να καταστραφεί ο λαός τους που δεν φταίει τουλάχιστον το μεγαλύτερο ποσοστό σε τίποτα , αλλά να καταστραφούν όλοι αυτοί οι παλαβοί που κυβερνούν την γείτονα.
Παράθεση

dpa2007 (Τάσος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dpa2007
Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

O dpa2007 έγραψε στις 23:34, 25-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Δικτάτορας-σουλτάνος "με τη βούλα", που λένε.

Το επιπρόσθετο πρόβλημα είναι οτι τον έχουμε γείτονα κι αυτό χρήζει ιδιαίτερης προσοχής και ψυχραιμίας από πλευράς της Ελλάδας.
Τελευταία ο πωπός του έχει παραπάρει αέρα και δεν χάνει ευκαιρία να πετάξει και το τσιτάτο του, πότε για την Αιγιαλίτιδα ζώνη, πότε για κάποιο νησί μας, πότε για την ετοιμότητα των τουρκικών δυνάμεων για επιστράτευση...και πάει λέγοντας.
Άκρως προκλητικός, δεν παύει και δεν διστάζει να τα βάζει με όλους και με όλα σε κάθε δημόσια ομιλία του.

Αναρωτιέμαι αν στ'αλήθεια όσα λέει τα εννοεί, ή το κάνει για να αποκομίσει όσα περισσότερα οφέλη μπορεί στα πλαίσια του αλισβερισιού με σύμμαχους κι εχθρούς (μη ξενάμε οτι η Τουρκία φημίζεται σα λαός και για τα παζάρια του).
Πάντως σίγουρα η ανάμειξη της Τουρκίας στον πόλεμο της Συρίας ήταν ένας παράγοντας που έπαιξε και θα συνεχίζει να παίζει ρόλο στην εξέλιξη των πραγμάτων.
Ο Ερντογάν προφανώς και τα εννοεί.
Σκέψου τα οφέλη για την Τουρκία αν κάποια σημεία της Ελληνικής ΑΟΖ π.χ. Καστελόριζο "διευθετηθούν" διαφορετικά.
Στο μπλογκ του Νίκου Λυγερού μπορεί να βρει κανείς μια εκτίμηση για την αξία των κοιτασμάτων της Ελλάδας(κάτω δεξιά).
http://elliniki-aoz.blogspot.gr/
Όλοι είδαμε τι έγινε στην ΑΟΖ της Κύπρου και ένας θεός γνωρίζει πως θα εξελιχθεί η κατάσταση.
Επίσης μην ξεχνάμε πως η Τουρκία διαθέτει τον δεύτερο μεγαλύτερο στρατό στο ΝΑΤΟ.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 08:29, 26-03-18:

Θα έλεγα με λίγα λόγια να παρακαλάμε να επιτεθεί στο Ισραήλ σύμφωνα με τις απειλές του για να καταλάβει την Ιερουσαλήμ. Εκεί θα αρχίσει το γέλιο για μας και το κλάμα για την Τουρκία.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 11:17, 26-03-18:

Αντί να γράψω Γιλντιρίμ σε προηγούμενο ποστ, έγραψα Γκιουλέν που είναι εχθρός του Ερντογάν. Είπαμε κεκτημένη ταχύτητα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 26-03-18 στις 11:34.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 12:29, 26-03-18:

Επτά φοιτητές του πανεπιστημίου της Κωνσταντινούπολης συνελήφθησαν σήμερα στην Τουρκία, καθώς χαρακτηρίστηκαν «τρομοκράτες» από τον πρόεδρο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.
Οι φοιτητές είχαν δηλώσει δημοσίως την αντίθεσή τους στη στρατιωτική επιχείρηση «Κλαδί Ελιάς», η οποία αποσκοπούσε στην εκκαθάριση του κουρδικού θύλακα στο Αφρίν της Συρίας.
Οι φοιτητές είχαν αναρτήσει πανό με αντιπολεμικά συνθήματα.
Οι αστυνομικοί εισέβαλαν δια της βίας στους κοιτώνες του πανεπιστημίου και συνέλαβαν τους φοιτητές.
naftemporiki.gr με πληροφορίες από ΑΜΠΕ, Γαλλικό Πρακτορείο

Η δημοκρατία σε όλο της το μεγαλείο και κουβεντιάζουν να βάλουν αυτή την χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 26-03-18 στις 21:27.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 19:35, 26-03-18:

Μία λεπτομέρεια που κρύβει μια σημαντική αποκάλυψη για τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν. Ο πρόεδρος της Τουρκίας βρίσκεται στη Βάρνα, όπου είναι σε εξέλιξη η σύνοδος Ευρωπαϊκής Ένωσης – Τουρκίας, με τους Ντόναλντ Τουσκ, Ζαν Κλοντ Γιούνκερ και παρουσία του πρωθυπουργού της Βουλγαρίας Μπόικο Μπορίσοφ.
Με αφορμή την παρουσία του στη Βάρνα, βουλγάρικη εφημερίδα ερεύνησε τον λόγο που ο Ερντογάν μετέβη με δύο αεροπλάνα. Όπως γράφει, αυτό είναι συνηθισμένο, διότι φοβάται πως θα τον δηλητηριάσουν στα ταξίδια του. Έτσι, στο δεύτερο αεροσκάφος μεταφέρει ειδική ομάδα δοκιμαστών φαγητών, που δοκιμάζει όποιο φαγητό σερβίρεται στον πρόεδρο της Τουρκίας!

Newsit.gr
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 26-03-18 στις 21:31.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:27, 26-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από nikonk
Θα έλεγα με λίγα λόγια να παρακαλάμε να επιτεθεί στο Ισραήλ σύμφωνα με τις απειλές του για να καταλάβει την Ιερουσαλήμ. Εκεί θα αρχίσει το γέλιο για μας και το κλάμα για την Τουρκία.
Νικωνα μου,εγω δνε παρακαλαω να επιτεθει στο Ισραηλ.Καταρχην αποκλειεται να το κανει.Αλλα σαφως δεν παρακαλαω κατι τετοιο.Καταρχην....κανεναν δεν συμφερει αυτο.Μια περιοχη διπλα μας στις φλογες.ΟΛΟΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ.Ομως..κυριως δεν θα το παρακαλαγα..
Διοτι μανουλες θα κλαψουν και απο την μια μερια,και απο την αλλη.
Διοτι δεν ευχομαι να πεθανει κανενας,δεν ευχομαι κανεναν πολεμο στην γη.Ουτε να καταστραφει ενας λαος.
Εγω ευχομαι...απλα να λεονταριζει,οπως ειναι μαλλον αυτο που κανει,για να παρει διαφορα καλουδια απο την ΕΕ.
Ή ΝΑ ΣΥΝΕΤΙΣΤΕΙ.Να παρακαλαω ομως να επιτεθει στο Ισραηλ;Αυτο μονο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟ ΘΑ ΦΕΡΕΙ.Απλα για να την παθει ο ερντιγαν και ενας λαος,που δνε φταινε ολοι;Εκδικητικο μου ακουγεται.
Πιστευω το μαλλον αστοχαστα το εγραψες.

Μία λεπτομέρεια που κρύβει μια σημαντική αποκάλυψη για τον Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν. Ο πρόεδρος της Τουρκίας βρίσκεται στη Βάρνα, όπου είναι σε εξέλιξη η σύνοδος Ευρωπαϊκής Ένωσης – Τουρκίας, με τους Ντόναλντ Τουσκ, Ζαν Κλοντ Γιούνκερ και παρουσία του πρωθυπουργού της Βουλγαρίας Μπόικο Μπορίσοφ.
Με αφορμή την παρουσία του στη Βάρνα, βουλγάρικη εφημερίδα ερεύνησε τον λόγο που ο Ερντογάν μετέβη με δύο αεροπλάνα. Όπως γράφει, αυτό είναι συνηθισμένο, διότι φοβάται πως θα τον δηλητηριάσουν στα ταξίδια του. Έτσι, στο δεύτερο αεροσκάφος μεταφέρει ειδική ομάδα δοκιμαστών φαγητών, που δοκιμάζει όποιο φαγητό σερβίρεται στον πρόεδρο της Τουρκίας!
Οτιδηποτε δνε βλεπω σε πηγη,δεν το θεωρω αξιοπιστο.Οχι οτι δεν ειναι πθανον,αλλα θα ξαναπαρακαλεσω...να μπαινουν πηγες.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:34, 26-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Νικωνα μου,εγω δνε παρακαλαω να επιτεθει στο Ισραηλ.Καταρχην αποκλειεται να το κανει.Αλλα σαφως δεν παρακαλαω κατι τετοιο.Καταρχην....κανεναν δεν συμφερει αυτο.Μια περιοχη διπλα μας στις φλογες.ΟΛΟΙ ΘΑ ΧΑΣΟΥΜΕ.Ομως..κυριως δεν θα το παρακαλαγα..
Διοτι μανουλες θα κλαψουν και απο την μια μερια,και απο την αλλη.
Διοτι δεν ευχομαι να πεθανει κανενας,δεν ευχομαι κανεναν πολεμο στην γη.Ουτε να καταστραφει ενας λαος.
Εγω ευχομαι...απλα να λεονταριζει,οπως ειναι μαλλον αυτο που κανει,για να παρει διαφορα καλουδια απο την ΕΕ.
Ή ΝΑ ΣΥΝΕΤΙΣΤΕΙ.Να παρακαλαω ομως να επιτεθει στο Ισραηλ;Αυτο μονο ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟ ΘΑ ΦΕΡΕΙ.Απλα για να την παθει ο ερντιγαν και ενας λαος,που δνε φταινε ολοι;Εκδικητικο μου ακουγεται.
Πιστευω το μαλλον αστοχαστα το εγραψες.

Οτιδηποτε δνε βλεπω σε πηγη,δεν το θεωρω αξιοπιστο.Οχι οτι δεν ειναι πθανον,αλλα θα ξαναπαρακαλεσω...να μπαινουν πηγες.
Δεν πρόκειται να επιτεθεί στο Ισραήλ με τίποτα γιατί ξέρει τι τον περιμένει , αυτά τα λέει για εσωτερική κατανάλωση.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:46, 26-03-18:

Δεν πρόκειται να επιτεθεί στο Ισραήλ με τίποτα γιατί ξέρει τι τον περιμένει , αυτά τα λέει για εσωτερική κατανάλωση.
Αυτο ειναι δεδομενο.Δεν ειναι τοσο ηλιθιος.
Το ισραηλ εχει απιστευτο στρατο,και βεβαια και τους αμερικανους απο πισω.Θα αυτοκτονουσε αν επιτιθονταν στο ισραηλ.Δεν ειναι τοσο βλακας.Απλα ριχνει αδεια να πιασει γεματα.
Το θεμα ειναι,τι θα πιασει.Διοτι οι και καλα συμαχοι μας..ολο τον βριζουν,αλλα και ολο τους γλυφουν.Κακα τα ψεματα εχει δυναμη η τουρκια.Εδω ,πριν μερικο καιρο ηταν στα μαχαιρια με την Ρωσια,λογω της καταριψης του ρωσικου αεροπλανου απο τουρκους...και τωρα μεσα στα μελια ειναι.
ΒΡΩΜΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΛΕΜΕ.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:49, 26-03-18:

Αυτό ακριβώς φοβάται ο κύριος Ερντογάν Έφη μου και δεν θα το τολμήσει ακόμα και αν καταφέρει να διασχίσει όλη την Συρία και φτάσει στα σύνορα του Ισραήλ.

news247.gr Πόλεμος 6 ημερών

Δεν είμαι υπέρμαχος του Ισραήλ και την πολιτική που εφαρμόζει στο Παλαιστινιακό , όμως αυτό δεν με εμποδίζει να αναγνωρίζω την δύναμη του.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:51, 26-03-18:

Η δημοκρατία σε όλο της το μεγαλείο και κουβεντιάζουν να βάλουν αυτή την χώρα στην Ευρωπαϊκή Ένωση.
Συμφωνω απολυτα,οτι ετσι Οπως ειναι τωρα η τουρκια..δεν πρεπει να μπει στην ΕΕ.Ομως...θελουμε να μπει στην ΕΕ.Κια θελουμε να μπει,οταν μπορεσει να εχει τις προυποθεσεις να μπει.Αυτο προς το συμφερον μας θα ηταν.
Βεβαια...τωρα που το σκεφτομαι....ετσι οπως εχει γινει η ΕΕ....,σταχτυ στα ματια ειναι...αυτα που πρεσβευει.Μην γελιομαστε.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 26-03-18 στις 21:56.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:54, 26-03-18:

Αυτό ακριβώς φοβάται ο κύριος Ερντογάν Έφη μου και δεν θα το τολμήσει ακόμα και αν καταφέρει να διασχίσει όλη την Συρία και φτάσει στα σύνορα του Ισραήλ.

news247.gr Πόλεμος 6 ημερών

Δεν είμαι υπέρμαχος του Ισραήλ και την πολιτική που εφαρμόζει στο Παλαιστινιακό , όμως αυτό δεν με εμποδίζει να αναγνωρίζω την δύναμη του.
Αλλη συζητηση αυτη,αν θετε μπορω να ανοιξω θεμα και για αυτο...,απλα να πω επιγραμματικα οτι...το δικιο στην υποθεση ισραηλ/παλαιστινιων δεν ειναι τοσο απλη.Σαφως οι ισραηλινοι κανουν εγκληματα,οπως ομως και οι παλαιστινιοι...οταν μπαινουνσ ελεωφορεια και ανατιναζονται,σαφως πρεπει να αποκτησουν πατριδα..ΑΛΛΑ ,ΚΑΤΑΡΧΗΝ Η παλαιστινη ειναι δημιουργημα των ρωμαιων...ψαξτεοτ και θα δειτε τι λεω,και επισης..δνε ειναι δυνατον οι παλαιστινιοι ν διεκδικουν την ιερουσαλημ.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΕΜΕ.Η ιερουσαλημ ειναι εβραικη και οχι παλαιστινιακη.Μην πλατιασουμε πανω σε αυτο,απλα επειδη το εθεσες...το εγραψα...
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:56, 26-03-18:

Συμφωνω απολυτα,οτι ετσι ιπως ειναι τωρα η τουρκια..δεν πρεπει να μπει στην ΕΕ.Ομως...θελουμε να μπει στην ΕΕ.Κια θελουμε να μπει,οταν μπορεσει να εχει τις προυποθεσεις να μπει.Αυτο προς το συμφερον μας θα ηταν.
Βεβαια...τωρα που το σκεφτομαι....ετσι οπως εχει γινει η ΕΕ....,σταχτυ στα ματια ειναι...αυτα που πρεσβευει.Μην γελιομαστε.
Ας μην το ανοίξουμε κι αυτό το θέμα ,ξέρουμε σχεδόν όλοι ποιους εξυπηρετεί η ΕΕ . Τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια μιας και είμαστε και γατοφόρουμ
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 26-03-18:

Ας μην το ανοίξουμε κι αυτό το θέμα ,ξέρουμε σχεδόν όλοι ποιους εξυπηρετεί η ΕΕ . Τι κάνει νιαου νιαου στα κεραμίδια μιας και είμαστε και γατοφόρουμ
Και αυτο μπορουμε να το ανοιξουμε αν θετε...απλα σε αλλο θεμα...
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 22:05, 26-03-18:

Σαφως οι ισραηλινοι κανουν εγκληματα,οπως ομως και οι παλαιστινιοι
Εγώ Έφη μου είμαι με την Παλαιστίνια μάνα που χάνει το παιδί της , με το παιδί που χάνει τους γονείς του και η ψυχή του γεμίζει μίσος για τους Ισραηλινούς , δημιουργώντας έτσι νέους τρομοκράτες από μωρά.
Είμαι όμως και με την Ισραηλίτισσα μάνα που χάνει το παιδί της σε κάποια καφετέρια ή σε στάση λεωφορείου από βόμβα Παλαιστίνιου.
Ο πόνος της μάνας δεν έχει φυλή , είναι ίδιος.
Αν ήθελαν τόσα χρόνια οι μεγάλοι θα το είχαν λύσει , αλλά δεν ξέρουμε εμείς τι κρύβεται από πίσω.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 22:07, 26-03-18:

Και αυτο μπορουμε να το ανοιξουμε αν θετε...απλα σε αλλο θεμα...
Έφη, ζούμε, για να σ΄ακολουθούμε
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:16, 26-03-18:

Έφη, ζούμε, για να σ΄ακολουθούμε
Αχαχαχαχχαχαχα..με πεθανες τωρα!Μα μου αρεσει το χιουμορ σου!!!!
ΥΓ.Και εγω μαζι σου,στα προηγουμενα που εγραψες για ισραηλ και παλαιστινη.Απλα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.Εχει πολυ ζουμι αυτη η ιστορια.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 22:19, 26-03-18:

Αχαχαχαχχαχαχα..με πεθανες τωρα!Μα μου αρεσει το χιουμορ σου!!!!
ΥΓ.Και εγω μαζι σου,στα προηγουμενα που εγραψες για ισραηλ και παλαιστινη.Απλα δεν ειναι τοσο απλο το θεμα.Εχει πολυ ζουμι αυτη η ιστορια.
Προσπαθώ Έφη μου να αντιμετωπίζω με χιούμορ τα γεγονότα και τα καθημερινά προβλήματα, που ο καθένας μας έχει, γιατί διαφορετικά δεν βγαίνει.
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

Ο Thanasis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,770 μηνύματα.

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 21:30, 28-03-18:

Άλλο τρελός άλλο βλάκας. Ακριβώς επειδή τον θεωρούμε τρελό ανησυχούμε.

Γεια σου Νίκωνα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Thanasis46 : 28-03-18 στις 21:35.
Παράθεση

Thanasis46

Διακεκριμένο μέλος

O Thanasis46 Τα ζώα δεν είναι παιχνίδια! έγραψε στις 21:32, 28-03-18:

Ο Ερντογάν θα 'χει την τύχη του Καντάφι και του Σαντάμ!» Ο Γ. Κανελλάκης στην ΕΡΤ

https://youtu.be/S-jgBiHq_lE
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 10:24, 29-03-18:

Το επόμενο χτύπημα του Ερντογάν zougla.gr
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:27, 29-03-18:

Παντως ο Δημος Βερικιος στον Αλφα,και συνηθως μεσα πεφτει,εχει μια εμπειρια και καλες πηγες,λεει οτι ο Ερντογαν δεν υπαχρει καμια περιπτωση να τολμισει να την πεσει σε σημεια που ελεγχουν οι Αμερικανοι.Επειδη διαβαζω βιαστικα,απο οτι καταλαβα εκει που λενε για επομενο στοχο στην ζουγκλα,ειναι και αμερικανοι.Αν διαβασα σωστα....δεν το πολυπιστευω.
Το σιγουρο ομως,και που ελεγαν ολα τα καναλια,ειναι οτι η Τουρκια βυθιζεται οικονομικα.Η τουρκικη λυρα πεφτει συνεχως εναντι του δολαριου και του ευρω,μαλιστα τα δανεια που εχει ειναι σε ξενο νομισμα και οχι σε τουρκικη λυρα,αυξανεται δραματικα,επισης εχει ελθει πληθωρισμος και υπολογιζεται οτι αν παει ετσι το πραγμα,το καλοκαιρι θα πρεπει παλι να μπει στο Διεθνες νομισαμτικο ταμειο.
Η επιτυχια του ερντογαν,και για αυτο τον εβγαζαν ηταν οτι οταν πηρε την εξουσια,εκανε καποιες κινησεις και η τουρκια ειχε ανθησει οικονομικα.Τωρα κατρακυλαει.
Ξαναλεω,σε ολα τα καναλια παιζει αυτο.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 21:40, 29-03-18:

Παντως ο Δημος Βερικιος στον Αλφα,και συνηθως μεσα πεφτει,εχει μια εμπειρια και καλες πηγες,λεει οτι ο Ερντογαν δεν υπαχρει καμια περιπτωση να τολμισει να την πεσει σε σημεια που ελεγχουν οι Αμερικανοι.Επειδη διαβαζω βιαστικα,απο οτι καταλαβα εκει που λενε για επομενο στοχο στην ζουγκλα,ειναι και αμερικανοι.Αν διαβασα σωστα....δεν το πολυπιστευω.
Το σιγουρο ομως,και που ελεγαν ολα τα καναλια,ειναι οτι η Τουρκια βυθιζεται οικονομικα.Η τουρκικη λυρα πεφτει συνεχως εναντι του δολαριου και του ευρω,μαλιστα τα δανεια που εχει ειναι σε ξενο νομισμα και οχι σε τουρκικη λυρα,αυξανεται δραματικα,επισης εχει ελθει πληθωρισμος και υπολογιζεται οτι αν παει ετσι το πραγμα,το καλοκαιρι θα πρεπει παλι να μπει στο Διεθνες νομισαμτικο ταμειο.
Η επιτυχια του ερντογαν,και για αυτο τον εβγαζαν ηταν οτι οταν πηρε την εξουσια,εκανε καποιες κινησεις και η τουρκια ειχε ανθησει οικονομικα.Τωρα κατρακυλαει.
Ξαναλεω,σε ολα τα καναλια παιζει αυτο.
Έφη μου όταν το βήμα σου φτάνει μακρύτερα απ΄ότι μπορείς είναι σίγουρο πως κάποια στιγμή θα πέσεις. Ξέρουμε όλοι ότι αν ο Ερντογαν κάνει το σφάλμα να τα βάλει ευθέως με τους Αμερικανούς θα τον διαλύσουν οικονομικά . Τουρκική λίρα χάνει 20-25% τον χρόνο παρά τις αγωνιώδεις προσπάθειες του Ερντογαν να την στηρίξει. Αν πάμε σε ακόμα πιο ακραίο σενάριο της ένοπλης σύρραξης με την Αμερική όπως λεονταρίζουν κάποιοι Τούρκοι , είναι ικανοί οι Αμερικάνοι να διαλύσουν όλο τον στρατό της Τουρκίας από απόσταση χωρίς να χάσουν ούτε ένα στρατιώτη. Αυτά που λένε οι Τούρκοι για 6ο στόλο και Ισραήλ , είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:12, 29-03-18:

Η κατρακυλα της τουρκικης οικονομιας εχει ξεκινησει καιρο τωρα,βλεπε εδω .
Σημερα ομως επεσε και αλλο,απλα δεν μπορω να βρω την ειδηση σε λινκ να την βαλω,την ελεγαν τα καναλια.
Το θεμα ειναι,αυτο.θα τν κανει να συνετιστει...΄; Η σαν θηριο στο κλουβι θα φτασει σε απονενοημενες κινησεις;Αυτο μας νοιαζει εμας.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:48, 29-03-18:

Σε 5 λεπτα περιπου ο Αλφα εχει μια εκπομπη,που μλαει για τυς μυστικους πρακτορες και συν τις αλλοις λεει γαι για τουρκια
Διοικητές της ΕΥΠ, πρώην Έλληνες πράκτορες που πέρασαν πολλά χρόνια της ζωής τους στα βάθη της Τουρκίας και τα Σκόπια, αλλά και πρώην πράκτορες της CIA που έδρασαν και εργάστηκαν σε ελληνικό έδαφος, μιλούν στον
Αντώνη Σρόιτερ
και αποκαλύπτουν όσα γίνονται στον κόσμο των Μυστικών Υπηρεσιών.
Ετοιμαζομαι να σας αφησω,διοτι θελω να την δω,,,

Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 11:12, 30-03-18:

Σε 5 λεπτα περιπου ο Αλφα εχει μια εκπομπη,που μλαει για τυς μυστικους πρακτορες και συν τις αλλοις λεει γαι για τουρκια

Ετοιμαζομαι να σας αφησω,διοτι θελω να την δω,,,

Εμάς μας άφησε το θέμα αφού το διαβάσαμε 12 ώρες μετά

Εμένα ο Ερντογάν μου φαίνεται σαν τον πνιγμένο που πιάνεται από τα μαλλιά του. Κομπάζει για την Συρία , μια χώρα που είναι αποδεκατισμένη από τον εξάχρονο εμφύλιο και αυτό έγινε με την βοήθεια των Σύρων ανταρτών στο πλευρό του. Έκανε 40 χιλιόμετρα σε 1,5 μήνα για να διώξει τους Kούρδους που πολεμούσαν όλο αυτό το διάστημα το ISIS και ήταν και αυτοί εξουθενωμένοι. Αν αυτό είναι κατόρθωμα τότε έχω λάθος.
Ξαναλέω ότι όλα αυτά είναι δική μου εκτίμηση. Χτυπάει με τα λόγια εντός Τουρκίας τους πάντες (Ελλάδα,Ισραήλ,Αμερική) και όταν πάει στο εξωτερικό τα ξεχνάει.
Καμαρώνει η Τουρκία γιατί ο πάτος της θάλασσας είναι γεμάτος από τους προγόνους μας, όπως μας είπαν πρόσφατα και να είμαστε προσεκτικοί. Αυτό είναι σαν να μας λένε ότι είναι ικανοί στον εικοστό πρώτο αιώνα να το ξανακάνουν.
Δεν ξέρω αν σε όλο τον κόσμο υπάρχει κάποια άλλη χώρα να καμαρώνει που κατέσφαξαν γυναικόπαιδα;;;;;;;;
Όμως και το φοβισμένο σκυλί στην απελπισία του δαγκώνει και ας είμαστε με τον Ερντογαν επιφυλακτικοί τουλάχιστον απέναντί μας , που δεν είμαστε Αμερική.

Φρέσκο πράγμα τωρινό
Πυρά Ερντογάν κατά Μακρόν για τη Συρία cnn.gr
Γαλλικός στρατός κατά των Τούρκων στη Συρία zougla.gr
Μετωπική Ερντογάν – Μακρόν newsit.gr
Τα όργανα αρχίζουν σιγά σιγά να βαρούν από παντού για τον κύριο Ερντογαν , μπαίνει στο κόλπο και η Γαλλία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikonk : 30-03-18 στις 12:59.
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 14:24, 30-03-18:

Υπάρχει μιά παροιμία που δεν σηκώνει να την πω δημοσίως .
Όταν όμως βλέπουμε να ανακατεύεται καθημερινά η υπόθεση και να εμπλέκονται και άλλα κράτη,κάτι θα γίνει.Μου θυμίζει τους πόνους της γέννας που ξεκινούν λίγο-λίγο μέχρι που γίνεται η έκρηξη του τοκετού.Τώρα τι είδους τοκετός επίκειται και τι έκτρωμα θα έρθει στο φως μπορούμε εύκολα να φανταστούμε.
Γενικά όμως όποιος ορθώνει πολύ το ανάστημά του ,πάντα κάποιος ψηλότερος τον κονταίνει.Όχι βέβαια για το καλό των πολλών .
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 19:30, 30-03-18:

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Υπάρχει μιά παροιμία που δεν σηκώνει να την πω δημοσίως .
Όταν όμως βλέπουμε να ανακατεύεται καθημερινά η υπόθεση και να εμπλέκονται και άλλα κράτη,κάτι θα γίνει.Μου θυμίζει τους πόνους της γέννας που ξεκινούν λίγο-λίγο μέχρι που γίνεται η έκρηξη του τοκετού.Τώρα τι είδους τοκετός επίκειται και τι έκτρωμα θα έρθει στο φως μπορούμε εύκολα να φανταστούμε.
Γενικά όμως όποιος ορθώνει πολύ το ανάστημά του ,πάντα κάποιος ψηλότερος τον κονταίνει.Όχι βέβαια για το καλό των πολλών .

Εδώ αγαπημένη Ολυμπία δεν μπορώ να έχω άποψη σε όλα τα θέματα για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχω περάσει (τουλάχιστον μέχρι σήμερα) πόνους γέννας για να δω το μέγεθός τους. Ούτε το μόρφωμα μπορώ να δω αν θα είναι ξανθό , καστανό ή μελαχρινό. Όμως μπορώ αν θέλω να το παίξω λίγο μάντης Κάλχας, να σου πω το όνομα του μορφώματος ,όσο και την κατοικία του. Θα το λένε Κουρδιστάν και θα κατοικεί κάπου ανάμεσα στην βόρεια Συρία, στο βόρειο Ιράκ και την νοτιοανατολική Τουρκία. Οι νονοί θα είναι πολλοί.
Ο χρόνος θα δείξει αν είμαι μάντης Κάλχας ή καφετζού. Δεν θυμάμαι που και πότε είχα διαβάσει ότι η μεγαλύτερη απειλή για την Τουρκία είναι η υπεργεννητικότητα των Κούρδων που αν θυμάμαι καλά είναι 3,5 παιδιά ανά γυναίκα περίπου και σε 50 χρόνια θα είναι περισσότεροι από τους Τούρκους.
Παιδιά μην πέσετε να με φάτε δεν λέω πως οι Κούρδισες το τέταρτο παιδί το βγάζουν μισό , εννοώ σε αναλογία.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:56, 30-03-18:

Το αλλο το ειδατε;Αρχικα θα το θεωρησετε ασχετο,αλλα δεν ειναι.Λοιπον,ηρθε ολοκληρο BBC,οτι και να πουμε για τους αγγλους,οφειλουμε να τους αναγνωριζουμε το καλυτερο,πιο αξιοπιστο και σοβαρο καναλι παγκοσμιως.Με φοβερες παραγωγες.
Ηρθε λοιπον και ζητησε την αδεια απο την αρμοδια αρχαιολογικη υπηρεσια,το ΚΑΣ,να πραγματοποιησει ενα γυρισμα σε αρχαιολογικο χωρο.Μιλαμε για μια μερα λεμε.Μονο μια μερα.Του αρνηθηκαν! Ειναι ασυλληπτο! Καταρχην να πουμε οτι η ελλαδα εγινε τουριστικο μερος κυριως απο κατι ταινιες που βγηκαν στο εξωτερικο,οπως τα παιδια του Πειραια,βλεπε μερκουρη κλπ.Χωρια τα λεφτα που θα εφερναν,μιλαμε για προβολη της ελλαδας στο εξωτερικο.Και για ενα συνεργειο,BBC λεμε,που σεβεται απολυτα τους αρχαιολογικους χωρους και ειναι καιμπαραδοση της αγγλιας σε αυτο,για αυτο και παρα πολλες ξενες παραγωγες επιλεγουν την αγγλια να γυρισουν σε αρχαιολογικους χωρους ταινιες,καθως γνωριζουν πως οι αγγλοι ξερουν να κανουν γυρισματα προφυλασσοντας παραλληλα τα αρχαια.

Ευτυχως,εξαλλος εγινε ο Γενικος Γραμματεας ενημερωσης,οποτε το κεντρικο αρχαιολογικο συμβουλιο το ξανασκεφτηκε,και δεχτηκε να ξαναδει τους υπευθυνους του BBC για να τα βρουνε.
Η ειδηση εδω.

Πρωτη εγω λεω να διαφυλασσουμε τα αρχαια μας,αλλα ΗΜΑΡΤΟΝ!
Και που κολλαει αυτο με την τουρκια;
Διοτι η τουρκια ειναι μια απιστευτα μεγαλη δυναμη στην εξαγωγη τουρκικων ταινιων και σηριαλ!
Και μαλιστα,οταν μιλαμε για ιστορικα,στην πλειοψηφια(οχι ομως παντα...εχω δει καταπληκτικη τουρκικη ταινια με τα σεπτεμβριανα,και εδειχνε ωραιοτατα τις φρικαλεοτητες των τουρκων,και μπραβο στον τουρκο σκηνοθετη),οπου δειχνει την ιστορια οπως την βολευει.
Να ξερετε οτι οι τουρκικες σειρες εχουν τεραστιο φαν και δεν μιλαω για ελλαδα,αλλα για ισπανια,αγγλια,ολλανδια,γερμανια,παρα πολλες ευρωπαικες χωρες και καν δνε μιλαω για βουλγαρια κλπ.
Παιζει παρα πολυ εξυπνα η βιομηχανια θεαματος στην τουρκια,οταν εμεις εδω εχουμε το survivor και το αχαρακτηριστο power of love του skai,που ειναι οτι πιο εμετικο εχει βγαλει ποτε η ελληνικη τηλεοραση,αντι να βγαζουμε και να εξαγουμε ιστορικες σειρες,οπως κανουν οι τουρκοι.
Δεν ειναι καθολου αμεληταιο,πιστεψτε με.Εχω δει σχολια στο γιουτιουμπ,απο τουρκικες σειρες,απο αγγλους,γερμανους,ισπανους,ιταλους, παρα πολλους κλπ,να λενε οτι λατρευουν τον τουρκικο πολιτισμο.ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ;
Σκουπιδια στην ελληνικη τηλεοραση οταν οι τουρκοι εξαγουν φοβερες σειρες(δεν μιλαω για τις σαπουνοπερες),αλλα πραγματικα για πολυ καλογυρισμενες σειρες,που κανουν τους ευρωπαιους να τους αγαπουν.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:01, 30-03-18:

Παραγωγή η οποία προοριζόταν για 80 χώρες κάπου διάβασα. Μετά λέμε φταίνε οι άλλοι. Θα το σπάσω το ρημάδι το κεφάλι μου.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:04, 30-03-18:

Παραγωγή η οποία προοριζόταν για 80 χώρες κάπου διάβασα. Μετά λέμε φταίνε οι άλλοι. Θα το σπάσω το ρημάδι το κεφάλι μου.
Νικωνα,οταν το ειδα χτες..το τι βρισιδι εριχνα στην τηλεοραση δεν λεγεται.Οι αρχαιολογοι που βρισκονται σε διαφορες υπηρεσιες...εχουν κανει πολλες φορες την ιδια κουτσουκελα,το ιδιο εγινε και για τα γυρισματα του Μαμα μια,ισως το νουερο 2,αν θυμαμαι καλα..αρνηθηκαν,και οι ανθρωποι πηγαν κροατια να το γυισουν,που μονο ροδοπεταλα δεν τους εστρωσαν.
Οι αρχαιολογια στην νοοτροπια,να φυγει λεμε.Προσεξτε,δεν ειμαι του τυπου ξεπουλαμε τα παντα για τα λεφτα,το αντιθετο,αλλα η συγκεκριμενη φαση ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΧΤΗ.
Ευτυχως αυτη τη φορα κρατικος φορεας,διοτι ο γενικος γραματεας ενημερωσης κρατικος φορεας ειναι,τους εριξε σφαλιαρα και μαλλον δεν θα το χασουμε.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:09, 30-03-18:

Τι να π'ω Έφη μου μερικές φορές κάποια πράγματα σε βγάζουν από τα ρούχα σου . Αν αληθεύει το 80 χώρες , που για μένα αληθεύει γιατί πρόκειται για παραγωγή του BBC , φαντάσου πόσα εκατομμύρια μάτια θα το δουν και την διαφήμιση για την χώρα μας .
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:11, 30-03-18:

Ως νέος Αρχιμήδης "εύρηκα"

Δείτε γιατί αυτός ο χάρτης προβλέπει το τέλος των Τούρκων tribune.gr
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:21, 30-03-18:

Δεν βλεπω αξιοπιστη πηγη του αρθρου καταρχην,δηαδη ποιος εγραψε το αρθρο ή απο που το βρηκαν,ειναια ιστευτα υπερβολικο,κατι σαν τις προφητειες του Αγιου Παισιου που πλεον τις εχουν καπυλεφθει οι παντες και βγαζουν μεχρι και βιβλιαρακια,καταδευτερον αγαημενε μου Νικωνα,εγω δεν θελω να εξαφανιστουν οι τουρκοι και να κυριαρχισουν οι κουρδοι.Και αυτο αδικο ειναι.Ξες...και οι τουρκοι ειναι ενας λαος που δικαιουται πατριδα,και δεν ειναι τωρινος λαος,παλαιοτατος ειναι...απλα δικαιουνται και οι κουρδοι.
Κια πραγματικα θα θεωρουσα καιε ξωφρενικο την κωνσταντινουόλη να την εχουν οι κουρδοι,οπως βεβαια ηταν εκεινη την εποχη να την καταλαβουν οι τουρκοι.Ομως επειδη την κατελαβαν ου τουρκοι τοτε,αυτο δεν δικαιολογει να την καταλαβουν οι κουρδοι.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:24, 30-03-18:

Γενικα να πω οτι το θεμα το εκμεταλευονται παρα πολυ,παρα πολλες φυλαδες αμφιβολου ποιοτητας,για αν εχουν επισκεπψιμοτητα,και λεγονται παρα πολλα.
Παράθεση

nikonk (Νίκωνας)

Διάσημο Μέλος

O nikonk έγραψε στις 20:33, 30-03-18:

Δεν βλεπω αξιοπιστη πηγη του αρθρου καταρχην,δηαδη ποιος εγραψε το αρθρο ή απο που το βρηκαν,ειναια ιστευτα υπερβολικο,κατι σαν τις προφητειες του Αγιου Παισιου που πλεον τις εχουν καπυλεφθει οι παντες και βγαζουν μεχρι και βιβλιαρακια,καταδευτερον αγαημενε μου Νικωνα,εγω δεν θελω να εξαφανιστουν οι τουρκοι και να κυριαρχισουν οι κουρδοι.Και αυτο αδικο ειναι.Ξες...και οι τουρκοι ειναι ενας λαος που δικαιουται πατριδα,και δεν ειναι τωρινος λαος,παλαιοτατος ειναι...απλα δικαιουνται και οι κουρδοι.
Κια πραγματικα θα θεωρουσα καιε ξωφρενικο την κωνσταντινουόλη να την εχουν οι κουρδοι,οπως βεβαια ηταν εκεινη την εποχη να την καταλαβουν οι τουρκοι.Ομως επειδη την κατελαβαν ου τουρκοι τοτε,αυτο δεν δικαιολογει να την καταλαβουν οι κουρδοι.

Έφη μου κυκλοφορεί ευρέως στο διαδίκτυο ότι η γεννητικότητα των Κόυρδων είναι η διπλάσια των Τούρκων και ο καθένας μπορεί εύκολα να το βρει σε πολλές πηγές . Σαφώς και δεν είμαι υπέρ της διάλυσης της Τουρκίας και δεν επικροτώ το δημοσίευμα το οποίο είναι υπερβολικό, ως προς την καταστροφή της Τουρκίας. Όμως και πληθυσμός ίσος με τρεις φορές τον πληθυσμό της Ελλάδας δικαιούται την Πατρίδα του.
Αν δεν υπήρχε ο φόβος των Κούρδων , έχω την εντύπωση πως οι Τούρκοι θα είχαν κάνει απόβαση σε κάποιο Ελληνικό νησί. Αυτά είναι δικές μου εκτιμήσεις επαναλαμβάνω.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους