Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,708 εγγεγραμμένα μέλη και 714,189 μηνύματα σε 22,083 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 265 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γιατί τα γατιά μου τρώνε λαχανικά μετά μανίας;

ElenaKara

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ElenaKara
H ElenaKara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H ElenaKara έγραψε στις 21:53, 30-04-18:

Δεν ξέρω αν ακούγεται ως "τρολ" η ερώτηση, αλλά γενικά παρατηρώ κάποιες ιδιαίτερες συμπεριφορές στα γατιά μου (4 αρσενικά) στο θέμα της διατροφής και θελω τη συμβουλή σας.
΄Δινω ξηρά τροφή και μέχρι πριν 5 μήνες τους μαγειρευα κιόλας και ένα από τα 2 γεύματα τους ήταν μαγειρευτό (βραστό κρέας ή κοτοπουλο με λιγα λαχανικά). Το σταμάτησα όμως και τους δίνω αποκλειστικά ξηρά αφου ο ένας γάτος έπαθε σύνδρομο ουροποιητικου και ο γιατρός είπε πως σε αυτό το συνδρομο ένοχες είναι και οι μαγειρευτές τροφές. Αυτός ο γάτος από τότε τρώει μονο το Urinary cd της Royal Canin . Τα άλλα 3 τρώνε την Urinary Purina Cat Chow. Περιστασιακα τους δινω και κονσερβα. Εχω ρωτήσει γιατρους για αυτήν και μου είπαν οτι είναι μια καλή τροφή.
Τα γατιά μου όμως γενικά συμπεριφέρονται σαν "λιμασμένα" και πολλές φορές θα κατασπαράξουν ότι βρουν πάνω στον παγκο της κουζίνας. Τρωνε λαχανο, αγγουρι, μπροκολο, καροτο μεχρι και ντομάτα. Ειναι φυσιολογική η λαιμαργία τους; Μήπως τους λειπει κάτι απο την διατροφή τους και γι αυτο τρωνε λαχανικά.
Θα ήθελα τη γνωμη σας για όλα αυτα και επιπλέον τη γνώμη σας για το μεγειρευτο κρεας.

Ευχαριστω!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 35,535 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:14, 30-04-18:

Καλησπερα φιλη μου.
Λοιπον,καταρχην να πω οτι δεν πιστευω οτι τους λειπει κατι απο την διατροφη τους,αναφερομαι κυριως αν θρεφονται με την τροφη για στειρωμενα της ρουαγιαλ.Η τροφη της πιουρινα...δεν ειναι και η καλυτερη...δεν διαφερει ιδιαιτερα απο αυτες των σουπερ μαρκετ,και το λεω επειδη εχω πολυ συγκεκριμενες πληροφοριες απο κτηνιατρο.Τσου..δεν ειναι καλη τροφη.
Ομως,πιστευω οτι ειναι ασχετο με τα λαχανικα.Γενικα οι γατες ειναι περιεργα οντα.Εμενα η μαγια γενικα λατρευει το τυρακι το κιτρινο...γκουντα κατα προτιμηση,,,,αλλα γενικα..οπου δει τροφη...βουρ...
Ομως δνε τηνα φηνω βεβαια.
Να ξερεις δεν κανουν ολα τα λαχανικα για τις γατες.Πχ απαγορευεται κρεμμυδι,δαφνη(μυρωδικο βεβαια αυτο) σκορδο,ντοματα αν θυμαμαι καλα κλπ.
Θεωρω φυσιολογικη τη λαιμαργια τους ,αυτο ομως δεν σημαινει οτι πρεπει να τα τρωνε ολα αυτα.
Δες εδω τι απαγορευεται.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τρώνε οι γάτες αυγό; - Από sardela
      Το θέμα έχει λάβει 134 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-02-11 στις 14:08.
    • Τι τρώνε τα αδέσποτα; - Από Ξένια
      Το θέμα έχει λάβει 23 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-05-09 στις 09:33.
    • Τί τρώνε οι γάτες μας... - Από chouzouris
      Το θέμα έχει λάβει 52 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διατροφή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-04-09 στις 21:47.
    • Πρώτα κολυκοϊος και μετά πληγές;;; γιατί;; - Από Raktia
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-01-09 στις 15:31.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους