Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,539 εγγεγραμμένα μέλη και 710,719 μηνύματα σε 21,856 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 175 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χελωνίτσες

Drama Prinzessin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Drama Prinzessin
H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 18:18, 06-11-10:

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για τις θαλάσσιες χελωνίτσες που δεν μεγαλώνουν.
Είναι καλές για το σπίτι;
Το μόνο που ξέρω είναι ότι τις ταϊζουν με μικρές γαριδίτσες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 18:48, 06-11-10:

Ειχα εγω θαλασσιες χελωνιτσες!!!Παρολο που πολλοι τις θεωρουν "χαζες" και διαφορα τετοια εχω να σου πω οτι ηταν πανεξυπνες!!!Μολις εβλεπαν το κουτακι με τις γαριδιτσες που ανεφερεις ετρεχαν προς το μερος του!!!!Βεβαια ειναι πολυ φοβιτσιαρες.Μολις πας να απλωσεις δαχτυλο χωνουν κεφαλι,χερια,ποδια ολα μεσα!!!!Απλα δεν χρειαζονται πολυ φροντιδα μονο η γυαλα τους που θελει καθαρισμα και φαγητο.Και ισως να χρειαστεις κατι σταγονες για το νερο για το χλωριο και τα μικροβια.Εβαζα ειτε εμφιαλωμενο ειτε απο κανατα που το φιλτραρει.Καθως επισης τον χειμωνα πρεπει να ειναι σε ζεστο μερος αλλιως θα σου πεσουν σε χειμερια ναρκη και μετα θα πρεπει να περιμενεις τη ανοιξη!!!!Οι δικες μου βεβαια δεν ζουν πλεον...κ μου ηταν δυσκολο οταν εφυγαν....Δυο ηταν.Το ενα το μικρο ειχε μεγεθος οσο ενα 2ευρω περιπου ενω το αλλο λιγο μεγαλυτερο!!
Κοιμοντουσαν παντα αγκαλια,σηκωνονταν στα δυο ποδια και στεκοντουσαν ετσι οπως στην ρωτη φωτο (οταν το ειδα πρωτη φορα επαθα πλακα!!!) και κοιμοντουσαν σε οοοοοοτι να ναι στασεις!!!Αυτα για τις χελωνιτσες!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00392.JPG
Εμφανίσεις:  2084
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00475.JPG
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  95,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00100.JPG
Εμφανίσεις:  3380
Μέγεθος:  339,0 KB  

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 20:39, 06-11-10:

Έχω ένα θέμα με τις χελώνες. Είχα 2 θαλάσσιες και 2 ξηράς. Εμένα οι δικές μου πάντως (οι θαλάσσιες) είχαν μεγαλώσει αρκετά. Τις ταίζεις με τις γαριδίτσες και πρέπει να προσέχεις να αλλάζεις το νερό τους. Να προσέξεις που θα τις βάλεις, είναι καλύτερο να πάρεις ένα ακριβότερο τύπου ενυδρείο που είναι κλειστό από πάνω και έχει περισσότερο χώρο γιατί οι δικές μου έβγαιναν. Έχει τύχει να τις βρω μισοπεθαμένες μετά από τρεις μέρες πίσω από καναπέ στην άλλη άκρη του σπιτιού....και έκαναν απόδραση και σε καμπίνα πλοίου οπότε τις έψαχνα και εκεί....Τις χελώνες τις αγαπώ πολύ και νευριάζω όταν βλέπω τα χελωνάκια στοιβαγμένα σε βιτρίνες πετ σοπ. Τα δικά μου όταν μεγάλωσαν τα πήγα σε γνωστό με ενυδρείο που είχε πολλές χελώνες. Οι χελώνες ξηράς θεωρούνται προστατευόμενο είδος. Είναι απίστευτος ο δεσμός που αναπτύσσουν μεταξύ τους. Αν η μια χελώνα δεν έβγαινε απ'το καβούκι της η άλλη πάθαινε κατάθλιψη. Δεν ξέρω κατά πόσο θα ακουστεί βαρύγδουπο αλλά με τις χελώνες έμαθα να αγαπάω

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evi27 : 07-11-10 στις 00:59.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Drama Prinzessin

Νεοφερμένος

H Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H Drama Prinzessin έγραψε στις 20:40, 06-11-10:

Λυπάμαι για τις χελωνίτσες σου...όντως είναι πολύ δύσκολο από τη στιγμή που είσαι πολύ δεμένη μαζι τους.
Πραγματικά είναι πολύ γλυκές! Σκέφτομαι να πάρω κιόλας...
Τις ταϊζουν και φύλλα από μαρούλι ή μόνο γαριδίτσες;

Ευχαριστώ και τις δυο που απαντήσατε!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evi27

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi27
H evi27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H evi27 έγραψε στις 20:52, 06-11-10:

Εγώ μόνο γαριδίτσες στις θαλάσσιες και μαρούλι στις ξηράς απ'όσο θυμάμαι. Τις ξηράς τις είχα όταν ήμουν 7 χρονών και τις θαλάσσιες 10 και πέρα απ'το νερό που άλλαζε η μαμά μου τις είχα αναλάβει προσωπικά! χαχαχα. α! Και κάτι άλλο που θυμάμαι με τσάτιζε τρομερά... Όταν μια χελώνα κλείνεται στο καβούκι της είτε φοβάται είτε απομονώνεται οπότε μην βαράτε το καβούκι της για να βγει να κάνει σόου! Και αν πάρεις και το κάνει άλλος να τον μαλώνεις. Είναι απίστευτα πλάσματα. Τώρα για το αν είναι για σπίτι σίγουρα δεν είναι... Αλλά απ'τη στιγμή που βρίσκονται σε βιτρίνα σίγουρα καλύτερα να τα φροντίζεις εσύ και να τα αγαπάς

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 21:17, 06-11-10:

Αρχική Δημοσίευση από evi27
Εγώ μόνο γαριδίτσες στις θαλάσσιες και μαρούλι στις ξηράς απ'όσο θυμάμαι. Τις ξηράς τις είχα όταν ήμουν 7 χρονών και τις θαλάσσιες 10 και πέρα απ'το νερό που άλλαζε η μαμά μου τις είχα αναλάβει προσωπικά! χαχαχα. α! Και κάτι άλλο που θυμάμαι με τσάτιζε τρομερά... Όταν μια χελώνα κλείνεται στο καβούκι της είτε φοβάται είτε απομονώνεται οπότε μην βαράτε το καβούκι της για να βγει να κάνει σόου! Και αν πάρεις και το κάνει άλλος να τον μαλώνεις. Είναι απίστευτα πλάσματα. Τώρα για το αν είναι για σπίτι σίγουρα δεν είναι... Αλλά απ'τη στιγμή που βρίσκονται σε βιτρίνα σίγουρα καλύτερα να τα φροντίζεις εσύ και να τα αγαπάς
Σωστα!!!Και ξεχασα να το πω!!!Παλι καλα που το τονισες εσυ.
Απ'οτι ξερω επειδη ειχα και ξηρας, οι ξηρας τρωνε μαρουλι, λαχανο και γενικα εγω της εδινα λαχανικα και οι θαλασσιες γαριδουλες.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:34, 06-11-10:

οι χελωνιτσες δεν ειναι τοσο ευκολες στη συντηρηση τους οπως φαινεται. Καταρχην ζουν γυρω στα 50 χρονια, εισαι διατεθειμενη να τις φροντιζεις για τοσο μεγαλο διαστημα; Επιπλεον οι χελωνιτσες αυτες μεγαλωνουν αρκετα. Εχω δει τετοια χελωνα που εχει διαμετρο γυρω στα 15εκ. Τα πλαστικα κουτακια που τις βαζουν ειναι σκετη κοροιδια. Οι χελωνες αυτες θελουν ενυδρειο με φιλτρο και θερμοστατη (υπολογιζε γυρω στα 400 λιτρα για μια ενηλικη χελωνα). Στο ενυδρειο θα πρεπει να υπαρχει αρκετο νερο για να κολυμπανε ανετα και βραχο για να σκαρφαλωνουν και να καθονται. Επισης χρειαζονται λαμπα uv. Στην αρχη οταν ειναι μικρο πρεπει να προσεχεις να μη του βαζεις πολυ νερο στο ενυδρειο. Η διατροφη με τις γαριδες δεν αρκει. Πρεπει να της δινεις και φρεσκια τροφη οπως μαρουλι, μυδια, σαρδελλα και επισης χρειαζεται συμπληρωματα ασβεστιου. Εδω και εδω και εδω μπορεις να βρεις πολλες πληροφοριες.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:36, 06-11-10:

να προσθεσω και κατι σημαντικο. Δεν πρεπει να τις πιανεις συνεχεια και γενικα να προσεχεις να πλενεις τα χερια σου καλα γιατι φερουν σαλμονελλα

Παράθεση

Drama Prinzessin

Νεοφερμένος

H Drama Prinzessin έγραψε στις 13:26, 07-11-10:

Μάλιστα...Σας ευχαριστώ πολύ όλες σας!

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη goth
H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 21:49, 06-01-11:

Οι μικρες χελωνιτσες ειναι μικρες αλλα εγω ξερω οτι μεγαλωνουν.Εχω μια που την λενε Λο και τωρα εχει πεσει σε χειμερη αναρκη.Βεβαια επειδη ειναι πολυ μωρο της εχω και μια λαμπα απο πανω για να ειναι ζεστη.Επισης της βαζω κατι υγρα στα ματια και στο κελυφος για συμπληρωμα βιταμινων.Τα χρωματα τους ειναι φανταστικα και θα σε μαγεψουν, ειναι τοσο ησυχες.....

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H Kατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (Αρκετες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 22:22, 29-01-11:

Εγω εχω χελωνιτσες του γλυκου νερου που τις ταιζω με γαριδιτσες!!Ειναι πολυ ωραιες παρ'ολο που δεν μπορεις να παιξεις μαζι τους και μονο που κοιτας ποσο ομορφα ματια, χρωματα στο καβουκ εχει κ.λ.π.Ειναι σαν επαιζες ολη την ημερα!Ευχομαι να μπορεσεις να αποκτησειςκι εσυ μια και να δεις ποσο ομορφες ειναι!!!(Υ.Γ.Πεφτουν σε χειμερη αναρκη)

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 16:05, 02-02-11:

Ειναι πολυ ωραια ζωακια οι χελωνιτσες... Αμα τις εχεις σε ζεστο μερος δεν θα πεσουν σε χειμερια ναρκη
Επισης δεν πρεπει να τους ακουμπας το καβουκι και να τα χτυπας... Φοβουνται

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:20, 02-02-11:

γενικα δεν πρεπει να τα πιανετε πολυ γιατι φερουν σαλμονελλα

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 κουνελάκια (Άλεξ και Μήνα) και κατι αλλα ζωακια έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,633 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 00:20, 03-02-11:

Και αμα τις πιασεις, θα πρεπει να πλυνεις πολυ καλα τα χερια σου.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 273 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:43, 03-02-11:

Έχουν τρομερή δύναμη. Είχα βρει στο κήπο μια χελώνα και έβαλα ένα ξύλο να τη σκουντίσω να βγει έξω από το καβούκι και μου το τράβαγε και τελικά μου το πήρε. Αν έβαζα δάχτυλο θα μου το έκοβε

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Επιφανές Μέλος

H maria_lulu έγραψε στις 00:48, 03-02-11:

Εμεις μια φορα ειχαμε παει εκδρομη και ηταν δυο μεγαλες χελωνες που η μια χτυπουσε το καβουκι της αλλης...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:56, 03-02-11:

fockos υπαρχουν και χελωνες που ζυγιζουν ενα τονο και οχι δαχτυλο, ολοκληρο ποδι σου κοβουν

Παράθεση

geo:)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη geo:)
H geo:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H geo:) έγραψε στις 15:54, 12-07-11:

Εγώ σήμερα πήρα μια χελωνίτσακαι είναι πολύ γλυκούλα...πιστεύω πως είναι τέλεια και για το σπίτι...και αν κάποιος θέλει να πάρει ένα κατοικίδιο αυτό που θα συνιστούσα θα ήταν μια μικρή χελωνίτσα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bijoux : 12-07-11 στις 16:11. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 16:12, 12-07-11:

Καλώ όρισες και σ' ευχαριστούμε πολύ για την άποψή σου! Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στα προσωπικά σου μηνύματα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elena_L.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη elena_L.
H elena_L. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H elena_L. έγραψε στις 17:22, 31-08-11:

Εγω εχθες αγορασα 2 μικρες χελωνιτσες του νερου και εχω ανχωθει λιγο γιατι δεν ξερω και πολλα.Ενα πραγμα που θελω να μαθω ειναι αν το νερο τους πρεπει να ειναι ζεστο (οχι καυτο απλα λιγο ζεστο) η να ειναι λιγο κρυο δροσερο και τι βαθος πρεπει να εχει η πλαστικη πισινουλα που τις εχω μεσα την οποια την αγορασα απο το πετ σοπ.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 23:13, 31-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από elena_L.
Εγω εχθες αγορασα 2 μικρες χελωνιτσες του νερου και εχω ανχωθει λιγο γιατι δεν ξερω και πολλα.Ενα πραγμα που θελω να μαθω ειναι αν το νερο τους πρεπει να ειναι ζεστο (οχι καυτο απλα λιγο ζεστο) η να ειναι λιγο κρυο δροσερο και τι βαθος πρεπει να εχει η πλαστικη πισινουλα που τις εχω μεσα την οποια την αγορασα απο το πετ σοπ.
Δεν ξέρω για την θερμοκρασία του νερού, αλλά υποθέτω ότι η θερμοκρασία του νερού της βρύσης είναι ok. Ξέρω όμως σίγουρα ότι χρειάζονται λάμπα UV (αυτές τις κόκκινες). Το πλαστικό που τις έχεις δεν κάνει για χελώνες και απορώ γιατί ακόμα πουλάνε τέτοια πράγματα. Οι χελωνίτσες σου χρειάζονται ενυδρείο. Σε εκείνο το πλαστικό μπορεί να χωράνε τώρα, αλλά όταν μεγαλώσουν, δεν θα χωράει ούτε μισή χελώνα.

Μπες εδώ για περισσότερες πληροφορίες: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22490

Χρειάζεσαι κάτι τέτοιο:

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη γεωργια33
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (4 πολακια και πολλα χελωνακια! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 15:04, 27-09-11:

γεια σας!τα παπαγαλακια ολα καλα ζευγαρωνουν οποτε σκεφτηκα να ασχολειθω με χελωνες υγρου στιχιου.μπορειτε να μου πειτε τι θα χρειστει;;;(και τις τιμες για να μην με πιασουν κοροιδο!)και πως μπορω να τις αναθρεψω σωστα!ειχα αλλες δυο χελωνες πριν αλλα ημουν μικρη και ασχολειωταν η μαμα μου πιο πολυ!καθε βοηθια ειναι επροσδεκτη!

ευχαριστω! γωγω!

Παράθεση

goth (Kατερινα)

Πολύ δραστήριο μέλος

H goth Αντίστροφα ο χρόνος μετράει... έγραψε στις 17:39, 27-09-11:

Ειχα και εγω χελωνες!!!!Το γλυκου νερου ομως αυτες τις μικρουλες(12,80ευρω η μια).Οταν πηγα να τις παρω μου εδωσαν και ενα μπωλακι με γαριδουλες,κολλυριο για τα ματια κι ενα για το καβουκι.Αλλα μου ψωφησαν γιατι καθως τους αβαζα τα κολλυρια τα ηπιαν(η τουλαχιστον αυτο σκεφτηκα).Αλλαζα το νερο απο την ''λεκανιτσα'' καθε εβδομαδα αφου αφηνα να εξατμιστει περιπου 1,5 ωρες το χλωριο.Κανονικα βεβαια πρεπει τα χελωνακια να ζουσαν σε ενυδρειο για χελωνες αλλα δεν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα(η λεκανιτσα εκανε 4 ευρω,οι γαριδουλες 3ευρω και τα κολλυρια 2,50 ευρω το ενα,ολα αυτα απο ενα πετ-σοπ).Ελπιζω να παρεις μια χελωνιτσα και να δεις ποσο ομορφα και παραξηγημενα πλασματα ειναι(γιατι μερικοι τα θεωρουν ασχημα και βαρετα).Μακαρι να βοηθησα!!!Καλη συνεχεια!!!!!

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (4 πολακια και πολλα χελωνακια! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 18:53, 27-09-11:

καλα θα ΄δω!ευχαριστω παντως!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:09, 30-09-11:

υπολόγιζε γύρω στα 150-200 ευρώ. Ενυδρείο, φίλτρο, αντιχλώριο, υπόστρωμα, διακόσμηση, λάμπα για χελώνες, τροφή...

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H γεωργια33 έγραψε στις 07:10, 30-09-11:

ειναι απαραιτιτα ολα αυτα;;;;; ενοω υπαμε!!!!!τα πουλακια ηθελαν λιγοτερο οταν τα αγορασα,(ποτιστρες,βιταμινες για το νερο φαι,γλειφιντζουρια,)

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 07:53, 30-09-11:

Ναι, είναι απαραίτητα. Τα χελωνάκια μεγαλώνουν, δεν χωράνε σε εκείνο το μικροσκοπικό πλαστικό που πουλάνε τα pet shops. Αν δεν μπορείς να πάρεις ενυδρείο, το λιγότερο 100 λίτρων, τότε μη πάρεις χελωνάκι. Όπως ένα χρυσόψαρο δεν πρέπει να ζει σε γυάλα, έτσι και ένα χελωνάκι δεν πρέπει να ζει σε ταπεράκι. Πληροφοριακά, τα χελωνάκια αυτά ζουν 50 χρόνια. Ξέρεις πολλούς που είχαν χελωνάκι σε πλαστικό δοχείο και που κατάφερε να ζήσει το λιγότερο 5 χρόνια;

Παράθεση

nasos77

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nasos77
Ο nasos77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O nasos77 έγραψε στις 14:26, 16-04-15:

καλησπερα σας!εχω αγορασει δυο μικρες νεροχελωνες για την κορουλα μου και θα ηθελα να μαθω αν μπορουν οι χελωνες να ζησουν μεσα σε ενηδρειο με ψαρια?γυνεται?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,541 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 18:53, 16-04-15:

Γίνεται αλλά υπό προϋποθέσεις: Κατ'αρχήν εξαρτάται από το μέγεθος και το είδος των ψαριών:
Για παράδειγμα, αν είναι χρυσόψαρα είναι απαγορευτικό.
Αν τα ψάρια είναι μικρότερα, κινδυνεύουν να γίνουν τροφή για τις νεροχελώνες, .
Ακόμα παίζει ρόλο και ο χώρος, ο οποίος απαιτείται να είναι μεγαλύτερος αν ζουν σ'αυτόν δυο διαφορετικά είδη. Επίσης η προσθήκη έξτρα φίλτρων για το ενυδρείο που πιθανότατα είναι αναγκαία..
Χρειάζονται κάποιες ειδικές γνώσεις για τις συνθήκες διαβίωσης που απαιτεί το κάθε είδος για τη συντήρησή του, επειδή ενδέχεται οι ίδιες συνθήκες να είναι ταυτόχρονα βλαπτικές για το άλλο είδος.
Το γεγονός οτι δυο είδη μπορούν να ζήσουν στο ίδιο περιβάλλον, δεν σημαίνει οτι το ένα είναι ακίνδυνο για το άλλο, ούτε οτι μπορούμε να τα βάζουμε στο ίδιο χώρο υπό καθεστώς περιορισμού.
Με λόγια θα σου συνιστούσα να μη το επιχειρήσεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 14:23, 12-07-15:

Εχω μια χελωνα του γλυκου νερου ενηλικη,αμερικανικη με κοκκινες παρειες.Ειναι θηλυκη και την εχω περιπου 23 χρονια.Την εχω σε μεγαλο ενυδρειο με χαλικακι χαλαζια υποστρωμα,γεφυρα για να λιαζεται,λαμπα UV,φιλτρο.Φετος παρατηρησα κατι που πρωτη φορα συμβαινει και θελω την συμβουλη σας οσοι εχετε γνωσεις για χελωνες γλυκου νερου.Η θηλυκη χελωνα μπορει να γεννησει αυγα μονη της χωρις παρουσια αρσενικου; Πριν μερες βρηκα στο πυθμενα πανω στο χαλικι κατι σαν κελυφος σπασμενο μικρα μικρα κομματακια και μου εκανε εντυπωση αλλα δεν εδωσα σημασια .Πριν λιγο ομως σημερα ,την ειδα με τα ματια μου να εχει στο στομα και να σπαει ενα στρογγυλο ασπρο πραγμα, ηταν σαν αυγο χελωνας.Με μια αποχη προσπαθησα και το πηρα απο μεσα και ειδα οντως οτι ηταν κελυφος το οποιο εσπασε με το στομα της.Φοβηθηκα πολυ γιατι δεν εχω καθολου γνωσεις για χελωνες για αυτο εκφραζω την απορια αν οι θηλυκες χελωνες μπορει να γεννησουν αυγα απο μονες τους και αν εχει και αλλα μεσα της τι θα κανω; Υπαρχει κινδυνος να παθει τιποτα στη υγεια της εαν μεινουν μεσα η ειναι τιποτε αλλο προβλημα;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΦΛΩΡΑ : 12-07-15 στις 15:12.
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:07, 12-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από ΦΛΩΡΑ
Εχω μια χελωνα του γλυκου νερου ενηλικη,αμερικανικη με κοκκινες παρειες.Ειναι θηλυκη και την εχω περιπου 23 χρονια.Την εχω σε μεγαλο ενυδρειο με χαλικακι χαλαζια υποστρωμα,γεφυρα για να λιαζεται,λαμπα UV,φιλτρο.Φετος παρατηρησα κατι που πρωτη φορα συμβαινει και θελω την συμβουλη σας οσοι εχετε γνωσεις για χελωνες γλυκου νερου.Η θηλυκη χελωνα μπορει να γεννησει αυγα μονη της χωρις παρουσια αρσενικου; Πριν μερες βρηκα στο πυθμενα πανω στο χαλικι κατι σαν κελυφος σπασμενο μικρα μικρα κομματακια και μου εκανε εντυπωση αλλα δεν εδωσα σημασια .Πριν λιγο ομως σημερα ,την ειδα με τα ματια μου να εχει στο στομα και να σπαει ενα στρογγυλο ασπρο πραγμα, ηταν σαν αυγο χελωνας.Με μια αποχη προσπαθησα και το πηρα απο μεσα και ειδα οντως οτι ηταν κελυφος το οποιο εσπασε με το στομα της.Φοβηθηκα πολυ γιατι δεν εχω καθολου γνωσεις για χελωνες για αυτο εκφραζω την απορια αν οι θηλυκες χελωνες μπορει να γεννησουν αυγα απο μονες τους και αν εχει και αλλα μεσα της τι θα κανω; Υπαρχει κινδυνος να παθει τιποτα στη υγεια της εαν μεινουν μεσα η ειναι τιποτε αλλο προβλημα;
Προσωπικά δεν έχω ιδέα από χελωνίτσες αλλά μπορώ να ρωτήσω αύριο στο pet shop που ψωνίζω και να σου πω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 19:25, 12-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Προσωπικά δεν έχω ιδέα από χελωνίτσες αλλά μπορώ να ρωτήσω αύριο στο pet shop που ψωνίζω και να σου πω.

Ευχαριστω πολυ Βασω μου,εαν το θυμηθεις , οποτε πας στο pet shop κανε μια ερωτηση.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,541 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 20:35, 12-07-15:

Η θηλυκη χελωνα μπορει να γεννησει αυγα μονη της χωρις παρουσια αρσενικου;
Φλώρα μου, ασφαλώς και μπορεί! Διότι τα αυγά στην ουσία είναι μη γονιμοποιημένα ωάρια (τα οποία χρησιμοποιούνται για την εξωμήτρια ανάπτυξη όχι μόνο των χελωνών, αλλά και άλλων οργανισμών κατά τα πρώτα στάδια της ζωής τους).
και αν εχει και αλλα μεσα της τι θα κανω; Υπαρχει κινδυνος να παθει τιποτα στη υγεια της εαν μεινουν μεσα η ειναι τιποτε αλλο προβλημα;
Αν έχει κι άλλα, υποθέτω θα τα βγάλει από μόνη της..
Κι αν μείνουν μέσα, υποθέτω θα πρέπει να τα απομακρύνεις, γιατί το περιβάλλον των νεροχελώνων χρειάζεται να καθαρίζεται τακτικά

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 21:44, 12-07-15:

Αλεξανδρα μου σε ευχαριστω πολυ για την πληροφορια γιατι πρωτη φορα συμβαινει να δω αυγα στα τοσα χρονια που την εχω.Δεν ειναι μικρη ειναι ενηλικη . Μα σημερα την πετυχα να το δαγκωνει με το στομα και τρομαξα ,το εσπασε και εβγαινε κατι σαν ασπρη σκονη ,νομισα οτι κατι επαθε ,οτι κατι βγαινει απο το στομα της.Μετα ειδα οτι ηταν κελυφος και με μια αποχη το εβγαλα εξω ,δεν το αφηνε απο το στομα της να το παρω.Πιστευεις οτι εαν εχει και αλλα μεσα της θα τα βγαλει μονη της παλι;

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 21:55, 12-07-15:

Τι να σου πω, δεν ξέρω αν θα βγάλει κι άλλα..
Θα ήθελα να σε βοηθήσω περισσότερο, αλλά δεν είχα ποτέ χελωνίτσες και δεν έχω τέτοιες γνώσεις.. Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει την ανάλογη εμπειρία από τέτοια ζωάκια ή να ρωτήσεις κάποιον ειδικό
Το οτι τα είδες για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια αυγά, πιθανολογώ οφείλεται στο οτι θα τα έτρωγε(?)...

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 22:39, 12-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Τι να σου πω, δεν ξέρω αν θα βγάλει κι άλλα..
Θα ήθελα να σε βοηθήσω περισσότερο, αλλά δεν είχα ποτέ χελωνίτσες και δεν έχω τέτοιες γνώσεις.. Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος που έχει την ανάλογη εμπειρία από τέτοια ζωάκια ή να ρωτήσεις κάποιον ειδικό
Το οτι τα είδες για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια αυγά, πιθανολογώ οφείλεται στο οτι θα τα έτρωγε(?)...

Μαλλον τα ετρωγε και δεν επαιρνα ειδηση γιατι δεν ειχα ιδεα οτι μπορει μονη της να κανει αυγα! Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και πληροφορια.

Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

H alcyone έγραψε στις 22:55, 12-07-15:

Να'σαι καλά, καλό βράδυ..

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:32, 13-07-15:

Ρώτησα σήμερα όπως υποσχέθηκα στο pet shop που ψωνίζω.
Μου είπαν αυτά που είπε και η alkyone, πως δηλαδή είναι μη γονιμοποιημένα ωάρια αυτά τα αυγουλάκια και πως θα τα κάνει από καιρού εις καιρόν. Εσύ όμως λέει να καθαρίζεις την δεξαμενή της για να μην της δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα υγείας.
Αυτά.

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 20:01, 13-07-15:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Ρώτησα σήμερα όπως υποσχέθηκα στο pet shop που ψωνίζω.
Μου είπαν αυτά που είπε και η alkyone, πως δηλαδή είναι μη γονιμοποιημένα ωάρια αυτά τα αυγουλάκια και πως θα τα κάνει από καιρού εις καιρόν. Εσύ όμως λέει να καθαρίζεις την δεξαμενή της για να μην της δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα υγείας.
Αυτά.

Σε ευχαριστω πολυ Βασω μου,για το κοπο που εκανες να πας να ρωτησεις.Να εισαι καλα!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους