Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,736 εγγεγραμμένα μέλη και 714,493 μηνύματα σε 22,114 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 315 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Χρυσοψαράκια

popidion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη popidion
H popidion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H popidion έγραψε στις 17:17, 30-10-12:

Καλησπερα στην παρεα... ειμαι νεα στο site και εψαξα να βρω καποιο για να με βοηθησει οποιος μπορει...
λοιπον πριν λιγο καιρο κακως ή καλως πηραμε στην μικρη δυο χρυσοψαρα σε μια γυαλα... διαβασα στο internet πολλα sites για αυτα ετσι ωστε να παρω μια ιδεα για την περιποιηση τους κτλ... Το ενα ειναι πιο μικροσωμο απο το άλλο και φαινεται και πιο ζωηρο... το πιο μεγαλο σε μεγεθος εχω παρατηρησει οτι καθετε πολλες ωρες χαμηλα πανω στο χαλικι που τους εχουμε βαλει... κατα τ'άλλα και τρωει και φαινεται καλα... καποια απογευματα γινεται το εξης... το πιο μικρο κυνηγαει το μεγαλο γυρω γυρω στην γυαλα και σαν να το σπρωχνει απο πισω... ο αντρας μου λεει οτι παιζουν... οντως συμβαινει αυτο ή κατι άλλο... και γιατι το μεγαλυτερο καθεται χαμηλα? καπου διαβασα οτι ειναι δυστυχισμενα στην γυαλα... αν συμβαινει αυτο ειναι κριμα και προτιμω να τα παω καπου ή να παρω μεγαλυτερο ενυδρειο... δεν θελω να ειναι στεναχωρημενα ειναι κριμα... αν καποιος ξερει για αυτες τις συμπεριφορες ας μου εξηγησει για να μαθω τι συμβαινει.... ευχαριστω πολυ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vampirem (Μιχάλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vampirem
Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O vampirem it takes a fool to remain sane... έγραψε στις 22:58, 30-10-12:

Καλησπέρα! Καταρχήν συγχαρητήρια για την υιοθεσία! λολ. Πιθανολογώ πως η γυάλα που έχετε είναι μικρή, γιατί καμία γυάλα δεν είναι αρκετή για 2 χρυσόψαρα, αν λάβουμε υπ'όψιν ότι ένα και μόνο χρυσόψαρο θέλει τουλάχιστον 10 λίτρα χώρου.
Αλλά ας μην υπερβάλλω. Έχω δεί ψάρια να ζουν σε ποτήρια.
Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Τα ψάρια συνηθίζουν να κυνηγούν το ένα το άλλο για να καταλάβουν την περιοχή τους στο ενυδρείο και όχι για να παίξουν. Από την άλλη το μεγαλύτερο είναι πιο δυσκίνητο για 2 πιθανούς λόγους. Είτε είναι στρεσαρισμένο λόγω του χώρου και της συμπεριφοράς του "συγκατοίκου", είτε είναι άρρωστο, πράγμα για το οποίο δεν πιστεύω πως αξίζει να κάνετε και πολλά.
Θα πρότεινα λοιπόν να αγοράσετε μια μεγαλύτερη γυάλα (κατά προτίμηση τετράγωνη και όχι σφαιρική, γιατί η αντανακλάσεις που δημιουργούνται στις σφαιρικές γυάλες στρεσάρουν ακόμη περισσότερο τα ψάρια), και να τα κρατήσετε χωριστά για ένα διάστημα. Εφόσον επιβιώσει ο μεγάλος και δεν έχει μεταδώσει την οποιαδήποτε ασθένεια και στον μικρό, μπορείτε να τους βάλετε πάλι μαζί, στην μεγάλη γυάλα αυτή τη φορά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bonjovicat (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bonjovicat
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Bonjovicat Δουλευω (τον κοσμο) για να ζω έγραψε στις 06:17, 31-10-12:

ενα χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 20-30 λιτρ δικο του χωρο και θα σας πρωτεινα να παρετε ενα εξηνταλιτρο.ετσι τα ψαρακια σας θα ζησουν μια ωραια ζωουλα κα θα εχουν χωρο να κινηθουν.και εγω νομιζω οτι το καλυτερο θα ηταν στην αρχη να τα βαλεται ξεχωριστα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

popidion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη popidion
H popidion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H popidion έγραψε στις 13:18, 31-10-12:

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις... Ξερετε με τι εχω νευριασει? με τα PET SHOPS οτι δεν σου εξηγουν τιποτα για τα ζωακια που παιρνεις. επρεπε να δω τις συμπεριφορες των ψαριων και ευτυχως που υπαρχει και το internet και μαθαινεις πολλα για οτι σε ενδιαφερει... Κριμα τα ψαρακια... θα παρω μεγαλυτερη τετραγωνη γυαλα θα τα χωρισω στην αρχη και θα δω.... ελπιζω ο "Ρωμαιος¨να μην ειναι αρρωστουλης γιατι θα στεναχωρηθω αν παθει κατι....

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 11:41, 01-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Bonjovicat
ενα χρυσοψαρο θελει τουλαχιστον 20-30 λιτρ δικο του χωρο και θα σας πρωτεινα να παρετε ενα εξηνταλιτρο.ετσι τα ψαρακια σας θα ζησουν μια ωραια ζωουλα κα θα εχουν χωρο να κινηθουν.και εγω νομιζω οτι το καλυτερο θα ηταν στην αρχη να τα βαλεται ξεχωριστα.
Ακριβώς αυτό ισχύει. Για τα ψάρια που ζουν σε ποτήρια έχω να πω μόνο ότι είναι καταδικασμένα σε θάνατο. Όταν υιοθετούμε ένα ζωάκι, ακόμα κι ένα τόσο δα ψαράκι, είναι καλό να προσπαθούμε να δημιουργήσουμε γι' αυτό τις καλυτερες συνθήκες. Τα ψάρια είναι πολύ ευαίσθητα. Σκέψου ότι πρέπει να δημιουργήσεις γι' αυτά ένα φυσικό περιβάλλον μέσα σε ένα ενυδρείο για να μπορέσουν να επιβιώσουν. Αυτό χρειάζεται μελέτη. Η ποιότητα του νερού, η θερμοκρασία του και πολλές άλλες παράμετροι που διέπουν το εν λόγω περιβάλλον (ενυδρείο) είναι ζωτικής σημασίας για τα ψάρια. Όσο πιο μικρό είναι το ενυδρείο, τόσο πιο δύσκολη είναι η συντήρησή του. Ένα παράδειγμα: Τα απορρίματα τροφής καθώς και οι απεκρίσεις του ψαριού, παράγουν αμμωνία η οποία είναι τοξική για τα ψάρια. Ένα ενυδρείο χρειάζεται συνεπώς ένα βιολογικό φίλτρο. (το πρώτο στάδιο του φιλτραρίσματος είναι η μετατροπή της αμμωνίας σε νιτρώδες άλας. Το νιτρώδες άλας μπορεί να μην είναι τόσο τοξικό όσο η αμμωνία αλλά παραμένει επικίνδυνο ακόμη και σε ελάχιστη δόση γιατί εμποδίζει τη μεταφορά του οξυγόνου στο αίμα των ψαριών. Το βιολογικό φίλτρο θα μετατρέψει το νιτρώδες άλας σε νιτρικό άλας, που αποτελεί το τελικό αζωτούχο προϊόν του κύκλου του αζώτου). Πως μπορεί να γίνει αυτή η επεξεργασία σε μια μικρή γυάλα; Ακόμη και σ' ένα μικρό ενυδρείο η παραμικρή αύξηση της τιμής της αμμωνίας γίνεται πιο εύκολα αντιληπτή από τον οργανισμό του ψαριού απ' ότι σ' ένα μεγάλο.

Αρχική Δημοσίευση από popidion
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις... Ξερετε με τι εχω νευριασει? με τα PET SHOPS οτι δεν σου εξηγουν τιποτα για τα ζωακια που παιρνεις. επρεπε να δω τις συμπεριφορες των ψαριων και ευτυχως που υπαρχει και το internet και μαθαινεις πολλα για οτι σε ενδιαφερει... Κριμα τα ψαρακια... θα παρω μεγαλυτερη τετραγωνη γυαλα θα τα χωρισω στην αρχη και θα δω.... ελπιζω ο "Ρωμαιος¨να μην ειναι αρρωστουλης γιατι θα στεναχωρηθω αν παθει κατι....
Οι ιδιοκτήτες των Pet Shop δεν είναι ιχθυολόγοι. Έμποροι είναι και δεν τους ενδιαφέρει τίποτα άλλο πέρα από τις πωλήσεις τους. Καλό θα ήταν να προμηθευτείς έναν καλό οδηγό για τροπικά ενυδρεία και ν' αρχίσεις τη μελέτη.

Παράθεση

Bonjovicat (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bonjovicat
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Bonjovicat Δουλευω (τον κοσμο) για να ζω έγραψε στις 06:19, 03-11-12:

συμφωνω....τους περισσοτερους petshopαδες δεν τους ενδιαφερει τι θα παθει το ζωο χωρις την ενημερωση του ιδιοκτητη.....αυτοι ετσι και αλλιως τα λεφτα τους τα εχουν βγαλει

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους