Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,776 εγγεγραμμένα μέλη και 715,111 μηνύματα σε 22,184 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 417 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ένας αδέσποτος σκύλος, ο Buddy

Buddy01

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Buddy01
H Buddy01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Buddy01 έγραψε στις 15:52, 02-10-14:

Καλησπέρα σας και συγνώμη εάν ανοίγω θέμα που ήδη υπάρχει, αλλά βιάζομαι πολύ. Πριν από 1,5 -2 μήνες στον σπίτι των παππούδων μου στο χωριό , βρήκα έναν αδέσποτο σκύλο, τον Buddy.Η ιστορία ξεκίνησε ως εξής : στο χωράφι που βρίσκεται απέναντι από το σπίτι των παππούδων μου , άκουσα κλαψουρίσματα, πλησίασα και τι να δω ! Ένα σκύλο, που βέβαια αμυδρά μπόρεσα να τον δω, ο οποίος έτρεξε 10 μέτρα μακριά μου. Αποφάσισα λοιπόν να του δώσω φαγητό, σε περίπτωση που ήταν πεινασμένος και αφού απομακρύνθηκα πολύ , τότε μόνο πλησίασε το φαγητό. Να σημειώσω επίσης ότι ούτε που γαύγιζε και είχε σχοινί με αλυσίδα περασμένο στο λαιμό του. Απ ό,τι καταλαβαίνετε πρόκειται για έναν κακοποιημένο σκύλο, που ένας Θεός ξέρεις τι είχε περάσει.
Τέλοσπάντων , μετά από αρκετό καιρό φαίνεται πως είχε να αρχίσει να με εμπιστεύεται , κουνούσε την ουρα του όταν πλησίαζα, κατάφερα να τον χαιδέψω , με έγλυφε,αλλά και κατάφερα να του βγάλω το σχοινί με την αλυσίδα!!! Όμως και πάλι δεν με πλησίαζε πολύ και όταν με πλησίασε , με πλησίασε αρκετά επιφυλακτικά.
Σκέφτομαι να πάρω τον Buddy στο διαμέρισμά μου , αλλά δεν ξέρω πως να τον μεταφέρω , αλλά και πως θα αντιδράσει. Εσείς τι λέτε ; Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποια ένδειξη που να μας δείχνει αν ο σκύλος είναι εμβολιασμένος και πως μπορούμε να καταλάβουμε την ηλικία του.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 16:06, 02-10-14:

Δοκίμασε για αρχή να τον ταΐσεις με το χέρι σου, αφού λες ότι ήδη σε πλησιάζει. Αν δεν πλησιάζει το χέρι με το φαγητό, σκόρπισέ το γύρω σου, να φάει δηλαδή κοντά σου μέχρι να φτάσει να νιώθει άνετα τριγύρω σου. Σημαντικό, αν κάνει πως φεύγει μην πας πίσω του, αλλά αντίθετα γιατί απλά θα ενισχύσεις τη φυγή. Τώρα, για να φτάσεις σε σημείο να τον μεταφέρεις, έχει τρόπους αλλά δεν ξέρεις ποιος θα πιάσει στο συγκεκριμένο σκυλί. Δεν θα σου προτείνω κάποιον γιατί δεν ξέρω πώς θα αντιδράσει στον καθένα, και ίσως να χρειαστείς βοήθεια από κάποιον πιο έμπειρο.
Όσο για το αν είναι εμβολιασμένος, το καλύτερο για μένα θα ήταν να κάνεις τεστ αντισωμάτων για να καταλάβεις, την ηλικία στο περίπου μπορεί να την υπολογίσει ο κτηνίατρος.
Μην τα παρατήσεις, αν επιμείνεις και αντιμετωπίσεις σωστά τα προβλήματά του θα εκπλαγείς από την αλλαγή του Buddy

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buddy01

Νεοφερμένος

H Buddy01 έγραψε στις 20:43, 02-10-14:

Ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση, αλλά και για τις χρήσημες συμβουλές! Η αλήθεια είναι ότι τον έχω ταΐσει κάνα δυο φορές από το χέρι, αλλά με πλησιάζει κυρίως όταν έχω φαγητό. Τις άλλες φορές είναι αρκετά επιφιλακτικός, ιδίως με τους υπόλοιπους. Ακόμα και όταν πηγαίνω να τον ταΐσω στο πιάτο του, εκείνος παρόλο που χοροπηδάει και κουνάει την ουρά του , κρατάει μια απόσταση ασφαλείας. Ακόμα απορώ πως έφαγε από το χέρι μου...Αυτό που με προβληματίζει κυρίως είναι εάν θα μπορέσω να τον βάλω στον αυτοκίνητο για να τον πάω στον κτηνίατρο. Ξέρεις, η απόσταση από το χωριό μέχρι την πόλη είναι περίπου μια ώρα....Πάντως και πάλι ευχαριστω!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 07:32, 03-10-14:

Με τον καιρό μπορείς να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του, απλά το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω εσένα και δεν ξέρω τον σκύλο. Ένας σκύλος που είναι επιθετικός, με όποια μορφή επιθετικότητας, συνήθως φαίνεται. Αλλά. Επειδή ποτέ δεν ξέρεις, σου λέω να πάρεις κάποιον πιο έμπειρο μαζί σου, οπότε αν μία στο εκατομμύριο σου γυρίσει, να τον έχεις βάλει σε σωστή θέση ώστε να μη σε πετύχει (η τακτική "άστον να σκούζει να κάνουμε τη δουλειά μας και θα τα βρούμε μετά). Αυτό το ένα σε περίπτωση που τον πάρεις σηκωτό -άμεσο αλλά θέλει εμπειρία. Οπότε βρες κάποιον έμπειρο γιατί φοβάμαι να σου πω κάτι άλλο. Ο Eldad Hagar έχει πολλά βίντεο με διασώσεις φοβισμένων σκύλων, δες τα για να δεις τον τρόπο που αντιμετωπίζει την κατάσταση -από το πλησίασμα ως και την μεταφορά στο αμάξι. Έσχατη λύση είναι το αναισθητικό. Και τώρα που στο σκέφτομαι, αφού σε άφησε να του βγάλεις την αλυσίδα, που είναι σε ευάλωτο σημείο, μπορεί με λίγη προσπάθεια να σε αφήσει να του βάλεις κιόλας, πράγμα που κάνει την κατάσταση πολύ πιο εύκολη. Διάλεξε τον τρόπο λοιπόν και έλα να τον αναλύσουμε.
Επίσης, η ίδια η μεταφορά εμένα δε θα με προβλημάτιζε, άπαξ και μπει μέσα (και δεν έχει ξαναμπεί σε αμάξι) ή θα μείνει στήλη άλατος ή το ακριβώς αντίθετο, αλλά δεν πιστεύω να ασχοληθεί μαζί σου. Έχει λύσεις, από box και δέσιμο με λουρί μέχρι διχτάκι για να απομονώσεις τον χώρο πίσω. Και τέλος, μην πας να ανοίξεις την πόρτα σαν κυρία, και πας να του φορέσεις κολάρο -αν δε φοράει- ή τον οδηγό, τα βάζεις από πριν (κάνεις τον Ταρζάν δηλαδή απ'το μπροστά κάθισμα). Εκτός κι αν έχεις ένα μέτρο φάρδος. Ειδάλλως μπορεί αν έχει πανικοβληθεί να φύγει σούμπιτος και να τον ψάχνεις. Και πρόσεχε τι κολάρο θα του βάλεις, μην έχει περιθώριο να το βγάλει κάνοντας το γνωστό μουλάρωμα. Το οποίο αν θες κι αυτό το αναλύουμε, σε περίπτωση που σου τύχει να το σώσεις. Πολλά "αν" αλλά ας τα'χεις όλα στο μυαλό σου γιατί ποτέ δεν ξέρεις.

Παράθεση

Buddy01

Νεοφερμένος

H Buddy01 έγραψε στις 12:50, 03-10-14:

Και πάλι ευχαριστώ πολύ για όλες τις συμβουλές. Θα κοιτάξω τα βίντεο του Eldad Hagar και θα σου πω. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο να τον πάρω σηκωτό, φομάμαι μην μου αντιστέκεται και σκέφτομαι το λουρί, αλλά και πάλι νομίζω ότι θα αντιστέκεται πολύ....

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buddy01

Νεοφερμένος

H Buddy01 έγραψε στις 13:36, 04-10-14:

Να τος!!! Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSCN4003.jpg
Εμφανίσεις:  70
Μέγεθος:  2,02 MB

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 13:54, 04-10-14:

Πω πω!!! Είναι καλλονός ο Buddy! Και εμπειρικά από την όψη του δείχνει πολύ νεαρός σκύλος (με επιφύλαξη βέβαια)!
Είναι θέμα χρόνου να κερδίσεις την απόλυτη εμπιστοσύνη του, χρειάζεται βέβαια υπομονή και επιμονή!Κι εγώ με λουρί θα έκανα τη μεταφορά κι όπως λέει και η Annie παραπάνω μαζί με συνοδηγό, κατά προτίμηση έμπειρο με σκυλάκια ώστε αν είναι ανήσυχος στο αυτοκίνητο (που θα είναι λογικά) να τον κουμαντάρει και να τον κρατάει στο πίσω κάθισμα για να οδηγείς και απερίσπαστη βασικά. Αν υπάρχει χρόνος μπορείς να κάνεις δοκιμές με το λουρί κάποιες μέρες πριν επιχειρήσεις τη μεταφορά, ώστε να το συνηθίζει σιγά σιγά και να μη σου φέρει πολύ μεγάλη αντίσταση όταν έρθει η ώρα! Εύχομαι να πάνε όλα κατ΄ευχήν και να αποκτήσεις το συντομότερο αυτό το ξεχωριστό φιλαράκι

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 17:03, 04-10-14:

Να σου πω την αμαρτία μου όταν τον φανταζόμουνα είχα στο μυαλό μου κάτι γκεκοειδές, αυτός είναι πολύ ωραίος! (να με συμπαθούν τα γκεκάκια)
Και μου θυμίζει τον σκύλο του κουμπάρου μου, τον ένα και μοναδικό, τον γίγαντα, τον Αλέκο!

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-07-13 11.50.46.jpg
Εμφανίσεις:  53
Μέγεθος:  1,11 MB

Θέλω να πιστεύω ότι φοβάται λόγω κακών εμπειριών, οπότε με υπομονή και λίγη πονηριά τον έχεις στο τσεπάκι, αυτά τα μικρά πέφτουν εύκολα και γίνονται μεγάλοι αγαπούληδες στο τέλος Αλλά είναι και διαόλου κάλτσες, προετοιμάσου

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buddy01

Νεοφερμένος

H Buddy01 έγραψε στις 11:48, 05-10-14:

Είναι είναι, χαχα! . Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές roccohooshie ,γιατί εδώ που τα λέμε είμαι τελείως άσχετη με τους σκύλους! Η αλήθεια είναι ότι δεν ξέρω κανέναν έμπειρο με σκύλους, αλλά κάπως θα το βολέψουμε.Αυτό εύχομαι κι εγώ!
Annie, και πάλι ευχαριστώ πολύ! Όντως, ο Buddy είναι φτυστός ο Αλέκος!
Α! Και κάτι ακόμα αν δεν σας κούρασα Μπορούμε να καταλάβουμε τη ράτσα του ;
Ευχαριστώ προκαταβολικά

Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

H AnnieGr έγραψε στις 18:22, 05-10-14:

Χμ. Ράτσα Φάτσα την ξέρεις; Παίζει να'χει λαμπραντόρ κάπου στο βάθος του οικογενειακού του δέντρου, αλλά δεν.. Ράτσα-Φάτσα, το καλύτερο δηλαδή (δίνω γραπτή εγγύηση και 1002 λόγους γι'αυτό). Πού είναι το χωριό σου μήπως έχουμε κανέναν να σε βοηθήσει;

Παράθεση

Buddy01

Νεοφερμένος

H Buddy01 έγραψε στις 18:35, 11-10-14:

Ναι ε; Δίκιο έχεις, ούτος ή άλλος τι να την κάνουμε την ράτσα...Το χωριό μου είναι στην Άρτα ,δεν νομίζω να ναι κανείς από κει. Πάντως και πάλι ευχαριστώ πολύ για όλη τη βοήθεια. Όταν με το καλό καταφέρω να τον πάω στον κτηνίατρο, κι αν τον φέρω στο διαμέρισμά μου θα σας ενημερώσω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους