Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,636 εγγεγραμμένα μέλη και 713,370 μηνύματα σε 22,000 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 329 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ενυδρείο και συντήρησή του: Ιδέες και συμβουλές

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 22:44, 01-07-11:

Πώπωωωωω...τώρα τί θυμήθηκα.... ξέρεις τί δεν άντεχα με τίποτα όταν είχα ενυδρείο;;; Όταν κάποιο ψαράκι δεν ένιωθε καλά, ήταν εξασθενημένο και άρρωστο, και πήγαιναν τα άλλα και το τσίμπαγαν και το έτρωγαν...... Δεν το άντεχα με τίποτα αυτό....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Myrtle
H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 22:53, 01-07-11:

Λογικά, αν είχες σωστούς συνδυασμούς στο ενυδρείο σου (δηλαδή όλα από μία κατηγορία ψαριών) δεν θα έπρεπε να συμβαίνει αυτό, παρά μόνο όταν το ψαράκι πεθάνει, οπότε σίγουρα θα γίνει γεύμα και για τα υπόλοιπα ψαράκια (δεν φταίνε τα καημένα, είναι η φύση τους τέτοια), αλλά και για τα σαλιγκάρια (apple, zebra snails κλπ αν είχες).

Αλήθεια τι ψάρια είχες μέσα στο ενυδρείο; Εγώ στο μεγάλο (120 λίτρα) έχω ζωοτόκα (δηλαδή ψαράκια που γεννούν γόνο κι όχι αυγά) που ανήκουν στα ήμερα ψάρια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 23:00, 01-07-11:

Μακάρι να ήξερα τί ψάρια είχα.... Το ενυδρείο μου το είχε κάνει δώρο ένας φίλος μου όταν ήμουν φοιτήτρια , που είχε τρέλα με τα ενυδρεία , και η ...μάνα του δεν τον άφηνε να βάλει ενυδρείο στο σπίτι τους ... ( άλλο και τούτο πάλι... ) Έτσι το πήρε και το έφερε σπίτι μου, και εκείνος έπαιρνε και τα ψάρια... ήταν σχετικός όμως, είχε ψαχτεί πολύ σχετικά.
Αυτό το θλιβερό ¨τσιμπολόγημα¨ το έκαναν θυμάμαι όταν κάποιο ήταν ετοιμοθάνατο.... Ναι, το καταλαβαίνω ότι έτσι είναι η φύση τους, αλλά ψυχοπλακωνόμουν όταν συνέβαινε...

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 669 μηνύματα.

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 23:15, 01-07-11:

Ποιος ξέρει; Μπορεί τα ημιάγρια, άγρια να έχουν πιο επιθετική συμπεριφορά... Και ναι είναι άσχημο να το βλέπεις.

Τα δικά μου στην αρχή που δεν ήξερα και έβαζα μέσα ό, τι να' ναι μάλωναν τόσο πολύ που είχα αναγκαστεί να φτιάξω μια παγίδα με τούλι και σύρμα για να φυλακίζω τα πιο φασαριόζικα... Δεν μου άρεσε να τα βλέπω να τσακώνονται! Ευτυχώς μετά από καιρό κατάλαβα ότι δεν έφταιγαν τα καημένα τα ψαράκια, αλλά οι πανάσχετοι πετσοπάδες!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:25, 02-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Πώπωωωωω...τώρα τί θυμήθηκα.... ξέρεις τί δεν άντεχα με τίποτα όταν είχα ενυδρείο;;; Όταν κάποιο ψαράκι δεν ένιωθε καλά, ήταν εξασθενημένο και άρρωστο, και πήγαιναν τα άλλα και το τσίμπαγαν και το έτρωγαν...... Δεν το άντεχα με τίποτα αυτό....
Χμμ, σε αυτές τις περιπτώσεις καλά είναι να απομονώνεται το άρρωστο ψάρι για το δικό του καλό και για το καλό των υπόλοιπων.

Τώρα έχω ένα χρυσόψαρο, πορτοκαλί με άσπρο... το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι το πιο φοβερό ψάρι που είχα ποτέ!! ΠΑΝΕΞΥΠΝΟ! Ειδικά όταν θέλει να φάει δεν μπορείς να το αγνοήσεις με τίποτα - κάνει σαματά! Έχει ξεπεράσει τα 12-13 εκατοστά σε μέγεθος (μαζί με την ουρά). Πάντως σε γενικές γραμμές δεν είναι δύσκολο να φροντίζεις ένα ενυδρείο. Θέλει αρκετή δουλειά και φυσικά να είσαι συνεπής στην καθαριότητά του. Τα ψάρια είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί και αν αλλάξουν έστω και λίγο οι τιμές του νερού μπορούν να πεθάνουν Δυστυχώς πολλοί πιστεύουν ότι για να έχεις ένα ενυδρείο αρκεί να αγοράσεις ένα ενυδρείο και να βάλεις μέσα ότι και όσα ψάρια θέλεις

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 00:52, 02-07-11:

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν είναι δύσκολο να φροντίζεις ένα ενυδρείο. Θέλει αρκετή δουλειά και φυσικά να είσαι συνεπής στην καθαριότητά του. Τα ψάρια είναι πολύ ευαίσθητοι οργανισμοί και αν αλλάξουν έστω και λίγο οι τιμές του νερού μπορούν να πεθάνουν Δυστυχώς πολλοί πιστεύουν ότι για να έχεις ένα ενυδρείο αρκεί να αγοράσεις ένα ενυδρείο και να βάλεις μέσα ότι και όσα ψάρια θέλεις
Ισχύει! Θέλει διάβασμα κι αυτό το χόμπυ, αν θες το αποτέλεσμά σου να αξίζει. Πρέπει να ξέρεις τι ψάρια είναι αυτά που φιλοξενείς και τι συνθήκες χρειάζονται (θερμοκρασία, ph, σκληρότητα, τιμές νιτρικών, αμμωνίας κλπ) καθώς και τι φυτά, ξύλα ή πέτρες πρέπει να επιλέξεις. Τα ψεύτικα και βαμμένα χαλίκια, φυτά και διακοσμητικά πρέπει να αποφεύγονται, γιατί εκπέμπουν ουσίες που μολύνουν το νερό. Τέλος, όσο κι αν φαίνεται παράδοξο, όσο πιο μικρό είναι ενα ενυδρείο, τόσο πιο δύσκολα το συντηρείς, γιατί είναι δυσκολότερο να διατηρήσεις όλες τις τιμές στα σωστά επίπεδα! Αντίθετα, το μεγάλο ενυδρείο είναι τυφλοσούρτης, καθώς και λιγότερο νερό πρέπει να αλλάζεις κάθε φορά και η βιολογία του ενυδρείου παραμένει πιο εύκολα σταθερή.

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6,002 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 01:38, 02-07-11:

Το χρυσόψαρο μου με "δαγκώνει" Ειδικά όταν καθαρίζω τον βυθό με την σκούπα! Παλαιότερα έκανα αυτό που κάνεις με το δάχτυλο στην επιφάνεια του νερού και το δάγκωνε γιατί νόμιζε ότι είναι τροφή, αλλά τώρα ξύπνησε και δεν το κάνει

Αυτό που λες με τα μεγάλα ενυδρεία είναι πολύ σωστό!
Τα πλαστικά φυτά είναι ότι χειρότερο, ειδικά για έναν μονομάχο! Στην αρχή δεν ήξερα και είχα πλαστικά και του είχαν κάνει την ουρά κρόσια Μετά έβαλα αληθινά και όχι μόνο δεν του χαλούσαν την ουρά αλλά φαινόταν να περνάει καλύτερα στο νέο του περιβάλλον! Με το χρυσόψαρο τα φυτά είναι άλλη ιστορία πάντως! Τα βλέπει ως σαλάτα Έχω java moss τώρα και συνέχεια το βλέπω με ένα κομμάτι χόρτο στο στόμα!

Πάντως αν συγκρίνεις την φροντίδα μιας γάτας με την φροντίδα ενός ενυδρείου, η γάτα είναι πιο εύκολη!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 07:35, 02-07-11:

Ναι, έχεις δίκιο... Τα χρυσόψαρα δεν είναι για αληθινά φυτά.

Πάντως πραγματικά το φυσικό περιβάλλον με τα φυσικά ξύλα και τις πέτρες και τα αληθινά φυτά, αισθητικά δεν έχει καμία σχέση με αυτό με τις πλαστικούρες και τα γυάλινα διακοσμητικά και τα κομμένα πήλινα σταμνάκια κλπ. Από τότε που ξεκίνησα να βάζω στο ενυδρείο μου αποκλειστικά φυσικά πράγματα, ούτε να τα δω δεν θέλω τα ψεύτικα... Και βέβαια, τα ψαράκια μου το απολαμβάνουν πολύ περισσότερο. Τρελαίνομαι να βλέπω του μονομάχους μου να περνάνε μέσα από το ξύλο και να κάνουν βόλτες μέσα στα φυτά (ανούμπιες και βαλισνέριες έχω σε όλα μου τα ενυδρεία και στο μεγάλο έχω μπόλικο κερατόφυλλο και φακή-λαθρεπιβάτη που μου έχει γεμίσει όλη την επιφάνεια του ενυδρείο και δεν ξέρω πως να απαλλαγω...)

Το πιστεύω ότι η γάτα είναι πιο εύκολη (παρ' όλο που δεν είχα ποτέ μου) γιατί είναι πολύ πιο ανεξάρτητη. Ενώ τα ψάρια, δεν μπορούν να αυτοεξυπηρετηθούν...

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 09:45, 02-07-11:

Tα φυσικά διακοσμητικά είναι υπέροχα! Εγώ προς το παρόν έχω μόνο αληθινά φυτά αλλά σκοπεύω να πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο (μεγάλωσε πολύ το χρυσόψαρο και δεν φτάνουν τα 50Λ) οπότε θα φτιάξω τότε ένα με πέτρα, ξύλο και διάφορα φυτά (να έχει και ποικιλία σε σαλάτα).
Το όνειρο μου είναι να φτιάξω ένα θαλασσινό ενυδρείο με ανεμώνες και κοράλια
Πάντως τα φυτά βοηθούν πολύ το ενυδρείο να έχει σταθερές τιμές, κυρίως να κρατάνε την αμμωνία χαμηλά.

Να σε ρωτήσω... γνωρίζεις κάποιον τρόπο να παρέχω στο ψάρι μου κάποιου είδους διασκέδαση; Έχω την εντυπώση ότι βαριούνται να κάνουν συνέχεια το ίδιο και το ίδιο. Αλλάζω κάπου κάπου θέση στην διακόσμηση αλλά πιστεύω ότι δεν αρκεί μόνο αυτό

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 18:19, 04-07-11:

Χε έχουμε το ίδιο όνειρο μάλλον! Κι εγώ θέλω να φτιάξω ένα μεγάλο θαλασσινό, αλλά πρόσφατα έφαγα κι ένα μικροκόλλημα με τους ιππόκαμπους! Είναι υπέροχα ψαράκια!

Όσο για το χρυσόψαρο, από αυτά που έχω διαβάσει, έχει ανάγκη και από φυτικές τροφές (αρακά χωρίς τον φλοιό, λάχανο, βρασμένη πατάτα κλπ), γι' αυτό και αν δεν του παρέχονται, επιτίθεται στα φυτά του ενυδρείου. Για να αποφύγεις αυτό το φάγωμα, μπορείς να επιλέξεις φυτά με χοντρά φύλλα που είναι πιο δύσκολο να τα πειράξει, όπως βαλισνέρια ή ανούμπια. Επίσης, μιας και έχεις σκοπό να του μεγαλώσεις το παλάτι του ψαρή σου, αν αποφασίσεις να πάρεις κάνα 100λιτρο ενυδρειάκι, καλό είναι να βάλεις και 1-2 ακόμα για παρέα γιατί τα χρυσόψαρα προτιμούν να ζουν σε ομάδες. Όσον αφορά για τη διασκέδασή του, μπορείς να βάλεις κάνα ζογκλέρ μέσα να του κάνει κόλπα (λόλ, αστειεύομαι)! Αυτό που ξέρω είναι ότι τα ψάρια είναι χαρούμενα όταν η τροφή τους έχει ποικιλία. Για παράδειγμα, εσύ με το χρυσόψαρο έχεις 3 διαφορετικές επιλογές: κλασσικό φυλλαράκι(κι αν είναι και πολλά είδη ανακατεμένα ακόμα καλύτερα), φυτική τροφή (κάποια από αυτές που σου έγραψα παραπάνω) ή κατεψυγμένο σκουληκάκι bloodworm (που το λατρεύουν τα ψαράκια!) εναλλάξ. Α! Και καλό είναι 1-2 φορές την βδομάδα να μουλιάζεις την τροφή του σε λίγες σταγόνες βιταμίνες για να τον έχεις ντούρο! Τέλος, αυτό που έχω ακούσει ότι διασκεδάζει τα χρυσόψαρα συγκεκριμένα, είναι να ασχολούνται και να παίζουν με την άλγη που δημιουργείται στο ενυδρείο, οπότε την επόμενη φορά που θα πας να την καθαρίσεις... think twice!

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 22:14, 04-07-11:

χαχα! Ευτυχώς που αφήνω άλγη σε ένα σημείο στο πίσω μέρος του ενυδρείου! Του δίνω κάπου κάπου λίγο ζεματισμένο μαρούλι αλλά πιο συχνά του δίνω κομματάκια σολωμού (ωμού ή ψημένου) Bloodworms σταμάτησα να δίνω γιατί λέρωναν πολύ το νερό Το φάγωμα δεν με ενοχλέι πάντως, το αντίθετο μάλιστα... κλαδεύει το χόρτο γιατί αν το άφηνα θα καταλάμβανε όλο το ενυδρείο

Έχω δει σε βίντεο χρυσόψαρο να παίζει ποδόσφαιρο! Πρέπει να ασχοληθώ με την εκπαίδευση του κάποια στιγμή!

Αν φτιάξω θαλασσινό θα βάλω σίγουρα μερικά ψαράκια nemo Ιππόκαμπους δεν έχω δει Πρέπει να είναι γ*μάτα!!!!! Για ενυδρείο γλυκού νερού έχω δει βατραχάκια

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 21-07-11 στις 00:08.
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 17:42, 05-07-11:

Α εσύ θες να το κάνεις πρωταθλητή το ψαράκι σου!

Ναι αυτά τα ψαράκια είναι πολύ όμορφα, όπως και όλα τα θαλασσινά. Με τα βατραχάκια, να πω την αλήθεια, δεν συμφωνώ και τόσο για την διατήρησή τους σε ενυδρείο. Μοιάζουν δυστυχισμένα... Όσο για τους ιππόκαμπους, είναι απίστευτα ψάρια και πολύ ιδιαίτερα και από ότι ξέρω δεν είναι και πολύ δύσκολη η συντήρησή τους.
Δες ένα βιντεάκι με γέννα ιππόκαμπου (θα πάθεις πλάκα):

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 21-07-11 στις 00:08.
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:55, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Α εσύ θες να το κάνεις πρωταθλητή το ψαράκι σου!

Ναι αυτά τα ψαράκια είναι πολύ όμορφα, όπως και όλα τα θαλασσινά. Με τα βατραχάκια, να πω την αλήθεια, δεν συμφωνώ και τόσο για την διατήρησή τους σε ενυδρείο. Μοιάζουν δυστυχισμένα... Όσο για τους ιππόκαμπους, είναι απίστευτα ψάρια και πολύ ιδιαίτερα και από ότι ξέρω δεν είναι και πολύ δύσκολη η συντήρησή τους.
Δες ένα βιντεάκι με γέννα ιππόκαμπου (θα πάθεις πλάκα):

Φοβερός ο ιππόκαμπος!!!!!

Οι μονομάχοι είναι αρκετά περίεργοι. Κάποιες φορές είναι επιθετικοί και κάποιες άλλες φορές όχι. Το ίδιο συμβαίνει και με το χρυσόψαρο που έχω τώρα. Ενώ περίμενα να επιτίθεται στην γαρίδα, αδιαφορεί εντελώς όταν την βλέπει. Παρεπιπτώντος, γνωρίζεις πόσο ζεί μια γαρίδα αμάνο; Την έχω το λιγότερο 5 χρόνια!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Myrtle : 21-07-11 στις 00:12. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 21:59, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Φοβερός ο ιππόκαμπος!!!!!

Οι μονομάχοι είναι αρκετά περίεργοι. Κάποιες φορές είναι επιθετικοί και κάποιες άλλες φορές όχι. Το ίδιο συμβαίνει και με το χρυσόψαρο που έχω τώρα. Ενώ περίμενα να επιτίθεται στην γαρίδα, αδιαφορεί εντελώς όταν την βλέπει. Παρεπιπτώντος, γνωρίζεις πόσο ζεί μια γαρίδα αμάνο; Την έχω το λιγότερο 5 χρόνια!
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με γαρίδες. Μόνο σαλιγκάρια έχω προσθέσει στα ενυδρεία μου κατά καιρούς (apple & zebra).

Παράθεση

Stavrialena_Kal (Σταυριαλένα Γκόντζου)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Stavrialena_Kal
H Σταυριαλένα Γκόντζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Stavrialena_Kal έγραψε στις 13:36, 05-08-11:

Παιδια θελω την βοηθεια σας. Καταρχας ειμαι 13 ετων. Λοιπον, χτες αγορασα ενα χρυσοψαρο και εναν μονομαχο. Το προβλημα ποιο ειναι: ο μονομαχος συχνα κυνηγαει το χρυσοψαρο(αν και ο ιδιοκτητης τοy petshop που πηγα μου ειπε πως μπορει να συμβιωσει μαζι με χρυσοψαρα).Επισης μου ειπε οταν το κανει αυτο να τον βγαζω σε ενα ξεχωριστο δοχειο για λιγο. Το εκανα ομως δεν ειχε αποτελεσμα. Τι να κανω;Please είναι επείγον!(τα εχω βαλει και τα δυο στην ιδια γυαλα)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 05-08-11 στις 13:42. Αιτία: Απαγορεύονται τα κεφαλαία =)
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 18:53, 05-08-11:

Έλεος!!! (το έλεος πάει στον πετσοπα) Ο μονομάχος δεν ταιριάζει με σχεδόν κανένα ψάρι! Να πας πίσω και τα ψάρια και την γυάλα. #$%#@$ Τα χρυσόψαρα δεν χωράνε σε γυάλα. Θέλουν χώρο (ενυδρείο, το λιγότερο 50 λίτρα ανά 1 ψαρι) και καλό φίλτρο. Ο μονομάχος δεν μπορεί να ζήσει σε γυάλα γιατί εκτός του ότι μικρή, δεν έχει και θερμοστάτη (ούτε καν "στρωμένη" δεν είναι, η αμμωνία θα εκτοξευθεί και θα πεθάνουν από δηλητηρίαση αμμωνίας). Ο μονομάχος ψάρι που πρέπει να ζει σε σταθερή θερμοκρασία γύρω στους 26 βαθμούς ενώ το χρυσόψαρο είναι ψάρι κρύου νερού. Αν τα αφήσεις και τα 2 μαζί, κάποιο θα πεθάνει σύντομα και αργότερα θα πεθάνει και το άλλο λίγο αργότερα (λόγω γυάλας). Αν θέλεις να κρατήσεις την γυάλα, δώσε πίσω τα ψαράκια και αγόρασε μερικά σαλιγκάρια και ένα αληθινό φυτό (κερατόφυλλο, java moss). Προς το παρόν χώρισε τα εντελώς (βάλε τον μονομάχο σε άλλο δοχείο) μέχρι να ανοίξει το μαγαζί το πρωί για να τα επιστρέψεις.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Σταυριαλένα Γκόντζου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H Stavrialena_Kal έγραψε στις 21:13, 05-08-11:

θα σε απογοητεύσω.δεν ξερω αλλα τωρα δεν μαλωνουν καθολου.κοιτα,αυτος απο το petshop ειπε πως ο μονομαχος μπορει να ζησει και σε γυαλα και μαζι με αλλα χρυσοψαρα.τα φροντιζω συνεχως και τουσ αλλαζω καθε μερα το νερο(χωρις να το αδειαζω εντελως ).ακομα μια ερωτηση(μπορει να φανω λιγο ξανθια,ενω δεν ειμαι).εχουμε μια συσκευη παραγωγης οζοντος.κανει να τους φλιτραρω το νερο στην αρχη ή να τουσ την εχω συνεχως συνδεδεμενη?ή δεν κανει.please ειμαι μικρη και αρχαρια και δεν ξερω απο τετοια

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,357 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:36, 05-08-11:

Μην ακους τους πετσοπαδες..οι περισσοτεροι ειναι εντελως ασχετοι..και απλως..ειναι εμποροι.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟΙ.Να πουλησουν θελουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 21:51, 05-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Stavrialena_Kal
θα σε απογοητεύσω.δεν ξερω αλλα τωρα δεν μαλωνουν καθολου.κοιτα,αυτος απο το petshop ειπε πως ο μονομαχος μπορει να ζησει και σε γυαλα και μαζι με αλλα χρυσοψαρα.τα φροντιζω συνεχως και τουσ αλλαζω καθε μερα το νερο(χωρις να το αδειαζω εντελως ).ακομα μια ερωτηση(μπορει να φανω λιγο ξανθια,ενω δεν ειμαι).εχουμε μια συσκευη παραγωγης οζοντος.κανει να τους φλιτραρω το νερο στην αρχη ή να τουσ την εχω συνεχως συνδεδεμενη?ή δεν κανει.please ειμαι μικρη και αρχαρια και δεν ξερω απο τετοια
Τα χρυσόψαρα θέλουν ενυδρείο.&-
Το ότι δεν μαλώνουν τώρα δεν σημαίνει ότι δεν θα μαλώνουν και αύριο ή ότι δεν ειναι και τα 2 στρεσσαρισμένα. Αν αύριο λείπει η μισή ουρά του μονομάχου μην απορρήσεις.
Όσο επιτίθεται το ένα στο άλλο τόσο περισσότερο στρεσσάρονται και τόσο περισσότερο ευάλωτα γίνονται σε διάφορες ΘΑΝΑΤΗΦΟΡΕΣ ασθένειες. Βάζω ότι θέλεις στοίχημα ότι σε λίγες μέρες θα αρχίσει να σαπίζει η ουρά από τουλάχιστον 1 από τα 2 ψαράκια σου.
Τα χρυσόψαρα επίσης θέλουν ανατάραξη στο νερό (δυνατό φίλτρο δηλαδή) γιατί καταναλώνουν πολύ οξυγόνο. Αν δεν έχουν οξυγόνο στρεσσάρονται ακόμα περισσότερο. Οι μονομάχοι θέλουν ΗΡΕΜΑ νερά.
Θα στο ξαναπω. Τα ψαράκια σου θα πεθάνουν αν συνεχίσουν να είναι μαζί και σε γυάλα.

Ωραία τα ψαράκια, αλλά ΔΕΝ είναι παιχνίδια.

Το όζον τι το θέλεις; Φίλτρο χρειάζονται το οποίο θα καθαρίζει το νερό από τις ακαθαρσίες και θα στεγάζει χρήσιμα βακτήρια τα οποία θα κρατούν τις τιμές του νερού χαμηλά. Ο μονομάχος, το ξανατονίζω, θέλει θερμοστάτη. Αν βάλεις όμως θερμοστάτη, το χρυσόψαρο θα έχει πρόβλημα. Το ένα ψάρι είναι κρύου νερού και το άλλο τροπικό. ΔΕΝ ΤΑΙΡΙΑΖΟΥΝ. Νομίζω επίσης ότι δεν ταιριάζουν και στην σκληρότητα νερού. Τα χρυσόψαρα θέλουν σχετικά σκληρό νερό.

Τουλάχιστον επέστρεψε το χρυσόψαρο και κράτα τον μονομάχο.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Stavrialena_Kal έγραψε στις 10:14, 06-08-11:

τα χωρισα.τα εβαλα σε ξεχωριστη γυαλα το καθενα.αν βαλω οζον στο χρυσοπσαρο ή στο μονομαχο για λιγο θα εχει θετικα αποτελεσματα ή μπα...?

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:40, 06-08-11:

Όχι. Το όζον δεν βοηθάει σε τίποτα. Το χρυσόψαρο δεν κάνει για γυάλα. Χρειάζεται πολλά λίτρα. Εγώ έχω ένα fancy σε 50 λίτρα και κάνω αλλαγή νερού (το μισό) 1 φορά την εβδομάδα και πρέπει σε λίγο καιρό να αρχίσω να ψάχνω για μεγαλύτερο ενυδρείο για να είναι πιο άνετα. Μεγάλωνουν πολύ, ειδικά αν έχεις το κοινό χρυσόψαρο. Μπορούν να φτάσουν και τα 30 εκατοστά. Όπως βλέπεις, δεν χωράει σε γυάλα. Θα στο ξαναπώ. Τα χρυσόψαρα θεωρούνται πολύ "βρώμικα" ψάρια. Παράγουν πολύ αμμωνία και στην γυάλα που το έχεις πρέπει να αλλάζεις ολο το νερό καθημερινά. Αυτό όμως θα στρεσσάρει πολύ το ψαράκι και θα το κάνει πιο ευάλωτο σε αρρώστιες. To οξύγονο της γυάλας δεν επαρκεί για το χρυσόψαρο.

Το μόνο ψάρι που ίσως μπορείς να κρατήσεις σε γυάλα είναι ο μονομάχος. Αν δεν θέλεις να υποφέρει το χρυσόψαρο επέστρεψε το ή χάρισε το σε κάποιον που ασχολείται με χρυσόψαρα. Πάντως στην γυάλα δεν θα χαρείς ότι ψάρι και αν πάρεις γιατί θα στέκεται σε ένα σημείο. Σε ενυδρείο είναι πιο άνετα και φαίνονται πιο ευτυχισμένα. Αν δεις μονομάχο σε ενυδρείο θα δεις ότι κολυμπάει συνεχώς. Φτιάχνει φωλιές από φούσκες και είναι ζωηρός. Στη γυάλα κάθονται σε ένα σημείο και φαίνονται δυστυχισμένα.

Παράθεση

Νεοφερμένος

H Stavrialena_Kal έγραψε στις 12:03, 07-08-11:

οκ

Παράθεση

Myrtle

Διάσημο Μέλος

H Myrtle καθένας παιρνει αυτο που του αξιζει... έγραψε στις 00:02, 09-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ceres Victoria
Το μόνο ψάρι που ίσως μπορείς να κρατήσεις σε γυάλα είναι ο μονομάχος.
Ενώ σε όλα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εδώ διαφωνώ! Ο μονομάχος δεν ζει σε γυάλα, ίσως να μπορεί να επιβιώσει, ναι, αλλά όχι να ζήσει. Χρειάζεται θερμοστάτη και φίλτρο. ΚΑΝΕΝΑ ψάρι δεν επιτρέπεται να ζει σε γυάλα, όσο ανθεκτικό κι αν θεωρείται. Είναι πραγματικά κρίμα.

Σταυριαλένα, εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μικρό ενυδρειάκι 15-20 λίτρων (δεν πρέπει να είναι ακριβότερο από 30 ευρώ μαζί με το φίλτρο), και να βάλεις μέσα λίγη άμμο, ένα μικρό ξυλαράκι και να δέσεις μια ανούμπια πάνω σε αυτό. Το αποτέλεσμα θα είναι πολύ όμορφο για τον μονομάχο σου κι εκείνος θα σε αποζημιώσει με όμορφα χρώματα και συμπεριφορές. Το ότι τα ψαράκια δεν "παραπονιούνται" γαβγίζοντας ή νιαουρίζοντας και δεν μπορούν να μας πλησιάσουν και να μας δαγκώσουν ή να μας γρατζουνίσουν δείχνοντάς μας με αυτόν τον τρόπο την απογοήτευσή τους, δεν σημαίνει ότι δεν έχουν κάποια στάνταρς ζωής. αν αγαπάς, λοιπόνμ τα ψαράκια σου, φρόντισέ τα λίγο παραπάνω και να είσαι σίγουρη ότι δεν θα χάσεις! Μιλάω κυρίως για τον μονομάχο που πιστεύω πως μπορείς να τον διατηρήσεις (το χρυσόψαρο καλύτερα να το επιστρέψεις πίσω ή να το δώσεις σε κάποιον που έχει αρκετό χώρο για να το κρατήσει και γνωρίζει από αυτά).

Συνοψίζοντας, οι γυάλες είναι για τα λουλούδια μας και ΟΧΙ για τα ψάρια μας! Όπως δεν μπορεί να ζήσει ένας άνθρωπος μέσα σε ένα δωμάτιο 1X1 για όλη τη διάρκεια της ζωής του ή μία γάτα μέσα σε μία κούτα, έτσι δεν μπορεί κι ένα ψαράκι να ζήσει μέσα σε μία γυάλα! Όσο πιο γρήγορα το συνειδητοποιήσουμε αυτό, τόσο πιο πολύ θα αρχίσουμε να ευχαριστιόμαστε το συγκεκριμένο χόμπυ!

Φιλικά

Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 00:14, 09-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Myrtle
Ενώ σε όλα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εδώ διαφωνώ! Ο μονομάχος δεν ζει σε γυάλα, ίσως να μπορεί να επιβιώσει, ναι, αλλά όχι να ζήσει.
Συγγνώμη Επιβιώσει εννοούσα και εγώ

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη γεωργια33
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (4 πολακια και πολλα χελωνακια! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 04:26, 05-09-11:

Να ρωτησω κατι;Ισως ειναι λιγο ασχετο με το θεμα αλλα ....τα ψαρια πως αναπαραγονται;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 05-09-11 στις 07:36. Αιτία: κεφαλαια
Παράθεση

Ceres Victoria

Επιφανές Μέλος

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:20, 05-09-11:

Τα θηλυκά γενούν αυγά και τα αρσενικά παράγουν σπέρμα. Το θηλυκό αφήνει τα αυγά του και το αρσενικό αφήνει το σπέρμα του πάνω στα αυγά για να τα γονιμοποιήσει.
Δες το παρακάτω βίντεο (προχώρα το στο 4:40):

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

γεωργια33 (Ελένη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη γεωργια33
H Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (4 πολακια και πολλα χελωνακια! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

H γεωργια33 έγραψε στις 01:40, 06-09-11:

ευχαριστω ειδηκα το βιντεο με βοηθησε παρα πολυ!

Παράθεση

petros zoologos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη petros zoologos
Ο petros zoologos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O petros zoologos έγραψε στις 14:13, 25-07-14:

οσοι εχετε ενυδρειο τι ψαρια εχει και ποσα λιτρα εινα;

σορρυ που στο λεω αλλα 3 χρυσοψαρα σε 80 λιτρα δεν ζουν.μπορεις να βαλεις αλλο ενα ή ενα κοπαδακι τον 6 white cloud mountain minnows και λιγες γαριδες αμανο.αν βαλεις δυο χρυσοψαρα μπορεις να βαλεις και γαριδες αλλα οχι πανω απο 4-5 και λιγο μεγαλες γιατι τις βαζουν στο στομα και τις φτυνουν αρκετες φορες

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 25-07-14 στις 14:52. Αιτία: merge posts
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους