Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,634 εγγεγραμμένα μέλη και 718,190 μηνύματα σε 22,543 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 354 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πάντα θα υπάρχει ένας τρελός γείτονας...

stellak

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη stellak
H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 21:18, 17-03-10:

Η κατάσταση έχει ως εξής: στην πολυκατοικία όλοι αγαπάμε τα αδέσποτα γατάκια – όχι πολλά - που κατά καιρούς βρίσκουν προστασία στην πυλωτή μας. Ο καθένας όπως μπορεί, φυσικά, τα φροντίζει. Άλλος τα στειρώνει όταν πιάνονται, άλλος βάζει ένα καλαθάκι με κουβερτούλα για να κοιμούνται στο πάρκινγκ του, άλλος κατεβάζει φαγητό, άλλος φροντίζει να έχουν πάντα καθαρό νεράκι (φαγητό και νερό εκτός πυλωτής), και υπάρχει και η τρελή του 1ου. Η οποία όπου βρει πήλινο μπολάκι νερού ή φαγητού παίρνει φόρα και το κλωτσάει να σπάσει σε χίλια κομμάτια, βρίζοντας να την ακούσει όλη η γειτονιά. Καταβρέχει με το λάστιχο όποια γάτα κάνει το λάθος να περάσει από το πεζοδρόμιο ή βρίσκει ζεστασιά σε ένα σημείο που περνούν οι σωλήνες της θέρμανσης, με αποτέλεσμα τα γατιά να πετάγονται στη μέση του δρόμου ακόμα κι αν περνά αυτοκίνητο εκείνη την ώρα. Κάνει διάφορα σε μας που τα φροντίζουμε (πχ βρωμόνερα στα αυτοκίνητά μας...) αλλά αυτά είναι πταίσματα σε σχέση με το τι κάνει στην ψυχολογία των γατιών.
Μιλάω για 2 συγκεκριμένα γατάκια, το πολύ 7-8 μηνών, ένα κορίτσι κι ένα αγόρι. Προσπαθώ να τα εξημερώσω μήνες ολόκληρους χωρίς αποτέλεσμα και απορούσα μέχρι σήμερα γιατί είναι τόσο τρομαγμένα. Σήμερα την είδα να τα κυνηγάει μπροστά στα μάτια μου, επιδεικτικότατα και χωρίς λόγο. Όπως ήταν φυσικό τη «βούτηξα». Μου απάντησε ότι είναι αλλεργική. Της είπα πως αλλεργική μπορεί να είναι όσο θέλει στο σπίτι της κι αν δε θέλει να μείνει και φαλακρή στην καλύτερη ή ανάπηρη το πιθανότερο, να μην ξαναπλησιάσει τις γάτες όταν δεν την ενοχλούν. Μετά έχασα την ψυχραιμία μου δυστυχώς και την έβρισα σα λιμενεργάτης. Ενημερώθηκα από τη διαχειρίστρια για όλα τα πιο πάνω που περιγράφω (διότι φροντίζει να τα κάνει όταν λείπω στο γραφείο) κι ότι όλοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά κι όλοι φοβούνται μην δηλητηριάσει τις γάτες.

Αν κάποιος έχει ανάλογη εμπειρία παρακαλώ ας προτείνει κάτι. Αν πάω στην Αστυνομία να της κάνουν σύσταση, θα καταφέρω τίποτε; Δε θέλω να κάνω κάτι που θα έχει αντίκτυπο στα γατιά, διότι μετά θα πάω φυλακή και δεν το θέλουμε αυτό. Επίσης, ενώ όλοι τη σιχαίνονται, δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι θα ακολουθήσουν στην περίπτωση καταγγελίας (και τους καταλαβαίνω. Ποιός θέλει να μπλέξει με την προσωποποίηση της παλαβομάρας ; ). Και κάτι τελευταίο: δεν καταλαβαίνει από αφίσες – νόμους σε πίνακες ανακοινώσεων. Περνάει, τα βουτάει και τα σκίζει. Ακόμα και ανακοινώσεις της διαχείρισης, άσχετες με τα ζώα...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zbeebz (αβάπτιστον)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Zbeebz
H αβάπτιστον αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,753 μηνύματα.

H Zbeebz Μετακομίσαμε! έγραψε στις 21:26, 17-03-10:

Όντζελ, δεν έχεις κανέναν παμπόνηρο δικηγόρο ανάμεσα στους γνωστούς σου;
Αν πάλι δεν έχεις κανέναν πρόχειρο, ίσως θα μπορούσες να απευθυνθείς σε κάποιον δικηγόρο από αυτούς που συνεργάζονται με φιλοζωικά σωματεία και δουλεύουν και τους σχετικούς νόμους.

Αν και φοβάμαι πως το πρόβλημα της τύπισσας είναι γενικότερο και μάλλον... ιατρικής φύσης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 3,857 μηνύματα.

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 21:31, 17-03-10:

Ήδη συμβουλεύτηκα πολύ κοντινό μου πρόσωπο και ακριβώς αυτό μου είπε... ότι και η Αστυνομία μάλλον δε θ'ασχοληθεί αλλά και καταλαβαίνοντας περί τίνος πρόκειται, καλύτερα να μην δώσω περισσότερη έκταση. Δε με καλύπτει η απάντηση όμως, δε θα ήθελα να μαζέψω πτώματα από το πεζοδρόμιο και το εννοώ. Ελπίζω να έχει κάποιος καμιά καλή ιδέα

Παράθεση

tzoutzou

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη tzoutzou
H tzoutzou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+1 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.

H tzoutzou έγραψε στις 22:01, 17-03-10:

Αρε Στελλα....
Λοιπον,η κυρια ειναι ιδοκτητρια διαμερισματος ή νοικαρισσα?Γενικες συνελευσεις η πολυκατοικια σας δεν κανει?Εφοσον εχεις στο πλευρο σου ολους τους υπολοιπους,τοτε θα μπορουσατε να το κανετε θεμα σε μια Γ.Σ.,να την ξεμπροστιασετε,να την απειλησετε στην τελικη με μηνυσεις αλλα οοοοολοι μαζι!!!Δεν μπορει να κανει ο,τι θελει η %$$#^%#^%$^!!!!!!!!!!!!!Ειστε πολλοι και ειναι μια!!!!Βαλτε καμερες στην πυλωτη ή πειτε της οτι βαλατε και οτι ειναι αποδεικτικο στοιχειο σε ενδεχομενη δικη!!!!!Αυτα...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
Βρε μηπως να της ξαμολησουμε το Νινο και τη Leia στο σπιτι της καμια μερα να της το κανουν λαμπογυαλο???

Παράθεση

ANNA KATΣΑΡΟΥ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ANNA KATΣΑΡΟΥ
H ANNA KATΣΑΡΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Τα αγαπημένα της γατιά Ψίνος,Τούντης,Ρόρης, και 4 άλλα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,570 μηνύματα.

H ANNA KATΣΑΡΟΥ έγραψε στις 22:19, 17-03-10:

Υπάρχουν πολλοί ανώμαλοι Στέλλα μου,και η τρελή που μένει πάνω από μένα έχει κλείσει το μπαλκόνι της μην τυχόν και μπεί κανένα γατί και πάθει χολερα...Αυτή έβρεξε και τον Βρούκο τις προάλες που τον βρήκα να στάζει ολόκληρος από την μέση και κάτω...Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με δαύτους..καλά κανει ο Βρούκος και της έχει κατουρήσει ολόκληρο το μπαλκόνι για να την εκδικηθεί..πολύ το ευχαριστιέμαι...

Παράθεση

みことftw (Αφροδίτη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη みことftw
H Αφροδίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 978 μηνύματα.

H みことftw Aγαπαμε Μουκελο <3 έγραψε στις 22:30, 17-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από tzoutzou
Αρε Στελλα....
Λοιπον,η κυρια ειναι ιδοκτητρια διαμερισματος ή νοικαρισσα?Γενικες συνελευσεις η πολυκατοικια σας δεν κανει?Εφοσον εχεις στο πλευρο σου ολους τους υπολοιπους,τοτε θα μπορουσατε να το κανετε θεμα σε μια Γ.Σ.,να την ξεμπροστιασετε,να την απειλησετε στην τελικη με μηνυσεις αλλα οοοοολοι μαζι!!!Δεν μπορει να κανει ο,τι θελει η %$$#^%#^%$^!!!!!!!!!!!!!Ειστε πολλοι και ειναι μια!!!!Βαλτε καμερες στην πυλωτη ή πειτε της οτι βαλατε και οτι ειναι αποδεικτικο στοιχειο σε ενδεχομενη δικη!!!!!Αυτα...δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο.
Βρε μηπως να της ξαμολησουμε το Νινο και τη Leia στο σπιτι της καμια μερα να της το κανουν λαμπογυαλο???
Συμφωνω 100%, αφου υπαρχει διαχειριστης, να συγκαλεσει μια γενικη συνελευση, να την συνετισετε ετσι. Μια φιλη μου εκανε το λαθος να φωναξει στις σκαλες της πολυκατοικιας που μενει ενα απογευμα, και την επομενη την πηρε τηλεφωνο η σπιτονοικοκυρα και της ειπε οτι μαζευουν υπογραφες για να την διωξουν, επειδη κανει πολυ φασαρια... Και θα κολλησουμε στην τρελη? Ακομα και αν η αστυνομια δεν παρει στα σοβαρα αυτα που κανει στις γατες, το οτι βρεχει τα αυτοκινητα σας με βρωμονερα για παραδειγμα, στοιχειοθετει βαση για μηνυση (δεν ειμαι σιγουρη με ποιο νομο, γιατι δεν προκειται για βλαβη, με την ουσιαστικη εννοια. Θα το ψαξω να σας πω) Οι καμερες ειναι μια καλη ιδεα, ενημερωστε την και για τον τυπο που εφαγε 9 μηνες φυλακιση για το σκυλακι και επιβεβαιωστε την οτι αν βρεθει νεκρο γατι θα φροντισετε να φαει φυλακη. Οτι και αν γινει ομως, πρεπει να εχεις τους παντες στο πλευρο σου. Οποτε, αρχισε το ψηστηρι.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 22:54, 17-03-10:

Όλοι είμαστε ιδιοκτήτες, δυστυχώς δεν είναι νοικάρισσα. Σκεφτείτε τώρα ότι αυτή είναι μάνα και νοσηλεύτρια σε στρατιωτικό νοσοκομείο. Αυτά δεν την κάνουν λιγότερο τρελή, απλώς τα αναφέρω για να δείξω ότι δεν πρόκειται για καμιά 90χρονη που τα'χει χαμένα (σας έχω πει στο παρελθόν ότι μια τέτοια ένας γείτονας την έπιασε να πετάει νεογέννητα γατάκια και την έχωσε στον κάδο, έκλεισε το καπάκι και της είπε ότι την επόμενη φορά θα την πετάξει κατευθείαν μέσα στη σκουπιδιάρα). Τον άλλο μήνα αναλαμβάνει άλλος τη διαχείριση και της τα'χει πολλά μαζεμένα. Συν ότι του πέταξε το καλαθάκι που είχε βάλει για τα γατάκια στο πάρκινγκ του, η ζουρλή, και της το φυλάει. Αλλά πραγματικά, δεν ξέρω αν θα δεχτούν να την απειλήσουμε. Θα προσπαθήσω να το κουβεντιάσω, αλλά ξέρετε πως είναι. Σκέφτεται ο άλλος: κι αν μου κάνει ζημιά στο αμάξι; λόγου χάρη. Ως τότε αν πειράξει τα γατιά, θα μας ακούσετε στις ειδήσεις. Ευχαριστώ για τις ιδέες, θα δω τι μπορεί να εφαρμοστεί άμεσα.

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη konstans
H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 09:03, 18-03-10:

Βρε κουμπάρα, θες να έρθω μια μέρα να την τακτοποιήσουμε;
Θες μήπως να ντύσουμε τη Βούλα δικηγόρο και να της κάνει μια επίσκεψη;
Πάντως σίγουρα σαν πρώτη κίνηση τύπωσε αφισάκια και κόλλα και ας τα σκίσει η βλαμμένη.

Παράθεση

gatouni

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη gatouni
H gatouni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,350 μηνύματα.

H gatouni έγραψε στις 11:55, 18-03-10:

Ίσως αυτό που είπε και η Κωνσταντίνα να "πιάσει". Δηλαδή κάποιος γνωστός σου δικηγόρος ή έστω "μαϊμού" δικηγόρος και να της πει ότι κάποιοι σκοπεύουν να την κυνηγήσουν νομικά και βάση νόμου θα τιμωρηθεί με τον τάδε και δείνα τρόπο.
Δυστυχώς όπως είπες οι περισσότεροι ένοικοι - γείτονες κλπ συνήθως δε θέλουν να μπλέξουν.
Πραγματικά εξοργίζομαι με κάτι τέτοια άτομα... και ακόμα περισσότερο που ξέρω ότι συνήθως πρέπει να δράσω μόνη μου, ενώ ξέρω ότι αν υπήρχε συνεργασία θα υπήρχαν πολύ καλύτερα αποτελέσματα.

Παράθεση

Voula

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Voula
H Voula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Άπειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 3,236 μηνύματα.

H Voula έγραψε στις 12:01, 18-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από konstans
Θες μήπως να ντύσουμε τη Βούλα δικηγόρο και να της κάνει μια επίσκεψη;
Υπονοείτε κάτι κυρία μου για μένα? Είμαι τρομακτικός τύπος μήπως ??

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 5,626 μηνύματα.

H konstans έγραψε στις 12:07, 18-03-10:

Όχι, απλώς έχεις το λέγειν και το κατάλληλο παρουσιαστικό.
Για σκέψου να πάω εγώ, ποιος θα με πιστέψει;

Παράθεση

Raktia (Κάτια)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Raktia
H Κάτια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (+∞ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,813 μηνύματα.

H Raktia έγραψε στις 12:10, 18-03-10:

Στελλα, ειναι καλη ιδεα αυτη με τον δικηγορο. Και για να γουσταρει μπορουμε να πεταξουμε και μερικα υγρα μπαταριας στο αυτοκίνητό της. Ή ενα αυγουλακι βρε αδελφε. Πες εσυ το "ναι" και θα σου βρω εγω.... ουουουουουοουουυ

Παράθεση

starter

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη starter
H starter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 600 μηνύματα.

H starter έγραψε στις 12:19, 18-03-10:

Ενα θα σου πω απο ανάλογη εμπειρία που δεν είχε πρόβλημα με ζώα αλλά με όλα (μα όλα!!!!) και κατάφερνε να δημιουργεί ένα σωρο θέματα.

Οτι και αν κάνετε μην δείξετε σε καμία περίπτωση ανωτερότητα αλλά και μην ασχολείστε μαζί της σε αντιπαραθέσεις. Τέτοιους ανθρώπους οι καβγάδες και οι εντάσεις τους θρέφουν.Και στο υπογράφω, αν της φέρετε την αστυνομία μια φορά έστω και για ψύλλου πήδημα θα κάτσει στα αυγά της για πολύ καιρό,δυστυχώς όχι για πάντα. Είναι χαρακτηριστική περίπτωση γυναίκας που την έχουν στη μπάτσα και στη δουλειά αλλά και στο σπίτι της και αν έχει άντρα στάνταρ την κερατώνει ή την αγνοεί οπότε όλο τον συσσωρευμένο θυμό της τον βγάζει εκεί που μπορεί. Ρίξτε κανένα βρωμόνερο στη δικιά της μπουγάδα ή αυτοκίνητο, κλείστε της την πόρτα στα μούτρα όταν μπαίνει απο πίσω σας στην είσοδο, απαξιώστε την χωρίς να την αγνοείτε για να μην νομίζει οτι έχει και πεδίο να δράση και θα δεις τι καλά. Επίσης κάντε της κριτική, για το ποιόν της τη συμπεριφορά της ,των παιδιών της και οτι άλλο μπορεί να πειράξει μια μικροαστή συντηρητική καθωσπρέπει κακιασμένη και ανέραστη κατίνα και θα δείτε τι καλά θα το κόψει. Επίσης αν έχει κλείσει κανέναν ημιυπαίθριο ή οτιδήποτε άλλο απειλήστε την με καταγγελία.

Μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά αλλά πίστεψέ με επειδή το έχω περάσει η κατινιά και η φτήνια αυτών των ανθρώπων πολεμιέται μόνο με το ίδιο μέσο. ΔΕΝ παίρνει απο λόγια, ΔΕΝ θα συνετιστεί πολιτισμένα γιατί πολύ απλά θεωρεί τον ευατό της σωστό και εσάς γραφικούς. Φοβάται και τον ίσκιο της όμως και αν σας βρει ενωμένους θα αλλάξει σκοπό ,στάνταρ.

Αν σου έρχεται πιο ευκολο βέβαια βρείτε της ένα γκόμενο

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 12:20, 18-03-10:

Με αστυνομία δεν βρίσκεις άκρη.. το δοκίμασα και εγώ. Το μόνο που θα μπορούσε να γίνει είναι να της γίνει μήνυση.. αλλά μετά θα σας κάνει και αυτή.. κλπ κλπ...

Μετά,
απειλές, τσακωμοί πείσματα, πόλεμος απο τον Διαχειριστή.. το μόνο που θα την κάνουν είναι να πεισμώσει χειρότερα, και να την πληρώσουν αμάξια ή και γατιά...

Θα μπορούσατε...θα..
της μιλήσει κάποιος ήρεμα, με επιχειρήματα.. και να της εξηγήσει ότι η αλλεργία πρώτον βελτιώνετε..και δεύτερον μπορεί να είναι απο 1002 άλλους λόγους.. γύρη, σκόνη, κλπ...
Επίσης ότι θα τοποθετηθεί κλειστό κύκλωμα για τους κλέφτες και επειδή έχουν παρατηρηθεί διαρρήξεις σε αμάξια ... δεν θα πείτε ότι είναι γιαυτήν.., και μπορείτε να το βάλετε το κύκλωμα και για δική σας καλύτερη προστασία, μπορείτε και όχι...(εφόσον είσαστε και όλοι ιδιοκτήτες..)

επίσης/ή,
θα μπορούσατε να το παίξετε τρελοί και εσείς και να βρείτε το ευαίσθητο σημείο της...
πχ είναι δεισιδαίμων ... πιστεύει σε μάγια (θα βρίσκει διάφορα στην πόρτα της...), θέλει ησυχία- θα βαράτε μουσική..., θα βρίσκει σακούλες σκουπιδιών στην πόρτα της κλπ κλπ..(Βέβαια όλα αυτά το μόνο που θα καταφέρουν είναι να χειροτερέψουν την ένταση...)

Ιδέες γράφω... γιατί είναι δύσκολη περίπτωση.

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 13:11, 18-03-10:

Παιδιά, σας ευχαριστώ, γελάω παρα πολύ με τις ιδέες σας και ειλικρινά με τη μέρα που περνάω στο γραφείο, σας ευγνωμονώ
Επειδή διαβάζω και γράφω στα κλεφτά απαντώ σε ό,τι συγκράτησα. Νεκταρία, το βλέπω να μου'ρχεται. Πάλι μόνη μου θα βγάλω το φίδι από την τρύπα...
Κλαίρη, πόσο μέσα μπορεί να έχεις πέσει; Απλώς δεν πρόκειται για μικροαστή απατημένη, αλλά για κατίνα σκέτη και αγ...τη εντελώς και τέτοιος που είναι ο άντρας της, κόβω το κεφάλι μου ότι δεν γίνεται να έχει γκόμενα. Τα παιδιά της είναι μικρά και δεινοπαθούν (αλλά ας τα κοιτάξει άλλος...) και δεν είναι άτακτα διότι δεν τα αφήνει να κάνουν τίποτε. Εάν της πετάξω νερά, αυγά, υγρό μπαταρίας στο αμάξι (πόσο καλά μπορεί να με ξέρεις, Κάτια;) κι επειδή όλοι είμαστε πιο πάνω από αυτή, μπορεί να μπλέξει οποιονδήποτε και δε θέλω να την πληρώσει άλλος (είμαι και ζώον, τι να κάνω). Την πόρτα στα μούτρα την τρώει στάνταρ κι επίσης αλλάξαμε την κεντρική πόρτα διότι την παλιά δεν την έκλεινε ποτέ, με αποτέλεσμα η πολυκατοικία να είναι "μπάτε σκύλοι" από τη μέρα που ήρθε, που κακό χρόνο... Τώρα βάλαμε πόρτα κάστρου που κλείνει μόνη της έτσι κι αλλιώς. Στη μπουγάδα δεν μπορώ αν της πετάξω τίποτε διότι θα πάρει μπάλα τα αμάξια μας και δε μου φταίνε οι άλλοι.
Ξαναλέω πως αφισάκια και λοιπές ανακοινώσεις τα κάνει χαρτοπόλεμο - είναι ψυχοπαθολογική περίπτωση, από τους ανθρώπους που η φύση έπρεπε να μεριμνά α) να μη γεννηθούν ποτέ ή β) να στειρώνονται για να μην συνεχίζουν το φρικαλέο γονίδιό τους.
Κουμπάρα, θυμάσαι τι πόλεμο μας έκανε όταν ήρθες να πιάσουμε τη Θάλεια; Αυτή που κοπανούσε την άδεια (!!!) απλώστρα για σπάσιμο ήταν.
Τζούλια, λυπάμαι που το λέω αλλά αν εγώ έχασα την περίφημη γερμανική ψυχραιμία μου στο χτεσινό συμβάν, κανένας δε θα μπορέσει να την κουβεντιάσει. Θα την πλακώσουν και περνάμε σε άλλη πίστα μετά. Νομίζω πως απλώς θα πρέπει να ενημερώσω άμεσα την επόμενη διαχείριση που της τη φυλάει, να δράσει άμεσα με συστάσεις κλπ. Έτσι κι αλλιώς και εντελώς μεταξύ μας, δυστυχώς είναι της ιδίας περίπου συνομοταξίας.

Τα γατάκια το πρωί ήταν alive and kicking αλλά εμένα θα με τρώει η έννοια τους

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans έγραψε στις 14:20, 18-03-10:

Εννοείται ότι το κατάλαβα ποια ξύπνια είναι.
Τουλάχιστον σαν πρώτη φάση θες να έρθει κάποιος να κολλήσει αφισάκια με το νόμο περί κακοποίησης; Να ζητήσουμε από κάποιο σωματείο, έτσι ώστε να καταλάβει ότι αν κάνει κάτι δεν θα τα βάλει μόνο με ένα άτομο, αλλά με ολόκληρη οργάνωση.
Επίσης προσφέρομαι αφιλοκερδώς να έρχομαι ανά δύο μέρες και να της ζαλίζω τα αρχ$$δια. Θες με μουσική, θες με νερά, θες με αφίσες, θες με χτύπημα κουδουνιών, ότι θες!

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 14:32, 18-03-10:

Μωρέ, αν το παλέψουμε άλλη μια να τα τσιμπήσουμε στη φάκα, τουλάχιστον να μη μου γεννοβολήσουν Έστω και τον άλλο μήνα, επειδή ξέρω πόσο πνίγεσαι. Για τις μεθόδους τρέλας που προσφέρεις αφιλοκερδώς, σου έχω αληθινό κέρδος! Θα πίνεις καφεδάκι με το Νίνοοοοο

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 15:31, 18-03-10:

Eγώ σε κάτι τέτοιες Στέλλα μου πιστέυω ότι πιάνουν οι απειλές. Να χεστεί πάνω της. Τηλέφωνα μέσα στην νύχτα ανώνυμα, ή τηλέφωνα από φιλοζωϊκές ότι και καλά θα της ασκήσουν ποινική δίωξη. Θεωρώ ότι αυτοί οι άνθρωποι είναι της ανταλλαγής του στύλ. Αν πειράξεις έστω και ένα ζώο θα βρεις το αμάξι σου καμένο. Αν είσαι ήσυχη δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Στύλ νονού της νύχτας δηλαδή

Παράθεση

ΟΥΡΑΝΙΑ

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ΟΥΡΑΝΙΑ
H ΟΥΡΑΝΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 6,062 μηνύματα.

H ΟΥΡΑΝΙΑ έγραψε στις 15:34, 18-03-10:

Καλά παιδιά δεν διάβασα τις ιδέες σας παρά μόνο το πρώτο πόστ και ομολογώ ότι χάρηκα που όλες συμφωνούμε στις ίδιες πρακτικές

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,405 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:53, 18-03-10:

πιστευω και εγω οτι σιγουρα πρεπει α γινουν τηλεφωνα και καλα απο φιλοζωικες....με απειλες οτι θα τιμωρηθει αυστηρα..και θα την βγαλουν και στα καναλια...

Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans έγραψε στις 16:17, 18-03-10:

Αρχική Δημοσίευση από stellak
Μωρέ, αν το παλέψουμε άλλη μια να τα τσιμπήσουμε στη φάκα, τουλάχιστον να μη μου γεννοβολήσουν Έστω και τον άλλο μήνα, επειδή ξέρω πόσο πνίγεσαι. Για τις μεθόδους τρέλας που προσφέρεις αφιλοκερδώς, σου έχω αληθινό κέρδος! Θα πίνεις καφεδάκι με το Νίνοοοοο
Tην άλλη εβδομάδα πιστεύω θα τα καταφέρω να σου έρθω.
Όσο για τον νινοκαφέ, τον ίδιο τον ρώτησες;

Παράθεση

starter

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη starter
H starter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 600 μηνύματα.

H starter έγραψε στις 16:20, 18-03-10:

Θα το παω λίγο πιο μακρια αλλά ποτε μα ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις τι θα φέρει η ζωή μπροστά σου αν εχεις τις κεραίες σου ανοιχτές.

Αφού ξέρεις που δουλεύει δες μήπως έχεις κανένα γνωστό που έχει γνωστό και μπορεί να ξέρει κάποιον απο τη δουλειά της. Δυο πράγματα μπορεί να συμβούν ή να μάθεις κάποια πράγματα που μπορεί να χρησιμοποιήσεις ή να είσαι εξαιρετικά τυχερή και να βρεθείς να "γνωρίζεις" έναν προιστάμενο ή γενικά ανώτερο της. Αυτό είναι το απόλυτο ΤΕΖΑ για τετοιες κατσαρίδες!!!! Και μην νομίζεις οτι είναι επιστημονική φαντασία, έχε το νου σου και θα σου έρθει απο κάπου είμαι σίγουρη, το έχω και αυτό τσεκαρισμένο σε δυο τρεις περιπτώσεις.

Και αφού το έχεις ανάγκη ένα καλό γέλιο θα σου πω μια ιστορία. Μια μέρα έμεινα απο λάστιχο κοντά σε ένα βενζινάδικο στη βιομηχανική στη Θεσσαλονίκη και ζήτησα βοήθεια. Ο άνθρωπος εξυπηρετικότατος και μέχρι να γίνει η επισκευή πιάσαμε την κουβέντα και ανακαλύπτω οτι είναι ό άντρας της σούπερ τρελής που έχει κάνει μαύρη τη ζωή μιας φίλης μου. Μου λέει και που δουλεύει περήφανος που η γυναίκα του έχει θέση ευθύνης σε μεγάλη εταιρία και όλα περνάνε απο τα χέρια της αλλά τι να το κάνεις που δεν πληρώνουν ανάλογα....... Εμένα μου μπαίνουνε ψύλλοι γιατί την κυρία είχα την τιμή να τη γνωρίσω και μου φάνηκε τουλάχιστον γελοίο να της έχουν εμπιστευτεί οτιδήποτε υπεύθυνο.Στην εν λόγω μεγάλη εταιρία έτυχε να δουλεύει ένας παλιος συμφοιτητής μου που έχουμε επαφές και τον πήρα να τον ρωτήσω αφου τα είπα όλα στη φίλη μου και κουφάθηκε. Απεδείχθει οτι η προισταμένη ήταν βοηθός γραμματείας και μάλιστα με το ένα πόδι στην έξοδο λόγω ανάρμοστης συμπεριφοράς.
Επρεπε να είχαμε βγάλει φωτογραφία τα μούτρα της όταν η φίλη μου την ειρωνεύτηκε και την απείλησε να ξεσκεπάσει το ψέμα αν δεν σταματήσει το βιολί της. Απο κείνη την μέρα σε πληροφορώ μέχρι και σπανακόπιτα της πάει!!!!!

Ο θεός αγαπάει τον κλέφτη αλλά αγαπάει και τον νοικοκύρη, κανείς δεν μπορεί να κάνει ότι θέλει, θα γυρίσει ο τροχός και μην την δείς να τα ταίζει RC τα γατάκια.

Τα θρασίμια αντιδρούν μόνο στη δύναμη, την ιεραρχία, πρέπει να νιώσει οτι είστε πιο δυνατοί και τότε να δεις τούμπες (τύφλα να έχει ο Σάκης).

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

konstans

Επιφανές Μέλος

H konstans έγραψε στις 16:21, 18-03-10:

Σε πάω

Παράθεση

stellak

Επιφανές Μέλος

H stellak Frozen and broken but free έγραψε στις 18:06, 18-03-10:

Τελικά μάλλον μας έχει κάνει η ζωή να σκεφτόμαστε με τον ίδιο τρόπο.
Θα σας κρατώ ενήμερους. Κωνσταντίνα, ο Νίνο δεν έχει άποψη για τους καλεσμένους μου. Αυτό μας έλειπε. Σε υποστηρίζουμε δυο: η Μέλη κι εγώ.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 23:53, 12-07-13:

Γράφω σ'αυτό το θέμα γιατί μου φαίνεται σχετικό αν και με τη θολούρα που έχω αυτή τη στιγμή, δεν είμαι και σίγουρη!
Η δική μου τρελή γειτόνισσα εκδηλώθηκε απόψε!! Καταρχήν, να πω πως η γειτονιά μου είναι γενικά φιλόζωη. Σε διπλανά διαμερίσματα υπάρχουν 3 διαφορετικά σκυλάκια, στο οικόπεδο κολλητά στο σπίτι μου, υπάρχουν κοτούλες με πρόσφατα άπειρα κοτοπουλάκια που τρέχουν όλη μέρα και μία γατούλα που είναι ημιαδέσποτη καθώς την τα'ί'ζει ο κύριος που το έχει αλλά βγαίνει και τριγυρνάει στη γειτονιά και γέννησε πριν 4-5 μήνες 3 γατάκια. ('Οχι, δε μένω σε χωριό, για την Αθήνα μιλάμε!! ) Παρεμπιπτόντως, να πω πως έχω ρίξει άπειρο γέλιο παρακολουθώντας τα -μωρά τότε- γατάκια να κυνηγούν τα κοτοπουλάκια και από πίσω με τη σειρά του ο κόκορας να κυνηγάει τα γατάκια!! Εννοείται ότι τα βρήκαν όλα μεταξύ τους και συνυπάρχουν πλέον αρμονικά.
Μένω σε διώροφη πολυκατοικία και από κάτω ζει μια οικογένεια με δυο κόρες γύρω στα 25 και ένα παιδάκι 13ων χρονών. 'Οταν ήρθαμε στο σπίτι είχαν ένα γατούλη ημιαδέσποτο, λίγο σπίτι και λίγο στον ακάλυπτο που είναι σαν αυλή τους. Δεν ήταν στειρωμένος και κάποια στιγμή εξαφανίστηκε. Τον έψαξαν αλλά τίποτα. Λίγο καιρό μετά πήραν μια θηλυκή και την έχουν μέσα και 2 κουνελάκια.
Συγνώμη που πολυλόγησα για να εξηγήσω... Μπαίνω στο θέμα. Πριν 3 μέρες άκουσα κάτω από το μπαλκόνι νιαούρισμα. Βγήκα, είδα μια γατούλα τρίχρωμη να με κοιτάει. (Μα πού με μύρισε;; ) Κατέβηκα, της έβαλα τροφή και νερό αλλά δεν ερχόταν κοντά. Λογικό, δεν της είχε ξανατύχει μάλλον να θέλουν να την πλησιάσουν! Νομίζω πως είναι ένα από τα μικρά του οικοπέδου, και φαίνεται και ολίγον έγκυος! (Μικρή δεν είναι;; ) Επίσης χωρίς σιγουριά το λέω. Χθες ξαναήρθε, κατέβασα την τροφή και το νερό και ήρθε ενώ ήμουν εκεί και έφαγε! Το θεώρησα τεράστια πρόοδο! Σήμερα το πρωί έλλειπε το μπολάκι του νερού. Σκέφτηκα ήρθε η κυρία που καθαρίζει και μην ξέροντας το πέταξε. Απόψε η γατούλα δεν ήταν στην ώρα της κι έτσι τα κατέβασα κι έφυγα γιατί δεν ήμουν σίγουρη πότε θα έρθει και αν θα την ακούσω. 'Ολα αυτά γύρω στις 22:00. Και στις 23:00 ακριβώς χτυπάει το κουδούνι... 'Ηταν η μία κόρη της οικογένειας από κάτω. Ανοίγω...εγώ την πόρτα κι αυτή τον οχετό!! Αρχίζει να τσιρίζει λέγοντας: <<Ποιός αφήνει γατοτροφή δίπλα στην είσοδο γ@μ@τ@;; Σήμερα το πρωί είχαν...(κάνει κακά, αλλά δεν το είπε έτσι! ) πάνω στο χαλάκι της εισόδου! Κι αυτά που άφησες απόψε τα πέταξα!! Να μην τα ξαναδώ κάτω!! Δε μου φτάνει το ψωρόγατο σπίτι μου, θα μαζέψουμε εδώ όλα τα αδέσποτα της γειτονιάς;; 'Αμα θέλετε να τα φροντίσετε, να τα πάρετε σπίτι σας μαζί με τα άλλα τα βρωμόγατά σας!!>> Συνέχισε στο ίδιο ύφος (ουρλιάζοντας σαν τρελή) κατεβαίνοντας τα σκαλιά, μέχρι που μπήκε σπίτι της και κοπάνησε την πόρτα. Ως άνθρωπος με ελάχιστο πολιτισμό, περιττό να σας πω ότι είχα μείνει ενεή!! Καταρχήν,μου χτύπησε τέτοια ώρα για να βρίσει και δεν την είχα γνωρίσει καν ποτέ! Στην αρχή δεν κατάλαβα ποια είναι. Πείτε μου βρε παιδιά... εφόσον η γατούλα χθες βράδυ έφαγε μπροστά μου και έφυγε, υπάρχει περίπτωση να γύρισε κάποια άλλη στιγμή για να τα κάνει στο χαλάκι;; (Εκτός αν το αφιέρωνε στη από κάτω! ) Πιστεύω είπε οικτρό ψέμα και απλά είναι κακόψυχη και δεν τα χωνεύει. Ακόμα κι αν έλεγε αλήθεια, δε μπορούσε όμορφα και ήρεμα να έρθει π.χ. αύριο να μου πει αυτό κι αυτό και να την τα'ί'ζω λίγο πιο πέρα;; Αλλά τώρα τι θα γίνει; Αν πειράξει τη γατούλα, θα την πυρπολήσω!! Προς το παρόν σκέφτηκα ότι ευτυχώς δεν πλησιάζεται η μικρή! Αφήστε που έχω και το φόβο μη μου πατήσει καμιά καταγγελία που έχω τέσσερα! Γενικά, δεν ξέρω αν και πόσα θα έκανα για τη γατούλα, αλλά έστω και λίγο φαγητό και νερό, δεν είναι κάτι για αρχή;

Υ.Γ. 1 Ξέρω ότι δεν είναι κανένα τραγικό περιστατικό, αλλά δε μου έχει ξανατύχει και ήταν σοκ!

Υ.Γ. 2 Τελικά η γατούλα με φώναξε απόψε 12 παρά και κατέβηκα και την τάισα. Αλλά δεν είχα άλλο μπολάκι για νερό! 'Εφαγε άπειρο μπινελίκι από μέσα μου που τα πέταξε! Κι αυτό και την τροφή! Μιλάμε, εγώ στερούμαι και σχεδόν πεινάω για να την αγοράσω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 08:40, 13-07-13:

Κρίμα που στην ηλικία της κουβαλά τέτοιο μαύρο μέσα της. Αν ήμουν εσύ θα μιλούσα στη μαμά της. Πολιτισμένα, προσέχοντας πως και κυρίως αποφεύγοντας να χρησιμοποιήσω χαρακτηρισμούς.
Είναι σίγουρο πως δεν έκανε κακά η γάτα στο χαλάκι της πόρτας. Ψέμα της ήταν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 10:46, 13-07-13:

Ευχαριστώ για τη συμβουλή. Κι εγώ αυτό σκέφτηκα, να μιλήσω στη μαμά της ήρεμα. Απ' ό,τι κατάλαβα αυτή δε θέλει ούτε τα δικά τους τα ζωντανά και τα έχει άχτι! Η μαμά της ξέρω ότι τα λατρεύει οπότε ελπίζω να συνενοηθούμε... Ακόμα και να τα μισεί πάντως, σε καμία περίπτωση δεν ήταν νορμάλ αντίδραση αυτή! Να έρχεται σπίτι μου και να πουλάει νταηλίκια;; Δε μπορώ να το χωνέψω!!

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη akoylini
Ο Ακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O akoylini έγραψε στις 12:45, 13-07-13:

Η νομοθεσία Ειρήνη έχει ως εξής:
Μπορείς να ταΐζεις τα αδέσποτα ΟΠΟΥ ΘΕΣ ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΘΕΣ ,αρκεί να μην αφήνεις σκουπίδια πχ αλουμινοχαρτα,πιατάκια να τα παίρνει ο αέρας κτλπ.αν κάνεις τα παραπάνω τότε πες της να δει αν έρχομαι καθώς δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα,τώρα αν αποφασίσει να κάνει στα αδέσποτα είναι άλλο θέμα.

Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Κοινωνικής Μέριμνας της Περιφερειακής Ενότητας Καβάλας απαντώντας σε σχετικό υπόμνημα στις 5 Αυγούστου 2011 (δηλαδή πριν την ψήφιση του 4039/2012) τονίζει στην επιστολή της με αριθμό πρωτοκόλλου 07/3932, ότι «η ισχύουσα νομοθεσία ΔΕΝ απαγορεύει την φροντίδα και σίτιση αδέσποτου ζώου στο φυσικό του χώρο».

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 13:36, 13-07-13:

Το ξέρω ότι δεν απαγορεύεται. Αυτό έλλειπε! Το μόνο που άφηνα κάτω, στο πεζοδρόμιο δίπλα από την είσοδο, ήταν το μπολάκι με το νερό που το άλλαζα 2 φορές τη μέρα.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 14:23, 13-07-13:

Η γατα για να λερωσει κοντα στο φαγητο της και εκτος χωματος,αμμου κτλ εχει καποιο προβλημα υγειας ή οι καιρικες συνθηκες δεν της επιτρεπουν να απομακρυνθει.Οταν εμενα στο πατρικο μου σε μονοκατοικια(ισογειο εμεις) ο αποπανω μας ελεγε οτι οι κηπογατες μας του λερωνουν τις σκαλες.Δεν τον πιστευα μεχρι που εφυγα και μενω αλλου φροντιζοντας μονη μου γατουλες.Η μια λοιπον οταν εβρεχε ειχε το κακο συνηθειο να τα κανει εξω απο την μπαλκονοπορτα της κρεβατοκαμαρας.Η αλλη η οποια ηταν φοβικη (και δαγκωμενη απο σκυλια) και κανα δυο φορες την ειχα ταισει ειχε λερωσει μεσα στην γατοφορο που τους ειχα να μπαινουν να κοιμουνται.Μιλαμε λερωνε καθημερινα ομως οχι μονο μια φορα. Αν μπορεις να ταιζεις τις γατουλες παραδιπλα και οχι στην εισοδο της πολυκατοικιας.Επισης να τους βαζεις κροκετες και οχι κονσερβες που μενουν και χαλανε.Κατα τ αλλα δεν νομιζω να μπορει να σου κανει καταγγελια λογω 4 γατων.Απαραδεκτη συμπεριφορα για τοσο νεα κοπελα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CatLover09 : 13-07-13 στις 15:03.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 15:11, 13-07-13:

Και τις 3 φορές που έβαλα φαγητό, ήταν ξηρά τροφή και είδα τη γατούλα να τρώει και να φεύγει. Μια από κοντά και 2 από το μπαλκόνι μου. Να λέρωσε μου φαίνεται αδύνατο! Ακριβώς δίπλα έχει χωράφι, άπειρο χώμα δηλαδή. Απ'ό,τι κατάλαβα, το γατάκι που έχουν σπίτι εκείνη δεν το θέλει, της το έχουν επιβάλει οι υπόλοιποι. Μάλλον γι'αυτό είναι σπασμένη γενικά. Και άξεστη όπως καταλάβατε είναι! Δεν έχω πρόβλημα εννοείται να βάζω το φαγητό λίγο παραπέρα. Αυτό που δε χωράει στο μυαλό μου είναι ο τρόπος της!!

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 15:38, 13-07-13:

Ειρήνη πήγαινε στην γωνιά και βάζε της φαγητό κάτω στον δρόμο χύμα ,σου είπα πως το γεγονός πως έχεις 4 γατάκια (να τα χαιρόμαστε όλοι εδώ) σε κάνει ευάλωτη μην της γυρίσει καμία βίδα και αρχίσει να κυνηγά εσένα.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 16:00, 13-07-13:

Δυσκολο αυτο που σου συμβαινει Ειρηνη μου, το εχω περασει και ξερω. Οταν μετακομισα στο σπιτι μου αφου το φτιαξαμε, ηρθα με 4 γατια κι εγω, τοσα ειχα τοτε. Και βεβαια επειδη καναμε την μετακομιση σταδιακα, φεραμε μαζι και τα αδεσποτα γατακια που ταιζαμε. Ετσι καθε βραδυ και μονο βραδυ, ταιζαμε κανονικα. Περνωντας οι μερες αρχισαν να εμφανιζονται και τα ιθαγενη αδεσποτα της τωρινης γειτονιας και επειδη το βραδυ ετρωγαν μονο τα παλια, αρχισα να κατεβαζω φαγητο και τα πρωινα για τα ιθαγενη, οπως ειπαμε. Εγιναν διαφορα που δεν θα τα εξιστορησω γιατι θα γραψω εκθεση ιδεων, το μονο που θα πω ειναι πως εμενα δεν μου ξεκινησαν με φωνες και τετοια, αλλα με καλο τροπο που ομως εμενα με εκνευρισε τρομερα, να μην ταιζω λεει τα γατια γιατι μαζευονται και κανουν ακαθαρισιες στο πεζοδρομιο... Τυχαινει να ξερω καλα πως οι γατες δεν τα κανουν ποτε αν δεν βρουν χωμα, εστω τα παρτερακια που ειναι τα δεντρακια στα πεζοδρομια, αλλα οχι πανω στο πεζοδρομιο. Αν εβλεπες και τα μεγεθη θα καταλαβαινες καλυτερα, αυτα ηταν κακα σκυλου και μαλιστα δεσποζομενου που ο ηλιθιος ο ιδιοκτητης του τον αφηνε να τα κανει οπου ναναι και δεν τα μαζευε κιολας. Τους τα εξηγησα απειρες φορες ολα αυτα αλλα οταν ενας ανθρωπος δεν θελει τα ζωα, δεν θελει τα ζωα, παει και τελειωσε και θα βρει χιλιες δυο δικαιολογιες για να περασει το δικο του. Και επειδη με απειλησαν με φολες στα αδεσποτα καναμε κολπα και τα ταιζαμε πολυ αργα το βραδυ, μετα τη 1-2.
Μετα απο μερικα χρονια ηταν η σειρα μας να αναλαβουμε την διαχειριση της πολυκατοικιας και οταν ηρθε ο καιρος να παραδωσουμε επειδη δεν αναλαμβανε κανενας αλλος, αρχισαν τις καλοσυνες και τους εβαλα ορο να ταιζω τα γατια απεναντι στο παρκακι και το δεχτηκαν. Ετσι τωρα δεν μπορουν να μου πουν τιποτα γιατι οτι κανω το κανω με τις ευλογιες τους. Περασα ομως μερικα μαρτυρικα χρονια, ταιζοντας τα αδεσποτα στα κρυφα και κατεληξα να κοιμαμαι μετα τις 3 τη νυχτα για να το καταφερνω.
Καταλαβαινω επισης τον φοβο σου για τα δικα σου τα γατια που ειναι 4, γιατι οπως σου ειπα κι εγω τοσα ειχα οταν πρωτοηρθα σε αυτο το σπιτι και για αρκετα χρονια, καποια στιγμη μαλιστα οταν πρωτοβρηκα τον Κοναν, ειχα 5. Οποτε εκανα τουμπεκι και μαλιστα ψιλοκομμενο γιατι φοβομουν μηπως και μου κανουν καμμια ιστορια για τα γατια μου. Ειχα ρωτησει τοτε την δικηγορο μου και μου ειχε πει "τι θα κανουν, θα ερθουν να μετρησουν τα γατια σου;" Αλλα τα γατια μου εβγαιναν στο μπαλκονι και το σπιτι μου ειναι ισογειο, οποτε δεν ηταν τιποτα για καποιον να παρατηρησει και να δει πως τη μια ηταν εξω ενα μαυρο γατι, μετα ενα ασπρο, μετα ενα τριχρωμο (ευτυχως που οι δυο ηταν τριχρωμες και τους μπερδευαν) και την αλλη ενα παρλιακο γκριζοασπρο.
Μ' αρεσει που δεν θα εγραφα εκθεση ιδεων, θα σε συμβουλευα λοιπον να πηγαινες να δεις την μητερα της οικογενειας, οπως και εχεις σκοπο και να της πεις πως αν εχουν προβλημα που ταισες δυο φορες ενα αδεσποτο γατακι, υπηρχε και καλυτερος τροπος να στο πουν και οχι ετσι, ριξτο εσυ πως πιστεψες πως ενοχλουνται οικογενειακως. Και πως αν εχουν προβλημα θα το ταιζεις παρακατω, σε καμμια περιπτωση ομως μην τσακωθεις γιατι ο διαολος εχει πολλα ποδαρια.
Υπαρχουν και πιο δραστικες λυσεις αλλα ειναι παρακινδυνευμενες κατα την γνωμη μου, πρωτα εχεις να σκεφτεις τα γατια σου, μετα τα αδεσποτα που σε μια στιγμη τρελλας, δεν ξερεις τι μπορει να κανει η παλαβη και τελος την ψυχικη σου ηρεμια που ειναι ακρως σημαντικη. Να κανεις κατι καλο και να νοιωθεις σαν τον κλεφτη δεν ειναι λυση.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 16:58, 13-07-13:

Βάσω μου έχεις περάσει κι εσύ πολλά μ'αυτό το θέμα δηλαδή! Και το πώς η ενόχληση έγινε αποδοχή ανάλογα με το συμφέρον τους είναι μαγικό!!
Νομίζω ότι η συγκεκριμένη εδώ είναι θρασύδειλη και ψευτονταής και δε θα προχωρήσει να ψάξει αν επιτρέπεται που έχω τέσσερα και όχι δύο. Βέβαια, ποτέ δεν ξέρεις με τους πνευματικά ασταθείς ανθρώπους! Το δύσκολο είναι να πετύχω τη μαμά της μόνη για να της μιλήσω...
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 12:58, 14-07-13:

Θα συστήσω κι εγώ ηρεμία. Έχεις το δίκιο με το μέρος σου, αφού δεν έκανες τίποτα κακό. Αν όμως όντως η γατούλα έκανε τα κακά της εκεί που σου είπε η γειτόνισσα, τότε έχει κι αυτή ένα δίκιο. Όσο και να αγαπάω τα γατιά, δε θα ήθελα να βγαίνω απ' το σπίτι μου και να συναντάω τα κακά τους Γι' αυτό, συνιστώ έξτρα ηρεμία και ψυχραιμία.

Ενδέχεται όντως να είπε ψέματα αναφορικά μ' αυτό το συμβάν. Ισχύει. Ας θεωρήσεις όμως ότι είπε αλήθεια, για χάριν της συνεννόησης. Αφού βάζεις μόνο ξηρή τροφή, είσαι οκ. Το νεράκι εγώ θα πρότεινα να το βάζεις σε κάποιο όμορφο μπολάκι, για να μη χτυπάει στο μάτι των γειτόνων ότι είναι κάποιος ντενεκές από γιαούρτι που τώρα χρησιμεύει για ποτίστρα γατιού. Εγώ έτσι έκανα και είδα ότι έπαψε το μπολάκι να εξαφανίζεται και μάλιστα παρατηρώ ότι το νερό είναι ανανεωμένο σχεδόν κάθε φορά, πριν το κάνω εγώ! Αναγκάστηκα βέβαια να ξηλωθώ ένα πεντάευρω για να αγοράσω ένα ωραίο μπολάκι, αλλά τι να γίνει, τουλάχιστον δεν εξαφανίστηκε ξανά. Αυτή είναι μια ιδέα που ίσως σου φανεί χρήσιμη.

Κάτι που δεν πολυκατάλαβα είναι το εξής: σε απείλησε κανείς για τα γατάκια σου; Άφησαν κάποιο υπονοούμενο;

Επίσης, ξέρουν σίγουρα, 100%, πόσα γατάκια έχεις; Τέλος, το σπίτι το νοικιάζετε; Αν ναι, ο ιδιοκτήτης είναι συνεννοήσιμος;

Τι εννοώ με όλα αυτά. ΑΝ ΤΥΧΟΝ (που δεν το πολυπιστεύω, γιατί τι ακριβώς θα σου κάνουν; Θα σε πάνε στα δικαστήρια για τα γατιά; Ε, σε 20 χρόνια που θα εκδικαστεί η υπόθεσή σου, ίσως τα γατιά να είναι λιγότερα ) σου κάνουν καμια φασαρία με τον αριθμό των γατιών, πολύ άνετα μπορείς να πεις κάποιο ωραιότατο λευκό ψεματάκι. Ότι τα γατιά σου είναι ΔΥΟ αλλά φιλοξενείς άλλα δύο για λίγο καιρό. Ή, ολότελα, ότι τα γατιά σου είναι ΔΥΟ και δεν έχεις ιδέα για ποιο πράγμα μιλάνε, μήπως μπερδεύτηκαν με κάτι άλλα γατιά που όντως φιλοξένησες για 3 μήνες;

Αν ο ιδιοκτήτης είναι συνεννοήσιμος, δε θα έχεις πρόβλημα. Στην τελική, αν ζορίσουν ΠΟΛΥ τα πράματα (δλδ αν όντως γίνει "καταγγελία" για τα γατιά), τον παίρνεις από μόνη σου ένα τηλέφωνο και του λες την ιστορία ότι τα γατιά είναι τέσσερα όντως αλλά τους ψάχνεις σπίτι υιοθεσίας ή κάτι. Αφού τα γατιά είναι σε άψογη, πεντακάθαρη κατάσταση, και το σπίτι το ίδιο, δε νομίζω ότι θα έχεις θέμα.

Αν φυσικά το σπίτι είναι δικό σας, κάνετε τις πάπιες, δεν πολυαφήνετε γατιά στο μπαλκόνι, τακτοποιείτε λίγο το θέμα με τα αδεσποτάκια, λέτε λίγες μελιστάλαχτες καλημέρες στη γειτόνισσα και είστε μια χαρά!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 14:21, 17-07-13:

Ειρηνη υπηρχε καποια εξελιξη με τη γατουλα? απλα να διευκρινισω 2 πραγματα σε σχεση με οσα ειπωθηκαν ηδη:

δεν υπαρχει πλεον ο περιορισμος που υπηρχε με τον προηγουμενο νομο για τα 2 ζωα ανα διαμερισμα. δλδ αν τηρεις ολες τις προυποθεσεις που οριζει το σχετικο αρθρο και εφοσον ο κανονισμος της πολυκατοικιας σου δεν οριζει καποιο περιορισμο (σε καθε περιπτωση απο 2 και πανω μπορει) δεν υπαρχει καποια παραβαση για να φοβασαι κατι.

ως προς το ταισμα της γατουλας, απαγορευεται η διατηρηση ζωων στους κοινοχρηστους χωρους πολυκατοικιων, επομενως δεν μπορεις να την ταιζεις εκει, αν αυτο εκανες (δε θυμαμαι αν το εγραψες). μπορεις ομως να την ταιζεις πχ στο πεζοδρομιο, εφοσον δεν επιβαρυνεις υγειονομικα το χωρο.

τωρα αυτο με τα κακα μπορει οντως να συνεβη. για πολλους λογους μπορει να γινει αυτο: αρρωστη γατα, στρεσαρισμενη γατα, κυριαρχικος χαρακτηρας που πιεζεται και θελει να "σημαδευσει" την περιοχη της ετσι, ολα αυτα παιζουν.

Παράθεση

akoylini (Ακης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O akoylini έγραψε στις 15:36, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
Ε
δεν υπαρχει πλεον ο περιορισμος που υπηρχε με τον προηγουμενο νομο για τα 2 ζωα ανα διαμερισμα. δλδ αν τηρεις ολες τις προυποθεσεις που οριζει το σχετικο αρθρο και εφοσον ο κανονισμος της πολυκατοικιας σου δεν οριζει καποιο περιορισμο (σε καθε περιπτωση απο 2 και πανω μπορει) δεν υπαρχει καποια παραβαση για να φοβασαι κατι.

Aννα έχεις αυτό το άρθρο κάπου να το δω?

Παράθεση

xontrogato (μαρθουλινι!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη xontrogato
H μαρθουλινι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H xontrogato και πράσσειν'άλογα ! έγραψε στις 21:13, 17-07-13:

παιδια υπαρχει νομος και για τις μονοκατοικιες;;;;;φανταζομαι πως οχι ετσι;;;;;;γιατι εκτος απτα δικα μου ταιζω και 5 6 αδεσποτα....

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 21:28, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από anna 21
πω αυτό το είχα διαβάσει και το ξέχασα τελείως.

ωστόσο δεν το είχα πολυκαταλάβει, να σου πω την αλήθεια

αν κατάλαβα καλά, δεν υφίσταται πλέον ο νομικός περιορισμός, αλλά μπορεί αν θέλει να θέσει τον ίδιο αριθμητικό περιορισμό (όχι πάνω από 2) το καταστατικό της πολυκατοικίας.

σ' αυτήν την περίπτωση, υφίσταται κάποια διαφορά "δύναμης" μεταξύ των δύο; δηλαδή, μπακαλίστικα, ποιος κερδίζει; ο νόμος ή το καταστατικό;

Παράθεση

jj!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jj!
Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O jj! έγραψε στις 21:51, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ειρήνη1234
Υ.Γ. 2 Τελικά η γατούλα με φώναξε απόψε 12 παρά και κατέβηκα και την τάισα. Αλλά δεν είχα άλλο μπολάκι για νερό! 'Εφαγε άπειρο μπινελίκι από μέσα μου που τα πέταξε! Κι αυτό και την τροφή! Μιλάμε, εγώ στερούμαι και σχεδόν πεινάω για να την αγοράσω...
Συγγνώμη που παρεμβαίνω. Δεν κατακρίνω, φυσικά, την αγάπη σου για τις γάτες και κατ' επέκταση για τα υπόλοιπα ζώα, αλλά "αν στερείσαι και σχεδόν πεινάς", θεωρώ ότι πρώτα πρέπει να εξασφαλίζεις την τροφή για εσένα και έπειτα εάν έχεις τη δυνατότητα, να δίνεις και στα αδέσποτα γατάκια.

Όπως είπα δεν κατακρίνω την πράξη σου. Ίσα-ίσα, είναι σωστή

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 22:36, 17-07-13:

Ίσως το "μέχρι πείνας" να είναι λίγο υπερβολή. Εγώ ας πούμε ενίοτε στερούμαι μέχρι γουργουρητού της κοιλιάς μου, με το σκεπτικό ότι "οκ τώρα έχω 4 ευρώ πάνω μου, δε θα πάρω για μένα κάτι φαγώσιμο, θα πάρω για το αδεσποτάκι κι εγώ θα τσιμπήσω κάτι πρόχειρο απ' αυτά που έχω στο σπίτι".

Δεν πειράζει να στερούμαστε και κάτι, άλλωστε πάντα θα βρούμε κάτι στο σπίτι καμια ώρα μετά και θα μας κορεστεί η στέρηση! Το αδεσποτάκι όμως, αν δε φάει τη στιγμή που θα το βρω εγώ που θέλω να το ταΐσω, ίσως να ξαναβρει φαΐ μιάμιση μέρα μετά. Οπότε..

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 23:31, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από akoylini
Aννα έχεις αυτό το άρθρο κάπου να το δω?
ναι φυσικα μπορεις να δεις το νομο για τα ζωα συντροφιας εδω http://www.hellenicparliament.gr/Use...G-DOGS-pap.pdf (υπαρχει και στο φορουμ καπου αλλα δε θυμαμαι που) το αρθρο 8 ειναι :

"Άρθρο 8
Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες
1. Επιτρέπεται η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συ-
ντροφιάς σε κάθε κατοικία. Στις πολυκατοικίες, που απο-
τελούνται από δύο διαµερίσµατα και πάνω, επιτρέπεται
η διατήρηση δεσποζόµενων ζώων συντροφιάς σε κάθε
διαµέρισµα µε την προϋπόθεση ότι αυτά: α) διαµένουν
στο ίδιο διαµέρισµα µε τον ιδιοκτήτη τους ή τον κάτοχό
τους, β) δεν παραµένουν µόνιµα στις βεράντες ή στους
ανοιχτούς χώρους του διαµερίσµατος, γ) η παραµονή
στα διαµερίσµατα πολυκατοικιών τελεί υπό την επιφύλα-
ξη της τήρησης των κανόνων ευζωίας, των υγειονοµικών
διατάξεων και των αστυνοµικών διατάξεων περί κοινής
ησυχίας και δ) έχουν ελεγχθεί ηλεκτρονικά, έχουν ση-
µανθεί, καταγραφεί και φέρουν βιβλιάριο υγείας.
Δεν µπορεί να απαγορευθεί η διατήρηση ζώων συ-
ντροφιάς µε τον κανονισµό της πολυκατοικίας, εφόσον
πληρούνται οι προϋποθέσεις του προηγούµενου εδαφί-
ου. Με τον ίδιο κανονισµό µπορεί να περιορίζεται ο µέγι-
στος αριθµός των ζώων, που επιτρέπονται, στα δύο (2)
ζώα ανά διαµέρισµα.
2. Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς, που έ-
χουν σηµανθεί και καταχωρισθεί νοµίµως και φέρουν βι-
βλιάριο υγείας, στις µονοκατοικίες µε την προϋπόθεση
ότι τηρούνται οι κανόνες καλής µεταχείρισης και ευζω-
ίας των ζώων, καθώς και οι ισχύουσες υγειονοµικές δια-
τάξεις και οι αστυνοµικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.
3. Απαγορεύεται η διατήρηση και παραµονή ζώων συ-
ντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.
Επιτρέπεται όµως στην πυλωτή, στην ταράτσα, στον α-
κάλυπτο χώρο και στον κήπο εφόσον υφίσταται η οµό-
φωνη απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών.
4. Οι ανωτέρω αριθµητικοί περιορισµοί ισχύουν µόνο
για σκύλους και γάτες. Για τα λοιπά ζώα συντροφιάς,
πρέπει να τηρούνται οι όροι της παραγράφου 2.

Αρχική Δημοσίευση από xontrogato
παιδια υπαρχει νομος και για τις μονοκατοικιες;;;;;φανταζομαι πως οχι ετσι;;;;;;γιατι εκτος απτα δικα μου ταιζω και 5 6 αδεσποτα....
δες την παραγραφο 2 του παραπανω αρθρου, δεν υπαρχει αριθμητικος περιορισμος για τις μονοκατοικιες, πρεπει φυσικα να τηρουνται αυτα που λεει ομως.

Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

H anna 21 έγραψε στις 23:40, 17-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από koukimanster
αν κατάλαβα καλά, δεν υφίσταται πλέον ο νομικός περιορισμός, αλλά μπορεί αν θέλει να θέσει τον ίδιο αριθμητικό περιορισμό (όχι πάνω από 2) το καταστατικό της πολυκατοικίας.

σ' αυτήν την περίπτωση, υφίσταται κάποια διαφορά "δύναμης" μεταξύ των δύο; δηλαδή, μπακαλίστικα, ποιος κερδίζει; ο νόμος ή το καταστατικό;
μα δεν τιθεται θεμα συγκρουσης. ο νομος ειναι φυσικα ανωτερη πηγη δικαιου απ το καταστατικο της πολυκατοικιας, αλλα απ τη στιγμη που ο ιδιος ο νομος λεει οτι το καταστατικο μπορει να θεσει αριθμητικο περιορισμο (σε καθε περιπτωση απο 2 και πανω) ουσιαστικα του δινει αυτην την εξουσια, καμια συγκρουση δεν υπαρχει. δε λεει πχ ο νομος "μπορεις να εχεις οσα ζωα θες" και ερχεται το καταστατικο και λεει "οχι δεν μπορεις να εχεις πανω απο 2". αντιθετως ο νομος επιφυλασσεται υπερ του καταστατικου (με τους περιορισμους που θετει). ετσι οπως ειναι τωρα ο νομος συγκρουση των 2 θα υπηρχε αν ελεγε το καταστατικο οτι δεν μπορεις να εχεις ζωα ή οτι πρεπει να εχεις μονο 1. σε αυτην την περιπτωση το καταστατικο ειναι παρανομο και φυσικα υπερισχυει ο νομος.

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 23:48, 17-07-13:

ααα! οκ, τώρα το κατάλαβα. ευχαριστώ

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 09:59, 18-07-13:

Παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές! Η γατούλα συνεχίζει να έρχεται στις 10 κάθε βράδυ. Αγγλίδα η κυρία!
Καταρχήν, το μπολάκι που είχα βάλει στη γατούλα για το νερό και το πέταξε ήταν ένα κόκκινο πλαστικό μπολάκι για ζωάκια. Αυτά τα συνηθισμένα που αγοράζουμε από τα pet shops. Μάλλον μόνο αν ήταν στολισμένο με swarovski θα την απέτρεπε από το να το πετάξει! Και φυσικά το ότι "πεινάω" για να τα'ί'σω τα μικρά μου ή κάποιο αδέσποτο, ήταν μεταφορικό. Ακριβώς, προτιμάω αν έχω ένα μικρό ποσό να πάρω λίγη τροφή παραπάνω παρά να φάω π.χ. ένα παγωτό.
Δεύτερον, τα έβαζα στο πεζοδρόμιο, λίγο πιο πέρα από την είσοδο. Δεν έχει πυλωτή η πολυκατοικία. Και η γατούλα είναι μικρή. Περίπου 5 μηνών και δεν πλησιάζεται. Μόνο φωνάζει για φαγητό κάτω από το μπαλκόνι, μόλις κατέβω κρύβεται κάτω από ένα αμάξι και περιμένει να πάω τουλάχιστον 3 μέτρα παραπέρα για να πάει να φάει. Τη βλέπω να τρώει και να φεύγει. Μπορεί να έχετε και δίκιο, αλλά μου φαίνεται πολύ δύσκολο να ήρθε στα καλά καθούμενα έξω από την πόρτα και να λέρωσε το χαλάκι (που παρεμπιπτόντως, δεν είχε τίποτα πάνω και ούτε το είχαν πλύνει). Και είναι και πιθανότατα θηλυκό (τρίχρωμο). Το λέω γιατί ξέρω και από προσωπική εμπειρία ότι τα αρσενικά στον οίστρο λερώνουν για να σημαδέψουν την περιοχή τους.
Βασικά, αν είχε έρθει ήρεμα και ευγενικά να μου πει ότι δεν τα θέλει κοντά, δε θα είχα κανένα θέμα. Το να βαράει τα κουδούνια και να ουρλιάζει βραδιάτικα, είναι απαράδεκτο όμως!!
Το ξέρουν σίγουρα ότι έχω τέσσερα. Είχαν ανέβει πριν καιρό η μαμά της και ο αδερφός της να τα δουν. Τελικά, τι ισχύει; Δεν κατάλαβα. Συνεχίζει να υποχρεώνει ο νόμος σε δύο κατοικίδια ή όχι;

Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 11:58, 18-07-13:

Και εγω ειχα μπερδευτει με αυτο αλλα στην ουσια μπορεις να εχεις οσα ζωα θες-θεωρητικα. Γιατι αν το καταστατικο πολυκατοικιας σου λεει πως πρεπει να εχεις 2 το μεγιστο, τοτε μπορεις να εχεις 2. Αν το καταστατικο της πολυκατοικιας δεν λεει καθολου για ζωα, μπορεις να εχεις οσα θες χωρις να εχει δικαιωμα να σου πει κανεις τιποτα. Αν λεει ξερω γω για 4 το μεγιστο, τοτε μπορεις να εχεις 4 μαξ.
Απο τετοιους γειτονες κυριως στην παλια μας την πολυκατοικια αφηστε τα να πανε. Εδω μια τρελη επειδη μαζευαμε γατια και τα ταιζαμε διπλα απο τα σκουπιδια που ηταν στον εξωτερικο κηπο της πολυκατοικιας (!) ελεγε πως θα τα φολιασει. Αιντε βγαλε ακρη με το τι υπαρχει για εγκεφαλος σε αυτα τα ατομα.

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 17:05, 18-07-13:

Στην πολυκατοικία που μένω υπάρχουν μόνο 3 διαμερίσματα και όλοι στον κόσμο τους. Πολύ αμφιβάλλω αν υπάρχει καν καταστατικό! Για να καταλάβετε, προχθές μάθαμε ότι έκοψαν, χωρίς να ενημερώσουν, την καθαρίστρια που ήταν 10 ευρώ το δίμηνο στον καθένα και μετά μας ρωτούσαν πώς να φτιάξουμε τις βάρδιες για να καθαρίζουμε εναλλάξ όλοι!!
Ο ιδιοκτήτης ξέρει ότι είναι τέσσερα και δεν τον πειράζει. Οπότε πιστεύω δε θα έχω πρόβλημα...

Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 09:08, 19-07-13:

Την ώρα που κατέβηκα χθες για να τα'ί'σω τη μικρή, συνάντησα τη μαμά της κοπέλας και της μίλησα. Μου ζήτησε συγνώμη για τη συμπεριφορά της, συμπληρώνοντας ότι είναι τρελή!! Είπε και κάτι άλλα άσκημα για την κόρη της, που καλύτερα να μην τα αναφέρω... Της εξήγησα ότι δε με αφορά τι κάνουν σπίτι τους παρά μόνο το πώς φέρθηκε σε'μένα και ότι αν μιλούσε ήρεμα, θα τα βρίσκαμε μια χαρά. Θέλω να ελπίζω ότι έχει λήξει το θέμα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

goldmoon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη goldmoon
H goldmoon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πανω απο 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

H goldmoon Proud Cat and Rabbit Mom έγραψε στις 15:15, 19-07-13:

Τουλαχιστον η μανα της ζητησε και συγγνωμη για την κορη της. Κατι ειναι και αυτο!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 04:20, 21-07-13:

Μπράβο! Πολύ καλή εξέλιξη Ειρήνη μου!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Alex_3

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους