Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,305 εγγεγραμμένα μέλη και 718,369 μηνύματα σε 22,603 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 385 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Η γάτα μου παρουσίασε αλλεργία!

Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου
. Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Αλεξάνδρα Παπαγεωργίου έγραψε στις 16:28, 12-04-06:

Γειά σας!
Η γατούλα μου φτερνίζεται εδώ και 2 μήνες.. Την πήρα από ένα Σωματείο πριν από 2 μιση μήνες, έμεινε 2 βδομάδες σπίτι μου και άρχισε να φτερνίζεται.
Η κτηνίατρος μου είπε ότι έχει αλλεργία και της έκανε μια ένεση. Σταμάτησε για 2-3 μέρες αλλά μετά ξανά.
Η καημένη είναι μπουκωμένη και έχει μυξάκια και πολύ τη λυπάμαι αλλά έχει γεμίσει τον τόπο μυξούλες (χαλιά, τοίχους, έπιπλα, τον κόσμο που κάθεται στα πόδια τους και τη χαϊδεύει).
Η κτηνίατρος μου είπε ότι θα ναι για πάντα έτσι κι ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι.
Ισχύει αυτό ή να πάω σε άλλο γιατρό;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Αλεξάνδρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Astarti

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Astarti
H Astarti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (πάρα πολλές, πάνω από 10 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Astarti έγραψε στις 19:12, 12-04-06:

Καλώς ήρθες στη γατοπαρέα. Είχα πολλές γάτες και έχω ακόμη, ποτέ όμως δεν είχα αλλεργική γατούλα οπότε δεν γνωρίζω προσωπικά το πρόβλημα αυτό. Από ότι έχω ακούσει όμως, δυστυχώς εάν μία γατούλα είναι αλλεργική αυτό την ακολουθεί σε όλη τη ζωή. Καλό είναι κατά την αποψή μου να ζητήσεις και την άποψη ενός άλλου κτηνιάτρου γιατί πάλι από ότι έχω ακούσει τα προβλήματα αλλεργίας ελέγχονται με τη σωστή φαρμακευτική αγωγή. Ελπίζω να ισχύει αυτό και να λυθεί το πρόβλημά σου γιατί καταλαβαίνω πόσο μπορεί να σε έχει στεναχωρήσει και προβληματίσει το γεγονός αυτό.
Ελπίζω όλα να πάνε καλά για το γατάκι σου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:01, 13-04-06:

μηπως να δεις κ καποιον αλλον κτηνιατρο να παρεις κ μια δευτερη γνωμη

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,354 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:22, 13-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Astarti
από ότι έχω ακούσει τα προβλήματα αλλεργίας ελέγχονται με τη σωστή φαρμακευτική αγωγή.
Ούτε εμένα μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο, συνήθως το αντίθετο έχω δει να συμβαίνει!
Αλλά κι εγώ αυτό ακριβώς έχω ακούσει. Και με τη λογική να το πάρεις, δεν είναι δυνατον να είναι μια ζωή έτσι. Κάποιο τρόπο θα έχει βρει η κτηνιατρική, όπως και με τους ανθρώπους.

Παράθεση

antonis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonis
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O antonis έγραψε στις 14:01, 09-09-06:

Ο Μίλυ μου είναι 4 χρονών και μέχρι σήμερα δεν είχε προβλήματα υγείας. Μένει στο σπίτι και δεν βγαίνει ποτέ έξω. Πριν τρεις μήνες, έβγαλε κάτι σπυράκια στα αυτιά εξωτερικά που απλώθηκαν στο κεφάλι του και του έφεραν τρομερή φαγούρα, με αποτέλεσμα να ξύνεται και να ματώνει. Ο κτηνίατρος του έκανε βιοψία και είπε ότι έχει τροφική αλλεργία. Τρεις μήνες τώρα τρώει τη ξηρά τροφή που του δίνει ο γιατρός, και του βάζω Αλόη κάθε μέρα. Τα εξανθήματα υποχωρούν για λίγο και επανέρχονται.... Δε ξέρω τί να κάνω. Δε μπορώ να τον βλέπω ματωμένο... Έχω την εντύπωση πως ο γιατρός που πουλάει και τη τροφή, είναι...έμπορος και θέλει να πουλήσει μόνο το πανάκριβο προϊόν του. Έχει κανείς αντιμετωπίσει τέτοιο πρόβλημα με γάτο ; Από τότε που το έπαθε, δεν έχει πια οίστρο. Μπορεί νάναι συνδεδεμένα αυτά ;

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 14:26, 09-09-06:

Ψαχτω πηγαινε και σε αλλο γιατρο αμεσως μαλλον μονο να πουλαει θελει.Μην αφηνεισ το γατουλι να υποφερει αλλο.Σιγουρα καποια αντιβιωση θα υπαρχει.

Παράθεση

Lady

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lady
H Lady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 443 μηνύματα.

H Lady έγραψε στις 15:03, 09-09-06:

Να πας και γρήγορα μάλιστα να πάρεις και να δεύτερη γνώμη.Αν υποτροπιάζει σημαίνει πως κάτι δεν πάει καλά.

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AdHoul
Ο AdHoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O AdHoul έγραψε στις 16:16, 09-09-06:

3 μήνες μου φαίνεται σοβαρό διάστημα.

αν υποτροπιάζει φυσικά και κάτι δεν πάει καλά.

καλά ήθελα να ξερα αυτός ο γιατρός άμα του είπες πως υποτροπιάζει τι σου λέει δηλαδή γιατί θα τρελαθούμε.. πως όλα είναι εντάξει?

Παράθεση

antonis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη antonis
. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O antonis έγραψε στις 16:20, 09-09-06:

Ισχυρίζεται πως οι αλλεργίες στις γάτες μπορεί να κρατήσουν και χρόνια και πως είναι πιο δύσκολο κι από τον άνθρωπο να ανακαλυφθεί η αιτία.Μαλλον από Δευτέρα πάμε σε άλλο γιατρό

Παράθεση

purina

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη purina
H purina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.

H purina έγραψε στις 16:47, 09-09-06:

Ετσι μπραβο σε αλλο γιατρο αντε να δειτε την υγεια σας συ και το γατονι σου.

Παράθεση

maxi2

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maxi2
H maxi2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3+20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λέρος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 594 μηνύματα.

H maxi2 έγραψε στις 20:52, 09-09-06:

Σίγουρα πρέπει να πάρεις και δεύτερη γνώμη απο άλλον γιατρό..
Περιμένουμε να μάθουμε νεότερα.

Παράθεση

chouzouris

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chouzouris
H chouzouris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 1,923 μηνύματα.

H chouzouris έγραψε στις 08:03, 11-09-06:

πρώτη φορά ακούω κτηνίατρο να πουλάει ξηρά τροφή! ΜΑΚΡΙΑ!

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 11:09, 11-09-06:

Πρώτη φορά; Εντύπωση μου κάνει πολλοί έχουν μετατρέψει το ιατρείο τους σε mini pet shop. Αυτό βέβαια από μόνο του δεν είναι κακό αλλά όταν προσπαθούν να σου πουλήσουν την πραμάτια τους πρέπει να μπαίνεις σε υποψίες και να την κάνεις με ελαφρά κατά τη γνώμη μου!

Παράθεση

AdHoul

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AdHoul
Ο AdHoul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 122 μηνύματα.

O AdHoul έγραψε στις 11:51, 11-09-06:

και ο κτηνίατρος που πάω εγώ δίπλα από το ιατρείο του έχει ανοίξει pet-shop.

και μάλιστα έχει και καλές τιμές ( καλύτερες από ένα Pro-Plan που τσίμπαγε άσχημα ).

δεν νομίζω ότι αυτό είναι κακό.

φυσικά αν ασκεί έμμεσα ή άμεσα πίεση να αγοράσεις τα προϊόντα του.. ε τότε ναι κάτι παίζει.

Παράθεση

καιτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη καιτη
H καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H καιτη έγραψε στις 19:35, 05-04-07:

καλησπέρα
το μικρό μου πριν κανα τρίμηνο περίπου πρήστηκε η μυτούλα του και είχε βγάλει κατι σπυριά στα αυτια και στη ράχη και πάνω στο κεφαλακι.το πήγα στο γιατρό και μου είπε οτι έχει αλλεργια μου εδωσε μια αλοιφή και betadine να του βαζω.του εβαζα καθε μερα απο 2 φορες οπως μου ειπε αλλα πανω που ηρεμουν ξαναφουντωνουν, η μυτούλα εχει ξεπρηστεί αλλα ξύνεται συνεχώς και δε του περνάει.ακομα του βαζω αλοιφή και betadine αλλά χωρίς αποτέλεσμα,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;;;;;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:13, 05-04-07:

απο οτι θυμαμαι δεν πρεπει να τους βαζουμε μπενταντιν τους δημιουργει φαγουρα κ ξυνονται με οξυζενε η ενα αλλο αντισηπτικο θα ηταν πολυ καλυτερα παρε κ μια 2η γνωμη απο εναν αλλο κτηνιατρο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Mariel

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mariel
H Mariel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,847 μηνύματα.

H Mariel έγραψε στις 02:11, 06-04-07:

το Betadine οντως δημιουργει φαγουρα στις γατες.καλυτερα οξυζενε.

Παράθεση

καιτη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη καιτη
H καιτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

H καιτη έγραψε στις 12:05, 06-04-07:

ευχαριστω θα ρωτησω και τη φαρμακοποιο ισως να μου προτεινει καποιο αντισηπτικο

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitsoyla
H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 08:13, 04-06-07:

ο ρουντολφ μου εβγαλε ξαφνικα κοκκινιλες σε όλο του το σώμα, επίσης ξύνεται, του έβαλα το σπρεϋ για τους ψύλλους, πριν 2 μέρες, εξακολουθει και ξύνει τις πληγές του αλλά πιο λίγο, εντομεταξυ πριν 3 μέρες τελειωσε η αντιβίωση που του έδινα επειδή ειχε κάνει χειρουργιο (ειχε σπάσει το πόδι του), υπάρχει περίπτωση να τον πείραξαν τα φάρμακα????

Παράθεση

rosalia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη rosalia
H rosalia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H rosalia έγραψε στις 08:30, 04-06-07:

Γιατί δεν τον πας στον κτηνίατρο;;;;

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H kitsoyla έγραψε στις 08:34, 04-06-07:

θα τον πάω αργά το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι, απλά ρωτάω μηπως ξέρει κάποιος να μου πει τι μπορεί να είναι, γιατι εχω αρχίσει και ανυσηχω

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:41, 04-06-07:

Πότε τις έβγαλε τις κοκκινίλες; Αν κατάλαβα καλά, μέχρι την Παρασκευή έπαιρνε αντιβίωση και το Σάββατο τον ψέκασες για τους ψύλλους. Αν τις έβγαλε σήμερα τις κοκκινίλες μου φαίνεται λίγο κουφό να είναι παρενέργεια της αντιβίωσης 3 μέρες μετά... Μήπως είναι αλλεργία από το σπρέι;

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 08:47, 04-06-07:

τισ κοκκινιλες τις έβγαλε πριν το σπρεϋ, για αυτο το λογο του έβαλα και το σπρευ, νομίζωντασ ότι ειναι ψύλλοι.

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 08:48, 04-06-07:

μάλλον θα είναι η αντιβίωση ε??? λέτε να είναι σοβαρό??

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:53, 04-06-07:

Α, οκ, άρα δεν είναι από το σπρέι. Αν τις έβγαλε όσο έπαιρνε ακόμα την αντιβίωση (ή λίγες ώρες μετά από την τελευταία δόση), τότε μπορεί να είναι παρενέργεια. Μπορεί όμως να είναι και τίποτα άλλο δερματολογικό, γιατί με το χειρουργείο και την αντιβίωση σίγουρα εξασθενεί ο οργανισμός και είναι πιο ευάλωτος σε μύκητες και τέτοια... Εκεί που είναι οι κοκκινίλες έχει χάσει και το τρίχωμά του; Το δέρμα που φαίνεται από κάτω, πώς είναι; Αν μοιάζει σα να "ξεφλουδίζει" τότε μάλλον είναι μύκητες...

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 08:59, 04-06-07:

δεν έχει χάσει το τρίχωμα του, μέσα στο τρίχωμα έχει σε διάφορα σημεια ειδικα στο πόδι που έκανε το χειρουργιο κοκκινιλες που είναι σαν ξεραμένες και σαν να ξεφλουδίζουν, ειναι κάτι σοβαρό, λες να χρειαστει να πάρει και άλλα φάρμακα?

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 09:01, 04-06-07:

Ακόμα κι αν είναι μύκητες, μην ανησυχείς, μια αλοιφή χρειάζεται και περνάνε... Πάντως σίγουρα πρέπει να τον δει γιατρός. Πες μας τι έγινε όταν γυρίσετε!!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 09:04, 04-06-07:

ευχαριστώ πολύ, το απόγευμα θα τον πάω , όποτε θα σας πω νέα το αύριο το πρωι που θε έρθω πάλι στην δουλειά!!!!

Παράθεση

kitsoyla

Περιβόητο Μέλος

H kitsoyla έγραψε στις 08:30, 06-06-07:

:up: :up: πήγα τον ρουντολφ μου στον γιατρό και μου είπε ότι τον πείραξαν τα φάρμακα που πήρε για το ποδαράκι του , δεν είναι κάτι σοβαρό , μου εδωσε κάποια χαπάκι όχι πολυ δυνατά με κορτιζόνι για 10 μέρες και μετά θα είναι σουπερ το μωρουλίνι μου!!!! αχ τι θα κάνω με το γατουλίνο μου, όλο αρρωστος είναι, αυτό το γατι μου φαινέται ότι ειναι πολύ ευαισθητο, ενώ η τζέσι μου που την έχω 2 χρόνια εχει αρρωστήσει μόνο 1 φορά, γιατι συμβαίνει αυτο βρε παιδιά , μήπως τα αρσενικά είναι πιο ευαισθητα????

Παράθεση

speedy12100

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη speedy12100
. Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O speedy12100 έγραψε στις 19:37, 29-07-07:

καλησπερα σε ολους.εχω μια γατα ηλικιας 12 χρονων πριν απο 4 μερες εριξα στο σβερκο της το υγρο για τον αχινοκοκο.μετα απο 2 μερες σε ενα σημειο της εχουν φυγει οι τριχες και εχει κανει μια τρυπα.δεν εινει κοκκινο,οθτε πθτιριδα εχει απλα τις λοιπουν οι τριχες.ξερει κανεις τι μπορει να ειναι αυτο?εχει κανεις το τηλ.του κτηνιατρου αιλουρος?
ευχαριστω!!

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη RedCat
H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 19:42, 29-07-07:

μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα www.ailouros.gr το τηλέφωνο είναι 210-9854262 και αύριο από τις 10 θα μπορείς να βρεις τον γιατρό. Σήμερα το έβαλες? και σήμερα δημιούργήθηκε αυτό? επίσης για πες ποιο της έβαλες...είναι πρώτη φορά που χρησιμοποιείς το συγκεκριμένο?

Παράθεση

speedy12100

Νεοφερμένος

O speedy12100 έγραψε στις 19:47, 29-07-07:

της εβαλα το υγρο profender.πριν απο δυο μερες το εβγαλε.ειναι η πρωτη φορα που το χρησιμοποιω στη γατα αυτη.μπορει και να μην εχει σχεση με το φαρμακο

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (3 εν οικω, πολλές εν δημω έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,332 μηνύματα.

H RedCat έγραψε στις 19:53, 29-07-07:

το συγκεκριμένο υγρό δεν το γνωρίζω. Το έχεις χρησιμοποιήσει σε άλλες γάτες? Εγω χρησιμοποιώ (και οι περισσότεροι δηλαδή) ή frontline ή Stronghold για την αποπαρασίτωση της γάτας μας...τώρα για τον "αχινοκοκο" όπως λές δεν έχω ακούσει τίποτα μα τίποτα...

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 19:54, 29-07-07:

...επίσης εντελώς φιλικα σου λέω, ότι σε μια μεγάλη σε ηλικία γατούλα δεν κάνουμε πειράματα, καθως θέλουμε να ταλαιπωρείται όσο το δυνατο λιγότερο...

Παράθεση

speedy12100

Νεοφερμένος

O speedy12100 έγραψε στις 19:58, 29-07-07:

η κτηνιατρος μου το εδωσε που να ξερα!!ελπιζω τουλαχιστον να ειαι κατι περαστικο.σε ευχαριστω πολυ παντως

Παράθεση

Κατερίνα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες . Έχει γράψει 1,823 μηνύματα.

H Κατερίνα έγραψε στις 20:02, 29-07-07:

Νομίζω ότι ο Χιόνης της Ασπασίας έπαθε το ίδιο από αμπούλα stronghold. Αν θυμάμαι καλά ήταν αλλεργία. Οπως και ναχει ένα τηλέφωνο στον Αίλουρο θα σε διαφωτίσει.

Παράθεση

RedCat

Επιφανές Μέλος

H RedCat έγραψε στις 20:04, 29-07-07:

δεν νομίζω να είναι κάτι σοβαρό..ρώτα και στον αίλουρο για καλό και για κακο πάντως...αν δεν κυκλοφορεί έξω η γατούλα σου πάντως δεν νομίζω να χρειάζεται κάτι τέτοιο..ή ίσως να χρειάζεται κατι ηπιότερο λόγω ηλικίας...δεν χάνεις τίποτα με μια ερώτηση..περαστικά εύχομαι..

Παράθεση

mimikaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mimikaki
H mimikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τουλαχιστον 60 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,583 μηνύματα.

H mimikaki έγραψε στις 20:05, 29-07-07:

τί φάρμακο να ναι αυτό άραγε? Και εγώ πρώτη φορά το ακούω...
Ελπίζω να μην είναι κάτι σοβαρό για την γατούλα σου. Περαστικα.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 20:33, 29-07-07:

'Οντως ο Χιόνης μου έπαθε το ίδιο αλλά από αμπούλα Stronghold και ο κ.Πάνος (ΑΙΛΟΥΡΟΣ) είπε ότι κάποιες γάτες είναι αλλεργικές στο συγκεκριμένο φάρμακο. Από εδώ κι εμπρός θα βάζουμε Frontline.Το φάρμακο που λες δεν το έχω ξανακούσει οπότε δεν μπορώ να σου πω...
Σ'αυτή τη φωτογραφία φαίνεται αρκετά η "τρύπα" στην πλάτη του.

Παράθεση

speedy12100

Νεοφερμένος

O speedy12100 έγραψε στις 21:25, 29-07-07:

θα στειλω φωτογραφια αν ηξερα πως στελνουν....

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1365.jpg
Εμφανίσεις:  197
Μέγεθος:  481,2 KB  
Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 01:17, 30-07-07:

Μάλλον πρόκειται για τις καινούριες αμπούλες που είναι για εσωτερική αποπαρασίτωση (παράσιτα εντέρου ανάμεσα τους και ο εχινόκοκκος κτλ), μπαίνουν σαν τις αμπούλες για ψύλλους αντί για χαπάκι και υποθέτω ότι επειδή ακριβώς η γατούλα αυτή είναι μεγάλη σε ηλικία το έδωσε ο κτηνίατρος για να μην ταλαιπωρείται με χάπια κτλ.
Μην ανησυχείς το πιθανότερο είναι να σου έκανε αλλεργική αντίδραση. Πάρε τηλέφωνο τον κτηνίατρο σου και πες το, ίσως την επόμενη φορά να προτιμήσετε χαπάκι

Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 01:19, 30-07-07:

Τις αμπουλες αυτες για τα ενδοπαρασιτα τις χρησιμοποιω κι εγω και στα 3 δικα μου, αλλα δεν τα πειραξε. Ισως το δικο σου να εμφανισε αλλεργια σε καποια ουσια του
Περαστικα ευχομαι παντως. Λογικα δεν ειναι κατι σοβαρο

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 08:42, 30-07-07:

Speedy από τη φωτογραφία που έβαλες μοιάζει με αυτό που έπαθε κι ο Χιόνης μου αλλά σε μικρότερη έκταση. Εμένα έκανε και κόκκινο κακαδάκι για μερικές μέρες (σαν να ήταν κάψιμο) αλλά μετά από καμιά 10 μέρες έφυγε κι άρχισε να βγάζει τρίχες πάλι. Ρώτα το γιατρό σου, αν δεν το έχεις κάνει ήδη, αλλά καλύτερα αφού την πειράζει μην της το ξαναβάλεις

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 10:19, 30-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από speedy
καλησπερα σε ολους.εχω μια γατα ηλικιας 12 χρονων πριν απο 4 μερες εριξα στο σβερκο της το υγρο για τον αχινοκοκο.
Εννοείς εχινόκοκkο? Αυτή την αμπούλα σου την σύστησε γιατρός?
Διάβασε αυτά:
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για τις γάτες. Ενώ ο κόσμος τις θεωρεί ότι είναι πηγή κινδύνου στην πραγματικότητα δεν παίζουν ρόλο στην μετάδοση του εχινόκοκκου. Αυτό για να μολυνθεί μία γάτα (με κύστεις όπως ο σκύλος των πόλεων) ο εχινόκοκκος που θα αναπτυχθεί στο έντερο της γάτας δεν ωριμάζει δηλαδή δεν γεννάει αβγά άρα η γάτα δεν μολύνει το περιβάλλον. Άρα είναι αθώα, παρά την αντίθετη πληροφόρηση του κοινού γιατί παλιά και τα σχολικά βιβλία του Δημοτικού έγραφαν ότι δεν πρέπει τα παιδιά να χαϊδεύουν τις γάτες γιατί θα πάθουν εχινοκοκκίαση.
Όμως σε βορειότερα μέρη όπως Γερμανία - Πολωνία κ.ο.κ. υπάρχει το είδος του εχινόκοκκου echnonococcus multilocutis. Αυτό το είδος απαντά και στις γάτες και εκεί η γάτα εμπλέκεται στην μετάδοση της εχινοκοκκίασης. Αλλά στην περιοχή της Μεσογείου δεν υπάρχει.
Εν κατακλείδι η πρόληψη, ο περιορισμός ίσως και η εκρίλωση της εχινοκοκκίασης είναι θέμα φιλότιμου μιας και αν ελεχθούν τα σφάγια και πλυθούν τα χόρτα και δοθούν αντιπαρασιτικά στους σκύλους ο κύκλος ζωής του παρασίτου σπάει σε πολλά σημεία με ωφέλεια της Δημόσιας Υγείας αλλά και της Εθνικής Οικονομίας.
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=435

Παράθεση

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 10:30, 30-07-07:

Να μαι και παλι μετα απο πολυ καιρο. Μπηκα στο site για να ζητησω βοηθεια για την Κειρα και ανακαλυψα αυτο το προσφατο παρομοιο θέμα. Πριν μερικές μερες εβαλα Stronghold στην Κειρα, στην Πουνκι και στον Ρου, και μετα απο δύο μερες η Κείρα εμφάνισε μια τρύπα στο σβέρκο. Ο γιατρος μου είπε οτι δεν εχει σχεση με το Stronghold και οτι ειναι μυκητες. Μου ειπε να της βαζω betadin και απο πανω μια κρέμα Kenacomb. Αλλα η Κείρα δεν καλυτερευει, μαλλον το αντίθετο. Λετε να εχει αδικο ο γιατρος;

Παράθεση

Κείρα

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κείρα
H Κείρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Παλλήνη (Αττική). Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Κείρα έγραψε στις 10:31, 30-07-07:

Ασπασία εσένα τι σου είχε πει ο γιατρος να κάνεις; Εβγαλε ξανά τρύχες ο Χιόνης;

Παράθεση

marigo173

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη marigo173
H marigo173 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H marigo173 έγραψε στις 10:45, 30-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Ismini
Εννοείς εχινόκοκkο? Αυτή την αμπούλα σου την σύστησε γιατρός?
Διάβασε αυτά:
Ιδιαίτερη μνεία πρέπει να γίνει για τις γάτες. Ενώ ο κόσμος τις θεωρεί ότι είναι πηγή κινδύνου στην πραγματικότητα δεν παίζουν ρόλο στην μετάδοση του εχινόκοκκου. Αυτό για να μολυνθεί μία γάτα (με κύστεις όπως ο σκύλος των πόλεων) ο εχινόκοκκος που θα αναπτυχθεί στο έντερο της γάτας δεν ωριμάζει δηλαδή δεν γεννάει αβγά άρα η γάτα δεν μολύνει το περιβάλλον. Άρα είναι αθώα, παρά την αντίθετη πληροφόρηση του κοινού γιατί παλιά και τα σχολικά βιβλία του Δημοτικού έγραφαν ότι δεν πρέπει τα παιδιά να χαϊδεύουν τις γάτες γιατί θα πάθουν εχινοκοκκίαση.
Όμως σε βορειότερα μέρη όπως Γερμανία - Πολωνία κ.ο.κ. υπάρχει το είδος του εχινόκοκκου echnonococcus multilocutis. Αυτό το είδος απαντά και στις γάτες και εκεί η γάτα εμπλέκεται στην μετάδοση της εχινοκοκκίασης. Αλλά στην περιοχή της Μεσογείου δεν υπάρχει.
Εν κατακλείδι η πρόληψη, ο περιορισμός ίσως και η εκρίλωση της εχινοκοκκίασης είναι θέμα φιλότιμου μιας και αν ελεχθούν τα σφάγια και πλυθούν τα χόρτα και δοθούν αντιπαρασιτικά στους σκύλους ο κύκλος ζωής του παρασίτου σπάει σε πολλά σημεία με ωφέλεια της Δημόσιας Υγείας αλλά και της Εθνικής Οικονομίας.
http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=435
Βρε συ Ισμήνη, την αποπαρασίτωση την κάνουμε πρωτίστως για να προφυλάξουμε τις γατούλες μας (οι οποίες όντως κινδυνεύουν από τον εχινόκοκκο) και δευτερευόντως για να προφυλαχτούμε εμείς! Η αμπούλα που χρησιμοποιήσε η κοπέλα είναι πολύ διαδεδομένη και ο δικός μου γιατρός μου τη σύστησε τις τελευταίες φορές αλλά εγώ βρίσκω πιο εύκολο το χαπάκι, της το δίνεις το καταπίνει και ξεμπερδεύεις- όχι να πρέπει να θυμάσαι για 2 μέρες να μην τη δίνεις φιλάκια
Παρεμπιπτόντως νομίζω ότι κάποια από τα παράσιτα του εντέρου, για τα οποία γίνεται αυτή η θεραπεία, όντως μεταδίδονται στον άνθρωπο.

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

H aretha έγραψε στις 10:48, 30-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από marigo173
Παρεμπιπτόντως νομίζω ότι κάποια από τα παράσιτα του εντέρου, για τα οποία γίνεται αυτή η θεραπεία, όντως μεταδίδονται στον άνθρωπο.
Όπως, για παράδειγμα, το διαβόητο toxoplasma gondii

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

H aspasiapef έγραψε στις 11:32, 30-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από Κείρα
Ασπασία εσένα τι σου είχε πει ο γιατρος να κάνεις; Εβγαλε ξανά τρύχες ο Χιόνης;
Μη βάζεις Betadine!!! Ο κ.Πάνος είπε ότι είναι αλλεργία γιατί μου το έκανε 2 φορές. Την πρώτη δεν καταλάβαμε ότι ήταν από το Stronghold αλλά νομίζαμε ότι κάπου είχε πιαστεί και το έφυγαν οι τρίχες. Την δεύτερη φορά όμως μετά από μια μέρα που έφυγε το τρίχωμα στο ίδιο σημείο τότε το πήραμε είδηση. Μη βάζεις Betadine γιατί και αυτό προκαλεί αλλεργία σε κάποιες γάτες και μπορεί να της δημιουργήσει χειρότερο πρόβλημα. Ο κ.Πάνος μου είπε μόνο να του βάλω αραιωμένο Hibitane(αντιστυπτικό σαπούνι). Έτσι του έβαλα λίγο σε μια βατονέτα διαλυμένο με νερό και του το έβαλα τοπικά. Μετά από 5-6 μέρες έφυγε το κακαδάκι και στις 10 μέρες πάνω άρχισε να βγαίνει ξανά τρίχωμα.
Πάντως μου είπε να μην του ξαναβαλω Stronghold γιατί θα το ξαναπάθει. Έτσι από εδώ κι εμπρός θα βάζουμε αμπούλα Frontline η οποία δυστυχώς όμως δεν καλύπτει τα ενδωπαράσιτα...

Παράθεση

Ismini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ismini
H Ismini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,455 μηνύματα.

H Ismini έγραψε στις 12:03, 30-07-07:

Αρχική Δημοσίευση από marigo173
Βρε συ Ισμήνη, την αποπαρασίτωση την κάνουμε πρωτίστως για να προφυλάξουμε τις γατούλες μας (οι οποίες όντως κινδυνεύουν από τον εχινόκοκκο) και δευτερευόντως για να προφυλαχτούμε εμείς! Η αμπούλα που χρησιμοποιήσε η κοπέλα είναι πολύ διαδεδομένη και ο δικός μου γιατρός μου τη σύστησε τις τελευταίες φορές αλλά εγώ βρίσκω πιο εύκολο το χαπάκι, της το δίνεις το καταπίνει και ξεμπερδεύεις- όχι να πρέπει να θυμάσαι για 2 μέρες να μην τη δίνεις φιλάκια
Ναι το γνωρίζω. Απλά δεν είχα ακούσει για εχινόκοκκο σε γάτες.
Ποιο χαπάκι εννοείς? Drontal? Banminth? Μονο αυτα γνωρίζω για τα ενδοπαράσιτα. Και πάλι αυτά λαμβάνονται απο το στόμα.
Αμπούλα στο σβέρκο νόμιζα ότι βάζουμε για τα εξωτερικά παράσιτα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Τροφική αλλεργία - Από lilian
      Το θέμα έχει λάβει 115 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-09-15 στις 10:29.
    • Γάτα με αλλεργία και ψύλλους... - Από ZOIPAP
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 28-05-07 στις 17:16.
    • Αλλεργία και πληγή - Από Λουσυ
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-01-07 στις 09:02.
    • Αλλεργία στο μάτι - Από Κατερίνα
      Το θέμα έχει λάβει 25 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προβλήματα υγείας.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-12-06 στις 16:52.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους