Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,254 εγγεγραμμένα μέλη και 718,333 μηνύματα σε 22,590 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 380 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τρόποι περίφραξης βεράντας ή αυλής

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Pocahontas
H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 13:23, 22-03-11:

μαλλον θα πάω praktiker για να πάρω ένα κομμάτι πλεξι γκλας
το θεμα ειναι να καταφερω να το κολλησω πανω στο καγκελο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 13:36, 22-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από efoulito
μαλλον θα πάω praktiker για να πάρω ένα κομμάτι πλεξι γκλας
το θεμα ειναι να καταφερω να το κολλησω πανω στο καγκελο
Δε χρειάζεται να το κολλήσεις πάνω στο κάγκελο,πάρε το κομμάτι και κόλλησέ το πάνω στο λευκό διαχωριστικό που ήδη υπάρχει στο μπαλκόνι σου,φροντίζοντας να προεξέχει έως το σημείο που θέλεις ώστε να απαγορεύει την πρόσβαση.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 521 μηνύματα.

H Pocahontas έγραψε στις 13:46, 22-03-11:

ααα σωστά με σιλικόνη έτσι?

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 13:49, 22-03-11:

Το κομμάτι που θα προεξέχει στο κενό να είναι οπωσδήποτε μικρότερο από το υπόλοιπο!!!!!!

Παράθεση

Spiderwoman (Λουκία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Spiderwoman
H Λουκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (100; έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H Spiderwoman Εμπρός για μια καλύτερη γατοκοινωνία έγραψε στις 13:58, 22-03-11:

Α, και να πάρεις ΚΟΛΛΑ σιλικόνης, όχι σιλικόνη!!

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 14:00, 22-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από efoulito
ααα σωστά με σιλικόνη έτσι?
Ναί αλλά ΠΡΟΣΟΧΗ θα ζητήσεις συγκολλητική!!! Αν πάς στο πράκτικερ,όπως είπες,εξήγησε στον υπάλληλο που είναι στο διάδρομο με τις σιλικόνες(πάντα υπάρχει κάποιος εκεί για να βοηθάει) τί ακριβώς θέλεις να κάνεις και τι υλικό είναι το λευκό διαχωριστικό που θα κολλήσεις πάνω το πλέξιγκλας και θα σου δώσει εκείνος την κατάλληλη!

Παράθεση

Pocahontas

Πολύ δραστήριο μέλος

H Pocahontas έγραψε στις 14:08, 22-03-11:

ααα πολύ ωραία
ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια παιδιά
θα σας ενημερώσω

Παράθεση

Paladin (Αλέκανδρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Paladin
Ο Αλέκανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Paladin έγραψε στις 12:59, 14-06-11:

Παιδιά μετα απο πολύ καιρό ξανά γειά σας

Πρόκειται να υιοθετήσω 4 αδέσποτα μικρά γατάκια, που γεννήθηκαν μέσα στην πόλη σε μια πιλοτή, και ΑΜΕΣΑ κινδυνεύουν απο αυτοκίνητα, κακόβουλους και σκυλιά.
Μένω σε μονοκατοικία με ένα αρκετά μεγάλο κήπο για να έχουν τον δικό τους χώρο ακόμη κι όταν μεγαλώσουν. Είχα μέχρι πριν κάποιους μήνες την Εσπίτσα, η οποία μεγάλωσε μέσα στο σπίτι και τον κήπο, και δεν έφευγε απο τον χώρο παρότι μπορούσε. Αλλά όταν την πήρα ήταν ήδη αρκετών μηνών και προσαρμόστηκε εύκολα και άμεσα.

Ο φόβος μου με τα μικρούλια είναι μέχρι να συνηθίσουν και να μεγαλώσουν λίγο, να μη φύγουν απο τον κήπο παίζοντας και τα βρει κανένα κακό. Θα τα έχω μέσα στο σπίτι όσο και στον κήπο, όπως είχα την Εσπίτσα, μιας που στο σπίτι ούτως η άλλως είναι συνήθως ανοιχτή η πόρτα που οδηγεί στον κήπο.

Δεν εξετάζω και δεν ρωτάω την άποψή σας για το αν είναι καλή αυτή η ελευθερία, αλλά θέλω βοήθεια σε κάτι άλλο. Μέχρι να μεγαλώσουν σκέφτομαι να βάλω ένα φράχτη πλαστικό για να μη μπορούνε να φύγουνε όσο είναι μικρά εκτός. Σκέφτομαι κάτι τέτοιο:

Ξέρω ότι δεν μπορεί να κρατήσει γάτα όταν μεγαλώσει, το ψάχνω απλά σαν μια προσωρινή λύση όσο είναι ακόμη μικρά. Ο κήπος περιβάλεται απο θάμνο τετράγωνο (το στυλ που έχει στα δημόσια πάρκα) και αυτό το πλαστικό σε πράσινο κολητά στον θάμνο δεν θα προκαλέσει μεγάλη "εικαστική" παρέμβαση για να μου βάλει κανένας απο το συγκρότημα χέρι.
Έχει κανείς να αντιπροτείνει κάτι?

Πιστεύω ότι θα έχουν σαφώς καλύτερη μοίρα στον κήπο και το σπίτι μου, με κάποιον να τα φροντίζει απότι αδέσποτα στην πόλη...

Ευχαριστω.

Παράθεση

ANGELINA13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANGELINA13
H ANGELINA13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ANGELINA13 έγραψε στις 13:06, 14-06-11:

καλησπερα σας!ειμαι καινουρια εδω και εχω μια απορια..εχω εδω και 1 μηνα ενα υπεροχο γατακι που της αρεσει να καθεται στο μπαλκονι και να χαζευει το δρομο.εχω βαλει πλεγμα γυρω απο τα καγκελα για να μην πεσει αλλα φοβαμαι οτα μεγαλωσει μην σκαρφαλωσει και πηδηξει ..ειμαι στο 2 οροφο και την εχω εννοια συνεχεια..υπαρχει καλυτερος τροπος περιφραξης και προστασιας της γατουλας μου για να ειμαι και γω πιο ησυχη??σας ευχαριστω πολυ..

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:21, 14-06-11:

Γεια! Εγώ τους έχω βάλει καλαμωτή πιο ψηλή από τα κάγκελα, αλλά και πάλι έχω το νου μου... Ο Αχιλλέας με τον τρόπο του μου ...επισήμανε ότι δεν είναι να ευησυχάζω, αφού γατζώνεται με εξαιρετική άνεση στα οριζόντια συρματάκια που ¨δενουν¨ την καλαμωτή. (Βέβαια , επειδή η καλαμωτή είναι ψηλή, κάνει κλίση προς τα μέσα λόγω βάρους του όποτε αναρριχάται, και πέφτει) Αν έχεις διάθεση να ψαχτείς σχετικά για κάτι καλύτερο και ασφαλέστερο από την καλαμωτή, η trixie έχει ένα διάφανο πλέγμα-δίχτυ σαν πετονιά, που πιάνει από κάτω ως το ταβάνι του μπαλκονιού, και είναι το καλύτερο, δεν αφήνει εκατοστό ακάλυπτο...

Παράθεση

Paladin (Αλέκανδρος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Paladin
Ο Αλέκανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Paladin έγραψε στις 13:22, 14-06-11:

Angelina νομίζω ότι ψάχνεις κάτι μόνιμο σε αντίθεση με εμένα που ψάχνω κάτι προσωρινό.

Νομίζω ότι η περίφραξη τύπου Γ απο ανθεκτικό υλικό όπως έχει στις φωτό η Jejebel θα σου κάνει δουλειά.
Αναφέρομαι σε αυτό:

Παρόλα αυτά, οι γάτες είναι ΓΑΤΕΣ, δηλαδή ποτέ δεν μπορείς να είσαι ήσυχος δυστυχώς :/

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:31, 14-06-11:

Ναι..υπάρχει τρόπος.Να κάνεις περίφραξη(με πλέγμα πάλι),αλλά σε σχήμα Γ.Δηλαδή,θα παρεις ξυλινους ή μεταλλικους πασσαλους που θα εχουν σχημα Γ..θα τους στερεώσεις ανά αραιά διαστήματα στο μπαλκόνι,με το τελείωμα του Γ να είναι απο τη μέσα μεριά..και εκεί θα στερεώσεις το πλέγμα.Δηλαδή..θα κάνει κάτι σαν μικρό ουρανό στο μπαλκόνι σου,έτσι ώστε ακόμα και να σκαρφαλώσει το γατί,να μην μπορεί να περάσει απο πάνω..για να πέσει.
Δες αυτό το θέμα,θα σε βοηθησει πολύ γιατί έχει και εικόνες.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ANGELINA13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ANGELINA13
H ANGELINA13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H ANGELINA13 έγραψε στις 13:32, 14-06-11:

σας ευχαριστω για το ενδιαφερον!!!το ξερω οτι τα γατουλια μας ειναι στην φυση τους να ειναι περιεργα και να θελουν να εξευρενησουν τα παντα απλα θελω το καλυτερο για αυτην! :-) θα το ψαξω και γω περαιτερω και θα σας ενημερωσω!παντως μαρεσει πολυ που υπαρχει τετοιο φορουμ(σας ανακαλυψα τυχαια..και διαβαζω τα παντα εδω)

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες . Έχει γράψει 5,771 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:43, 14-06-11:

Αυτή είναι η περίφραξη της trixie που έλεγα πιο πριν
http://forum.mycat.gr/%CF%83%CF%85...F%82;-23865/7/

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:02, 14-06-11:

Να και η δικιά μας περίφραξη με πέργκολα από πάνω και γατόσκαλα που τον οδηγεί στο δεύτερο πάτωμα (περιφραγμένη βεραντούλα με παραθυρόπορτα/πρόσβαση μέσα στο σπίτι)

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:04, 14-06-11:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 15:05, 14-06-11:

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 16:52, 14-06-11:

Tί κοιτάς και καμαρώνεις αφ'υψηλού βρε Ντίσνεϋ;;;Εμ πώς να μην καμαρώνεις! Είδες τί έχει φτιάξει η μαμά για πάρτη σου αγόρι μου;;;

Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 23:51, 14-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Julian
Αν δεν είναι περιφραγμένο και από πάνω και σταθερό δεν υπάρχει περίπτωση να μείνει γάτα μέσα, στο εγγυώμαι!
Μιλάς για τα πάρκα, που χρησιμοποιούν οι περισσότεροι εκπαιδευτές σκύλων για τα κουτάβια όταν είναι μικρά, να παίζουν με ασφάλεια..
Κοίτα, δεν ξέρω αν το κάνουν σε γάτες αυτό, αλλά πιστεύω πως είναι η ύστατη λύση. Αν έχεις πολλές και μη περιφραγμένη αυλή και θες να τις έχεις μέσα να παίζουν, ίσως είναι λύση. Αλλά είναι εντελώς αντίθετη με τη φύση της γάτας... η οποία ανήκει στα αιλουροειδή (καμία σχέση με σκύλο δηλαδή).
Εγώ είμαι υπέρ της αποκλειστικής επιβίωσης μέσα στο σπίτι. Άλλοι από εδω τις έχουν μέσα-έξω, αλλοι όταν τις βγάζουν έξω περνάνε σαμαράκι.
Ας πούνε και άλλοι τη γνωμη τους
ένα από τα κριτήρια αγοράς του διαμερίσματος όπου ζω (μαζί τους εννοείται) ήταν να χωρά εμενα κι αυτές
να καλύπτονται οι ανάγκες όλων
ετσι επέλεξα διαμέρισμα με δυο μπαλκόνια
το ένα είναι σκεπαστό εχει τοίχο δεξιά αριστερά κι επάνω, μόνο η εξω πλευρά του δηλαδή είναι ανοιχτή
το περίφραξα με σύρμα κι έβαλα απέξω τέντα
ετσι τα μωρά μου μπορούν να μπαινοβγαίνουν σ' αυτό το μπαλκόνι όταν λείπω, να λιαζονται, να παιρνουν καθαρό αέρα
χωρίς να κινδυνεύουν να πέσουν απ τον 4ο και να τα χάσω!
φυσικά όταν επιστρέφω τα μαζευω κοντά μου
τωρα το αν θα τις άφηνα ελευθερες? στην Αθηνα αποκλείεται δε θα τις ξαναβρώ, πώς θ' ανεβουν στον 4ο???
το καλοκαίρι στο εξοχικό τις αφηνα
πάντα ερχονταν όταν τις φωναζα, αλλά αγωνιουσα για φόλες κι αυτοκίνητα
δε νομιζω να τις αφησω φέτος δε θα το αντεξω
(σκέφτομαι πάντως ν ανοίξω ενα θεμα γι αυτό!)

θα ηθελα ν απαντήσω και στην Εφη και στον Αγγελο
συμφωνώ πως αν το ζώο μένει μόνιμα εξω απ το σπίτι σ ενα κλουβί, αν δεν εχει τη δυνατότητα να μπαινοβγαίνει δηλαδή και μένει έξω, αυτό σίγουρα είναι κακοποίηση
αν κάποιος δε θέλει ζώο στο σπίτι γιατί να πάρει ζωάκι τότε?
δεν είναι συνθήκες αυτές!
όποιος αγαπά μεν τα ζώα αλλά δεν τα θέλει σπίτι του μπορεί να ταϊζει αδέσποτα στη γειτονιά του, να τους δίνει και μερικά χαδια και μετά να επιστρέφει στο αστραφτερό του σπίτι
δεν το κατακρίνω, ενας φίλος μου είναι έτσι, μαζεύει, ταίζει, εμβολιασε και στειρωσε καμιά 15αριά γατες.
στο σπίτι του δε μπαινουν, εχει μόνιμα καθαριστρια και γυαλοκοπάει
καλύτερα να σαι ετεσι όμως παρά να πάρεις ενα γατάκι και να το χεις μόνιμα στο κλουβί να βασανίζεται

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη endorama : 15-06-11 στις 01:06.
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 20:44, 15-06-11:

Μην ανησυχείς. Το κλουβί που δημοσιεύτηκε από κάποιον στην αρχή είναι ένα λεγόμενο "cat enclosure" που χρησιμοποιείται πολύ στο εξωτερικό..Αμερική, Αυστραλία κτλ. Είναι π ά ν τ α συνδεδεμένο με το σπίτι μέσα από ένα πορτάκι, παράθυρο ή πόρτα για να μπορεί το γατάκι που μένει στο σπίτι να έχει ασφαλή πρόσβαση σε αυλή. Άμα γράψεις cat enclosure στο google θα σου βγάλει πολλές παρόμοιες εγκαταστάσεις.

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 00:20, 16-06-11:

Χριστε μου τι εχεις φτιαξει! Μπραβο. Να σου στειλω το Τζιμακο μου διακοπες εκει? Θα περασει τρελα

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 07:10, 16-06-11:

Τζιμάκο πορτοκαλογατάκο σε περιμένουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

kiss bill (Βασίλης)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη kiss bill
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (4 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.

O kiss bill έγραψε στις 12:13, 16-06-11:

Tωρα μπαινουμε στη γατοφορο και ερχομαστε.......

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolll
H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 15:08, 19-06-11:

Mr Niceguy δεν ξερω αν μπαινεις ακομα στο site, αλλα εχω μια ερωτηση:
Χρησιμοποιησες αυτες τις ραβδους στο μπαλκονι?

Σκεφτομαι να τις αγορασω, αλλα διαβασα καποιο αρνητικο σχολιο οτι ειναι ασταθεις
και ηθελα να μαθω απο καποιον που τις εχει χρησιμοποιησει εαν ισχυει.
Αν τις εχει χρησιμοποιησει κανεις ή κατι παρομοιο πειτε μας εντυπωσεις

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mauros Gatos
H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 17:01, 23-06-11:

Καλησπερα και απο μενα.Ειμαι νεα στο στεκι σας.Εχω και εγω το εξης προβλημα.Πριν δυο μηνες βρηκα ενα γατακι νεογεννητο πανω σε δεντρο σε υψος 3 μετρων.Μαλλον ανθρωπινο χερι το εβαλε εκει γτ ουτε να περπατησει δεν μπορουσε,οχι να σκαρφαλωσει.Αποφασισα να το υιοθετησω.Του εκανα εμβολια και εξετασεις ομως το προβλημα μου ειναι οτι δεν μενω μονη και μονο εγω και ο αδερφος μου το θελουμε στο σπιτι.Το γατακι το βαζω κρυφα μεσα στο δωματιο μου που δυστυχως το μοιραζομαι με την αδερφη μου.Εκεινη φωναζει οτι σιχαινεται να ανεβαινει στο κρεβατι της(οταν ξαπλωνουμε στα καλυματα με τα ρουχα που φοραμε ολη τη μερα ειμαστε πιο καθαροι απο ενα εμβολιασμενο και υγειες γατακι???απορω δλδ!!!)
Για να μην λεω πολλα το γατακι το εχω στον ακαλυπτο εξω απο το δωματιο μου.Ειμαστε ισογειο σε μονοκατοικια και χει προσβαση ο μικρος να πηδαει στους κηπους των διπλανων σπιτιων και το κυνηγανε με την σκουπα.Αυτο που θελω να κανω και με επειγει ειναι να περιφραξω με συρμα τον ακαλυπτο(και στην "οροφη" συρμα αφου δεν υπαρχει ταβανι) και να χει προσβαση απο εκει στο δωματιο μου και στο δωματιο του αδερφου μου.Λεω οτι επειγει γτ εχω χασει απειρα αδεσποτακια απο φολες με τους "καλους" μου γειτονες.Θελω λοιπον να βαλω συρματοπλεγμα σαν αυτο που βαζουν σε οικοπεδα και γηπεδα.Να ναι ανθεκτικο και να χω το κεφαλι μου ησυχο.ΔΕν ξερω ομως αν επιτρεπεται κατι τετοιο η χρειαζομαι αδεια να το κανω.Επισης δεν ξερω ουτε ποσο θα κοστισει αφου για τετοια δουλεια πρεπει να φερω ειδικους.Ο πατερας μου ανετα θα μπορουσε να μου το φτιαξει μιας και ολο το σπιτι εκεινος το εφτιαξε αλλα δεν τολμαω να του ζητησω κατι τετοιο γτ θα με διαολοστειλει. Οσο για το κρεβατι της αδερφης μου ,μου ετοιμαζομαι να το κλεισω με γυαλα μην τυχων "κολλησει" τπτ απο τον μικρο μου!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 18:40, 23-06-11:

Γεια και καλώς ήρθες! Πολύ όμορφο το μαυράκι σου! Κρίμα που δεν έχουν όλοι την ίδια γνώμη... Δεν νομίζω να χρειάζεται άδεια για να περιφράξεις με σύρμα τον ακάλυπτο του σπιτιού σου...Εφόσον ο πατέρας σου είναι γνώστης και πιάνουν τα χέρια του, γιατί δεν προσπαθείς να το... διαπραγματευτείς λίγο μαζί του;;;;
Τί κριμα να μην μπορείς να χαρείς το γατούλι σου όπως θα ήθελες...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,445 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:21, 23-06-11:

Καλησπερα.Ναι...εχεις απολυτο δικιο..οπωσδηποτε να το περιφραξεις..και δεν νομιζω να χρειαζεται ειδικη αδεια..
Οσον αφορα την αδελφη σου..παλεψε το λιγο..τι εννοω.Καθηστε μαζι στον υπολογιστη..και δειξε της καποια πραγματα...ειτε απο εδω,αρθρα που δειχνουν οτι ΚΑΝΕΝΑΣ απολυτως κινδυνος δεν υπαρχει..αλλα και γενικοτερα απο το ιντερνετ..σιγα σιγα μπορει και να το συνηδειτοποιησει οτι εχει αδικο,και να το δεχτει. Παντως σιγουρα επιγει η περιφραξη,και να σου πω την αληθεια μεχρι να την εκανα στη θεση σου...δεν θα το αφηνα εξω.

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Lina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 344 μηνύματα.

H Mauros Gatos έγραψε στις 20:25, 23-06-11:

Mαρινα μου σε ευχαριστω πολυ! Δεν θελω να μπλεξω καθολου τον πατερα μου γιατι δεν μπορω αλλες μουρμουρες.Θα ηταν το ιδανικο παντως αν με βοηθουσε.Και καλη δουλεια και οικονομικα,αλλα.....

Πουπουλινακι εδω ακομα και περιστατικα με κακοποιησεις ζωων που τους δειχνω στο νετ και που τα ζω απο παιδι στη κωλογειτονια που μενω και δεν συγκινουνται.Θα ευαισθητοποιηθουν αν δουν οτι δεν μεταφερει κατι ο γατος στον ανθρωπο?ΕΧω φτασει σε σημειο να μην μιλαω με την αδερφη μου.
Εχουν δυστυχως την ηλιθια νοοτροπια "ελα μωρε ζωα ειναι,εξω πρεπει να ζουν" και δεν τα χαιδευουν μην κολλησουν τιποτα....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:00, 23-06-11:

Σε καταλαβαινω απολυτα..και εχεις δικιο..απλα ειχα μια ελπιδα..για την αδελφη σου..
οποτε κοιτα για περιφραξη..δεν γινεται αλλιως....τωρα το πόσο θα κοστισει..ιδεα δεν εχω να σου πω την αληθεια..αλλα δεν φανταζομαι να ειναι κανενα υπερβολικο ποσο.Υπαρχει και αυτο το θεμα εδω..για να παρεις καμια ιδεα...οπως και επισης σε αυτο το θεμα..αν το εχεις κοιταξει...για παραδειγμα δες εδω.. φοβερη περιφραξη για μεγαλυτερο χωρο απο βεραντα..

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 10:37, 24-06-11:

Γεια σου κουκλίτσα μου. Έχω μια απορία: Αν βρεις τρόπο και περιφράξεις το μπαλκόνι, δεν θα θυμώσει πάλι ο μπαμπάς σου αν δεν σου δώσει άδεια; Αν δεν πείθεται η αδερφή σου τότε βρες τρόπο να την δωροδοκήσεις μέχρι να γίνει η περίφραξη γιατί πριν την κάνεις δεν είναι ασφαλές να αφήσεις αυτό το μικράκι έξω..
Και υπάρχει και μια τελευταία λύση που είμαι σίγουρη πως δεν θα σου αρέσει αλλά αν δεν καταφέρεις να παρέχεις ασφάλεια σ' αυτό τον μικρούλη τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να τον δώσεις για υιοθεσία.
Εύχομαι όμως να τα κατεφέρεις!!

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 16:09, 24-06-11:

Καλησπερα και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!Εφακι τα εχω κοιταξει ολα τα λινκ! Θελω να ψαξω για κλασικη περιφραξη!Εχετε καποιον υποψην σας εντος Αθηνων?
Jejebel επειδη δεν μου αρεσουν οι εγωισμοι και γνωριζοντας την κατασταση εδω,ηθελα το καλυτερο για το μικρουλι.Εψαξα κατευθειαν να του βρω σπιτακι με συμβολαιο υιοθεσιας αλλα μου το ζητησαν μονο κανα δυο "σατανια".Εννοω ατομα με περιεργα-σκοτεινα προφιλ και φωτος με αιματα κτλ.Φυσικα τους απερριψα με την μια.Δεν ξερω αλλα τα μαυρα γατακια ολο κατι περιεργοι μου φαινεται τα ζητανε.
Ετσι περασε ο καιρος και ο μικρος εμεινε μαζι μου.
ΔΕν νομιζω να χει προβλημα ο πατερας γτ δεν ειμαι κανα 15χρονο και θα επρεπε να το εκτιμησει το γεγονος οτι με προβληματιζει αυτη η κατασταση και ψαχνω το καλυτερο και για τον γατουλη και για τους υπολοιπους.Ετσι και αλλιως μπορει και να αργησει να το παρει χαμπαρι μιας και δεν εχει προσβαση στον ακαλυπτο παρα μονο απο το δωματιο το δικο μου και του αδερφου μου που σπανια μπαινει!
Οσο για το κρεβατι της αδερφης μου εχω σκοπο να το κλεισω με ενα ωραιοτατο παραβαν!

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 17:43, 24-06-11:

Φτιάξτου λοιπόν μια ωραία περίφραξη , με τις καλύτερες συνθήκες (γατοκρέβατα και γενικώς γωνίτσες που να τον προσελκύουν και να τον προστατεύουν όσο γίνεται από τις καιρικές συνθήκες) και ελπίζω να εκτιμήσει δεόντως τον χώρο το μωό σου!
Εγώ μένω Πειραιά... αν θέλεις μπορώ να σε εφοδιάσω με γατοκρέβατα και γατοσπηλιά, ακόμα και με γατόδεντρο -αν χωράει στον ακάλυπτό σου- , ώστε να γίνει ακόμα πιο ελκυστικός χώρος για το μικρό σου...

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 17:49, 24-06-11:

Μα το ζουζουνι κυριως μεσα θα το εχω.Σιγα μην το φυλακισω στον ακαλυπτο! Αλλιως δεν θα εψαχνα τροπους να κλεισω και το κρεβατι της αδερφης μου! Σε ευχαριστω πολυ παντως Μαρινακι!

τωρα το ειδα ολοκληρο το μνμ Μαρινα μου! Ναι γιατι οχι? Απλα με επειγει πολυ το θεμα περιφραξης αυτη τη στιγμη για να ειναι ο μικρος προστατευμενος.Οικονομικα ειμαι χαλια μιας και ειμαι και εγω απολυμενη οποτε δυστυχως δεν μπορω να τα κανω ολα μαζι.Σιγα σιγα ομως ολα θα γινουν!Και παλι ευχαριστω για ολα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Pennylane : 25-06-11 στις 09:54. Αιτία: Συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

endorama (Φωτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη endorama
H Φωτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H endorama έγραψε στις 20:48, 24-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
τωρα το ειδα ολοκληρο το μνμ Μαρινα μου! Ναι γιατι οχι? Απλα με επειγει πολυ το θεμα περιφραξης αυτη τη στιγμη για να ειναι ο μικρος προστατευμενος.Οικονομικα ειμαι χαλια μιας και ειμαι και εγω απολυμενη οποτε δυστυχως δεν μπορω να τα κανω ολα μαζι.Σιγα σιγα ομως ολα θα γινουν!Και παλι ευχαριστω για ολα!

να σου ζησει ο μαυρούλης!
κοίτα να πειφράξεις το χωρο όσο πιο γρήγορα μπορείς
εχασα την πρώτη μου γάτα όταν έμενα με τους γονείς μου ως φοιτήτρια, σε μονοκατοικία
τη νοικιάζαμε, δε μπορούσα να την περιφράξω κι έχασα τη γατούλα μου από αυτοκίνητο
είσαι τυχερή που η μονοκατοικία είναι δικιά σας και το ζωάκι σου δεν θα κινδυνευει

Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 21:55, 24-06-11:

endorama

σε ευχαριστω παρα πολυ!Και συ να χαιρεσαι τα μωρα σου!Το οτι η μονοκατοικια ειναι των γονιων μου δεν σημαινει οτι ειναι και δικη μου.Δεν ξερω πως το βλεπετε εσεις.Παρολα αυτα δεν θα με εμποδισει κανεις να κανω κατι για την προστασια του μικρουλη μου.Ετσι και αλλιως ο χωρος αυτος ειναι απο τη πλευρα του δωματιου μου και μεχρι τωρα ειναι ενας εντελως αχρηστος χωρος. Εχω σκοπο οπως ειπα να τον κλεισω και να βαλω ραφακια με γλαστρουλες,ξυλινες κατασκευες,φωτισμο και φυσικα την προικα του παιδιου μου! Ετσι οπως το χω στο μυαλο μου δλδ ακομα και να μην θελουν οι υπολοιποι,δεν θα δουν ξερα ενα χωρο "φυλακη" με συρματοπλεγμα αλλα ενα ομορφο κηπακο που θα μπορω και εγω να καθομαι επιτελους!Ετσι θα το παρουν πιο χαλαρα!
Ο αρραβωνιαστικος μου σκεφτεται να υιοθετησει μια αναπηρη γατουλα που ψαχνει σπιτακι!Αν ηταν καλα τα πραγματα και ειχαμε το δικο μας σπιτι,θα βοηθουσαμε πολλα ζωακια και ειδικα οσα εχουν απολυτη αναγκη και δεν βρισκουν οικογενειες ευκολα.Μακαρι καποτε να το καταφερουμε.Ειναι το ονειρο μου.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 07:14, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από Mauros Gatos
Bρε συ! Να στα χαρίσω εννοούσα, οπότε μην σκέφτεσαι το οικονομικό! Όποτε φτιάξεις το χώρο και θέλεις εξοπλισμό, πάρε με!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mauros Gatos (Lina)

Δραστήριο Μέλος

H Mauros Gatos έγραψε στις 17:53, 25-06-11:

Αρχική Δημοσίευση από marina289
Bρε συ! Να στα χαρίσω εννοούσα, οπότε μην σκέφτεσαι το οικονομικό! Όποτε φτιάξεις το χώρο και θέλεις εξοπλισμό, πάρε με!
Mαρινακι μου χιλια ευχαριστω!!!!!!!!!! Δεν τα χρειαζεσαι? Αν οχι με μεγαλη μας χαρα θα δεχτουμε το δωρακι σου!Ειδικα το παιδι!

Παράθεση

mrniceguy (Bill)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mrniceguy
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 371 μηνύματα.

O mrniceguy feline powered έγραψε στις 23:46, 02-07-11:

ναι, εχω χρησιμοποιησει συνολικα 3 στύλους (και εχω ενα εφεδρικο) οι οποιοι μου φανηκαν φτηνιάρικοι σε κατασκευη και οχι ιδιαιτερα σταθεροι. Βασικα απο τη στιγμη που τους στήνεις θελουν βιδωμα ωστε να σταθεροποιηθουν αλλα θα τους περιμενα λιγο ποιοτικότερους για τα λεφτα τους. Παρολα αυτα, μεχρι και σημερα κανενας απο τους 3 στυλους δεν εχει μετακινηθει. Επισης τους στυλους που ειναι στις δυο ακρες των τοιχων τους εχει "δεσει" με το τοιχο πλαγιως με εξτρα γάντζους

Και μερικες φωτος απο τη τελειωμένη ολικη περιφραξη εδω και μηνες.

ξινισμένη φατσα αλα "πολυ ηλιο εχει εδω εξω"

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H Nικολινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,052 μηνύματα.

H nikolll έγραψε στις 23:56, 02-07-11:

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση
Φοβερα και η περιφραξη του μπαλκονιου σας παντως και το Καζουμακι βεβαιως βεβαιως!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 08:15, 03-07-11:

ο Καζούμι θύμωσε που του κλείσατε το μπαλκόνι

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 03:57, 29-07-11:

και το δικο μου μονιμο ανχος ειναι η αυλη,εχω μεγαλη αυλη,περιφραγμενη,σε καποια σημεια εχει ψιλο τοιχο,σε αλλα οχι.περιβαλετε απο ψηλα δεντρα,κι οτι κι αν κανω,οταν μαθουν να σκαρφαλωνουν στα δεντρα μπορουν να φυγουν αν θελουν,χωριζεται η αυλη σε τρεια επιπεδα,το πανω μερος ειναι ασφαλεστατο,ειναι διπλα η αποθηκη και ψιλος τοιχος,εκει τα εχω τωρα.το δευτερο επιπεδο ειναι σχετικα ασφαλη,με πιο χαμηλο τοιχο,αλλα το τριτο επιπεδο της αυλης που ειναι και η εξοπορτα ειναι επικινδυνο,παντα κλειδωνω την πορτα εξω,αλλα αν θελουν περνανε μεσα απ τα καγκελα γιατι χωρανε ακομα.
τι να κανω δε ξερω,μεχρι τωρα επαιζαν σ ενα χωρο μικρο,ουτε πηγαινε το μυαλο τους να επεκταθουν,το παιχνιδι τους ηταν μια μεγαλη βουκαμβιλια,που εξυναν νυχακια κι ετρεχαν σα τρελα.σημερα πηγαν λιγο πιο περα,νιωθω οτι θα μου φυγουν,και φοβαμαι.
το βραδυ τα εχω κλεισμενα στο αποθηκακι,με κρεβατακια,νερακι,κροκετες και αμμο.το πρωι ομως και για ολη τη διαρκεια της μερας τα εχω στην αυλημτο καλο ειναι οτι με τον παραμικρο θορυβο απ το δρομο πχ.μηχανακι τρεχουν και κρυβονται στο αποθηκακι που τους το εχω ανοιχτο,το νιωθουν σα τη φωλιτσα τους.δε θελω να τα χασω εχετε καμια ιδεα?

και κατι ακομα,απ την πανω μερια του σπιτιου ειναι βουνο,και στενα σοκακια δεν εχει αμαξια,ουτε αριστερα-δεξια εχουμε δρομο,υπαρχουν αδεια οικοπεδα,ομως μπροστα ειναι δρομος και στα νησια δεν εχουμε καν πεζοδρομια,οταν και αν κατεβουν ποτε κατω στο τριτο επιπεδο της αυλης,ελπιζω να φοβηθουν με το θορυβο των αμαξιων.φοβαμαι τοσο πολυ!!!!!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 29-07-11 στις 09:17. Αιτία: merge
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 14:33, 31-07-11:

http://forum.mycat.gr/οι-γάτες-μου...κι-35784/3/

Ρένα μου ρίξε μια ματιά στον πιο πάνω σύνδεσμο και δες πως έλυσα το πρόβλημα της περίφραξης στην δική μου αυλή.
Αν προσέξεις ψηλά στη φωτογραφία φαίνεται πως το σύρμα σχηματίζει ένα Γ προς τα μέσα. Με αυτό τον τρόπο αποτρέπει το γατάκι από το να "δραπετεύσει" ακόμα και αν αυτό σκαρφαλώσει μέχρι το τέρμα. Είναι μια μέθοδος που χρησιμοποιείται πολύ στο εξωτερικό και την έχω εφαρμόσει εδώ και 2 χρόνια επιτυχώς.
Τα γατάκια σου είναι πολύ μικρά ακόμα αλλά σύντομα θα θελήσουν να βγουν από τα σύνορα της αυλής τους για εξερεύνηση γιατί οι γάτες είναι περίεργες! Αυτό θα τα θέσει σε κίνδυνο γιατί ακόμα και αν τα τρομάζει ο θόρυβος που κάνουν τα αυτοκίνητα συνήθως οι γάτες περνάνε τους δρόμους χωρίς να ελέγξουν την κυκλοφορία και μάλιστα με ταχύτητα, με αποτέλεσμα να τραυματίζονται από διερχόμενα οχήματα.
Η συμβουλή μου είναι να κλείσεις τα κενά που υπάρχουν στην αυλή και να περιφράξεις με σύρμα ή ξύλινο φράκτη που τελειώνει σε Γ. Ή, αν υπάρχει φράκτης σε κάποια σημεία, απλά να προσθέσετε το Γ από πάνω.
Για περισσότερες ιδέες κάνε μια έρευνα στο διαδίκτυο με τον όρο: Cat enclosures.

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatotinaki
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gatotinaki έγραψε στις 19:57, 23-10-11:

Καλησπέρα σε όλους / όλες. Μόλις μετακόμισα και σκοπεύω να περιφράξω την αυλή ώστε τα γατόνια μου να αλωνίζουν ελεύθερα αλλά χωρίς να μπορούν να εξαφανιστούν . Η ερώτηση που θέτω είναι η εξής. Έχω καταλήξει σε 2 τρόπους περίφραξης. Με καλαμωτή ή με πλαστικό πλέγμα. Καλαμωτή έχω βρεί μονο στα jumbo. 1.5 χ 3 m 8 ευρώ. Θα μου κοστίσει γύρω στα 80 ευρώ με το μειονέκτημα οτι θα είναι μόνο 1.5 μέτρα ψηλό. Η δεύτερη λύση με το πλέγμα έχει το πλεονέκτημα του χαμηλού κόστους, συν οτι το πάς όσο ψηλά θέλεις. Μειονέκτημα είναι οτι απο αισθητικής πλευράς δεν λέει τίποτα. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας καθώς και πληροφορίες για το που μπορώ να βρώ πλαστικό πλέγμα..δεν έχω ιδέα σε τι είδους καταστήματα το προμηθεύομαι. Σας ευχαριστώ εκ των προταίρων

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 20:26, 23-10-11:

Δεν ξέρω στην περιοχή σας αν υπάρχει Πράκτικερ. Εκεί βρίσκεις πολλά δείγματα για να επιλέξεις. Πάντως εδώ τα βρίσκουμε και σε καταστήματα που πωλούν μπογιές, υδραυλικά κτλ

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 20:52, 23-10-11:

Προσφατα μετακομισα σε σπιτι με τρια μπαλκονια.
Εχω βαλει στο ενα καλαμωτη, στο ενα πλεγμα, και στο ενα διχτυ για γατες.
Ναι λοιπον τα δοκιμασα ολα!
Στο μπαλκονι με το πλεγμα δεν εχουν προσβαση υπο κανονικες συνθηκες, το εβαλα για λογους ασφαλειας.
Η δικη μου εμπειρια ειναι θετικη, διοτι δεν πειραζουν την περιφραξη.
Εαν ηθελαν ομως να την πειραξουν θα μπορουσαν να την καταστρεψουν σε καποιο χρονικο διαστημα.
Εαν εχεις το χρονο και το χρημα να κανεις αυτο που εανε ο Καζουμομπαμπας με το διχτυ μπορει να μην μπορουν με τιποτα να βγουν,εγω εχω κανει κατι πιο προχειρο.
Παντως θα προτιμησω τη λυση της καλαμωτης (1.5 μετρο) και στο μελλον, κι απο αποψη αισθητικης, αλλα και για το οτι στο πλεγμα μπορουν να σκαρφαλωσουν με μεγαλυτερη ευκολια ή να βρουνε "τρυπες" για να ξετρυπωσουνε.
Βλεπω οτι μιλας για αυλη εσυ και οχι για μπαλκονι ομωςτο οποιο σημαινει οτι μπορουν πολυ πιο ευκολα να βρουνε σημεια διαφυγης.
Νομιζω οτι η καλυτερη λυση ειναι η περιφραξη που τελειωνει σε σχημα γαμα, ωστε και να σκαρφαλωσει η γατα, οταν φτασει στην κορυφη να πεσει μεσα. Το καλυτερο που εχω δει ποτε (οικονομικα απιαστο βεβαια για πολλους) ειναι αυτο.
Mπορει να παρεις καμμια ιδεα

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O gatotinaki έγραψε στις 21:31, 23-10-11:

Διάβασα τα ποστ και μου άρεσε πολύ η ιδέα με το δίχτυ της Trixie. Που το βρίσκεις όμως αυτό! Θα κοιτάξω σε Praktiker. Έκανα και μια έρευνα στο διαδίκτυο για το διχτάκι της Trixie και βρήκα μόνο στο plus4u

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 21:36, 23-10-11:

Απλα θελω να σε προειδοποιησω οτι ειναι πολυυυυυυ φασαριοζικη, δυσκολη και χρονοβορα η τοποθετηση αυτου του διχτυου,
αν και ειναι πολυ καλο. Κοιταξε κι εδω , εχει περισσοτερες επιλογες και ακομα και με τα μεταφορικα νομιζω συμφερει.
θα χρειαστεις καποια ακομα υλικα για να στερεωσεις το διχτυ. Καλη τυχη!

Παράθεση

gatotinaki (Γιάννης)

Νεοφερμένος

O gatotinaki έγραψε στις 21:51, 23-10-11:

Κάνω μπουκοτάζ στα Γερμανικά προιόντα.. καλό φαίνεται αλλά δεν καταλαβαίνω γρί γερμανικά...δεν έχει αγγλική έκδοση ήμαρτον!

Παράθεση

nikolll (Nικολινα)

Περιβόητο Μέλος

H nikolll έγραψε στις 21:56, 23-10-11:

Και απο εδω να το παρεις θα συνεχισει να ειναι γερμανικο προιον...
Αν αλλαξεις γνωμη και θελεις βοηθεια με τη γλωσσα, στειλε μου πμ.
Ειναι μ@ΛΚ που δεν εχουν αγγλικη version, αλλα εχουν καλο customer support και στελνουν συντομα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:51, 10-03-12:

Βοηθήστε με με κάτι...
Έχω αυτές τις συρόμενες τζαμαρίες στο σπίτι, που βλέπουν στον ακάλυπτο... Έχει κάγκελο για τους ανθρώπους, αλλά τίποτα για τη Μπριάμ. Μιας και θα κάνει το πρώτο της καλοκαίρι μαζί μου σε αυτό το σπίτι, θέλω να το προφυλάξω κατάλληλα. Βρήκα το διχτάκι, αλλά μου είπαν ότι για να το στερεώσω πρέπει είτε να έχω προϋπάρχοντα σημεία, είτε να ανοίξω τρύπες στον τοίχο, πράγμα αδύνατο.

Εάν ήταν να μη γεφυρώσω όλο το άνοιγμα, μεταξύ των καγκέλων μπορώ να το στήσω κάπως, αλλά μένει το κενό ανάμεσα στα δύο ακριανά κάγκελα και το πλαίσιο.
Από μέσα είναι δύσκολο να το στήσω... δείτε και τις εικόνες, όποια γνώμη και σχόλιο, ευπρόσδεκτα!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    k.manousou

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους