Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,210 εγγεγραμμένα μέλη και 718,814 μηνύματα σε 22,710 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 636 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Μετακίνηση & μεταφορά

mperr7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mperr7
H mperr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H mperr7 έγραψε στις 18:59, 26-09-07:

Καλησπέρα σε όλους!
Εγώ έχω έναν γάτο και οι αδερφή μου δύο γάτες. Μένουμε σε ξεχωριστά διαμερίσματα η καθεμία με το/τα γατι/ά της. Κάθε καλοκαίρι πάμε στο εξοχικό μας που έχει και κήπο και τα αμολάμε εκεί. Περνάνε υπέροχα. Όλα καλά θα μου πείτε, το θέμα όμως είναι το πως πάμε εκεί. Κάθε φορά που πρέπει να μετακινηθούμε είναι σκέτο μαρτύριο. Δεν έχουμε αυτοκίνητο. Το να πάρουμε τον ηλεκτρικό να πάμε στο λιμάνι δεν είναι απλή υπόθεση με βαλίτσες και 3 γάτες ούτε μπορούμε να βγούμε στο δρόμο και να σταματήσουμε ταξί. Οι περισσότεροι, για να μη πω σχεδόν όλοι οι ταξιτζίδες, ούτε καν μας κοιτάνε. Ευτυχώς βρήκαμε έναν καλό ταξιτζή ο οποίος κάθε φορά περνάει παίρνει την αδερφή μου, στη συνέχεια εμένα και μας πάει στο λιμάνι. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να τον έχουμε ήδη κλείσει μία εβδομάδα πριν. Με άλλα λόγια πρώτα κλείνουμε τον ταξιτζή και μετά τα εισιτήρια! Όσο για το ταξίδι, τουλάχιστον ο Μάγκας μου κοιμάται εκτός από το ταξί που ουρλιάζει, τον ακούνε κι οι άλλες και αρχίζει η συναυλία. Κατά κάποιο τρόπο το πλοίο τον ηρεμεί, πάλι καλά. Το πρόβλημα είναι με τις δύο θηλυκές, οι οποίες ναι μεν τα πάνε καλά στο σπίτι αλλά και οι δύο στο ίδιο κλουβί γίνεται μάχη. Το κλουβί πάει πέρα δώθε, πετάνε τρύχες, νύχια, κλπ. Έχω ψάξει για κλουβί με 2 πόρτες (μία μπρος & μία πίσω) και με διαχωριστικό στη μέση αλλά τζίφος. Περιμένω τις προτάσεις σας γενικότερα για την μετακίνηση & μεταφορά των μικρών μας φίλων.:greycat:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 9 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,193 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 00:59, 27-09-07:

εδγω για μετακινηση μεσα στην πολη περνω ραδιοταξι πληρωνω κατι παραπανο δηλαδη 3 ευρω αλλα παω μια χαρα κ μ φιλοζωω ταξιτζη καλο θα ηταν η αδερφη σου να παρει δυο γατοφορους γιατι ειναι καλυτερα η καθε μια να εχει το δικο της χωρο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 01:33, 27-09-07:

Κι εγώ συμφωνώ με τη δεύτερη γατοφόρο. Επίσης για μετακινήσεις υπάρχει και το pet taxi, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αν θέλεις, θα ψάξω το νούμερο. Πάντως είναι ειδικά διαμορφωμένο για ζώα και έχει μπόλικο χώρο για τρεις γατοφόρους.
Τώρα για τα ουρλιαχτά του γάτου σου δεν ξέρω τι να σε συμβουλέψω, το ίδιο πρόβλημα έχω και γω. Εύχεσαι να πέσεις σε καλόβολο ταξιτζή...

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη drusilia
H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 07:25, 27-09-07:

Τι ειναι αυτό το πετ ταξί καλε; Έχεις κανένα τηλέφωνο;
Συμφωνώ με τις 2 γατοφόρους, αμα δεν τα βρίσκουν δεν γίνεται διαφορετικά.
Και ο δικός μου ουρλίαζει, ακόμα και στα 15 λεπτά διαδρομή με τα πόδια (που να τον βάλω στο τραμ...) μέχρι τον κτηνίατρο.
Αν πηγαίνατε με αμάξι θα σου έλεγα να τον μάθεις σταδιακά ώστε να μην φοβάται. Αλλά αυτό το 1 φορά το χρόνο μάλλον δεν το γλυτώνεις...

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 08:47, 27-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από drusilia
Τι ειναι αυτό το πετ ταξί καλε; Έχεις κανένα τηλέφωνο;
http://www.pettaxi.gr/

Παράθεση

mperr7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mperr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (9 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 106 μηνύματα.

H mperr7 έγραψε στις 10:22, 27-09-07:

Και οι τιμές; Σαν ένα κανονικό ταξί; Το έχει δοκιμάσει κανείς;

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,284 μηνύματα.

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 12:23, 27-09-07:

Καλο ερώτημα, δεν βρήκα τιμές στο σαιτ...
Αν δεν ειναι τραγικά ακριβό θα το σκεφτόμουν ίσως για μεταφορά στη Λευκάδα που πάμε καλοκαίρι... Βέβαια θα αντέξει το γατί μου τόσες ώρες ή θα πάθει τίποτα απο το στρες;

Παράθεση

ruko

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ruko
H ruko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3,190 μηνύματα.

H ruko έγραψε στις 13:33, 27-09-07:

Μάλλον θα κρεπάρει!
Ουρλιάζει και στο αυτοκίνητο; Γιατί αν είσαι με τα πόδια μπορεί να φωνάζει επειδή φοβάται το θόρυβο της κίνησης. Το έχω παρατηρήσει στον Φένστερ, όταν τον πήγαινα με τα πόδια στο γιατρό: αν περνούσαμε από στενάκια καθόταν ήσυχος, αλλά μόλις βγαίναμε σε κεντρικό δρόμο πατούσε κάτι κραυγές, άλλο πράμα.

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 13:52, 27-09-07:

Μπα, δυστυχώς ειναι πιο ήσυχος με τα πόδια. Κατα βάσιν φοβάται ολα τα μέσα μεταφοράς. Για αυτο δεν τον πάω με το τραμ μέχρι το γιατρο, γίνεται χαμος ακομα και για μια στάση αν τον ανεβάσω. Ακόμα και το ασανσέρ φοβάται!
Και φοβάμαι γιατι απο τη φρίκη του λαχανιάζει και βγάζει σάλια.... Τι να πω, μικρός ήταν μια χαρά με τις μετακινήσεις. έχω την αίσθηση οτι το έπαθε μετά τη στείρωση. Το πήγαινε-έλα στο γιατρο του στοίχισε προφανώς. Μπορεί και όχι ομως.

Παράθεση

mperr7

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mperr7 έγραψε στις 14:24, 27-09-07:

Είναι αλήθεια ότι οι γάτες αισθάνονται ανασφάλεια με τους θορύβους εγκλωβισμένες σ' ένα κουτι. Τον Μάγκα μου τον πιάνει το παράπονο & θέλει να του μιλάς ή να τον χαϊδεύεις και μένει ήσυχος.:greycat:

Παράθεση

drusilia

Επιφανές Μέλος

H drusilia Στειρωθείτε γιατί χανόμαστε! έγραψε στις 14:33, 27-09-07:

Ε, δεν ειναι και παράλογο... Κι εμένα να με βάζανε στο κλουβί και να με πηγαίνανε σε τρομακτικο περιβάλλον που δεν έχω συνηθίσει το ίδιο θα έκανα...
Αλλά συχνά ειναι απαραίτητο, τι να τους κάνουμε.

Παράθεση

Mustachio (Ελευθερία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mustachio
H Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H Mustachio έγραψε στις 13:59, 30-04-18:

Γειά σας! Ονομάζομαι Ελευθερία και είμαι καινούργια χρήστης των forum οπότε συγχωρέστε με αν αυτό που γράφω βρίσκεται σε λάθος κατηγορία θεμάτων!

Ενδιαφέρομαι λοιπόν να υιοθετήσω δύο γατάκια από μια κύρια που τα βρήκε έξω από το σπίτι της στην Αθήνα! Το θέμα είναι πως η μεταφορική εταιρία κατοικίδιων ζώων που μου πρότεινε η ίδια απαιτεί τουλάχιστον εκατό ευρώ για μεταφορές εκτός Αθηνών. Δεν έχω τόσα χρήματα! Τι να κάνω; Έχει αποφασιστεί, πώς η οικογένειά μου θα τα υιοθετήσει και φοβάμαι πολύ να τους στενοχωρήσω, λέγοντάς τους ότι πρέπει να πληρώσουμε τουλάχιστον 100 ευρώ και πώς δεν θα μπορέσουμε τελικά να τα παραλάβουμε. Ξέρετε κάποια φθηνότερη εταιρία/λύση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Ελευθερία
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:23, 30-04-18:

Καλησπερα φιλη μου.
Η δυνατιτητα να πατε να τα παραλαβετε με αμαξι δικο σας,εννοειται να ειναι μεσα σε γατοφορους τα γατια,δεν παιζει;Πιο φτηνα θα σας ερθει.
Παρολα αυτα,να ξερεις οτι εφοσον τα δινει για υιοθεσια η κυρια ,ΑΥΤΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ.Το κανονικα βεβαια...ειναι σχετικο.Αν θελει να υιοθετηθουν..θα επρεπε να δωσει λυση για μεταφορα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Μεταφορά με τρένο - Από kstinion
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-03-12 στις 11:40.
    • Μεταφορά με αεροπλάνο - Από lenia
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-07-10 στις 20:27.
    • Μεταφορά σκύλου - Από Freya
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Άλλα ζωάκια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-05-10 στις 18:08.
    • Μεταφορά στο Βερολίνο - Από annistep
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-12-09 στις 13:05.
    • Κλουβάκια για μεταφορά - Από purina
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ιστορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 08-09-06 στις 20:59.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους