Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,148 εγγεγραμμένα μέλη και 718,788 μηνύματα σε 22,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 350 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Τα πάντα για την άμμο και το καθάρισμα αμμολεκάνης

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,817 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:11, 17-12-18:

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο καθαριστικό που να απολυμαίνει τη χρησιμοποιημένη άμμο, αλλά αν υπάρχει, πιθανότατα θα περιέχει ισχυρά χημικά που θα μπορούσαν να αποβούν, άμεσα ή μακροχρόνια, επιβλαβή για την υγεία της γάτας.
Γι αυτό ο καλύτερος τρόπος είναι και ο πιο δοκιμασμένος, που δεν είναι άλλος από την αγορά μιας καλής ποιότητας άμμου (από αυτές που περιέχουν μπετονίτη, ώστε να μετατρέπουν τα ούρα σε σβώλους) και που αφαιρούνται εύκολα με το "παραδοσιακό" φτυαράκι, τουλάχιστον μια φορά την ημέρα.

Όσο για τη σταδιακή ανανέωση της άμμου, αυτή έχει ημερομηνία λήξης. Γύρω στον ένα μήνα είναι απαραίτητο η άμμος (ακόμα και το μέρος της που δεν χρησιμοποιήθηκε και φαίνεται "φρέσκο") να αντικαθίσταται εξ ολοκλήρου με νέα, γιατί όσο κι αν δείχνει καθαρή, δεν είναι εφ όσον έχει έρθει σε επαφή με την βρώμικη και φέρει κι εκείνη βακτήρια (ενδεχομένως και οσμές).

Αφού αφαιρεθεί η παλιά άμμος, η άδεια αμμολεκάνη πλένεται με ζεστό νερό με ήπιο καθαριστικό κι όταν στεγνώσει εντελώς, τη γεμίζουμε με νέα, αχρησιμοποίητη άμμο.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

VicFtw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη VicFtw
H VicFtw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H VicFtw έγραψε στις 19:36, 07-02-19:

Η γατα μου ειναι 2 χρονων και ως τωρα χρησιμοποιουσα αμμο για να πηγαινει wc.
Στο pet shop π παω εφερε pellet που το εψαχνα καιρο αλλα 2 μερες π τις το εχω δν εχει παει . Μαλιστα βρηκα κακακια ακριβως απο εξω.
Πως μπορω να την εξικοιωσω;;; η ειναι πλεον αργα και δεν αλλαζει η συνηθεια;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 19:44, 07-02-19:

Ποιος ειναι ο λογος που θελεις να την αλλαξεις με pellet?
Οικονομικος ή κατι αλλο?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stefanosf

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanosf
Ο stefanosf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (Η πρώτη μου έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 158 μηνύματα.

O stefanosf έγραψε στις 19:47, 07-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Όσο για τη σταδιακή ανανέωση της άμμου, αυτή έχει ημερομηνία λήξης. Γύρω στον ένα μήνα είναι απαραίτητο η άμμος (ακόμα και το μέρος της που δεν χρησιμοποιήθηκε και φαίνεται "φρέσκο") να αντικαθίσταται εξ ολοκλήρου με νέα, γιατί όσο κι αν δείχνει καθαρή, δεν είναι εφ όσον έχει έρθει σε επαφή με την βρώμικη και φέρει κι εκείνη βακτήρια (ενδεχομένως και οσμές).

Αφού αφαιρεθεί η παλιά άμμος, η άδεια αμμολεκάνη πλένεται με ζεστό νερό με ήπιο καθαριστικό κι όταν στεγνώσει εντελώς, τη γεμίζουμε με νέα, αχρησιμοποίητη άμμο.
Αυτο ισχυει και για την everclean?
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:40, 07-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από VicFtw
Η γατα μου ειναι 2 χρονων και ως τωρα χρησιμοποιουσα αμμο για να πηγαινει wc.
Στο pet shop π παω εφερε pellet που το εψαχνα καιρο αλλα 2 μερες π τις το εχω δν εχει παει . Μαλιστα βρηκα κακακια ακριβως απο εξω.
Πως μπορω να την εξικοιωσω;;; η ειναι πλεον αργα και δεν αλλαζει η συνηθεια;
Καλησπέρα.. Οι γάτες είναι λίγο περίεργα ζώα... Και ζώα που μαθαίνουν σε μια ρουτίνα και δε δέχονται εύκολα τις αλλαγές... Μάλιστα στην άμμο είναι ιδιαίτερα δύσκολες θα έλεγα... Αν μάθουν σε μια συγκεκριμένη και αλλαχτεί για τον οποιονδήποτε λόγο μπορεί και να δυνανασχετησουν.
Την pellet δεν τη γνωρίζω καθόλου σαν άμμο αλλά έχω την εντύπωση πως στην υφή της είναι εντελώς διαφορετική από τις άλλες αμμους....

Για μένα η πιο σωστή προσαρμογή σε μια τέτοια αλλαγή - όπως το σκέφτομαι - θα ήταν να αγόραζες μια ακόμα αμμοδοχο και να έβαζες μέσα την pellet και στην παλιά της την άμμο που ήδη γνωρίζει... Ετσι θα της δώσεις το χρόνο μόνη της να τη δοκιμάσει - όταν και άμα θέλει - χωρίς όμως να της απομακρύνεις κάτι που της είναι γνωστό... Πιστεύω πως με αυτόν τον τρόπο θα την μάθει σιγά σιγά... Αλλά θα έχει στην αρχή το γνωστό της μέρος όπου θα μπορεί να πηγαίνει χωρίς άγχος...

Πάντα γενικά να ξέρεις στις γάτες την οποιαδήποτε αλλαγή της τη φέρνουμε σταδιακά.... Το απότομο τους στρεσαρει ιδιαίτερα...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 922 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 20:43, 07-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf
Ναι... Μια φορά τον μήνα περίπου πρέπει να αδειάζεις όλη την άμμο, να πλένεις την αμμοδοχο - όχι με χλωρίνη - να την σκουπιζεις καλά φυσικά και ύστερα να βάζεις φρέσκια άμμο... (φαντάζεσαι βέβαια με 3 αμμοδοχεια τι άμμο χρειαζεται)
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,817 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:04, 07-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από stefanosf

Με κάλυψε η απάντηση της Δήμητρας.
Παράθεση

popi07c

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη popi07c
H popi07c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H popi07c έγραψε στις 19:36, 23-06-19:

Καλησπέρα σας
Έχω 2 γατόνια και 1 αμμολεκάνη στο σπίτι (είναι πολύ μεγάλη, κλειστή με φιλτράκι). Γνωρίζω ότι χρειάζεται τουλάχιστον ακόμη μία αμμολεκάνη αλλά υπάρχει έλλειψη χώρου ...ακόμη και αυτή την μία που έχουμε, είναι στο σαλόνι. Ξεκινήσαμε με άμμο ΜΙΟ, μετά PERFECT CARE ύστερα πέλετ τα οποία είχαν το πιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα όσον αφορά την μυρωδιά των ούρων αλλά τις ακαθαρσίες τους τις άφηναν ασκέπαστες και μας πέθαιναν...τελευταία δοκίμασα την CAT LEADER αλλά γινόταν λάσπη και δεν μου άρεσε. Τώρα ξεκίνησα την Van Cat, αρχικά πήρα την απλή και μετά αυτήν με άρωμα πούδρα.
Καθαρίζω την αμμολεκάνη μία φορά την ημέρα και μία φορά την εβδομάδα πλένω την αμμολεκάνη και βάζω καθαρή άμμο.
Προς το τέλος της εβδομάδας όμως μου φαίνεται ότι το σπίτι μυρίζει και αναρωτιέμαι τι δεν κάνω καλά ή μήπως πρέπει να πάρω κάποια άλλη άμμο?
Αυτές οι σιλικονούχες μήπως είναι καλύτερες;;;;; Επίσης η Van Cat πολύ σκόνη και πετραδάκι ολούθε...
Υπάρχει σωτηρία γενικά ή τζάμπα παιδευόμαστε;
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 19:55, 23-06-19:

Αρχική Δημοσίευση από popi07c
Καλησπέρα σας
Έχω 2 γατόνια και 1 αμμολεκάνη στο σπίτι (είναι πολύ μεγάλη, κλειστή με φιλτράκι). Γνωρίζω ότι χρειάζεται τουλάχιστον ακόμη μία αμμολεκάνη αλλά υπάρχει έλλειψη χώρου ...ακόμη και αυτή την μία που έχουμε, είναι στο σαλόνι. Ξεκινήσαμε με άμμο ΜΙΟ, μετά PERFECT CARE ύστερα πέλετ τα οποία είχαν το πιο ικανοποιητικό αποτέλεσμα όσον αφορά την μυρωδιά των ούρων αλλά τις ακαθαρσίες τους τις άφηναν ασκέπαστες και μας πέθαιναν...τελευταία δοκίμασα την CAT LEADER αλλά γινόταν λάσπη και δεν μου άρεσε. Τώρα ξεκίνησα την Van Cat, αρχικά πήρα την απλή και μετά αυτήν με άρωμα πούδρα.
Καθαρίζω την αμμολεκάνη μία φορά την ημέρα και μία φορά την εβδομάδα πλένω την αμμολεκάνη και βάζω καθαρή άμμο.
Προς το τέλος της εβδομάδας όμως μου φαίνεται ότι το σπίτι μυρίζει και αναρωτιέμαι τι δεν κάνω καλά ή μήπως πρέπει να πάρω κάποια άλλη άμμο?
Αυτές οι σιλικονούχες μήπως είναι καλύτερες;;;;; Επίσης η Van Cat πολύ σκόνη και πετραδάκι ολούθε...
Υπάρχει σωτηρία γενικά ή τζάμπα παιδευόμαστε;
Καλησπέρα Πόπη... Καταρχήν έλεξγε το φίλτρο της αμμοδοχου μήπως θέλει αλλαγή και γιαυτό δεν κρατά καλά τις μυρωδιές... Χωρίς να έχω κλειστή λεκάνη γνωρίζω πως τα φίλτρα ανά διαστήματα πρέπει να αλλάζουν...
Από άμμο θα σου πρότεινα - εάν σκέφτεσαι να αλλάξεις - να δοκιμάσεις την total cover της everclean... Προσωπικά τη θεωρώ την καλύτερη της εταιρίας - και έχω δοκιμάσει σχεδόν όλες από αυτήν την μάρκα -.... Καθόλου σκόνη, τα τσίσα γίνονται αμέσως σβωλοι και δεν λασπωνουν... Επιπλέον συγκρατεί πάρα πολύ καλά τις μυρωδιές από τα κακά... Οι λεκάνες μας είναι ανοιχτές
Η Van cat - που την έχω χρησιμοποιήσει - δεν με είχε ικανοποιήσει καθόλου...

Να ξέρεις επίσης πως η έντονη μυρωδιά στις ακαθαρσίες μπορεί να οφείλεται και στη διατροφή τους...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 20:31, 23-06-19:

Προτείνω να καθαρίζεις την αμμολεκάνη τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα. 1 φορά δεν αρκεί. Αν την καθαρίζεις συχνά δε χρειάζεσαι 2η αμμολεκάνη. Η μυρωδιά μπορεί να προέρχεται είτε από τα κόπρανα είτε από τα ούρα αν πηγαίνουν στα τοιχώματα της αμμολεκάνης, τα οποία μπορείς να καθαρίζεις με οξυζενέ (εξουδετερώνει τη μυρωδιά των ούρων.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

popi07c

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη popi07c
H popi07c αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H popi07c έγραψε στις 08:27, 24-06-19:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
Όσον αφορά στο φίλτρο, το αλλάζω μία φορά το μήνα. Να πω την αλήθεια, δεν βασιζόμουν ποτέ ότι κάνει όντως δουλειά
Από φαγητό δίνω κροκέτα Purina Cat Chow για στειρωμένα.
Να διευκρινίσω ότι δεν μυρίζουν οι ακαθαρσίες όταν είναι στην άμμο. Απλά στο τέλος της εβδομάδας ακόμα κι όταν αφαιρώ εντελώς ακαθαρσίες και σβώλους, παραμένει μία μπλιαχ μυρωδιά στην υποτιθέμενη καθαρή άμμο που διαχέεται σε όλο το σαλόνι.
Θα δοκιμάσω και την Ever Clean που έχω ακούσει όντως πολύ καλά λόγια. Το οξυζενέ θα πρέπει να το ξεπλένω ή μπορώ να κάνω ένα πέρασμα τα τοιχώματα ενώ χρησιμοποιείται η άμμος;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 10:21, 24-06-19:

Η Everclean μπορεί να είναι λίγο τσουχτερή στην τιμή, αλλά είναι (μακράν) η καλύτερη από αυτές που έχω δοκιμάσει ως τώρα. Κατ'αρχάς καλύπτει πολύ ικανοποιητικά όλες τις οσμές και, κατά δεύτερον, καθώς σκάβεται σηκώνει τη λιγότερη σκόνη (=λιγότερος κίνδυνος να της δημιουργήσει αναπνευστικό πρόβλημα). Εμείς χρησιμοποιούμε την Everclean Less Trail που είναι πιο χοντρόκκοκη, για να περιορίζεται όσο το δυνατόν περισσότερο η διασπορά των χαλικών στον γύρω χώρο.

Σε οτι αφορά το φίλτρο της αμμολεκάνης μου φαίνεται σχεδόν χωρίς νόημα, με την έννοια οτι και να έλειπε δεν πιστεύω οτι θα υπήρχε μεγάλη διαφορά. Στην προηγούμενη αμμολεκάνη, το είχα καταργήσει, όπως και το πορτάκι.

Αυτό που συστήνει πιο πάνω ο Σπύρος με το οξυζενέ, δεν το γνώριζα και είναι πολύ χρήσιμο tip. Νομίζω οτι μπορεί να περαστούν τα τοιχώματα κι ενώ η άμμος βρίσκεται σε χρήση, αρκεί να αφεθεί να στεγνώσει πριν την επόμενη επίσκεψη της γάτας.
Επίσης, να διευκρινίσω πως όταν λέμε καθαρίζουμε την αμμολεκάνη κάθε μέρα, εννοούμε οτι με το ειδικό φτυαράκι την απαλάσσουμε από κόπρανα και σβώλους ούρων,ενώ αδειάζουμε όλη τη χρησιμοποιημένη άμμο και καθαρίζουμε την αμμολεκάνη με χλιαρό-ζεστό νερό και ήπιο αντισηπτικό, περίπου μια φορά το μήνα (ανάλογα τη χρήση).
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 24-06-19 στις 10:28.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 22:56, 24-06-19:

Οξυζενέ καλύτερα να πάρεις του λίτρου που κοστίζει λιγότερο. Θα γεμίσεις ένα μικρό ψεκαστήρι, θα ψεκάσεις τα τοιχώματα και θα σκουπίσεις με ένα σφουγγάρι ή ότι άλλο νομίζεις. Δε χρειάζεται να το ξεπλύνεις. Κι εγώ στην κλειστή αμμολεκάνη έχω αφαιρέσει το φίλτρο και την πόρτα.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O spyros έγραψε στις 15:25, 26-06-19:

Μην αποκλείεις να κάνουν την ανάγκη τους εκτός αμμολεκάνης αν δεν είναι καθαρή.
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 22:06, 21-10-19:

Χαιρετώ!

Όταν φέραμε τον Genji σπίτι, είχαμε πάρει μια αρωματική clumping άμμο, μιρ μιρ η μάρκα. Αμέσως τη συνήθισε, σβώλιαζε τέλεια, αλλά δυστυχώς το άρωμα της έμενε αρκετά στο χώρο, οπότε είπαμε να την αλλάξουμε. Αρχές του μήνα είδα πως είχαν προσφορά την Cat's White σε γνωστό pet shop και είπα να τη δοκιμάσω. Δεν είναι αρωματική, αλλά μου φαίνεται δεν κάνει καλό σβώλιασμα, νοιώθω πολλές φορές τους σβώλους να κολλάνε στο πάτωμα της τουαλέτας του ενώ αφήνει και υπολείμματα στο φτυαράκι. Με την προηγούμενη δεν είχα τέτοια προβλήματα.

Είπα να δοκιμάσω την Everclean μιας και διαβάζω καλά λόγια! Από την άλλη ακούω πολύ για pellet, φίλος με 4 γατόνια μάλιστα μου πρότεινε την Cat's Best, και δεν ξέρω αν αξίζει τόσο ώστε να δοκιμάσω. Εννοώ αν δεν την δεχτεί, θα του αλλάζω και τέταρτη φορά μετά σε κοινή άμμο;

Κάτι ακόμα, δεν ξέρω αν είναι το σωστό θέμα εδώ, αλλά έχω παρατηρήσει πως τις τελευταίες μέρες ο Genji έχει βρει την άμμο του παιχνίδι. Την Cat's White την έχουμε ένα μήνα, αλλά εδώ και 2-3 μέρες συνήθως λίγες ώρες αφού την καθαρίσω θα μπει μέσα και θα παίζει με την άμμο, αλλά και με το καπάκι της αμμολεκάνης. Γενικά δεν έχει θέμα στην τουαλέτα, ούτε αργεί πολύ ούτε φαίνεται να μην μπορεί να κάνει την ανάγκη του. Οπότε με ανησυχεί μόνο η πιθανότητα να μπει να παίξει ενώ δεν έχω προλάβει να καθαρίσω και να μεταφέρει ακαθαρσίες στο σπίτι. Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον αποτρέψω (χωρίς να του δημιουργήσω φοβία) ή απλά θα περιμένω να ξεπεράσει αυτή τη φάση;

Μέχρι τώρα όποτε βλέπω πως παίζει εκεί απλά τον δελεάζω με ένα από τα παιχνίδια του, και βγαίνει αμέσως.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:37, 21-10-19:

Για την άμμο, θα σου συνιστούσα κατόπιν πολλών πειραματισμών που έχω κατά καιρούς κάνει, την EverClean (που χρησιμοποιούμε κι εμείς).
Είναι λίγο ακριβότερη από τις άλλες, αλλά αξίζει τα χρήματα που θα δώσεις γιατί είναι αποτελεσματική. Και συμπαγείς σβώλους κάνει, και δεν αφήνει έντονο άρωμα που καταλήγει κάποιες φορές ενοχλητικό (ενώ καλύπτει παράλληλα τις δυσάρεστες οσμές) και -σημαντικό αυτό- σηκώνει τη λιγότερη σκόνη από άλλες κατά τη διάρκεια των.. ανασκαφών του γατιού, έτσι που να μην κινδυνέψει από ενδεχόμενο πρόβλημα του αναπνευστικού. Διαρκεί δε, περισσότερο από όλες όσες έχω δοκιμάσει.

Βγαίνει σε διάφορες μορφές, ανάλογα με το τι ζητάς. Σε μας ταίριαξε αυτή:

που κανονικά είναι για μακρύτριχες, αλλά ήθελα κάποια χοντρόκοκκη για να μη μεταφέρεται εύκολα σε όλο το δωμάτιο και σκορπίζει.

Για τα πέλετς δεν ξέρω, δεν τα έχω χρησιμοποιήσει, όμως έχω ακούσει οτι για δεν καλύπτουν τις μυρωδιές και δεν είμαι σίγουρη αν μπορούν να απορροφήσουν αποτελεσματικά και την υγρασία.

Τέλος, για την ενασχόλησή του με την αμμολεκάνη πέραν του να τη χρησιμοποιεί για τις βασικές του ανάγκες, λύση δεν έχω, αλλά μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο θέμα μας εδώ.
Παράθεση

EasyRiding

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη EasyRiding
Ο EasyRiding αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O EasyRiding έγραψε στις 00:22, 22-10-19:

Καλησπέρα,εγώ τους τελευταίους μήνες βάζω μία που λέγεται Kitty Max.
Είναι μπετονίτης,μου την πρότεινε κατάστημα με κτηνοτροφικά φάρμακα/τροφές κτλ.Σβολιάζει καλά και γρήγορα ,δεν μυρίζει το μπάνιο και με τακτικό καθάρισμα στην διάρκεια της ημέρας κρατάει αρκετο καιρό.
(σε σχέση πάντα με σχεδόν όλες από σ/μ που δοκίμασα).

Μου τις πουλάει 12 ευρό την τετράδα.( 5 λίτρα το ένα).Σε διάφορα σαιτ την είδα στα 3.2ε,όσο μία από το μάρκετ περίπου.
Σε σχέση πάντως με την άμμο από το μάρκετ που έχουν την ίδια τιμή πολύ καλύτερη σε ποιότητα και οικονομία.

Βέβαια αφήνει λίγα πετραδάκια στο σπίτι αν και τώρα μόλις είδα ότι βγαίνει και σε ποιο χοντρό μέγεθος ,θα τον ρωτήσω αν την φέρνει.
Θα δοκιμάσω βέβαια και τις άλλες που προτείνατε ( ever clean κτλ.) αν και αυτά τα ~12ε είναι κάπως...(για εμένα πάντα )

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EasyRiding : 22-10-19 στις 00:28.
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 22:12, 25-11-19:

Χαιρετώ!

Ο Genji κατάφερε να σπάσει το πορτάκι της τουαλέτας του! Είχε σταματήσει να παίζει μέσα, ανέβαινε επάνω και με τις πατούσες του κοπάναγε το πορτάκι, μάλλον του άρεσε να το βλέπει να πάει πέρα δώθε. Και το ένα δοντάκι που στηρίζεται στην τουαλέτα έσπασε. Δυστυχώς δεν φτιάχνεται ούτε με πατέντα οπότε αύριο θα του πάρω άλλη.

Το πρόβλημα είναι πως λίγο πριν το καταλάβω του είχα βάλει καινούρια άμμο. Και θέλει και την ακριβή ο μπαγάσας! Δεν θα έχει θέμα αν τυχόν απλά φτυαρίσω την άμμο του και του την μεταφέρω στη νέα τουαλέτα, έτσι;

Επίσης, έχει κανείς εμπειρία από γωνιακές, σαν και αυτή; Από άποψη χώρου κυρίως με ανησυχεί, αν και έχω δει να τις χρησιμοποιούν και σε πιο μεγάλα γατιά.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:42, 25-11-19:

Καλησπέρα Αντώνη
Ασφαλώς και δεν θα έχει θέμα, αν μεταφέρεις την ίδια άμμο σε καινούργια αμμολεκάνη. Ίσα-ίσα που θα βοηθηθεί να την νιώθει οικεία αφού, όπως και να το κάνουμε κι όσο και να την έχεις απαλλάξει από σβώλους και περιττώματα, κάποια ίχνη από οσμές θα έχουν παραμείνει.
Από γωνιακές τουλέτες δεν έχω εμπειρία, ωστόσο φαίνεται πως αποτελούν μια καλή λύση όταν υπάρχει πρόβλημα χώρου -
γατί όχι και για τον Genji, που μόλις έβγαλε νοκ-άουτ την παλιά.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους