Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,149 εγγεγραμμένα μέλη και 718,788 μηνύματα σε 22,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 237 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ξαφνικός θάνατος γατούλας

Sofia8710

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sofia8710
H Sofia8710 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Sofia8710 έγραψε στις 03:14, 30-11-12:

Καλημερα σας... η γατουλα μου 4 ετων στειρωμενη και εμβολιασμενη, πεθανε ξαφνικα εχθες... Ητανε μεσα στο σπιτι, δεν εβγαινε ΠΟΤΕ εξω, την ταϊζα ΜΟΝΟ ξηρα τροφη, ηταν υγιεστατη και γεματη ενεργεια και αγαπη... Το βραδι της Τριτης ολα ηταν μια χαρα.. Χαρουμενη, επαιζε και τσακωνοταν με τον αδερφο της. Τις εβγαζα στο μπαλκονι οπου ειχαν ενα μικρο δωματιακι για να κοιμουνται. Την επομενη μερα την βρηκα ξαπλωμενη κοντα στο παραθυρο και δεν κουνιοταν. Ειχε κοκκαλωσει (το γραφω αυτο γιατι κατα πασα πιθανοτητα για να προλαβει να σκληρυνει το σωμα της ειχαν περασει ωρες) και δεν ειχε ουτε υγρα, ουτε αιμα, ουτε εμετο απο το στομα ή απο πισω.. Δεν μπορω να καταλαβω ακομη τι συνεβη. Ενα νεο υγιεστατο γατακι να φυγει τοσο ξαφνικα και χωρις λογο και αιτια.. Ο γιατρος μου ειπε οτι κατα 99% επαθε ανακοπη οπως μπορει να παθει ενας ανθρωπος νεος χωρις προβληματα καρδιας, ξαφνικα... Σας παρακαλω.. μηπως της εκανα κατι εν αγνοια μου? Την αγαπουσα και την φροντιζα σαν παιδι μου. Τι μπορει να επαθε το ζωακι? Υπαρχει περιπτωση οντως να επαθε ανακοπη στα ξαφνικα? Δεν ειχε κανενα συμπτωμα.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bonjovicat (Νεφελη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bonjovicat
H Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 42 μηνύματα.

H Bonjovicat Δουλευω (τον κοσμο) για να ζω έγραψε στις 06:12, 30-11-12:

κριμα...να χανονται νεες ευτυχισμενες γατουλες....τι να πω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 07:17, 30-11-12:

οπως το περιγραφεις καταλαβαινω οτι ηταν απροσμενο και ξαφνικο,σε σοκαρε,αλλα σκεψου οτι εφυγε ανωδυνα,αβασανιστα,ηρεμα σ ενα σπιτι που την αγαπουσε κι εζησε οσο εζησε καλα διπλα σε ανθρωπους και γατο,οτι καλλυτερο δλδ.δεν εκανες κατι,ηταν γραφτο να φυγει.πλεον (επειδη εχω περασει πολλα με γατες σ ενα χρονο)πιστευω οτι καθε πλασμα οπως κι οι ανθρωποι εχουν το γραμμενο τους,αλλο περιμενουμε,αλλο φευγει,αλλο μας παιδευει κι αλλο τελικα παιδευεται.να λες δοξα το θεο που πεθανε ετσι,φανταζεσαι να πονουσε και να μην μπορουσες να κανεις κατι;συλληπητηρια απο μενα και να μην νιωθεις ασκημα ηταν να γινει.

Παράθεση

Sofia8710

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Sofia8710
H Sofia8710 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Sofia8710 έγραψε στις 14:15, 30-11-12:

Σας ευχαριστω για ολα.. Λυπαμαι πολυ γιατι ηταν νεα γατουλα και δεν ειχε κανενα συμπτωμα. Ηταν υγιεστατη.. Τωρα φοβαμαι για τον αλλο γατο που εχω γιατι δεν εχει μεινει ποτε μονος του. Την ψαχνει αλλα σκεφτομαι μην παθει καμια καταθλιψη

Παράθεση

pada

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pada
H pada αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H pada έγραψε στις 11:47, 07-12-12:

Λυπάμαι πολύ για την γατούλα σου!!! μην ρίχνεις ευθύνες στον εαυτό σου δεν έκανες κάτι εσύ.. μέσα σε μια βδομάδα έμαθα κι εγώ για 2 γατάκια μιας φίλης μου και της νύφης πέθαναν ξαφνικά από ανακοπή..δεν χρειάζεται να έχει συμπτώματα όπως δεν έχουν και οι άνθρωποι..επίσης να σου πω ότι τα γατάκια και τα 2 ήταν 2-3 μηνών και ο κτηνίατρος τους είπε ότι ειδικά σε μικρές ηλικίες είναι πολύ συχνό το να παθαίνουν ανακοπή.. το μόνο που πρέπει να σκέφτεσαι είναι ότι δεν βασανίστηκε και δεν πόνεσε και έφυγε αυτυχισμένη γιατί είχε εσένα! όσο για τον γατούλι σου σιγά σιγά να φέρεις παρέα για να μην είναι μόνος του..καλή σου μέρα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

le chat noir

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη le chat noir
H le chat noir αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,335 μηνύματα.

H le chat noir έγραψε στις 12:18, 07-12-12:

Είναι τόσο κρίμα..μάλλον αυτό συνέβη όμως, που είπε ο κτηνίατρος, δηλαδή ανακοπή. Κρίμα για το γατάκι.Όμως ήταν τόσο τυχερό, που έζησε μαζί σου, το αγάπησες και το φρόντισες.
Θα κάνει κάποιον καιρό να συνηθίσει ο αδερφούλης της, αλλά δεν νομίζω να πάθει κατάθλιψη. Δείχνε του πόσο τον αγαπάς και όλα θα πάνε καλά.

Παράθεση

kitcat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitcat
H kitcat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.

H kitcat έγραψε στις 15:48, 07-12-12:

Αχ καλή μου μου ήρθε να βάλω τα κλάματα μόλις διάβασα το μήνυμά σου, σου εύχομαι τον πιο ανώδυνη μετάβαση στη νέα κατάσταση. Πράγματα μπορεί να συνέβη οτιδήποτε ξαφνικό και όντως τουλάχιστον έφυγε ευτυχισμένη σε ένα ασφαλές μέρος. Δώσε πολλά χάδια στο γατούλη σου και κανε υπομονή με το θρήνο του κάπου είχα διαβάσει πως μερικές γάτες θρηνούν με κλάμα τον χαμό άλλων γατιών, οπότε υπομονή.
Όσο για την ανασφάλεια σου, σε καταλαβαίνω, επειδή κάπως έχει αλλάξει η συμπεριφορά του γάτου μου τελευταία νιώθω το ίδιο, και μόλις γυρίσω σπίτι καθώς λείπω σε ταξίδι θα τον πάω για γενικές εξετάσεις αίματος καρδιάς και ότι χρειαστεί, ίσως με αυτόν τον τρόπο ίσως νιώσεις λίγο καλύτερα για την κατάσταση του γατιού μου έμεινε σπίτι. Φαντάζομαι είναι ακριβές και στην εποχή μας είναι δύσκολο, αλλά θα κάνουμε ότι μπορούμε.
Κουράγιο, σιγουρα δεν φταις εσύ πάντως.

Παράθεση

plusangel

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη plusangel
Ο plusangel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O plusangel έγραψε στις 09:52, 11-12-12:

Κρίμα...φαντάζομαι τη στενοχώρια...
Το ότι όσο ήταν μαζί σου της πρόσφερες τόση αγάπη είναι το καλύτερο που έχεις να σκέφτεσαι

Παράθεση

Havana (Katrin!)

Εκτροφέας

Το avatar του χρήστη Havana
H Katrin! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (16 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καπανδρίτι (Αττική). Έχει γράψει 2,218 μηνύματα.

H Havana trollarium is prohibited έγραψε στις 12:28, 11-12-12:

Λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου ,
αν κατάλαβα καλά πέθαναι στο μπαλκόνι? Υπάρχει περιπτωση να πέθαναι από το κρύο?

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σμαραγδα21
H Σμαραγδα21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 23:49, 02-03-17:

Την καλησπερα μου.Μπηκα εδω για να βρω πιθανους λογους που μπορει μια γατα να "φυγει" ξαφνικα απο τη ζωη.Η Σπιθα μου 6 χρονων πεθανε ξαφνικα το πρωι της Κυριακης 26/2/17. Πρωην αδεσποτακι,εμβολιασμενη κ στειρωμενη ετρωγε μονο ξηρα τροφη.Καμια προσβαση σε αλλες τροφες ή καθαριστικα σπιτιου κλπ.Οι επισκεψεις στον Κτηνιατρο οποτε χρειαζοταν.Απο μωρο εδειχνε γεματη ορεξη.Δεν μπορω να πιστεψω πως δεν ειναι κοντα μας πια.. ..25/2 ολα καλα.Κυριακη πρωι ακουω εναν παραξενο ηχο, σηκωνομαι κ την βλεπω κατω στο πλαι.Γυρναμε στους δρομους για κτηνιατρο,ο δικος μας ελειπε εκτος Αθηνων λογω 3ημερου!Βρισκουμε 1 που ειναι ανοιχτο 24 ωρες!!Μας λεει :"μαλλον ανακοπη".Πως γινεται?Μεχρι το Σαββατο παιζαμε μαζι!!Πως!??Ηταν μια χαρα!!Τι να ενιωσε??Ακουσα μονο την τελευταια της πνοουλα..Εμαθα πριν λιγο οτι αν ειχαμε ατροπινη πιθανον να ειχε σωθει!Δεν ξεραμε,δεν μας ειπε ο κτ. τι σοβαρο μπορει να συμβει σε ενα γατι ενηλικο ή μη.Ρωτουσαμε οτι μπορουσαμε να σκεφτουμε.Που να ξεραμε για ανακοπη?
Σας ευχαριστω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,549 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 00:03, 03-03-17:

Καλησπερα καλη μου φιλη.Καταρχην..τι εννοεις ατροπινη;Η ατροπινη,αν θυμαμαι καλα..ειναι για φολες .Αντιδοτο για φολες.Η γατα σου ζουσε εξω;
Δεν φαινεται αυτο απο τα γραφομενα σου.Αλλα ατροπινη γιατι;Αν η γατα ζει αποκλειστικα μεσα στο σπιτι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 00:12, 03-03-17:

Καλησπερα Πουπουλινα και δακρυσα πολυ με το κειμενο σου για την Πουπι σου.... Λυπαμαι για την απωλεια σου.....Μου θυμισε την Σπιθα μου που πεθανε την Κυριακη..Μας ειπε λοιπον ο κτηνιατρος οτι αν ειχαμε τσεκαρει τα αυτια της και ηταν ζεστα με μια ατροπινη θα μπορουσαμε να την επαναφερουμε..Δεν ζουσε εξω οχι..μονο μεσα ουτε καν στο μπαλκονι...καμια σχεση με φολα..Ετσι ηξερα και γω οτι ειναι μονο αντιδοτο για φολα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σμαραγδα21 : 03-03-17 στις 08:14.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,549 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 01:42, 03-03-17:

Λυπαμαι καλη μου φιλη...αλλα πραγματικα δεν καταλαν=βαινω τι γραφεις.Απο τι πεθανε η γατα σου;και τι σχεση εχει η ατροπινη..που σου εξηγισα οτι την ατροπινη την δινουν σαν αντιδοτο σε φολα.Τι σχεση εχουν τα αυτια;

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 07:32, 03-03-17:

Εχω χασει το μυαλο μου αυτες τις μερες..και μου φαινεται αδυνατο να το ξαναβρω!Δεν ημουν σαφεις οντως..Ο κτηνιατρος μας ειπε οτι επαθε μαλλον ανακοπη και πιθανον να την ειχαμε προλαβει αν της καναμε ενεση με ατροπινη.Αν η γατα εκεινη τη στιγμη που τη βρηκαμε ειχε ζεστα αυτακια, ειναι ενδειξη οτι μπορουσαμε να της κανουμε την ατροπινη και να την προλαβαιναμε..Μεταφερω τα λογια του και δεν ειναι η δικη μου αποψη.Πρωτη φορα το ακουσα γιατι και γω μεχρι εκεινη τη στιγμη ηξερα οτι η ατροπινη ειναι αντιδοτο της φολας.Μας ειπε ομως οτι η φολα γενικα "χτυπαει" στην καρδια γι' αυτο και γινεται ενεση με ατροπινη. Ετσι και με την ανακοπη, επειδη εχει να κανει με την καρδια ειναι ενας τροπος μηπως και γλυτωσει το γατακι......Επιπλεον τυψεις και τα βαζω με τον εαυτο μου!Δεν ξυπνησα πιο νωρις,δεν ακουσα αν μου μιλησε πιο πριν,δεν ειχα τηλεφωνο κλινικης για εκτακτα και τωρα αυτο!Η γατουλα μου πεθανε και νιωθω μιση αυτο μονο....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σμαραγδα21 : 03-03-17 στις 08:15.
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 08:08, 03-03-17:

Με καιει ενα γιατι....ΓΙΑΤΙ τοσο νωρις??Μολις 6 χρονων η Σπιθα μου..το κοριτσακι μου... Ενα μουδιασμα ενα γιατι και ενα τεραστιο κενο..!!!Οταν μπηκα πρωτη φορα εδω και εφτιαξα το προφιλ εβαλα αυτη τη φωτογραφια και η Σπιθα μου ειναι η ασπρουλα..τα ειχαμε βρει σε εναν αγωγο με τη μαμα τους.Δεν βρεθηκε κανεις να τα υιοθετησει τοτε και τα κρατησαμε εμεις.Ειχαμε ηδη μια και με εκεινες ειχαμε πια 4. Αργοτερα, βρηκαμε μια νυχτα, 3 το πρωι, στην Εθνικη (αριστερη λωριδα) ενα μωρο αρσενικο και τον κρατησαμε φυσικα και εκεινον.Ειχαμε 5..η ζωη μας γεματη..Η τρεχαντηρο μου, η αδυναμια μου ηταν η Σπιθα μου..και το σπιτι πια αδειασε..Δεν ακουω πια τη φωνουλα της..Εχω τις υπολοιπες 4 αλλα δεν καλυπτεται το κενο..δεν μπορω να το πιστεψω οτι δεν ειναι πια εδω μαζι μου να την χαιδευω..μου λειπει η μυρωδια της..ολα.... Τοσος πονος....

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 08:22, 03-03-17:

Το ερωτημα μου ειναι πως γινεται μια γατουλα 6 μολις χρονων να "φυγει" ετσι ξαφνικα??? Οι εξετασεις της ηταν καλες..Η μαμα της εχει λοιμωδη περιτονιτιδα και ξεραμε απο τον κτηνιατρο οτι μπορει καποια στιγμη να νοσησουν και αυτες.Κατα τα αλλα ηταν μια χαρα..Πως ξαφνικα λοιπον..ανακοπη...??? Μεχρι και τη προηγουμενη μερα ηταν ζωηρη οπως καθε φορα..εφαγε κανονικα,παιξαμε..ξυπνησα και την ειδα ετσι..δεν μπορω.......

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,817 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:34, 03-03-17:

Σμαράγδα λυπάμαι για την απώλειά σου. Κουράγιο και δύναμη σου εύχομαι.

Και μη τα βάζεις με τον εαυτό σου, μη μπλέκεις στον κυκεώνα των "Αν".
Η μικρούλα βιάστηκε να φύγει νωρίς, αφήνοντας την αγκαλιά και την καρδιά σου άδεια και απαρηγόρητη, δίχως εκείνη.
Μόνο ο χρόνος τώρα θα γλυκάνει λίγο τον πόνο σου.

Η ανάμνησή της θα μένει πάντα στην καρδιά σου, κι ας έρχεται πότε-πότε να σε βλέπει στα όνειρά σου.
Τώρα που η ψυχούλα της -μια μικρή Σπίθα κι εκείνη- πήγε να συναντήσει και να δώσει λίγο από το φως της στ'αστέρια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 08:44, 03-03-17:

Πολυ γλυκα τα λογια σου Alcyone μου και σε ευχαριστω πολυ....ποσα "αν" μας εχουν πνιξει σε τετοιες στιγμες..?? Δεν εχω σταματησει να κλαιω λεπτο..Ειναι τοσο αδικο...Μας εδειξε τοση πολλη αγαπη και ενιωσα τοσο μικρη για να την προστατεψω...δεν προλαβα...δεν την προστατεψα...Δεν καταλαβαμε καν πως εγινε!Ξαφνικα χαθηκε απο την αγκαλια μας...αυτο..!Δεν θα την ξαναδω πια.........

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:26, 03-03-17:

Καλημερα καλη μου φιλη και λυπαμαι παρα πολυ για την απωλεια σου.
Ειναι παρα πολυ πιθανο η γατα σου να ειχε εκ γενετης καποιο καρδιακο νοσημα.Καποιο προβλημα στην καρδια.Για αυτο και πεθανε ξαφνικα ετσι.Συνηθως γατες με καρδιακο προβλημα εκ γενετης...σε αυτην την ηλικια πεθαινουν.6 με 8 χρονων.

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 09:37, 03-03-17:

Καλη σου μερα.. σε ευχαριστω..Παρ' ολο που ηταν ετσι ζωηρουλα...?Δεν εδειξε ποτε κατι παραξενο ή κατι να την ενοχλει..οι εξετασεις της ηταν καλες..Η πιο υπερκινητικη απο ολες...Γιατι δεν φανηκε κατι?Ειναι ειδικη εξεταση?Με υπερηχο ας πουμε φαινεται αν εχουν κατι στην καρδουλα τους?Αυτο δεν το ειχε κανει ποτε..Αν καποιες γατες εχουν τετοια προδιαθεση δεν επρεπε να μας το πει ο κτηνιατρος? Πως θα μπορουσα να το ξερω?Με οσους μιλουσα για να μαθω για τη ζωη τους (ακομα ημουν νεα γατομαμα) δεν ειπε ποτε κανεις κατι τετοιο!Μετα απο αυτο που εγινε εμαθα φαντασου και για το σκουληκι καρδιας (ουτε αυτο ηξερα) και φοβηθηκα μηπως ηταν αυτο!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σμαραγδα21 : 03-03-17 στις 13:07.
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:38, 03-03-17:

Ο Μπίλης μας στα 8 του έπαθε ανακοπή.Ήταν μιά χαρά και ξαφνικά γύρισε ανάσκελα ,έκανε ένα χρρρρ και σταμάτησε να αναπνέει.Δεν ξέρω πως έγινε και τον σώσαμε ...του έκανα μαλάξεις στην καρδιά μέχρι να επέμβει ο γιατρός.Έζησε άλλα 8.5 χρόνια ευτυχισμένος.Είμασταν τυχεροί αλλά αν είχε πεθάνει δεν θα κατηγορούσα τον εαυτό μου,απρόοπτα συμβαίνουν και σε ανθρώπους και σε ζωάκια.Λυπάμαι και νιώθω τον πόνο σου.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 21:41, 03-03-17:

Ολυμπια καλησπερα,οσο μπορει να ειναι βεβαια..εγω οταν την ειδα δεν ηξερα καν τι επαθε!Την πιεζαμε και εγω και ο φιλος μου στα πλευρακια της και τεχνιτη αναπνοη καναμε αλλα δεν ξεραμε καν αν το κανουμε σωστα ή αν της συνεβει κατι αλλο και της καναμε κατι που δεν επρεπε!Ολα αυτα μεσα σε πανικο ημερα Κυριακη μεσα στο 3μερο Καθαρας Δευτερας που ολα ηταν κλειστα!Ο κτηνιατρος της, εκτος Αθηνων και ο αδερφος του οταν τον καλεσα του ειπα "πεθαινει!Την βρηκα ξαφνικα ετσι!" Η απαντηση του......?? "Ειμαι ηδη σε ενα εκτακτο παρε με σε 10 λεπτα" (!!!!!) Περασε παααρα πολυ ωρα ασκοπα τελειως!Απο την αγνοια μας και ολα τα υπολοιπα! Μακαρι να τη σωζαμε και μεις και να ζουσε τωρα η Σπιθα μου..Εχω ηδη τυψεις που δεν καταφερα να τη σωσω............

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σμαραγδα21 : 03-03-17 στις 21:49.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:49, 03-03-17:

Μην εχεις τυψεις καλη μου φιλη.Μα δεν ειναι δυνατον να τα ξερουμε αυτα.Δεν ειμαστε γιατροι.Αν ειναι δυνατον.
Εγραψες οτι την ειχε κανει εξετασεις.Απλες εξετασεις μπορει να μην δειξουν τιποτα/Υπαρχει η υπερτροφικη μυοκαρδιοπαθεια...που ειναι πολυ πιθανο να επασχε απο αυτο η γατουλα σου.Δυστυχως εχουμε χασει εδω,πολλα γατια απο αυτην την ασθενεια...και βασικα μονο με υπερηχο και ΑΝ...μπορει να ανιχνευθει.Διαβασε το σχετικο αρθρο εδω.
Πραγματικα,ειναι κριμα να νιωθεις τυψεις.Αρκει η θλιψη σου για τον τοσο αιφνιδιο χαμο του γατιου σου.Μην βασανιζεσαι με κατι...που ΚΑΜΙΑ ΕΥΘΥΝΗ ΔΕΝ ΦΕΡΝΕΙΣ.

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 22:04, 03-03-17:

Ταυτοχρονα εχω και τον Ρουχλα μου,τον γατο μου (κολλητακι της Σπιθας μου) που τον τελευταιο καιρο οταν πηγαινε τουαλετα φωναζε και εκανε τσισακια ,νερο επινε,φαγητο, ολα κανονικα.Την βδομαδα αυτη μαζι με ολο αυτο το σκηνικο,παραταγε το μισο φαγητο του και δεν ειχε πολυ ορεξη. Μια η καταθλιψη του, μια οι υποψιες μου για ουρολιθιαση...Χτες τηλεφωνησα στο γιατρο και ειπε να του δινω 1 χαπι και 1 σιροπι. Σημερα δεν ουρησε καθολου ολη μερα ενω μεχρι χτες πηγαινε κανονικα!Τον πηγα αποψε στον γιατρο για υπερηχο. Η κυστη γεματη και με αμμο!Θελει ουρα που δεν ξερω καν πως να τα συλλεξω,να τον απομονωσω απο τα υπολοιπα, να του δινω τα φαρμακα του,να του "πειραζω" το "σημειο" του μηπως και κανει τιποτα..και να μην φαει τιποτα γιατι αν δεν ουρησει αποψε, αυριο παει για αποφραξη...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:08, 03-03-17:

Συγνωμην,αλλα εμενα η γιατρος μου σε τετοια φαση..υποχρεωτικα τα κραταει κτηνιατρειο...Προσεξε παρα πολυ,διοτι αν δεν ουρισουν για καποιο διαστημα,μπορει να πεσουν σε κωμα και μετα ...ασε...μην σου πω το μετα.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 22:12, 03-03-17:

Ποπουλινα τωρα ειδα το μηνυμα σου και θα διαβασω με ΠΡΟΣΟΧΗ το αρθρο...τουλαχιστον να ξερω για τις υπολοιπες......Εχω τυψεις και φταιω γιατι η αγνοια σκοτωνει...Και σκοτωσε την γατουλα μου..την Σπιθα μου..το σπιτι ειναι τοσο αδειο χωρις αυτην...ηταν η τρεχαντηρο μου!Τωρα πια εμειναν 4..και ειναι τοσο τρομαχτικα ησυχα στο σπιτι...Δεν νομιζω οτι θα το ξεπερασω ποτε..μαζεψα ολα τα παιχνιδακια της, το μπωλακι της, δεν μπορω να τα βλεπω οσο δυσκολο και αν σου ακουγεται...δεν μπορω!!Εχω φωτογραφιες της και δεν μπορω να τις κοιταξω!!

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 22:16, 03-03-17:

Ψυχραιμία καλή μου,όλα θα επανέλθουν και το εύχομαι ολόψυχα.

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 22:30, 03-03-17:

Του εδωσε κορτιζονη και του εκανε μια ενεση για να μπορεσει να ουρησει..Αν δεν γινει κατι ειπε, να τον παω αυριο το πρωι εκει οπωσδηποτε..Με τον υπερηχο που εκανε και ενω του ειπα σημερα δεν πηγε καθολου,στην ουσια απο χτες το βραδυ εχει να παει!Αυτον τον βρηκαμε τυχαια την Κυριακη με την Σπιθα αγκαλια και μας ειπε για την ανακοπη. Με ανησυχεις με αυτο και δεν ξερω που αλλου να παω..

Αρχική Δημοσίευση από Ρούλης και Μπία
Ψυχραιμία καλή μου,όλα θα επανέλθουν και το εύχομαι ολόψυχα.
Μακαρι Ολυμπια μου..σε ευχαριστω πολυ..

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Συγνωμην,αλλα εμενα η γιατρος μου σε τετοια φαση..υποχρεωτικα τα κραταει κτηνιατρειο...Προσεξε παρα πολυ,διοτι αν δεν ουρισουν για καποιο διαστημα,μπορει να πεσουν σε κωμα και μετα ...ασε...μην σου πω το μετα.
Σου εστειλα μηνυμα..για δες

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-03-17 στις 20:06. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 22:53, 03-03-17:

Τον παω γιατρο τωρα αν και εφαγε λιγακι μου ειπε να τον παω και ας κανει λεει εμετο!Φοβαμαι μηπως κανω μ@λακια!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:53, 03-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από Σμαραγδα21
Ποπουλινα τωρα ειδα το μηνυμα σου και θα διαβασω με ΠΡΟΣΟΧΗ το αρθρο...τουλαχιστον να ξερω για τις υπολοιπες......Εχω τυψεις και φταιω γιατι η αγνοια σκοτωνει...Και σκοτωσε την γατουλα μου..την Σπιθα μου..το σπιτι ειναι τοσο αδειο χωρις αυτην...ηταν η τρεχαντηρο μου!Τωρα πια εμειναν 4..και ειναι τοσο τρομαχτικα ησυχα στο σπιτι...Δεν νομιζω οτι θα το ξεπερασω ποτε..μαζεψα ολα τα παιχνιδακια της, το μπωλακι της, δεν μπορω να τα βλεπω οσο δυσκολο και αν σου ακουγεται...δεν μπορω!!Εχω φωτογραφιες της και δεν μπορω να τις κοιταξω!!
Καλη μου φιλη....ηρεμισε...διοτι πραγματικα αυτα που λες δεν ισχυουν.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΜΕ.Αυτοι ειναι υποχρεωμενοι να αμς ενημερωνουν.
Επισης δν ειναι και η πιο συχνη παθηση αυτη.Και οπως θα ειδες..ειναι και ανιατη βασικα.

Του εδωσε κορτιζονη και του εκανε μια ενεση για να μπορεσει να ουρησει..Αν δεν γινει κατι ειπε, να τον παω αυριο το πρωι εκει οπωσδηποτε..Με τον υπερηχο που εκανε και ενω του ειπα σημερα δεν πηγε καθολου,στην ουσια απο χτες το βραδυ εχει να παει!Αυτον τον βρηκαμε τυχαια την Κυριακη με την Σπιθα αγκαλια και μας ειπε για την ανακοπη. Με ανησυχεις με αυτο και δεν ξερω που αλλου να παω..
Μια χαρα στα λεει ο γιατρος εδω.
Και οτι λεει.Αν δεν ουρισει μεχρι αυριο πρωι..θα τον πας κτηνιατρειο.Σωστα τα λεει.

Σου εστειλα μηνυμα..για δες
Το εδα και σου απαντησα.
Σε παρακαλω πολυ,ηρεμισε.
Καμια ευθυνη δεν εχεις για τον αιφνιδιο θανατο της γατας σου..και ναι υπαρχει αυτη η αθενεια..αλλα δεν ειναι και ψωμοτυρι/.Δεν ειναι τοσσο συχνη.
Εσυ τωρα κοιτα τον αλλο σου γατουλη.
Και καλα σου τα λεει ο γιατρος για αυτον.
Και σε καταννοω απολυτα,διοτι και εγω πενθω.Εχασα την αγαπημενη μου πουπυ πριν λιγο καιρο.Οποτε καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις.Αλλα σε εχει πιασει πανικος και δεν πρεπει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 00:59, 04-03-17:

Καλη μου φιλη....ηρεμισε...διοτι πραγματικα αυτα που λες δεν ισχυουν.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΜΕ.Αυτοι ειναι υποχρεωμενοι να αμς ενημερωνουν.
Επισης δν ειναι και η πιο συχνη παθηση αυτη.Και οπως θα ειδες..ειναι και ανιατη βασικα.

Μια χαρα στα λεει ο γιατρος εδω.
Και οτι λεει.Αν δεν ουρισει μεχρι αυριο πρωι..θα τον πας κτηνιατρειο.Σωστα τα λεει.

Το εδα και σου απαντησα.
Σε παρακαλω πολυ,ηρεμισε.
Καμια ευθυνη δεν εχεις για τον αιφνιδιο θανατο της γατας σου..και ναι υπαρχει αυτη η αθενεια..αλλα δεν ειναι και ψωμοτυρι/.Δεν ειναι τοσσο συχνη.
Εσυ τωρα κοιτα τον αλλο σου γατουλη.
Και καλα σου τα λεει ο γιατρος για αυτον.
Και σε καταννοω απολυτα,διοτι και εγω πενθω.Εχασα την αγαπημενη μου πουπυ πριν λιγο καιρο.Οποτε καταλαβαινω απολυτα πως νιωθεις.Αλλα σε εχει πιασει πανικος και δεν πρεπει.
Μολις επεστρεψα απο τον κτηνιατρο. Ολα πηγαν καλα (ευτυχως!!!) Του εβαλε καθετηρα και εκανα και τον βοηθο γιατι ηταν μονος του. Τωρα τον γατουλη τον εχω σπιτι, ειναι λιγο στα χαμενα (λογικο) και προσπαθει να παει και τουαλετα απο οτι βλεπω τωρα..!! Ποναει πολυ (λογικο) και τη Δευτερα θα τον παω για αφαιρεση καθετηρα. Ειχε την μελαγχολια του, περναει και αυτο τωρα.......Το ξερω πως με καταλαβαινεις (αυτο που σου εστειλα κρατα το παντως). Γνωρησα την Πουπυ σου απο το κειμενο σου και στενοχωριεμαι και γω μαζι σου..ειναι μεγαλος ο πονος!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 01:05, 04-03-17:

Xαίρομαι που ο γατούλης μπήκε σε πρόγραμμα θεραπείας,όλα θα πάνε καλά.Να μου τον φιλήσεις

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 01:12, 04-03-17:

Xαίρομαι που ο γατούλης μπήκε σε πρόγραμμα θεραπείας,όλα θα πάνε καλά.Να μου τον φιλήσεις
Πολυ ευχαριστως να τον φιλησω και εκ μερους σου!! Αν και ειναι στη φαση που βλεπει φαντασματα τωρα... Θα χαιρεται και η Σπιθα μου που το κολλητακι της γινεται καλα σιγα-σιγα...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,817 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 09:50, 04-03-17:

Καλή ανάρρωση στον Ρουχλάκο κι από δω και μετά να πάψουν οι αγωνίες κι οι ταλαιπωρίες
κι όλα καλά να πάνε .

Φιλιά κι από μένα δώσε στον γλυκούλη.

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 10:04, 04-03-17:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Καλή ανάρρωση στον Ρουχλάκο κι από δω και μετά να πάψουν οι αγωνίες κι οι ταλαιπωρίες
κι όλα καλά να πάνε .

Φιλιά κι από μένα δώσε στον γλυκούλη.

Σε ευχαριστει πολυ ο Ρουχλακος! Κοιμηθηκε αλλα πονουσε ο καημενος..πηγαινει τουαλετα συνεχεια..και πειναει αλλα δεν πρεπει να φαει κατι μεχρι το απογευμα..και οταν ταιζα τις αλλες με κοιταζε με ενα παραπονοοοοο...
Μακαρι να πανε ολα καλα Alcyone μου..μακαρι...!!Το κενο που αφησε η Σπιθα μου δεν θα κλεισει ποτε ομως......ποτε..και μου λειπει..

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:56, 04-03-17:

Η Σπίθα μοναδική και το κενό που αφήνει ποτέ δεν αναπληρώνεται.
Θρηνούμε τις ψυχές που έφυγαν, αφήνοντας καινούργια πλασματάκια να μας παρηγορήσουν, να μας παρασύρουν στη δική τους ζωή,
όσο ο χρόνος αναλαμβάνει να μετατρέψει την οδυνηρή ανοιχτή πληγή σε σημάδι ανεξίτηλο θυμίζοντας μας τη "μεγάλη απουσία".

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 23:18, 04-03-17:

Η Σπίθα μοναδική και το κενό που αφήνει ποτέ δεν αναπληρώνεται.
Θρηνούμε τις ψυχές που έφυγαν, αφήνοντας καινούργια πλασματάκια να μας παρηγορήσουν, να μας παρασύρουν στη δική τους ζωή,
όσο ο χρόνος αναλαμβάνει να μετατρέψει την οδυνηρή ανοιχτή πληγή σε σημάδι ανεξίτηλο θυμίζοντας μας τη "μεγάλη απουσία".
Αχ Alcyone...δεν αναπληρωνεται...τα αλλα μου πλασματακια εχουν καταλαβει φυσικα τα παντα και ειναι μεσα στη μελογχολια..ειδικα το κολλητακι της ο Ρουχλας και η αδερφουλα της η Μπιλια...Εγω απο την αλλη κλαιω συνεχεια και εκει που πιστευω οτι πια εχω στερεψει...ξανα και ξανα...μονο οταν παιζω μαζι τους καθε μερα,για λιγο ξεχνιεμαι, για να μην τους μεταφερω επιπλεον αγχος κιολας...Μας εχουν και αυτα αναγκη..ειδικα τωρα που αρρωστησε και το Ρουχλακι μου.....

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:50, 04-03-17:

Το δύσκολο είναι τώρα που νιώθεις διχασμένη, που η μισή είσαι δοσμένη στη θύμιση της Σπίθας με το τραύμα που άφησε να είναι ακόμα πολύ νωπό.
Από την άλλη όμως Σμαράγδα μου, η ζωή συνεχίζεται και τα ζωντανά σε καλούν να τα προσέξεις. Ειδικά ο φουκαράς ο γατούλης που περνάει κι αυτός τα ζόρια του και χρειάζεται άμεσα τη φροντίδα σου. Εκείνος και τα αδερφάκια του σε έχουν ανάγκη, εξαρτώνται από εσένα και την αστείρευτη αγάπη που τα περιβάλλεις. Κάνε κουράγιο λοιπόν κι ευχομαι, πολύ σύντομα να νιώσεις τη χαρά να δεις τον Ρούχλα σε πλήρη ανάρρωση.
Σε καθένα από τα γατο-μωράκια σου, δώσε ξεχωριστά μια αγκαλίτσα κι ένα φιλάκι από μένα

Παράθεση

Σμαραγδα21

Νεοφερμένος

H Σμαραγδα21 έγραψε στις 12:41, 06-03-17:

Το δύσκολο είναι τώρα που νιώθεις διχασμένη, που η μισή είσαι δοσμένη στη θύμιση της Σπίθας με το τραύμα που άφησε να είναι ακόμα πολύ νωπό.
Από την άλλη όμως Σμαράγδα μου, η ζωή συνεχίζεται και τα ζωντανά σε καλούν να τα προσέξεις. Ειδικά ο φουκαράς ο γατούλης που περνάει κι αυτός τα ζόρια του και χρειάζεται άμεσα τη φροντίδα σου. Εκείνος και τα αδερφάκια του σε έχουν ανάγκη, εξαρτώνται από εσένα και την αστείρευτη αγάπη που τα περιβάλλεις. Κάνε κουράγιο λοιπόν κι ευχομαι, πολύ σύντομα να νιώσεις τη χαρά να δεις τον Ρούχλα σε πλήρη ανάρρωση.
Σε καθένα από τα γατο-μωράκια σου, δώσε ξεχωριστά μια αγκαλίτσα κι ένα φιλάκι από μένα
Alcyone μου σε ευχαριστω για τα λογια σου..Μας εχει παρει απο κατω πολυ που δεν ειναι εδω μαζι μας πια..και τα υπολοιπα ταυτοχρονα μας χρειαζονται.Αυτο ειναι αληθεια. ο Ρουχλας αναρρωνει μια χαρα πλεον,του αλλαξαμε και τροφη και ελπιζουμε να μην υποτροπιασει στο μελλον.Εδωσα σε ολες τις μουσουδες απο ενα φιλι εκ μερους σου..Πηγαμε να δουμε και τη Σπιθα μας χθες.. να της αφησουμε λουλουδακια αλλα το μνηματακι της (ποσο δυσκολο να το πιστεψω...) δεν ηταν ετοιμο ακομα..

Παράθεση

Περού

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Περού
H Περού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Περού έγραψε στις 14:57, 08-04-17:

Καλησπέρα σε όλους κ πραγματικά λυπάμαι για όσους έχουμε χάσει τον τετράποδο φίλο μας,χτες έζησα κ εγώ αυτή την τραυματική εμπειρία,ενώ ο καννελος μου ήτανε μια χαρά την Τετάρτη από το απόγευμα κ μετά είχε παράξενη συμπεριφορά,δηλαδή εκεί που μας υποδεχοτανε στην πόρτα κ νιαουριζε αυτή τη φορά δεν το έκανε,στην αρχή με τον άντρα λέγαμε ότι ίσως δεν έχει όρεξη αλλά όσο περνούσε η ώρα χειροτερευε,δε περπατούσε καλά,μετά κρύφτηκε κ όταν τελικά τον βρήκα γιατί είχε χωθεί κάτω από το κρεβάτι κ πίσω από μία βαλίτσα ήτανε σε κακό χαλι,πλέον δεν μπορούσε να σταθεί στα ποδαράκια του,βαριανασαινε κ είχε σαλακια,τον πήρα στην αγκαλιά μου κ έβγαλε ένα περίεργο νιαουρισμα πόνου,η ώρα ήταν 3 το πρωί,έψαχνα απεγνωσμένα να βρω εφημερευων κτηνίατρο ή κλινική ζώων,ήτανε απαράδεκτο ενώ λένε 24η κάλυψη δεν απαντούσε κανένας,2-3 που απάντησαν ήτανε υπερβολικά μακριά για μένα κ τον καννελο μου,δεν ξέρω αν θα προλάβαινα να τον μεταφέρω,ώσπου μετά από 2ωρες περίπου βρήκα έναν κτηνίατρο στη Καλλιθέα,είχε πάει 5μιση ώρα,φτάσαμε εκεί 6παρα τέταρτο,όταν τον είδε ο γιατρός μου είπε ότι είναι σε κωματωδη κατάσταση κ είναι κρίσιμα το 2 πρώτα 24ωρα,έχασα τον κόσμο,δεν ήξερα τι να κάνω,του είπα κάντε ότι χρειαστεί για να σωθεί,έφυγα αν κ ήθελα να κάτσω μαζί του για να με νοιώθει αλλά ο γιατρός μου είπε πως δεν θα προσφέρω κάτι μένοντας εκεί,έφυγα με βαριά καρδιά,δεν κατάφερα να κοιμηθώ,περίμενα με αγωνία νέα από το γιατρό,αλλά δεν άντεξα κ μετά από κανένα 3ωρο ξαναπήγα εκεί,τον είδα ήταν λιιιιιγο καλύτερα από την ώρα που τον έφερα αλλά κ πάλι ήταν κρίσιμες οι επόμενες ώρες,όταν χαιδεψα το κεφαλάκι του το εγηρε στην παλάμη μου,του είπα"αντε Καννελο μου σηκω να τρέξεις κ να παίξουμε,γουργουρισε μου λίγο " δεν έκανε τίποτα έφυγα κλαίγοντας κ αδιαφορώντας που θα με βλέπανε έτσι στο δρόμο,πήγα σπίτι κ έπαιρνα κάθε 1ωρα να μάθω πως είναι αλλά ποτέ δεν άκουγα κάτι θετικό,μόνο ότι είναι σταθερός κ ότι είναι κρίσιμες οι επόμενες ώρες,μου έλεγε ότι του κάνει κάποιες αιματολογικες κ βιοχημικες εξετάσεις κ ότι κάποια αποτελέσματα θα αργήσουν,τελευταία φορά μίλησα στις 8 το απόγευμα όπου μου είπε ότι ήτανε αρνητικός σε κάποιες αιματολογικες αλλά τον ανησυχούσε γιατί είχε υγρό στο θώρακα κ ότι ήταν πηραγμενο το συκώτι κ η χολή,νομίζω μου είπε περιτονιτιδα αλλά μου είπε ότι περιμένει κάποιες βιοχημικες ακόμα κ ότι αν έβγαζε κ αυτή τη νύχτα πίστευε πως θα γλιτωνε,από τις 8 κ μετά δε μπορούσα πάλι ούτε να φάω ούτε να κοιμηθώ,μου έλειπε πολύ,όταν επιτέλους ξημέρωσε είπα δε θα πάρω τηλέφωνο θα πάω από κει κ όντως ξεκίνησα με μια φίλη μου κ τις έλεγα είναι καλό άραγε που δε με έχουν πάρει ακόμα;κ κάπως είχα καλό προαίσθημα ώσπου 10 λεπτά πριν φτάσουμε χτυπάει το κινητό μου από το ιατρείο κ μου λένε δυστυχώς έχουμε δυσάρεστα νέα ο καννελος απεβίωσε,ξεσπασα σε λυγμούς αδιαφορώντας ότι ήμουν μέσα στον ηλεκτρικό η φίλη μου μάταια προσπαθούσε να με ηρεμήσει,είπα στο γιατρό τώρα ερχόμουν εκεί,γιατί πέθανε; ,οταν έφτασα με πήγανε στον Καννελο μου,ήτανε πάνω στο τραπέζι κ δεν κουνιόταν,τον παρατηρούσα μημπως με νοιώσει κ ανοίξει τα ματάκια του κ πάρει μια έστω τελευταία αναπνοή αλλά ότι κ αν είπα είχε ήδη φύγει,ο γιατρός μου είπε είχε καρκίνο στο συκώτι,να σας πω την αλήθεια δεν καταλάβαινα πολλά μόνο τον ρώτησα αν ταλαιπωρηθηκε,μου είπε επειδή έπαιρνε φάρμακα δεν ταλαιπωρηθηκε κ απλά δεν άντεξε η καρδούλα του όλο αυτό,με ρωτήσανε πως θέλω να ταφεί,αν θέλω να τον πάρω ή να γίνει αποτέφρωση,ήμουν χαμένη,ήθελα πολύ να τον θάψω κάπου όπου θα μπορώ να πηγαίνω αλλά εκεί που μένω έχει πολλά σκυλιά,όπου κ αν τον εθαβα θα τον βρίσκανε κ έτσι επέλεξα την αποτέφρωση,,από κει κ πέρα δεν έχω σταματήσει να κλαίω κ να σκέφτομαι όσες χαζομάρες έκανε,που οπότε ξαπλωναμε ερχότανε μου έκανε πατουσάκια (έτσι το έλεγα εγώ το ζύμωμα), γουργουριζε κ κουρνιαζε για να κοιμηθούμε,μας έκανε κουτουλιές,έτριβε τη μουσούδα του στο πρόσωπο μας,μπερδευοταν στα πόδια μας κ νιαουριζε,μας υποδεχοτανε πίσω από την πόρτα κ αν τον προσπερναγαμε μας ακολουθούσε κ έκανε παράπονα,μου λείπει γενικά η παρουσία του,το σπίτι είναι άδειο,εγώ έχω να κοιμηθώ κ να φάω 2μερες,νομίζω ότι θα βγει κάτω από το κρεβάτι που κρυβόταν συνήθως κ θα παίξει μαζί μας,πως θα το ξεπερασω μου λείπει πάρα πολύ σαν να έχασα ένα κομμάτι από την ψυχή μου,, συγνώμη για όλο αυτό το κατεβατό αλλά είχα ανάγκη να τα πω

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 17:29, 08-04-17:

Λυπάμαι πάρα πολύ φίλη Περού για τον τόσο ξαφνικό και άτυχο χαμό του γατούλη σου.
Δυστυχώς δεν είχα ποτέ μου εμπειρία από καρκίνο στα γατιά μου ή ακόμα και από τόσο ξαφνικό θάνατο κι έτσι δεν μπορώ να σου πω αν όσα σου είπαν στο κτηνιατρείο που απευθύνθηκες μέσα στη μαύρη νύχτα, ισχύουν. Βέβαια αν εξακολουθούν να σε βασανίζουν ερωτηματικά γι' αυτό που συνέβη, θα μπορούσες να ζητήσεις ότι εξετάσεις του έγιναν και να ρωτήσεις τον δικό σας κτηνίατρο που σίγουρα θα σου εμπνέει και μεγαλύτερη εμπιστοσύνη.
Δυστυχώς δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο να σε παρηγορήσει αυτή την στιγμή, μια και έχασα κι εγώ την μεγάλη μου γατούλα πριν λίγες μέρες, από φυσικό θάνατο βέβαια και σε αρκετά μεγάλη ηλικία. Παρ' όλα αυτά, ο πόνος είναι ίδιος και μάλλον θα σου προκαλέσω κατάθλιψη. Μπορώ μόνο να σου πω πως συμπάσχω μαζί σου και πως εδώ, σ' αυτό το site, μπορείς να λες ακριβώς αυτά που νοιώθεις και όλοι εμείς θα σταθούμε κοντά σου.

Παράθεση

Περιβόητο Μέλος

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 18:20, 08-04-17:

Όποτε διαβάζω τέτοιες ειδήσεις σπαράζει η καρδιά μου.Και ποιός άλλωστε μένει αλύγιστος μπροστά στον πόνο και τον χαμό ενός αγαπημένου...Είμαι μαζί σου νοερά και σε καταλαβαίνω απόλυτα,το πέρασα πολλές φορές και όσος χρόνος κι αν περάσει η πληγή πάντα ματώνει.Σου στέλνω την αγάπη μου

Παράθεση

Περού

Νεοφερμένος

H Περού έγραψε στις 18:34, 08-04-17:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Λυπάμαι πάρα πολύ φίλη Περού για τον τόσο ξαφνικό και άτυχο χαμό του γατούλη σου.
Δυστυχώς δεν είχα ποτέ μου εμπειρία από καρκίνο στα γατιά μου ή ακόμα και από τόσο ξαφνικό θάνατο κι έτσι δεν μπορώ να σου πω αν όσα σου είπαν στο κτηνιατρείο που απευθύνθηκες μέσα στη μαύρη νύχτα, ισχύουν. Βέβαια αν εξακολουθούν να σε βασανίζουν ερωτηματικά γι' αυτό που συνέβη, θα μπορούσες να ζητήσεις ότι εξετάσεις του έγιναν και να ρωτήσεις τον δικό σας κτηνίατρο που σίγουρα θα σου εμπνέει και μεγαλύτερη εμπιστοσύνη.
Δυστυχώς δεν είμαι το κατάλληλο πρόσωπο να σε παρηγορήσει αυτή την στιγμή, μια και έχασα κι εγώ την μεγάλη μου γατούλα πριν λίγες μέρες, από φυσικό θάνατο βέβαια και σε αρκετά μεγάλη ηλικία. Παρ' όλα αυτά, ο πόνος είναι ίδιος και μάλλον θα σου προκαλέσω κατάθλιψη. Μπορώ μόνο να σου πω πως συμπάσχω μαζί σου και πως εδώ, σ' αυτό το site, μπορείς να λες ακριβώς αυτά που νοιώθεις και όλοι εμείς θα σταθούμε κοντά σου.
Σ'ευχαριστω πολύ,, να σαι καλά κ λυπάμαι πολύ κ για τη δική σου απώλεια,δεν έχει καμία σημασία σημασία αν πεθαίνει από γηρατειά ή από κάποια ύπουλη αρρώστια,η θλίψη κ ο πόνος είναι ίδιος

Παράθεση

Περού

Νεοφερμένος

H Περού έγραψε στις 18:36, 08-04-17:

Όποτε διαβάζω τέτοιες ειδήσεις σπαράζει η καρδιά μου.Και ποιός άλλωστε μένει αλύγιστος μπροστά στον πόνο και τον χαμό ενός αγαπημένου...Είμαι μαζί σου νοερά και σε καταλαβαίνω απόλυτα,το πέρασα πολλές φορές και όσος χρόνος κι αν περάσει η πληγή πάντα ματώνει.Σου στέλνω την αγάπη μου
Ευχαριστώ να σαι καλά,,όντως πονάει πολύ κ σε ότι κάνω,σε οποιαδήποτε κίνηση μου,μου έρχεται στο μυαλό η φατσουλα του κ ότι έκανε

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:19, 08-04-17:

Αγαπητή φίλη, λυπάμαι για την απώλειά σου...

Δεν υπάρχουν λόγια να μας παρηγορήσουν όταν χάνουμε ένα αγαπημένο μας πλάσμα, που "φεύγοντας" ξεριζώνει κι ένα κομάτι απ' την καρδιά μας, αφήνοντας τεράστιο κενό κι ανείπωτο πόνο...
Άσε τον χρόνο να στεγνώσει τα απαρηγόρητα δάκρυά σου, μόνο αυτός μπορεί.
Ας είναι η θύμηση των φωτεινών ημερών που μοιραστήκατε, αυτή που θα γλυκαίνει τη θλίψη σου.
Κι ο Κανέλλος πάντα ζωντανός στα όνειρά σου, να σου χουρχουρίζει, να σου δίνει κουτουλίτσες και "ζυμώματα",
σαν χάδια, σαν μια υπόσχεση συνάντησης μελλοντικής σ'έναν κόσμο καλύτερο.

Καλό ταξίδι, μικρό αγγελούδι...

Παράθεση

Περού

Νεοφερμένος

H Περού έγραψε στις 21:37, 08-04-17:

Αγαπητή φίλη, λυπάμαι για την απώλειά σου...

Δεν υπάρχουν λόγια να μας παρηγορήσουν όταν χάνουμε ένα αγαπημένο μας πλάσμα, που "φεύγοντας" ξεριζώνει κι ένα κομάτι απ' την καρδιά μας, αφήνοντας τεράστιο κενό κι ανείπωτο πόνο...
Άσε τον χρόνο να στεγνώσει τα απαρηγόρητα δάκρυά σου, μόνο αυτός μπορεί.
Ας είναι η θύμηση των φωτεινών ημερών που μοιραστήκατε, αυτή που θα γλυκαίνει τη θλίψη σου.
Κι ο Κανέλλος πάντα ζωντανός στα όνειρά σου, να σου χουρχουρίζει, να σου δίνει κουτουλίτσες και "ζυμώματα",
σαν χάδια, σαν μια υπόσχεση συνάντησης μελλοντικής σ'έναν κόσμο καλύτερο.

Καλό ταξίδι, μικρό αγγελούδι...

Με συγκίνησαν πολύ τα λόγια σου,το άσχημο είναι όσο βραδιάζει κ ασυναίσθητα τον ψάχνω,είναι πολύ φρέσκο το ξέρω αλλά δεν έχω πάψει να κλαίω κ να αναζητώ το νιαουρισμα κ το χουρχουρισμα,μου λείπει αφάνταστα

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:54, 08-04-17:

Σε καταλαβαίνω... Θέλουμε σου δώσουμε λίγη δύναμη να το αντέξεις, αλλά η πληγή είναι νωπή και η λέξη "κουράγιο" δείχνει χωρίς νόημα, μπροστά στον αβάσταχτο πόνο σου.
Κι όταν βιώνουμε μια απώλεια, τα βράδυα είναι ιδιαίτερα δύσκολα...
Υπομονή...

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:11, 08-04-17:

Καλη μου φιλη,δεν ξερεις ποσο πολυ λυπαμαι για αυτον τον ξαφνικο θανατο.Ναι..δυστυχως οι γατουλες το εχουν αυτο.Αντεχουν..δεν εκδηλωνονται μεχρι τελευταια στιγμη.
Εχασα και εγω προσφατα την δικια μου γατουλα απο καρκινο στην σπληνα.Ακρως σπανιος καρκινος για γατες.Και ομως απο αυτο πηγε.και μαλιστα στα 8μιση της χρονια.
Απλα εμενα δεν μου ηρθε τοσο απροετοιμαστο γιατι...επειδη επεσε η αμυνα της λογω καρκινου,που ομως καθολου δεν ειχε εκδηλωθει...επαθε μπαρτονελα που υπεβοσκε απο πολυ παλια.Και ετσι καναμε εξετασεις.Και καποια στιγμη ειδαμε τεραστια σπληνα.Σε συνδυασμο με τις πολυ χαλια αιματολογικες..ηξερα πλεον οτι η γατουλα μου ειχε καρκινο στην σπληνα.
Εζησα 4 μαρτυρικες βδομαδες..διοτι ηξερα οτι θα πεθανει απο αυτο..σε λιγο.Ηξερα οτι ουτε μηνα δεν ειχε.
Δεν ξερω τι ειναι χειροτερο,να το ξερεις και να το περιμενεις..η να σου ερθει ξαφνικα;
Οπως και αν εχει..να ξερεις οτι ολοι εμεις εδω που εχουμε γατουλες..σε καταλαβαινουμε ΑΠΟΛΥΤΑ.
Ποσο χρονων ηταν η γατουλα σου;
Και παλι...κουραγιο καλη μου φιλη...

Παράθεση

Περού

Νεοφερμένος

H Περού έγραψε στις 22:27, 08-04-17:

Καλη μου φιλη,δεν ξερεις ποσο πολυ λυπαμαι για αυτον τον ξαφνικο θανατο.Ναι..δυστυχως οι γατουλες το εχουν αυτο.Αντεχουν..δεν εκδηλωνονται μεχρι τελευταια στιγμη.
Εχασα και εγω προσφατα την δικια μου γατουλα απο καρκινο στην σπληνα.Ακρως σπανιος καρκινος για γατες.Και ομως απο αυτο πηγε.και μαλιστα στα 8μιση της χρονια.
Απλα εμενα δεν μου ηρθε τοσο απροετοιμαστο γιατι...επειδη επεσε η αμυνα της λογω καρκινου,που ομως καθολου δεν ειχε εκδηλωθει...επαθε μπαρτονελα που υπεβοσκε απο πολυ παλια.Και ετσι καναμε εξετασεις.Και καποια στιγμη ειδαμε τεραστια σπληνα.Σε συνδυασμο με τις πολυ χαλια αιματολογικες..ηξερα πλεον οτι η γατουλα μου ειχε καρκινο στην σπληνα.
Εζησα 4 μαρτυρικες βδομαδες..διοτι ηξερα οτι θα πεθανει απο αυτο..σε λιγο.Ηξερα οτι ουτε μηνα δεν ειχε.
Δεν ξερω τι ειναι χειροτερο,να το ξερεις και να το περιμενεις..η να σου ερθει ξαφνικα;
Οπως και αν εχει..να ξερεις οτι ολοι εμεις εδω που εχουμε γατουλες..σε καταλαβαινουμε ΑΠΟΛΥΤΑ.
Ποσο χρονων ηταν η γατουλα σου;
Και παλι...κουραγιο καλη μου φιλη...
Σ'ευχαριστω πάρα πολύ,παίρνω λίγο κουράγιο από τα λόγια σας,αλλά πονάει πολύ,,, 15 Μαΐου θα γινόταν 3ετων ήτανε ο μικρούλης μου

Παράθεση

Περού

Νεοφερμένος

H Περού έγραψε στις 22:32, 08-04-17:

Σε καταλαβαίνω... Θέλουμε σου δώσουμε λίγη δύναμη να το αντέξεις, αλλά η πληγή είναι νωπή και η λέξη "κουράγιο" δείχνει χωρίς νόημα, μπροστά στον αβάσταχτο πόνο σου.
Κι όταν βιώνουμε μια απώλεια, τα βράδυα είναι ιδιαίτερα δύσκολα...
Υπομονή...
Σ'ευχαριστω να σαι καλά κ μόνο που ακούω όλα αυτά τα λόγια παίρνω λίγο κουράγιο όμως είναι δύσκολο

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους