Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,483 εγγεγραμμένα μέλη και 718,849 μηνύματα σε 22,713 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 357 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Είναι τα ζώα πλάσματα ενός κατώτερου Θεού;

pinkheart

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη pinkheart
H pinkheart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H pinkheart έγραψε στις 11:44, 10-08-13:

Γεια σας ζωόφιλοι. Θέλω να θίξω ένα θέμα που με προβληματίζει. Γενικά υπάρχει μια διαμάχη απ'ότι βλέπω με τους κτηνίατρους, σχετικά με το ''εδώ δεν έχω να φάω θα πάω το ζώο στο γιατρό;'' ''Τσαρλατάνοι είναι και κρατάνε το ζώο παραπάνω απ'όσο πρέπει για να σου τρώνε λεφτά'' και πολλές φορές το ζώο αφήνεται να υποφέρει. Αυτές είναι από τις αντιλήψεις που ακούω συνεχώς. Εσάς ποια είναι η δική σας άποψη; Προσωπικά, θέλω να ασχοληθώ με την κτηνιατρική. Γνωρίζω ότι ένα ζώο, έχει αρκετά έξοδα, όσον αφορά την τροφή, εμβόλια και πιθανόν το γιατρό του όποτε το χρειαστεί (κάποια εγχείρηση, κάποια εξέταση). Βέβαια πολλοί με έχουν ρωτήσει, ''αν έβλεπες ένα παιδί και ένα σκυλί να πεινάνε, ποιο θα τάιζες;'' Φυσικά το παιδί είπα και αν προλάβαινα εννοείται και το ζώο. Γενικά γιατί να υπάρχουν αυτές οι αντιλήψεις; Ευτυχώς υπάρχουν και οι ζωόφιλοι αλλά με ενοχλεί η άποψη ''είναι ζώο και όχι άνθρωπος''.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 12:30, 10-08-13:

Εγω φιλη μου να σου πω την αληθεια εχω τσακωθει με το ανθρωπινο ειδος εδω και χρονια. Τα ζωα για εμενα ειναι η οικογενεια μου,οι φιλοι μου,το στηριγμα μου. Οποτε δεν θα ημουν καθολου αντικειμενικη αν ανελυα την αποψη "ζωο ειναι οχι ανθρωπος."
Τα ακουω καθημερινα αλλα απο το ενα αυτι μπαινουν απο το αλλο βγαινουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

lovekittens (ειρηνη)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη lovekittens
H ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.

H lovekittens έγραψε στις 15:19, 10-08-13:

Δεν υπαρχει λογος να ρωτας τον οποιονδηποτε ποια ειναι η αποψη του στο θεμα του αν θα γινεις κτηνιατρος..Θα σου πω μια μαρτυρία μιας φιλης κτηνιατρου:Οταν ρωταγανε στην σχολη στο ετος που δινουν τις κατευθυνσεις στον παθολογο σηκωσαν πολλοι τα χερια να δηλωσουν την συμμετοχη στον οδοντιατρο οφθαλμιατρο κτλπ σηκωναν οι υπολοιποι .Οταν ρωτησε για κτηνιατρος ποιος ειναι σηκωσαν μονο 3!Γι αυτο λοιπον σ λ οποιον σου βαζει το διλημμα ανθρωπος η ζωο ρωτα τον κ εσυ αυτα τα ζωα ποιος θα τα φροντιζει;;Οσο για το δευτερο που πες αν τα "κρατανε" αρρωστα αυτο ποιος σου πε οτι δεν το κανουν κ σε ανθρωπο;;ειτε απο λαθος διαγνωση ειτε απο βαρεμαρα ειτε απλα γιατι εγιναν γιατροί για τα λεφτα κ οχι για να σωζουν ζωες...Αρα αν αγαπας τα ζωα κ μπορείς να γινεις.γιατρος θα ναι οτι καλυτερο για τον εαυτό σου, γιατι το επαγγελμα μας ειναι η μιση απ την ζωη μαςς,κ για εκεινα γιατι οπως δεν υπαρχουν πολλοί κ καλοι γιατροι ανθρωπων ετσι δεν υπαρχουν κ ζωων

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 13:14, 12-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από pinkheart
Βέβαια πολλοί με έχουν ρωτήσει, ''αν έβλεπες ένα παιδί και ένα σκυλί να πεινάνε, ποιο θα τάιζες;''
"Θα μοίραζα το φαγητό στα δύο" Αυτό θα απαντούσα. Αν το παιδί έχει μάνα και πατέρα πίσω του και συγγενείς κτλ που μιλάνε την ίδια γλώσσα μαζί μου, την ανθρώπινη γλώσσα, δεν σημαίνει ότι αξίζει περισσότερο από ένα άλλο είδος απλούστατα επειδή το άλλο είδος δεν μιλάει τη γλώσσα μου και δεν έχει συγγενείς πίσω του. Αν ο άνθρωπος είχε την αλαζονεία να κάνει κατάχρηση του πλανήτη μας απλούστατα επειδή μπορεί, δεν πάει να πει πως έπραξε σωστά. Όποιος ζει και αναπνέει, πονά, πεινά, διψά κι έχει ανάγκη από αγάπη, έχει ανάγκη από αγάπη τελεία και παύλα. Η απόφαση πίσω από την αγάπη δεν θα πρέπει να υφίστατο καν. Αυτή την απόφαση την τοποθέτησε εκεί ο άνθρωπος για το δικό του καθαρά συμφέρον.
Η αγάπη για ένα πλάσμα που πεινά δεν είναι απόφαση.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

selefa

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη selefa
H selefa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

H selefa έγραψε στις 13:53, 12-08-13:

Μμμμ δύσκολη ερώτηση. Γενικά πιστεύω ότι η φύση υπερέχει όλων μας. Είμαστε πάνω στον πλανήτη σχετικά πολύ λίγο διάστημα και όπως εξαλείφθηκαν κάποια άλλα ζώα έτσι και εμείς (αν δε μεταναστεύσουμε σε άλλο πλανήτη). Η φύση θα βρει τον δρόμο της και είναι λάθος να πιστεύουμε ότι υπερέχουμε. Η γη και ίσως η εξέλιξη των ζώων και των ανθρώπων θα συνεχίσουν να υπάρχουν. Δε πιστεύω ότι είμαστε ανώτερα από αυτά ή κάτι τέτοιο, αλλά πιστεύω ότι έχει να κάνει με το είδος. Οπότε είναι λογικό να θέλουμε να προστατεύσουμε πρώτα το είδος μας και μετά κάτι που ανήκει σε άλλο είδος.

Τώρα συγκεκριμένα για τα ζώα (γάτες, σκύλοι) πιστεύω ότι ζουν πολύ καλύτερα από τους ανθρώπους και συγκεκριμένα τα παιδιά. Υπάρχουν πολοί φιλόζωοι αλλά υπάρχει διαφορά ανάμεσα στον φιλόζωο και στον ζωολάτρη. Τι γίνεται όμως με τη φιλοανθρωπιά; Υπάρχουν πολλά παιδιά που πεινάνε ή που είναι στα ορφανοτροφεία και δε κάνουμε κάτι για αυτά. Ξέρετε ότι υπάρχουν προγράμματα ωστέ ένα ορφανό παιδί να έρχετε στο σπίτι σας κάθε σαββατοκύριακο (φυσικά αφού θα γίνουν οι αρμόδιες έρευνες) για να νιώθει ότι ανήκει σε οικογένεια ότι κάποιος το κοιτάει και είναι εκεί έστω και για λίγες ώρες και εσεις μπορείτε να το επισκέφτεστε σε γιορτές χωρίς απαραίτητα να το υιοθετήσετε; Δε στοιχίζει χρήματα αυτό απλά λίγο χρόνο και σημασία. Κανένας όμως δε το κάνει, γιατί το θεωρεί μπελά και κοιτάει αλλού.
Αντίθετα στην υιοθεσία γάτας-σκύλου γίνεται διαμάχη και είναι έτοιμοι όλοι να ανάψουν πυρές.

Εγώ έχω δυο γατιά και πίστεψέ με κατάλαβαίνω την έκφραση "εδω δεν έχει να φάει παίρνει γατί".
Το 2ο όσο και αν είναι γλυκούλικο και τρελιάρικο δεν ήθελα να το κρατήσω (το είχα βρε σε πιο μικρή ηλικία και ήταν πολύ ταλαιπωρημένο), αλλά αναγκάστικα γιατί δε βρήκα κάποιον να μπορεί να το πάρει και δεν ήθελα να το πετάξω ξανά στο δρόμο από όπου το μάζεψα.
Και πώς κατέληξα; Δεν μπορώ να τα βγάλω πέρα φεύγουν διπλάσια χρήματα στο φαγητό και δεν μπορώ να παρέχω σε εκείνα αλλά ούτε και σε εκείνα ούτε και σε μένα την ιατρική περίθαλψη που χρειάζεται.

Όσο για την έκφραση ζώο είναι όχι άνθρωπος σε πληροφορώ από πολλούς έχω ακούσει και το άλλο "σε ορφανοτροφείο είναι ας δώσουν σημασιά εκείνοι και οχι εσύ" ή "ας μη το εγκατέλειπαν οι δικοί του". Οπότε τέτοια λέγονται κυριώς από ανθρώπους που τους νοιάζει αποκλειστικά και μόνο ο εαυτός τους και ίσως και η οικογένεια τους. Το να κοιτάξεις πρώτα τον άνθρωπο και μετά το ζώο το καταλαβαίνω, αλλά τέτοιοι χαρακτηρισμοί δείχνουν ότι ούτε το ζώο θα προσέξουν αλλά ούτε και τον άνθρωπο.

Όπως και να έχει εσένα δε χρειάζεται να σε νοιάζει η γνώμη των άλλων κτηνιάτρων ή και των ανθρώπων για το πώς βλέπουν τα ζώα.
Εσύ αν έχεις θέληση μπορείς να γίνει αυτό που θέλεις να γίνεις χωρίς να σε επηρεάσει κανένας.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 22:54, 02-11-18:

Καλησπέρα. Η δουλειά μου είναι δάσκαλος και τυχαίνει να είμαι διευθυντής σε κάποια σχολική μονάδα. Επειδή υπάρχει χώρος, τα'ί'ζω τα αδεσποτάκια. Επίσης έχω διαμορφώσει ένα χώρο για να μπορούν να βρίσκουν καταφύγιο το χειμώνα. Αυτές τις μέρες έγινα αντικείμενο καθαρής επίθεσης,αν όχι ευθείας, από συνάδελφο. Τα επιχειρήματα είναι βασικά δύο. Το πρώτο, και φανερό,είναι η υγιεινή του σχολείου. Το δεύτερο,αλλά στα παρασκήνια,...Εδώ παιδιά υποσιτίζονται, γάτες τα'ί'ζουμε; Στο σύλλογο που είχαμε ήμουν σαφής... Ο δάσκαλος οφείλει να είναι παράδειγμα με τη στάση ζωής. Και η φιλοζωία είναι πολιτισμός.Επίσης ότι την τροφή την πληρώνω από την τσέπη μου. Και ρώτησα ευθέως την συγκεκριμένη κυρία...ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΟΠΤΕΣΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΦΤΩΧΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΔΙΑΘΕΣΑΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΣΑΣ;Και απάντησε...Εγώ δεν παίρνω επίδομα διευθυντή.Και ανταπάντησα...Εγώ παίρνω επίδομα θέσης λόγω προσόντων... Και όταν εγώ σπούδαζα δούλευα και στην οικοδομή.Το ίδιο έκανα και στο μεταπτυχιακό μου. Και ο καθένας τα λεφτά του τα κάνει ότι θέλει. Εγώ τα κάνω κροκέτες για αδέσποτα, αυτά τα πλασματάκια ενός κατώτερου θεού.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:54, 03-11-18:

Πολύ σωστός Ορέστη και μπράβο σου!
Τέτοιου είδους άτομα οφείλουμε- όχι μόνο για τη συνείδησή μας, αλλά και για τους εκκολαπτόμενους νέους ανθρώπους που παίρνουν παραδείγματα- να τους βάζουμε στη θέση τους.
Βέβαια η επίθεση από τη συγκεκριμένη (συνάδελφος, αν κατάλαβα καλά), κατά την ταπεινή μου άποψη είχε βάση άλλη αιτία και βρήκε αφορμή για επίθεση τη σίτιση των αδέσποτων.

'Οπως και να'χει, οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) που φέρνουν τέτοια επιχειρήματα επικαλούμενοι "τα παιδάκια που πεινάνε", ούτε και φιλάνθρωποι αποδεικνύονται τελικά.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 18:50, 03-11-18:

Ευχαριστώ για τα καλά σου(αν και υπερβολικά) λόγια.Αυτό που με πικραίνει είναι η επιδερμικότητα που χαρακτηρίζει τους περισσότερους. Και η τάση να μπερδεύουν άσχετα πράγματα και αυτό να το θεωρούν επιχειρηματολογία.Τι σχέση έχουν τα παιδιά,τα γατιά και το επίδομα διευθυντή;Επίσης πως έτσι αβασάνιστα επικαλείται κάποιος θέμα δημόσιας υγείας.Κι όλα αυτά για δύο μπολ με φαγητό και νερό και δυο κουβέρτες σε ένα μικρό σκέπαστρο.Κουβέρτες που τις αλλάζω και τις πλένω.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,833 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:59, 03-11-18:

Όχι καλέ μου Ορέστη, καθόλου υπερβολικά, αφού ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.
Υπερβολικό είναι το πείσμα ορισμένων άσχετων με στρεβλές γνώσεις, να επιμένουν στην αποψή τους και να γίνονται από γελοίοι ως επικίνδυνοι, όπως η εν λόγω κυρία.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:24, 03-11-18:

Υπάρχει στη δουλειά που κάνω μια κακώς(κάκιστα) εννοούμενη συναδελφικότητα. Του στυλ...συνάδερφος είναι,ας κάνω τα στραβά μάτια.Επίσης το πολυφορεμένο κλισεδάκι <<πόσο δύσκολη δουλειά κάνουμε>>. Εγώ που δούλεψα στα χωράφια 15 ώρες από όταν με θυμάμαι και στην οικοδομή από φοιτητής, λέω το εξής...Δεν κάνουμε δύσκολη δουλειά. Κάνουμε υπεύθυνη και πρέπει να είμαστε παραδείγματα. Παραδείγματα για τα παιδιά που μας εμπιστεύονται. Για τα παιδιά και τους γονείς.Αν δε δείξουμε εμείς στα παιδιά το δρόμο του αλτρουισμού, της συμπόνιας,της φιλοζωίας,της περιβαλλοντολογικής ευαισθησίας, ποιος θα το κάνει;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους