Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,550 εγγεγραμμένα μέλη και 718,854 μηνύματα σε 22,715 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 521 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και διακοπές

sophiak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophiak
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O sophiak έγραψε στις 09:44, 19-12-06:

Στις 30 φεύγω για Θεσσαλονίκη μέχρι τις 7/01. Δεν μπορώ να πάρω την φρου φρου μου μαζί και έχω ένα δίλλημμα: Να την αφήσω σπίτι και να πηγαίνει ο πατέρας μου να την ταίζει και να κάθεται λιγάκι μαζί της ή να την πάω στον αδερφό μου να έχει παρεούλα όλη μέρα...Μήπως αν την μεταφέρω ξεβολευτεί? Αλλά πάλι τόσες ώρες μόνη της θα φρικάρει...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sofiagal

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη sofiagal
H sofiagal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΚΑΜΙΑ ΔΕΚΑΡΙΑ έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 526 μηνύματα.

H sofiagal έγραψε στις 09:49, 19-12-06:

sophiak το καλύτερο θα ήταν να μετακομίσει ο αδερφός σου για λίγες μέρες σπίτι σου , αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό.Αυτό κάνω και γω πλέον όταν είναι να φύγω, ώστε να μην αλλάξει χώρο το γατί και δυσκολευτεί να προσαρμοστεί.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

sophiak

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sophiak
. Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O sophiak έγραψε στις 10:01, 19-12-06:

Δυστηχώς δεν γίνεται να μετακομίσει το αδέρφι σπίτι. Είναι ανάπηρος και το σπίτι μου δεν είναι όσο προσβάσιμο είναι το δικό του....

Παράθεση

Mika

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mika
H Mika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 646 μηνύματα.

H Mika έγραψε στις 10:04, 19-12-06:

Εγω νομιζω πως αν πηγαινει το πατερας σου καθε μερα και περναει λιγη ωρα στο σπιτι ειναι καλυτερο απο το να την ξεσπιτωσεις την φρου φρου σου.

Παράθεση

aspasiapef

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aspasiapef
H aspasiapef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (ΣΠΙΤΙ ΚΑΜΙΑ, ΤΑΪΖΩ ΟΜΩΣ Τ'ΑΔΕΣΠΟΤΑ ΤΙΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ.ΑΥΤΟ ΜΕΤΡΑΕΙ? έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 3,411 μηνύματα.

H aspasiapef έγραψε στις 10:33, 19-12-06:

Συμφωνώ κι εγώ ότι είναι καλύτερα να πηγαίνει ο πατέρας σου και να κάθεται με τη φρου φρου καμια ωρα κάθε μέρα από το να ξεσπιτωθεί. Και στο χώρο της θα είναι και με γνώριμο πρόσωπο. Θα είναι σαν να λείπεις πολλές ώρες στη δουλεια...

Παράθεση

anabou

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη anabou
H anabou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2,366 μηνύματα.

H anabou έγραψε στις 13:31, 19-12-06:

Κι εγώ συμφωνώ με το να πηγαίνει καποιος να την ταΐζει και να της κάνει λίγο παρέα. Το να μεταφερθεί κάπου αλλού κι εσύ να μην είσαι μαζί της θα κάνει δύσκολα τα πράγματα. Με τον Σάκη αυτό έχω κάνει και έχει πιάσει.

Παράθεση

georgia-odysseas

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη georgia-odysseas
H georgia-odysseas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 253 μηνύματα.

H georgia-odysseas έγραψε στις 15:53, 19-12-06:

καλυτερα στον χωρο της αλλωστε δε θα λειψεις πολυ εγω οταν ερχομαι Ελλαδα ειναι μονος του σχεδον 2 μηνες αλλα ειναι στον χωρο του και οχι κλεισμενος σε κλουβι .....και θα πηγαινει δικος σου ανθρωπος να το προσεχει

Παράθεση

nena

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη nena
H nena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5-6 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,679 μηνύματα.

H nena έγραψε στις 16:57, 19-12-06:

Η αλήθεια είναι ότι παντού λένε το ίδιο πράγμα. ότι στο γάτο δε λείπουν οι ανθρώποι όσο ο χώρος του. Το καλοκαίρι όμως που φύγαμε για διακοπές και είχαμε κανονίσει να τον αφήσουμε σπίτι και να τον ταίζει ένας φίλος, την ώρα που ήταν να φύγουμε και τον σκέφτηκα δέκα μέρες μόνο του σε ένα άδειο σπίτι κάτι μου ήρθε και στη στιγμή τα ξανάφτιαξα με τη μάμα μου που είχα τσακωθεί και της τον πήγα σπίτι. Βέβαια απο μικρό τον αφήναμε μια μέρα ή δύο στους γονείς μου και είχε συμφιλιωθεί και με το χώρο και μαζί τους, μέχρι και συνήθειες είχε αποκτήσει.Π.χ. τα βράδυα κοιμάται στη τουλέττα της μαμάς μου στη κρεβατοκάμαρα πάνω σε μια χρησιμοποιημένη πάντα φανέλα του πατέρα μου και κατα τις 6:οο το πρωί ,αφού ξυπνήσει το μπαμπά μου για να πάνε μαζί στην άμμο του στη κουζίνα, συνεχίζει τον ύπνο του στη καρέκλα της κουζίνας, πάντα την ίδια και άλλα τέτοια κουφά. Βέβαια περνάει και ως πασάς και ίσως αυτό βοηθάει, αλλά δε νομίζω ότι του λείπουμε και ιδιαίτερα, εκτός απο μένα που δεν ξέρω εάν του λείπω, αλλά κάνει πάντα γύρω στη βδομάδα να μου μιλήσει, ούτε καν με κοιτάει το τσογλάνι.
Το σημαντικό είναι λοιπόν, νομίζω έστω, που εσύ θα νοιώσεις ότι είναι ασφαλής και περνάει καλά, έτσι ώστε να μην έχεις την έγνοια του, τα άλλα θα έρθουν μόνα τους πιστεύω. ,

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

χριστινα

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη χριστινα
H χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (πολλές για να μετρηθούν!! έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 2,833 μηνύματα.

H χριστινα έγραψε στις 19:42, 19-12-06:

Προσωπικά στέλνω τη μητέρα μου πρωί βράδυ να καθήσει μαζί τους και να τα ταίσει και έχω το φώς και την τν μόνιμα ανοιχτά. αλλά το μεγαλύτερο διαστημα που έχω λείψει ειναι 6 μέρες. Βασικά αυτό που είπε η Νερίνα είναι σωστό. Το θέμα ειναι να εισαι καλά εσύ και να αισθάνεσαι πως παρέχεις την μέγιστη προστασία και φροντίδα κατα την απουσία σου

Παράθεση

eleni999

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη eleni999
H eleni999 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 767 μηνύματα.

H eleni999 έγραψε στις 13:15, 14-02-10:

Θελω μια βοηθεια !!!Θα παω μια εκδρομη και λειψω 5 μερες ,φευγω πεμπτη μεσημερη και γυριζω τριτη απογευμα ,και δεν ξερω τι να κανω με την Μαρι μου .Ν ατην αφησω στο σπιτι με φαγητο και νερακι και να πω σε μια φιλη μου να ερθει 1-2 φορες να δεαν ολα ειναι καλα?Να την παρει η μαμα μου φευγοντας εχει ερθει να με δει?Αλλα αν την παρει τωρα εγω θα την ξαναφω το Πασχα δεν μπορει αν ξαναερθει μολις γυρισω ουτε εγω να παω μονο και μονο για την παρω.Και η αληθεια ειναι οτι δεν εχω και πολλυ εμπιστοσυνη τους γονεις μου θα την προσεχουν αλλα οχι οπως εγω Η αν την παω σε ενα ξενοδοχειο για ζωακια αλλα και παλι δεν ξερω αν με βολευει και οικονιμικα και την προσεχουν την φροντιζουν καλα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Kat_

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kat_
H Kat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (απειρες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 322 μηνύματα.

H Kat_ έγραψε στις 13:46, 14-02-10:

Οι γατουλες δεν αγαπουν τις μετακινησεις οποτε καλυτερα να την αφηνες σπιτι σου και να ερχεται καποιος να την επιβλεπει στο να αλλαζει την αμμο, νερακι, φαγητο...και αν γινεται να της κανει και λιγο παρεουλα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CoffeeBlack

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CoffeeBlack
H CoffeeBlack αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 215 μηνύματα.

H CoffeeBlack έγραψε στις 20:36, 15-02-10:

Πριν χρόνια, όταν είχαμε μόνο μια γάτα, λόγω καλοκαιρινών διακοπών, αφήσαμε τον Ρουντάκο μόνο του για 2 βδομάδες. Μέρα παρά μέρα περνούσε η θεία μου να τον δει, να βάλει φαγητό, νερό, άμμο κτλ. Δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα, γυρίσαμε και τον βρήκαμε όπως τον αφήσαμε (ok παραδέχομαι πωε είχε πάρει λίγα κιλάκια!)!

Πιστεύω πως η αλλαγή περιβάλλοντος (είτε πάει σπίτι με τη μαμά σου, είτε σε ξενοδοχείο ζώων) θα της κακοφανεί περισσότερο από το να μείνει μόνη. Απλά φρόντισε να την ελέγχει άτομο που εμπιστεύεσαι!!!

Παράθεση

Όλγα18774 (Bijoux)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Όλγα18774
H Bijoux αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 599 μηνύματα.

H Όλγα18774 Μπιζού Μαυρομουστακάκη έγραψε στις 15:03, 18-02-10:

Και εγώ αυτό σκέφτομαι....η πρώτη φορά που άφησα μόνη της την ψιψινέλ μου ήταν το 3μερο της καθαρής Δευτέρας, πήγαινε η μαμά μου κ την πρόσεχε και την κανάκευε και το βράδυ της Δευτέρας γυρίσαμε.Είχε κάνει μαμουνιές που δεν μπορώ να περιγράψω ...Μας έκανε παραπονάκια και εκείνο το βράδυ κοιμήθηκε μαζί μας με την πατούσα της μονίμως κάπου πάνω στο δέρμα μου.Αφού όταν άλλαζα πλευρό ερχόταν και αυτή κοντά για να με ακουμπάει....Το γλυκό μου όλο εκείνο το βράδυ ούτε μια σκανταλιά.....Εννοείται πως από την επομένη έγινε πάλι η παλιά Μπιζού.................................

Παράθεση

Ιορδάνης16190

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ιορδάνης16190
Ο Ιορδάνης16190 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Ιορδάνης16190 έγραψε στις 21:19, 19-07-10:

Παιδια θα λοιπω το παρασκευοσαββατοκυριακο με την οικογενεια μου και διστυχως η γατουλα μας δεν μπορει να ερθει μαζι μας και κανενας δεν θα εχει την δινατοτητα να πηγενει να την βλεπει και να την φροντισει αθτεσ τις μερεσ. Για τουαλετα βρικα λυσει πειρα 2 κοθτεσ τις μονοσα ετσι οστε αν κανει τσισα τησ να μην μουσκεψει αλλα για φαγητο δεν εχω λυσει τη μπορω να κανω ωστε να εχει αρκετο φαγητακι και ωερακι για τησ 3μερες το μωρο μας?
ευχαριστω ιορδανης

Παράθεση

chryssa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη chryssa
H chryssa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Αρκετές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 2,881 μηνύματα.

H chryssa Ε έγραψε στις 14:10, 20-07-10:

Αφού είναι μόνο για τρεις ημέρες, θα αφήσεις 1-2 ταψάκια με κροκέτες που δεν χαλάνε να φάει με την ψυχή της! Για το νερό, υπάρχουν κάτι μεγάλες ποτίστρες που χωράνε αρκετό (πουλάνε και στα τζάμπο νομίζω) και αν τις στερεώσεις καλά δεν θα κινδυνεψει να ξεμείνει. Βάλε και κανένα βαρύ μπολ (πήλινο ή κάτι τέτοιο που να μην μπορεί να ανατραπεί) και ο Θεός μαζί σας.
Επισης καλό θα ήταν να αφήσεις ανοιχτά κάποιες πόρτες (μόνο το τζάμι όμως) ώστε να παίρνει αέρα το σπίτι, χωρίς να κινδυνεύει η γατούλα να φύγει.

Για τις ποτίστρες κυρίως, καλό θα ήταν να τις προμηθευτείς εγκαίρως για να κάνεις πρόβα, να δεις πώς θα τις βάλεις κλπ, μην περιμένεις τελευταία στιγμή γιατί κάτι μπορεί να πάει στραβά όσο λείπεις και είναι κρίμα να μην έχει νεράκι με τέτοια ζέστη.

Παράθεση

tinkerbell21 (Χαρά)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tinkerbell21
H Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H tinkerbell21 έγραψε στις 14:29, 27-10-10:

Καλησπέρα,

έχω τη γατούλα μου εδώ και 1,5 χρόνο. από τότε που την πήρα δεν έφυγα διακοπές αλλά λέω αυτά τα χριστούγεννα να φύγω για καμιά βδομάδα. δυστυχώς όμως δεν μπορώ να την πάρω μαζί μου και δεδομένου ότι είναι πολύ δεμένη μαζί μου ανησυχώ που θα την αφήσω. Υπάρχουν δύο εναλλακτικές: ή θα μείνει εδώ στο σπίτι όπου θα έρχεται κάθε μέρα άνθρωπος για να της αλλάζει άμμο και να αφήνει φαγητό και νερό (αλλά που δυστυχώς δεν θα μένει για παρέα και παιχνίδι) ή θα φιλοξενηθεί από τον κτηνίατρο σε ειδικό κλουβάκι. τι με συμβουλεύετε? είναι πολύ ευαίσθητη και δεν θέλω να γυρίσω και να τη βρω στεναχωρημένη...(ελπίζω να μην θεωρείτε ότι υπερβάλλω... )

ευχαριστώ

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:38, 27-10-10:

Καλησπερα. σιγουρα θα ειναι απειρως καλυτερα στο σπιτι της,που ειναι ο δικος της χωρος...σε καμμια περιπτωση μην την πας στο κτηνιατρο,σε κλουβι. Και εγω σπιτι τα αφηνω..βεβαια θα μου πεις,ότι ειναι 2..και εχουν παρεουλα το ενα το αλλο.Ομως και πριν παρω τη 2η γατα μου,μονο του τον αφηνα τον μπουκακο μου..και μια χαρα ηταν οταν γυριζα.Οπως καταλαβαινεις δεν μπορει να συγκριθει το σπιτι σας,με το να ειναι σε κλουβι..Το κλουβι ειναι οτι χειροτερο για μια γατα,απλα επιβαλλεται σε περιπτωσεις τραυματισμου,αναγκαστικα,οταν ειναι τραυματισμενη και δεν κανει να κουνηθει...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

tinkerbell21 (Χαρά)

Νεοφερμένος

H Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 29 μηνύματα.

H tinkerbell21 έγραψε στις 15:03, 27-10-10:

το ξέρω το σκεφτόμουν απλώς επειδή εκεί θα είναι στον κτηνίατρο και θα έχει και άλλες γάτες εκεί κοντά (όχι ότι συμπαθεί και πολύ τον κτηνίατρο βέβαια.... ). πιστεύεις ότι θα είναι καλά όταν γυρίσω? φοβάμαι μην μου είναι στεναχωρήμένη και έχουμε άλλα μετά....

Παράθεση

mary-babis

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη mary-babis
H mary-babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 537 μηνύματα.

H mary-babis έγραψε στις 15:16, 27-10-10:

Καλησπερα!Να αφησεις την γατουλα σε καποιο δικο σου προσωπο δεν γινεται;Εγω οταν φευγω δικοπες τον αφηνω στην μαμα μου και στην αδερφη μου.

Παράθεση

tinkerbell21 (Χαρά)

Νεοφερμένος

H tinkerbell21 έγραψε στις 16:00, 27-10-10:

δυστυχώς.... εξάλλου δεν θέλω να της αλλάξω και σπίτι και ανθρώπους. άσε που οι δικοί μου λόγω αλλεργίας στις γάτες δεν θα την θέλουν σπίτι. ε δεν θέλω και να κακοπεράσει!! συνήθως (για μια δυο μέρες) την αφήνω σε μια φίλη που έχει και άλλα γατάκια και είναι καλά αλλά και αυτή θα φύγει διακοπές τα χριστούγεννα

Παράθεση

youla

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη youla
H youla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Ιωνία (Αττική). Έχει γράψει 390 μηνύματα.

H youla GATO έγραψε στις 16:02, 27-10-10:

Καλέ στο σπίτι άφησέ την. Μπορείς να της πάρεις κάτι ειδικά μεγάλα δοχεία για τροφή και νερό και δε θα χρειαστεί να ανησυχείς ούτε για το φαγητό. Οσο για την άμμο άμα της βάλεις δυο αμμολεκάνες (και οι απλές λεκάνες για τα ρούχα κάνουν τη δουλειά τους) δε θα χρειαστεί ούτε άτομο να φέρεις.Εννοείται όχι σε κλουβί αλλά ούτε και σε άλλο σπίτι γνωστών σου. Το πολύ πολύ άφησε το ράδιο ανοιχτό σε χαμηλή ένταση. Μην ανησυχείς καθόλου γι'αυτό. Απλά θα βαρεθεί λίγο, τίποτε άλλο. Αν την πας αλλού θα τη στρεσσάρεις χωρίς λόγο

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Andrianna (Οντίλ μου)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Andrianna
H Οντίλ μου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (Πάνω από 10 σίγουρα... έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Andrianna έγραψε στις 03:15, 04-03-11:

Τι κάνετε; Λοιπόν σε δύο μερούλες θα φύγω για ένα σαββατοκύριακο και επειδή δεν έχω ψάξει πολύ το θέμα με τα τρένα και τον προαστειακό έτσι ώστε να μπορέσω να πάρω και την γατούλα μου θα πρέπει να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ΄. Θα μπορούσα φυσικά να την πάρω μαζί μου και να ρωτήσω τον οδηγό και αν μου πει όχι να τον πιέσω όμως επειδή με ξέρω είμαι σίγουρη ότι αν αρχίζει να φωνάζει και τα γνωστά (ελληνάρες οδηγοί) εγώ θα αρχίσω να τρέχω με κλάμματα προς τα ταξί(την οντίλ δεν την βάζω στις αποσκευές με ΤΙΠΟΤΑ! Ειναι μια σταλια μωρε!). Γιαυτό λοιπόν επειδή δεν μπορώ να αντέξω καυγάδες και βλακείες σκέφτηκα να την αφήσω εδώ στο διαμέρισμα μέχρι να γυρίσω. Υπάρχει πρόβλημα αν την αφήσω εδώ; Σκέφτομαι ότι είναι μόνο για ένα σαββατοκύριακο. Εσείς τι λέτε; Με άφθονη τροφή και νερό φυσικά σε πολλές γωνιές του σπιτιού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

stagonitsaa (Εύα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stagonitsaa
H Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Εκτός απο τα δυό μου βιρμανάκια,όλες οι αδέσποτες γατούλες της γειτονιάς..... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 173 μηνύματα.

H stagonitsaa έγραψε στις 03:24, 04-03-11:

Αρχική Δημοσίευση από Andrianna
Τι κάνετε; Λοιπόν σε δύο μερούλες θα φύγω για ένα σαββατοκύριακο και επειδή δεν έχω ψάξει πολύ το θέμα με τα τρένα και τον προαστειακό έτσι ώστε να μπορέσω να πάρω και την γατούλα μου θα πρέπει να ταξιδέψω με ΚΤΕΛ΄. Θα μπορούσα φυσικά να την πάρω μαζί μου και να ρωτήσω τον οδηγό και αν μου πει όχι να τον πιέσω όμως επειδή με ξέρω είμαι σίγουρη ότι αν αρχίζει να φωνάζει και τα γνωστά (ελληνάρες οδηγοί) εγώ θα αρχίσω να τρέχω με κλάμματα προς τα ταξί(την οντίλ δεν την βάζω στις αποσκευές με ΤΙΠΟΤΑ! Ειναι μια σταλια μωρε!). Γιαυτό λοιπόν επειδή δεν μπορώ να αντέξω καυγάδες και βλακείες σκέφτηκα να την αφήσω εδώ στο διαμέρισμα μέχρι να γυρίσω. Υπάρχει πρόβλημα αν την αφήσω εδώ; Σκέφτομαι ότι είναι μόνο για ένα σαββατοκύριακο. Εσείς τι λέτε; Με άφθονη τροφή και νερό φυσικά σε πολλές γωνιές του σπιτιού.
Αν είναι μόνο για δύο μέρες, δεν υπάρχει πρόβλημα,απλώς φρόντισε να αφήσεις αρκετή τροφή και το κυριότερο,τα μπώλ του νερού να είναι απο εκείνα που δεν αναποδογυρίζουν,ώστε να είσαι σίγουρη, πως δε θα ξεμείνει απο νερό.
Άν θές,άσε και ένα δικό σου φορεμένο ρούχο, στο σημείο που συνηθίζει να κάθεται συχνότερα,για να έχει έντονη τη μυρωδιά σου στο χώρο,ώστε να μή νομίζει οτι το εγκατέλειψες και όλα καλά

Αφού θα λείψεις για δύο μόνο μέρες θα ήταν ταλαιπωρία για το γατάκι, να το τρέχεις απο δώ και απο κεί και να του αλλάζεις περιβάλλον.

Ότι κι αν αποφασίσεις να κάνεις τελικά,καλά να περάσεις

Y:Γ:Καταπληκτικό το όνομα που έχεις δώσει στο γατούλι σου,ασυνήθιστο,αλλά και το γατουλίνι σου, πολύ χαριτωμένο,μια ζωγραφιά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stagonitsaa : 04-03-11 στις 03:36.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,557 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:16, 04-03-11:

Καλημερα.Σιγουρα ειναι πολυ καλυτερα να την αφησεις σπιτι.Εγω σκεψου οτι τα αφηνω για μια βδομαδα(το ανωτερο βεβαια).Αφθονη τροφη(εγω τους αφηνω μια ολοκληρη συσκευασια..και νερο οχι μονο σε ενα πιατακι...και οπως ειπε και η Ευα,να μην μπορει να το αναποδογυρισει.Επισης καλο θα ειναι να απομακρυνεις αντικειμενα που σπαζουν.Εγω βγαζω και ολες τις μπριζες..και αφηνω μονο αυτη του ψυγειου.
Καλα να περασεις.

Παράθεση

YNL (Γιάννης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη YNL
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,071 μηνύματα.

O YNL της Χιονάτης του Κερατσινίου . έγραψε στις 10:25, 04-03-11:

Και το ραδιόφωνο σε πολυ χαμηλή ένταση.
Μη ανυσηχείς. Οι γάτες είναι αυτόνομες αν έχουν το φαί τους, το νερό, και το χώμα τους.

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 13:43, 04-03-11:

μην ανησυχείς για ενα σ/κ δν υπάρχει κανένα πρόβλημα ..
μόνο να αφήσεις μπόλικο νερό και τροφή!!

Παράθεση

flika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flika
H flika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H flika έγραψε στις 11:59, 05-04-11:

Γεια σας! Είμαι καινούργια και προσπαθώ να εξοικειωθώ με τη σελίδα. Έχω ένα μικρούλη γατάκι και θέλω να το πάρω μαζί μου το Πάσχα που θα φύγω με ΚΤΕΛ. Εννοείτε πως δε θέλω να το βάλω κάτω. Νόμιζα ότι γίνεται να το έχω πάνω μαζί μου χωρίς να ρωτήσω. Τελικά τι ισχύει; ( Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το ποδαράκι του που κουτσαίνει, που μπορώ; )

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 12:03, 05-04-11:

Εννοειται να τις αφησεις στο σπιτι με πολυ φαγητο και νερακια σε ολα τα σημεια του σπιτιου!

Παράθεση

3stela3 (στελλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη 3stela3
H στελλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (τρεις έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 178 μηνύματα.

H 3stela3 η εμμα!ειναι βασσιλισα και αγαπημενη! έγραψε στις 12:05, 05-04-11:

αν εχεις γατοφορο,μπορεις να τοχεις πανω στην αγκαλια σου.δεν ειμαι σιγουρη για κτελ,την φοιβη ομως την εχω μεταφερει με τραινο αθηνα ,χαλκιδα.κανεις δεν μου εκανε παρατηρηση.ουτε επιβατης,ουτε ελεγκτης.

Παράθεση

kounelaki

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη kounelaki
H kounelaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,269 μηνύματα.

H kounelaki <3 έγραψε στις 12:07, 05-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από flika
Γεια σας! Είμαι καινούργια και προσπαθώ να εξοικειωθώ με τη σελίδα. Έχω ένα μικρούλη γατάκι και θέλω να το πάρω μαζί μου το Πάσχα που θα φύγω με ΚΤΕΛ. Εννοείτε πως δε θέλω να το βάλω κάτω. Νόμιζα ότι γίνεται να το έχω πάνω μαζί μου χωρίς να ρωτήσω. Τελικά τι ισχύει; ( Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω κάτι για το ποδαράκι του που κουτσαίνει, που μπορώ; )
Γεια σου και καλως ηλθες στο σαιτ μας. Για τα Κτελ δεν ισχυει ουτε το ενα,ουτε το αλλο ξεκαθαρα. Αν ο οδηγος σου αρνηθει,δυσκολα θα βρεις το δικιο σου. Αποψη μου ειναι να πας πολυυυ νωριτερα στα Κτελ και να περιμενεις ωστε αν δεν σε παρει ο ενας οδηγος,ισως να σε παρει ο επομενος. Σε καμια περιπτωση μη βαλεις τη γατα στις αποσκευες. Εχουν συμβει περιστατικα ζωων που εχουν πεθανει και φανταζομαι δεν θελεις να ρισκαρεις με πιθανοτητες. Το αλλο που μπορεις να κανεις ειναι να παρεις τηλεφωνο στα Κτελ και να ρωτησεις απο πριν ωστε να σου πουνε ποιος οδηγος θα δεχτει να εχεις επανω το ζωακι και να κανονισεις να φυγεις με αυτον τον οδηγο.

Παράθεση

speri (Ειρήνη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη speri
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2,773 μηνύματα.

H speri Γουργούρι γουργούρι θα γίνω νιαούρι έγραψε στις 12:08, 05-04-11:

Αρχική Δημοσίευση από flika
Καταρχας να χαιρεσαι το γατουνι σου! Για τα κτελ δεν ειμαι σιγουρη να σου απαντησω...πολλα εχουν ακουστει ομως. Οσο για το προβλημα του μπορεις να στειλεις το ερωτημα σου εδω

Παράθεση

flika

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη flika
H flika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H flika έγραψε στις 12:13, 05-04-11:

Σας ευχαριστώ πολύ! Νόμιζα ότι έχουμε δικαίωμα να το πάρουμε πάνω. Πάλι καλά που ρωτησα

Παράθεση

tia (Tia)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη tia
H Tia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 6 γάτες (πάρα πολλές! έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 293 μηνύματα.

H tia έγραψε στις 19:34, 05-04-11:

για το κτελ είναι καθαρά θέμα του οδηγού...μια φίλη ήθελε να ταξιδέψει με το σκυλάκι της το οποίο φυσικα ήταν σε τσάντα μεταφοράς και ο ανόητος δεν την αφησε να ανέβει στο λεωφορειο... και της έκανε και ολόκληρη σκηνή...λες και έπρεπε να πάρει την άδεια του για το αν θα έχει σκυλο η όχι..!!!!!τι να πώ..δυστυχως ακόμη στην ελλάδα σε τέτοια θέματα έχουν κάτι αντιλήψεις..........
τελικά ήρθαν και την πήραν με αυτοκινητο διοτι άκρη δεν έβγαλε...

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KASSIANI
H KASSIANI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 22:33, 07-08-11:

Φίλοι μου γειά σας,
Θα φύγω για διακοπές και πραγματκά με ταλανίζει πολύ το θέμα της γατούλας μου! Δεν ξέρω τι να κάνω! Να την αφήσω στο σπίτι μου 2 εβδομάδες και να έρχεται η μητέρα μου καθημερινά και να την ταϊζει, καθαρίζει ακαθαρσίες κ.λπ. ή είναι προτιμότερο να την πάρω μαζί μου και να αλλάξει δύο τοποθεσίες, λαμβανομένου υπόψη ότι δεν είναι και πολύ καλό οι γατούλες να αλλάζουν περιβάλλοντα! Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;;;;;;;

Παράθεση

Bijoux (Δήμητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bijoux
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (δεκάδες έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,465 μηνύματα.

H Bijoux έγραψε στις 22:37, 07-08-11:

Αν υπάρχει κάποιος που θα την φροντίζει και θα περνάει χρόνο μαζί της, σίγουρα θα ήταν καλύτερα να παραμείνει σπίτι της!

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 23:35, 07-08-11:

Όσον αφορά τον χρόνο που θα διαθέσουν οι δικοί μου για την γατούλα μου, δεν είμαι και τόσο σίγουρη! Το πιο σίγουρο είναι ότι θα έρχονται μόνο για να της ρίξουν μια ματιά! Γι'αυτό περισσότερο είμαι σε δίλλημα! Πόσο άσχημο είναι αυτό για την γατούλα; Μέχρι πόσες μέρες μπορεί μα μείνει μία γάτα παντελώς μόνη της, δεδομένου ότι θα έχει αρκετό νερό και τροφή για αυτό το διάστημα!τρείς είναι πολλές;

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 23:37, 07-08-11:

Εγω τα αφηνω μεχρι μια εβομαδα.Παραπανω...αν ειναι μια γατα μονο..ειναι λιγο βαρυ.
Ομως..αν εκει που θα πας..ΔΕΝ εισαι σιγουρη για την ασφαλεια της γατας,δηλαδη δεν υπαρχουν σιτες,μπορει να σου φυγειν απο πορτες κια παραθυρα κλπ,εγω δεν θα το ρισκαρα.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη ρενακι 13
H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 00:44, 08-08-11:

ωραιο θεμα,με ενδιαφερει κι εμενα,αρχικα θα σου ελεγα να την ταιζει καποιος στο σπιτι σας,ναι θα βαρεθει,θα της λειπεις,αλλα θα ειναι ασφαλης εκει,και οι δυο βδομαδες δεν ειναι παρα πολυ.
εγω διακοπες κανω τον χειμωνα,τα χριστουγεννα συγκεκριμενα που ανεβαινουμε πειραια,εκει καθομαστε ενα μηνα περιπου,οσο δλδ κλεινουν τα σχολεια και κατι παραπανω,περνω τον γατο μαζι μου,κι αν θελουμε να παμε καπου για κανενα τριημερο τον αφηνω στη μαμα μου στον πειραια.
ομως φετος θα ειναι το δυσκολο για μενα.τα μωρα,που ως τοτε δε θα ναι μωρα,που θα τ αφησω?σκεφτηκα να τ αφησω,εδω και να πω σ εναν φιλο απεναντι,που εχει κι αυτος γατες να ερχεται να τις ταιζει και να μενουν στην αποθηκη με τη πορτα ανοιχτη,ομως φοβαμαι,ποιος μου λεει οτι με τον αερα δε θα κλεισει η αποθηκη και τα μωρα θα ειναι μες στο κρυο,δευτερον αν γεμησει με νερα η αποθηκη?τριτον τα γατακια τα μαθαινω και μεσα στο σπιτι πλεον,γιατι ολα χαιρουν ακρας υγειας,και ουτε διαρροιες εχουν,ουτε αλλες αρωστιες που ειχαν στην αρχη,τωρα που μιλαμε τα εχω εδω στον καναπε,αρα δεν τα εμπιστευομαι στην αυλη για εναν μηνα.τι να κανω?????ξερω αργουν τα χριστουγεννα,ομως πρεπει να βρω απο τωρα λυση,εχετε να προτεινετε κατι?

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 22:00, 08-08-11:

Βασικά, εγώ θα τα άφηνα μέσα στο σπιτι κανονικα μόνα τους και θα έδινα το κλειδί σε αυτόν τον φίλο, προκειμένου να έρχεται και να τα φρονίζει! Εγω εμπιστευομαι ανθρώπους άνετα και δεν θα το σκεφτόμουν και πολύ πολύ. Και όλα αυτά, για το καλυτερο συμφέρον των γατουνίων μου! Όχι αποθήκη! Αν δλδ. υπάρχει περίπτωση να συμβούν και όλα τα παραπάνω που ανέφερες. Διαφορετικά, ή θα τα πάρεις μαζί σου ή θα πρέπει να να φιλοξενιθούν σε κάποια ειδική πανσιόν για γατούλες! Όσον αφορά εμένα τώρα, λέω να την αφήσω σπίτι και να έρχεται η μαμά μου κάθε μέρα και να ρην φροντίζει γιατί εκεί που πάω ο κίνδυνος να μου φύγει είναι πολύ μεγάλος! Και θα ταλαιπωρηθεί φυσικά! Δεν το συζητώ! Να κάνω και μια άλλη ερώτηση; Άσχετη βέβαια! Με την καθαριότητα του σπιτιού τι κάνετε; Δλδ. με τις τρίχες! Είναι ανθυγιεινό το να ζεις με τρίχες; Εγώ επειδή είμαι μανιακή με την καθαριότητα καθαρίζω ναι μεν κάθε μέρα, αλλά όλο και κάποια τρίχα θα μου ξεφύγει! Και ειδικά πάνω στα σεντόνια, γιατί κοιμόμαστε μαζί! Γενικότερα υπάρχει μια παραφιλολογία γύρω από τις γάτες και δεν σας κρύβω ότι και γω ήμουν μία απο αυτές που πίστευε όλα αυτά τα άσχημα που ειπώνονται, μέχρι που μου την έφεραν δώρο και έπρεπε να ξορκίσω τους φόβους μου και να αποφασίσω να συνυπάρχω μαζί της! Περιττό να σας πω ότι αυτήν την στιγμή που σας γράφω η γατα μου έχει ξεσηκώσει την γειτονιά ολόκληρη, διότι είναι σε φάση οίστρου!!

Παράθεση

mulan

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mulan
H mulan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 365 μηνύματα.

H mulan έγραψε στις 00:18, 09-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από KASSIANI
Φίλοι μου γειά σας,
Θα φύγω για διακοπές και πραγματκά με ταλανίζει πολύ το θέμα της γατούλας μου! Δεν ξέρω τι να κάνω! Να την αφήσω στο σπίτι μου 2 εβδομάδες και να έρχεται η μητέρα μου καθημερινά και να την ταϊζει, καθαρίζει ακαθαρσίες κ.λπ. ή είναι προτιμότερο να την πάρω μαζί μου και να αλλάξει δύο τοποθεσίες, λαμβανομένου υπόψη ότι δεν είναι και πολύ καλό οι γατούλες να αλλάζουν περιβάλλοντα! Τι θα με συμβουλεύατε να κάνω;;;;;;;
χμμ... νομίζω πως εξαρτάται από τον προορισμό σου, το μεταφορικό μέσο, το χαρακτήρα της γάτας και το άτομο που θα την φροντίζει. Παίρνεις τα κατά και τα υπερ και αποφασίζεις. Ας πούμε εγώ μετακινούμαι Χριστούγεννα, Πάσχα, Καλοκαίρι για μια-δύο (το πολύ) βδομάδες και αφήνω την γάτα μου πάντα στο σπίτι. Πρώτον επειδή έχω δύο προορισμούς (όπως κι εσύ), δύο διαφορετικές πόλεις που πρέπει να επισκεπτώ. Δεύτερον και κυριότερο επειδή δεν έχω αυτοκίνητο και η γάτα μου θα πρέπει να μετακιννηθεί 3 φορές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα με τρένο ή (ακόμα χειρότερα) λεωφορείο. Επίσης η Mulan είναι αρκετά απροσάρμοστη και δεν συμπαθεί τους καινούριους ανθρώπους. Οπότε δίνω τα κλειδιά σε άτομο της εμπιστοσύνης, το οποίο έρχεται καθημερινά και τσεκάρει την κατάσταση. Αλλά και λίγες μέρες να μείνει εντελώς εντελώς μόνη της με τροφή και νερό δεν πειράζει. Είναι προτιμότερο αυτό από το να αντιμετωπίσει την ταλαιπωρία που προανέφερα. Βέβαια το μεταφορικό μέσο αλλάζει την κατάσταση. Αν οδηγούσα ίσως αποφάσιζα να την έπαιρνα μαζί.

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρένα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (τον πατσινο,την πατατινα,την τιτινα,τον καροτουλη,τον συλβεστρο,τον σαν,τη ματζικα... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτμος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,725 μηνύματα.

H ρενακι 13 έγραψε στις 01:12, 09-08-11:

αρχικα να σου πω οτι εδω στην πατμο,δεν εχουμε τα βασικα,ποσο μαλον πανσιον για ζωα,δευτερον εγω πολυ θα το ηθελα να παρω και τις 6 γατες στον πειραια,αλλα ο αντρας μου δε θελει με τιποτα,μονο τον μεγαλο θελει που τον περνουμε μαζι μας τοσα χρονια,τα μωρα γατακια,δεν τα εχουμε μονιμα μες στο σπιτι,το βραδυ μενουν αποθηκακι,την μερα αυλη,και οσο ειμαστε σπιτι μενουν και σπιτι μαζι μας,απλα οταν λειπω,επειδη δε θελω να χαθουν τα βαζω για μερικες ωρες στο αποθηκακι για δικο τους καλο.οσο για τις τριχες,ακομα τα μωρα δε μαδανε γιατι ειναι μωρα,τον μεγαλο τον χτενιζω καθε μερα εξω στην αυλη και χανει ενα μεγαλο μερος απο τριχες εξω,πολυ λιγες εχω σπιτι,κυριως στο στρωμα εκει που βαζω τα ποδια μου,εκει κοιμαται.ομως αυτο συμβαινει μονο το καλοκαιρι,γιατι απο σεπτεμβρη αρχιζει να μην μαδαει.φαντασου εχω και δυο παιδια,που ποτε δεν ειδα τριχα γατου στο στομα τους,πιο πολυ μαδαω εγω.τωρα οταν μεγαλωσουν τα γατουλια δε ξερω τι θα γινει,λογικα θα τα χτενιζω κι αυτα στην αυλη.εγω παλι απορω πως αντεχεις με αστειρωτη γατουλα,αν ειναι θυληκη φωναζει,αν ειναι αρσενικος ψεκαζει.ποιο πολλα μικροβια θα φερνει εφοσον ζευγαρωνει με αδεσποτα,ασε που κινδυνευει να χαθει.ο βασικος παραγοντας γατιων που χανονται ειναι οταν εχουν οιστρο,γιαυτο τα στειρωνω για να εχω το κεφαλι μου ησυχο κι εκεινα πιο προστατευμενα.μακαρι να μπορουσα τα χριστουγεννα να τα βαλω μεσα στο σπιτι,ομως ο γειτονας απεναντι,το μονο που θα κανει θα μου τα ταιζει,το χωμα ποιος θα το αλλαζει?κανεις εδω στο νησι δε θα το κανε για μενα,εκτος κι αν βρω καποιον να τον πληρωσω γιαυτη τη δουλεια,που ειναι κι αυτο μια λυση.

Παράθεση

aelin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aelin
H aelin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 39 μηνύματα.

H aelin έγραψε στις 10:12, 09-08-11:

Εμείς πάλι την παίρνουμε μαζί μας και για διήμερο να φύγουμε!!! δεν συμπαθεί πολύ τους ανθρώπους (οπότε δεν μπορώ να βάλω κάποιον στο σπίτι να την ταίσει) και δεν μπορεί μακριά από εμάς... οπότε το βαλιτσάκι της και στον δρόμο (άσε που της αρέσει το αμάξι!!!!). Γενικά συμφωνώ με την mulan. Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και μόνο εσύ μπορείς να ξέρεις τι πρέπει να κάνεις ...

Παράθεση

KASSIANI

Νεοφερμένος

H KASSIANI sza\ έγραψε στις 21:20, 09-08-11:

Τελικά αυτό ισχύει! Κάθε περίπτωση και διαφορετική! Τι να πώ! Ρενάκι, δεν νομίζω ότι μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο από το να τα αφήσεις στην αποθήκη! Είναι πολλά για να τα πάρεις μαζί σου! Πρέπει να εμπιστευτείς τον φίλο-γείτονα και να εύχεσαι να μην γίνει τίποτα κακό, που δεν νομίζω δηλαδή! Καμία φορά εμείς οι άνθρωποι αγχωνόμαστε περισσότερο από ότι πρέπει! Τα γατούνια σου δεν θα κινδυνεύσουν κατά την απουσία σου! Αυτά τα λέω για να τα πιστεύω και γω δλδ που τρέχω στον κτηνίσατρο για ψίλου πήδημα! Σαν υστέρω κάνω!

Τώρα, όσον αφορά την γάτα μου που είναι σε φάση οίστρου! Δεν αντέχω άλλο! Είμαι άυπνη, όπως και η γειτονιά μου νομίζω! Θα μαζευτούν όλοι μαζί και θα με λιθοβολήσουν! Είναι σίγουρο αυτό! Το γατούνι μου από την άλλη, όλη μέρα κλαίει, δεν τρώει, δεν κοιμάται, δεν παίζει και σκαρφίζεται διάφορα για να διαφύγει, όπως για παράδειγμα μου κάνει χάδια, που συνήθως δεν κάνει με τίποτα, μπας και τη λυπηθώ ή με ξεγελάσει για να της ανοίξω την μπαλκονόπορτα! Επειδή δεν μασάω φυσικά, με παρατάει και παλεύει με την πόρτα με πολύ πάθος, πόθο κ.λπ. μέχρι που σκαλώνει στην ανάκληση του παραθύρου και τρέχω να "μαζέψω τα αίματα"! Μου είπε και ο κτηνίατρος, όταν του τηλεφώνησα, ότι θα κρατήσει 4 ημέρες περίπου! ήταν αναπάντεχο, διότι δύο ημέρες και πριν να φύγει ο κτηνιατρος για διακοπές, με διαβεβαίωσε ότι δεν επρόκειτο να εμφανίσει οίστρο, όπότε με καθυσήχασε και ορίσαμε ημερομηνία στοίρωσης αρχές σεπτέμβρη! Εσύ είσαι που το λές; Η γατούλα άρχισεεεεεεεεεε!! Δεν υπάρχουν αυτά! Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω να την ηρεμήσω;;;

Ρενάκι, ομολογώ ότι με καθυσήχασες με την τρίχα! Τώρα και μένα η δικιά μου περνάει την μισή μέρα έξω στο μπαλκόνι και μοιράζονται κάπως οι τρίχες, λίγο μέσα λίγο έξω! Σκεφτόμουνα τον χειμώνα και αγχώθηκα! Είδα, τώρα που την έχω αποκλειστικά μέσα, για να μην φύγει, ότι οι τρίχες που αφήνει είναι αρκετούτσικες! Και σκέφτηκα, όλο τον χειμώνα θα είμαι με μία ηλεκτρική στο χέρι;;; Ώστε τον χειμώνα δεν μαδάνε ε;;;; Ωραία!!

Παράθεση

ρενακι 13 (ρένα)

Διακεκριμένο μέλος

H ρενακι 13 έγραψε στις 21:44, 09-08-11:

εγω οταν ειχα μια θυληκια καποτε,στον πειραια,δεν την ειχα στειρωσει και ανεβηκε γατος αν εχεις τον θεο σου στον τριτο οροφο,πως ανεβηκε δε ξερω,στο τσακ τον προλαβα,ετοιμος ηταν να ....... χαχαχαχα!!!εγω την εβρεχα στο πιπι λιγο και ηρεμουσε,αλλα δε κραταγε πολυ,μετα απο καμια ωρα παλι τα ιδια,μεχρι να την στειρωσεις ετσι θα γινεται.
τον χειμωνα τα γατια γινονται ομορφα σαν αρκουδακια,δε μαδανε μεγαλωνουν οι τριχες για να αντιμετωπισουν το κρυο,ασχετα αν μενουν μεσα.
οσο για μενα,εκτος απ την εναλακτικη της αποθηκης σκεφτηκα και κατι αλλο,εχω μια φιλη εδω που εχει η τρελη,την λεω τρελη αλλα αν δεν ηταν κι αυτη τι θα κανανε τοσα αδεσποτα,εχει λοιπον 70 γατες και καμια 40αρια σκυλους,δεν ειναι παντρεμενη,τα εχει ολα εμβολιασμενα και στειρωμενα,(αγοραζει εμβολια και κανει μονη της και στειρωση οταν κανει δωρεαν το νησι απο κτηνιατρους εθελοντες) και μενουν σε μεγαλη αυλη περιφραγμενη κι απ τον ουρανο ακομα με συρματοπλεγμα,αν μπορουσε να μου τα κρατουσε για ενα μηνα θα ημουν ευτυχης.η καημενη μαζευει οτι αδεσποτο βρει,εχει μεγαλο κηπο αλλα και παλι ειναι απιστευτη η αγαπη της για τα ζωα!

Παράθεση

Dianna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dianna
H Dianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Dianna έγραψε στις 20:11, 30-08-11:

Θα παμε διακοπες την αλλη εβδομαδα,για 12 μερες...εχω 3 γατια τωρα και ολοι μου ειπανε οτι δεν παθαινουν τιποτα αν τα αφηνω το σπιτι και ερχεται καποιος καθε μερα να τα ταιζει,ποτιζει και καθαριζει....ειναι αληθεια αυτο?
Εχω απιστευτο αγχος και δεν ξερω τι να κανω, δεν εχουν μαθει χωρις εμας στο σπιτι και ανησυχω πολυ,αλλα δεν θελω να τα εχω και στο κτηνιατρο κλεισμενα σε κλουβια,που δεν το αντεχουν ουτε για δειγμα....
Παρακαλω βοηθηστε με συμβουλες η κατι επειδη ουτε να κοιμηθω δεν μπορω τελευταια(

Χιλια ευχαριστω,
Ντι

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:23, 30-08-11:

Καλησπερα.Μην φοβάσαι.Πάρα πολλοί απο εμάς το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε και τις αφηνουμε στο σπίτι και όλα καλά πηγαίνουν.Μάλιστα εγώ δεν έχω και κανέναν να τις φροντίζει,αλλά βέβαια δεν τις έχω αφήσει παραπάνω απο 8 μέρες.
Η γάτα ,ως γνωστόν,δένεται πολύ με τον χώρο της.Σαφέστατα και είναι καλύτερα να βρίσκονται στον δικό τους χώρο.
Και εσένα είναι και 3,οπότε θα έχουν παρεούλα.Εφόσον θα έρχεται και άνθρωπος να τις βλέπει..είναι ακόμα καλύτερα.Απλα να του επισημάνεις πολύ μεγάλη προσοχή σε πόρτες και παράθυρα.Δηλαδή την ώρα που μπαίνει ή βγαίνει..μην του ξεφύγει καμία και να μην ξεχάσει κανένα παράθυρο ανοιχτό(άφησε ανοιχτο το μέσα παράθυρο για να μην σκασουν αλλά κλεισε τα παντζούρια)
Εγώ τους αφήνω μια ολοκληρη σακούλα ξηρή τροφη,νερο σε σκυλοποτίστρα..αλλά και σε διάφορα μπωλάκια,να κατεβάσεις ότι σπαει,μπας και γίνει κανενα ατυχημα..και όλα καλά θα πάνε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zouzounela (Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη zouzounela
H Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.

H zouzounela έγραψε στις 21:19, 30-08-11:

...να συπληρώσω να μην αφήσεις παράθυρα και μπαλκονοπορτες στην ανάκληση

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Louis (Βασίλης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Louis
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (Δυστυχώς,δεν θυμάμαι πια.... έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 130 μηνύματα.

O Louis έγραψε στις 21:26, 30-08-11:

Η άλλη λύση είναι να συνεννοηθείς με κάποιο μέλος του φόρουμ από το θέμα "Catsitting" και να την αφήσεις εκεί. Εγώ πάντως αυτό θα κάνω τώρα που θα λείψω για πάνω από 10 ημέρες. Θα την πάω στο σπίτι της που έχει και άλλες γατούλες και θα μείνει εκεί. Μπορεί να στρεσαριστεί λίγο στην αρχή,αλλά τουλάχιστον θα είναι σε έμπειρα χέρια και σίγουρα όχι μόνος του όλες αυτές τις ημέρες.

Παράθεση

Dianna

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dianna
H Dianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Dianna έγραψε στις 21:26, 30-08-11:

Χιλια ευχαριστω,ηρεμησα καπως! Τα πατζουρια θα τα εχω κλειστα στο μισο σπιτι για να μπει λιγο αερας, στα αλλα τα κλεισω τα τζαμια για να μπει φως....μακαρι να ειχα καγκελα στα παραθυρα να τα αφηνα ανοιχτα(τις σκαλας που δεν φτανουν τα μικρα),αλλα ετσι δεν γινεται, φοβαμαι τους κλεφτες....θα τους αρκει ο αερας απο τα πατζουρια μονο? Ξερω,σαν τρελλη ακουγομαι αλλα τι να κανω η ερημη! Σκεφτομουνα να παρω αυτες τις ταιστρες ,αλλα περισσοτερα για το νερο, απο την αλλη, το βρομιζουν ουτως η αλλως, δεν εχει πολυ νοημα, συνηθως εχουν 3 μπολ με φαι και 3 με νερο,σε διαφορα σημεια....ελπιζω να φτασει,αν και μαλλον θα βαλω αλλο ενα για νερο για σιγουρια.
xoxoxoxo

Αρχική Δημοσίευση από Louis
Η άλλη λύση είναι να συνεννοηθείς με κάποιο μέλος του φόρουμ από το θέμα "Catsitting" και να την αφήσεις εκεί. Εγώ πάντως αυτό θα κάνω τώρα που θα λείψω για πάνω από 10 ημέρες. Θα την πάω στο σπίτι της που έχει και άλλες γατούλες και θα μείνει εκεί. Μπορεί να στρεσαριστεί λίγο στην αρχή,αλλά τουλάχιστον θα είναι σε έμπειρα χέρια και σίγουρα όχι μόνος του όλες αυτές τις ημέρες.
Ναι,το σκεφτηκα και αυτο,αλλα ειναι 3 γατες και το ενα ειναι φρεσκο μικρο που εσωσα απο το δρομο, τον εχω 12 μερες μονο...φοβαμαι οτι θα παθουν εντελως στρες....τις αλλες δυο τις αφησα περυσι για μια εβδομαδα,στην κολλητη μου, με αποτελεσμα το μικρο να πηδηξει απο το δευτερο....3 εβδομαδες την ψαχναμε σαν τρελλοι, εδωσε ο Θεος και την βρηκαμε, αλλα τι τραβηξα δεν λεγεται....οποτε την αφησα στην ακρη αυτη την λυση σαν εντελως τελευταια....δεν θελω να στρεσαρω και κανενα τσαμπα,ειναι μουτρα τα γατακια μου χχιχιιχι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 30-08-11 στις 21:37. Αιτία: merge
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 21:35, 30-08-11:

Αν δεν έρθει γνωστός σου να τις βλέπει,θα σου συνιστούσα να βάλεις οπωσδήποτε και μια ποτίστρα.Δεν είναι τόσο το θέμα του λερώματος,όσο το ότι καταρχήν το νερό στα μπωλάκια εξατμίζεται πολύ εύκολα ,λόγω ζέστης..και κυρίως το ότι άνετα μπορούν να τα αναποδογυρίσουν επάνω στο παιχνίδι και το τρεχαλητό που σίγουρα θα κάνουν,την μεγάλη ποτίστρα όμως όχι.
Καλά ,και κάγκελα να είχες στα παράθυρα..δεν θα φοβόσουν μην βγούν απο εκεί τα γατάκια;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους