Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,142 εγγεγραμμένα μέλη και 718,788 μηνύματα σε 22,705 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 350 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Να πάρω γάτα;

spiros_s

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spiros_s
Ο spiros_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O spiros_s έγραψε στις 00:57, 20-06-14:

Ευχαριστώ για την απάντηση. Περιμετρικά υπάρχει συρματόπλεγμα το οποίο δεν μπορεί να περάσει.

Θα μπορέσει όμως να περάσει την πόρτα εισόδου του οικοπέδου έστω και αν βάλω πλέγμα. Αν θελήσει, θα σκαρφαλώσει. Ευτυχώς, αυτοκίνητα δεν περνάνε συχνά και σκύλοι αδέσποτοι δεν υπάρχουν κοντά μας.

Στο θέμα του κυνηγιού τώρα. Όπως και με τους σκύλους, περισσότερο ευελπιστώ στην αποτροπή, παρά στην καταστολή. Ελπίζω, δηλαδή, ότι η παρουσία και μόνο μίας γάτας, θα λειτουργήσει με τέτοιο τρόπο ώστε φίδια και ποντικοί να επιλέξουν κάποιον γειτονικό χώρο που δεν τον "βαραίνει" η παρουσία της γάτας. Μπορεί να κάνω και λάθος, βέβαια, γι' αυτό και σας ζαλίζω. Άλλωστε, τον περισσότερο καιρό θα είμαστε στο σπίτι, οπότε η επαφή με τον κίνδυνο δαγκώματος είναι πολύ μικρή (ή τουλάχιστον έτσι εύχομαι).

Ελπίζω να σου έδωσα να καταλάβεις το σκεπτικό μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 14:33, 20-06-14:

Όπως μας τα γράφεις, νομίζω δε θα έχεις πρόβλημα στο να φύγει.
Άλλωστε υπάρχουν οικονομικές λύσεις γι να "καλύψεις" τα όποια κενά ασφάλειας, υπάρχουν και ανάλογα θέματα που μέλη δείχνουν κι εξηγούν την περίφραξή τους(όταν βρω χρόνο απόψε θα σου παραθέσω λινκ να δεις τί εννοώ), πχ έχω δει ένα συγκεκριμένο τρόπο για να μη σκαρφαλώνει η γάτα.
Από εκεί και πέρα εξαρτάται και από τη γάτα, πχ η δική μου δε προσπαθεί καν να σκαρφαλώσει την καλαμωτή που έχω περιφράξει το μπαλκόνι,παρότι είναι διαολάκι, αν και δεν είναι ούτε πολύ ψηλή ούτε ιδιαίτερα συμπαγής η καλαμωτή.

Λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά δε νομίζω πως μόνο η παρουσία της γάτας θα αποτρέψει τα φίδια. Σε συνδυασμό με άλλα μέτρα πρόληψης, σαφέστατα θα μετρήσει σημαντικά. Το χέρι μου στη φωτιά δε το βάζω όμως! Μπορεί να κάνω λάθος, αλλά φαντάζομαι αν υπάρχουν χορτάρια ακαθάριστα στο οικόπεδο ή στοιβαγμένα ξύλα που μπορεί να κουρνιάσει φίδι, δε ξέρω κατά πόσο μια γάτα μπορεί με την παρουσία της μόνο να ελαχιστοποιήσει την πιθανότητα.
Σίγουρα, αν καθαρίζετε το οικόπεδο όπως πρέπει και παίρνετε κάποια βασικά μέτρα ασφάλειας, μια γάτα θα δράσει επιπλέον σε αυτό.
Φυσικά πάντα μιλάμε για μικρά φίδια, αυτά που υπάρχουν στην Ελλάδα, οχιές κλπ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 14:50, 20-06-14:

Για φίδια μιλάμε ή για ποντίκια; Θειάφι δοκίμασες;
Επειδή ζω κι εγώ στην εξοχή θα σου πω την εμπειρία μου. Δόξα τω Θεώ φίδια δεν έχουμε πετύχει μες στο σπίτι (ο ταβερνιάρης δίπλα κρατάει βέβαια 3 γάτες,αλλά από τη μεριά του πάλι δεν έχει χόρτα,δεν ξέρω). Ποντίκια παρόλα αυτά, να φαν κι οι γάτες. Μόνο που οι δικές μου δεν τα τρώνε γιατί προτιμούν το φαΐ τους, δεν τα πολυκυνηγάνε κιόλας (έχουμε καθαρίσει από μύγες όμως). Για τα ποντίκια πιο πολύ θα βασιζόμουν στα σκυλιά μου, ΑΛΛΆ επειδή εγώ μπορεί να μην βάζω ποντικοφάρμακα, αλλά πού ξέρω εγώ αν τις προηγούμενες μέρες αυτό έφαγε τίποτα αλλού και ήρθε να αποδημήσει στην αυλή μου, οπότε τα σκυλιά θα κινδυνέψουν άμεσα, κάνω ένα ψέκασμα 2 φορές το μήνα με αραιωμένο sebacil. Παντού όμως, χόρτα, περίφραξη, παντού, ψεκαστήρα στην πλάτη κι αρχίζεις. Στεγνώνει, κι ούτε τσιμπούρι δεν περνάει. Το σημείο απ'όπου μου πέρασαν τα ποντικάκια ήταν αψέκαστο, τώρα που είναι να ξαναψεκάσουμε θα ρίξω κι εκεί.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

anna 21

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη anna 21
H anna 21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 644 μηνύματα.

H anna 21 έγραψε στις 15:08, 20-06-14:

για μενα η καλυτερη επιλογη εφοσον μιλαμε για εξωτερικο χωρο και ευελπιστεις να μειωθουν οι "ανεπιθυμητοι επισκεπτες" ειναι να παρεις 2 γατες πχ αδερφακια μικρα ή και ενηλικα που δινονται για υιοθεσια. αν μας πεις περιοχη θα μπορω να σου στειλω και αγγελιες. ο λογος που το λεω ειναι οτι οταν ενα γατακι ή μια γατα βρεθει σε εναν αγνωστο χωρο με σκυλια κ ολας που δεν τον νιωθει σπιτι της θα προσπαθησει να φυγει πιθανοτατα. εκτος αν την εχετε αρχικα μεσα στο σπιτι και σταδιακα προσαρμοστει στο εξω. αλλα και στο κυνηγι αν ειναι 2 θα βοηθησει. στο πατρικο μου για παραδειγμα που ειναι μονοκατοικια με μεγαλο κηπο εχουμε 3 γατες και κυνηγουν αβερτα. μιλαμε για σπιτι σε εξοχη σε συνοικισμο διπλα σε βουνο, ποντικια και φιδια υπαρχουν αλλα σπιτι μας δεν βλεπουμε συνηθως. και οταν βλεπουμε ειναι σκοτωμενα

οποτε συμπερασματικα δεν ειναι οτι οι γατες θα λειτουργησουν τοσο ως απωθητικο αλλα επειδη απο τη φυση τους ειναι δεινοι κυνηγοι ασχετα με το αν εχουν φαγητο (ισα ισα οι χορτασμενες γατες κυνηγανε περισσοτερο) αν κανει το λαθος καποιο φιδι να μπει στην αυλη μας, ξερετε τη συνεχεια. τα περισσοτερα φιδια δεν εχουν δηλητηριο στην ελλαδα οποτε δεν τιθεται θεμα τσιμπηματος. παντως και οχιες εχουν σκοτωσει και δεν ειχαν ποτε θεμα με τσιμπημα, ξερουν να το αποφευγουν ενστικτωδως φανταζομαι.

καποιες γατες βεβαια ειναι λιγο πιο τεμπελες, δεν κυνηγανε πολυ, οποτε και παλι υιοθετωντας 2 γατες το πιθανοτερο ειναι οτι δε θα "βαριουνται" να κυνηγησουν και οι 2. χωρις να ειναι κανονας, εχω παρατηρησει οτι οι θηλυκες γατες κυνηγανε περισσοτερο.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

παμαμπου (δήμητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη παμαμπου
H δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 316 μηνύματα.

H παμαμπου έγραψε στις 15:27, 20-06-14:

αυτά που έχω να προσθέσω εγώ είναι τα εξής:γατούλα σίγουρα αδεσποτάκι κι απο αγγελία..κεραμιδόγατα κατά προτίμηση.δύο γατούλες ίσως ακόμα καλύτερα, είναι πολύ οικονομικό ζώο.νομίζω πως με την κατάλληλη εκπαίδευση κ προσοχή( πολύ προφυλαγμένο περιβάλλον αρχικά,όχι απαραίτητα μέσα στο σπίτι κ πιο εκτεταμένο σταδιακά )οι γατούλες/γατούλα δε θα σου χαθούν...φτάνει να έχουν αγάπη κ παιχνίδια για να νιώσουν πως ανήκουν εκεί.
όσο για την κυνηγητική τους ικανότητα θα παραθέσω πάλι την εμπειρία μου με τον κούκλο νάντιο,το πιο ράθυμο γατί του κόσμου ο οποίος όταν ένιωσε δίπλα μου φίδι όρμησε σε δευτερόλεπτα κ με έσωσε χωρίς καμία υπερβολή.
κατα προτίμηση βέβαια καλό είναι να πάρετε θηλυκές γατούλες που θα στειρώσετε γιατί ο αρσενικός θα βγαίνει για ζευγάρωμα.
καλή επιλογή!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 15:42, 20-06-14:

Γειά σου!

Ακόμα και αν δεν χωράει να περάσει από το συρματόπλεγμα, υπάρχει πάντα κίνδυνος να φύγει από το οικόπεδο μια γατούλα, όταν θα βρει ανοιχτή την πόρτα! Αν δεν έχει επικίνδυνους δρόμους τριγύρω όμως δεν πειράζει. Αν στειρωθεί στην κατάλληλη ηλικία (και δεν έχετε περίεργους γείτονες) θα κάνει καμιά βόλτα και θα γυρνάει.

Ο τρόπος που μεγαλώνει η γάτα παίζει ρόλο για το αν θα κυνηγήσει ποντίκια ή φίδια και αν θα τα σκοτώνει. Αν πάρετε γατάκι και το μεγαλώσετε, είναι πιθανό να τα φοβάται, ή να τα κυνηγά χωρίς να τα σκοτώνει. Για να σου δώσω να καταλάβεις, η γατούλα που μεγάλωσα δεν έχει σκοτώσει ούτε μερμίγκι. Οι δύο γατούλες όμως που γεννήθηκαν και μεγάλωσαν στον κήπο, τις έμαθε η αδεσποτούλα μαμά τους και σκοτώνουν σαύρες και ποντίκια (φίδια δεν ξέρω αν βρίσκουν ή τι τα κάνουν), τα τρώνε και μας φέρνουν και κομμένα μέλη να τα βλέπουμε .

Όσο αφορά εκτροφεία, εγώ δεν θα τα προτιμούσα για διάφορους λόγους (για τα pet shop που πουλούν ζώα δεν το συζητώ καν). Οι γατούλες ράτσας προκύπτουν από επιλεκτικά ζευγαρώματα και είναι επιρρεπείς σε ασθένειες, πολλές ράτσες έχουν αυξημένες απαιτήσεις περιποίησης, ενώ δεν το βρίσκω σωστό να πληρώσω για ένα γατάκι όταν υπάρχουν τόσο πολλά γατάκια που κινδυνεύουν και έχουν ανάγκη από ένα σπίτι. Τα γατάκια ταράτσας είναι γενικά πιο γερά, ενώ θα βρεις και πραγματικά πανέμορφα γιατί όσο και επιλεκτικά να ζευγαρώνουμε η φύση πάντα ξέρει να μας ξεπερνάει!

Γενικώς στη θέση σου και με βάση τα παραπάνω, θα υιοθετούσα μια γατούλα ενήλικη, μεγαλωμένη και μαθημένη να κυνηγά. Μάλλιστα ιδανικά θα προσέγγιζα μια αδεσποτούλα της περιοχής μου.

Τώρα για το θέμα του σκύλου, δεν μπορώ να σου απαντήσω, δεν γνωρίζω. Αν ο σκύλος δεν είναι επιθετικός, η γατούλα θα προσαρμοστεί σιγά-σιγά. Πιο εύκολα αν είναι μαθημένη ήδη με σκύλο, ή αν είναι γατάκι, ή αν ο σκύλος είναι δεμένος, αλλιώς το πολύ πολύ να μη βγαίνει έξω από το σπίτι . Αν ο σκύλος είναι επιθετικός και λυτός, θα είναι θέμα, νομίζω θέλει σκέψη το πώς θα το διαχειριστείς.

Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Ξέχασα να πω ότι δυστυχώς οι γατούλες στον κήπο μου σκοτώνουν και τρώνε και πουλιά . Ένα πρωί είχα βρει έξω από την πόρτα γεμμάτο μαύρα πούπουλα και ένα αποκεφαλισμένο ποντίκι, σκηνικό θρίλερ . Η γάτούλα βέβαια που μεγάλωσα μέσα στο σπίτι είμαι σίγουρη αν το έβλεπε θα κατουριόταν από το φόβο της !

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 20-06-14 στις 17:56. Αιτία: merge posts/συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

spiros_s

Νεοφερμένος

O spiros_s έγραψε στις 15:57, 20-06-14:

Αυτό με το sebacil θα το δοκιμάσω, μια που το έχω δει και κάπου αλλού. Τόσο το δικό μας όσο και τα γύρω οικόπεδα είναι καθαρά. Εκτός από ένα διπλανό μας που καθαρίστικε πρόσφατα και που φοβόμασταν όχι ποντικό αλλά λιοντάρι, μια που τα χόρτα ήταν πάνω από 1.5μ. Στην περιοχή των Αφιδνών που μένω, είμαστε σχετικά αραιά τα σπίτια ακόμη και συνατάμε αλεπούδες, σκατζόχοιρους, ελάφια (πιο σπάνια) και άλλα πολλά.

Ποντίκια "ταΙσμένα" με φάρμακο φοβάμαι λιγότερο από (πως να το πω κομψά) ....κες ανθρώπους. Πριν περίπου ένα χρόνο και για ένα περίπου μήνα κάποιος περνούσε στον δρόμο και πετούσε "λουκουμάκια" στα οικόπεδα. Η μία δικιά μας έφαγε 4 το πρώτο βράδυ και ευτυχώς το καταλάβαμε εγκαίρως. Έβγαλε και τα 4 κομμάτια αχώνευτα και για περίπου 1 μήνα της έδινα Konakion. Τραγική εμπειρία, αλλά ευτυχώς το ξεπεράσαμε.

Η ιδέα των 2 γατιών μου πέρασε κι εμένα και πιθανόν να στραφούμε προς τα εκεί. Θα κάνουμε και μία δοκιμή με την κόρη μου μήπως και έχει αλλεργία, αλλά δεν το νομίζω. Σήμερα διάβασα και το νήμα με το Ντόμπερμαν της AnnieGr και πήρα κουράγιο. Όπως και να έχει, η Ελπίδα (η κόρη μου) καλό θα είναι να έχει και γατάκια παρέα εκτός από σκυλάκια. Νομίζω ότι θα της κάνει καλό γενικότερα.

Στην περιοχή μου δεν έχω δει περιέργως αδέσποτες γάτες. Κι εγώ γενικά θα την προτιμούσα K@lypso. Θα πω και στο κτηνμίατρο που μένει κοντά μας να έχει το νου του.

Και πάλι, ευχαριστώ για τη βοήθεια και τις ιδέες σας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiros_s : 20-06-14 στις 16:02.
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 16:37, 20-06-14:

Το νου σου Σπύρο γιατί μπορεί να τα είδες λίγο ρόδινα στο νήμα μας (το γνωστό παίδεμα στην αρχή αλλά τώρα αλληλογλείφονται) αλλά να ξέρεις ότι έχω βρει 2 γάτες στην αυλή πνιγμένες από τα παλικάρια μου (και το'χω ξαναπεί, τις δικές μου δεν τις πειράζουν, τις προστατεύουν κιόλας). Αν μου έλεγαν αυτή τη στιγμή "Πρέπει να πάρεις γάτα για έξω" θα έπαιρνα μικρό και τσαούσικο (όπως η Σεσίλια) -το οποίο στις δικές μου τουλάχιστον φάνηκε εξαρχής από 2 μηνών, ποια είναι τσαούσα και ποια τα κάνει πάνω της. Και μετά θα άρχιζαν όλα σιγά σιγά, πάντα με επίβλεψη, θα το είχα σε περιορισμένο χώρο εκτός, ώστε να αλληλοσυνηθιστούν (πού τις βρίσκω αυτές τις λέξεις?) και να μην φοβάται ή λιμπίζεται κανείς τους τον άλλον, στα χέρια το γατί για να μυριστούν, κλπ. Αν μάθουν τα σκυλιά (που είναι ισορροπημένα, το θεωρώ αυτονόητο) ότι η γάτα είναι δικιά τους -και η γάτα δε μασάει- δεν θα την πειράξουν. http://i257.photobucket.com/albums/h...a/PB100009.jpg

Και να πω και κάτι άσχετο, ίσως και αυθαίρετο, αλλά ίσως και όχι. Επειδή τα ποντίκια είναι πανέξυπνα: Μου μπαίναν σε ένα δωμάτιο όπου κρατάω τις τροφές. Έβαλα λοιπόν κόλλα αφού είδα κι απόειδα, την πρώτη μέρα έπιασα 3. Απομάκρυνα την μία κόλλα, έπιασα άλλα 3. Τα άφησα εκεί και ενώ απ'ό,τι μου είπαν οι διπλανοί έχουν κι αυτοί, εμένα δεν ξαναμπήκανε. Μου θύμισε εκείνο με τις φάκες, που συνεργάζονται για να παίρνουν το τυρί χωρίς να πιαστούν. Και πραγματικά πιστεύω ότι τα 3 νεκρά λειτούργησαν ως σκιάχτρο, το πήραν τα υπόλοιπα χαμπάρι και με ξεχάσανε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

spiros_s

Νεοφερμένος

O spiros_s έγραψε στις 16:46, 20-06-14:

Για το Λαμπραντόρ δεν φοβάμαι, δεν πρόκειται να επιτεθεί σε κανέναν και τίποτα.
Το Ντόμπερμαν είμαι σίγουρος ότι θα θελήσει να επιτεθεί, αλλά με ακούει και θα είναι απόλυτα ελεγχόμενη μέχρι να σιγουρευτούμε ότι δεν υπάρχει κίνδυνος.

Μέσα στο σπίτι δεν έχουμε ποντίκια, μια που δεν υπάρχει πρόσβαση. Έξω έχω δει 1-2 και έτσι πιστεύω ότι υπάρχουν κάμποσα. Φίδια έχουν δει οι πίσω γείτονες που έχουν πάρει μία γάτα (ο άλλος τους έφυγε πριν 4-5 μήνες). Εκείνοι όμως έχουν και σωρούς με ξύλα, αποθήκη ανοιχτή και γενικά μέρη που μάλλον προσκαλούν φιδάκια και ποντικάκια.

Πάω να μορφωθώ περί διαφόρων (συμπεριφορά, τροφή και άλλα που θα μου φανούν χρήσιμα) και εδώ είμαστε εν τω μεταξύ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cutter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cutter
Ο cutter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O cutter έγραψε στις 23:05, 29-10-14:

Καλησπέρα σε όλους, καινούριος στο forum και τελείως αρχάριος με κατοικίδια.

Δεν είχα ποτέ μου κατοικίδιο και θα ήθελα τα φώτα σας έτσι ώστε να σιγουρευτώ πως αν τελικά αποκτήσω γατούλα θα είμαι σε θέση να της προσφέρω ότι χρειάζεται, να απολαμβάνω την παρέα της και να ζούμε αρμονικά. Πριν από καιρό, σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάρω ένα σκυλάκι, μετά όμως από πολύ ώριμη σκέψη (μην γελάσετε αλλά μου πήρε πάνω από χρόνο να κατασταλλάξω), αποφάσισα πως δυστυχώς, ο τρόπος ζωής μου δεν μου επιτρέπουν να αποκτήσω σκυλάκι (ζω σε διαμέρισμα, μόνος μου, και λείπω γύρω στις 10 ώρες από το σπίτι λόγω εργασίας).

Είχα παραιτηθεί λοιπόν από την ιδέα του σκύλου, και για κάπoιον παράξενο λόγο, ποτέ δεν σκέφτηκα τις γάτες. Πριν από λίγες μέρες όμως είδα τυχαία σε ένα βιβλιοπωλείο ένα βιβλίο για γάτες και έτσι μου μπήκε ξαφνικά η ιδέα. Έχω ήδη αρχίσει και το δουλέυω στο μυαλό μου αλλά θα ήθελα να σας ρωτήσω πράγματα που με απασχολούν και δεν έχω βρει απαντήσεις προς το παρόν:

1. Με ενδιαφέρει να αποκτήσω μια καθαρόαιμη γάτα maine coon. Τα ονομαστικά της χαρακτηριστικά και η συμπεριφορά της με καλύπτουν απόλυτα, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας μήπως η συγκεκριμένη ράτσα δεν είναι κατάλληλη για το κλίμα της Ελλάδας. Μήπως έχουμε υπερβολική ζέστη για το τρίχωμά της και ταλαιπωρείται το κακόμοιρο?

2. Γάτες και καλώδια. Με προβλημάτισαν πολύ κάποια άρθρα που διάβασα για γάτες που έχουν χάσει την ζωή τους αλλά και προκαλέσει φωτιές (σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις) γδέρνοντας και μασουλώντας καλώδια ρεύματος. Το προφανές είναι να περιορίσω το μήκος των καλωδίων. Υπάρχουν όμως και μέρη στα οποία δεν μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα, όπως πχ στο γραφείο των υπολογιστών μου όπως από κάτω γίνεται της κακομοίρας. Υπάρχει πραγματικά κίνδυνος ή τρομάζω χωρίς λόγο? Μπορώ να κάνω κάτι?

3. Το πάτωμα του σπιτιού μου είναι ξύλινο. Τι πρέπει να περιμένω μετά από συγκατοίκηση με την γάτα? Προφανώς δεν με πειράζει ένα σημάδι δεξιά κι αριστερά από τα νύχια της, αλλά αν θα πρέπει να αλλάξω δάπεδο πχ μετά από 2 χρόνια επειδή το ξύλο δεν θα βλέπεται, πρέπει να το συνυπολογίσω κι αυτό.

4. Με τις κουρτίνες τι κάνουμε? Ποιες είναι οι πιθανότητες να γυρίσω μιε μέρα από την δουλειά και να βρω τις κουρτίνες κατεβασμένες και γεμάτες σκισίματα? Μπορώ να το γλυτώσω?

5. Το σπίτι μυρίζει από τα περιττώματα? Δεν με ενοχλεί η τρίχα, είναι δεδομένο πως οι γάτες μαδάνε, άλλες περισσότερο, άλλες λιγότερο, αυτό για μένα είτε το αποδέχεσαι και προχωράς, είτε όχι και απλά δεν παίρνεις γάτα. Αλλά δεν θα ήθελα να μπαίνω στο σπίτι και να βρωμάει ακαθαρσίες. Θεωρούμε δεδομένο πως το γατί θα έχει τον χώρο με την άμμο για να κάνει την ανάγκη του, ο οποίος θα καθαρίζεται σε καθημερινή βάση.

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, δηλώνω τελείως αρχάριος και απλά προτιμώ αν πάρω την απόφαση να αποκτήσω ένα γατάκι να έχω όλα τα δεδομένα για να μπορώ να προσφέρω στο κατοικίδιο ένα καλό σπίτι και να απολαμβάνω κι εγώ την παρέα του.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,817 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 00:27, 30-10-14:

Καλησπέρα "cutter" και καλοσώρησες στη γατοπαρέα μας!
Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να σου λύσω αν όχι όλες, (φιλοδοξώ) τουλάχιστον τις περισσότερες από τις απορίες σου.
Εκτός από την πρώτη, καθότι για τα main-coonάκια δεν γνωρίζω παρά οτι είναι πανέμορφα και πολύ ήρεμα και γεμάτα τρυφερότητα γατάκια.
Αφήνω λοιπόν να σου απαντήσουν τα πιο έμπειρα μέλη σ'αυτό σου το ερώτημα.

Σε ό,τι αφορά τα καλώδια, άμα το γατάκι είναι μωρό, ναι, υπάρχει περίπτωση να ασχοληθεί μαζί τους και να τα μασουλάει, όπως η δική μου έκανε, αλλά μεγαλώνοντας το σταμάτησε. Για τούτο το λόγο λοιπόν και συν το γεγονός οτι θα λείπεις αρκετές ώρες, θα πρέπει όσο είναι μωρό να μην έχει πρόσβαση σε δωμάτιο που αυτά είναι πολλά και δεν μπορείς να τα αποσυνδέσεις από το ρεύμα, ενώ παράλληλα θα χρειαστεί πολλά παιχνίδια για να του αποσπούν την προσοχή. Θα βοηθούσαν και αντικείμενα που μοιάζουν με καλώδια, αλλά να είναι εντελώς ακίνδυνα και όχι μικρά μη και τα καταπιεί μασουλώτας τα. Εννοείται οτι όταν θα είσαι μαζί της και δεις οτι επιχειρεί να δαγκώσει καλώδιο, θα το εμποδίζεις.

Κι εμένα η μεγαλύτερη επιφάνεια του δαπέδου του σπιτιού μου είναι από ξύλο και σε διαβεβαιώ οτι για όποια βλάβη υπάρχει σ'αυτό, μόνο η γάτα μου δεν ευθύνεται Δεν συνηθίζουν να ξύνουν τα νυχάκια τους σε επίπεδη επιφάνεια. ΄Οταν το κάνουν, προτιμούν τις κεκλιμένες, όπως λχ
τα έπιπλα, αλλά και αυτό μπορείς να το αποτρέψεις, αποκτώντας ένα ονυχοδρόμιο και μαθαίνοντας στο γατί οτι εκεί είναι το μέρος για να κάνει το μανικιούρ! Στη δική μου έπιασα τα μπροστινά της ποδαράκια κι έκανα την κίνηση μιμούμενη τις γάτες όταν ακονίζουν τα νυχάκια τους, και μετά την αντάμοιψα με μια γατο-λιχουδιά. Μετά από 1,2,3 φορές το έμαθε και αξιοποίησε τόσο το ονυχοδρόμιο, όσο και το χαλάκι που της έχω, ειδικά γι αυτό το σκοπό. Ίσως και σ'αυτό να οφείλεται στο οτι ποτέ δεν ασχολήθηκε με το να ξηλώνει τις κουρτίνες, ίσως και από χαρακτήρα, δεν μπορώ να ξέρω στα σίγουρα..
Οι γάτες είναι πεντακάθαρα ζώα (εκτός κι αν έχουν πρόβλημα υγείας ή στρεσσαριστούν σε υπέρμετρο βαθμό).
Δεν θα δεις περιττώματα, παρά μόνο στην αμμολεκάνη όπου μόλις φέρεις τη γατούλα στο σπίτι, θα της την.. συστήσεις
Θα έχεις φροντίσει από πριν να γεμίσεις με μια άμμο καλής ποιότητας, από μπετονίτη που μετατρέπει τα "τσίσα" σε συμπαγείς σβώλους και που εύκολα θα αφαιρείς με το φτυαράκι όταν την καθαρίζεις. Τα δε κακάκια δεν θα μυρίζουν, άμα η τροφή είναι καλής ποιότητας και της ταιριάζει.
Έτσι κι αλλιώς οι γάτες σκεπάζουν τα περιττώματά τους και για αμμοδόχο σου συνιστώ την κλειστή, και για πρακτικούς λόγους (να μη σκορπίζονται τα χαλικάκια καθώς θα σκάβει να τα θάψει) και από απόψεως καλαισθησίας.
Σου συνιστώ τροφές και άμμο να τα προμηθεύεσαι από πετ σοπς και όχι από τα σούπερ μάρκετς. Είναι βέβαια ακριβώτερα, αλλά καμιά σύγκριση σε ποιότητα. 'Αλλωστε το ζητούμενο είναι η γατούλα να είναι και να παραμένει υγιής, πράγμα που μόνο με καλής ποιότητας "βασικές πρώτες ύλες"
επιτυγχάνεται.
Τέλος, η απόφασή σου να αποκτήσεις γάτα αντί σκύλου, πιστεύω οτι ταιριάζει περισσότερο στον τρόπο ζωής σου. Διότι οι γάτες είναι περισσότερο ανεξάρτητες, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει οτι δεν "απαιτούν" κι αυτές τη φροντίδα, τα χάδια και την αγάπη που οφείλεινα προσφέρει κάποιος σ'ένα ζωάκι που έφερε στο σπίτι του για συγκατοίηση μιας ζωής. Κι εκείνη θα σε ανταμείψει με την ίδια αγάπη και αφοσίωση, θα σε χαλαρώσει, θα σου διδάξει μαθήματα ζωής και αξιοπρέπειας και λίγο-λίγο θα γίνει η σταθερή σου αγάπη, θα σου κλέψει την καρδιά παντοτινά

Πιστεύω να βοήθησα λίγο και μέχρι να σου απαντήσουν κι άλλα μέλη της παρέας μας, μπορείς να κάνεις μια περιήγηση στις διάφορες κατηγορίες θεμάτων που έχει το "Μy cat", αρχίζοντας από το "Συμπεριφορά κι εκπαίδευση", μιας και αυτό τον τομέα αφορούν τα ερωτήματά σου.
Καλή συνέχεια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cutter

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cutter
Ο cutter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O cutter έγραψε στις 21:20, 30-10-14:

Καλησπέρα alcyone και σε ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις σου. Έχω ακόμα αρκετή δουλίτσα και πολλές απορίες και διαβάζω πολλά θέματα στο φόρουμ για να αποκτήσω γερές βάσεις.

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,817 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:51, 30-10-14:

Όχι που να το παινευτούμε,... αλλά η αλήθεια είναι οτι εδώ θα βρεις όλα όσα χρειάζεται να ξέρεις για το θέμα "γάτα".
Καλή ανάγνωση!

Παράθεση

christina_ki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη christina_ki
H christina_ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H christina_ki έγραψε στις 14:07, 16-02-15:

Καλημερα!
Ειμαι φοιτητρια,μενω σε ενα διαμερισμα 55 τετραγωνικων στην Αθηνα αλλα οι γονεις μου μενουν σε αλλη πολη.Κι εγω οπως αλλοι εχω ενδοιασμους για το να υιοθετησω καποιο γατακι απο μικρη ηλικια (απο το δρομο βεβαια) ή οχι,για τους εξεις λογους:
1)Οταν ανακοινωσα στους δικους μου οτι θελω να παρω γατακι,μου ειπαν οτι δεν γινεται γιατι η μητερα μου εχει αλλεργια στις τριχες και την μυρωδια,οποτε τα Χριστουγεννα/Πασχα/καλοκαιρι που θα πηγαινω στους δικους μου το γατι τι θα το κανω;Εκτος αυτου η μητερα μου δεν το θελει μεσα στο σπιτι..Μπορω να κανω κατι εγω για τις τριχες και την μυρωδια;
2)Θελω να παω 6 μηνες στο εξωτερικο με προγραμμα erasmus στο κοντινο μελλον (1-2 χρονια),το γατακι θα μπορω να το παρω μαζι μου;Εχω ακουσει οτι πρεπει να μπει σε καραντινα για καποιο καιρο πριν μπορεσει να ταξιδεψει,για να ειναι σιγουρο οτι δεν θα εχει καποια ασθενεια κλπ..
3)Αν το υιοθετησω πολυ μικρο,εκτος απο στειρωση σε καταλληλη ηλικια,τι αλλο χρειαζεται σιγουρα (οσον αφορα την υγεια του);Και κατα συνεπεια τι εξοδα θα εχει καθε μηνα/χρονο;
4)Ο χωρος που θα ζει το γατι ειναι αρκετος;Μηπως ειναι μικρος;
5)Επισης τι μπορω να κανω για να προστατεψω οσο γινεται τα επιπλα μου απο τυχον ζημιες;Και ποια ειναι η καλυτερη λυση για την αποφυγη δυσαρεστων οσμων μεσα στο σπιτι;Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ειδος αμμου που να ειναι εγγυημενα καλο (και κατα προτιμηση σχετικα οικονομικο);

Εχω ηδη βρει καποια νεογεννητα που χαριζονται οποτε οσο πιο συντομα με βοηθησετε τοσο το καλυτερο..Ευχαριστω εκ των προτερων!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

CatLover09

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη CatLover09
H CatLover09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 409 μηνύματα.

H CatLover09 έγραψε στις 18:33, 16-02-15:

Αρχική Δημοσίευση από christina_ki
Καλημερα!
Ειμαι φοιτητρια,μενω σε ενα διαμερισμα 55 τετραγωνικων στην Αθηνα αλλα οι γονεις μου μενουν σε αλλη πολη.Κι εγω οπως αλλοι εχω ενδοιασμους για το να υιοθετησω καποιο γατακι απο μικρη ηλικια (απο το δρομο βεβαια) ή οχι,για τους εξεις λογους:
1)Οταν ανακοινωσα στους δικους μου οτι θελω να παρω γατακι,μου ειπαν οτι δεν γινεται γιατι η μητερα μου εχει αλλεργια στις τριχες και την μυρωδια,οποτε τα Χριστουγεννα/Πασχα/καλοκαιρι που θα πηγαινω στους δικους μου το γατι τι θα το κανω;Εκτος αυτου η μητερα μου δεν το θελει μεσα στο σπιτι..Μπορω να κανω κατι εγω για τις τριχες και την μυρωδια;
2)Θελω να παω 6 μηνες στο εξωτερικο με προγραμμα erasmus στο κοντινο μελλον (1-2 χρονια),το γατακι θα μπορω να το παρω μαζι μου;Εχω ακουσει οτι πρεπει να μπει σε καραντινα για καποιο καιρο πριν μπορεσει να ταξιδεψει,για να ειναι σιγουρο οτι δεν θα εχει καποια ασθενεια κλπ..
3)Αν το υιοθετησω πολυ μικρο,εκτος απο στειρωση σε καταλληλη ηλικια,τι αλλο χρειαζεται σιγουρα (οσον αφορα την υγεια του);Και κατα συνεπεια τι εξοδα θα εχει καθε μηνα/χρονο;
4)Ο χωρος που θα ζει το γατι ειναι αρκετος;Μηπως ειναι μικρος;
5)Επισης τι μπορω να κανω για να προστατεψω οσο γινεται τα επιπλα μου απο τυχον ζημιες;Και ποια ειναι η καλυτερη λυση για την αποφυγη δυσαρεστων οσμων μεσα στο σπιτι;Υπαρχει καποιο συγκεκριμενο ειδος αμμου που να ειναι εγγυημενα καλο (και κατα προτιμηση σχετικα οικονομικο);

Εχω ηδη βρει καποια νεογεννητα που χαριζονται οποτε οσο πιο συντομα με βοηθησετε τοσο το καλυτερο..Ευχαριστω εκ των προτερων!
Χριστινα,νομιζω την απαντηση την εδωσες μονη σου.
Εγω αυτο που θα σου προτεινα σαν μεγαλυτερη ειναι να τελειωσεις τις σπουδες σου,να βρεις μια δουλεια ωστε να εισαι ανεξαρτητη και τοτε αν ακομα θελεις γατουλα,να υιοθετησεις.
Ενα ζωο εχει ευθυνες,υποχρεωσεις και φυσικα κοστος.
Δεν μπορεις να το "τραβολογας" οπου πηγαινεις γιατι στρεσαρεται με τις μετακονησεις,τις μετακομισεις,την αλλαγη περιβαλλοντος.
Ουτε και ειναι σωστο να το "φορτωνουμε" σε καποιον(φιλο-συγγενη) μεχρι να τελειωσουμε τις σπουδες ή να παμε διακοπες ή να παμε Χριστουγεννα και Πασχα στο πατρικο μας.
Ενα ζωακι ειναι μεγαλη δεσμευση.
Κοιτα να χαρεις αυτα τα ομορφα χρονια(τα φοιτητικα) που διανυεις,ανεξαρτητοποιησου και μετα εχεις ολο το καιρο μπροστα σου για σκοτουρες και ευθυνες!

φιλικα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KeepDreaming!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 12:08, 13-09-15:

Βρήκα αγγελία για γατάκια σε ένα σαιτ με αδέσποτα ζωάκια και μου έκλεψε την καρδιά ένας γατούλης άσπρος με πορτοκαλί.Είναι 2 μηνών απ'ότι λένε..Δυστυχώς σπουδάζω σε νησί μακριά από τον τόπο μου και μετακινούμαι με αεροπλάνο.Η γάτα μπορεί να ταξιδέψει στην καμπίνα του αεροσκάφους αρκεί να έχει τσιπάκι και να μην ξεπερνάει τα 8 κιλά με το κλουβάκι της.Το σκέφτομαι πολύ σοβαρά αλλά η μαμά μου δεν συμφωνεί και πολύ.Μου λέει ότι αν θέλω γάτα μπορώ να πάρω αλλά ούτε να το σκέφτομαι να την παίρνω μαζί μου όταν γυρίζω σπίτι.Βεβαια πιστεύω ότι στην τελική θα καταφέρω να την πείσω οπότε ίσως δεν είναι πρόβλημα αυτό!
Λέτε να την κάνω την υιοθεσία;Πίστευω ότι θα είναι πολύ καλή συντροφιά στο σπίτι!

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pepper
H pepper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 385 μηνύματα.

H pepper έγραψε στις 16:48, 13-09-15:

Εγώ λέω να την κάνεις αν μπορείς να το φροντίσεις και να αναλάβεις τα έξοδα. Απλά για το αεροπλάνο πρέπει να ξέρεις πως δεν επιτρέπεται να ταξιδέψουν τόσο μικρά τα γατάκια και επίσης είναι +50 ευρώ αν θυμάμαι καλά (στην Aegean).

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 18:12, 13-09-15:

Πρεπει ομως να σκεφτεις και το μετα! Οταν τελειωσεις τις σπουδες σου και χρειαστει να γυρισεις στο σπιτι σου και η μητερα σου δεν εχει πεισθει θα καταληξει το γατακι στο δρομο;Η οταν εσυ θα πηγαινεις διακοπες το καλοκαιρι ποιος θα το προσεχει το γατακι;Πρωτου υιοθετησεις ενα γατακι πρεπει να εισαι σιγουρη οτι μπορεις να του προσφερεις ασφαλεια και να ξερεις οτι δεσμευεσαι για τη φροντιδα του για πολλα χρονια!Πρεπει να τα σκεφτεις καλα πρωτου κανεις το βημα γιατι ειναι αμαρτια να το παρεις και μετα να γινει αδεσποτο! Ο ενθουσιασμος καμια φορα δεν ειναι καλο κριτηριο.Ολα αυτα στα λεω φιλικα.

Παράθεση

AntzelaRu (Αγγελική)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη AntzelaRu
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.

H AntzelaRu o Tom ο γατουλης μας! έγραψε στις 21:31, 13-09-15:

πρεπει να συζητησεις με την μαμα σου και αμα το θελεις πραγματικα να την πεισεις και να εισαι σιγουρη οτι δεν θα σε αναγκασει να το διωξεις... και εγω το ιδιο θεμα ειχα και στην αρχη πολλες φορες η μαμα μας ελεγε θα το διωξει αμα γρατσουναει πολυ την μικρη μου αδερφη αλλα τα ελεγε πιο πολυ για να προσεχει η αδερφη μου και δεν εννοει ποτε λεει να το διωξουμε...οποτε σιγουρεψου για το μελλον του δεν θελει πολλα,φροντιδα και αγαπη και απο δικη μου εμπειρια ο πρωτος μηνας ειναι δυσκολος μετα ειναι πολυ ωραια, τα κατοικιδα στα σπιτια φερνουν ευτυχια...

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vasilakis13
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 19:50, 19-09-15:

Καλησπέρα παιδιά! Είμαι φοιτητής και ψάχνω να υιοθετήσω ένα γατάκι. Μπήκα στο φόρουμ σας λοιπόν για να με καθοδηγήσετε στην επιλογή
Θέλω να είναι ήσυχο, να μην νιαουρίζει δηλαδή ακατάπαυστα μιας και έχω και διάβασμα
Επίσης θέλω να είναι χαδιάρα, γιατί έχω δει κάτι γατιά που μόλις πας να τα ακουμπήσεις βγάζουν νύχια και σε σφάζουν επιτόπου
Τέλος, θέλω να μην κάνει ζημιές. Θα της πάρω ονυχοδρόμιο, αλλά να μην είναι και διάολος ρε παιδί μου και δεν αφήσει τίποτα όρθιο στο σπίτι
Να επισημάνω ότι το γατάκι θα είναι θηλυκό και θα στειρωθεί στην κατάλληλη ηλικία
Ποια ράτσα έχετε να μου προτείνετε με βάση τα παραπάνω?
Εμφανισιακά, με ξετρελαίνουν οι σιαμ! Αλλά έχω διαβάσει ότι είναι σκανταλιάρες και νιαουρίζουν συνεχώς και διαπεραστικά, δηλαδή ακριβώς το αντίθετο από αυτό που ψάχνω Έχει κάποιος γάτα σιαμ να μου πει την εμπειρία του? Πιστεύετε ότι ισχύουν?
Από θέμα χαρακτήρα, από ότι έψαξα μου ταιριάζουν πάρα πολύ οι περσικές, αν και η εμφάνισή τους δεν με πολυεμπναίει, μου φαίνεται σαν "κοριτσίστικη" γάτα για κάποιο λόγο
Γενικά θέλω να ακούσω όλες τις εμπειρίες και προτάσεις, εννοείτε αν έχετε κάτι άλλο στο μυαλό σας περιμένω να ακούσω και άλλες ράτσες

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 20:40, 19-09-15:

Βασιλάκη, η επιλογή ράτσας είναι μάλλον προσωπικό θέμα. Εγώ θα πρότεινα να έπαιρνες ένα αδέσποτο για έναν και μόνο λόγο, το έχουν πολύ πολύ ανάγκη. Είναι τόσα πολλά που γεννιούνται στους δρόμους και χρειάζονται φροντίδα.
Από εκεί και ύστερα ζημιές δεν κάνουν από χαρακτήρος, μόνο κατά λάθος. Όσο έχεις ζώο στο σπίτι να ξέρεις ότι κάποια ζημιά κατά τύχη θα γίνει. Εγώ δύο χρόνια περίπου τα έχω και οι ζημιές που έχουν γίνει ήταν δικό μου λάθος εν τέλει, επειδή δεν ασφάλιζα καλά το σπίτι. Επίσης το νιαούρισμα είναι μέσο επικοινωνίας, οι γάτες είναι ήσυχα ζώα και νιαουρίζουν όταν έχουν κάτι σημαντικό να πουν. Τέλος τα μωρά γατάκια είναι πολύ παιχνιδιάρικα και αεικίνητα και στριφογυρίζουν συνεχώς, όταν περνάνε κάποιοι μήνες ηρεμούν πολύ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε στις 20:52, 19-09-15:

Ευχαριστώ για την βοήθεια!
Δηλαδή αυτά που γράφουν στα διάφορα site, ακόμα και εδώ στο mycat, για την συμπεριφορά κάθε ράτσας δεν ισχύουν και τόσο τελικά?
Ωρέ κατά τύχη ντάξει να γίνει δεν έχω θέμα. Το θέμα είναι μην πάρει όλα τα έπιπλα και τις συσκευές με την σειρά και αρχίζει να τις καταστρέφει
Αλήθεια συσκευές όπως ο υπολογιστής με τα καλώδια και την οθόνη πως τα προστατεύετε?
Για τις σιαμέζες συγκεκριμένα έλεγε ότι είναι πολύ επικοινωνιακές και μπορεί να γίνουν θορυβώδεις, πιστεύεις ότι αν θα θέλω να διαβάσω και δεν τις δίνω σημασία δεν θα αρχίσει να κλαψουρίζει? Αν την απομονώσω (απλά κλείσω την πόρτα του δωματίου μου) πιστεύεις θα λυθεί το πρόβλημα?
Αγγελίες που έχω δει στο διαδίκτυο επιτρέπεται να βάλω ή απαγορεύεται από τους όρους του forum?
Παρεπιμπτόντως, πάρα πολύ ωραία η γατούλα σου! Από που την πήρες?

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:31, 19-09-15:

Εγώ δύο χρόνια περίπου τα έχω και οι ζημιές που έχουν γίνει ήταν δικό μου λάθος εν τέλει, επειδή δεν ασφάλιζα καλά το σπίτι. Επίσης το νιαούρισμα είναι μέσο επικοινωνίας, οι γάτες είναι ήσυχα ζώα και νιαουρίζουν όταν έχουν κάτι σημαντικό να πουν. Τέλος τα μωρά γατάκια είναι πολύ παιχνιδιάρικα και αεικίνητα και στριφογυρίζουν συνεχώς, όταν περνάνε κάποιοι μήνες ηρεμούν πολύ.
Ακριβώς αυτά που λέει η φίλη μας η pepper ισχύουν
Και οι γάτες είναι ήσυχα ζώα και δεν νιαουρίζουν χωρίς λόγο ( μόνο αν είναι αστείρωτες κι είναι σ'εποχή οίστρου, ή όταν πονούν σε περίπτωση τραυματισμού από ατύχημα κλπ).
Και το 99% των ζημιών που έχουν γίνει στο δικό μου σπίτι, δεν είναι από τη γάτα μου.
Και όντως τα μικρά είναι αεικίνητα, οπότε θα σου συνιστούσα να ψάξεις για λίγο μεγαλύτερης ηλικίας που και θα έχουν διαμορφώσει χαρακτήρα και θα τα βρεις πιο ήρεμα (σα στειρωμένα που θα είναι).
Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ στις αγγελίες μας που χαρίζονται γατάκια και -πού ξέρεις;- ίσως βρεις τη γατούλα (ή το γατούλη) που επιθυμείς να σε συντροφεύει

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 21:52, 19-09-15:

Έψαξα ήδη μετά την προτροπή της pepper για αδέσποτο, είδα πολλές αγγελίες αλλά βρήκα μια γατούλα που πραγματικά είναι έρωτας, έχω γράψει στο αντίστοιχο θέμα Απορώ πως δεν έχει υιοθετηθεί ακόμα!
Βέβαια είναι σε πολύ μικρή ηλικία, πιστεύετε πως θα έχω πρόβλημα? Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήσει ένα μικρό γατάκι?
Επίσης μαθαίνουν εύκολα να χρησιμοποιούν το ονυχοδρόμιο αντί για τις κουρτίνες?

Κάτι λίγο άσχετο, τι θα πρέπει να της πάρω στην αρχή? Έχω ακούσει για ονυχοδρόμιο, γατόσπιτο, κρεβατάκι, γατοφόρο, ραβδάκια με τούφες , τουαλέτα κτλ.
Υπάρχει κάτι που μου ξεφεύγει? Πόσο να υπολογίζω για όλα αυτά?
Εκτός αυτού η στείρωση θα μου κοστίσει κάνα 80αρι και τα 3 εμβόλια από 20-30? Σε ποια ηλικία γίνεται το κάθε εμβόλιο?

Έχω βρει από αγγελία και έναν αρσενικό σιαμέζο 1 έτους που δίνεται σε συμβολική τιμή εμβολιασμένο με τα αξεσουάρ του, μήπως θα ήταν καλύτερη επιλογή εκείνος? Βέβαια είναι αρσενικός αλλά είναι στειρωμένος.
Τα γατάκια από ποια ηλικία ηρεμούν?

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 21:58, 19-09-15:

Βασιλάκη ευχαριστώ, στον δρόμο τον βρήκαμε, συγκεκριμένα μας ακολούθησε μέχρι το σπίτι.
Χμμ για τα καλώδια δεν μπορώ να πω γιατί δεν ασχολήθηκε ποτέ ο γάτος μου εντατικά.. Για τα έπιπλα, μόνο οι καναπέδες και οι κουρτίνες κινδυνεύουν κατά την εμπειρία μου. Και στις κουρτίνες πάλι εγώ τον προκαλούσα να τις τρυπήσει (δεν με πολυενδιέφερε) γιατί του άρεζε ένα παιχνίδι που παίζαμε όταν ήταν μικρό. Τώρα δεν ασχολείται ούτε με κουρτίνες. Οι καναπέδες από την άλλη αναστενάζουν, επειδή κάνει τα νύχια του εκεί, ενώ υπάρχει ονυχοδρόμιο. Εκεί μπορείς να ρίξεις επάνω ένα κάλυμμα και να το μαλώνεις ή να ψεκάσεις τα σημεία του καναπέ που ξύνει με ένα ειδικό απωθητικό υγρό. Γενικά, άμα θα πάρεις το γατί θα δεις με τι θα ασχολείται μέσα στο σπίτι και θα το προστατεύεις. Είπαμε έχουν νοημοσύνη, αλλά δεν μπορούμε να περιμένουμε να φέρονται σαν άνθρωποι. Όταν θα είναι μωρό θα το εξερευνήσει όλο το σπίτι, αλλά αργότερα μόνο με κανένα παιχνιδάκι και με τον ύπνο θα ασχολείται.

Για το νιαούρισμα, δεν ξέρω για τις σιαμέζες, άμα του δίνεις κανένα παιχνιδάκι, καμιά λιχουδίτσα θα σταματά. Άμα κλείνεις την πόρτα θα κάθετε απέξω και θα την ξύνει/προσπαθεί να την ανοίξει για να μπει και θα είναι χειρότερα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:14, 19-09-15:

Καλησπέρα.
Θα συμφωνήσω κι εγώ πως τον χαρακτήρα μιας γάτας διαμορφωμένο μόνο σε μεγαλύτερη γατούλα μπορείς να το δεις.
Τα μικρά είναι πολύ γλυκούλικα αλλά είναι υπερδραστήρια όπως είναι φυσικό γιατί ανακαλύπτουν τον κόσμο.
Ποτέ δεν ξέρεις ένα μικρό τί χαρακτήρας θα είναι μεγαλώνοντας.

Γενικά ίσως πρέπει να σκεφτείς πολλά πράγματα από ό,τι διάβασα στα ποστς σου, πριν αποφασίσεις να βάλεις ένα ζωάκι στη ζωή σου, για πολλά χρόνια.

υ.γ. γιατί απορρίπτεις το αρσενικό λόγω φύλου?

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 22:24, 19-09-15:

Όχι απλά έχω ακούσει ότι είναι πιο άγρια, θορυβώδη και μπορεί να κατουρήσουν όπου να ναι. Με τη στείρωση βέβαια περιορίζονται κάπως αυτές οι συνήθειες αλλά παραμένουν πιο ανεξάρτητοι. Η γάτα από μόνη της είναι πιο ανεξάρτητο ζώο, αν είναι και αρσενικός μάλλον δεν θα τον πλησιάζω
Όμως και ένα μεγάλο να υιοθετήσω πως θα ξέρω τι χαρακτήρας είναι? Η φιλοζωική της περιοχής μου δεν έχει γάτες ενώ αν πάρω κάποιο ενήλικο από αγγελία δεν ξέρω αν ο ιδιοκτήτης θα μου πει τη αλήθεια, το πιο πιθανό είναι ότι για να το δίνει κάτι τον ενοχλούσε

Κάτι άλλο, εγώ έχω παπαγάλους, πιστεύετε ότι θα υπάρξει πρόβλημα? Αν της δώσω να καταλάβει ότι είναι ζώα της οικογένειας λογικά δεν θα τους προστατεύει?
Αυτά που έγραψα παραπάνω σχετικά με τα έξοδα ξέρω ότι μαζεύεται ένα σεβαστό ποσό και είμαι προετοιμασμένος για αυτό, απλά ρωτάω για να το προσδιορίσω όσο το δυνατόν με ακρίβεια. Εσύ γιατί πιστεύεις ότι πρέπει να σκεφτώ κι άλλα πράγματα ?

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 22:41, 19-09-15:

Καμιά σχέση με το φύλο. Μην τα φοβάσαι τα αρσενικά. Κατουράν τα μη στειρωμένα αρσενικά για να οριοθετήσουν την περιοχή τους. Που και πάλι δεν το έχω δει αν και στείρωσα τον έναν δικό μου στους 7 μήνες που είχε ωριμάσει σεξουαλικά.
Οι αγγελίες συνήθως, δηλαδή κατά το 99% είναι από αδέσποτα που τα μαζεύουν καλοί άνθρωποι και προσπαθούν να τα φροντίσουν δίνοντας τους την ευκαιρία να βρουν ένα μόνιμο σπιτάκι. Δεν τα δίνουν για να τα ξεφορτωθούν. Τι εννοείς όμως με τον χαρακτήρα???
Τα παπαγαλάκια δεν υπάρχει περίπτωση να τα δει σαν ξαδερφάκια... Απλά με τον καιρόοοοοοο δεν θα τα δίνει τόση σημασία. Το ξέρω γιατί έχουμε καναρινάκια. Στην αρχή σκαρφάλωνε στα κλουβιά και τα τρομοκρατούσε, τώρα ρίχνει ένα βλέμμα "για να δω τι μου κάνετε σήμερα" και φεύγει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 22:51, 19-09-15:

Εμένα είχε ο πατέρας μου παλιά αστείρωτο αρσενικό και του είχε κατουρήσει όλους τους καναπέδες
Οι αγγελίες που είναι από αδέσποτα είναι για μικρά γατάκια. Εννοείται ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν προσπαθούν να τα ξεφορτωθούν αλλά να τους βρουν ένα καλό σπίτι. Κάνα 2 που βρήκα για ενήλικη γάτα ήταν 1 χρόνου και τον έδινε γιατί δεν μπορούσε να τον κρατήσει άλλο. Αυτοί πιστεύω ότι θα πουν ψέματα προκειμένου να το δώσουν...
Κρίμα, έχω δει κάμποσες φωτογραφίες με γάτες και παπαγάλους και ήλπιζα ότι θα τα πήγαιναν καλά Οπότε θα έχω το νου μου για τους παπαγάλους!

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,453 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 22:51, 19-09-15:

Να προσθέσω επίσης ότι συμβαίνει και στα μη στειρωμένα θηλυκά να κατουράνε, είναι θέμα ανικανοποίητων ορμών
Επιπλέον και κατά τη δική μου άποψη παίζει κυριώς ρόλο ο χαρακτήρας κι όχι η ράτσα για το πόσο "ζωηρό" θα σου βγει ένα γατί, άσε που όπως και να ναι, μεγαλώνοντας το οποιοδήποτε γατάκι ηρεμεί πολυ!
Τέλος τα αρσενικά κατ΄εμέ είναι συνήθως πιο "πιστά" και "αγαπησιάρικα" (μετά τη στείρωση πάντα), ενώ τα θηλυκά διατηρούν πιο έντονα την ανεξαρτησία τους .
Εύχομαι λοιπόν να βρεις το συντομότερο το γατάκι που θα σε κερδίσει και που θα σε κάνει να ξεχάσεις τους όποιους ενδοιασμούς

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 22:56, 19-09-15:

Ένα ενήλικο γατάκι πιστεύετε ότι θα με συνηθίσει το ίδιο με ένα μικρό? Έχει υιοθετήσει κανείς ενήλικη γάτα? Ή θα είναι πάντα επιφυλακτικό απέναντί μου?

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,426 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 00:16, 20-09-15:

Οποίας ηλικιας γατο ή γατα παρεις θα σε συνηθισει κατα τη δικη μου αποψη. Θα σε μάθει σιγα σιγα και θα σε εμπιστευτεί. Πρεπει να ξερεις πως θα θελει και αυτο το χρονο του. Οντως ψεκάζουν τα αρσενικα (εγω δεν ετυχε ακομα να δω θηλυκό να ψεκαζει) αλλα αφου εχεις σκοπό να το στειρωσεις δεν θα εχεις προβλημα. Γιατι και μενα ψεκαζε παντου και με το που στειρωθηκε δεν το ξανακανε. Θα ηταν καλυτερα απο το να ψάχνεις ράτσες και χαρακτήρες να κοιτάξεις αγγελίες και να παρεις αυτο που θα σου κανει το κλικ. Θα σου πω και γω πως εννοειται οτι ειναι καλυτερα να παρεις αδεσποτο και να του δωσεις μια ευκαιρια να βρει το σπιτακι του. Οσο για το χαρακτηρα δεν μπορεις να ξερεις απο πριν, ουτε και να παρεις ενα και πχ δεν σου αρεσει ο χαρακτήρας και να πεις δεν το θελω πια (λεω τωρα) Θα παρεις καποιο και θα το συνηθίσεις με το δικο του χαρακτηρα ο οποίος θα διαμορφωθεί και μαζι σου. Μεγαλώνοντας αλλαζει και η συμπεριφορά τους

Παράθεση

ΦΛΩΡΑ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΦΛΩΡΑ
H ΦΛΩΡΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες (2 γατούλες η Τερέζα και η Νταίζη έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,419 μηνύματα.

H ΦΛΩΡΑ έγραψε στις 10:50, 20-09-15:

Βασιλη να παρεις γατουλα , το φυλο δεν παιζει ρολο ειναι πολυ γλυκα πλασματα,δεν θα το μετανοιωσεις ποτε!Αν θελεις ησυχια οπως λες, μια γατουλα στειρωμενη θα ειναι πολυ καλη περιπτωση.Εδω στο site υπαρχουν γλυκα πλασματακια που ζητουν μια αγκαλιτσα και ενα σπιτακι.Εγω αν ηταν δυνατον να ειχα ενα σπιτι γεματο με γατες,τοσο πολυ τις λατρευω!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:04, 20-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis13
Ένα ενήλικο γατάκι πιστεύετε ότι θα με συνηθίσει το ίδιο με ένα μικρό? Έχει υιοθετήσει κανείς ενήλικη γάτα? Ή θα είναι πάντα επιφυλακτικό απέναντί μου?
Μια φορά υιοθέτησα ενήλικη γάτα και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα. ΄Ισα ίσα που γλυτώσαμε τις αταξίες τις μωρουδιακές και περάσαμε κατ' ευθείαν στις γλύκες και τις αγκαλιές.
Πάντως έχω φιλοξενήσει αρκετές γατούλες που έψαχναν για σπιτάκι, φιλοξενώ και τώρα μια και σε πληροφορώ πως δεν έχω καλύτερο από ενήλικη γάτα ή γάτο.
Και για το άλλο που ρωτούσες χθες, το αν δηλαδή τα αρσενικά είναι πιο ανεξάρτητα από τα θυληκά, θα σου πω πως έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα του κάθε γατιού αλλά σε γενικές γραμμές τα αγοράκια είναι πιο τρυφερά από τα κοριτσάκια. Οι δικοί μου γάτοι τουλάχιστον εξελίχθηκαν σε απόλυτους μαμάκιες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 20-09-15 στις 12:11. Αιτία: Ορθογραφικό
Παράθεση

Backdrop

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 313 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 12:09, 20-09-15:

Σε όποια ηλικια και να είναι θα πρέπει να του δώσεις το χρόνο του κατά η γνώμη μου... Αργα ή γρήγορα θα σε συνηθίσει και θα σταματήσει να είναι επιφυλακτικο... Αυτό που θέλουν είναι αγάπη & φροντίδα (+ full παιχνίδι) και το καταλαβαίνουν όταν ο αλλος θελει να τους τα δωσει και έτσι ανοιγονται και αυτά με τη σειρά τους.
Όπως και εμείς φοβόμασε το άγνωστο στην αρχή έτσι κ αυτα.
Μια φίλη υιοθέτησε πριν λίγο καιρό έναν γατούλη στειρωμένο 5 μηνών... Στην αρχή κρυβόταν κάτω από τον καναπέ αλλά μέσα σε 1 εβδομάδα ο μικρός είχε ήδη αρχίσει να συνηθίζει και το χώρο και τους νέους συγκατοίκους!!

Όσο για το φύλλο, όπως έχει ήδη αναφερθεί δεν παίζει ρόλο, ειδικά οταν είναι στειρωμένη! Από εκεί και πέρα την συνέχεια την καθορίζει ο χαρακτήρας του ζώου.
Τώρα τα παπαγαλάκια... ε... εντάξει δεν τα ξέρει και από εχθές για να τα θεωρήσει μέλος της οικογένειας!! Γάτα υιοθετείς όχι τη γιαγιά του Τουϊτη!!! Θα την βρουν την ακρη τους , απλά έχε του νου σου για καλό και για κακο στο κλουβι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Backdrop : 20-09-15 στις 12:19.
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 18:23, 20-09-15:

Καλά εννοείται, σε όλα τα ζώα χρειάζεται ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα για να προσαρμοστούν. Το θέμα είναι αν θα με συνηθίσει ποτέ πλήρως γιατί από την εμπειρία μου με παπαγάλους ένα ενήλικο πουλάκι που έχει κακομεταχειριστεί τα προηγούμενα χρόνια δεν σε συνηθίζει, αν όχι ποτέ, τουλάχιστον με πολύ μεγάλη δυσκολία.

Εγώ πίστευα ότι είναι πολύ όμορφη εκείνη η μωρουδιακή ηλικία που είναι πολύ παιχνιδιάρικα, δεν ισχύει αυτό ? Κάνουν πολλές ζημιές σε εκείνη την ηλικία?

Εξηγείστε μου λίγο αν μπορείτε και τα πρώτα έξοδα που θα έχω, αυτά που έχω γράψει παραπάνω

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:30, 20-09-15:

Είχα κι εγώ παπαγαλάκι(κοκατίλ) πριν αποκτήσω γάτα, το είχα πάρει από μικρούλι και το μεγάλωσα, με γνώριζε, φώναζα το όνομά του και γύριζε και με κοίταζε γιατί το καταλάβαινε, το είχα μάλιστα μάθει να σφυρίζει και μια συγκεκριμένη μελωδία, αλλά ποτέ δεν κάθησε να το χαϊδέψω όσο έζησε.
Η γάτα όμως είναι κάτι άλλο, δεν μπορείς να τη συγκρίνεις με τα πουλάκια. Άλλο είδος πολύ πιο εύκολα προσεγγίσιμη, "εξημερώνεται" και εξοικειώνεται με τον άνθρωπο. Κι αν τύχει να είναι εκείνος που τη φροντίζει, τότε γίνεται ο άνθρωπός της και του χαρίζει γενναιόδωρα τα χάδια και χουρχουρητά
Σχετικά με τα μωρά γατάκια, ναι είναι όντως πολύ ωραία ηλικία, είναι χαριτωμένα και πανέμορφα έτσι λιλιπούτεια που είναι, μια μικρογραφία ενήλικης γάτας, με την νηπιακή αδεξιότητα και τις τσαχπινιές τους, άλλα, παράλληλα θέλει πολύ περισσότερο κόπο να τα μεγαλώσεις.
Κι εγώ τη δική μου, ήταν δεν ήταν 2 μηνών όταν την υιοθέτησα, ένα τοσοδούλι, σα λούτρινο παιχνιδάκι, το οποίο τις πρώτες πρώτες μέρες ήταν μαζεμένο και ήσυχο. Μαμ, κακά, νάνι και ατέλειωτα χαδάκια γιατί ένοιωθε ανασφάλεια κι ερχόταν διαρκώς πάνω μου (άσχετα που κι εγώ άλλο που δεν ήθελα). Δεν μπορούσε να πηδήξει στην αγκαλιά μου (όπως τώρα), αλλά το κατόρθωνε μέσω σκαρφαλώματος σε ό,τι ύφασμα ή υλικό εύρισκε πρόχειρο.. (τα πατζάκια των πυτζαμών μου επίσης χρησίμεψαν για "σκαλιά" ουκ ολίγες φορές) Σιγά σιγά που μάθαινε το σπίτι κι εμάς κι ένοιωσε ασφαλής, άρχισε η εξερεύνηση και τα παιχνίδια. Εκεί έπρεπε να μη τη χάνω από τα μάτια μου: Να προσέχω μην ξεχνάω ξεσκέπαστα διάφορα προϊόντα που θα μπορούσαν να βλάψουν το μικρό, να προσέχω να το αποτρέπω από το να μασάει τα διάφορα καλώδια (δίνοντάς του "υποκατάστατα"), μη σφηνώσει σε κάποιο έπιπλο και τραυματιστεί, να προσέχω ακόμα και να μη το...πατήσω. Να το ανεβάζω σε μέρη που ήθελε να εξερευνήσει και δεν μπορούσε να φτάσει(π.χ. νεροχύτη κουζίνας), και βέβαια και κάποιος χρόνος αφιερωμένος στο να παίζουμε μαζί.
Κοντολογής, η παιδική τους ηλικία είναι όμορφη και υπέροχο να τα βλέπεις να μεγαλώνουν, αλλά είναι και αρκετά μπελαλίδικη Κι οπωσδήποτε απαιτεί να διαθέσεις περισσότερο από το χρόνο σου, απ'ότι σε μια ενήλικη γάτα.

Όσο για την "προίκα" ενός μικρού γατιού (και κατ'επέκταση και μιας γάτας) μπορείς να πάρεις μια ιδέα εδώ .

Παράθεση

pepper

Δραστήριο Μέλος

H pepper έγραψε στις 19:47, 20-09-15:

Βρε Βασιλάκη τι κρύσταλλα Βοημίας έχεις και φοβάσαι τις ζημιές? Γατί θα πάρεις, όχι πούμα. Ναι η μωρουδιακή ηλικία στα γατιά είναι πολύ γλυκιά και χαριτωμένη, απλά τα γατιά είναι πολύ ενεργητικά. Δεν θα σου κατεβάσουν το σπίτι. Βρες ένα γατάκι και πάρε το και θα τα βρείτε όλα στην πορεία.

Τα έξοδα ποικίλουν ανάλογα με τον κτηνίατρο. Σίγουρα θες μπολάκια, αμμολεκάνη, ονυχοδρόμιο, κλουβί μεταφοράς. Κανένα παιχνίδι. Εγώ όλα αυτά τα πήρα από το τζάμπο πολύ φθηνά. Λεκάνη 6, ονυχοδρόμιο 5, κλουβί 10. Κανένα κρεβατάκι/κουβερτούλα άμα θα θες να του κάνεις φωλίτσα. Εγώ έβαλα ένα παλιό μου μαξιλάρι πάνω σε ένα πλαστικό κουτί που φυλάω τα βιβλία μου, και την κουβέρτα την είχα επίσης φτιαγμένη ειδικά για αυτόν. Τα παιχνίδια τους είναι επίσης πολύ φθηνά, αλλά διασκεδάζουν και με σπιτικά παιχνιδάκια όπως μπάλες από αλουμινόχαρτο, κορδόνια, λέιζερ άμα έχεις. Τα χοντρά έξοδα θα είναι του κτηνιάτρου και οι τροφές/άμμοι/αποπαρασιτώσεις ανά μήνα.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 19:56, 20-09-15:

Κι εγώ κοκατίλ έχω! Έχω ένα ζευγάρι και φέτος μου έκαναν παπαγαλάκια για δεύτερη φορά, τα 2 από τα οποία για την ώρα τα έχω κρατήσει. Είναι πολύ χαδιάρικα ρε συ αρκεί να ασχοληθείς μαζί τους από μικρή ηλικία και να χρησιμοποιείς πάντα λίγο κεχρί για κίνητρο και κωλοτούμπες κάνουν για χάρη του! Εγώ τα χαιδεύω στο λαιμό, στην κορυφή πάνω στο λοφίο, στα αυτάκια τους και το απολαμβάνουν Απλά μέχρι να τα μάθεις σου βγαίνει η πίστη, είναι πολύ καχύποπτα και φοβιτσιάρικα ειδικά όταν μεγαλώνουν γι αυτό φοβάμαι μην πάθω το ίδιο με την γάτα, αλλά αφού είναι πιο ήρεμη οκ
Δεν έχω κρύσταλλα βρε συ πιο πολύ τις ηλεκτρονικές συσκευές φοβάμαι, μην πάει να παίξει και μου κατεβάζει μια τηλεόραση κάθε φορά
Βρήκα αυτή την αγγελία, η γατούλα είναι πανέμορφη!!!!! αλλά δυστυχώς είναι 10 μηνών... γλιτώνω βέβαια πολλά έξοδα εμβολίων και στειρώσεων, αλλά χάνω και την καλύτερη ηλικία της
Από την άλλη ψάχνω διαρκώς για κάποια μικρή γατούλα που να μου κάνει κλικ. Έχω μείνει άφωνος πάντως με το πόσες αγγελίες υπάρχουν για γάτες που χαρίζονται!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:39, 20-09-15:

Έχω μείνει άφωνος πάντως με το πόσες αγγελίες υπάρχουν για γάτες που χαρίζονται!
Ναι, δυστυχώς αυτό είναι αλήθεια, η προσφορά είναι μεγαλύτερη από τη ζήτηση.
Λέω "δυστυχώς", γιατί τα περισσότερα από τα γατιά που χαρίζονται, είναι αποτέλεσμα της αναλγησίας συνανθρώπων μας σε συνδυασμό με την πεποίθηση οτι τα ζώα είναι καλύτερα να μένουν αστείρωτα.
Το αποτέλεσμα? Έχει κάποιος μια γάτα που πηγαινοέρχεται μέσα-έξω στο σπίτι του, κάποια στιγμή ζευγαρώνει, γεννάει, δεν είναι σε θέση να κρατήσει τα μωρά στο σπίτι, και τότε τα παίρνει και απλώς τα πετάει στα σκουπίδια, σα να πρόκειται για χρησιμοποιημένα χαρτομάντηλα (για να μη πω κάτι χειρότερο).
Μα ακόμα κι αν δεν έχει προλάβει να ζευγαρώσει η γάτα, κάποιος άλλος τη βαριέται και την ξεφορτώνεται πετώντας τη στο δρόμο, γίνεται αδέσποτη, συνευρίσκεται με άλλα αδέσποτα γατιά και γεννάει δύστυχα πλασματάκια, που άλλα σκοτώνονται από αυτοκίνητα, ενώ άλλα τα σκοτώνουν κάποιοι "επι τούτου", γιατί θεωρούν οτι με τη δολοφονία τους συμβάλλουν στον περιορισμό του αριθμού τους, ή και έτσι, για το κέφι τους.

Όμως πάλι καλά, κι είναι ευτύχημα, που υπάρχουν κάποιοι Άνθρωποι (με κεφαλαίο Α), που τα περιμαζεύουν, και , κόντρα στις οικονομικές και άλλες δυσκολίες τους, τα περιθάλπουν στο σπίτι τους, τα ταίζουν, τα εμβολιάζουν, τους παρέχουν όποια ιατρική φροντίδα χρειαστεί και τα διαθέτουν για υιοθεσία.
Αλλά παρά τις ηρωικές τους προσπάθειες, είναι αδύνατο να καταφέρουν να τα σώσουν όλα. Κι είναι τόσα πολλά εκεί έξω...

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 00:28, 21-09-15:

Θα πάρω τηλέφωνο αύριο να ρωτήσω για τον χαρακτήρα της και αν γίνεται να μεταφερθεί στην Πάτρα.
Εσείς γενικά πως μεταφέρεται τα γατάκια? Χρησιμοποιείτε το κτελ?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 21-09-15 στις 18:43. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 21:23, 21-09-15:

Δυστυχώς σε όσα τηλέφωνα πήρα για αγγελίες στάθηκε εμπόδιο η απόσταση... Είτε δεν ήταν δυνατή η μεταφορά είτε δεν ήθελαν να δώσουν το γατάκι χωρίς να δουν το μέρος. Είχα όμως τύχη βουνό! Πέρασα σήμερα από το πετ σοπ να πάρω τροφή για τον παπαγάλο και μου είπε η κοπέλα εκεί ότι της παράτησαν 2 γατάκια μπροστά από το μαγαζί. Το ένα το πήρε η ίδια αλλά το άλλο ψάχνει να του βρει σπίτι. Είναι θηλυκό (αν και από αυτά που μου είπατε θα προτιμούσα αρσενικό αλλά δεν πειράζει ), τρώει μόνο του ξηρά τροφή, πηγαίνει κανονικά στην αμμολεκάνη μόνο αλλά δεν πίνει ακόμα μόνο του νερό, του δίνει με το μπιμπερό νερό και γάλα. Μου έστειλε και φωτογραφίες η κοπέλα που το φιλοξενεί προσωρινά και είναι κουκλάκι!
Τον πρώτο καιρό μέχρι να αρχίσει καλά καλά η σχολή θα έχω αρκετό χρόνο οπότε μπορώ να το προσέχω ιδιαίτερα και να του δίνω με το μπιμπερό νερό. Κάθε πόσο πρέπει να του δίνω νερό με το μπιμπερό? Γάλα πρέπει να του δίνω κάθε μέρα, πόσες φορές και μέχρι ποια ηλικία?

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:27, 21-09-15:

Δυστυχώς σε όσα τηλέφωνα πήρα για αγγελίες στάθηκε εμπόδιο η απόσταση... Είτε δεν ήταν δυνατή η μεταφορά είτε δεν ήθελαν να δώσουν το γατάκι χωρίς να δουν το μέρος. Είχα όμως τύχη βουνό! Πέρασα σήμερα από το πετ σοπ να πάρω τροφή για τον παπαγάλο και μου είπε η κοπέλα εκεί ότι της παράτησαν 2 γατάκια μπροστά από το μαγαζί. Το ένα το πήρε η ίδια αλλά το άλλο ψάχνει να του βρει σπίτι. Είναι θηλυκό (αν και από αυτά που μου είπατε θα προτιμούσα αρσενικό αλλά δεν πειράζει ), τρώει μόνο του ξηρά τροφή, πηγαίνει κανονικά στην αμμολεκάνη μόνο αλλά δεν πίνει ακόμα μόνο του νερό, του δίνει με το μπιμπερό νερό και γάλα. Μου έστειλε και φωτογραφίες η κοπέλα που το φιλοξενεί προσωρινά και είναι κουκλάκι!
Τον πρώτο καιρό μέχρι να αρχίσει καλά καλά η σχολή θα έχω αρκετό χρόνο οπότε μπορώ να το προσέχω ιδιαίτερα και να του δίνω με το μπιμπερό νερό. Κάθε πόσο πρέπει να του δίνω νερό με το μπιμπερό? Γάλα πρέπει να του δίνω κάθε μέρα, πόσες φορές και μέχρι ποια ηλικία?
Το καλύτερο είναι όταν το πάρεις, να το πας μια βόλτα από τον κτηνίατρο να του ρίξει μια ματιά, να του κάνει αποπαρασίτωση εσωτερική και εξωτερική και ίσως και το πρώτο του εμβολιάκι. Θα τον ρωτήσεις για όλες τις απορίες που έχεις και θα σου απαντήσει υπεύθυνα ένας ειδικός.
Εύχομαι να πάνε όλα κατ' ευχήν και να σου ζήσει το μικράκι σου. Και όταν με το καλό θα είναι πια στο σπίτι σου, ίσως θα ήθελες να του ανοίξεις ένα θεματάκι στην κατηγορία "Οι Γάτες μου" για να βλέπουμε κι εμείς καμμιά φωτογραφία του και να σας χαιρόμαστε.

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 22:06, 21-09-15:

Χαίρομαι πολύ που βρήκες γατάκι. Μην ανησυχείς..όλοι στην αρχή έχουμε χιλιάδες ερωτήματα κι απορίες, όμως με τον καιρό μαθαίνεις το γατάκι κι εκείνο εσένα.
Όσον αφορά στις ζημιές να σου πω πως εμείς λόγω του επαγγέλματος του φίλου μου έχουμε συνέχεια στο σπίτι πανάκριβα μηχανήματα(που δεν είναι δικά μας φυσικά) αλλά με τη σωστή προστασία ποτέ δεν μας έκαναν ζημιά τα γατιά μας.
Για τα αρσενικά στα είπαν και παραπάνω. Ο μικρός μας που τον βρήκαμε πριν λίγους μήνες είναι κολλημένος μαζί μου. Απίστευτα χαδιάρης, νομίζει ότι είμαι η μαμά του και μας αγαπάει υπερβολικά. Σε ένα μήνα θα τον στειρώσω για να αποφύγουμε τους "ψεκασμούς" με ούρα και θα είναι όλα μια χαρά επίσης.
Αλλά κι η μεγάλη μας που είναι πιο ανεξάρτητη, λόγω ηλικίας είναι πιο ήσυχη από το μικρό, δεν θέλει δηλαδή τόσο παιχνίδι, αλλά όταν γυρνάμε από τη δουλειά μας περιμένει στην πόρτα και χαιδεύεται πάνω μας να μας δείξει ότι της λείψαμε.
Αυτό που θέλω να πω ως συμπέρασμα είναι πως οι γάτες είναι τα πιο γλυκά πλάσματα που έχω συναντήσει και η ανεξαρτησία τους(η οποία βολεύει πολλές φορές καθώς μπορείς να τα αφήσεις μόνα στο σπίτι και να πας για δουλειά χωρίς να φοβάσαι τί θα βρεις γυρίζοντας, ακόμη και διακοπές να πας τα αφήνεις σπίτι εφόσον κάποιος μπορεί να πηγαίνει να τα τσεκάρει και να τους ανανεώνει απλώς νερό-φαγητό), είναι απλώς ακόμη μια από τις ομορφιές του είδους τους.

Τα έξοδα χοντρικά αρχικά είναι τροφή-άμμος-αμμολεκάνη-αποπαρασίτωση(η πρώτη στον κτηνίατρο)-μπολάκια φαγητού νερού-γατοφόρος και κανένα παιχνιδάκι. Ψάχνοντας στο ίντερνετ βρίσκεις καλές τιμές σε όλα, δεν είναι δύσκολο. Τα πρωτα έξδα του κτηνιάτρου είναι λίγο μαζεμένα(αλλά κι αυτά τα κανονίζεις με τον κτηνίατρο) αλλά μετά είναι μόνο μια φορά το χρόνο 1 εμβόλιο και αποπαρασιτώσεις που δεν κοστίζουν ακριβά.
Παρότι είμαι από Πάτρα δεν ξέρω τα πετ σοπ(εκτός από τα είδη που βρίσκεις στο τζάμπο κι είναι οικονομικά καλά) και κτηνίατρο βρίσκεις κι από εδώ που προτείνουν άλλα μέλη που είναι στην περιοχή.

Με το καλό να την δεχθείς τη μικρούλα σου και να δεις που δεν θα το μετανιώσεις ποτέ. Το αντίθετο μάλιστα. Αρκεί να την αγαπάς.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 23:05, 21-09-15:

Εννοείται ότι όταν την υιοθετήσω θα της ανοίξω θέμα με μπόλικο φωτογραφικό υλικό!
Μίλησα τώρα με την κοπέλα που το φιλοξενεί, μου είπε ότι φεύγει το Σαββατοκύριακο (ξενοικιάζει κι όλας) οπότε μέσα στην βδομάδα θα την πάρω .
Να του συνεχίσω γάλα ή μόνο ξηρά τροφή?
Η αποπαρασίτωση είναι μέρος της επίσκεψης που θα πληρώσω στον κτηνίατρο ή χρεώνεται επιπλέον?
Τα πετ σοπ εδώ στην Πάτρα είναι όλα πανάκριβα! οπότε τουλάχιστον τώρα που έχω μπόλικα να παραγγείλω είτε θα επισκεφθώ το τζάμπο είτε θα κάνω παραγγελία από πετ σοπ της Αθήνας. Αν ξέρετε ας μου προτείνετε κάποιο με pm.
Κτηνίατρο θα ρωτήσω για κάνα 2 εδώ στην περιοχή μου καθώς και στην κτηνίατρο του κυνοκομείου

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:30, 21-09-15:

Εφ'όσον ήδη τρώει ξηρή τροφή, έχει απογαλακτιστεί, οπότε μπορείς να καταργήσεις το γάλα και να περάσεις σε κροκέτες ειδικές για μικρά γατάκια καθέως επίσης και σε κονσερβούλες σε μορφή πατέ (μους).
Στην αποπαρασίτωση θα χρεωθεί επιπλέον το φάρμακο που θα χρησιμοποιηθεί από τον κτηνίατρο.
Όσο για την "προίκα" της, σου συνιστώ να ρίξεις μια ματιά στο διαδίκτυο, καθώς πολλά μέλη μας το προτιμούν γιατί από τιμές συμφέρει πολύ περισσότερο.
Με το καλό να την υποδεχτείς την τσούπρα και να μας τη συστήσεις

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 22-09-15 στις 07:57. Αιτία: ετυμολογικό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:34, 21-09-15:

Εννοείται ότι όταν την υιοθετήσω θα της ανοίξω θέμα με μπόλικο φωτογραφικό υλικό!
Μίλησα τώρα με την κοπέλα που το φιλοξενεί, μου είπε ότι φεύγει το Σαββατοκύριακο (ξενοικιάζει κι όλας) οπότε μέσα στην βδομάδα θα την πάρω .
Να του συνεχίσω γάλα ή μόνο ξηρά τροφή?
Η αποπαρασίτωση είναι μέρος της επίσκεψης που θα πληρώσω στον κτηνίατρο ή χρεώνεται επιπλέον?
Τα πετ σοπ εδώ στην Πάτρα είναι όλα πανάκριβα! οπότε τουλάχιστον τώρα που έχω μπόλικα να παραγγείλω είτε θα επισκεφθώ το τζάμπο είτε θα κάνω παραγγελία από πετ σοπ της Αθήνας. Αν ξέρετε ας μου προτείνετε κάποιο με pm.
Κτηνίατρο θα ρωτήσω για κάνα 2 εδώ στην περιοχή μου καθώς και στην κτηνίατρο του κυνοκομείου
Μπράβο πολύ χαίρομαι που θα το έχεις κοντά σου τόσο σύντομα. Τώρα για το αν θα συνεχίσεις γάλα ή ξηρή τροφή, εξαρτάται από την ηλικία του. Εγώ πάντα μόλις τα έβρισκα την επόμενη μέρα τα πήγαινα κτηνίατρο για να μου πει ακριβώς την ηλικία τους μαζί με όλα όσα ήθελα να ξέρω για την φροντίδα τους. Πόσο είναι το μικράκι σου; Για να μπορέσουμε να σου απαντήσουμε.
Για κτηνιάτρους στην Πάτρα δες εδώ στο θέμα που έχει το mycat. Επίσης δες κι αυτό το θέμα που μέλη μας έχουν προτείνει κτηνιάτρους.
Καλά θα κάνεις και θα πάρεις αρκετά από τα είδη που χρειάζεσαι από το Τζάμπο μια και είναι φθηνό. Από διαδικτυακά pet shop, εγώ ξέρω αυτό που παραδίδει πράγματα σε όλη την Ελλάδα και έχει μεγάλη ποικιλία. Μην ξεχάσεις να τους αναφέρεις πως είσαι μέλος του mycat.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 23:47, 21-09-15:

Την έχει πάει σε κτηνίατρο και μου είπε να την ξαναπάω τέλος του μήνα για να κάνει και την αποπαρασίτωση, όταν την πήγε αυτή ο κτηνίατρος δεν έκανε αποπαρασίτωση γιατί ήταν πολύ μικρή.
Αν θυμάμαι καλά η κοπέλα μου είπε ότι είναι 1,5 μηνών, θα την ξαναρωτήσω όμως.
Πολύ καλό είναι αυτό το πετ σοπ, είχα παραγγείλει και μεγάλο κλουβί για τους παπαγάλους από εκεί σε πολύ καλή τιμή Θα κοιτάξω μόνο αν συμφέρει λόγω μεταφορικών και θα παραγγείλω από εκεί κάποια πράγματα, αν και για τον εξοπλισμό μάλλον θα προτιμίσω τα τζαμπο. Για τροφές και άμμο όμως θα προσπαθήσω να κάνω μαζικές παραγγελίες γιατί οι τιμές εδώ είναι πολύ τσουχτερές...
Από μάρκες τι να προτιμήσω? Θέλω μεσσαίας ποιότητα πράγματα, ούτε τα πιο φθηνά ούτε πολύ ακριβά. Έχω ακούσει ότι υπάρχουν και σχετικά φθηνές τροφές και άμμοι (όπως η van cat) που είναι πολύ ποιοτικές.

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:58, 21-09-15:

Συμφωνώ με όλα όσα λες, σου επαναλαμβάνω όμως αν παραγγείλεις από αυτό το pet shop να αναφέρεις πως είσαι μέλος του mycat. Θα έχεις έκπτωση. ΄Ισως να σου ζητήσουν το nick σου.
Τον εξοπλισμό ναι, να τον αγοράσεις από Τζάμπο γιατί είναι πιο φθηνά, όσο για την άμμο, παίρνω κι εγώ αυτήν που είπες και είναι καταπληκτική και οικονομική, δεν την φέρνουν όμως όλα τα pet shop... ' Οσο για τις τροφές, είναι καλύτερα να παίρνεις κάτι καλό μια και είναι μικράκι ακόμα, παρά κάτι οικονομικό και να το πληρώσεις αργότερα σε κτηνιάτρους...
Στο λέω από πείρα.

Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Νεοφερμένος

O vasilakis13 έγραψε στις 00:28, 22-09-15:

Ωραία θα τους το πω D
Μια κύρια που πήρα τηλεφωνο για τη γάτα της αλλά την είχε δώσει μου έδωσε καποιες συμβουλές. Για άμμο μου είπε την παραπανω μάρκα , και για τροφή μου είπε αλλά δεν την θυμάμαι . Εσείς ποια μου προτεινετε?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Να πάρω άλλη γάτα; - Από Μαριαλενα Μακρη
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-07-15 στις 07:24.
    • Θέλω να πάρω γάτα - Από xarris21
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νέα γάτα στο σπίτι!.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 31-05-14 στις 13:23.
    • Να πάρω τη γάτα μου μαζί μου; - Από miko
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Διάφορα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-04-14 στις 12:39.
    • Πότε να πάρω νέα γάτα; - Από Anima
      Το θέμα έχει λάβει 44 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-05-08 στις 11:30.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους