Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 83,167 εγγεγραμμένα μέλη και 718,801 μηνύματα σε 22,709 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 431 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα στο σπίτι - Απορίες, προβληματισμοί

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lord Kratos
Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:20, 10-08-12:

catlover, η στείρωση δεν επιτρέπεται επ' ουδενί λόγο σε ένα γατάκι τόσο μικρό.
Τα θηλυκά μπορούν να στειρωθούν από την ηλικία των 6 μηνών και τα αρσενικά από την ηλικία των 8 μηνών ή και λίγο μεγαλύτερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη catlover123
H catlover123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 12:09, 14-08-12:

ωραια αλλα πρεπει να περασει ο πρωτος ιστρος και μετα να τον στειρωσω η πριν απο τον 1ο ιστρο αα και κατι ακομα μολις τον στειρωσω εχω ακουσει πως εχει ακομα καποια... μικροπραγματα ποια ακριβως δε ξερω επεισεις ανακαλυ4α πως αλλεργια δεν εχω(για τις πιο πανω απαντησεις)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:49, 14-08-12:

Δεν μας εχεις πει αν ειναι θηλυκο ή αρσενικο(εκτος αν δεν το εχω δει εγω).
Τα αρσενικα ΔΕΝ εχουν οιστρο.Απλα..ωριμαζουν σεξουαλικα.Αλλα νωριτερα αλλα αργοτερα.Εγω τον στειρωσα τον 8ο μηνα και δεν ειχε δειξει σημαδια οτι θελει θηλυκο.Δεν ψεκασε,δεν εδειξε τιποτα.Μπορουν και απο τον 7ο μηνα να στειρωθουν τα αρσενικα..αλλα καλο θα ειναι αν δεν δειχνουν σημαδια,να μην στειρωνονται νωριτερα του 8ου μηνα.
Τα θηλυκα εχουν προοιστρο και οιστρο.Πριν τον 6ο μηνα,στην ελλαδα δεν ρισκαρουν να τα στειρωσουν(και καλα κανοτν κατα την αποψη μου).Το ιδανικο θα ηταν να προλαβεις τον πρωτο της οιστρο,αλλα ειναι καπως δυσκολο αυτο.Οποτε μοπλις δεις τα συμπτωματα του οιστρου,περναει η εντονη φαση και την πας για στειρωση.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikoleta86

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nikoleta86
H nikoleta86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nikoleta86 έγραψε στις 14:25, 15-08-12:

Καλησπέρα!! Είμαι η Νικολέτα και είμαι καινούργια σε αυτό το site!
Σκοπεύω σε λίγο καιρό να υιοθετήσω μία μικρή γατούλα! Έχω κάποιες ανησυχίες γιατί δεν είχα ποτέ μου γάτα και δεν ξέρω ακριβώς τι να περιμένω ή να κάνω για να είμαστε ένα ευτυχισμένο σπίτι!! Εκτός από την άμμο και παιχνίδια, χρειάζεται να αγοράσω κάτι άλλο??? Τα πρωινά δουλεύω, θα είναι εντάξει μόνη της για αυτές τις ώρες?? Και γενικά όποια συμβουλή έχετε θα ήταν ευπρόσδεκτη!
Ευχαριστώ!!

Παράθεση

MAYROULIS (Μαυρουλάκης Φαγανάκης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MAYROULIS
Ο Μαυρουλάκης Φαγανάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (οοοοουυυυυυυυ έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2,383 μηνύματα.

O MAYROULIS σε μιτινγκ με ενα μπολ κροκέτες έγραψε στις 14:32, 15-08-12:

oι γάτες μπορούν να μένουν μόνες τους , οπότε δεν θα έχει πρόβλημα.
εδώ είναι και ένα άρθρο για τις προετοιμασίες που πρέπει να κάνει ένας νέος γατογονιός
κι εδώ για το πόσο κοστίζουν τα πράγματα της γάτας

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikoleta86

Νεοφερμένος

H nikoleta86 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H nikoleta86 έγραψε στις 14:38, 15-08-12:

Σ΄ευχαριστώ πολύ!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

Ο Lord Kratos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 13,689 μηνύματα.

O Lord Kratos έγραψε στις 19:50, 15-08-12:

Καλησπέρα Νικολέτα και καλώς ήλθες στο MyCat!
Μην σε ανησυχεί το γεγονός ότι δουλεύεις τα πρωινά και η γάτα σου θα μένει μόνη της, οι περισσότεροι από εμάς το ίδιο κάνουμε.
Δεν θα έχει πρόβλημα με το να μένει μόνη της, μην φοβάσαι.
Το πιθανότερο είναι να κοιμάται εκείνες τις ώρες ώστε να παίζετε και να ασχολείται μαζί σου όταν γυρίζεις από τη δουλειά.
Όσον αφορά αυτά που χρειάζεσαι, ένα μπολάκι για νερό κι ένα για φαγητό είναι τα πρώτα που χρειάζεσαι.
Εάν το γατάκι που θα πάρεις είναι μικρό σε ηλικία (είναι, δηλαδή, λίγων μηνών), μπορείς να του αφήνεις το μπολάκι γεμάτο με ξηρά τροφή ώστε να τρώει όσο θέλει.
Χρειάζεσαι επίσης και μια αμμολεκάνη ώστε να κάνει την ανάγκη του (κατά προτίμηση κλειστή) κι ονυχοδρόμιο.
Επιπλέον, διάφορα παιχνίδια όπως μπαλάκια, καλαμάκια, ψεύτικα ποντίκια, κορδέλες κ.λπ.

Εάν δεν έχεις κατασταλάξει ακόμη στο γατί που θες να υιοθετήσεις, ρίξε μια ματιά στην Κατηγορία Χαρίζονται, καθώς υπάρχουν αρκετά γατάκια τα οποία ζητούν ένα μόνιμο σπίτι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nikoleta86

Νεοφερμένος

H nikoleta86 έγραψε στις 18:12, 16-08-12:

Σ'ευχαριστώ για όλες τις πληροφορίες Γιώργο!!

Παράθεση

georgetsou (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgetsou
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O georgetsou έγραψε στις 19:01, 19-08-12:

Παιδιά καλησπέρα σας!! Πριν μια εβδομάδα βρήκα στην ταράτσα τις πολυκατοικίας μου ένα γατακι περίπου 3-4 μηνών ίσως και λίγο μεγαλύτερο. Υποψιάζομαι πως το παράτησαν κάτι ενοικιαστές του 1ου ορόφου που έφυγαν. Το πήρα αμέσως του έδωσα νερο και λίγο ψωμάκι και το κράτησα στο σπίτι. Ύστερα απο υπεύθηνη σκέψη απόφασήσα να το κρατήσω! Αν κ δεν ξαναειχα ποτέ κατοικίδιο. Την επόμένη μερα πήγα σε ένά κτηνιατρείο και πηρα ένά 3πλο εμβόλιο, μια αμπουλα αποπαρασητωσης(εξωτερική) και μια πάστα εσωτερικής αποπαρασητωσης και του τα έκανα σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνίατρου. (Για λογους οικονομικούς ωστε να μην πληρώσω επίσκεψή).Επισης του πηρα αμολεκανη και άμμο καθώς επισης και ξηρά τροφη. Απο οτι φαίνεται ειναι μαθημενο να χρησιμοποιεί την τουαλέτα του μονο του. Αυτά που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξεις:
1) Υπάρχει πιθανωτητα να μου μεταδώσει κάποια ασθένεια??? Σας ρωτάω γιατί οι συγγενείς και φιλοι μου, μου ήπαν πώς έχουν πολλές ασθένειες οι οποίες μεταδίδονται απο την τριχα τις γάτας, τα κόπρανα της καθώς και με την επαφή μαζη της και όπως καταλαβαίνετε έχω τρομάξει πάρα πολυυυυ!!!!!
2) χρειάζεται κατι άλλο να του πάρω απο το κτηνιατρείο πχ εμβόλιο??
3) όταν το χαϊδεύω γυρνάει ανάσκελα πιάνει το δάχτυλο μου με τα δυο μπροστινά του ποδαράκια και το βάζει στο στομα του δαγκωνοντας το ελαφρά. Επίσης με γρατζουναει ελαφρά. Ξέρετε γιατί το κανει αυτο?????
4) Χθες τα κακακια του ηταν πολύ νερουλα και ειχαν πολύ λίγο αίμα. Έχω πανικοβληθεί!!!! Ειναι κατι σοβαρο τι να κανω ανισηχω πολύ!
Χιλια συγνώμη αν σας ζαλισα με όλα τα παραπάνω. Επιπλέον χιλια ευχαριστώ για τον χρονο σας εκ των προτέρων!!!!!!!!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,550 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:10, 19-08-12:

Καλησπέρα.
Καταρχην,καμία ασθένεια δεν θα σου μεταδώσει..μην φοβάσαι.Εφόσον του έκανες και αποπαρασιτώσεις..μια χαρά.
ΟΜΩΣ..
Την επόμένη μερα πήγα σε ένά κτηνιατρείο και πηρα ένά 3πλο εμβόλιο, μια αμπουλα αποπαρασητωσης(εξωτερική) και μια πάστα εσωτερικής αποπαρασητωσης και του τα έκανα σύμφωνα με τις οδηγίες του κτηνίατρου. (Για λογους οικονομικούς ωστε να μην πληρώσω επίσκεψή).
Εμβόλια μόνος σου;Δεν είναι εύκολο πράγμα ή ένεση,εκτός αν είσαι νοσοκόμος,και πάλι δεν είναι τόσο εύκολο.Αλλες ενέσεις γίνονται υποδόρεια,άλλες ενδοφλέβια..
Επισης..το αίμα στα κακακια είναι ανησυχητικό.
Αυτό που λένε για την διάρροια είναι ρυζόνερο.Νερο απο βρασμένο ρύζι δηλάδη.Όμως αν συνεχιστεί η διαρροια πρέπει οπωσδήποτε να το πας στον κτηνίατρο.Είναι πολύ επικίνδυνη,ειδικά σε αυτήν την ηλικία.
Αν του δίνεις γάλα ανθρώπινο,να το κόψεις..γιατί προκαλεί διάρροιες.
όταν το χαϊδεύω γυρνάει ανάσκελα πιάνει το δάχτυλο μου με τα δυο μπροστινά του ποδαράκια και το βάζει στο στομα του δαγκωνοντας το ελαφρά. Επίσης με γρατζουναει ελαφρά. Ξέρετε γιατί το κανει αυτο?????
Είναι απόλυτα φυσιολογική συμπεριφορά μικρού γατιου.Παίζει..και μαθαίνει και τις δυνατότητες του.Αν είχε τη μανα και τα αδελφάκια του,θα έπαιζε με αυτά,τώρα παίζει με εσένα.
ΥΓ.Να ξέρεις ότι θα ακούσεις πάρα πολλά πράγματα απο άσχετους,για τις γάτες.Μην ακούς τίποτα.Για οτιδήποτε θες,ρώτα τον κτηνίατρο,εδώ ή γενικά ενημερώσου απο ειδικούς.Όχι όμως απο άσχετους.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

georgetsou (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

O georgetsou έγραψε στις 20:30, 19-08-12:

ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για ολα μέσα απο την καρδιά μου!!!!!! Ας ελπισω πως ολα θα πανε καλά με το μικρουλι μου!

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:48, 19-08-12:

Mακάρι πραφγματικά να πάνε όλα καλά.Οτιδήποτε απορία έχεις ρώτα και εδώ.

Παράθεση

georgetsou (Γιώργος)

Νεοφερμένος

O georgetsou έγραψε στις 20:12, 20-08-12:

Καλησπέρα και πάλι! Καταρχας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση στις ερωτήσεις μου! Λοιπόν σήμερα το γατακι μου εκανε φυσιολογικά κακακια χωρίς αίμα αφού χθες το βράδυ του έδωσα ρυζονερο σύμφωνα με την πολύτιμη συμβουλή της "πουπουλινα (Εφη)" . Ευτυχώς γιατί ανησηχουσα παρα παρα πολύ. Η ερώτησή μου ειναι αν θα πρεπει να συνεχησω το ριζονερο και αν ναι για ποσες ημερες? Σήμερα ρώτησα έναν κτινιατρο και μου είπε οτι το αίμα και η διάρροια στα κόπρανα ίσως οφείλετε σε παράσιτα και μου έδωσε μια πάστα για να δίνω στο γατακι 1ml μια φωρα κάθε εβδομάδα για 3ης εβδομάδες. Εσεις τι γνωμη έχετε? Ευχαριστώ εκ των προτέρων για των χρονο σας!

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 23:33, 20-09-12:

Einai αρσενικο!!!

Παράθεση

catlover123

Νεοφερμένος

H catlover123 γατομαμαδες... έγραψε στις 23:38, 20-09-12:

Γεια σας... Ειχα κανει μια ερωτηση εδω πριν απο λιγο καιρο... 1 ερωτηση μονο. Το γατακι μου δαγκωνει οταν πας να το χαιδεψεις... το θεμα ειναι οτι δεν δαγκωνει απο κακια! Δαγκωνει οπως δαγκωνει τα παιχνιδακια του!!! Τι να κανω για να το σταματησω να δαγκωνει το χερι μου και να δαγκωνει μονο τα παιχνιδακια?

Παράθεση

MadlenDiLoope (Λινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MadlenDiLoope
H Λινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MadlenDiLoope έγραψε στις 01:06, 11-10-12:

Καλως σας βρήκα και θα μπω αμέσως στο θέμα! Πιθανοτατα ανησυχω εντελως αδικα αλλα δεν χανω και τιποτα να σας ρωτησω. Μολις σημερα φεραμε τον γατουλη μας σπιτι, ειναι 2,5 μηνων, διασταυρωση chinchilla με περσιας και δειχνει αρκετα κοινωνικος. Αυτο που με προβλημάτισε και μπηκα στη διαδικασια να σας γραψω ειναι οτι δεν γουργουριζει. Δεν μου εχει ξανατυχει κατι τετοιο, καθως εχω και προηγουμενη εμπειρια με γατες. Ενω χαλαρωνει και δειχνει να απολαμβανει τα χαδια ουτε γουργουριζει, ουτε νιαουριζει.. Πιστευετε οτι αυτο οφειλεται στο οτι δεν εχει εξοικιωθει ακομα?

Παράθεση

_amanda_ (Ρούλα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη _amanda_
H Ρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.

H _amanda_ έγραψε στις 06:26, 11-10-12:

Καλημερα Λινα και καλως ηρθες στο mycat !
Να σου ζησει ο γατουλης σου και σου ευχομαι να ζησετε μαζι πολλα ευτυχισμενα χρονια !
Απ οτι διαβασα μολις σημερα τον πηρατε σπιτι σας, οποτε θα ελεγα να μην ανησυχεις ! θελει λιγο το χρονο του για να εξοικειωθει μαζι σας ! ειμαι σιγουρη πως τις επομενες μερες θα σου γουργουριζει ταμαλα !!
Να βαλεις και καμια φωτογραφια του να τον καμαρωσουμε !!

Παράθεση

kathy85 (Κατερίνα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη kathy85
H Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (Πάνω από 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 1,480 μηνύματα.

H kathy85 Κρρρρρρρρ έγραψε στις 10:30, 11-10-12:

Συμφωνω με τη Ρουλα. Θελει το χρονο του για να μαθει τον καινουργιο του χωρο. Μολις εξοικειωθει δεν θα σταματαει να γουργουριζει!!!Η δικια μας ενω μας ηξερε και μας γουργουριζε ολη την ωρα μολις την πηραμε στο σπιτι εκλαιγε και εψαχνε το σπιτι. Τωρα εχει εξοικειωθει και ειναι ολα οπως παλια!

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 11:23, 11-10-12:

Ολα θα γινουν, μην αγχωνεσαι. Οπως γραφουν και τα κοριτσια, θελει λιγο χρονο να προσαρμοστει, να μαθει τον χωρο κυριως και εσας. Και μετα θα γινει χουρχουρομηχανη κανονικη. Δωστου μια βδομαδουλα και θα δεις.
Σου ευχομαι να χαιρεσαι τον γατουλη σου και να ζησετε πολλα χρονια μαζι.

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 12:27, 11-10-12:

Καλησπέρα Λίνα και καλώς ήλθες στο MyCat!
Είναι λίγο νωρίς για νας γουργουρίσει ακόμα (), με την έννοια ότι χρειάζεται τον χρόνο του μέχρι να εξοικειωθεί μαζί σας, να σας συνηθίσει, να νιώσει άνετα και στη συνέχεια να απολαύσει τα χάδια σας.
Περιμένετε λίγο καιρό μέχρι να προσαρμοστεί μαζί σας, να σας μάθει και θα δεις που δεν θα σας αφήσει παραπονεμένους!

Παράθεση

MadlenDiLoope (Λινα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MadlenDiLoope
H Λινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H MadlenDiLoope έγραψε στις 13:04, 11-10-12:

Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις σας ! Ας του δωσουμε λοιπον τον χρονο του να νιωσει ανετα

Παράθεση

diny

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη diny
H diny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H diny Καλησπερα σε ολους Για πρωτη φορα πηρα ε έγραψε στις 17:36, 11-10-12:

Καλησπερα σε ολους.Πηρα γαι πρωτη φορα ενα γατακι αρσενικο που με βρηκε στο δρομο, ειναι 4 μηνων περιου κι ενω ολη μερα ειναι μια χαρα παιζει,τρωει,κοιμαται το βραδυ κανει οτι αταξια κατεβαζει το κεφαλακι του με αποτελεσμα να μην μπορουμε να κοιμηθουμε γιατι και την πορτα να κλεισουμε καθεται απεξω και κλαιει.Οταν επιτελους ησυχασει κατα τις 5.30 το πρωι ξυπναει και θελει χαδια και παιχνιδια.Πειτε μου σας παρακαλω τι μπορω να κανω για να κοιμαται το βραδυ και να ξυπναει πιο φυσιολιγικες ωρες.Αστε που ειναι και τρομερα δυσκολος με το φαγητο του.

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:53, 11-10-12:

Καλοσωρίσατε στο My Cat
Diny, τα γατάκια είναι νυκτόβια εκ φύσεως. Πρόσθεσε και το γεγονός ότι το γατάκι σας είναι μόνο 4 μηνών επομένως πολύ ενεργητικό και με έντονη διάθεση για παιγνίδι, κι έχεις μια συνταγή για βράδυα αξημέρωτα
Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να παίζεις μαζί του όσο μπορείς και κυρίως το βράδυ πριν από τον ύπνο για να το κουράζεις λίγο. Επιπλέον, αν σηκωθεί μες τη νύχτα και κλαψουρίζει στην πόρτα ΜΗΝ ανοίξεις, μην ενδώσεις με οποιοδήποτε τρόπο. Γιατί θα του μεταδόσεις ένα ξεκάθαρο μήνυμα: Κλάμα την νύχτα έξω από την κλειστή πόρτα=επιβράβευση. Όσο δύσκολο κι αν είναι αγνοείστε το! Δεν θα τα παρατήσει εύκολα, εξάλλου δεν έχει δουλειά την επομένη και είναι μικρό και πεισματάρικο. Με επιμονή και υπομονή όμως,θα πάρει το μήνυμα ότι τα βράδυα η μαμά δεν θα παίζει μαζί μου!
Στο θέμα της διατροφής τώρα, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το θέμα:
Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;
Αν και θα σε συμβούλευα εκ των προτέρων, να μην βασιστείς μόνο στην ξηρή τροφή, έχεις και αρσενικό γατάκι που είναι επιρρεπές σε ουρολιθιάσεις. Προτίμα να δίνεις και υγρή, κάτι που θα του παρέχει και νερό, που το χρειάζεται ο οργανισμός του.

Παράθεση

Ζάνος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ζάνος
Ο Ζάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O Ζάνος έγραψε στις 16:16, 15-10-12:

Καλησπέρα σε όλες και όλους.
Είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και έχω κάποιους ενδοιασμούς στην απόκτηση ενός νεογέννητου.

Κατ' αρχας, είμαι 26 χρονών, φοιτητής μεταπτυχιακός και παράλληλα δουλεύω. Το οποίο σημαίνει πως έχω ελέυθερο χρόνο μόνο όταν κοιμάμαι. (που λέει ο λόγος)
Είχαμε οικογενειακώς ένα κανίς-τεριέ 13 χρόνια και έφυγε από καρκίνο. Είχε περάσει 6 εγχειρήσεις. Μεγάλο το ψυχολογικό βάρος. Από τότε είπαμε πως μετά από αρκετά χρόνια θα ξανασυζητούσαμε το ενδεχόμενο κατοικιδίου.
Επί της ουσίας τώρα: Μένω μόνος και ανέκαθεν ήθελα γάτα. Θα ήθελα να μου πείτε βάσει της δική σας εμπειρίας, τί να πάρω. (δεν έχω ιδέα από γάτες, ιδέα όμως) Αρσενικό ή θυληκό; Τί ράτσα προτείνετε; Ποιό το αρχικό κόστος στον κτηνίατρο; Πόσο θα μου κοστίσει ένας αρχικός εξοπλισμός -'αμμος, παιχνίδια και όλα τα σχετικά- Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα/μεταχείρηση; Γιατί μου είπαν ότι μπορεί και να έχω πρόβλημα με τη συμπεριφορά της γάτας; Θα πρέπει να πάω σε κάποιον εκπαιδευτή ώστε να μάθει που θα κάνει την ανάγκη του, να μάθει τα όρια του και τα σχετικά; Σκέφτομαι να μείνει εντός σπιτιού και να το μεταφέρω εγώ με κάποιο καλάθι όπου πηγαίνω. Επίσης λείπω υπερβολικά πολλές ώρες απ' το σπίτι αλλά είμαι διατεθημένος να χαλαρώσω και λίγο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας.

Παράθεση

VoiceOfTheSoul (Αλέξανδρος)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη VoiceOfTheSoul
Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Αγία Βαρβάρα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

O VoiceOfTheSoul έγραψε στις 17:13, 15-10-12:

Εγω θα σου προτεινα να υιοθετησεις καποιο γατακι ενηλικο.Αν κοιταξεις στις αγγελιες,θα βρεις αυτο που θα σου κανει το "κλικ". Απο την στιγμη που λειπεις πολλες ωρες,μην κανεις το λαθος να παρεις μωρο γατακι.Τα μικρα θελουν πολυ χρονο να τους αφιερωνεις.Επιπλεον υιοθετοντας μια γατουλα μεγαλυτερη γλυτωνεις το κοστος των εμβολιων και ενδεχομενος και της στειρωσης μιας και οι γατουλες που χαριζονται δινονται εμβολιασμενες και στειρωμενες. Επισης η γατα απο την φυση της ξερει που θα κανει την αναγκη της,δεν χρειαζεται εκπαιδευση και να σου πω την αληθεια,οι γατες δεν εκπαιδευονται,ουτε και εχουν ορια στο σπιτι. Δεν ειναι σαν τα σκυλια.Και σε τραπεζι θα ανεβει και σε κρεβατι και σε παγκους.Καλη τυχη στην επιλογη σου!

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giodi
Ο Giodi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος . Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Giodi έγραψε στις 17:57, 23-10-12:

καλησπερα σε ολους ειμαι εντελως νεος σε ολα αυτα για οτιδηποτε λαθος ζητω συγγνςμη!
εχω τον ερνεστο μου 2 μηνων γατο απο νεογεννητο ..πλεον εμβολιο εκανα και θα κανω και εκτρωση οταν γινει 6 μηνων..μαθαινω ηδη βλεπετε!
απλα μερικες συμβουλες απο εσας τους εμειρους θα ηθελα!
1.ο ερνεστο μενει σπιτι μαζι μου απλα πρωινα ως μεσημερια που δουλευω ειναι μονος του και ως τωρα κανενα προβλημα!σε ενα μονο θα σταθω αρχιζει οσο μεγαλωνει και ζηταει το να βγει εξω...(εχει πολυ ενεργεια πολυ παιχνιδι πολυ δαγκωνει οταν παιζει κτλ τα γνωστα...συν με σαλιαριζει οταν παει να κοιμηθει πανω μου)..η απορια η εξης..εχω κηπο εξω αλλα επειδη παιζουν γατες τριγυρω γειτονια δε τον αφηνω μονο του ακομα και ας εχει αφθονο χωρο εξω..τι να κανω με το κλαμα οποτε θελει να βγει εξω?συνηθως παιζουμε για να ξεχαστει αλλα καμια φορα δε το ξεχναει με τπτ!λεω μετα την στειρωση κ να μεγαλωσει να τον αφθνω λιγο να αλωνιζει...γτ τωρα θα τον φαει κανενας μουστακαλης.
2..με τροφη πολλα ακους..κτηνιατρος μου ειπε μονο ξηρη τροφη και οχι φρισκις..ισχυει?μου εδωσε μια απο το ιατρειο ξηρη μετα το εμβολιο και ολα οκ..αλλα οταν με βλεπει να τρωω ΣΑΛΤΑΙΡΝΕΙ δε μπορω να φαω υσυχος και ας εχει φαει μολις..
3.ΜΕ ΕΚΤΡΩΣΗ ΟΛΑ ΟΚ?
αυτα για τωρα κ σας ευχαριστω!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:16, 23-10-12:

μην του κάνεις έκτρωση πριν μείνει έγκυος ο ερνέστος, περίμενε λίγο πρώτα και μετά την κάνεις. αλλιώς μπορεί να του αφαιρέσεις μόνο τις κροκέτες.

Παράθεση

dimiandr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimiandr
H dimiandr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H dimiandr έγραψε στις 18:18, 23-10-12:

Προφανώς εννοείς ΣΤΕΙΡΩΣΗ και όχι έκτρωση. Μετά τους 6μήνες (για να έχει αναπτυχθεί), μπορείς να του κάνεις στείρωση. Για την τροφή.. λέω όχι στα φρίσκις και στις μάρκες σούπερ μάρκετ,(τέτοια δίναμε στα δικά μου, και τώρα τα πληρώνουμε..) πάρε μια καλή ξηρά τροφή απο πετ σοπ, και δίνε του κ κονσέρβα, μικράκι είναι ακόμα. Εξ' άλλου στα αρσενικά κ μετά τη στείρωση καλό είναι να δίνεις και κονσέρβα, για αποφυγή διαφόρων καταστασεων..Μπορείς να βρείς τροφές, καλές ποιοτικά, και σε καλές τιμές.. Την ποσότητα να ελέγχεις μόνο, και τώρα, και μετά τη στείρωση, και να μην υποκύπτεις σε παρακάλια, δε του κάνεις καλό. Σκέψου ότι αργότερα μπορεί να ζητάει πιο επιτακτικά, και να μην είναι κ τόσο χαριτωμένο πλέον... . Όσο για το έξω.. εγώ θα λεγα να αγνοήσεις τα κλάματα και να τον κρατήσεις μέσα. Αν θέλεις να τον βγάζεις με την επίβλεψή σου φυσικά οκ, αλλά αν σου φύγει τι θα κάνεις? Όσο για τα κλάματα, μια δυο, θα σταματήσει. Αγνόησε τον

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

O Giodi έγραψε στις 20:16, 23-10-12:

ΕΚΤΡΩΣΗ ειπα?ΕΓΙΝΕ..στειρωση ναι.εκτρωση και ερνεστος δε γινεται :p
ΝΑΙ πρεπει να μην υποκυπτουμε σε παρακαλια(δυσκολο γαμω τις φατσες τους)

ps η τροφη ξηρη που μου εδωσε ο κτηνιατρος λεγεται vet essentialls kitten της hills

ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις

Παράθεση

lin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lin
H lin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lin έγραψε στις 20:34, 23-10-12:

καλησπερα ειμαι καινουρια στην παρεα.μεγαλωσα με γατες και σκυλους που μπαινοβγαιναν στο σπιτι..εξοικειωθηκα πολυ λογω του πατερα μου.τωρα λοιπον στα 32 μου βρεθηκα πριν ενα μηνα με μια γατουλα 2 μηνων.την βρηκα σε μια ροδα αυτοκινητου στην Αθήνα,υποσιτισμενη και αρρωστη.την φροντισα ,την πηγα κτηνιατρο.μενω μονη μου αυτη τη στιγμη αλλα με επισκεπτεται και η μητερα μου συχνα..και δεν την θελει..με εχει πρηξει..δεν θα βρω αντρα ,τι θα κανω με τη γατα..ολη την ωρα αγκαλια θελει κτλ..τα νευρα μου ειναι σπασμενα.. εναλλακτικη εχω μονο αν τη δεχτει ο σκυλος να μετακομισει σε εξοχικη κατοικια στη νεα μακρη οπου θα ταιζεται καθημερινα..θελω να την κρατησω στο σπιτι..αλλα εχω δυο μεγαλα ερωτηματα.1.που θεωρειται εσεις οτι η γατα ειναι πιο ευτυχισμενη σε περιβαλλον σπιτιου η να σκαρφαλωνει σε δεντρα στην υπαιθρο? πραγματικα δεν εχω βγαλει ακρη..φοβαμαι οτι εγκλωβιζω το ζωντανο..2.Δεν εχω και μεγαλη βοηθεια απο κανεναν να μου την κραταει..συνηθως καλοκαιρια για ενα μηνα και πασχα μια βδομαδα μετακινουμαι στο πατρικο μου σε νησι..η μανα μου δεν την θελει εκει..εχω απο την εφηβεια να ασχοληθω τοσο σοβαρα με ενα ζωακι ..παντα τα ταιζα τα φροντιζα και συνεισφερω οσο μπορω σε φιλοζωικες..αλλα μεχρι εκει..οι γνωμες σας ειναι πολυτιμες..για πανσιον ουτε λογος..τα οικονομικα μου ειναι χαλια...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 20:50, 23-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Giodi
καλησπερα σε ολους ειμαι εντελως νεος σε ολα αυτα για οτιδηποτε λαθος ζητω συγγνςμη!
εχω τον ερνεστο μου 2 μηνων γατο απο νεογεννητο ..πλεον εμβολιο εκανα και θα κανω και εκτρωση οταν γινει 6 μηνων..μαθαινω ηδη βλεπετε!
απλα μερικες συμβουλες απο εσας τους εμειρους θα ηθελα!
1.ο ερνεστο μενει σπιτι μαζι μου απλα πρωινα ως μεσημερια που δουλευω ειναι μονος του και ως τωρα κανενα προβλημα!σε ενα μονο θα σταθω αρχιζει οσο μεγαλωνει και ζηταει το να βγει εξω...(εχει πολυ ενεργεια πολυ παιχνιδι πολυ δαγκωνει οταν παιζει κτλ τα γνωστα...συν με σαλιαριζει οταν παει να κοιμηθει πανω μου)..η απορια η εξης..εχω κηπο εξω αλλα επειδη παιζουν γατες τριγυρω γειτονια δε τον αφηνω μονο του ακομα και ας εχει αφθονο χωρο εξω..τι να κανω με το κλαμα οποτε θελει να βγει εξω?συνηθως παιζουμε για να ξεχαστει αλλα καμια φορα δε το ξεχναει με τπτ!λεω μετα την στειρωση κ να μεγαλωσει να τον αφθνω λιγο να αλωνιζει...γτ τωρα θα τον φαει κανενας μουστακαλης.
2..με τροφη πολλα ακους..κτηνιατρος μου ειπε μονο ξηρη τροφη και οχι φρισκις..ισχυει?μου εδωσε μια απο το ιατρειο ξηρη μετα το εμβολιο και ολα οκ..αλλα οταν με βλεπει να τρωω ΣΑΛΤΑΙΡΝΕΙ δε μπορω να φαω υσυχος και ας εχει φαει μολις..
3.ΜΕ ΕΚΤΡΩΣΗ ΟΛΑ ΟΚ?
αυτα για τωρα κ σας ευχαριστω!
Φιλε Giodi, να σου απαντησω και γω στις ερωτησεις σου:
1. Τωρα που μεγαλωνει, ειναι φυσικο να διαολευει και να ζηταει εξω, εχει πολλη ενεργεια σ' αυτη την ηλικια. Καλυτερα να περιμενεις να στειρωθει πρωτα, τωρα που χειμωνιαζει ειναι πιο ευκολο να τον κρατας μεσα και μετα, αφου γινει τελειως καλα απο τη στειρωση, αν θες και για να παιρνει τον αερα του, αλλα και για να γυμναζεται, μπορεις να τον βγαζεις εξω με σαμαρακι για γατουλες, η να περιφραξεις σωστα τον κηπο σου και να αφηνεις να βγαζει το αχτι του, παντα με επιτηρηση ομως.
2. Η Hills ειναι πολυ καλη τροφη, καποια στιγμη δοκιμασε και τις τροφες της royal canin, της Applaws και αν θες holistic τροφη τις Acana και orijen. Κανε διαφορες δοκιμες να δεις ποια ταιριαζει σε σενα και στο γατουλη σου.
3. Μην υποκυπτεις οταν τρελλαινεται που σε βλεπει να τρως, τα περισσοτερα γατια ειναι ζητουλες, αν τους δωσεις τα μαθαινεις να το κανουν συνεχεια. Απο τη στιγμη που εχει τη δικη του σωστη τροφη, δεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο. Μπορεις μονο, ειδικα απο τη στειρωση και μετα που θα θελει και καποια πιο υγρη τροφη, να του καθιερωσεις καποιες μερες που θα του δινεις καποια καλη και προκλητικη κονσερβα.

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

O Giodi έγραψε στις 21:28, 23-10-12:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ολες οι πληροφοριες πολυ χρησιμες

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

O Giodi έγραψε στις 21:37, 23-10-12:

για να μην κρυβομαι,οχι παντα αλλα μια ανα 2-3 μερες του δινω λιγη κονσερβα αλλα μετα δεν τον βλεπω ορεξατο στην hills..οποτε τελος κονσερβα εστω για τωρα..σε εναλλαγη θα δοκιμασω και royal canin για αλλη γευση
οσο για δαγκωματα γρατζουνισματα στο παιχνιδι κτλ ξερω ειναι φυσικο αλλα ειναι λυση οταν το παρακανει κατι που ακουσα να τον πιανω απο σβερκο σαν τιμωρια κτλ?καναπες,κατι επιδαπεδια φωτα κτλ αρχισαν ηδη να..ξεσκιζονται μετα συγχωρεσεως:p

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

H Claire Rentfield έγραψε στις 21:52, 23-10-12:

για να μην κρυβομαι,οχι παντα αλλα μια ανα 2-3 μερες του δινω λιγη κονσερβα αλλα μετα δεν τον βλεπω ορεξατο στην hills..οποτε τελος κονσερβα εστω για τωρα..σε εναλλαγη θα δοκιμασω και royal canin για αλλη γευση
οσο για δαγκωματα γρατζουνισματα στο παιχνιδι κτλ ξερω ειναι φυσικο αλλα ειναι λυση οταν το παρακανει κατι που ακουσα να τον πιανω απο σβερκο σαν τιμωρια κτλ?καναπες,κατι επιδαπεδια φωτα κτλ αρχισαν ηδη να..ξεσκιζονται μετα συγχωρεσεως:p
Welcome to the club, δεν νοειται να εχεις γατα και το σπιτι σου να μην εχει τα σημαδια της. Θα μπορουσατε να κοβετε τις ακρες των νυχιων, για να μην γινεται μεγαλη ζημια.
Οσον αφορα τις κονσερβες, υπαρχουν πολυ καλες κονσερβες, ρωτα και στον κτηνιατρο σου, θα μπορουσες να καθιερωσεις μια η δυο μερες τη βδομαδα και να αντικαθιστας το ενα γευμα με αυτες. Θα το περιμενει πως και τι.

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

O Giodi έγραψε στις 16:43, 24-10-12:

Δε ξερω γιατι επεμενε μονο στη ξηρα τροφη...επισης προσεξα με κονσερβα μερικες φορες οταν παει μετα στην αμμο ειμαστε λιγο..υγρης μορφης!
!

Παράθεση

Lord Kratos

Τιμώμενο Μέλος

O Lord Kratos έγραψε στις 17:23, 24-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από lin
καλησπερα ειμαι καινουρια στην παρεα.μεγαλωσα με γατες και σκυλους που μπαινοβγαιναν στο σπιτι..εξοικειωθηκα πολυ λογω του πατερα μου.τωρα λοιπον στα 32 μου βρεθηκα πριν ενα μηνα με μια γατουλα 2 μηνων.την βρηκα σε μια ροδα αυτοκινητου στην Αθήνα,υποσιτισμενη και αρρωστη.την φροντισα ,την πηγα κτηνιατρο.μενω μονη μου αυτη τη στιγμη αλλα με επισκεπτεται και η μητερα μου συχνα..και δεν την θελει..με εχει πρηξει..δεν θα βρω αντρα ,τι θα κανω με τη γατα..ολη την ωρα αγκαλια θελει κτλ..τα νευρα μου ειναι σπασμενα.. εναλλακτικη εχω μονο αν τη δεχτει ο σκυλος να μετακομισει σε εξοχικη κατοικια στη νεα μακρη οπου θα ταιζεται καθημερινα..θελω να την κρατησω στο σπιτι..αλλα εχω δυο μεγαλα ερωτηματα.1.που θεωρειται εσεις οτι η γατα ειναι πιο ευτυχισμενη σε περιβαλλον σπιτιου η να σκαρφαλωνει σε δεντρα στην υπαιθρο? πραγματικα δεν εχω βγαλει ακρη..φοβαμαι οτι εγκλωβιζω το ζωντανο..2.Δεν εχω και μεγαλη βοηθεια απο κανεναν να μου την κραταει..συνηθως καλοκαιρια για ενα μηνα και πασχα μια βδομαδα μετακινουμαι στο πατρικο μου σε νησι..η μανα μου δεν την θελει εκει..εχω απο την εφηβεια να ασχοληθω τοσο σοβαρα με ενα ζωακι ..παντα τα ταιζα τα φροντιζα και συνεισφερω οσο μπορω σε φιλοζωικες..αλλα μεχρι εκει..οι γνωμες σας ειναι πολυτιμες..για πανσιον ουτε λογος..τα οικονομικα μου ειναι χαλια...
Καλησπέρα lin και να χαίρεσαι τη μικρή σου!
Όσον αφορά τα ερωτήματά σου, θεωρώ ότι για μια γάτα που μένει με κάποιον μέσα σε μια πόλη, είναι καλύτερο να ζει αποκλειστικά εντός σπιτιού.
Κι αυτό είναι καλύτερο για τη δική της ασφάλεια διότι έξω από το σπίτι υπάρχουν πολυσύχναστοι δρόμοι, πολλά αυτοκίνητα, πολλοί ασυνείδητοι που ρίχνουν φόλες κ.α...
Φυσικά, εάν έχεις κάποιο μπαλκόνι, μπορεί να βγαίνει κι εκεί, αρκεί να έχεις κάνει μια πολύ καλή περίφραξη ώστε να μην κινδυνεύει η μικρή.
Δυστυχώς, γίνονται πολλά ατυχήματα με γάτες οι οποίες πέφτουν από μπαλκόνια...
Εάν θέλεις, ρίξε μια ματιά στο θέμα Περίφραξη μπαλκονιού; για να πάρεις μερικές ιδέες.
Σχετικά με το δεύτερο ερώτημά σου, είναι όντως αρκετά μεγάλα τα διαστήματα ώστε να την αφήνεις μόνη...
Δεν μπορείς να συζητήσεις νμε τους δικούς σου ώστε όταν πηγαίνεις να την έχεις αποκλειστικά στο δωμάτιο που θα μένεις;

Παράθεση

lin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη lin
H lin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H lin έγραψε στις 18:02, 24-10-12:

..ευχαριστω πολυ..εχω ενα μπαλκονι την αφηνω εξω για λιγο για την τουαλετα της ..εβαλα πλαστικα περιφραξη την πηδαει και βρισκεται στο διπλα μπαλκονι με τρομερη ανεση.ειμαι στο δευτερο οροφο.οποτε την περισσοτερη ωρα μεσα..και το χειμωνα θα βαζω μεσα την αμμολεκανη το βραδυ κοντα στην μπαλκονοπορτα..ασε με κι εχω σκασει..οταν ζουσε ο πατερας μου τα γατακια μπαινοβγαιναν ανετα..τωρα..τη μανα μου την πιανει υστερια..οποτε ερχεται αθηνα.Μπορει να μου εξηγησει καποιος αυτη την τρελα οτι οταν εχεις γατα σπιτι μενεις μονη σου χωρις αντρα? lol lol lol.(το γραφω να γελασουμε και λιγο).απο τις παλιες γενιες εχω ακουσει τα χιλια δυο.χωρια που δεν μιλαει στον κτηνιατρο.της εξηγησα οτι τα εμβολια τα κανω για να προστατευσω τη γατα οχι εμενα..εκεινη επιμενει οχι οι κτηνιατροι λενε ψεμματα για να εχουν δουλεια!!τι αλλο θ ακουσω???προσπαθω να βρω ακρη την περιοδο που θα λειπω ειδικα το καλοκαιρι να την προσεχει καποιος εδω στην αθηνα..θα στειρωθει πρωτα ο θεος λιγο πριν το πασχα..ευχαριστω για τα ενθαρυντικα λογια..εχω ανεβασει και δυο φωτο της..

Παράθεση

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 00:43, 15-11-12:

Καλησπερα Ειμαι καινουργια στην παρεα και εχω πολλες... εως παρα πολλες αποριες για τη γατουλα μου. Ειναι 6 μηνων και μεχρι τωρα την ειχαμε στην αυλη, αλλα πηραμε την αποφαση με τον φιλο μου να την βαλουμε τελικα στο σπιτι. Ιδου οι αποριες μου:

1)Υπαρχει περιπτωση οιστρου σε τετοια ηλικια και συγκεκριμενα αυτη την περιοδο; Επειδη τοσο καιρο ειναι εξω και δεν ηξερα τι κανει και που ειναι ολη μερα δεν ξερω αν την εχει πιασει ηδη και εαν ειχε βρει... αντρικη παρεα!
2)Πρεπει να τις παρω παιχνιδια, σωστα; Γνωριζει καποιος αν εχουν στα Jumbo;
3) α)Αγορασα αρωματικη αμμο 7κιλη με 11 ευρω που σβολιαζει. Σας φαινεται λογικη τιμη; Καθε ποτε πρεπει να την αλλαζω και με ποιο τροπο; β)Ειναι απαραιτητο να αγορασω κανονικη αμμολεκανη για γατες; Προς το παρων, της πηρα μια κανονικη λεκανη μπανιου. Καθε ποτε και με τι καθαριστικο να την πλενω;
4) Τι να κανω για να την αποτρεψω να με δαγκωνει και να γρατζουναει τα παντα; Υπαρχουν ονυχοδρομια σε στυλ παιχνιδιου; Aν τις κοψω τα νυχια θα λυθει το προβλημα αυτο;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dafnic : 15-11-12 στις 00:50.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,822 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:16, 15-11-12:

Καλησπέρα και σε καλοσωρίζω Dafnic.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις, είναι να αγοράσεις μια γατοφόρο και να την μεταφέρεις σε κτηνίατρο. Αυτό προέχει, για να της
ρίξει μια ματιά να δει αν είναι κατ'αρχήν υγιής η γατούλα σου και θα σε οδηγήσει με την υπεύθυνη γνώμη του ειδικού για τα βασικά σε ό,τι
αφορά τη διατήρηση της υγείας της. Θα της κάνει αποπαρασίτωση εξωτερική και εσωτερική (για τα εντερικά παράσιτα που τυχόν υπάρχουν)
καθώς επίσης και τα απαραίτητα εμβόλια.
Ναι, 6 μηνών είναι πιθανό να μείνει έγκυος μια γάτα (ωριμάζουν νωρίτερα από τα αρσενικά, όπως όλα τα θηλαστικά).
Για το αν τελικά..την έκανε την "κουτσουκέλα" της και υπάρχει εγκυμοσύνη θα αποφανθεί ο κτηνίατρος.
Λογική μου φαίνεται η τιμή για την άμμο, σε γενικές γραμμές (αν και διαφέρει από κατάστημα σε κατάστημα υποθέτω)
Υπάρχουν ονυχοδρόμια σε συνδυασμό με παιχνίδι.
Καλύτερα να αγοράσεις "κανονική"λεκάνη κάποια στιγμή, κατά προτίμηση "κλειστή", με καπάκι δηλαδή που εμποδίζει τη διασπορά των
χαλικιών "ολούθε" στο δωμάτιο.
Θα απομακρύνεις από την άμμο καθημερινά με το ειδικό σκουπάκι που τα μαζεύει, τα σβωλάκια με τα τσίσα και τα κακάκια της
και περίπου μια φορά την εβδομάδα θα καθαρίζεις την αμμολεκάνη με ένα ήπιο καθαριστικό (π.χ.υγρό σαπούνι για τα πιάτα) και θα
της αλλάζεις την άμμο.
Τα νυχάκια, καλά θα κάνεις να μην επιχειρήσεις, τουλάχιστον σ'αυτό το στάδιο να της τα κόψεις μόνη σου,γιατί μπορεί να σου αγριέψει
ασυνήθιστη καθώς είναι και να την τραυματίσεις κόβοντάς τα σε λάθος σημείο.
Ο κτηνίατρος αν χρειαστεί θα τους κόψει τις άκρες.
Για το δάγκωμα υπάρχουν διάφοροι τρόποι. Εϊτε φωνάζοντας δυνατά ΜΗ, είτε σταματώντας το παιχνίδι μαζί της και απομακρυνόμενη
της δείχνεις οτι αν δεν σταματήσει να δαγκώνει, σταματάει το παιχνίδι...
Σου τα είπα όσο μπορούσα πιο συνοπτικά. Εδώ στο σάϊτ υπάρχουν πολλές σελίδες που αναλύουν τα θέματα αυτά με τον πιο διεξοδικό τρόπο
και που θα βρεις (όπως κι εγώ όταν μπήκα) χρησιμότατες!
Φτιάξε και μια σελίδα με τη γατούλα σου-πώς τη λένε αλήθεια?- και ανέβασε και φωτογραφία της να τη θαυμάσουμε κι εμείς..
Να σου ζήσει και να τη χαίρεσαι εύχομαι

Παράθεση

Selina Kyle (Ριάνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Selina Kyle
H Ριάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,028 μηνύματα.

H Selina Kyle Ψιτ ξαφνιασμένο μουτράκι! Αγάπη μου! έγραψε στις 17:20, 17-11-12:

Καλησπέρα και καλοσωρίσατε στο My Cat
Θα απαντήσω εκεί που γνωρίζω καλύτερα.
1) Ναι, στην ηλικία των 6 μηνών συνήθως τα θηλυκά παρουσιάζουν τον πρώτο τους οίστρο
2) Στο Jumbo Κύπρου κάτι είδα, αλλά θα σε συμβούλευα να πάρεις απο pet shop κάποια παιγνίδια για γάτες, γιατί εκεί θα βρεις μεγαλύτερη ποικιλία: Να προτιμήσεις αυτά που είναι δεμένα σε καλάμι ούτως ώστε η γατούλα να μην μάθει να έρχεται σε επαφή με τα χέρια σου όταν παίζει. Αυτό θα την διδάξει ότι τα χέρια μας δεν είναι για παιγνίδι και για γδάρσιμο/δαγκώματα
3) Από την αμμολεκάνη της να αφαιρείς καθε μέρα τους σβόλους και να την πλένεις όσο πιο συχνά μπορείς (εντάξυ π.χ μια φορά κάθε 2 εβδομάδες) με χλιαρό νερό και αγνό υγρό πιάτων. ΟΧΙ χλωρίνη γιατί αφήνει μυρωδιά αμμωνίας που σιχαίνονται οι γάτες και μπορεί να την σπρώξει να σου λερώσει εκτός αμμολεκάνης.
4) Φυσικά και υπάρχουν ονυχοδρόμια σε στυλ παιγνιδιού, μπορείς να τα βρεις σε πετ σιοπ ή να τα παραγκείλεις εκεί σε κάποιο κατάλογο

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

O Giodi έγραψε στις 17:16, 20-11-12:

καλησπερα σας μετα απο τα πρωτα βηματα σαν νεο ιδιοκτητης γατας και τις σχετικες πληροφοριες σας που ηταν χρησιμες για εμβολια τροφη κτλ..ολα πανε καλα! πλεον ειμαστε κοντα 4 μηνων και καταλαβενετε νομιζω ο ερνεστος ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
ενα προωληματισμο μονο εχω..πλεον δεν ειναι τοσο μικρος δαγκωνει συνεχεια κ δυνατα πλεον και νυχια οποτε παιζει πλεον ειναι νυχαρες μεχρι που μου ματωσε χερι μια μερα αθελα του βεβαια..
αυτα κοβονται?πολυ ττσιτα ορμαει μονος του τι σφαλιαριτσα τρωει τι στο κωλο καμια..χαμπαρι..καπακια παρτα παλι..
ωρες ωρες σου την βαρει κακα τα ψεμματα!καμια λυση καλης τιμωριας η επιλυση εχουμε?γιατι οταν κοιμαται ειναι ησυχος εστω!χαχα

Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 19:04, 20-11-12:

Πάρε φλις γάντια! Θα σωθείς! Και να σκέφτεσαι πως είναι πολύ γλυκόκαι θετικόπου θέλει να παίζει μαζί σου και δε σε γράφει! Καλή συνέχεια!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,822 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:45, 20-11-12:

καλησπερα σας μετα απο τα πρωτα βηματα σαν νεο ιδιοκτητης γατας και τις σχετικες πληροφοριες σας που ηταν χρησιμες για εμβολια τροφη κτλ..ολα πανε καλα! πλεον ειμαστε κοντα 4 μηνων και καταλαβενετε νομιζω ο ερνεστος ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
ενα προωληματισμο μονο εχω..πλεον δεν ειναι τοσο μικρος δαγκωνει συνεχεια κ δυνατα πλεον και νυχια οποτε παιζει πλεον ειναι νυχαρες μεχρι που μου ματωσε χερι μια μερα αθελα του βεβαια..
αυτα κοβονται?πολυ ττσιτα ορμαει μονος του τι σφαλιαριτσα τρωει τι στο κωλο καμια..χαμπαρι..καπακια παρτα παλι..
ωρες ωρες σου την βαρει κακα τα ψεμματα!καμια λυση καλης τιμωριας η επιλυση εχουμε?γιατι οταν κοιμαται ειναι ησυχος εστω!χαχα
Κατ'αρχήν να σου ζήσει ο Ερνέστος με το ωραίο όνομα και να τον καμαρώνεις για πολλά πολλά χρόνια
(Όχι με δαγκωνιές και γρατσουνιές εύχομαι)
Ναι,καταλαβαίνουμε, οι περισσότεροι από εμάς, "τι κάνει μέσα στο σπίτι"!( η δικιά μου να δεις...)
Οι δοντάρες της είναι σε πλήρη άνθηση (είναι συνομήλικη με τον δικό σου), πάνω στην ακμή της ανάπτυξής τους..
δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα φοβάμαι, για τα δόντια τουλάχιστον.
"Τιμωρία" δεν θα το έλεγα,μάλλον "Αποτροπή" στο να κάνει διάφορα πράγματα. Υπάρχουν διάφορα τρικς, όπως
για παράδειγμα να τον καταβρέχεις με λίγο νερό (τη στιγμή που το κάνει, όχι νωρίτερα ή αργότερα, έχει σημασία να καταλάβει τη σχέση αιτίας/αποτελέσματος και να μην το ξανα-επιχειρήσει), να του φωνάξεις σταθερά "ΜΗ'" και να σταματήσει
το παιχνίδι εκεί ,όταν πάει να σε δαγκώσει. Δες και σχετικά θέματα που έχουν δημοσιευτεί εδώ, εγώ τα βρήκα πολύ βοηθητικά. Και να εύχεσαι από κει κι έπειτα...να μεγαλώσει και να ηρεμήσει λιγάκι
Για τα νύχια, καλό είναι να ζητήσεις από τον κτηνίατρο του κόψει τις άκρες και θα είνα πολύ καλύτερα.
Βέβαια ξαναμακραίνουν σχετικά σύντομα, αλλά αν τα καταφέρνεις μόνος σου και ΜΕ ΠΟΛΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ μη κόψεις κανα αιμοφόρο αγγείο και με ψαλιδάκι που θα βρεις σε πετ σοπ ειδικό για γατιά, την ώρα που θα ησυχάζει ή θα κοιμάται, δοκίμασε να του κόβεις τις άκρες πού και πού. Θα σου δείξει κι ο κτηνίατρος πώς γίνεται. Αυτό κάνω κι εγώ στην Τέρψη μου.
Καλή συνέχεια εύχομαι

Παράθεση

Giodi

Νεοφερμένος

O Giodi έγραψε στις 23:17, 20-11-12:

ευχαριστω πολυ για τις αμεσες απαντησεις!απ οτι καταλαβα τα ιδια τραβατε κ εσεις

Παράθεση

Ηλίας-77 (Ηλίας)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηλίας-77
Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει 640 μηνύματα.

O Ηλίας-77 έγραψε στις 23:30, 20-11-12:

Να χαίρεσαι τον Ερνέστο και να ξέρεις πως τις περισσότερες φορές που ματώνουμε το κάνουμε απο απλή βιασύνη και λάθος εκτίμηση. Θα σου εξηγήσω με ένα μικρό παράδειγμα.

Παίζω με τον Daffy και τον βλέπω πως έχει ανεβάσει ρυθμό.Έχουμε πλέον βγάλει νύχια και δόντια.Έ, τι στιγμή που πάει να γραπώσει το παιχνίδι του, βάζω μπροστά το χέρι μου.Πάρε να 'χεις. Δε φταίει αυτός.Εγώ φταίω...Καταλαβαίνεις.

Παράθεση

Dafnic

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dafnic
H Dafnic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.

H Dafnic έγραψε στις 01:45, 21-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Φτιάξε και μια σελίδα με τη γατούλα σου-πώς τη λένε αλήθεια?- και ανέβασε και φωτογραφία της να τη θαυμάσουμε κι εμείς..
Να σου ζήσει και να τη χαίρεσαι εύχομαι
Σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Την λενε Emma! Θα ανεβασω οταν θα τραβηξω καμια καλη. Τωρα ειναι λιγο αρρωστουλα και εχει προβλημα στο ματακι της!

Αρχική Δημοσίευση από Jejebel
Καλησπέρα και καλοσωρίσατε στο My Cat
Θα απαντήσω εκεί που γνωρίζω καλύτερα.
1) Ναι, στην ηλικία των 6 μηνών συνήθως τα θηλυκά παρουσιάζουν τον πρώτο τους οίστρο
2) Στο Jumbo Κύπρου κάτι είδα, αλλά θα σε συμβούλευα να πάρεις απο pet shop κάποια παιγνίδια για γάτες, γιατί εκεί θα βρεις μεγαλύτερη ποικιλία: Να προτιμήσεις αυτά που είναι δεμένα σε καλάμι ούτως ώστε η γατούλα να μην μάθει να έρχεται σε επαφή με τα χέρια σου όταν παίζει. Αυτό θα την διδάξει ότι τα χέρια μας δεν είναι για παιγνίδι και για γδάρσιμο/δαγκώματα
3) Από την αμμολεκάνη της να αφαιρείς καθε μέρα τους σβόλους και να την πλένεις όσο πιο συχνά μπορείς (εντάξυ π.χ μια φορά κάθε 2 εβδομάδες) με χλιαρό νερό και αγνό υγρό πιάτων. ΟΧΙ χλωρίνη γιατί αφήνει μυρωδιά αμμωνίας που σιχαίνονται οι γάτες και μπορεί να την σπρώξει να σου λερώσει εκτός αμμολεκάνης.
4) Φυσικά και υπάρχουν ονυχοδρόμια σε στυλ παιγνιδιού, μπορείς να τα βρεις σε πετ σιοπ ή να τα παραγκείλεις εκεί σε κάποιο κατάλογο
Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες!

Παράθεση

marafetis (Αλέξης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marafetis
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O marafetis έγραψε στις 14:51, 25-11-12:

Χαίρετε.Νέο μέλος και εγώ στο φορουμ. Έχω να κάνω πολλές και διάφορες ερωτήσεις!
Να σημειώσω οτι έχω απο πολύ μικρός πολύ καλές σχέσεις με τις γάτες ζώντας επαρχεία με τουλάχιστον 3 γάτες να τριγυρνούν στην βεράντα. Τώρα ζώ Πειραιά. Το διαμέρισμα 75τ.μ.
Έχω γνωρίσει ένα μικρό γάτο 1.5 μηνών περίπου μισό σιάμ απο μαμά με πατέρα αγνώστου ταυτότητας.Απο τα χρώματα συμπεραίνω κεραμειδόγατο.
Έχει ζήσει σε σπίτι με την μαμά του που τον έχει μάθει στην άμμο του και είναι πολύ νορμάλ μέχρι στιγμής.
Και ξεκινάω!
1)Τι είδους γατούλες είναι τα σιάμ;;
2)Είναι καλή ιδέα αφου το περάσω απο γιατρό να το πάρω τόσο μικρό;;και τι συνπάγεται συνήθως αυτό;
3)Στο διαμέρισμα ζεί κάποιες μέρες και ο αδερφός μου που για λόγους μανιώδους καθαριότητας δεν του πολύαρέσει η ιδεά της υιοθεσίας. Θα μου είναι εύκολο να μάθω το γατί να μην πηγαίνει στο δωμάτιο του και στην κουζίνα;δλδ να περιορίζεται στο δικό μου στο χώλ και στην τουαλέτα;
4)Το βασικότερο πρόβλημα κατα τη γνώμη μου είναι το ανακατεμένο μου ωράριο.Δηλαδή. Κάθε πρωί διαφορετικές ώρες τη μέρα πηγαίνω σχολή.Περίπου 8-4. Επίσης τα περισσότερα απογεύματα λόγω δουλειάς (μουσικός) λείπω για πρόβες κλπ περίπου κανένα 3ωρο. Να πάρω έναν μικρό και να μάθει σε αυτό (με μια προσπάθεια και απο εμένα φυσικά) η μεγάλο που να ξέρω οτι είναι ήδη αυτόνομος;
5)Η καταγωγή μου είανι απο Αίγινα. Κάθε 2 σαββατοκύριακα πηγαίνω. Απο ποια ηλικία και μετά ή απο ποαι συμπεριφορά και μέτα θα μπορώ να τον αφήνω σπίτι μονο του για αυτες τις 2 μερες;
6)Σκέφτομαι και εγώ για άμμο στο μπαλκόνι.Ρε παιδιά δεν υπάρχει κίνδυνος να πέσει;!!!είαμι στον 4ο.ήδη έχω κλείσει με πλέξηγκλας τα κάγκελα αλλά όχι μέχρι κάτω.να βάζω την άμμο κοντά στην μπαλκονόπορτα με λουλούδια γύρω γύρω;
7)Το δωμάτιο μου δεν το λές και μεγάλο ενώ με τον εξοπλισμό μουσικό βασικά έπιπλα κλπ ίσως αιθάνεται λίγο περιορισμένη!όχι;

αυτά προς το παρόν!!θα επανέλθω ευχαριστώ Αλέξης

Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 16:09, 25-11-12:

Καλησπέρα! Θα σου πω τη γνώμη μου σε αυτά που ρωτάς:
1) Οι σιαμ είναι γενικά αθλητικές, ομιλητικές, έξυπνες ενώ έχουν και μια φήμη ιδιοτροπίας. Μπορείς να διαβάσεις πολλά για τη ράτσα αν ψάξεις στο google, όμως να ξέρεις ότι ο χαρακτήρας διαφέρει πολύ από γάτα σε γάτα, ανεξαρτήτου ράτσας, ενώ είναι δύσκολο να κρίνεις δεδομένου ότι το συγκεκριμένο γατάκι είναι και ημίαιμο. Μπορείς βέβαια να καταλάβεις πολλά από το χαρακτήρα του ήδη από τώρα που είναι γατάκι.
2) Καλό είναι να μείνει με τη μαμά του μέχρι τους δύο μήνες αν γίνεται, κοινωνικοποιείται καλύτερα.
3) Δύσκολο, οι κλειστές πόρτες είναι πάντα πειρασμός για τις γάτες, θα πρέπει συνέχεια να έχεις το νου σου να κλείνεις. Νομίζω είναι πιο εύκολο να το μάθεις να μην ανεβαίνει εκεί που δεν θέλεις, αν και πάλι μπορεί καμιά φορά να το κάνει.
4) Το ότι θα λείπεις ώρες δεν είναι από μόνο του πρόβλημα.
5) Σε αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω από ποια ηλικία και αν μπορεί να γίνει. Αλλά μου φαίνεται πολύ, μαζί σου δεν μπορείς να το παίρνεις?
6) Σαφώς υπάρχει κίνδυνος να πέσει και μάλλιστα μεγάλος όσο είναι μικρό γατάκι. Θέλει περίφραξη.
7) Ο περιορισμένος χώρος από μόνος του δεν είναι πρόβλημα. Απλά αν τον συνδυάσουμε με πολλές ώρες και τα μισά σαββατοκύριακα μόνο του είναι, νομίζω. Και όσο βαριέται τόσο περισσότερο σκανταλιές θα κάνει και θα θέλει να μπαίνει σε δωμάτια ή να ανεβαίνει εκεί που δεν πρέπει. Νομίζω ότι με αυτά τα δεδομένα καλύτερα θα ήταν να σκεφτόσουν για ένα μεγαλύτερο που δεν θα έχει τόση ενεργητικότητα.

Παράθεση

mnk

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mnk
H mnk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αντίρριο (Αιτωλο/νία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H mnk έγραψε στις 19:18, 15-12-12:

Γειά σας!
Εδώ και ένα χρόνο τάιζα μια θηλυκιά γατούλα που κάποια μέρα ανέβηκε στο μπαλκόνι μου...Πριν από λίγο μόνο καιρό, μπήκε δειλά στο σπίτι...Της έδωσα μια πρώτη κτηνιατρική φροντίδα και άρχισα να την αφήνω περισσότερη ώρα στο σπίτι. Η συμπεριφορά της έως τώρα ήταν άριστη, αν σκεφτεί κανείς ότι είναι αδέσποτο γατάκι, περίπου δύο ετών.Ούτε πειραζε κάτι και κοιμόταν ήσυχα το βράδυ, πάνω στον καναπέ μας - φυσικά! Μόλις της αγόρασα τα απαραίτητα και σύντομα σκοπεύω να την στειρώσω. Όταν την αφήνω μόνη στο σπίτι, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αλλά νομίζω ότι μετά μου κρατάει μούτρα...Επίσης, έχει αρχίσει να παίζει με το χαλί και καμιά φορά μας γρατζουνάει ελαφρά όταν την χαϊδεύουμε...Και φοβάται με το παραμικρό!
Επειδή είμαι πρωτάρα εντελώς - δεν ξαναείχα γατάκι στην ζωή μου!-, μπορείτε να μου πείτε μερικά τρικ για να καταλάβω την γατίσια συμπεριφορά;;; Να την μαλώνω όταν κάνει κάτι που δεν πρέπει και πώς;Είναι η αρχή της σχέσης μας στο σπίτι και δεν θέλω να την φοβήσω...

Σας ευχαριστώ πολύ!!!

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 21:29, 15-12-12:

Καλωσήρθες mnk και να σου ζήσει η γατούλα που έκανε την επιλογή της, διαλέγοντας εσένα ως τη γατο-μανούλα της!
Όσο για την ερώτησή σου, δεν υπάρχουν συγκεκριμένα τρυκ, για να καταλάβεις τη γατίσια συμπεριφορά. Πρωτίστως, η συμβίωση,το ενδιαφέρον και η παρατηρητικότητα θα σε βοηθήσουν σ'αυτό, καθότι κάθε γατί έχει τη δική του προσωπικότητα.
Μπορείς όμως να βοηθηθείς από το σάϊτ εδώ του my cat τόσο από τα σχετικά θέματα, όσο και από τα μέλη στο να αντιμετωπίσεις διάφορες καταστάσεις που ενδεχομένως θα προκύψουν σχετικά με την εκπαίδευση, την τροφή, τα θέματα υγείας, την τροφή και την συμπεριφορά.
Για αρχή θα σου έλεγα οτι αν κάνει κάτι που δεν πρέπει, ο καλύτερος τρόπος είναι ο... αντιπερισπασμός
Όταν καταπιάνεται με κάτι (π.χ. το χαλί που λες) απόσπασέ της την προσοχή με κάποιο παιχνίδι για να παρατήσει την
ενασχόλησή της με πράγματα που δεν θέλεις.
Φρόντισε να της έχεις αρκετά παιχνιδάκια να απασχολείται.
Καλορίζικη λοιπόν η μικρή σου νεοφερμένη και περιμένουμε να δούμε το ονοματάκι της και φωτογραφίες της!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Vagk

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους