Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 86,327 εγγεγραμμένα μέλη και 719,078 μηνύματα σε 22,753 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 272 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και ταξί

EL GATO

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη EL GATO
Ο EL GATO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,141 μηνύματα.

O EL GATO έγραψε στις 18:11, 21-10-09:

Γεια σας!

Δεν ξερω αν υπαρχει παρομοιο θεμα (αν ναι, ας γινει merge το post), αλλα ηθελα να ρωτησω, αν ενας οδηγος ταξι δυναται να "απορριψει" τη μεταφορα καποιου επειδη εχει μαζι του ζωο, παντα μεσα σε κλουβι μεταφορας. Κοινως θα ηθελα, αν μπορει καποιος, να παραθεσει εδω τη νομοθεσια (αν υπαρχει...) για τετοιες περιπτωσεις. Ειναι δηλαδη στην κριση του οδηγου αν θα σε παρει ή οχι?

Ευχαριστω, εκ των προτερων, οσους απαντησουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angela

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη angela
H angela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H angela έγραψε στις 19:07, 21-10-09:

Από όσο γνωρίζω, βάση νόμου, επιτρέπεται η μεταφορά κατοικίδιων με ταξί με τις εξής προϋποθέσεις: τα ζώα είναι καθαρά, ήρεμα, φέρουν περιλαίμιο- φίμωτρο οι σκύλοι, υπάρχει ένδειξη κτηνιατρικού ελέγχου, καταλαμβάνουν θέση μόνο στο δάπεδο του αυτοκινήτου και συνοδεύονται απαραίτητα από άτομο.
Το να καταλαμβάνουν θέση μόνο στο πάτωμα βέβαια δεν είναι εφαρμόσιμο.
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει κάποια από τις προϋποθέσεις αυτές, ο οδηγός μπορεί να αρνηθεί την κούρσα. Και όλοι ξέρουμε ότι εύκολα μπορεί να το ισχυριστεί αν χρειαστεί να λογοδοτήσει για την απόρριψη.

Οπότε καλύτερα να ενημερώνουμε το τηλεφωνικό κέντρο ότι υπάρχει ζώο σε κλουβάκι μεταφοράς για να μην έχουμε προβλήματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

EL GATO

Διακεκριμένο μέλος

Ο EL GATO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει Καμία γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,141 μηνύματα.

O EL GATO έγραψε στις 19:15, 21-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από angela_al
Από όσο γνωρίζω, βάση νόμου, επιτρέπεται η μεταφορά κατοικίδιων με ταξί με τις εξής προϋποθέσεις: τα ζώα είναι καθαρά, ήρεμα, φέρουν περιλαίμιο- φίμωτρο οι σκύλοι, υπάρχει ένδειξη κτηνιατρικού ελέγχου, καταλαμβάνουν θέση μόνο στο δάπεδο του αυτοκινήτου και συνοδεύονται απαραίτητα από άτομο.
Το να καταλαμβάνουν θέση μόνο στο πάτωμα βέβαια δεν είναι εφαρμόσιμο.
Στην περίπτωση που δεν υπάρχει κάποια από τις προϋποθέσεις αυτές, ο οδηγός μπορεί να αρνηθεί την κούρσα. Και όλοι ξέρουμε ότι εύκολα μπορεί να το ισχυριστεί αν χρειαστεί να λογοδοτήσει για την απόρριψη.

Οπότε καλύτερα να ενημερώνουμε το τηλεφωνικό κέντρο ότι υπάρχει ζώο σε κλουβάκι μεταφοράς για να μην έχουμε προβλήματα.
Μα δεν προκειται να παραγγειλω ταξι. Κανονικα στο δρομο θα βγω. Και ο,τι γινει...

Σε ευχαριστω παντως.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη julia
H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:08, 21-10-09:

Κοίτα στο Ελλαδιστάν είμαστε και ότι θέλει ο καθένας ειδικά οι ταρίφες κάνουν...

Υπάρχει νομοθεσία που σε δικαιώνει, και μπορείς να κάνεις καταγγελία (θα το βρώ και θα το βάλω..)http://forum.mycat.gr/showthread.php?t=32609

Εγώ τί κάνω, κατεβαίνω, και αν δεν σταματήσει ο πρώτος θα σταματήσει ο 2 ή ο 3....
Στο πορτμπαγκαζ ΔΕΝ το βάζεις, ούτε μπορεί να σε υποχρεώσει κανείς, αν δεχτεί θα το πάρεις μαζί σου.

Παράθεση

marzep

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη marzep
H marzep αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 791 μηνύματα.

H marzep goodbye and tanks for all the fish... έγραψε στις 20:18, 21-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από EL GATO
Μα δεν προκειται να παραγγειλω ταξι. Κανονικα στο δρομο θα βγω. Και ο,τι γινει...

Σε ευχαριστω παντως.

Καλησπερα.Παυλο βολευει πιο πολυ το ραδιοταξι,σχεδον ποτε δε σου δημιουργουν προβλημα,οταν εχεις ενημερωσει.Ειναι χρονοβορο και κουραστικο το μπες βγες και με τη γατοφορο,

Παράθεση

Μυρτω4038 (Νίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Μυρτω4038
H Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 δικές μου και πλήθος αδέσποτων έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,783 μηνύματα.

H Μυρτω4038 Οι τρεις caballeros σας χαιρετούν! έγραψε στις 20:18, 21-10-09:

Υπάρχουν και "ειδικά" pets-taxiαλλά μάλλον πρέπει να τα παραγγείλεις πρίν και θα είναι πανάκριβα.

Παράθεση

EL GATO

Διακεκριμένο μέλος

O EL GATO έγραψε στις 20:33, 21-10-09:

Σας ευχαριστω ολους για την ανταποκριση στο θεμα. Δεν ειναι οτι ειχα ποτε ουσιαστικο προβλημα, αλλα δεν ειναι και ανετα τα πραγματα καθε φορα.
Το θεμα ειναι πως επειδη το ιατρειο που τον παω ειναι μακρια, δε συμφερει να παρω ραδιοταξι. Αλλωστε, ειναι και ο γυρισμος. Εκει θα χρησιμοποιησω συμβατικο ταξι, ετσι κι αλλιως.
Julia, αν το βρεις και το βαλεις θα ειναι πολυ χρησιμο. Σε ευχαριστω. Γνωριζω για τα pet-taxi, αλλα ειναι, οντως, πολυ ακριβα. Ειναι για αλλες περιπτωσεις.

Αυριο το πρωι θα χρειαστω ταξι. Ελπιζω να μη δημιουργηθει θεμα.

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Μπόλικες... έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 6,837 μηνύματα.

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:34, 21-10-09:

Το έβαλα...πιο πάνω στο μήνυμά μου.

Παράθεση

EL GATO

Διακεκριμένο μέλος

O EL GATO έγραψε στις 20:36, 21-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από julia
Το έβαλα...πιο πάνω στο μήνυμά μου.
Ναι, αυτο εβλεπα τωρα. Σε υπερευχαριστω!!!!

Παράθεση

julia

Επιφανές Μέλος

H julia εις υγείαν... και καλή χώνεψη!! έγραψε στις 20:46, 21-10-09:

Τίποτα..

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,625 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:35, 22-10-09:

εγω ξερω οτι εδω και τουλαχιστον 2 με 3 χρονια εχει ψηφιστει νομος που επιτρεπει την μεταφορα κατοικιδιων με ολα τα μεσα μαζικης μεταφορας..και στα ταξι.......ειδικα γατα μεσα σε γατοφορο αν σου αρνηθουν ,μπορεις να κανεις καταγγελια....

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nonika
H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 09:30, 22-10-09:

Οταν ηθελα να παω τον Ραμση σ'εναν κτηνιατρο πιο μακρια απο τη περιοχη μου μου δημιουργησε θεμα ΚΑΙ ο οδηγος λεωφορειου(οταν πηγαιναμε) ΚΑΙ του ταξι(με απεριψαν 2 κι ο τριτος μας πηρε).

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,625 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 09:38, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nonika
Οταν ηθελα να παω τον Ραμση σ'εναν κτηνιατρο πιο μακρια απο τη περιοχη μου μου δημιουργησε θεμα ΚΑΙ ο οδηγος λεωφορειου(οταν πηγαιναμε) ΚΑΙ του ταξι(με απεριψαν 2 κι ο τριτος μας πηρε).

μπορουσες να τους κανεις καταγγελια..ειδικα στον λεοφορητζη..........μα τι ανθρωποι........ηθελα να'ξερα.κανενας τους δεν εχει ζωα????.κανενας δεν ειναι φιλοζωος??? τι να πω.........

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 09:46, 22-10-09:

Επειδή έχω ρωτήσει ταξιτζή γάτα ή μικρό σκυλάκι το οποίο είναι στο κλουβάκι του μπορείς να μεταφέρεις χωρίς καμία χρέωση έχοντας το στα πόδια σου.Οι μόνοι που μπορούν να σε χρεώσουν είναι τα ραδιοταξί κ αυτό αν τους καλέσεις όπου θα πρέπει να το αναφέρεις.Το οποίο είναι επίσης παράνομο αλλά είναι άτυπος νόμος που δυστυχώς εφαρμόζεται.

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 7,360 μηνύματα.

H Nonika έγραψε στις 09:59, 22-10-09:

Ειναι στον ανθρωπο,ασχετα με νομο κτλ.Καποιοι απλα σιχαινονται να το βαλουν μεσα.Οσο για το λεωφορειο το ξερω οτι ειχα το δικαιωμα,απλα αυτος ηταν βλακας.

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη aporw
H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 10:03, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από niki
Υπάρχουν και "ειδικά" pets-taxiαλλά μάλλον πρέπει να τα παραγγείλεις πρίν και θα είναι πανάκριβα.
Ειναι οντως ακριβα.. εγω που εψαχνα για να μεταφερω τον Λουκουμα στο γιατρο μου ζητησε για μια αποσταση Παλαιο Φαληρο Αργυρουπολη 18 ευρω! ρε παιδια δεν ειναι παρα πολυ?? στο ραδιο ταξι που πηρα τελικα πληρωσα 8...

Παράθεση

vi2ka (Βιβή)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη vi2ka
H Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (και 10 στην αυλή έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 1,598 μηνύματα.

H vi2ka έγραψε στις 10:06, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Nonika
Ειναι στον ανθρωπο,
Ναι..μία φορά που χρειάστηκα να μεταφέρω ένα ετοιμοθάνατο γατάκι πέτυχα ένα ταξιτζή φιλόζωο που σ'όλη τη διαδρομή με παρηγορούσε,μου έλεγε για το σκύλο του κ τα αδέσποτα κ όταν ήρθε η ώρα να πληρώσω μου κράτησε 3 ευρω για τη γατά

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 10:13, 22-10-09:

Παράθεση

kitty<3

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kitty<3
H kitty<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H kitty<3 έγραψε στις 12:02, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από πουπουλινα
εγω ξερω οτι εδω και τουλαχιστον 2 με 3 χρονια εχει ψηφιστει νομος που επιτρεπει την μεταφορα κατοικιδιων με ολα τα μεσα μαζικης μεταφορας..και στα ταξι.......ειδικα γατα μεσα σε γατοφορο αν σου αρνηθουν ,μπορεις να κανεις καταγγελια....
να σε ρωτησω και κατι....την τελευταια φορα που επιχειρησα να παρω τα3ι τσακω8ηκα γιατι ο ελεεινος η8ελε να την βαλουμε στο πορτ μπαγκαζ (25 χρονων αντρας!!!!ελεος...)... μπαινοντας λοιπον στον επομενο και εχοντας τα απιστευτα νευρα του ε3ηγω τι εγινε και μου ειπε οτι τα κατοικιδια συμφωνα με τον νομο πρεπει να μπαινουν στο πορτ μπαγκαζ...φυσικα και τον εβγαλα τρελο, αλλα μηπως ισχυει...??? και τι γινεται αν καποιος τα3ιτζης εχει αλεργια στα αγαπημενα μας αιλουρακια????
εννοειται βεβαια οτι ο επομενος που 8α με χρεωσει εστω και 1 ευρω παραπανω 8α φαει αναφορα, μην πω και τι 8α γινει με αυτον που 8α αρνη8ει να με παρει...:cool:σκεφτομαι να ρωτησω και δικηγορο βεβαια ωστε να 3ερω ολα τα δικαιωματα μου αφου σκοπευω να κινη8ω ως τα ακρα, αλλα γνωριζετε εσεις αν κατι τετοιο ισχυει??? (σχετικα με κατοικιδια-πορτ μπαγκαζ)

Παράθεση

angela

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη angela
H angela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H angela έγραψε στις 14:52, 22-10-09:

Αυτό που ξέρω- εκτός αν έχει αλλάξει πρόσφατα είναι ότι τα κατοικίδια πρέπει να καταλαμβάνουν θέση μόνο στο δάπεδο του αυτοκινήτου. Τώρα μια γατοφόρος να χωρέσει στα πόδια σου είναι βέβαια απίθανο εκτός αν είναι λιμουζίνα το ταξί.

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:06, 22-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από kitty<3
να σε ρωτησω και κατι....την τελευταια φορα που επιχειρησα να παρω τα3ι τσακω8ηκα γιατι ο ελεεινος η8ελε να την βαλουμε στο πορτ μπαγκαζ (25 χρονων αντρας!!!!ελεος...)... μπαινοντας λοιπον στον επομενο και εχοντας τα απιστευτα νευρα του ε3ηγω τι εγινε και μου ειπε οτι τα κατοικιδια συμφωνα με τον νομο πρεπει να μπαινουν στο πορτ μπαγκαζ...φυσικα και τον εβγαλα τρελο, αλλα μηπως ισχυει...??? και τι γινεται αν καποιος τα3ιτζης εχει αλεργια στα αγαπημενα μας αιλουρακια????
εννοειται βεβαια οτι ο επομενος που 8α με χρεωσει εστω και 1 ευρω παραπανω 8α φαει αναφορα, μην πω και τι 8α γινει με αυτον που 8α αρνη8ει να με παρει...:cool:σκεφτομαι να ρωτησω και δικηγορο βεβαια ωστε να 3ερω ολα τα δικαιωματα μου αφου σκοπευω να κινη8ω ως τα ακρα, αλλα γνωριζετε εσεις αν κατι τετοιο ισχυει??? (σχετικα με κατοικιδια-πορτ μπαγκαζ)

με τιποτα δεν λεει ο νομος οτι πρεπει να μπαινουν τα κατοικιδια στο πορτ μπαγκαζ...ιδιαιτερα ο καινουργιος νομος.....αυτο θα ηταν δολοφονικο!!!!!! για σκεψου,το καλοκαιρι,ειναι δυνατον να μπει ζωντανο μεσα στο πορτ μπαγκαζ???????........δεν θα υπηρχε περιπτωση να βγει ζωντανο...οχι,σιγουρα οχι.απλα φροντισε να βρεις τον νομο...

Παράθεση

kitty<3

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kitty<3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

H kitty<3 έγραψε στις 15:09, 22-10-09:

με τιποτα δεν λεει ο νομος οτι πρεπει να μπαινουν τα κατοικιδια στο πορτ μπαγκαζ...ειδιαιτερα ο καινουργιος νομος.....αυτο θα ηταν δολοφονικο!!!!!! για σκεψου,το καλοκαιρι,ειναι δυνατον να μπει ζωντανο μεσα στο πορτ μπαγκαζ???????........δεν θα υπηρχε περιπτωση να βγει ζωντανο...οχι,σιγουρα οχι.απλα φροντισε να βρεις τον νομο...
ασε! εχω βαλει την αδερφη μου να μου τα βρει ολα (η οποια ειναι δικηγορος!!)!!! δεν 8α με τρελανουν εμενα οι ταριφες!!! εννοειται οτι ποτε δεν 8α την εβαζα ποτε στο πορτ μπαγκαζ, απλα μπορει να ειχα λιγοτερο 8ρασος στον τα3ιτζη!!!!:cool:

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:12, 22-10-09:

ασε! εχω βαλει την αδερφη μου να μου τα βρει ολα (η οποια ειναι δικηγορος!!)!!! δεν 8α με τρελανουν εμενα οι ταριφες!!! εννοειται οτι ποτε δεν 8α την εβαζα ποτε στο πορτ μπαγκαζ, απλα μπορει να ειχα λιγοτερο 8ρασος στον τα3ιτζη!!!!:cool:
ααααααα....εχεις αδελφη δικηγορο???????? καλε μου ανθρωπε!!!!!!..πολυ τυχερη εισαι!!!!!!!!

Παράθεση

kitty<3

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kitty<3 έγραψε στις 15:17, 22-10-09:

ααααααα....εχεις αδελφη δικηγορο???????? καλε μου ανθρωπε!!!!!!..πολυ τυχερη εισαι!!!!!!!!
με 3 μεταπτυχιακα στον τοπιχο παρακλαω!!! (καμαρωνω!!!) εγω το 3ερω οτι ειμαι τυχερη...οι αλλοι βεβαια που μπλεκουν μαζι μου δεν εχουν διαπιστωσει την ατυχια τους....ακομα.....

Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 15:20, 22-10-09:

με 3 μεταπτυχιακα στον τοπιχο παρακλαω!!! (καμαρωνω!!!) εγω το 3ερω οτι ειμαι τυχερη...οι αλλοι βεβαια που μπλεκουν μαζι μου δεν εχουν διαπιστωσει την ατυχια τους....ακομα.....

:up::up::up::up:

Παράθεση

evelynkar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη evelynkar
H evelynkar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (10+ έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 7,489 μηνύματα.

H evelynkar έγραψε στις 16:40, 22-10-09:

εγω οταν πηγαινω στον κτηνιατρο παιρνω ταξι παντα, δεν ειναι καθολου μακρια αλλα δεν μπορω να την κουβαλω 10 λεπτα με τα ποδια...κανενας δεν μου ειπε οτι δεν με παιρνει, αρκετοι ενδιαφερθηκαν, αλλα πετυχα ενα μλκα που συνεχεια γυρνουσε πισω και την εβλεπε, και μου λεει" δεν φανταζομαι να κανει εμετο ε?" και του ειπα εγω οχι..τεσπα κανεις ομως ουτε περισσοτερα λεφτα μου πηρε, και ολα τα ταξι απο τον δρομο τα πηρα, δεν καλεσα ποτε..

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Fotini
H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 13:09, 23-10-09:

Κι εγώ δεν έχω καλέσει ως τώρα ραδιοταξί. Πάντα στη διασταύρωση βγαίνω και όποιος με δεχθεί. Φυσικά έχει τύχει να περιμένω μέχρι και ένα τέταρτο για να βρεθεί κάποιος που δε θα φύγει τρέχοντας όταν με δει με τη γατοφόρο στα χέρια ούτε θα απαιτήσει να βάλω τη γατοφόρο στο πορτ-μπαγκάζ. Ήταν ένας τύπος πέρυσι το καλοκαίρι που με 40 βαθμούς θερμοκρασία ήθελε να βάλω τη γάτα μου πίσω! Εξαρτάται σε τι ταρίφα θα πέσεις... πάντως, οι περισσότεροι ως τώρα ήταν οι ίδιοι ιδιοκτήτες κατοικίδιων (γάτες - σκύλοι) και μια κατανόηση τη δείχνουν.. Κάποια στιγμή πέτυχα και δύο "απίθανους" ταξιτζήδες που σε όλη τη διαδρομή ως τον κτηνίατρο μου έκαναν κύρηγμα που πηγαίνω τη γάτα μου σε γιατρό τόσο μακριά από το σπίτι μου, ενώ στη γειτονιά μου υπάρχουν εξίσου καλοί γιατροί Αν δεν φοβόμουν μην με κατεβάσουν κάτω, θα τους είχα βάλει στη θέση τους
Μια φορά είχα χρησιμοποιήσει και το Pet taxi που κυκλοφορεί ευρέως στην πιάτσα. Ο τύπος απλά απαράδεκτος

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (έχω ''χάσει'' τον αριθμό έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 5,573 μηνύματα.

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:29, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Κι εγώ δεν έχω καλέσει ως τώρα ραδιοταξί. Πάντα στη διασταύρωση βγαίνω και όποιος με δεχθεί. Φυσικά έχει τύχει να περιμένω μέχρι και ένα τέταρτο για να βρεθεί κάποιος που δε θα φύγει τρέχοντας όταν με δει με τη γατοφόρο στα χέρια ούτε θα απαιτήσει να βάλω τη γατοφόρο στο πορτ-μπαγκάζ. Ήταν ένας τύπος πέρυσι το καλοκαίρι που με 40 βαθμούς θερμοκρασία ήθελε να βάλω τη γάτα μου πίσω! Εξαρτάται σε τι ταρίφα θα πέσεις... πάντως, οι περισσότεροι ως τώρα ήταν οι ίδιοι ιδιοκτήτες κατοικίδιων (γάτες - σκύλοι) και μια κατανόηση τη δείχνουν.. Κάποια στιγμή πέτυχα και δύο "απίθανους" ταξιτζήδες που σε όλη τη διαδρομή ως τον κτηνίατρο μου έκαναν κύρηγμα που πηγαίνω τη γάτα μου σε γιατρό τόσο μακριά από το σπίτι μου, ενώ στη γειτονιά μου υπάρχουν εξίσου καλοί γιατροί Αν δεν φοβόμουν μην με κατεβάσουν κάτω, θα τους είχα βάλει στη θέση τους
Μια φορά είχα χρησιμοποιήσει και το Pet taxi που κυκλοφορεί ευρέως στην πιάτσα. Ο τύπος απλά απαράδεκτος
Καλα μην το ψαχνεις.. ειναι σε ποιον θα πεσεις..εχει τυχει να μπω σε ταξι και επειδη εκλαιγε να μου λεει ''καν'το να σταματησει'' εχε χαρει που δεν ηθελα να κανω ιστορια και με κατεβασει κατω αλλιως θα του ελεγα ''ναι τωρα περιμενε να του βγαλω τις μπαταριες''

με το pet taxi τι εγινε και το λες αυτο??

Παράθεση

Nonika

Επιφανές Μέλος

H Nonika έγραψε στις 13:34, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από aporw
Καλα μην το ψαχνεις.. ειναι σε ποιον θα πεσεις..εχει τυχει να μπω σε ταξι και επειδη εκλαιγε να μου λεει ''καν'το να σταματησει'' εχε χαρει που δεν ηθελα να κανω ιστορια και με κατεβασει κατω αλλιως θα του ελεγα ''ναι τωρα περιμενε να του βγαλω τις μπαταριες''

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 13:37, 23-10-09:

ε μα ξερω κ εγω με τον καθε ηλιθιο!! τι αλλο θα ακουσουμε..

Παράθεση

bastet_13 (κατερινα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη bastet_13
H κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Καμία γάτες (πανω απο 20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 1,220 μηνύματα.

H bastet_13 έγραψε στις 13:57, 23-10-09:

εγω παιρνω ραδιοταξι...το λεω απο το τηλ οτι θα μεταφερω γατο...
και δεν εχω προβλημα..απλα σε χρεωνουν κατι ψιλακια παραπανω....αυτο ειναι το μονο ασχημο της υποθεσης..αλλα γενικα με εχουν απορριψει πολλοι λογο του γατοφορου...στο δρομο τουλαχιστον!!!τι να πεις..ελλαδα ειναι..οτι θελει ο καθεις κανει!!

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (τόσες που έχω χάσει το μέτρημα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,457 μηνύματα.

H Fotini έγραψε στις 14:13, 23-10-09:

Ήρθε με ένα φορτηγάκι και αναγκάστηκα να στριμώξω τη γατοφόρο στα πόδια μου - έτσι δεν μπορούσα να κουνηθώ. Ειρωνευόταν τη γάτα μου που νιαούριζε ενώ αυτός ήθελε να ακούσει τις ειδήσεις στο ραδιόφωνο. Είχε να πάει ραντεβού μετά αλλά παρόλα αυτά δέχθηκε να πάει κι εμένα στον γιατρό και καθόταν σε αναμμένα κάρβουνα όσο διήρκεσε η εξέταση (παραπάνω από όσο περίμενε). Έτσι όταν πήραμε το δρόμο της επιστροφής ξανά μανά ειρωνία για τη γάτα μου και έτρεχε και σαν παλαβός να προλάβει και μου πήρε και περισσότερα από όσα είχαμε κανονίσει καθότι από τη βιασύνη του - ξέχασε; - να μου δώσει ρέστα...
Επιπλέον ο κύριος θέλει να κλείνει τα ραντεβού του πριν από 10 μέρες - δηλ. αν εσύ έχεις ένα έκτακτο που επείγει για γιατρό και τον πάρεις τηλέφωνο να έρθει, μπορεί μεν να το κάνει αλλά θα έχει να πάει κι αλλού μετά οπότε θα κάνει όπως παραπάνω ή δε θα έρθει και 'συ θα ψάχνεσαι με ταξί και ταρίφες... Και αυτό που "μου την έδωσε" ήταν το ψώνιο: όταν του είπα ότι δεν τον είχα ακουστά, παρεξηγήθηκε και άρχισε να μου αραδιάζει όλες τις εκπομπές που τον έχουν προβάλει και τα περιοδικα στα οποία διαφημίζεται...

Για όόόόλααα αυτά λοιπόν κι εγώ, όταν είναι να πάμε στον κτηνίατρο (μάλλον πάμε στον ίδιο, aporw), τον προτιμώ πάντα και κλείνω το ραντεβού μου μαζί του ένα μήνα πριν

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 14:20, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Fotini
Ήρθε με ένα φορτηγάκι και αναγκάστηκα να στριμώξω τη γατοφόρο στα πόδια μου - έτσι δεν μπορούσα να κουνηθώ. Ειρωνευόταν τη γάτα μου που νιαούριζε ενώ αυτός ήθελε να ακούσει τις ειδήσεις στο ραδιόφωνο. Είχε να πάει ραντεβού μετά αλλά παρόλα αυτά δέχθηκε να πάει κι εμένα στον γιατρό και καθόταν σε αναμμένα κάρβουνα όσο διήρκεσε η εξέταση (παραπάνω από όσο περίμενε). Έτσι όταν πήραμε το δρόμο της επιστροφής ξανά μανά ειρωνία για τη γάτα μου και έτρεχε και σαν παλαβός να προλάβει και μου πήρε και περισσότερα από όσα είχαμε κανονίσει καθότι από τη βιασύνη του - ξέχασε; - να μου δώσει ρέστα...
Επιπλέον ο κύριος θέλει να κλείνει τα ραντεβού του πριν από 10 μέρες - δηλ. αν εσύ έχεις ένα έκτακτο που επείγει για γιατρό και τον πάρεις τηλέφωνο να έρθει, μπορεί μεν να το κάνει αλλά θα έχει να πάει κι αλλού μετά οπότε θα κάνει όπως παραπάνω ή δε θα έρθει και 'συ θα ψάχνεσαι με ταξί και ταρίφες... Και αυτό που "μου την έδωσε" ήταν το ψώνιο: όταν του είπα ότι δεν τον είχα ακουστά, παρεξηγήθηκε και άρχισε να μου αραδιάζει όλες τις εκπομπές που τον έχουν προβάλει και τα περιοδικα στα οποία διαφημίζεται...

Για όόόόλααα αυτά λοιπόν κι εγώ, όταν είναι να πάμε στον κτηνίατρο (μάλλον πάμε στον ίδιο, aporw), τον προτιμώ πάντα και κλείνω το ραντεβού μου μαζί του ένα μήνα πριν
η αληθεια ειναι οτι απο το τηλεφωνο μου φανηκε και μενα ειρωνικος!
τον ρωτησα αν μπορει για την ιδια μερα και μου απανταει με υφος ''κοπελα μου αυτα τα κανονιζουμε εγκαιρος!!'' του λεω ''δεν το ηξερα'' και μου απανταει ειρωνικα ''δεν ρωταγες??'' και μου ειπε να τον παρω σε 15 λεπτα και οταν τον ξαναπηρα του λεω ''ειμαι η κοπελα που τηλεφωνησα πριν και μου λεει ποια κοπελα με εχουν παρει εκατονταδες απο το πρωι'' ελεοοος!!

και εν πασι περιπτωσι μου φανηκαν πολλα 18 euro για μια σχετικα μικρη διαδρομη και μαλιστα χωρις επιστροφη..

απο περιεργεια αν θες μου λες ποσα σου ζητησε εσενα??

Παράθεση

aretha (Αλίκη)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη aretha
H Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες (6 γατιά πολυαγαπημένα έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,049 μηνύματα.

H aretha έγραψε στις 16:17, 23-10-09:

Υπάρχει κι αυτή εδώ η εταιρεία ραδιοταξί που, ανάμεσα σε διάφορες υπηρεσίες που παρέχει, λέει ότι αναλαμβάνει και μεταφορά κατοικιδίων. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει όμως ποτέ, οπότε δεν έχω άποψη.

Παράθεση

aporw (Σιμώνη)

Αποκλεισμένος χρήστης

H aporw ....Loosers everywhere.... έγραψε στις 16:40, 23-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από aretha
Υπάρχει κι αυτή εδώ η εταιρεία ραδιοταξί που, ανάμεσα σε διάφορες υπηρεσίες που παρέχει, λέει ότι αναλαμβάνει και μεταφορά κατοικιδίων. Δεν την έχω χρησιμοποιήσει όμως ποτέ, οπότε δεν έχω άποψη.
δεν ανοιγει...

Παράθεση

Fotini

Επιφανές Μέλος

H Fotini έγραψε στις 13:41, 27-10-09:

η

απο περιεργεια αν θες μου λες ποσα σου ζητησε εσενα??
Δε θυμάμαι, πάει και 1,5 χρόνος από τότε... πήγαιν- 'ελα νομίζω περίπου 25-30 ευρώ

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους