Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,380 εγγεγραμμένα μέλη και 718,407 μηνύματα σε 22,615 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 121 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ερωτήσεις για την αποπαρασίτωση

Dinomama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dinomama
H Dinomama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Dinomama έγραψε στις 10:52, 20-08-19:

Χμμ εντάξει τώρα που είδα όλα σας τα σχόλια μπορώ να πω ότι τρόμαξα. Δεν ξέρω τι να κάνω τλκ. Στον γιατρό δεν κάθεται. Να τον φάει κάθε φορά..
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:09, 20-08-19:

Θα σου πω τη γνώμη μου... Επειδή είσαι νέα γατομαμα το καλύτερο θα ήταν να τη βάλει ο κτηνίατρος... Για μένα προσωπικά δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα να βάλεις αμπούλα σε μια γάτα - γενικά οι γάτες δεν κάθονται όπως τα σκυλιά.. Ξεγλυστρανε με απίστευτη ευκολία και γρηγοράδα... Εφόσον δεν έχεις ξαναβάλει ποτέ ξανά αμπούλα μη το διακινδυνευσεις γιατί μπορεί να βρεθείς να κυνηγάς το γατουλη σου ΣΕ ΌΛΟ το σπίτι με μια αμπούλα στο χέρι...
Πάτε στο γιατρό, γραπωσε τον από τον σβέρκο να τον ακινηυοποιησεις και αυτός σαν ειδικός θα τη βάλει αμέσως.... Είναι η πιο ασφαλή κίνηση από σένα..

Σιγά σιγά μόλις εξοικειωθείς θα μπορείς ίσως να τη βάζεις μόνη σου...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dinomama

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Dinomama
H Dinomama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H Dinomama έγραψε στις 11:13, 20-08-19:

Νομίζω πως έχεις δίκιο....δεν θα τα καταφέρω.. Το ξέρω... Αν βέβαια του τη βάλω γιατί με όλα αυτά που διάβασα φοβήθηκα,αν πάθει κάτι εξαιτίας μου θα τρελαθώ
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 11:41, 20-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Είναι μια ενδιαφέρουσα πληροφορία, ωστόσο ας διατηρούμε μια σχετική επιφυλακτικότητα για τα νέα προϊόντα-ιδιαίτερα τα φαρμακευτικά- που δεν έχουν δοκιμαστεί αρκετά χρόνια για να καλύψουν όλο το εύρος τυχόν παρενεργειών.
Εννοείται αυτό Αλεξάνδρα μου.. Εδώ και με φάρμακα που κυκλοφορούν χρόνια και πάλι έχουμε άγχος για τυχόν παρενέργειες...

Ρώτησα σήμερα , που πήγα τον Σίμπα για τις εξετάσεις, για το χάπι αυτό...

Η ονομασία του είναι credelio της elanco... Μου είπε πως το θετικό αυτού του χαπιού είναι πως δεν προκαλεί εμετούς - όπως κάποιο άλλο προηγούμενο το οποίο έκανε πολλούς εμετούς. Ο λόγος είναι πως έχει μεγάλο φάσμα κιλών που καλύπτει (> 2 - 8 κιλά) και αυτό βοηθάει στο να χορηγηθεί πιο εύκολα σε ζώα που είναι στα όρια αλλαγής φάσματος κιλού σε ένα φάρμακο...

Πάντως όπως μου είπε δεν το έχει δώσει ακόμη σε κάποια γάτα - και καταλαβαίνω γιατί αφού είναι απίστευτα δύσκολο να χορηγήσεις χάπι σε γάτα!!!!

Βρήκα το φυλλάδιο του φαρμάκου, το διάβασα και δεν είδα μέσα να αναφέρονται ανεπιθύμητες παρενέργειες... Ίσως κάποια στιγμή το δοκιμάσω στα δικά μου... .. Ίσως...
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

H dimitradra έγραψε στις 11:51, 20-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Dinomama
Νομίζω πως έχεις δίκιο....δεν θα τα καταφέρω.. Το ξέρω... Αν βέβαια του τη βάλω γιατί με όλα αυτά που διάβασα φοβήθηκα,αν πάθει κάτι εξαιτίας μου θα τρελαθώ
Μην αγχώνεσαι τόσο πολύ φίλη μου... Και δεν υπάρχει λόγος να τρομάζεις.. Το ότι πείραξε τη θηλυκια μου ή της Εφης η συγκεκριμένη αμπούλα δεν σημαίνει ότι θα πειράξει και το δικό σου γατουλη...

Εάν είναι αποκλειστικά μέσα στο σπίτι μπορείς να του βάζεις μόνο broadline ανά 3μηνο που πιάνει έξω και έσω παράσιτα...

(και εγώ έχω μια stronghold plus στο σπίτι κλειστή που την είχα αγοράσει για να τη βάλω στον σιμπα αλλά μόλις έπαθε η Σούκι το τρέμουλο την άφησα!!! Δε βαριέσαι... Καλύπτομαι με broadline)
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Dorothyzog, dustinqd2, meaganzv11

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους