Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,414 εγγεγραμμένα μέλη και 718,429 μηνύματα σε 22,622 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 425 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Εμβόλια και αποπαρασιτώσεις

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,474 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:18, 12-12-18:

Αρχική Δημοσίευση από Simi
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ! Η αλήθεια είναι ότι πανικοβληθηκα γτ πρώτη φορά έχω γατούλα
Λογικο ειναι αγαπουλα μου,ολοι τα ιδια περιπου καναμε!
Για οτιδηποτε θελεις,μην διστασεις να ρωτησεις.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gatina

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatina
H gatina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H gatina έγραψε στις 13:49, 10-02-19:

Καλησπερα! Εδω και ενα χρονο και κατι φροντιζω μια αδεσποτη γατουλα στο σπιτι, η οποια προσφατα ζευγαρωσε κιολας. Τωρα τελευταια στο μερος που καθεται παρατηρω κατι ασπρα μικρα πραγματακια σαν σουσαμια...δεν ειναι ομως τιποτα ζωντανο. Εχω παρατηρησει οτι βγαινουν απ τον πρωκτο της. Ξερει κανεις τι ειναι? Κολλαει μηπως? Μπορω να κανω κατι τωρα που ειναι εγκυος?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,474 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 14:46, 10-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από gatina
Καλησπερα! Εδω και ενα χρονο και κατι φροντιζω μια αδεσποτη γατουλα στο σπιτι, η οποια προσφατα ζευγαρωσε κιολας. Τωρα τελευταια στο μερος που καθεται παρατηρω κατι ασπρα μικρα πραγματακια σαν σουσαμια...δεν ειναι ομως τιποτα ζωντανο. Εχω παρατηρησει οτι βγαινουν απ τον πρωκτο της. Ξερει κανεις τι ειναι? Κολλαει μηπως? Μπορω να κανω κατι τωρα που ειναι εγκυος?
Καλησπερα φιλη μου.Ακριβως ετσι ειναι τα ενδωπαρασιτα,ενα ειδος δηλαδη.Και πρεπει να συμβουλευτεις κτηνιατρο για να σου πει τι να κανεις,ουτε για αυτην κανει,ουτε για σενα.Προς το παρων να πλενεις πολυ καλα τα χερια σου,αλλα αυριο κτηνιατρο να του εξηγισεις για να δουμε αν μπορει να παρει χαπια και τι χαπια.
ΥΓ.Αν βεβαια ειναι ενδοπαρασιτα,αλλα δυσυχως η περιγραφη μοιαζει πολυ.Ο γιατρος θα σου πει.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη akpe
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 14:40, 03-09-19:

Χαιρετώ! Ελπίζω να έγραψα στο σωστό νήμα, λίγο το άγχος, λίγο υ αϋπνία...

Αποκτήσαμε νέο γατάκι στην οικογένεια. Αγοράκι, περίπου 2μιση μηνών, και όπως όλα τα αδέσποτα, έχει σκουληκάκια. Έκανε εμβόλια χτες και ήδη παίρνει πάστα baminth για αποπαρασίτωση, η κοπέλα που το έσωσε του έδωσε ήδη μια δόση, θα πάρει άλλη μια στις 12 και άλλη μια στις 27.

Το γατάκι είναι συνέχεια πάνω μας!. Ακόμα και στο κρεβάτι ανεβαίνει, 50 φορές ανέβηκε το βράδυ, 50 το κατέβασα. Υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα είχα κανένα πρόβλημα, αλλά λόγω ενδοπαρασίτων δεν το άφηνα. Χτες κοιμήθηκα συνολικά ένα μισάωρο και αυτό αφού ξάπλωσα ανάποδα στο κρεβάτι για να είμαι δίπλα του. Για διάφορους λόγους που δυστυχώς δεν αλλάζουν για κάποιες μέρες πρέπει να κοιμάται στο ίδιο δωμάτιο με εμάς. Και αυτό είναι που με αγχώνει.

Έχω ψιλοτρομάξει, παρά τα όσα έχω διαβάσει, μη τύχει και κολλήσουμε εμείς, και μην τύχει και ξεμείνει κανένα αυγό και κολλήσει πάλι μετά τη θεραπεία του. Είμαι γενικά άνθρωπος που όταν έβλεπα γάτα στο δρόμο καθόμουν και έπαιζα για ώρα, αλλά τώρα πλένω χέρια αμέσως και ξεχωρίζω τα ρούχα που ανεβαίνει. Επίσης μέχρι να κάνει θεραπεία στο κρεβάτι έχω βάλει ένα πάπλωμα καλού κακού, και στις καρέκλες που καθόμαστε προσπαθώ να τον βάζω πάνω σε σεντονάκι.

Από όσο διαβάζω όμως τα παράσιτα δεν επιζούν πολύ εκτός γατιού, και τα αυγά τους παίρνουν 10-15 μέρες για να είναι σε φάση προσβολής. Δηλαδή με πλύσιμο χεριών, προσεκτικό φτυάρισμα της άμμου με γάντια, και πιο συχνή αλλαγή της άμμου (κάθε βδομάδα δεν υπάρχει ρίσκο, τουλάχιστον μέχρι να ολοκληρώσει τη θεραπεία του. Τυχόν αυγά στα ρούχα λογικά με πλύσιμο στους 40+ εξουδετερώνονται, αν και τα ρούχα που ανεβαίνει θα τα πλένω ξεχωριστά.

Οπότε από τη στιγμή που ακολουθώ τα παραπάνω, μήπως είμαι λίγο υπερβολικός; Εντάξει για το πάπλωμα στο κρεβάτι φαντάζομαι επιβάλλεται για να μην ακουμπήσει τα σεντόνια, αλλά το πλύσιμο με το παραμικρό και το σεντονάκι του να τον ακολουθεί όπου κάθεται με κάνουν να νομίζω πως υπερβάλλω χωρίς λόγο...

Πιο πολύ με ανησυχεί για τα βράδια που θα κάθεται στο δωμάτιο μην τυχόν ανέβει στο κρεβάτι, που στάνταρ θα ανέβει. Και το απωθητικό δεν κάνει κάτι. Μέχρι να τελειώσει η θεραπεία αυτό, μετά όσο θέλει

Αν ΔΕΝ είμαι υπερβολικός, υπάρχει κάτι παραπάνω που μπορώ να κάνω; Κάποιο σπρει π.χ. να βάλω στην άμμο του ή εκεί που κάθεται ώστε να σιγουρευτώ πως αν τυχόν μεταφέρει αυγά ή σκουλικάκια δεν θα είναι ρίσκο και για τον ίδιο αλλά και για εμάς;

Ευχαριστώ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akpe : 03-09-19 στις 14:53.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,676 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 20:17, 03-09-19:

Καλησπέρα Αντώνη και καλωσήρθες στη συντροφιά μας.
Τα περισσότερα μωρά γατάκια και δη τα αδέσποτα έχουν φουκωμένες κοιλίτσες από τα ενδοπαράσιτα (σκουληκάκια) που φέρουν, μια κατάσταση κάτι παραπάνω από συνηθισμένη. Με το τέλος της θεραπείας, θα έχει απαλλαγεί από αυτά. Στο μεταξύ δεν υπάρχει κανένας φόβος να κολλήσετε οι άνθρωποι, τηρουμένων των στοιχειωδών όρων της υγιεινής σε ότι αφορά την αμμολεκάνη (καθημερινό φτυάρισμα -τουλάχιστον 1 φορά- για αφαίρεση των ούρων και περιττωμάτων και πλύσιμο χεριών αμέσως μετά). Από κει κι έπειτα και στο κρεβάτι μπορείτε να του επιτρέψετε να ανεβαίνει και να παίζει όσο θέλει, δεν χρειάζεται κάθε τι που αγγίζει να το απολυμαίνετε, αρκεί μόνο να το αποτρέπετε στο να κάθεται πάνω στο μαξιλάρι που βάζετε το κεφάλι σας, για ευνόητους λόγους.
Όλα τα υπόλοιπα τα βρίσκω περιττά, οπότε... χαλαρώστε (είναι κι η πρώτη σας φορά, το καταλαβαίνω) και αρχίστε από τώρα άφοβα να απολαμβάνετε το νέο μέλος της οικογένειας, που όσο περνάει ο καιρός τόσο περισσότερο θα λατρεύετε και που εύχομαι να σας συντροφεύει για πολλά πολλά χρόνια.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 03-09-19 στις 20:24.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O akpe έγραψε στις 21:33, 03-09-19:

Καλησπέρα Alexa και ευχαριστώ!

Η αλήθεια είναι ναι, είναι η πρώτη μας φορά, οπότε το άγχος είναι αναμενόμενο. Πιο πολύ στο κρεβάτι με αγχώνει αλλά αφού κατάλαβα ποιά είναι τα ρίσκα ηρέμησα κάπως. Τώρα για την άμμο υπάρχει κάτι που μπορεί να σκοτώνει τα αυγά; Πέρα από τους κανόνες υγιεινής δηλαδή, να αποτρέψουμε να μεταφερθούν αυγά από τις πατούσες του

Αν και όσο το παρατηρώ δεν έχω δει σκουληκάκια πίσω. Οπότε ή δεν έχει μεγάλη μόλυνση, ή η πρώτη δόση της πάστας έκανε ήδη δουλειά
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,676 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 21:57, 03-09-19:

Το αποπαρασιτικό φάρμακο σκοτώνει και τα σκουλήκια και τα αβγά τους. Από κει κι έπειτα, δεν γνωρίζω κάτι για επιπρόσθετο φάρμακο που να μπαίνει στην αμμολεκάνη που να εξουδετερώνει οτιδήποτε και να μη βλάπτει και το γατί. Μάλιστα συνιστάται η αμμολεκάνη να πλένεται(περίπου μια φορά το μήνα) με ήπιο αντισηπτικό προκειμένου να αποφευχθεί η πιθανότητα αλλεργικής αντίδρασης.
Βασικά αυτό που χρειάζεται είναι μια καλή άμμος από μπετονίτη η οποία σε επαφή με υγρά(ούρα) τα μετατρέπει σε λίγη ώρα σε συμπαγείς σβώλους, που είναι εύκολο με το ειδικό φτυαράκι να αφαιρεθούν. Αυτό και με συχνή ανανέωση της άμμου, θεωρώ οτι είναι αρκετό.
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

O akpe έγραψε στις 00:13, 04-09-19:

(για κάποιο λόγο δεν μπορώ να δώσω βαθμολογία, μάλλον επειδή είμαι νέος

Άρα το banminth (από την πρώτη δόση) σκοτώνει και τα αυγά! Πρακτικά δηλαδή ακόμα και να βγουν, θα είναι νεκρά ή ανίκανα να εκκολαφθουν

Και στη συνέχεια συνεχίζω κάθε τρίμηνο (μέσα στο σπίτι θα είναι) είτε με banminth είτε με χαπάκι, ανάλογα τι θα μας πει ο γιατρός.

Φαντάζομαι πως ο βασικός κίνδυνος αφορά γατάκια που δεν ακολουθούν θεραπεία, γι'αυτό τρομάζουμε με όσα διαβάζουμε για τα ενδοπαράσιτα.

Εννοείται η αμμολεκάνη θα πλένεται κάθε 15 περίπου, μαζί με την ολική αλλαγή. Προς το παρόν καθάρισμα 2-3 φορές τη μέρα

Επιπλέον ερώτηση! Το banminth είναι παστούλα, οπότε ανοίγω στοματάκι, βάζω όσο χρειάζεται στον ουρανίσκο, και εύχομαι να το καταπιεί Μπορεί να χορηγηθεί και αλλιώς όμως; Π.χ. στο φαγητό;

Ευχαριστώ και πάλι!
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 07:46, 04-09-19:

Ασφαλώς και μπορεί να χορηγηθεί αναμεμειγμένο με φαγητό. Μάλιστα ενδείκνυται θα έλεγα αυτός ο τρόπος, λόγω της ευκολίας χορήγησής του. Κι εγώ έτσι έδινα στη δική μου την παστούλα όταν ήταν νήπιο στην ηλικία του γατούλη σου, την ανακάτευα με κονσέρβα σε μορφή μους μάλιστα (έτσι γίνεται πιο ομοιογενές το μείγμα).
Σου παραθέτω και σχετικό απόσπασμα από το φυλλάδιο οδηγιών χρήσης:

8. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ, ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΟΔΟΣ(ΟΙ) ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ To Banminth πάστα για γάτες, μπορεί να χορηγηθεί είτε απευθείας στο στόμα είτε μετά από ανάμειξη με την τροφή. Το Banminth χορηγείται στην δόση 0,5g / kg σ.β. . (57,6 mg παμοικής πυραντέλης / kg σ.β.), σύμφωνα με το παρακάτω δοσολογικό σχήμα.

1. Γατάκια ( μικρότερα των 12 εβδομάδων) : Mία χορήγηση την 4η, 6η, 8η και12η εβδομάδα της ζωής τους (αφορά κυρίως την Τoxocara cati)

2. Γάτες ( μεγαλύτερες από 12 εβδομάδες):Χορήγηση κάθε 3 μήνες.

3. Έγκυες γάτες: Χορήγηση κάθε 3 εβδομάδες κατά την διάρκεια της κυοφορίας.
Τα αδέσποτα γατάκια επειδή τα περισσότερα δεν τυγχάνουν της- έστω και στοιχειώδους- περίθαλψης, σχεδόν πάντα έχουν σκουλήκια (που βέβαια κατόπιν φαρμακευτικής αγωγής καταπολεμούνται).

Είναι εύλογο, σαν "ολόφρεσκοι" γατο-γονείς, να υπάρχουν αρκετά ερωτήματα. Μην ανησυχείς όμως, εδώ είμαστε όλα τα μέλη πρόθυμα να βοηθήσουμε σε ότι χρειαστεί.
Δες εδώ και το σχετικό θέμα μας για κάθε είδους απορία που μπορεί να έχεις και θέλεις απαντήσεις και γνώμες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 04-09-19 στις 07:54.
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 914 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 15:19, 04-09-19:

Αντώνη καλώς ήρθες...

Όπως σου είπε ήδη και η Αλεξάνδρα αν τηρείτε τους κανόνες υγιεινής δεν υπάρχει πρόβλημα για εσάς... Γάντια να φοράτε όταν καθαρίζετε την άμμο πλύσιμο μετά καθάρισμα της αμμοδοχου και όλα εντάξει...

Για να ηρεμήσεις ένα θα σου πω... Η μικρή Καλι που την βρήκα τον Ιούνιο και την μάζεψα και αυτήν είχε ένα σωρό σκουλήκια... Κάνανε βόλτα στον πισινό της μέσα έξω... Τι αηδια χριστέ μου... Με τη θεραπεία καθάρισε - αν ήθελε ας έκανε και διαφορετικά.... Βέβαια να ξέρεις - και στο προτείνω κιόλας - μετά την πάστα κάντε και μια αποπαρασιτωση ακόμη με χαπάκι (θα σας δώσει ο γιατρός σύμφωνα με τα κιλά) καθώς η πάστα είναι πολύ ελαφριά και ενδεχομένως να μείνει τίποτα...

Η Καλι συνολικά πήρε όλη την πάστα, μετά χαπάκι (γιατί δεν είχε εντελώς καθαρίσει) και τώρα θα της βάλω και αμπούλα παρόλο που δεν υπάρχει πλέον πρόβλημα

Ο δε Ραμόν μου είχε τόσα ΠΟΛΛΆ σκουλήκια που έκανε 4 θεραπείες μέχρι να καθαρίσει εντελώς!!!!!

Μην αγχώνεσαι όμως....
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

O akpe έγραψε στις 02:50, 06-09-19:

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Ήδη το πρώτο βράδυ που κοιμήθηκε μέσα στο σπιτάκι του έβγαλε πολλά, χτες που το έπλυνα μέτρησα αρκετά. Χτές και σήμερα που τον πρόσεχα βρήκα ελάχιστα και τα καθάρισα αμέσως, αν και από όσο μου είπαν δεν υπάρχει κίνδυνος να τα καθαρίσει ο ίδιος πλένοντας.

Επίσης πρόσεξα πως το πρήξιμο στη κοιλίτσα του είναι αισθητά μικρότερο, δεν ήταν έτσι κι αλλιώς τόσο πρησμένη, αλλά η διαφορά φαίνεται. Το banminth τα θερίζει

O γιατρός μου είπε 4 μέρες μετά τη δεύτερη δόση πάστας θα είναι πια πεντακάθαρος (100% ασφαλές ακόμα και να παίξει με παιδιά που δεν το έχουν τόσο με το πλύσιμο χεριών), θα πάρει άλλη μια δόση δυο εβδομάδες μετά, και έπειτα θα κάνει κάθε τρίμηνο με χαπάκι.

Μέχρι τότε επιμένω στους κανόνες υγιεινής, καθάρισμα άμμου με γάντια και προσοχή, πλύσιμο χεριών μετά το καθάρισμα (άντε και αν τον ακουμπήσω καταλάθος πίσω ή μου γλύψει/δαγκώσει το χέρι αμέσως αφού πλυθεί εκεί) και κανένα πρόβλημα.

Σκεφτείτε, ανησυχούσα μήπως μην τυχόν π.χ. ανέβει στην καρέκλα, αφήσει κανένα αυγό με το ποδαράκι του, και μετά ξανακολλήσει, ή εμείς. Τόση υπερβολή Βέβαια στο σπίτι έρχονται και παιδιά οπότε ίσως για αυτό να είχα φοβηθεί, αλλά προς το παρόν μέχρι τη θεραπεία και τη δεύτερη δόση εμβολίου δεν τον πάμε στο σαλόνι που έρχονται αυτά

Υπομονή, σε λίγες μέρες θα ξεσαλώνει ελεύθερα

Ευχαριστώ και πάλι, θα τα πουμε στα άλλα θρεντ
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

O akpe έγραψε στις 20:38, 16-09-19:

Χαιρετώ! Ο Genji πήρε και τη δεύτερη δόση banminth και πάμε για την τρίτη προληπτική σε δέκα μέρες! Το δυσάρεστο είναι πως 5 μέρες μετά τη δεύτερη, βγάζει ακόμα σκουληκάκια από πίσω. Μίλησα με τον γιατρό και του τα περιέγραψα, και τελικά έχει ταινιούλα. Προφανώς γι'αυτό και η αυξημένη όρεξη του στο φαγητό.

To ευχάριστο είναι πως, κρίνοντας από τα απομεινάρια που βγάζει, έχει το είδος dipylidium caninum το οποίο βγάζει ΠΟΛΛΑ τέτοια και συνέχεια. Και και όχι τον (σπάνιο, αλλά επικίνδυνο) εχινόκοκκο, που σπάνια βγάζει απομεινάρια και αυτά είναι τόσο μικρά που τις περισσότερες φορές δεν φαίνονται.

Ανάμεσα στη δεύτερη και τρίτη δόση banminth θα πάρει και ένα milbemax για μικρά γατάκια, το οποίο βλέπω πως δρα άμεσα, μέσα σε 24 ώρες. Λίγες μέρες άγχος ακόμα, αλλά το αξίζει να σταματήσει να ταλαιπωρείται.

Οπότε, πληροφοριακά από όσα μου είπαν και διάβασα (γενικά προτιμώ ιατρικές σελίδες) όταν το γατάκι βγάζει μικρά ασπράκια πίσω, συνέχεια και πολλά, και αυτά επιμένουν μετά από banminth κατά πάσα πιθανότητα είναι ταινία που βγάζει τα απομεινάρια της. Τα αποπαρασιτικά με pyrantel pamoate δεν την πιάνουν, μιλήστε με το γιατρό σας μήπως χρειαστεί κάποιο με milbemycin ή praziquantel, όπως milbemax, drontal κ.ο.κ.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

O akpe έγραψε στις 01:00, 25-09-19:

Χίλια συγγνώμη για το σπαμ, αλλά δεν έχω τη δυνατότητα έντιτ

Λοιπόν, ο καφρούλης δεν κατάφερε ποτέ να πάρει το milbemax. Τη πρώτη φορά το βούτηξα σε κονσερβούλα και προσπάθησα να του το δώσω με το χέρι, δυστυχώς δεν τα κατάφερα, το μάσησε λίγο, έφτυσε το μισό, και λίγο μετά έκανε εμετό. Έλεγα θα είναι επειδή τον ζόρισα, και είπα να ξαναδοκιμάσω μετά από λίγες μέρες.

Τη δεύτερη φορά που δοκίμασα, απόψε, το έτριψα, το έβαλα σε μια κουταλιά κονσερβούλας, έγλειψε αρκετά το σημείο που είχα βάλει το τριμένο χάπι (αλλά δεν δάγκωσε την τροφή, του έμεινε απωθημένο μάλλον) και σχεδόν αμέσως έκανε πάλι εμετό... Διαφορετική κονσέρβα, αυτή δεν είχε ζελέ όπως η άλλη αλλά και οι δύο κοτόπουλο. Οπότε ή το χάπι τον πειράζει, ή το κοτόπουλο γενικά... Εννοείται την ξηρά του την τρώει χωρίς θέμα, οπότε δεν ανησυχώ για άλλο πρόβλημα.

Όμως, δεν θα το δοκιμάσω άλλη φορά ακόμα, γιατί από την πρώτη φορά που προσπάθησα, εδώ και τρεις μέρες, δεν έχω δει κανένα σκουληκάκι! Επίσης είναι πολύ πιο δραστήριος στο παιχνίδι, οι κοιλιά του φαίνεται να έχει ξεπρηστεί εντελώς, και δεν τρώει υπερβολικά συχνά όσο πριν, περίπου την ίδια ποσότητα αλλά σε πιο αραιές "μερίδες". Σαν να έγινε θαύμα και παρά το ότι έκανε εμετό, κάτι από το χάπι έμεινε πίσω και καθάρισε την ταινία... παίζει κάτι τέτοιο;

Θα περιμένω λίγες μέρες, έτσι κι αλλιώς σε τρεις πάμε κτηνίατρο για τη δεύτερη δόση του εμβολίου, και θα δω τι θα μου πει και αυτός.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:50, 25-09-19:

Καλημέρα Αντώνη

Ενδεχομένως να συνέβη αυτό που λες, δηλαδή έστω κι αυτή η ελάχιστη ποσότητα Μilbemax που κατάφερε να καταναλώσει, τελικά να έκανε τη δουλειά της, αφού τα σκουλήκια δείχνει πως έχουν εξαφανιστεί κι η εικόνα του Genji είναι σαφέστατα βελτιωμένη.
Από την άλλη όμως, να έχεις υπ'όψη οτι η αποπαρασίτωση δεν είναι κάτι που συμβαίνει άπαξ και τέλος, αλλά πρέπει να επαναλαμβάνεται σε τακτά χρονικά διαστήματα (συνήθως κάθε 3 μήνες) στα πλαίσια της πρόληψης. Οπότε αν θα συνεχίσετε με το ίδιο χάπι, ενδεχομένως ο γιατρός προτιμήσει να του το δίνει απευθείας στο στόμα να το καταπίνει επιτόπου, ή θα αλλάξει η φαρμακευτική αγωγή, κάτι που βέβαια επαφίεται στη δική του επιλογή.
Αυτό όμως δεν αποκλείει, παράλληλα να τον βλάπτει και το κοτόπουλο. Υπάρχουν γατιά που είναι αλλεργικά στο κοτόπουλο, οπότε ας έχεις κι εκεί το νου σου, να μη του ξαναδώσεις. Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις να του αλλάξεις και μάρκα κονσέρβας και βλέπεις πώς θα τη δεχτεί.
Πάντως όλα δείχνουν πως και η γνωμάτευση του κτηνίατρου θα επιβεβαιώσει τα ευχάριστα αποτελέσματα.
Παράθεση

akpe (Αντώνης)

Νεοφερμένος

O akpe έγραψε στις 16:35, 28-09-19:

Ω ναι, μας είπε και ο κτηνίατρος να συνεχίσω πια με την 3η δόση banminth, τον είδε καθαρό

Μια ακόμα ερώτηση, έκανε σήμερα το δεύτερο (τετραπλό: FPV, FCV, FVR, Chlam) εμβόλιο. Τον αφήσαμε ένα διωράκι μόλις γυρίσαμε σπίτι να ηρεμήσει, κοιμήθηκε, και τώρα που γυρίσαμε έπαιξα λίγο μαζί του. Πήγα να τον σηκώσω να τον ανεβάσω στα πόδια μου γιατί ήθελε να ανέβει μόνος του και έβγαζε νύχια, κλασικά, και μάλλον τον ακούμπησα στο σημείο του εμβολίου... έκλαψε, και τον άφησα στα πόδια μου. Για λίγα λεπτά φαινόταν πολύ αγχωμένος, δεν ήθελε πολλά πολλά χάδια, και μας χίμηξε δύο φορές που προσπαθήσαμε να τον χαιδέψουμε στο σώμα του.

Ευτυχώς τώρα ηρέμησε, κοιμάται και γουργουρίζει, απλά ψιλοτρομάξαμε. Φαντάζομαι πως απλά τον πόνεσα στο σήκωμα, παρέα με το σοκ και την ταλαιπωρία από το εμβόλιο και γενικά την επίσκεψη στον κτηνίατρο. Ελπίζω σε 1-2 μέρες να του περάσει αν είναι από αδιαθεσία
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:28, 28-09-19:

Σιδερένιος και με τις υγείες του!

Να ξέρεις Αντώνη(πιθανόν να στο είπε κι ο κτηνίατρος), πως μετά τον εμβολιασμό δεν είναι σπάνιο να τον δεις λίγο υποτονικό. Μην ανησυχείς, είναι κάτι αρκετά σύνηθες και σύντομα συνέρχεται.
Επίσης να σου επισημάνω οτι την ένεση του εμβολίου να ζητάς να του γίνεται στο ποδαράκι, κι όχι στη ράχη.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους