Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,414 εγγεγραμμένα μέλη και 718,429 μηνύματα σε 22,622 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 428 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Απορίες διατροφής

psot (Παντελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη psot
Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O psot έγραψε στις 00:34, 06-10-19:

Καλησπέρα! Νεοφερμένος εδώ και αρχικά να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχουν στο forum με βοήθησαν πάρα πολύ όσα διάβασα! Έχω πλέον ένα γατάκι το οποίο βρήκα παρατημένο τον Αύγουστο πολύ μικρό, το μάζεψα και με συμβουλές από δεξιά και αριστερά και ό,τι διάβασα και εδώ φτάσαμε 2 μηνών και κάτι!

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την τροφή του, επειδή έχω ακούσει πάρα πολλές απόψεις και πλέον δεν ξέρω ποιόν να ακούσω, όποια βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη! Αρχικά επισκέφθηκα ένα pet shop όπου και με βοήθησαν πάρα πολύ για να πω την αλήθεια. Μου είπαν ότι καλό είναι να μάθει μόνο με ξηρά τροφή για να μπορείς και να λείψεις 1-2 ημέρες (λόγω εργασίας μου), αλλά και για το ουροποιητικό του επειδή είναι αγοράκι και για τα δόντια του κ.λπ.

Κατόπιν περάσαμε από RC και Purina που μου είπε ότι είναι οι γνωστές, σχετικά καλές τροφές και αυτές που συστήνουν οι γιατροί. Αλλά μου είπε για καλύτερα να δούμε κάποια ολιστική, χωρίς σιτηρά κ.λπ. και μου έδειξαν σαν πολύ καλή μία Dr. Clauder (εδώ) και σαν επίσης καλές τις Ambrosia (βασικά αυτήν) και την Princess (αυτήν). Διάλεξα βασικά στην τύχη την Princess (ήταν η μεσαία σε τιμή).

Ο γατούλης την δέχθηκε μια χαρά, και ενώ ήταν περίπου 25-30 ημερών άρχισε να την τρώει αμέσως στεγνή εναλλάξ με λίγο γάλα. Μερικές ημέρες μετά έκανε μια διάρροια μάλλον από την αλλαγή στο γάλα, έβγαλε και μύκητες και ο γιατρός μου είπε να το κόψω το γάλα εφόσον τρώει με όρεξη τις κροκέτες. Οπότε από 40 ημερών (ίσως και λιγότερο) τρώει μόνο τις Princess έως σήμερα που είναι 2 μηνών και κάτι.

Παρ' όλα αυτά δεν έχω πειστεί, διότι πρώτον δεν την συναντώ αλλού αυτήν την μάρκα, δεν την ήξερε κανείς γνωστός μου και το βασικότερο ενώ όλες οι άλλες τροφές γράφουν για γατάκια έως 12/18 εβδομάδων 40/50/60 γραμμάρια και παραπάνω κάποιες, η Princess γράφει 21 γραμμάρια έως 1,5 κιλό, το οποίο μου φαίνεται λίγο αλλά φοβάμαι και με τις ολιστικές να δώσω πολύ παραπάνω μην έχει θέμα επειδή είναι πολύ συμπυκνωμένες από ό,τι κατάλαβα. Οπότε την βγάζει με 25-30 γραμμάρια περίπου και με μια κουταλιά γιαούρτι (που βάζω και το sporanox) και έχουμε μόνιμη γκρίνια για φαγητό το οποίο σε 3 δόσεις το τρώει σαν να μην υπάρχει αύριο. Μόνο σήμερα που παρουσίασε μια διάρροια πάλι άφησε έστω και 1 κροκετούλα.

Οπότε σκέφτομαι να την αλλάξω, χωρίς να κάνω κάτι βιαστικό, σε κάποια πιο αξιόπιστη που θα μείνει και μετά και θα κάνει και για στειρωμένα αρσενικά. Από γνωστούς έχω ακούσει πάρα πολλές μάρκες και οι περισσότεροι συμφωνούν σε ανάλατο βραστό κοτόπουλο για σνακ ή όταν είναι αρρωστούλης και ξηρά τροφή σαν βασικό γεύμα που τελικά μάλλον πάμε προς PURINA PRO ή ONE (αυτή με το γκρι γατάκι νομίζω) ή ACANA (που την διάβασα και εδώ από πολλούς). Αυτές οι δύο μάζεψαν τις περισσότερες θετικές!

Όπως είπα η εμπειρία σας και η όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με το κατεβατό! Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία και τον χρόνο!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,676 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 08:14, 06-10-19:

Καλημέρα Παντελή, καλωσόρισες στη συντροφιά μας, να σου ζήσει ο γατούλης και μπράβο σου που τον έσωσες από τους δρόμους φέρνοντάς τον όχι μόνο στο σπίτι, μα και στην καρδιά σου.
Σε οτι αφορά τη διατροφή του, θα σου συνιστούσα κατ'αρχάς να μη δίνεις βάση σε ότι είδη και μάρκες τροφών σου προτείνουν οι πετσοπάδες, διότι δεν είναι γιατροί, αλλά έμποροι που έχουν "άλλες" προτεραιότητες και ως εκ τούτου λογικό είναι να επιδιώκουν να προωθήσουν κάποια συγκεκριμένα προϊόντα.
Μου είπαν ότι καλό είναι να μάθει μόνο με ξηρά τροφή για να μπορείς και να λείψεις 1-2 ημέρες (λόγω εργασίας μου), αλλά και για το ουροποιητικό του επειδή είναι αγοράκι και για τα δόντια του κ.λπ.

Να μάθει στην ξηρή τροφή, σωστά σου είπαν όχι μόνο για πρακτικούς λόγους (όταν χρειαστεί να απουσιάσεις), αλλά και για το λόγο πως η ξηρή τροφή είναι πληρέστερη σε όλα τα θρεπτικά συστατικά που είναι αναγκαία για τη σωστή ανάπτυξη, μα και τη διατήρηση της υγείας του γατίσιου οργανισμού. Αλλά εντελώς λάθος σου τα είπαν οτι οι κροκέτες είναι ότι πρέπει για αρσενικά γατιά λόγω ουροποιητικού. Όχι μόνο δεν είναι σωστό, αλλά το αντίθετο ισχύει: επειδή τα αρσενικά είναι πιο ευάλωτα από τα θηλυκά και ενδέχεται κάποια στιγμή της ζωής τους να παρουσιάσουν προβλήματα στο ουροποιητικό τους σύστημα, καλό είναι να προλαμβάνεται, κάτι που επιτυγχάνεται με την επαρκή ενυδάτωση-τουτέστιν, όχι μόνο να καταναλώνει αρκετή ποσότητα νερού καθημερινά, αλλά και ένα μέρος του διαιτολογίου του να συμπληρώνεται και με κονσέρβα. Η κονσέρβα μπορεί να μην είναι πλήρης τροφή όπως οι κροκέτες, όμως ιδιαίτερα για τα αρσενικά γατιά, καλό είναι να συνυπάρχει με την κυρίως ξηρή τροφή. Αν λ.χ. του δίνεις 3 γεύματα την ημέρα, το ένα ας αποτελείται από μια καλής ποιότητας υγρή τροφή, όπως λ.χ. είναι η σειρά της applaws, της schesir, της carnilove κι ένα σωρό άλλες που θα σου προτείνουν τα μέλη μας (δες το σχετικό μας θέμα εδώ).

Πάμε τώρα στην κυρίως τροφή. Βασικά να έχεις υπόψη σου πως Friskies, Purina και Whiskas δεν θεωρούνται καθόλου ποιοτικές τροφές. Γενικά τροφές που μπορείς κάλλιστα να βρεις και στο σούπερ μάρκετ, καλό είναι να τις αποφεύγεις γιατί δεν έχουν καθαρά συστατικά κι επιπλέον είναι τίγκα στα συντηρητικά. Τις μάρκες που αναφέρεις, με εξαίρεση την Acana, δεν τυχαίνει να τις γνωρίζω, ίσως κάποιο άλλο μέλος μπορέσει να σου πει περισσότερα.
Πάντως η καλύτερη από τις ολιστικές θεωρείται η Acana, που δεν πρέπει καν να την αναφέρουμε μεταξύ Friskies, Purina κλπ. που προανέφερα, αφού ουδόλως σχετίζεται σε θέμα ποιότητος και που δεν περιέχει περιττά/άχρηστα συστατικά, δηλαδή σιτηρά. Υπάρχουν βέβαια και άλλες ανάλογες.
Όμως οι ολιστικές τροφές ενδέχεται να μην αφομοιώνονται σωστά από ορισμένα γατιά, προκαλώντας τους διάρροια. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα αποκλειστούν από το διαιτολόγιό τους, αλλά μπορούμε είτε να διαλέξουμε μια μάρκα καλά ανεκτή στο γαστρεντερικό τους ή να δοκιμάσουμε να απευαισθητοποιήσουμε τον οργανισμό τους, δίνοντας τους ελάχιστη καθημερινά και σταδιακά αυξάνοντας την ποσότητα.
Συγκεκριμένα και ως εκ τούτου θα σε συμβούλευα επειδή ο γατούλης σου έχει δείξει σημάδια διάρροιας, να μη πας απευθείας σε ολιστική, αλλά να αρχίσεις με μια καλής ποιότητας και δοκιμασμένη, όπως είναι η σειρά από κροκέτες της Royal Canin, που με αυτές μεγαλώσαμε οι περισσότεροι τα γατιά μας. Η ίδια σειρά διαθέτει και ειδικές διαιτητικές τροφές, για γάτες που παρουσιάζουν ειδικά προβλήματα (από παχυσαρκία, μέχρι πρόβλημα στα νεφρά, κλπ). Και αφού κατασταλάξετε σε συγκεκριμένη τροφή και ομαλοποιηθεί η κατάστασή του και σταματήσουν οι διάρροιες (εννοείται οτι θα αφήσεις να περάσει ένα εύλογο χρονικό διάστημα γιατί και οι διαρκείς εναλλαγές τροφών, φέρνουν γαστρεντερικές διαταραχές), τότε μπορείς να δοκιμάσεις -σταδιακά, τονίζω- να μεταβεί σε κάποια από τις ολιστικές.
Επίσης, μη ξεχνάς πως ο πρώτος που έχει λόγο σε ότι αφορά την υγεία των γατιών, είναι ο κτηνίατρος και σίγουρα όχι κάποιος καταστηματάρχης.
Από κει κι έπειτα, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε κι εμείς εμπειρικά, όσο μπορούμε.

Τέλος σου συνιστώ αν η διάρροιά του είναι επίμονη να το πας μια βόλτα να το εξετάσει ο γιατρός που θα φροντίσει και για την αναγκαία αποπαρασίτωσή του.Αν δεν υπάρχει πρόβλημα με ενδοπαράσιτα,μπορείς άνετα να ρίξεις μια ματιά το θέμα μας
Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;. Πιστεύω πως θα σε βοηθήσει αρκετά στην επιλογή της πιο κατάλληλης τροφής για το μονάκριβό σου γατούλη.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 06-10-19 στις 08:20.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,474 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 08:21, 06-10-19:

Αρχική Δημοσίευση από psot
Καλησπέρα! Νεοφερμένος εδώ και αρχικά να ευχαριστήσω όλους όσους συμμετέχουν στο forum με βοήθησαν πάρα πολύ όσα διάβασα! Έχω πλέον ένα γατάκι το οποίο βρήκα παρατημένο τον Αύγουστο πολύ μικρό, το μάζεψα και με συμβουλές από δεξιά και αριστερά και ό,τι διάβασα και εδώ φτάσαμε 2 μηνών και κάτι!

Ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την τροφή του, επειδή έχω ακούσει πάρα πολλές απόψεις και πλέον δεν ξέρω ποιόν να ακούσω, όποια βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη! Αρχικά επισκέφθηκα ένα pet shop όπου και με βοήθησαν πάρα πολύ για να πω την αλήθεια. Μου είπαν ότι καλό είναι να μάθει μόνο με ξηρά τροφή για να μπορείς και να λείψεις 1-2 ημέρες (λόγω εργασίας μου), αλλά και για το ουροποιητικό του επειδή είναι αγοράκι και για τα δόντια του κ.λπ.

Κατόπιν περάσαμε από RC και Purina που μου είπε ότι είναι οι γνωστές, σχετικά καλές τροφές και αυτές που συστήνουν οι γιατροί. Αλλά μου είπε για καλύτερα να δούμε κάποια ολιστική, χωρίς σιτηρά κ.λπ. και μου έδειξαν σαν πολύ καλή μία Dr. Clauder (εδώ) και σαν επίσης καλές τις Ambrosia (βασικά αυτήν) και την Princess (αυτήν). Διάλεξα βασικά στην τύχη την Princess (ήταν η μεσαία σε τιμή).

Ο γατούλης την δέχθηκε μια χαρά, και ενώ ήταν περίπου 25-30 ημερών άρχισε να την τρώει αμέσως στεγνή εναλλάξ με λίγο γάλα. Μερικές ημέρες μετά έκανε μια διάρροια μάλλον από την αλλαγή στο γάλα, έβγαλε και μύκητες και ο γιατρός μου είπε να το κόψω το γάλα εφόσον τρώει με όρεξη τις κροκέτες. Οπότε από 40 ημερών (ίσως και λιγότερο) τρώει μόνο τις Princess έως σήμερα που είναι 2 μηνών και κάτι.

Παρ' όλα αυτά δεν έχω πειστεί, διότι πρώτον δεν την συναντώ αλλού αυτήν την μάρκα, δεν την ήξερε κανείς γνωστός μου και το βασικότερο ενώ όλες οι άλλες τροφές γράφουν για γατάκια έως 12/18 εβδομάδων 40/50/60 γραμμάρια και παραπάνω κάποιες, η Princess γράφει 21 γραμμάρια έως 1,5 κιλό, το οποίο μου φαίνεται λίγο αλλά φοβάμαι και με τις ολιστικές να δώσω πολύ παραπάνω μην έχει θέμα επειδή είναι πολύ συμπυκνωμένες από ό,τι κατάλαβα. Οπότε την βγάζει με 25-30 γραμμάρια περίπου και με μια κουταλιά γιαούρτι (που βάζω και το sporanox) και έχουμε μόνιμη γκρίνια για φαγητό το οποίο σε 3 δόσεις το τρώει σαν να μην υπάρχει αύριο. Μόνο σήμερα που παρουσίασε μια διάρροια πάλι άφησε έστω και 1 κροκετούλα.

Οπότε σκέφτομαι να την αλλάξω, χωρίς να κάνω κάτι βιαστικό, σε κάποια πιο αξιόπιστη που θα μείνει και μετά και θα κάνει και για στειρωμένα αρσενικά. Από γνωστούς έχω ακούσει πάρα πολλές μάρκες και οι περισσότεροι συμφωνούν σε ανάλατο βραστό κοτόπουλο για σνακ ή όταν είναι αρρωστούλης και ξηρά τροφή σαν βασικό γεύμα που τελικά μάλλον πάμε προς PURINA PRO ή ONE (αυτή με το γκρι γατάκι νομίζω) ή ACANA (που την διάβασα και εδώ από πολλούς). Αυτές οι δύο μάζεψαν τις περισσότερες θετικές!

Όπως είπα η εμπειρία σας και η όποια βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη και ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με το κατεβατό! Ευχαριστώ πολύ για την φιλοξενία και τον χρόνο!
Καλημερα φιλε Παντελη και καλωσορισες στην παρεα μας!Να χαιρεσαι το μικρακι σου!
Καταρχην να πω οτι δεν ειναι δυνατον ο γιατρος να βαζει στον ιδιο κουβα την royal canin με τις τροφες τις purina.Οι δευτερες ειναι ενα τσακ παραπανω απο αυτες των σουπερμαρκετ,σε αντιθεση με την ρογιαλ που ειναι πολυ καλυτερη.
Οσον αφορα τωρα την τροφη που εγραψες,ουτε εγω την ξερω.
Πρεπει να δεις τα συστατικα,Εχουμε ενα θεμα που αναλυει τι ειναι το καθε συστατικο ,ποια ειναι τα καλα και ποια τα κακα,δες εδω.
Παντως να ξαναπω οτι αν θες να βαδισεις στα μονοπατια των πιο κοινων τροφων ,απο τις τροφες της purina ,σαφως ειναι καλυτερη η royal canin.
Ομως , αν θες κατι πιο καλο,με πολυ καλυτερα συστατικα αλλα και γνωστη ,παρε Ακανα.Τα συστατικα της δεν εχουν καμια σχεση με τις υπολοιπες κοινες τροφες ,επισης δεν εχει χημικα συντηρητικα και διαφορα βελτιωτικα γευσης,ειναι εξαιτερικη.
Και ειναι μια πασιγνωστη τροφη με βραβεια,καναδεζικη που ολοι την ξερουμε.
ΟΧΙ ΟΜΩΣ PURINA! Κτηνιατρος σε πληροφορω,που εχει δουλεψει σε κτηνιατρικη κλινικη,μου ελεγε οτι δεν εδιναν ποτε στα ζωα τροφες της purina ,διοτι ειναι σχεδον σαν αυτες των σουπερμαρκετ.

ΥΓ.Χρυση συμβουλη,Μην ακουτε ΠΟΤΕ τι σας λενε οι πετσοπαδες.Δεν ειναι γιατροι,ειναι εμποροι και διαφημιζουν απλα τις τροφες που οι ιδιοι φερνουν! Ξεκαθαρα!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 06-10-19 στις 08:26.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

psot (Παντελής)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη psot
Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O psot έγραψε στις 02:39, 07-10-19:

Αρχικά σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες και πολύ κατατοπιστικές απαντήσεις!

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Καλημερα φιλε Παντελη και καλωσορισες στην παρεα μας!Να χαιρεσαι το μικρακι σου!
Καταρχην να πω οτι δεν ειναι δυνατον ο γιατρος να βαζει στον ιδιο κουβα την royal canin με τις τροφες τις purina.Οι δευτερες ειναι ενα τσακ παραπανω απο αυτες των σουπερμαρκετ,σε αντιθεση με την ρογιαλ που ειναι πολυ καλυτερη.
Όχι, δεν το έχω συζητήσει με τον γιατρό ακόμη, ο πετσοπάς μου είπε ότι αυτές εκεί (εκεί ήταν οι RC και οι Purina) συστήνουν οι κτηνίατροι. Γενικώς επειδή δεν ήξερα πολλά πράγματα και για να μην του αλλάζω συνέχεια τροφές είπα να ενημερωθώ πρώτα και αφού καταλήξω σε 2-3 π.χ. τότε να πάρω και την συμβουλή του γιατρού! Μην τον πρήξω στις ερωτήσεις!

Αρχική Δημοσίευση από Πουπουλίνα
Ομως , αν θες κατι πιο καλο,με πολυ καλυτερα συστατικα αλλα και γνωστη ,παρε Ακανα.Τα συστατικα της δεν εχουν καμια σχεση με τις υπολοιπες κοινες τροφες ,επισης δεν εχει χημικα συντηρητικα και διαφορα βελτιωτικα γευσης,ειναι εξαιτερικη.
Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Πάντως η καλύτερη από τις ολιστικές θεωρείται η Acana, που δεν πρέπει καν να την αναφέρουμε μεταξύ Friskies, Purina κλπ. που προανέφερα, αφού ουδόλως σχετίζεται σε θέμα ποιότητος και που δεν περιέχει περιττά/άχρηστα συστατικά, δηλαδή σιτηρά. Υπάρχουν βέβαια και άλλες ανάλογες.
Όμως οι ολιστικές τροφές ενδέχεται να μην αφομοιώνονται σωστά από ορισμένα γατιά, προκαλώντας τους διάρροια. Αυτό δεν σημαίνει οτι θα αποκλειστούν από το διαιτολόγιό τους, αλλά μπορούμε είτε να διαλέξουμε μια μάρκα καλά ανεκτή στο γαστρεντερικό τους ή να δοκιμάσουμε να απευαισθητοποιήσουμε τον οργανισμό τους, δίνοντας τους ελάχιστη καθημερινά και σταδιακά αυξάνοντας την ποσότητα.
Συγκεκριμένα και ως εκ τούτου θα σε συμβούλευα επειδή ο γατούλης σου έχει δείξει σημάδια διάρροιας, να μη πας απευθείας σε ολιστική, αλλά να αρχίσεις με μια καλής ποιότητας και δοκιμασμένη, όπως είναι η σειρά από κροκέτες της Royal Canin, που με αυτές μεγαλώσαμε οι περισσότεροι τα γατιά μας.
Μάλλον τελικά έκανα εγώ κακή επιλογή αρχικά γιατί από ό,τι είδα ψάχνοντας η Ambrosia έχει δοκιμαστεί από κάποιους εδώ και μου φαίνεται ότι είναι και ελληνική και δεν έχουν γράψει και άσχημα λόγια.

Προς την ACANA μας βλέπω τελικά, όποιον ρώτησα μου είπε είναι στις καλύτερες 2-3 και η διαφορά στην τιμή είναι μικρή για 1 γάτα. Βασικά θα δω τι θα μου πει και ο γιατρός για την διάρροια και θα αποφασίσω. Η Princess που του δίνω τώρα πάντως είναι ολιστική/grain free απλά μάλλον όχι από τις πολύ καλές. Για αυτό σκέφτομαι να μην πάμε βήμα πίσω από τις ολιστικές στις απλές, εκτός εάν μου πει ο γιατρός κάποια ειδική για να στρώσει το έντερό του, οπότε εάν μου πει για RC θα μείνουμε λίγο καιρό σε αυτήν και θα το προσπαθήσουμε μετά τους 4-5 μήνες σταδιακά όπως μου λέτε κι εγώ νομίζω δεν κάνει καλό να αλλάζει συχνά ξηρά τροφή.

Πάντως δεν έχω καταλάβει και 100% οι ολιστικές απλά αντί για σιτηρά έχουν φρούτα και όσπρια; Γιατί βλέποντας λίγο τα συστατικά σε πρωτεΐνη και λίπος δεν διαφέρουν και τόσο πολύ από τις καλές απλές.

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Να μάθει στην ξηρή τροφή, σωστά σου είπαν όχι μόνο για πρακτικούς λόγους (όταν χρειαστεί να απουσιάσεις), αλλά και για το λόγο πως η ξηρή τροφή είναι πληρέστερη σε όλα τα θρεπτικά συστατικά που είναι αναγκαία για τη σωστή ανάπτυξη, μα και τη διατήρηση της υγείας του γατίσιου οργανισμού. Αλλά εντελώς λάθος σου τα είπαν οτι οι κροκέτες είναι ότι πρέπει για αρσενικά γατιά λόγω ουροποιητικού. Όχι μόνο δεν είναι σωστό, αλλά το αντίθετο ισχύει: επειδή τα αρσενικά είναι πιο ευάλωτα από τα θηλυκά και ενδέχεται κάποια στιγμή της ζωής τους να παρουσιάσουν προβλήματα στο ουροποιητικό τους σύστημα, καλό είναι να προλαμβάνεται, κάτι που επιτυγχάνεται με την επαρκή ενυδάτωση-τουτέστιν, όχι μόνο να καταναλώνει αρκετή ποσότητα νερού καθημερινά, αλλά και ένα μέρος του διαιτολογίου του να συμπληρώνεται και με κονσέρβα. Η κονσέρβα μπορεί να μην είναι πλήρης τροφή όπως οι κροκέτες, όμως ιδιαίτερα για τα αρσενικά γατιά, καλό είναι να συνυπάρχει με την κυρίως ξηρή τροφή. Αν λ.χ. του δίνεις 3 γεύματα την ημέρα, το ένα ας αποτελείται από μια καλής ποιότητας υγρή τροφή, όπως λ.χ. είναι η σειρά της applaws, της schesir, της carnilove κι ένα σωρό άλλες που θα σου προτείνουν τα μέλη μας (δες το σχετικό μας θέμα εδώ).
Ίσως από τις πολλές και μαζεμένες πληροφορίες εγώ κάπου μπερδεύτηκα, όντως κάτι μου είπε και ο πετσοπάς για 3+ γεύματα υγρή τροφή την εβδομάδα και μου έδειξε και αυτός τις Applaws, τώρα που τις έψαξα τις θυμήθηκα. Θα κοιτάξω σύντομα να του βάλω και κάποια υγρή για να προλάβουμε τυχόν προβλήματα. Αυτές έχουν διαφορά τι είναι σε σακουλάκι και τι είναι σε κονσέρβα; Ή απλά τι βολεύει τον καθένα;

Ευχαριστώ και για το link! Από ό,τι είδα στο θρεντ αυτό έχουμε πολύ διάβασμα! Έχω διαβάσεις τις πρώτες 3 σελίδες, οπότε έχουμε μέλλον και εάν συνεχίσω να έχω απορίες επανέρχομαι. Απλά δεν θέλω να γίνομαι και υπερβολικός εφόσον μου είπατε και για RC/Acana και για κάποιες καλές υγρές δεν είναι και για να κάνουμε διατριβή, θα τρελαθούμε στο τέλος. Οκ μου έπεσαν μαζεμένες οι πληροφορίες και δεν είχα προγραμματίσει να αποκτήσω γατάκι! Μάλιστα τον βρήκα 2-3 μέρες πριν φύγω διακοπές και επειδή έμαθε με δυσκολία να τρώει από εμένα ακολούθησε κανονικά το πρόγραμμα των διακοπών μας, σε παρκάκι, με θερμοφόρες, και 4-5 γεύματα την ημέρα.

Και κάτι τελευταίο που ήθελα αυτή η τροφή που πήρα ενώ δεν διαφέρει πάρα πολύ σε συστατικά από τις άλλες ολιστικές, έχει πάρα πολύ μικρή συνιστώμενη δόση. Σε γενικές γραμμές φεύγω λίγο προς τα επάνω από αυτά που προτείνει. Αλλά άλλοι μου είπαν ότι εφόσον είναι γατάκι, δηλαδή μέχρι τους 5-6 μήνες πρέπει να έχει πάντα το πιατάκι του γεμάτο και για λόγους ανάπτυξης αλλά και για να μην μάθει σε έλλειψη τροφής και γίνει λαίμαργος. Ισχύει αυτό; Και πάλι ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθειά σας!
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,474 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 13:26, 07-10-19:

Καλησπερα Παντελη μου!
Λοιπον οσον αφορα αυτο
σε γενικές γραμμές φεύγω λίγο προς τα επάνω από αυτά που προτείνει. Αλλά άλλοι μου είπαν ότι εφόσον είναι γατάκι, δηλαδή μέχρι τους 5-6 μήνες πρέπει να έχει πάντα το πιατάκι του γεμάτο και για λόγους ανάπτυξης αλλά και για να μην μάθει σε έλλειψη τροφής και γίνει λαίμαργος. Ισχύει αυτό;
,δεν ξερω αν ισχυει στο να γινει λαιμαργος,αλλα ΝΑΙ οντως τους πρωτους μηνες εχουμε παντα φαγακι στο πιατακι επειδη ειναι στην αναπτυξη.Βασικα μετα την στειρωση κοιταζουμε περισσοτερο την ποσοτητα,που ειναι αναλογη και με την ποιοτητα της τροφης.Για παραδειγμα η Ακανα επειδη ειναι πολυ πιο περιεκτικη και δεν εχει ''κουφια'' συστατικα, θελει λιγοτερη ποσοτητα απο την ρογιαλ,αλλα και η ρογιαλ θελει λιγοτερη απο αυτες των ΣΜ.Οποτε η τιμη μια χαρα ερχεται στην ακανα.Διοτι με τις αλλες δεν χορταινουν.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 07-10-19 στις 17:32.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους