Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,615 εγγεγραμμένα μέλη και 718,188 μηνύματα σε 22,544 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 311 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Πρόβλημα με κοπέλα που υιοθέτησε γατάκι από 'μένα...

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη m.alatzopoulou
H m.alatzopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H m.alatzopoulou έγραψε στις 09:33, 13-05-14:

Καλημέρα σας,
Θα ήθελα την πολύτιμη συμβουλή σας..

Τον Αύγουστο του 2013, μία κοπέλα υιοθέτησε από μένα ένα γατάκι, φυσικά με συμβόλαιο υιοθεσίας. Το συμβόλαιο πάνω ανέφερε την διεύθυνση του σπιτιού στην Αθήνα οπου και το παρέδωσα. Μετά όμως μου είπε οτι την μεταθέσανε στην Πάτρα γιατί είναι νηπιαγωγός. Βάλαμε στο συμβόλαιο την καινούρια διεύθυνση και σταθερό τηλέφωνο. Μέχρι εδώ καλά.. Τελευταία φορά που είχα νέα του μικρού ήταν τον Οκτώβριο του 2013. Απο τότε δυσκολεύομαι πάρα πολύ να επικοινωνήσω μαζί της. Δεν σηκώνει τηλέφωνα και δεν απαντάει στα μηνύματά μου, παρά μόνο αν της πω οτι θα έρθω Πάτρα να την δω ή αν πάρω από άλλο κινητό. Πάντα όμως μου λέει οτι θα λείπει και οτι θα έχει μαζί της και το γατάκι. Πριν μερικές μέρες λοιπόν προσπάθησα να ξαναεπικοινωνήσω μαζί της φυσικά χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι της έστειλα ένα μηνυμα που της γράφω οτι φοβάμαι οτι κάτι έχει πάθει το γατάκι και δεν μου το λέει και οτι αν δεν μου απαντήσει βάσει συμβολαίου θα κινηθώ νομικά. Μετά από λίγο λοιπόν με παίρνει η μητέρα της να μου ζητήσει τον λόγο γιατί απειλώ το παιδί της το οποίο υποφέρει από κρίσεις πανικού και ψυχολογικά προβλήματα και απλά είναι πολύ κλειστός χαρακτήρας. (εγώ άλλα βλέπω στο Facebook.) και οτι τέλος μήνα που θα ανέβει Αθήνα θα μου τον φέρει να τον δω... Και οτι αν τους πιέζω πολύ να το πάρω πίσω.. Ούτε λόγος να επικοινωνήσω με την κόρη της... Δεν ξέρω τι να κάνω, από την μία όντως άνθρωποι με τέτοια θεματα αγαπάνε πολύ τα ζώα τους και αν ο μικρός έχει δεθεί μαζί της δεν θέλω να τον πάρω, από την άλλη φοβάμαι οτι με δουλεύουν ψιλό γαζί και οτι κάτι άλλο συμβαίνει... Πως πρέπει να κινηθώ για να διαπιστώσω αν το γατάκι είναι καλά? Τι πρέπει να κάνω που να είναι το καλύτερο για το γατάκι??

Σας ευχαριστώ πολύ και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

AnnieGr

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη AnnieGr
H AnnieGr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

H AnnieGr έγραψε στις 10:38, 13-05-14:

Ω Παναγιά μου, αγχώθηκα και μόνο που το διάβασα.. Δώσε λίγο χρόνο μέχρι τέλος του μήνα κι αν δεν στο φέρουν πήγαινε εσύ η ίδια (εγώ παίζει ήδη να'χα πάει να σου πω την αλήθεια,να δω τον μικρό και στο περιβάλλον του). Κανένας γνωστός στην Πάτρα δεν υπάρχει μπας και μάθεις τίποτα ως τότε;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη koukimanster
H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 11:04, 13-05-14:

Πωπω δυστυχώς κι εμένα μου φαίνεται ότι το πιθανότερο είναι ότι το έφαγε η μαρμάγκα το γατί. Αλλιώς γιατί να μη συμφωνήσει να το δεις μια φορά ή να στείλει φωτογραφίες; Δεν μπορείς να πιέσεις έστω για μια φωτογραφία δηλαδή; Αν το αρνηθούν και αυτό ή αν δεν απαντήσουν ούτε σε αυτό, θα ήμουν δυστυχώς σίγουρη ότι το γατάκι δεν είναι μαζί τους πια. Θα πρότεινα να συμβουλευτείς κάποιο σωματείο ίσως, σχετικά με το πώς θα συμβούλευαν να κινηθείς.

Επίσης μεγάλη γυναίκα εργαζόμενη και απαντάει η μαμά της για λογαριασμό της και σου λέει "άσε το παιδί μου ήσυχο"; Περίεργα πράματα.

Οκ, στα σοβαρά η άποψή μου είναι η εξής: Καλύτερα περίμενε μέχρι "το τέλος του μήνα" να δεις τι θα γίνει. Εγώ θα έπαιρνα άλλο ένα τηλέφωνο τη μαμά της κοπέλας σήμερα, ώστα να κανονίσουμε τη συνάντηση, τάδε του μήνα σπίτι μου. Και θα επικοινωνούσα ξανά 2-3 μέρες να πω ότι "ναι οκ, το έχουμε κλείσει για μεθαύριο, έτσι;". Αν και μετά από αυτό εξαφανιστούν ή "τύχει κάτι" ή δεν ξέρω κι εγώ τι, θα μιλούσα με σωματείο για να μου προτείνει τι είναι το καλύτερο να κάνω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 13-05-14 στις 11:09.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 17:40, 13-05-14:

Θα είμαι ειλικρινής, είναι σχεδόν δεδομένο ότι το γατάκι δεν το έχει η συγκεκριμένη κοπέλα πλέον. Δε δικαιολογείται διαφορετικά αυτή η συμπεριφορά! Δε λέω ότι του συνέβη κάτι κακό, μπορεί να το έδωσε κάπου αλλού και ντρέπεται να σου το πει. Όσο για αυτό που λες ότι "..άνθρωποι με τέτοια θέματα αγαπάνε πολύ τα ζώα τους.." είναι πολύ σχετικό.., άλλο η ευαισθησία, άλλο η αδυναμία κι άλλο η ανευθυνότητα...Αφού η αντίδραση τόσο η δική της όσο και της μάνας της μόνο ανευθυνότητα δείχνει...Εγώ στη θέση σου μάλλον θα επικοινωνούσα άλλη μια φορά με την αντιπρόσωπο-μητέρα και θα της μιλούσα ευθέως για το απαράδεκτο της συμπεριφοράς τους κι ως εκεί, δυστυχώς δε νομίζω ότι θα βγάλεις κάτι αν το τραβήξεις περισσότερο. Ούτε το γατάκι θα σωθεί, αλλά ούτε μπορείς να εμποδίσεις τη συγκεκριμένη να ξαναυιοθετήσει στο μέλλον κάποιο ζωάκι και να το εγκαταλείψει πάλι..Αυτά!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (10 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.

H m.alatzopoulou έγραψε στις 10:14, 14-05-14:

Πραγματικά έχω τρελαθεί από την αγωνία μου... Θα κατέβω άμεσα Πάτρα να δω τι γίνεται, δεν μπορώ να περιμένω το τέλος του μήνα. Όλο έτσι περίμενα και φτάσαμε σε αυτό το σημείο... Το καλό που τους θέλω να σηκώσουν το τηλέφωνο αλλιώς θα πάω με το συμβολαιο στην αστυνομία της Πάτρας και θα κάνω καταγγελία. Κάτι τέτοια με κάνουν να αναρωτιέμαι μήπως τελικά είναι καλύτερα να αφήνουμε τα ζωάκια στην τύχη τους...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειρήνη1234

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ειρήνη1234
H Ειρήνη1234 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 4 γάτες (5 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.

H Ειρήνη1234 έγραψε στις 10:21, 14-05-14:

Εφόσον όλα έδειχναν καλά, πίστευες πως έκανες καλό για το γατάκι. Και στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, έτσι είναι.
Μη σε αποθαρρύνει το γεγονός πως υπάρχουν κάποιοι ακατάλληλοι...
Εύχομαι να καταφέρεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο να μάθεις τι συμβαίνει και -το βασικότερο- τελικά το πλασματάκι να είναι καλά!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aba (Φωτεινή)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aba
H Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες . Έχει γράψει 10,001 μηνύματα.

H aba έγραψε στις 11:33, 14-05-14:

Εύχομαι ολόψυχα τα νέα να είναι ευχάριστα. Είναι εξαιρετικά δύσκολο όλο αυτό που βιώνεις τώρα, η αγωνία σου... Καλή δύναμη καλή μου...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη rouli726
H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:27, 14-05-14:

Καλησπέρα, δύσκολη η θέση σου σίγουρα αλλά πρέπει να κάνεις ό,τι ορίζει ο νόμος και το συμβόλαιο, για το καλό του ζώου πάνω από όλα. Και προσπάθησε να επικοινωνήσεις και με την κοπέλα πάνω από όλα, με ευγενικό τρόπο, λίγο διπλωματικά, άλλωστε με αυτήν έκανες το συμβόλαιο. Εγώ αυτό θα έλεγα και στη μητέρα της, "με συγχωρείτε κυρία μου αλλά εγώ την κόρη σας γνωρίζω".

Και συγγνώμη αλλά επειδή έχω υιοθετήσει κι εγώ με συμβόλαιο ξέρω πως δε μπορεί έτσι απλά να στο επιστρέψει, λες και πήρε ελαττωματικά παπούτσια.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά τελικά και να είναι απλά άξεστη η μητέρα της κοπέλας.

Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou έγραψε στις 15:17, 16-05-14:

καλησπερα σας,

Μια φίλη απο Πάτρα με εξυπηρέτησε πηγαίνοντας η ίδια να το δει...
Είχατε δίκιο... Το γατάκι δεν υπάρχει. Της είπε οτι της το κλεψανε πριν 2 μήνες και οτι ντρεπόταν να μας το πει.. Εν τω μεταξύ με είχαν τρελάνει στα ψέματα οτι είναι καλά και να μην τους πολυενοχλώ κιόλας..
Επειδή πλέον είμαι έξαλη, θέλω να το προχωρήσω το θέμα... Όχι γιατί το κλέψανε, αλλά γιατί βάσει συμβολαίου δεν με ενημέρωσαν, δεν ήθελαν να τους ελέγχω, και με φλομώσανε στα ψέματα... Ακόμα θα περίμενα τέλος του μήνα να μου το φέρουν να το δω....!!
Ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω? Η "λεγάμενη" μένει στην Πάτρα...

Σας ευχαριστώ...

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 17:06, 16-05-14:

Δεν υιοθέτησε το γατακι για μεσα στο σπιτι; Πως της το κλέψανε δηλαδη;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 957 μηνύματα.

H koukimanster ή έγραψε στις 18:13, 16-05-14:

Αγαπητή φίλη, δυστυχώς ήταν προφανές ότι το γατάκι δεν είναι μαζί τους πια. Πραγματικά λυπάμαι πολύ κι έχω κι εγώ συγχυστεί και στενοχωρηθεί, ειλικρινά.

Προσωπικά εγώ θα την έκανα να το σκυλομετανιώσει (ή μήπως να το γατομετανιώσει; ) με όποιο νόμιμο τρόπο είχα στη διάθεσή μου και φυσικά θα φρόντιζα το όνομά της και το όνομα της μητέρας της να μπουν σε κάποια μαύρη λίστα υιοθεσιών, ώστε αν στο μέλλον προσπαθήσουν να υιοθετήσουν ζωάκι να μην τα καταφέρουν. Δεν μπορώ να σε προμηθεύσω με κάτι τέτοιο όμως, πρέπει να απευθυνθείς σε σωματείο.

Με το χέρι στην καρδιά πάντως, θα το κυνηγούσα όσο μπορούσα. Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις, αλλά ό,τι μπορούσα θα το έψαχνα και θα το έκανα.

Ντροπή της πραγματικά. Επίσης είναι καραμπινάτο όχι το ότι σε φλόμωνε τόσο καιρό (έβαλε και τη μαμά της μπροστά... η οποία, μεγάλη γυναίκα, προστάτευσε την κορούλα λέγοντας ψέματα.. έλεος) αλλά προφανώς κάνει μπαμ ότι το γατί το είχε έξω και όχι στο σπίτι.

Είναι ολόιδια περίπτωση με αυτό που έτυχε στην αδερφή μου, η οποία τα άκουσε κι από πάνω ("μας προσβάλλεις, μας θίγεις, πώς τολμάς, το γατάκι ναι μεν συμφωνήσαμε να είναι στο σπίτι αλλά μαράζωνε και το άφησα στην αυλή όπου μου το έκλεψαν, το έκλεψαν σου λέω", γιατί ως γνωστόν ο κόσμος κάνει κρα για ημίαιμα γατιά, πουθενά δεν μπορείς να βρεις ημίαιμο γατί παρά μόνο να το κλέψεις, όχι ότι παντού υπάρχουν αδέσποτα αν θες να υιοθετήσεις. Ντροπή ντροπή ντροπή).

Και πάλι ντροπή.

Μη στενοχωριέσαι, πραγματικά δε φταις εσύ. Εύχομαι το γατάκι να ήταν τυχερό, να το βρήκε κάποιος και να το μάζεψε ή να περιπλανήθηκε σε γειτονιά ασφαλή, τι να πω.

υγ: γελάει ο κόσμος με το ότι το κλέψανε το γατί, ακόμα περισσότερο αν ισχυρίστηκε ότι της το έκλεψαν μέσα απ' το σπίτι, τι άλλο θα ακούσουμε δηλαδή πια... Μπήκαν οι κλέφτες στο σπίτι και πήραν 50 ευρώ, ένα λαπτοπ και μια γάτα... Άντε με τον κάθε όψιμο φιλόζωο που η αγάπη του για τα ζώα εξαντλείται με 2 προφαηλ πικτσουρ στο φεησμπουκ... Εξαντλείται η λιγοστή υπομονή μου με τέτοια ανθρωπάκια που δεν έχουν καν το θάρρος να πουν ότι έκαναν βλακεία και έχασαν το γατί... Μηδέν μηδέν μηδέν, υπό του μηδενός, ντρέπομαι για λογαριασμό τους.

Εν ολίγοις επειδή είμαι φλύαρη, θα τους έκανα επώνυμη καταγγελία, μήνυση, ό,τι άλλο, ξέρω κι εγώ; anna21 βοήθησέ μας με τα νομικά!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 16-05-14 στις 18:19.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,404 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 19:29, 16-05-14:

Ποσο ασχημα νεα πργαματικα.
Βασικα δεν πιστευω καθολου αυτα περι κλοπης.Προσωπικη μου αποψη,ειτε το γατακι το ειχε εξω οποτε χαθηκε ή πεθανε απο καποια αιτια..εξω,ειτε απλα το εγκατελειψε.
Συμφωνω απολυτα με koukimanster,ουτε εγω θα το αφηνα ετσι αυτο.Ειναι αδικημα και πρεπει να λαβει τα αναλογα.Οσο αφηνουμε ατιμωρητους αυτους τους''ανθρωπους'' τοσο θα τα κανουν.
Ας ελπισουμε τουλάχιστον οτι το γατακι χαθηκε και το βρηκε καποιος καλος ανθρωπος.Ομως αυτο ειναι απλα μια ελπιδα και δενε χει σε τιποτα να κανει με αυτο που εκαναν αυτοι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eddard Stark (Ned)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Eddard Stark
Ο Ned αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O Eddard Stark έγραψε στις 21:50, 16-05-14:

ΦΩΤΙΑ ΚΑΙ ΤΣΕΚΟΥΡΙ. ΣΦΥΡΙ ΚΑΙ ΑΜΟΝΙ. Κινήσου νομικά, κάνε ό,τι μπορείς, ό,τι καταγγελία είναι εφικτή, οτιδήποτε. Πάρτους παραμάζωμα και μη λυπηθείς τίποτα. Όχι επειδή σε σάπισαν στα ψέματα, ούτε επειδή θα αλλάξει η τύχη του -πιθανότατα- αδικοχαμένου γατιού, ούτε για το αίσθημα της δικαιοσύνης και της εκδίκησης. Όλα αυτά δεν πρόκειται να αλλάξουν τίποτα σχετικά με την τύχη όλων των ζώων που την έχουν πάθει έτσι, ούτε θα εξαφανίσουν την οργή και την απογοήτευσή σου. Αλλά επειδή κάποια στιγμή πρέπει να γίνονται οι αντίστοιχες καταγγελίες μπας και ξεκινίσουν να εφαρμόζονται οι νόμοι και αλλάξει σταδιακά η κατάσταση, μήπως καταφέρουν και γλιτώσουν μελλοντικά κάποια ζωάκια. Μην κωλώσεις πουθενά, τράβα το στα άκρα, μην επιδιώξεις ουδεμία προσωπική επαφή.

3170 ΦΕΚ 191/Α/29.7.2003. αυτός είναι ο νόμος για τα κατοικίδια με όλες τις υποχρεώσεις και τις κυρώσεις και τα πάντα όλα.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 23:05, 16-05-14:

Μόλις διάβασα κι εγώ όλη την ιστορία. Δεν θα πω πως έφριξα, γιατί δυστυχώς κάτι τέτοια γίνονται συνέχεια...
Δεν ξέρω να σου πω πως μπορείς να κινηθείς νομικά για να υπάρξει και λίγη δικαιοσύνη επιτέλους, μπορώ όμως να βοηθήσω με την μαύρη λίστα για να μην μπορέσει να υιοθετήσει ποτέ ξανά ζωάκι. Στείλε μου αν θές σε ΠΜ το προφίλ σου στο facebook και θα σε βάλω σε ομάδα που ασχολείται ακριβώς με αυτό. Επίσης αν έχεις το προφίλ της λεγάμενης, στείλτο μου κι αυτό για να την βάλω στην μαύρη λίστα που έχει μια φιλοζωική εδώ στην Αθήνα, εκείνοι είναι σε θέση να το προωθήσουν και σε άλλες φιλοζωικές.

Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou έγραψε στις 06:30, 17-05-14:

Καλημέρα σας και ευχαριστώ για την ανταπόκριση...

Η μάνα της ισχυρίστηκε στην φίλη μου οτι το είχε μέσα στο κλουβάκι και το άφησε στο πεζοδρομιο για να ξεφορτώσει το αυτοκίνητο αφού είχαν γυρίσει απο ταξίδι και το είχαν μαζί και οτι μέχρι να ξεφορτώσει της το κλέψανε μαζί με το κλουβάκι!!
Την πήρα τηλέφωνο σε έξαλη κατάσταση για τα ψέματα που μου έλεγε, και μου κλαιγόταν οτι είναι ανάξια και οτι να υποστεί εκείνη τις κυρώσεις αλλά όχι η κόρη της γιατί την τρέχει σε ψυχολόγους...
Πλέον δεν πιστέυω λέξη, θέλω να τιμωρηθεί αλλά και με κάποιο νόμιμο τρόπο να βεβαιωθώ οτι όντως δεν το έχουν το γατάκι..
Ποιος μου λέει οτι δεν το έχουν καπου κρυμένο και το βασανίζουν??

Παράθεση

roccohooshie (Μαρία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη roccohooshie
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες (Πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 1,442 μηνύματα.

H roccohooshie έγραψε στις 09:50, 17-05-14:

Καλημέρα αγαπητή φίλη, θα σου έλεγα να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και να μην κάνεις ακραίες σκέψεις ότι το γατάκι μπορεί να βασανίζεται...Το πιθανότερο είναι (αν όντως ζει και δεν "χάθηκε" από κάποια ασθένεια εννοώ κι όχι από βασανισμό) να το εγκατέλειψαν κάπου στη μοίρα του...Καταλαβαίνω απόλυτα την αγανάκτησή σου. Το χειρότερο είναι ότι ακόμη και τώρα που "αποκαλύφθηκαν" αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι σε θέση να είναι ειλικρινείς και συνεχίζουν τα πραγματικά γελοία ψέματα περί κλοπής..κλπ. Είναι επιεικώς απαράδεκτοι!
Τώρα αν έχεις τη διάθεση να το τραβήξεις δεν έχεις παρά να επισκεφθείς έναν δικηγόρο και να γίνει ίσως μια καταγγελία για αρχή (?), δεν ξέρω δεν τα πάω καλά με τα νομικά, θα σε καθοδηγήσει εκείνος. Πάντως ακόμη κι έτσι δυστυχώς δεν πιστεύω ότι θα βγάλεις άκρη με το τι συνέβη στο γατάκι.. και ας μη γελιόμαστε είναι ουτοπικό να πιστεύουμε ότι μπορούμε να αποφύγουμε το ενδεχόμενο να ξαναυιοθετήσουν οι συγκεκριμένοι κάποιο ζωάκι. Ακόμη κι αν δεν το καταφέρουν με επίσημη υιοθεσία (που μου φαίνεται δύσκολο κι αυτό ακόμη κι αν δημοσιοποιηθεί το όνομά τους σε κάποια μαύρη λίστα), είναι πολύ εύκολο να το κάνουν άτυπα...κυκλοφορούν πολλά αδέσποτα βλέπεις! Το σημαντικό είναι ότι θα τους δώσεις ένα μάθημα και θα βάλεις ένα λιθαράκι στο να αλλάξει μια γενικότερη νοοτροπία κι όπως λέει ο Νed να "γλιτώσουν μελλοντικά κάποια ζωάκια". Γι΄αυτό και μόνο αξίζει φυσικά να κινηθείς νομικά!
Καλή δύναμη!

Παράθεση

koukimanster

Περιβόητο Μέλος

H koukimanster ή έγραψε στις 10:34, 17-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από m.alatzopoulou
Η μάνα της ισχυρίστηκε στην φίλη μου οτι το είχε μέσα στο κλουβάκι και το άφησε στο πεζοδρομιο για να ξεφορτώσει το αυτοκίνητο αφού είχαν γυρίσει απο ταξίδι και το είχαν μαζί και οτι μέχρι να ξεφορτώσει της το κλέψανε μαζί με το κλουβάκι!!

Την πήρα τηλέφωνο σε έξαλη κατάσταση για τα ψέματα που μου έλεγε, και μου κλαιγόταν οτι είναι ανάξια και οτι να υποστεί εκείνη τις κυρώσεις αλλά όχι η κόρη της γιατί την τρέχει σε ψυχολόγους...
Γελοίων ψεμάτων συνέχεια...

Τι να πω, αν όντως η κοπέλα έχει σοβαρά θέματα με την ψυχική της υγεία, δεν ξέρω πόσο θα το κυνηγούσα. Το θέμα είναι ότι με τα ψέματα που λένε δεν ξέρεις καν αν εννοούν ακόμα κι αυτό, ότι η κοπέλα έχει θέματα.

Το μόνο που θα πω -κινδυνεύοντας να αδικώ την κοπέλα αν έχει σοβαρά προβλήματα με την ψυχική της υγεία- είναι ότι ήταν μια χαρά πρόθυμη να πάρει το γατάκι, να υπογράψει το συμβόλαιο, να αρχίσει μετά τα ψέματα, να σε πασάρει στη μάνα της λες και είναι 9 χρονών και φυσικά να συνεχίσουν τα ψέματα. Όλα αυτά δεν είχε πρόβλημα να τα κάνει. Όταν της ζήτησες το λόγο όμως, αμέσως παίζει το χαρτί του ψυχολόγου.

Πραγματικά άσχημη ιστορία

Η απορία μου είναι γιατί η κοπέλα σε αποφεύγει τόσο. Γιατί έχει βάλει τόσο πολύ τη μάνα της μπροστά. Μήπως θα ήταν καλό να επικοινωνήσεις με την κοπέλα; Να της στείλεις πχ ένα μήνυμα και να της πεις ότι "κοίταξε, πρέπει να κουβεντιάσουμε";

Επίσης τις όποιες κυρώσεις γιατί τις φοβούνται τόσο πολύ και αμέσως λένε για τους ψυχολόγους; Τι νομίζουν ότι μπορεί να πάθουν, να καταλήξουν στον Κορυδαλλό; Δεν αντιλαμβάνονται ότι δε θα φάνε δα και φυλακή, απλά θα υπάρξει μια διαδικασία...;

Μίλα με κάποιον δικηγόρο για το πώς είναι η διαδικασία και ποιες είναι οι πιθανές κυρώσεις, πάρε συμβουλές για το νομικό κομμάτι. Και μετά αποφασίζεις τι θα κάνεις και πώς θα κινηθείς. Επίσης ξέρω ότι υπάρχουν δικηγόροι που κάνουν τέτοια πράγματα αφιλοκερδώς, οι οποίοι στηρίζουν φιλοζωικές ομάδες κλπ, αν δυσκολευετείς να βρεις κάποιον γράψε εδώ, όλο και κάποιο μέλος θα έχει κάποια στοιχεία πρόχειρα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη koukimanster : 17-05-14 στις 11:04.
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 36,404 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 12:10, 17-05-14:

Για δες σε αυτο το site.Ειναι εθελοντες νομικοί και δικηγόροι για την προστασια των ζωων.Επισης λεει τι να κανουμε σε περιπτωσεις κακοποιησης κλπ.Δες και εδω.

Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou έγραψε στις 13:43, 17-05-14:

Η κόρη είναι εξαφανισμένη... Η μάνα μόνο το σηκώνει και με παρακαλάει να μην την ενοχλήσω γιατί την τρέχει σε ψυχολογους.. Αν δείτε τις φωτογραφίες της στο Facebook θα καταλάβετε τι δούλεμα τρώω.. Το ψάχνω να δω τι μπορώ να κάνω.. Δεν έχω αποδειξη τι του κάνανε, αλλά έκρυψαν σκόπιμα την εξαφάνισή του.. Και αυτό δεν θέλω να το αφήσω έτσι...

Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17,581 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 22:14, 17-05-14:

Απο όποια σκοπιά κι αν το δει κανείς, το θέμα "βρωμάει"
Μετά όμως μου είπε οτι την μεταθέσανε στην Πάτρα γιατί είναι νηπιαγωγός.
...
και μου κλαιγόταν οτι είναι ανάξια και οτι να υποστεί εκείνη τις κυρώσεις αλλά όχι η κόρη της γιατί την τρέχει σε ψυχολόγους
Η κόρη είναι εξαφανισμένη... Η μάνα μόνο το σηκώνει και με παρακαλάει να μην την ενοχλήσω γιατί την τρέχει σε ψυχολογους..
(αν είναι αλήθεια...)Είναι και νηπιαγωγός! Καλή αγωγή θα δώσει στα νήπια...

Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (20 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 10,509 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 22:27, 17-05-14:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Απο όποια σκοπιά κι αν το δει κανείς, το θέμα "βρωμάει"

...

(αν είναι αλήθεια...)Είναι και νηπιαγωγός! Καλή αγωγή θα δώσει στα νήπια...
Κολοκύθια νηπιαγωγός είναι...
Είδα το προφίλ της στο facebook και τις φωτογραφίες της, ο πιο επιεικής χαρακτηρισμός που μπορώ να σκεφτώ, είναι σουρλουλού.
Εγώ πάντως αν είχα μικρό παιδάκι και πήγαινε νήπιο, σε αυτήν δεν το εμπιστευόμουν.
΄Οπως και νάχει, την φακελώσαμε κανονικά και θα φροντίσουμε να μην ξαναπάρει ζωάκι, στον αιώνα τον άπαντα.
Συγνώμη για τις εκφράσεις μου, αλλά είμαι πάρα πολύ θυμωμένη μαζί της. Από την μια ποιός ξέρει τι έχει κάνει με το καημένο το γατάκι και από την άλλη κάνει μια κοπέλα που μόνο καλό προσπαθεί να κάνει, να νοιώθει χάλια και να αναρωτιέται αν έχει κάνει λάθος ενώ τα έκανε όλα σωστά.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H έφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 2 γάτες και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 772 μηνύματα.

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 17:17, 18-05-14:

τί να πω, τόση ανευθυνότητα! όχι ότι αμφέβαλλα πως υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι αλλά αν στην τελική δεις ρε φίλε πως δε μπορείς με το ζωάκι που υιοθέτησες-το βαρέθηκες δε ξέρω κι εγώ τί, δώσε το πίσω, μη το παρατάς πάλι! γιατί είναι ηλίου φαεινότερο πως το παράτησε!

καλή τύχη εύχομαι να έχεις φίλη, με την υπόθεση. σίγουρα αξίζει να κάνεις ότι είναι νομικώς δυνατό. κι εύχομαι να μη σου ξανατύχει κάτι παρόμοιο.

Παράθεση

Nicole1987

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει Πάνω απο 10! γάτες και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:28, 18-05-14:

Μακάρι να ηταν απλα τα πραγματα. Πιστευω πως δεν υπαρχει δικαιοσύνη σε τετοια πραγματα. Και να μην μπορέσει να ξανα υιοθετήσει υπαρχουν πολλα αδέσποτα. Τουλαχιστον κατι ειναι και αυτο μιας και θα ειναι γατακι απο το δρομο και δεν θα το παρει απο σπιτι που το μεγάλωνε καποιος για να το πετάξει στο δρομο. Δυστυχως για το ανθρώπινο είδος υπαρχουν τέτοιοι ανεύθυνοι νέοι που ζουν και κρύβονται πισω απο την προστασία της μαμάς. Να ειχε τουλαχιστον την υπευθυνότητα να πει την αλήθεια ακόμη και εκ των υστέρων. Αυτα περί ψυχολόγων κτλ μ.... ειναι. Ο καθενας μας εχει ψυχολογικά προβληματα τη σημερον ημερα και παλι δεν κρυβόμαστε πισω απο το δάκτυλο μας.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

m.alatzopoulou

Νεοφερμένος

H m.alatzopoulou έγραψε στις 12:44, 19-06-14:

Καλησπέρα σας...

Τελικά δεν μπορώ να κάνω τίποτα... Ρώτησα και δικηγόρους.. Εφόσον δεν έχω αποδείξεις για κακοποίηση, δεν μπορώ να την κατηγορήσω επειδή το έχασε, ακόμα και αν έχω συμβόλαιο υιοθεσίας...
Μακάρι κάποιος να τον βρήκε τον μικρό και να είναι καλά...
Και τώρα έχω βέβαια άλλο έναν γατούλη που τον βρήκα τραυματισμένο και τώρα ψάχνω σπίτι...
Μόνο που φοβάμαι πάρα πολύ πλέον... Δεν ξέρω με τι κουράγιο θα το εμπιστευτώ στα χέρια κάποιου άλλου...

Και με όλα αυτά που διαβάζω κάθε μέρα....
Άνθρωποι κτήνη... Το χειρότερο λάθος του Θεού...

Παράθεση

rouli726 (έφη)

Διάσημο Μέλος

H rouli726 γατομαμά! έγραψε στις 15:32, 19-06-14:

Μη στενοχωριέσαι, εσύ έκανες ό,τι μπορούσες καλύτερο κι από ό,τι θυμάμαι έχεις βρει σπίτι σε πολλά ζωάκια, οπότε συνέχισε να το κάνεις όσο μπορείς.
Δυστυχώς όσο προσεκτική κι αν είσαι, πάντα υπάρχουν επιτήδειοι που δεν υπολογίζουν ισάξια τη ζωή και την ασφάλεια του ζώου με αυτή του ανθρώπου.
Μακάρι να μη σου ξανατύχει κάτι τέτοιο. Ίσως αν ήσουν αυστηρή στο να μείνει το ζωάκι Αθήνα, εκτός κι αν όποιος το υιοθετήσει χρειαστεί να μετακομίσει μετά από καιρό όμως, αφού θα έχεις σιγουρευτεί, όσο γίνεται πάντα να είσαι σίγουρη.
Σίγουρα δε μπορείς να σταματήσεις να βοηθάς ζωάκια εξαιτίας κάποιων υπάνθρωπων!
Κι από ότι έχω καταλάβει από τα ποστς σου δεν είσαι κάποια που θα τα παρατούσες για τέτοιο λόγο.
Όσο σκληρό κι αν είναι, η πραγματικότητα ορισμένες φορές μας υπερβαίνει και όσο καλή πρόθεση κι αν έχουμε δε μπορούμε να κάνουμε όσα θα θέλαμε και να βοηθήσουμε όσα ζωάκια θα θέλαμε.
Μακάρι να βρεθεί κάποιος αντίστοιχος ανθρωπος σαν εσένα να βοηθήσει το γατάκι που παράτησε αυτή η............

Παράθεση

prrr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη prrr
H prrr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 5 γάτες . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H prrr έγραψε στις 11:06, 21-07-14:

δυστυχως δεν μπορεις ποτε να εισαι 100% σιγουρη για το που δίνεις τα ζωάκια σου.
το μόνο σίγουρο ειναι να δημοσιοποιήσεις το θέμα και τα στοιχεία της κοπελας στις φιλοζωικές για να μην της ξαναδώσουν ζωάκι.
και κατα την ταπεινη μου αποψη .... σίγα μην το κλέψαν! δηλαδή 1000αδες αδέσποτα στην Πάτρα, κάποιος είπε "α ας πάρω αυτό!"

Παράθεση

maria+benjamin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη maria+benjamin
H maria+benjamin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 13 μηνύματα.

H maria+benjamin έγραψε στις 00:33, 22-07-14:

δυστυχώς δεν μπορούμε να σώζουμε τους πάντες και να ελέγχουμε τα πάντα. Η πρόθεσή σου σίγουρα ήταν η καλύτερη. Αυτό να σκέφτεσαι!

Παράθεση

Φάννυ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Φάννυ
H Φάννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 48 μηνύματα.

H Φάννυ έγραψε στις 06:11, 22-07-14:

Παιδια ενας ανθρωπος με κρισεις πανικου, δεν βγαζει φωτο στο φεις και δεν εχει ορεξη για ωραιες πόζες, τι να πω αυτό νομιζω τουλαχιστον! μαλλον για μοστρα το θελε το γατακι και δεν είναι δικαιολογια οι κρισεις το αντιθετο αυτές σε κανουν να εισαι περισσοτερο ευασθητος και πολύ υπεύθυνος, αμα πονάς δεν θες να πονα κανενας άλλος και δη ένα γατάκι...τουλάχιστον ειπε στο φεις πως εχει γατακι; πήρε λαικ;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Alex_3

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους