Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,610 εγγεγραμμένα μέλη και 713,026 μηνύματα σε 21,976 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 261 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Γάτα και τσαμπουκάς

Vanaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Vanaki
H Vanaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H Vanaki έγραψε στις 00:24, 09-06-18:

Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Έχω έναν γάτο ο οποίος είναι πολύ φιλικός, με τον οποίο είχα και την πρώτη μου κοντινή σχέση με γάτα. Πριν σχεδόν ένα μήνα βρήκα ένα γατάκι θυλικο στον δρόμο περίπου 3ων μηνών άρρωστο (είχε πυρετό και τσιμπλες στα ματια). Έτσι λοιπόν το πήρα στο σπίτι να το περιθαλψω με σκοπό αν δεν βρω να το δώσω κάπου μόλις γίνει καλά να το αφήσω εκεί που το βρήκα. Εν τέλη εφόσον δεν βρήκα κάποιον να τη θέλει σκέφτηκα να την κρατήσω γιατί ήθελα κάποια στιγμή να πάρω και μια άλλη γατούλα. Η προσαρμογή με τον γάτο είναι σχετικά ευκολη. Αλλά ο χαρακτήρας της γατούλας είναι πολύ δυσκολος. Πυστευω ότι απ' την μια βιάζομαι αλλά από την άλλη και οι δύο κτινιατροι που την πήγα μου είπαν ότι είναι πολύ Τσαμπουκας. Γενικά έχει εναν αέρα επιβλητικό και πλέον όχι φοβησμενο. Απ όταν άρχισε να συνέρχεται από τον πυρετό μετα βίας μπορούσα να της δώσω αντιβίωση. Γενικά δεν μπορώ να την πιάσω εύκολα . Σημερα έριξε κατω κάτι και πήγα να την πιάσω ήρεμα και να της δείξω ότι δεν Μ αρεσει αυτό που έκανε και Μ ξέσκισε το χέρι (δεύτερη φορα) Γενικά φοβάμαι να την ποιασω και με το παραμικρό θα Μ γριλισει. Δεν ξέρω πως να φερθώ και πολλές φορές χάνω την υπομονή μου. Προβληματίζομαι και δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να την κρατήσω . (Κάτι που πρέπει να το αποφασίσω σύντομα)

Ας πούμε σκέφτομαι ότι θέλω κάποια στιγμή να μπορώ να της κόβω τα νύχια και νιώθω ότι δεν θα Μ αφισει ποτε (και δεν εννοώ να καθεται με τα πόδια απλομενα περιμένοντας ). Επειδή δεν ξανά είχα εμπειρία άλλη με γάτα εκτός από τον γάτο μου που δεν Μ έχει αγριεψει ποτέ θέλω να Μ πείτε τις εμπειρίες σας και αν πρόκειται αυτή η συμπεριφορά να αλλαξει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alcyone : 09-06-18 στις 10:40. Αιτία: merge.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 10:33, 09-06-18:

Αρχική Δημοσίευση από Vanaki
Καλησπέρα. Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου μαζί σας. Έχω έναν γάτο ο οποίος είναι πολύ φιλικός, με τον οποίο είχα και την πρώτη μου κοντινή σχέση με γάτα. Πριν σχεδόν ένα μήνα βρήκα ένα γατάκι θυλικο στον δρόμο περίπου 3ων μηνών άρρωστο (είχε πυρετό και τσιμπλες στα ματια). Έτσι λοιπόν το πήρα στο σπίτι να το περιθαλψω με σκοπό αν δεν βρω να το δώσω κάπου μόλις γίνει καλά να το αφήσω εκεί που το βρήκα. Εν τέλη εφόσον δεν βρήκα κάποιον να τη θέλει σκέφτηκα να την κρατήσω γιατί ήθελα κάποια στιγμή να πάρω και μια άλλη γατούλα. Η προσαρμογή με τον γάτο είναι σχετικά ευκολη. Αλλά ο χαρακτήρας της γατούλας είναι πολύ δυσκολος. Πυστευω ότι απ' την μια βιάζομαι αλλά από την άλλη και οι δύο κτινιατροι που την πήγα μου είπαν ότι είναι πολύ Τσαμπουκας. Γενικά έχει εναν αέρα επιβλητικό και πλέον όχι φοβησμενο. Απ όταν άρχισε να συνέρχεται από τον πυρετό μετα βίας μπορούσα να της δώσω αντιβίωση. Γενικά δεν μπορώ να την πιάσω εύκολα . Σημερα έριξε κατω κάτι και πήγα να την πιάσω ήρεμα και να της δείξω ότι δεν Μ αρεσει αυτό που έκανε και Μ ξέσκισε το χέρι (δεύτερη φορα) Γενικά φοβάμαι να την ποιασω και με το παραμικρό θα Μ γριλισει. Δεν ξέρω πως να φερθώ και πολλές φορές χάνω την υπομονή μου. Προβληματίζομαι και δεν ξέρω αν θέλω πραγματικά να την κρατήσω . (Κάτι που πρέπει να το αποφασίσω σύντομα)
Ας πούμε σκέφτομαι ότι θέλω κάποια στιγμή να μπορώ να της κόβω τα νύχια και νιώθω ότι δεν θα Μ αφισει ποτε (και δεν εννοώ να καθεται με τα πόδια απλομενα περιμένοντας ). Επειδή δεν ξανά είχα εμπειρία άλλη με γάτα εκτός από τον γάτο μου που δεν Μ έχει αγριεψει ποτέ θέλω να Μ πείτε τις εμπειρίες σας και αν πρόκειται αυτή η συμπεριφορά να αλλαξει.
Καλημέρα... Καταρχήν να σε καλοσωρισω στην παρέα....
Θα σου μιλήσω ειλικρινά.... Η γατούλα είναι πολύ μικρή ακόμη στην ηλικία - 3 μηνών μόνο - που σημαίνει ότι θέλει να παίζει να δαγκώνει να εξερευνά τα πάντα..... Και ζημιές θα κάνει και φασαρία θα κάνει και όλα.... Φυσικά και παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας αλλά όχι σε βαθμό που να μην μπορείς να της μάθεις κάποια πράγματα.... Ο τρόπος σου απέναντι της είναι αυτός που θα καθορίσει τη σχέση σας.... Αν εσύ χάνεις την υπομονή σου - και άρα φαντάζομαι πως μπορεί να την μαλώνεις και να της φωνάζεις - δεν θα βοηθήσει να σε εμπιστευτεί.... Οι γάτες δεν είναι σαν τα σκυλιά να καταλαβαίνουν από μαλωμα... Αντίθετα θα τις κάνει επιθετικές.... Αυτό το κομμάτι θα το αφήσεις στο γάτο σου (ο οποίος δεν μας είπες αλήθεια τι ηλικία έχει).... Αν τα έχουν βρει μεταξύ τους αυτός θα της μάθει μέσα από το παιχνίδι μεταξύ τους πως δεν είναι σωστό ούτε να δαγκώνει ούτε να γρατσουναει... Θα της δώσει τις ανάλογες σφαλιάρες - όταν αυτός θα κρίνει πως η μικρη έκανε κάτι κακό!!!! - και αυτή θα μάθει πως πρέπει να συμμορφωνεται....
Θέμα αντιβίωση..... Μα οι περισσότερες γάτες δεν θελουν να παίρνουν φάρμακα... Αν μας ρωτήσεις όλοι μας σε τέτοιες περιπτώσεις γίνεται πόλεμος!!!! Δεν είσαι η μόνη.... Είναι πολύ λίγα τα γατιά που κάθονται ήρεμα και δέχονται τα πάντα!!!!!!!
Θέμα νύχια..... Το ίδιο ακριβώς ισχύει και εδώ.... Άλλωστε για ποιο λόγο να της τα κόψεις? Το ονυχοδρομειο γιαυτό υπάρχει... Για να πηγαίνει και να τα ακονιζει... (έχω 3 και σε καμία ΔΕΝ κόβω νύχια)....
Θέμα φόβος.... Αν τη φοβάσαι θα σε φοβάται.... Και θα σου γρυλλίζει φυσικά.... Είναι τρόπος Άμυνας στη γάτα.....
Θέμα αγκαλιά.... Παρά πολλές γάτες δεν θελουν να τις παίρνουν αγκαλιά... Τσινανε... Άλλες νιαουριζουν, άλλες φωνάζουν άλλες δαγκώνουν άλλες γρατσουνανε.... Σκεψου διαφορετικά.... Αρέσει σε όλους τους ανθρώπους να τους φιλάνε και να τους αγκαλιάζουν??? ΌΧΙ!!!!! Γιατί λοιπόν να ισχύει κάτι διαφορετικό και στα ζώα???? (η θηλυκια μου όταν την παίρνουμε αγκαλιά γκρινιάζει και προσπαθεί να κατέβει... Ο αρσενικός του αρέσει, όχι όμως για πολλή ώρα, και ο μικρός αρσενικός θέλει λίγο μόνο)....
Χαλάρωσε εσύ πρώτα για να μπορέσει και η μικρή να χαλαρώσει με σένα.. Άρχισε να της μιλάς με ήρεμη φωνή, τρυφερά και γλυκά.... Σε μια ζημιά πες "όχι" σταθερά αλλά ήρεμα..... Χαιδευε την απαλά στο κεφάλι και στο πηγούνι στην αρχή, με αργές κινήσεις για να συνηθίσει το χέρι σου και να νιώσει πως το κάνεις για αγάπη και όχι για να την μαλώσεις... Ετσι θα κερδίσεις την εμπιστοσύνη της... Με αργά βήματα.....
Όταν είναι η ώρα της αντιβίωση θα την πιάνεις από το σβέρκο να την ακινητοποιείς και ύστερα με τη σύριγγα θα της την δίνεις.... Μιλώντας της πάντα.... Αλλιώς αν δεις πως δυσκολεύεσαι τρομερά ρώτα το γιατρό αν είναι δυνατόν να της κάνει ενέσιμη αντιβίωση..

Εδω είμαστε για όποια άλλη απορία έχεις..... Ηρεμία όμως και υπομονή!!!!!και μην περιμένεις να φέρεται όπως ο γάτος σου... Το καθένα έχει διαφορετικό χαρακτήρα...
Να σου ζήσουν και τα δύο...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 09-06-18 στις 10:43.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vanaki

Νεοφερμένος

H Vanaki έγραψε στις 12:02, 09-06-18:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές !!! Η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο κομμάτι είναι μέσα στο κεφάλι μου . Ο γάτος Μ είναι 2 η δυόμισι και τον έχω ένα χρόνο . Δεν προσπαθώ να την πάρω αγκαλιά και γενικά συμπεριφέρομαι έτσι ήρεμα και της μήλαω ήρεμα . Φαντάσου ότι δεν την αφήνω έξω όταν λειπω από το σπίτι ακόμα . Την βάζω στην τουαλέτα γιατί ακόμα δεν έχουν συμφιλιωθεί οι δύο τους απόλυτα και φοβάμαι. Τα νύχια για μένα είναι ένα πρόβλημα ,περισσότερο αυτό με πηραζει γιατί έχω πολλές μαξιλαρες υφασμάτινα μες το σπίτι και ακόμα και με το ονυχοδρομιο που του έχω όταν μεγαλώνουν τα νύχια του τον ενοχλουν και ξυνεται όπου να ναι συνέχεια . Αλλά θα βρω μια λύση με τον καιρό . Ευχαριστώ και πάλι ! Και εσένα ότι ζωάκι έχεις να σου ζήσει και να είναι γερό!
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 417 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 12:45, 09-06-18:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες τις συμβουλές !!! Η αλήθεια είναι ότι το μεγαλύτερο κομμάτι είναι μέσα στο κεφάλι μου . Ο γάτος Μ είναι 2 η δυόμισι και τον έχω ένα χρόνο . Δεν προσπαθώ να την πάρω αγκαλιά και γενικά συμπεριφέρομαι έτσι ήρεμα και της μήλαω ήρεμα . Φαντάσου ότι δεν την αφήνω έξω όταν λειπω από το σπίτι ακόμα . Την βάζω στην τουαλέτα γιατί ακόμα δεν έχουν συμφιλιωθεί οι δύο τους απόλυτα και φοβάμαι. Τα νύχια για μένα είναι ένα πρόβλημα ,περισσότερο αυτό με πηραζει γιατί έχω πολλές μαξιλαρες υφασμάτινα μες το σπίτι και ακόμα και με το ονυχοδρομιο που του έχω όταν μεγαλώνουν τα νύχια του τον ενοχλουν και ξυνεται όπου να ναι συνέχεια . Αλλά θα βρω μια λύση με τον καιρό . Ευχαριστώ και πάλι ! Και εσένα ότι ζωάκι έχεις να σου ζήσει και να είναι γερό!
Άμα έχεις αποφασίσει να την κρατήσεις και δεδομένου ότι ήδη είναι 1 μήνα στο σπίτι σου και η ηλικία της μικρής 3 μηνών - που σημαίνει ότι μπορεί να προστατεύσει τον εαυτό της πλέον - όταν είσαι στο σπίτι άρχισε να την αφήνεις έξω... Να πάνε μεταξύ τους να γνωριστούν, να μυριστούν.,να συνηθίσουν... Ήδη τη πρώτη μυρωδιά και τα δύο την έχουν πάρει. Ο μεγάλος το πολύ να της κάνει κανένα χχχχχχ και γρρρρρ όπως και η μικρή σε αυτόν και να πέσει καμία φάπα... Αυτά είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα και εσύ δεν θα πρέπει να επέμβεις στην επαφή τους - αν θέλεις να τα βρουν - πάρα μόνο αν δεις πως υπάρχουν έντονοι καβγάδες (πράγμα που το αποκλείω σχεδόν με σιγουριά!!!!! από την εμπειρία μου με τις δικές μου).... Θα παρατηρείς διακριτικά και θα χαϊδεύεις ΤΟ ΊΔΙΟ και τα δύο... Δεν θα δείξεις προτίμηση κάπου.... Οι γάτες είναι ζώα που αποφεύγουν τους καβγάδες αν μπορούν..... Θέμα κυριαρχίας δεν υπάρχει αφού ο αρσενικός σου είναι στειρωμενος και η μικρή είναι θηλυκια..... Πίστεψε με αν το παίξεις αδιάφορη θα βρουν τις ισορροπίες μεταξύ τους πολύ γρήγορα....
Τώρα για τα νύχια που σε ενοχλούν δεν μπορώ να πω κάτι.... Στον μεγάλο σου τα κόβεις? Εμένα προσωπικά δεν με ενοχλεί... Έχω αποδεχτεί ότι πρέπει να τα ξύνουν, έχω ονυχοδρομιο σταθερό και δύο σε στυλ χάρτινο στα οποία πηγαίνουν, τα ξύνουν σε μια γωνιά του καναπέ (δεν είναι ακριβός και δεν με πειράζει).,τα ξύνουν στο χαλί το χειμώνα, αλλά όλα αυτά τα ήξερα ότι θα γίνουν και τα έχω δεχτεί..... Πιστεύω πως πρέπει λίγο λίγο να ηρεμήσεις... Άλλωστε η ζωή είναι πολύ μικρότερη από όσο πιστεύουμε για να τρελαίνομαστε με ασήμαντα - κατά την γνώμη μου - πράγματα... Υγεία να έχουμε και αν ξεφτίσει και καμιά μαξιλαρα δε χάθηκε ο κόσμος!!!!

Και να σου πω και τι συμβουλεύω γνωστούς μου όταν ακούω όταν σκέφτονται να πάρουν ένα ζώο - σκυλί ή γατα-? Τους λέω (αντέχετε να βλέπετε στο σπίτι σας τρίχες? Αντέχετε να μην είναι στην τρίχα 24 ώρες το 24ωρο?μπορειτε να μαζεύετε κακά ή τσίσα ή τυχόν εμετούς? Σας πιάνει πανικός και μόνο με την ιδέα αυτή? ΔΕΝ ΕΊΣΤΕ ΈΤΟΙΜΟΙ..... ".... Ετσι ωμά και ψυχρά....
Έχω γνωστή που μου είπε κάποια στιγμή" μπαίνω στο σπίτι και μυρίζει σκυλιλα ".... Και της απάντησα" τι ήθελες δηλ να μυρίζει? Λεβάντα ή αγριολουλουδα?? Αφού έχεις σκυλί μέσα στο σπίτι!!! "
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 09-06-18 στις 12:53.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,258 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:11, 09-06-18:

Καλησπερα Φιλη μου.Δεν εχω να προσθεσω πολλα,τα ειπε ολα η φιλη μας η Δημητρα.
Θα σταθω εδω
Γενικά έχει εναν αέρα επιβλητικό και πλέον όχι φοβησμενο.
Να χαιρεσαι για αυτο.Θα ηθελες δηλαδη το γατακι που εχεις να ειναι φοβισμενο;Ειναι πολυ θετικο ,που δεν σε φοβαται πια!Αν και η αληθια ειναι..,τωρα που το ξνασκεφτομαι ...οτι αυτη η συμπεριφορα σαφως δειχνει φοβο.Απλα δεν ειναι παθητικο....
Η συμπεριφορα της ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ φυσιολογικη.Να ξερεις βεβαια οτι δεν εχουν ολα τα γατια τον ιδιο χαρακτηρα.ΠΧ ο πρωτος μου γατος ο μπουκακος μου,ηταν σαν αυτη που περιγραφεις,αλλα εμενα πολυ πιο αγριος,λιονταρι τον ελεγαν οι κτηνιατροι,ενω η δευτερη γατουλα μου η πουπυ..ηταν χαλακι να την πατησω.
Το καθενα εχει την προσωπικοτητα του,οπως και οι ανθρωποι.
Να ξερεις ομως οτι ειναι απολυτα λογικο να ακνει ετσι..δεν σε ξερει καλα ακομα,δεν εχεις κερδισει την εμπιστοσυνη της.Μα η σχεση σας θελει μια τριβη....θελει χρονο για να κερδηθουν καπια πραγματα.Δεν εχουν ολα τα γατια την ιδια συμεριφορα,το καθενα θελει τον χρονο του.

Επισης μην προσπαθεις να την πιασεις αν δεν θελει και κυριως οχι αποτομα.ΟΚ αν ειναι να δωσεις την αντιβιωση,αλλα μεχρι εκει.Ασε την αυτη να αναζητησει το χαδι σου.
Ετυχε και δυσκολη συγκοιρια...με το που την πηρες και δεν γνωριζοσαστε,να πρεπει να της δινεις αντιβιωση.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ για τα περισσοτερα γατια να ξερεις,ποσο μαλλον αν δεν σε ξερουν και καλα.Ειναι απολυτα φυσιολογικη η συμπεριφορα της.

Γενικα,θα βρεις λυσεις για ολα,αν οντως εισαι συνειδητοποιημενη .
Ευχομαι τα καλυτερα και εννοειται οτι απορια εχεις....γραψε μας.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 09-06-18 στις 20:24.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vanaki

Νεοφερμένος

H Vanaki έγραψε στις 19:07, 10-06-18:

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις !! Με βοηθήσατε πολυ. Κάνω υπομονή και θα δω . Σίγουρα ο γάτος μου ξύνει τα νύχια του και στα χαλιά και στα μαξιλάρια και σε κάτι σκαμπό δερμάτινη. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό . Όταν όμως του κόβω τα νύχια βλέπω ότι και αυτόν δεν τον ενοχλούν και λιγότερο τα φθείρει και έχει και καλύτερη επαφή με τον κόσμο π έρχεται στο σπίτι γιατί δεν φοβούνται να τον χαιδεψουν . Γενικα δεν είμαι της υπερβολης. Αγαπώ τα ζώα αλλά θέλω και την τάξη και την τειρω όσο μπορώ για να είναι και για μένα ευχάριστη η συμβίωση. Ελπίζω να τα καταφέρω και με την μικρή. Ευχαριστώ πολύ και πάλι! Θα σας πω νεα
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους