Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,658 εγγεγραμμένα μέλη και 713,672 μηνύματα σε 22,032 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 313 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 468 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:39, 21-01-18:

Καλό μεσημέρι και καλώς ήρθες...Πρώτα από όλα Το έντονο περιστατικό διάρροιας μπορεί να οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα υγείας της γάτας σου οπότε αυτό μόνο ο κτηνίατρος σου μπορεί να το αξιολογήσει και να σου προτείνει την κατάλληλη θεραπεία έτσι ώστε να περάσει... Υπάρχουν κτηνιατρικες κονσέρβες που τις δίνουν οι γιατροί...
Σε πρώτη φάση μπορείς να βράσεις κοτοπουλάκι χωρίς λάδια και αλάτια νερόβραστο - και με λίγο ρυζακι λαπα αν θέλεις - και να κάνεις στη γάτα σου για λίγες μέρες δίαιτα με αυτό για να δεις πως θα πάει η διαρροια. Απόφυγε εντελώς την κονσέρβα - εκτός και αν είναι ειδική και στην έχει δώσει ο γιατρος- γιατί εντείνει το πρόβλημα..
Τώρα γενικά η απότομη αλλαγή τροφής - και συγκεκριμένα όταν αφορά ξηρή τροφή - ναι μπορεί να προκαλέσει διάρροια... Γιαυτό και πάντα προτείνεται να γίνεται σταδιακή αλλαγή αναμειγνυοντας την παλιά με την καινούρια για αρκετές μέρες έτσι ώστε να δούμε πως ανταποκρίνεται ηο οργανισμός της γάτας και να αποφευχθούν τα οποιαδήποτε προβλήματα.. Αν αυτό ισχύει και για τις κονσέρβες δε το γνωρίζω, ίσως κάποιο άλλο μέλος να μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα, στις δικές μου πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με δύο τρεις μάρκες κονσερβας που τους εναλλασω, γενικά όμως τρώγοντας οι γάτες μόνο κονσέρβα κάνουν πιο υδαρη κακά - και η άποψη μου είναι πως δεν είναι η σωστή διατροφή.
Οι δύο μάρκες που αναφέρεις είναι πολύ καλές χωρίς συντηρητικά κλπ- και οι δικές μου τις τρώνε μια χαρά... Όμως τους τις έχω για λιχουδιά... 1-2 φορές ανά 2 εβδομάδες... Για του σουπερμάρκετ γνώμη μου είναι να μη δίνεις τίποτα..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 21-01-18 στις 13:48.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelly@Virginia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelly@Virginia
H Nelly@Virginia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Nelly@Virginia έγραψε στις 16:26, 21-01-18:

Η ξηρά που της δίνω είναι χρόνια η ίδια της πουρινα η one. Αλλά κονσέρβες τώρα Ναι παίρνω μόνο από τον κτηνίατρο μου είπε να της δίνω μέχρι να στρώσει αλλά κακο είναι να μην της αλλάζω γτ προκαλεί αναστάτωση ειλικρινά δεν είχα ιδέα αλλά δε με συμφέρει κ οικονομικά γτ εκεί τις έχει πανάκριβες κ η δικιά μου τρώει σίγουρα 2 την ημέρα μια πρωί κ μια βράδυ συν τις κροκετες της. Γι'αυτό ψάχνω μια εξίσου καλή μάρκα σε ποιο προσιτή τιμή για να πάρω ποσότητα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:14, 21-01-18:

Εδώ και 18 χρόνια δίνω την Royal Canin και δεν εχω κανένα πρόβλημα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelly@Virginia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelly@Virginia
H Nelly@Virginia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Nelly@Virginia έγραψε στις 17:25, 21-01-18:

Την ρουαγιαλ την πηρα τώρα με συμβουλή γιατρού την gastro αλλά η χρήση της συγκεκριμένης είναι μόνο για μια βδομάδα. Αλλά με την ξηρά δεν έχω προβλημα όσο με τις κονσέρβες. Σκέφτομαι τλκ μήπως κανω ανάμειξη με μια καινούργια να δω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός της.
Παράθεση

praitorian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη praitorian
Ο praitorian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O praitorian έγραψε στις 00:48, 28-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelly@Virginia
Την ρουαγιαλ την πηρα τώρα με συμβουλή γιατρού την gastro αλλά η χρήση της συγκεκριμένης είναι μόνο για μια βδομάδα. Αλλά με την ξηρά δεν έχω προβλημα όσο με τις κονσέρβες. Σκέφτομαι τλκ μήπως κανω ανάμειξη με μια καινούργια να δω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός της.
Καλό βράδυ,
Μια ερώτηση.
Ο γιατρός σου είπε ότι η χρήση της gastro είναι για μια εβδομάδα ?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,237 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:40, 28-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelly@Virginia
Μπορείς να αρχίσεις με applaws κονσέρβα κοτοπουλάκι αφού έχει τάση προς διάρροια. Γενικά η σειρά των κονσερβών της
applaws θεωρείται από τις καλύτερες.

Επίσης, προσοχή, όχι ανάμειξη 2 ειδών κροκέτας στο ίδιο μπολ ταυτόχρονα (έτσι δεν θα μπορείς να διαπιστώσεις και ποια την πειράζει), αλλά σε διαφορετικά γεύματα.
Για παράδειγμα στη δική μου τα κύρια γεύματα είναι με Royal Canin Sterilized, όμως προσθέτω και Sam's Field σε ένα ξεχωριστό γεύμα.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 23:34, 01-04-18:

Έκανα μια αναζήτηση σχετικά με την αναλογία σε φώσφορο/ασβέστιο σε ξηρά τροφή και παρατήρησα οτι η canagan έχει μεγάλη απόκλιση σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες. Σε κάποιες ξηρές τροφές που βγάζει το ασβέστιο είναι σχεδόν διπλάσιο από το φώσφορο. Σε mail που τους έστειλα μου απάντησαν το εξής: "Due to the different protein sources used within the 4 Canagan Cat recipes the natural mineral contribution differs across the range, calcium and phosphorus are within guidelines for all 4 products and the ratio is balanced it is just that they differ. The calcium and phosphorus levels are a results of the high animal content within Canagan cat, the total animal is also slightly higher in Country Game and Senior/Light (75%) compared to chicken (70%) this will also be a factor". Έχω διαβάσει οτι η σωστή αναλογία είναι περίπου 1.4/1. Υπάρχουν και μάρκες (AATU) οι οποίες δεν αναφέρουν καθόλου πόσο φώσφορο, ασβέστιο και μαγνήσιο έχουν και σε mail που τους έστειλα, απάντηση δεν πήρα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    dimi.laz, giannisvitara

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους