Το MyCat είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,738 εγγεγραμμένα μέλη και 714,550 μηνύματα σε 22,122 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το MyCat άλλα 234 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο MyCat.

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια είναι η καλύτερη διατροφή για γάτες που ζουν μέσα στο σπίτι;

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 13:39, 21-01-18:

Καλό μεσημέρι και καλώς ήρθες...Πρώτα από όλα Το έντονο περιστατικό διάρροιας μπορεί να οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα υγείας της γάτας σου οπότε αυτό μόνο ο κτηνίατρος σου μπορεί να το αξιολογήσει και να σου προτείνει την κατάλληλη θεραπεία έτσι ώστε να περάσει... Υπάρχουν κτηνιατρικες κονσέρβες που τις δίνουν οι γιατροί...
Σε πρώτη φάση μπορείς να βράσεις κοτοπουλάκι χωρίς λάδια και αλάτια νερόβραστο - και με λίγο ρυζακι λαπα αν θέλεις - και να κάνεις στη γάτα σου για λίγες μέρες δίαιτα με αυτό για να δεις πως θα πάει η διαρροια. Απόφυγε εντελώς την κονσέρβα - εκτός και αν είναι ειδική και στην έχει δώσει ο γιατρος- γιατί εντείνει το πρόβλημα..
Τώρα γενικά η απότομη αλλαγή τροφής - και συγκεκριμένα όταν αφορά ξηρή τροφή - ναι μπορεί να προκαλέσει διάρροια... Γιαυτό και πάντα προτείνεται να γίνεται σταδιακή αλλαγή αναμειγνυοντας την παλιά με την καινούρια για αρκετές μέρες έτσι ώστε να δούμε πως ανταποκρίνεται ηο οργανισμός της γάτας και να αποφευχθούν τα οποιαδήποτε προβλήματα.. Αν αυτό ισχύει και για τις κονσέρβες δε το γνωρίζω, ίσως κάποιο άλλο μέλος να μπορεί να σε κατατοπίσει καλύτερα, στις δικές μου πάντως δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα με δύο τρεις μάρκες κονσερβας που τους εναλλασω, γενικά όμως τρώγοντας οι γάτες μόνο κονσέρβα κάνουν πιο υδαρη κακά - και η άποψη μου είναι πως δεν είναι η σωστή διατροφή.
Οι δύο μάρκες που αναφέρεις είναι πολύ καλές χωρίς συντηρητικά κλπ- και οι δικές μου τις τρώνε μια χαρά... Όμως τους τις έχω για λιχουδιά... 1-2 φορές ανά 2 εβδομάδες... Για του σουπερμάρκετ γνώμη μου είναι να μη δίνεις τίποτα..
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitradra : 21-01-18 στις 13:48.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelly@Virginia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelly@Virginia
H Nelly@Virginia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Nelly@Virginia έγραψε στις 16:26, 21-01-18:

Η ξηρά που της δίνω είναι χρόνια η ίδια της πουρινα η one. Αλλά κονσέρβες τώρα Ναι παίρνω μόνο από τον κτηνίατρο μου είπε να της δίνω μέχρι να στρώσει αλλά κακο είναι να μην της αλλάζω γτ προκαλεί αναστάτωση ειλικρινά δεν είχα ιδέα αλλά δε με συμφέρει κ οικονομικά γτ εκεί τις έχει πανάκριβες κ η δικιά μου τρώει σίγουρα 2 την ημέρα μια πρωί κ μια βράδυ συν τις κροκετες της. Γι'αυτό ψάχνω μια εξίσου καλή μάρκα σε ποιο προσιτή τιμή για να πάρω ποσότητα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρούλης και Μπία (Ολυμπία)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ρούλης και Μπία
H Ολυμπία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (πολλές έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,463 μηνύματα.

H Ρούλης και Μπία έγραψε στις 17:14, 21-01-18:

Εδώ και 18 χρόνια δίνω την Royal Canin και δεν εχω κανένα πρόβλημα.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nelly@Virginia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Nelly@Virginia
H Nelly@Virginia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 17 μηνύματα.

H Nelly@Virginia έγραψε στις 17:25, 21-01-18:

Την ρουαγιαλ την πηρα τώρα με συμβουλή γιατρού την gastro αλλά η χρήση της συγκεκριμένης είναι μόνο για μια βδομάδα. Αλλά με την ξηρά δεν έχω προβλημα όσο με τις κονσέρβες. Σκέφτομαι τλκ μήπως κανω ανάμειξη με μια καινούργια να δω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός της.
Παράθεση

praitorian

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη praitorian
Ο praitorian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 1 γάτα (1 έχουν περάσει από τα χέρια του) . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O praitorian έγραψε στις 00:48, 28-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelly@Virginia
Την ρουαγιαλ την πηρα τώρα με συμβουλή γιατρού την gastro αλλά η χρήση της συγκεκριμένης είναι μόνο για μια βδομάδα. Αλλά με την ξηρά δεν έχω προβλημα όσο με τις κονσέρβες. Σκέφτομαι τλκ μήπως κανω ανάμειξη με μια καινούργια να δω πως θα αντιδράσει ο οργανισμός της.
Καλό βράδυ,
Μια ερώτηση.
Ο γιατρός σου είπε ότι η χρήση της gastro είναι για μια εβδομάδα ?
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη Aleksa
H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 01:40, 28-01-18:

Αρχική Δημοσίευση από Nelly@Virginia
Μπορείς να αρχίσεις με applaws κονσέρβα κοτοπουλάκι αφού έχει τάση προς διάρροια. Γενικά η σειρά των κονσερβών της
applaws θεωρείται από τις καλύτερες.

Επίσης, προσοχή, όχι ανάμειξη 2 ειδών κροκέτας στο ίδιο μπολ ταυτόχρονα (έτσι δεν θα μπορείς να διαπιστώσεις και ποια την πειράζει), αλλά σε διαφορετικά γεύματα.
Για παράδειγμα στη δική μου τα κύρια γεύματα είναι με Royal Canin Sterilized, όμως προσθέτω και Sam's Field σε ένα ξεχωριστό γεύμα.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη spyros
Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 23:34, 01-04-18:

Έκανα μια αναζήτηση σχετικά με την αναλογία σε φώσφορο/ασβέστιο σε ξηρά τροφή και παρατήρησα οτι η canagan έχει μεγάλη απόκλιση σε σχέση με τις υπόλοιπες μάρκες. Σε κάποιες ξηρές τροφές που βγάζει το ασβέστιο είναι σχεδόν διπλάσιο από το φώσφορο. Σε mail που τους έστειλα μου απάντησαν το εξής: "Due to the different protein sources used within the 4 Canagan Cat recipes the natural mineral contribution differs across the range, calcium and phosphorus are within guidelines for all 4 products and the ratio is balanced it is just that they differ. The calcium and phosphorus levels are a results of the high animal content within Canagan cat, the total animal is also slightly higher in Country Game and Senior/Light (75%) compared to chicken (70%) this will also be a factor". Έχω διαβάσει οτι η σωστή αναλογία είναι περίπου 1.4/1. Υπάρχουν και μάρκες (AATU) οι οποίες δεν αναφέρουν καθόλου πόσο φώσφορο, ασβέστιο και μαγνήσιο έχουν και σε mail που τους έστειλα, απάντηση δεν πήρα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 16:03, 16-09-18:

Να ρωτήσω κι εγώ αναφορικά με την διατροφή της...

Η μικρή κλείνει τους εξι μηνες στο τέλος του μήνα. Εχει πλέον αλλάξει δόντια αλλά και διατροφικές συνήθειες.
Ποτέ δεν ήταν το γατάκι που ορμούσε στο φαγητό (το αντίθετο, ήταν και είναι πολύ εκλεκτική και έχω πετάξει / δώσει στα αδέσποτα ουκ ολίγες τροφές. Ωστόσο εκδήλωνε προτίμηση στην υγρή τροφή και έτσι την έτρωγε αναμεμειγμένη με ξηρά. Νιαούριζε όταν έλειπα και της άφηνα σκέτη ξηρά ώστε να της δώσω υγρή. Δεν είχα αλλάξει μάκρα ξηράς (R.C.) αλλά επειδή

α. έτρωγε με το ζορι την R.C.

β. δεν ετρωγε ούτε τις υγρές που κάποτε τις άρεσαν,
πειραματίστηκα με μάρκες και κατέληξα σε Royal Canin (σε μίξη όχι μόνη της), Natural Trainer, Proplan, Bozita. Η Arden Grange ήταν μακράν ότι χειρότερο έχει φάει, πέραν του ότι δεν της άρεσε καθόλου, έκανε και μαλακά κακά (που δεν είχε κάνει ποτέ) αν και την έτρωγε αναμεμειγμένη με άλλη.
Δεν έχω τεστάρει Hills ξηρά και Acana και σκοπεύω να το κάνω και να της δίνω εναλλαξ τις ξηρές που της αρέσουν. Της δίνω πχ μια φέτα γαλοπούλα μέσα στην ημέρα ως λιχουδίτσα αλλά κατα τα λοιπά δεν τρωει πια παρά μόνο την ξηρά. Υγρες τροφές που κάποτε λάτρευε πετιούνται ή τρώει μια μπουκιά και ξαναγυρνά στο μπολ της ξηράς...
Πίνει νερό μόνο από το χέρι μου (βρύση μπανιέρας) και αναρωτιέμαι κατα πόσο είναι καλό να τρέφεται μόνο με ξηρά (περιμένει να σχολάσω για να πιει νερό αν και έχει πάντα φρέσκο νερό στο μπολ της).
Να διευκρινίσω ακόμα ότι δεν γλωσσίζει... βραστό κοτόπουλο, σολωμό, τόνο κλπ, τρώει πάντα λίγο τσουρεκάκι όταν φτιάχνω, αυτά...
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16,529 μηνύματα.

H Aleksa έγραψε στις 19:35, 16-09-18:

Η Hills και η Acana (καθαρή πρωτεΐνη) θεωρούνται από τις καλύτερες του είδους τους. Αν ο οργανισμός της δέχεται την Acana, (γιατί σε κάποια γατιά φέρνει διάρροια), θα έλεγα να τις δοκιμάσει.

Όταν λες γαλοπούλα για λιχουδιά, αν εννοείς αυτή σε φέτες που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ δεν θα σου το συνιστούσα, ιδιαίτερα για κάθε μέρα. Τα αλλαντικά περιέχουν αρκετό αλάτι και γενικά τα συστατικά τους δεν είναι κι ότι καλύτερο για τις γάτες. Το ίδιο ισχύει και για το τσουρέκι. Ελάχιστη ποσότητα πολύ, έτσι για τη "μυρωδιά" που λένε, μπορείς να της δίνεις σε πολύ αραιά χρονικά διαστήματα.
Ναι στο σολωμό, βραστό κοτόπουλο και τόνο πότε-πότε (σε κονσέρβα για γάτες, ο καλύτερος είναι της applaws).
Ορισμένες γάτες είναι εκλεκτικές και άλλες αλλάζουν γούστα στο φαγητό κάποιες φορές. Το ίδιο κι η δική μου όταν ήταν πιο μικρή, κάποια χρονικά διαστήματα σιχαινόταν τις κονσέρβες ενώ άλλες φορές της άρεσαν περισσότερο.
Πλέον, σε οτι αφορά την ξηρή τροφή, έχουμε σταθεροποιηθεί στην Royal Canin και στη Sam's Field για στειρωμένα.
Επίσης δεν πίνει νερό από μπολάκι, παρά σχεδόν αποκλειστικά από τη βρύση, όπως αρκετά γατιά προτιμούν το τρεχούμενο νερό από το στάσιμο.
Πράγμα όμως που ενέχει τον κίνδυνο αφυδάτωσης σε περίπτωση παρατεταμένης απουσίας μας, για τούτο και δεν της ανοίγω πάντα όταν πηδάει στο νεροχύτη ή στο νιπτήρα, προτρέποντάς την μ'αυτόν τον τρόπο να πιει κι από το μπολάκι της.

Παράθεση

whativedone

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη whativedone
H whativedone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 101 μηνύματα.

H whativedone έγραψε στις 20:10, 16-09-18:

Aleksa σε ευχαριστώ για την απάντηση! Γαλοπούλα για τοστ εννοώ αλλά της δίνω αυτήν με 97% περιεκτικότητα σε κρέας (ειναι 2 συγκεκριμένες, η μια επώνυμη η άλλη όχι). Την τελευταία εβδομάδα την τρώει. Της δίνω max άλλη μια εβδομάδα μέχρι να την βαρεθεί και αυτην ...
Τσουρέκι τρώει αυτό που φτιάχνω εγώ (όταν το φτιάχνω) και ελάχιστο (μισή κουταλιά του γλυκου αλλά το αποζητάει). Σκέψου μια φορά κάθε 2-3 μηνες. Μαλλον της μυρίζει η μαστίχα και το καταλαβαίνει.

Τονο δεν τρώει σε καμια μορφή... τι γατι ειναι αυτό δεν ξέρω ...

Το γατακι που πίνει νερό ειναι τέλειο!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitradra (Δημητρα)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη dimitradra
H Δημητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (4 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 513 μηνύματα.

H dimitradra έγραψε στις 06:22, 17-09-18:

Καλημέρα και καλή εβδομάδα... Acana δίνω στα δικά μου, είμαι πολύ ικανοποιημένη, δεν την αλλάζω και στην προτείνω να τη δοκιμάσεις... Τα κακά σφιχτά, δεν μυρίζουν άσχημα και λίγη ποσότητα...
Πάρε για αρχή το μικρό σακουλάκι, και ξεκίνησε με σταδιακή προσαρμογή σε αυτήν για να αποφύγεις διαρροιες... Στην συνολική ποσότητα της μέρας βάζε 1/4 acana και το υπόλοιπο τη ξηρά που τρώει για περίπου 1 εβδομάδα... Μετά βάλε 1/2 acana και 1/2 τη παλιά ξηρά (πάντα στη συνολική ποσότητα) πάλι για περίπου 1 εβδομάδα. Ύστερα 3/4 acana και 1/4 αυτή που τρώει ξανά για 4-5 μέρες και μετά μόνο acana.... Λογικά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα... Θα προσέχεις μόνο να μην της βάζεις πολύ παραπάνω από τη συνιστώμενη δοσολογία γιατί όντως θα κάνει πιο μαλακά κακά...
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη k@lypso
H k@lypso αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 10:28, 17-09-18:

Καλημέρα!
Πολλές πληροφορίες για τη διατροφή υπάρχουν και εδώ:

https://catinfo.org/
https://thecatsite.net/guide-cat-feeding/
https://consciouscat.net/2012/03/22/...-for-your-cat/

εμένα μου φαίνονται λογικές και προσπαθώ να τις ακολουθώ γενικά .
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο spyros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 4 γάτες και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O spyros έγραψε στις 10:58, 17-09-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Η Hills και η Acana (καθαρή πρωτεΐνη) θεωρούνται από τις καλύτερες του είδους τους. Αν ο οργανισμός της δέχεται την Acana, (γιατί σε κάποια γατιά φέρνει διάρροια), θα έλεγα να τις δοκιμάσει.

Όταν λες γαλοπούλα για λιχουδιά, αν εννοείς αυτή σε φέτες που πουλάνε τα σούπερ μάρκετ δεν θα σου το συνιστούσα, ιδιαίτερα για κάθε μέρα. Τα αλλαντικά περιέχουν αρκετό αλάτι και γενικά τα συστατικά τους δεν είναι κι ότι καλύτερο για τις γάτες. Το ίδιο ισχύει και για το τσουρέκι. Ελάχιστη ποσότητα πολύ, έτσι για τη "μυρωδιά" που λένε, μπορείς να της δίνεις σε πολύ αραιά χρονικά διαστήματα.
Ναι στο σολωμό, βραστό κοτόπουλο και τόνο πότε-πότε (σε κονσέρβα για γάτες, ο καλύτερος είναι της applaws).
Ορισμένες γάτες είναι εκλεκτικές και άλλες αλλάζουν γούστα στο φαγητό κάποιες φορές. Το ίδιο κι η δική μου όταν ήταν πιο μικρή, κάποια χρονικά διαστήματα σιχαινόταν τις κονσέρβες ενώ άλλες φορές της άρεσαν περισσότερο.
Πλέον, σε οτι αφορά την ξηρή τροφή, έχουμε σταθεροποιηθεί στην Royal Canin και στη Sam's Field για στειρωμένα.
Επίσης δεν πίνει νερό από μπολάκι, παρά σχεδόν αποκλειστικά από τη βρύση, όπως αρκετά γατιά προτιμούν το τρεχούμενο νερό από το στάσιμο.
Πράγμα όμως που ενέχει τον κίνδυνο αφυδάτωσης σε περίπτωση παρατεταμένης απουσίας μας, για τούτο και δεν της ανοίγω πάντα όταν πηδάει στο νεροχύτη ή στο νιπτήρα, προτρέποντάς την μ'αυτόν τον τρόπο να πιει κι από το μπολάκι της.

Γιατί πιστεύεις οτι οι κονσέρβες της applaws είναι οι καλύτερες;
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:31, 17-09-18:

Κυρίως γιατί είναι πιο κοντά σε φυσική τροφή. Δεν έχει τα συντηρητικά που έχουν άλλες του είδους.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O spyros έγραψε στις 22:25, 17-09-18:

Υπάρχουν αρκετές εταιρίες που έχουν κονσέρβες με ίδια ή και περισσότερη περιεκτικότητα σε κρέας ή ψάρι, χωρίς συντηρητικά. Οι applaws είναι από τις πιο ακριβές και έχουν περισσότερο ρύζι σε σχέση με άλλες, κάτι το οποίο μπορείς να διαπιστώσεις διαβάζοντας τα σχόλια που έχουν γράψει στο zooplus.com αρκετοί από αυτούς που την αγόρασαν.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:44, 17-09-18:

Πες κάποιες από αυτές αν θες, γιατί πραγματικά θα μ'ενδιέφερε.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O spyros έγραψε στις 09:51, 18-09-18:

Schesir (αυτές με 75% κρέας), sushicat, naturina, oasy, cosma nature, lifecat (η ακριβή σειρά).
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 20:45, 18-09-18:

Από αυτές γνωρίζω κι έχουμε δοκιμάσει μόνο τη Schesir (είναι πράγματι καλής ποιότητας) και τη suchicat (που όμως της έφερε κάποια αδιαθεσία και δεν την ξαναπήρα). Οι υπόλοιπες μου είναι άγνωστες και βέβαια δεν τις βρίσκω συχνά στα καταστήματα με είδη για κατοικίδια, οπότε υποθέτω μένει η διαδικτυακή οδός προκειμένου να τις προμηθευτεί κάποιος.
Σ'ευχαριστώ για την απάντηση.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O spyros έγραψε στις 22:50, 18-09-18:

Να προσθέσω και την Almo Nature Legend.
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 105 μηνύματα.

H k@lypso έγραψε στις 11:40, 19-09-18:

Σπύρο με τι κριτήρια τις αξιολογείς ; Κοιτάω πχ τα συστατικά στο zooplus για τις applaws και almo nature legend, και μου φαίνονται πολύ παρόμοιες. Έχουν παρόμοιες περιεκτικότητες σε "κρέας" (από 50% αλλά οι περισσότερες 75% ανάλογα με τη γεύση), σχεδόν όλες έχουν ρύζι 1%, δεν έχουν πρόσθετα. Κατά τα άλλα και οι δύο αναφέρουν πχ κοτόπουλο χωρίς να διευκρινίζουν αν είναι κρέας, εντόσθια ή λίπος και σε τι ποσοστό το καθένα, (εκτός από τη legend μπούτια κοτόπουλου που αναφέρει μπούτια κοτόπουλου). Επίσης, είναι και οι δύο συμπληρωματικές τροφές.
Παράθεση

spyros

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O spyros έγραψε στις 12:49, 19-09-18:

Applaws αγοράζω σπάνια γιατί αν και γράφει οτι έχει 1% ρύζι, αν ανοίξεις την κονσέρβα θα διαπιστώσεις οτι είναι πολύ παραπάνω. Αν διαβάσεις τα reviews στο zooplus θα δεις οτι υπάρχουν αρκετά σχόλια που το επιβεβαιώνουν. Από Applaws αγόραζα το pate το οποίο πλέον δεν το φέρουν Ελλάδα. Στις κονσέρβες που δεν είναι πατέ, το κοτόπουλο συνήθως είναι στήθος. Προσπαθώ να μην αγοράζω μόνο κονσέρβες με τόνο αν και στην Ελλάδα δεν έχουμε πολλές επιλογές. Η Suchicat βγάζει μία που έχει μόνο σκουμπρί και άλλη μία με κοκταίηλ θαλασσινών τα οποία και αυτά δεν τα φέρνουν πλέον στην Ελλάδα. Μια εναλλακτική είναι η κονσέρβα με σαρδέλες Stuzzy Ocean. Η Purina εκτός από τις σαβούρες που βγάζει, (με εξαίρεση το diamant με τόνο που έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε τόνο), έχει και μια σειρά που λέγεται beyond η οποία είναι πολύ ανώτερη ποιοτικά και την οποία ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε φέρνει η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Δείτε τα συστατικά:
https://www.beyondpetfood.com/cat/pr...n-sweet-potato
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spyros : 19-09-18 στις 18:58.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Γατόκαρδος
Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:23, 12-10-18:

Όταν βρήκα την Τσαρίνα σε μια πλαστική σακούλα μαζί με 3 νεκρά αδερφάκια ένιωσα οργή...Οργή για τα δίποδα αρπαχτικά που με περιβάλουν...Τους άθλιους που ζω μαζί τους. Που έχουν πόζα και άποψη για όλα...Για αυτά τα δίποδα που έβαλαν σε μια σακούλα 4 αθώες ψυχές και μετά παράγγειλαν πίτσες και έκριναν τον κακό γείτονα. Τότε δεν ήξερα τίποτε για διατροφή και τάιζα το φουκαριάρικο τα σκουπίδια των διαφημίσεων. Μετά έκανα το αυτονόητο...Ρώτησα και διάβασα. Διάβασα και τη σύσταση στη συσκευασία. Ότι κάνω δηλαδή και για μένα. Είδα λοιπόν μετριότητες να πλασάρονται για must. Σκουπίδια να έχουν σειρά για στειρωμένες, για μακρύτριχες, για αριστεροπόδαρες, για,για...Σοβαρές μάρκες να μην κάνουν διαχωρισμούς. Δάκρυσα με το άρθρο μιας κυρίας που θεωρεί υπεύθυνες τις κροκέτες για τον πρόωρο θάνατο της αγαπημένης της. (Έχει και σάιτ η συγκεκριμένη).Κατέληξα στο να μαγειρεύω για τα χαζά μου...Δηλαδή απλά να βράζω κοτόπουλο και μοσχάρι...Χωρίς αλάτι . Και να τα δίνω με ζουμάκι και ελάχιστο ρύζι. Και καλή ξηρά τροφή. Για την ταυρίνη. Και πάλι σίγουρος δε νιώθω...
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 19:27, 13-10-18:

Ορέστη νομίζω έχω διαβάσει το άρθρο στο μπλογκ της κυρίας που λες, Δάφνη τη λένε; Είναι πολύ αλήθεια αυτό που γράφεις για την ξηρά τροφή και τις εξειδικευμένες τροφές, το έχω διαβάσει σε πολλά site. Αν είναι το ίδιο άρθρο, η κυρία αυτή προτείνει αποκλειστικά μαγειρευτό φαγητό χωρίς πρόσθετα (πχ ταυρίνη), αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει κάπου ότι δε χρειάζονται. Γενικά οι άνθρωποι έχουν την τάση να προτείνουν αυτό που υιοθετούν και οι ίδιοι. Και εγώ προσπαθώ να ψάχνω και να διαβάζω και να είμαι ανοιχτή σε νέες πληροφορίες, αλλά ούτε εγώ νοιώθω σίγουρη.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη βερικοκακι 17
H βερικοκακι 17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 21:38, 13-10-18:

καλησπερα στην γατοπαρεα ειμαι γατομανουλα εδω κ 1 χρονο υοθετοντας αδεσποτο στην αρχη του εδινα happy cat χωρις γλουτενη κ σιτηρα και μαδουσε μετα την βαρεθηκε του εδινα applaws παλυ μαδουσε μολις του εδωσα acana τελος η τριχοπτωση !! κ εγινε κ μαλακο το τριχωμα του hills purina royal ειναι μεσα στα αλευρια.......κ δεν προσφερουν τιποτα μονο η ακανα κ λιγες αλλες εχουν φρεσκο κρεας που βοηθαει !!!
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει 2 γάτες (2 έχουν περάσει από τα χέρια του) και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.

O Γατόκαρδος έγραψε στις 21:48, 13-10-18:

Καλησπέρα. Έχεις δίκιο για το όνομα, απλά δεν ήθελα να το αναφέρω χωρίς να το γνωρίζει.(Όχι ότι λέμε κάτι κακό). Επίσης συμφωνώ ότι ο καθένας εκφράζει θέσεις μέσα από τα βιώματα του. Αρκεί να μην είναι δογματικός και να διεκδικεί το αλάθητο. Εγώ ρωτάω τον καθένα που μιλάει...Πόσο έζησαν οι γάτες σου; Και πάλι αυτό μια ένδειξη είναι. Υπάρχει και το DNA. Oύτε όλοι οι άνθρωποι είναι γενετικά προγραμματισμένοι να ζήσουν το ίδιο. Όμως παίζει εξίσου σημαντικό ρόλο και ο τρόπος ζωής. Το ίδιο ισχύει και για τις γάτες. Η εύκολη λύση είναι η περπατημένη...Ανοίγεις ένα σακουλάκι. Όχι ότι εγώ δε το κάνω...
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 22:10, 13-10-18:

Ορέστη μου, όπως πολύ σωστά είπες, μακριά από δογματισμούς. Κανείς δεν έχει το θέσφατο.
Επί του θέματος τώρα, στο κοντινό μου περιβάλλον τυγχάνει να γνωρίζω 3 διαφορετικές οικογένειες με γάτες. Και οι 3(!) τις τάιζαν αποκλειστικά με κροκέτες (και μάλιστα όχι πρώτης ποιότητας, από αυτές του σούπερ μάρκετ). Οι δυο πέθαναν σε βαθιά γεράματα και η τρίτη, που ζει ακόμα, είναι κι αυτή υπερήλικη. Ναι, παίζει ρόλο και ο γενετικός παράγοντας, όμως κατ'ουδένα τρόπο δεν θα συνιστούσα σε κάποιον να ακολουθήσει τα διατροφικά αυτά παραδείγματα.

Από την άλλη, δεν μου φαίνεται καλό το να πάμε και στο άλλο άκρο. Συγκεκριμένα δεν μπορούμε να κόψουμε εντελώς την ταυρίνη, άπαξ και αποφασίσουμε να τρώει η γάτα "φυσικό" (άραγε πόσο "φυσικό" είναι το μαγειρεμένο; Για τους ανθρώπους είναι σωστό, όμως η γάτα στη φύση της αρπάζει και σκοτώνει ζωντανά πουλιά, ποντίκια, κλπ , ωμά δηλαδή), άμα όμως το αποφασίσουμε, τότε την προσθήκη λογικής ποσότητας ταυρίνης τη θεωρώ απαραίτητη, καθότι τη χρειάζεται ο οργανισμός της γάτας αφού δεν μπορεί να την αποθηκεύσει σε επαρκείς ποσότητες.
Αν πάλι επιλέξουμε την ξηρή τροφή και την κονσέρβα, καλό θα είναι να φροντίσουμε να είναι μια μάρκα ποιοτική και δοκιμασμένη. Από κει κι έπειτα, ο καθένας πιστεύω προσπαθεί να κάνει ότι καλύτερο, ώστε το αγαπημένο του κατοικίδιο να ζήσει όσο το δυνατόν περισσότερο μια καλή ζωή.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 22:21, 13-10-18:

Καλησπέρα Ορέστη και εγώ γι αυτό δεν έγραψα επίθετο :-). Πολύ σωστό είναι αυτό που ρωτάς πόσο ζουν οι γατούλες, αν και πρέπει να έχει μεγαλώσει κανείς αρκετές για να έχει σημαντική πληροφορία να μας δώσει (λόγω και του dna που λες). Για τα μειονεκτήματα της ξηράς βέβαια είμαι σίγουρη και εγώ και την αποφεύγω. Και αυτό είναι προσωπική μου άποψη, αλλά ο μόνος τρόπος να ένοιωθα σίγουρη για τη διατροφή της γάτας μου θα ήταν αν έμενα κοντά στη φύση και έτρωγε κυνήγι.

Γειά σου και από εδώ Βερικοκάκι! Υπάρχουν διάφορες επιλογές για τη διατροφή, που περιλαμβάνουν ωμό, μαγειρευτό, υγρή τροφή (κονσέρβες) και ξηρά τροφή, καθώς και διαφοροποιήσεις στα συστατικά τα οποία μπορείς να μάθεις να αξιολογείς. Ο καθένας μπορεί να υιοθετεί κάτι διαφορετικό ή συνδυασμό από αυτά, όπως θα διαβάσεις και στο φόρουμ, απλά καλό είναι να να το ψάχνουμε και οι ίδιοι και να είμαστε ανοιχτοί να μαθαίνουμε!

Aleksa και εγώ αυτό διαβάζω για την ταυρίνη. Ότι αν η διατροφή είναι αποκλειστικά μαγειρεμένο κρέας τότε πρέπει να την προσθέτουμε και αυτή (μεταξύ άλλων). Μόνο στο άρθρο που αναφέρουμε (που δεν είναι επιστημονικό, απλά βασίζεται στην εμπειρία με τις γάτες της συγγραφέως) διάβασα το αντίθετο, οπότε είμαι σκεπτική με την πληροφορία.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη k@lypso : 13-10-18 στις 22:28.
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 23:24, 13-10-18:

Πολύ φοβάμαι(ή μάλλον χαίρομαι) πως στη βάση όλοι συμφωνούμε. Και το μόνο σίγουρο είναι αυτό που είπε η Αleksa...ότι όλοι θέλουμε το καλύτερο για τα ζωάκια μας. Δεν είμαστε κάτοχοι κάποιας μοναδικής αλήθειας που μάλλον δεν υπάρχει κιόλας. Εγώ, για να μιλήσω προσωπικά, ακολουθώ μεικτό σχήμα...Απλά μαγειρεμένο κρεατάκι και ξηρά τροφή, εναλλάξ. Τα τελευταία χρόνια δίνω meowing heads γιατί με έπεισε η σύσταση. Αυτό όμως δε σημαίνει πως είναι η μοναδική καλή ξηρά τροφή. Απλά αυτή επέλεξα εγώ μάλλον διαισθητικά. Δεν μου τη πρότεινε κάποιος ειδικός.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 23:53, 13-10-18:

Τη Meowing Heads την έχει δοκιμάσει κι η δική μου και της άρεσε πολύ. Νομίζω είναι μια "αξιοπρεπής" τροφή.
Δυστυχώς όμως δεν τη βρίσκω στα pet-stores της γειτονιάς.
Επίσης πιστεύω οτι το μεικτό σχήμα διατροφής που ακολουθείς, είναι το καλύτερο (να μη πω "ιδανικό" και γίνω υπερβολική).
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 1 γάτα (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 30 μηνύματα.

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 23:59, 13-10-18:

την εχουν τα pet for you την γατοτροφη αυτη ....εχει ελαχιστο φρεσκο κρεας ...και εχει κ βρωμη που δεν ειναι καλο για γατες...
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 00:12, 14-10-18:

Δεν είναι από τις πιο γνωστές...Πάντως είναι αγγλική και τουλάχιστον έχουν μια φερεγγυότητα η αναγραφόμενη σύσταση(κι ας μην τους πολυγουστάρω σαν λαό). Και η Αcana μου είχε κάνει καλή εντύπωση. Αυτό που ήταν απογοητευτικό(και ακριβό) ήταν οι κονσέρβες. Μετά σκέφτηκα...αφού εγώ δεν τρώω κονσέρβες με κρέας γιατί να φάει η γάτα; Μύρισε μια κονσέρβα κοτόπουλο και μύρισε μια κατσαρόλα με κοτόπουλο απλά βρασμένο με λίγο ρυζάκι...Η αλήθεια είναι ότι τσιμπάω και λιγουλάκι...ή και λίγο παραπάνω.

Βερυκοκάκι17 κάνεις λάθος προς τη σύσταση.Εύκολα μπορείς να μπεις στο σάιτ που αναφέρεις και να δεις την ακριβή ανάλυση. Εγώ δίνω αυτή με τον σολομό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 14-10-18 στις 20:54. Αιτία: merge.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 00:24, 14-10-18:

Σύνθεση: Φρέσκο Φιλέτο Σολομού 27%, Αφυδατωμένο Ψάρι 18%, Αφυδατωμένο Κρέας Κοτόπουλου 17,5%, Ρύζι,άμυλο Πατάτας, άμυλο Μπιζελιού, Αυγά, Λίπος Κοτόπουλου 4%, Ζωμός Σολομού 3%, Λίπος Σολομού 1,5%, Βρώμη, Αποξηραμένη Ντομάτα, Φύκια, Φυτικές Ίνες, Αποξηραμένο Καρότο, Αποξηραμένα Cranberries.
*Χωρίς την προσθήκη συνθετικών χρωστικών, ενισχυτικών γεύσης ή συντηρητικών

εχει και βρωμη ...το φρεσκο ειναι μολις 27 τα εκατο ...
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 00:33, 14-10-18:

Είσαι απόλυτα ακριβής στο δεύτερο μήνυμα. Το συνολικό κρέας είναι λοιπόν 52,5 τοις εκατό. Αν το 27 τοις εκατό φρέσκος σολομός είναι λίγο, δεν μπορώ να το κρίνω. Επίσης η βρώμη είναι 11ο συστατικό σε ποσοστιαία. Αλλά δε μπορώ να υπερασπιστώ περισσότερο κάτι από το οποίο δεν έχω προσωπικό όφελος. Πάντως αν έχεις να προτείνεις κάτι καλύτερο, θα το ακούσω καλοπροαίρετα.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 00:36, 14-10-18:

acana η καλητερη για μενα !!! απο την πρωτη βδομαδα σταματησε η τριχοπτωση !! κ γυαλισε κ η τριχα του δες τα συστατικα της κ θα με θυμηθεις !!! κ εχει σχεδον την ιδια τιμη με αυτην που δινεις ! και πολυ πολυ περισσοτερο φρεσκα πραγματα!!!
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 00:42, 14-10-18:

Αcana έχω δώσει και είναι πολύ καλή. Δεν έχω να πω τίποτε αρνητικό.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γατόκαρδος : 14-10-18 στις 00:52. Αιτία: Έγραψα τα ίδια 2 φορές.
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 06:51, 14-10-18:

Καλή είναι και η Sam's Field. Της δίνω αυτή για στειρωμένα.

Με 42% κοτόπουλο (20% άμεσα παρασκευασμένο νωπό), φρούτα και λαχανικά, παρέχει την κατάλληλη ισορροπία μεταλλικών στοιχείων για υγιές ουροποιητικό σύστημα και πρόληψη της δημιουργίας πέτρας στα νεφρά και την ουροδόχο κύστη. Χαμηλή θερμιδική αξία για σωστή διατήρηση του βάρους.

Σύνθεση: κοτόπουλο 42% (φρεσκο-παρασκευασμένο 20%),ρύζι, λίπος πουλερικών (διατηρημένο σε μείγμα τοκοφερολών, πηγή βιταμίνης E), πατάτα, αποξηραμένο μήλο 6%, αποξηραμένη μαγιά μπύρας, έλαιο σολομού, συκώτι κοτόπουλου, τομάτες 1%, καρότα 1%, γιούκα, ανόργανα συστατικά, πρεβιοτικά (MOS και FOS 200 mg/kg), χαμoμήλι (Ματρικαρία το χαμαίμηλον, 50 mg/kg).
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 13:30, 14-10-18:

Καλή Κυριακή σε όλους! Aleksa, την τροφή που δίνεις τη βρίσκω μια χαρά.Ας μη διαλύουμε τα κουνούπια ,γιατί έχουμε στενό οισοφάγο, και καταπίνουμε καμήλες αμάσητες. Εγώ διάλεξα την τροφή που δίνω για τη σύσταση. Για τον ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΛΟΓΟ, το βερυκοκάκι τη βρίσκει ανεπαρκή. Γιατί το 27 τοις εκατό σε μένα(σε σένα 20) πιστεύει πως είναι λίγο. Γνώμη της και σεβαστή. Ασφαλώς και η Αcana είναι πολύ καλή, το ξέρω από προσωπική εμπειρία. Δεν είναι όμως η μόνη. Τίποτε δεν είναι απόλυτο και γραμμένο σε πέτρα. Υπάρχουν όμως γενικές αρχές και παραδοχές γιατί αλλιώς δε μπορούμε να μιλήσουμε. Οι δικές μου σήμερα φάγανε κοτόπουλο βραστό με λίγο ρύζι και λίγο συκώτι. Το έβρασα σε χαμηλή φωτιά, για να καταστρέψω λιγότερη ταυρίνη, και τους το έδωσα με το ζουμάκι. Άρα 100 τοις 100 κρέας. Το ίδιο κρέας που έφαγα εγώ ψητό( Βέβαια εγώ ήπια και 2 ποτήρια κρασί και έφαγα και γλυκό. Το καλό στο να είσαι άνθρωπος. Μετά όμως έπλυνα τα πιάτα. Το καλό στο να είσαι γάτα...). Η ξηρά τροφή έχει πολλά πλεονεκτήματα αλλά και φανερά μειονεκτήματα.Όσο καλή,ΚΑΙ ΒΟΛΙΚΗ,κι αν είναι. Και ο άνθρωπος αφυδατώνει την τροφή του σε ανάγκη(π.χ . στον στρατό ή στο διάστημα). Όταν όμως δεν είναι ανάγκη, επιλέγει φρεσκοπαρασκευασμένη.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 14:22, 14-10-18:

aleksa ειδες διαφορα στην τριχα με αυτη ? μαδαει ? σε περιπτωση που βαρεθει την acana να ξερω αν ειναι ολα ενταξει μ αυτην ..
Παράθεση

Aleksa

MyCat Moderator

H Aleksa έγραψε στις 19:36, 14-10-18:

Παιδιά, "εμείς" ακολουθούμε μια κάπως ιδιόρρυθμη διατροφή. Η δική μου το ανθρώπινο φαγητό, ούτε ζωγραφιστό δεν θέλει να το βλέπει. Δυστυχώς, από μικρή έχει μάθει να τρώει μόνο κροκέτες και κονσέρβες. Ούτε κοτοπουλάκι στήθος τρώει, ούτε κιμαδάκι όσες φορές έχω επιχειρήσει να κάνω ειδικά γι αυτήν (όχι πολύ ψημένο, σκέτο με λίγο λαδάκι και καθόλου μπαχαρικά ή αλάτι). Το μόνο που τρώει (κι όχι πάντα) είναι...φιλέτο μπακαλιάρου(!)
Η κύρια τροφή της, η καθημερινή, αποτελείται κατά μεγάλο μέρος από κροκέτες και ένα μικρό μέρος κονσέρβας (γιατί με την κονσέρβα μειώθηκε κατά πολύ η τάση για δυσκοιλιότητα που είχε από μωρό). Οι δε κροκέτες, δεν είναι μια μάρκα, αλλά εναλλάσσω μεταξύ Royal Canin και Sam's Field (που έχει περισσότερη πρωτεΐνη).

Όσο για το τρίχωμά της, βερυκοκάκι, είναι μαλακό και γυαλιστερό. Όμως όταν είναι να αλλάξει γούνα, τότε έχουμε τούφες μαλλί παντού.

Κάποτε είχα ρωτήσει την κτηνίατρο, αν μπορώ να της δίνω για κύρια τροφή Acana (πρωτεϊνούχα κυρίως κι αυτή) και μου απάντησε οτι ναι Acana, όχι όμως για κύρια τροφή, καλό ένα γεύμα την ημέρα (από τα 5-6 μικρά που της χωρίζω την καθημερινή της διατροφή). Υποθέτω για να μην επιβαρύνονται τα νεφρά. Εκείνη μου συνέστησε οτι μπορώ να εμπλουτίζω τη διατροφή της με κοτοπουλάκι βραστό ή κιμά.
Όπως και να'ναι πάντως, η κάθε γάτα έχει και τις ιδιαίτερες προτιμήσεις της. Εμένα π.χ. της αρέσει το ζουμί από τις...φακές! Να μη πω για γάλα ή παγωτό κρέμα (απαγορευτικό το δεύτερο γι αυτό και της δίνω πολύ αραιά να γλύφει από το δάχτυλό μου).
Α, ξέχασα να πω οτι τρώει και..μύγες που πιάνει στον αέρα.
Στο σπίτι του χωριού επίσης, έχουμε κάτι γάτες ημιαδέσποτες που συχνάζουν στον κήπο και τις ταΐζει η μητέρα μου τις μισές μέρες του χρόνου που βρίσκεται εκεί. Αυτές, προτιμούν τις κροκέτες από το μαγειρευτό- αν και δεν λένε κι όχι στο δεύτερο. Παράλληλα, πιάνουν και ποντίκια κι ακρίδες. Νομίζω οτι αυτές κάνουν το καλύτερο!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Aleksa : 14-10-18 στις 19:39.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 19:58, 14-10-18:

η royal εχει αλευρια κ γλουτενη ειναι υπερκτιμιμενη τροφη ενω δεν προσφερει τιποτα ειναι κρεαταλευρα οχι κρεας
Παράθεση

Γατόκαρδος (Ορέστης)

Νεοφερμένος

O Γατόκαρδος έγραψε στις 20:12, 14-10-18:

Και εγώ στην ιδιαίτερη πατρίδα μου έχω κάμποσες αδεσποτούλες που τα'ί'ζω . Άφησα και 2 10κιλα στον πατέρα μου φεύγοντας.(. Και πάλι ευχαριστημένος δεν νιώθω.) Αυτές άλλες προτιμούν τις κροκέτες, άλλες δεν τρελαίνονται...Ένα τέτοιο χωριατόπουλο(όπως κι εγώ άλλωστε) είναι και το Σκουμπάκι μου...Η Τσαρίνα όμως είναι από τζάκι....Αγγλίδα,τρομάρα της...(Πεταμένη τη βρήκα κι αυτή). Η Τσαρίνα λοιπόν προτιμά σαφώς τις κροκέτες. Η Σκούμπα πάλι το μαγειρευτό. Πάντως προσπαθώ να τα εναλλάσω.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει 3 γάτες (3 έχουν περάσει από τα χέρια της) . Έχει γράψει 35,619 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 20:52, 14-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από βερικοκακι 17
η royal εχει αλευρια κ γλουτενη ειναι υπερκτιμιμενη τροφη ενω δεν προσφερει τιποτα ειναι κρεαταλευρα οχι κρεας

Εχεις δικιο,και επσης εχει και κατι βελτιωτικα γευσεις,ενοχοποιημενα για καρκινογενεση.Το προβλημα με την δικια μου ειναι οτι ειναι αλλεργικη στο κοτοπουλο,και τελευταια διαπιστωσα και χοιρινο.Αρνι δν ξερω.Στο ψαρι δεν ειναι.
Παλιοτερα με τον μπουκακο και την πουπυ μου και εγω Ακανα τους εδινα,και για μενα ειναι η καλυτερη μακραν ,απο τις ξηρες τροφες.Αλλα δεν ηταν αλλεργικα.Στην μαγια δοκιαμσαμε ροαγιαλ με κοτοπουλο,αλλα σκεψου ειναι τοσο πεθαμενο το κοτοπουλο,που δεν το αντιλαμβανεται ο οργανισμος της..και ετσι δεν μου παθαινει αλλεργια! Μονο με μαγευρευτο κοτοπουλο και χοιρινο το παθαινει.Θελω να δοκιμασω ακανα κοτοπουλο,απλα επειδη ειναι πολυ πιο ζωνατο και εχει πολυ περισσοτερο,φοβαμαι οτι θα μου κανει αλλεργια. Και δενε χει και κανενας χριστιανος εδω μικρη ποσοτητα να δοκιμασω.Ισως παρω μικρη ποσοτητα απο ιντερνετ,απλα το φοβαμαι.
Τωρα θα μου πεις γιατι δεν της παιρνω το ψαρι που εχει η ακανα.Πειτε με υπερβολικη,αλλα αν δειτε...το ψαρι της ακανα προερχεται απο τον ειρηνικο ωκεανο.Αυτο μεταφραζεται σε...φουκοσιμα.Ο νοων νοητο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 14-10-18 στις 21:01.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 21:15, 14-10-18:

το ψαρι της ακανα ειναι υπεροχο ανοιγεις την συσκευασια κ μοσχοβολαει ....εχουν πολλα σαιντ ακανα μικρης ποσοτητας αν ψαξεις στο ιντερνετ θα δης........ειναι pet for you ,,,petpanik κ.α
Παράθεση

k@lypso

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H k@lypso έγραψε στις 08:39, 15-10-18:

Καλημέρα!

Εμένα η γατούλα που είναι μέσα στο σπίτι τρώει υγρή τροφή στην οποία προσέχω τα συστατικά, και περιστασιακά γιαούρτι και αυγό. Την ξηρή της την έχω κόψει εντελώς, ενώ προσπαθώ να την πείσω να φάει και μαγειρευτό. Στην επιλογή της υγρής κοιτάω να έχει υψηλό ποσοστό ζωικής πρωτεΐνης, να αναγράφει ξεκάθαρα είδος κρέατος (πχ να λέει κρέας κοτόπουλου και όχι κοτόπουλο σκέτα, που μπορεί να είναι εντόσθια κλπ), να είναι χαμηλή σε υδατάνθρακες (δεν αναγράφονται αλλά υπολογίζονται, δεν αρκεί ούτε είναι το ζητούμενο να είναι grain free), χωρίς συντηρητικά. Αναφορικά με το είδος κρέατος, γενικά προτιμώ κάτι που θα μπορούσε να τρώει και στη φύση, ενώ έχω σχεδόν αποκλείσει τις τροφές με ψάρι (κυρίως λόγω μετάλλων αλλά και γιατί υπάρχει κίνδυνος να "κολλήσουν" με αυτή).

Η γατούλα που έχω έξω από το σπίτι τρώει συνδυασμό ξηρής (acana grasslands) και μαγειρευτού. Επίσης κυνηγάει και τρώει θηράματα, από ακρίδες και σαμιαμίδια μέχρι ποντικάκια και πουλιά. Την ξηρή την τρώει για δική μου ευκολία (και για να μην την ξεμάθει), και επειδή τη συνδυάζει και με μαγειρευτή και ωμά. Επίσης τρώει περιστασιακά γιαούρτι και αυγό.

Επίσης, θα δοκίμαζα και στις δύο το ωμό.
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 10:59, 15-10-18:

το ωμο δεν νομιζω να ειναι καλο μπορει να βγαλει τοξοπλασμα
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη διονυσια-κε
H διονυσια-κε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. . Έχει γράψει 91 μηνύματα.

H διονυσια-κε έγραψε στις 23:35, 15-10-18:

Καλησπερα σε ολους!!ειμαι πολυ μπερδεμενη με το θεμα διατροφης.....η γατουλα μου τρωει royal αλλα δεν ειμαι ικανοποιημενη ...εχειβ
ξηροδερμια η γατουλα μου και οχι το τελειο τριχωμα!παρολο που οι εξετασεις ειναι μια χαρα!και σκεφτιμαι οτι μπορει να φτιαει η τροφη ...ετσι σκεφτομαι να δοκιμασω την acana εσεις τι μου προτεινετε?(εχω δοκιμασει κι τη sams fueld ενα διαστημα αλλα μου εκανε μαυρα κακακια!
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 00:43, 16-10-18:

καλησπερα διονησια η ρογιαλ εχει συντηριτικα ενισχιτικα γευσης κ ειναι σκετο αλευρι...........οταν της δωσεις ακανα θα με θυμηθεις .......εγω αμεσως ειδα διαφορα στο τριχωμα του
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 12:47, 17-10-18:

Ναι μετα απο αυτα που διαβασα θελω να τη κοψω τη royal το θεμα ειναι οτι μονο αυτη της αρεσει...προσπαθω τωρα να κανω μεταβαση στην ακανα σιγα σιγα
Παράθεση

διονυσια-κε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H διονυσια-κε έγραψε στις 12:49, 17-10-18:

Αρχική Δημοσίευση από Aleksa
Καλή είναι και η Sam's Field. Της δίνω αυτή για στειρωμένα.

Με 42% κοτόπουλο (20% άμεσα παρασκευασμένο νωπό), φρούτα και λαχανικά, παρέχει την κατάλληλη ισορροπία μεταλλικών στοιχείων για υγιές ουροποιητικό σύστημα και πρόληψη της δημιουργίας πέτρας στα νεφρά και την ουροδόχο κύστη. Χαμηλή θερμιδική αξία για σωστή διατήρηση του βάρους.

Σύνθεση: κοτόπουλο 42% (φρεσκο-παρασκευασμένο 20%),ρύζι, λίπος πουλερικών (διατηρημένο σε μείγμα τοκοφερολών, πηγή βιταμίνης E), πατάτα, αποξηραμένο μήλο 6%, αποξηραμένη μαγιά μπύρας, έλαιο σολομού, συκώτι κοτόπουλου, τομάτες 1%, καρότα 1%, γιούκα, ανόργανα συστατικά, πρεβιοτικά (MOS και FOS 200 mg/kg), χαμoμήλι (Ματρικαρία το χαμαίμηλον, 50 mg/kg).
Καλησπερα!!της ειχα δωσει κι γω τη συγκεκριμενη τροφη δεδομενου οτιβτα συστατικα της μου φανηκαν αρκετα καλα ...ομως η γατουλα με αυτη τη τροφη εκανε μαυρα κοπρανα εσενα ειναι κανονικα?
Παράθεση

βερικοκακι 17

Νεοφερμένος

H βερικοκακι 17 έγραψε στις 12:56, 17-10-18:

της αρεσει μονο η ρογιαλ γιατι τις ψεκαζουν με κατι που τις ελκιει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους